Bazdmeg Szabi❤ Végre nem gasztro árkot ás valaki, hanem ízekkel tömi be azt! Minden halászlé csoda! A tengeri, a bajai, balatoni, mind másért! Tiszteld az ízt és ami mögötte van… állat, növény, ember és kultúra😊 Köszi a videót! Jó pihit!
Én is ezt vallom. Az országban amerre jártam, végigkóstoltam a lehető legtöbb helyen a halleveket. Mindegyiket szeretni kell, és mindegyiket a maga helyén kell kezelni. Nem kell hasonlítgani, élvezni kell az ízeket! Jó étvágyat!😆
Sokan azért nem szeretik a halból készült ételeket, mert az első találkozás negatív lehetett számukra az halétellel./szálka,rossz íz vagy nem megfelelő állag./ Nagyon jó a videó, nagyon tetszik👍azért a kommenteket olvasva rendesen sikerült felkeverni az állóvizet /halászlét/ de ez nem baj. Pecásként én is elkészítem a hallevet. Számomra egy hallé vagy halászlé, akkor jó ha: 1.nem mocsárízű a hal amelyből készül az étel 2.filézett vagy szálka mentes a hal 3.kellő módon kicsit sós de nincs elsózva picit csípős 4.amikor elkészült akkor rögtön tálalni, még jó forrón 5.hozzá friss, ropogós 3kg kenyér amit még anno a tápéi pék készített. Számomra ezek az alapok.
@@BToma67 Pont így főzték régen Szegeden is. Sz. Szigethy Vilmos szegedi főlevéltáros, a Délmagyarország kiváló publicistája 1931-ben nosztalgikusan mutatta be a hagyományos halászmesterséget és a szolgafán készített halászlét. „A halászlé sem úgy készült, mint ma. A szolgafán, szabad tűz fölött a bogrács, abban először főzni kezdték az apró halakat. Vagy jó három fertály óra múlva aztán kihajították ezeket az apróságokat, most szeletelték az ízt kapott lébe a potykát, a harcsát, a kecsegét - az élet szentháromságát -, mindegyikből a javát, szép és nagy példányokat”.
Amúgy tényleg minden halászlé nagyon jó.. Nàlunk jobban a bajai halászlé dívik .. Engem apàm tanított halászlét főzni..Meg is tanultam maradéktalanul ..Aki evett a halászlémből mindenki jól lakott és ízlett neki..Mifelénk két nagy halászlé főző legenda élt mindketten gemencben élő halászok voltak az egyik a Fehér Ferkó bàcsi volt a màsik keresztanyàm édesapja a Kovács Józsi bácsi..Az ő halàszlevük mai napig legenda szàmba megy!!
Nagyon szimpatikus, hogy felvállaltad ezeknek árkoknak a betemetését! Mindegyik halászlé jó (ha jó), nem kell ebből vallásháborút csinálni. Amúgy nekem van egy titkos, ökumenikus halászlé receptem... (mi ez a horkolás szerű hang időnként a háttérben?)
Szabi, ha egyszer Miskolc fele jársz, ajánlom a Kispipa halászcsárdát a belvárosban! Minden étteremben (ahol lehet kérni persze) azt kérek levesként, de eddig egyik sem tudta megközelíteni sem.
Nekem az a csúcs amit pár éve bemutattál…azóta csak úgy csinálok halászlevet,megmutattam a receptet anyáméknak azóta minden haza utazásomkor halászlé van és hát az hogy kanalazva lehet enni a halat szálkázás nélkül valami csúcs…egyébként én pont azért nem szerettem az édesvízi halat főleg a pontyot mert mindig mikor fater csinált halászlevet még a levet is szálkázni kellett nem hogy a patkót benne…illetve ék egyszerű megfőzni.
Általában remek a halászlé Algyőn, de 2013 júliusában érdekes dolgot tapasztaltam. Vártuk a megrendelt halászlét, a szomszéd asztalnál a csárdagazda előadást tartott barátainak, hogy hiába főznek 199x kitűnő halászlét, ha a 200. rossz, mindenki arra fog emlékezni… Ezek után kihozta a pincér életem legpocsékabb halászlevét, tényleg nem felejtem el :-)))
Minden nagyképűség nélkül, de egy kis változtatással, de a szegedi családi hagyományt követve én húslét készítek amibe a kanál még nem áll meg, de láthatóan tele van a paszírozott haldarabokkal sokkal sűrűbben mint ebben az étteremben és természetesen filézek mindent én is. Ami nálunk mindig kerül bele az a füstölt piros örőlt paprika amitől nagyon pikáns még akkoris amikor kint készítem bográcsban. Hiszen benne van a halászlé nevében, hogy ez egy húslé és nem leves.
A legjobb halászlé az a folyóparton, bográcsban fő, frissen fogott halból, ami folyami és sokkal tömöttebb a húsa, mint az állóvízi halnak és nem iszapízű.
Mindenki csak a szegedi meg a bajai halászlevet emlegeti, pedig nekem a régi nagy kedvencem a bátonyterenyei halászlé, ami a különleges pikáns ízvilágával a legjobb az összes közül!
Talán azért van így mert a Mátrában épp olyan szegényes (🤣🤣) a halászati kultúra, mint a Bükkben, vagy a Mecsekben. Ellentétben Szegeddel és Bajával. Ahol viszont a szénégető dinasztia a ritkább 😂😂
@@Trollpapa-s8e Szerintem a bátonyterenyei halászlé a legjobb, utána a szegedi, utána a bajai. De persze ez az én ízlésem, nálad úgy látszik más a sorrend.
@@mcsg-jl6be Már megbocsáss, de Bátonyterenye tudtommal a Mátrában van, folyója a zagyva pedig ott még csak kb egy alföldi belvíz elvezető csatorna méretével vetekszik. A maconkát meg 1975-ben hozták létre. Te azon értetlenkedtél, hogy "Mindenki csak a szegedi meg a bajai halászlevet emlegeti, pedig a bátonyterenyei...." Ne haragudj meg, ha azt mondom, hogy ahol se a halászatnak, se a fűszerpaprika termesztésnek nincs semmiféle múltja és kultúrája, ott nem beszélhetünk halászlé kultúráról sem. Ellentétben Szegeddel és Bajával, aminek évszázadokra visszanyúló hatalmas halászati és ebből fakadóan hatalma halfőző kultúrája van. Egy Szegedi család asztalára az 1800-as években hetente legalább 3-4 alkalommal került hal. El tudod te ezt képzelni ?? Persze vihetek föl halat, paprikát, hagymát például az Istállóskői-barlangba is akár, és főzhetek ott hallét szuper finomat is, ezerszer is akár, attól az még nem lesz tradíció. És nem mondhatom, hogy bezzeg az Istálloskő-barlangi halászlé, mert olyan fogalmi szinten sem létezik. Akkor sem, ha én magam főztem a barlangban.
@joogreg.Lehet,hogy pont nem volt szerencsém.Életemben legrosszabb hallevet ettem a jobb mint otthonban . Szerintem aranyhalból készült,mert igen megkérték az árát...
A csontokból és a fejéből, farkából, leeső nyesedékekből és vöröshagymából ALAPLEVET FŐZNEK !! Ez 1-1,5 óra. Ebbe főzik bele a filét vagy a patkót. Akkor miért is nincs benne a csont íze ??? Épp emiatt (az alaplé miatt) sokkal koncentráltabb a szegedi íze, mint a 40 perc alatt készre főzött bajaié, ami hígabb, levesesebb de szintén nagyon finom.
Mindegyikbe ott van, csak olyan apró és puha, hogy aki nem keresi kifejezetten, hanem bátran eszi, rágja, az észre sem veszi. ) Sűrűn kell irdalni (2-3 mm), a húsa felől egészen a bőrig egy mozdulattal (nem szeletelő huzi-vonival) bevágva. A sót be kell dörgölni az irdalások közé és legalább 2-3 órát hűtőbe pihentetni a lesózott filét, így a sónak van ideje megmarni és roncsolni a szálkát, ami a későbbi főzéssel teljesen felpuhul.
@@Trollpapa-s8e köszönöm, így járok el én is, de a szálka csak ott van. Gyerekeket, meg az arra érzékenyeket zavarja sajnos. Azt hittem van vmi tuti megoldás az Y szálkákra.
@Profitolvaj Neked az miért fáj, hogy a bajaiak tésztával eszik? Az ott tradíció. Na de olyan hülyeségről, hogy krumplit a lébe, még nem hallottam...🤣🤣
Nem is kell erőltetni. Szegeden ez ez tradíció. Épp ahogy a halászat is az volt Szegeden és környékén évszázadokon keresztül. Csak ez a te falusi fejedbe nem fér bele
Te miröl beszélsz ember az miért szar .. Halászlé csak másképp van elkészitve ..Tésztàval kiváló .Én ettem a volt anyós halàszléjéböl abba krumplit is tettek mindent .. Hozzá teszem anyósom tót volt..Na az szar volt az tényleg..De a bajai halászlé ugyanolyan jó .. csak nem mindegy ki és hogy késziti el
Herman Ottó így ír a halász ételekről az 1887-ben kiadott 'A magyar halászat' című közel 900 oldalas művében : "A jó halász-szakácsnak parthosszában hire van s a halászlé jóságáért versenyez folyómenti falu, város; mindenik a magáét mondja "világhírűnek." "Nagy sor az, tekintetes uram!" mondta nekem nem egy híres halászszakács. Abban az egyben megegyeznek Tisza-Duna halászai, hogy a legjobb összeállítás - ha halászléről van szó - ez: sok kecsege, elég ponty és egy kevés harcsa. De már a többiben roppant eltérők. Az igazi szegedinek olyan sűrű, piros a leve, mint a legdühösebb bikának a vére s jaj annak a külföldinek, paprikához nem szokott idegennek, a ki csak meg is érinti az ajakát vele: azt hiszi, hogy a pokol örök tüze sütötte meg - ha pedig nyelt belőle, akkor földhöz vágja a köhögés, azután korsószámra önti magába a vizet, hogy azt a purgatóriumot eloltsa. A balatonmelléki rengeteg hagymát használ, ritkára csinálja a levet s minthogy kecsegéje nincs, dévérkeszeget is aprít bele; csak módjával paprikáz. A Komárom tájáról való a jól megválogatott, sok halra veti a súlyt s körülbelől leginkább találja el a hagymát és paprikát, természetesen ezt is csak "igaz magyar ember szájaize szerint"; mert a leghiresebb komáromi halász még is csak azon mulatott legjobban, hogy "a nímet fújja, fújja - már meg is aludt a zsír s még is csak fújja, mer hát azt hiszi az istenadta, hogy forró, pedig csak paprikás." A halászkunyhóban szolgafára akasztják a bográcsot; a szolgafa pedig a kunyhó szelemenjéről lecsüngő lánczhoz van erősítve; a szabadban a part alatt ég a tűz s a bogrács a part oldalába vert dorongon függ. Mikor már azt gondolja az a szakács, hogy megfőtt, leemeli a bográcsot a tűzről s nyomban reálapítja tenyerét a bogrács fenekére: ha állhatja a kéz, akkor készen van; ha nem állhatja, akkor még főzni kell. A komáromi mindig "tálal" s "ez se kicsi dolog ám". A szépen megszíjjalt s el nem főtt darabokat a tetejébe rendezi el, a mi elfőtt, az alája kerül s utoljára reátölti a levét. A legszebb az, hogy a szabadban a mikor a szakács "megjelentette" a bokor fejének, hogy tálalva van - mindig a gyepen, akkor az öreg körülnéz s ha magaszőrű ember van közelében, megüzeni az ifjabb legénynyel, hogy "legyen része benne", ha pedig úri ember, akkor az üzenet az, hogy "ha nem vetné meg szegénységünket, szívesen látjuk egy kanál jó halászlére." Ez a főzés. A sütés se kicsiség ám; sokféle annak a módja. Néhol kizárólagosan a nád tüze mellett történik, a melytől a silányabb keszegek sajátos, igen kellemes füstzamatot kapnak; - rendesen "hajában" sütik, t. i. csak kivetik a belét, megmossák, megsózzák, a tűzre hányják s mikor már jól megsült, úgy tisztogatják mint a burgonyát; de mikor a bokor kitesz magáért, akkor derék pontyot, a dévérkeszeg nagyját süti akként, hogy jó parázs-tűz mellé, álló nyársra - mely néha ágas is - hosszában ketté hasítva tűzi a földbe s megforgatja. És mindig a vendég az, a kinek a legszebbje jut; rendszerint egy kisebb süllő, külön nyárson; ezt a bokor eleje maga szíjjalta, maga sütötte meg s azután avval az igaz magyar jóindulattal és szivességgel nyújtja a vendégnek. El sem is felejtem teljes világéletemben azt a berettyómenti hal-ebédet, mikor vezető, ajánlás nélkül - csakúgy vaktában - neki mentem a folyómelléknek s messze minden lakott helytől, egy holt ág mellett rátaláltam két földhöz ragadt szegény halászemberre, kik ott kínlódtak a vejsze körül. Kikérdeztem, apróra megnéztem mindenüket - ők pedig ott a szűz gyepen megvendégeltek, "mert látjuk, - úgy mond - hogy az úr megbecsüli a halászember dolgát." Igaz, hogy nem volt annak a lének sava-borsa; de megszaporította s megfűszerezte az a magyaros szívesség, a melyre még ma is oly jól esik reágondolnom. """
Bazdmeg Szabi❤ Végre nem gasztro árkot ás valaki, hanem ízekkel tömi be azt! Minden halászlé csoda! A tengeri, a bajai, balatoni, mind másért! Tiszteld az ízt és ami mögötte van… állat, növény, ember és kultúra😊 Köszi a videót! Jó pihit!
Én is ezt vallom. Az országban amerre jártam, végigkóstoltam a lehető legtöbb helyen a halleveket. Mindegyiket szeretni kell, és mindegyiket a maga helyén kell kezelni. Nem kell hasonlítgani, élvezni kell az ízeket! Jó étvágyat!😆
Sokan azért nem szeretik a halból készült ételeket, mert az első találkozás negatív lehetett számukra az halétellel./szálka,rossz íz vagy nem megfelelő állag./
Nagyon jó a videó, nagyon tetszik👍azért a kommenteket olvasva rendesen sikerült felkeverni az állóvizet /halászlét/ de ez nem baj. Pecásként én is elkészítem a hallevet.
Számomra egy hallé vagy halászlé, akkor jó ha:
1.nem mocsárízű a hal amelyből készül az étel
2.filézett vagy szálka mentes a hal
3.kellő módon kicsit sós de nincs elsózva picit csípős
4.amikor elkészült akkor rögtön tálalni, még jó forrón
5.hozzá friss, ropogós 3kg kenyér amit még anno a tápéi pék készített.
Számomra ezek az alapok.
Végre a régi Szabi videó!!!!
Imádom a szegedi halászlevet ráadásul. :)
Ez az algyői étterem csúcs, a legfínomabb halételek itt vannak
Ma voltunk!
Megérte elmenni!
Nagyon finom a halászlé!
Akkora adagot adtak alig tudtuk megenni.
Filézett ponty halászlevet ettünk.
A legjobb halászlét Magyarországon Érsekcsanádon ettem a Rév csárdában. Életem legjobbját meg a Pikec csárdában Bezdánban, Szerbiában.
Révcsárda mindent visz!
Pikec mindent visz, de ugye az Bajai style :D
@@didigo20 Nem teljesen. Ők is főznek alaplevet apró halból, csak nem passzírozzák hanem simán leszűrik.
@@BToma67 igen, ez jogos
@@BToma67 Pont így főzték régen Szegeden is.
Sz. Szigethy Vilmos szegedi főlevéltáros, a Délmagyarország kiváló publicistája 1931-ben nosztalgikusan mutatta be a hagyományos halászmesterséget és a szolgafán készített halászlét. „A halászlé sem úgy készült, mint ma. A szolgafán, szabad tűz fölött a bogrács, abban először főzni kezdték az apró halakat. Vagy jó három fertály óra múlva aztán kihajították ezeket az apróságokat, most szeletelték az ízt kapott lébe a potykát, a harcsát, a kecsegét - az élet szentháromságát -, mindegyikből a javát, szép és nagy példányokat”.
Amúgy tényleg minden halászlé nagyon jó.. Nàlunk jobban a bajai halászlé dívik .. Engem apàm tanított halászlét főzni..Meg is tanultam maradéktalanul ..Aki evett a halászlémből mindenki jól lakott és ízlett neki..Mifelénk két nagy halászlé főző legenda élt mindketten gemencben élő halászok voltak az egyik a Fehér Ferkó bàcsi volt a màsik keresztanyàm édesapja a Kovács Józsi bácsi..Az ő halàszlevük mai napig legenda szàmba megy!!
Szép, igényes videó!! Köszönöm!
Nagyon szimpatikus, hogy felvállaltad ezeknek árkoknak a betemetését! Mindegyik halászlé jó (ha jó), nem kell ebből vallásháborút csinálni. Amúgy nekem van egy titkos, ökumenikus halászlé receptem...
(mi ez a horkolás szerű hang időnként a háttérben?)
Nem volt meg a külön felvett hangsáv, ezért csak a kamera saját, nagyon rossz hangját tudtam használni. Az lehet az oka.
Szabi, teljesen igazad van, mindegyik fajta finom és a szegedi a legfinomabb :)
Amióta belekóstoltam a korhely halászlébe, azóta nekem az a legjobb. 😉
Minek megy ez a fárasztó zene?
Szabi, ha egyszer Miskolc fele jársz, ajánlom a Kispipa halászcsárdát a belvárosban! Minden étteremben (ahol lehet kérni persze) azt kérek levesként, de eddig egyik sem tudta megközelíteni sem.
Imádom az ottani hallevet!
Nagyon érdekelne, hogy hol az a máshova, ahova a szálkát viszik. 😂😂😂
Délalföld legjobb halászleve Lacibácsinál van, Algyőn❤️
A halételek zseniálisak és egészségesek! Ja, 2022- ben már sajna.... megfizethetettlen. .:(
Nekem az a csúcs amit pár éve bemutattál…azóta csak úgy csinálok halászlevet,megmutattam a receptet anyáméknak azóta minden haza utazásomkor halászlé van és hát az hogy kanalazva lehet enni a halat szálkázás nélkül valami csúcs…egyébként én pont azért nem szerettem az édesvízi halat főleg a pontyot mert mindig mikor fater csinált halászlevet még a levet is szálkázni kellett nem hogy a patkót benne…illetve ék egyszerű megfőzni.
Csongrád, Csuka Csárda. A mai napig zseniális a halászlevük (is).
Tavaly év végén bezárt sajnálatos okok miatt. Azóta újra kinyitott?
@@adamvarga6598 hétvégén lehet menni ételhordóval előrendelt halászléért meg pacalért. Mind a kettő éteri minőségben készül
@@benedekcsak5694 köszönöm, kipróbàljuk.😋
Általában remek a halászlé Algyőn, de 2013 júliusában érdekes dolgot tapasztaltam. Vártuk a megrendelt halászlét, a szomszéd asztalnál a csárdagazda előadást tartott barátainak, hogy hiába főznek 199x kitűnő halászlét, ha a 200. rossz, mindenki arra fog emlékezni… Ezek után kihozta a pincér életem legpocsékabb halászlevét, tényleg nem felejtem el :-)))
Kabát, sapka, étterembe? :D Hideg volt? Ettől eltekintve, meg persze csak vicc, jó a video nagyon.
Nem ez a videóban a lényeg de azért ez nekem is kicsit sok.
Megneznék egy halászleves közös adást Uj Péterrel. Az utóbbi hetekben szabályosann felforralta a magyar halászlevek kollektív bográcsát 😅
A sapkád le vehetnéd! Erre mondják, hogy illemhelyen tanultad az illemet!
Minden nagyképűség nélkül, de egy kis változtatással, de a szegedi családi hagyományt követve én húslét készítek amibe a kanál még nem áll meg, de láthatóan tele van a paszírozott haldarabokkal sokkal sűrűbben mint ebben az étteremben és természetesen filézek mindent én is. Ami nálunk mindig kerül bele az a füstölt piros örőlt paprika amitől nagyon pikáns még akkoris amikor kint készítem bográcsban. Hiszen benne van a halászlé nevében, hogy ez egy húslé és nem leves.
Szabi egyre jobb a csatorna csak így tovább
A legjobb halászlé az a folyóparton, bográcsban fő, frissen fogott halból, ami folyami és sokkal tömöttebb a húsa, mint az állóvízi halnak és nem iszapízű.
Bezdan - Pikec ❤️❤️❤️
Azért, a sapkát igazán levehetted volna evés közben.
Mindenki csak a szegedi meg a bajai halászlevet emlegeti, pedig nekem a régi nagy kedvencem a bátonyterenyei halászlé, ami a különleges pikáns ízvilágával a legjobb az összes közül!
Meg fogom kóstolni!
Talán azért van így mert a Mátrában épp olyan szegényes (🤣🤣) a halászati kultúra, mint a Bükkben, vagy a Mecsekben. Ellentétben Szegeddel és Bajával. Ahol viszont a szénégető dinasztia a ritkább 😂😂
@@Trollpapa-s8e Szerintem a bátonyterenyei halászlé a legjobb, utána a szegedi, utána a bajai. De persze ez az én ízlésem, nálad úgy látszik más a sorrend.
@@mcsg-jl6be Már megbocsáss, de Bátonyterenye tudtommal a Mátrában van, folyója a zagyva pedig ott még csak kb egy alföldi belvíz elvezető csatorna méretével vetekszik. A maconkát meg 1975-ben hozták létre. Te azon értetlenkedtél, hogy "Mindenki csak a szegedi meg a bajai halászlevet emlegeti, pedig a bátonyterenyei...."
Ne haragudj meg, ha azt mondom, hogy ahol se a halászatnak, se a fűszerpaprika termesztésnek nincs semmiféle múltja és kultúrája, ott nem beszélhetünk halászlé kultúráról sem. Ellentétben Szegeddel és Bajával, aminek évszázadokra visszanyúló hatalmas halászati és ebből fakadóan hatalma halfőző kultúrája van. Egy Szegedi család asztalára az 1800-as években hetente legalább 3-4 alkalommal került hal. El tudod te ezt képzelni ?? Persze vihetek föl halat, paprikát, hagymát például az Istállóskői-barlangba is akár, és főzhetek ott hallét szuper finomat is, ezerszer is akár, attól az még nem lesz tradíció. És nem mondhatom, hogy bezzeg az Istálloskő-barlangi halászlé, mert olyan fogalmi szinten sem létezik. Akkor sem, ha én magam főztem a barlangban.
@@Trollpapa-s8e Tehát ezek szerint ha te valamit nem ismersz, az nem is létezik. Értem, köszi...
Harcsából bármelyik
Jobb, mint Otthon Kisvendéglő
@joogreg.Lehet,hogy pont nem volt szerencsém.Életemben legrosszabb hallevet ettem a jobb mint otthonban . Szerintem aranyhalból készült,mert igen megkérték az árát...
👍👍👍
Süllőt halászlébe?
Azért a Kiskőrösi és a Fehértői csárdába is menj el Szabi! :)
22 évig éltem Szegeden.
Akasztón adnak még rendes halászlevet!
Biztosan finom, de nekem pont a hal kicsontozása miatt nem lenne az igazi. Filézés nélkül gazdagabb lesz a lé és a hal íze is.
A csontokból és a fejéből, farkából, leeső nyesedékekből és vöröshagymából ALAPLEVET FŐZNEK !! Ez 1-1,5 óra. Ebbe főzik bele a filét vagy a patkót. Akkor miért is nincs benne a csont íze ??? Épp emiatt (az alaplé miatt) sokkal koncentráltabb a szegedi íze, mint a 40 perc alatt készre főzött bajaié, ami hígabb, levesesebb de szintén nagyon finom.
Vedd le a sapkád az asztalnál ,étkezésnél!!!!!!!!!
A szegedi hírős, a bajai finom. Ennyi.
Tökéletesen igaz. Szegeden laktam 6 évig, volt alkalom sok helyen kipróbálni, de nem jött be. Én a paksit szeretem. Az a bajaihoz áll közelebb.
Így szedem le én is a halhúst, de mi lesz az Y szálkákkal. Hiába irdalom, sózom, ott van benne amikor esszük. Tippje van valakinek? Szabi?
Mindegyikbe ott van, csak olyan apró és puha, hogy aki nem keresi kifejezetten, hanem bátran eszi, rágja, az észre sem veszi. ) Sűrűn kell irdalni (2-3 mm), a húsa felől egészen a bőrig egy mozdulattal (nem szeletelő huzi-vonival) bevágva. A sót be kell dörgölni az irdalások közé és legalább 2-3 órát hűtőbe pihentetni a lesózott filét, így a sónak van ideje megmarni és roncsolni a szálkát, ami a későbbi főzéssel teljesen felpuhul.
@@Trollpapa-s8e köszönöm, így járok el én is, de a szálka csak ott van. Gyerekeket, meg az arra érzékenyeket zavarja sajnos. Azt hittem van vmi tuti megoldás az Y szálkákra.
Haver! Sapkába nem ülünk le az asztalhoz!🤢
Címet a leírásba.
Szabi ha beülsz valahová, tiszteld meg a helyét hogy leveszed a sapkát....
Márpedig a HALÁSZLÉ paszírozott, és nincs benne tészta! A többi esetleg hal leves…
Én Tolna megyei vagyok, számomra csak a paksi halászlé!!!😉 Ja, és mi tésztával esszük!!!😉
@Profitolvaj Neked az miért fáj, hogy a bajaiak tésztával eszik? Az ott tradíció. Na de olyan hülyeségről, hogy krumplit a lébe, még nem hallottam...🤣🤣
Buhoc sapkaba ebedel gusztustalan!!!!
A halhoz semmi koze a teszta.Friss puha kenyerrel ok.
Szeged inkább ne erőltesse a halászlevet...maradjon ott oda ahova való, Baján
Nem is kell erőltetni. Szegeden ez ez tradíció. Épp ahogy a halászat is az volt Szegeden és környékén évszázadokon keresztül. Csak ez a te falusi fejedbe nem fér bele
a bajaiak meg eszik azt a szart... :P
Te miröl beszélsz ember az miért szar .. Halászlé csak másképp van elkészitve ..Tésztàval kiváló
.Én ettem a volt anyós halàszléjéböl abba krumplit is tettek mindent .. Hozzá teszem anyósom tót volt..Na az szar volt az tényleg..De a bajai halászlé ugyanolyan jó .. csak nem mindegy ki és hogy késziti el
@@alternativfuture3807 :)
@@alternativfuture3807 pedig ez köztudott..
Jó helyen kell enni és akkor nem szar, ahogy a szegedi is egy rakás sz@r, de ettem már ízletest
@Profi tolvaj Krumpli tényleg nem. De a sűrű paszírozott halhús kenyérrel a mennyiben guszta?
Herman Ottó így ír a halász ételekről az 1887-ben kiadott 'A magyar halászat' című közel 900 oldalas művében :
"A jó halász-szakácsnak parthosszában hire van s a halászlé jóságáért versenyez folyómenti falu, város; mindenik a magáét mondja "világhírűnek."
"Nagy sor az, tekintetes uram!" mondta nekem nem egy híres halászszakács.
Abban az egyben megegyeznek Tisza-Duna halászai, hogy a legjobb összeállítás - ha halászléről van szó - ez: sok kecsege, elég ponty és egy kevés harcsa.
De már a többiben roppant eltérők. Az igazi szegedinek olyan sűrű, piros a leve, mint a legdühösebb bikának a vére s jaj annak a külföldinek, paprikához nem szokott idegennek, a ki csak meg is érinti az ajakát vele: azt hiszi, hogy a pokol örök tüze sütötte meg - ha pedig nyelt belőle, akkor földhöz vágja a köhögés, azután korsószámra önti magába a vizet, hogy azt a purgatóriumot eloltsa.
A balatonmelléki rengeteg hagymát használ, ritkára csinálja a levet s minthogy kecsegéje nincs, dévérkeszeget is aprít bele; csak módjával paprikáz.
A Komárom tájáról való a jól megválogatott, sok halra veti a súlyt s körülbelől leginkább találja el a hagymát és paprikát, természetesen ezt is csak "igaz magyar ember szájaize szerint"; mert a leghiresebb komáromi halász még is csak azon mulatott legjobban, hogy "a nímet fújja, fújja - már meg is aludt a zsír s még is csak fújja, mer hát azt hiszi az istenadta, hogy forró, pedig csak paprikás."
A halászkunyhóban szolgafára akasztják a bográcsot; a szolgafa pedig a kunyhó szelemenjéről lecsüngő lánczhoz van erősítve; a szabadban a part alatt ég a tűz s a bogrács a part oldalába vert dorongon függ.
Mikor már azt gondolja az a szakács, hogy megfőtt, leemeli a bográcsot a tűzről s nyomban reálapítja tenyerét a bogrács fenekére: ha állhatja a kéz, akkor készen van; ha nem állhatja, akkor még főzni kell. A komáromi mindig "tálal" s "ez se kicsi dolog ám".
A szépen megszíjjalt s el nem főtt darabokat a tetejébe rendezi el, a mi elfőtt, az alája kerül s utoljára reátölti a levét.
A legszebb az, hogy a szabadban a mikor a szakács "megjelentette" a bokor fejének, hogy tálalva van - mindig a gyepen, akkor az öreg körülnéz s ha magaszőrű ember van közelében, megüzeni az ifjabb legénynyel, hogy "legyen része benne", ha pedig úri ember, akkor az üzenet az, hogy "ha nem vetné meg szegénységünket, szívesen látjuk egy kanál jó halászlére."
Ez a főzés.
A sütés se kicsiség ám; sokféle annak a módja. Néhol kizárólagosan a nád tüze mellett történik, a melytől a silányabb keszegek sajátos, igen kellemes füstzamatot kapnak; - rendesen "hajában" sütik, t. i. csak kivetik a belét, megmossák, megsózzák, a tűzre hányják s mikor már jól megsült, úgy tisztogatják mint a burgonyát; de
mikor a bokor kitesz magáért, akkor derék pontyot, a dévérkeszeg nagyját süti akként, hogy jó parázs-tűz mellé, álló nyársra - mely néha ágas is - hosszában ketté hasítva tűzi a földbe s megforgatja. És mindig a vendég az, a kinek a legszebbje jut; rendszerint egy kisebb süllő, külön nyárson; ezt a bokor eleje maga szíjjalta, maga sütötte meg s azután avval az igaz magyar jóindulattal és szivességgel nyújtja a vendégnek.
El sem is felejtem teljes világéletemben azt a berettyómenti hal-ebédet, mikor vezető, ajánlás nélkül - csakúgy vaktában - neki mentem a folyómelléknek s messze minden lakott helytől, egy holt ág mellett rátaláltam két földhöz ragadt szegény halászemberre, kik ott kínlódtak a vejsze körül. Kikérdeztem, apróra megnéztem mindenüket - ők pedig ott a szűz gyepen megvendégeltek, "mert látjuk, - úgy mond - hogy az úr megbecsüli a halászember dolgát." Igaz, hogy nem volt annak a lének sava-borsa; de megszaporította s megfűszerezte az a magyaros szívesség, a melyre még ma is oly jól esik reágondolnom. """
EZ A HALASZLE AZOKNAK VAN FÖZVEL AKIKI SOHA AZ ELETÜKBEN NEM ETTEK HALASZLET 😅😅😅😅😅😅😅