Nekem ez nem új, de hatalmas dolog, hogy végre már egy magyar orvos is felvállalja a felvilágosítást, köszönöm ! Nehéz lesz "lenyomni" a pékárukon élő magyar társadalom torkán, de valahol el kell kezdeni, mert óríási a lemaradás. Alig várom a következőt, mindig megosztom.❤
Szendi Gábor is orvos több mint 10 éve beszél a káros ételekről összetevőkből. Többek között a lektinről. Itt volt ez az információ de valamiért egy külföldi könyvnek jobban hisznek az emberek
nekem már 10 éve nincs TV-m, szóval, én már régen tudtam ezekről, de Dr. Csicsor már vagy 6 éve CSAK erről beszél, mármint a lektinekről. De mégiscsak jó volt az előadás.
@@gyorgynemeth4484 Így is van! Egyél sok teljes kiőrlésű pékárut, lehetőleg olyat, amiben van cukor és egy csomó olaj! A kemény csávók nem hüylék, csak bátrak!
Konkrétumokat Mester Károly sem nagyon mond. Az egyik műsorvezető kérte tőle hogy sorolja fel a fekete pontokat, hogy mit ne együnk. Ezután ment a mellébeszélés a dániai malacokról.
@@ottotobi1085 dehogy is akkor kevés videóját láttad,nagyon egyszerű semmit mivel mindenben benne vannak.Csak védekezésedet tudod erősíteni és csökkenteni az ultrafeldolgozott szemetet. Saját kerted van helyi húsod amit te magad tudsz ellenőrizni.Esetleg akkor van esélyed,de ha teheted legalább a kenyeredet.nézd meg több videóját és figyelj oda! Én itt most nem fogom felsorolni
Döbbenetes! Egészségre vonatkozó tanácsokat csak egészséges emberektől fogadok el. Doktor Úrról sugárzik az egészség, így tőle örömmel fogadom a felvilágosító szavakat. Így 70 évesen hálásan köszönöm.🙏🙏💖💖
Elkezdtem nézni a podcast-et egy pár hete. 1 héttel ezelőtt elkezdtem A növényparadoxon című könyvet olvasni. Ma végeztem a könyvvel. 3 napja tartom azt az étrendet teljes mertékben amit a könyv javasol. Ha megérted a könyvet simán képes leszel arra, hogy megváltoztasd az étrendedet. Simán! És az a fura, hogy jobban is érzem magam és sokkal több energiám van, úgy, hogy napi szinten magas intenzitású edzéseket végzek. Sajnálom, hogy nem találtam már sokkal korábban rá erre a podcastre és a könyvre. A kulcsa az egésznek az ellenálló keményítőt tartalmazó növények, a leveles zöldségek és keresztesvirágúak, tengeri herkentyűk-halak, valamint szabadtartású állatok, vadállatok húsai KISEBB mennyiségben. Továbbá étrendkiegészítők amit tetszik vagy nem tetszik de muszáj szedni. D-vitamin, omega-3, cink stb. Csak így tovább Doktor Úr! Magyarországon erre van a legnagyobb szükség az emberek szemének a felnyitására! Köszönöm az útmutatást!
Önöket hallgatva rendesen berezeltem. Legnagyobb tisztelettel Balsai doktor aztat mondjad mit egyek, ne csak azt, hogy mit ne. Beharangozóval ellentétben egyetlen termék sem volt megnevezve ami nem nyiffant ki.
2 месяца назад+20
Olvassa el Steven R. Gundry "A növényparadoxon" C. könyvét. Abban választ kap a kérdésére. Gyakorlatilag dr. Balsai a könyv nyomán és azon túl, utána járva és témákat mélyebben kifejtve osztja meg a nagyon értékes információkat. Amúgy a mit egyen az ember, nagyon sok podkesztben elhangzik. De segítek. Dió félék mehetnek. Mint említettem a kesu az nem dió. (Pl. Dió, pekán dió, pisztácia, mandula) Zsíros húsok, szalonna, vaj, zsír, olíva olaj, kókusz olaj. Halak, tenger gyümölcsei, de nem telepen nevelt, hanem élő vízben fogott. Leveles zöldségek, gumós zöldségek. Amúgy a könyv tartalmazza az "igen kérek" és a "köszönöm nem kérek" ételeket. Recepteket is tartalmaz a könyv.
2 месяца назад+7
Még egy apróság. 91,3kg-ról 75kg-ra fogytam tudatosan, 4 hónap alatt, 179cm magassághoz. A magas vérnyomás 116-111 Systole és 60-72 Diastole közé süllyedt. Január eleje óta csinálom az időszakos böjtöt. 16/8 időablakkal.
A diófélék rengeteg omega 6-ot tartalmaznak, azért nem tanácsos sokat enni belőlük. A zsíros húsokat biztosító állatokat gabonával etetik, a szárnyasokat antibiotikummal, a vaj tejtermék, a tengeri halak és tenger gyümölcsei higanyt tartalmaznak és honnan tudom, h élő vízből fogták, mert azt mondják? Én olvastam ezt a könyvet, de egyenlőre csak választhatunk, h melyik mérget szeretnénk magunkhoz venni!
Ez az apróság nagyon jó, de az időszakos böjt nem működik mindenkinél, van akinek kifejezetten káros. Örülök, h sikeres volt, de higgye el, h nagyon sokfélék vagyunk és nincsenek egyenszabályok!
2 месяца назад+4
@@MartaHavasi önnél kifejezetten káros? Vagy ez egy menekülő út. Amúgy az időszakos böjt csak az egyik pillér. Igen, azt emeltem ki, de mellette megszűntettem a felesleges gyümölcs bevitelt, csak az érési időszakban, csak kis mennyiségben, amit mi szedünk, és biztos napon érett vegyszer mentesen tartott növények termése a ház körül. Nem fogyasztok pékterméket, tésztát, cukrász terméket. Nem fogyasztok kesut, paradicsomot, cukkinit, padlizsánt, burgonyafélét stb. Megnöveltem a feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztásának a mennyiségét. A heti sporttal töltött órák számát 7-15 óra közé tettem. Az alvással töltött óráim száma 5,5-6 óráról felvittem 7-8 órára.
Drága Tamás! Ez mind szép és jó, már olvastam róla és el is hiszem. DE..... Legyenszíves elmondani azt is, hogy akkor mit együnk? Mert ha kihagyom amiről beszél és hozzáveszem amit még korábbról tudok, h a füstölteket, felvágottakat, sajtokat, tejterméket, hüvelyeseket sem ehetünk, akkor mit együnk? A húsokat szolgáltató állatokat gabonával, antibiotikummal etetik, a tojás is onnan származik, akkor mit együnk??
És még továbbra sem tudjuk hogy a Dr. Úr mit is eszik....😂 Ugyan csak hónapok óta várunk ezekre az infókra . Olyan ez az egész sorozat mint egy választasi kampány, nagyon sok ígéret és csak valami kis infómorzsát kapunk. Himalájai tartósított hegyi rántott zuzmót lehet akkor enni? Vagy abban is van valami nem okés😅 A viccet félretéve én lassan fél éve várok arra, hogy megtudjam PONTOSAN milyen vitamint kéne fogyasszak. Igen A B C D E... de milyen márkát vegyek?! Mert a polcokon van vagy 50 fajta de azok meg tuti nem "jók"
Nos semmit nem mondtak a bevezetoben beharangozottakrol. Megtevesztes, atveres hiteltelenne teszi az okesnak tünő MAS dolgokat. Semmi kivezetot nem mond Vsslodast okoztak
2 месяца назад+10
Ha meghallgatta a podkastokat akkor már nagyon felkészültnek kellene lenni, hisz dr Balsai mindig elejt fontos információkat. Pl. "A növényparadoxon" C könyv. De ebben a podkesztben is említi, hogy várja, hogy az emberek elolvassák a könyvet(ket). A vitaminokról pedig ha már itt tartunk. GAL multivitamin pl. Az egyik ami jó lehet, vagy Lenkei multivitamin. Jelzem dr. Balsai egy holisztikus fogászati centrumot üzemeltet. Fizetnek neki azért, hogy konzultáljon érdemben a betegekkel, hogy irányt mutasson. Itt meg sokan nem mennek utána, de várják az ingyen "ebédet". A diplomamunkám elkészítéséhez a konzulensem egy folyóirat címet mondott. Abban a folyóiratban voltak a cikkek mentén megjelölve forrás anyagok amiket lehetett kutatni. Itt is folyamatosan kapunk forrásanyagot amit jogunkban áll kutatni. Pl. Elárulta egyszer a könyvet. Azt beszereztem. Mivel nem vagyok orvos, az ott olvasottakat a Semmelweis Egyetem online felületén ellenőriztem, utána mentem. De maga a könyv is vagy 4 oldalnyi forrásanyagot jelöl meg. Gondolkodni, tanulni ér!
Én nem ennék "szintetikus" vitaminokat (sok tudományos anyag van fenn erről is), csak "drága vizeletet" csinál, a táplálékkiegészítőkkel együtt (még árt is a vesének). Rájuk is van írva: "Nem helyettesítik a kiegyensúlyozott táplálkozást". Szóval ez egy óriási biznisz, maradnék a nagyszüleink táplálkozásánál - erdélyi idős emberekről vannak videók, 90 év fölött vígan élnek, aktívak, orvost, gyógyszert nem láttak.( Kupica pálinka, kolbász, szalonna, pityóka, kovászos kenyér.) A koleszterin-hazugság, zsírszegény kaját propagálóknak - és a zsírban oldódó vitaminok (DEKA)/eszenciális zsírsavak?! Csoda, hogy mindenki D-vitamin hiányos?! (Jelenlegi orvosi ajánlás a "low fat"!, Az emberi test közel 40%-a zsírszerű, lipidszerű anyag, az agyé 80%!) Dupla haszon, lehet adni nekik D-vitamin tablettát! Szóval annak idején az USA-ban az orvosok a cigarettát (Camel, Marlboro márka) is ajánlották, mint egészséges!!! És amit az utóbbi 3 évben csináltak...?! Vissza a természethez!!!
Tisztelt Doktor Úr! Érdekelne, hogy pontosabban milyen atkákról, gombákról és gyomirtókról beszél, amiket jellemzően teljes kiőrlésű lisztek tartalmaznak? Laikus érdeklődőként megjegyzem, hogy A burgonyafélék (Solanaceae) közé sorolni a cukkinit és az uborkát (Cucurbitaceae) jelentős rendszertani tévedés.
Illetve ugy tudom, hogy a lektinek hőérzékeny fehérjék, és nagy részük már viszonylag alacsony hőmérsékleten is lebomlik. Általánosságban elmondható, hogy a lektinek 80-100°C közötti hőmérsékleten kezdenek el lebomlani. A főzés során alkalmazott hőmérséklet (100°C, vagyis a víz forráspontja) már elegendő ahhoz, hogy a lektinek jelentős része inaktiválódjon. Például a hüvelyesek, mint a bab vagy a lencse, amelyek különösen magas lektintartalommal rendelkeznek, legalább 10-15 perces forralásra van szükségük ahhoz, hogy a lektinek hatástalanná váljanak és biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Nyers vagy nem megfelelően főzött hüvelyesek esetében a lektinek jelenléte mérgezést is okozhat, ezért nagyon fontos a megfelelő előkészítés. Összefoglalva, a lektinek lebomlásához általában elegendő a 100°C-on történő főzés, de mindig érdemes megbizonyosodni arról, hogy az ételt elegendő ideig főztük-e, különösen a magas lektintartalmú ételek esetében.
Annyit halkan megjegyeznék, hogy a lektin egy gyűjtő fogalom. A ricinusban is lektin van, de ott 2 szem is halálos, meg a paradicsomban is. Valtozik az összetétele növényfajtankent.
Ez vegytiszta Paleo. Nagyon nem nehéz erről infót találni, főleg, hogy Szendi is már kb. 20 éve mondja, írja. Csodatudásnak látszatva, miért kell ilyen fellengzősen úgy csinálni, mintha kegyet gyakorolva most ezt a doki "új" felfedezésként megosztja az egyszerű "tudatlanokkal". Ettől függetlenül nem baj, ha többször elhangzik, csak kicsit irritáló ennek az ürgének a stílusa. Ami viszont nagyon hiányzik, hogy alternatívát mondana, és arra is figyelmeztetne, hogy ha elhagyja valaki a gabonákat, akkor azért ne egyik napról a másikra tegye, étrendet csak fokozatosan lehet, szabad váltani.
2 месяца назад+3
Nem. Nem vegytiszta paleo. Ki kell ábrándítsam, de valóban közel áll hozzá. Steven R. Gundry A növényparadoxon és A hosszú élet paradox C. könyvek értelmezése. Érdemes úgy figyelni amit mond, hogy elolvasta ezeket a könyveket.
Égre földön keresem a könyvet, de nem lehet megkapni.
2 месяца назад
@@monikanagy2070 e-book formátumban kaptam meg én is. most nem látom. Én PDF-esítettem és kinyomtattam magamnak. beszéljünk privátban. Az fb-n megtalál, írjon messengerben.
Amerikai viszonyra szól a könyv más vegyszereket használnak, itthon nem engedélyezett. Génmódosítás sem ott igen Egyébként tiszta paleo. Szendi írt először a lektinről csak több mint 10 éve kevesen voltunk vevők rá.
Több ismerősöm van aki már elmúlt hatvan éves és szinte minden nap megeszik több mint fél kiló kenyeret , két-három paradicsomot és paprikát , heti 5 literes üvegnyi kovászos uborkát és még aktívan dolgozik-jön-megy . Ez hogyan lehetséges ?
Sajnos nem találtam olyan átfogó táblázatot, amely részletesen mutatná minden egyes növény lektintartalmát, mivel a lektinek mennyisége és típusa rendkívül változó lehet az egyes növényekben és még azon belül is a különböző fajták között. Jó lenne az adott fajtát amit termesztünk letesztelni. Ezek közül valaki ismeri valamelyiket? A lektinek mérésére laboratóriumi körülmények között többféle módszert alkalmaznak, ezek közül néhány: 1. **ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay):** Ez a módszer specifikus antitesteket használ a lektin jelenlétének és mennyiségének kimutatására. 2. **Hemagglutinációs teszt:** A lektinek képesek vörösvértesteket összetapadni (agglutinálni), és ez a tulajdonság felhasználható a jelenlétük kimutatására. Ezt a tesztet gyakran alkalmazzák egyszerű szűrővizsgálatokhoz. 3. **Mass spectrometry:** Ez a módszer lehetővé teszi a lektin molekulák pontos tömegének meghatározását és azonosítását. 4. **HPLC (High-Performance Liquid Chromatography):** Ez egy olyan elválasztástechnikai módszer, amelyet a lektinek mennyiségi meghatározására is használnak. A növények lektintartalmának méréséhez általában speciális laboratóriumi eszközökre és szakértelemre van szükség, így otthoni körülmények között nem lehetséges pontosan mérni a lektin mennyiségét. Általában a lektinek csökkenthetők főzéssel, áztatással vagy fermentálással, így ezek az eljárások csökkenthetik a lektinbevitel kockázatát.
Mindig rossz a kedvem musor utan. Elolvastam a kommenteket,ahány, annyiféle verzió....igy arra jutottam, ha már megingok /mert nem nehez/ az arany kozeputat valasztom. Kiteszek 3 katona bünős dolgot.... a 3 katonatol nem hinnem,h sokat artok magamnak,mert ami nem jo, annak ugyanakkor jotekony hatasa is van. Majd a 13.reszhez érve, ujra leulok magammal es atgondolok mindent. Musor kozben ettem pont lecsot. Abbahagytam az evest. 😢😢 Koszonom ezeket a nagyon értékes musorokat❤
Az lenne a kérdésem, hogy a vérképben ezt honnan lehet megállapítani, megtudni, vagy már ki kell alakuljon az inzulinrezisztencia , h észre lehessen venni? Lehet hülye kérdés, de azért felteszem :) Konkrétan a vérből melyik összetevő emelkedett értéke fogja nekem megmutatni, h hányadán állok ezzel a lektinnel? Köszönet....
Már nagyon vártam a következő részt❤ Akkor a kovászos uborka is felejtős?
2 месяца назад+3
Az uborka alapból felejtős, viszont a fermentáció segít az uborka ehetővé tételében. Még ennek utána akarok menni, hogy mennyire tudja semlegesíteni a fermentáció az uborka negatív élettani hatásait. Addig marad a savanyú káposzta.
És ott a kenyér is benne.... Amit mondjuk a baktériumok fogyasztanak a folyamatban... De akkor is marad utána biztos glutén meg glifozát, ha GMO-s gabonából készült a kenyér... Vagy van olyan recept, amibe nem kenyeret kell tenni? Én csak most csináltam életem első kovi ubiját......
@@evelinpente5543 A fermentálásnak pont az lényege, h ezeket az ártalmas anyagokat lebontsa. A gabonákat is fermentálják, h fogyaszthatóvá tegyék! Ennek kellene jobban utánajárni illetve öszeereszteni az ellenkező véleményen lévő tudósokat!
@@evelinpente5543Szendi paleojaban mar tizeneve kitalaltuk, hogy kenyer nelkul, csak 1 kaposztalevellel letakarva az uborkat is tokeletes lesz a koviubi. De eddig en sem gondoltam volna, hogy az uborka nem egészséges
Csatlakozom az előttem néhánnyal hozzászólóhoz, ebből a podcastból pár növényről tudtuk meg, hogy nem ajánlott a fogyasztásuk, de a lényeget, hogy MIT EGYÜNK, ehetünk, ha védeni akarjuk a bélflóránkat, azt nem! Pedig EZ érdekelné a legtöbbünket leginkább! Erről kérünk részletes tájékoztatást! (a kesudiós résznél nem hangzott el, hogy mi a valós helyzet ezzel, ajánlott, vagy nem a fogyasztása?)
KÉRDÉS: Üdvözlöm! Ha már tiszta belek, akkor kíváncsi lennék hogy mi a véleménye a Hydrokolon terápiáról? A promenád a gyönyörbe c. filmben Anthony Hopkins is megmondta, :"tiszta belek, örök élet" :) A doktor úrnak mi a véleménye erről?
A HYDROCOLON TERÁPIA A VASTAGBÉL RADIKÁLIS MEGTISZTÍTÁSÁT JELENTI KÚRASZERŰEN. A VÉKONYBELET EZZEL A MÓDSZERREL NEM LEHET MEGTISZTÍTANI, AHHOZ CSAK A BEVITT TÁPLÁLÉK VAGY MÁS KÚRASZERŰEN ELFOGYASZTOTT "TÁPSZEREK" ALKALMASAK. PL. GYÓGYNÖVÉNNYEL KOMBINÁLT ROSTOK, STB.
És ha elhagyunk mindent amibe lektin van akkor kb alig ehetünk valamit,úgy hogy lesz meg az a rengeteg vitamin ásványi anyag stb.. amire szüksége van a szervezetnek?
14.45-nèl a doktor úr emliti, hogy el is lehet olvasni csak sajnos a műsorvezető beleszólt. A növènyparadoxon cimű könyvre gondolt? Sajnos azt a könyvet nem sikerült beszereznem de a vitaminipart igen. Elkèpesztő mit művelnek a gyógyszergyárak. Kó hallgatni ezt a műsort ès jegyzetelni mit ne együnk. Sok minden nem fog maradni a vègère.
Végre beszél erről valaki ! Ajánlom figyelmetekbe a gabona babona című könyvet ! És a búza nélkül könyvet ! Gyökeresen fogja megváltoztatni annak az emberének az életet aki egészség tudatos es szeretne egészségesen élni !
De úgy hogyan kerüljük el a glutént ha mindenre rá van írva hogy glutent tartalmazó üzemben készült,ezért glutént tartalmazhat,rá van írva pl.az összes hajdinara ami boltokban kapható.?
Meghallgattam itt az összes étkezéssel kapcsolatos podcastot. Alapvetően elhiszem, hogy úgy is van ahogy Tamás mondja. Nem is akarom megkérdőjelezni, márt csak azért is mert egy elismert gasztroenterológus is hasonló dologkat mond. De! Kb. nincs olyan kaja amit fel ne sorolt volna, hogy mérgezi a beleinket és ráadásul a kommunikáció is olyan, hogy konkrétan démonizálja is ezeket mind egy szálig, hogy véged van ha ilyeneket eszel. Kezd nekem komolytalan lenni. Mi maradt akkor amit nyugodtan ehetek? de most tök komolyan! Azért az elég furcsa hogy a mediterrán étrend nagy része is fekete listán van amivel ugye 90+ évig éldegélnek el Korzikán. Én időszaki bőjtölök és tényleg rendbe tesz, de pl. mint amatőr sportoló/versenyző két naponta 2-3 órás intenzív edzés előtt alatt után miből nyerjek energiát csak zsírból? azért ez sántít, nem de?
VIRÁGPOR! NAGY TISZTASÁGÚ, TELE FEHÉRJÉVEL ÉS AZ ÖSSZES AMINOSAVVAL MEG ÁSVÁNYIANYAGOKKAL, NYOMELEMEKKEL! AJÁNLOM MÉG A CSALÁN FRISS LEVÉT MINT GYÓGYSZERT!
Na most én azt figyeltem meg, hogy aki ilyen tudományosan, éli az életét az sem él tovább,mint aki eszik össze vissza mindent. A Dr úr csak azt felejti el, hogy az emberi szervezetet úgykell elképzelni mint egy nagy vegyigyárt, vagyis lebont szinte bármit. A hangsúly a mennyiség van. Mert amit pl mondott a csirákkal kapcsolatban, csak részigasság, mivel még számtalan ásványianyagot stb tartalmaz. Na most ezek együtt kerülnek be a szervezetbe, és a hatásfok így változik. Az emberi test működési folyamatait ember 100%soha nem fogja megérteni, erre csak a mesterséges intelligencia lehet képes.
En csak arra lennék kíváncsi mi a helyzet a kínaiak, japánok akik rengeteg rizst fogyasztanak, mégis magas kórt ernek el és betegségek eléggé elkerülik öket🤔🤔🤔🤔vmi hibádzik mégis!!
Köszönöm. Tanították régen, hogy a tejeskiőrlesű gabona egészségtelen. A gabona héja a disznóké. Most meg nyomatja a média, hogy az az egészséges. Ön elmondja a szénhidrát nem jó. Milyen szénhidrátot fogyaszthatunk, azt nem.
Dr. Peter J. D’Adamo Vércsoport diéta könyvei is a lektinek fogyaszthatóságát boncolgatja a vércsoportokra levetítve. Pl. paradicsomot 0-ás vércsoportúak ehetik csak. Érdemes áttanulmányozni a könyveit.
2 месяца назад+1
@@balazssebestyen5278 nevethet rajta, de jobb lenne, ha utána olvasna. De nem a kukoricán nevelt állat húsra gondolok, hisz "az vagy, amit megeszel, és az amit az evett meg, amit megeszel". Jelzem magam nem fogyasztok "húst", az idézőjel azért került oda, mert vízi herkentyűket, halat fogyasztok.
Hozza téve, a kovásszal készített dolgok orvosolják , kiküszöbölik ezen káros dolgokat. Van remény a pékáruk kedvelőinek. Még mindig maradok Mester úr hive, aki alternatívát is tud ajánlani. Nem csak fekete és fehér szín létezik a palettáján.
@@egyresztmasreszt4292 nem az, hogy hol veszel. A kovászolt kenyér is tele van lektinnel. Kevesebb van benne, de túl sok. Tovább kell gondolkodni, pl. a Dr. Kalmár tönkölye, mely olyan lektint tartalmaz, ami ehető. Visszanemesített ősgabona.
@@laszlonagy2928 he 😁😁😁 .. akkor ha ilyen súlyos.. kell olyan növényi tápkieg ami mindezt lebontja.. Annyit tudok hogy berberin vagy az Alfa liponsav a magas szénhidrát bevételnél segít. Diet Gainz Nyakas Sanyi tudna ebben segíteni 🙂
@@egyresztmasreszt4292 Dr Kalmár őstönköly azt ígéri, hogy azok EHETŐ lektinek. Genetikailag visszanemesített gabonát árul. Meg youtubon is ad elő. Ez a Nyakas Sanyi konok ember?
ugyanaz. Csíráztassad ki, és aztán sós lében fermentáld. Szuuperélelmiszert kapsz. Len és kendermaggal. A napraforgócsíra rendkívül finom. A pirított répamag isteni.
@@egyresztmasreszt4292 ennek a hozzáállásnak a következménye, hogy lerottyanva, gyógyszereket zabálva, a kórház folyosóján panaszkodva az egeszségügyre, várja, hogy sorra kerüljön, mert hosszú a várólista. Miközben az ilyen szemléletű emberek terhelik túl azt, mert amikor oda kerül, hírtelen felértékelődik saját maga számára, a bolha k@kás élete. Szerintem meg a prevenció a legfontosabb. Lehetőleg egészségesen élni, és elmenni csendben, gyorsan. Nem terhelni a szeretteinket, orvosainkat az, egészségügyi ellátásban dolgozókat.
Köszönöm a listát, nagy segítség! Első olvasatra tényleg kétségbeejtő, ez alapján vajon mit együnk nap mint nap. Én szelektálok: első körben, kiválogatom (aláhúzgálom) azokat az élelmiszereket, amiket ismerek, fogyasztok, vagy egyáltalán lehetőségem van megvenni. (Bivalyhús például nem játszik, de a tengeri hínár tészta sem). Második körben a fogyasztható ételek mellé beválasztom azokat, amiről nem vagyok hajlandó lemondani, eddig úgy éreztem, nekem nem okoznak gondot, ez a burgonya, rizs, uborka. A többi mehet isten hírivel' gabonát, glutént úgysem eszem már évek óta.Harmadik körben pedig, amit alkalmanként megengedek, igyekezve a lektin tartalmát csökkentve. Például paradicsom, éretten-idényben, hámozva-magozva, mondjuk szósznak. Mellette megemelem a fogyasztható zöldségek arányát, amit eddig is főztem, csak most többet, és más elkészítési módokkal. Például cékla, nem csak salátának, hanem köretnek lilahagymával sütve.
2 месяца назад+1
Elolvastam a könyvet Steven R. Gundry-tól. Viszont így talán a környezetemben elő szeretteim is megértik, hogy miért váltottam életmódot. Mert a könyvet nem nagyon akarták forgatni. Itt most koncentráltan egyetlen téma lett körbe járva és mélyebben kibontva, mint a könyvben. Köszönöm szépen!
Tudna segíteni, hol sikerült beszerezni a könyvet? Még antikváriumban sem találtam nyomát…Előre köszönöm!
2 месяца назад
@@drbusborbala csak online e-book formájában jutottam hozzá. Én kinyomtattam, mert jobb szeretek papír alapon olvasni. Keressen meg privátban és beszéljünk. Az Fb-n megtalál. Messengeren pedig tudunk kommunikálni.
A carnivor egy terápias etrend, áteresztő bél kiválóan gyógyítható vele, de ha meggyógyultal lehet visszavezetni a gyökérzöldségeket, keresztes viraguakat, zold leveleseket, savanyú bogyós gyümölcsöket, tokfeleket
Minden étel amit Isten teremtett hálát adok érte és kérem, hogy áldja meg, én pedig hittel megeszem és az egészségemre válik. Ezt a sok baromságot amit "orvos" előad azt meg egye meg ő.
Én meg hálát adok xy istennek, hogy a tudatlanság és a gőg hálójában vergődő valláskárosultak tényleg olyan hülyék, hogy így reagáljanak le fontos információkat. Egyél meg mindent, és ha majd diagnosztizálják a rákot, imádkozz az istenedhez segítségért.
@@tamasbalogh5954 erre választ úgyse fogsz kapni csak azt a hülye listát nyomatja itt valaki de az azon nincs semmi .. illetve ha valaki allergiás valamire baszhatja is ..
Nekem ez nem új, de hatalmas dolog, hogy végre már egy magyar orvos is felvállalja a felvilágosítást, köszönöm ! Nehéz lesz "lenyomni" a pékárukon élő magyar társadalom torkán, de valahol el kell kezdeni, mert óríási a lemaradás.
Alig várom a következőt, mindig megosztom.❤
Attól, hogy egy fogorvos mond valamit, az még nem lesz tudományos.
Szendi Gábor is orvos több mint 10 éve beszél a káros ételekről összetevőkből. Többek között a lektinről. Itt volt ez az információ de valamiért egy külföldi könyvnek jobban hisznek az emberek
nekem már 10 éve nincs TV-m, szóval, én már régen tudtam ezekről, de Dr. Csicsor már vagy 6 éve CSAK erről beszél, mármint a lektinekről. De mégiscsak jó volt az előadás.
@@gyorgynemeth4484 Így is van! Egyél sok teljes kiőrlésű pékárut, lehetőleg olyat, amiben van cukor és egy csomó olaj! A kemény csávók nem hüylék, csak bátrak!
Pusztai Árpád felesége prof. Bardócz Zsuzsanna, érdemes rákeresni, rengeteg videója van fent ebben a témában!
Mester Károly!
A forrás ajanlom mindeki figyelmebe.
Csatlakozom!!!👍
Én is csatlakozom! Ez is jó, de hiányolom malom és a kovászolás lényegét...
Mester Károly
Konkrétumokat Mester Károly sem nagyon mond. Az egyik műsorvezető kérte tőle hogy sorolja fel a fekete pontokat, hogy mit ne együnk. Ezután ment a mellébeszélés a dániai malacokról.
@@ottotobi1085 dehogy is akkor kevés videóját láttad,nagyon egyszerű semmit mivel mindenben benne vannak.Csak védekezésedet tudod erősíteni és csökkenteni az ultrafeldolgozott szemetet.
Saját kerted van helyi húsod amit te magad tudsz ellenőrizni.Esetleg akkor van esélyed,de ha teheted legalább a kenyeredet.nézd meg több videóját és figyelj oda! Én itt most nem fogom felsorolni
Döbbenetes!
Egészségre vonatkozó tanácsokat csak egészséges emberektől fogadok el. Doktor Úrról sugárzik az egészség, így tőle örömmel fogadom a felvilágosító szavakat. Így 70 évesen hálásan köszönöm.🙏🙏💖💖
Elkezdtem nézni a podcast-et egy pár hete. 1 héttel ezelőtt elkezdtem A növényparadoxon című könyvet olvasni. Ma végeztem a könyvvel. 3 napja tartom azt az étrendet teljes mertékben amit a könyv javasol. Ha megérted a könyvet simán képes leszel arra, hogy megváltoztasd az étrendedet. Simán! És az a fura, hogy jobban is érzem magam és sokkal több energiám van, úgy, hogy napi szinten magas intenzitású edzéseket végzek. Sajnálom, hogy nem találtam már sokkal korábban rá erre a podcastre és a könyvre.
A kulcsa az egésznek az ellenálló keményítőt tartalmazó növények, a leveles zöldségek és keresztesvirágúak, tengeri herkentyűk-halak, valamint szabadtartású állatok, vadállatok húsai KISEBB mennyiségben.
Továbbá étrendkiegészítők amit tetszik vagy nem tetszik de muszáj szedni. D-vitamin, omega-3, cink stb.
Csak így tovább Doktor Úr! Magyarországon erre van a legnagyobb szükség az emberek szemének a felnyitására! Köszönöm az útmutatást!
Köszönöm ezt az értékes elemzést ❤
Kölcsön tudod adni a könyvet? Nem rendelhető. Megvasarolom ha eladod. Köszönöm szépen
Mármint a felsoroltakat kellene fogyasztanunk, úgy érted?
Pdf-ben van meg. Aki ír be ide egy e-mail címet annak el is tudom küldeni a könyvet!
@@szilviaboncser4476igen amiket felsoroltam azok a könyvben az "igen kérek" kategóriába tartoznak.
Mikor lesz egy podcast arról, hogy mi az amit ehetünk?
Lásd korábbi hozzászólásaim a podkeszten belül.
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Ide feltettem a könyvből a kivonatot.
Köszönöm🙏
Hálásan köszönöm nagyon jó, hogy feltetted ide
@@amida477 nagyon szívesen.
Köszönöm az előadást ♥️👍 nagyon jó felvilágosítás👍
Sziasztok! Végre! Már azt hittem, hogy soha nem készül el ez a podcast. Köszönöm szépen!
Ugyanezt akartam írni.
Önöket hallgatva rendesen berezeltem.
Legnagyobb tisztelettel Balsai doktor aztat mondjad mit egyek, ne csak azt, hogy mit ne.
Beharangozóval ellentétben egyetlen termék sem volt megnevezve ami nem nyiffant ki.
Olvassa el Steven R. Gundry "A növényparadoxon" C. könyvét. Abban választ kap a kérdésére. Gyakorlatilag dr. Balsai a könyv nyomán és azon túl, utána járva és témákat mélyebben kifejtve osztja meg a nagyon értékes információkat. Amúgy a mit egyen az ember, nagyon sok podkesztben elhangzik. De segítek. Dió félék mehetnek. Mint említettem a kesu az nem dió. (Pl. Dió, pekán dió, pisztácia, mandula) Zsíros húsok, szalonna, vaj, zsír, olíva olaj, kókusz olaj. Halak, tenger gyümölcsei, de nem telepen nevelt, hanem élő vízben fogott. Leveles zöldségek, gumós zöldségek. Amúgy a könyv tartalmazza az "igen kérek" és a "köszönöm nem kérek" ételeket. Recepteket is tartalmaz a könyv.
Még egy apróság. 91,3kg-ról 75kg-ra fogytam tudatosan, 4 hónap alatt, 179cm magassághoz. A magas vérnyomás 116-111 Systole és 60-72 Diastole közé süllyedt. Január eleje óta csinálom az időszakos böjtöt. 16/8 időablakkal.
A diófélék rengeteg omega 6-ot tartalmaznak, azért nem tanácsos sokat enni belőlük. A zsíros húsokat biztosító állatokat gabonával etetik, a szárnyasokat antibiotikummal, a vaj tejtermék, a tengeri halak és tenger gyümölcsei higanyt tartalmaznak és honnan tudom, h élő vízből fogták, mert azt mondják? Én olvastam ezt a könyvet, de egyenlőre csak választhatunk, h melyik mérget szeretnénk magunkhoz venni!
Ez az apróság nagyon jó, de az időszakos böjt nem működik mindenkinél, van akinek kifejezetten káros. Örülök, h sikeres volt, de higgye el, h nagyon sokfélék vagyunk és nincsenek egyenszabályok!
@@MartaHavasi önnél kifejezetten káros? Vagy ez egy menekülő út. Amúgy az időszakos böjt csak az egyik pillér. Igen, azt emeltem ki, de mellette megszűntettem a felesleges gyümölcs bevitelt, csak az érési időszakban, csak kis mennyiségben, amit mi szedünk, és biztos napon érett vegyszer mentesen tartott növények termése a ház körül. Nem fogyasztok pékterméket, tésztát, cukrász terméket. Nem fogyasztok kesut, paradicsomot, cukkinit, padlizsánt, burgonyafélét stb. Megnöveltem a feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztásának a mennyiségét. A heti sporttal töltött órák számát 7-15 óra közé tettem. Az alvással töltött óráim száma 5,5-6 óráról felvittem 7-8 órára.
Drága Tamás! Ez mind szép és jó, már olvastam róla és el is hiszem. DE..... Legyenszíves elmondani azt is, hogy akkor mit együnk? Mert ha kihagyom amiről beszél és hozzáveszem amit még korábbról tudok, h a füstölteket, felvágottakat, sajtokat, tejterméket, hüvelyeseket sem ehetünk, akkor mit együnk? A húsokat szolgáltató állatokat gabonával, antibiotikummal etetik, a tojás is onnan származik, akkor mit együnk??
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Fény evést tudom javasolni. Garantáltan nem mérgező.
@@TimTheEnchancter😂😆
Zöld fényt, gluténmentest.:-)
Ez az ember nagyon el.akarja adni a könyvét! Még véletlenül sem mond konkrétumokat.
Köszönöm 🙏
Köszönöm az információkat!
Sajnos kimaradt a beígért vitamin ajánlás, pedig az nagyon hasznos lenne.
Te jó ég! Remélem eljutunk oda, hogy akkor mit együnk...pláne hogy a zsíros húst egyáltalán nem szeretem
Akkor egyel belsősegeket
És még továbbra sem tudjuk hogy a Dr. Úr mit is eszik....😂 Ugyan csak hónapok óta várunk ezekre az infókra . Olyan ez az egész sorozat mint egy választasi kampány, nagyon sok ígéret és csak valami kis infómorzsát kapunk.
Himalájai tartósított hegyi rántott zuzmót lehet akkor enni? Vagy abban is van valami nem okés😅
A viccet félretéve én lassan fél éve várok arra, hogy megtudjam PONTOSAN milyen vitamint kéne fogyasszak. Igen A B C D E... de milyen márkát vegyek?! Mert a polcokon van vagy 50 fajta de azok meg tuti nem "jók"
A vitaminokkal kapcsolatban javaslom, dr. Bíró Szabolcs: Vitaminipar c. könyvét.
Nos semmit nem mondtak a bevezetoben beharangozottakrol. Megtevesztes, atveres hiteltelenne teszi az okesnak tünő MAS dolgokat. Semmi kivezetot nem mond Vsslodast okoztak
Ha meghallgatta a podkastokat akkor már nagyon felkészültnek kellene lenni, hisz dr Balsai mindig elejt fontos információkat. Pl. "A növényparadoxon" C könyv. De ebben a podkesztben is említi, hogy várja, hogy az emberek elolvassák a könyvet(ket). A vitaminokról pedig ha már itt tartunk. GAL multivitamin pl. Az egyik ami jó lehet, vagy Lenkei multivitamin.
Jelzem dr. Balsai egy holisztikus fogászati centrumot üzemeltet. Fizetnek neki azért, hogy konzultáljon érdemben a betegekkel, hogy irányt mutasson. Itt meg sokan nem mennek utána, de várják az ingyen "ebédet". A diplomamunkám elkészítéséhez a konzulensem egy folyóirat címet mondott. Abban a folyóiratban voltak a cikkek mentén megjelölve forrás anyagok amiket lehetett kutatni. Itt is folyamatosan kapunk forrásanyagot amit jogunkban áll kutatni. Pl. Elárulta egyszer a könyvet. Azt beszereztem. Mivel nem vagyok orvos, az ott olvasottakat a Semmelweis Egyetem online felületén ellenőriztem, utána mentem. De maga a könyv is vagy 4 oldalnyi forrásanyagot jelöl meg. Gondolkodni, tanulni ér!
Én nem ennék "szintetikus" vitaminokat (sok tudományos anyag van fenn erről is), csak "drága vizeletet" csinál, a táplálékkiegészítőkkel együtt (még árt is a vesének).
Rájuk is van írva: "Nem helyettesítik a kiegyensúlyozott táplálkozást".
Szóval ez egy óriási biznisz, maradnék a nagyszüleink táplálkozásánál - erdélyi idős emberekről vannak videók, 90 év fölött vígan élnek, aktívak, orvost, gyógyszert nem láttak.( Kupica pálinka, kolbász, szalonna, pityóka, kovászos kenyér.)
A koleszterin-hazugság, zsírszegény kaját propagálóknak - és a zsírban oldódó vitaminok (DEKA)/eszenciális zsírsavak?! Csoda, hogy mindenki D-vitamin hiányos?! (Jelenlegi orvosi ajánlás a "low fat"!, Az emberi test közel 40%-a zsírszerű, lipidszerű anyag, az agyé 80%!)
Dupla haszon, lehet adni nekik D-vitamin tablettát!
Szóval annak idején az USA-ban az orvosok a cigarettát (Camel, Marlboro márka)
is ajánlották, mint egészséges!!!
És amit az utóbbi 3 évben csináltak...?!
Vissza a természethez!!!
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Tisztelt Doktor Úr! Érdekelne, hogy pontosabban milyen atkákról, gombákról és gyomirtókról beszél, amiket jellemzően teljes kiőrlésű lisztek tartalmaznak? Laikus érdeklődőként megjegyzem, hogy A burgonyafélék (Solanaceae) közé sorolni a cukkinit és az uborkát (Cucurbitaceae) jelentős rendszertani tévedés.
Illetve ugy tudom, hogy a lektinek hőérzékeny fehérjék, és nagy részük már viszonylag alacsony hőmérsékleten is lebomlik. Általánosságban elmondható, hogy a lektinek 80-100°C közötti hőmérsékleten kezdenek el lebomlani. A főzés során alkalmazott hőmérséklet (100°C, vagyis a víz forráspontja) már elegendő ahhoz, hogy a lektinek jelentős része inaktiválódjon.
Például a hüvelyesek, mint a bab vagy a lencse, amelyek különösen magas lektintartalommal rendelkeznek, legalább 10-15 perces forralásra van szükségük ahhoz, hogy a lektinek hatástalanná váljanak és biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Nyers vagy nem megfelelően főzött hüvelyesek esetében a lektinek jelenléte mérgezést is okozhat, ezért nagyon fontos a megfelelő előkészítés.
Összefoglalva, a lektinek lebomlásához általában elegendő a 100°C-on történő főzés, de mindig érdemes megbizonyosodni arról, hogy az ételt elegendő ideig főztük-e, különösen a magas lektintartalmú ételek esetében.
Annyit halkan megjegyeznék, hogy a lektin egy gyűjtő fogalom. A ricinusban is lektin van, de ott 2 szem is halálos, meg a paradicsomban is. Valtozik az összetétele növényfajtankent.
Ez vegytiszta Paleo. Nagyon nem nehéz erről infót találni, főleg, hogy Szendi is már kb. 20 éve mondja, írja. Csodatudásnak látszatva, miért kell ilyen fellengzősen úgy csinálni, mintha kegyet gyakorolva most ezt a doki "új" felfedezésként megosztja az egyszerű "tudatlanokkal". Ettől függetlenül nem baj, ha többször elhangzik, csak kicsit irritáló ennek az ürgének a stílusa. Ami viszont nagyon hiányzik, hogy alternatívát mondana, és arra is figyelmeztetne, hogy ha elhagyja valaki a gabonákat, akkor azért ne egyik napról a másikra tegye, étrendet csak fokozatosan lehet, szabad váltani.
Nem. Nem vegytiszta paleo. Ki kell ábrándítsam, de valóban közel áll hozzá. Steven R. Gundry A növényparadoxon és A hosszú élet paradox C. könyvek értelmezése. Érdemes úgy figyelni amit mond, hogy elolvasta ezeket a könyveket.
Égre földön keresem a könyvet, de nem lehet megkapni.
@@monikanagy2070 e-book formátumban kaptam meg én is. most nem látom. Én PDF-esítettem és kinyomtattam magamnak. beszéljünk privátban. Az fb-n megtalál, írjon messengerben.
E könyvben megvásárolható@@monikanagy2070
Amerikai viszonyra szól a könyv más vegyszereket használnak, itthon nem engedélyezett. Génmódosítás sem ott igen
Egyébként tiszta paleo. Szendi írt először a lektinről csak több mint 10 éve kevesen voltunk vevők rá.
Több ismerősöm van aki már elmúlt hatvan éves és szinte minden nap megeszik több mint fél kiló kenyeret , két-három paradicsomot és paprikát , heti 5 literes üvegnyi kovászos uborkát és még aktívan dolgozik-jön-megy . Ez hogyan lehetséges ?
A fogorvos úr csak elárulja egyszer, hogy kenyér és zöldség helyett melyik fogkrémet egyem.😜
Sajnos nem találtam olyan átfogó táblázatot, amely részletesen mutatná minden egyes növény lektintartalmát, mivel a lektinek mennyisége és típusa rendkívül változó lehet az egyes növényekben és még azon belül is a különböző fajták között.
Jó lenne az adott fajtát amit termesztünk letesztelni.
Ezek közül valaki ismeri valamelyiket?
A lektinek mérésére laboratóriumi körülmények között többféle módszert alkalmaznak, ezek közül néhány:
1. **ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay):** Ez a módszer specifikus antitesteket használ a lektin jelenlétének és mennyiségének kimutatására.
2. **Hemagglutinációs teszt:** A lektinek képesek vörösvértesteket összetapadni (agglutinálni), és ez a tulajdonság felhasználható a jelenlétük kimutatására. Ezt a tesztet gyakran alkalmazzák egyszerű szűrővizsgálatokhoz.
3. **Mass spectrometry:** Ez a módszer lehetővé teszi a lektin molekulák pontos tömegének meghatározását és azonosítását.
4. **HPLC (High-Performance Liquid Chromatography):** Ez egy olyan elválasztástechnikai módszer, amelyet a lektinek mennyiségi meghatározására is használnak.
A növények lektintartalmának méréséhez általában speciális laboratóriumi eszközökre és szakértelemre van szükség, így otthoni körülmények között nem lehetséges pontosan mérni a lektin mennyiségét. Általában a lektinek csökkenthetők főzéssel, áztatással vagy fermentálással, így ezek az eljárások csökkenthetik a lektinbevitel kockázatát.
Mindig rossz a kedvem musor utan. Elolvastam a kommenteket,ahány, annyiféle verzió....igy arra jutottam, ha már megingok /mert nem nehez/ az arany kozeputat valasztom.
Kiteszek 3 katona bünős dolgot.... a 3 katonatol nem hinnem,h sokat artok magamnak,mert ami nem jo, annak ugyanakkor jotekony hatasa is van. Majd a 13.reszhez érve, ujra leulok magammal es atgondolok mindent. Musor kozben ettem pont lecsot. Abbahagytam az evest. 😢😢
Koszonom ezeket a nagyon értékes musorokat❤
műsor közben ne változtass taktikát. Majd a 13. adás után. Mars vissza megenni a lecsót!
Az lenne a kérdésem, hogy a vérképben ezt honnan lehet megállapítani, megtudni, vagy már ki kell alakuljon az inzulinrezisztencia , h észre lehessen venni? Lehet hülye kérdés, de azért felteszem :) Konkrétan a vérből melyik összetevő emelkedett értéke fogja nekem megmutatni, h hányadán állok ezzel a lektinnel? Köszönet....
Már nagyon vártam a következő részt❤
Akkor a kovászos uborka is felejtős?
Az uborka alapból felejtős, viszont a fermentáció segít az uborka ehetővé tételében. Még ennek utána akarok menni, hogy mennyire tudja semlegesíteni a fermentáció az uborka negatív élettani hatásait. Addig marad a savanyú káposzta.
És ott a kenyér is benne.... Amit mondjuk a baktériumok fogyasztanak a folyamatban... De akkor is marad utána biztos glutén meg glifozát, ha GMO-s gabonából készült a kenyér... Vagy van olyan recept, amibe nem kenyeret kell tenni?
Én csak most csináltam életem első kovi ubiját......
@@evelinpente5543 A fermentálásnak pont az lényege, h ezeket az ártalmas anyagokat lebontsa. A gabonákat is fermentálják, h fogyaszthatóvá tegyék! Ennek kellene jobban utánajárni illetve öszeereszteni az ellenkező véleményen lévő tudósokat!
Krumplival is meg lehet csinalni. De a dr a burgonyat se ajanlotta, se a rizst. @@evelinpente5543
@@evelinpente5543Szendi paleojaban mar tizeneve kitalaltuk, hogy kenyer nelkul, csak 1 kaposztalevellel letakarva az uborkat is tokeletes lesz a koviubi. De eddig en sem gondoltam volna, hogy az uborka nem egészséges
A hozzaszolasokban tobb ertekes informacio van mint ebben a farasztoan lassu videoban. Tenyleg szotagolva kell beszelni masodperces csendeket tartva ?
Csatlakozom az előttem néhánnyal hozzászólóhoz, ebből a podcastból pár növényről tudtuk meg, hogy nem ajánlott a fogyasztásuk, de a lényeget, hogy MIT EGYÜNK, ehetünk, ha védeni akarjuk a bélflóránkat, azt nem!
Pedig EZ érdekelné a legtöbbünket leginkább! Erről kérünk részletes tájékoztatást!
(a kesudiós résznél nem hangzott el, hogy mi a valós helyzet ezzel, ajánlott, vagy nem a fogyasztása?)
Lásd korábbi hozzászólásaim a podkeszten belül.
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Csiramálét szeretjük. Akkor mérgezzük magunkat
KÉRDÉS: Üdvözlöm! Ha már tiszta belek, akkor kíváncsi lennék hogy mi a véleménye a Hydrokolon terápiáról? A promenád a gyönyörbe c. filmben Anthony Hopkins is megmondta, :"tiszta belek, örök élet" :) A doktor úrnak mi a véleménye erről?
A HYDROCOLON TERÁPIA A VASTAGBÉL RADIKÁLIS MEGTISZTÍTÁSÁT JELENTI KÚRASZERŰEN. A VÉKONYBELET EZZEL A MÓDSZERREL NEM LEHET MEGTISZTÍTANI, AHHOZ CSAK A BEVITT TÁPLÁLÉK VAGY MÁS KÚRASZERŰEN ELFOGYASZTOTT "TÁPSZEREK" ALKALMASAK. PL. GYÓGYNÖVÉNNYEL KOMBINÁLT ROSTOK, STB.
És ha elhagyunk mindent amibe lektin van akkor kb alig ehetünk valamit,úgy hogy lesz meg az a rengeteg vitamin ásványi anyag stb.. amire szüksége van a szervezetnek?
Tisztelt Doktor Úr!
A batáta mi miatt nem jó?
❤
A fermentacio segithet? Peldaul a kovaszos kenyer?
Az a sejtésem, hogy amennyiben minden ennivalo káros,akkor ehen fogunk PUSZTULNI.
A cukkíni tökféle.
14.45-nèl a doktor úr emliti, hogy el is lehet olvasni csak sajnos a műsorvezető beleszólt. A növènyparadoxon cimű könyvre gondolt? Sajnos azt a könyvet nem sikerült beszereznem de a vitaminipart igen. Elkèpesztő mit művelnek a gyógyszergyárak. Kó hallgatni ezt a műsort ès jegyzetelni mit ne együnk. Sok minden nem fog maradni a vègère.
Több órányi videója van erről Mester Károlynak. Érdekes.
Értem én,de akkor mit együnk?gabonaféléket nem,burgonyát nem,paradicsom,paprika,cukkinit nem, mi marad amit elfogyaszthatunk?
Az sajnos nem derült ki, hogy mit együnk, mi egészséges?
Ha nem eszek gabonat es nem lesz atereszto a belem akkor ehetek lektint? Hisz ha nem jut be akkor atjut. Vagy nem?
Ez érdekes, havonta ha 500g kenyér félesègeket eszek sokat mondtam. Mégis izületi problémàim vannak
Ja és soha nem szedek semmiféle gyògyszert.
Végre beszél erről valaki ! Ajánlom figyelmetekbe a gabona babona című könyvet ! És a búza nélkül könyvet ! Gyökeresen fogja megváltoztatni annak az emberének az életet aki egészség tudatos es szeretne egészségesen élni !
De úgy hogyan kerüljük el a glutént ha mindenre rá van írva hogy glutent tartalmazó üzemben készült,ezért glutént tartalmazhat,rá van írva pl.az összes hajdinara ami boltokban kapható.?
Meghallgattam itt az összes étkezéssel kapcsolatos podcastot. Alapvetően elhiszem, hogy úgy is van ahogy Tamás mondja. Nem is akarom megkérdőjelezni, márt csak azért is mert egy elismert gasztroenterológus is hasonló dologkat mond. De! Kb. nincs olyan kaja amit fel ne sorolt volna, hogy mérgezi a beleinket és ráadásul a kommunikáció is olyan, hogy konkrétan démonizálja is ezeket mind egy szálig, hogy véged van ha ilyeneket eszel. Kezd nekem komolytalan lenni. Mi maradt akkor amit nyugodtan ehetek? de most tök komolyan! Azért az elég furcsa hogy a mediterrán étrend nagy része is fekete listán van amivel ugye 90+ évig éldegélnek el Korzikán. Én időszaki bőjtölök és tényleg rendbe tesz, de pl. mint amatőr sportoló/versenyző két naponta 2-3 órás intenzív edzés előtt alatt után miből nyerjek energiát csak zsírból? azért ez sántít, nem de?
VIRÁGPOR! NAGY TISZTASÁGÚ, TELE FEHÉRJÉVEL ÉS AZ ÖSSZES AMINOSAVVAL MEG ÁSVÁNYIANYAGOKKAL, NYOMELEMEKKEL! AJÁNLOM MÉG A CSALÁN FRISS LEVÉT MINT GYÓGYSZERT!
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Ez már tényleg kezd vicces lenni, hogy semmit nem lenne szabad enni... Akkor mitől fogunk meghalni?
:)
Na most én azt figyeltem meg, hogy aki ilyen tudományosan, éli az életét az sem él tovább,mint aki eszik össze vissza mindent.
A Dr úr csak azt felejti el, hogy az emberi szervezetet úgykell elképzelni mint egy nagy vegyigyárt, vagyis lebont szinte bármit.
A hangsúly a mennyiség van.
Mert amit pl mondott a csirákkal kapcsolatban, csak részigasság, mivel még számtalan ásványianyagot stb tartalmaz. Na most ezek együtt kerülnek be a szervezetbe, és a hatásfok így változik. Az emberi test működési folyamatait ember 100%soha nem fogja megérteni, erre csak a mesterséges intelligencia lehet képes.
Jó lenne arról hallani, hogy mi az, ami hasznos és jó.
ez igy igaz. hozza sem tudok nyulni.
En csak arra lennék kíváncsi mi a helyzet a kínaiak, japánok akik rengeteg rizst fogyasztanak, mégis magas kórt ernek el és betegségek eléggé elkerülik öket🤔🤔🤔🤔vmi hibádzik mégis!!
Köszönöm. Tanították régen, hogy a tejeskiőrlesű gabona egészségtelen. A gabona héja a disznóké. Most meg nyomatja a média, hogy az az egészséges. Ön elmondja a szénhidrát nem jó. Milyen szénhidrátot fogyaszthatunk, azt nem.
Mit lehet enni ???
Lásd korábbi hozzászólásaim a podkeszten belül.
Édesburgonya, kolbász , zsiros húsok, zöldségek, fermentált zöldség, vörös fehér káposzta.
@@evahudakne4620 zsíros húsok😂😂😂😂
Dr. Peter J. D’Adamo Vércsoport diéta könyvei is a lektinek fogyaszthatóságát boncolgatja a vércsoportokra levetítve.
Pl. paradicsomot 0-ás vércsoportúak ehetik csak. Érdemes áttanulmányozni a könyveit.
@@balazssebestyen5278 nevethet rajta, de jobb lenne, ha utána olvasna. De nem a kukoricán nevelt állat húsra gondolok, hisz "az vagy, amit megeszel, és az amit az evett meg, amit megeszel". Jelzem magam nem fogyasztok "húst", az idézőjel azért került oda, mert vízi herkentyűket, halat fogyasztok.
Jajjj! 1es típusú cukorbeteg mit egyen? Mindenből csak teljeskiörlésüt engednek😢
Láthatóan Balsai úr semmit sem eszik, úgy néz ki mint egy halalmadar!😅 Röhögni járok ezekre a videókra, a negyedeig bírom ki.🤣
Az nevet, aki a végén nevet. De nagy rá az esély, hogy nem ön lesz az.
lég szomorú amit ir. Nagyon hálás vagyok a Dr-úrnak. 10 kg-ot fogytam 2 hónap alatt, és tartom a súlyomat. Köszönöm Balsay dr.
@@evahudakne4620 az bizony szomorú,hogy összesen annyi akaratereje van,hogy a fogyáshoz orvos segítsége kell.
Elég szomorú, ha Önnek már csak ez tud örömöt okozni. Akkor ott nagy a baj
@@evelinpente5543 miből gondolja hogy csak ez az áltudományos idetlenkedes tud csak örömöt okozni? Én mondjuk szoktam gondolkodni is.😅
Hozza téve, a kovásszal készített dolgok orvosolják , kiküszöbölik ezen káros dolgokat. Van remény a pékáruk kedvelőinek. Még mindig maradok Mester úr hive, aki alternatívát is tud ajánlani. Nem csak fekete és fehér szín létezik a palettáján.
És...hol veszel?
@@egyresztmasreszt4292 nem az, hogy hol veszel. A kovászolt kenyér is tele van lektinnel. Kevesebb van benne, de túl sok. Tovább kell gondolkodni, pl. a Dr. Kalmár tönkölye, mely olyan lektint tartalmaz, ami ehető. Visszanemesített ősgabona.
@@laszlonagy2928 he 😁😁😁 .. akkor ha ilyen súlyos.. kell olyan növényi tápkieg ami mindezt lebontja.. Annyit tudok hogy berberin vagy az Alfa liponsav a magas szénhidrát bevételnél segít.
Diet Gainz Nyakas Sanyi tudna ebben segíteni 🙂
@@egyresztmasreszt4292 Dr Kalmár őstönköly azt ígéri, hogy azok EHETŐ lektinek. Genetikailag visszanemesített gabonát árul. Meg youtubon is ad elő. Ez a Nyakas Sanyi konok ember?
Hát sajnos nem tudtuk meg, PONTOSAN mit NE együnk egy-két peldatol eltekintve.
Szó nem volt arról, mit együnk.
Mi a helyzet a tökmag, szezámmag, lenmag napraforgó mag??? ehető??
ugyanaz. Csíráztassad ki, és aztán sós lében fermentáld. Szuuperélelmiszert kapsz. Len és kendermaggal. A napraforgócsíra rendkívül finom. A pirított répamag isteni.
Közétkeztetés??hogy van,pont a gyerekeknél
Mit is együnk ? Csak húst ??
Lásd korábbi hozzászólásaim a podkeszten belül.
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
Mindegy...mind meghalunk
@@egyresztmasreszt4292 ennek a hozzáállásnak a következménye, hogy lerottyanva, gyógyszereket zabálva, a kórház folyosóján panaszkodva az egeszségügyre, várja, hogy sorra kerüljön, mert hosszú a várólista. Miközben az ilyen szemléletű emberek terhelik túl azt, mert amikor oda kerül, hírtelen felértékelődik saját maga számára, a bolha k@kás élete. Szerintem meg a prevenció a legfontosabb. Lehetőleg egészségesen élni, és elmenni csendben, gyorsan. Nem terhelni a szeretteinket, orvosainkat az, egészségügyi ellátásban dolgozókat.
Köszönöm a listát, nagy segítség! Első olvasatra tényleg kétségbeejtő, ez alapján vajon mit együnk nap mint nap. Én szelektálok: első körben, kiválogatom (aláhúzgálom) azokat az élelmiszereket, amiket ismerek, fogyasztok, vagy egyáltalán lehetőségem van megvenni. (Bivalyhús például nem játszik, de a tengeri hínár tészta sem).
Második körben a fogyasztható ételek mellé beválasztom azokat, amiről nem vagyok hajlandó lemondani, eddig úgy éreztem, nekem nem okoznak gondot, ez a burgonya, rizs, uborka. A többi mehet isten hírivel' gabonát, glutént úgysem eszem már évek óta.Harmadik körben pedig, amit alkalmanként megengedek, igyekezve a lektin tartalmát csökkentve. Például paradicsom, éretten-idényben, hámozva-magozva, mondjuk szósznak. Mellette megemelem a fogyasztható zöldségek arányát, amit eddig is főztem, csak most többet, és más elkészítési módokkal. Például cékla, nem csak salátának, hanem köretnek lilahagymával sütve.
Elolvastam a könyvet Steven R. Gundry-tól. Viszont így talán a környezetemben elő szeretteim is megértik, hogy miért váltottam életmódot. Mert a könyvet nem nagyon akarták forgatni. Itt most koncentráltan egyetlen téma lett körbe járva és mélyebben kibontva, mint a könyvben. Köszönöm szépen!
Tudna segíteni, hol sikerült beszerezni a könyvet? Még antikváriumban sem találtam nyomát…Előre köszönöm!
@@drbusborbala csak online e-book formájában jutottam hozzá. Én kinyomtattam, mert jobb szeretek papír alapon olvasni. Keressen meg privátban és beszéljünk. Az Fb-n megtalál. Messengeren pedig tudunk kommunikálni.
Ebook firmátumban lehet magyarul elérni.
@@drbusborbala azt nem tudom, de, ha semmi megoldást nem talál, akkor beszéljünk Messengeren privátban. Én e-book formátumban vettem meg
@@Lisike61sajnos már úgy sem.
Akkor carnivore diéta? 🤷🏻♂️
A húsevést propagálók azt mondják ne egyél növényeket, mert mérget termelnek hogy ne együk meg őket.
A carnivor egy terápias etrend, áteresztő bél kiválóan gyógyítható vele, de ha meggyógyultal lehet visszavezetni a gyökérzöldségeket, keresztes viraguakat, zold leveleseket, savanyú bogyós gyümölcsöket, tokfeleket
Ez 50 évvel ezelőtt volt érdekes kérdés.
A mai válasz: amire nem telik.
Lásd korábbi hozzászólásaim a podkeszten belül.
drive.google.com/drive/folders/1uoUbbuTOm7xAheTLwLaJZWZbYLdiNN-S?usp=sharing
A BARNARIZZSEL UGYANEZ A HELYZET???
Sos, 20 éve ezt eszem a rost miatt!
Minden étel amit Isten teremtett hálát adok érte és kérem, hogy áldja meg, én pedig hittel megeszem és az egészségemre válik. Ezt a sok baromságot amit "orvos" előad azt meg egye meg ő.
Én meg hálát adok xy istennek, hogy a tudatlanság és a gőg hálójában vergődő valláskárosultak tényleg olyan hülyék, hogy így reagáljanak le fontos információkat.
Egyél meg mindent, és ha majd diagnosztizálják a rákot, imádkozz az istenedhez segítségért.
Igaz lenne….. ha az ember nem avatkozott volna galàrd módon a termèszetbe
@@AgnesBiro-rc6nj akkor se lenne igaz.
Egyél fényt, igyál levegőt.
A Rozskenyér egészséges?
Nincs egészséges kenyér.
@@melchizedekful
Akkor mit együnk helyette?
@@tamasbalogh5954 amit csak szeretnél.
@@tamasbalogh5954 erre választ úgyse fogsz kapni csak azt a hülye listát nyomatja itt valaki de az azon nincs semmi .. illetve ha valaki allergiás valamire baszhatja is ..