Mam kocioł gazowy dwufunkcyjny po wielu latach użytkowania zrezygnowałem z funkcji grzania wody użytkowej wyłaczyłem ją , wzamian zamontowałem bojler elekyryczny 50 l zaprogramowany na drugą taryfę. Poprzednio płucząc lub myjąc np jedną szklankę kocioł uruchamiał natychmiast duży palnik gazowy z opózźnieniem woda docierała do kranu kiedy już zakręcałem kran. Obecnie wodę użytkową mam dostępną w każdej chwili za tanie pieniądze polevam to rozwiązanie .
Też tak miałem z piecem dwufunkcyjnym. Teraz piec uruchamia się do grzania wody 2 razy dziennie w zależności ile pobieram. Woda ciepła bardzo szybko bo mam cyrkulację ciepłej wody użytkowej. 1 kWh z gazu u mnie wychodzi 0,34zł. (to jest z wszystkimi opłatami.) bez opłat to 0,2zł. Ile masz w taryfie nocnej za 1 kWh?
Kotła gazowego, piece były kaflowe. Zasadnicza różnica pomiędzy piecem, a kotłem wynika ze sposobu dostarczania ciepła. Piec produkuje ciepło wyłącznie w tym miejscu, w którym go osadzono, zaś kocioł oddaje ciepło za pośrednictwem nośnika poprzez dostosowaną w tym celu instalację oraz jej elementy w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się odbiornik. Pozdrawiam.
Ja mam 45° na wyjściu i to jest jedyne co zmieniałem u siebie. Wcześniej było 60° ale z tego co czytałem to aby piec kondensacyjny miał wspomnianą lepsza sprawność nie można ustawić więcej niż 45°.
@@downidiabe2365 Ja jak miałem ustawione 36 stopni C na wyjściu to piec wyświetlał że moc palika jest minimalna. I wyłączał palnik potem go włączał (taktował) co znacznie skraca żywotność podzespołów dlatego ustawiłem kilka stopni więcej żeby pracował ciągle bez taktowania.
@@FreezerSIG kurcze na pewno nie cały czas ale nie wyłącza się co chwile tylko chodzi dłuższymi cyklami. Ja mam 18.6° ustawione w najzimniejszym pomieszczeniu. Sypialnie utrzymują się 19 do 20 stopni a na parterze gdzie mam podłogówki to około 21-22 jest cały czas. :)
Ważne jest przy kotle kondensacyjnym/ chodzi o sprawność kotła/, żeby temperatura wody na powrocie była niższa niż 50 st C, średnio różnica temperatury na wyjściu i powrocie wynosi od 10 do 15 st C.
Zauważyłem kocioł Termet. Używam kotła Termet Ecocondens 20 i ten kocioł to porażka, już po niespełna 2 latach się zepsuł koszt to ok 800zł(części). Gwarancja 3 lata. Serwis Termet nie chciał naprawiać, zwlekał do końca okresu gwarancji. Dopiero kiedy postraszyłem sądem Termet naprawił. Kocioł ponad rok używałem uszkodzony. TERMET TO PORAŻKA UNIKAJCIE TEGO ZŁOMU.
Zgadzam się, kotły Termet to syf. Gdyby to jeszcze kosztowało o wiele mniej niż niemiecka konkurencja to jeszcze bym zrozumiał, ale tak to nie. Instalatorzy ich to jest jeden wielki burdel na kółkach. Nie potrafią wykonać poprawnego odprowadzenia spalin. Z tego co mi wiadomo jakiś zawór ciśnieniowy wybuchł. Wiem bo u nas w rodzinie jest jeden taki kocioł gazowy, właśnie tej firmy. Z rodziny ecodens. A więc unikajcie tych kotłów. Półbiedy bo to się stało na gwarancji, ale jak tak działają kotły tej marki to naprawdę unikać szerokim łukiem a instalatorzy poprawnie nie potrafią zrobić instalacji odprowadzenia spalin, to życzę powodzenia.
Od końca 2018 roku używam Ecocondens gold plus 25kW. Co rok przegląd, nic specjalnego poza odkurzaniem komory spalania i analizą spalin. Nic się nie zepsuło i chodzi jak złoto. Może to kwestia serwisanta lub wcześniej instalatora?
co ty gadasz ja , juz 19 lat ogrzewam i nic oprocz pompki mi sie nie zepsulo , to jedne z lepszych kotlow na rynku ,kupcie sobie wolfa , albo wismana , to przezyjecie horor
jak sprawuje się ten termet comfort? wpinasz go kablem do pieca i co dalej? on ma internet z twojego domowego wifi? jak działa regulstor pokojowy? on ma sygnał radiowy czy wifi?
Da się trzeba zmniejszyć moc grzania C.W.U. Wtedy znacznie dłużej grzeje wodę. Trzeba przełożyć czujnik temperatury w zbiorniku niżej. Tak żeby miał więcej czasu na dogrzanie wody, żeby nie brakło podczas kąpieli. Tylko nie poniżej wężownicy bo wtedy czujnik nie będzie reagował na grzanie przez wężownice. I kocioł będzie przegrzewał zbiornik i wyłączał się awaryjnie. Przełożenie czujnika skutkuję też częstszym włączaniem się kotła. Musisz dopasować do siebie jak Ci będzie lepiej. Niech to zrobi servisant.
@@FreezerSIG Nie tylko moc, ale i predkość pompy. Ja ustawiłem 30% mocy i 35% pompy. Mam pompę PWM. Temperaturę maksymalną ustawiłem 85, ale długo do niej dochodzi. Dzięki temu przez większość czasu grzania wracająca woda ma poniżej 50 stopni. U mnie się sprawdzają te ustawienia przy 5 osobach w domu - nie ma deficytów ciepłej wody. nawet, jak dwie osoby się kompią.
O którym parametrze pompy napisałeś? Pompa ma zmienią prędkość w zależności od temperatury powrotów kocioł sam prędkością steruję. Po co grzejesz do 85 stopni C? Ja grzeje do 45 st C i co jakiś czas sam kocioł dogrzewa do 65 st C, żeby dobić bakterie. Czym wyższa temperatura w zasobnik tym wyższe straty ciepła.
@@FreezerSIG Parametr P19 - wydatek pompy dla CWU. W trybie CWU nie ma pracy na delta T, nie jest mierzona temperatura powrotu. Tryb grzania CO i CWU są zupełnie niezależne i mają wszystkie nastawy rozłączne, zaczynając od mocy maksymalnych P2 i P3. Co do sprawności to w kotle kondensacyjnym za sprawność odpowiada temperatura powrotu wody, bo to ona chłodzi spaliny. Temp zasilania zasobnika wysoka daje mi to, że zasobnik szybko się grzeje od góry, a niski wydatek pompy - że dobrze ta temperatura jest oddawana wodzie i powrót jest zimny. Temperaturę zasobnika mam ustawioną na 50 stopni, a faktycznie, na samej górze osiąga tak 55-62 zależnie, czy była woda czerpana w czasie grzania. Temp powyżej 55 w CWU jest istotna aby nie mnożyła się legionella - chyba, że masz mocno chlorowaną wodę. Czujnik temperatury od kotła mam kilkanaście cm powyżej dołu wężownicy i tak z metr poniżej góry tej wężownicy. Generalnie fajnie to działa, bo jak się nie korzysta, to grzeje do tych 55 stopni, a jak ktoś się kompie, to grzeje do 62.
@@FreezerSIG niestety, nie jestem fachowcem w temacie dlatego zapytałem... Zdziwił mnie po prostu fakt kupowania mocnego urządzenia i używania na niewielką część mocy...ale faktycznie, nie widzę tak małych piecy w internecie 🙂
Witam. BardO podobał mi się Pana film wszystko pięknie opowiedziane mam jedno pytanie odnośnie grzania wody użytkowej. Czy użyty jest ten sam pojemnik na wodę który jest ogrzewany kolektorem słonecznym? Czy też kocioł gazowy ma swój mniejszy i odprowadza wodę już gorącą do baniaka od kolektora? Z góry dziękuję za odpowiedź
Piec grzeje od połowy zbiornika w górę. Kolektory grzeją cały zbiornik od dołu. W filmach z montażu solarów jest to opowiedziane. TO jest jeden zbiornik.
Panie Grzegorzu a czym sie Pan wogóle zajmuje tak na co dzień jak można zapytać ? Bo jestem widzem od jakiegoś czasu i tak sie zastanawiam a ma Pan wiedze w bardzo wielu tematach :)
Krótkie pytanie, czy zaciągane powietrze do kotła gazowego przez komin powinno być podgrzane przez wylot spalin? bo zastanawiam sie czy temp. zasysanego z zewnątrz powietrza ma znaczenie dla kotła kondensacyjnego
@@FreezerSIG ok rozumiem, mój instalator chce spaliny odprowadzić kominem spalinowym w którym był wcześniej piec na groch a powietrze do kotła zaczerpnąć z kratki na zewnątrz musze mu to wybić z głowy i zrobić tak jak ty rura w rurze w jednym kominie :) Pytanie czy kondensat będzie w kominie? Jeśli tak to gdzie on bedzie trafiał?
Ostatnio zapytałem serwisanta czy kondensat z rury kominowej może wpływać do kotła przez rurę zaciągająca powietrze, odpowiedział ze nie, najlepiej żeby kondensat spływał do kotła rura od spalin. Co o tym sądzicie?
Jak zaciągasz powietrze to ono się podgrzewa. Więc nie nastąpi skroplenie. A skrapla się w rurze spalinowej. Skąd pomysł że będzie woda po stronie zaciągane go powietrza?
@@FreezerSIG po zewnętrznej stronie rury spalinowej również następuje skroplenie ze względu na różnice temperatur. Ja ma Termeta z rura 100/60 tylko do komina (komin z cegły) dalej w kominie kolano 60 i rura prosta. Po 4 latach użytkowania na kominie poniżej kotła, wychodzi wilgoć. Mogłem temu zapobiec montując w kominie podwójne Kolno ale wówczas skropliny będą się cofały do kotła rurą od powietrza. Dodam ze komin mam szczelny i nic z góry nie przecieka.
@@FreezerSIG No właśnie żeby skropliny z rury nie cofały się do kotła przewodem doprowadzającym powietrze. U mnie kondensat leci rura od spalin a skropliny zewnętrzne lecą w dół komina. Tydzień temu miałem pierwszy przegląd kotła po 4-5 latach, wymiennik jak nowy, serwisant sam był zaskoczony.
Najwięcej wody skrapla się w przewodzie spalinowym u mnie 60mm. Po stronie zaciągania powietrza jest jej znacznie mniej. W moim kotle jak skropliny pojawią się po stronie świeżego powietrza to spływają rurka do kanalizacji. Skoro chciałeś mieć skropliny w kominie to powinieneś odprowadzić je do kanalizacji. Zapytaj w serwisie swojego kotła czy skropliny są odprowadzane do kanalizacji po stronie świeżego powietrza.
Dobry wieczór. Czy spotklał się Pan z problemem, że kocioł na wietrznej pogodzie podnosi moc i taktuje? Jak nie wieje, to kocioł pracuje ze stałą temperaturą.... Co moze byc tego powodem. Moje podejrzenia są na problem z odprowadzeniem spalin. Widziałem u Pana Daszek na rurze. Moze Pan nakręcić filmik i cos wiecej na ten temat opowiedziec?
Widzę, z Pan ma używa do sterowania piecem czujnik temp zewnątrznej. Ja steruje swoim piecem Termet gold plus 25 kW sterownikiem w salonie. Wychodzę z założenia że nie zależnie od temperatury na zewnątrz mam mieć zadaną temperaturę w pomieszczeniu i do tego warunku się odnoszę w sterowaniu piecem. Czym Pan się sugerował, że korzysta Pan z czujnika temp zewnętrznej? Pozdrawiam i Życzę Wesołego Alleluja.
Od temperatury zewnętrznej ustawiam sobie temperaturę wody na grzejnikach. czym niższa temperatura tym lepiej. Ale w duże mrozy nie da się ustawić 40 na 30 bo nie da rady utrzymać temperatury. Mając czujnik temperatury zewnętrznej można ustawić sobie krzywą grzania pod własny budynek.
To nawet lepsze. Instalator zalożyli czujnik ale gó to działa. najlepiej piec pracował gdybyłbez czujnika nawet w pokoju gdy sam sobie regulowa według wody powrotu. Gdy instalator zaczał podłaczac to nie tylko zrobiło się zimno ale też znacznie wzroslo spalanie o aż 20%. Więc piec działa w moim przypadku źle na sterowniku pokoju i czujniku zew.
Witam, pisze Pan, że ustawiona jest temp na grzejniki 38-39st, moje pytanie brzmi czy kocioł nie taktuje, a jeśli tak to ile czasu trwają cykle od włączenia do wyłączenia palnika?
Mam przewymiarowane grzejnik więc piec pracuje ciągle ze stałą minimalną mocą bez taktowania. Grzejniki muszą być odpowiednio skryzowane i pompa obiegowa C.O. musi m9ieć odpowiednią prędkość minimalną. Jak pompa za szybko chodzi to też na powrocie ciężko utrzymać 30 stopni i piec taktuje.
@@FreezerSIG ile sztuk grzejników Pan posiada, pytam, bo ja mam 18szt., srednio wychodzi po 12-13szt. żeberek na grzejnik, kocioł, który schodzi z mocą minimalna na ok. 5,7-5,9kw i nie jestem w stanie zejść z temp zasilania niżej niż na 43st, bez taktowania, Drugie pytanie czy ma Pan pompę obiegowa, która sama ustala prędkość czy z ręcznym ustawianiem, jeśli tak to na jakim biegu pracuje, i kolejna rzecz jaką ma Pan różnice między zasilaniem a powrotem?
Pytanie , dlaczego zrobiłeś syfon z rur PCV przy odprowadzeniu kondensatu? Tyle zachodu inhibitory, filtry z magnesem przy tanim kociołku Termetu :) Z malucha nie zrobisz Mercedesa. Mój stary kocioł Viessmanna przeżył 20 lat bez tych wszystkich bajerów a serwisowany był co 3 lata .
Podpowiedz z jakiego materiału zrobiłbyś odpływ kondensatu? I sprawdź jak mocnym kwasem jest kondensat. Widziałeś jakie komponenty wykonawcze ma termet (z czego jest złożony)? Jak już porównałeś do samochodu to w każdym samochodzie chłodzonym cieczą masz filtry oleju, filtr paliwa i płyn chłodniczy bez względu na markę czy klasę samochodu. Wyjaśnij swój tok myślenia, dlaczego w mniej markowych samochodach miało by nie być filtrów i borygo tylko zwykła woda?
Mistrzu, nie chodzi mi wynalazek w postaci syfonu w odpływie kondensatu rozumiem , że chodziło tobie o smrodki z kanalizy a mnie o właściwości kondensatu który może oddziaływać na uszczelki w rurkach syfonu. zamykam, Wesołych Świąt :)
Witam, a ja mam pytanie dlaczego kocioł gazowy? widzę że są filmiki z montażu paneli, dlaczego nie została wybrana pompa ciepła? wszyscy dookoła uciekają od gazu i montują pompy.
Piec kosztował 4000 zł. A pompa 35 000zł Jeśli zużywam gazu za 3000zł rocznie, to z ceny 31 000 zł która zostanie mi jeszcze po zakupie pieca gazowego będę przez 10 lat opalał gazem. Czy pompa ciepła wytrzyma 10 lat? Ja musiał bym zużyć prądu 3000kWh dodatkowo na pracę pompy ciepła 3000kWh x 2zł = 6000zł. A nie mam miejsca na większą fotowoltaikę. Mieszkam w zabudowie szeregowej nie mogę postawić wyjącego urządzania na podwórku.
Ja jestem zwolennikiem zalewania układu CO miękką wodą. A do dobijania układu mam małą 250w pompkę hydroforową która czerpie miękką wodę z kanistra. U mojego ojca na ciepłowni układ ze względu na kamień dobija się tylko miękką wodą.
@@FreezerSIG Ja przy zalewaniu instalacji przywiozłem sobie od ojca z pracy dwie 200l beczki miękkiej wody. Uważam że 4 stopnie dH to już bardzo miękka woda. Ze względu na to że wymiennik w kotle kondensacyjnym jest bardzo drobny uważam że trzeba stosować miękką wodę żeby nie zmniejszyć jego sprawności.
@@FreezerSIG Słyszałem że w takim przypadku nie należy całkowicie zmiękczać wody, woda wtedy ma charakterystyczny zapach. I dlatego nie należy wody zmiękczać do zera. Edit. Ojciec mówił że dostałem wodę z parametrami przygotowanymi na użytek ciepłowni. Mówił mi że do zmiękczonej wody należy dodać środek antykorozyjny. Ja dostałem wodę ze środkiem antykorozyjnym o czym nie wiedziałem. O dokładne parametry mogę zapytać.
a ja zalalem z kranu i grzeje juz20 lat , a moj ojciec zalewal ze studni i ogrzewanie dziala juz 50lat , w tedy byli ludzie normalni , a dzisiaj zdziwiaja , a efekty zadne
Grzegorz tez zamierzam wymienic piec gazowy na nowy [trafiłes w 100%]Poczekm no wiosny na podsumowanie.::) Jaki piec wybrałes ? rozumiem ze wymieniłes stare grzejniki ja mam 20 letnie ..i tzw termostat masz " najzimniejszym pomieszczeniu"?
Każdy grzejnik ma głowice termostatyczną. W każdym pomieszczeniu termostat utrzymuje zadaną temperaturę. W najzimniejszym pomieszczeniu jest sterownik pieca ustawiony na 22 stopnie C który uruchamia kocioł jak temperatura spadnie poniżej. Jak w innych pokojach jest już nastawiona temperatura to głowica termostatyczna odcina grzejnik. Zapobiega przegrzaniu pomieszczenia. A kocioł może dalej pracować aby dogrzać to najzimniejsze pomieszczenie. Jak musisz wymienić grzejniki to warto pomyśleć pszyszłościowo nad ogrzewaniem podłogowym.
to nie PIEC ...... to KOCIOŁ ...piec ogrzewa pomieszczenie gdzie stoi, niema możliwości podłączenia do niego czegokolwiek (np grzejników) a pod kocioł wszystko można podłączyć i kocioł ogrzewa odbiorniki ciepła (np grzejniki)
Mam kocioł gazowy dwufunkcyjny po wielu latach użytkowania zrezygnowałem z funkcji grzania wody użytkowej wyłaczyłem ją , wzamian zamontowałem bojler elekyryczny 50 l zaprogramowany na drugą taryfę. Poprzednio płucząc lub myjąc np jedną szklankę
kocioł uruchamiał natychmiast duży palnik gazowy z opózźnieniem woda docierała do kranu kiedy już zakręcałem kran. Obecnie wodę użytkową mam dostępną w każdej chwili za tanie pieniądze polevam to rozwiązanie .
Też tak miałem z piecem dwufunkcyjnym. Teraz piec uruchamia się do grzania wody 2 razy dziennie w zależności ile pobieram. Woda ciepła bardzo szybko bo mam cyrkulację ciepłej wody użytkowej. 1 kWh z gazu u mnie wychodzi 0,34zł. (to jest z wszystkimi opłatami.) bez opłat to 0,2zł. Ile masz w taryfie nocnej za 1 kWh?
gorzej przy otwarciu wody wyłacza kaloryfery w ten sposób delta powrotnej wody będzie znaczna i spalanie wyższe.
@@FreezerSIGteraz gaz kosztuje 0,60pln
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał filmowy. Właśnie zastanawiam się nad wymianą pieca.
Kotła gazowego, piece były kaflowe. Zasadnicza różnica pomiędzy piecem, a kotłem wynika ze sposobu dostarczania ciepła. Piec produkuje ciepło wyłącznie w tym miejscu, w którym go osadzono, zaś kocioł oddaje ciepło za pośrednictwem nośnika poprzez dostosowaną w tym celu instalację oraz jej elementy w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się odbiornik. Pozdrawiam.
@@pawe3528 zrob wezownicezamontuj w piecu kaflowym i bedzie to samo , co gazowy , chyba myslec potrafisz
Super poradnik
Robisz super filmy🙂
Zbudowałeś coś podobnego samodzielnie?
Poprawna nazwa to kocioł kondensacyjny nie kondensujący. W sumie to bez różnicy ale je montuje i wolałem poprawić pozdrawiam :)
polecasz jakisz .? chce zakupić
@@jacenty4394 Fondital , Vaillant .
7:21 nie ma potrzeby zakładania syfonu na odpływ już piec ma swój chyba że w twoim modelu brak?
Ja mam 45° na wyjściu i to jest jedyne co zmieniałem u siebie. Wcześniej było 60° ale z tego co czytałem to aby piec kondensacyjny miał wspomnianą lepsza sprawność nie można ustawić więcej niż 45°.
Przy 45° pracuje cały czas?
@@downidiabe2365 Ja jak miałem ustawione 36 stopni C na wyjściu to piec wyświetlał że moc palika jest minimalna. I wyłączał palnik potem go włączał (taktował) co znacznie skraca żywotność podzespołów dlatego ustawiłem kilka stopni więcej żeby pracował ciągle bez taktowania.
@@FreezerSIG kurcze na pewno nie cały czas ale nie wyłącza się co chwile tylko chodzi dłuższymi cyklami.
Ja mam 18.6° ustawione w najzimniejszym pomieszczeniu. Sypialnie utrzymują się 19 do 20 stopni a na parterze gdzie mam podłogówki to około 21-22 jest cały czas. :)
Ważne jest przy kotle kondensacyjnym/ chodzi o sprawność kotła/, żeby temperatura wody na powrocie była niższa niż 50 st C, średnio różnica temperatury na wyjściu i powrocie wynosi od 10 do 15 st C.
@@ondre1557 przy 45na wyjściu na powrocie mam około 35 więc ok. :)
Zauważyłem kocioł Termet. Używam kotła Termet Ecocondens 20 i ten kocioł to porażka, już po niespełna 2 latach się zepsuł koszt to ok 800zł(części). Gwarancja 3 lata. Serwis Termet nie chciał naprawiać, zwlekał do końca okresu gwarancji. Dopiero kiedy postraszyłem sądem Termet naprawił. Kocioł ponad rok używałem uszkodzony. TERMET TO PORAŻKA UNIKAJCIE TEGO ZŁOMU.
Co się zepsóło?
Zgadzam się, kotły Termet to syf. Gdyby to jeszcze kosztowało o wiele mniej niż niemiecka konkurencja to jeszcze bym zrozumiał, ale tak to nie. Instalatorzy ich to jest jeden wielki burdel na kółkach. Nie potrafią wykonać poprawnego odprowadzenia spalin. Z tego co mi wiadomo jakiś zawór ciśnieniowy wybuchł. Wiem bo u nas w rodzinie jest jeden taki kocioł gazowy, właśnie tej firmy. Z rodziny ecodens. A więc unikajcie tych kotłów. Półbiedy bo to się stało na gwarancji, ale jak tak działają kotły tej marki to naprawdę unikać szerokim łukiem a instalatorzy poprawnie nie potrafią zrobić instalacji odprowadzenia spalin, to życzę powodzenia.
Pełna zgoda ,poziom menu ,elektroniki i serwisu to jedna wielka tragedia ale tzw,,janusze,, chwalą bo tani.
Od końca 2018 roku używam Ecocondens gold plus 25kW. Co rok przegląd, nic specjalnego poza odkurzaniem komory spalania i analizą spalin. Nic się nie zepsuło i chodzi jak złoto. Może to kwestia serwisanta lub wcześniej instalatora?
co ty gadasz ja , juz 19 lat ogrzewam i nic oprocz pompki mi sie nie zepsulo , to jedne z lepszych kotlow na rynku ,kupcie sobie wolfa , albo wismana , to przezyjecie horor
jak sprawuje się ten termet comfort? wpinasz go kablem do pieca i co dalej? on ma internet z twojego domowego wifi? jak działa regulstor pokojowy? on ma sygnał radiowy czy wifi?
Do ilu kW ograniczyliście grzanie C.O. i C.W.U. w swoich kotłach?
To jest kocioł, piec znajduje się w kuchni 😜😜😜
Racja. Takie przyzwyczajenie.
Piec saunier dval isotwin condens 30b ,moc grzewcza CO ograniczona do 5kW .dom 150mkw całość podłogowa.
Nie ograniczam kWh to nie ma większego sensu. Ustawiwiam maksymalne temperatury.
Dla CO od 35 stopni do 55 przy -25 na zewnątrz
TO NALEŻY ZROBIC Z AFR nie dowolnie. kocioł spierdzieli się jeżeli nastawi się moc a ten nie posiada sondy.
Mam ten kocioł, da się ustawic grzanie CWU tak, aby wiekszosć czasu kondensował.
Da się trzeba zmniejszyć moc grzania C.W.U. Wtedy znacznie dłużej grzeje wodę. Trzeba przełożyć czujnik temperatury w zbiorniku niżej. Tak żeby miał więcej czasu na dogrzanie wody, żeby nie brakło podczas kąpieli. Tylko nie poniżej wężownicy bo wtedy czujnik nie będzie reagował na grzanie przez wężownice. I kocioł będzie przegrzewał zbiornik i wyłączał się awaryjnie. Przełożenie czujnika skutkuję też częstszym włączaniem się kotła. Musisz dopasować do siebie jak Ci będzie lepiej. Niech to zrobi servisant.
@@FreezerSIG Nie tylko moc, ale i predkość pompy. Ja ustawiłem 30% mocy i 35% pompy. Mam pompę PWM. Temperaturę maksymalną ustawiłem 85, ale długo do niej dochodzi. Dzięki temu przez większość czasu grzania wracająca woda ma poniżej 50 stopni. U mnie się sprawdzają te ustawienia przy 5 osobach w domu - nie ma deficytów ciepłej wody. nawet, jak dwie osoby się kompią.
O którym parametrze pompy napisałeś? Pompa ma zmienią prędkość w zależności od temperatury powrotów kocioł sam prędkością steruję. Po co grzejesz do 85 stopni C? Ja grzeje do 45 st C i co jakiś czas sam kocioł dogrzewa do 65 st C, żeby dobić bakterie. Czym wyższa temperatura w zasobnik tym wyższe straty ciepła.
@@FreezerSIG Parametr P19 - wydatek pompy dla CWU. W trybie CWU nie ma pracy na delta T, nie jest mierzona temperatura powrotu. Tryb grzania CO i CWU są zupełnie niezależne i mają wszystkie nastawy rozłączne, zaczynając od mocy maksymalnych P2 i P3. Co do sprawności to w kotle kondensacyjnym za sprawność odpowiada temperatura powrotu wody, bo to ona chłodzi spaliny. Temp zasilania zasobnika wysoka daje mi to, że zasobnik szybko się grzeje od góry, a niski wydatek pompy - że dobrze ta temperatura jest oddawana wodzie i powrót jest zimny. Temperaturę zasobnika mam ustawioną na 50 stopni, a faktycznie, na samej górze osiąga tak 55-62 zależnie, czy była woda czerpana w czasie grzania. Temp powyżej 55 w CWU jest istotna aby nie mnożyła się legionella - chyba, że masz mocno chlorowaną wodę. Czujnik temperatury od kotła mam kilkanaście cm powyżej dołu wężownicy i tak z metr poniżej góry tej wężownicy. Generalnie fajnie to działa, bo jak się nie korzysta, to grzeje do tych 55 stopni, a jak ktoś się kompie, to grzeje do 62.
A jeżeli mam 10m komina to musze zakupić 10m rury podwójnej 6cm w środku 10cm zewnatrz i wpuścić w komin ?
Przeczytaj instrukcje do swojego kotła czy 10m to nie za duża odległość. Czy średnica jest wystarczająca. Najlepiej żeby zrobił to instalator.
Po co kupować piec o wydajności 24 kW skoro potem ustawia się go na maksymalnie 30% mocy?
Możesz polecić jakiś kocioł kondensujący 7 kW? Jak znajdziesz to odpowiesz sobie na własne pytanie.
@@FreezerSIG niestety, nie jestem fachowcem w temacie dlatego zapytałem... Zdziwił mnie po prostu fakt kupowania mocnego urządzenia i używania na niewielką część mocy...ale faktycznie, nie widzę tak małych piecy w internecie 🙂
Czasami trzeba użyć większej mocy do grzania ciepłej wody użytkowej.
Po co kupować piec 25 skoro bedzue chodził na 4 a potrzeba 21?
@@fryderyklaskowski943To jest 1/3 mocy przy dużych kaloryferach
Witam jestem ciekawy jakie pan ma zużycie dzienne gazu w te mrozy ?
i jak serwis zrobił analizę spalin jaka wyszła sprawność kotła na wydruku ?
Przy - 10 stopni C zużycie gazu 6 - 7 m3/dzień.
Ile m2 ? jak mozna wiedziec
@@FreezerSIG jaki metraż do ogrzania jak można wiedzieć i jaka nastawa jest na sterowniku pokojowym
i jaka nastawa na kotle
@@Pp-kh5uk 160 m2 do tego ciepła woda + pralka i zmywarki podłączone do ciepłej wody + Gotowanie
Witam. BardO podobał mi się Pana film wszystko pięknie opowiedziane mam jedno pytanie odnośnie grzania wody użytkowej. Czy użyty jest ten sam pojemnik na wodę który jest ogrzewany kolektorem słonecznym? Czy też kocioł gazowy ma swój mniejszy i odprowadza wodę już gorącą do baniaka od kolektora? Z góry dziękuję za odpowiedź
Piec grzeje od połowy zbiornika w górę. Kolektory grzeją cały zbiornik od dołu. W filmach z montażu solarów jest to opowiedziane. TO jest jeden zbiornik.
@@FreezerSIG Bardzo dziękuję. właśnie znalazłem i obejrzałem oczywiście wdrożę u siebie.
@@FreezerSIG A jakiej pojemności jest ten zbiornik/ bufor?
Panie Grzegorzu a czym sie Pan wogóle zajmuje tak na co dzień jak można zapytać ? Bo jestem widzem od jakiegoś czasu i tak sie zastanawiam a ma Pan wiedze w bardzo wielu tematach :)
Jestem konstruktorem maszyn i linii produkcyjnych, technologicznych.
@@FreezerSIG A może Pan kiedyś opowiedzieć co to za laurki wiszą na ścianie?
@@stanleybiaz To jest część dyplomów i szkoleń które otrzymałem/ukończyłem.
Jak można zobaczyć jak ustawia pan parametry kotła?
Parametry kotła ustawia się pod budynek. Musi to zrobić instalator.
Krótkie pytanie, czy zaciągane powietrze do kotła gazowego przez komin powinno być podgrzane przez wylot spalin? bo zastanawiam sie czy temp. zasysanego z zewnątrz powietrza ma znaczenie dla kotła kondensacyjnego
Czasami tęgą zimą komin może zamarznąć i piec nie wystartuje. Ogólnie całe ciepło że spalin powinno przejąć powietrze dostarczane do pieca.
@@FreezerSIG ok rozumiem, mój instalator chce spaliny odprowadzić kominem spalinowym w którym był wcześniej piec na groch a powietrze do kotła zaczerpnąć z kratki na zewnątrz musze mu to wybić z głowy i zrobić tak jak ty rura w rurze w jednym kominie :)
Pytanie czy kondensat będzie w kominie? Jeśli tak to gdzie on bedzie trafiał?
Skropliny przez komorę spalania do kanalizacji polecą przynajmniej u mnie tak jest.
@@FreezerSIG też montuje termeta gold plus :) zadowolony jesteś z kotła? miałeś jakieś problemy?
Sam będziesz montował? Trzeba uważać żeby zapowietrzone go nie odpalić bo się przegrzeje.
Ostatnio zapytałem serwisanta czy kondensat z rury kominowej może wpływać do kotła przez rurę zaciągająca powietrze, odpowiedział ze nie, najlepiej żeby kondensat spływał do kotła rura od spalin. Co o tym sądzicie?
Jak zaciągasz powietrze to ono się podgrzewa. Więc nie nastąpi skroplenie. A skrapla się w rurze spalinowej. Skąd pomysł że będzie woda po stronie zaciągane go powietrza?
@@FreezerSIG po zewnętrznej stronie rury spalinowej również następuje skroplenie ze względu na różnice temperatur. Ja ma Termeta z rura 100/60 tylko do komina (komin z cegły) dalej w kominie kolano 60 i rura prosta. Po 4 latach użytkowania na kominie poniżej kotła, wychodzi wilgoć. Mogłem temu zapobiec montując w kominie podwójne Kolno ale wówczas skropliny będą się cofały do kotła rurą od powietrza. Dodam ze komin mam szczelny i nic z góry nie przecieka.
Dlaczego nie użyłeś rura w rurze na całej długości? Komin z cegły jest kiepski do takich zastosowań.
@@FreezerSIG No właśnie żeby skropliny z rury nie cofały się do kotła przewodem doprowadzającym powietrze. U mnie kondensat leci rura od spalin a skropliny zewnętrzne lecą w dół komina. Tydzień temu miałem pierwszy przegląd kotła po 4-5 latach, wymiennik jak nowy, serwisant sam był zaskoczony.
Najwięcej wody skrapla się w przewodzie spalinowym u mnie 60mm. Po stronie zaciągania powietrza jest jej znacznie mniej. W moim kotle jak skropliny pojawią się po stronie świeżego powietrza to spływają rurka do kanalizacji. Skoro chciałeś mieć skropliny w kominie to powinieneś odprowadzić je do kanalizacji. Zapytaj w serwisie swojego kotła czy skropliny są odprowadzane do kanalizacji po stronie świeżego powietrza.
Dobry wieczór. Czy spotklał się Pan z problemem, że kocioł na wietrznej pogodzie podnosi moc i taktuje? Jak nie wieje, to kocioł pracuje ze stałą temperaturą.... Co moze byc tego powodem. Moje podejrzenia są na problem z odprowadzeniem spalin. Widziałem u Pana Daszek na rurze. Moze Pan nakręcić filmik i cos wiecej na ten temat opowiedziec?
Może wiatr wdmuchuje do komina powietrze
Może źle ustawiona długosc komina.
Widzę, z Pan ma używa do sterowania piecem czujnik temp zewnątrznej. Ja steruje swoim piecem Termet gold plus 25 kW sterownikiem w salonie. Wychodzę z założenia że nie zależnie od temperatury na zewnątrz mam mieć zadaną temperaturę w pomieszczeniu i do tego warunku się odnoszę w sterowaniu piecem. Czym Pan się sugerował, że korzysta Pan z czujnika temp zewnętrznej? Pozdrawiam i Życzę Wesołego Alleluja.
Od temperatury zewnętrznej ustawiam sobie temperaturę wody na grzejnikach. czym niższa temperatura tym lepiej. Ale w duże mrozy nie da się ustawić 40 na 30 bo nie da rady utrzymać temperatury. Mając czujnik temperatury zewnętrznej można ustawić sobie krzywą grzania pod własny budynek.
To nawet lepsze. Instalator zalożyli czujnik ale gó to działa. najlepiej piec pracował gdybyłbez czujnika nawet w pokoju gdy sam sobie regulowa według wody powrotu. Gdy instalator zaczał podłaczac to nie tylko zrobiło się zimno ale też znacznie wzroslo spalanie o aż 20%. Więc piec działa w moim przypadku źle na sterowniku pokoju i czujniku zew.
Witam. Czy mogę prosić o rozpiskę wszystkich parametrów. Od P1 do P28. Pozdrawiam
Wpisz w wyszukiwarce "instrukcja termet gold plus pdf" tam znajdziesz wszystko.
@@FreezerSIGNie ma zostało to wycięte. konieczna jest instrukcja serwisowa która nie jest dostępna.
Witam, pisze Pan, że ustawiona jest temp na grzejniki 38-39st, moje pytanie brzmi czy kocioł nie taktuje, a jeśli tak to ile czasu trwają cykle od włączenia do wyłączenia palnika?
Mam przewymiarowane grzejnik więc piec pracuje ciągle ze stałą minimalną mocą bez taktowania. Grzejniki muszą być odpowiednio skryzowane i pompa obiegowa C.O. musi m9ieć odpowiednią prędkość minimalną. Jak pompa za szybko chodzi to też na powrocie ciężko utrzymać 30 stopni i piec taktuje.
@@FreezerSIG ile sztuk grzejników Pan posiada, pytam, bo ja mam 18szt., srednio wychodzi po 12-13szt. żeberek na grzejnik, kocioł, który schodzi z mocą minimalna na ok. 5,7-5,9kw i nie jestem w stanie zejść z temp zasilania niżej niż na 43st, bez taktowania,
Drugie pytanie czy ma Pan pompę obiegowa, która sama ustala prędkość czy z ręcznym ustawianiem, jeśli tak to na jakim biegu pracuje, i kolejna rzecz jaką ma Pan różnice między zasilaniem a powrotem?
Pytanie , dlaczego zrobiłeś syfon z rur PCV przy odprowadzeniu kondensatu? Tyle zachodu inhibitory, filtry z magnesem przy tanim kociołku Termetu :) Z malucha nie zrobisz Mercedesa. Mój stary kocioł Viessmanna przeżył 20 lat bez tych wszystkich bajerów a serwisowany był co 3 lata .
A co w tym złego?
@@nomtbg Chyba wiesz jaki jest skład chemiczny kondensatu to nie jest woda tylko kwas a to może z czasem rozwalić uszczelki .
Na marginesie na 1 m3 zużytego gazu do kanalizy wypływa ok. 1 l kondensatu.
Podpowiedz z jakiego materiału zrobiłbyś odpływ kondensatu? I sprawdź jak mocnym kwasem jest kondensat. Widziałeś jakie komponenty wykonawcze ma termet (z czego jest złożony)? Jak już porównałeś do samochodu to w każdym samochodzie chłodzonym cieczą masz filtry oleju, filtr paliwa i płyn chłodniczy bez względu na markę czy klasę samochodu. Wyjaśnij swój tok myślenia, dlaczego w mniej markowych samochodach miało by nie być filtrów i borygo tylko zwykła woda?
Mistrzu, nie chodzi mi wynalazek w postaci syfonu w odpływie kondensatu rozumiem , że chodziło tobie o smrodki z kanalizy a mnie o właściwości kondensatu który może oddziaływać na uszczelki w rurkach syfonu. zamykam, Wesołych Świąt :)
Witam, a ja mam pytanie dlaczego kocioł gazowy? widzę że są filmiki z montażu paneli, dlaczego nie została wybrana pompa ciepła? wszyscy dookoła uciekają od gazu i montują pompy.
Piec kosztował 4000 zł. A pompa 35 000zł Jeśli zużywam gazu za 3000zł rocznie, to z ceny 31 000 zł która zostanie mi jeszcze po zakupie pieca gazowego będę przez 10 lat opalał gazem. Czy pompa ciepła wytrzyma 10 lat? Ja musiał bym zużyć prądu 3000kWh dodatkowo na pracę pompy ciepła 3000kWh x 2zł = 6000zł. A nie mam miejsca na większą fotowoltaikę. Mieszkam w zabudowie szeregowej nie mogę postawić wyjącego urządzania na podwórku.
@@FreezerSIGten piec nie zużywa rocznie za 3000 pln gazu nie zużyje też instalacja prądu za 0 Pln
W jakim terenie pan dziala
Wilgotnym i błotnistym :)
22 stopnie, na bogatości. :ok:
Ja jestem zwolennikiem zalewania układu CO miękką wodą. A do dobijania układu mam małą 250w pompkę hydroforową która czerpie miękką wodę z kanistra. U mojego ojca na ciepłowni układ ze względu na kamień dobija się tylko miękką wodą.
Jak miękką wodę zalewasz destylowaną? Ja ma zmiękczacz wody i zalałem instalację wodą miękką 3 - 4 stopnie Niemieckie twardość.
@@FreezerSIG Ja przy zalewaniu instalacji przywiozłem sobie od ojca z pracy dwie 200l beczki miękkiej wody. Uważam że 4 stopnie dH to już bardzo miękka woda. Ze względu na to że wymiennik w kotle kondensacyjnym jest bardzo drobny uważam że trzeba stosować miękką wodę żeby nie zmniejszyć jego sprawności.
@@hubertbaranczyk1437 Gdzieś kiedyś wyczytałem że woda destylowana rozpuszcza rury miedziane. Spotkałeś się z tego typu korozją? Czy to nieprawda?
@@FreezerSIG Słyszałem że w takim przypadku nie należy całkowicie zmiękczać wody, woda wtedy ma charakterystyczny zapach. I dlatego nie należy wody zmiękczać do zera. Edit. Ojciec mówił że dostałem wodę z parametrami przygotowanymi na użytek ciepłowni. Mówił mi że do zmiękczonej wody należy dodać środek antykorozyjny. Ja dostałem wodę ze środkiem antykorozyjnym o czym nie wiedziałem. O dokładne parametry mogę zapytać.
a ja zalalem z kranu i grzeje juz20 lat , a moj ojciec zalewal ze studni i ogrzewanie dziala juz 50lat , w tedy byli ludzie normalni , a dzisiaj zdziwiaja , a efekty zadne
Grzegorz tez zamierzam wymienic piec gazowy na nowy [trafiłes w 100%]Poczekm no wiosny na podsumowanie.::)
Jaki piec wybrałes ? rozumiem ze wymieniłes stare grzejniki ja mam 20 letnie ..i tzw termostat masz " najzimniejszym pomieszczeniu"?
Każdy grzejnik ma głowice termostatyczną. W każdym pomieszczeniu termostat utrzymuje zadaną temperaturę.
W najzimniejszym pomieszczeniu jest sterownik pieca ustawiony na 22 stopnie C który uruchamia kocioł jak temperatura spadnie poniżej. Jak w innych pokojach jest już nastawiona temperatura to głowica termostatyczna odcina grzejnik. Zapobiega przegrzaniu pomieszczenia. A kocioł może dalej pracować aby dogrzać to najzimniejsze pomieszczenie.
Jak musisz wymienić grzejniki to warto pomyśleć pszyszłościowo nad ogrzewaniem podłogowym.
@@FreezerSIG Dziękuję.
👍
No ciekaw jestem czy faktycznie za te 10 lat wyjdziemy z kotłów gazowych
Raczej nie zdążą z siecią elektroenergetyczną żeby wszyscy grzali i jeździli na prąd.
@@FreezerSIG zobaczymy. Sam mam kocioł gazowy. Wymieniany z 2 lata temu. Za jakieś 7000zl, a dostałem też ofertę na PC za 40000 to wyśmiałem gościa
Teraz nie wyszliśmy z kotłów na paliwo stałe. tylko nie można ich w nowych budynkach instalować
Mówi pani jak ksiądz na kazaniu. Matt ciekawe można zasnąć
to nie PIEC ...... to KOCIOŁ ...piec ogrzewa pomieszczenie gdzie stoi, niema możliwości podłączenia do niego czegokolwiek (np grzejników) a pod kocioł wszystko można podłączyć i kocioł ogrzewa odbiorniki ciepła (np grzejniki)
Ja miałem piec kaflowy z wężownicą do której było podłączone C.O. i C.W.U. Jak go nazwiesz kocił?
@@FreezerSIG z wężownicą...a nie jak kocioł z płaszczem wodnym
@@FreezerSIG Pieco kocioł.
Dlaczego cały czas mówi Pan o kotle że to piec
Bo to nie ma znaczenie wszyscy widzą o czym mówię.
O w ok 8 minucie jednak to kocioł 👍
W piecu to wy sobie ciasto możecie upiec. To są kotły