Świetny film. Dzięki! Pomysł na nowy film: samodzielna kompania Bezzałogowych Statków Powietrznych w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jakie zdolności i rola?
Bardzo lubię oglądać i słuchać pańskich filmów bo od strony merytorycznej są ZAWSZE bardzo dopracowane. Widać że wiedza którą Pan przekazuje nie są to formułki z losowych wyszukiwań Google (jak to ma miejsce na wielu innych kanałach yt chociażby od tow patrioty z wąsem).
@@gdziewojsko 1. Pobierasz plik pdf na stronie strategyandfuture.org/raport-armii-nowego-wzoru/ 2. Otwierasz go 3. W spisie treści szukasz ,,Eksperymentalne brygady lekkiej piechoty" (strony 267-281) 4. Jeżeli trafiłeś, to przed oczami ukaże ci się trochę tekstu, tabeli i grafik, które cię interesują.
@@gdziewojsko W szerszym wykładzie o ANW dr Bartosiak też o tym mówi. Link: ruclips.net/video/1fyuDCGtjxo/видео.html Sygnatura czasowa: 6:40:20 - 7:07:10
Śledzę twój kanał już długi czas. Interesują mnie militaria całościowo, aczkolwiek chyba najbardziej sprzęt. Czy mógłbyś przygotować materiał: Czym różni się czołg od armatohaubicy?
Proszę o odcinek dotyczący lotnictwa korpusu piechoty morskiej. Jego potencjał jest większy niż całego naszego polskiego lotnictwa wojskowego. Będę szczery ale mało mnie obchodzi piechota jako piechota ale elitarne lotnictwo to jest dla mnie to co tygrysy lubia i kochają najbardziej ! No to chętnie posłucham o Harrierach US MARINE CORPS albo o F-35B Lightning II czy transportowych OV-22 Osprey - samolocie specjalnie stworzonym na potrzeby tej formacji. Warto przypomnieć, że lotnictwo towarzyszy tej formacji od dawien dawna i ma całkiem bogate tradycje od drugiej wojny (jeśli nie wcześniej) do dnia dzisiejszego. I jeszcze jedna ciekawostka piechota morska jest także inspiracją dla Jamesa Camerona, który wysłał do walki z xsenomorphami oddział Colonial Marines a ekipa filmowa przeszła swego rodzaju przeszkolenie jakie przechodzi prawdziwa piechota morska by lepiej się wczuć w rolę żołnierzy tej formacji. I jeszcze jedna ciekawostka podczas drugiej wojny światowej piechota morska z powodzeniem używała psów rasy doberman a pierwszym szkoleniowcem był bodajże nauczyciel chemii Clyde Henderson. Dobermany piechoty morskiej były używane na Guadalcanal i Bongounville podczas walk z Japończykami. Znany jest przypadek gdy pies piechoty morskiej o imieniu Andy uratował poprzez ostrzeżenie swoim zachowaniem cały oddział Amerykanów przez japońskimi czołgami. Temat piechoty morskiej jest moim zdaniem niezwykle ciekawy i warto o nim mówić a najciekawszy jest dział lotniczy.
W przypadku wsparcia pojazdów warto zaznaczyć, że czołgi w USMC są obecnie wycofywane. Operacyjność w rejonie Indo-Pacyfiku dyskwalifikuje Abramsy ze względu na trudności w logistyce i mobilności.
Świetny materiał. Uwagi odnośnie nomenklatury: - "karabinek automatyczny" sugeruje broń wsparcia - M16 jest po prostu karabinkiem szturmowym - Pododdział a oddział to nie to samo - M110 jest karabinem samopowtarzalnym, nie powtarzalnym (takim jest np M40 właśnie) Serdecznie pozdrawiam!
Broń wsparcia to byłby KARABINEK MASZYNOWY(np. M249). Karabinek automatyczny to standardowe polskie nazewnictwo dla karabinu szturmowego. Dla przykładu zmodernizowany kałach ze składaną kolbą to w polskiej nomenklaturze wojskowej "kbk AKMS - karabinek automatyczny Kałasznikowa, modernizowany, ze składaną kolbą".
@@rebel-cb9yr A przepraszam, masz rację co do polskiej. Choć mimo tego - nieco uparcie - uważam, że lepiej użyć "szturmowy" jako, iż w "ichniej" nomenklaturze automatic (w kontekście rifle czy riflemana) odnosi się konkretnie do broni wsparcia właśnie. Chapeau bas za wskazanie błędu w każdym razie, dzięki.
To zły wzór dla Polski - Co prawda daje to ogromną elastyczność i możliwość łatwego przerzutu, ale Polska nie ma ani środków na przerzut batalionów ani takich potrzeb, bo nie jest globalnym mocarstwem. Do tego trzeba pamiętać że to specyficzny rodzaj piechoty bazujący na okrętach, która ma zabezpieczać zamorskie interesy USA, nie jest przeznaczony do obrony kraju. U nas Lekka piechota powinna być trochę cięższa, i dysponować lekkim transportem kołowym, i to nie tak że upychamy ile się da do kilku wielkich ciężarówek na przewóz drogami, ale powinny to być małe samochody terenowe które będą przewozić co najwyżej drużynę, a najlepiej drużyna podzielona na 2 pojazdy. Taka mobilność będzie rekompensowała lekkość. Natomiast lekki batalion który ma walczyć z ciężkim przeciwnikiem i wycofywać się na piechotę to nie daje mu szans na przezycie. Do tego ruchliwość nie jest potrzebna tylko do wycofania, lekkie pojazdy szybko rozmieszczą drużyny w terenie, a ppk i młodzieże zajmą szybko najlepsze lokalizacje, do tego w samochodach będzie przewożony zapas amunicji, miny, ppk, cięższe karabiny i granatniki, przeniesienie tego na nogach albo skoncentrowanie w 1 ciężarówce nie da pozytywnego efektu. Trzeba też mocno rozważyć czy Polsce lekka piechota jest potrzebna, U nas lepiej sprawdzą się wojska zmechanizowane, albo zmotoryzowane (np. Rosomaki ), do tego mamy Spadochroniarzy 6 brygada i Kawalerkę powietrzna 25 brygadę i daje to razem 5 batalionów piechoty która jest i lekka i łatwa do przerzutu. do tego w terenie mamy mieć WOT która też może pełnić niektóre funkcje Lekkiej piechoty - to wyczerpuje w zasadzie nasze potrzeby na Lekką piechotę.
Wydaje mi się, że WOT ma działać bardziej rozproszony nawet pojedynczymi kompaniami. Ale tabela porównująca takie kompanie/bataliony/brygady różnych wojsk była by na pewno ciekawa.
Taka struktura to mogłaby być dobra opcja dla naszego WOT. Przy czym dodałbym im jednak jakieś lekkie pojazdy: na początek używane Humvee, a docelowo KLTV.
Ciekawy materiał, tylko zdjęcie mi się z tym fachowym przekazem kłóci, ot grupka kolesi na pikniku, którzy pozują do fajnego zdjęcia. Gdzie trzymanie perymetrów?
Fajny film. Tylko sugestia dls mnie wygodniej by bylo te opisy tworzyc albo tylko po polsku albo tylko w języku angielskim bo tak to robi sie balagan Pozdrawiam
A korpus nie miał się jakoś niedługo mocno zreorganizować? Tak iż w Fire Team mają być 3 osoby, dodany operator UAV czy coś takiego. Gdzieś czytałem materiał o tym.
Dlatego gdziewojsko wspomniał właśnie, że może być koniec końców na kompanii więcej ludzi - właśnie dlatego, że coraz więcej drużyn jest powiększanych - dca, zastępca, operator systemów (pewnie nie tylko drony, ale i ew. radio czy inny sprzęt elektroniczny) i 3x fireteam
Czemu nie ma nic o komunikacji żołnierzy oraz mundurach szpeju, nie ma podanej ilości m27 IAR w sumie. Wiem, że rzadko były te informacje ale to chyba ciekawy temat.
Czemu polskie służby nie wpadną na pomysł żeby zmniejszyć opodatkowanie o połowę specjalistów którzy na codzień są informatykami , mechanikami, automatykami i dzięki temu raz na pół roku stawiali by się oni na ćwiczeniach wojskowych. Od razu Armia zyskała by od groma specjalistów którzy na codzień pracują w zachodnich korporacjach.
Nie wiem, czy jest co omawiać ...Muzeum i organizacja na poziomie pospolitego ruszenia, czy drugowojennej partyzantki. Nie obroniliby Polski przed jedną dywizją pancerną...Sztab Generalny ma chyba spis numerów telefonów do NATO, gdzie ewentualnie będaądzwonić z pytaniem co robić w razie "W"...
@@ChristophorosSedinum łatwo sie narzeka czekam na film informujacy o obecnej sytuacji (planach/zakupach) z merytorycznymi pomysłami na poprawienie sytuacji
@@gdziewojsko Temat trudniejszy niż lekka opowieść o granatnikach. Ja sam obejrzałem ten materiał dwa razy, kilkakrotnie cofając interesujące wątki, aby lepiej pojąć wykładana treść. Teraz zamierzam wrócić do opracowanych przez Ciebie filmów o strukturach polskich formacji i jeszcze raz ten powyższy film obejrzeć, celem porównania marines i naszych zmechów. Dlaczego takie materiały są wazne: nie da się pojąć głębszego sensu tworzenia nowych typów uzbrojenia bez zrozumienia miejsca, jakie ma mieć ta broń, w strukturze oddziału. Ja już spotkałem się z opinią, że po co nam moździerz stacjonarny skoro jest Rak. Także proszę o więcej tego typu treści.
@@tomaszkolodziejczyk2951 Otóż to :) Dokładnie jak piszesz. Nie wystarczy kupić nowe uzbrojenie, trzeba je jeszcze jakoś sensownie włączyć w większą całość.
@@gdziewojsko wzorujesz się na sto procent na wikipedi problemem dostosowania stopni korpusu piechoty morskiej do polskich reali jest fakt że nie występuje tam stopien privet first klas a z doświadczenia wiem że między lance corporal a corporal występuje jeszcze jeden stopien defacto nie widniejący w żadnych regulacjach
Czy taki skład albo podobny nie powinien mieć nasz WOT? Bo patrząc na to co się dzieje na Ukrainie to ich WOT walczy jak piechota. A może jest lepszy wzorzec?
USMC to piechota. Dywizja ma trzy pułki, pułk trzy bataliony. Bataliony czołgów występowały (obecnie USMC nie ma już czołgów) na szczeblu dywizji, podobnie jak lekko opancerzone bataliony rozpoznawcze (na LAV) i bataliony amfibii szturmowych (AAV). Asety te mogą i zwykle są przydzielane wedle potrzeb do jednostek Marines (zasada "tool box"), w zależności od zadań. Np. Można przydzielić czołgi (transportowane barką desantową) do wsparcia desantu realizowanego przez AAV, ale już wsparcie w ten sposób desantu czysto powietrznego nie ma sensu. Jak byś się uparł przypada kompania czołgów na pułk, pluton na batalion.
Batalion lekkiej piechoty marines. Gacie Bermudy, koszula Bahama, klapki , słomkowy kapelusz i okulary słoneczne. Dużo czasu na leżkach i drinki z parasolką.
Czytałem angielska wersję ale usłyszeć w polskim wydaniu to już luksus:) dziękować i więcej proszę:)
Pomysł na nowy film: śmigłowce bojowe a przyszłość dronów na polu walki.
+1
+1
nie uczciwe porównanie, po doświadczeniu z Górskiego Karabachu wszyscy wiedzą że koszt/efekt dronów, deklasują helikoptery bojowe/anti-tank.
Nowe dupki w wojsku: piloci dronów. Pilot śmigłowca przynajmniej pojawia się na polu walki :P
@@tworcaswiatow5907 i to go czyni kims ze moze umrzeć? niewiesz chyba w jakim kierunku ida kraje demokratyczne jezeli chodzi armie
Pomysł na film: batalion Jager czy to w Niemczech czy w państwach skandynawskich i możliwość adaptacji w polskich Siłach Zbrojnych
Jak zwykle solidny materiał. Chętnie bym zobaczył filmik o zakupach Abramsów, odnośnie ostatnich nowości i amunicji.
Jak zawsze super materiał, jasno, konkretnie, ciekawie.
Wreszcie nowy odcinek
Pozdrawiam
Dobry film. Częściej i więcej 💪
Świetny materiał. Bardzo wyszczególnione dane; takie jakiemu interesują. Czekam na kolejne filmy.
Super film jak zwykle❤️
Jak zwykle niezwykle ciekawy materiał 😉
Świetny materiał, dzięki
19:26 M110 to karabin SAMOpowtarzalny, a M40A5 jest powtarzalny, jak sam Remington 700
Świetny film. Dzięki!
Pomysł na nowy film: samodzielna kompania Bezzałogowych Statków Powietrznych w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jakie zdolności i rola?
Nie istniejaca. Zdolnosci - w fazie marzen erekcja u cara, co tez wyjasnia role XD
Rozpieszczasz nas :)
Taka niespodziewajka w Poniedzialek. Dzieki!
Bardzo lubię oglądać i słuchać pańskich filmów bo od strony merytorycznej są ZAWSZE bardzo dopracowane.
Widać że wiedza którą Pan przekazuje nie są to formułki z losowych wyszukiwań Google (jak to ma miejsce na wielu innych kanałach yt chociażby od tow patrioty z wąsem).
A może Batalion Lekkiej Piechoty z Armii Nowego Wzoru? Wszelkie dane na stronie S&F.
Od typa co ma powiązania z Rosjanami? Nie, dzięki.
Link podaj.
@@gdziewojsko 1. Pobierasz plik pdf na stronie strategyandfuture.org/raport-armii-nowego-wzoru/
2. Otwierasz go
3. W spisie treści szukasz ,,Eksperymentalne brygady lekkiej piechoty" (strony 267-281)
4. Jeżeli trafiłeś, to przed oczami ukaże ci się trochę tekstu, tabeli i grafik, które cię interesują.
@@gdziewojsko W szerszym wykładzie o ANW dr Bartosiak też o tym mówi. Link: ruclips.net/video/1fyuDCGtjxo/видео.html Sygnatura czasowa: 6:40:20 - 7:07:10
Przydałby się materiał o strukturze piechoty rosyjskiej.
Piechoty rosyjskiej? O wódce chcesz gadać?
@@menlay2k idź kalucha oglądać dziecko, a nie piszesz te bezbeckie żarty
Świetny film. W podobnym charakterze prosiłbym filmy o 75 pułk US Army Rangers i 101 powietrzno desantowa.
Śledzę twój kanał już długi czas. Interesują mnie militaria całościowo, aczkolwiek chyba najbardziej sprzęt. Czy mógłbyś przygotować materiał: Czym różni się czołg od armatohaubicy?
Proszę o odcinek dotyczący lotnictwa korpusu piechoty morskiej. Jego potencjał jest większy niż całego naszego polskiego lotnictwa wojskowego. Będę szczery ale mało mnie obchodzi piechota jako piechota ale elitarne lotnictwo to jest dla mnie to co tygrysy lubia i kochają najbardziej ! No to chętnie posłucham o Harrierach US MARINE CORPS albo o F-35B Lightning II czy transportowych OV-22 Osprey - samolocie specjalnie stworzonym na potrzeby tej formacji. Warto przypomnieć, że lotnictwo towarzyszy tej formacji od dawien dawna i ma całkiem bogate tradycje od drugiej wojny (jeśli nie wcześniej) do dnia dzisiejszego. I jeszcze jedna ciekawostka piechota morska jest także inspiracją dla Jamesa Camerona, który wysłał do walki z xsenomorphami oddział Colonial Marines a ekipa filmowa przeszła swego rodzaju przeszkolenie jakie przechodzi prawdziwa piechota morska by lepiej się wczuć w rolę żołnierzy tej formacji. I jeszcze jedna ciekawostka podczas drugiej wojny światowej piechota morska z powodzeniem używała psów rasy doberman a pierwszym szkoleniowcem był bodajże nauczyciel chemii Clyde Henderson. Dobermany piechoty morskiej były używane na Guadalcanal i Bongounville podczas walk z Japończykami. Znany jest przypadek gdy pies piechoty morskiej o imieniu Andy uratował poprzez ostrzeżenie swoim zachowaniem cały oddział Amerykanów przez japońskimi czołgami. Temat piechoty morskiej jest moim zdaniem niezwykle ciekawy i warto o nim mówić a najciekawszy jest dział lotniczy.
W przypadku wsparcia pojazdów warto zaznaczyć, że czołgi w USMC są obecnie wycofywane. Operacyjność w rejonie Indo-Pacyfiku dyskwalifikuje Abramsy ze względu na trudności w logistyce i mobilności.
Świetny materiał. Uwagi odnośnie nomenklatury:
- "karabinek automatyczny" sugeruje broń wsparcia - M16 jest po prostu karabinkiem szturmowym
- Pododdział a oddział to nie to samo
- M110 jest karabinem samopowtarzalnym, nie powtarzalnym (takim jest np M40 właśnie)
Serdecznie pozdrawiam!
Broń wsparcia to byłby KARABINEK MASZYNOWY(np. M249). Karabinek automatyczny to standardowe polskie nazewnictwo dla karabinu szturmowego. Dla przykładu zmodernizowany kałach ze składaną kolbą to w polskiej nomenklaturze wojskowej "kbk AKMS - karabinek automatyczny Kałasznikowa, modernizowany, ze składaną kolbą".
@@rebel-cb9yr A przepraszam, masz rację co do polskiej.
Choć mimo tego - nieco uparcie - uważam, że lepiej użyć "szturmowy" jako, iż w "ichniej" nomenklaturze automatic (w kontekście rifle czy riflemana) odnosi się konkretnie do broni wsparcia właśnie.
Chapeau bas za wskazanie błędu w każdym razie, dzięki.
W jakiej kolejności Marines podają zaimki?
She/They Gunner Corporal jest ok?
Czemu te filmy tak rzadko 😪😪😪
To zły wzór dla Polski - Co prawda daje to ogromną elastyczność i możliwość łatwego przerzutu, ale Polska nie ma ani środków na przerzut batalionów ani takich potrzeb, bo nie jest globalnym mocarstwem. Do tego trzeba pamiętać że to specyficzny rodzaj piechoty bazujący na okrętach, która ma zabezpieczać zamorskie interesy USA, nie jest przeznaczony do obrony kraju. U nas Lekka piechota powinna być trochę cięższa, i dysponować lekkim transportem kołowym, i to nie tak że upychamy ile się da do kilku wielkich ciężarówek na przewóz drogami, ale powinny to być małe samochody terenowe które będą przewozić co najwyżej drużynę, a najlepiej drużyna podzielona na 2 pojazdy. Taka mobilność będzie rekompensowała lekkość. Natomiast lekki batalion który ma walczyć z ciężkim przeciwnikiem i wycofywać się na piechotę to nie daje mu szans na przezycie. Do tego ruchliwość nie jest potrzebna tylko do wycofania, lekkie pojazdy szybko rozmieszczą drużyny w terenie, a ppk i młodzieże zajmą szybko najlepsze lokalizacje, do tego w samochodach będzie przewożony zapas amunicji, miny, ppk, cięższe karabiny i granatniki, przeniesienie tego na nogach albo skoncentrowanie w 1 ciężarówce nie da pozytywnego efektu. Trzeba też mocno rozważyć czy Polsce lekka piechota jest potrzebna, U nas lepiej sprawdzą się wojska zmechanizowane, albo zmotoryzowane (np. Rosomaki ), do tego mamy Spadochroniarzy 6 brygada i Kawalerkę powietrzna 25 brygadę i daje to razem 5 batalionów piechoty która jest i lekka i łatwa do przerzutu. do tego w terenie mamy mieć WOT która też może pełnić niektóre funkcje Lekkiej piechoty - to wyczerpuje w zasadzie nasze potrzeby na Lekką piechotę.
WOT, to mógł by być wzór dla WOT
Min coś a La huzar, tylko 8+3
Wydaje mi się, że WOT ma działać bardziej rozproszony nawet pojedynczymi kompaniami. Ale tabela porównująca takie kompanie/bataliony/brygady różnych wojsk była by na pewno ciekawa.
@@Tytek04 Tak założyli, ja uważam że to błąd. No ale to ja.
Może coś o strukturach w 82 i 101 dywizji powietno desantowej??!
Taka struktura to mogłaby być dobra opcja dla naszego WOT. Przy czym dodałbym im jednak jakieś lekkie pojazdy: na początek używane Humvee, a docelowo KLTV.
Czy możecie polecic literaturę traktującą o organizacji wspołczesnych armii ?
Battleorder ma fajnie opisane istniejące współcześnie i historyczne struktury pododdziałów.
Dr. Larsen na swoim kanale na YT też omawia to zagadnienie
Polecam battle order
Odcieli pana od Twarzoksiążki czy jak?
Pomysł na nowy film: kombinowane bataliony, wady, zalety, adaptacja w WP
Ciekawy materiał, tylko zdjęcie mi się z tym fachowym przekazem kłóci, ot grupka kolesi na pikniku, którzy pozują do fajnego zdjęcia. Gdzie trzymanie perymetrów?
Fajny film. Tylko sugestia dls mnie wygodniej by bylo te opisy tworzyc albo tylko po polsku albo tylko w języku angielskim bo tak to robi sie balagan
Pozdrawiam
A korpus nie miał się jakoś niedługo mocno zreorganizować?
Tak iż w Fire Team mają być 3 osoby, dodany operator UAV czy coś takiego.
Gdzieś czytałem materiał o tym.
Dlatego gdziewojsko wspomniał właśnie, że może być koniec końców na kompanii więcej ludzi - właśnie dlatego, że coraz więcej drużyn jest powiększanych - dca, zastępca, operator systemów (pewnie nie tylko drony, ale i ew. radio czy inny sprzęt elektroniczny) i 3x fireteam
3 osobowe fireteamy potestowano i zrezygnowano z nich
Moglbys rozlozyc tak polskie jednoski, jak to u nas wyglada i jakie mamy wyposazenie
Padł Twój profil na FB?
nie wspomniales o SR-25 :(
Dziekuje
Ludzie chcą wiedzieć. Mamy prawo do rzetelnych informacji na temat Wojska Polskiego.
Czemu nie ma nic o komunikacji żołnierzy oraz mundurach szpeju, nie ma podanej ilości m27 IAR w sumie. Wiem, że rzadko były te informacje ale to chyba ciekawy temat.
M27 kupili łącznie ponad 14k sztuk, w kontrakcie jest zapis o zakupie do 50k, więc mogą jeszcze rozszerzyć w razie potrzeb.
@@Dollar1998 chłopie o ilość w batalionie mi chodziło... reszta broni jest podana ile jest w batalionie. Ile tego jest w jednostce? 850?
Wiem że nie w temacie ale co oznacza duża litera A na ramieniu żołnierza USArmy?
Co masz na myśli dokladnie?
@@galimskyy8948 prawe ramię pod flagą USA Duża czarna A w czarnym kole. Znalazłem informację że jest to 3armia czyli bliski wschód ale...
Ciekawy temat
Nie ma uzbrojenia przeciwlotniczego/przeciwdronowego?
Javelin może pełnić takie funkcje
Czy chodzi o USMC?
jakiś komentarz do zgody USA na zakup abramsów?
Czemu polskie służby nie wpadną na pomysł żeby zmniejszyć opodatkowanie o połowę specjalistów którzy na codzień są informatykami , mechanikami, automatykami i dzięki temu raz na pół roku stawiali by się oni na ćwiczeniach wojskowych. Od razu Armia zyskała by od groma specjalistów którzy na codzień pracują w zachodnich korporacjach.
Powinny być obniżone podatki dla ochotników, a także dla firm zatrudniających ochotników i ułatwienia administracyjne.
Można prosić wiecej materiałów o wojsku polskim
Nie wiem, czy jest co omawiać ...Muzeum i organizacja na poziomie pospolitego ruszenia, czy drugowojennej partyzantki. Nie obroniliby Polski przed jedną dywizją pancerną...Sztab Generalny ma chyba spis numerów telefonów do NATO, gdzie ewentualnie będaądzwonić z pytaniem co robić w razie "W"...
@@ChristophorosSedinum łatwo sie narzeka czekam na film informujacy o obecnej sytuacji (planach/zakupach) z merytorycznymi pomysłami na poprawienie sytuacji
Zero MANPADS na poziomie batalionu?
Dzień po publikacji - 20 tys. wyświetleń. Damy radę dobić do 100 tys.
Ja wiem że takie się słabiej oglądają, ale mnie interesują takie tematy, więc robię bo lubię :)
Ale nie za często.
@@gdziewojsko
Temat trudniejszy niż lekka opowieść o granatnikach. Ja sam obejrzałem ten materiał dwa razy, kilkakrotnie cofając interesujące wątki, aby lepiej pojąć wykładana treść. Teraz zamierzam wrócić do opracowanych przez Ciebie filmów o strukturach polskich formacji i jeszcze raz ten powyższy film obejrzeć, celem porównania marines i naszych zmechów.
Dlaczego takie materiały są wazne: nie da się pojąć głębszego sensu tworzenia nowych typów uzbrojenia bez zrozumienia miejsca, jakie ma mieć ta broń, w strukturze oddziału. Ja już spotkałem się z opinią, że po co nam moździerz stacjonarny skoro jest Rak. Także proszę o więcej tego typu treści.
@@tomaszkolodziejczyk2951 Otóż to :) Dokładnie jak piszesz. Nie wystarczy kupić nowe uzbrojenie, trzeba je jeszcze jakoś sensownie włączyć w większą całość.
A może porównanie potencjałów Ukraina i Rosja?
Może jakiś film o piorunie dla Ukrainy lub o całym wyposażeniu które tam poszło
Lekka piechota i ma wszystko.
Jedna rzecz chyba tutaj jest minusem. Najlzej wyposazony zołnierz zawsze idzie na szpicy. Współczuje mu stresu
Mała uwaga lance corporal to w Polsce starszy szeregowy
nie starszy szeregowy to OR-02, a OR-02 to Private First Class w USMC
Lance Corporal to OR-03, a OR-03 to w Polsce to kapral
@@gdziewojsko wzorujesz się na sto procent na wikipedi problemem dostosowania stopni korpusu piechoty morskiej do polskich reali jest fakt że nie występuje tam stopien privet first klas a z doświadczenia wiem że między lance corporal a corporal występuje jeszcze jeden stopien defacto nie widniejący w żadnych regulacjach
Czy taki skład albo podobny nie powinien mieć nasz WOT? Bo patrząc na to co się dzieje na Ukrainie to ich WOT walczy jak piechota. A może jest lepszy wzorzec?
USMC to dobry wzorzec
@@gdziewojsko w USMC czołgi są przydzielone do brygady jako samodzielna kompania czy batalion?
USMC to piechota. Dywizja ma trzy pułki, pułk trzy bataliony.
Bataliony czołgów występowały (obecnie USMC nie ma już czołgów) na szczeblu dywizji, podobnie jak lekko opancerzone bataliony rozpoznawcze (na LAV) i bataliony amfibii szturmowych (AAV).
Asety te mogą i zwykle są przydzielane wedle potrzeb do jednostek Marines (zasada "tool box"), w zależności od zadań.
Np. Można przydzielić czołgi (transportowane barką desantową) do wsparcia desantu realizowanego przez AAV, ale już wsparcie w ten sposób desantu czysto powietrznego nie ma sensu.
Jak byś się uparł przypada kompania czołgów na pułk, pluton na batalion.
@@gdziewojsko A jak sądzisz w realiach naszego WOT jest sens przydzielenia czołgów do każdego batalionu plutonu?
@@gdziewojsko Chyba że na podwoziu Hibneryt zamontować 105 mm haubicę
pomysl na kolejny film: obrona przed gwałtem hordy radzieckiej
Pozdrawiam 7
Batalion lekkiej piechoty marines. Gacie Bermudy, koszula Bahama, klapki , słomkowy kapelusz i okulary słoneczne. Dużo czasu na leżkach i drinki z parasolką.
Komentarz dla statystyk
A teraz lekka piechota WOT
Ja pierdzu ale maja przywalenie.
Jak oni są "lekką piechotą" to Husaria była lekką kawalerią
Ciekawe w sumie jak wygląda ciezka piechota hehe
Grenadierzy pancernii na Pumach
Muszą mieć spore wsparcie, bo nie wspiera ich kto/ bwp
Materiał cudny jak zwykle ale takie tam przyczepienie sie:
SAW czyta sie jako SOO - jak piła
LAW podobnie LOO - jak prawo
A nie Sau czy Lau x:
To już zależy od akcentu.