Genetika vs. szocializáció

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • A Friedrich Ebert Stiftung Budapest és az Új Egyenlőség magazin 2023. évi „Észlelések és valóság” című rendezvénysorozatának első pódiumbeszélgetést 2023. február 28-án 18.00 órakor tartottuk a Benczúr hotelben, melynek témája Genetika vs. szocializáció.
    Az idei rendezvényekkel a közelmúlt magyarországi politikai fejleményeinek mélyebb megértéséhez kívánunk hozzájárulni. Hosszú távon is hegemón pozícióját a Fidesz olyan mély társadalmi-gazdasági és kulturális valóság észlelésre építi, amelyeket a magyarok többsége is oszt, igazként fogad el. A legtöbb ilyen percepció az egyén és a társadalom kapcsolatára vonatkozik, számos közülük a valóság hamis felfogását tükrözi. A nyilvános előadás-sorozat célja, hogy azonosítsa e feltevéseket és bírálja őket, rámutatva arra, hogyan vezet a hamis valóság érzékelés igazságtalan, fenntarthatatlan és veszélyes politikához.
    A társadalom számos csoportjában él az a téveszme, amely szerint az emberek meghatározott tulajdonságokkal születnek, így nem a szocializáció során sajátítják el azokat. Ez oda vezet, hogy sokan elvetik vagy alábecsülik az iskolarendszer és a közmédia döntő szerepét az állampolgárok formálásában. A sorozat első pódiumbeszélgetésén ezt a problémát vitatják meg a meghívott szakemberek:
    - Boldogkői Zsolt biológus, tanszékvezető egyetemi tanár, az SZTE Orvosi Biológiai Intézet igazgatója, MTA doktor (online)
    - Éber Márk Áron szociológus, habilitált egyetemi docens, ELTE Társadalomtudományi Kar; szerkesztő, Új Egyenlőség
    - Nyírő Zsanna Jozefa szociológus, tudományos segédmunkatárs, ELKH Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézet
    - Pogátsa Zoltán szociológus-közgazdász, habilitált egyetemi docens, Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar; főszerkesztő, Új Egyenlőség

Комментарии • 25

  • @blista2
    @blista2 Год назад +3

    úristen az ősember a végén. Addig bírtam nézni, a kérdések egyébkéntis szinte mindig ostobaságok, de ez még az átlagosnál is alacsonyabb színvonalú volt.

  • @istvantrap1176
    @istvantrap1176 Год назад +7

    Az álmoskönyv szerint sem szerencsés egy genetikusnak és a Kisebbségkutató Intézetnek vitát szervezni!:)

  • @puding140
    @puding140 Год назад +3

    húúúúú, de király, hogy felvettétek! nagyon ott akartam lenni, de nem jött össze.

  • @SandordrBito
    @SandordrBito Год назад +4

    Köszönjük a feltöltést! ❤️

  • @kof839
    @kof839 Год назад +1

    Jó beszélgetés volt, köszönöm!
    Bár egyértelműen félreértett valamit a "problémás" kérdező, de ez a fajta képmutató elitizmus annyira jellemző Pogácsa úrra. Elveszi a szót és a mikrofont, ahelyett, hogy párbeszédet kezdeményezne és tisztázná a félreértést. Jó baloldaliként, ő _fel akarja emelni_ rosszabb szocioökonómiai státuszú polgártársait, csak ne kelljen velük érintkeznie :D

  • @TheBonca
    @TheBonca Год назад

    Köszönöm a feltöltést, s a témát!
    Pont a minap beszéltem erről egy térsaságban. Sajnos "igazán" beszélgetni, vitatkozni nem sikerült senkivel.....

  • @hedy2731
    @hedy2731 Год назад +2

    Nagyon érdekes volt!

  • @kertresz
    @kertresz Год назад

    51:42 alkalmazkodás a közösségi elvárásokhoz. Nagyon érdekes beszélgetés.

  • @politikaimegmondoember4232
    @politikaimegmondoember4232 Год назад +1

    Esküszöm az életemre.... Ma 10 éves gyerekek képesek stúdió minőségű videót készíteni. Miért nem tudják megoldani felnőtt emberek?

  • @samwolfe1000
    @samwolfe1000 Год назад

    Több problémát véltem felfedezni: 1. Etnikumokról biológiai értelemben gyakorlatilag pszeudotudomány beszélni (kutatások szerint a hagyományos rassz-kategóriák az emberi biodiverzitás kb. 6%-át írják le) 2. A tesztoszteron soksok magabiztosságot és optimizmust ad, de nem határoz meg normatív funkciót, jelenthet békülékenységet és agressziót is (ez a túláltalánosítás pl. magyarázhatja az ideges csávó félreértését) 3. Nem igen esett a környezeti alkalmazkodás konkrét törvényszerűségeiről és a kapcsolódó társadalmi következtetésekről.

  • @zoltanmaczko5491
    @zoltanmaczko5491 Год назад +4

    szerintem erre a dilemmára egy szóösszetétel a válasz: Polgár lányok.

  • @Vid.186
    @Vid.186 Год назад

    👍👍👍

  • @katilazar5646
    @katilazar5646 Год назад

    Nem volt tiszta a hang, sokat nem jól hallottam, értettem

  • @felixfelix53
    @felixfelix53 Год назад

    Jó lett volna meghívni egy személyiség szakértőt is

  • @norbertmolnar9913
    @norbertmolnar9913 Год назад +12

    Botrányos hangminőség.

  • @bebesibalint9215
    @bebesibalint9215 Год назад +2

    52:10 :DD

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 Год назад +1

      papa nem tudja hol van, kár belé a szó. róla is beszéltek az elején, nem érti az alap szavakat. biztos vírustagadó

    • @dlovas
      @dlovas Год назад

      Mindig akad aki megtalálja a mónikasót az érdemi beszélgetésekben is.

    • @kerekfold
      @kerekfold Год назад

      Amit tol az is full előítélet

  • @sandormolnar5275
    @sandormolnar5275 Год назад

    ... hát ööööö, ebből nem sok jött le! Mi lenne, ha az átlag embernek-ha van ilyen szerintetek?- beszélnétek?...
    motiváció=érdeklődés.
    Situativ=helyzetfüggő.
    Az,,ösztön"-ről dumcsiztok, vagy?!
    Ui. :
    Kapitalizmusban (vad, rabló) élünk! 🙆🙆‍♂️

    • @zoltanmaczko5491
      @zoltanmaczko5491 Год назад +1

      véleményem szerint a motiváció nem azonos az érdeklődéssel. a motivációt inkább indíttatás, vagy szép magyar nyelven belső késztetettségnek mondanám. amúgy szerintem azért volt kevésbé érthető, mert nem valós kérdést boncolgatott, már a beszélgetés elején kiderült, hogy nem nagyon van mondanivaló ebben a témában. ennek megfelelően minden szereplője a beszélgetésnek asszociatívan beszélt arról, ami a téma kapcsán az eszébejutott. ettől a beszélgetés széttartó, kusza, és valójában a nem létező dilemma egyfajta "körbetáncolása" lett.

  • @krisztianfarago1974
    @krisztianfarago1974 Год назад

    Az indulatos úriember igazán sokat tett a sztereotípiák ellen 😂😂😂

  • @positiveday7425
    @positiveday7425 Год назад +2

    Pogi, egy 12 éves youtuber jobb kép- és hangminőséget produkál! Hát azért na, egyetemi docensként illene legalább ezt a szintet felvenni. :) Más: hihetetlen, hogy Boldogkői még itt is a sértett kisgyereket játssza. Nem bírta ki, hogy ne progagálja itt is a covidot, aminek semmi köze ehhez a témához. Igaz, hogy sehol a világon nem lehet kimutatni a túlhalálozást, Svádországban sem, igaz, hogy most hirtelen eltűnt a covid, és máris azonnal csak influenza van, és a tőke máris az influenzaoltást propagálja, igaz, hogy minden ismerősöm, aki beoltatta magát, többször elkapta a covidot, míg én és a hozzám hasonlók, akik nem oltatták magukat, hírét se látták a megbetegedésnek, Boldogkői biológusként még mindig az orvost próbálja mímelni... Javaslat a műsor folytatásához: a meghívott vendégeknek fel kell hívni a figyelmét, hogy kizárólag a témához szóljanak hozzá.