Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Trzy nowe ulice w centrum Łodzi, czyli niedokończona przebudowa śródmieścia z lat 70.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 мар 2022
  • Zrujnowane wojną miasta Europy był wielką szansą dla architektów modernistycznych do stworzenia zupełnie nowego świata. No dobrze, a co z architektami, których miasta nie zostały zrównane z ziemią? Ci mieli trochę trudniej - musieli burzyć sami.
    Tak też było z Łodzią, której ściśle zabudowane kamienicami centrum postanowiono zastąpić bardziej luźną, znacznie wyższą wielkomiejską architekturą modernistyczną. Plany miały imponujący rozmach, jednak udało się je zrealizować tylko w postaci Manhattanu i kilku budynków w okolicach Dworca Fabryczna.
    Dzisiaj miasto przebija przy tych drugich nowe ulice, poniekąd dokańczając rozgrzebany wtedy "nowy" kwartał miasta. Przyznacie sami, że to idealny moment, aby o tych niezrealizowanych marzeniach modernistów porozmawiać.
    #Łódź #NCŁ #Rewitalizacja #modernizm #architektura #KochamŁódź

Комментарии • 42

  • @kseniasosnowska
    @kseniasosnowska 2 года назад +9

    Oby więcej takich filmów! :) Bardzo miło się słucha o tym co się w mieście dzieje ale też różnych ciekawostek

  • @Neutrino33
    @Neutrino33 2 года назад +7

    Super film. Wiele ciekawych informacji jak choćby ta na temat zaniedbania kamienic przy Kilińskiego. Do kropki nad "i" brakuje - w opisie pod filmem - dokładnych lokalizacji miejsc, o których mowa, tak by ludzie spoza Łodzi mogli je odnaleźć i odwiedzić.

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +2

      Dzięki za sugestię. Zaraz wstawię, a w przyszłości w filmach lepiej lokalizację pokażę.

  • @kamilakwiat389
    @kamilakwiat389 Год назад +4

    Łódź jest miastem niedokończonym ale to raczej z powodu skończonych ... ego zarządzania.
    Jakich trzeba zdolności, żeby w jednym momencie pozwalać na wyłączenie np.: 3 sąsiadujących ze sobą ulic w kierunku wschód zachód. Jakich umiejętności, żeby remonty, które w Warszawie zajmują tydzień tutaj ciągnęły się miesiącami. Jakiej wyjątkowej dobroduszności, żeby nie naliczać kar umownych. Baaa nie zawierać ich w umowach.
    Chyba, że to po prostu wszyscy znajomi króliczka...

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  Год назад +1

      Co do zasady jak ktoś krytykuje Łódź w kontekście Warszawy, to proszę mi wybaczyć, ale średnio odnosi się do realiów. Nie w Warszawie remonty też trwają miesiącami, też są wyłączane ulice, ale fakt pozwalają sobie na ciut wyższe standardy. Tylko, że oni mają budżet dwa razy wyższy na mieszkańcy, także jeśli chciałby Pan tego samego oczekiwać Łodzianie musieliby płacić od swoich pensji i firm wielokrotnie wyższy PIT i CIT.

    • @kamilakwiat389
      @kamilakwiat389 Год назад +1

      @@MarcinHencz naliczenie kar umownych zależy od PIT albo CIT? Ilość wyłączonych dróg od którego zależy?
      Sprawia Pan wrażenie osoby, dla której taka argumentacja jest poniżej standardu.
      Rzgów w takim razie powinno się w błocie taplać bo ma mniej pieniędzy.
      Szanujmy swój intelekt.
      Łodzianie kolejny raz wybierają samorząd, który serwuje jednorożce, zamianę 4 pasmowej Mickiewicza na dwie 2 pasmowe Mickiewicza przedzielone przepaścią i inne tego typu atrakcje.
      W Warszawie po prostu urzędnicy patrzą sobie nawzajem na ręce.

  • @trandus3
    @trandus3 2 года назад +6

    Mieszkam tuż obok i doceniam to nowe miejsce. Niestety, brak posadzonych drzew przy ścianie szczytowej kamienicy pod adresem Tuwima 30 to SKANDAL!! Wiem, zaraz się pojawią urzędnicze niedasie... Podobnie włączenie nowej ulicy Tuwima bez przejść dla pieszych i wyniesionego skrzyżowania to kolejna, z bardzo wielu, straconych szans na zrobienie czegoś dobrego od początku do końca. Ciekawe czy znajdą się pieniądze na konserwację? Czy wszytko będzie się tak rozpadało jak bliższe okolice NCŁ? Czy wszystko też zostanie rozjechane przez parkujące auta?

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +1

      Nie nazywałbym kostki z opaski granitowej, która wypada w kilku miejscach jako sypanie się całego NCŁ. ;-)
      Auta tam będą uporządkowane. ZDiT to systematycznie robi. Niestety separatory nie zostały wpisane do przetargu przy wykonaniu i to jest źródło problemu.
      Jeśli chodzi o tą ścianę to moim zdaniem problem powstał przez samego inwestora, ona po prostu powinna być trochę bardziej na południe przesunięta. Wtedy zabudowałaby się z obydwu stron. No ale z drugiej strony na jakieś kompromisy z rynkiem trzeba iść jeśli ma budować. Te budyneczki wzdłuż tej ściany zdaje się są miasta. Podpytam o plany na tą wąską działkę, może da radę coś posadzić.
      Przejścia nie mogłoby być wyznaczone, bo skrzyżowanie nie były w obrębie inwestycji. Wyznaczenie nie powinno być problemem. Analogiczna sytuacja jest przy Kilińskiego. Wiem, że tam będą wyznaczane po odbiorach inwestycji. Skoro mają być tam, nie widzę powodów, aby nie były tu.

  • @taios
    @taios Год назад

    Świetne odcinki o Łodzi.

  • @MUNDIKS
    @MUNDIKS Год назад

    Bomba, jestem łodzianinem już wiele lat poza Łodzią. Tylko niestety ludzi ubywa, miasto wydaje mi się wyludnione, wtedy kiedy przyjeżdżam do rodziny. Wszędzie nowoczesne biura do wynajęcia, stomatologia zaprasza na implanty i oczywiście popijawa na Piotrkowskiej i okolicach. Kiedyś to był polski Manchester, był klimat jazzu!

  • @MrGuferion
    @MrGuferion 2 года назад +2

    Fajnie, ze wielkie Lodzkie kwartaly sie otwieraja ale ma to tez swoje wady. Wiele scian szczytowych czy tez ten parking policyjny ogrodzony plotem. Malo wielkomiejsko to bedzie wygladalo jak na NCL. Ale moze to sie kiedys zmieni. Oczywiscie popieram tego typu dzialania ale te ulice narazie nie beda atrakcyjne dla ludzi.

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +1

      No niestety wielkie projekty urbanistyczne bardziej się lubią z dyktaturami niż demokracjami. Nie mniej stawiam tezę, że jednak procesy wolnorynkowe w pewnym momencie zadziałają i jednak prywatni właściciele popracują nad estetyką.
      Jeśli chodzi o grodzenie to co ciekawe samorządy ponoć dostały możliwości regulowania tematu ogrodzeń za pomocą uchwały krajobrazowej. Nie mniej prawo w tej materii jest dość grząskie. Zdaje się Warszawa stara się sprawę grodzenia wyregulować.

  • @rafalrudzki84
    @rafalrudzki84 2 года назад

    Panie Marcinie. Czekamy z niecierpliwością na film o tunelu który własnie powstaje. Jaki jest plan na zagospodarowanie terenu który jest obecnie komorą startowa dla maszyn TBM (budowa wzdłuż ul. Drewnowskiej na odcinku między al. Włókniarzy a ul. Odolanowska)

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад

      Miałem już umówioną wizytę w tunelu, byłem na placu budowy, ale lęki wysokości nie pozwolił mi zejść na dół :-P
      Jak zaczną być bardziej widoczne elementy budowane na powierzchni to obiecuje zrobić. Teraz trudno coś tam ująć, wszędzie same płoty.
      W przypadku tych okolic na Drewnowskiej to od strony Włókniarzy parking park and ride z krańcówką tramwajową i przystankiem przesiadkowym autobusowym. Docelowo Drewnowska ma być w przyszłości poszerzona do 2+1 lub 2x2 z przebiciem do planowanej tzw Trasy Wojska Polskiego czyli dojazdu do S14. Obszar zielony, który jest w miejscu prac nad tunelem pozostanie i będzie rozwijany na zieleń. Wyjątkiem jest fragment pod komendą. Tam naturalnie przebicia Trasy Karskiego na północ.
      Biorąc pod uwagę, że tam pierwotnie planowane było przejście czegoś tak szerokiego jak Piłsudskego, mieszkańcy raczej powinni być zadowoleni, że zamiast arterii i dogęszczania zabudowy, będzie park, średnia ulica i węzeł kolejowy.

  • @aw5863
    @aw5863 2 года назад +2

    Czy da się coś zrobić z wszechobecnymi pustostanami? Moim zdaniem one przede wszystkim psują wizerunek Łodzi. Pomorska do wysokości Ronda Solidarności, "mordor" na Zachodniej, okolice skrzyżowania Jaracza i Wschodniej. Zakończono budowanie pasażu Majewskiego a bezpośrednio do niego przylega spalony pustostan. Nowe centrum Łodzi ma być piękne i prestiżowe a obecnie w którą stronę się nie spojrzy widać jakąś zawaloną kamienicę :( I stoją tak latami. Domyślam się, że wynika to częściowo z problemów z właścicielami, ale nie widziałam tego w żadnym innym mieście na taką skalę jak w Łodzi. Jest to bardzo przygnębiające. Super, że buduje się nowe rzeczy i odnawia, ale dopóki będą stać meliny to i tak nie będzie to dobrze wyglądać. Zawsze staram się pokazać piękną Łódź ale właśnie te kontrasty są najbardziej zauważalne dla przyjezdnych. A propos czy w najbliższym czasie cokolwiek zmieni się w sprawie kamienicy na Kilińskiego 49?

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +1

      Jeśli chodzi o Kilińskiego to zdaje się w okolicach maja miasto będzie miało prawo do rozbiórki.
      W przypadku pustostanów niestety na niekorzyść działa polskie prawo - a dokładnie brak podatków od nieużywania nieruchomości. Jesteśmy jednym z nielicznych państw, które nie ma żadnych tego typu regulacji. W efekcie większość nieruchomości kupuje się jako inwestycje. Jeśli nie jest spełniony odpowiedni poziom zwrotu z wynajmu nie ma co się bawić w ten wynajem bo stojąca nieruchomość sama z siebie drożej 10% rocznie.
      Gdy dodamy do tego jest praktycznie brak zębów po stronie inspektoratu budowlanego czy konserwatora zabytków można mieć sypiący się budynek w centrum miasta stojący tak, do momentu aż ktoś od nas go odkupi z dobrym zyskiem aby wyremontować, albo zawali się i wtedy sprzedamy pod bloki.
      Naturalnie w miastach o silniejszym rynku, wyższemu stanowi budynków, czy po prostu ich mniejszej ilości tych pustostanów jest mniej.
      Przy czym... tu się wpisuje jeszcze pewien trend. Polacy całe lata 90 i 2000 uciekali z miast. Efekcie wszystkie śródmieścia straciły znaczną część mieszkańców. Tylko w takim Krakowie czy Wrocławiu miejsce tych mieszkańców zajęły w dużej mierze kwatery turystyczne i studenckie. W Łodzi naturalnie turystów jest znacznie mniej, studentów trochę mniej, ale tutaj dodatkowo na niekorzyść działa ulokowanie uczelni.

    • @malgorzatamakowska9910
      @malgorzatamakowska9910 Год назад +1

      We Florencji jest miejsce jak wrzod na przysłowiowej piecie, które już od ponad 50 lat jest w tragicznej ruinie ,o czasu do czasu interweniują i odszczurzaja te budynki. Wystarczyloby rozporządzenie wg ktorego ,jezeli ma to właściciela to ,przede wszystkim wysokie podatki i kary za nieutrzymywanie w porządku miejsca i nakaz na wyremontowanie albo ,po pewnym czasie, powiedzmy 5 lat, odebranie właścicielowi tego obiektu za symboliczna sumę

  • @krzychuvu
    @krzychuvu 2 года назад +2

    Fajnie, a na starych ulicach można będzie już sadzić rośliny

  • @hypnookowalsky237
    @hypnookowalsky237 2 года назад +8

    Dlaczego miasto ma tak fatalne, dziurawe, pofałdowane drogi i to praktycznie na całym swoim obszarze?

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +4

      Co do zasady to dlatego, że tak je fatalnie pobudowano w PRLu często wylewając asfalt na kołcie łby - Łódź wbrew teoriom za PRLu była jednym z biedniejszym i bardziej zapuszczonych miast. Teraz te dysproporcje też są, ale mniejsze.
      Każdą taką ulicę trzeb przebudowywać. To ogromne koszty od kilku po kilkadziesiąt milionów sztuka. Ten proces trwa i niestety jeszcze trochę czasu zajmie.

    • @jozefminski2530
      @jozefminski2530 2 года назад +3

      @@MarcinHencz Powiem tak: Duże koszty pakuje miasto w te drogie "łonerfy" które mogłyby powstać po uporządkowaniu stanu ulic. NIGDZIE!!! w żadnym mieście nie miałem tyle zniszczeń felg i opon (o zawieszeniu nie wspominając) co w Łodzi. NIE MA NA TO żadnego usprawiedliwienia!!. A tak dla przykładu kilka ulic w czasie gdy wymieniano system wod-kan zbudowano od nowa i po raptem 15 latach ich nawierzchnia przypomina tą przez remontem.

    • @matti2014
      @matti2014 2 года назад +2

      @@jozefminski2530 A ci ma Ci henczuś odpowiedzieć? Wina PRL albo PiS 😂 Nie trzeba się cofać 15 lat. Ulice remontowane kilka miesięcy temu nadają się do kolejnego remontu.Ale henczusie, walaski i inni na te ulice nie zaglądają.Przy okazji henczusiu wybierz się na fabryczny, bo chodnik się sypie.

    • @donjuan2114
      @donjuan2114 2 года назад

      @@jozefminski2530 Dziadku a ile lat temu byles w Lodzi,pewnie kilkanascie

    • @jozefminski2530
      @jozefminski2530 2 года назад +1

      @@donjuan2114 Małolacie byłem tydzień temu. A jak u ciebie skończyłeś gimbazę? Pozwalają ci na "występy" w sieci?

  • @danielraggy8719
    @danielraggy8719 2 года назад

    Te włosy to z Turcji?

  • @Rzygmunt
    @Rzygmunt 2 года назад +2

    Powiedział Pan o paru budynkach, że są tak zaniedbane, że nie da się już z nimi nic zrobić. Oznacza to, że zostaną wyburzone?

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +3

      To zależy od właściciela i budynku. Część budynków z tej osi zniknęło w ciągu ostatnich 30 lat. Najgłośniejsza sprawa tocząca się teraz przy Kilińskiego jest trochę poniżej omawianego obszaru bowiem pomiędzy Narutowicza, a Jaracza.

  • @jarosawzero9810
    @jarosawzero9810 Год назад

    Nowe ulice? Jest od lat pozostawiona pusta przestrzeń na ulicę od Boya do Dolnej. Szkoda, że jej nie zrobiono. Miejsce widać na google maps. Teraz w czasie remontu Wojska Polskiego i w przyszłości była by wielce przydatna.

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  Год назад

      Pełna zgoda. Zresztą w przypadku Dołów tych korytarzy jest kilka, bo i choćby Obrońców Westerplatte miała wchodzić w Marysińską na północ, a na południe iść do Sterlinga.

  • @SwPiotrek
    @SwPiotrek Год назад

    Czemu robią tak mało miejsc parkingowych.

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  Год назад

      1.) Za miejsca parkingowe odpowiada właściciel nieruchomości, która generuje zapotrzebowanie. Pytanie zatem brzmi czemu znajdujący się tak Urząd Marszałkowski oraz ŁDK (też urząd Marszałkowski) nie wybudował sobie parkingu kubaturowego do obsługi wieżowców. Mógłby naturalnie zgadać się z Textilimpexem i PKP, którzy też nie wybudowali.
      2.) Patrząc na szerokości działek drogowych, nie bardzo wyobrażam sobie jakby Pan widział tam wyznaczenie przy okazji budowy więcej tych miejsc.

  • @MaamWYJEBANE
    @MaamWYJEBANE 2 года назад

    Kiedy drzewa usunięte zostaną, te powalone w zeszłym roku. W "Parku na Zdrowiu", ścieżka od cmentarza w kierunku środka parku.
    Kiedyś odpisałeś mi że Ciebie i "miasto' nie interesują problemy z dojazdem ze Stoków na Widzew.
    Teraz też powiesz że można przeskoczyć przez drzewo przecież ???

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад

      Nic takiego nikomu nie odpisywałem.
      Jeśli chodzi o stan Zdrowia, to ogromny park, a ja nie mieszkam w jego okolicy i nie znam go zbyt mocno Cyknij fotki, oznacz jakoś na mapce i podeślij mi na maila kontakt@hencz.pl . Pogadam z Zielenią o tym.

  • @robymiksa4142
    @robymiksa4142 2 года назад +2

    Cofacie to miasto do lat 70 zeszlego wieku. Mentalnosc z zeszlej epoki. Strach sie bać co jeszcze odkopiecie z słusznie zakopanych planów.

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад

      .... idea zagęszczania siatki ulic była rozpoczęta daleko przed komuną. Włodarze już na przełomie wieków wiedzieli, że przespano w Łodzi moment gdy siatka ulic nakreślona dla miasteczka powinna być przerobiona na adekwatną dla dużego miasta. Choćby efektem takiej przeróbki jest powstanie ulicy Włókienniczej. Zasadniczo osie zaproponowane przez PRL w dużej mierze wpisywały się już w to co zaczęto rezerwować wcześniej.

  • @factspeoplemoney8412
    @factspeoplemoney8412 2 года назад +3

    "Miasto meneli" :D

    • @MarcinHencz
      @MarcinHencz  2 года назад +3

      Czyli ludzi wolnych, łamiących bariery, nieskrępowanych codziennością w pogoni za szczęściem ;-)

    • @factspeoplemoney8412
      @factspeoplemoney8412 2 года назад +1

      @@MarcinHencz jakże kreatywna i odważna interpretacja tego słowa 😲

    • @malgorzatamakowska9910
      @malgorzatamakowska9910 Год назад

      @@factspeoplemoney8412 a ty skąd? Z Warszawy? Wspaniale brudne i super rozkopane miasto!

  • @wikxar
    @wikxar 2 года назад +2

    Łódz miasto meneli na zawsze 😂

  • @MiloliM
    @MiloliM Месяц назад

    pałacy?