@@topmaxavtoХочу замовити собі зарядку nano 20! А які недоліки в неї? Я тільки знайшов один недолік по відео що вона перегрівається під час розряду! А також малий струм розряду 2A
Перегрів і 2А це один з них. Так. Ще не вистачає декількох режимів для більш єфективного обслуговування. Тобто це недоліки скоріше актуальні для акумуляторників. Тупо хотілося б більше функціоналу. Для власного користування думаю вам не буде відчутно.
загалом, краще, коли порівнюються співставні продукти, а не мухи з котлетами. по-перше, Ультрасел має ємність 100АН С10, на ньому так і написано, ви ж міряєте ємність за майже 23 години, звісно, що ємність буде вище, ніж за заявлені 10, і тут немає ніякої магії чи благочинності виробника. згідно паспорту для цього акума він має 104АН С20, апроксимуємо 105АН С23, звісно теж менше, від наміряного, але тим не менш. для решти двох акумів, які є стартовими, такого параметру в паспорті не наведено, тож тут взагалі орієнтуватися немає на що, але, судячи з вимірювань, на них заявлено С20-рейтинг, тож, відповідно, С10 буде меншим. по-друге, резервний Ультрасел має, згідно паспорту, 400 циклів розряд-заряд при DoD 100%. якщо прив'язуватись до вартості акумів, то різниця між Вестою грубо кажучи в 4 рази. тобто, для абстрактного розрахунку можна рахувати, що Веста має витримати 100 циклів DoD 100% для співставності з Ультрасел. для звичайних стартових акумів це з розряду фантастики, їх категорично не радять розряджати глибше ніж 30%, і точно не в циклічному режимі. для порівняння, Ультрасел заявлено 2400 циклів при DoD 30%. ну і по-третє, експлуатація стартового акума. якщо маєте підвал/гараж/балкон тощо, то Ок, але акуми для резервного використання, типу Ультрасел, призначені для використання в приміщенні, на відміну від стартових.
Абсолютно все що ви написали це є добре, правильно і по книжках. Навіть сперечатись ні з чим не стану. Але практична сторона кардирально відрізняється, ще й враховуючи наші реалії і порівнювати ці три акумулятори не те що нерезонно, це просто необхідно.
Підкажіть будь ласка, як фахівець в цій справі, звичайний свинцевий акумулятор можна розряджати тільки до 50 відсотків, це 11,8 вольт, а ви розряджали більше, а це зменшує його ресурс, так чи ні? І до якого вольтажу можна розряджами АГМ?
Доброго. Не сказав би що я прям фахівець... Доречі АГМ теж свинцевий акумулятор. Як і гелевий. Існує широка думка яка стверджує, начебто до 10,5 вольт під навантаженням не можна всаджувати акумулятори. Ми не перевіряли, тут щоб це знати ТОЧНО, потрібні реальні тести. Поки вони у нас лише в планах стоять. У нас є реальний приклади звичайного наливного акумулятора який регулярно на протязі двох років розряджався малим навантаженням (лед стрічка) і до 10, і до 8 і до 6 вольт. Заряджався також малим струмом. Результати перевіреної ємності доволі хороші. Здається із заявлених 74 АГ в акумуляторі залишалось ще більше половини ємності... Чи то 60 АГ чи щось таке, вже підзабув. Чи тут питання в навантаженнях, чи в якості свинцю і намазки чи у глибині розряду, зможуть сказати лише тести... Поки конкретної відповіді у мене для вас нема
Інформації взагалі прям дуже не мало, і часто доволі складно в ній розібратись. Взагалі ресурсні тести які проводять виробники, і домашнє використання, це прямо таки діаметрально протилежні речі. Теж була десь така інформація, як вони роблять такі тести і перевіряють цикли. І судячи за все там більшість циклів це щось типу прогнозування на основі первісних отриманих даних, але я тут не стверджую. Це один з підписників знаходив інформацію.
Доброго дня. Кажете що для акум веста характерна ознака підвищена густ електроліту в мене так і є. Акум бі павер 190 аг густина 1.3. Що робити. Чи так залишати. Дякую
Хотів запитати про електронне навантаження ZKE те що у відео. Воно працює від акума котрий розряджається, чи потрібно його ще до блока живлення підключати ? Чи потрібно до нього під'єднувати якесь зовнішнє баластне навантаження, чи там вбудований баласт ? Варто купувати ZKE, чи можна взяти з Алі більш дешевшу плату навантаження Atorch 150W ?
З Аторч не зтикались. ЗКЕ вже готовий пристрій. З блоком живлення і кабелями. Працює від мережі, від акумулятора не живиться зовсім. Коли світло пропадає, воно вирубаєттся повністю. Кабелі слабенькі в базовій комплектації, тому їх перепаяли на свої. А так то купляєте і одразу користуєтесь, нічого додаткового не треба.
Скопіюю вам свою відповідь для одного з глядачів, що задавав схоже питання. Якщо ви не підписані на наш основний канал АКБ Крамниця, то певно не знаєте що ми зараз готуємо ресурсний тест. Ці самі три акумулятори гель, агм та наливний по 20 циклів кожний розряд і заряд з більшим навантаження. Зараз в процесі зйомки гелевий акумулятор, і результати вже цікаві, є над чим замислитись...
Плотность электролита можно и не мерять. Достаточно замерить эдс (нрц) банки или аккумулятора после отстоя хотябы трех часов (чем больше, тем лучше). От напряжения банки отнимаем константу 0.84 и получаем плотность электролита. Пример - 0.84* 1.27=2.11. 2.11*6=12.66.
Без розпечатування AGM трохи не правильно )). Це тест з надією на відповідальність виробника. В мене нова Topla AGM 105Ah , меньше року від виробництва, місяць в експлуатації була, не розряджалась нижче 12,4В. Але коли я все ж вирішив перевірити скломати, то вони були сухі. Влив мінімум по 20мл в кожну банку... А якби не подивився....
Нуууу... Тут і да і ні. Було б краще дійсно АГМ щоб був з пробками, так і задумувалось, але на момент зйомки не було в наявності позицій з пробками. З приводу вашого акумулятора, хммм.. Всі нові акумулятори АГМ які я вскривав, а їх була певна кількість, були достатньо зволожені. Це прям добре видно. І вода ж сама собою не випаровується. Є причина. Може всеж таки високий струм заряду був у вас? Чи часті цикли і високий струм?
@@topmaxavto ні, я запитував у офіційного продавця при покупці і на каналі АКБ Крамниця. Тому заряд був струмом 5-6А. Одноразово тестив автоматичний режим САt від нано, то він до 8А десь піднімав.
Я знаю що ви підписані на АКБ Крамницю. Ваш аватар легко запам'ятати) Да і наші канали по суті одне і те саме, майже. І автори одні і ті самі. І дійсно скломати були сухі? Тоненькі і без вологого блиску?
@@topmaxavto Так, здається в двох банках мати були схожі на вологі але в інших навіть пробу для рефрактометра не міг взяти. Скломати такі з рівними кантиками і видно пластини, як зебра. Тому кудись 5 кудись 10 мл долив спочатку і ще на дозаряд ставив. Потім ще потроху підливав по 2 мл там де сухіші на вигляд. Сумарно 20+ мл десь влив. Одну банку все таки трохи перелив, що виступає трохи над матами при напрузі в 14,7. Але інші вже добре зволожені стають. Тепер планую періодично ставити на підзарядку, може через тиждень перевірю що покаже по густині.
Є таке. Але не забувайте що дешева риба - погана юшка. Чудес не буває. Здохне одна ячейка в дешевому літії і на смітник його. Якісний літій як і раніше вартує дорожче
))))з якої піднебесної ви у "геліевому"з ваших слів знайшли 850 А(EN)???100А/h та С-10!ви впевнені що то не агм? Мабуть ні.Жоден виробник та з піднебесної теж не пропише в інструкції напругу до 15В!!! Від геліевого дим піде,а агм - норм!!!при +20!((((((По С 10 зробіть відео,але як ви їх витягнете до 100%?ото питання.у агм стартерній там теж е пробки,але то інша історія...
Ну, давайте по порядку. Він не гелієвий, а гелевий) то кульки з гелієм роблять. По друге, параметр пускового 850А виставляли типу для всіх трьох АКБ однаковий, як і 20ти годинний час розряду. Тут можу визнати що я погано у відео пояснив нащо це було зроблено. Ясно що в гелі нема стільки пускових характеристик, бо кількість пластин і їх товщина там відрізняється від стартерного. Тим не менш зроблено це було для того, щоб наочно звернути увагу деяких людей, що до параметрів тестера треба підходити з розумом. Гелеві і агм акумулятори заряджаються при напрузі до 15В. Це в основному прописано у багатьох виробників, а на китайських резервних АКБ це майже завжди вказують на самих акумуляторах. Тут так само, на ньому все написано. Хоча це теж окрема тема з купою нюансів.
Дуже дякую. Цікаво спостерігати, розуміючи який це труд.
Дякую
Спасибо! Как всегда информативно!🔥
🤝
Дякую!
Як завжди інформативно!
👍
Вітаю. 👍 Інформація цікава про акумулятори. ⚡🔋
Дякуємо за перегляд
Nano20 - шикарна зарядка, найкраща
Доволі функціональна. Хоча недоліків у неї також вистачає...
@@topmaxavtoХочу замовити собі зарядку nano 20! А які недоліки в неї? Я тільки знайшов один недолік по відео що вона перегрівається під час розряду! А також малий струм розряду 2A
Перегрів і 2А це один з них. Так. Ще не вистачає декількох режимів для більш єфективного обслуговування. Тобто це недоліки скоріше актуальні для акумуляторників. Тупо хотілося б більше функціоналу. Для власного користування думаю вам не буде відчутно.
@@topmaxavto Дякую вам! Я вас розумію! Я зараз користуюся для зарядки акумуляторів тільки лабораторним блоком живлення!
@@topmaxavto нарешті
Дуже цікаве відео ! Переглянувши його вирішив перевірити ємність свого нового WESTA 6CT-110 RED EFB ! Самому стало вкрай цікаво ...скільки ж ємність .
Серію ЕФБ ми на ємність не перевіряли якщо чесно. Тому і самим цікаво, але поки руки не дійшли.
загалом, краще, коли порівнюються співставні продукти, а не мухи з котлетами. по-перше, Ультрасел має ємність 100АН С10, на ньому так і написано, ви ж міряєте ємність за майже 23 години, звісно, що ємність буде вище, ніж за заявлені 10, і тут немає ніякої магії чи благочинності виробника. згідно паспорту для цього акума він має 104АН С20, апроксимуємо 105АН С23, звісно теж менше, від наміряного, але тим не менш. для решти двох акумів, які є стартовими, такого параметру в паспорті не наведено, тож тут взагалі орієнтуватися немає на що, але, судячи з вимірювань, на них заявлено С20-рейтинг, тож, відповідно, С10 буде меншим. по-друге, резервний Ультрасел має, згідно паспорту, 400 циклів розряд-заряд при DoD 100%. якщо прив'язуватись до вартості акумів, то різниця між Вестою грубо кажучи в 4 рази. тобто, для абстрактного розрахунку можна рахувати, що Веста має витримати 100 циклів DoD 100% для співставності з Ультрасел. для звичайних стартових акумів це з розряду фантастики, їх категорично не радять розряджати глибше ніж 30%, і точно не в циклічному режимі. для порівняння, Ультрасел заявлено 2400 циклів при DoD 30%. ну і по-третє, експлуатація стартового акума. якщо маєте підвал/гараж/балкон тощо, то Ок, але акуми для резервного використання, типу Ультрасел, призначені для використання в приміщенні, на відміну від стартових.
Абсолютно все що ви написали це є добре, правильно і по книжках. Навіть сперечатись ні з чим не стану. Але практична сторона кардирально відрізняється, ще й враховуючи наші реалії і порівнювати ці три акумулятори не те що нерезонно, це просто необхідно.
Красавчік! Тобі лайк та +! Каналу диз.та 2 з 12 балів!!!!!!
Підкажіть будь ласка, як фахівець в цій справі, звичайний свинцевий акумулятор можна розряджати тільки до 50 відсотків, це 11,8 вольт, а ви розряджали більше, а це зменшує його ресурс, так чи ні? І до якого вольтажу можна розряджами АГМ?
Доброго. Не сказав би що я прям фахівець... Доречі АГМ теж свинцевий акумулятор. Як і гелевий. Існує широка думка яка стверджує, начебто до 10,5 вольт під навантаженням не можна всаджувати акумулятори. Ми не перевіряли, тут щоб це знати ТОЧНО, потрібні реальні тести. Поки вони у нас лише в планах стоять. У нас є реальний приклади звичайного наливного акумулятора який регулярно на протязі двох років розряджався малим навантаженням (лед стрічка) і до 10, і до 8 і до 6 вольт. Заряджався також малим струмом. Результати перевіреної ємності доволі хороші. Здається із заявлених 74 АГ в акумуляторі залишалось ще більше половини ємності... Чи то 60 АГ чи щось таке, вже підзабув. Чи тут питання в навантаженнях, чи в якості свинцю і намазки чи у глибині розряду, зможуть сказати лише тести... Поки конкретної відповіді у мене для вас нема
Виробник заявляє кількість циклів з розрахунку 50%/50%-але про це замовчує,та е не мало інформації від світових брендів а не з ютубу
Інформації взагалі прям дуже не мало, і часто доволі складно в ній розібратись. Взагалі ресурсні тести які проводять виробники, і домашнє використання, це прямо таки діаметрально протилежні речі. Теж була десь така інформація, як вони роблять такі тести і перевіряють цикли. І судячи за все там більшість циклів це щось типу прогнозування на основі первісних отриманих даних, але я тут не стверджую. Це один з підписників знаходив інформацію.
Доброго дня. Кажете що для акум веста характерна ознака підвищена густ електроліту в мене так і є. Акум бі павер 190 аг густина 1.3. Що робити. Чи так залишати. Дякую
Доброго. Залишити. Нічого робити не треба.
Хотів запитати про електронне навантаження ZKE те що у відео.
Воно працює від акума котрий розряджається, чи потрібно його ще до блока живлення підключати ?
Чи потрібно до нього під'єднувати якесь зовнішнє баластне навантаження, чи там вбудований баласт ?
Варто купувати ZKE, чи можна взяти з Алі більш дешевшу плату навантаження Atorch 150W ?
З Аторч не зтикались. ЗКЕ вже готовий пристрій. З блоком живлення і кабелями. Працює від мережі, від акумулятора не живиться зовсім. Коли світло пропадає, воно вирубаєттся повністю. Кабелі слабенькі в базовій комплектації, тому їх перепаяли на свої. А так то купляєте і одразу користуєтесь, нічого додаткового не треба.
@@topmaxavto 🤝
чи є відмінність у якості АКБ заводу Веста, а саме АКБ Форсе у порівнянні з АКБ Веста(голови биків на наліпці)?
Якщо серії однакові, типу преміум до преміума (видно з назви, ємності та пускового струму) то не має бути різниці.
Ємність це все добре, а що по ресурсу, чи Веста витягне тих 200-300 циклів до 80% ємності, як наприклад гель ? (питання, не твердження)
Скопіюю вам свою відповідь для одного з глядачів, що задавав схоже питання.
Якщо ви не підписані на наш основний канал АКБ Крамниця, то певно не знаєте що ми зараз готуємо ресурсний тест. Ці самі три акумулятори гель, агм та наливний по 20 циклів кожний розряд і заряд з більшим навантаження. Зараз в процесі зйомки гелевий акумулятор, і результати вже цікаві, є над чим замислитись...
@@topmaxavto підписаний і дивлюсь, скоріше за все «баба забула» :) дякую за відповідь. Передивлюсь ще раз!)
Плотность электролита можно и не мерять. Достаточно замерить эдс (нрц) банки или аккумулятора после отстоя хотябы трех часов (чем больше, тем лучше). От напряжения банки отнимаем константу 0.84 и получаем плотность электролита. Пример - 0.84* 1.27=2.11. 2.11*6=12.66.
Коєфіцієнт відомий. Але як на мене, впевнитись і заміряти густину всеж краще, особливо для відео, щоб всім було видно.
Без розпечатування AGM трохи не правильно )). Це тест з надією на відповідальність виробника.
В мене нова Topla AGM 105Ah , меньше року від виробництва, місяць в експлуатації була, не розряджалась нижче 12,4В.
Але коли я все ж вирішив перевірити скломати, то вони були сухі. Влив мінімум по 20мл в кожну банку...
А якби не подивився....
Нуууу... Тут і да і ні. Було б краще дійсно АГМ щоб був з пробками, так і задумувалось, але на момент зйомки не було в наявності позицій з пробками. З приводу вашого акумулятора, хммм.. Всі нові акумулятори АГМ які я вскривав, а їх була певна кількість, були достатньо зволожені. Це прям добре видно. І вода ж сама собою не випаровується. Є причина. Може всеж таки високий струм заряду був у вас? Чи часті цикли і високий струм?
@@topmaxavto ні, я запитував у офіційного продавця при покупці і на каналі АКБ Крамниця. Тому заряд був струмом 5-6А.
Одноразово тестив автоматичний режим САt від нано, то він до 8А десь піднімав.
Я знаю що ви підписані на АКБ Крамницю. Ваш аватар легко запам'ятати) Да і наші канали по суті одне і те саме, майже. І автори одні і ті самі. І дійсно скломати були сухі? Тоненькі і без вологого блиску?
@@topmaxavto
Так, здається в двох банках мати були схожі на вологі але в інших навіть пробу для рефрактометра не міг взяти. Скломати такі з рівними кантиками і видно пластини, як зебра.
Тому кудись 5 кудись 10 мл долив спочатку і ще на дозаряд ставив.
Потім ще потроху підливав по 2 мл там де сухіші на вигляд.
Сумарно 20+ мл десь влив.
Одну банку все таки трохи перелив, що виступає трохи над матами при напрузі в 14,7. Але інші вже добре зволожені стають.
Тепер планую періодично ставити на підзарядку, може через тиждень перевірю що покаже по густині.
@@topmaxavto от зараз акумулятор на підтримуючому заряді стоїть, всі скломати вологі, рідина не виступає.
... а Lifepo4 вже десь 8000 - 9000 грн коштує 😄
Є таке. Але не забувайте що дешева риба - погана юшка. Чудес не буває. Здохне одна ячейка в дешевому літії і на смітник його. Якісний літій як і раніше вартує дорожче
))))з якої піднебесної ви у "геліевому"з ваших слів знайшли 850 А(EN)???100А/h та С-10!ви впевнені що то не агм? Мабуть ні.Жоден виробник та з піднебесної теж не пропише в інструкції напругу до 15В!!! Від геліевого дим піде,а агм - норм!!!при +20!((((((По С 10 зробіть відео,але як ви їх витягнете до 100%?ото питання.у агм стартерній там теж е пробки,але то інша історія...
Ну, давайте по порядку. Він не гелієвий, а гелевий) то кульки з гелієм роблять. По друге, параметр пускового 850А виставляли типу для всіх трьох АКБ однаковий, як і 20ти годинний час розряду. Тут можу визнати що я погано у відео пояснив нащо це було зроблено. Ясно що в гелі нема стільки пускових характеристик, бо кількість пластин і їх товщина там відрізняється від стартерного. Тим не менш зроблено це було для того, щоб наочно звернути увагу деяких людей, що до параметрів тестера треба підходити з розумом. Гелеві і агм акумулятори заряджаються при напрузі до 15В. Це в основному прописано у багатьох виробників, а на китайських резервних АКБ це майже завжди вказують на самих акумуляторах. Тут так само, на ньому все написано. Хоча це теж окрема тема з купою нюансів.
@@topmaxavto....там я скинув графік(один з)прокоментуйте?
Куди скинули?
@@topmaxavto6373 останні цифри...з сайту
Бачив алгоритм заряду гелевого акумулятора що ви скинули. Що саме треба коментувати?
Всі ці акумулятори - кислотники.
Так)
Ні,свинцево-кислотні,та різні за призначенням...