Oglądam nie tylko dla przepisów, ale pierwszy wolny termin, pakuje Żonę w auto i lecimy z Gdyni do Białegostoku na wypoczynek - zaznać kultury, jedzenia, przepisów. Coś wspaniałego
Bardzo lubię ten kanał i formę tych filmików. A jak czytam te komentarze: a że włosy nie spięte, a kucharka źle mówi, a że przepis nie taki. To nie jest program rodem z TV tylko prawdziwe życie!
Bardzo sympatyczny film. Ja pochodzę z Pokucia. Moja babcia robiła coś podobnego ale z farszem z białego sera, jajka, soli i koniecznie utartego pieprzu. Potem były skwarki z boczku lub słoniny. Nauczyłem tego żonę, ona pochodziła spod Częstochowy i tego nie znała. Kluski tarte z serem, bo tak je nazywaliśmy, były wspaniałe ale nie smakowały, jak dawniej. Może dlatego, że po wojnie zawsze byłem głodny i gdy raz babcia przywiozła z miasta kawałek pasztetowej, to jej smak pamiętam do dziś i lubię ją nadal. Żona niestety nie żyje, spróbuję sam.
bardzo milo jest ogladac, kiedy ktos sie tak poswieca, i nagrywa filmik starajac sie mowic w naszym jezyku. W Angli to czlowiek by zostal tylko sfukny jak by czegos nie zrozumial. A wszedlem na ten filmik, bo kartacze to moja najlepsiejsza potrawa!!!
Przepiękna muzyczka i pieśni a kartacze smakowite . Zauważyłam powroty do potraw regionalnych z prostych produktów a na pewno zdrowych . Przestały smakowa żabie udka czy przegrzebki . d;d; pozdr.
U mnie w domu też tak się rozmawialo ,do dziś używam niektórych słów A mąż się śmieje bo nie rozumie A pochodzi z dolnośląskiego, to są smaki mojego dzieciństwa,polecam
Niektórzy atakują lub ośmieszają Łukaszenkę. Mnie w Polsce dużo rzeczy się nie podoba, np. agresja homoseksualistów, gender, panoszenie się Żydów, zalew obcokrajowców. Tak jak ze Szwecji chcą uciekać do Polski (np. pan Grunwald), tak ja chciałbym wyemigrować na Białoruś.
Ty chyba bialoruskiego nie slyszales. To jest jezyk chachlacki - jezyk wiesniakow wschodnich terenow - prostych ludzi ze wsi - polski pomieszany z ruskim, bialoruskim i ukrainskim.
Bardzo mi się podobało. Pochodzę z Podlasia i pamiętam jak mama robiła te smakołyki. Ja zawsze nazywałem je PYZY Z MIĘSEM, ale dowiedziałem się że farsz może być dowolny. I już to praktykuje. I wcale nie przeszkadza mi że język jest pomieszany, tam po prostu tak jest, a znam te strony osobiście.Pozdrawiam.
Ona mówi więcej po ukraińsku i trochę po rosyjsku, i po polsku, w ogóle nie mówiła po białoruski. Ponieważ, wszyscy te języki znam, to nie miałam problemów czegoś nie zrozumieć, wszystko to było mi jasno. Dziękuję za cudowne wideo i przepis! Pozdrawiam!
Proszę się wybrać np. do wsi Żabinka na Białorusi i posłuchać jak tam ludzie mówią. Założę się, że będzie miała Pani skojarzenia z językiem ukraińskim, bo do literackiego białoruskiego to temu dialektowi daleko. W dodatku są dodatkowe słowa z języka rosyjskiego. Białoruś to nie tylko tzw. literacki białoruski, który był jednym z dialektów i został kiedyś po prostu wybrany jako "oficjalny białoruski, ale cała masa dialektów, którymi mówią ludzie na wsiach.
Jestem wilnianką z pochodzenia,moja Mama często je robiła,ale ziemniaki gotowane były dodatkiem do tartych surowych, a tu Pani pokazała tylko garstkę surowych.
A jaka konsystencja ? jaką widzimy ;) kocham takie przepisy . Jak moja mama i babcia. Tego z książek nie wyczytasz. Jak nie wsadzisz ręki w miskę to się nie nauczysz.. A te skrzypce w czołówce przepiękne. Co to za utwór? Chcę tego więcej.
Potwierdzam, ze Swietokrzystkiego i jedzenie mojego dziecinstwa, pyzy z miesem, male pyzy do smietanki kwasnej, byczki czyli duze pyzy z wolowina i skwarkami, babka ziemniaczana , tzw kugel.
Świetny film i piękna mowa :) A czy jak się odwiedzi to muzeum, to potem gdzieś można spróbować tych kartaczy lub innych Waszych smakołyków? Pozdrawiam serdecznie!!!
Kartacz jest nie tylko białoruskim, ale też litewskim, polskim, niemieckim...smakiem...nazwy są tylko różne. "Kartacz, także cepelin (lit. cepelinai/didžkukuliai, biał. Цэпеліны, niem. Keilchen) - potrawa regionalna, popularna w północno-wschodniej Polsce; rodzaj dużej, nadziewanej pyzy ziemniaczanej. Ma kształt owalny, w przekroju poprzecznym okrągły[1][2] i długość od 10 do 12 cm (kartacz)[1] albo od 8 do 10 cm (kartacz sejneński/cepelin)[2]. Ciasto na kartacze powstaje z masy ziemniaczanej - połączenia surowych tartych i gotowanych ziemniaków (przez co mają szarą barwę) - lub mączno-ziemniaczanej. Nadziewa się je przyprawionym (np. czosnkiem, pieprzem czarnym i cebulą) mięsem mielonym. Zamiast mięsa spotyka się również inne wypełnienia, takie jak np. grzyby[3], kapusta[3], kapusta kiszona lub twaróg. Cepeliny podaje się na gorąco, zwykle okraszone skwarkami z boczku lub z posiekaną i zeszkloną cebulą[3]. Potrawa jest najbardziej popularna na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu[4][5] oraz w barach letnich kurortów, takich jak np. Augustów. Na Litwie uchodzi za danie narodowe[6] i jest najpopularniejszym daniem w wielu restauracjach. W zależności od regionu nieco różni się sposób przygotowania cepelinów, jak i podanych do niego sosów. W Dzukii dla przykładu najpopularniejszym sosem jest sos na bazie grzybów leśnych, z odrobiną boczku i śmietany.[potrzebny przypis]"
This can't be lost! It needs to survive / Cela ne peut pas être perdu! Il doit survivre / Das kann nicht verloren gehen! Es muss überleben / Αυτό δεν μπορεί να χαθεί! Πρέπει να επιβιώσει / Questo non può essere persa! Essa ha bisogno per sopravvivere.
A mialo byc o Kartaczach a co niektorzy pomylili sobie z gwara 3 3ms tam . Ja bardzo doceniam ludzi ktorzy cos wiedza i chca sie z ta wiedza podzielic . Moja mama czesto je robila i to bylo mistrzostwo kosmosu . Najlepiej smakowaly nawet na drugi dzien po podsmazeniu ze skwarkami obok. A teraz o moich kartaczach - po wielu latach zrobilem swoje tzn.chcialem ale sie wziely i rozplynely . Gdzie byl blad ? Dziekuje za instrukcje . Pozdrawiam . Kaz
1. Proporcje 1:2 (1 kg ugotowanych : 2 kg startych). 2. Starte dobrze odcisnąć. Dodać odstałą skrobię. 3. Ugotować próbnego kartacza. Gotować góra 20-25 minut na malutkim ogniu. Woda nie może bulgotać. 4. Jak się próbny kartacz nie będzie się trzymał dodać mąki ziemniaczanej). 5. NAJWAŻNIEJSZE! Kartacze trzeba robić z odpowiednich ziemniaków. Idealne są ziemniaki klasy C, czyli bardzo mączne, tj. Anielka, Tajfun, Bryza czy Ibis. Z Irysa czy Irgi (klasa B) na upartego też zrobisz kartacze ale jak są za młode lub mają mało skrobii to rezultat może być różny.
Podoba mi się! :-) ale ja bym jeszcze prowadzącą trochę podszkoliła i żeby zdecydowała się czy mówi po białoruski, rosyjsku czy po tzw swojomu. Bo przyznam szczerze że dziwnie się słucha prowadzącej. Pozdrawiam :-)
To zależy skąd kto pochodzi , ja np. wiem i słyszałem że w gminie Gródek i w części gminy Michałowo są w użyciu też i słowa z j.Rosyjskiego, są gminy gdzie się rozmawia praktycznie w czystym języku Białoruskim - np. właśnie w części gminy Michałowo i dużej części Gminy Narewka.Niżej jest gmina narew i tam już się używa takiej gwary mieszanej białorusko-ukraińskiej jeszcze dalej na południe i południowy wschód gwara robi się jeszcze bardziej ukraińska i pod kleszczelami czy czeremchą staje się prawie literackim językiem ukraińskim w dialektach zbliżonych do Poleskiego. Do użytku weszło też dużo słów Polskich , dlatego Jak się spotkają dwie osoby z różnych gm,in czy powiatów podlaskich to brzmi jak by każdy gadał w innym języku :D PAZDRAULAJU USICH SIABRAU JA SAM LIĆWIN ALI JA PAZDRAULAJU TOŻE I PUDLASZY ! USIAHO DABRAHO HAJ WAM USIM BOH DAPAMAHAJE !
ale ta "anielica " z rozpuszczonym wlosem do gotowania potraw,na wietrze???? moze zwiazac je przynajmniej. wlosy w potrawie-to srednia przyjemnosc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ten wasz białoruski to białorusko-polski bo słychać wiele wyrazów akcentowanych i zapożyczonych z polskiego ale odmienionych na bialorusko. Pozdrawiam O taki Podlaski dialekt
Kto mi wyjaśni dlaczego moje kartacze się rozgotowały. Dałem ziemniaki w proporcjach tak jak powiedziała Pani na filmie, do tego mąka ziemniaczana i co... podczas gotowania większość się rozpłynęła :(
Można dodać jajko, to zależy od gatunku ziemniakow Jak się robi z gotowanych ziemniaków, to dzieli się ziemniaki zmielone na cztery części jedna część się odkłada ziemniaków na bok i w miejsce wyjętych ziemniaków dajemy mąkę ziemniaczana, i wyrabiamy wszystkie ziemniaki z mąka ziemniaczana, można dodać jajko to zależy od gatonku ziemniaka
durnyje lude, ja ne ponimaju o szto ciełyj problem ? Nu toje Pudlasze ! Tut szto sieło to hovorka inaksza, jak kotory ne ponimaje jak tut je i jakije lude żywut to haj duractwa ne każu !Pozdrawlaju
Na pudlaszu raznyje haworki, adzin hawaryć bolsz pa biełaruski jak ja a druhije ludzie u susiednich hminach hawaryć bolsz pa ukraiński , heta bolsz biełaruskaja haworka nazywajucca "Pa prostu" a taja bolsz ukraińskaja nazywajucca "Po swojomu". Na Pudlaszu u Polszczy i niekatore kataliki tak hawaryć nie tolki prawasłaunyje ! .Pazdraulaju !
@@QWERTY-hl6wm To nie jest białoruski, on inaczej nieco brzmi. To mieszanka polskiego i białoruskiego, w mniejszym stopniu także naleciałości rosyjskie i ukraińskie, taki polski ze wschodnimi naleciałościami. Przeważnie ta mowa jest już lekko zanikająca, gdyż młodsze pokolenie mówi głównie standardową polszczyzną, ewentualnie z akcentem podlaskim.
@@Kuchniacerkiewpl Szukam dobrej żony na poważnie w całej Polsce,więc kto wie może odwiedzę piękne Podlasie i piękne tam mieszkające kobiety.Jeste jeden Bóg.Kiedyś jeździłem na Litwę Wilno i okolice i lubię dawne kresy.A Podlasie smakowite jedzonko.
film fajny, przepis też ale skoro już jest to, jakby nie było, kanał kulinarny to proszę prowadzącą o spinanie włosów przed przystąpieniem do gotowania.
Oglądam nie tylko dla przepisów, ale pierwszy wolny termin, pakuje Żonę w auto i lecimy z Gdyni do Białegostoku na wypoczynek - zaznać kultury, jedzenia, przepisów. Coś wspaniałego
Bardzo lubię ten kanał i formę tych filmików. A jak czytam te komentarze: a że włosy nie spięte, a kucharka źle mówi, a że przepis nie taki. To nie jest program rodem z TV tylko prawdziwe życie!
Bardzo sympatyczny film. Ja pochodzę z Pokucia. Moja babcia robiła coś podobnego ale z farszem z białego sera, jajka, soli i koniecznie utartego pieprzu. Potem były skwarki z boczku lub słoniny. Nauczyłem tego żonę, ona pochodziła spod Częstochowy i tego nie znała. Kluski tarte z serem, bo tak je nazywaliśmy, były wspaniałe ale nie smakowały, jak dawniej. Może dlatego, że po wojnie zawsze byłem głodny i gdy raz babcia przywiozła z miasta kawałek pasztetowej, to jej smak pamiętam do dziś i lubię ją nadal. Żona niestety nie żyje, spróbuję sam.
bardzo milo jest ogladac, kiedy ktos sie tak poswieca, i nagrywa filmik starajac sie mowic w naszym jezyku. W Angli to czlowiek by zostal tylko sfukny jak by czegos nie zrozumial. A wszedlem na ten filmik, bo kartacze to moja najlepsiejsza potrawa!!!
Przepiękna muzyczka i pieśni a kartacze smakowite . Zauważyłam powroty do potraw regionalnych z prostych produktów a na pewno zdrowych . Przestały smakowa żabie udka czy przegrzebki . d;d; pozdr.
wszystko robię według waszych przepisów dziekuje
CUDNIE............przepięknie ..........podkład muzyczne rozbroił mnie.................jesteście wielcy!
żona obiecała że zrobi mi takie kartacze . No i fajnie . Ludzie kiedyś ciężko pracowali i zdrowo jedli , i bardziej się szanowali .
Obejrzałam z przyjemnością:) miłe Panie,
dziękuję bardzo:)
Super
U mnie w domu też tak się rozmawialo ,do dziś używam niektórych słów A mąż się śmieje bo nie rozumie A pochodzi z dolnośląskiego, to są smaki mojego dzieciństwa,polecam
najfajniejszy film, najciekawsza osobowość, gratuluję ! i dziękuję za wiedzę i film
BARDZO MI SIE PODOBA ZE PROGRAM JEST PO BIALORUSKU. BRAVO. MOZE TEN JEZYK NIE UMRZE!!!!!!!!!!!
To nie jest po bialorusku. Raczej, gwara podlaska
Niektórzy atakują lub ośmieszają Łukaszenkę. Mnie w Polsce dużo rzeczy się nie podoba, np. agresja homoseksualistów, gender, panoszenie się Żydów, zalew obcokrajowców. Tak jak ze Szwecji chcą uciekać do Polski (np. pan Grunwald), tak ja chciałbym wyemigrować na Białoruś.
Ty chyba bialoruskiego nie slyszales.
To jest jezyk chachlacki - jezyk wiesniakow wschodnich terenow - prostych ludzi ze wsi - polski pomieszany z ruskim, bialoruskim i ukrainskim.
Białorusini to też Słowianie tak jak i my, Słowianie
No i cóż tego że język pomieszany, to ludzie gościnni i sympatyczni Polacy też mają swoją gwarę
Wspaniali ludzie.
Matuszka to urocza kobieta... takich dzisiaj już nie ma. Zresztą, pani Młoda też bardzo fajna, ale oczywiście w inny sposób 😀❤⚘
Za mloda dla Ciebie
Zazdrosny ? ;)
brilliant reminds me of my departed Mama who was from these parts before the war. thankyou
piekne miejsca i cudownie życzliwi ludzie
Będę musiała tam kiedyś pojechać , nigdy w tamtych stronach nie byłam . Widziałam też młode ogórki i truskawki z ogródka - czy to jeszcze Polska ?
Jutro robię kartacze na obiad. Dziękuję za przepis i pozdrawiam.
Bardzo mi się podobało. Pochodzę z Podlasia i pamiętam jak mama robiła te smakołyki. Ja zawsze nazywałem je PYZY Z MIĘSEM, ale dowiedziałem się że farsz może być dowolny. I już to praktykuje. I wcale nie przeszkadza mi że język jest pomieszany, tam po prostu tak jest, a znam te strony osobiście.Pozdrawiam.
Mariusz Sadowski to chyba tak w Polsce mówią?
Dla większości z nas to nie kartacze a pyzy 😀
Pyzy robi sie z surowych ziemniakow, gotuje jak makaron, dodaje sie do potraw miesnych polane zrumieniona
cebulka.
Dziekuje za ten filmik.Takie kartacze jadlam w dziecinstwie byly przepyszne.Czas bym sama je zrobila.Serdecznie pozdrawiam.
Kartacze to bardziej Gołdap, Suwałki. W Białymstoku i okolicach zawsze były pyzy. Ale niech nazywają jak chcą. Zjadłbym z ochotą👍🏻🙂
no dokładnie. I nie Białoruskie, a raczej Litewskie
I love poland and belorussia
Pozdrawiamy braci z Bialorusi ;)
Ona mówi więcej po ukraińsku i trochę po rosyjsku, i po polsku, w ogóle nie mówiła po białoruski. Ponieważ, wszyscy te języki znam, to nie miałam problemów czegoś nie zrozumieć, wszystko to było mi jasno. Dziękuję za cudowne wideo i przepis! Pozdrawiam!
Proszę się wybrać np. do wsi Żabinka na Białorusi i posłuchać jak tam ludzie mówią. Założę się, że będzie miała Pani skojarzenia z językiem ukraińskim, bo do literackiego białoruskiego to temu dialektowi daleko. W dodatku są dodatkowe słowa z języka rosyjskiego. Białoruś to nie tylko tzw. literacki białoruski, który był jednym z dialektów i został kiedyś po prostu wybrany jako "oficjalny białoruski, ale cała masa dialektów, którymi mówią ludzie na wsiach.
Dziękuję :-)
i.zhanna.m я теж звернув увагу як вони цікаво говорять, я зараз знаходжусь в Польщі і жодного разу не чув щоб поляки так говорили.
i.zhanna.m wszyscy? To pisze sie wszystkie.. noch nie znasz jednak wsio..
@@ciekawski3273 Moja Babcia jeździła kiedyś do Żabinki koło Sarn.
Uwielbiam smakowo z mięsem tylko trzeba trochę pracy ale dla podniebienia uczta
Jestem wilnianką z pochodzenia,moja Mama często je robiła,ale ziemniaki gotowane były dodatkiem do tartych surowych, a tu Pani pokazała tylko garstkę surowych.
Co region to inaczej co wioska to inaczej i dziwi mnie ze ta pani okrasza je podczas postu OLIWĄ!!!!😳
U nas na zachodzie Polski tez się te pyzy gotuje ; ))
Pozdrawiam
A jaka konsystencja ? jaką widzimy ;) kocham takie przepisy . Jak moja mama i babcia. Tego z książek nie wyczytasz. Jak nie wsadzisz ręki w miskę to się nie nauczysz.. A te skrzypce w czołówce przepiękne. Co to za utwór? Chcę tego więcej.
W Świętokrzyskim też takie jadamy od dawien dawna ,film w tradycji b. ładny
Potwierdzam, ze Swietokrzystkiego i jedzenie mojego dziecinstwa, pyzy z miesem, male pyzy do smietanki kwasnej, byczki czyli duze pyzy z wolowina i skwarkami, babka ziemniaczana , tzw kugel.
Матушка я вас нравится много.
SUPER WSPANIALY FILMIK AZ MILO SIE OGLADA :) JEDNA TYLKO DROBNA UWAGA : PANIENKA POWINNA WLOSY SPIAC CZY ZWIAZAC
Świetny film i piękna mowa :) A czy jak się odwiedzi to muzeum, to potem gdzieś można spróbować tych kartaczy lub innych Waszych smakołyków? Pozdrawiam serdecznie!!!
+Marek Francik Muzeum można jak najbardziej odwiedzić, a nawet trzeba :) Ale niestety, kartacze nie są dołączane do biletu, a szkoda ;)
Kocham❤
Kartacz jest nie tylko białoruskim, ale też litewskim, polskim, niemieckim...smakiem...nazwy są tylko różne.
"Kartacz, także cepelin (lit. cepelinai/didžkukuliai, biał. Цэпеліны, niem. Keilchen) - potrawa regionalna, popularna w północno-wschodniej Polsce; rodzaj dużej, nadziewanej pyzy ziemniaczanej. Ma kształt owalny, w przekroju poprzecznym okrągły[1][2] i długość od 10 do 12 cm (kartacz)[1] albo od 8 do 10 cm (kartacz sejneński/cepelin)[2]. Ciasto na kartacze powstaje z masy ziemniaczanej - połączenia surowych tartych i gotowanych ziemniaków (przez co mają szarą barwę) - lub mączno-ziemniaczanej. Nadziewa się je przyprawionym (np. czosnkiem, pieprzem czarnym i cebulą) mięsem mielonym. Zamiast mięsa spotyka się również inne wypełnienia, takie jak np. grzyby[3], kapusta[3], kapusta kiszona lub twaróg. Cepeliny podaje się na gorąco, zwykle okraszone skwarkami z boczku lub z posiekaną i zeszkloną cebulą[3].
Potrawa jest najbardziej popularna na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu[4][5] oraz w barach letnich kurortów, takich jak np. Augustów.
Na Litwie uchodzi za danie narodowe[6] i jest najpopularniejszym daniem w wielu restauracjach. W zależności od regionu nieco różni się sposób przygotowania cepelinów, jak i podanych do niego sosów. W Dzukii dla przykładu najpopularniejszym sosem jest sos na bazie grzybów leśnych, z odrobiną boczku i śmietany.[potrzebny przypis]"
This can't be lost! It needs to survive / Cela ne peut pas être perdu! Il doit survivre / Das kann nicht verloren gehen! Es muss überleben / Αυτό δεν μπορεί να χαθεί! Πρέπει να επιβιώσει / Questo non può essere persa! Essa ha bisogno per sopravvivere.
❤❤❤❤
A mialo byc o Kartaczach a co niektorzy pomylili sobie z gwara 3 3ms tam . Ja bardzo doceniam ludzi ktorzy cos wiedza i chca sie z ta wiedza podzielic . Moja mama czesto je robila i to bylo mistrzostwo kosmosu . Najlepiej smakowaly nawet na drugi dzien po podsmazeniu ze skwarkami obok. A teraz o moich kartaczach - po wielu latach zrobilem swoje tzn.chcialem ale sie wziely i rozplynely . Gdzie byl blad ?
Dziekuje za instrukcje . Pozdrawiam . Kaz
1. Proporcje 1:2 (1 kg ugotowanych : 2 kg startych).
2. Starte dobrze odcisnąć. Dodać odstałą skrobię.
3. Ugotować próbnego kartacza. Gotować góra 20-25 minut na malutkim ogniu. Woda nie może bulgotać.
4. Jak się próbny kartacz nie będzie się trzymał dodać mąki ziemniaczanej).
5. NAJWAŻNIEJSZE! Kartacze trzeba robić z odpowiednich ziemniaków. Idealne są ziemniaki klasy C, czyli bardzo mączne, tj. Anielka, Tajfun, Bryza czy Ibis. Z Irysa czy Irgi (klasa B) na upartego też zrobisz kartacze ale jak są za młode lub mają mało skrobii to rezultat może być różny.
Proszę jeśli można, podajcie jaka odmiana ziemniaka najlepsza do kartaczy. A ważne to aby wyszły najlepsze. Podziękowaniem Agu.
mączne
Вітаю! Цікава, дзякуй за нарысы 🇧🇾
Привет друзья 🙂
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Błagam piszcie w opisie skladniki
Podoba mi się! :-) ale ja bym jeszcze prowadzącą trochę podszkoliła i żeby zdecydowała się czy mówi po białoruski, rosyjsku czy po tzw swojomu. Bo przyznam szczerze że dziwnie się słucha prowadzącej. Pozdrawiam :-)
+Anusiak dokładnie
... tez mi tak podpadlo :) ale obojetnie jest tlumaczenie na dole :)
To zależy skąd kto pochodzi , ja np. wiem i słyszałem że w gminie Gródek i w części gminy Michałowo są w użyciu też i słowa z j.Rosyjskiego, są gminy gdzie się rozmawia praktycznie w czystym języku Białoruskim - np. właśnie w części gminy Michałowo i dużej części Gminy Narewka.Niżej jest gmina narew i tam już się używa takiej gwary mieszanej białorusko-ukraińskiej jeszcze dalej na południe i południowy wschód gwara robi się jeszcze bardziej ukraińska i pod kleszczelami czy czeremchą staje się prawie literackim językiem ukraińskim w dialektach zbliżonych do Poleskiego. Do użytku weszło też dużo słów Polskich , dlatego Jak się spotkają dwie osoby z różnych gm,in czy powiatów podlaskich to brzmi jak by każdy gadał w innym języku :D PAZDRAULAJU USICH SIABRAU JA SAM LIĆWIN ALI JA PAZDRAULAJU TOŻE I PUDLASZY ! USIAHO DABRAHO HAJ WAM USIM BOH DAPAMAHAJE !
ale ta "anielica " z rozpuszczonym wlosem do gotowania potraw,na wietrze???? moze zwiazac je przynajmniej. wlosy w potrawie-to srednia przyjemnosc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
w jakim języku One rozmawiają
A gdzie rezepta do wydrukowania ?
Ten wasz białoruski to białorusko-polski bo słychać wiele wyrazów akcentowanych i zapożyczonych z polskiego ale odmienionych na bialorusko. Pozdrawiam
O taki Podlaski dialekt
A cebula?
Czemu tak długo gotować?
Tak wynika z danej receptury ;)
Kto mi wyjaśni dlaczego moje kartacze się rozgotowały. Dałem ziemniaki w proporcjach tak jak powiedziała Pani na filmie, do tego mąka ziemniaczana i co... podczas gotowania większość się rozpłynęła :(
peka159 trzeba 15 min gotować, dopiero jak spływy do góry to już gotowy
Ти мене розумієш я надіюсь, наче правильно написав по польську
i woda nie powinna mocno się gotować
Można dodać jajko, to zależy od gatunku ziemniakow
Jak się robi z gotowanych ziemniaków, to dzieli się ziemniaki zmielone na cztery części jedna część się odkłada ziemniaków na bok i w miejsce wyjętych ziemniaków dajemy mąkę ziemniaczana, i wyrabiamy wszystkie ziemniaki z mąka ziemniaczana, można dodać jajko to zależy od gatonku ziemniaka
durnyje lude, ja ne ponimaju o szto ciełyj problem ? Nu toje Pudlasze ! Tut szto sieło to hovorka inaksza, jak kotory ne ponimaje jak tut je i jakije lude żywut to haj duractwa ne każu !Pozdrawlaju
ja panimaju szto ty gawarit ,pozdrawlaju ja tebia ,moze być ?
grzegorz brzęczyszczykiewicz to chyba tak w Polsce mówią?
Ja teraz tak samo mówly, trochę po polsku, trochę po ukraińsku
Na pudlaszu raznyje haworki, adzin hawaryć bolsz pa biełaruski jak ja a druhije ludzie u susiednich hminach hawaryć bolsz pa ukraiński , heta bolsz biełaruskaja haworka nazywajucca "Pa prostu" a taja bolsz ukraińskaja nazywajucca "Po swojomu". Na Pudlaszu u Polszczy i niekatore kataliki tak hawaryć nie tolki prawasłaunyje ! .Pazdraulaju !
30-40 minut gotować? :D
Też mnie to zastanowilo, moze chodziło o 3-4 minuty :D
Tak. Długo je się gotuje, szczególnie jak do środka idzie surowe mięso
Ja nie wim co one mowia do mie...
mniammmm
Я хочу сказать что следующий раз я у вас
Czy to nadal jezyk polski?
Vstm białoruski :)
@@QWERTY-hl6wm To nie jest białoruski, on inaczej nieco brzmi. To mieszanka polskiego i białoruskiego, w mniejszym stopniu także naleciałości rosyjskie i ukraińskie, taki polski ze wschodnimi naleciałościami. Przeważnie ta mowa jest już lekko zanikająca, gdyż młodsze pokolenie mówi głównie standardową polszczyzną, ewentualnie z akcentem podlaskim.
😎dj
Chciałbym mieć taką żonę,choć jestem rzymski-katolik.
Zapraszamy wiec do odwiedzenia Podlasia ;)
@@Kuchniacerkiewpl Szukam dobrej żony na poważnie w całej Polsce,więc kto wie może odwiedzę piękne Podlasie i piękne tam mieszkające kobiety.Jeste jeden Bóg.Kiedyś jeździłem na Litwę Wilno i okolice i lubię dawne kresy.A Podlasie smakowite jedzonko.
@@szczurlesny9100 Smakowite jedzenie i piękne widoki! Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!
8 patafianow nie posiada kubkow smakowych
,,Budemo robyty" to chyba nie po białorusku.
wszystko dobrze ale ta muzyka doprowadza do wściekłości! !
A JAJKO
Do prawdziwych kartaczy daje sie wiecej ziemniakow tartych niz gotowanych a nie jak tutaj. To sa oszukane kartaczem tzn pyzy
Ile trzeba? 60% tarty ziemniaków i 40% gotowanych ziemniaków?
obojetnie , kazdy robi tak jak chce :P
Ja tam się na białoruskim nie znam, ale to mi brzmi jak jakieś pomieszanie z poplątaniem. Nie można było nagrać po polsku albo zwyczajnie po rusku?
MrGibki65 to właśnie odmiana białoruskiego, który jest de facto bardzo podobny do polskiego :)
fajny ciekawy film ale matuszka tak piszczy,ze rozbolała mnie głowa od niej
;))) no dokładnie ;))) najlepsza scena w tej starej kuchni LOL ;))))
Jak się lepi ciasto,to włosy trzeba związać...
Halo ale kartacze pochodzą z Suwalszczyzny nie z Podlasia .
film fajny, przepis też ale skoro już jest to, jakby nie było, kanał kulinarny to proszę prowadzącą o spinanie włosów przed przystąpieniem do gotowania.
To nie są kartacze
Dlaczego Pan tak sądzi?
Kartacze czyli polskie pyzy , wyglądają znakomicie
Jak ta młoda osóbka mówi!!!Litości! Może by tak czystą polszczyzną,jak na Polkę przystało...O,nie tylko mło
da...kurcze!
Proszę rozwinąć swój komentarz. Na chwilę obecną nic z niego nie wynika...
dlaczego ,ma prawo tak mowic ,a jak mówia Polacy ,co chwile k...a to ci sie podoba ?
zle mnie pani zrozumiala ,uwazam ,że powinna przekazywac i mówić dialektem ,bardzo mi sie to podoba ,serdecznie pozdrawiam