Świetny film :) Mnóstwo realnie przydatnej wiedzy. Co do PPK to jest ogromne lobby wśród pracowników żeby nie mieć ppk...osobiście od wprowadzenia tego rozwiązania jak tylko pracuję na umowie zawsze mam ppk...nie stać mnie na to żeby z niego nie korzystać ;)
Niestety to częste praktyki i nielegalne. Możnaby pokusić się o zgłoszenie sprawy do PIPu, ale trzeba mieć mocne nerwy prawdopodobnie. Ze strony pracodawcy nie ma się co dziwić, bo to dodatkowe koszta.
Uważam również, jak w niektórych komenatarzach pod spodem, ze numer 6 powinno byc zdecydowanie wyzej. Oczywiscie wszystko zalezy od momentu kredytu hipotecznego oraz okresu jaki pozostal. biorac kredyt na 25-30 lat, czesto kapital stanowi 1/15-1/25 calej raty. w moim przypadkach przy obecnych stopach procentowych 2 lata temu ( 7 lat po rozpoczeciu kredytu na 30 lat, proporcje wygladaly jak 150 do 1600) nadplata 1 raty, 1750 powodawala skroceniu kredytu o ponad 10 miesiecy, w wczesniejszym etapie roznice sa jeszcze wieksze. 10 lat to 17500 - 1750 = 15750. ile wysilku wymagalo by , zeby w jakikolwiek sposob z 1750 zl... zrobic 17500 zl? jakie akcje, jakie fundusze czy jakakolwiek opcja pomnozy zainwestowany kapital 10krotnie? ile lat bedziemy potrzebowac zeby faktycznie taki zysk alternatywny miec w "kieszeni". mozemy rowniez wziazc pod uwage inflacje, podatki belki itd? na moim przykladzie, w 2 lata, nadplacajac 79000 zl, spowodowalem skrocenie kredytu o 14 lat, co przy obecnych stopach procentowych wygenerowalo oszczednosc 298 200 zl. czyli czysty zysk alternatywny 219200 zl, wplacajac nawet takie pieniadze stopniowo w rozne inne alternatywy, potrzeba bylo by nadal wiele lat aby osiagnac taki wynik. wpisujac w kalkulator składany kwote kapitalu 79 000, przy srednim oprocentowaniu 6%, uwzgledniajac podatek belki 19% trzeba ponad 25 lat;P zeby z kwoty 79 000 wygenerowac kwote 298 000:)
Swietny materiał. Sam jestem dumny, ze dwa kata temu otworzyłem IKE i IKZE, mimo, ze działam zachowawczo, kupujac ovligacje skarbowe. Mam ocztwiscie PPK i tez zastanawiam sie, jak mozna nie skorzystać z "wstepnej gwarantowanej stopy zwrotu" w postaci dopłat pracodawcy i państwa, których bez tego produktu by nie było.
Nie koniecznie zgodzę się z tym "funduszem awaryjnym". Mam do tego inne podejście, awaryjnie mam duży limit na karcie kredytowej, właśnie około 6 krotnośc miesięcznych wydatków. Pieniądze natomiast zamiast tworzyć "fundusz awaryjny" dodaję do konta maklerskiego i inwestuję. Nawet jeśli wydarzyły by się nieprzewidziane wydatki, pokryję je kartą kredytową a potem będę miał conajmniej kilka tygodni na podjęcie decyzji czy sprzedać jakieś aktywa czy inaczej spłacić karte.
Nie pomyślałem o karcie kredytowej z tej perspektywy, nie potrafię uzasadnić jej posiadania, skoro i tak musze wydać kase aby ją spłacić. A czy % po wyznaczonej dacie nie sa za duzym minusem aby uznać ja jako poduszkę finansową?
@@adikm5065 Oczywiście, po okresie bezodsetkowym karta jest strasznie drogim kredytem. Chodzi o to, ze jak wypadnie niespodziewany wydatek to w najgorszym przypadku masz 2 tyg. okresu bezodsetkowego na spłatę. Wtedy zamkniesz jakieś pozycje na rachunku maklerskim, na spokojnie sie zastanowisz itd. Ja z karty korzystam na 100% wydatków. Okres rozliczeniowy kończy mi się dzień przed wypłatą. Po wypłacie spłata karty, co zostało na konto maklerskie i kolejny miesiąc na nieoprocentowaną kartę.
@@adikm5065 Robię podobnie jak kolega Bartosz. Masz prawie dwa miesiące na spłatę, więc ogólnie luz. Można przyspieszyć inwestycje/potrzebne wydatki o 2 mies - np. remont auta lub zakup akcji/krypto po spadkach :D
Z drugiej strony karta kredytowa ma też swoje ograniczenia. Nie opłacę nią niczego wymagającego normalnego przelewu bez narażania się na wysoką prowizję.
Odnośnie kredytu hipotecznego i jego nadpłaty. Podzielę się swoim doświadczeniem i być może punkt nr 6 wskoczy wyżej u części widzów. Kredyt otrzymałem w lutym 2022, czyli bodajże w 4 miesiącu podwyżek stóp procentowych, zatem blisko górki inflacyjnej i stóp procentowych. W 10-tym miesiącu kredytu nadpłaciłem kwotę równą półtorej raty miesięcznej, co spowodowało skrócenie okresu kredytowania o 6 lat!!! W 18-stym miesiącu wpłaciłem ponownie 1,5 raty miesięcznej, co spowodowało skrócenie kredytu o kolejne 4 lata, zatem po nadpłaceniu kwoty równej trzem miesięcznym ratom, zamiast kredytu 30 lat, miałem 20 lat. I po tych nadpłatach można, zacząć inwestować, ponieważ kolejne wpłaty zaczęły skracać kredyt w zdecydowanie mniejszych interwałach czasowych.
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, moim zdaniem do części osób będzie pasować Twoja strategia w tym temacie🙂👍👏 Ja mam taką strategię: 1. Roczną poduszkę finansową mam już zgromadzoną , więc do niej nie dopłacam ( obligacje EDO/ konto oszczędnościowe w proporcjach 75/25 części poduszki) 2. Złoto fizyczne kupione, nie dokupuję , uważam, że więcej nie potrzebuję, stanowi ono ok 8 % portfela 2. Na konto IKE i IKZE wpłacam pełny limit 3. Te pieniądze, które mi zostaną po wypełnieniu limitu powyższych kont wpłacam na konto do zagranicznego brokera 4. Kredyt hipoteczny mam spłacony 5. W programie PPK i PPE mój pracodawca nie uczestniczy, więc ich nie mam
@@FinansowaTV Nie ma sprawy🙂 Odpowiem cytatem : "Ustawa o PPK nie obejmuje funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym policjantów i żołnierzy zawodowych oraz sędziów i prokuratorów, którzy z tytułu wykonywanej funkcji/pozostawania w stosunku służbowym nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w ZUS.
Dla przedsiębiorców spłacających leasing operacyjny jego nadpłata będzie lepszą opcją od nadpłaty kredytu hipotecznego. Oszczędzamy na odsetkach leasingowych (a oprocentowanie leasingu jest trochę wyższe, niż kredytu hipotecznego) oraz osiągamy jednorazowo wysoki koszt podatkowy = mniejszy podatek w miesiącu nadpłaty.
Zależy od warunków umowy, w moim przypadku nadpłata mijała sie z celem bo reklakulacja po nadpłacie obarczona jest dodatkowymi kosztami obsługi. Jestem mądrzejszy po kilku latach i już wiem na co zwracac uwage w umowach.
Z mojej strony temat na odcinek mógłby być przykładowo: mam 20% wkład własny na mieszkanie o wartości 1mln zł. Co w tej sytuacji lepiej zrobić. Kupić mieszkanie i wyzerować się z gotówki czy zainwestować w akcje np. dywidendowe i wynajmować mieszkanie w dobrej dzielnicy, przy czym coraz więcej kosztow wynajmu z każdym rokiem pokrywać z dywidend.
Co do nadpłaty. Obecnie hipoteki mają oprocentowania ponad 7,5% 3M Wibor+ marża oraz dodatkowe koszty ubezpieczeń. Dobrze Pan wie że mało który inwestor jest w stanie uzyskać takie stopy zwrotu bez poświęcania mnóstwa czasu na analizy rynku.
Dla mnie tu Autor stracił wiarygodność. Zwrot z nadpłaty przy 30-letnim RRSO=8,5% to 170% ceny mieszkania (170% odsetki i 100% kapitał). Nie ma lepszej inwestycji. Pana argument, że to najtańszy kredyt, jest na mentalność konsumenta, nie inwestora, czyli mija się z tematem filmu.
Ja preferuję najpierw 11:42 wpłaty na IKE potem na IKZE. Dlaczego? 1. Narazie wspólnie z żoną nie przekraczamy II progu podatkowego. 2. Na IKE można wypłacić część środków przed 60 rokiem życia. Na IKZE całość. 3. By nie zapłacić podatku Belki wystarczy wytrzymać do 60roku życia a nie 65. Narazie IKZE nie mam ale jeśli będę wiedzieć, że w danym roku przekroczę próg podatkowy to zdecydowanie założę.
@@olalalelilo Jeżeli rozliczenie jest wspólnie z małżonkiem to II próg podatkowy wynosi dla pary 240 000. Rozliczamy się wspólnie czyli gdy jedna osoba zarobi np 200.000 a druga np. nie pracuje wówczas nie przekraczamy II progu. By małżeństwo rozliczające się wspólnie przekroczyło II próg podatkowy trzeba wspólnie zarobić ponad 240.000zł brutto. Wówczas by od nadwyżki powyżej progu nie zapłacić lub ograniczyć podatek 32% wpłacamy pieniążki na IKZE (jednego lub obu współmałżonków) i odliczamy w PIT.
Długów brak, 40k jako fundusz awaryjny. PPK/PPE mnie nie dotyczy, IKE wypełnione w 95% za ten rok. Trochę kasy w DTLA i S&P500, GPW i REITach. Czas systematycznie wyprzedawać rzeczy na normalnym koncie (IKE traktuję jako środki zamrożone na co najmniej kilkanaście lat) i atakować temat kredytu hipotecznego. Temat niezbyt przyjemny, ale ile można wynajmować 2pokojowe mieszkanko. Strasznie ciężko mi podejść pod ten temat, w końcu wkład własny pewnie równa się wyprzedaniu wszystkich akcji/obligacji + nieco uszczuplenie funduszu awaryjnego (OSTROŻNIE). Jest drogo, ale nie ma pewności że za 3/4 lata nie będzie kilkadziesiąt % drożej. Znalezienie dobrego okresu na wejście w nieruchomość dużo trudniejsze niż regularne dokupywanie akcji niezależnie od sytuacji na rynku :D
Kilku miesięcy temu przeszedłem przez to - sprzedałem wszystkie akcje i kupiłem mieszkanie z hipoteką. Teraz łamię głowę jak zacząć od nowa i w dodatku nadpłacać kredyt. Ale zawsze odpowiedź będzie taka sama - krok po kroku :)
Z kredytem hipotecznym niestety bym sie nue zgodził. Ja obecnie mam 800 zl spłaty kapitału a 1000 zl odsetek wiec jak najszybsze spłacenie kredytu bedzie najlepszym rozwiazaniem . Poniewaz miesiac w miesiac oddaje za nic 1000 zl bankowi.
Jak to mawiał Graham: ludzie najpierw patrzą na zyski, a dopiero na koszta, a to błąd, bo zyski są opcjonalne, a koszta pewne. Dopóki jest wszystko super, to nie ma to znaczenia, ale utrata pracy, nadmiarowe wydatki i od razu odczujemy, że wydatkowa gilotyna zbliża się nieubłaganie do naszej szyi. Nadpłata kredytu to dla mnie zaraz za PPK, a dopiero na końcu konto maklerskie.
A złoto które nie podlega podatkom a świetnie sprawdzi się jak zabezpieczenie emerytury . Sam jako doradca finansowy pomagam ludziom w zabezpieczeniu przyszłości ipośrednicze w sprzedaży złota
Cześć, z większością się nie zgadzam , niemniej jeśli Tobie taka forma/kolejność inwestowania się sprawdza to super. Szanuję, za własne zdanie i fajne uzasadnienia. Pozdrawiam
8:56 o wpłaty na IKE z odroczeniem podatku. Wpłaty są zgłoszone jakoś do pracodawcy i z wypłaty idzie od razu na IKE i stąd jest "pracujący podatek" na IKE? Czy normalnie idzie na konto prywatne i z niego wpłacamy na IKE. Słucham już tego pare razy i nie bardzo kumam to odroczenie.
IKZE pozwala obniżyć podstawę do opodatkowania. Czyli jak zarobi się np 110k pln, a wpłaci na IKZE 10k, to opodatkowane będzie 110k - 10k. Co do IKE, nie wiem skąd tu pracodawca się wziął, IKE nie ma nic wspólnego z pracodawcą. Wpłacasz na IKE i dopóki przed 60 r. ż. nie wypłacasz środków - nie płacisz żadnego podatku do US.
Mam zastrzeżenia co do samej kolejności chociaż zgadzam się raczej z etapami. PPK i fundusz awaryjny zgodzę się że są priorytetami. Natomiast jak o mnie chodzi lepiej jest odłożyć fundusz awaryjny o równowartości miesiąca wydatków, a następnie zabrać się za spłatę długów na wysokim procencie. Jeżeli takich długów już nie ma, budować pozostałą część funduszu awaryjnego równocześnie inwestując. Wtedy łatwiej jest wykorzystać początkową motywację i zabrać się za praktyczne wykorzystanie wiedzy kupując obligacje skarbowe oraz otwierając pierwsze konto brokerskie. Nawet jeżeli na początku focus jest znacznie większy na obligacje, ważne jest to że człowiek otworzył już to konto brokerskie i nawet jak go bardzo nie używa, oswaja się z jego działaniem i interfejsem(również z wahaniami). Rozumiem dlaczego matematycznie lepiej byłoby w tym momencie zacząć od wypełniania limitów IKE/IKZE, ale no praktycznie otworzenie i korzystanie z tych kont jest bardziej skomplikowane od zwykłego konta brokerskiego. Też mam opory z tym że wypłacenie z kont IKE/IKZE trwa miesiąc zamiast 2-3 dni roboczych, ale tutaj zakładam że wynika to z mojej kolejności gdzie człowiek zaczyna już inwestować przy znacznie niższym funduszu awaryjnym niż u ciebie.
Zgadzam się ze wszystkim, poza odwróceniem kolejności 6 z 5. Spłacenie hipoteki (nawet inwestycyjnej) w klka lat zamiast kilkunastu będzie w długim terminie lepszym zwrotem z inwestycji i zapewnieniem stabilizacji i spokojnych nocy w długim czasie niż posiadanie 500tys na brokerskim i 500tys w tym samym czasie na kredycie. Pamiętajmy, że już kroki 1 do 4 zapewniają dużą poduszkę kapitału. A jak rynek poleci np 25%, to wolę mieć spłacone mieszkanie o niższej wartości (szczególnie jeśli w nim mieszkam i nie zamierzam sprzedawać) niż wciąż wysoki kredyt, a 25% mniej u brokera.
Cześć, fajny materiał :) Miałbym takie pytanie, bo zbliża się koniec roku, a ja jestem jeszcze na etapie chłonięcia wiedzy i przed rozpoczęciem inwestowania. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem w moim przypadku jest mimo wszystko wypełnienie limitów IKE i IKZE na ten rok nie mając jeszcze w sumie ułożonej żadnej strategii? Czy raczej wstrzymać się i na spokojnie już z ułożonym planem zrobić to w przyszłym roku kiedy wiedza będzie trochę większa i będę bardziej świadomy swoich ruchów? Odnośnie IKZE jeszcze mnie zastanawia jedna kwestia, ciągle słyszę, że najlepiej to robić jak przekroczyło się drugi próg podatkowy. Czy to oznacza, że wszystko co przed drugim progiem nie jest opłacalne? Pytam z perspektywy właśnie takiej osoby, która jest aktualnie na JDG, ale jeszcze nie weszła w drugi próg. Natomiast wydaje mi się, że mimo wszystko w moim przypadku IKZE również byłoby dobrym pomysłem, bo też mógłbym to odliczać. No i w którymś momencie zapewne drugi próg przekroczę. Pozdrawiam!
Limit warto wypełnić, przynajmniej na IKE, w ciemno. IKZE do przemyślenia, bo płacisz 12% podatku dochodowego, a wpłacając na IKZE odpisujesz te kwote od przychodu. Czyli jesteś tylko 2% do przodu, ale masz zamrożone środki do emerytury żeby być te 2% do przodu. Kiedy jesteś w drugim progu, czyli podatek 32%, to odpisanie tego 10k wpłaconego na IKZE bardzo się opłaca, bo jest szansa na 22% do przodu :)
Nie rozumiem tego argumentu że PPK to nie darmowe pieniądze bo pracodawca wlicza je w fundusz płac. Pewnie tak robi. Ale przecież jak rezygnujesz z PPK to pracodawca nie doda Ci ich do pensji tylko zatrzyma je dla siebie. Więc zgodzę się że PPK to nie darmowe pieniądze, ale wtedy brak PPK to dobrowolne zmniejszenie sobie pensji o te 1.5%
Witam. Czy inwestując na koncie ike w zagraniczne etf np sp500 czy msci również nie płacę żadnego podatku? Czytałem o potatku u źródła ale nie mogę znaleść klarownej odpowiedzi.
Cześć. Oglądam na bieżąco Twoje odcinki i ciekawi mnie sprawa ike w związku z tym mam pytanie czy w wieku 66 lat mozna założyc sobie konto Ike i ikze. Jeśli tak to jakie wiążą sie z tym konsekwencje;). Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za podzielenie sie z nami wiedzą i pomysłami.
Odnośnie kont IKE i IKZE to czy przypadkiem nie działa to w yen sposób że jeżeli pracuje na etacie i jestem na granicy I i II progu podatkowego to opłaca mi się wpłacić na IKZE taką kwotę która obniża moje dochody do pierwszego progu a następnie resztę na IKE?
nie rozumiem ludzi którzy pracując na etacie nie chca sie zapisac do PPK. Ja byłem taki głupi przez prawie 2 lata idąc głosem tłumu że to coś na wzór OFE i że nie ma sensu pozbawiać siebie z pieniadze z wypłaty. Minęło 1,5roku i jakos postanowiłem zgłebić temat. Kilka artykułów, kilka materiałów na yt i szybka decyzja o zapisaniu się. Jestem juz w PPK 2,5roku i była to jedna z lepszych decyzji jaką podjąłem w temacie swoich oszczednosci. Szkoda ze 1,5roku przepadło bo byłoby sporo wiecej na koncie. Napiszę konkretnie....Na koncie mam 19600 zł ale z tej sumy sam wpłaciłem tylko 9000zł. Reszta to pracodawca, Państwo i odsetki. Mam tez taki sukces ze namówiłem niedawno żonę i kilku kolegów do PPK. Mysle ze za jakis czas podziekuja mi. Teraz założyłem IKE w XTB i zastanawiam sie ile wpłacać (maxa nie bede) i co kupować na 15 lat.
Właśnie pracodawcom jest na rękę taki tok myślenia, dodatkowo po cichu antagonizują od razu dając pracownikom do podpisania formularz rezygnacji z PPK. Zrażenie co do OFE mnie nie dziwi i brak zaufania do jakichkolwiek instrumentów ze strony państwa. Niemniej ludzie nie wiedzą, że PPK jest tak naprawdę dodatkiem do pensji który można wypłacać co miesiąc.
IKZE - czy mogę odliczyć od podatku ( 2 próg podatkowy) pełną kwotę wpłaty, jednocześnie za rok rezygnując wiedząc że mimo wypłaty nie przekroczę 2 progu ?
W roku którym wpłaciłeś, odliczasz zgodnie z twoim progiem dochodowym. W roku którym likwidujesz, cała kwotę (nie tylko zyski) musisz rozliczyć jako dochód wg zasad ogólnych
Dzień dobry, jak odliczyć IKZE gdy w ostatnim miesiącu roku przekroczę drugi próg podatkowy. Po prostu zwykle zeznanie podatkowe w PIT i otrzymam zwrot?
Podstawa to nie żenić się i nie mieć dzieci. Dzięki temu już jesteśmy mnóstwo kasy do przodu. O ile młodzi jeszcze się hajtaja to dzieci nie chcą mieć właśnie dlatego bo to koszt i wyrzeczenia
Mam odmienne zdanie. Dzieci/ślub to pewnego rodzaju wartości, w których koszt alternatywny nie ma znaczenia. Można odwrócić sytuację, na starość singlowi gorzej się utrzymać, niż parze emerytów.
@@FinansowaTV a ja mam odmienne zdanie jako mąż i ojciec dwóch nastolatków. Na starość to te zaoszczędzone pieniądze nie mając żony i dzieci to byłaby fortuna.
Moja propozycja na odcinek to kiedy czerpac zyski z inwestycji. Rozumiem etfy, indeksy , wszystko fajnie ale czlowiek chcialby miec te pieniadze w młodym wieku a nie tylko na emeryturze, jak pogodozic obecne cele z inwestowaniem. Do tego dochodzi dylemat czy kupić nieruchomosc ( zysk z wynajmu ktory zwieksza nasze zarobki ) czy moze jednak etfy, ale przeciez moga byc w dolku akurat kiedy beeziemy chcieli je sprzedac
Każdy by chciał mieć ciastko i zjeść Ciastko. Zawsze możesz pójść w którąś skrajność. Nie wydawać nic albo wydawać wszystko i żadna z nich nie jest odpowiednia. Powinieneś znaleźć swój balans pomiędzy oszczędzaniem, a wydawaniem.
@@FrugBoy bardziej zastanawiam się nad inwestowaniem z jakimś krótszym okresem np. 5-10 lat i dlatego też zastanawiam się jak tutaj wychodzi porównanie etfow do nieruchomości, bo w teorii na rynku może być dołek więc nie będzie się opłacalo sprzedać etfow, natomiast z nieruchomości są pieniądze z wynajmu, chyba że jakieś dywidendowe etfy
4:32 Tutaj jest taka różnica że otwarte konto PPK jak ma ograniczenia tak jednak w odróżnieniu od OFE jest niejako twoim rachunkiem, nie subkontem w ZUS. Jak zatem powiedziane w materiale, możesz wypłacić te pieniądze wcześniej.
@@zapffe_9581ludzie powtarzają głupoty od innych a nie chcą się edukować sami 🤦🤦🤦 Ja nie zaufałem ike i straciłem ponad 1,5roku nie będąc w ppk. Dziś jestem 2,5roku i 👍🤑
Zostaw, jakbys jakims sposobem znowu mogl sie zapisac do ppk, to pieniadze mozna przedzucic na nowe ppk. Jezeli masz pewnosc ze ppk nje bedzie w twoim zyciu, mozesz ew. wyplacic i wrzucic w ike/ikze
Ogólnie to nie trzeba po zmianie przenosić ppk, można po prostu zostawić. Czy wypłacać, to zależy od Ciebie i od tego, czy masz pewność, że wykręcisz lepsze stopy zwrotu poza ppk.
Cześć! Super materiał! Jeśli na ike zainwestwoałem cały limit to rozumiem, że w przyszlym roku będę mógł z tego ike wyplacic np 400 zł z dywidend jedynie płacąc koszt 19% ale nadal kontynuować wpłacanie? Pozdrawiam! PS. Czy ty wypłacasz IKE? Ja wypłacam i sam inwetsuje na wlasna reke w odstępach co rok jak to wykazał iwestomat :)
Zapytaj go ile kosztowało utrzymanie auta (ubezpieczenie + serwis + utrata wartości) i porównaj do swojego auta. Z resztą porównywanie się między sobą jest bez sensu bo każdy sam wybiera swoją drogę życia, ma inną przeszłość, inne zarobki, inne plany i priorytety
To jest poradnik jak być całe życie odpowiedzialnym kloszardem. Tworzenie poduszki finansowej 6 msc zajmie ci 2-3 lata, obligacje spowodują, że stracisz na inflacji i stracisz kolejne 3 lata. Po tych 6 latach kupisz sobie Palantir i Teslę i po pierwszych wzrostach odsubskrybujesz ten kanał. Pozdrawiam serdecznie.
W dobrze zarządzanej firmie, pieniądze wpłacane przez pracodawcę do ppk, zmniejszają fundusz płac. Ograniczają więc potencjał podwyżek. Jest to więc korzyść iluzoryczna. Ppk to rozwiązanie tylko dla ludzi którzy sami nie potrafią inwestować i nie są cenni dla pracodawcy.
✅ Moja droga do 1 000 000 zł: geolink.xtb.com/wMYiO
💹 Tutaj możesz śledzić portfel: myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=154546&p_id=17957
✅ DARMOWA konferencja XTB Investing Masterclass 2024: link-pso.xtb.com/pso/sVH3C
Świetny film :)
Mnóstwo realnie przydatnej wiedzy.
Co do PPK to jest ogromne lobby wśród pracowników żeby nie mieć ppk...osobiście od wprowadzenia tego rozwiązania jak tylko pracuję na umowie zawsze mam ppk...nie stać mnie na to żeby z niego nie korzystać ;)
Niestety to częste praktyki i nielegalne. Możnaby pokusić się o zgłoszenie sprawy do PIPu, ale trzeba mieć mocne nerwy prawdopodobnie. Ze strony pracodawcy nie ma się co dziwić, bo to dodatkowe koszta.
niestety spora część dziadów pracodawców nawet nie zakłada ppk, mimo że pracownicy nie składali dyspozycji rezygnacji... ot polska rzeczywistość
@@FinansowaTV tak zglosic do pipu wszystko fajnie, a potem na bruk, bo nie ma pracy... niestety nie wszedzie jest tak kolorowo
@@devfbk7095 zdaję sobie sprawę, że sprawa nie jest przezroczysta
Uważam również, jak w niektórych komenatarzach pod spodem, ze numer 6 powinno byc zdecydowanie wyzej. Oczywiscie wszystko zalezy od momentu kredytu hipotecznego oraz okresu jaki pozostal. biorac kredyt na 25-30 lat, czesto kapital stanowi 1/15-1/25 calej raty. w moim przypadkach przy obecnych stopach procentowych 2 lata temu ( 7 lat po rozpoczeciu kredytu na 30 lat, proporcje wygladaly jak 150 do 1600) nadplata 1 raty, 1750 powodawala skroceniu kredytu o ponad 10 miesiecy, w wczesniejszym etapie roznice sa jeszcze wieksze. 10 lat to 17500 - 1750 = 15750. ile wysilku wymagalo by , zeby w jakikolwiek sposob z 1750 zl... zrobic 17500 zl? jakie akcje, jakie fundusze czy jakakolwiek opcja pomnozy zainwestowany kapital 10krotnie? ile lat bedziemy potrzebowac zeby faktycznie taki zysk alternatywny miec w "kieszeni". mozemy rowniez wziazc pod uwage inflacje, podatki belki itd? na moim przykladzie, w 2 lata, nadplacajac 79000 zl, spowodowalem skrocenie kredytu o 14 lat, co przy obecnych stopach procentowych wygenerowalo oszczednosc 298 200 zl. czyli czysty zysk alternatywny 219200 zl, wplacajac nawet takie pieniadze stopniowo w rozne inne alternatywy, potrzeba bylo by nadal wiele lat aby osiagnac taki wynik. wpisujac w kalkulator składany kwote kapitalu 79 000, przy srednim oprocentowaniu 6%, uwzgledniajac podatek belki 19% trzeba ponad 25 lat;P zeby z kwoty 79 000 wygenerowac kwote 298 000:)
Świetny odcinek, rozwiał moje wątpliwości na temat konta IKE i dzięki temu już wiem, że musze je założyć.
Ciekawy materiał. Dzięki!
Swietny materiał. Sam jestem dumny, ze dwa kata temu otworzyłem IKE i IKZE, mimo, ze działam zachowawczo, kupujac ovligacje skarbowe. Mam ocztwiscie PPK i tez zastanawiam sie, jak mozna nie skorzystać z "wstepnej gwarantowanej stopy zwrotu" w postaci dopłat pracodawcy i państwa, których bez tego produktu by nie było.
Nie koniecznie zgodzę się z tym "funduszem awaryjnym". Mam do tego inne podejście, awaryjnie mam duży limit na karcie kredytowej, właśnie około 6 krotnośc miesięcznych wydatków. Pieniądze natomiast zamiast tworzyć "fundusz awaryjny" dodaję do konta maklerskiego i inwestuję. Nawet jeśli wydarzyły by się nieprzewidziane wydatki, pokryję je kartą kredytową a potem będę miał conajmniej kilka tygodni na podjęcie decyzji czy sprzedać jakieś aktywa czy inaczej spłacić karte.
To też dobre rozwiązanie, ale bądźmy szczrzy, takie karty kredytowe dostanie niewielu ludzi :), super - dzięki za podzielenie się ciekawym podejściem.
Nie pomyślałem o karcie kredytowej z tej perspektywy, nie potrafię uzasadnić jej posiadania, skoro i tak musze wydać kase aby ją spłacić.
A czy % po wyznaczonej dacie nie sa za duzym minusem aby uznać ja jako poduszkę finansową?
@@adikm5065 Oczywiście, po okresie bezodsetkowym karta jest strasznie drogim kredytem. Chodzi o to, ze jak wypadnie niespodziewany wydatek to w najgorszym przypadku masz 2 tyg. okresu bezodsetkowego na spłatę. Wtedy zamkniesz jakieś pozycje na rachunku maklerskim, na spokojnie sie zastanowisz itd. Ja z karty korzystam na 100% wydatków. Okres rozliczeniowy kończy mi się dzień przed wypłatą. Po wypłacie spłata karty, co zostało na konto maklerskie i kolejny miesiąc na nieoprocentowaną kartę.
@@adikm5065 Robię podobnie jak kolega Bartosz. Masz prawie dwa miesiące na spłatę, więc ogólnie luz. Można przyspieszyć inwestycje/potrzebne wydatki o 2 mies - np. remont auta lub zakup akcji/krypto po spadkach :D
Z drugiej strony karta kredytowa ma też swoje ograniczenia. Nie opłacę nią niczego wymagającego normalnego przelewu bez narażania się na wysoką prowizję.
Odnośnie kredytu hipotecznego i jego nadpłaty.
Podzielę się swoim doświadczeniem i być może punkt nr 6 wskoczy wyżej u części widzów.
Kredyt otrzymałem w lutym 2022, czyli bodajże w 4 miesiącu podwyżek stóp procentowych, zatem blisko górki inflacyjnej i stóp procentowych.
W 10-tym miesiącu kredytu nadpłaciłem kwotę równą półtorej raty miesięcznej, co spowodowało skrócenie okresu kredytowania o 6 lat!!! W 18-stym miesiącu wpłaciłem ponownie 1,5 raty miesięcznej, co spowodowało skrócenie kredytu o kolejne 4 lata, zatem po nadpłaceniu kwoty równej trzem miesięcznym ratom, zamiast kredytu 30 lat, miałem 20 lat. I po tych nadpłatach można, zacząć inwestować, ponieważ kolejne wpłaty zaczęły skracać kredyt w zdecydowanie mniejszych interwałach czasowych.
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, moim zdaniem do części osób będzie pasować Twoja strategia w tym temacie🙂👍👏
Ja mam taką strategię:
1. Roczną poduszkę finansową mam już zgromadzoną , więc do niej nie dopłacam ( obligacje EDO/ konto oszczędnościowe w proporcjach 75/25 części poduszki)
2. Złoto fizyczne kupione, nie dokupuję , uważam, że więcej nie potrzebuję, stanowi ono ok 8 % portfela
2. Na konto IKE i IKZE wpłacam pełny limit
3. Te pieniądze, które mi zostaną po wypełnieniu limitu powyższych kont wpłacam na konto do zagranicznego brokera
4. Kredyt hipoteczny mam spłacony
5. W programie PPK i PPE mój pracodawca nie uczestniczy, więc ich nie mam
Super, dzięki za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Z ciekawości zapytam, dlaczego pracodawcą nie prowadzi ppk lub ppe, ile firma ma pracowników?
@@FinansowaTV Nie ma sprawy🙂
Odpowiem cytatem : "Ustawa o PPK nie obejmuje funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym policjantów i żołnierzy zawodowych oraz sędziów i prokuratorów, którzy z tytułu wykonywanej funkcji/pozostawania w stosunku służbowym nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w ZUS.
@tomaszkwiatkowski4068 ok, wszystko jasne, dzięki za odpowiedź :). Doszukiwałem się tutaj januszexowania u pracodawcy, bo dużo tego w komentarzach
@@FinansowaTV Spoko🙂
Rzeczywiście czytając komentarze to część pracodawców nie postępuje uczciwie w tym temacie👎🙁
6:40 chyba jest blad w informacji. Wplat na IKE nie mozemy odliczyć od podatku✌️
Dla przedsiębiorców spłacających leasing operacyjny jego nadpłata będzie lepszą opcją od nadpłaty kredytu hipotecznego. Oszczędzamy na odsetkach leasingowych (a oprocentowanie leasingu jest trochę wyższe, niż kredytu hipotecznego) oraz osiągamy jednorazowo wysoki koszt podatkowy = mniejszy podatek w miesiącu nadpłaty.
Zależy od warunków umowy, w moim przypadku nadpłata mijała sie z celem bo reklakulacja po nadpłacie obarczona jest dodatkowymi kosztami obsługi. Jestem mądrzejszy po kilku latach i już wiem na co zwracac uwage w umowach.
Też postanowiłem udostępnić własny portfel jako publiczny Myfund akcji na gpw jak prowadze praktycznie jak od zera zaczynałem i jestem dziś
Propozycja na odcinek: inwestowanie gdy trochę odkładasz, ale nie masz chaty na własność, czyli lepiej nie bujać mocno oszczędnościami
Jak widziałbyś taki odcinek? Czego chciałbyś się dowiedzieć?
Z mojej strony temat na odcinek mógłby być przykładowo: mam 20% wkład własny na mieszkanie o wartości 1mln zł. Co w tej sytuacji lepiej zrobić. Kupić mieszkanie i wyzerować się z gotówki czy zainwestować w akcje np. dywidendowe i wynajmować mieszkanie w dobrej dzielnicy, przy czym coraz więcej kosztow wynajmu z każdym rokiem pokrywać z dywidend.
Co do nadpłaty. Obecnie hipoteki mają oprocentowania ponad 7,5% 3M Wibor+ marża oraz dodatkowe koszty ubezpieczeń. Dobrze Pan wie że mało który inwestor jest w stanie uzyskać takie stopy zwrotu bez poświęcania mnóstwa czasu na analizy rynku.
Wiem, dlatego wspominam, że to moje preferencje. A o nadpłacie mówię jako o pewnym zwrocie z inwestycji.
Dla mnie tu Autor stracił wiarygodność. Zwrot z nadpłaty przy 30-letnim RRSO=8,5% to 170% ceny mieszkania (170% odsetki i 100% kapitał). Nie ma lepszej inwestycji. Pana argument, że to najtańszy kredyt, jest na mentalność konsumenta, nie inwestora, czyli mija się z tematem filmu.
Nie rozumiem dokładnie o czym piszesz. Czyli nadpłata, czy inwestowanie? Bo sir zgubiłem.
Ja preferuję najpierw 11:42 wpłaty na IKE potem na IKZE. Dlaczego?
1. Narazie wspólnie z żoną nie przekraczamy II progu podatkowego.
2. Na IKE można wypłacić część środków przed 60 rokiem życia. Na IKZE całość.
3. By nie zapłacić podatku Belki wystarczy wytrzymać do 60roku życia a nie 65.
Narazie IKZE nie mam ale jeśli będę wiedzieć, że w danym roku przekroczę próg podatkowy to zdecydowanie założę.
A jeśli jedna osoba przekroczy próg A druga nie I roliczaja się wspólnie to IKZE coś daje?
@@olalalelilo Jeżeli rozliczenie jest wspólnie z małżonkiem to II próg podatkowy wynosi dla pary 240 000.
Rozliczamy się wspólnie czyli gdy jedna osoba zarobi np 200.000 a druga np. nie pracuje wówczas nie przekraczamy II progu.
By małżeństwo rozliczające się wspólnie przekroczyło II próg podatkowy trzeba wspólnie zarobić ponad 240.000zł brutto.
Wówczas by od nadwyżki powyżej progu nie zapłacić lub ograniczyć podatek 32% wpłacamy pieniążki na IKZE (jednego lub obu współmałżonków) i odliczamy w PIT.
@@RafaM-mg7qn bardzo dziękuję za wyjaśnienie!
ad 3. Co do wieku, to IKE 60 lat (czasami 55), ale IKZE 65 lat.
@@FinansowaTV tak to wiem, dziękuję
Długów brak, 40k jako fundusz awaryjny. PPK/PPE mnie nie dotyczy, IKE wypełnione w 95% za ten rok. Trochę kasy w DTLA i S&P500, GPW i REITach. Czas systematycznie wyprzedawać rzeczy na normalnym koncie (IKE traktuję jako środki zamrożone na co najmniej kilkanaście lat) i atakować temat kredytu hipotecznego. Temat niezbyt przyjemny, ale ile można wynajmować 2pokojowe mieszkanko. Strasznie ciężko mi podejść pod ten temat, w końcu wkład własny pewnie równa się wyprzedaniu wszystkich akcji/obligacji + nieco uszczuplenie funduszu awaryjnego (OSTROŻNIE). Jest drogo, ale nie ma pewności że za 3/4 lata nie będzie kilkadziesiąt % drożej. Znalezienie dobrego okresu na wejście w nieruchomość dużo trudniejsze niż regularne dokupywanie akcji niezależnie od sytuacji na rynku :D
Kilku miesięcy temu przeszedłem przez to - sprzedałem wszystkie akcje i kupiłem mieszkanie z hipoteką. Teraz łamię głowę jak zacząć od nowa i w dodatku nadpłacać kredyt. Ale zawsze odpowiedź będzie taka sama - krok po kroku :)
@@pstrozniakJak to niby zrobić, aby bank uznał moje konto ike jako wkład własny w zakup mieszkania?
Jak zawsze wysoki poziom .
Z kredytem hipotecznym niestety bym sie nue zgodził. Ja obecnie mam 800 zl spłaty kapitału a 1000 zl odsetek wiec jak najszybsze spłacenie kredytu bedzie najlepszym rozwiazaniem . Poniewaz miesiac w miesiac oddaje za nic 1000 zl bankowi.
Jak to mawiał Graham: ludzie najpierw patrzą na zyski, a dopiero na koszta, a to błąd, bo zyski są opcjonalne, a koszta pewne.
Dopóki jest wszystko super, to nie ma to znaczenia, ale utrata pracy, nadmiarowe wydatki i od razu odczujemy, że wydatkowa gilotyna zbliża się nieubłaganie do naszej szyi. Nadpłata kredytu to dla mnie zaraz za PPK, a dopiero na końcu konto maklerskie.
A złoto które nie podlega podatkom a świetnie sprawdzi się jak zabezpieczenie emerytury . Sam jako doradca finansowy pomagam ludziom w zabezpieczeniu przyszłości ipośrednicze w sprzedaży złota
Cześć, z większością się nie zgadzam , niemniej jeśli Tobie taka forma/kolejność inwestowania się sprawdza to super. Szanuję, za własne zdanie i fajne uzasadnienia. Pozdrawiam
Super, dzięki za komentarz, a mogę poznać Twoje preferencje :)
8:56 o wpłaty na IKE z odroczeniem podatku. Wpłaty są zgłoszone jakoś do pracodawcy i z wypłaty idzie od razu na IKE i stąd jest "pracujący podatek" na IKE? Czy normalnie idzie na konto prywatne i z niego wpłacamy na IKE. Słucham już tego pare razy i nie bardzo kumam to odroczenie.
Czyli IKE też obniża próg podatkowy? Na początku było mówione że IKZE pozwala "wrócić" na 1 próg.
IKZE pozwala obniżyć podstawę do opodatkowania. Czyli jak zarobi się np 110k pln, a wpłaci na IKZE 10k, to opodatkowane będzie 110k - 10k.
Co do IKE, nie wiem skąd tu pracodawca się wziął, IKE nie ma nic wspólnego z pracodawcą. Wpłacasz na IKE i dopóki przed 60 r. ż. nie wypłacasz środków - nie płacisz żadnego podatku do US.
Komentarz dla zasięgu 🎉🎉
Mam zastrzeżenia co do samej kolejności chociaż zgadzam się raczej z etapami.
PPK i fundusz awaryjny zgodzę się że są priorytetami.
Natomiast jak o mnie chodzi lepiej jest odłożyć fundusz awaryjny o równowartości miesiąca wydatków, a następnie zabrać się za spłatę długów na wysokim procencie. Jeżeli takich długów już nie ma, budować pozostałą część funduszu awaryjnego równocześnie inwestując.
Wtedy łatwiej jest wykorzystać początkową motywację i zabrać się za praktyczne wykorzystanie wiedzy kupując obligacje skarbowe oraz otwierając pierwsze konto brokerskie. Nawet jeżeli na początku focus jest znacznie większy na obligacje, ważne jest to że człowiek otworzył już to konto brokerskie i nawet jak go bardzo nie używa, oswaja się z jego działaniem i interfejsem(również z wahaniami).
Rozumiem dlaczego matematycznie lepiej byłoby w tym momencie zacząć od wypełniania limitów IKE/IKZE, ale no praktycznie otworzenie i korzystanie z tych kont jest bardziej skomplikowane od zwykłego konta brokerskiego. Też mam opory z tym że wypłacenie z kont IKE/IKZE trwa miesiąc zamiast 2-3 dni roboczych, ale tutaj zakładam że wynika to z mojej kolejności gdzie człowiek zaczyna już inwestować przy znacznie niższym funduszu awaryjnym niż u ciebie.
Zgadzam się ze wszystkim, poza odwróceniem kolejności 6 z 5. Spłacenie hipoteki (nawet inwestycyjnej) w klka lat zamiast kilkunastu będzie w długim terminie lepszym zwrotem z inwestycji i zapewnieniem stabilizacji i spokojnych nocy w długim czasie niż posiadanie 500tys na brokerskim i 500tys w tym samym czasie na kredycie. Pamiętajmy, że już kroki 1 do 4 zapewniają dużą poduszkę kapitału. A jak rynek poleci np 25%, to wolę mieć spłacone mieszkanie o niższej wartości (szczególnie jeśli w nim mieszkam i nie zamierzam sprzedawać) niż wciąż wysoki kredyt, a 25% mniej u brokera.
Cześć, fajny materiał :) Miałbym takie pytanie, bo zbliża się koniec roku, a ja jestem jeszcze na etapie chłonięcia wiedzy i przed rozpoczęciem inwestowania. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem w moim przypadku jest mimo wszystko wypełnienie limitów IKE i IKZE na ten rok nie mając jeszcze w sumie ułożonej żadnej strategii? Czy raczej wstrzymać się i na spokojnie już z ułożonym planem zrobić to w przyszłym roku kiedy wiedza będzie trochę większa i będę bardziej świadomy swoich ruchów?
Odnośnie IKZE jeszcze mnie zastanawia jedna kwestia, ciągle słyszę, że najlepiej to robić jak przekroczyło się drugi próg podatkowy. Czy to oznacza, że wszystko co przed drugim progiem nie jest opłacalne? Pytam z perspektywy właśnie takiej osoby, która jest aktualnie na JDG, ale jeszcze nie weszła w drugi próg. Natomiast wydaje mi się, że mimo wszystko w moim przypadku IKZE również byłoby dobrym pomysłem, bo też mógłbym to odliczać. No i w którymś momencie zapewne drugi próg przekroczę.
Pozdrawiam!
Limit warto wypełnić, przynajmniej na IKE, w ciemno. IKZE do przemyślenia, bo płacisz 12% podatku dochodowego, a wpłacając na IKZE odpisujesz te kwote od przychodu. Czyli jesteś tylko 2% do przodu, ale masz zamrożone środki do emerytury żeby być te 2% do przodu. Kiedy jesteś w drugim progu, czyli podatek 32%, to odpisanie tego 10k wpłaconego na IKZE bardzo się opłaca, bo jest szansa na 22% do przodu :)
Nie rozumiem tego argumentu że PPK to nie darmowe pieniądze bo pracodawca wlicza je w fundusz płac. Pewnie tak robi. Ale przecież jak rezygnujesz z PPK to pracodawca nie doda Ci ich do pensji tylko zatrzyma je dla siebie. Więc zgodzę się że PPK to nie darmowe pieniądze, ale wtedy brak PPK to dobrowolne zmniejszenie sobie pensji o te 1.5%
Odnosisz się do filmu?
Nie, nie
Do niektórych komentarzy 😂
Mieszkając w Holandii ani nie mogę kupić polskich obligacji ani otworzyć Ike w xtb, niestety.
Wartościowy materiał ! Pozdrawiam :)💲
Witam. Czy inwestując na koncie ike w zagraniczne etf np sp500 czy msci również nie płacę żadnego podatku? Czytałem o potatku u źródła ale nie mogę znaleść klarownej odpowiedzi.
Znalazłeś odpowiedź?
Nie płaci się podatku. Jeśli etf wypłaca dywidende, to będzie podatek u źródła. Warto dlatego wybrać etf akumulujące dywidendy.
Cześć. Oglądam na bieżąco Twoje odcinki i ciekawi mnie sprawa ike w związku z tym mam pytanie czy w wieku 66 lat mozna założyc sobie konto Ike i ikze. Jeśli tak to jakie wiążą sie z tym konsekwencje;). Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za podzielenie sie z nami wiedzą i pomysłami.
Odnośnie kont IKE i IKZE to czy przypadkiem nie działa to w yen sposób że jeżeli pracuje na etacie i jestem na granicy I i II progu podatkowego to opłaca mi się wpłacić na IKZE taką kwotę która obniża moje dochody do pierwszego progu a następnie resztę na IKE?
Tio nie takie proste. Trzeba wziąć np oczekiwaną stopę zwrotu, ktora pokazałaby wynik
Cześć, mam pytanie. Czy jeśli mam status ucznia i dostaję na umowie zlecenie 100% wynagrodzenia na rękę to również opłaca mi się zapisać do PPK?
Zawsze opłaca się zapisać do PPK! :) Tutaj niezależnie od sytuacji, jeśli jest taka możliwość, zrobiłbym to.
@FinansowaTV dzięki za odpowiedź, zostaję tu na dłużej 😁👍
@@Daxmiano dzięki! Postaram się dowozić ciekawe treści :)
nie rozumiem ludzi którzy pracując na etacie nie chca sie zapisac do PPK. Ja byłem taki głupi przez prawie 2 lata idąc głosem tłumu że to coś na wzór OFE i że nie ma sensu pozbawiać siebie z pieniadze z wypłaty. Minęło 1,5roku i jakos postanowiłem zgłebić temat. Kilka artykułów, kilka materiałów na yt i szybka decyzja o zapisaniu się. Jestem juz w PPK 2,5roku i była to jedna z lepszych decyzji jaką podjąłem w temacie swoich oszczednosci. Szkoda ze 1,5roku przepadło bo byłoby sporo wiecej na koncie. Napiszę konkretnie....Na koncie mam 19600 zł ale z tej sumy sam wpłaciłem tylko 9000zł. Reszta to pracodawca, Państwo i odsetki. Mam tez taki sukces ze namówiłem niedawno żonę i kilku kolegów do PPK. Mysle ze za jakis czas podziekuja mi.
Teraz założyłem IKE w XTB i zastanawiam sie ile wpłacać (maxa nie bede) i co kupować na 15 lat.
Człowieku pracodawca nic ci nie dał, ponieważ te pieniądze są wpłacane z wypłaty. Przedsiębiorca to nie instytucja charytatywna.
Właśnie pracodawcom jest na rękę taki tok myślenia, dodatkowo po cichu antagonizują od razu dając pracownikom do podpisania formularz rezygnacji z PPK. Zrażenie co do OFE mnie nie dziwi i brak zaufania do jakichkolwiek instrumentów ze strony państwa. Niemniej ludzie nie wiedzą, że PPK jest tak naprawdę dodatkiem do pensji który można wypłacać co miesiąc.
Bardzo szanuję rozsądne podejście. Powodzenia w dalszych inwestycjach!
PS: też biorę się za IKE w XTB
@@_WEGNER_ 🤦🤦🤦🤦
@@XYZ-vi4ke 👍👍👍
IKZE - czy mogę odliczyć od podatku ( 2 próg podatkowy) pełną kwotę wpłaty, jednocześnie za rok rezygnując wiedząc że mimo wypłaty nie przekroczę 2 progu ?
W roku którym wpłaciłeś, odliczasz zgodnie z twoim progiem dochodowym. W roku którym likwidujesz, cała kwotę (nie tylko zyski) musisz rozliczyć jako dochód wg zasad ogólnych
Możesz w tym roku skorzystać, a w przyszłym wypłacić. Jeśli jednak nie wycelujesz, to możesz zapłącić srogi podatek. Trzeba uważać.
dokładnie tak
Dzień dobry, jak odliczyć IKZE gdy w ostatnim miesiącu roku przekroczę drugi próg podatkowy. Po prostu zwykle zeznanie podatkowe w PIT i otrzymam zwrot?
Trzeba pamiętać o złożeniu załącznika pit/0
Podstawa to nie żenić się i nie mieć dzieci. Dzięki temu już jesteśmy mnóstwo kasy do przodu. O ile młodzi jeszcze się hajtaja to dzieci nie chcą mieć właśnie dlatego bo to koszt i wyrzeczenia
Mam odmienne zdanie. Dzieci/ślub to pewnego rodzaju wartości, w których koszt alternatywny nie ma znaczenia. Można odwrócić sytuację, na starość singlowi gorzej się utrzymać, niż parze emerytów.
@@FinansowaTV a ja mam odmienne zdanie jako mąż i ojciec dwóch nastolatków. Na starość to te zaoszczędzone pieniądze nie mając żony i dzieci to byłaby fortuna.
Ale Janusz matko...
@@spankhouz6466 Piotrek 🤝 A matka miewa się dobrze i niech tak zostanie.
Nadal, nie wyjaśnione kto jest właścicielem akcji, obligacji IKE w XTB... :(
Ten kto ma te pieniądze czyli rząd.
Przecież jest odpowiedź w komentarzu podpiętym, pod odcinkiem o ike w xtb. Szykuje też duży odcinek na ten temat.
Ten sam kto u każdego innego brokera
@@Patryk-st8sx dokładnie
@@FinansowaTV dobrze, że jest to napisane prostym, przejrzystym językiem
Takie szybkie pytanko - czy nie lepiej zamiast inwestować na giełdzie, wpłacić pieniądze na lokatę?
To pytanie sam musisz sobie zadać. Np. jaką masz tolerancję ryzyka, strategię, horyzont, czy cele. To dwie zupełnie inne ścieżki, instrumenty.
Ike Obligacje - IKZE maklerskie ( 1 próg), czy odwrotnie?
Będę to badał i porównywał :)
Pozdrawiam 13.5% stopa roczna zwrotu z samych akcji 😊
Polskie akcje?
@@michalatosiewicz1532 tak
rozumiem, ze to wynik po 20 latach?
bo jak nie, to ja dzis znalazlem 20 dychy o tak pod nogami
Moja propozycja na odcinek to kiedy czerpac zyski z inwestycji. Rozumiem etfy, indeksy , wszystko fajnie ale czlowiek chcialby miec te pieniadze w młodym wieku a nie tylko na emeryturze, jak pogodozic obecne cele z inwestowaniem. Do tego dochodzi dylemat czy kupić nieruchomosc ( zysk z wynajmu ktory zwieksza nasze zarobki ) czy moze jednak etfy, ale przeciez moga byc w dolku akurat kiedy beeziemy chcieli je sprzedac
Każdy by chciał mieć ciastko i zjeść Ciastko. Zawsze możesz pójść w którąś skrajność. Nie wydawać nic albo wydawać wszystko i żadna z nich nie jest odpowiednia. Powinieneś znaleźć swój balans pomiędzy oszczędzaniem, a wydawaniem.
@@FrugBoy bardziej zastanawiam się nad inwestowaniem z jakimś krótszym okresem np. 5-10 lat i dlatego też zastanawiam się jak tutaj wychodzi porównanie etfow do nieruchomości, bo w teorii na rynku może być dołek więc nie będzie się opłacalo sprzedać etfow, natomiast z nieruchomości są pieniądze z wynajmu, chyba że jakieś dywidendowe etfy
4:00 Też było strasznie trudno stracić pieniądze zainwestowane w OFE
4:32
Tutaj jest taka różnica że otwarte konto PPK jak ma ograniczenia tak jednak w odróżnieniu od OFE jest niejako twoim rachunkiem, nie subkontem w ZUS. Jak zatem powiedziane w materiale, możesz wypłacić te pieniądze wcześniej.
@@zapffe_9581ludzie powtarzają głupoty od innych a nie chcą się edukować sami 🤦🤦🤦 Ja nie zaufałem ike i straciłem ponad 1,5roku nie będąc w ppk. Dziś jestem 2,5roku i 👍🤑
Za dwa lata zmieniam prace w ktorej nie bedzie ppk, moje pytanie brzmi: wyplacać po tym okresie i wrzucić to w akcje czy zostawić?
Zostaw, jakbys jakims sposobem znowu mogl sie zapisac do ppk, to pieniadze mozna przedzucic na nowe ppk.
Jezeli masz pewnosc ze ppk nje bedzie w twoim zyciu, mozesz ew. wyplacic i wrzucic w ike/ikze
Ogólnie to nie trzeba po zmianie przenosić ppk, można po prostu zostawić. Czy wypłacać, to zależy od Ciebie i od tego, czy masz pewność, że wykręcisz lepsze stopy zwrotu poza ppk.
myślisz ze lepiej 2x800+ co miesiac kupować ROD czy może etfy w ike xtb (jeszcze 4lata)?
To już zależy od Ciebie. Wiele czynników na to wpływa. Możesz pomyśleć o jakiejś formie np. 50/50? Ja niestety nie dam Ci odpowiedzi.
@@strazak79 ja bym ładował w etf msci acwi
@@Szydloo96 msci world w zasadzie też bo identyczny. Można chyba też msci oraz sp500
@@strazak79 tak
ale przeciez wszystkie konta maklerskie z Polski oferuja przeslanie rozliczenia podatkowego ?!
Cześć! Super materiał! Jeśli na ike zainwestwoałem cały limit to rozumiem, że w przyszlym roku będę mógł z tego ike wyplacic np 400 zł z dywidend jedynie płacąc koszt 19% ale nadal kontynuować wpłacanie? Pozdrawiam! PS. Czy ty wypłacasz IKE? Ja wypłacam i sam inwetsuje na wlasna reke w odstępach co rok jak to wykazał iwestomat :)
Po co korzystać z Ike skoro wypłacasz?
@@Narek256 bo jestem młody a ludzie w różnym wieku chcą np. coś kupić po prostu chciałbym wiedzieć czy tak na pewno można u kogoś mądrzejszego :)
@@Szydloo96 w teorii tak, ale w praktyce chyba lepiej nie robić tak. Cały proces może być czasochłonny.
@@FinansowaTV dzięki za odpowiedź tylko czy to do 1 pytania czy do drugiego 😅
Ja mam kredyt konsumencki z niższym oprocentowaniem niż kredyt hipoteczny.
Mam dylemat, przez rodzinę jestem wyśmiewany że inwestuje i "szporuje" ... A patrz kuzyn kupił nowe BMW a ty dalej jak biedak, kia CEED.
Zapytaj go ile kosztowało utrzymanie auta (ubezpieczenie + serwis + utrata wartości) i porównaj do swojego auta.
Z resztą porównywanie się między sobą jest bez sensu bo każdy sam wybiera swoją drogę życia, ma inną przeszłość, inne zarobki, inne plany i priorytety
Obligacje własnego kraju jest kanibalizmem. Co innego korporacyjne czy innych krajów
Nie do końca rozumiem, dlaczego tak uważasz :)
@FinansowaTV ruclips.net/video/BuzwAg7ELys/видео.htmlsi=okycfP9ZuB1spU0B
A obiecujesz że ppk nie skończy jak OFE?
A dlaczego mam obiecać? To zupełnie inne programy.
Obiecuje 💪
Tobie radzę trochę zagłębić temat ppk
To jest poradnik jak być całe życie odpowiedzialnym kloszardem. Tworzenie poduszki finansowej 6 msc zajmie ci 2-3 lata, obligacje spowodują, że stracisz na inflacji i stracisz kolejne 3 lata. Po tych 6 latach kupisz sobie Palantir i Teslę i po pierwszych wzrostach odsubskrybujesz ten kanał. Pozdrawiam serdecznie.
Pan to poważnie,Ppk bezpieczne? A może opowie pan jak ludziom zawłaszczono środki z OFE?
Ile ikze to samo
@@wojciechjabonski3405 przecież TP różne produkty :)
🤦🤦🤦😂😂😂
W dobrze zarządzanej firmie, pieniądze wpłacane przez pracodawcę do ppk, zmniejszają fundusz płac. Ograniczają więc potencjał podwyżek. Jest to więc korzyść iluzoryczna. Ppk to rozwiązanie tylko dla ludzi którzy sami nie potrafią inwestować i nie są cenni dla pracodawcy.
W firmie gdzie pracuje ppk nie jest żadnym problemem i nijak wpływa na coroczne podwyżki płac. Ppk 👍👍👍
@@pstrozniak u mnie wszyscy mają z góry ustalane takie same podwyżki co roku
@@strazak79 Te podwyżki muszą być niższe o 1,5 %, bo pieniądze na ppk nie wezmą się z nikąd.
@@tomaszgolik3265 co ty piszesz?!!!!! Nie wiem jak jest u ciebie ale u mnie tak nie jest. Nara
Święte słowa. No, ale jeżeli ten program już jest to niejako jest to "wliczone w cenę".