Witam, jestem konstruktorem układów kierowniczych w firmie ZF. Bardzo fajnie wyjaśniłeś zasadę działania układów kierowniczych z hydraulicznym wspomaganiem. Niestety (albo i stety) hydrauliczne przekładnie (HPS - Hydraulic Powered Steering) oraz hydrauliczne z elektryczną pompą (EPHS - Electrically Powered Hydraulic Steering) przeszły już do historii. Ze względów ekologicznych, wszyscy czołowi producenci samochodów przeszli już na wspomagania czysto elektryczne (EPS - Electrically Powered Steering) nawet w sportowych samochodach jak Porsche nie spotkamy już hydrauliki. Z jednej strony to dobrze, gdyż EPS-y znacząco zmniejszają zużycie paliwa (w samochodach segmentu A i B z silnikami benzynowymi o małej pojemności tradycyjne wspomaganie hydrauliczne podnosi zużycie paliwa nawet o 1,5 L/100 km. EPHS ogranicza już to zużycie gdyż pompa pracuje głownie wtedy gdy jest potrzebna (a nie cały czas jak w tradycyjnym HPS) jednak wciąż pompuje czynnik (olej/pentozynę) co generuje straty na przepływach oraz nie wyłącza się całkowicie, gdyż musi być w trybie gotowości ze względu na bezwładność zatem cały czas kręci się z niewielkimi obrotami. To również generuje wzrost zużycia paliwa o około 0,5 - 0,8 L/100 km szczególnie w warunkach jazdy miejskiej. Natomiast EPS-y podnoszą zużycie paliwa zaledwie o 0,1 - 0,3 L gdyż nie generują żadnych dodatkowych strat pracując tylko wtedy gdy jest to potrzebne (powolna jazda przez zakręty np. w mieście po uliczkach oraz parkowanie). Niestety póki co EPS-y jeszcze nie dorównują klasycznym rozwiązaniom pod względem płynności działania, która zawsze w hydraulikach była na najwyższym poziomie. Nie pozwalają również na tak dobre czucie tego co dzieje się z kołami oraz generują często dodatkowe delikatne drgania kierownicy w trakcie jej kręcenia wynikające z pracy silnika elektrycznego oraz jego przekładni. Nie mniej jednak w dobie walki z emisją CO2 EPS-y to jedyny obecnie produkowany rodzaj wspomagania, hydraulika pozostaje jedynie w ciężarówkach...
Konstruktor układów kierowniczych ZF a nie wychwycił podstawowej wtopy w filmie jaką jest zaworek zwrotny który jest na zasilaniu a nie powrocie jak mowi Chris. No słabo słabo
Dlaczego tak niewielu mechaników wykonuje swój zawód z taką pasją jak Ty Chrisie ? Technika samochodowe czy "zawodówki" (jeśli jeszcze istnieją), powinny te Pańskie wykłady wyświetlać uczniom obowiązkowo na lekcjach. Robi Pan Dobrą Robotę i za to "czapki z głów" !!!
Ma talent do uczenia. Ktos powie, że rozminął się z przeznaczeniem ale to nie prawda. Gdyby był nuczycielem w szkole czy na jakichś warsztatach praktycznych trafiałby do garstki ludzi. Tutaj w internecie trafia do setek tysięcy ludzi i to w dodatku sami ty wchodzą z chęci dowiedzenia się kolejnej rzeczy z odmętów tak niby prostej ale gdy pozna się ją to jednak zaawansowanej mechaniki.
@@piotrek6233 Bardzo dobrze zauważył Pan "istotę sprawy", w internecie jest na pewno większe grono odbiorców. Ale gdyby w szkole tak ciekawie i merytorycznie uczono, to szkoły opuszczali by dobrze wykształceni mechanicy. A nie w większości "wymieniacze oleju". Myślę że Pan tu się ze mną zgodzi. Pozdrawiam Serdecznie.
@@zbyszkozp wiem jak wygląda sprawa bo w sumie jestem jeszcze świeży dzieciak po szkole. Tylko sprawa ma się tak, że wszelakich przedmiotów mechanicznych, technicznych uczą już nauczyciele którym blisko do emerytury. To ci starzy fachowcy mający pojęcie ogromne o tym co uczą ale czasem jakby im sił brakuje bo jest ich mało więc muszą mnóstwo czasu spędzać w szkole i ciągle to samo wałkować co roku różnym klasom. Brakuje dzisiaj młodych nauczycieli bo może właśnie trafili by do młodzieży tak jak Chris ale wygląda na to, że te nikłe zarobki nauczyciela i męczenie się z młodymi ich nie interesuje. To prawda, że heśli ktoś chce to się nauczy lecz czasem do kogoś dany sposób może nie trafiać i wydaje mu się, że nie umie. Sam ile bym teorii nie słuchał, prawdziwie rozumiem dopiero gdy zacznę sam w tym grzebać.
Dlatego, że niewiele osób to doceni. Klienci mają gdzieś Twoją wiedzę i chęci, liczy się tylko aby było tanio. Oczywiście nie wszyscy tacy są. Osobiście wyganiam takich za bramę. Niektórzy żyją jeszcze w innej epoce i uważają że mechanik to prostak i brudas i musi robić za pół darmo.
O kącie akermana dowiedziałem się z przymusu. w moim projekcie zmieniałem magłownicę na inna, i wraz z pracą zawieszenia (góra dół) koła mi same skręcały. Musiałem przeczytać literaturę i to naprawić. gumówka i zmiana położenia załatwiły sprawę :)
Dzięki za wspaniały wykład na temat maglownicy, ja jestem starej daty mechanikiem ,miałem do czynienia z przekładniami ślimaczymi a to dla mnie nowość jeszcze raz dzięki.
pięko jest to, że wartość merytoryczna filmu to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także lata doświadczeń. Bo tych praktycznych wskazówek w tydzień się człowiek nie nauczy. Dziękuję i pozdrawiam.
Profesorze a ile tarcz do kontówki zużyłeś ??? Ta seria z prosektorium jest super Dużo ludzi nie rozumie jak coś działa dopóki nie zobaczy jak to jest zbudowane Pozdrawiam i wytrwałości życzę
hmm miałem tak 60 procent i ją zużyłem tak do 30 więc nie sięgała już w zakamarki więc zmieniłem i tej nowej jeszcze jakies 10 procent zużyłem. Pozdro!
@@profesorchris Profesorze, zrób rzecz której chyba jeszcze nikt nie dokonał na świecie, mianowicie przerób popularnego 1,9 TDI na rozdzielaczowej pompie wtryskowej na common rail.
@@awrocaw6973 Przerobić diesla na benzynę to w zasadzie też wyzwanie ale jednak tego w historii wielokrotnie dokonywano, np wózki widłowe z silnikiem diesla przerabiano na LPG, autobusy diesla też przerabiano na LPG, ale żeby przerobić zasilanie na zwykłej pompie na commmon rail to jeszcze tego nie słyszałem. Ponadto samo to iż w common rail mamy do czynienia z nawet do 7 wtrysków na cykl to to daje pewne wyobrażenie że sama praca takiegoż diesla będzie się różniła. W każdym bądz razie ciekawe wyzwanie.
we "fiatowskim" wspomaganiu nie ma nic ciekawego: zamiast rodzielacza jest czujnik skrętu i momentu obrotowego, a zamiast całego układu hydraulicznego silnik z przekładnią slimakową. Poza całym "komputerem" to bardzo prosty układ :)
A skodzie fabii też jest elektryczne to jest wszystko to samo tyle że pompa hydrauliczna mechaniczna jest zastąpiona pompą hydrauliczną elektryczną pompą i tyle. Dlatego na tylko włączonym zapłonie a zgaszonym silniku wspomaganie działa
@@cotojest7359 na zgaszonym silniku wspomaganie nie działa w Fabii, prądy jakie płyną osiągają ponad 120A, dlatego musi pracować silnik i alternator musi być sprawny. Co ciekawe w Fabii za pomocą VCDS można sobie zmienić siłę wspomagania w 6 ustawieniach, od "dla niepełnosprawnych" do "sport". ,😀
@@nomtbg Teraz to pierdolisz głupoty jakoś holowałem fabie 30 km i jakoś wspomaganie z tak małego aku dawało rade nawet jak do garażu wpychaliśmy to też działało. może swoją z górki palisz albo koniec szczotek w pompie masz
@@cotojest7359 cytat z "Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 259 - Elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego" od VW str. 10: Pompa wspomagania układu kierowniczego V119 składa się z pompy zębatej i silnika elektrycznego. W miejsce pompy łopatkowej, stosowanej w dotychczasowych układach wspomagania, ten układ ma pompę zębatą, umieszczoną w agregacie elektrohydraulicznym. Nie jest ona napędzana bezpośrednio przez silnik samochodu, ale przez silnik elektryczny, również umieszczony w tym agregacie. Silnik elektryczny pracuje tylko wtedy, gdy jest włączony zapłon i uruchomiony silnik samochodu.
Dzięki Ci Profesorze za Twoje filmy. Każdy jest niezwykle merytoryczny. Jestem diagnostą samochodowym i znam się na budowie i działaniu pojazdów ale z racji tego, że nigdy sam fizycznie nie rozbierałem torsena, haldexa, czy nawet zwykłego magla, Twoje filmy znakomicie uzupełniają moją wiedzę. Pracuje w ASO i czesto dopytuje "swoich" mechaników o dokładną zasadę działania czy budowę jakiegoś urządzenia (bo lubię wiedzieć) i w odpowiedzi niestety słyszę NIE WIEM. Niestety to częsty przypadek, że mechanicy wiedzą za co jakiś element jest odpowiedzialny albo co się dzieje gdy zaczyna szwankować, ale mało kto jest w stanie szczegółowo wyjaśnić zasadę działania. Brawo dla Ciebie :)
Swietny wyklad Pana Profesora wyjasniajacy dzialanie hydraulicznie wspomaganej zebatej przekladni kierowniczej! Pracowalem 20 lat w fabryce Mercedesa, produkujacej takie zebate uklady kierownicze jak rowniez niesmiertelne "kugelumlauflenkung" (nie potrafie tego przetlumaczyc) montowane we wszystkich ciezarowach mercedesach, W 123, W124, S-klasie W140 i G-klasie i kaczce. Panie Proferorze, gratulacje za swietne pojecie tematu!
Panie Krzysztofie, bardzo się cieszę, że taki program istnieje, nie jestem totalnym laikiem ale oglądanie Pana filmów bardzo dużo mi pomaga. Magiel wymieniałem tydzień przed filmikiem i teraz wiem, że nie zrobiłem podczas montażu jakichś głupich błędów. :D Super się ogląda Pana produkcje. Pozdrawiam
@@Frost12q bo nowe maja wspomaganie siły hamowania elektrycznie a i trzeba plyn zmieniać min co 2 lata a układ hamulcowy jest coraz lepiej zbudowany i ma rurki bez korozji
@@retomoto5060 Heh, Mazda 6 2.0 2004r. hamuje aż staje dęba, Alfa Romeo 156, 1998r mająca w standardzie zaciski ATE, hamuje aż dęba staje. To nie zupełnie to co piszesz jeśli chodzi o stare auta ;-). Układ lepiej zbudowany? Profesor pokazał od MK2, natomiast maglownice TRW potrafiły i potrafią wytrzymać prawie 20 lat bez wycieku, mają na obudowie wytłoczone wsporniki wzdłuż by nie złamać konstrukcji przy uderzeniach. Auta z 98r. potrafiły mieć oprócz przekładni TRW plastikowe przewody ciśnieniowe, które nie ulegają korozji i działają 20 lat, gumowe przewody służące do podłączenia chłodnicy płynu wspomagania i one parcieją, puszczają po 17 latach (kilka warstw siatki w przewodzie gumowym). Tak więc co do starszych aut to zależy od marki i dbania o auto. Dodam, ze w nowe auta wola wstawić kolejną rzecz, która się zepsuję niż zbudować wytrzymałą i dobrze działającą część. Czasy się zmieniły, teraz doi się klientów, dlatego też ściemniają, że nowy samochód z salonu jest dotarty i nie musisz szybko wymieniać oleju.
To jak przy temacie jesteśmy to może też ktoś odpowie mi co z moim autem się dzieje? bo hamuje dość mocno czasem nie ważne cxy lato czy zima na suchej nawierzchni np dojeżdżając gdzieś do skrzyżowania lub na parkingu czasem po prostu hamując gdzieś na mieście załącza się abs nigdy nie wiem kiedy to zrobi ale często tak robi i wkurza mnie ten terkoczący pedał hamulca....auto nie ma wyłączenia systemu wiecie jakiegoś pstryczka (wyłącznikaa).. no chyba że kompem ale nie próbowałem...myślałem że tarcze jakieś tłuste umyłem....ale nic, później zmieniłem jednak tarcze i klocki na nowe i tak się kończyły, ale nie przyniosło rezultatu i tak płyn zmieniony z tyłu też wszystko spoko...może ten korektor siły hamowania ale gdzie on w pompie?Co ciekawe odłączyłem ostatnio czujniki abs noi tylko tyle że na desce mi się ABS zapalił ale tyrkota pedał dalej od czasu do czasu....podpiołem je spowrotem i na desce ok....yhh
Super wykład. Nie szło na tym wykładzie zasnąć :) Sporo się dowiedziałem szczegółów na temat działania i budowy układu wspomagania. Dzięki. Pozdrawiam.
Kris, świetny odcinek. Przyjacielu, warto jeszcze dodać, że bardzo ważną rzeczą jest sprawdzać te gumowe harmonijkowe osłony przekładni kierowniczej. Jeśli o tym zapomnimy lub machniemy na to ręką to dostanie tam się syf, woda, piasek, kurz i mamy po przekładni. Osłony są tanie i jak ktoś ma pojęcie to łatwo je wymieni. Powinno się po wymianie ustawić zbieżność. Ja zawsze jak zmieniam koła na sezon to dokladnie te osłony oglądam. Pozdrawiam 🙂👌
Bardzo merytorycznie opowiedziane. Odcinek można powiedzieć wzorowy. Wielkie brawa. Nie jestem technicznym laikiem ale o rurce z powietrzem w obiegu zamkniętym nie wiedziałem. Szkoda że profesor ma warsztat tak daleko ode mnie.
Super materiał jak zawsze 😊 z nazewnictwa, łożysko z wałeczkami nazywa się też łożyskiem igiełkowym i takie tam zapewne było 😊 i to sam koszyczek z igiełkami chyba, a oś i obudowa przekładni pełniły role bieżni 😊 kciuk w górę jak zawsze 👍👍👍
Witam, Dokładnie Profesorze Miałem kiedyś Bmw e46 ,Poprzedni właściciel dorobił przewód od wspomagania do tego go skrócił, Problem był taki gdy Auto Przy dużej Prędkości skręcało To brakowało wspomagania dość niebezpieczne , okazało się ze wystarczyło dorobić wąż odpowiedniej długości oraz był włożona własnie dławik jak w oryginale do środka przewodu Usterka Usunięta Pozdrawiam Profesorze Bardzo interesujące i ciekawe filmy oby tak dalej
Doceniamy pracę profesora dla edukacji swoich widzów. Konkretna wiedza i doświadczenie przekazane w przystępnym języku, a nie jakieś pitolenie. I te pomoce dydaktyczne.
Witam profesora Chrisa, świetny film i doskonale wyjaśniona zasada działania przekładni ze wspomką, temat dla mnie na czasie bo jutro jadę drugi raz na naprawę gwarancyjną po regeneracji magla...najpierw luz wzdłużny z prawej a teraz skrzypi z lewej jak drzwi od starej szafy...ręce opadają jutro demontaż...Pozdrawiam🤗
alfa i omega? lol nawet alfy i omegi nie maja takiej elokwencji oraz wiedzy co profesor lol - zreszta - jebac alfy i omegi! - Chris to zajebisty czlowiek
Żona z kochankiem leżą na łóżku, nagle dzwonek do drzwi - mąż wrócił. Podrywają się z łóżka, nagle kochankowi odezwały się korzonki, stoi goły na czworakach i nie może się ruszyć. Mąż wchodzi, patrzy i pyta żonę: - A co to takiego? Żona odpowiada: - To japoński robot dla zaspokajania kobiet, w sytuacjach, gdy męża nie ma. Mąż uwierzył i uspokoił się. Żona poszła do kuchni przygotować kolację. Mąż pomyślał: - Czego to ci Japończycy nie wymyślą! Szkoda, że nie zrobili takiej baby! Hmmm... robot to nie człowiek, r*chnąć go to żadna pederastia... A, co mi tam, spróbuję. Próbuje spenetrować "robota" od tyłu, ale ten mocno zacisnął pośladki. Zdenerwowany mąż wyburczał: - Co za bubel. Wezmę jakąś wiertarkę, grubsze wiertło i poszerzę tę dziurę! Na to kochanek metalicznym głosem: - Czło-wie-ku, spró-buj je-szcze raz! Spró-buj je-szcze raz! 😂😂
Marzy mi się taki mechanik jak Ty w moim mieście... W sumie mechanik to mało powiedziane, PROFESOR jest bardziej adekwatnym określeniem. Dlaczego tak niewielu mechaników wykonuje swój zawód z taką pasją jak Ty? Przecież grzebanie przy autach to marzenie wielu młodych chłopaków, którzy później zostają mechanikami i zaczynają robić fuszerkę... Powodzenia Chris, życzę Ci miliona subów na kanale (na które zasługujesz) i dużo pieniędzy za swoją dobrze wykonaną pracę :)
No to skoro tak profesor się nie podoba to napiszcie dlaczego, i kto jest od niego lepszy, bo jak narazie to kije w dupach wam siedzą głęboko, i w chorej nienawiści bezpodstawnie go oczerniacie.
Profesorze Krisie nawet nie masz pojęcia jak mnie ucieszył ten odcineczek. Parę miesięcy temu zmagałem się z awarią "maglownicy", cały płyn spier... uciekł z układu. Poszedłem najtańszą drogą i kupiłem używkę. Teraz trochę żałuję bo z tej przekładni też cieknie, sączy się płyn. Przez 4 miechy dolałem około 300ml. Dzięki temu materiałowi spróbuję zreanimować starą przekładnie bo już wiem co ja boli. Przeraża mnie tylko jedno, demontaż i montaż (Civic gen VI). Pozdrowionka!!!
Przekładnie przykręca się do ramy pomocniczej. Sanki to nazwa popularna. Na kont Ackermann a nie wpływa drążek kierowniczy. Tylko całość odległości długość drążka w stosunku do przekładni i długość wąsa zwrotnicy, z jego kątem. Przy wymianie drążka trzyma się z tej samej strony przekładnie , a nie z przeciwnej. ATF to już czasy współczesne. Kiedyś to się Boxol lało.
@@kacperpirch5154 chyba że tak jak w autach na f (fiatach i Francuzach) jest często maglownica bez siłownika i tego zaworu sterującego jak w autach bez wspomagania a u góry na kolumnie jest silnik elektryczny którego wirnik jest wałem kierownicy do tego układ pomiaru wychylenia działający na identycznej zasadzie jak zawór w wspomaganiu hydraulicznym i prosty elektroniczny sterownik tłumaczący wychylenie na napięcia silnika.
na dole Chris napisał że jedną miał ok 60 procent zjechał do 30 i już nie sięgała gdzieniegdzie wiec nastepna nową załozył o ok10procent zjechał , w sumie to malo myslalem ze kilka chociaz ze 3-4 poszły
@@nyga66 nie są to jakieś drogie rzeczy, ale dopiero jak spróbowałem tarcz typu wurth, rhodius (czy jakoś tak), zrozumiałem, dlaczego wcześniej sobie zarżnąłem szlifierkę. Kupiłem jakieś tarcze po 1zł chyba Ruskie, potem trochę lepsze, ale to co jest dostępne na przysłowiowym targu, czy sklepie na wsi... Toż to nie cięło wcale, te tanie zwłaszcza...
Profesorze Chrisie ! Dzień bez tak pięknego wykładu to dzień stracony ! Kręć nawet w odcinkach ! Gdyż o szczegółach i zawiłościach konstrukcji mechanizmów można by słuchać godzinami ! Posiadasz potężną wiedzę i ją wspaniale przekazujesz ! Dzięki !
Witam, jestem konstruktorem układów kierowniczych w firmie ZF. Bardzo fajnie wyjaśniłeś zasadę działania układów kierowniczych z hydraulicznym wspomaganiem. Niestety (albo i stety) hydrauliczne przekładnie (HPS - Hydraulic Powered Steering) oraz hydrauliczne z elektryczną pompą (EPHS - Electrically Powered Hydraulic Steering) przeszły już do historii. Ze względów ekologicznych, wszyscy czołowi producenci samochodów przeszli już na wspomagania czysto elektryczne (EPS - Electrically Powered Steering) nawet w sportowych samochodach jak Porsche nie spotkamy już hydrauliki. Z jednej strony to dobrze, gdyż EPS-y znacząco zmniejszają zużycie paliwa (w samochodach segmentu A i B z silnikami benzynowymi o małej pojemności tradycyjne wspomaganie hydrauliczne podnosi zużycie paliwa nawet o 1,5 L/100 km. EPHS ogranicza już to zużycie gdyż pompa pracuje głownie wtedy gdy jest potrzebna (a nie cały czas jak w tradycyjnym HPS) jednak wciąż pompuje czynnik (olej/pentozynę) co generuje straty na przepływach oraz nie wyłącza się całkowicie, gdyż musi być w trybie gotowości ze względu na bezwładność zatem cały czas kręci się z niewielkimi obrotami. To również generuje wzrost zużycia paliwa o około 0,5 - 0,8 L/100 km szczególnie w warunkach jazdy miejskiej. Natomiast EPS-y podnoszą zużycie paliwa zaledwie o 0,1 - 0,3 L gdyż nie generują żadnych dodatkowych strat pracując tylko wtedy gdy jest to potrzebne (powolna jazda przez zakręty np. w mieście po uliczkach oraz parkowanie). Niestety póki co EPS-y jeszcze nie dorównują klasycznym rozwiązaniom pod względem płynności działania, która zawsze w hydraulikach była na najwyższym poziomie. Nie pozwalają również na tak dobre czucie tego co dzieje się z kołami oraz generują często dodatkowe delikatne drgania kierownicy w trakcie jej kręcenia wynikające z pracy silnika elektrycznego oraz jego przekładni. Nie mniej jednak w dobie walki z emisją CO2 EPS-y to jedyny obecnie produkowany rodzaj wspomagania, hydraulika pozostaje jedynie w ciężarówkach...
Twój komentarz jest kolejnym dowodem na to, że rewelacyjnym filmom Krisa towarzyszą często bardzo wartościowe komentarze. Pozdro!
Konstruktor układów kierowniczych ZF a nie wychwycił podstawowej wtopy w filmie jaką jest zaworek zwrotny który jest na zasilaniu a nie powrocie jak mowi Chris. No słabo słabo
Ale poważnie bardzo dobry kanał edukacyjny dla początkujących i uczących się mechaniki
Potwierdzam
Zgodzę się z tym
@@Marcin_z_bloku_obok tak
@@Marcin_z_bloku_obok Głodnemu zawsze chleb na myśli.
No nareszcie ktoś z wykształceniem będzie robił wykład
Świetne!...Takie programy powinne być w telewizji, a nie jakieś "Taniec na rolkach"...SUPER!
Do takich programów potrzeba widowni myślącej a do tańca na rolkach i innych hitów TV nawet mój pies zasiada i nie da się oderwać. Niestety !
Skocztu do takich programow jest bardzo waska grupa odbiorcow
@@Skocztu Tak wielu widzów przysiada na tylnych łapach przy tych audycjach tv.
Eetam, TV szkodzi. Net w telefonie łatwiej dostępny. Nie trza anteny rozstawiać.każdy ma neta w kieszeni.
Ja slyszalem ze profesor Kris miał.w następnej edycji brać udział w tańcu z gwiazdami..😄
31:06 " Patrzcie, ta listwa jest piękna!" I uśmiech. To jest proszę Państwa człowiek z pasją! Pozdrawiam Profesora! :)
Dokładnie . Zgadzam się z przedmówcą .
Dlaczego tak niewielu mechaników wykonuje swój zawód z taką pasją jak Ty Chrisie ? Technika samochodowe czy "zawodówki" (jeśli jeszcze istnieją), powinny te Pańskie wykłady wyświetlać uczniom obowiązkowo na lekcjach.
Robi Pan Dobrą Robotę i za to "czapki z głów" !!!
Ma talent do uczenia. Ktos powie, że rozminął się z przeznaczeniem ale to nie prawda.
Gdyby był nuczycielem w szkole czy na jakichś warsztatach praktycznych trafiałby do garstki ludzi. Tutaj w internecie trafia do setek tysięcy ludzi i to w dodatku sami ty wchodzą z chęci dowiedzenia się kolejnej rzeczy z odmętów tak niby prostej ale gdy pozna się ją to jednak zaawansowanej mechaniki.
@@piotrek6233 Bardzo dobrze zauważył Pan "istotę sprawy", w internecie jest na pewno większe grono odbiorców. Ale gdyby w szkole tak ciekawie i merytorycznie uczono, to szkoły opuszczali by dobrze wykształceni mechanicy. A nie w większości "wymieniacze oleju". Myślę że Pan tu się ze mną zgodzi. Pozdrawiam Serdecznie.
@@zbyszkozp wiem jak wygląda sprawa bo w sumie jestem jeszcze świeży dzieciak po szkole.
Tylko sprawa ma się tak, że wszelakich przedmiotów mechanicznych, technicznych uczą już nauczyciele którym blisko do emerytury. To ci starzy fachowcy mający pojęcie ogromne o tym co uczą ale czasem jakby im sił brakuje bo jest ich mało więc muszą mnóstwo czasu spędzać w szkole i ciągle to samo wałkować co roku różnym klasom. Brakuje dzisiaj młodych nauczycieli bo może właśnie trafili by do młodzieży tak jak Chris ale wygląda na to, że te nikłe zarobki nauczyciela i męczenie się z młodymi ich nie interesuje.
To prawda, że heśli ktoś chce to się nauczy lecz czasem do kogoś dany sposób może nie trafiać i wydaje mu się, że nie umie. Sam ile bym teorii nie słuchał, prawdziwie rozumiem dopiero gdy zacznę sam w tym grzebać.
@@piotrek6233 Pełna zgoda w tym temacie. pzdr
Dlatego, że niewiele osób to doceni. Klienci mają gdzieś Twoją wiedzę i chęci, liczy się tylko aby było tanio. Oczywiście nie wszyscy tacy są. Osobiście wyganiam takich za bramę. Niektórzy żyją jeszcze w innej epoce i uważają że mechanik to prostak i brudas i musi robić za pół darmo.
Podoba się dla mnie ten film :)
Uczę się na twoich wykładach profesorze. Dzięki Ci za kolejna dawkę wiedzy pozdro.
Cieszę się, że mój magiel się przydał :)
To, co u Krisa lubię najbardziej. Temat znany, jest jednak kilka smaczków, o których nie wiedziałem.
O kącie akermana dowiedziałem się z przymusu. w moim projekcie zmieniałem magłownicę na inna, i wraz z pracą zawieszenia (góra dół) koła mi same skręcały. Musiałem przeczytać literaturę i to naprawić. gumówka i zmiana położenia załatwiły sprawę :)
Czyżby jesteś szczęśliwym posiadaczem buggy
@@kamilosss-xw6tp Prowadzę kanał, możesz zajrzeć, nie zawiedziesz się :)
Dzięki za wspaniały wykład na temat maglownicy, ja jestem starej daty mechanikiem ,miałem do czynienia z przekładniami ślimaczymi a to dla mnie nowość jeszcze raz dzięki.
Witaj tańczący z lanosem
Niech robi lanosa, sam jestem ciekaw jezdzilem bestia 1.5 8v :)
XD
Poprostu rack and pinion
Z volviaczkami chyba.
Ssij lanosa wal do nosa xD
pięko jest to, że wartość merytoryczna filmu to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także lata doświadczeń. Bo tych praktycznych wskazówek w tydzień się człowiek nie nauczy. Dziękuję i pozdrawiam.
Pięknie jasno wytłumaczone. 👍
No nie mogę. Dziś uświadomiłem sobie ze dziwne stuki w moim Focusie 2 to usterka maglownicy a tu taki film.. Dziękuje
Profesorze a ile tarcz do kontówki zużyłeś ???
Ta seria z prosektorium jest super
Dużo ludzi nie rozumie jak coś działa dopóki nie zobaczy jak to jest zbudowane
Pozdrawiam i wytrwałości życzę
hmm miałem tak 60 procent i ją zużyłem tak do 30 więc nie sięgała już w zakamarki więc zmieniłem i tej nowej jeszcze jakies 10 procent zużyłem. Pozdro!
Profesor Chris to nie najgorzej
Tak się zastanawiałem bo amelinium dość szybko zjada tarczki
Miłego wieczoru
@@profesorchris Profesorze, zrób rzecz której chyba jeszcze nikt nie dokonał na świecie, mianowicie przerób popularnego 1,9 TDI na rozdzielaczowej pompie wtryskowej na common rail.
@@JanJan-fs8mw Profesor mysli o przerobieniu 1,9 TDI na turbo benzynę,
to nie są banalne jakieś przeróbeczki... tylko krok ku przyszłości.
@@awrocaw6973 Przerobić diesla na benzynę to w zasadzie też wyzwanie ale jednak tego w historii wielokrotnie dokonywano, np wózki widłowe z silnikiem diesla przerabiano na LPG, autobusy diesla też przerabiano na LPG, ale żeby przerobić zasilanie na zwykłej pompie na commmon rail to jeszcze tego nie słyszałem. Ponadto samo to iż w common rail mamy do czynienia z nawet do 7 wtrysków na cykl to to daje pewne wyobrażenie że sama praca takiegoż diesla będzie się różniła. W każdym bądz razie ciekawe wyzwanie.
Cięcie szlifierką- level master.
typował bym raczej obróbko skrawarkę, może na Politechnice
Bardzo przyjemnie się oglądało, teraz wiem co dolegało mojemu passatowi :D
Merytorycznie i z jajem, tak dalej Kris
Profesorze,zrób odcinek o wspomaganiu elektrycznym.
we "fiatowskim" wspomaganiu nie ma nic ciekawego: zamiast rodzielacza jest czujnik skrętu i momentu obrotowego, a zamiast całego układu hydraulicznego silnik z przekładnią slimakową. Poza całym "komputerem" to bardzo prosty układ :)
A skodzie fabii też jest elektryczne to jest wszystko to samo tyle że pompa hydrauliczna mechaniczna jest zastąpiona pompą hydrauliczną elektryczną pompą i tyle. Dlatego na tylko włączonym zapłonie a zgaszonym silniku wspomaganie działa
@@cotojest7359 na zgaszonym silniku wspomaganie nie działa w Fabii, prądy jakie płyną osiągają ponad 120A, dlatego musi pracować silnik i alternator musi być sprawny. Co ciekawe w Fabii za pomocą VCDS można sobie zmienić siłę wspomagania w 6 ustawieniach, od "dla niepełnosprawnych" do "sport". ,😀
@@nomtbg Teraz to pierdolisz głupoty jakoś holowałem fabie 30 km i jakoś wspomaganie z tak małego aku dawało rade nawet jak do garażu wpychaliśmy to też działało. może swoją z górki palisz albo koniec szczotek w pompie masz
@@cotojest7359 cytat z "Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 259 - Elektrohydrauliczne wspomaganie
układu kierowniczego" od VW str. 10:
Pompa wspomagania układu
kierowniczego V119 składa się z pompy
zębatej i silnika elektrycznego.
W miejsce pompy łopatkowej, stosowanej w
dotychczasowych układach wspomagania, ten
układ ma pompę zębatą, umieszczoną w
agregacie elektrohydraulicznym.
Nie jest ona napędzana bezpośrednio przez
silnik samochodu, ale przez silnik elektryczny,
również umieszczony w tym agregacie.
Silnik elektryczny pracuje tylko wtedy, gdy jest
włączony zapłon i uruchomiony silnik
samochodu.
Pozdrawiam Przemka z Mogilna ( mechanik) proszę dajcie lajki aby zobaczył to. Młody i ambitny a Chris to jego mentor
Ło panie, a z czego masz internet że dwa metry pod ziemią łapie?
@@dolot1111 na kablu xd
@@szprychawp Sorry nie mogłem się powstrzymać jak zobaczyłem że jesteś z Mogilna. :)
Profesorze, profesjonalny odcinek.
Świetnie wytłumaczone. Pozdrawiam.
Nie wierze, że dopiero odkryłem ten kanał. Profesjonalne pokazanie i wyjaśnienie. Pozdrawiam
Tutaj nie ma miejsca na nude! 😀 Bardzo fajny, z wyraźnym przesłaniem odcineczek! Oby tak dalej!!
Naprawdę trzeba kochać to co się robi żeby powstawały takie materiały. Jak zwykle szacuneczek.
Pamiętam jak w gazecie z ogłoszeniami widniało "WK"
Teraz ten skrót jest równie aktualny-wycięty katalizator. ( Przez mechanika złodzieja :D )
Dzięki Ci Profesorze za Twoje filmy. Każdy jest niezwykle merytoryczny. Jestem diagnostą samochodowym i znam się na budowie i działaniu pojazdów ale z racji tego, że nigdy sam fizycznie nie rozbierałem torsena, haldexa, czy nawet zwykłego magla, Twoje filmy znakomicie uzupełniają moją wiedzę. Pracuje w ASO i czesto dopytuje "swoich" mechaników o dokładną zasadę działania czy budowę jakiegoś urządzenia (bo lubię wiedzieć) i w odpowiedzi niestety słyszę NIE WIEM. Niestety to częsty przypadek, że mechanicy wiedzą za co jakiś element jest odpowiedzialny albo co się dzieje gdy zaczyna szwankować, ale mało kto jest w stanie szczegółowo wyjaśnić zasadę działania. Brawo dla Ciebie :)
Dziękuję za ten odcinek. Bardzo miło się oglądało i po prosiłbym więcej i częściej💪💪💪💪
Swietny wyklad Pana Profesora wyjasniajacy dzialanie hydraulicznie wspomaganej zebatej przekladni kierowniczej!
Pracowalem 20 lat w fabryce Mercedesa, produkujacej takie zebate uklady kierownicze jak rowniez niesmiertelne "kugelumlauflenkung" (nie potrafie tego przetlumaczyc) montowane we wszystkich ciezarowach mercedesach, W 123, W124, S-klasie W140 i G-klasie i kaczce.
Panie Proferorze, gratulacje za swietne pojecie tematu!
Świetny, merytoryczny odcinek, chcemy wiecej. Brawa profesorze!
Szacun za zdolność do podzielenia się swoja wiedza w taki sposób ze zwykły użytkownik jest w stanie zrozumieć.
Profesor wrzucił filmik! Zjebany dzien jednak finalnie uratowany!
Panie Krzysztofie, bardzo się cieszę, że taki program istnieje, nie jestem totalnym laikiem ale oglądanie Pana filmów bardzo dużo mi pomaga. Magiel wymieniałem tydzień przed filmikiem i teraz wiem, że nie zrobiłem podczas montażu jakichś głupich błędów. :D Super się ogląda Pana produkcje. Pozdrawiam
Może byś też omówił temat ABS-u jak działa ta pompa itd..fajne odcinki:) moja żona lubi twoje odcinki hyhy:)
Albo ogólnie hamulców. Dlaczego w nowszych autach hamulcem można przez przednia szybę wypaść a w innych auto zwalnia a nie hamuje
@@Frost12q bo nowe maja wspomaganie siły hamowania elektrycznie a i trzeba plyn zmieniać min co 2 lata a układ hamulcowy jest coraz lepiej zbudowany i ma rurki bez korozji
@@retomoto5060 Heh, Mazda 6 2.0 2004r. hamuje aż staje dęba, Alfa Romeo 156, 1998r mająca w standardzie zaciski ATE, hamuje aż dęba staje. To nie zupełnie to co piszesz jeśli chodzi o stare auta ;-). Układ lepiej zbudowany? Profesor pokazał od MK2, natomiast maglownice TRW potrafiły i potrafią wytrzymać prawie 20 lat bez wycieku, mają na obudowie wytłoczone wsporniki wzdłuż by nie złamać konstrukcji przy uderzeniach. Auta z 98r. potrafiły mieć oprócz przekładni TRW plastikowe przewody ciśnieniowe, które nie ulegają korozji i działają 20 lat, gumowe przewody służące do podłączenia chłodnicy płynu wspomagania i one parcieją, puszczają po 17 latach (kilka warstw siatki w przewodzie gumowym).
Tak więc co do starszych aut to zależy od marki i dbania o auto.
Dodam, ze w nowe auta wola wstawić kolejną rzecz, która się zepsuję niż zbudować wytrzymałą i dobrze działającą część. Czasy się zmieniły, teraz doi się klientów, dlatego też ściemniają, że nowy samochód z salonu jest dotarty i nie musisz szybko wymieniać oleju.
To jak przy temacie jesteśmy to może też ktoś odpowie mi co z moim autem się dzieje? bo hamuje dość mocno czasem nie ważne cxy lato czy zima na suchej nawierzchni np dojeżdżając gdzieś do skrzyżowania lub na parkingu czasem po prostu hamując gdzieś na mieście załącza się abs nigdy nie wiem kiedy to zrobi ale często tak robi i wkurza mnie ten terkoczący pedał hamulca....auto nie ma wyłączenia systemu wiecie jakiegoś pstryczka (wyłącznikaa).. no chyba że kompem ale nie próbowałem...myślałem że tarcze jakieś tłuste umyłem....ale nic, później zmieniłem jednak tarcze i klocki na nowe i tak się kończyły, ale nie przyniosło rezultatu i tak płyn zmieniony z tyłu też wszystko spoko...może ten korektor siły hamowania ale gdzie on w pompie?Co ciekawe odłączyłem ostatnio czujniki abs noi tylko tyle że na desce mi się ABS zapalił ale tyrkota pedał dalej od czasu do czasu....podpiołem je spowrotem i na desce ok....yhh
@@arturp9054 masz problem z którymś czujnikiem. Obejrzyj sobie filmik Mtronica
ruclips.net/video/CZe8EzCYey8/видео.html
Super wykład. Nie szło na tym wykładzie zasnąć :) Sporo się dowiedziałem szczegółów na temat działania i budowy układu wspomagania. Dzięki. Pozdrawiam.
Materiał konkret. ! :)
Profesorze. Twoje filmy można godzinami oglądać. Więcej więcej.
Wreszcie pozyteczny i bardzo tresciwy material 🙂
Kris, świetny odcinek. Przyjacielu, warto jeszcze dodać, że bardzo ważną rzeczą jest sprawdzać te gumowe harmonijkowe osłony przekładni kierowniczej. Jeśli o tym zapomnimy lub machniemy na to ręką to dostanie tam się syf, woda, piasek, kurz i mamy po przekładni. Osłony są tanie i jak ktoś ma pojęcie to łatwo je wymieni. Powinno się po wymianie ustawić zbieżność. Ja zawsze jak zmieniam koła na sezon to dokladnie te osłony oglądam. Pozdrawiam 🙂👌
Wałek atakujący=zębnik/wałek zębaty układu kierowniczego. Pozdrawiam, pracownik firmy produkującej zębnik do waszych układów kierowniczych xdd
Nie każdy bohater nosi pelerynę, nasze układy wspomagania są Ci wdzięczne👍
Dzieki za podpowiedz dobry człowieku.
Wałek zębaty przekazujący moment obrotowy jest wałkiem atakującym tak samo jak w matematyce kwadrat jest zaliczany do prostokątów :)
Bardzo merytorycznie opowiedziane. Odcinek można powiedzieć wzorowy. Wielkie brawa. Nie jestem technicznym laikiem ale o rurce z powietrzem w obiegu zamkniętym nie wiedziałem. Szkoda że profesor ma warsztat tak daleko ode mnie.
Super materiał jak zawsze 😊 z nazewnictwa, łożysko z wałeczkami nazywa się też łożyskiem igiełkowym i takie tam zapewne było 😊 i to sam koszyczek z igiełkami chyba, a oś i obudowa przekładni pełniły role bieżni 😊 kciuk w górę jak zawsze 👍👍👍
Spodobał mi się dźwięk sprężyny paszczowo. Piękne, po prostu piękne. Dzięki za proste a kompleksowo wytłumaczone. Super
Dziękujemy Profesorze za odcineczek :)
W końcu zrozumiałem zasadę działania tego mechanizmu. Dzięki Chris
Bardzo ciekawy i pożyteczny odcinek
Tym razem czułem się jak na wykładzie na Wydziale Mechanicznym. Kurde, prawdziwy Profesor! Bez kitu!
"..Ta listwa jest piękna :)" I pozamiatane :D
Fajny odcinek. Sporo grzebię przy samochodach (amatorsko) ale o przekładni nie wiele wiedziałem.
Dzięki :)
No na kolacje odcineczek cyk. Lecimy. Pozdrawiam😎
Gratuliren
Oglądniety. Teraz czekamy na coś od Ciebie 😉
Dzięki Tobie Profesorze Chrisie mechanika staje się prostsza, mniej straszna i tajemnicza.
Szacuneczek i Pozdro
Świetny materiał edukacyjny😁 dużo się dowiedziałem. Dzięki Chrisie😁
Witam, Dokładnie Profesorze Miałem kiedyś Bmw e46 ,Poprzedni właściciel dorobił przewód od wspomagania do tego go skrócił, Problem był taki gdy Auto Przy dużej Prędkości skręcało To brakowało wspomagania dość niebezpieczne , okazało się ze wystarczyło dorobić wąż odpowiedniej długości oraz był włożona własnie dławik jak w oryginale do środka przewodu Usterka Usunięta Pozdrawiam Profesorze Bardzo interesujące i ciekawe filmy oby tak dalej
Podziwiam. Przecież to wszystko kosztuje mnóstwo czasu; przygotowanie modeli, nagranie i zmontowanie filmu. I to jeszcze z taką częstotliwością.
Doceniamy pracę profesora dla edukacji swoich widzów. Konkretna wiedza i doświadczenie przekazane w przystępnym języku, a nie jakieś pitolenie. I te pomoce dydaktyczne.
Witam profesora Chrisa, świetny film i doskonale wyjaśniona zasada działania przekładni ze wspomką, temat dla mnie na czasie bo jutro jadę drugi raz na naprawę gwarancyjną po regeneracji magla...najpierw luz wzdłużny z prawej a teraz skrzypi z lewej jak drzwi od starej szafy...ręce opadają jutro demontaż...Pozdrawiam🤗
Zajebisty odcinek. Pozdro Kris
Zawsze się zastanawiałem jak to ustrojstwo działa muszę powiedzieć że wytłumaczyłeś elegancko dzięki
Szkoda ze taki krótki ten filmik ☺
Obejrzałem film po raz drugi. I zauważyłem pewne informacje, które mi "uciekły" poprzednio. Dzięki Chris. Pozdrawiam
Matko Bosko Przekładniowsko. Ile wiedzy we mnie dzis wchłonęło. Dziekuje!!
Profesor trzyma poziom a jest to wysoki poziom.
Może i nie jesteś alfą i omegą ale bardzo fajny odcinek , podoba mi się 🙂 i na zachętę łapka w górę żeby było więcej prosektorium 👍
alfa i omega? lol nawet alfy i omegi nie maja takiej elokwencji oraz wiedzy co profesor lol - zreszta - jebac alfy i omegi! - Chris to zajebisty czlowiek
"na zachete lapka w gore" haha koles by cie zjadl przetrawil i wyrzygal ale pewnie jest ci wdzieczny za to "na zachete" cebulaku
Dzięki!!! Właśnie jestem po wymienie dwóch i się zastanawiałem co tam się może skichac!!!
Elo Chris. I znowu rozrywka na dzisiejszy wieczór :-)
Dziekuję za opis i wyjaśnienie bo była to dla mnie "czarna magia" a teraz coś więcej kumam.
Ministerstwo Edukacji powinno dać Ci tytuł Profesora za to co robisz!bezapelacyjnie.
super materiał, taka wiedza chroni przed niepotrzebnymi wydatkami. dzięki Profesorze :)
Żona z kochankiem leżą na łóżku, nagle dzwonek do drzwi - mąż wrócił.
Podrywają się z łóżka, nagle kochankowi odezwały się korzonki, stoi goły na czworakach i nie może się ruszyć. Mąż wchodzi, patrzy i pyta żonę:
- A co to takiego?
Żona odpowiada:
- To japoński robot dla zaspokajania kobiet, w sytuacjach, gdy męża nie ma.
Mąż uwierzył i uspokoił się. Żona poszła do kuchni przygotować kolację.
Mąż pomyślał:
- Czego to ci Japończycy nie wymyślą! Szkoda, że nie zrobili takiej baby! Hmmm... robot to nie człowiek, r*chnąć go to żadna pederastia... A, co mi tam, spróbuję.
Próbuje spenetrować "robota" od tyłu, ale ten mocno zacisnął pośladki. Zdenerwowany mąż wyburczał:
- Co za bubel. Wezmę jakąś wiertarkę, grubsze wiertło i poszerzę tę dziurę!
Na to kochanek metalicznym głosem:
- Czło-wie-ku, spró-buj je-szcze raz! Spró-buj je-szcze raz! 😂😂
A fuj! Takie dowcipy to na konwencjach wyborczych Biedronia hehe
To Ty brat?
@@kszyfnik nie
😂😂😂
O chłopaku nawet nie wiesz jak mi pomogłeś tym odcinkiem! Połykam go w całości! Haps!
Jak zawsze super odcineczek 🔧
Genialny materiał
Edit: piękna robota z przekrojem, wszystko widać jak na dłoni, dzięki czemu bardzo dobrze się słucha od początku do końca
Marzy mi się taki mechanik jak Ty w moim mieście...
W sumie mechanik to mało powiedziane, PROFESOR jest bardziej adekwatnym określeniem.
Dlaczego tak niewielu mechaników wykonuje swój zawód z taką pasją jak Ty?
Przecież grzebanie przy autach to marzenie wielu młodych chłopaków, którzy później zostają mechanikami i zaczynają robić fuszerkę...
Powodzenia Chris, życzę Ci miliona subów na kanale (na które zasługujesz) i dużo pieniędzy za swoją dobrze wykonaną pracę :)
Tyle czasu i tyle wiedzy przekazanej, masz moje wsparcie, zachęcam innych do wsparcia. Czekam na następne odcinki...
Patryk Mikiciuk powinien Cię zaprosić, to Jego projekty by szły po profesorsku
Jestem pod wrażeniem znajomości zagadnień i sposobu przekazywania. Pozdrawiam profesorze.
No w końcu mechanik na wyższym poziomie 💪
@@marcin-_ Taki sam jak wazzup
@@czowiekbozy5472 porównanie dnia do nocy
@@ukaszrzeszotarski9791 On sie na niczym nie zna, tylko gada co w internecie wyczytał, i robi z siebie profesora.
@@czowiekbozy5472 Patrząc to pół Youtuba tak ma.
No to skoro tak profesor się nie podoba to napiszcie dlaczego, i kto jest od niego lepszy, bo jak narazie to kije w dupach wam siedzą głęboko, i w chorej nienawiści bezpodstawnie go oczerniacie.
Profesorze Krisie nawet nie masz pojęcia jak mnie ucieszył ten odcineczek. Parę miesięcy temu zmagałem się z awarią "maglownicy", cały płyn spier... uciekł z układu. Poszedłem najtańszą drogą i kupiłem używkę. Teraz trochę żałuję bo z tej przekładni też cieknie, sączy się płyn. Przez 4 miechy dolałem około 300ml. Dzięki temu materiałowi spróbuję zreanimować starą przekładnie bo już wiem co ja boli. Przeraża mnie tylko jedno, demontaż i montaż (Civic gen VI). Pozdrowionka!!!
39:17 profesorze tu chyba jakiś błąd zamiast "alfą omegą" powinno być "alfą romeo" - ewentualnie "oplem omegą"
Albo alfabeta tu tego jak to się mówi na dzień dzisiejszy aż się siurek podnosi sie,ale to nie styt oguem
Alfy Romeo i Opla Omegi świat widział wiele, ale Alfy Omegi? Ja myślę że Profesor dobrze powiedział, nie można być jednocześnie Alfą i Oplem
to idz do swojej starej alfy, starego rzęcha i tam siedź
Konon z majorem zepsuli internet
Oplem Romeo się mówi a nie pitolicie tu jakieś kucopoły
Panie profesorze takie wykłady to czysta wiedza.
To strzelania w ufoków 😂
Ja laik obejrzałam coś teraz mi świta. Dziękuję, za dostęp do wiedzy :)
Przekładnie przykręca się do ramy pomocniczej. Sanki to nazwa popularna.
Na kont Ackermann a nie wpływa drążek kierowniczy. Tylko całość odległości długość drążka w stosunku do przekładni i długość wąsa zwrotnicy, z jego kątem. Przy wymianie drążka trzyma się z tej samej strony przekładnie , a nie z przeciwnej. ATF to już czasy współczesne. Kiedyś to się Boxol lało.
Panie Profesorze, a czy mógłby Pan wytłumaczyć jak dzieła żona? Użycie FLEXA byłoby też wskazane, by dokładnie poznać jej budowę.
A moze teraz wspomaganie elektryczne?
Różnica taka ze pompa nie jest zasilana mechanicznie (np z paska) a poprzez silnik elektryczny reszta bez zmian
@@kacperpirch5154 chyba że tak jak w autach na f (fiatach i Francuzach) jest często maglownica bez siłownika i tego zaworu sterującego jak w autach bez wspomagania a u góry na kolumnie jest silnik elektryczny którego wirnik jest wałem kierownicy do tego układ pomiaru wychylenia działający na identycznej zasadzie jak zawór w wspomaganiu hydraulicznym i prosty elektroniczny sterownik tłumaczący wychylenie na napięcia silnika.
@@zawszedrugi3522 masz rację zapomniałem o tym wynalazku mialem na mysli cos jak ople ze pompa jest ele a dalej podobnie
Superowe to ustrojstwo jest. Fikuśnie pracuje i wygląda.
Ile idzie tarcz do metalu na pokazanie przekroju takiej przekładni i ile czasu?
na dole Chris napisał że jedną miał ok 60 procent zjechał do 30 i już nie sięgała gdzieniegdzie wiec nastepna nową załozył o ok10procent zjechał , w sumie to malo myslalem ze kilka chociaz ze 3-4 poszły
A to tę tarczki ze złota macie że tak się dopytujecie? Ile pójdzie tyle pójdzie chyba 2 zł kosztuje jedna. Pozdrawiam
Pferda kupujta to się skończy dziwowanie ile to na jednej się da
@@nyga66 nie są to jakieś drogie rzeczy, ale dopiero jak spróbowałem tarcz typu wurth, rhodius (czy jakoś tak), zrozumiałem, dlaczego wcześniej sobie zarżnąłem szlifierkę. Kupiłem jakieś tarcze po 1zł chyba Ruskie, potem trochę lepsze, ale to co jest dostępne na przysłowiowym targu, czy sklepie na wsi... Toż to nie cięło wcale, te tanie zwłaszcza...
@@boobrowsky z tych co znam polecam jeszcze rhodius i wurth (niestety niemieckie... Ale tną bardzo dobrze)
Profesorze Chrisie ! Dzień bez tak pięknego wykładu to dzień stracony ! Kręć nawet w odcinkach ! Gdyż o szczegółach i zawiłościach konstrukcji mechanizmów można by słuchać godzinami ! Posiadasz potężną wiedzę i ją wspaniale przekazujesz ! Dzięki !
Zaczynam wypatrywać filmu o maglownicy na kanale z Kościerzyny
Ostatnio Michu troszkę ściąga od prof. :) pozdro Michu
@@sprytny2011 a ja micha nie pozdrawiam bo go nie znosze
Profesorze Chris podziwiam ogromną wiedzę i dziękuję za jej przekazanie.
Mam Volvo V70 II i od niedawna układ kierowniczy zaczyna mi właśnie działać skokowo przy skręcaniu....
Mam podobnie w XC70 I
Po wymianie pompy nic się nie zmieniło.
Czy uporałeś się już z tym?
Niestety ja zasnąłem ale za drugim razem obejrzał do końca. Dzięki za bardzo dobry materiał.
Te 2 łapki w dół dali posiadacze Omegi😁
Nie! to ci co nie mają wspomagania! HAHA!
Swoją drogą przydałby się odcineczek opisujący budowę przekładni w omedze, z servotronikiem 🤔 na jaki adres wysłać? 😁
Po co odcinek o przekładni w omedze? "Układ kierowniczy w omedze nie ma maglownicy i składa się kurwa z trzech patyków" - Wystarczy :D
Obejrzałam cały filmik bo mam ten problem super tłumaczysz brawo dzięki
Chrisie Adoptuj mnie bede dobrym synem i wspaniałem uczniem :)
Super. Takie odcineczki lubię. Dzięki!
Siema profesor
Umrzeć oglądając Profesora? Biorę!
4 GODZINY mógłbym cie słuchać
Tyle ile jest kół w samochodzie
Podobał mi się ten odcinek o torsenie, bo nie wiedziałem jak to działa, a po filmie wiem.