Cieszę się, że dzięki Wam mamy okazję zobaczyć wnętrza i widoki, które nie są dostępne dla ogółu i pewnie osobiście trudno będzie je zobaczyć. Na timelapsach budynki w dole wyglądają jak makieta. Dzięki za kolejny świetny odcinek :)
Swojego czasu (2013) miałem niezwykłą przyjemność uczestniczyć w budowie Złotej 44 i Cosmopolitana, Widoki z obu tych budowli było imponujące, a przy pierwszym zderzeniu wręcz przytłaczały i onieśmielały, później człowiek się przyzwyczaja i lekko uzależnia :) Świetny film, dziękuję :)
Ten efekt nazywa się tilt-shift i może zostać wykonany w dosyć prosty sposób zarówno na filmie jak i statycznych zdjęciach. Polecam spróbować zrobić samemu.
Dziękuję bardzo za książkę , na którą czekałem z wielkim zainteresowaniem. Dedykacja także sprawiła mi wiele przyjemności. Nie mogę się też doczekać kolejnego wykładu na żywo , ten o budynkach Warszawy bardzo mi się podobał. :)
Radek, prawdziwy dyplomata z Ciebie w podsumowaniu odcinka ;) Śledziłem inwestycje Z44 od początku na żywo i na forum skyscrapercity i mimo wszystko uważam, że budynek mógł być bardziej "sexi". Elewacja owszem, przyciąga wzrok, jest oryginalna, ale proporcje w bryle i przyziemie sprawiają, że złota 44 wygląda jakby powinna zrzucić kilka kilogramów :)
@@jerzykrzeminski7692 Zgadzam się, choč mnie bardziej kojarzy się ona z elewacjami bloków z Osiedla za Żelazną Bramą z I połowy lat siedemdziesiątych, pełnych jedno- i dwupokojowych klitek z ciemną kuchnią. Dlatego - oglądając budynek Liebeskinda z zewnątrz - słowo "luksus" jest ostatnim, jakie mogłoby przyjść mi do głowy ! Pozdrawiam.
Mieszkalem akurat w Warszawie, kiedy ten budynek powstawal i niestety mam identyczne przemyslenia na jego temat. Wizualizacje zupelnie rozjechaly sie z realizacja. Na grafikach wiezowiec sprawial wrazenie smuklejszego, bardziej strzelistego, dynamiczniejszego (sama wkleslosc byla glebsza, a roznica miedzy plaskim dachem prostopadloscianu a najwyzsza czescia budynku znacznie wieksza). Efekt koncowy jest niestety taki, ze wyszedl troche toporny kloc, ktory rzeczywiscie powinien zrzucic troche kg...
Witam, Od niedawna oglądam z zoną twój kanał. Jesteśmy zafascynowani prowadzeniem programu przekazywanymi informacjami. Życzymy dalszego rozwoju programu.
Świetny odcinek. Już od samego początku Złota 44 bardzo mi się podobała, dzięki waszemu filmowi polubiłem ją jeszcze bardziej. A zrobilibyście może odcinek o najbrzydszych budynkach w Warszawie? Myślę, że jest takich sporo, różne wieżowce, hotele czy domy które nie za bardzo wpasowały się i po prostu szpecą okolicę.
Mamy zasadę, że w naszym programie pojawiają się tylko te budynki, które uznajemy za dobre albo chociaż interesujące i staramy się uzasadnić tę opinię. Wytykaniem budynków nieudanych zajmuje się już wiele osób. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@werdew65 nie musisz przepraszać. Nie masz wiedzy historycznej i piepszysz, bo ładnie obecnie wygląda. Dowiedz się czego jest symbolem, dlaczego warszawiacy wiele lat chcieli jego zburzenia, a nie zgrywasz " ty tak na serio?"
@UCvy4TQOWtL_MnYchEU232ZA ale co szkoda? Napisz coś konkretnego, coś co wniesie do dyskusji. Chciałeś/łaś zabłysnąć, a się nie udało. Co to w ogóle znaczy "ty tak na serio?", "szkoda". Jak człowiek ma to interpretować?...
@@rafapwc6549 Nie wiem co gościu napisał/usunął ale wcale się nie dziwię. Patrząc na twój agresywny i głupawy ton wypowiedzi to wygląda że nie chciał się kopać z koniem. Ty jesteś jakimś fanatykiem? I co ty możesz wiedzieć o prawdziwej historii tego obiektu? NIC! I kto ci nagadał idiotyzmów że Warszawiacy chcieli go wyburzyć? Weź się ogarnij.
Bardzo ciekawy film👍🏻 Wiele razy przechodziłem koło tego budynku i nigdy nie widziałem go ze środka. Fajnie że powstają takie budynki bo dzięki temu Warszawa się upiększa i wzbogaca o nowe piękne budynki, które są niezwykle ciekawe pod względem architektonicznym.
Dziękuję za ujęcia z najwyższego apartamentu. To jest właśnie to, co mnie zawsze nurtuje, gdy widzę jakiś wyjątkowy budynek - jak to wygląda w środku? Z jednej strony jaki widok się stamtąd rozciąga, a z drugiej czysto technicznie, jak np. schodzą się ściany w takich zakamarkach, czy widać elementy nośne? A niestety najczęściej nie ma szans, aby się o tym osobiście przekonać. Oby jak najwięcej takich materiałów :)
No cóż, chyba "dzieło sztuki" w przypadku tego budynku to leciutka przesada. Jak wygląda na zewnątrz? Każdy, kto miał okazję być w Warszawie mógł się przekonać jak tragicznie ten obiekt prezentuje. Poza tym różnice w wizualizacji dotyczą się nie tylko elewacji, a samego kształtu bryły. Mocno zmieniono proporcje. A wnętrza? Poza widokiem nie wydają się oferować zbyt wiele, bo "luksusowe" wyposażenie to już chyba bardziej kwestia właścicieli.
Bardzo wiele zależy od punktu widzenia. Są perspektywy, w których owszem, wygląda jakby się prymitywnie łamał w pół, ale jest i wiele takich, w których żagiel faktycznie przypomina żagiel a linia tego wygięcia jest płynna i harmonijna.
Świetny film :) Będę szczera - fanką Libeskinda nie jestem, dla mnie jego architektura to przerost formy nad treścią. Ostatnio wręcz złapałam się za głowę widząc jego projekt Łódź Architecture Center. Złota natomiast świetnie wygląda...ale w oddali. W kwestiach detalu i jakości materiałów przypomina z bliska "nowoczesne" budynki jakie wyrastały w Polsce gdzieś na przełomie wieku. Jednak będąc w Muzeum Żydowskim w Berlinie i teraz (dzięki Wam) widząc wnętrza Złotej 44 stwierdzam że temu Panu o wiele lepiej wychodzą wnętrza budynków. Może to jest jego mocna strona? A co do dylematu w kwestii wyglądu elewacji - jeśli jesteśmy sławnymi architektami z konkretnym stylem, projektujemy budynek i puszczamy pod swoim nazwiskiem w obieg wizualizację która kompletnie rozmija się z tym co powstanie...to tylko świadczy o nas.
SUPER, SUPER, SUPER film !!! Prawdę mówiąc to czekałem na reportaż o Złotej 44 :-) Ps. A zrobicie jakiś film o Varso- ale jeszcze teraz, kiedy jest w budowie??? Bo domyślam się, że jak zostanie ukończona budowa to na pewno go nam przedstawicie. Pozdrawiam serdecznie Twórców najlepszego kanału o architekturze na YT :-)
Dla mnie (nie warszawianki) PKiN ma jeszcze jedna bardzo ważna zaletę. Gdy wydostaję się z Dworca Centralnego, za każdym razem innym wyjściem niż mi sie wydaje, że wychodzę - to tylko widok PKiN mnie ratuje od rozpaczy...jest jak drogowskaz :) Widząc go czuję się bezpieczna. Bo te nowoczesne budynki to zlewają się. Są zbyt podobne na pierwszy rzut oka. Jedynie z dalszej perspektywy (z obrzeży Wawy) oglądając centrum - te nowoczesne budowne zaczynają przyćmiewać Palac Kultury, błyszcząc w słońcu prezentując każdy swoją odmienność.
Obejrzałem dwa odcinki i już jestem zakochany w tym kanale, naprawdę kawał dobrej roboty i to w przystępnym wydaniu. Jedyne czego mi tutaj brakuje to odcinki przybliżające kulisy pracy architekta, jak to wygląda w rzeczywistości, jakie są wymagania i tym podobne. Pozdrowionka ;)
Panie Radosławie bardzo szanuje Pana twórczość i kanał, lecz ten odcinek jest czystą komercją. Nie można mówić o Złotej 44 w samych superlatywach, w ogóle nie można uznać tego budynku za udany - lecz to już moje prywatne zdanie. Fakt, pierwotny projekt budynku był fenomenalny, lecz problemy finansowe inwestora na etapie budowy wymusiły na tyle istotne zmiany, że z pierwotnego założenia nie wiele zostało. Nie wspomniał Pan, że kształt bryły został mocno zmieniony, poprzez co budynek stracił swoją lekkość i dynamikę. Można byłoby to dobrze zobaczyć na porównaniu wizualizacji i zdjęcia budynku w realu, które jest w 9:43 filmu, lecz zamieścił Pan zdjęcie ukazujące budynek w realu podrasowane w Photoshopie.Na koniec dodam tylko, że budynek który nazwał Pan dziełem sztuki został w 2013 roku nominowany do makabryły roku..
Widział Pan ów pierwotny projekt, czy tylko wizualizację? Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podstawie tego nieudanego chwytu reklamowego jest bardzo ryzykowne. A w kwestii zdjęcia: w fotografii architektonicznej korekta perspektywy to jest standard, ba, podstawowe zasady perspektywy dwuzbiegowej, której wymaga się od kandydatów na studia wręcz wykluczają zbieg w górę. Wynika to z prostego faktu, że zawsze przełożenie obiektu trójwymiarowego na płaszczyznę jest tylko pewnym uproszczeniem. Także w wizualizowaniu to jest standard, tutaj dla przykładu dużo nowsza wizka innego warszawskiego wieżowca: bi.gazeta.pl/im/e4/da/15/z22916068V,Nowe-wizualizacje-wznoszonego-w-centrum-Warszawy-w.jpg Jak widać wszystkie pionowe linie są pionowe, mimo że gdyby pójść i zrobić zdjęcie zwykłym aparatem, to powinny zbiegać się ku górze. Dlatego zestawianie wizualizacji, w której użyto korekty perspektywy ze zdjęciem, w którym jej nie użyto jest nieuczciwe i bałamutne :)
Tak @@goodidea_archi , ale z perspektywy Al. Jerozolimskich/Dw. Centralny/Emilii Plater oczy ludzkie widzą go bez korekcji i proporcje budynku są... powiedzmy, że jak zapaćkana przez gołębie firanka wydęta przez wiatr ze zrujnowanej kamienicy. Z innych stron wygląda na żywo dużo lepiej, ale to widok spod Marriota/Centralnego jest tym, co ludzie najczęściej widzą. Czy przy projektowaniu robi się wizualizacje, jak budynek będzie wyglądał z poziomu człowieka? Bo ten wyglądał dobrze z perspektywy inwestora oglądającego makietę (jak w słynnej scenie u Barei o przestawianiu jeziora).
Właśnie nie - człowiek również widzi z korekcją, ponieważ nasz mózg, analizując obraz wysyłany z oczu ma świadomość, że linie pionowe są pionowe i równoległe do siebie. Dlatego właśnie podstawowym sposobem obrazowania na płaszczyźnie w architekturze jest perspektywa dwuzbiegowa, ponieważ w najlepszym stopniu oddaje to, jak człowiek analizuje dany obraz w rzeczywistości. Wizualizacja to też jest zdjęcie - tylko zdjęcie wirtualnego modelu, wykonane wirtualnym aparatem. Każda pracownia ma swój sposób projektowania i swoją kolejność wykonywania działań.
Cześć! Na wstępie powiem, że uwielbiam oglądać odcinki! Energia, która od Was bije tworzy tak pozytywną aurę, że aż chce nie chce się wyłączać telewizora :D Chciałbym również dać propozycję na odcinek o budynkach w Warszawie, których jest pełno, głównie w południowej części dz. Śródmieście, m.in. przy Placu Konstytucji. Za przykład w celu zobrazowania mogę podać budynek, w którym znajduje się Bank Gospodarstwa Krajowego przy Rondzie de Gaulle'a. Nie wiem jak innych, ale mnie fascynują, a zarazem intrygują budynki w takim stylu. Gorąco pozdrawiam!
Mówiąc szczerze to... całą lekkość tego budynku jaką miał mu dać ten charakterystyczny żagiel, zabrała jego wysokość. Moim zdaniem, byłby niemal idealnym projektem gdyby był około 1/3 swojej wysokości wyższy. Mimo swoich kształtów wydaje się być zbyt toporny. Oczywiście to prywatne odczucia :)
Fantastyczny materiał jak zawsze. Bardzo fajna jest ta otwarta przestrzeń mieszkań z dużą ilością światła i widoki są fenomenalne. Nie sądzicie jednak, że Złota jak Spire prezentuje się dobrze tylko z pewnych kątów? Ewidentnie z bliska z dołu super, ale z wielu innych miejsc w Warszawie już mniej. Wydaję się taki ciężki i grubawy. Nawet nie przez samą elewacje. Aczkolwiek architektem nie jestem to co ja tam wiem :)
Świetny odcinek. Dziękuję, widok z ostatnich piętek jest oszałamiający. Świetnie, ze zdecydowałem się go pokazać. Jako żart odbieram możliwość oszczędności mieszkając w tym żaglu Libeskinda raczej nikt o tym nie myśli :D Jeśli mogę się przyczepić to brakuję mi zdjęć z budowy tego obiektu. Jestem bardzo ciekawy jak wyglądał szkielet bez elewacji. Nie jest to jednak problemem bo rozbudziłeś moją ciekawość i poszukam więcej informacji o tej niezwykłej budowli ;)
Super, że można dzięki filmikowi zobaczyć jaki jest widok z samej góry. Porównanie projektu z realizacją wygląda niestety niekorzystnie dla stanu obecnego.
Warto jednak pamiętać, że w tym filmie nie zestawiamy projektu z realizacją, a pokazujemy jedynie wizualizację, która jest narzędziem marketingowym, a nie częścią projektu budynku.
Świetny film. A ile nowych technik operatorskich, timelaps, tilt-shift (prawdziwe szkło czy post prod?), najazdy, ech normalnie Hollywood. Jesteście najlepsi.
Ksztaltem troche przypomina mi jedna z wiez Marina Bay Sands w Singapurze. Nasze Royal Ontario Muzeum zaprojektowane przez niego jest tez naprawde niesamowita budynkiem. Ciekawe co byscie sadzili o architekturze naszego Perimeter Institute, w Waterloo? Moim zdaniem tez jest bardzo ciekawym projektem. Zobaczylam Was u Miss Magduli, ktora jest moja kolezanka. Dzieki za przedstawienie tego ciekawego obiektu i pozdrawiam z Onatario! Bardzo interesujacy kanal macie - bede ogladac!
Odcinek cudownie zrealizowany. Jednakże nie zmieni to faktu, że złota 44 to małe szkaradztwo ;) Aczkolwiek jednego nie można budynkowi odmówić, a mianowicie widoku z wyższych pięter. Naprawdę robi wrażenie.
Nie przekonał mnie Pan argumentami mającymi na celu pokazać celowość efektu końcowego. Projekt zdecydowanie zwiastował coś bardziej ekscytującego - przynajmniej ze względu na konkretną perspektywę, której na co dzień przechodząc w okolicach budynku nie da się osiągnąć.
Tu mnie Pan ma - ale ja jestem zwykły Kowalski - porównałem to jak miało to wyglądać (wizualizacja) do tego jak jest na żywo. Nie twierdzę, że budynek jest brzydki - przeciwnie. Uważam jednak, że wizualizacja jest lepsza.
Kiedy kupuje się samochód, to nie oczekuje się zwykle, że po zakupie jak na reklamie wszystkie ulice będą puste, gdy będzie się nim przemierzać miasto :D Niestety wizualizacja jest takim samym chwytem marketingowym, jak puste ulice na reklamach samochodów - niektórzy robią je bardziej wiernie i efekt budowlany jest w jakimś stopniu podobny do wizualizowanego, Orco popełniło duży błąd i zleciło bardzo plastyczną, ideową wizualizację. Na makietach powstałych w tym samym czasie wyraźnie widać te pasy różnej szerokości :)
@@goodidea_archi Pełna zgoda, ale reklama samochodów jest zabiegiem marketingowym, który się sprawdza, natomiast sam przyznaje Pan, że wizualizacja Złotej 44 jest błędem, bo jaki był tego efekt? Rozgłos zachwytów połączona z wielkim rozczarowaniem opinii. Nie wiem jak finansowo to się skończyło, ale dlaczego najważniejszy apartament na samej górze wciąż jest w stanie deweloperskim? Podsumowując - wolałbym, żeby reklama zarówno samochodów jak i budynków pokazywała więcej prawdy, więcej rzeczywistości 😊
A czy w tym mieszkaniu na 50. piętrze można otworzyć lufcik w łazience? Jak nie, to beznadziejnie :( A poza tym, gdzie ten luksus i przepych? mieszkania wyglądają raczej jak magazyny.
@@goodidea_archi w środku nie byłem i pewnie nigdy nie będę, ale do mnie nie przemawiają takie przestrzenie, gdzie hula wiatr; kto chciałby mieszkać w czymś takim?
Żaden lufcik nie jest potrzeby. Mieszkania w takim standardzie posiadają wentylację nawiewno-wywiewną z kontrolą temperatury (czyli w tym od razu klimatyzację).
Wspaniały ten budynek, Złota 44. Ale Pałacu, nic nie może, nie jest w stanie, przyćmić, co pomyślałam, już na początku filmu. Miło, że na końcu, autor ma podobne zdanie.
Fajny film. Strasznie się jarałem tym budynkiem do czasu aż zobaczyłem jak on miał wyglądać. Ten smukły zwinny żagiel tam mi zawrócił w głowie, że już nie mogłem patrzeć na to co zostało wybudowane. Ale teraz po obejrzeniu tego odcinka czuje się lepiej, i chyba mi przeszło :D
Kolejny, bardzo fajny i dobry film :) Dwie kwestie mnie trochę zastanawiają. Po 1. - jeśli PKiN miałby być przyćmiony, to na pewno nie nowoczesnymi wieżowcami czy apartamentowcami, bo na ich tle zawsze będzie się wyróżniać, a im więcej budynków w nowoczesnej architekturze w okół PKiN, to tym bardziej ten efekt się wzmocni. Obok Pałacu Kultury powinno się wtedy postawić inne, czasami swego rodzaju architektoniczne "koszmarki" epoki socrealizmu. Choć akurat PKiN czy kilka innych budynków z tego okresu uważam, że nie są wcale takie brzydkie :) Druga kwestia, czyli "kontrowersje" związane z fasadą. Nie znam się na realizacjach developerskich w budownictwie w Polsce ani za granicą. Jednak projekt Złotej 44 jak i jedna z tak "dużych" postaci, czyli D. Libeskind przygotowują raczej projekt taki, który już miał zostać wykonany. Raczej nie są na poziomie często polskiej developerki, czyli "piękna wizualizacja", a wykonanie i rezultat rzeczywisty to kompletnie coś innego, często też brzydkiego (choć oczywiście co osoba, to opinia). Nurtuje mnie, dlaczego w tym wypadku wizualizacja "Żagla" wygląda inaczej niż efekt końcowy, jeśli chodzi o te ciemne przeszklenia i jasne panele. Nie mniej, odcinek zacny, a sam budynek też niczego sobie :)
Znajomy, właściwie szef moje byłej pracy tam mieszka. Jeden z mniejszych apartamentowców kosztował prawie 10 mln. Ceny podane w sieci są nieprawdziwe, albo rzucone tańsze dla przyciągniecia uwagi. Oczywiście jeśli chcesz życze tobie. Pytanie czy warto w tej cenie, a wyposażenie dosyć ubogie, drogie ale ubogie. Budynek luksusowy, ale to obiekt przede wszystkim dla widoku którym sie można popisać i prestiżu dla milionerów. Troche tańszy, z ładniejszymi widokami, tak samo prestizowy, a lepszy konstrukcyjnie jest Cosmopolitan, jedyna wada, brak basenu. Ale to moje zdanie, a gust kogoś może być inny.
widać, że odcinek był sponsorowany bo budynek pod względem inwestycyjnym okazał się wielką klapą i sam fakt, że tyle lat po oddaniu budynku najatrakcyjniejsze mieszkanie jest dostępne tylko to potwierdza (wiem że mieszkania z najwyższej półki się wolniej sprzedają ale mimo wszystko, ten budynek to klapa zwłaszcza, że np. Cosmopolitan sobie duże lepiej poradził, choć pewnie też miało na to wpływ, że oferuje mieszkania w trochę niższym standardzie)
"Tyle lat po oddaniu"? Budynek został ukończony w zeszłym roku. O wszystkich własnościowo-prawno-inwestycyjnych perypetiach związanych z budową Złotej 44, których nie było w filmie, piszemy w naszej książce: "Archistorie". Można ją kupić np. tu: www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p Zapraszamy!
Trudno mówić, że budowa trwała nieprzerwanie 9 lat - były długie okresy zastojów, w czasie których nic się nie działo - po cofnięciu zgody na budowę, bankructwie Orco, czy rozwiązaniu umowy z głównym wykonawcą.
Wielu zniechęca dość prozaiczna sprawa - tych okien, rzeczywiście brzydkich, nie da się otworzyć i zostaje Ci tylko klimatyzacja (a to niezbyt zdrowe rozwiązanie).
@@internetowywichrzyciel6971 Oh widzę, że nie tylko ja miałam skojarzenia z osiedlem Za Żelazną Bramą ! Z tym, że dla mnie to elewacja ZEWNĘTRZNA Złotej 44 , jej pattern/wzór najbardziej przypomina (bo chyba nie nawiązuje celowo) do siermiężnego osiedla z lat słusznie minionych....
@Emilka PLater Słyszę wycie, znakomicie! Skowyt użytecznych idiotów roSSji jest taki pocieszny! A o czym mówię, to wynika jasno z komentarza, ale do tego trzeba umieć czytać po polsku ze zrozumieniem :)
Świetny odcinek! A Waszą książkę czyta się z czystą przyjemnością 😃 P.S. Czy jest szansa na odcinek o innym warszawskim "drapaczu chmur" - Prudentialu? 😉 Podobno dziś otwarcie Hotelu Warszawa.
W kontekście obejrzanego przeze mnie Waszego odcinka o 5-ciu budynkach które już nie istnieją, ten odcinek przekonał mnie już do końca, że... PKiN-u NIE WOLNO WYBURZYĆ. Pozdrawiam serdecznie P.S. a tak na marginesie, to wydaje się, że bardzo ciekawy były odcinek właśnie o PKiN z Waszym fachowym komentarzem i... spojrzeniem na Złotą 44 z tarasów PKiN-u (o ile jeszcze taki odcinek nie powstał).
Czy timelapsy z góry na żyjącą Warszawę był kręcone obiektywem tilt-shift czy to trick w postprodukcji? tak czy inaczej, świetnie wyszły! Filmy o współczesnej architekturze są moimi ulubionymi na waszym kanale.
Słowo klucz to perspektywa. Stań w odpowiednim miejscu i przy odpowiedniej pogodzie i warunkach oświetleniowych to budynek będzie identyczny jak na wizualizacjach.
Piękny budynek, jak na Libeskinda zresztą całkiem stonowany w formie :) Od początku jednak zastanawiałem się czy apartamentowiec to słuszny kierunek - ile osób tam faktycznie mieszka? Trochę jak z nowojorskim "billionaire's row", gdzie apartamenty stoją puste.
A mnie ciekawi jak wygląda obłożenie mieszkań w tym budynku. Była mowa dla przykładu o mieszkaniu w szczycie - że jest aktualnie jeszcze urządzane - ale dla przyszłego mieszkańca, czy tylko w celu znalezienia takiego kogoś? Ludzie zabijają się o apartamenty na Złotej 44, czy raczej stoją one puste? Sa jakies informacje w tym temacie?
Budynek Liebeskinda o ktorym mowisz jest w Covington (Nie Yacynt?) na drugim brzegu Ohio River dokladnie na przeciwko downtown Cincinnati....potwierdzam, ze pomimo tego ze jest o wiele nizszy to jego elewacja jest w tym samym stylu co Zlota 44 ;-) ....gratuluje programu!
Wielkie dzięki za film o tym wieżowcu - dostać się tam celem zwiedzenia wcale nie jest proste. A słyszał Pan, że nieopodal Placu Grzybowskiego ma powstać ultra wąski wieżowiec w stylu tego w NY? Pozdrawiam
Pięknie,obrazowo pan opowiada,zarówno o dawnej architekturze jak i współczesnej.
Dziękuję za kolejny interesujący film! Zdrowia Panie Radosławie! :)
Cieszę się, że dzięki Wam mamy okazję zobaczyć wnętrza i widoki, które nie są dostępne dla ogółu i pewnie osobiście trudno będzie je zobaczyć. Na timelapsach budynki w dole wyglądają jak makieta. Dzięki za kolejny świetny odcinek :)
Też się cieszę. :)
Efekt Tilt Shift.
Ja ją budowałem
Swojego czasu (2013) miałem niezwykłą przyjemność uczestniczyć w budowie Złotej 44 i Cosmopolitana, Widoki z obu tych budowli było imponujące, a przy pierwszym zderzeniu wręcz przytłaczały i onieśmielały, później człowiek się przyzwyczaja i lekko uzależnia :) Świetny film, dziękuję :)
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Cosmopolitan ma dużo lepsza lokalizację ,bo na osi ul.E.Plater. i ma dużo ładniejsze przeszklenia na elewacji.
8:34 widoki z góry wyglądają jak żywa makieta! :o
Ten efekt nazywa się tilt-shift i może zostać wykonany w dosyć prosty sposób zarówno na filmie jak i statycznych zdjęciach. Polecam spróbować zrobić samemu.
no to chyba jest photo shop
@@krokodyl8998 no chyba nie
@@namahecc a skad wiesz?
Odniosłem podobne wrazenie... Albo jak Skyline Cities xd
Dziękuję za każdy odcinek. To inspiracja do odkrywania architektury wokół nas.
Dziękuję bardzo za książkę , na którą czekałem z wielkim zainteresowaniem. Dedykacja także sprawiła mi wiele przyjemności. Nie mogę się też doczekać kolejnego wykładu na żywo , ten o budynkach Warszawy bardzo mi się podobał. :)
Radek, prawdziwy dyplomata z Ciebie w podsumowaniu odcinka ;) Śledziłem inwestycje Z44 od początku na żywo i na forum skyscrapercity i mimo wszystko uważam, że budynek mógł być bardziej "sexi". Elewacja owszem, przyciąga wzrok, jest oryginalna, ale proporcje w bryle i przyziemie sprawiają, że złota 44 wygląda jakby powinna zrzucić kilka kilogramów :)
A poza tym paskudna elewacja. Jakby ktoś obłożył to tanimi kafelkami toaletowymi.
@@jerzykrzeminski7692 Zgadzam się, choč mnie bardziej kojarzy się ona z elewacjami bloków z Osiedla za Żelazną Bramą z I połowy lat siedemdziesiątych, pełnych jedno- i dwupokojowych klitek z ciemną kuchnią.
Dlatego - oglądając budynek Liebeskinda z zewnątrz - słowo "luksus" jest ostatnim, jakie mogłoby przyjść mi do głowy !
Pozdrawiam.
Mieszkalem akurat w Warszawie, kiedy ten budynek powstawal i niestety mam identyczne przemyslenia na jego temat. Wizualizacje zupelnie rozjechaly sie z realizacja. Na grafikach wiezowiec sprawial wrazenie smuklejszego, bardziej strzelistego, dynamiczniejszego (sama wkleslosc byla glebsza, a roznica miedzy plaskim dachem prostopadloscianu a najwyzsza czescia budynku znacznie wieksza). Efekt koncowy jest niestety taki, ze wyszedl troche toporny kloc, ktory rzeczywiscie powinien zrzucic troche kg...
Nie kilogramów tylko ton. Takie małe sprostowanie
Jak zawsze wspaniały przekaz. Budynek całkiem ok chociaż lubię trochę inna sztukę.
... Ale jaka trzeba mieć kulturę żeby pojąć sztukę. Pozdrawiam.
Dziękuję za Pana pracę 💪
Świetny film. Bardzo ciekawie i mądrze mówisz.
Właśnie obejrzałem. Monolog w końcówce jest mega. Przyznaję, że znasz się na swojej robocie.
Bardzo się cieszę, że zrobiłeś odcinek o tym budynku :) strasznie byłam ciekawa jak wygląda w środku.
5:15 - wydałem miliony na apartament, ale zaoszczędziłem kilka złotych na zegarku, warto było!
Witam,
Od niedawna oglądam z zoną twój kanał. Jesteśmy zafascynowani prowadzeniem programu przekazywanymi informacjami. Życzymy dalszego rozwoju programu.
Dziękujemy! :)
5:13 z pewnością dla mieszkańca tego piętra zegarek to duży wydatek xD
super odcinek, jak zawsze 👍
XD
Dziękujemy!
tak.tak.Czasami komentarze takich lalusiów przepełnione są komicznymi smaczkami.Pozdrawiam wszystkich.
Tak. Mieszkaniec tego piętra jest wręcz zobowiązany do wydania na zegarek kilkuset tysięcy. A jeśli jest gapą i wiecznie gubi zegarki?
Nowy film i odebranie książki w jednym dniu.... Nic lepszego dziś nie mogło mnie spotkać 👌
:)
Dziękuję za interesujący film !
Jak zawsze świetny film!
Oglądanie materiałów na waszym kanale daje mi więcej przyjemności niż tabliczka czekolady. Czekam na kolejne filmy 👍
Dziękujemy! Szczególnie za porównanie z czekoladą, którą BARDZO lubimy! :)
Świetny odcinek. Już od samego początku Złota 44 bardzo mi się podobała, dzięki waszemu filmowi polubiłem ją jeszcze bardziej. A zrobilibyście może odcinek o najbrzydszych budynkach w Warszawie? Myślę, że jest takich sporo, różne wieżowce, hotele czy domy które nie za bardzo wpasowały się i po prostu szpecą okolicę.
Mamy zasadę, że w naszym programie pojawiają się tylko te budynki, które uznajemy za dobre albo chociaż interesujące i staramy się uzasadnić tę opinię. Wytykaniem budynków nieudanych zajmuje się już wiele osób. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Każdy następny wysokościowiec będzie tylko jednym z wielu, a Pałac Kultury był, jest i będzie jedyny w swoim rodzaju.
Poznaj najpierw jego historię jak już piszesz jedyny w swoim rodzaju, dlaczego większość warszawiaków chce jego zburzenia.
@@werdew65 nie musisz przepraszać. Nie masz wiedzy historycznej i piepszysz, bo ładnie obecnie wygląda. Dowiedz się czego jest symbolem, dlaczego warszawiacy wiele lat chcieli jego zburzenia, a nie zgrywasz " ty tak na serio?"
@UCvy4TQOWtL_MnYchEU232ZA ale co szkoda? Napisz coś konkretnego, coś co wniesie do dyskusji. Chciałeś/łaś zabłysnąć, a się nie udało. Co to w ogóle znaczy "ty tak na serio?", "szkoda". Jak człowiek ma to interpretować?...
@werdew65 haha usuwa komentarze. Właśnie na tym polega brak wiedzy, wypowiadanie się i zgrywanie mądrego.
@@rafapwc6549 Nie wiem co gościu napisał/usunął ale wcale się nie dziwię. Patrząc na twój agresywny i głupawy ton wypowiedzi to wygląda że nie chciał się kopać z koniem. Ty jesteś jakimś fanatykiem? I co ty możesz wiedzieć o prawdziwej historii tego obiektu? NIC! I kto ci nagadał idiotyzmów że Warszawiacy chcieli go wyburzyć? Weź się ogarnij.
Zróbcie odcinek o Warsaw Spire!
@velaro360 Jeszcze go nie zbudowali.
@@nettraveller81 a teraz już jest wybudowany? 😀
@@muza9015 nie wykończony
Bardzo ciekawy film👍🏻 Wiele razy przechodziłem koło tego budynku i nigdy nie widziałem go ze środka. Fajnie że powstają takie budynki bo dzięki temu Warszawa się upiększa i wzbogaca o nowe piękne budynki, które są niezwykle ciekawe pod względem architektonicznym.
Ale pięknie widać warszawski smog. Uroczo.
Dziękuję za ujęcia z najwyższego apartamentu. To jest właśnie to, co mnie zawsze nurtuje, gdy widzę jakiś wyjątkowy budynek - jak to wygląda w środku? Z jednej strony jaki widok się stamtąd rozciąga, a z drugiej czysto technicznie, jak np. schodzą się ściany w takich zakamarkach, czy widać elementy nośne? A niestety najczęściej nie ma szans, aby się o tym osobiście przekonać. Oby jak najwięcej takich materiałów :)
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Pięknie się będzie prezentował PKiN (gdy zostanie w końcu wyczyszczony) z okien 'żagla'
Wow, super ze weszliście na 54. 😊
Niedzielny wieczór z takim odcinkiem...tego było mi trzeba
Dziękujemy i pozdrawiamy!
No cóż, chyba "dzieło sztuki" w przypadku tego budynku to leciutka przesada. Jak wygląda na zewnątrz? Każdy, kto miał okazję być w Warszawie mógł się przekonać jak tragicznie ten obiekt prezentuje. Poza tym różnice w wizualizacji dotyczą się nie tylko elewacji, a samego kształtu bryły. Mocno zmieniono proporcje. A wnętrza? Poza widokiem nie wydają się oferować zbyt wiele, bo "luksusowe" wyposażenie to już chyba bardziej kwestia właścicieli.
faktycznie elewacja wygląda na "tanią" wręcz styropianową ;) a to jest chyba nieporozumienie w takim prestiżowym budynku.
Bardzo wiele zależy od punktu widzenia. Są perspektywy, w których owszem, wygląda jakby się prymitywnie łamał w pół, ale jest i wiele takich, w których żagiel faktycznie przypomina żagiel a linia tego wygięcia jest płynna i harmonijna.
Strasznie dominuje to ze bylo tanio. Ksztalt tez wymyslony zostsl przy butelce piwa, na serwetce.
6'42 czy to się nie podoba? Bo mi tak.
Świetny film :) Będę szczera - fanką Libeskinda nie jestem, dla mnie jego architektura to przerost formy nad treścią. Ostatnio wręcz złapałam się za głowę widząc jego projekt Łódź Architecture Center. Złota natomiast świetnie wygląda...ale w oddali. W kwestiach detalu i jakości materiałów przypomina z bliska "nowoczesne" budynki jakie wyrastały w Polsce gdzieś na przełomie wieku. Jednak będąc w Muzeum Żydowskim w Berlinie i teraz (dzięki Wam) widząc wnętrza Złotej 44 stwierdzam że temu Panu o wiele lepiej wychodzą wnętrza budynków. Może to jest jego mocna strona? A co do dylematu w kwestii wyglądu elewacji - jeśli jesteśmy sławnymi architektami z konkretnym stylem, projektujemy budynek i puszczamy pod swoim nazwiskiem w obieg wizualizację która kompletnie rozmija się z tym co powstanie...to tylko świadczy o nas.
Nie mam pojęcia dlaczego Libeskind jest tak ceniony.
Jeżeli chodzi o zdominowanie Pałacu, to Varso ma na to największe szanse.
Super materiał. Z przyjemnaśćią oglądam twoje Filmy i na nowo ucze się postrzegać architekturę.
SUPER, SUPER, SUPER film !!! Prawdę mówiąc to czekałem na reportaż o Złotej 44 :-)
Ps. A zrobicie jakiś film o Varso- ale jeszcze teraz, kiedy jest w budowie??? Bo domyślam się, że jak zostanie ukończona budowa to na pewno go nam przedstawicie.
Pozdrawiam serdecznie Twórców najlepszego kanału o architekturze na YT :-)
Dla mnie (nie warszawianki) PKiN ma jeszcze jedna bardzo ważna zaletę. Gdy wydostaję się z Dworca Centralnego, za każdym razem innym wyjściem niż mi sie wydaje, że wychodzę - to tylko widok PKiN mnie ratuje od rozpaczy...jest jak drogowskaz :) Widząc go czuję się bezpieczna. Bo te nowoczesne budynki to zlewają się. Są zbyt podobne na pierwszy rzut oka. Jedynie z dalszej perspektywy (z obrzeży Wawy) oglądając centrum - te nowoczesne budowne zaczynają przyćmiewać Palac Kultury, błyszcząc w słońcu prezentując każdy swoją odmienność.
Jak zwykle cudownie się to słucha i ogląda! Sama przyjemność! 🙂👍
Dziękujemy! :)
Obejrzałem dwa odcinki i już jestem zakochany w tym kanale, naprawdę kawał dobrej roboty i to w przystępnym wydaniu. Jedyne czego mi tutaj brakuje to odcinki przybliżające kulisy pracy architekta, jak to wygląda w rzeczywistości, jakie są wymagania i tym podobne. Pozdrowionka ;)
Jeju, ale odkrycie! Przepadłam w tym "kanale" :-) Rewelacyjne materiały.
Cudowne widoki!
Super! Oby więcej takich odważnych projektów :) By nasza stolica była jeszcze nowocześniejsza.
Brawo . Ciekawy komentarz .
Super odcinek fajnie było zobaczyć złotą 44 od środka, fajnie by było zobaczyć więcej takich odcinków o innych wieżowcach Warszawy
Z wrażenia zapomniałem o przybliżonym widoku ulicy. Wygląda to genialnie ;)
No, no...super odcinek. Zrobilem "subscribe". Uwielbiam takie filmy...
Panie Radosławie bardzo szanuje Pana twórczość i kanał, lecz ten odcinek jest czystą komercją. Nie można mówić o Złotej 44 w samych superlatywach, w ogóle nie można uznać tego budynku za udany - lecz to już moje prywatne zdanie. Fakt, pierwotny projekt budynku był fenomenalny, lecz problemy finansowe inwestora na etapie budowy wymusiły na tyle istotne zmiany, że z pierwotnego założenia nie wiele zostało. Nie wspomniał Pan, że kształt bryły został mocno zmieniony, poprzez co
budynek stracił swoją lekkość i dynamikę. Można byłoby to dobrze zobaczyć na porównaniu wizualizacji i zdjęcia budynku w realu, które jest w 9:43 filmu, lecz zamieścił Pan zdjęcie ukazujące budynek w realu podrasowane w Photoshopie.Na koniec dodam tylko, że budynek który nazwał Pan dziełem sztuki został w 2013 roku nominowany do makabryły roku..
Widział Pan ów pierwotny projekt, czy tylko wizualizację? Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podstawie tego nieudanego chwytu reklamowego jest bardzo ryzykowne. A w kwestii zdjęcia: w fotografii architektonicznej korekta perspektywy to jest standard, ba, podstawowe zasady perspektywy dwuzbiegowej, której wymaga się od kandydatów na studia wręcz wykluczają zbieg w górę. Wynika to z prostego faktu, że zawsze przełożenie obiektu trójwymiarowego na płaszczyznę jest tylko pewnym uproszczeniem. Także w wizualizowaniu to jest standard, tutaj dla przykładu dużo nowsza wizka innego warszawskiego wieżowca: bi.gazeta.pl/im/e4/da/15/z22916068V,Nowe-wizualizacje-wznoszonego-w-centrum-Warszawy-w.jpg Jak widać wszystkie pionowe linie są pionowe, mimo że gdyby pójść i zrobić zdjęcie zwykłym aparatem, to powinny zbiegać się ku górze. Dlatego zestawianie wizualizacji, w której użyto korekty perspektywy ze zdjęciem, w którym jej nie użyto jest nieuczciwe i bałamutne :)
Tak @@goodidea_archi , ale z perspektywy Al. Jerozolimskich/Dw. Centralny/Emilii Plater oczy ludzkie widzą go bez korekcji i proporcje budynku są... powiedzmy, że jak zapaćkana przez gołębie firanka wydęta przez wiatr ze zrujnowanej kamienicy. Z innych stron wygląda na żywo dużo lepiej, ale to widok spod Marriota/Centralnego jest tym, co ludzie najczęściej widzą. Czy przy projektowaniu robi się wizualizacje, jak budynek będzie wyglądał z poziomu człowieka? Bo ten wyglądał dobrze z perspektywy inwestora oglądającego makietę (jak w słynnej scenie u Barei o przestawianiu jeziora).
Właśnie nie - człowiek również widzi z korekcją, ponieważ nasz mózg, analizując obraz wysyłany z oczu ma świadomość, że linie pionowe są pionowe i równoległe do siebie. Dlatego właśnie podstawowym sposobem obrazowania na płaszczyźnie w architekturze jest perspektywa dwuzbiegowa, ponieważ w najlepszym stopniu oddaje to, jak człowiek analizuje dany obraz w rzeczywistości. Wizualizacja to też jest zdjęcie - tylko zdjęcie wirtualnego modelu, wykonane wirtualnym aparatem. Każda pracownia ma swój sposób projektowania i swoją kolejność wykonywania działań.
Ja to bym pałac kultury wyczyścił, wiem że to kosztuje mase kasy, ale taki śnieżno biały jak on był w latach 50-tych to wyglądał ślicznie
Nie był śnieżno biały tylko (tak jak mówił radek) piaskowy
ja tez sie z nim zgadzam, piekny budynek, codziennie tam przechodze i podziwiam....
Genialny odcinek.
A ten apartament na samej górze jest niesamowity.
Tym razem oprócz treści warto pochwalić tez poziom, na którym nagrywacie, bardzo ładny odcinek
Dziękujemy! Staramy się, aby było jak najlepiej pod wszystkimi względami :)
ALE WIDOKI Z 54 PIĘTRA ROZMAZANE, JAKBYŚCIE NIE MIELI DOBREJ KAMERY.
Tak! Mój ulubiony warszawski wieżowiec ❤️
Super opowiadasz.. masz suba za dobra robote
Cześć!
Na wstępie powiem, że uwielbiam oglądać odcinki! Energia, która od Was bije tworzy tak pozytywną aurę, że aż chce nie chce się wyłączać telewizora :D
Chciałbym również dać propozycję na odcinek o budynkach w Warszawie, których jest pełno, głównie w południowej części dz. Śródmieście, m.in. przy Placu Konstytucji. Za przykład w celu zobrazowania mogę podać budynek, w którym znajduje się Bank Gospodarstwa Krajowego przy Rondzie de Gaulle'a. Nie wiem jak innych, ale mnie fascynują, a zarazem intrygują budynki w takim stylu.
Gorąco pozdrawiam!
Ten timelaps z "tilt-shiftem" bardzo ładnie zrobiony!
Dziękujemy! :)
fajny odcinek, szkoda tylko, że nie pokazaliście tego trójpoziomowego apartamentu w całości. Może wrócicie tam jeszcze w przyszłości.. :)
juz sprzedany; ponoc najdrozszy w miescie ... forsa wyrzucona do blota ....
Mówiąc szczerze to... całą lekkość tego budynku jaką miał mu dać ten charakterystyczny żagiel, zabrała jego wysokość. Moim zdaniem, byłby niemal idealnym projektem gdyby był około 1/3 swojej wysokości wyższy. Mimo swoich kształtów wydaje się być zbyt toporny. Oczywiście to prywatne odczucia :)
Moje prywatne odczucie jest podobne.
tez tak uwazam, powinnien byc szerszy i wyzszy
wyglada jak jakis niedokonczony
ogolnie mowiac brzydki
Dokładnie
Fantastyczny materiał jak zawsze. Bardzo fajna jest ta otwarta przestrzeń mieszkań z dużą ilością światła i widoki są fenomenalne. Nie sądzicie jednak, że Złota jak Spire prezentuje się dobrze tylko z pewnych kątów? Ewidentnie z bliska z dołu super, ale z wielu innych miejsc w Warszawie już mniej. Wydaję się taki ciężki i grubawy. Nawet nie przez samą elewacje. Aczkolwiek architektem nie jestem to co ja tam wiem :)
PKiN jest najbardziej klasycznym wieżowcem Warszawy i z każdym kolejnym, pojawiającym się jego w sąsiedztwie koszmarem pięknieje.
Co za absurd?
Świetny odcinek. Dziękuję, widok z ostatnich piętek jest oszałamiający. Świetnie, ze zdecydowałem się go pokazać. Jako żart odbieram możliwość oszczędności mieszkając w tym żaglu Libeskinda raczej nikt o tym nie myśli :D
Jeśli mogę się przyczepić to brakuję mi zdjęć z budowy tego obiektu. Jestem bardzo ciekawy jak wyglądał szkielet bez elewacji. Nie jest to jednak problemem bo rozbudziłeś moją ciekawość i poszukam więcej informacji o tej niezwykłej budowli ;)
Super, że można dzięki filmikowi zobaczyć jaki jest widok z samej góry. Porównanie projektu z realizacją wygląda niestety niekorzystnie dla stanu obecnego.
Warto jednak pamiętać, że w tym filmie nie zestawiamy projektu z realizacją, a pokazujemy jedynie wizualizację, która jest narzędziem marketingowym, a nie częścią projektu budynku.
Świetny film. A ile nowych technik operatorskich, timelaps, tilt-shift (prawdziwe szkło czy post prod?), najazdy, ech normalnie Hollywood. Jesteście najlepsi.
Szkło :) Dziękujemy! Cieszymy się, że się podobało!
Dziękuje !
5:30 - przygnębiający wielkomiejski smog
Dodajmy jeszcze, że budynek pierwotnie miał być wyższy, ale czas budowy przypadł na kryzys i nieco go zmniejszono.
Szacunek i podziw dla "Żagiel" Daniela Libeskinda. Więcej podziwiam architekturę Santiago Calatrava. Czy będzie też filmik o Architekcie Calatrava ?
Dzięki wielkie! Długo czekałem na ten film ;)
Ksztaltem troche przypomina mi jedna z wiez Marina Bay Sands w Singapurze. Nasze Royal Ontario Muzeum zaprojektowane przez niego jest tez naprawde niesamowita budynkiem. Ciekawe co byscie sadzili o architekturze naszego Perimeter Institute, w Waterloo? Moim zdaniem tez jest bardzo ciekawym projektem. Zobaczylam Was u Miss Magduli, ktora jest moja kolezanka. Dzieki za przedstawienie tego ciekawego obiektu i pozdrawiam z Onatario! Bardzo interesujacy kanal macie - bede ogladac!
ooooo, więcej takich odcinków o Warszawskich wieżowcach! :D
8:29 - 9:00 Pięknie! Jakby przenieść Cities Skylines do rzeczywistości.
Odcinek cudownie zrealizowany. Jednakże nie zmieni to faktu, że złota 44 to małe szkaradztwo ;) Aczkolwiek jednego nie można budynkowi odmówić, a mianowicie widoku z wyższych pięter. Naprawdę robi wrażenie.
Nie przekonał mnie Pan argumentami mającymi na celu pokazać celowość efektu końcowego. Projekt zdecydowanie zwiastował coś bardziej ekscytującego - przynajmniej ze względu na konkretną perspektywę, której na co dzień przechodząc w okolicach budynku nie da się osiągnąć.
A widział Pan projekt? Czy tylko wizualizację?
@@goodidea_archi wizualizację jedynie 😊
Tu mnie Pan ma - ale ja jestem zwykły Kowalski - porównałem to jak miało to wyglądać (wizualizacja) do tego jak jest na żywo. Nie twierdzę, że budynek jest brzydki - przeciwnie. Uważam jednak, że wizualizacja jest lepsza.
Kiedy kupuje się samochód, to nie oczekuje się zwykle, że po zakupie jak na reklamie wszystkie ulice będą puste, gdy będzie się nim przemierzać miasto :D Niestety wizualizacja jest takim samym chwytem marketingowym, jak puste ulice na reklamach samochodów - niektórzy robią je bardziej wiernie i efekt budowlany jest w jakimś stopniu podobny do wizualizowanego, Orco popełniło duży błąd i zleciło bardzo plastyczną, ideową wizualizację. Na makietach powstałych w tym samym czasie wyraźnie widać te pasy różnej szerokości :)
@@goodidea_archi Pełna zgoda, ale reklama samochodów jest zabiegiem marketingowym, który się sprawdza, natomiast sam przyznaje Pan, że wizualizacja Złotej 44 jest błędem, bo jaki był tego efekt? Rozgłos zachwytów połączona z wielkim rozczarowaniem opinii. Nie wiem jak finansowo to się skończyło, ale dlaczego najważniejszy apartament na samej górze wciąż jest w stanie deweloperskim? Podsumowując - wolałbym, żeby reklama zarówno samochodów jak i budynków pokazywała więcej prawdy, więcej rzeczywistości 😊
Zajebista marynarka Panie Radosławie
"Coś co przyćmiło by pałac kultury swoim wyglądem"
Czy tylko ja twierdzę że nie wyszło im wchooj?
tak
Świetny odcinek. Chętnie zobaczyłbym ten taras na 53. piętrze.
A czy w tym mieszkaniu na 50. piętrze można otworzyć lufcik w łazience? Jak nie, to beznadziejnie :(
A poza tym, gdzie ten luksus i przepych? mieszkania wyglądają raczej jak magazyny.
Naprawdę chcemy wiedzieć, gdzie są te magazyny :)
@@goodidea_archi w środku nie byłem i pewnie nigdy nie będę, ale do mnie nie przemawiają takie przestrzenie, gdzie hula wiatr; kto chciałby mieszkać w czymś takim?
W dużych mieszkaniach? No są tacy ludzie :)
@@goodidea_archi jasne, że może być duże mieszkanie; ale mieszkania pokazane na filmie wyglądają wręcz na karykaturalnie duże :)
Żaden lufcik nie jest potrzeby. Mieszkania w takim standardzie posiadają wentylację nawiewno-wywiewną z kontrolą temperatury (czyli w tym od razu klimatyzację).
Wspaniały ten budynek, Złota 44. Ale Pałacu, nic nie może, nie jest w stanie, przyćmić, co pomyślałam, już na początku filmu. Miło, że na końcu, autor ma podobne zdanie.
Fajny film. Strasznie się jarałem tym budynkiem do czasu aż zobaczyłem jak on miał wyglądać. Ten smukły zwinny żagiel tam mi zawrócił w głowie, że już nie mogłem patrzeć na to co zostało wybudowane. Ale teraz po obejrzeniu tego odcinka czuje się lepiej, i chyba mi przeszło :D
Jest i nowy odcineczek
Zapraszamy do oglądania! :)
Macie naprawdę fajny kanał oby tak dalej !
Świetne ujęcia na miasto z góry! Mam wrażenie, że w kadrze zaraz pojawi się ręka i przestawi jakiś budynek :)
Kolejny, bardzo fajny i dobry film :)
Dwie kwestie mnie trochę zastanawiają. Po 1. - jeśli PKiN miałby być przyćmiony, to na pewno nie nowoczesnymi wieżowcami czy apartamentowcami, bo na ich tle zawsze będzie się wyróżniać, a im więcej budynków w nowoczesnej architekturze w okół PKiN, to tym bardziej ten efekt się wzmocni. Obok Pałacu Kultury powinno się wtedy postawić inne, czasami swego rodzaju architektoniczne "koszmarki" epoki socrealizmu.
Choć akurat PKiN czy kilka innych budynków z tego okresu uważam, że nie są wcale takie brzydkie :)
Druga kwestia, czyli "kontrowersje" związane z fasadą. Nie znam się na realizacjach developerskich w budownictwie w Polsce ani za granicą. Jednak projekt Złotej 44 jak i jedna z tak "dużych" postaci, czyli D. Libeskind przygotowują raczej projekt taki, który już miał zostać wykonany. Raczej nie są na poziomie często polskiej developerki, czyli "piękna wizualizacja", a wykonanie i rezultat rzeczywisty to kompletnie coś innego, często też brzydkiego (choć oczywiście co osoba, to opinia).
Nurtuje mnie, dlaczego w tym wypadku wizualizacja "Żagla" wygląda inaczej niż efekt końcowy, jeśli chodzi o te ciemne przeszklenia i jasne panele.
Nie mniej, odcinek zacny, a sam budynek też niczego sobie :)
Super odcinek ❤️❤️ super budynek
Jak dobrze pójdzie to za 10/15 lat się tam wprowadzę ... 🤔😉
Ten 25-metrowy basen jest naprawdę kuszący! Mamy podobne plany, więc może będziemy sąsiadami :)
@@goodidea_archi Będzie mi bardzo miło zaprosić Was czasem na dyskusje przy kawie ... :)
Znajomy, właściwie szef moje byłej pracy tam mieszka. Jeden z mniejszych apartamentowców kosztował prawie 10 mln. Ceny podane w sieci są nieprawdziwe, albo rzucone tańsze dla przyciągniecia uwagi. Oczywiście jeśli chcesz życze tobie.
Pytanie czy warto w tej cenie, a wyposażenie dosyć ubogie, drogie ale ubogie. Budynek luksusowy, ale to obiekt przede wszystkim dla widoku którym sie można popisać i prestiżu dla milionerów. Troche tańszy, z ładniejszymi widokami, tak samo prestizowy, a lepszy konstrukcyjnie jest Cosmopolitan, jedyna wada, brak basenu. Ale to moje zdanie, a gust kogoś może być inny.
"A imię jego czterdzieści i cztery" :p
widać, że odcinek był sponsorowany bo budynek pod względem inwestycyjnym okazał się wielką klapą i sam fakt, że tyle lat po oddaniu budynku najatrakcyjniejsze mieszkanie jest dostępne tylko to potwierdza (wiem że mieszkania z najwyższej półki się wolniej sprzedają ale mimo wszystko, ten budynek to klapa zwłaszcza, że np. Cosmopolitan sobie duże lepiej poradził, choć pewnie też miało na to wpływ, że oferuje mieszkania w trochę niższym standardzie)
"Tyle lat po oddaniu"? Budynek został ukończony w zeszłym roku. O wszystkich własnościowo-prawno-inwestycyjnych perypetiach związanych z budową Złotej 44, których nie było w filmie, piszemy w naszej książce: "Archistorie". Można ją kupić np. tu: www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p Zapraszamy!
Trudno mówić, że budowa trwała nieprzerwanie 9 lat - były długie okresy zastojów, w czasie których nic się nie działo - po cofnięciu zgody na budowę, bankructwie Orco, czy rozwiązaniu umowy z głównym wykonawcą.
Wielu zniechęca dość prozaiczna sprawa - tych okien, rzeczywiście brzydkich, nie da się otworzyć i zostaje Ci tylko klimatyzacja (a to niezbyt zdrowe rozwiązanie).
Nie ma budynku, w którym można sobie ot tak otworzyć okna powyżej 55 m wysokości. Przepisy
@@internetowywichrzyciel6971 Oh widzę, że nie tylko ja miałam skojarzenia z osiedlem Za Żelazną Bramą !
Z tym, że dla mnie to elewacja ZEWNĘTRZNA Złotej 44 , jej pattern/wzór najbardziej przypomina (bo chyba nie nawiązuje celowo) do siermiężnego osiedla z lat słusznie minionych....
Dzięki za pokazanie wnętrz do których zwykły śmiertelnik się nie dostanie.
6:00 To pomniejszanie okien na wysokości, której atutem jest widok, to wyjątkowo kuriozalny idiotyzm.
"Kuriozalny idiotyzm"? Mówisz o swoim awatarze?
@Emilka PLater Słyszę wycie, znakomicie! Skowyt użytecznych idiotów roSSji jest taki pocieszny! A o czym mówię, to wynika jasno z komentarza, ale do tego trzeba umieć czytać po polsku ze zrozumieniem :)
Fajny kanał cieszę się że na niego trafiłem pozdrawiam :)
Bardzo nam miło :)
Świetny odcinek! A Waszą książkę czyta się z czystą przyjemnością 😃
P.S. Czy jest szansa na odcinek o innym warszawskim "drapaczu chmur" - Prudentialu? 😉 Podobno dziś otwarcie Hotelu Warszawa.
W kontekście obejrzanego przeze mnie Waszego odcinka o 5-ciu budynkach które już nie istnieją, ten odcinek przekonał mnie już do końca, że... PKiN-u NIE WOLNO WYBURZYĆ.
Pozdrawiam serdecznie
P.S. a tak na marginesie, to wydaje się, że bardzo ciekawy były odcinek właśnie o PKiN z Waszym fachowym komentarzem i... spojrzeniem na Złotą 44 z tarasów PKiN-u (o ile jeszcze taki odcinek nie powstał).
Mamy już dwa odcinki o PKiN, zapraszamy :)
@@goodidea_archi Dziękuję serdecznie. Gratuluję ciekawego cyklu. Pozdrawiam
Czy timelapsy z góry na żyjącą Warszawę był kręcone obiektywem tilt-shift czy to trick w postprodukcji? tak czy inaczej, świetnie wyszły! Filmy o współczesnej architekturze są moimi ulubionymi na waszym kanale.
Tilt-shiftem! Bardzo się cieszymy, że się podobają! :) Dziękujemy!
Mnie sie ten budynek podoba.Oczywiscie powinien byc wiekszy luk i znacznie wieksza wysokosc min 250m do dachu.Bylby lepszy efekt.SLAW
Słowo klucz to perspektywa. Stań w odpowiednim miejscu i przy odpowiedniej pogodzie i warunkach oświetleniowych to budynek będzie identyczny jak na wizualizacjach.
Piękny budynek, jak na Libeskinda zresztą całkiem stonowany w formie :) Od początku jednak zastanawiałem się czy apartamentowiec to słuszny kierunek - ile osób tam faktycznie mieszka? Trochę jak z nowojorskim "billionaire's row", gdzie apartamenty stoją puste.
Z tym, że budynek w środku nie jest w pełni wykończony. Podłogi pięter (korytarze między mieszkaniami) są np. wyłożone folią
Może kiedyś odcinek o Świątyni Opatrzności Bożej?
A mnie ciekawi jak wygląda obłożenie mieszkań w tym budynku. Była mowa dla przykładu o mieszkaniu w szczycie - że jest aktualnie jeszcze urządzane - ale dla przyszłego mieszkańca, czy tylko w celu znalezienia takiego kogoś? Ludzie zabijają się o apartamenty na Złotej 44, czy raczej stoją one puste? Sa jakies informacje w tym temacie?
Kupiłam książkę. Zaczęłam czytać. Gdy skończę, pójdę na spacer po tych miejscach.
i znowu ciekawy film. i znowu lapka w gore. Czemu tak malo interesujacych tresci w necie a tak duzo g... tzn mniej interesujacych :)
Budynek Liebeskinda o ktorym mowisz jest w Covington (Nie Yacynt?) na drugim brzegu Ohio River dokladnie na przeciwko downtown Cincinnati....potwierdzam, ze pomimo tego ze jest o wiele nizszy to jego elewacja jest w tym samym stylu co Zlota 44 ;-) ....gratuluje programu!
Dzięki!!
Dzięki.
Wielkie dzięki za film o tym wieżowcu - dostać się tam celem zwiedzenia wcale nie jest proste. A słyszał Pan, że nieopodal Placu Grzybowskiego ma powstać ultra wąski wieżowiec w stylu tego w NY? Pozdrawiam
Świetny odcinek
Dziękujemy! :)