Jak poprawić sprawność kotła gazowego?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 сен 2024

Комментарии • 143

  • @adamolczak2291
    @adamolczak2291 11 месяцев назад +4

    Bardzo konkretne informacje przedstawione w zwięzłym stylu..bez niepotrzebnego show 👍😉.. Może Pan prowadzić wykłady akademickie..🙂 Pozdrawiam

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Год назад +2

    Mam dom 125m2 podłogówka całość. Kondensat plus pogodowka. Zbiornik cwu 150l 4osoby temp 45st. Zuzycie na cwu w lecie 1m3 na dobę. Zuzycie gazu na ogrzewanie w zimie przy temp rzędu 6st dzień i -1noc ok 2,75m3 gazu z cwu a przy temp ok -10noc i 0 dzień ok 4m3 na dobę z cwu czy to ok?

  • @nomtbg
    @nomtbg Год назад +2

    Fajny film, ale porównanie z samochodami nie do końca trafione. Kocioł gazowy służy nie tylko do CO ale też CWU (ciepła woda użytkowa). Jeżeli moc kotła jest mała to będziemy długo czekać na CWU.
    Poza tym kocioł pracujący z niskimi temperaturami musi cały czas pracować, a więc pobierać energię elektryczną, sam kocioł to z 60W, plus osprzęt CO, a więc nie jest to energia pomijalna. Dodatkowo kocioł kondensacyjny jest bardziej skomplikowany niż atmosferyczny i to co zaoszczędzimy na gazie pójdzie na serwisanta i części zamienne.

  • @ciuset7904
    @ciuset7904 Год назад +5

    Do takiej mocy niewymagany
    neutralizator

  • @okonato8095
    @okonato8095 Год назад +5

    Do obniżenia/kontroli temperatury maksymalnej (Vaillant ecoTec Plus) korzystam z ustawień instalatora i tam podaję maksymalne temp obiegów grzewczych. Dla CWU trzeba wejść z specjalnym kodem serwisowym do ustawień zaawansowanych i ten jest też opcja maksymalnej temp wody jaka idzie do ogrzewania bojlera. Ja mam na 55stC

  • @piotrdubiel6089
    @piotrdubiel6089 7 месяцев назад +1

    To woda z kondensatu pod borowki powowinna być ok, żeby zakwaszać ziemię

  • @mfst100
    @mfst100 Год назад +3

    6:35 jak wszędzie: nie wytłumaczone mądrze dlaczego sterowanie pogodówką jest takie super.
    Darujcie sobie powtarzane wszędzie te same ogólniki i frazesy, bo już je słyszałem i czytałem.
    Jeżeli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć sześciolatkowi to sam tego nie rozumiesz. A.Einstein

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler Год назад

      Proszę zerknąć na film na moim kanale odnośnie sterowania krzywą grzewczą

  • @mireksalamon4813
    @mireksalamon4813 Год назад +3

    Jaki wpływ ma kondensat na żeliwną rure kanalizacyjną podpiętą do miejskiej kanalizacji wykonaną z plastiku. Neutralizotor jest potrzebny aby rury żeliwnej nie przegryzło :) ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Neutralizator w tym przypadku nie jest potrzebny.

  • @pawelkowal8856
    @pawelkowal8856 Год назад +2

    Bardzo dobry materiał!! Świetne zobrazowanie na przykładzie jadących dwóch samochodów. Przy wymianie kilka lat temu kotła na gazowy precyzyjnie trzymałem się tych zasad przedstawionych w tym filmie. Mieszkam w domu z przed 2giej wojny światowej. Dom zmodernizowany z instalacją grzejnikową w 100% domu. Dobierając grzejniki założyłem do obliczeń niski parametr temperaturowy mniej więcej 50/35/20. Przy mrozie - 15oC na kotle było 38oC. Więc temp 55oC na kotle dla mnie to jakoś kosmos. Mój kocioł ma dość szeroko modulacje mocy palnika od 1.85 do 15.2 kW. Nie ma mowy o taktowaniu kotła. Regulator pogodowy oczywiście kontroluje temp zewnętrzna i wewnętrzna. Umieszczony jest w pokoju dziennym gdzie grzenik ma odkręconą głowice termostatyczna jest na 5 co daje odwzorowanie jak zmienia się temperatura w domu (pokój na północ). W części użytkowej domu mam ok 23oC. +/- 0.3oC. Kocioł pracuje non stop w trybie automatycznym. Kwoty na fakturze za gaz nie są dla mnie postrachem.

  • @tomtech1500
    @tomtech1500 Год назад +11

    Film jest ulepszoną wersją moich półamatorskich filmków opublikowanych prawie rok temu. jesteście dla mnie jak starszy brat i dużo sie od was nauczyłem w kwestii regulacji ale proszę nie robić plagiatów ;) PS. W moim filmiku pokazuję jasno ze z 1m3 można uzyskać max 1.37 l kondensatu (trochę więcej niż 1l) i nawet to mierzę.

    • @Krakowskisplen
      @Krakowskisplen Год назад

      Ja lubię Twoje filmiki, a sposób wymowy masz jak mój brat, normalnie wypisz wymaluj słowo w słowo on też tak samo mówi 😁

    • @wz70
      @wz70 Год назад +1

      Dom 100m² ocieplony 15 cm styropianu.
      Kocioł 24 kW jednofunkcyjny z podgrzewaniem bojlera zdławiony do 15 kW.
      Temperatura wody zasilającej kaloryfery 38 °C
      Temperatura dzienna na sterowniku pokojowym 20°C a nocna 19,2 °C z histerezą 0,2.
      Ilość wytworzonego kondensatu 6650ml na dobę przy spaleniu 4,3m³ gazu ( w tym podgrzewanie(max temp. wody w wężownicy 87 °C) wody cwu do 44 °C z histerezą chyba 2 z)
      Przy okazji zapytam co zrobić z gwiazdami w zaworach gdy termostaty są przydławione.

    • @krzysztofmatusik4726
      @krzysztofmatusik4726 Год назад +2

      ​@@wz70 Dodaj do obiegu uzdatniacz do C. O. Woda robi się miękka co poznasz po sliskosci rąk, tak jak byś nie opłukał z mydła.

  • @RadekMaj
    @RadekMaj 5 месяцев назад

    Hmm ta animacja z samochodami to jakas dziwna . Wydaje mi sie ze czerwony powinien sie przaktycznie przez caly czas oddalać.😂

  • @EngineMusicProductions
    @EngineMusicProductions 3 месяца назад +1

    Łapka w górę, za "półtorej litra kondensatu" :)

  • @krzychuperkowski7582
    @krzychuperkowski7582 10 месяцев назад +1

    czy ilość kondensatu będzie stała? A co będzie się działo kiedy mamy -1 i suche powietrze a co innego będzie się działo kiedy mamy jesień i wilgotne powietrze czy to również na wpływ na ilość kondensatu???

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  10 месяцев назад +1

      Ilość kondensatu będzie zależała od ilości spalonego paliwa w kotle, temperatury spalin, powrotu i mocy kotła. Wilgotność powietrza dolotowego również będzie miała znaczenie na ilość kondensatu.

  • @st-wp3239
    @st-wp3239 Год назад +2

    Witam , mam podpięte do kotła gazowego sprzęgło + rozdzielacz i 3 pompy [1 na piętro w domu ] . Obniżyłem temperature na zasilaniu do 42 stopni i teraz jak jednocześnie chcą się zagrzać 2 piętra to pompy co chwilę włączają się i wyłączają . Czy to jakiś duży problem ? Dodam że naradzie mam tylko podłogowe.

    • @ryszardgaj9150
      @ryszardgaj9150 Год назад +1

      Trochę jak naprawianie samochodu przez internet. Można strzelać albo iść do mechanika wyregulować. Nie wiadomo co nimi steruje i jaka jest logika. Ale jak strzelać, to bym obniżył temp zasilania do 30 albo 35.

  • @jadwigakuchta4063
    @jadwigakuchta4063 Год назад +4

    Jest łapka w górę.
    Przejrzysty przekaz.
    Pozdrawiam

  • @ekoobywatel
    @ekoobywatel Год назад +3

    Może ktoś z ekspertów odpowie tutaj: czy słuszna jest teza, że im wyższy/dłuższy jest przewód odprowadzający spaliny z pieca gazowego kondensacyjnego (a jednocześnie zasysający powietrze) - tym lepszy sprawniejszy jest efekt rekuperacji... Czyli ile procent zwiększenia sprawności pieca kondensacyjnego możemy uzyskać dzięki długiemu przewodowi w którym następuje rekuperacja spaliny/powietrze zasysane do komory spalania?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Teoretycznie dłuższy przewód powietrzno-spalinowy to większa powierzchnia wymiany ciepła co może mieć wpływ na efektywniejsze podgrzanie powietrza trafiającego do spalania, a to z kolei przyczyni się do wzrostu sprawności przedmiotowego źródła ciepła. Trudno określić jak mocny (procentowy) ma to wpływ.

    • @ekoobywatel
      @ekoobywatel Год назад +3

      @@AFRISOpl 😊 u mnie instalatorzy przewodu spalinowo-powietrznego piecyka kondensacyjnego którzy umieścili go w starej rurze odprowadzającej spaliny z poprzedniego pieca z otwartą komorą - proponowali mi skrócenie co najmniej o 1 metr długości przewodu spalinowo-powietrznego. Odmówiłem instynktownie sądzac, że jest to zmniejszenie powierzchni rekuperacji. Piszę o tym jako przestroga, że nie zawsze "fachowcy" mają dostateczne pojęcie o szczegółach tego czym się zajmują - tutaj też za mało był zaakcentowany efekt poprawy sprawności pieca poprzez rekuperację w przewodzie spalinowo-powietrznym. Czyli im dłuższy ten przewód - to tym lepszy efekt w podniesieniu sprawności układu

    • @robwrobl
      @robwrobl Год назад +1

      @@AFRISOpl może teoretycznie, bo praktycznie przewód powietrzno-spalinowy służy do odprowadzenia spalin poza budynek. Nikt raczej nie wyprowadza go wiele metrów powyżej dachu. Poza tym każdy dodatkowy metr to opory które musi pokonać wentylator powietrza.
      Tak przy okazji skąd siarka i jej tlenki w kotłach gazowych. Rozumiem kotły olejowe lub stałopalne.

    • @pawem1205
      @pawem1205 Год назад +2

      Spaliny tuz na wyjściu z kotła maja temp zaledwie ok 45·C. Na kolejnym 0,5m już są praktycznie zimne.Moze w warunkach laboratoryjnych uzyskałbyś jakiś promil oszczędności.

    • @ekoobywatel
      @ekoobywatel Год назад +1

      @@pawem1205 W dzień nawet nie widać chmurki pary wychodzącej z końca rury - dopiero jak jest ciemno to można zauważyć drobny obłoczek pary. Truno zmierzyć temperaturę ostateczna spalin na wylocie... Ale nie ma co chyba minimalizować wielkość odzysku ciepła odpadowego - bo wtedy kwestionujemy efekt rekuperacji w klimatyzacji. Tam też powietrze wychodzące z pomieszczeń ma tylko 20-25 stopni... A tak na marginesie - system kominowy powinien być z osłoną termiczną - tak aby zminimalizować odawanie ciepła spalin w przewodach kominowych do otoczenia...

  • @damianigor
    @damianigor 10 месяцев назад +1

    Co w przypadku kanalizacji żeliwnej? Trzeba neutralizować?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  10 месяцев назад +1

      Nowoczesne rury żeliwne są w większości przypadków odporne na kwaśny odczyn kondensatu. W przypadku starych rur żeliwnych zalecamy neutralizację kondensatu.

  • @mr0rcio
    @mr0rcio Год назад +1

    Dopiszcie w tytule kondensacyjnego, bo nie każdy taki ma.

  • @adamlewandowski4003
    @adamlewandowski4003 Год назад +10

    U mnie w domu 150m2 sama podłogówka i mam na piecu 30 bez żadnych sprzęgeł i pomp w rozdzielaczach przy obecnej pogodzie czyli ciągle na minusie .W domu od 21 do 24 zależy od przeznaczenia pomieszczeń.

    • @Madius89
      @Madius89 Год назад +1

      Ja dom 200m2 i tak samo :)

    • @marcinmarcin5434
      @marcinmarcin5434 Год назад

      Adam Lewandowski, A tak z ciekawości, ile właśnie spala gazu przy takim metrażu i temperaturze w pomieszczeniach?

    • @adamlewandowski4003
      @adamlewandowski4003 Год назад +1

      @@marcinmarcin5434 zależy od zimy ale bez problemu starcza na cały okrągły rok 2300l propanu . Przy łagodnych zimach do 1,5 roku.

    • @marcinmarcin5434
      @marcinmarcin5434 Год назад

      @@adamlewandowski4003 jak domyślam jest jakiś przelicznik, który przelicza propan w litrach na m3 gazu. I korzystając z informacji z internetu po przeliczeniu wychodzi, że w sezonie zimowym przepalasz nieco ponad 580m3 gazu? Czy może coś mylę. Bo jeśli jest tak jak napisałem to naprawdę niewiele. Bo u mnie za ostatni miesiąc było prawie 200 m3 gdzie w domu mam 22-23 stopnie.

    • @adamlewandowski4003
      @adamlewandowski4003 Год назад

      @@marcinmarcin5434 ja masz swój zbiornik na propan kupujesz w litrach , zapewne tobie chodzi o gaz ziemny tam liczy się w m3 .

  • @rafabryks2052
    @rafabryks2052 10 месяцев назад +1

    Ja jednak wciąż mam pewien 'problem'. W domu posiadam na parterze ogrzewanie podłogowe a na piętrze grzejniki, poza łazienka bo tam też jest podłogówka. Posiadam piec gazowy kondensacyjny, do tego pompę circula platinium i nie wiem jaką mam ustawić temperaturę dla samego ogrzewania i ogrzewania CWU. Dom ma 110m2. Z góry bardzo dziękuje za pomoc w tej sprawie.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  9 месяцев назад +2

      Dla c.w.u. optymalna temperatura to 45-50 stopni Celsjusza. Natomiast dla grzejników odpowiednia temperatura to ok. 55 st. Celsjusza, a na podłogówkę ok. 35 st. Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem dla Pana przypadku byłby nasz PrimoBox ACB, z którym można zapoznać się pod poniższym linkiem:
      afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-do-kotlow-kondensacyjnych-primobox-acb-w-szafce/produkt/7691000

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 6 месяцев назад

      Za mało jedna pompa na obsługę podłogu w takim metrażu. Na niskich temp nie popchnie wysokich na takim piecu nie będzie.

  • @Wiesiek_Ciasny
    @Wiesiek_Ciasny Год назад +1

    Mam oczyszczalnie bioh i nie mam neutralizatora i nic się nie dzieje, oczyszczalnia działa sprawnie

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Год назад +1

    Gdzie w ustawieniach można sprawdzić temp na powrocie? Jaki to kod systemowy? U mnie jak sprawdzałem to przy włączonej podłogówce w ciągu 7 minut pracy zebrałem 300ml kondensatu czy to dobry wynik?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Parametry, jakie jesteśmy w stanie odczytać na kotle zależą od jego modelu - zachęcamy zaznajomić się w instrukcją obsługi urządzenia. Co do ilości kondensatu - aby określić czy ta ilość jest poprawna należy ją odnieść do ilości spalonego gazu. Przy poprawnej pracy na 1 m3 spalonego gazu przypada około 0,5l kondensatu.

  • @marcinulaszewski6212
    @marcinulaszewski6212 Год назад +1

    A jak zmiana mocy kotła dla CWU wpływa na życie gazu? Przykładowo mam zbiornik z wężownicą 16kW dla 70/10/45 i czy ustawie moc na 40%(10kW) czy na 70%(17,5kW) kociol i tak dobija do 75st z zasilaniem 🤔 czy przy niższej mocy temperatura powrotu jest niższa?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Pierwsze pytanie to do producenta kotła. Im mniejsza moc tym dłużej wygrzewa się zasobnik.

  • @carlosrules7329
    @carlosrules7329 Год назад +1

    Siema, wie ktoś czy jest jakaś min długość komina do kondensata żeby uzyskać jakiś sensowny odzysk ciepła z kondensatu np. temp. powrotu 35°C a komin 0,8m bo tylko przez ścianę czy kondensat będzie miał wyższa temp niż wracajacy czynjik 🤔

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Jest to pytanie do producenta kotła gazowego.

  • @renatawisocka6039
    @renatawisocka6039 11 месяцев назад +1

    długo się zastanawialiśmy który wybrać piec i czy w ogóle wybrać piec gazowy, kurcze.. teraz tyle jest opcji, że można osiwieć... dzięki za filmik, finalnie kocioł gazowy został zamówiony, montaż w przyszłym tyg będziemy regulować. De Dietrich nas przekonało gwarancją i jakością, zobaczymy 👏

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 6 месяцев назад +1

      Wybór pomiedzy markami i ceną i iloscią wad i czestotlialwoscią ich występowania... czy jest wybór? mozna osiwiec gdy zamówiony kocioł zostanie zepsuty przez autoryzowanych monterów a następnie autoryzowany serwic bedzie w ciula leciał że kocioł sprawny gdy sprawny nie jest.

  • @waldemarsotysiak9826
    @waldemarsotysiak9826 Год назад +1

    Cześć. Może to nie pytanie do tego materiału filmowego ale myślę że blisko. Zamierzam wymienić piec stałopalny ekogroszkowy na gazowy kondensacyjny. Budynek 150 m2 zmodernizowany ocieplony, okna wymienione (15 lat temu), instalacja to same grzejniki płytowe 10 szt. na 2 kondygnacjach, wszędzie zawory termostatyczne, pojemność wodna instalacji grzejniki + rurki + zasobnik cwu100l to 75l. Moc grzejników dla 75/65/20 to 12,6 kW a dla 55/45/20 to 6,4 kW. Przez te wszystkie lata w zład z zaworu 4 drogowego szedł parametr w okolicach 55 C, przy naprawdę silnych mrozach poniżej -10C podnosiłem do 65C - nigdy nie było problemu z uzyskaniem w budynku praktycznie dowolnej temperatury , normalnie utrzymuje 21 C, grzejniki nagrzane max w 2/3 jedynie w najchłodniejszym pomieszczeniu da się wyczuć ciepławy powrót. Generalnie powrót z instalacji oscyluje w okolicy 30C do 40C.
    Pytanie brzmi - jakiej mocy kocioł kondensacyjny powinienem szukać ... a może precyzyjniej ... z jaką mocą minimalną ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Kocioł należy dobrać na zapotrzebowanie cieplne budynku. O dobór kotła proszę się zwrócić do wybranego producenta.

    • @waldemarsotysiak9826
      @waldemarsotysiak9826 Год назад +1

      @@AFRISOpl Producenci maja od kilku do kilkunastu modeli o różnych zakresach modulacji mocy ... którego by nie spytać to każdy będzie chciał sprzedać swój dlatego nie zafiksowałem się na konkretnego producenta .... danych dostarczyłem sporo no może poza tym że mam kocioł 24kW który sobie pyrka .... liczyłem na doświadczenie poparte praktyką, "rzut oka" fachowców krótkie zastanowienie i konkretną odpowiedź ..... dobra tyle wymóżdżyłem to i resztę też pewnie dam radę ... zdaje się że rachować umiem i logicznie myśleć także więc dzięki ..... powodzenia w biznesie i udanych filmików ... cześć.

  • @alabama4659
    @alabama4659 11 месяцев назад +1

    mistrzu gdzie znajdę opracowanie że podgrzanie powietrza w procesie spalania ma pozytywny wpływ na procesy spalania bardzo mnie to zaciekawiło

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  10 месяцев назад +3

      Zachęcamy do lektury: instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/01/IR_2010_01_01_KoncentryczneSystemy.pdf

    • @alabama4659
      @alabama4659 10 месяцев назад +1

      @@AFRISOpl dziękuję przyznaję się że wątpiłem co do wzrostu efektywności procesu spalania poprzez wzrost temperatury powietrza przemówiła do mnie tylko jedna tabela mówiąca o zmniejszeniu zużycia gazu ja wcześniej szukałem badań w tym zakresie jaki ma wpływ podniesienie temperatury powietrza na procesy spalania
      do tej pory nie znalazłem żadnych badań w tym zakresie

  • @abecadloabc1
    @abecadloabc1 17 дней назад

    Nie mam gazu ziemnego i co teraz. 🤭

  • @krzysztofkarolkiewicz8237
    @krzysztofkarolkiewicz8237 Год назад +1

    Ok prosze doradzic mi jak zmnieszycz temerature powrotu ? Mam kocioł ale bez dodatkowego bojera może mi dobierzasz cos miałem zrobic tak podłączyc bojer naprzykład 50l i podłączyc go na powrocie żeby zmnieszyc jeszcze tęmperature zwieksze działanie pieca ? Co bys mi doradził i co mam kupic ?

    • @pawem1205
      @pawem1205 Год назад

      Oglądałeś film??Przecież ci mówi , żebyś zmniejszył temperaturę zasilania ...

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Montaż zasobnika na powrocie nie zapewni trwałego obniżenia temperatury powrotu.

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Год назад +1

    Xzy dobrze rozumiem Pana wypwoeidz z 7:40 że jeśli w tym samym czasie kociol 2 funkcyjny dostanie sygnał grzania CO+CWU to ruszą z większą mocą aby dać radę obsłużyć oba rzadania chyba że ograniczymy mu moc np z 24kW do 18kW to wówczas choćby swiat się walił nie wolno mu przekroczyć 18kW?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Kocioł 2 funkcyjny nie obsługuje w tym samym czasie instalacji c.w.u. i c.o. Instalacja c.o. potrzebuję mniej mocy niż ładowanie zasobnika i aby sprostać tym wymaganiom kocioł gazowy pracuję z wyższą mocą na cele c.w.u. i obniża ją, gdy pracuje na cele c.o.

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 6 месяцев назад

      Totalna bzdur kocioł 2 funkcyjny WYŁĄCZY GDZANIE CO gdy pojawi sie zapotrzebowanie CWU

  • @lukaszgro1823
    @lukaszgro1823 Год назад +1

    Witam planuję zamontować kocioł gazowy kondensacyjny, instalacja w domu podłogówka na parterze i grzejniki na poddaszu . Moje pytanie brzmi jaki system Afriso wybrać do takiego kotła. Dziękuję za szybką odpowiedź.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Jest kilka opcji.
      Zestaw BPS (jeden, bez zaworu mieszającego na grzejniki i drugi, z zaworem mieszającym na podłogówkę) - afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-bps-na-2-obiegi-z-pompami-afriso/produkt/9090620.
      PrimoBox ACB - afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-do-kotlow-kondensacyjnych-primobox-acb-w-szafce/produkt/7693000, do kotła gazowego kondensacyjnego kiedy mamy grzejniki i podłogówkę. System zasila podłogówkę wodą wracającą z grzejników, co wychładza czynnik wracający do kotła i poprawia kondensację.

    • @lukaszgro1823
      @lukaszgro1823 Год назад +1

      @@AFRISOpl który z tych systemów byłby najbardziej efektywny.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Raczej ACB. Zasada działania powoduje niską temperaturę wody powracającej do kotła, a to zwiększa kondensację w źródle ciepła.

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Год назад +1

    Skoro spaliny mają ok 60'C i nie potrzebujemy zjawiska ciągu gdyż to wentylator wypycha spaliny to czy macie pomysł jakby jeszcze można zużyć ciepło zawarte w tych spalinach oprócz kondensacji w kotle?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Oprócz kondensacji w kotle spaliny mogą ogrzewać powietrze do spalania w przewodzie powietrzno-spalinowym, co przyczynia się do wzrostu sprawności samego procesu.

    • @luki2205
      @luki2205 Год назад +1

      Dla kotłów kondensacyjnych nie ma żadnego dodatkowego rozwiązania ze względu na budowę komina. W pozostałych rodzajach kotłów, można zastosować np. kominowy system grzewczy, czy nagrzewnicę nakładaną na rurę odprowadzającą spaliny.

  • @marcinwisniewski2
    @marcinwisniewski2 Год назад +1

    Celsjusza. Nie Celcjusza...

  • @katerynayaky
    @katerynayaky 11 месяцев назад

    Udało mi się zaoszczędzić czasu i znaleźć odpowiedź na pytanie „jak zoptymalizować pracę kotła gazowego”. Polecam zoptymalizować tagi na filmiku aby różne hasła na ten tytuł pokazywały się w wyszukiwarce. Miałam chwile Was poszukać :)

  • @SzadiB
    @SzadiB Год назад +1

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Powrót z ogrzewania podłogowego czym jest zimniejszy to mniejsze będzie zużycie gazu i większa sprawność pieca?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Tak. Niższa temperatura powrotu ma wpływ na zwiększenie efektu odzysku ciepła ze spalin- - z tego wynika wzrost sprawności kotła i zmniejszenie zużycia gazu.

    • @SzadiB
      @SzadiB Год назад +1

      @@AFRISOpl Naprawdę jest to dla mnie nie do pomyślenia: Czyli jak powrót z podłogówki, ostatnią pętlę hipotetycznie wyprowadzę za budynek, aby mróz ostudził wodę w rurkach do np 2 st.C, to piec będzie miał lepszą sprawność i nagrzanie jej z powrotem do np 40st.C zużyje mniej gazu niż wody o temp.20 st.C ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Nie mówimy tutaj o tak niskich powrotach, zaznaczamy jedynie, że obniżona temp. wody powracającej do kotła kondensacyjnego wpłynie na lepszą sprawność urządzenia, a to przełoży się na mniejsze ilości spalonego gazu.

  • @Pomyslowytyp
    @Pomyslowytyp Год назад

    A po co poprawiać mam tańsza alternatywę na moim kanale niż jakiś tam gaz po co ludzi oszukiwać przecież można grzać prawie za darmo

  • @krzysztofklosowicz8127
    @krzysztofklosowicz8127 11 месяцев назад

    więcej rysunków i odniesien do nich niz autoprezentacji, która niczemu nie służy :) Ogólnie jest poprawnie.

  • @janniezbedny0074
    @janniezbedny0074 8 месяцев назад

    Temperatury na mieszkanie to 21.6 dzień i 20 noc

  • @janniezbedny0074
    @janniezbedny0074 8 месяцев назад

    Witam. Posiadam piec kondensacyjny marki Feroli. Mieszkanie 48m jest podpiwniczone, nie ocieplone. Piec jest ustawiony na następujące temperatury:
    Grzejniki 67'C
    Woda 43'C.
    Czy te wartości są prawidłowe? Średnio płacę 500-600 zł.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 месяцев назад

      W zakresie porównania rzeczywistych ilości spalonego gazu do wartości deklarowanych przez producenta źródła ciepła - zachęcamy do kontaktu z jego przedstawicielami celem odpowiedzi na zadane pytanie.

  • @andrzejwais3276
    @andrzejwais3276 8 месяцев назад

    Ja już nie ogarniam pieca 55 at.na piecu temp.pomieszczenia ustawiona na 21,8 st. I czemu piec długo chodzi na 100 % przy histerezie pomieszczenia 0,2??!!! Temp.zew.-8 STP.

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 6 месяцев назад

      odepnij sterowanie czujnikiem pogodowym w twoim przypadku to d... lepiej może sterować weryfikujac temp powrotu i pokoju

  • @marekjaskolski7608
    @marekjaskolski7608 Год назад +3

    Też mam oczyszczalnie biologiczną i odpływ kondensatu z pieca poprowadziłem dodatkową rurką i połączyłem z wypływem oczyszczonych ścieków z oczyszczalni. Nie potrzeba żadnych neutralizatorów, kondensat jest na bieżąco rozcieńczany i nie ma zagrożenia dla bakterii w oczyszczalni

  • @michu9708
    @michu9708 9 месяцев назад

    A jak wygląda odpływ ze stacji uzdatniania? Można odprowadzać do przydomowej oczyszczalni ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 месяцев назад

      Nie ma co do tego jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od wybranej metody oczyszczania ścieków, jak i stacji uzdatniania. Należy skontaktować się z producentem stacji w sprawie tego, czy zezwala na odprowadzanie popłuczyn ze zmiękczacza wody do przydomowej oczyszczalni ścieków.

  • @waldemarswiat3715
    @waldemarswiat3715 Год назад

    I znów trzeba cos dokupić ???

  • @krajes
    @krajes Год назад

    Czyli w zasadzie jak mam automatykę pogodową w immergas victrix tera to nie ma potrzeby dłubania w ustawieniach i zmiany temp. Zasilania tak?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Tak. Przy aktywnej regulacji pogodowej kocioł po krzywej grzewczej dostosuje temperaturę zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej.

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Год назад

    U mnie wejście na podłogówkę to 38'C natomiast powrót 32'C czyli delta T 6stopni czy jest to ok?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Delta T 6 stopni mieści się w akceptowalnym zakresie dla ogrzewania podłogowego.

  • @Konrad162
    @Konrad162 Год назад

    Sposób 2 to jest straszna pomyłka

  • @zygmuntpeksyk6333
    @zygmuntpeksyk6333 9 месяцев назад

    Czy kociol kondensacyjny winien miec odzielne zasilanie w powietrze i odzielny komin gazowy

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 месяцев назад

      Producent kotła gazowego określa jak powinien zostać wykonany i poprowadzony przewód powietrzno-spalinowy.

  • @macmroz
    @macmroz Год назад +2

    Półtora litra, nie: półtorej litra. Półtora się odmienia przez rodzaje, półtora tygodnia, półtorej godziny.

  • @walo1232
    @walo1232 11 месяцев назад

    Co Ty z tym dedykowaniem?

  • @dmitrijdrozd7864
    @dmitrijdrozd7864 Год назад

    A gdzie moge znalezc o pompie powietrze woda,jak mam go polonczyc?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Proszę zapoznać się z naszym filmem poradnikowym gdzie przedstawiliśmy przykładowe schematy podłączeniowe z powietrznymi pompami ciepła. Link do filmu: ruclips.net/video/K3V5qymw_WA/видео.html

  • @chiszpan1
    @chiszpan1 Год назад

    A jak usprawnić kiedy jest wymiennik ciepła? Znajduje się on przy piecu i praktycznie na powrocie temp jest taka sama jak na zasilaniu jego... wymiennik mam po to bo instalacją jest jeszcze stara i nie chce zajechać nowego pieca ...

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Można spróbować obniżyć wydajność pompy kotłowej. Mniejsza prędkość wody na wymienniku powinna skutkować wyższą sprawnością oddawania ciepła co sprawi, że do kotła trafi czynnik o niższej temperaturze, a to podniesie sprawność kondensacyjnego kotła gazowego.

    • @chiszpan1
      @chiszpan1 Год назад

      @@AFRISOpl Dziękuję. Spróbuję tak zrobić 🙂

  • @maciekmach462
    @maciekmach462 10 месяцев назад

    Co zrobić bo mam małą różnicę na powrocie, zaledwie około 2-3stopnie

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  9 месяцев назад

      Może być to spowodowane zbyt dużą wydajnością pompy kotłowej, co oznacza, że odbiorniki na instalacji nie są w stanie odebrać do końca ciepła. To powoduje powrót do kotła wody o wyższej temperaturze i stąd ta mała różnica między zasilaniem, a powrotem. Inną przyczyną może być już wygrzanie instalacji, przez co ciepły powrót wraca do kotła.

    • @maciekmach462
      @maciekmach462 9 месяцев назад

      @@AFRISOpl dzięki, logiczne w sumie, a dla eksploatacji pieca to źle czy bez znaczenia?

    • @afrisosp.zo.o.3441
      @afrisosp.zo.o.3441 9 месяцев назад +2

      @@maciekmach462 Nie jest to groźne dla eksploatacji kotła. Jedyne będzie Pan miał niższą wartość odzyskiwanej energii z kondensacji spalin.

  • @TheWojtinho
    @TheWojtinho Год назад +4

    W końcu coś o kotle gazowym 😉

    • @tomtech1500
      @tomtech1500 Год назад

      film jest ulepszoną wersją mojego filmku sprzed roku. Z tym ze ogólną. W moim filmiku nawet mierzę kondensat i wyliczam ile ma go być ruclips.net/video/6bCmEpJ_qMI/видео.html

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 Год назад +2

    No a do tego jeszcze maly buforek i nasz piecyk minimalizuje taktowanie praktyczne do zera.
    Tomek zrob filmik o sterowniku cw400.
    A ba koniec za neutralizator kondensatu 5+👍
    Wesolosci na święta hohoho🎅🎅

    • @adamis1962
      @adamis1962 Год назад +1

      Buforek nie potrzebny jeśli się potrafi utrzymać na kotle właściwą temperaturę. Nie mam bufora, pogodówki a nawet sterownika pokojowego, a kocioł (Brötje WHBS) potrafi pracować non stop po kilka godzin. Temp. w domu stoi równo, co najwyżej wahnie sie 0,5°.
      Po prostu trzeba dobrać temp. kotła do aktualnego zapotrzebowania na nią.
      Nie jest dla mnie żadnym problemem dodać lub ująć temperatury na kotle, w zależności od tego, co jest na zewnątrz.

  • @Mafadaka4
    @Mafadaka4 Год назад +3

    Przy kondensacie spaliny mają temp max 43stopnie przy wysokim obciążeniu

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler Год назад

      A to nie do końca prawda. Proszę zerknąć na film NS moim kanale nt temat

    • @kama2343
      @kama2343 Год назад +1

      może jak jest samo OP to tak. Przy grzejnikach jest wyższa temperatura.

    • @Mafadaka4
      @Mafadaka4 Год назад

      @@kama2343 ja tu piszę o spalinach nie grzejnikach

    • @Mafadaka4
      @Mafadaka4 Год назад

      @@KrystianTimmler który film, bo jestem ciekaw z jakiej epoki jest ten kondensat?

    • @Mafadaka4
      @Mafadaka4 Год назад

      ok już widzę, oklepany pralkowy wymiennik wszystko na ten temat

  • @alberto55459
    @alberto55459 Год назад +2

    Czy do bwc 310, jest jakiś czujniki zewnętrzny pogodowy bezprzewodowy?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Nie. BWC 310 ma wyłącznie czujnik przewodowy.

  • @mareq12
    @mareq12 Год назад

    U mnie na powrocie jest 24C, na zasilaniu 28C.

    • @adrianpiasecki9308
      @adrianpiasecki9308 Год назад

      Jaka temp w domu?

    • @mareq12
      @mareq12 Год назад

      @@adrianpiasecki9308 20.5 C całą dobę, cały czas. Sterowanie pid - bardzo małe odchyłki od zadanej.

    • @pf6317
      @pf6317 Год назад

      Pytanie. Na sterowniku 20.4 (histereza 0.2) Pomieszczenia potrafią nagrzać się do 20.8-21 stopni. Żeby kocioł ponownie się włączył musi spaść do 20.2 co zajmuje nawet 2 dni przez co w domu jest uczucie chłodu w tym czasie. 100% podłogowe. Zasilenie 28 stopni. Przepływy na 2. Jest jakiś sposób żeby nad tym zapanować?

    • @mareq12
      @mareq12 Год назад

      @@pf6317 jaki kocioł, jaki sterownik? Moim zdaniem to kwestia sterowania.

    • @pf6317
      @pf6317 Год назад

      @@mareq12 Thermagen Solo 24, moduł wielostrefowy Termet SIM 2Z, sterownik Salus 091. Próbowałem z przepływami, zmieniałem histerezę na 0.5 w sterowniku. Zero efektu. Kocioł wyłącza się przy 20.6. Temperatura w zależności od pogody rośnie nawet do 21. No i jak nie wywietrzę domu to za nim spadnie mija nawet 2 doby. Mimo, że zadana temperatura się utrzymuje to wiadomo jak się nie pali, to komfort cieplny jest średni.

  • @piotrekcle696
    @piotrekcle696 Год назад +1

    Mam pytanie. Dom z poddaszem użytkowym 100m2 i 100% ogrzewanie podłogowe. Jak ustawić pompkę wody ? Na niskie obroty, średnie czy wysokie ?

    • @JakubPluta
      @JakubPluta Год назад +2

      Zaczął bym chyba od obrotów niskich, jeśli podłoga we wszystkich pomieszczeniach będzie ciepła to ok, jeśli nie to zwiększył bym obroty na kolejny poziom...

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 6 месяцев назад

      tylko jedna pompa wody nie da rady obsłużyć takich metrów. średnice są optymalne chociaż?

  • @ony39ml
    @ony39ml Год назад +1

    Dzień dobry.
    W Niemczech jako instalatora uczyli mnie o cyklu Carnota,! Czyli im zimnejsze powietrze do spalania tym większa sprawność. Coś Pan wie na ten temat?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Proszę rozwinąć temat powiązania ze sobą cyklu termodynamicznego gazu doskonałego z kotłem gazowym.

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Год назад +1

    Witam, szukacie kogoś do pracy w województwie opolskim?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Na ten moment nie, ale proszę śledzić afriso.pl/o-nas/oferty-pracy - albo przesłać nam CV za pośrednictwem tej strony :)

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks Год назад +7

    Ja tam wolę w kopciuchu palić starymi butami, a nie jakieś takie wynalazki.

  • @gausa88
    @gausa88 Год назад +1

    A to nie jest tak przypadkiem im zimniejsze powietrze dostaje się do komory spalania to posiada więcej tlenu i spalanie jest efektywniejsze ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Chłodne powietrze obniża sprawność spalania przede wszystkim ze względu na swoją temperaturę, którą trzeba podnieść.

  • @andrzejostrowski1000
    @andrzejostrowski1000 Год назад +1

    Nie "półtorej litra" a "półtora litra" panie ładny! Poza tym Ameryki nie wymyśliłeś! To nawet dziecko wie! 😁 🤡