KRESZ tanfolyam Live - 38. - A gyalogosok elsőbbsége

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 дек 2024

Комментарии • 37

  • @KRESZTV
    @KRESZTV  5 лет назад +3

    Ha szeretnél prémium videókat és spéci KRESZ-füzetet: kreszbirsag.hu/kresz_live
    Ha még nincs jogsid, és be akarnál iratkozni: autosiskola-noknek.hu/engem-erdekel/
    Pető Attila a Kreszprofesszor megtanít mindenre, amire a KRESZ-vizsgán szükséged lehet.
    Kitűnő kiegészítés az e-learninges tananyaghoz is.
    El ne felejtsd megnézni mind a 38 részt!

  • @mariannaszep9384
    @mariannaszep9384 4 года назад +14

    Köszönöm a videókat, nagyon érthetők és élvezhetők voltak, minimális tanulással sikeresen vizsgáztam. 🤗

  • @chuby8573
    @chuby8573 3 года назад +3

    Nagyon hasznos kis gyorstalpaló videók ezek,köszönet èrte.Nagy mèrtèkben felgyorsította a kresz megèrtèsèt ès a vizsgàra való felkèszülèsemet!

  • @tudatossagedzo
    @tudatossagedzo 2 года назад +2

    Köszönöm szépen a sok tudásanyagot. Megvan a sikeres Kresz!🙏

  • @Kiscicafule5415
    @Kiscicafule5415 3 года назад +3

    Mindent hálásan köszönök Kresz Professzor Úr ! További jó munkát kívánok.

  • @floragalgoczi5709
    @floragalgoczi5709 2 года назад +2

    Köszönöm szépen nagyon hasznos volt minden ❤️

  • @istvanracz548
    @istvanracz548 4 года назад +4

    Tisztelt Pető Úr! Ebben a nagy elsőbbségadási kényszerűségben, túlzott jogot adott a szabályalkotó a gyalogosoknak, mert rengetegen úgy értelmezik ezt a szabályt, hogy körül sem kell nézni, bárikor leléphetnek a járdáról, kvázi kényszeríthetik az autót. Féktávolságon belül pedig - először - a gyalogos lesz a szenvedő fél. Ne a gyalogos döntse el, hogy az autó/autós meg tud-e állni biztonságosan a gyalogátkelőhely előtt. Úgy is megállok, ha látom, hogy átkelni készül, de várja meg míg megállok! Nekem is szörnyű éjszakákat és nappalokat jelentene, ha elütnék valakit. Hiába megyek 50 Km/h sebességgel - az másodpercenként 14 m - a féktávolság lehet, akár 20 m is. Egy sok tonnás autónál még több. Nem beszélve a ráfutásos balesetek keletkezéséről. Én is szoktam gyalogosan közlekedni, de nem kényszerítek egy autót sem megállásra. Gyermekeimet is úgy oktattam, hogy várják meg az autó megállását. Tehát ne a gyalogos döntse el, hogy meg tudok-e állni! Egy másik nézőpont. Nagyon sok helyen vannak gyalogátkelőhelyek 200-300 m-ként, az állandó lassítás, netán megállás, újraindulás is hozzájárul a CO kibocsátási értékek emelkedéséhez. Ez nem ésszerűtlen? Ha nagyobb biztonságot akarunk, legyenek lámás átkelőhelyek. A zöldhullámot pedig ésszerűen ki lehet alakítani. Mi a véleménye?

    • @gyongyitinyei3429
      @gyongyitinyei3429 4 года назад +5

      "Ne a gyalogos döntse el, hogy az autó/autós meg tud-e állni biztonságosan a gyalogátkelőhely előtt. " Gyalogátkelőhelyet úgy kell megközelíteni hogy ha felbukkan hirtelen egy gyalogos biztonságosan meg lehessen állni az autóval. Szóval nem a gyalogos dönti el hogy meg tud állni vagy sem.
      A sok gyalogátkelő helyek pedig majdnem olyanok mint amikor (kertvárosban pl) egymás után sok egyenrangú útkereszteződés van. Ott is le kell lassítani hogy elengedje azt, akinek elsőbbsége van.

    • @istvanracz548
      @istvanracz548 4 года назад +1

      @@gyongyitinyei3429 Kedves Gyöngyi! Most kikerestem pontosan. A gyalogosnak sem lehet ész nélkül áthaladni. Itt van két fontos dolog, amit a gyalogosok előszeretettel felejtenek el.
      KRESZ 21.§ (6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha MEGGYŐZŐDÖTT annak veszélytelenségérõl. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jármûvek vezetõit megzavarhatja vagy megtévesztheti.
      (7) A kijelölt gyalogosátkelõhelyen ÁTHALADÓ gyalogosnak a jármûvekkel szemben elsõbbsége van. Ugyancsak elsõbbsége van - kijelölt gyalogosátkelõhely hiányában is - az útkeresztezõdésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a jármûvekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztetõ jelzéseket használó gépjármûvekkel szemben azonban a gyalogosnak elsõbbsége ezeken a helyeken sincs.
      Amit kiemeltem: meggyőződni és áthaladó. A kényszerítés pedig egyik közlekedő fél részéről sem szabályos, sőt :
      KRESZ 2.§
      Ami a közúti forgalommal kapcsolatos fogalmakból kimaradt:
      - Veszélyeztetés: ha valaki a közlekedés más résztvevőit kár, baleset bekövetkezésének, a személy- és vagyonbiztonság sérelmének a lehetőségébe sodorja.
      - Akadályozás: ha valaki a közlekedés más résztvevőjét a szándéka szerinti menetében, mozgásában, továbbjutásában gátolja, hátráltatja, a célzattól eltérő közlekedési magatartásra (pl. fékezésre vagy irányváltoztatásra) kényszeríti.
      - Zavarás: olyan magatartás, amellyel valaki másnak a közlekedését nehezíti, a közlekedés más résztvevőit megijeszti, neki kényelmetlenséget vagy kellemetlenséget okoz, magatartásával figyelmét elvonja vagy indokolatlanul leköti (pl. zavar az a járművezető, aki a kürtöt, fénykürtöt, vagy a távolsági fényszórót indokolatlanul használja. Zavar az a járművezető is, aki a járműve sebességével megtéveszti az elsőbbséggel rendelkezőket).
      Tehát mindenkinek figyelnie kell, ha bármely úton, vagy módon közlekedik. Nem ártana az iskolákban újra oktatni a közlekedési szabályokat.

    • @Adani12345
      @Adani12345 2 месяца назад

      ​@@istvanracz548a gyalogos nem biztos hogy tudja mert gyalogos tanfolyam nem kötelező a közlekedéshez

  • @atikapi9939
    @atikapi9939 10 месяцев назад

    Professzor Úr! mi a helyzet abban az esetben, ha az Autós egyenesen haladna tovább keresztezve egy főútvonalat és még Stop táblája is van, de a gyalogosnak nincs kijelölt gyalogátkelőhely felfestve. Ebben az esetben erősítsen meg, hogy az autónak van elsőbsége ( a gyalogossal szemben ) a főútvonalon haladó autókkal szemben nincs természetesen. Köszönöm

  • @gbBaku
    @gbBaku 6 месяцев назад

    Ha a lecke végén a 44-es képet úgy módosítjuk, hogy egy T kereszteződés van, így az autó nem képes előre továbbhaladni, ergo a gyalogos mindenképp tudja, hogy az autó ott kanyarodni fog, akkor van elsőbbsége?

  • @laszlocsabametzger9739
    @laszlocsabametzger9739 8 месяцев назад

    kerékpáros út... nem egyenlő a kerékpáros zónával ? zóna jelentése kerékpáros vonal, terület... nem azt jelenti... hogy a gépjárművezetők nem zavarhatják rajta a kerékpáros forgalmat és csak 30 km/h val szabad rajta áthajtaniuk?!

  • @hardplayer3374
    @hardplayer3374 2 года назад

    A lejátszási listából amit hiányolok az az autó műszaki paraméterei. Fék kormány kuplunk meghibásodási tünetei, motor hibái, meg úgy az autó műszaki felépítése ... mert ugyan is ilyen kérdések is vannak a kresszvizsgán...

  • @RelakS__
    @RelakS__ 5 лет назад

    21. § 6. bekezdése vonatkozik-e a gyalogosra, amikor gyalogosátkelő helyen kelne át? Szerintem igen, mivel a 21. § 5. pontja, és korábbi pontok is úttesten kijelölt gyalogosátkelőhelyet emlegetnek, a különbség annyi, hogy itt az autósnak elsőbbséget kell adnia, tehát a forgalom zavarása árán is átkelhet a gyalogos, míg máshol nem (21. § 8. pont)

  • @sandorhideg374
    @sandorhideg374 4 года назад

    Széles torkolatú utcán zebra nélküli kereszteződésben hol szabályos átmenni a gyalogosnak? Egyenes vonalban azon az úton amin ő egyébként is egyenesen halad, vagy el kell mennie oldalt egy darabig ahol már keskenyebb a keresztezendő útvonal? Mert csak abban az esetben fog az úttesten legrövidebb úton áthaladni (amit a kresz is előír), de ott már nem neki lesz elsőbbsége, és neki is hosszabb utat kell megtennie (amit persze nem akar) igaz, hogy a járdán.
    A kresz is preferálja az átkelést magában az útkereszteződésben, nem előtte 10 m-rel.

  • @KRESZTV
    @KRESZTV  5 лет назад

    Ha sorrendben szeretnéd megtekinteni a videókat, akkor nyisd meg itt a lejátszási listát:
    ruclips.net/video/5ROD3wQtk1Q/видео.html

  • @laszlocsabametzger9739
    @laszlocsabametzger9739 4 года назад

    hazánkban isérvényes nemzetközi bécsi közlekedési egyezmény... a gyalogosokat ha tömegközlekedési eszközre akarnak felszállni vagy leszállni... valamint az "i" jelű közlekedési eszközöket tilos megelőzni... elhaladni mellette.. mert a le és felszálló gyalogosoknak elsőbbsége van...

  • @laszlocsabametzger9739
    @laszlocsabametzger9739 8 месяцев назад

    Közlekedésbiztonsági rendelkezések... ha a gyalogos vagy kerékpáros szabálytalankodik, az úttest teljes keresztmetszetében álló helyzetbe kell hozni a gépjárműveket... ha valaki nem teszi... 2 év börtön

  • @johnzsh
    @johnzsh 4 года назад

    10:30-nál a C miért irányváltoztatás, ha egyenesen megyek át a kereszteződésen?

    • @KRESZTV
      @KRESZTV  4 года назад +1

      Mert a főútvonalról történő letérés bármely irányban irányváltoztatásnak minősül.

    • @tamasur2191
      @tamasur2191 4 года назад

      Mert elhagyod a kanyarodó főútvonalat,nem értem mit nem lehet ezen érteni xD

    • @johnzsh
      @johnzsh 4 года назад

      @@tamasur2191 Két hónapja nem figyeltem erre pontosan. Most már értem és kérlek ne ilyen hangnemben "segíts". Nem mindig egyértelmű és könnyedén értelmezhető a kresz. Ha már itt vagyunk: ha az oktató nem mondja kanyarodó foutvonalnal, h merre menjek, akkor egyenesen el kell hagyjam a főútvonalat vagy kanyarodva a főútvonalon menjek tovább?

    • @minimaci1880
      @minimaci1880 3 года назад

      @@johnzsh Remélem, azóta levizsgáztál. De azért, az alapeset az, hogy amíg az oktató (vizsgáztató) nem mond mást, addig egyenesen kell haladni - mégpedig a KRESZ szerinti egyenest tartva, vagyis követve a kanyarodó főutat. Irányváltoztatást csak az oktató (vizsgáztató) utasítására hajthatsz végre. Tehát erre is figyelni kell, de az oktató eleinte még szól, hogy mire figyelj.

    • @johnzsh
      @johnzsh 3 года назад

      @@minimaci1880 A Kresz meglett 73 ponttal - még a forgalmin dolgozok. Teljesen igazad van és ami nagyon fontos észrevétel, hogy a KRESZ menet közbeni betartása sokkal nehezebb, mint maga a KRESZ vizsga. 4D-ben 3-5 mp alatt kitalálni és alkalmazni és nem egy perc alatt kiszámolni :)

  • @laszlocsabametzger9739
    @laszlocsabametzger9739 4 года назад

    nemcsak a kreszben de törvényi rendeletben van, ha az úttesten gyalogos tartózkodik, amíg el nem takarodik onnan, minden gépkocsinak álló helyzetben kell várakoznia... amúgy az úttestre keveredett gyalogos, már közlekedő fél... aki kanyarodik... annak meg a párhuzamos közlekedési szabályok alapján már elsőbbsége van...

  • @laszlocsabametzger9739
    @laszlocsabametzger9739 4 года назад

    Ha lakó és pihenő... gyalogosövezet, kerékpáros övezet... az úttesten tartózkodó gyalogosokat... nem zavarhatja a gépjárműforgalom... (nem kell zebra... minden esetben elsőbbsége van a gyalogosnak... gépkocsi max sebessége 20 km/h)

    • @pegasoltaeclair0611
      @pegasoltaeclair0611 4 года назад

      Ezek az állítások - a sebességkorlát kivételével - nem igazak, mert így szól a jogszabály:
      "(3) A lakó-pihenő övezetben a vezetőnek fokozottan ügyelnie kell a gyalogosok (különösen a gyermekek) és a kerékpárosok biztonságára. Ha az úton járda nincs,
      a) a gyalogosok az utat teljes szélességében használhatják, a járművek forgalmát azonban szükségtelenül nem akadályozhatják, (...)"
      Azaz, elsőbbséget a gyalogosoknak nem ír.

    • @laszlocsabametzger9739
      @laszlocsabametzger9739 4 года назад

      @@pegasoltaeclair0611 g/1. * „Gyalogos övezet (zóna)” (26/h. ábra); a jelzőtábla olyan terület kezdetét jelzi, amelynek útjai a gyalogosok közlekedésére szolgálnak; jármű közlekedése a gyalogos övezetben tilos. Ha a tábla alatt időszakot megjelölő kiegészítő tábla van - a jelzett időszakon kívül - az ott lakók járművei, illetőleg az út kezelője által kiadott engedéllyel rendelkezők járművei, valamint a kerékpárosok - a gyalogosok veszélyeztetése nélkül - legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kiegészítő táblán jelzett időszakban az övezetben a várakozás tilos. A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű - amennyiben ennek feltételei adottak - az övezetben közlekedhet és várakozhat.

    • @laszlocsabametzger9739
      @laszlocsabametzger9739 4 года назад

      @@pegasoltaeclair0611 i/1. * „Gyalogos és kerékpáros övezet (zóna)” (26/j. ábra); a jelzőtábla olyan terület kezdetét jelzi, amelynek útjai a gyalogosok és a kerékpárosok közlekedésére szolgálnak, egyéb jármű közlekedése az övezetben tilos. Kerékpárosoknak, az út számukra burkolati jellel elválasztott vagy eltérő színű burkolattal megjelölt részén kell közlekedni, legfeljebb 20 km/óra sebességgel. Az út egyéb részein a kerékpárosok - a gyalogosok veszélyeztetése nélkül - legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kerékpárosok számára kijelölt útfelületen a gyalogosok nem közlekedhetnek. Ha a jelzőtábla alatt időszakot megjelölő kiegészítő tábla van - a jelzett időszakon kívül - az ott lakók járművei és a közútkezelő engedélyével rendelkezők járművei az övezetben legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kiegészítő táblán jelzett időszakban az övezetben a várakozás tilos. A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű - amennyiben ennek feltételei adottak - az övezetben közlekedhet és várakozhat.

    • @pegasoltaeclair0611
      @pegasoltaeclair0611 4 года назад

      @@laszlocsabametzger9739 És akkor most arra válaszoljon, hogy a "Gyalogos (és kerékpáros) övezet" rendelkezéseit meg a "Lakó-pihenő övezet" rendelkezéseit miért mossuk össze? Előbbiek nem is voltak a videóban.
      Továbbra sem áll az, hogy, a KRESZ által meghatározott fogalom értelmezésében, elsőbbségük lenne. Még ha a "Gyalogos" elnevezésű zónákba be is mehet jármű, akkor is csak a "veszélyeztetésük" nem megengedett.
      Mutasson bármilyen hivatalos állásfoglalást arról, hogy a "veszélyeztetése nélkül"-t úgy kell értelmezni, hogy "elsőbbséget adni kötelező".

    • @laszlocsabametzger9739
      @laszlocsabametzger9739 4 года назад

      @@pegasoltaeclair0611 mert a táblát ahol elhelyezik, az már megszűnik közútnak lennie... és egy nagy baromság az amit egy szefós hozzáírt a kreszben... ami nem közút... ott a megengedett max sebesség 10 km/h.... és bárki akár még piknikelhet is rajta...