🏆✅ Zapisz się teraz na bezpłatne WYZWANIE Ogarnij Naukę Języków w 15 Dni i ZAPLANUJ ze mną od A do Z Twoją naukę: jezykowasilka.pl/bezplatne-wyzwanie-jezykowa-silka/
Wczoraj kupiłam 2 książki w Biedrze na a1/a2, żeby sobie przypomnieć to, co już umiem, oswoić się z robieniem zadań i niedługo chciałabym powoli ruszać dalej, więc dzięki za wszystkie porady! Nicos Weg był super :D
o taki filmik walczyłam! Właśnie jestem na początku drogi nauki języka niemieckiego od podstaw, także spadłeś mi tym odcinkiem z nieba! I owszem, poziom endorfin mi podskoczył, nauka niemieckiego już nie jest taka straszna :) oby mi ta radość na dalszych etapach pozostała. Pozdrawiam :)
3 года назад+1
trzymam mocno kciuki i mam nadzieję, że tego paliwa starczy na dłuuuuugi czas! A w razie czego, pamiętaj, że są też u mnie materiały o tym, jak paliwo doładować w wypadku przeciwności losu. :))
Patryk, bardzo fajny film! Pytanka: 1) masz jakiś sposób na naukę rodzajników z rzeczownikami? 2) masz jakiś sposób na zapamiętywanie mało charakterystycznych słów. Mam wrażenie, że niemieckie słowa nie wchodzą mi tak łatwo jak w innych językach, bo trudno zbudować jakieś punkty zaczepienia (podobne początki verab..., vorge... itd.). Dzięki!
3 года назад
1) wybieram narzędzie, gdzie słownictwo zawsze jest wprowadzane w kontekście, a co za tym idzie z rodzajnikiem (u mnie Babbel) 2) zazwyczaj wystarcza mi kontekst, ale czasem sięgam po mnemotechniki, więcej na temat podstaw mnemotechnik w nauce języków opowiedziałem tutaj w artykule: jezykowasilka.pl/dni-tygodnia-3-minuty/
Jako osoba, która uczyła się w niemczech, jeśli chodzi o słowniki to polecam DUDEN bądź Langenscheidt. Z książek PONS króluje ale są też fajne książki strikte po niemiecku np. "Deutsche Sprachlehre für Ausländer 1/2" - Schulz, Greisbach. Lekko "oldschoolowe" książki ale moim zdaniem bardzo przyjemne.
O rany, do dziś pamiętam tę początkową frustrację "uciekającym czasownikiem" :D Nowe materiały do słuchania zanotowane a od siebie podręcznikowo, wzorem szkolnych czasów, korzystam z repetytorium pana Bęzy.
3 года назад
Ja repetytorium Bęzy nie polecałem w tym filmie, ponieważ jest ono oznaczone jako materiał dla (średnio)zaawansowanych. :) Ale przyznaję, że dużo osób chwali sobie to repetytorium w grupie Językowa Siłka na FB.
Hmmm korzystam z duolingo od 5 miesięcy do nauki Francuskiego. Co prawda dużo mówie sam do siebie i jak naucze sie lekcji to robię sobie przerwę przez 10 min, i staram się sobie jak nawięcej przypomnieć i uzyć jak najwięcej slów zapamiętanych z tej lekcji. Nie wiem czy dobrze robie ale mi pomaga. I także polecam easy french hahah. Oglądam Francuski notesik. Wiem że przez te 5 miesiecy nauczył bym się więcej ale i tak czuje progres. Nigdy bym wczesniej nie pomyslał że będę się sam uczyć Francuskiego haha. Wydawalo mi się zawsze że języka mozna uczyć się tylko z nauczycielem,ale bylem w blędzie. A to wszystko twoja zasługa :D Może kiedyś nagrasz coś podobnego tylko ze z jezykiem francuskim? Wiem że techniki można zastosować takie same z tego filmiku, ale chciał bym zobaczyć/ uslyszczeć to z twojej strony. Dzięi za filmik i a bientot!
3 года назад
tak, kiedyś na pewno pojawią się polecane materiały do francuskiego, bo nawet jeśli niektóre aspekty są podobne, to jednak każdy język ma swoją specyfikę. Jest na moim kanale taka zakładka z playlistą "jak nauczyć się..." i tam jest m.in. już szwedzki, hiszpański, grecki, niemiecki, a będą oczywiście kolejne! dzięki za komentarz i życzę powodzenia!
Zastanawiam się jaki język zacząć się uczyć - grecki czy turecki ? Mógłby ktoś ewentualnie podpowiedzieć ?
3 года назад+1
zadaj sobie pytanie co ma dzięki temu językowi się wydarzyć w Twoim życiu ;) A jeśli to pytanie nie pomaga to... poucz się jednego i drugiego przez kilka tygodni i sprawdź, z którym czujesz flow :D
Bardzo przydatny film. Mam takie pytanko, uczyłem się niemieckiego kilka miesięcy z apką babbel i zastanawiam się, czy kontynuować tam dalszą naukę na poziomach a2-b1, czy skorzystać z innego kursu, np Deutsche Welle i samemu tworzyć sobie fiszki online. Co byłoby lepszą opcją? :)
3 года назад+1
Nie mam pojęcia. :) Możesz przetestować oba przez tydzień, a potem wybrać ten, z którym czujesz, że lepiej Ci się uczy ;)
Cześć, ile dziennie poświęcałeś na nauke? I jakie masz zdanie na temat nauki dwóch języków jednocześnie? Chodzi mi o jednoczesne szlifowanie angielskiego i naukę niemieckiego od podstaw? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam :D
3 года назад+2
w 2020 nie liczyłem dokładnie, bo trochę mnie to w zasadzie deprymowało, że spędzam czas na analizowaniu czasu nauki zamiast na samej nauce, natomiast jak w 2019 liczyłem dość dokładnie to wyszło mi, że uczyłem się ok. 40 minut dziennie greckiego i podejrzewam, że bardzo się to w 2020 nie zmieniło, bo wolnego czasu więcej nie miałem ;) jeśli masz angielski na B1 lub wyżej, to śmiało działaj z niemieckim, ew. możesz się uczyć niemieckiego po angielsku, aby angielski stał się dla Ciebie bardziej naturalnym narzędziem do życia :)
@ wow! Teraz jestem naprawdę zaskoczony odpowiedzią, spodziewałem się że będzie to czas w ramach 2-4h, biorąc pod uwagę uzyskany poziom i biegłość w wymowie. Dzięki śliczne za odpowiedź! Super filmik, jak będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pisał. A Tobie życzę powodzenia, i rób to co robisz, inspiracja jest mega ważna :D
@@rafawilk1922 Jeśli chcesz się uczyć 2 języków jednocześnie, to od siebie dodam, że idealnym sposobem, który u mnie się sprawdza jest system tygodniowy, który nie polega na niczym innym jak rotacji językami co tydzień. Dzięki tej metodzie języki nie będą ci się mieszać.
Dlaczego nie polecasz Duolingo do nauki niemieckiego?
3 года назад
do żadnego języka nie polecam ;) jest to zwyczajnie słaba aplikacja - ani nie uczy sensownie słownictwa, ani gramatyki. Do drobnej zabawy jest w porządku, ale nauką bym tego nie nazwał ;)
Ja nie polecam kupować fiszek gotowych - lepiej robić samemu z aplikacją Anki, dużo możliwości personalizacji - osobiście poza tłumaczeniami staram się zamieszczać też wymowę w IPA, przykład użycia w zdaniu oraz podpowiedź - zazwyczaj definicja lub tłumaczenie tego słowa na angielski.
3 года назад+6
Nie zgodzę się. :) Ja z kolei nie polecam na początku robić samemu ;) Uzasadnienie poniżej: Fiszki gotowe to nie jest zabawka, tylko materiał stworzony przez metodyków, a metoda zapamiętywania Leitnera jest oparta na badaniach naukowych nad działaniem ludzkiego mózgu. To po prostu działa, a dodatkowo materiał został przygotowany przez profesjonalistów, którzy poświęcają swoje życie zawodowe, aby ułatwić nam naukę danego języka oraz jak najlepiej wprowadzić nas w daną kulturę. Anki to wspaniała apka i ma równie wspaniały SRS (nawet lepszy niż pudełko, bo algorytm zawsze lepiej wymierzy odstępy pomiędzy sesjami), ALE na początku ważne jest korzystać ze źródła stworzonego przez metodyków, aby zrobić sobie zdrowe fundamenty i nauczyć się tego co NAJWAŻNIEJSZE. Ciężko jest samodzielnie zdecydować co jest najważniejsze, ponadto gotowe fiszki (przynajmniej te polecane przeze mnie) wprowadzają kroczek po kroczku aspekty gramatyczne. Więcej o tym napisałem w książce, a trochę też było w filmie o tym jak się uczyć słówek, ale ja najbardziej polecam tworzenie własnych fiszek od poziomu B1 w górę, kiedy mamy już fundamenty i znamy najważniejsze aspekty języka. Wówczas świetnie się sprawdzi czy to wymowa IPA czy wgrywanie mp3 z Forvo czy definicje w tym konkretnym języku czy też obrazki do każdej fiszki. Można autorskie fiszki zastosować też wcześniej (już na A1-A2), ale do nauki słówek, które są trudne, specjalistyczne, np. z dziedziny budownictwa/ogrodnictwa/medycyny (więc nie pojawią się w materiałach dla początkujących), ale dotyczą naszego życia - pracy, studiów, pasji - i realnie potrzebujemy ich już teraz, bo np. często używamy języka lub planujemy przeprowadzkę/już mieszkamy w danym kraju. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z językiem, polecam zdać się na osoby, które profesjonalnie zajmują się w życiu tym, by ułatwić nam naukę (metodykom, twórcom materiałów), a potem można też włączyć swoje fiszki. Jeśli zaczniemy od autorskich fiszek i mamy już duże doświadczenie z językami (albo np. skorzystamy z listy 625 uniwersalnie najważniejszych słów stworzonej przez Gabriela Wynera) to owszem, mamy jakieś szanse na fajne wyniki (choć moim zdaniem i tak mniejsze, niż zdając się na twórców jakościowych materiałów). Ale jeśli zaczynamy przygodę z pierwszym czy drugim językiem obcym, to zaczynanie z własnymi fiszkami spowoduje moim zdaniem chaos i niewiele więcej.
@ Ciekawy punkt widzenia i rozumiem zastrzeżenia, faktycznie swoją wypowiedź napisałem dosyć zwięźle, więc nie uwzględniłem paru rzeczy. Po pierwsze nie sugeruję, żeby samemu szukać materiału do robienia fiszek. Osobiście na wcześniejszym nauki (tak jak teraz mam z niemieckim) biorę słówka z materiałów do nauki - takich jak aplikacje czy filmy (w tym, oczywiście, Nicos Weg). Nie ma tutaj wtedy tego problemu, że uczę się słów niepotrzebnych czy dziwnych. Przy hiszpańskim czy angielskim, które mam na wyższym poziomie już biorę ze wszystkich źródeł, które pochłaniam. W skrócie - biorę po prostu słowa, które już gdzieś w jakimś kontekście zauważyłem, a nie takie suche, wyjęte znikąd przez autorów. Taką heurystyką, którą czasami stosuję jest stwierdzenie, czy znam to słowo w jakimś innym języku, który znam lepiej. Jak nie, to jest duża szansa, że za wcześnie by się go uczyć. Po drugie, dochodzi aspekt dodatkowej nauki w trakcie tworzenia. Jak tworzę kartę to sobie mogę wymyślić jakieś skojarzenie, utworzyć przykład i zaczynam proces nauki od tego. Radek Kotarski w swojej książce też wspominał o tym, że przy fiszkach proces tworzenia może okazać się nawet ważniejszy niż nauka. Po trzecie, dla mnie chyba najważniejsze, ulga sprawiająca, że dużą część planowania odwala za mnie algorytm jest spora. Jak chodzi o IPA - tu podałem tylko swój przykład, jak ktoś nie zna tego alfabetu to faktycznie lepiej sobie w głowie nie mącić na start, ale jak już się zna to moim zdaniem jest niemal obowiązkowy od samego poczatku nauki nowego języka - tak jak wiele osób zaleca "osłuchanie się" z nowym językiem, to IPA może w tym dodatkowo pomóc. Też prawdą jest, że najwięcej się z fiszek wyciąga na poziomie w okolicy B2, bo wówczas jesteśmy w sytuacji gdy znamy sporo gramatyki, ale morze słownictwa jest jeszcze nam nie do końca znane. Ale nie znaczy to, że na początku sprawdzą się źle.
3 года назад+1
@@Sacheess Dzięki za wyjaśnienie! Dlatego też podkreśliłem, że jak ktoś ma doświadczenie w nauce języków, to takie rozwiązanie może się sprawdzić, ale dla osób wchodzących w świat języków jest - imho - za dużo czyhających pułapek. ;) A to że proces tworzenia jest ważnym elementem nauki to oczywiście prawda. Ale po gotowych fiszkach też można mazać i rysować dodatkowe skojarzenia i mi też się zdarza tak robić. :)
A dlaczego to My sie mamy uczyć? 🤔 Nieh się Hamy ucza Polskiego bo jak trwoga to do Polaka pozdrawiam
10 месяцев назад
Jacku, a kto powiedział, że inni nie mają się jednocześnie uczyć polskiego? 🇵🇱 Tak samo, jak w naszym wypadku warto znać inne języki, tak samo w przypadku innych warto uczyć się polskiego. Przecież nikt temu nie zaprzecza. Szczególnie biorąc pod uwagę, że jesteśmy najszybciej rosnącą gospodarką w Europie ostatnich 30 lat. 📈🚀
🏆✅ Zapisz się teraz na bezpłatne WYZWANIE Ogarnij Naukę Języków w 15 Dni i ZAPLANUJ ze mną od A do Z Twoją naukę: jezykowasilka.pl/bezplatne-wyzwanie-jezykowa-silka/
Wyświetliła mi się tylko część tytułu i myślałam że będzie "na pełnej kurwie" xD
😂🤣
Wczoraj kupiłam 2 książki w Biedrze na a1/a2, żeby sobie przypomnieć to, co już umiem, oswoić się z robieniem zadań i niedługo chciałabym powoli ruszać dalej, więc dzięki za wszystkie porady! Nicos Weg był super :D
powodzenia!!
Super filmik! Pozdrawiam! :)
o taki filmik walczyłam! Właśnie jestem na początku drogi nauki języka niemieckiego od podstaw, także spadłeś mi tym odcinkiem z nieba! I owszem, poziom endorfin mi podskoczył, nauka niemieckiego już nie jest taka straszna :) oby mi ta radość na dalszych etapach pozostała. Pozdrawiam :)
trzymam mocno kciuki i mam nadzieję, że tego paliwa starczy na dłuuuuugi czas! A w razie czego, pamiętaj, że są też u mnie materiały o tym, jak paliwo doładować w wypadku przeciwności losu. :))
Patryk, bardzo fajny film!
Pytanka:
1) masz jakiś sposób na naukę rodzajników z rzeczownikami?
2) masz jakiś sposób na zapamiętywanie mało charakterystycznych słów. Mam wrażenie, że niemieckie słowa nie wchodzą mi tak łatwo jak w innych językach, bo trudno zbudować jakieś punkty zaczepienia (podobne początki verab..., vorge... itd.).
Dzięki!
1) wybieram narzędzie, gdzie słownictwo zawsze jest wprowadzane w kontekście, a co za tym idzie z rodzajnikiem (u mnie Babbel)
2) zazwyczaj wystarcza mi kontekst, ale czasem sięgam po mnemotechniki, więcej na temat podstaw mnemotechnik w nauce języków opowiedziałem tutaj w artykule: jezykowasilka.pl/dni-tygodnia-3-minuty/
Przydatny odcinek, dzięki. O hiszpańskim jeszcze coś takiego by się przydało:)
toć jest, jest na stronie głównej kanału playlista "jak nauczyć się..." i tam jest taki film o hiszpańskim ;)
@ tak, dzięki :) znalazłem zaraz po napisaniu komentarza.
SUPER odcinek! Bardzo przydatne rady - jak zawsze :-)
Jako osoba, która uczyła się w niemczech, jeśli chodzi o słowniki to polecam DUDEN bądź Langenscheidt. Z książek PONS króluje ale są też fajne książki strikte po niemiecku np. "Deutsche Sprachlehre für Ausländer 1/2" - Schulz, Greisbach. Lekko "oldschoolowe" książki ale moim zdaniem bardzo przyjemne.
Fajny fajny fajny filmik!
:>
CHCIAŁEM na 100% Niemiecki Pisemny Uczelni Wyższej Chciałem Iść!.
Język wroga trzeba znać,😮
O rany, do dziś pamiętam tę początkową frustrację "uciekającym czasownikiem" :D Nowe materiały do słuchania zanotowane a od siebie podręcznikowo, wzorem szkolnych czasów, korzystam z repetytorium pana Bęzy.
Ja repetytorium Bęzy nie polecałem w tym filmie, ponieważ jest ono oznaczone jako materiał dla (średnio)zaawansowanych. :) Ale przyznaję, że dużo osób chwali sobie to repetytorium w grupie Językowa Siłka na FB.
Świetny materiał jak zwykle, powodzenia w dalszej nauce języka niemieckiego :-)
Nastraszyła mnie Matką Najoier 10:54!.
Hmmm korzystam z duolingo od 5 miesięcy do nauki Francuskiego. Co prawda dużo mówie sam do siebie i jak naucze sie lekcji to robię sobie przerwę przez 10 min, i staram się sobie jak nawięcej przypomnieć i uzyć jak najwięcej slów zapamiętanych z tej lekcji. Nie wiem czy dobrze robie ale mi pomaga. I także polecam easy french hahah. Oglądam Francuski notesik. Wiem że przez te 5 miesiecy nauczył bym się więcej ale i tak czuje progres. Nigdy bym wczesniej nie pomyslał że będę się sam uczyć Francuskiego haha. Wydawalo mi się zawsze że języka mozna uczyć się tylko z nauczycielem,ale bylem w blędzie. A to wszystko twoja zasługa :D Może kiedyś nagrasz coś podobnego tylko ze z jezykiem francuskim? Wiem że techniki można zastosować takie same z tego filmiku, ale chciał bym zobaczyć/ uslyszczeć to z twojej strony. Dzięi za filmik i a bientot!
tak, kiedyś na pewno pojawią się polecane materiały do francuskiego, bo nawet jeśli niektóre aspekty są podobne, to jednak każdy język ma swoją specyfikę. Jest na moim kanale taka zakładka z playlistą "jak nauczyć się..." i tam jest m.in. już szwedzki, hiszpański, grecki, niemiecki, a będą oczywiście kolejne!
dzięki za komentarz i życzę powodzenia!
Zastanawiam się jaki język zacząć się uczyć - grecki czy turecki ? Mógłby ktoś ewentualnie podpowiedzieć ?
zadaj sobie pytanie co ma dzięki temu językowi się wydarzyć w Twoim życiu ;) A jeśli to pytanie nie pomaga to... poucz się jednego i drugiego przez kilka tygodni i sprawdź, z którym czujesz flow :D
@ dzięki wielkie za odpowiedź ;)
mmmm nowy odcinek trzeba obejrzeć
do niczego nie zmuszam, ale miło mi ;P
Myślisz że ogarnięcie niemieckiego języka naukowego wymaga bardzo dużej wprawy ? Ile to może zająć dla takiego dopiero początkującego w tym temacie?
Mam pytanie. Co sądzisz o kursach językowych( w tym także jezyka niemieckiego) Michela Thomasa?
nie znam :)
Kiedy można się spodziewać reszty odpowiedzi na 44 pytania?
za tydzień w poniedziałek :)
I Dodatkowo Są Inne Osoby Staszyła Matką!.
Bardzo przydatny film. Mam takie pytanko, uczyłem się niemieckiego kilka miesięcy z apką babbel i zastanawiam się, czy kontynuować tam dalszą naukę na poziomach a2-b1, czy skorzystać z innego kursu, np Deutsche Welle i samemu tworzyć sobie fiszki online. Co byłoby lepszą opcją? :)
Nie mam pojęcia. :) Możesz przetestować oba przez tydzień, a potem wybrać ten, z którym czujesz, że lepiej Ci się uczy ;)
@ a
Niesamowite ile czasu zmarnowałem przez rok na duolingo.....
współczuję 😉
@ Dzięki, i dzięki za dobre rady 💪
Cześć, ile dziennie poświęcałeś na nauke? I jakie masz zdanie na temat nauki dwóch języków jednocześnie? Chodzi mi o jednoczesne szlifowanie angielskiego i naukę niemieckiego od podstaw?
Dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam :D
w 2020 nie liczyłem dokładnie, bo trochę mnie to w zasadzie deprymowało, że spędzam czas na analizowaniu czasu nauki zamiast na samej nauce, natomiast jak w 2019 liczyłem dość dokładnie to wyszło mi, że uczyłem się ok. 40 minut dziennie greckiego i podejrzewam, że bardzo się to w 2020 nie zmieniło, bo wolnego czasu więcej nie miałem ;)
jeśli masz angielski na B1 lub wyżej, to śmiało działaj z niemieckim, ew. możesz się uczyć niemieckiego po angielsku, aby angielski stał się dla Ciebie bardziej naturalnym narzędziem do życia :)
@ wow! Teraz jestem naprawdę zaskoczony odpowiedzią, spodziewałem się że będzie to czas w ramach 2-4h, biorąc pod uwagę uzyskany poziom i biegłość w wymowie. Dzięki śliczne za odpowiedź! Super filmik, jak będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pisał. A Tobie życzę powodzenia, i rób to co robisz, inspiracja jest mega ważna :D
@@rafawilk1922 Jeśli chcesz się uczyć 2 języków jednocześnie, to od siebie dodam, że idealnym sposobem, który u mnie się sprawdza jest system tygodniowy, który nie polega na niczym innym jak rotacji językami co tydzień. Dzięki tej metodzie języki nie będą ci się mieszać.
@ Czy twoim zdaniem Niemiecki jest bardzo podobny do Angielskiego czy niekoniecznie?
Wystarczy chcieć
Dlaczego nie polecasz Duolingo do nauki niemieckiego?
do żadnego języka nie polecam ;) jest to zwyczajnie słaba aplikacja - ani nie uczy sensownie słownictwa, ani gramatyki. Do drobnej zabawy jest w porządku, ale nauką bym tego nie nazwał ;)
@ kurczę, to dobrze wiedzieć, bo się przymierzałam do nich od czerwca. Będę zatem szukać dalej. :)
Najpierw straszyła Mnie Matką!.
Ja nie polecam kupować fiszek gotowych - lepiej robić samemu z aplikacją Anki, dużo możliwości personalizacji - osobiście poza tłumaczeniami staram się zamieszczać też wymowę w IPA, przykład użycia w zdaniu oraz podpowiedź - zazwyczaj definicja lub tłumaczenie tego słowa na angielski.
Nie zgodzę się. :) Ja z kolei nie polecam na początku robić samemu ;)
Uzasadnienie poniżej:
Fiszki gotowe to nie jest zabawka, tylko materiał stworzony przez metodyków, a metoda zapamiętywania Leitnera jest oparta na badaniach naukowych nad działaniem ludzkiego mózgu. To po prostu działa, a dodatkowo materiał został przygotowany przez profesjonalistów, którzy poświęcają swoje życie zawodowe, aby ułatwić nam naukę danego języka oraz jak najlepiej wprowadzić nas w daną kulturę.
Anki to wspaniała apka i ma równie wspaniały SRS (nawet lepszy niż pudełko, bo algorytm zawsze lepiej wymierzy odstępy pomiędzy sesjami), ALE na początku ważne jest korzystać ze źródła stworzonego przez metodyków, aby zrobić sobie zdrowe fundamenty i nauczyć się tego co NAJWAŻNIEJSZE. Ciężko jest samodzielnie zdecydować co jest najważniejsze, ponadto gotowe fiszki (przynajmniej te polecane przeze mnie) wprowadzają kroczek po kroczku aspekty gramatyczne.
Więcej o tym napisałem w książce, a trochę też było w filmie o tym jak się uczyć słówek, ale ja najbardziej polecam tworzenie własnych fiszek od poziomu B1 w górę, kiedy mamy już fundamenty i znamy najważniejsze aspekty języka. Wówczas świetnie się sprawdzi czy to wymowa IPA czy wgrywanie mp3 z Forvo czy definicje w tym konkretnym języku czy też obrazki do każdej fiszki. Można autorskie fiszki zastosować też wcześniej (już na A1-A2), ale do nauki słówek, które są trudne, specjalistyczne, np. z dziedziny budownictwa/ogrodnictwa/medycyny (więc nie pojawią się w materiałach dla początkujących), ale dotyczą naszego życia - pracy, studiów, pasji - i realnie potrzebujemy ich już teraz, bo np. często używamy języka lub planujemy przeprowadzkę/już mieszkamy w danym kraju.
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z językiem, polecam zdać się na osoby, które profesjonalnie zajmują się w życiu tym, by ułatwić nam naukę (metodykom, twórcom materiałów), a potem można też włączyć swoje fiszki.
Jeśli zaczniemy od autorskich fiszek i mamy już duże doświadczenie z językami (albo np. skorzystamy z listy 625 uniwersalnie najważniejszych słów stworzonej przez Gabriela Wynera) to owszem, mamy jakieś szanse na fajne wyniki (choć moim zdaniem i tak mniejsze, niż zdając się na twórców jakościowych materiałów).
Ale jeśli zaczynamy przygodę z pierwszym czy drugim językiem obcym, to zaczynanie z własnymi fiszkami spowoduje moim zdaniem chaos i niewiele więcej.
@ Ciekawy punkt widzenia i rozumiem zastrzeżenia, faktycznie swoją wypowiedź napisałem dosyć zwięźle, więc nie uwzględniłem paru rzeczy.
Po pierwsze nie sugeruję, żeby samemu szukać materiału do robienia fiszek. Osobiście na wcześniejszym nauki (tak jak teraz mam z niemieckim) biorę słówka z materiałów do nauki - takich jak aplikacje czy filmy (w tym, oczywiście, Nicos Weg). Nie ma tutaj wtedy tego problemu, że uczę się słów niepotrzebnych czy dziwnych. Przy hiszpańskim czy angielskim, które mam na wyższym poziomie już biorę ze wszystkich źródeł, które pochłaniam. W skrócie - biorę po prostu słowa, które już gdzieś w jakimś kontekście zauważyłem, a nie takie suche, wyjęte znikąd przez autorów. Taką heurystyką, którą czasami stosuję jest stwierdzenie, czy znam to słowo w jakimś innym języku, który znam lepiej. Jak nie, to jest duża szansa, że za wcześnie by się go uczyć.
Po drugie, dochodzi aspekt dodatkowej nauki w trakcie tworzenia. Jak tworzę kartę to sobie mogę wymyślić jakieś skojarzenie, utworzyć przykład i zaczynam proces nauki od tego. Radek Kotarski w swojej książce też wspominał o tym, że przy fiszkach proces tworzenia może okazać się nawet ważniejszy niż nauka.
Po trzecie, dla mnie chyba najważniejsze, ulga sprawiająca, że dużą część planowania odwala za mnie algorytm jest spora.
Jak chodzi o IPA - tu podałem tylko swój przykład, jak ktoś nie zna tego alfabetu to faktycznie lepiej sobie w głowie nie mącić na start, ale jak już się zna to moim zdaniem jest niemal obowiązkowy od samego poczatku nauki nowego języka - tak jak wiele osób zaleca "osłuchanie się" z nowym językiem, to IPA może w tym dodatkowo pomóc.
Też prawdą jest, że najwięcej się z fiszek wyciąga na poziomie w okolicy B2, bo wówczas jesteśmy w sytuacji gdy znamy sporo gramatyki, ale morze słownictwa jest jeszcze nam nie do końca znane. Ale nie znaczy to, że na początku sprawdzą się źle.
@@Sacheess Dzięki za wyjaśnienie! Dlatego też podkreśliłem, że jak ktoś ma doświadczenie w nauce języków, to takie rozwiązanie może się sprawdzić, ale dla osób wchodzących w świat języków jest - imho - za dużo czyhających pułapek. ;)
A to że proces tworzenia jest ważnym elementem nauki to oczywiście prawda. Ale po gotowych fiszkach też można mazać i rysować dodatkowe skojarzenia i mi też się zdarza tak robić. :)
Dlaczego duolingo nie polecaja?
nagram o tym odcinek, ale sporo było w filmie "aplikacje do nauki języków"
Dobry kierunek dla krzywoustego. 😂
Każdy pocisk jeden niemiec
TO PWIEDZIAŁA ONA.
Ten film nic nie zmieni, 11 lat w Niemczech nic nie dalo ,nie przyswajam tego jezyka.
Dziwne.Nauczylam się polskiego języka.Teraz niemieckiego chcę wyuczyć.Pozdrawiam.
Nie będzie niemiec pluł nam w twarz
tak tak, ni dzieci nam germanił, co nie znaczy, że nie możemy się uczyć niemieckiego LOL
Guggugaga
A dlaczego to My sie mamy uczyć? 🤔 Nieh się Hamy ucza Polskiego bo jak trwoga to do Polaka pozdrawiam
Jacku, a kto powiedział, że inni nie mają się jednocześnie uczyć polskiego? 🇵🇱 Tak samo, jak w naszym wypadku warto znać inne języki, tak samo w przypadku innych warto uczyć się polskiego. Przecież nikt temu nie zaprzecza. Szczególnie biorąc pod uwagę, że jesteśmy najszybciej rosnącą gospodarką w Europie ostatnich 30 lat. 📈🚀
@ Przepraszam a od kiedy jesteśmy na ty? 🤔
Uczcie się uczcie bo do szparagów przyda się
do wielomilionowych kontraktów przemysłowych również 😜