Ogromne uproszczenie tematu, wiele grup i języków zostało pominięte, jednak dla początkowego zainteresowania jak najbardziej ciekawy. Może kiedyś warto byłoby dodać bardziej szczegółowe omówienie? :)
Oczywiście ze temat uproszczony znacznie, to tak tytułem wprowadzenia dla laików, z biegiem czasu planuję dodawać kolejne materiały już pod konkretne zawężone tematy. Pozdrawiam gorąco! :)
@@ignis9377na pewno anatolijskie i tocharskie. Do tych pierwszych należał język hetycki. To on, a nie jak w filmie j. grecki, był pierwszym językiem indoeuropejskim. Z kolei język używany podczas epoki minojskiej nie był chyba indoeuropejski, mykeński - owszem.
1. Język grecki na Krecie jest przybyszem. Cywilizacja monojska istniała tam dużo wcześniej (od końca III tys. p.n.e.) i posługiwała się nieznanym nam językiem, ktłóry był zapisywany pismem linearnym A - do dziś nie odczytanym. 2. Germanie z całą pewności nie przybyli ze Skandynawii, nie tam się mieściła ich "praojczyzna". Nie mogli też migrować 1000 lat p.n.e.bo wtedy ich jeszcze nie było. To znaczy żyły ludy, które później stały się Germanami ale nie istniała jeszcze ich odrębność, nie istniał język pragermański. 3. Pierwsze zapisane imiona "germanskich" wodzów są imionami celtyckimi. 4. Gdzie ci się podziały języki: fryzyjski i farerski?
1. Ponieważ pismo linearne A nie zostało odczytane, a więc nie można powiązać języka Minojczyków z żadnym obecnym językiem Europy, zostali wyłączeni poza nawias rozważań. Być może nie całkiem słusznie, ale te filmy i tak wychodzą mi za długie. 2. Pochodzenie skandynawskie Germanów jest raczej pewne (tzn. wiadomo, że jako Indo-Europejczycy wcześniej musieli tam skądś przywędrować, jednak to ze Skandynawii wyszli już jako "rasowi" Germanie). Mówiąc o migracjach od ok. 1000 p.n.e. (początkowo tylko na terenie Skandynawii) używam skrótu myślowego - dokładnie, chodzi tu o ludy, które później staną się Germanami. 3. Nie jestem w stanie teraz tego zweryfikować, ale wydaje mi się, że Tacyt w swojej "Germanii" z I wieku wymienia trochę germańskich imion? 4. Fryzyjski i farerski nie zostały wymienione, podobnie zresztą jak wiele innych języków o stosunkowo małej liczbie użytkowników, ponieważ celem tego materiału nie jest wyliczenie wszystkich języków Europy, a pokazanie zasięgu poszczególnych rodzin językowych. Pozdrawiam :)
@@homemadelinguist Pochodzenie skandynawskie Germanów odrzucił już J. Grimm, zwany (czyżby niesłusznie?)ojcem germanistyki. Indo-Europejczycy, którzy do Skandynawii przywędrowali z terenu dzisiejszych Niemiec, przynieśli tam język pragermański. Tam zmieszali sie z autochtonami i "zepsuli" swoją mowę do stanu pranordyckiego. Język niemiecki do dziś jest archaiczniejszy (bardziej podobny do praindoeuropejskiego) niż każdy z języków nordyckich. Tacyt w swojej "Germanii" wymienia trochę germańskich nazw plemion (nie imion), z tym, że nie ma pewności czy one wszystkie są naprawdę germańskie. Imiona padły przy okazji opisu najazdu Kimbrów i Teutonów ale, podobnie jak nazwy rzeczonych plemion, sa one celtyckie.
@@homemadelinguist Jednakowoż języki celtyckie: irlandzki, szkodzi, walijski, bretoński, czy manx chyba należałoby zaznaczyć. Są marginalne, ale są, a irlandzki jest jednym z oficjalnych języków UE.
Jakbym miał narzędzie do zatrzymywania czasu, to robiłbym więcej :D wiele tematów chodzi mi po głowie, zobaczymy co się pojawi w przyszłości. Pozdrawiam!
To jest bardzo dobre przypomnienie : zaraz po wojnie do 1969 roku msze św. były odprawiane po łacinie. Więc ciekawe dlaczego to pokolenie, które pamięta te czasy nie zna łaciny, czyżby nie odpowiadało na wypowiedzi księdza, jak to się dzieje teraz?
Kazania po polsku, a co z resztą liturgii, gdzie teraz wierni odpowiadają na słowa kapłana, no i razem odmawiają: " Wierzę w Boga Ojca" ? @@jestemv.5394
@@grzegorzmika5204 Komuś chyba mieszają się pojęcia „indoeuropejski” i „irański”... Retoromański jest językiem indoeuropejskim i romańskim, wywodzącym się z łaciny, a jeśli mamy wskazać na coś, co decyduje o jego odrębności, to chyba duży wpływ germański, a nie przedindoeuropejski. Możemy co najwyżej spekulować, jakim językiem posługiwali się Retowie przed przejściem na łacinę (prawdopodobnie ich język był spokrewniony z etruskim), ale w późniejszej łacinie przodków współczesnych Retoromanów trudno dostrzec ślady tego języka (już chyba więcej wyrazów pochodzenia etruskiego znajdziemy w łacinie).
Ciekawe, ale mylisz trochę pojęcia. Języki grecki, romańskie, germańskie, słowiańskie, bałtyckie i albański nie są rodzinami językowymi, lecz podrodzinami (albo grupami) językowymi skoro już wspomniałeś o tzw. językach indoeuropejskich. Rodzinę językową tworzą właśnie wszystkie te wymienione grupy językowe. Są to krewni z tego samego "dziada", albo "pradziada", lecz z innej "matki". Co się tyczy tych trzech ostatnich języków nieindoeuropejskich, to tworzą one rodzinę uralską. Nazwa "ugrofińskie" jest zbyt uproszczona bo to wkładanie węgierskiego do tego samego worka co fiński i estoński, ale węgierski w porównaniu do tych dwóch języków (choć spokrewniony) jest bardzo inny. Różnica porównywalna co między polskim i niemieckim, albo hiszpańskim i perskim. Tak więc węgierski to język uralski, ale należy on do podrodziny/grupy zwanej ugryjską. Większość osób nie zwraca na to uwagi zważywszy na fakt, że języków uralskich jest mało, ale to i tak nadal bardzo istotne. Skoro wymieniłeś wszystkie indoeuropejskie grupy językowe to powinieneś też wymienić te uralskie (ugryjska: węgierski oraz fińska: fiński & estoński). A, i zapomniałeś też o baskijskim (języku izolowanym na pograniczu Hiszpanii i Francji) oraz tureckim (języku z rodziny turkijskiej), który rzecz jasna obecny jest w europejskiej części Turcji.
Słuszne spostrzeżenia, sam ostatnio zdałem sobie sprawę, że chyba nadużywam określenia "rodzina" zamiast po prostu "grupa". Jeśli chodzi o uralskie to moja wiedza jest mniejsza niż w przypadku indoeuropejskich, więc jeszcze o tym doczytam, dzięki za uwagi. Baskijski i turecki pominięte, gdyż tutaj wymieniam tylko największe grupy językowe. Dzięki za komentarz, pozdrawiam!
@@nowack-nowacki no właśnie nie wiadomo, pochodzi jeszcze sprzed czasów przybycia języków indoeuropejskich do zachodniej Europy. Jeśli baskijski należał do jakiejś rodziny językowej, to nie pozostał po niej dziś żaden ślad (oprócz baskijskiego). PS Istnieją teorie wiążące baskijski z niektórymi dzisiejszymi i dawnymi językami, ale żadna nie została uznana za udowodnioną.
Języki uralskie to nie grupa (27:50), ale właśnie rodzina. Języki ugrofińskie stanowią jedną z jej podrodzin (a węgierski wraz z chantyjskim i mansyjskim tworzy w jej obrębie grupę ugryjską). Podobnie: nie ma rodziny słowiańskiej, germańskiej itd. Są grupy słowiańska, bałtyjska (nie bałtycka, bałtyckie to jest morze), germańska itd., wszystkie należą do jednej rodziny: indoeuropejskiej.
Cieka pasja. Proszę zwrócić uwagę na teorie pochodzenia Indoeuropejczyków. Między innymi Marija Gimbutas. Pochodzenie Germanów ze Skandynawii jest bardzo wątpliwe. Teoria pochodzenia Indoeuropejczyków z terenów północno-wschodniej Ukrainy. Przy wyjaśnieniu pochodzenia języków romańskich należy wziąć pod uwagę języki celtyckie. Mieszanie się celtyckiego z „tubylczymi” i greckim doprowadziło w większości do powstania języków romańskich. Inaczej w przypadku rumuńskiego. Należyte wyjaśnienie jest możliwe tylko gdy wziąć pod uwagę zmiany klimatu i uwarunkowania geograficzne na przestrzeni czasu od minimum 11000 lat. Do około 6000 lat temu cieśnina Bosfor nie istniała. Poziom Morza Czarnego wynosił około -120 metrów. Podobnie było na obszarze pomiędzy Skandynawią, a Wyspami Brytyjskimi. Itd. Fale ekspansji Indoeuropejczyków na północ od Morza Czarnego, na zachód Europy, na południe Europy. Te fale nie pokrywają się w czasie z powstawaniem wysokorozwiniętych kultur i państw. Pozdrawiam [malessa@hotmail.de] Wojciech Malessa
Hej, bardzo mi się podobał wykład 😊 Mam jedno zapytanie, język baskijski "uszkera" zwany gdzie kopać wiedzę na temat tego języka, dzięki z góry za feey. Pozdrawiam
Dziwne zapomnienie o roli języka polskiego,np.polonizm graenze i spory wpływ języka polskiego na jezyki białoruski ukrainski i rosyjski,a także litewski. Dziwne nie pamiętać o tym.
Języki ugrofinskie tonie jedyne języki nieirańskie w Europie. Język baskijski wywodzącą się prawdopodobnie z jednej z grup języków kaukaski h, oraz różne języki turkus kie i mongolskie...
@@matyjaszmatyszek7306 Nie stawiałem żadnej tezy. O językach indoeuropejskich wypowiada się autor materiału pod którym komentujemy, nie ja. Mylisz osoby. Może dlatego że za dużo myslisz o kantach, albo o d...
"Wszystko, co dobre, musi się skończyć". Tak mówisz. W Imperium Rzymskim nikt nie był szczęśliwy, przede wszystkim Rzymianie, dlatego upadło. Nie było w nim niczego dobrego dla żyjących. To temat na dyskusję - nie na komentarz.
Słuszne uwagi! Są pradawne pisma, które świadczą, że Germanowie to plemię Lechickie, a było ich aż 12ście!!! W tym Celtowie, Wandalowie, Germanowie, Scytowie...
Czy może pan polecić jakiś materiał edukacyjny najlepiej w postaci filmu kiedy prawidłowo stawiać przecinki przed słowami? Na przykład wydaje mi się że przed "i" nie należy stawiać przecinka, a w książkach jest to częsta praktyka.
Język łaciński nie jest kalką greckiego! Język grecki to pierwotnie język helleński! Sami Grecy mówią o sobie do dzisiaj Hellas. Przypadek?!? Jakimś dziwnym trafem, NIE Cyrylica, a Ģłagolica używana przez Lechitów jest łudząco odobna do alfabetu greckiego!? ( helleńskiego)... Żyjemy w kłamstwie, albo głupi jestem...
Hellas to nie Grecy, a Grecja, a sami Grecy nazywali samych siebie także Rhomioi, czyli Rzymianami. Jest dokładnie tak, jak napisałeś, że nie jest :) Cyrylica to w zasadzie lekko zmodyfikowane pismo greckie, z dodatkiem kilku liter przekształconych, wymyślonych lub nawet wziętych z koptyjskiego. Natomiast głagolica jest wymysłem całkowicie niezależnym od jakiegokolwiek innego znanego alfabetu: ot, ktoś sobie wziął i wymyślił litery. Jasne, że jak dobrze poszukamy, to na siłę dopatrzymy się jakichś związków, ale to chyba wynik przypadku.
Wielki polski, niedawno zmarły językoznawca Witold Mańczak, twierdził, że to nie leksykon decyduje o przynależności genetycznej, ale wyrazy liczone w tekstach. I rzeczywiście, w dowolnym tekście angielskim zdecydowanie przeważają wyrazy pochodzenia germańskiego. Natomiast w angielskim słowniku przeważają wyrazy italskie (łacińskie) lub romańskie (głównie pochodzenia francuskiego). Według różnych szacunków jest ich 60%-70%. 75% to chyba jednak przesada. Tylko co z tego, skoro wyrazy te są statystycznie rzecz biorąc rzadziej używane od rodzimych, germańskich.
alfabet słowiański (pokrewny hindi) jest dowodem na to, że ten język był najwcześniej i najbardziej rozwinięty w Europie - reszta to skróty "dla opornych" intelektualnie ludów (dzikusów)🏴☠
Nie ma czegoś takiego jak naród germański. Np. Niemcy to 70 % Celtowie, 20% Staroeuropejczycy i 10% Ariowie. Posługują się językiem przywleczonym w 5 wieku do Europy przez Sasanidów.
Genetyka w żadnym stopniu nie decyduje o germańskości, celtyckości czy słowiańskości. Mieszanie genetyki i językoznawstwa jest niezwykle charakterystyczne dla pseudouczonych, ignorantów, internetowych krzykaczy i im podobnych. Bardzo dobrze, że na tym kanale nie ma miejsca na pseudonaukowe absurdy.
No widać, chłopie, jaki masz kompleks niższości, jak ci wmówiono, jaka to wspaniała ta kultura romańsko-germańska. Jak się dokształcisz, to się może obudzisz
jprdl co za frajer. Dla cb słowianie to TFÓRCY FIELKIEGO IMPERIUM KTURY WATYKFAN ZAMAZAŁ. Jak chcesz szczuć ludzi to wyjdź z piwnicy, a autorowi radzę zbanować trolla
Ogromne uproszczenie tematu, wiele grup i języków zostało pominięte, jednak dla początkowego zainteresowania jak najbardziej ciekawy. Może kiedyś warto byłoby dodać bardziej szczegółowe omówienie? :)
Opiszesz jakie? Nie siedzę najwyraźniej aż tak w temacie. Na pewno ormiańskie powiedzmy oraz baskijski, celtyckie i co jeszcze?
Sam mówił że podał najważniejsze i najpopularniejsze rodziny, wiadomo że wszystkich by nie ujął.
Oczywiście ze temat uproszczony znacznie, to tak tytułem wprowadzenia dla laików, z biegiem czasu planuję dodawać kolejne materiały już pod konkretne zawężone tematy. Pozdrawiam gorąco! :)
@@homemadelinguist Super, trzymam kciuki za kanał :)
@@ignis9377na pewno anatolijskie i tocharskie. Do tych pierwszych należał język hetycki. To on, a nie jak w filmie j. grecki, był pierwszym językiem indoeuropejskim. Z kolei język używany podczas epoki minojskiej nie był chyba indoeuropejski, mykeński - owszem.
Super, czekam na więcej.
1. Język grecki na Krecie jest przybyszem. Cywilizacja monojska istniała tam dużo wcześniej (od końca III tys. p.n.e.) i posługiwała się nieznanym nam językiem, ktłóry był zapisywany pismem linearnym A - do dziś nie odczytanym.
2. Germanie z całą pewności nie przybyli ze Skandynawii, nie tam się mieściła ich "praojczyzna". Nie mogli też migrować 1000 lat p.n.e.bo wtedy ich jeszcze nie było. To znaczy żyły ludy, które później stały się Germanami ale nie istniała jeszcze ich odrębność, nie istniał język pragermański.
3. Pierwsze zapisane imiona "germanskich" wodzów są imionami celtyckimi.
4. Gdzie ci się podziały języki: fryzyjski i farerski?
1. Ponieważ pismo linearne A nie zostało odczytane, a więc nie można powiązać języka Minojczyków z żadnym obecnym językiem Europy, zostali wyłączeni poza nawias rozważań. Być może nie całkiem słusznie, ale te filmy i tak wychodzą mi za długie.
2. Pochodzenie skandynawskie Germanów jest raczej pewne (tzn. wiadomo, że jako Indo-Europejczycy wcześniej musieli tam skądś przywędrować, jednak to ze Skandynawii wyszli już jako "rasowi" Germanie). Mówiąc o migracjach od ok. 1000 p.n.e. (początkowo tylko na terenie Skandynawii) używam skrótu myślowego - dokładnie, chodzi tu o ludy, które później staną się Germanami.
3. Nie jestem w stanie teraz tego zweryfikować, ale wydaje mi się, że Tacyt w swojej "Germanii" z I wieku wymienia trochę germańskich imion?
4. Fryzyjski i farerski nie zostały wymienione, podobnie zresztą jak wiele innych języków o stosunkowo małej liczbie użytkowników, ponieważ celem tego materiału nie jest wyliczenie wszystkich języków Europy, a pokazanie zasięgu poszczególnych rodzin językowych.
Pozdrawiam :)
@@homemadelinguist Pochodzenie skandynawskie Germanów odrzucił już J. Grimm, zwany (czyżby niesłusznie?)ojcem germanistyki. Indo-Europejczycy, którzy do Skandynawii przywędrowali z terenu dzisiejszych Niemiec, przynieśli tam język pragermański. Tam zmieszali sie z autochtonami i "zepsuli" swoją mowę do stanu pranordyckiego. Język niemiecki do dziś jest archaiczniejszy (bardziej podobny do praindoeuropejskiego) niż każdy z języków nordyckich.
Tacyt w swojej "Germanii" wymienia trochę germańskich nazw plemion (nie imion), z tym, że nie ma pewności czy one wszystkie są naprawdę germańskie.
Imiona padły przy okazji opisu najazdu Kimbrów i Teutonów ale, podobnie jak nazwy rzeczonych plemion, sa one celtyckie.
@@homemadelinguist
Jednakowoż języki celtyckie: irlandzki, szkodzi, walijski, bretoński, czy manx chyba należałoby zaznaczyć. Są marginalne, ale są, a irlandzki jest jednym z oficjalnych języków UE.
@@robertrusiecki9033 Będą, bedą, przy okazji omawiania sytuacji na Wyspach Brytyjskich w oddzielnym materiale :)
@@homemadelinguist Mam nadzieję, że języków celtyckich nie wywiedziesz z Rivendell.
Super materiał, prosimy więcej! :)
Fajnie sie oglada
Rób więcej filmów. Może coś o sztucznych jezykach jak Esperanto albo Międzysłowiański??
Jakbym miał narzędzie do zatrzymywania czasu, to robiłbym więcej :D wiele tematów chodzi mi po głowie, zobaczymy co się pojawi w przyszłości. Pozdrawiam!
To jest bardzo dobre przypomnienie : zaraz po wojnie do 1969 roku msze św. były odprawiane po łacinie. Więc ciekawe dlaczego to pokolenie, które pamięta te czasy nie zna łaciny, czyżby nie odpowiadało na wypowiedzi księdza, jak to się dzieje teraz?
Bo kazania były po polsku
Kazania po polsku, a co z resztą liturgii, gdzie teraz wierni odpowiadają na słowa kapłana, no i razem odmawiają: " Wierzę w Boga Ojca" ? @@jestemv.5394
Fajny material pozdro :))
Do romańskich można dodać retoromański w południowo-wschodnich kantonach Szwajcarii
To jest zromanizawany przedirański język
@@grzegorzmika5204 Komuś chyba mieszają się pojęcia „indoeuropejski” i „irański”...
Retoromański jest językiem indoeuropejskim i romańskim, wywodzącym się z łaciny, a jeśli mamy wskazać na coś, co decyduje o jego odrębności, to chyba duży wpływ germański, a nie przedindoeuropejski. Możemy co najwyżej spekulować, jakim językiem posługiwali się Retowie przed przejściem na łacinę (prawdopodobnie ich język był spokrewniony z etruskim), ale w późniejszej łacinie przodków współczesnych Retoromanów trudno dostrzec ślady tego języka (już chyba więcej wyrazów pochodzenia etruskiego znajdziemy w łacinie).
Jeszcze okcytański, prowansalski, kataloński.
czyli Chersoń nigdy nie był ukraiński
To była kolonia moskiewska jak Algieria francuska.
Ciekawe, ale mylisz trochę pojęcia. Języki grecki, romańskie, germańskie, słowiańskie, bałtyckie i albański nie są rodzinami językowymi, lecz podrodzinami (albo grupami) językowymi skoro już wspomniałeś o tzw. językach indoeuropejskich. Rodzinę językową tworzą właśnie wszystkie te wymienione grupy językowe. Są to krewni z tego samego "dziada", albo "pradziada", lecz z innej "matki".
Co się tyczy tych trzech ostatnich języków nieindoeuropejskich, to tworzą one rodzinę uralską. Nazwa "ugrofińskie" jest zbyt uproszczona bo to wkładanie węgierskiego do tego samego worka co fiński i estoński, ale węgierski w porównaniu do tych dwóch języków (choć spokrewniony) jest bardzo inny. Różnica porównywalna co między polskim i niemieckim, albo hiszpańskim i perskim. Tak więc węgierski to język uralski, ale należy on do podrodziny/grupy zwanej ugryjską. Większość osób nie zwraca na to uwagi zważywszy na fakt, że języków uralskich jest mało, ale to i tak nadal bardzo istotne. Skoro wymieniłeś wszystkie indoeuropejskie grupy językowe to powinieneś też wymienić te uralskie (ugryjska: węgierski oraz fińska: fiński & estoński).
A, i zapomniałeś też o baskijskim (języku izolowanym na pograniczu Hiszpanii i Francji) oraz tureckim (języku z rodziny turkijskiej), który rzecz jasna obecny jest w europejskiej części Turcji.
Słuszne spostrzeżenia, sam ostatnio zdałem sobie sprawę, że chyba nadużywam określenia "rodzina" zamiast po prostu "grupa". Jeśli chodzi o uralskie to moja wiedza jest mniejsza niż w przypadku indoeuropejskich, więc jeszcze o tym doczytam, dzięki za uwagi. Baskijski i turecki pominięte, gdyż tutaj wymieniam tylko największe grupy językowe. Dzięki za komentarz, pozdrawiam!
*Bardzo ciekawe.*
"jego historia sięga aż do roku tysiąc pięćset" kurwa, i tyle cię posłuchałem, narazie
Język Basków to do jakiej grupy zaliczyć ?
To jest język izolowany.
@@LingwistycznyPunktWidzenia A skąd on ???
@@nowack-nowacki no właśnie nie wiadomo, pochodzi jeszcze sprzed czasów przybycia języków indoeuropejskich do zachodniej Europy. Jeśli baskijski należał do jakiejś rodziny językowej, to nie pozostał po niej dziś żaden ślad (oprócz baskijskiego). PS Istnieją teorie wiążące baskijski z niektórymi dzisiejszymi i dawnymi językami, ale żadna nie została uznana za udowodnioną.
@@homemadelinguist Wiemy ,m że to nie brytowie , normanowie a czy ślad np. afrykański(północ Afryki wcale nie była czarna)tworzy jakąś hipotezę ?
@@nowack-nowacki od templariuszy
Najwięcej takich nazw jest na terenach dawnej krainy irańskiej: Odessos, Melitopolis, Eupatoria, Sebastopolis Marioupolis.
Języki uralskie to nie grupa (27:50), ale właśnie rodzina. Języki ugrofińskie stanowią jedną z jej podrodzin (a węgierski wraz z chantyjskim i mansyjskim tworzy w jej obrębie grupę ugryjską). Podobnie: nie ma rodziny słowiańskiej, germańskiej itd. Są grupy słowiańska, bałtyjska (nie bałtycka, bałtyckie to jest morze), germańska itd., wszystkie należą do jednej rodziny: indoeuropejskiej.
Racja, poprawię się z tą terminologią :)
Cieka pasja. Proszę zwrócić uwagę na teorie pochodzenia Indoeuropejczyków. Między innymi Marija Gimbutas.
Pochodzenie Germanów ze Skandynawii jest bardzo wątpliwe. Teoria pochodzenia Indoeuropejczyków z terenów północno-wschodniej Ukrainy.
Przy wyjaśnieniu pochodzenia języków romańskich należy wziąć pod uwagę języki celtyckie. Mieszanie się celtyckiego z „tubylczymi” i greckim doprowadziło w większości do powstania języków romańskich. Inaczej w przypadku rumuńskiego.
Należyte wyjaśnienie jest możliwe tylko gdy wziąć pod uwagę zmiany klimatu i uwarunkowania geograficzne na przestrzeni czasu od minimum 11000 lat. Do około 6000 lat temu cieśnina Bosfor nie istniała. Poziom Morza Czarnego wynosił około -120 metrów. Podobnie było na obszarze pomiędzy Skandynawią, a Wyspami Brytyjskimi. Itd.
Fale ekspansji Indoeuropejczyków na północ od Morza Czarnego, na zachód Europy, na południe Europy. Te fale nie pokrywają się w czasie z powstawaniem wysokorozwiniętych kultur i państw.
Pozdrawiam [malessa@hotmail.de]
Wojciech Malessa
a gdzie zostawiles baskijski jezyk ?
Hej, bardzo mi się podobał wykład 😊
Mam jedno zapytanie, język baskijski "uszkera" zwany gdzie kopać wiedzę na temat tego języka, dzięki z góry za feey. Pozdrawiam
Niestety sam niewiele wiem o Euskarze, być może kiedyś nadrobię. Pozdrawiam!
W tym czasie o którym mówisz nie było germanie, mieszasz okresy przynajmniej 300 lat
Dziwne zapomnienie o roli języka polskiego,np.polonizm graenze i spory wpływ języka polskiego na jezyki białoruski ukrainski i rosyjski,a także litewski.
Dziwne nie pamiętać o tym.
Języki ugrofinskie tonie jedyne języki nieirańskie w Europie. Język baskijski wywodzącą się prawdopodobnie z jednej z grup języków kaukaski h, oraz różne języki turkus kie i mongolskie...
Warto zaznaczyć też w przyszłości języki ludów, które w odróżnieniu od Indoeuropejczyków, nie opuszczały Europy w czasie epoki lodowcowej.
W czasie epoki lodowcowej Indoeuropejczycy jeszcze nie istnieli
@@grzegorj Fizycznie istnieli/ Wyszli z Europy. Nazwa faktycznie jest późniejsza :)
@@piortpiasecki3033 Nie wiemy gdzie i kiedy powstał język praindoeuropejski, więc twoje tezy można o kant d... rozbić.
@@matyjaszmatyszek7306 Nie stawiałem żadnej tezy. O językach indoeuropejskich wypowiada się autor materiału pod którym komentujemy, nie ja. Mylisz osoby. Może dlatego że za dużo myslisz o kantach, albo o d...
Ja byłem w Chersonisos na Krecie.
Gdzie Kaszubski?
Kaszubski gdzie?
Na Kaszubach :) będzie, będzie, tutaj wymieniam tylko większe języki.
Kaszubski to etnolekt, a nie język.
@@homemadelinguist @homemadelinguist co powiesz na temat tego śmiesznego komentarz, poniżej.
@@LingwistycznyPunktWidzeniadowód poprosze
@@LingwistycznyPunktWidzenia Moim zdaniem zdecydowanie język, a nie etnolekt :)
"Wszystko, co dobre, musi się skończyć". Tak mówisz.
W Imperium Rzymskim nikt nie był szczęśliwy, przede wszystkim Rzymianie, dlatego upadło. Nie było w nim niczego dobrego dla żyjących. To temat na dyskusję - nie na komentarz.
rzymianie czy niewolnicy byli nieszczęśliwi ?
@@karolnowakowski3778
Wszyscy.
@@romanjastrzebski5513 to tak jak obecnie w usa...
@@karolnowakowski3778
To jest możliwe.
Zapomniałeś o Turcji :)
Słuszne uwagi! Są pradawne pisma, które świadczą, że Germanowie to plemię Lechickie, a było ich aż 12ście!!! W tym Celtowie, Wandalowie, Germanowie, Scytowie...
Ucięło mi: krecią robotę wykonali Artur Lalak i Grzegorz Skwarek- są materiały na YT
Czy może pan polecić jakiś materiał edukacyjny najlepiej w postaci filmu kiedy prawidłowo stawiać przecinki przed słowami? Na przykład wydaje mi się że przed "i" nie należy stawiać przecinka, a w książkach jest to częsta praktyka.
Wbrew pozorom nie ma takiej reguły, i czasem przed „i” przecinek trzeba postawić. Właśnie tak jak w tym zdaniu.
Я поняла только половину...
Dobre i to.🙂
Teoria allochtoniczna jest w odwrocie.
19:09 incel xD
Język łaciński nie jest kalką greckiego! Język grecki to pierwotnie język helleński! Sami Grecy mówią o sobie do dzisiaj Hellas. Przypadek?!? Jakimś dziwnym trafem, NIE Cyrylica, a Ģłagolica używana przez Lechitów jest łudząco odobna do alfabetu greckiego!? ( helleńskiego)... Żyjemy w kłamstwie, albo głupi jestem...
Raczej to ostatnie, co napisałeś.
Hellas to nie Grecy, a Grecja, a sami Grecy nazywali samych siebie także Rhomioi, czyli Rzymianami. Jest dokładnie tak, jak napisałeś, że nie jest :) Cyrylica to w zasadzie lekko zmodyfikowane pismo greckie, z dodatkiem kilku liter przekształconych, wymyślonych lub nawet wziętych z koptyjskiego. Natomiast głagolica jest wymysłem całkowicie niezależnym od jakiegokolwiek innego znanego alfabetu: ot, ktoś sobie wziął i wymyślił litery. Jasne, że jak dobrze poszukamy, to na siłę dopatrzymy się jakichś związków, ale to chyba wynik przypadku.
grzegorj
angielski to mieszanina łaciny i greki (75% i 15) przynajmiej mówił mój profesor z angielskiego
Wielki polski, niedawno zmarły językoznawca Witold Mańczak, twierdził, że to nie leksykon decyduje o przynależności genetycznej, ale wyrazy liczone w tekstach. I rzeczywiście, w dowolnym tekście angielskim zdecydowanie przeważają wyrazy pochodzenia germańskiego. Natomiast w angielskim słowniku przeważają wyrazy italskie (łacińskie) lub romańskie (głównie pochodzenia francuskiego). Według różnych szacunków jest ich 60%-70%. 75% to chyba jednak przesada. Tylko co z tego, skoro wyrazy te są statystycznie rzecz biorąc rzadziej używane od rodzimych, germańskich.
alfabet słowiański (pokrewny hindi) jest dowodem na to, że ten język był najwcześniej i najbardziej rozwinięty w Europie - reszta to skróty "dla opornych" intelektualnie ludów (dzikusów)🏴☠
jaki alfabet słowiański? Ten stworzony przez Greków i ich uczniów?
@@okon7464 Grecy nieczego nie tworzyli jedynie przejęli od Hellenów
@@karolnowakowski3778 xDDDD
pisz w alfabecie slowianskim, bo niczego nie rozumiem jak piszesz w tej atrapie
Nie ma czegoś takiego jak naród germański. Np. Niemcy to 70 % Celtowie, 20% Staroeuropejczycy i 10% Ariowie. Posługują się językiem przywleczonym w 5 wieku do Europy przez Sasanidów.
Czy to jest filmik o językach europejskich? Czy może o pochodzeniu genetycznym mieszkańców Europy?
Genetyka w żadnym stopniu nie decyduje o germańskości, celtyckości czy słowiańskości. Mieszanie genetyki i językoznawstwa jest niezwykle charakterystyczne dla pseudouczonych, ignorantów, internetowych krzykaczy i im podobnych. Bardzo dobrze, że na tym kanale nie ma miejsca na pseudonaukowe absurdy.
A Polacy to nie naród słowiański w takim razie? Co?
No widać, chłopie, jaki masz kompleks niższości, jak ci wmówiono, jaka to wspaniała ta kultura romańsko-germańska. Jak się dokształcisz, to się może obudzisz
Ta agresja słowna jest tu zdecydowanie niepotrzebna.
jprdl co za frajer. Dla cb słowianie to TFÓRCY FIELKIEGO IMPERIUM KTURY WATYKFAN ZAMAZAŁ. Jak chcesz szczuć ludzi to wyjdź z piwnicy, a autorowi radzę zbanować trolla
@@dariuszgurdaa8277 Ale bardzo charakterystyczna dla Turbolechitów. Najlepiej ich po prostu zignorować.
Tak, wspaniała kultura romańsko - germańska, bo to cywilizacja łacińska, zachodnia wszak jest!
@@grzegorzlagut8917 Może chociaż Feliksa Konecznego poczytaj?
Język węgierski nie ma nic wspólnego z językami fińskimi, czy estońskimi.
Poza tym ,że wszystkie te języki należą do rodziny ugrofińskiej.
Poza kilkoma setkami pokrewnych słów, poza wieloma wspólnymi cechami gramatycznymi i poza tym, że wszystkie wywodzą się od jednego prajęzyka.
same bzdury
Takie nic nie warte komentarze są właśnie najlepszym przykładem bzdur