Już raz uniknęliśmy katastrofy. Czas wyjąć wnioski

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • 💻 Film powstał dzięki wsparciu NordVPN. Oto wspomniany link👇
    nordvpn.com/ka... - znajdziecie tam aktualną promkę z gwarancją zwrotu kasy przez 30 dni 🤝
    Dzisiaj na tapecie: dziura ozonowa. Dlaczego nikt już o niej nie pamięta i jakie wnioski możemy z tej historii wyjąć dla siebie dzisiaj?
    Ten film zrobiliśmy my, Kasia Gandor i Maciek Szczerba, a jeśli ty chcesz coś zrobić z nami, odezwij się tu: gandor.production@gmail.com
    Można obserwować nas tutaj:
    ❤️ instagram Kasi: / kasiagandor
    💜 instagram Maćka: / maciekszczerba
    źródła filmu: docs.google.co...

Комментарии • 359

  • @KasiaGandor
    @KasiaGandor  7 месяцев назад +40

    Halo, halo, hej ho! Dziękuję za seans i przybywam tradycyjnie z kilkoma sprawami 😊
    Tutaj link do oferty NordVPN, o której mowa w filmie, z 30-dniową gwarancją zwrotu kasy: nordvpn.com/kasiagandor
    Jeśli ominął was ostatni film odpowiedziami na niegłupie pytania, do którego dostęp można było uzyskać wpłacając kasę do naszej (zamkniętej już) wośpowej skarbonki, to informuję, że jego uroczysta premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu.
    Mam mały kryzysik twórczy, jeśli idzie o duże jutubowe formy, więc jeśli tęsknicie, to zachęcam was do śledzenia Instagrama, gdzie wrzucam na bieżąco krótsze rolki: instagram.com/kasiagandor/
    Miłego oglądania!

    • @szogunder
      @szogunder 7 месяцев назад +2

      Kasiu, zrób taki stricte naukowo-badawczy odcinek o badaniu i tego w jaki sposób wykonuje się pomiary warstwy ozonowej (no bo tłumaczenie w ten sposób niedowiarkom nie wiele udowadnia). Tłumaczysz jednemu z drugim że mamy ocieplenie klimatu i dziura ozonowa była itd. Ale nie, bo ludzie nie mają wpkywu XD bo ocieplenie klimatu to nie jest prawda XDDD No ale są badania, ciągle badamy sklad atmosfery, jej grubość, wiemy jaki jest jej rozkład i jej skład chemiczny, na podstawie wielu badań wiemy, że na takiej a takiej wysokości jest tyle i tyle O2, tyle O3, tyle N i tyle CO2 i tyle a tyle H2O. Przecież są pomiary z wielu lat wstecz, prognozy na podstawie czynników. I to nie jest tak, że trzeba skończyć studia, wiele z tych narzędzi i pisać naukowych da się samemu ogarnąć i przeczytać i sprawdzić samodzielnie. To wymaga tylko trochę wysiłku i trudu.

    • @1MCfocus1
      @1MCfocus1 7 месяцев назад

      Czemu nie jeździmy na alkoholu skoro chcemy odejść od paliw kopalnych? (nie chodzi mi o bycie pod wpływem ;P )

    • @aras6989
      @aras6989 7 месяцев назад +2

      Eh, ale kanał popularnonaukowy, a reklamuje VPN'a, którego odradzają specjaliści od cyberbezpieczeństwa?

    • @nihilistycznyateista
      @nihilistycznyateista 7 месяцев назад

      Kasia, pamiętaj, aby przełączyć dwuetapową weryfikację z smsów na apkę google authenticator. Wtedy raz, że problem
      SIMa znika, ale dwa - i co ważniejsze - smsa da się przechwycić, a kodu z apki nie. Już setki osób się na tym przejechało i potraciło swoje konta, pomimo potwierdzania kodów z smsa.

    • @mr.ristretto1556
      @mr.ristretto1556 7 месяцев назад

      Na emce był fajny wywiad o ociepleniu klimatu, który wydaje mi się, że dobrze tłumaczy dla laika kwestie globalnego ocieplenia w tym przybliża trochę metodykę badań

  • @aleksandraswitka1530
    @aleksandraswitka1530 7 месяцев назад +57

    W ostatnich dniach często na Facebooku pojawiały mi sie posty Nauki o klimacie i byłam zdołowana najazdem denialistów w komentarzach, a jednocześnie pod wrażeniem profesjonalizmu i cierpliwość administratorów strony, którzy odpowiadali na rzeczowo na tak odkrywcze komentarze, jak: "poczytajcie sobie o epokach geologicznych ziemi nieuki" i pomyślałam, że naprawdę aktywnie musimy okazywać większe wsparcie twórcom, którzy nadal mają energię, by edukować i - nie oszukujmy się - odwagę, żeby mierzyć się z bezmyślnym hejtem. Zatem - jej, dzięki Kasiu! Wykonujesz wspaniałą pracę, w dodatku w pięknym stylu!

    • @seyurstyp1045
      @seyurstyp1045 6 месяцев назад +5

      Jakiś procent tych ludzi stosuje zwykły Sealioning, czyli będą udawać zainteresowanych i zadawać pytania jedynie by wyczerpać energię osoby odpowiadającej. I te osoby nie mają chęci zmiany zdania czy dowiedzenia się czegoś

    • @sadpeperoni7508
      @sadpeperoni7508 5 месяцев назад +1

      Dokładnie, należy się uznanie twórcom takim jak Kasia, którzy idą pod prąd i przeciwko mainstreamowi. Z łatwością można wyprodukować film zaprzeczający globalnemu ocieplenie, zebrać za to miliony wyświetleń, przychylne komentarze i pieniądze z reklam. Za niepoddanie się tej pokusie należy się szacunek

  • @e-pluszak9419
    @e-pluszak9419 7 месяцев назад +42

    12:38 "a pamiętacie jeszcze tę starą akcję z globalnym ociepleniem, pewnie nie jako, że udało się to w miarę rozwiązać, ale pamiętajmy, że to był pikuś w porównaniu do kolejnego problemu, który jako ludzkość sobie narobiliśmy"

  • @annamaciejewska9335
    @annamaciejewska9335 7 месяцев назад +130

    Najlepsze jest to, że jakiś, już dłuższy, czas temu pojawiła się w mojej głowie myśl "A w sumie, co z tym trąbieniem o dziurze ozonowej, o której było tyle nawijania za dzieciaka?" I cyk, przychodzi Kasia i opowiada o dziurze ozonowej. Dziękuję!

    • @EfektNietoperza
      @EfektNietoperza 7 месяцев назад +4

      Tak, teraz jest coraz większe "trąbienie" o ociepleniu.
      pozwolę sobie jeszcze tutaj wkleić wpis do Pani Redaktor i do Sz. Młodzieży:
      Dzień Dobry. Rozumiem, że film pod kątem globalnego ocieplenia. Pewnie zostanę określony mianem tzw. denialisty, ale czy mogłaby Pani zrobić program ze statystykami, jak wzrosła liczba tzw. ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich ok. 100 latach? A może ta liczba nie wzrosła? I tak, chodzi o to aby przedstawić młodzieży skalę zmian w ostatnich 100 latach (a nie tylko 30-50, czyli nie od okresu globalnego zaciemnienia). Może okaże się, że tzw. katastrofy klimatycznej nie ma? I młodzież nie powinna się lękać ani panikować?
      A gdyby Pani porównała średnią podnoszenia się poziomu morza za ostatnie 15 000 lat ze średnią za ostatnie 100 lat? Rozumiem, że takie porównania mogą robić tylko tzw. denialiści ;)
      Miłego weekendu.

    • @Magdalena456
      @Magdalena456 7 месяцев назад +16

      @@EfektNietoperza Widzę, że Pan sugeruje, że ludzie przesadzają. Zmiany klimatu zostały udowodnione i są bardzo poważnym problemem. Od siebie mogę tylko polecić szukanie rzetelnych informacji i namierzenia wszelakich mitów klimatycznych (których niestety jest całkiem sporo).

    • @krzysztofmg16
      @krzysztofmg16 7 месяцев назад

      Właśnie w tym niejako tkwi problem że zmiany klimatu są a politycy wyciagaja od nas pieniądze pod pretekstem przeciwdziałaniu naturalnemu procesowi a naukowcy oczywiscie temu przytakują.
      Wiekszość badań jest sponsorowana przez kogoś a jezeli ktos płaci to chce wyników po swojej myśli.

    • @Magdalena456
      @Magdalena456 7 месяцев назад +9

      @@krzysztofmg16 Nie jest to do końca naturalny proces, bo klimat zawsze się zmieniał, ale wolno a teraz zmienia się szybko i jest to nie normalne zjawisko. Nie wydaje mi się, żeby to było oszustwo. Można rozejrzeć się po świecie, zobaczyć wysychające rzeki i tak dalej

    • @Magdalena456
      @Magdalena456 7 месяцев назад +8

      @@krzysztofmg16 Dodam jeszcze tylko, że to koncerny paliwowe kłamią, że zmiany klimatu nie istnieją, bo chodzi o ich biznes

  • @karoldeeryng
    @karoldeeryng 7 месяцев назад +167

    Chciałbym zobaczyć odcinek w twoim wykonaniu o zjawisku zwanym zanieczyszczenie świetlne ✌️

    • @szogunder
      @szogunder 7 месяцев назад +1

      Oj tak!

    • @kakiremora2991
      @kakiremora2991 7 месяцев назад +1

      A to jest ciekawe zjawisko szczególnie w kontekście tego że na wielu wsiach na potęgę instaluje się latarnie uliczne.

    • @elzbietaukawska6258
      @elzbietaukawska6258 6 месяцев назад

      @@kakiremora2991 w miastach nawet parki miejskie się oświetla. Jeśli my mamy wszędzie jasno, to na wsiach też niech żyją bezpiecznie.

  • @silverado351
    @silverado351 7 месяцев назад +70

    Kiedy się zaśmiałaś z DUPONT to przestało mi być głupio że mnie też to śmieszy 😂

  • @pavamantra
    @pavamantra 7 месяцев назад +32

    Masz ode mnie łapkę w górę Kasiu i polecam każdemu biernemu zazwyczaj widzowi (takiemu jak ja) zrobić to samo. Internet pod każdym filmikiem tłumaczącym działanie świata i choćby lekko dotykającym tematu globalnego ocieplenia (w poprzednich latach także szczepień) zalewa fala trolli, hejterów i niedoedukowanych ludzi spędzających każdą minute swojego smutnego, bezsensownego życia na niczym nie podpartą krytykę tego typu materiałów, rozsiewanie dezinformacji na temat jakichś licencji sprzedanych chińczykom (xD) oraz personalne docinki w kierunku twórców pokroju Kasi. Myślę, że warto zadać sobie ten trud by dać łapkę w górę i napisać słowa wsparcia tego typu inicjatyw.
    Kasiu, robisz świetną robotę, jestem z Tobą i wierzę, że prawda i ludzie tacy jak Ty tj. zakorzenieni w rzeczywistości i nie bojący się wypuścić filmiku w tym temacie mimo tego iż pewnym było że wyleje się na to na Ciebie masa hejtu w końcu wygrają.

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR 7 месяцев назад

      Świetna robota to nie jest krzyczenie wszem i wobec, że "szambo się przelewa". Świetna robota to "zamówienie szambiarki"...
      Zgodzę się, że edukacja i uświadamianie są konieczne. Konieczne jest również znalezienie sposobu, bo niestety na dzień dzisiejszy nie mamy "szambiarki"...

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 7 месяцев назад +1

      @@2NJx4hiR Ależ absolutnie mamy, tyle że nie chcemy z niej korzystać z wielu powodów.

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR 7 месяцев назад

      @@przemysawkujawa3685 Podaj zatem choć jeden przykaład, bo ja nie znam żadnej...

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 7 месяцев назад

      @@2NJx4hiR OZE, magazyny energii, transport zrównoważony, ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych, ogólna zmiana stylu życia... Pomyśl ile czasu tracimy i kasy wydajemy na wakacje, infrastrukturę zwiększającą emisje, inwestycje będące przerostem formy nad treścią czy częścią partykularnych interesów, niepotrzebne sprzęty, samochody, a ile na ograniczenie emisji i zwiększanie bioróżnorodności. Moim zdaniem nie robimy w przybliżeniu nic, więc nic dziwnego, że co roku mamy kolejne rekordy temperatury, wyższe emisje, więcej odpadów i mniej dzikiej przyrody. Nawet to co jest wymagane jest olewane np. dzięki olewce ludzi teraz będziemy biegać z butelkami i puszkami jak menele po sklepach, bo za trudno było do pojemnika z właściwym kolorkiem wrzucać... klasyczne: "szkoda szczepić ryja" na ten gatunek, który na wyrost sobie przypisał przymiot sapiens.

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 7 месяцев назад

      @@2NJx4hiR OZE, magazyny energii, transport zrównoważony, ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych, ogólna zmiana stylu życia... Pomyśl ile czasu tracimy i kasy wydajemy na wakacje, infrastrukturę zwiększającą emisje, inwestycje będące przerostem formy nad treścią czy częścią partykularnych interesów, niepotrzebne sprzęty, samochody, a ile na ograniczenie emisji i zwiększanie bioróżnorodności. Moim zdaniem nie robimy w przybliżeniu nic, więc nic dziwnego, że co roku mamy kolejne rekordy temperatury, wyższe emisje, więcej odpadów i mniej dzikiej przyrody. Nawet to co jest wymagane jest olewane np. dzięki olewce ludzi teraz będziemy biegać z butelkami i puszkami jak lumpy po sklepach, bo za trudno było do pojemnika z właściwym kolorkiem wrzucać... ten gatunek na wyrost sobie przypisał przymiot sapiens.

  • @darkdemon5865
    @darkdemon5865 7 месяцев назад +17

    No właśnie te różnice między sprawą dziury ozonowej a globalnym ociepleniem sprawiają, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe. Jest to po prostu zbyt opłacalne dla zbyt wielu ludzi. Przemysł kopalniany i handel paliwami kopalnianymi to jest mnóstwo kasy... do tego działalność samych aktywistów mogą krzyczeć ale społeczeństwo zaczyna być tym znudzone albo wręcz poirytowane ponieważ wielu aktywistów dosłownie się ośmiesza, przyklejanie się do podłogi w salonie samochodowym czy płyty lotniska raczej nie sprawi, że ludzie będą ich brać na poważnie.

    •  7 месяцев назад +7

      Problem w tym, że przeważnie działania aktywistów albo są na swój sposób niepoważne, albo o nic o nich nie wiemy, bo nikt ich nie podaje dalej tak chętnie jak „hahaha przykleił się do podłogi”. Więc tu nie ma dobrego rozwiązania. Już lepiej niech się niektórzy przyklejają.

    • @thewolter9703
      @thewolter9703 7 месяцев назад +1

      No właśnie. Jak aktywista obleje obraz zupą albo położy się na środku autostrady to nie zyska sprzymierzeńców wsród zwykłych ludzi, dlatego jako osoba pragnąca realnych działań na rzecz tej walki ze zmianami klimatu, łapię facepalma od takich pajaców, bo szkodzą sprawie. To polityków należy cisnąć a nie Kowalskiego jadącego do pracy, bo przez to zagłosuuje na polityka, który nie chce zmian i jest denialistą. Także aktywiści często robią parodię siebie samych

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 7 месяцев назад +2

      @@thewolter9703 Tylko, że problemem są właśnie te miliony Kwolaskich jeżdzących codziennie samochodami do pracy.

    • @jakubbeski9275
      @jakubbeski9275 6 месяцев назад

      ​@@krzysztofrudnik4745Nie chcesz, nie jeździj, nikt ci nie nakazuje. Jest wiele innych i dużo bardziej niszczących środowisko działań ludzkich. Mało tego podczas ostatnich wydarzeń związanych z koronnym i zmniejszonym z tego tytułu ruchem wykazano, że zanieczyszczenie powietrza wcale nie zmalało, więc może to jednak nie auta są największym złem na świecie, a pomimo tego dalej obwinia się je jako głównego winowajcę. Nie chce mi się wchodzić w teorie spiskowe w tym temacie, ale wiele razy udowodniono, że walka z motoryzacją nie ma nic wspólnego z REALNĄ ekologią.

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 6 месяцев назад

      @@jakubbeski9275 Właśnie że było kilka newsów, że jakoś powietrza w różnych miejscach się znacznie poprawiła. A jeśli chodzi o ekologię to nie należy mylić kilku aspektów - emisja CO2 powoduje efekt cieplarniany, ale tego gazu nie widać ani nie czuć, nie on powoduje "zanieczyszczenie" które bezpośrednio wpływa na odczuwalną jakość powietrza. Tzn większa ilość powoduje trudności w oddychaniu, ale to o rząd wielkości więcej niż jest w atmosferze. Inna sprawa to różne pyły, czad, tlenki azotu i inne lotne świństwa. To są zanieczyszczenia lokalne - bo te substancje są nietrwałe (nie zostają długo w powietrzu) i nie mają czasu na dotarcie na duże odległości. Natomiast powodują efekty zdrowotne. Efekt cieplarniany to one często hamują, bo zasłaniają słońce.

  • @domowysurvival
    @domowysurvival 7 месяцев назад +5

    Najgorsze w tym wszystkim jest, to że "wnioski" wyciągają też denialiści klimatyczni. Wnioski są głupie i brzmią "okłamali nas z dziurą ozonową, przecież już o niej nic w mediach nie ma, to też był spisek, tak jak teraz, ten klimatyczny". Niestety.
    [Krzysiek]

  • @Bardzoklimatycznie
    @Bardzoklimatycznie 7 месяцев назад +3

    Cześć Kasiu, kompletna zgoda, że Protokół montrealski jest świetnym przykładem międzynarodowej współpracy na rzecz ziemi i (niestety) jednym z niewielu.
    Jednak podczas gdy Protokół Montrealski znacznie poprawił naszą sytuację w zakresie niszczenia ozonu przez freony, dziura ozonowa była jedną z NAJWIĘKSZYCH w historii w ciągu ostatnich trzech lat, a także w dwóch z pięciu lat wcześniej.
    Ostatni artykuł z 2023 opublikowany w Nature Communications (!) wskazuje, że niektóre chemikalia chłodnicze inne niż CFC mogą również uszkadzać warstwę ozonową. Problem dziury ozonowej jest obecny (choć nie do końca wiadomo dlaczego) i bardzo miałam nadzieję, że o tym będzie mówił też twój film.

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 7 месяцев назад

      według Protokółu Mędrców Montrealskich należało walczyć z freonem w lodówkach, aerozolami a nawet z lekami na astmę w tej postaci (!) A czy panienka wie że w latach 80-tych antarktyczny wulkan Erebus wywalił w dziurę nad biegunem południowym setki tysięcy ton związków siarki. A w roku 2010 tak samo wulkan islandzki w "dziurę" północną. To jakim cudem jeszcze żyjemy ? Takie same bzdury jak w przypadku pandemii, ociplenia, pluskwy milenijnej (pamięta ktoś) A ponieważ mam dużo więcej lat przypomne o "uczonych" z tzw. Klubu Rzymskiego którzy w latach 70-tych przepowiadali że ropa i gaz wyczerpią się do roku 2000

  • @Kaska_W
    @Kaska_W 7 месяцев назад +14

    świetny filmik i kocham ten retro vibe montażu i muzyki 🤩

  • @GromKuba
    @GromKuba 6 месяцев назад +3

    Dodajmy, że jeszcze wcześniej świat dogadał się w sprawie zmniejszenia emisji tlenków siarki. Jest to regulowane opłatami emisyjnymi, które są na tyle duże że firmom opłacało się zamontowanie aparatury do odsiarczania. W efekcie teraz w krajach rozwiniętych (Polska jest już krajem rozwiniętym a nie rozwijającym się) problemu kwaśnych deszczów już nie ma.

  • @kalililak6847
    @kalililak6847 7 месяцев назад +2

    Problem z freonami został rozwiązany bo w odpowiednim czasie podjęto kroki legislacyjne z zakazem i ostateczny wycofaniem. Mimo to nadal w niektórych krajach są stosowane. Dupont nie miał możliwości przeciwdziałać. Z gazami cieplarnianymi jest inaczej, bo korporacje bardzo dobrze przygotowały się i zdołały zmanipulować opinię publiczną i polityków. To samo z zanieczyszczeniem plastikiem. W takich przypadkach debata publiczna jest absurdem i jedynym rozwiązaniem jest zdecydowane prawne działanie. Alternatywa zawsze się znajdzie, z freonami też tak było.

  • @redminute6605
    @redminute6605 7 месяцев назад +3

    Dopóki gigantyczne korporacje zarabiają na emisji gazów cieplarnianych gigantyczne pieniądze, dopóty są wręcz motywowane aby nie przejmować się środowiskiem.
    Korporacje wiedzą że jeżeli to nie ich firma sięgnie po ten najniżej zwisający owoc, to ktoś inny to zrobi wyprzedzając resztę.

  • @tukanica6903
    @tukanica6903 7 месяцев назад +2

    Ta różnica w skali problemu dziury ozonowej a globalnego ocieplenia jest dla mnie niewyobrażalna. Dzięki za świetny materiał ❤

  • @HuatengChen
    @HuatengChen 7 месяцев назад +3

    Komentarz zasięgowy. Czekamy na więcej filmów Kasiu. Każdy jeden jest wart poświęcenia mu tyle czasu na obejrzenie ile trwa, razy dwa 😃

  • @sweetmarcia18
    @sweetmarcia18 7 месяцев назад +3

    A ja tak sobie ogladam i ogladam i mysle sobie, że dla Ciebie Kasiu czas sie zatrzymał 😁 tyle lat dla nas nagrywasz a masz wciąż 18🎉 🎉🎉

  • @adanbareth_
    @adanbareth_ 7 месяцев назад +6

    No proszę, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że za dziurę ozonową odpowiada ta sama firma, co za masowe zatrucia teflonem.

  • @JQWojcik
    @JQWojcik 7 месяцев назад +2

    Ej yo, teraz bardziej rozumiem temat dziury ozonowej, nie wiedzialem, ze to byl problem ktory my ludzie rozwiązaliśmy. Sądziłem, że był problem bardziej medialny niż rzeczywisty. Suoer material

  • @leonamonsetra9581
    @leonamonsetra9581 6 месяцев назад +2

    Nie ma nic bardziej fascynującego
    niż twoje materiały

  • @GlobstoryPl
    @GlobstoryPl 7 месяцев назад +6

    Doceniam bardzo ejtisowy wajb tego filmu ❤

  • @usz1444
    @usz1444 7 месяцев назад +5

    fajny montage vintage. takie troche jak kraina grzybów tv. podoba się to dla mnie

  • @KrzysPalacz
    @KrzysPalacz 7 месяцев назад +1

    bardzo bardzo bardzo ważny temat! w ostatnim czasie w internecie jest najwięcej teorii spiskowych w historii, teorii powielanych przez dużych twórców o dużych zasięgach

  • @michalwozniak1153
    @michalwozniak1153 7 месяцев назад +14

    Kasiu, Twoje materiały to absolutny MAJSTERSZTYK! Czy mona jakoś wesprzeć Twoją twórczość?
    Btw, nie myślałaś żeby otworzyć tożsamy angielskojęzyczny kanał? Zyskałabyś jeszcze większe zasięgi, a z chęcią bym polecił Twoje materiały moim znajomym.

  • @E-rrorA
    @E-rrorA 7 месяцев назад +2

    Minus za niedopowiedzenia, dziura ozonowa znów się pojawiła nad biegunem południowym (naukowcy uważają że to wina wybuchu wulkanu na tonga) i jest największą w historii (a przynajmniej było tak pół roku jeszcze temu)

  • @ewamariapacini6169
    @ewamariapacini6169 7 месяцев назад +3

    Kasia jak zwykle w szczytowej formie!
    A bedzie wiecej filmów z Nowej Zelandii? Chyba nigdy tam nie dotrę, więc chętnie bym pooglądała.

  • @blackone2826
    @blackone2826 7 месяцев назад +1

    Dzięki za ten materiał, jest idealny aby wysyłać wszystkim denialistom klimatycznym jako szybkie wyjaśnienie tematu!
    Wiele razy w dyskusjach nt globalnego ocieplenia (czy to w internecie czy w rozmowach z rodziną) spotkałem się z opiniami typu "daj spokój z tym ociepleniem, wcześniej tak straszyli dziurą ozonową ale nie im nie wyszło, to teraz znaleźli sobie nowy temat, zawsze tak tylko wymyślają".
    Wiele osób myśli, że jak o czymś się już tak dużo nie mówi, to znaczy że problem tak naprawdę nigdy nie istniał i po prostu mediom się znudziło i wymyśliły coś nowego (podobnie jest zresztą w dyskusjach o covidzie i słynne "no i gdzie teraz ten covid?" xd)

    • @przemekciszek3994
      @przemekciszek3994 6 месяцев назад

      No spoko, ale jaki masz wpływ na to całe ocieplenie? Co zmieni myślenie o tym, przeżywanie tego i cała ta "inwestycja" mentalna? N I C ;) Covid? Aaaaa coś kojarzę ;p

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 7 месяцев назад

    O temat dziury ozonowej była oparta jedna z moich ulubionych kreskówek z dzieciństwa, a mianowicie Kapitan Planeta.
    Swoją droga ciekawostka - słynny duke Nukem z gry komputerowej od 3d realms miał konflikt co do nazwy z postacią z tej bajki - bardzo ciekawym gościem, geniuszem zła, który naświetlał się UV i chciał, aby dziutra byął jak największa, wiec niszczył klimatyzatory i uwalniał freon na skalę przemysłową - i druga część gry nosiła nazwę Duke Nukum. Jednak okazało się, że nie zastrzeżono praw autorskich do postaci w kreskówce, wiec w najsłynniejszej trzeciej części (tak Duke Nukem 3d, to trzecia część) wrócono do pierwotnego nazwiska księcia.

  • @ukaszkaminski627
    @ukaszkaminski627 7 месяцев назад +2

    Animacja pokazana od 5:54 jest błędna. Po pierwsze cząsteczki ozonu nie mają budowy trójkąta równobocznego, tylko oba wiązania są pod kątem około 117 stopni. Po drugie, aby zaszła reakcja, to atom chloru lub bromu musi zderzyć się z cząsteczką ozonu.

  • @Swirl_Girl
    @Swirl_Girl 7 месяцев назад +1

    Mam nadzieje ze swiat sie zmieni😢😢😢 prosze, czemu ludzie sie boją o emeryture a nie boja sie o wojny, brak wojny…. Imigrantow klimatycznych

  • @zuzannapawlak4910
    @zuzannapawlak4910 7 месяцев назад +2

    Super te filmy są Kasia!

  • @dexpl6641
    @dexpl6641 7 месяцев назад +2

    :) jak zwykle - bardzo fajny odcinek. Dzięki

  • @paradus165597
    @paradus165597 7 месяцев назад +2

    Fantastyczny filmik Kasiu!!! Dziękujemy ❤❤❤

  • @dianatoropova1618
    @dianatoropova1618 7 месяцев назад +1

    Dziękuję za ten fim 😍Bardzo doceniam twój wkład!

  • @MadJedfox
    @MadJedfox 2 месяца назад

    Od razu nasuwa mi się inny przykład: bomba milenijna.
    Straszono, że po 2000 roku wiele systemów IT, będzie miało problem z prawidłowym przechowywaniem daty. Katastrofa jednak nie nadeszła, ale właśnie dlatego, że wiele systemów zostało poprawionych, przygotowanych na ten przypadek.
    Oczywiście potem podniosły się głosy, że po co było te straszenie, skoro „nic” się nie stało xD
    Gdyby nie nagłośnienie problemu to zauważono by to już po fakcie i wtedy naprawdę mógłby być z tego powodu duży bałagan.
    Podobnie że szczepionkami.
    Dzięki nim część chorób została eradykowana niemal całkowicie.
    Takich przykładów można wymieniać :P

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 2 месяца назад +1

      Informatycy wiedzieli, że procesory operują na liczbach w systemie szesnastkowym a nie dziesiętnym, gdzie liczba 2000 wcale nie jest tożsama z 1900. To tylko na ekranie wyświetlało się "00" . cała ta sprawa to jeden wielki humbug potwierdzająca teorie spiskowe. Pamiętam głupie hollywoodzkie filmy , jak to 01.01.2000 r samoloty spadają a na ziemi robi się armagedon

  • @bartoszkiernicki9227
    @bartoszkiernicki9227 7 месяцев назад +4

    Nie unikniemy, przy dziurze ozonowej ruch był przy małym wycinkiem gospodarki, a teraz trzeba by było zaorać całą gospodarkę.
    Pora na CSa

    • @janekkos6439
      @janekkos6439 7 месяцев назад

      wyłacz komputer bo zabijasz planetę

    • @iowa406
      @iowa406 7 месяцев назад +3

      @@janekkos6439 Ale On ma rację. Tak skuteczna walka z dziurą ozonową wynikła z 2 powodów:
      - szybko znalezione i niewiele droższe od freonów substancje je zastępujące.
      - to, że freony były używane w 2-4 dziedzinach gospodarki.
      Natomiast paliwa kopalne, które są odpowiedzialne za dodatkową emisję CO2, są obecne w praktycvznie całej gospodarce. Od transportu, ciepłownictwa i elektryfikacji, przez plastiki, folie, gumy, a też i stopy metali ( głównie żelaza), aż do farmaceutyki.

  • @przemysawkujawa3685
    @przemysawkujawa3685 7 месяцев назад +1

    Szef tej firmy zaprzeczający zjawisku powinien trafić na wiele lat do więźnia. Dla zarabiania pieniędzy poświęcił życie tych umierających teraz na nowotwory, a potencjalnie mógł zgładzić miliony, miliardy ludzi...

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 7 месяцев назад

      To powinno też dotyczyć ludzi którzy wypromowali dodawanie czteroetylku ołowiu do benzyny, gdy taki sam efekt daje dodatek etanolu.

  • @figfig.007
    @figfig.007 7 месяцев назад +2

    Najgorsze jest to, że coraz więcej ludzi w ostatnim czasie wierzy lobbystom i nie przegadasz

  • @redyaga190
    @redyaga190 7 месяцев назад

    U mnie w podstawówce i gimnazjum jeszcze wałkowało się temat dziury ozonowej na geografii i był też temat globalnego ocieplenia oraz wynikających z tego anomalii termicznych, większej liczby huraganów itd.

  • @LeeeHack
    @LeeeHack 7 месяцев назад +1

    Bardzo fajne porównanie, dzięki za film :)

  • @PaulinaStopa
    @PaulinaStopa 7 месяцев назад

    Taka ciekawostka: nie pomijalny (choć dużo mniej zbadany) wpływ na dziurę ozonową miały też atmosferyczne próby jądrowe. Ogólnie okazało się, że wysadzanie bomb wodorowych w atmosferze, w kosmosie i pod wodą nie jest zbyt bezpieczne dla świata (któż by pomyślał?) No ale to temat na osobną historię... Może kiedyś pojawi się na tym kanale?

    • @viva7752
      @viva7752 7 месяцев назад

      Wielkie plamy ropy np.w Zat. Meksykańskiej mogą zakłócać wpływ prądów morskich a tym samym klimatu w Europie.🌀

  • @myoniwy
    @myoniwy 7 месяцев назад +13

    A propo globalnego ocieplenia?
    Jaka jest emisja CO2 w celu podróży np z Polski do nie wiem, np takiej Nowej Zelandii?

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 7 месяцев назад +12

      pytasz o dodatkową emisję wywołaną obecnością Kasi w samolocie w porównaniu z jej brakiem? Raczej niewielką.

    • @kamilzatorski7478
      @kamilzatorski7478 7 месяцев назад +2

      ​@@jakubskonieczny5750 No samolot nigdy nie leci dla jednej osoby. Czy wobec tego mogę od teraz zawsze stosować twój argument jako "wymówkę"? 😂

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 7 месяцев назад +12

      @@kamilzatorski7478 jak najbardziej, korzystaj z niego ile tylko Ci się podoba. Nie jestem za żadnym ograniczeniem lotów międzynarodowych. Nie tak rozwiążemy problemy klimatyczne. Turystyka to ważna gałąź światowej gospodarki + mówienie, aby ktoś nie leciał zwiedzać świata to absurd. Nie ma bardziej wartego podróży celu niż zachwycanie się światem i kreowanie pięknych wspomnień.
      Jestem za systemowymi rozwiązaniami klimatycznymi, nie za indywidualnymi. To drugie powinny wynikać z rozsądku i stworzonych możliwości - np. segregacja śmieci (to bardziej w kwestii ochrony srodowiska).

    • @kamilzatorski7478
      @kamilzatorski7478 7 месяцев назад +1

      @@jakubskonieczny5750 szanuję twoje podejście, pozdrawiam

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 7 месяцев назад +3

      @@kamilzatorski7478 a samolot jak najbardziej może lecieć dla jednej osoby. Nazywa się to prywatnym samolotem ;)

  • @Yowza98
    @Yowza98 7 месяцев назад +1

    Świetny materiał, dramatyczne zasięgi 😢

  • @milenak77
    @milenak77 7 месяцев назад +2

    Czekamy na filmy z Nowej Zelandii ✨

  • @bakuskszat
    @bakuskszat 7 месяцев назад +1

    Jesteś w porządku.

  • @pawel13764
    @pawel13764 7 дней назад

    Pani Kasiu, czy Pani postawa jest spójna? Mówi Pani o emisji CO2, a jednocześnie wybrałasię Pani w podróż do Nowej Zelandii. Czy w trakcie tej podróży nie przyłożyła Pani ręki do niepotrzebnej emisji CO2? Z jednej strony mówi Pani o bardzo ważnych kwestiach, z drugiej strony, czy nie wydaje się Pani, że mówi Pani jedno, a robi Pani drugie?

  • @saccarois
    @saccarois 7 месяцев назад +1

    O kurna, bylam przekonana, ze dziury ozonowej juz dawno nie ma :o

  • @katg-ka645
    @katg-ka645 7 месяцев назад

    Dla mnie opcja na ratunek jest jedna - jakiś gigant paliwowy patentuje silnik wodorowy a jakiś potentat węglowy patentuje perowskitowe ogniwa. Nagle się okazuje że ocieplenie klimatu jest problemem 8 wszyscy zaczynają z nim walczyć

  • @samicabobra
    @samicabobra 7 месяцев назад +1

    Mega mega mega!

  • @szoferr
    @szoferr 7 месяцев назад +1

    USA ma Inflation Reduction Act, Chiny Artykuł 17, a Europa jak zwykle w tyle i nigdy nie zredukuję CO2.W Brukseli za dużo biurokratów.

  • @MisterGandalf
    @MisterGandalf 7 месяцев назад +1

    To chyba jedyna fajna i nie wkurzająca reklama VPNa

  • @olo493
    @olo493 7 месяцев назад

    świetny odcinek :) ja to bym jeszcze chętnie obejrzał materiał o PFAS

  • @x.klousiaa.x8435
    @x.klousiaa.x8435 7 месяцев назад +1

    Fajny film!

  • @cezarywable
    @cezarywable 7 месяцев назад

    Kasiu kocham Ciebie. pisze to za każdym razem. jesteś światłem w tunelu. Pozdrowienia z Londynu

  • @sPlonka
    @sPlonka 7 месяцев назад +2

    Dziękuję ❤

  • @miqel2329
    @miqel2329 7 месяцев назад +4

    wyjąć czy wyciągnąć wnioski?

  • @Staslo
    @Staslo 7 месяцев назад +1

    Fenomenalny film

  • @marcinwachcinski1096
    @marcinwachcinski1096 7 месяцев назад

    Europa choć relatywnie mało w skali globu emituje "ciśnie" swoich obywateli bardzo mocno a Indie dlatego, że mają coraz susze (przez zmiany klimatu)j i brakuje prądu z elektrowni wodnych zwiększają drastycznie wydobycie i import węgla...

  • @Anusiakens
    @Anusiakens 4 месяца назад

    Dzięki że to co robisz! ❤

  • @Szachtario
    @Szachtario 7 месяцев назад +1

    Ok, a jeśli założymy, że to urbanizacja odpowiada za ocieplenie klimatu? Czyli miasta stanowią agregaty akumulujące ciepło za dnia i emitujące w nocy, co odpowiada faktycznie za podniesienie średniej temperatury, bo nie ma cyklu wychładzania w nocy - każdy w mieście tego doświadczył. Bo jak sięgniemy do danych historycznych, to duża ilość CO2 raczej jest skorelowana ze zlodowaceniami a nie odwrotnie ;)

    • @AN-ix9lg
      @AN-ix9lg 6 месяцев назад

      nie.. cywilazacja ma znikomy wpływ na cokolwiek. Chodzi o otoczenie Ziemii i aktywność słońca.
      Ale.. co ja tam wiem, lewaki mają kolorowe ptaki i prawdę objawioną ;)

  • @adam-nc2hn
    @adam-nc2hn 7 месяцев назад +1

    Nowa Zelandia❤

  • @iowa406
    @iowa406 7 месяцев назад +2

    Nie zgodzę, się, że skala zagrożenia "dziurą ozonową" i globalnym ociepleniem jest podobna. Jak dla mnie dodatkowa emisja CO2 jest dużo większym zagrożeniem, oraz wyzwaniem do jego redukcji. Walka z freonami była dość szybka i skuteczna, dlatego że znaleziono w miarę tanie i dostępne inne środki na ich zastąpienie. Przy dodatkowej emisji CO2 nie jest już tak prosto i tanio. Dodatkowo freony dotykały tylko 2-4 dziedzin gospodarki. Paliwa kopalne dotykają praktycznie całej gospodarki, od transportu, przez ciepłownictwo, dalej p-rzez produkty codziennego urzytku ( plastiki) do farmaceutyki.

    • @LostAniolek
      @LostAniolek 7 месяцев назад +3

      Nie doglądnąłeś/aś do końca. Wszystko co wymieniasz jest prawdą i jest zawarte w filmie. Skala zagrożenia jest podobna ze względu, że wszystkie kraje by musiały się na to pisać ale samo rozwiązanie tego problemu jest trudniejsze do kwadratu na sterydach.

  • @joannapolenz8030
    @joannapolenz8030 7 месяцев назад +1

    A co z kwaśnymi deszczami?

  • @aleksandrawiewiora5478
    @aleksandrawiewiora5478 7 месяцев назад

    O nie, a ja miesiąc temu robiłam zajęcia dla młodzieży o dziurze ozonowej! Za wcześnie! Jakbym wiedziała, to bym czekała, żeby móc włączyć do zajęć Twój film;)

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 7 месяцев назад

      40 lat temu robiłaby pani zajęcia o komuniźmie i zaletach stanu wojennego

    • @aleksandrawiewiora5478
      @aleksandrawiewiora5478 7 месяцев назад +1

      @@kristofforos1007 o, ciekawa teoria, na jakiej podstawie wysnuta?🤔

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 7 месяцев назад

      @@aleksandrawiewiora5478 ano, dziura ozonowa to skomplikowany problem z dziedziny fizyki cząstek , jeśli jest pani specjalistka to sorry, ale jeśli nie przeprowadza pani własnych badań (a na tym forum raczej wybitni eksperci nie piszą) to wtłacza oani do głowy młodzieży cudze opinie. A to już agitka nie nauka

    • @aleksandrawiewiora5478
      @aleksandrawiewiora5478 7 месяцев назад +1

      @@kristofforos1007 ah, I z powodu fizyki cząstek wnioskujesz, że robiłabym zajęcia o zaletach stanu wojennego?
      Mam skończone dwie uczelnie wyższe na kierunkach chemicznych, więc coś tam o cząstkach i ozonie wiem... A Ty?

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 7 месяцев назад

      @@aleksandrawiewiora5478 a to przepraszam , ale w takim razie po co Ci wsparcie mlodwj lewicowej aktywistki ? Jest dla ciebie autorytetem ta Kasia ?

  • @beatamk9428
    @beatamk9428 7 месяцев назад

    To bardzo ważny film, mam nadzieję, że kiedyś zapomnimy o tym problemie 😘

  • @agatawencel5401
    @agatawencel5401 7 месяцев назад +1

    ❤❤

  • @octavokowalski
    @octavokowalski 7 месяцев назад +1

    Wnioski się wyciąga a nie wyjmuje

  • @justynar7680
    @justynar7680 7 месяцев назад

    Jestem rocznik '94 i pamiętam rysunki z dziurą ozonową w podręcznikach 😉

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 7 месяцев назад

      ja jestem ćwierć wieku starszy i w moich był Lenin i Aurora

  • @silverado351
    @silverado351 7 месяцев назад +12

    Globalne ocieplenie zniknie samo bez naszego zaangażowania ale dopiero gdy nas wszystkich zabraknie

    • @leopl9468
      @leopl9468 7 месяцев назад

      zacznij od siebie.

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 7 месяцев назад

      @@TakaShiGUREEDO Być może zdąży nas zastąpić AI.

    • @silverado351
      @silverado351 7 месяцев назад

      @@leopl9468 ok. Idę się zabraknąć

    • @martin_93
      @martin_93 5 месяцев назад

      aby temu zapobiec, niech każdy leci do Nowej Zelandii samolotem i nagra vloga!

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 5 месяцев назад

      @@martin_93 A ile przejeżdzasz rocznie samochodem?

  • @teenageriot8251
    @teenageriot8251 25 дней назад

    Celne

  • @arsov9885
    @arsov9885 7 месяцев назад +1

    O-Zone - Dragostea Din Tei
    Lomantarz dla statystyk

  • @kinashy8863
    @kinashy8863 7 месяцев назад +1

    Bardzo ciekawe

  • @anatolydyatlov963
    @anatolydyatlov963 7 месяцев назад +2

    Mogłabyś nam zdradzić jakie zabiegi pielegnacyjne sprawiają, że masz taką skórę? Czy robisz coś poza stosowaniem filtru SPF, zdrową dietą, kremami nawilżającymi i regularnym snem?

    • @AdrianXQ
      @AdrianXQ 7 месяцев назад +2

      Pewnie nic więcej niż to co wymienione

  • @Jesus51451
    @Jesus51451 6 месяцев назад

    Dzięki Kasia!
    Czy jak oglądam kilka razy i lecą reklamy to nabijam Ci skarbonkę?

  • @pokrec
    @pokrec 7 месяцев назад +1

    Wnioski się wyciąga, nie wyjmuje.

  • @Yanoosh7
    @Yanoosh7 7 месяцев назад +1

    Dzięki

  • @krzysztofmg16
    @krzysztofmg16 7 месяцев назад +2

    Jak tam przeżyłaś ? Bez😮 osłony ozonu?
    A jacyś ludzie tam jescze żyja, jakie maja mutacje?.
    Pytam sie poważnie , muszą być dość duze skutki przy 40% nasileniu uv.

  • @Ginny6789
    @Ginny6789 7 месяцев назад

    Muzyka z początku filmu... Zahipnotyzowała mnie. Mogę źródło??

    • @Ginny6789
      @Ginny6789 3 месяца назад

      Znalazłam XD Teraz nie przestaję słuchać :P

  • @MrMalu01
    @MrMalu01 7 месяцев назад +59

    Kwestia ocieplenia klimatu szczególnie w europie to dla mnie żart. Co da to całe ograniczanie wszystkiego w Europie jak same Chiny produkują naście razy więcej gazów cieplarnianych niż Cała Europa. A Chiny jakoś nie wprowadzają takich restrykcji. Z tego co widzę to głównie Europa (malutki kontynent w porównaniu do pozostałych) najbardziej ogranicza wszystko a cała reszta ma to gdzieś… z takim podejściem raczej się nie ma co łudzić że ogarniemy te walkę z ociepleniem.

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 7 месяцев назад +16

      Co proponujesz?

    • @MrMalu01
      @MrMalu01 7 месяцев назад +2

      @@jakubskonieczny5750 nie jestem osobą decyzyjną. Ale jako osoba żyjąca w europie mam takie spostrzeżenie.

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 7 месяцев назад +20

      @@MrMalu01 po prostu z ciekawości pytam jakie rozwiązanie byś zaproponował. Bo ten argument do mnie przemowi ale muszę usłyszeć jakieś alternatywne rozwiązanie, które wskaże lepszy kierunek postępowania (lepszy w kontekście klimatu oczywiscie).

    • @MrDeny105
      @MrDeny105 7 месяцев назад +86

      Jest to popularny mit, że Chiny nie robią nic. Poszukaj sobie o ich normach emisji spalin, które są jeszcze bardziej emisyjne niż europejskie. To bardzo duży kraj, nie zejdą z emisją do 0 w 5 lat i będą długo przodowali w statystykach, ale mówienie, że nie robią nic, jest sporym nadużyciem.

    • @mariuszsiomekstudio
      @mariuszsiomekstudio 7 месяцев назад +30

      @@MrDeny105 dodatkowo bardzo teraz inwestują w źródła odnawialne (chyba panele, jeśli mnie pamięć nie myli)... za chwilę 100 krotnie przebiją czerpanie z nich energii, niż robi to europa

  • @krzysztofmg16
    @krzysztofmg16 7 месяцев назад +3

    "Troche" trąci hipokryzją, namawiać do walki z "globalnym ociepleniem" i nie spalać paliw kopalnych i w tym samym czasie lecieć samolotem na paliwo kopalne ( domniemam że był to samolot) prze pòł świata i jezdździć samochodem chyba też na paliwo kopalne.
    Interesujące.

  • @STANTOMROG
    @STANTOMROG 7 месяцев назад +1

    No nie jestem z twojego pokolenia , wyjąć to można coś z kieszeni a wnioski to o ile pamiętam się wyciąga

  • @Czarosuaw
    @Czarosuaw 7 месяцев назад

    Czy wniosków się przypadkiem nie wyciąga?

  • @wielkapieczarka
    @wielkapieczarka 7 месяцев назад +1

    ooo, a co to za nowy film z przyczajki? :D

  • @gofferix
    @gofferix 7 месяцев назад

    Ogólnie przypał z 5:12 i ten wchile wcześniej nasilający się przepał na obrazku

  • @martin_93
    @martin_93 5 месяцев назад

    No tak, nie ma to jak opowiadać o ekologii z najbardziej oddalonego od polski miejsca, do którego leciało się samolotem xD

  • @Mody5221
    @Mody5221 Месяц назад

    Komentarz dla zasięgu

  • @adamtrzmiel4515
    @adamtrzmiel4515 7 месяцев назад +1

    A gdzie ty bylas jak cie nie bylo? Dostajesz trzy sekundowa nagane wzrokowa!

  • @Renegat59
    @Renegat59 7 месяцев назад

    Biorąc pod uwagę że nazwa DuPont jest od nazwiska założyciela Francuza to pewnie wymawia się "Dupą", więc jeszcze śmieszniej;)

  • @sobieskirust5453
    @sobieskirust5453 22 дня назад +1

    Zapytajcie się tych naukowców jak powstało życie na ziemi ile wulkanów musiało wrzucać te wszystkie straszne gazy w atmosferę...

  • @ukaszkaminski627
    @ukaszkaminski627 7 месяцев назад +2

    Proszę zwrócić uwagę, że "dziura ozonowa" powstawała nad biegunem południowym. Nad północnym jej nie było. Katalizowany przez freony rozkład ozonu wymaga specjalnych warunków, chmur stratosferycznych, które powstają wyłącznie nad Antarktydą. Do tego ozon ciągle powstaje z tlenu pod wpływem właśnie promieniowania nadfioletowego, więc mamy tu sprzężenie zwrotne ujemne - im bardziej zmniejszy się warstwa ozonu, to tym więcej będzie przenikać promieniowania nadfioletowego, co będzie prowadzić do zwiększonej syntezy ozonu. Gdy wywołano panikę związaną z "dziurą ozonową" nie było jeszcze do końca znanych wiele faktów dotyczących ozonu. Potem, gdy okazało się, że nie jest tak tragicznie, jak wcześniej zakładano to naukowcy postanowili uznać, że ten wyimaginowany problem ekologiczny został rozwiązany. Co ciekawe, nie trąbili zbytnio to tym sukcesie, obawiając się, że się jedynie ośmieszą, gdy ktoś będzie to gruntowniej badać.

    • @dariuszgorecki5380
      @dariuszgorecki5380 5 месяцев назад

      źrodło

    • @ukaszkaminski627
      @ukaszkaminski627 5 месяцев назад

      @@dariuszgorecki5380 Elementarna chemia nieorganiczna. Przemysław Mastalerz. Wrocław 1997. Strony 244-247.

  • @matemp5815
    @matemp5815 7 месяцев назад +3

    insteresujacy Temat ! jak zawsze! i do tego Śliczna jak zawsZE ! pOZDRAWIAM:)

  • @rarestresskillerfenomen6308
    @rarestresskillerfenomen6308 7 месяцев назад

    Istnieje możliwość produkcji ozonu na drodze stoją politycy i największe korporacje gdyż skutkuje to zmianami w prawie i samej produkcji jak i życiem codziennym ludzi ogólnie patrząc na codzienność jest mniej burz z wyładowaniami jednym z największych producentów ozonu prawdopodobnie jest to problem wywołany przez usztucznianie pogody wystarczy poobserwować niebo i co się dzieje kiedy przelatuje samolot zostawiając ślady.. To się dzieje jest kilka zamkniętych kręgów bunkry istniejące w kilku miejscach nie są po nic.. Może o tym wiesz a może nie.. Jest więcej rzeczy i spraw gorszych niż same paliwa kopalne ale żadna z tych korporacji nie poruszy tego tematu a ludzie z wyższym statutem społecznym poruszający tematy rozpylania różnych substancji zazwyczaj cicho znikają.. Pozdrawiam i polecam poszukać choć to staje się coraz trudniejsze poprzez zacieranie śladów jak naprzykład zmiany wprowadzane na rzecz "politycznej poprawności" wiele spraw jest zmywanych i całkowicie zatajanych przez wyższe działalności dla ogłupienia mas wystarczy przejrzeć podręczniki szkolne wydawane nowe dla dzieci dzieje się powoli krok po kroku a jeszcze więcej się stanie

  • @MichaSasin
    @MichaSasin Месяц назад

    Alee bujdy na resorach :D Usmialem sie co nie miara

  • @adam-bl7rx
    @adam-bl7rx 7 месяцев назад

    hmm cytat Czas wyjąć wnioski jest to poprawnie napisane ??????

  • @joannaoles3710
    @joannaoles3710 7 месяцев назад

    Oppenheimer vibes 😉

  • @sowa816
    @sowa816 7 месяцев назад

    7:00

  • @samwieszkto436
    @samwieszkto436 7 месяцев назад

    Jak myślisz z czego wynikają zakłamania GPS na północy Polski?

  • @Niko-1906
    @Niko-1906 6 месяцев назад +1

    Kasiu, Nowa Zelandia, gratuluję, też chciałbym tam się wybrać. Ile szłaś przez całą Azje a potem wpływ przez morze no i jesteś no bo nie uwierzę że lecalalaś samolotem to masa ton CO2 które zabije życie na ziemi?

  • @JakubJurkiewicz
    @JakubJurkiewicz 7 месяцев назад

    Pozdrowienia z NZ!

  • @klausvonshnytke
    @klausvonshnytke 7 месяцев назад +4

    Aktywiści klimatyczni nie tylko stawiają opór politykom i lobbystom, ale przede wszystkim gospodarkom rozwijającym się, które swój rozwój ekonomiczny i dobrobyt mieszkańców uzależniają od taniej energii. Eco zaminniki nie są dla nich osiągalną alternatywą. Nie są zresztą alternatywą nawet dla krajów wysoko uprzemysłowionych.

    • @grzesieke3549
      @grzesieke3549 7 месяцев назад +7

      Jest wprost przeciwnie. W Europie energia wiatrowa i słoneczna jest tańsza w hurcie niż paliwa kopalne ale nie jest zawsze dostępna. czasami potrzebujemy jeszcze paliw kopalnych żeby zatkać dziury między okresami kiedy mamy za mało słońca lub wiatru. W przyszłości spodziewamy się tam dziurę zatykać akumulatorami, zarządzaniem popytem, biogazem itp. ale jeśli inwestujemy w takie technologie to one później tanieją i kraje rozwijające się mogą w nie wejść łatwiej. Natomiast w cieplejszych i uboższych krajach energia słoneczna jest bardziej dostępna. Tam nie potrzeba magazynować energii na całą zimę (tam gdzie zimy nie ma) a wystarczy na wieczór. Innowacyjne firmy w Afryce sprzedają zestawy paneli fotowoltaicznych z kompletem żarówek i ładowarek do telefonu. Wszystko tańsze niż w Europie bo nie potrzebują inwerterów czyli zmienników prądu stałego z paneli na zmienny sieciowy. Kraje cieplejsze będą miały przewagę konkurencyjną dzięki temu nad chłodniejszymi bo będą miały tańszy prąd. W ogóle nie wspominamy również o tym że np każde 10zł wydane na węgiel do produkcji elektryczności dokładamy do tego 8 zł kosztów utraty zdrowia z powodu smogu. Także koszty zdrowotne węgla są ogromne i to zaoszczędzimy przechodząc na oze.

    • @mateusznowak8958
      @mateusznowak8958 7 месяцев назад +1

      Sama produkcja jest tańsza, ale ilość materiałów na wybudowanie elektrowni wiatrowych oraz farm słonecznych jest nie współmierna do bilansu rocznego. Polecam poszukać wykładu polskiego profesora który porównuje oze i energetykę atomową. Ślad węglowy, niskie ceny o które tak walczą ekolodzy wiążą się z tym. Nie ma efektywnego sposobu na magazynowanie energii oze wiec na najbliższe kilka dekad jest to gorsze dla planety niż elektami jądrowe

    • @geckoco6804
      @geckoco6804 7 месяцев назад +1

      Przecież większość przemysłu, który był w Europie to się przeniósł po prostu do Azji i te okolice. Aktywiści klimatyczni to gadają o tym, co ich lobbyści powiedzieli, że mają im gadać. Stare metoda - kup sobie kler - tyle, że w naszych czasach to ekologia jest już dominującą wiarą, a nie chrześcijaństwo.

    • @grzesieke3549
      @grzesieke3549 7 месяцев назад

      @@geckoco6804 tu się z tobą zgadzam że wylewają dziecko z kąpielą wycinając przemysł w Europie i przenosząc go do Azji. Zauważ jednak że odnawialne źródła energii to jest właśnie szansa na rozwój przemysłu. Każdy Polak wydaje 5000 zł na paliwa kopalne, które w 3/4 ściągamy z innych krajów. Te pieniądze mogą zostać u nas w Polsce. Jeśli to my będziemy produkować energię. Poleciłeś mi profesora stupczewskiego który się zajmuje energetyką jądrową. Bawi mnie że uważasz go za obiektywną osobę. Każda sroka swój ogon chwali, a prawda leży gdzieś pośrodku. Ja czytałem książkę Marcina popkiewicz a o rewolucji energetycznej. I tam są różne scenariusze między innymi też z energią jądrową. Wygląda na to że będziemy mieli trochę oze i trochę energetyki jądrowej. Montaż przyszedł mi do głowy jeszcze jeden argument który był w tej książce. Elektrownię jądrową buduje się około 12 lat. A za 12 lat może się okazać że już oze będzie najtańsze i co wtedy?

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 7 месяцев назад +1

      @@grzesieke3549 Dochodzi jeszcze lokalność i skalowalność tego typu instalacji - nie trzeba budować wielkich i rozległych sieci przesyłowych, nie potrzeba wydawać miliardów dolarow na wielkie elektrownie i sieci by w jakiejś wiosce był prąd.