dyski sa male ze wzgledu na budowe, nie ma sensu robic je sztucznie wieksze, temperatury sa wysokie bo to pierwsza generacje niesamowicie szybkich dyskow do bardzo niszowych zastosowan. W realnym uzytkowaniu o ile sata ssd bedzie zauwazalnie wolniejsze to pcie3.0 jest identyczne
Technologia półprzewodnikowa po prostu ewidentnie nie jest jeszcze gotowa na ten standard, nie wykorzystując nawet pełni potencjału tego standardu dyski już tak mocno się grzeją, z drugiej strony większość nie potrzebuje nawet pełni standardu PCIe 4.0 więc dodając do tego wyższe ceny dysków PCIe 5.0 radzę na razie darować je sobie jeśli nie ma się jakiegoś bardzo konkretnego powodu, żeby wybrać konkretnie taki dysk.
@@mirek190 Super tylko, że większość nie robi nic przy czym potrzebne by były tak duże transfery za to takie dyski są niepotrzebnie droższe i się dodatkowo mocno grzeją.
@@Yoh98Oj tak. Aktualnie wystarczające są dyski SSD na Sata dla zwykłego zjadacza chleba. Więc nie wiem co na celu ma ten wyścig o coraz szybszy dysk.
@@jaskier__ Bo ludzie lubią porównywać cyferki w specyfikacjach to producenci się prześcigają w tym, żeby coraz lepsze cyferki dawać w tych specyfikacjach.
@@R4TEL Nie chodzilo mi o montowanie na stale. Dla testu mogl nawet suszarka zimne powietrze dmuchac, zeby tylko sprawdzic czy aktywne jeszcze cos wycisnie z dysku.
nie pomyślałem, a w sumie jakaś mała noctua gdzieś by się pewnie znalazła w studio. Może następnym razem, jak wrócimy do szerszego testowania takich rozwiązań. Dzięki za komentarz.
Już karty graficzne są wielkości peceta a chłodzenia do procesorów wielkości drugiego peceta teraz jeszcze na dysk zakładamy chłodnicę od Jelcza ...i wio😃Prąd drogi a wszystko ciągnie niemiłosiernie No i się grzeje... Kamil Powiem ci że jak tak dalej pójdzie to najlepsze rozwiązanie to będzie zrobić tak jak ty zrobiłeś komputer w oleju🤣
Jedną z głównych zalet tego typu dysków jest ich niewielki rozmiar. Co z tego, że dysk jest mega szybki, skoro wiąże się z gigantyczną, wręcz dyskwalifikującą sprzęt, wadą? Na mojej plycie nawet nie miałbym fizycznej możliwości instalacji takiego ustrojstwa. W jednym miejscu kolidowałoby z chłodzeniem cpu, w drugim, cóż musiałbym wymontować gpu. Idotyczna rzecz. W ogóle pecety idą w b. złym kierunku, zamiast w energooszczędność brną w prądożerność i absurdalnie wysokie temperatury. I wtedy dochodzi do sytuacji, że cpu potrafi ciągnąć pod 300 wat i zdupczyć się przy domyślnych ustawieniach producenta, które w teorii powinny byc bezpieczne i zapewniać bezproblemową pracę urządzenia. Tak, Intel, na ciebie patrzę. Z gpu nie jest lepiej, nie dość, że ceny są absurdalne, to progres na polu stosunku ceny do wydajności, z generacji na generację, jest w zasadzie żaden. Może i mamy stagnację jest ciepło, energożernie i drogo, ale za to chłodzenia są ciężkie i gigantyczne, a ramu za mało. No i odpalanie czegoś takiego latem, o ile nie masz klimatyzacji, to samobójstwo, bo może i dzięki chłodzeniom rodem z rektora atomowego sprzęt się nie spali, ale ty, najdalej po godzinie się ugotujesz. Do tego dochodzą ceny energii. Stacjonarne pecety, to od jakiegoś czasu żart, tyle tylko, że nieśmieszny
Dużo pesymistyczniej się chyba nie da? Kij jednak ma drugi koniec. Na taki nośnik ssd (to przecież nie jest dysk) możesz zamontować byle blaszkę i korzystać z przyzwoitych osiągów - zachowując atut małego rozmiaru. Można? można. Mamy też ssd pod pcie 3.0 które są chłodniejsze. Poza gorącymi i prądożernymi pctami mamy np. serię intela "T" z obniżonym tdp, mamy karty pokroju 6600m 6600, 4600 które żrą w okolicach 100w po przycięciu prądu. Wielkie radiatory umożliwiają składanie bezwiatraczkowych, cichych komputerów. Można też montować radiatory znacznie mniejsze i dołożyć wichurę. Wreszcie mamy też MINIPC które żrą 60-70w i pozwalają grać nawet w cyberpunka. Konfiguracja typu 4090 + 14900 + ssd pcie 5.0 będzie dla kogoś kto ogrzewa dom prądem jak znalazł od października do maja. Komputer na lato i komputer na zimę? ^^ Jak widzisz opcje są, komponentów do wyboru multum. Nie ma co malkontencić tylko wybierać i składać co się chce.
no trochę zabawna sprawa bo za niedługo trzeba będzie zakładać jakiś cooler na dyski i wtedy rzeczywiście będzie to wyglądało jak pentium 2 na slocie XD
@@DYZMON-88 Rozwinę dla dzieci bo sporo tu smyków ze śpikami w nosie którzy nie ogarniają ;) Sprawdźcie sobie dzieci kochane w Wikipedii takie frazy: " intel slot a " " intel slot 1 " " intel slot 2 "
Zrobili dysk dwustronny a odpromiennik ciepła nie przekazuje dobrze ciepła z dołu do góry 7:02 min, wiec jak by zakombinować i zrobić coś aby odprowadzało ciepło z dołu gdzieś i od góry wbudowane od płyty głównej, jestem skłonny przyznać że ładnie to wygląda. To wygląda jak chłodzenie od karty graficznej :( mała pytka ogromny radiator. Nie bez powodu testy się odbyły bez kary graficznej. Pewnie dlatego bo były by problemy włożyć kartę graficzną do slotu obok i nagle przy graniu nie można by było renderować filmu (pracować wielozadaniowość) bo i by radiator nie wyrabiał by odprowadzić ciepło będąc przy karcie rozgrzanej do 89c . Ciekawe jaki trotling łapie dysk gdy się go zapełni w 90% przy pracującej karcie graficznej podczas grania w zamkniętej obudowie dobrze wentylowanej ??
Płytka od mobasa działa tak długo az sie sama nie nagrzeje. Ma pewną pojemność cieplna i tyle później ciężko oddaje temperature do otoczenia. Trzeba miec na uwadze jak taki radiator moze kolidować z grafiką i mogą sie nawzajem nagrzewać, a sama karta blokować przewiew radiatora. Czekamy na wersje gaming z podświetlonym logo i rgb na szczycie radiatora Zła wersja Crystaldisk:]
@@mirek190 No tak nie do końca - mają "absurdalną" żywotność dla normalnego użytkownika. Jak ktoś chce zajechać dysk to to zrobi w dość krótkim czasie. Względna żywotność uległa dodatkowo "poprawie" w związku z dużymi pojemnościami dysków, na które można wrzucić dużą ilość danych bez konieczności kasowania uprzedniej zawartości - co miało miejsce kiedyś w przypadku dysków o małej pojemności.
@@avadakedavra1205 Dysku SSD nie sie zajechac w krotkim czasie bo kontroler na to nie pozwoli. Jak myslisz po co SSD maja wbudowany bufor kilku gigabajtow z pamieci DDR? Nawet jak bys spamowal zapisami maluch plikow to trafia do bufora by nie zuzywac dysku. A po 2 wiesz ze nawet mechaniczne dyski maja ograniczona pule zapisu? Bo glowica sie zuzywa przy zapisie.
@@mirek190 Kontroler ma wykonywać swój program i nie ma nic do gadania. Bufor/HMB/cache SLC (o ile dysk ma) służy do przyspieszenia pracy dysku (głównie zapis). Producenci dysków umieszczają kilka parametrów - w tym np szybkość zapisu po zapełnieniu bufora (DRAM/HMB/SLC ....) np. 0,7-1,5GB/s. Więc w najgorszym możliwym przypadku zapiszesz całą powierzchnię z tą prędkością - dla dysku 1TB może to być 20 minut co w ciągu doby da co najmniej 72 cykle P/E. Deklarowane 3000 cykli P/E żywotności komórek TLC zaorasz w trochę ponad miesiąc. Część dysków padnie wcześniej, część wytrzyma trochę więcej ;) PS Nie wiem po co poruszyłeś kwestię dysków mechanicznych i nie będę się do tego odnosił choć słowo "głowica" zastąpiłbym "mechaniczny system prowadzenia głowicy" ;)
Tu nie ma limitu. Dysk grzeje się bo jest mały i gęsto upakowany wewnątrz, a gdyby dodać więcej kości temperatury były by niższe. Talerzowe dyski twarde łączyło się w RAID by przyśpieszyć prędkość zapisu danych na wielu dyskach by w wolnej chwili przenieść je na jeden dysk. W tym dysku m2 na takie coś widocznie już nikogo nie stać.
@@krotson6767 schodząc w dół z litografią da się zmniejszyć temperaturę, w ten sposób procesory dalej zachowują podobne temperatury zwiększając ilość operacji.
@@jaro931027 Czy ma to wpływ na pamięci półprzewodnikowe w dysku? Kiedyś procesor chłodziłeś wentylatorkiem i dało radę dziś procesor musisz chłodzić cieczą. Skutek jak wentylator i radiator kiedyś tepm 70C. Coś w tym dysku poszło nie tak.
@@danielkowalski7527 Fakt, miewały bo sam taki posiadałem z aluminiowym radiatorem na całej powierzchni jednej strony dysku... Ale ten dysk zasadniczo kompletnie się nie grzał, a sam radiator był po to, że to był dysk typowo serwerowy gdzie jest ich upchane kilkanaście jak nie dziesiąt w jednej obudowie. ;) I nie był to też jakiś turbo szybki dysk jak na tamte czasy... A teraz potrzebne jest chłodzenie, aby dysk nie tracił wydajności. ^^ Która i tak jest tak gigantyczna że zasadniczo nadal się zastanawiam, kto z takich prędkości tak naprawdę korzysta... Bo sam obrabiając czasem materiały 4K, nie potrzebuję szybszego dysku jak Gen3... Mimo iż aktualnie posiadam Gen4 bo skoro były tanie to się nie wahałem 2TB sobie zakupić. ^^ Aczkolwiek jego wydajności nie sądzę abym w 80% nawet wykorzystywał stopując i odtwarzając 4K materiał bez opóźnień... Gdzie heh, jak przypomnę sobie czasy dysków HDD i z wstępnym renderem na niższą jakość potrafiło się 2-3 sekundy czekać za każdym razem jak się odstopowało materiał :D I moment jak przesiadłem się wtedy od razu z HDD na M2 Gen3... I człowiek "oczekiwał" że 2-3s będzie czekał, a tu nie było tych 2-3s aby wziąć bucha z efajki czy napić się wody ze szklanki. :D
@@Boszu Dokładnie. Mój 9100f + ssd to pierwszy komp gdzie widzę że to ja jestem niewystarczająco szybki do jego obsługi - to on musi na mnie czekać a nie ja na niego. Te małę przerwy dobrze robiły zwierzęciu za klawiaturą. Dziwi mnie że ludzie poszli w SSD znacznie bardziej niż jakieś 128/256gb ramu - żeby te całe obróbki w ramie obrabiać.
@@danielkowalski7527 Oj, 256GB ramu to za mało, aby po mieścić cały obrabiany materiał... Wyobraź sobie że masz film np. 10 minutowy tylko, ale materiał jest w 4K, każda 1 minuta 4K materiału to zalewie 1GB pamięci... Ale... Jeżeli ta jedna minuta będzie składać się z 30 klipów 2 sekundowych, to w pamięci musi być już nie 1GB tego wybranego materiału, a pełne klipy wideo które mogą mieć np. 30 minut. :P Chyba że korzystamy z prerenderingu który dawniej bardzo dużo używałem, wtedy po każdej zmianie jaką robimy, komputer szybko robi render danego klipu zapisując go na dysku lub w pamięci ram. Co generuje jednak dodatkowe kilku sekudnowe opóźnienia, chyba że ma się dzisiaj kompa z Nasa, to spoko. ;) Wtedy on to robi w mniej niż sekundę. Ale bez tego? No to te 250GB ramu szybko się zapcha. ;) Jeżeli operuje się na dużych plikach... A tak to mając dzisiaj szybki dysk nie robi się prerenderingu, więc nie potrzeba więcej jak 16GB ramu... A można pracować na godzinnych plikach bez opóźnień. No chyba że nawalimy masę efektów które nadal prerenderujemy (niektóre tego wymagają przy nawet bardzo szybkich kompach) no to wtedy potrafi się materiał po prostu przycinać przy tych przejściach/efektach bez prerenderu... Ale z reguły osobiście przymykam na to oko nie mając kompa z nasa, bo i tych przejść/efektów mało używam. Ale w przypadku PRO materiałów na YT to wiem że ogólnie korzystają z maszyn z "nasa". ;) Ale i są tacy YT-berzy znani jak np. Odyn, który swoje filmy montuje na telefonie hehe. :D I nie mają wybuchów, przejść, turbo efektów, a się oglądają przez tysiące ludzi. ^^
Cóż, nie od parady praktycznie wszyscy liczący się producenci chłodzeń customowych w swojej ofercie mają bloki wodne na dyski M2... Albo jest też np. AiO Siren GD120S...
Mnie by bardziej interesowało wzajemne oddziaływanie karty graficznej i takiego radiatora czy w ogóle da się kartę graficzną włożyć do 1 slotu PCI Express
Zabrakło jeszcze testu z takim prostym dwustronnym radiatorem na 1cm, które są dostępne na grosze na ali. :) One robią o wiele lepszą robotę niż te beznadziejne blaszki dołączane do płyt głównych, a nie są z kategorii tych kosmicznych chłodzeń. Myślę, że z takim radiatorem nie byłoby mowy o żadnym throttlingu.
Trzeba poczekać z 1-2 lata, może zjadą z nm w kontrolerach i pamięciach... i znów radiator z dobrej płyty głównej w pełni wystarczy dla dysków PCie 5.0 ?
Nie zjadą w nm w pamięciach bo zdegradowałoby to za mocno parametry pamięci (chociaż może jakiś wariat weźmie to ryzyko na siebie :D ), a chyba każdy by chciał by jego pamięć była stabilna i trzymała dane jak odłoży dysk/kompa na półkę na pół roku.
Zrobilibyście materiał o dyskach przemysłowych i różnicy pomiędzy nimi a dyskami konsumenckimi? Macie je w asortymencie bo właśnie zamówiłem WD Purple do kamer, więc ma to sens z punktu widzenia kanału, a i dobrze by było ludziom uświadomić, że warto dopłacić do dysku przemysłowego zamiast wsadzać w kamery czy NAS-a dyski konsumenckie.
Różnice to są techniczne i niezbyt je można pokazać przy wykorzystaniu do streamów video ... Ale jest opis u producenta - 3 razy więcej zapisu(TBW) na rok niż zwykły konsumencki dysk (czyli 3 razy bardziej trwały). Do tego dochodzi firmware dysku, który utrzymuje dysk w gotowości do pracy niemal non stop i większy cache niż w budżetowych np. greenach Caviara (x4) ale taki sam jak w topowych do gry blackach (tylko cena blacka jest znacznie wyższa). Zapis ciągły rzędu ~200MB/s - w konsumenckich może być czkawka czasem - i gwarancja zapisu 64 streamów - tylko nie napisali z jakim bitratem ;-) PS. A greeny mam w NASie - ale trzeba było je dostosować komendami, żeby się nie usypiały, nie parkowały głowic co 30 sek itp .... i działały (nadal działają) 5-10 lat ale nie z takim parametrem TBW bo bym je zamordował. A jeśli się parametrów nie ustawi - a NASy/użytkownicy tego w większości nie mogą/nie robią - to konsumenckiego greena można zarżnąć zapewne nawet w kilka miesięcy nieustannym i zbędnym parkowaniem głowic ;)
Przetestuj go na pcie 4.0 i porównaj z topowymi dyskami pcie 4.0. PCIE 4.0 generacji 7000MB/s w trybie PCIE 3.0 radziły sobie bardzo dobrze wydajnościowo (jak na konkurencję PCIE 3.0), a były chłodne w tym trybie.
@@jaro931027 ale co to ma wspólnego z moim komentarzem? PCIE 4.0 na PCIE 4.0 potrzebują radiatora by nie throttlować. Mniejszego ale jednak w większości (nie wszystkie) potrzebują (w trybie 7G, w stanach na 5G nie). na PCIE 3.0 są chłodne, chłodniejsze od tych PCIE 3.0 i zazwyczaj szybsze od nich. Dalej pozostaje otwarte pytanie jak dyski PCIE 5.0 będą się zachowywać na PCIE 4.0, szczególnie względem dysków PCIE 4.0. Czy będą chłodniejsze i wydajniejsze, czy może będą miały taką samą wydajność i temperatury albo nawet temperatury wyższe? Nikt tego nie sprawdzał, a E18 jest w 18um TSMC, a E26 w 12um TSMC więc przy podobnym obciążeniu powinien się grzać mniej. Szczególnie z kostkami B58R kręconymi na 1600MT/s, a nie 2000MT/s czy 2400MT/s bo w takich wariantach selekcyjnych sprzedaje Micron B58R, a one królują w zestawach konsumenckich oprócz X4-9070 od YMTC. Wszystkie skręcone powinny działać z lepszą termiką. Choć akurat w wypadku nand, szczególnie przy zapisie to nie jest istotne.
Nie widzę zastosowań dla takiej prędkości dla mnie. Wolę wolniejsze SSD bez tego radiatora za to chłodniejsze. Może jakiś mały radiator a nie taka krowa. Kiedyś robiłem test dysku m2 gdzieś 2GB/s zapis/odczyt i z podłączonym pod stary kontrolerem SATA2 pod pcie i SSD pod SATA3 na tym kontrolerze gdzieś prędkość maksymalna 250 MB/s(ograniczenie kontrolera). Zrobiłem klon dysku i przy codziennym uzytkowaniu nie zauważyłem różnicy nawet większość dużych gier się ładowała tak samo szybko. Jedynie kopiowanie większej ilości danych to wiadomo ale rzadko kiedy kopiuję duże ilości danych żeby specjalnie kupować 2 tak szybkie dyski. Rozumiem że dla jakichś specjalistycznych zastosowań to się przyda, ewentualnie dla szpanu.
według mnie juz powyżej 1GB/s w dysku jest tylko dla kogoś kto pracuje jako grafik, montażysta itp. Do użytku domowego, a nawet do grania w gry nie potrzeba więcej i raczej długo nie będzie potrzeba, procesor nie jest jest w stanie przerobić tak dużej ilości danych.
@@heniudamian534 Tak, z drugiej strony dyski z prędkościami dochodzącymi do kilku GB/s są już dość tanie i nadal całkiem chłodne więc je jest jeszcze sens kupować ale silić się na koniecznie najszybsze dostępne PCIe 4.0, o tych na PCIe 5.0 nie wspominając nie ma najmniejszego sensu, no chyba, że ktoś ma jakiś bardzo konkretny powód, żeby potrzebować tak szybkich dysków ale to dotyczy bardzo nielicznych osób.
szybkie dyski przydają się ogólnie przy pracy profesjonalnej, jako programista je bardzo cenie i odczułem znaczną różnice przy buildach czy operacjach na bazie danych po przejściu pcie 3.0 na 4.0
@@jaro931027 No tak, tylko, że większość ludzi nie wykorzystuje komputerów w celach, które uzasadniają używanie tak szybkich dysków, z kolei jak ktoś już wykorzystuje komputer w takich celach to jest w zupełności świadomy tego, że w jego pracy zrobił by z takiego dysku realny użytek.
@moreleTV: Brakuje mi takiego testu: nvme_pci_5 włożone do gniazda pci_4. Prędkość powinna spaść do 1/2. Pytanie co z temperaturami? Przydałby się taki test (najlepiej z kamerą termowizyjną). Dyski nvme pci gen4 kiedyś się skończą, a starszy sprzęt można wykorzystać do innych zadań ;).
generalnie zrobiliśmy taki test. Prędkości oczywiście max na poziomie Gen4, ale temperatury ciekawie, bo tak jak na 5.0 throttlował praktycznie od początku testu, tak tutaj gdzieś dopiero w połowie benchmarku zaczął, ale i tak dużo spokojniej niż na Gen5 złączu. Nie wiem, na ile jest to interesujące, ale mam chyba jeszcze zapis z tego testu, mogę sprawdzić dokładne dane, tylko daj jakoś znać.
@@TekTesters Przeznaczenie: pula cache w zfs na moim domowym NAS (czyli będzie "orany"). To kiedy taki dysk padnie to kwesta czasu (w latach oczywiście) i wtedy o nvme pci gen4 będę mógł pomarzyć. Czyli: prędkość spada do PCI_gen_4x4 (8GB/s) i to wszystko. Tylko trzeba będzie poszukać takiego, gdzie kontroler nie będzie jakoś specjalnie się grzać i TBW będzie sensowne. Wielkie dzięki za info. Tyle mi wystarczy.
Transfer spadnie x2 i ilość wydzielanego ciepła też co najmniej x2 - ale temperatury to inna bajka (można policzyć ale trzeba mieć trochę specyficznych danych). Ale jak to ma być do NASa to można i zejść niżej o ile płyta pozwoli PCI-E 3.0 albo 2.0 ustawić ... Pytanie jaką masz szybką sieć 1Gbit/s? 10Gbit/s? 40Gbit/s? Zakładam, że wąskim gardłem będzie sieć - 10Gbit - czyli ~1,2GB/s .... to wtedy lepiej kupić jakiś budżetowy SSD zamiast sztucznie ograniczać prędkość szybkiemu(i drogiemu)?
@@podszorstek7494 To dobry ssd na pci-e 3 powinien niby wystarczyć (pod 4GB/s) chyba, że zamierzasz dołożyć jeszcze uplinków do siebie w niedalekiej przyszłości. Opcję 40/100Gbit ethernet są raczej nieosiągalne. Właściwie to narowiaste 40Gbit odpada i zostaje 100Gbit ale nie ma sprzętu innego niż korporacyjny - kilkadziesiąt tyś (może kilkanaście już) i obowiązkowe światłowody..... A z ciekawości zerknąłem i ceny wkładek i switchy spadły mocno - tyle co koszt zestawu 10Gbit kilka lat temu ... pewnie w 20tyś by się zmieścił :) Tylko dodatkowe porty Pci-e x16 w kompach żeby obsłużyć karty 100gbit/s :))
W skrócie to jest tak że producent mówi "mamy tu taki szybki dysk działa z prędkością xxxx", ale producent zapomina dodać że robi to jedynie przez dwie do 5 sekund. Sytuacja zupełnie taka sama jak mieć ferrari, a jeździć po mieście 50km/h i mówić jak to mało się spala paliwa.
8:26 odczyt: 12400 MB/s = 11.548 GiB/s (dysk uzyskał - 11.53 GiB/s) zapis: 11800 MB/s = 10.989 GiB/s - (dysk uzyskał - 10.92 GiB/s) PAMIĘTAJMY, że producenci podają pojemność i prędkość nośników pamięci w błędnych jednostkach! Podają w "bytes" zamiast "bibytes" a w informatyce używamy systemu binarnego a nie dziesiętnego 😉 MB - Megabyte (10³)² ≠ MiB - Mebibyte (2¹⁰)² GB - Gigabyte (10³)³ ≠ GiB - Gibibyte (2¹⁰)³ Tak, wiem, ATTO używa złego zapisu GB, powinni używać GiB 😅 edit: ATTO Disk Benchmark używa MiB (1,048,576 bytes), GiB (1,073,741,824 bytes) - info z menu help w programie a co ciekawe Crystal Disk Mark używa MB (1,000,000 bytes) - info na stronie producenta dlatego wyniki w Crystal Disk Marku wydają się większe ;) Pozdrawiam.
A pod tym wszystkim 1 bajt = 8 bitów I jeszcze dochodzi format partycji ^^ pierwsze widzę te bibajty - to jakaś nowomowa jest? Przy kilobajcie 2,34% megabajcie 4,63% gigabajcie 6,87% terabajcie 9,05% RÓŻNICY rozmiaru między zapisem dziesiętnym a dwójkowym.
@@danielkowalski7527 Jednostki bi - binary prefix zostały wprowadzone w 1999r, cytując wikipedię "The binary prefixes "kibi", "mebi", etc. were defined in 1999 by the International Electrotechnical Commission (IEC), in the IEC 60027-2 standard (Amendment 2). " Więc to nie jest żadna nowomowa 😉 To tak samo jak potocznie przyjęło się w pamięciach RAM stosowanie Mhz dla pamięci DDR, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5, gdzie do tego typu pamięci prawidłowe jest MT/s ( megatransfers per second)
@danielkowalski7527 Jednostki bi - binary prefix zostały już wprowadzone w 1999r. Wiec to taka 25 letnia nowomowa 🙃Tylko, że wcześniej i nadal się o tym za bardzo nie mówi i większość używa MB, najgorsze jest to, że producenci pamięci masowych wykorzystują to i liczą pojemności i prędkości w systemie dziesiętnym. (Marketingowo lepiej to wygląda) a cytując wikipedię: The binary prefixes "kibi", "mebi", etc. were defined in 1999 by the International Electrotechnical Commission (IEC), in the IEC 60027-2 standard (Amendment 2) To tak samo jak z pamięciami RAM, większość używa nieprawidłowo Mhz, gdzie od DDR i wzwyż powinno się używać jednostek MT/s (megatransfers per second). 😉
Kiedyś kiedyś były takie wariacje jak montowane komputera w akwarium z olejem, ciekaw jestem czy w tych czasach topowy zestaw nie zagotował by tego oleju w parę minut.
U mnie na dysku spatium m580 frozr prędkości pokrywają się z tymi deklarowanymi przez producenta odczyt 14500 zapis nawet odrobinę lepiej , bo 12800, temperatury max 55 stopni
Mnie ciekawiłby test dołączonych radiatorów ssd 5 gen na płycie głównej od różnych producentów i różnych przedziałach cenowych (np: gigabyte aurus 670e master/xtreme, tuf gaming 670e etc.) oraz sprawdzenie czy dają radę schłodzić ssd.
Raczej musi być duże chłodzenie skoro dysk na pci-e 4.0 lexar nm790 ledwo co jest w stanie schłodzić radiator na płycie głównej aorus x570 pro ax. Żałuję że nie kupiłem wersji z radiatorem tak jak w przypadku samsung 980 pro.
Kurde, z jednej strony to chłodzenie dysku od MSI to taka przysłowiowa krowa lecz daje radę. Natomiast chłodzenia z wbudowanym wiatraczkiem/wiatraczkami stety niestety potrafią doprowadzić do bólu głowy.
Kontorler jest lustrzany - dlatego termowizja widzi go jako chłodniejszy. Przyklej na niego czarną taśmę izolacyjną, albo polamluj czanym matowym markerem.
@@danielkowalski7527 Sekunda tu, sekunda tem i w ciągu kilku godzin oszczędzisz ile? 30 sekund? Jeśli nie robisz czegoś przy czym dysk jest naprawdę mocno obciążany i jeśli zysk z tego to nie jest skrócenie twojej pracy o co najmniej kilka procent to nie ma to w zasadzie żadnego znaczenia, możesz sobie wmawiać, że w jakiejś większej skali będzie to niesamowita oszczędność czasu ale prawda jest taka, że w większości przypadków zaoszczędzi się na tym mniej niż Ty poświęciłeś czasu na napisanie swojego komentarza dlatego realnie jest to bez znaczenia.
Test powinno sie robic npmprzez tydzien normalnego dzialania pc i potem dane zaprezentowac. Pare razy bedzie throtling. Chlodzenie z płyty zazwyczaj wystarcza😊
co to znaczy normalne działanie? Ktoś kto pracuje w wordzie? ktoś kto gra? ktoś kto jest montażysta i przerzuca tb danych? Ktoś kto jest programistą i robi skomplikowane kilkudziesięciominutowe operacje na bazie danych gdzie wtedy też dysk jest wąskim gardłem?
@@jaro931027 chodzilo mi o przecietnego czlowieka. Wszystko po trochu sprawdzac. Np granie, sciaganie gier, jakies kopiowanie max 300gb. Ja mialem chwilke dysk 5.0 bez radiatora i sprawdzalem to nigdy nie dobił do temp throtlingu a kopiowalem duzo
Esta empresa vende en toda Europa, pero si tienes un problema no atiende las reclamaciones. Si envias un producto a reparar que esta en garantia, te dicen que lo han recibido dañado por el transporte y no atiendes la reclamacion. NO SON DE FIAR.
Tak sobie myślę, że jakaś kolejna generacja płyt głównych i dysków m2 będzie wyprowadzała te dyski na zewnątrz kompa, gdzie nie będzie ograniczenia wielkością obudowy i dyski robione w tej technologii będą naprawdę chłodne i wydajne. Jak do tej pory cała koncepcja jest taka, żeby wszystkie te podzespoły upchać w konkretnej obudowie. Czyli limit wolnej przestrzeni. Nie wiem jak to będzie wyglądało, ale jestem absolutnie przekonany, ze takie zmiany nastąpią wkrótce.
"Odpromiennik" to mi się od zawsze kojarzy z jakimś cudownym urządzeniem sprzedawanym przez szarlatanów celem usuwania promieniowania żył wodnych, wifi, 5G i czego tam jeszcze sobie nie wymyślą jako przyczynę wszelkiego zła :D . Zostańmy lepiej przy standardowym nazewnictwie typu chłodzenie/radiator :D
No a co po polsku znaczy radiator? ^^ Poza szarlatanami to jeszcze radiesteci zajmują się odpromiennikami, służby specjalne, firmy mające do czynienia z elektromagnetyzmem itp.
Witam takie pytanie w kwestii chłodzenia. Dzisiaj zauważyłem przy teście obciążeniowym procka że mi temperatury dość wysoko lecą do góry. Procek 5800x3d, chłodzenie Arctic liquid freezer II 360 ARGB zakupione w grudniu na morele. Wiatraki kręcą, również ten mały przy procku chłodzący sekcję zasilania a węże ledwo ciepławe z chłodnica też letnia a na procku 90. Próbowałem przechylać kompa bo może zapowietrzone ale nic nie dało, zresztą chłodnica jest powyżej proca u góry obudowy więc marne szanse zapowietrzenia, żadnych wycieków. Myślę że pompa wody padła.
cześć, bo ostatnio zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś taniego laptopa do gier takich jak War Thunder, Dying Light 1, enlisted, euro truck itd. macie coś do polecenia?
Cóż, każdy przelot choćby takim CrystalDiskMark'iem obniża poziom żywotności dysku, o czym nawet sam twórca informuje... Nie mówiąc o innych programach testowych, czy przerzucaniu wielkich plików dla testów. A jeśli ten dysk na dodatek to jakiś sampel wędrujący od youtubera do youtubera to jego zużycie jest dodatkowo zwiekszone mimo krótkiego okresu działania... Albo kontroler pokazuje głupoty tak jak moje dwa kontrolery na dyskach Goodram. Oba dyski (CX400 oraz IRDM) od pierwszego dnia, czyli 3 lata temu do dziś stale pokazują taką samą wartość czyli 99% pozostałego życia i 33⁰C temperatury... Niezależnie co bym z nimi robił, czy byłoby 30⁰C czy 10⁰C temperatury otoczenia, kontroler stale pokazuje niezmienne wartości w chwili włączenia jak i kilka godzin później...
No ten dysk to jakaś lipa, Ja rozumiem, że dysk szybki, ale z tym mniejszym radiatorem takie spadki? Przecież Kingston KC3000 z tym samym radiatorem by wyciągnął ponad 7 gb/s i nawet by nie dobił 80 stopni, a ten 6 gb/s i ciągle spada. Jedno wielkie nieporozumienie.
@@danielkowalski7527 Radiator ok, ale nie takie bydle. Ilość ciepła totalnie niewspółmierna co do wzrostu osiągów względem dobrych dysków pod PCI-E 4.0 którym wystarczy spokojnie radiatorek z płyty głównej.
Wyobrażam sobie jak ludzie będą musieli się upewniać czy chłodzenie dysku zmieści się im do obudowy czy nie będzie za wysokie albo jak zaczną robić do tych chłodzeń podpórki jak do kart graficznych. 😂
To tak jakbyś kupił Ferrari do jeżdżenia raz na tydzień do kościoła. Moc jest, szpan jest, jakość wykonania top i entuzjasta westchnie z dumą, ale Ty w życiu nie wrzucisz nawet trzeciego biegu ;)
@@AK-vg6ci Brawo. W końcu głos rozsądku w tym stadnym baranim pędzie za cyferkami. Ludzie brandzluja się do benchmarków i gonią za pustymi wynikami, które oczywiście mają sens w konkretnych zastosowaniach, ale w zwykłym codziennym użytkowaniu są bezwartościowe. Te kilka sekund różnicy między zwykłym ssd sata a m.2 w czasach ładowania gier czy systemu są marginalne. I tak właściwie większości w zupełności wystarcza nadal stare dobre ssd sata.
Już można kupić choćby AiO Siren GD120S, a praktycznie każdy liczący się na rynku producent chłodzeń customowych ma w swojej ofercie bloki wodne na dyski M.2...
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Dyski M.2 ➡ morele.tv/3Lc32hw
🛒 Dyski M.2 PCI-E 4.0 ➡ morele.tv/45Ri06h
🛒 Dyski M.2 PCI-E 5.0 ➡ morele.tv/3VSgufI
🛒 Testowany dysk ➡ morele.tv/3LaxHfr
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/3UWXYAq
Zachłysnęliśmy się małymi dyskami i już wracamy a nawet powiększamy dyski względem SATA, ps uwielbiam jak machasz śrubokrętem po ekranie
dyski sa male ze wzgledu na budowe, nie ma sensu robic je sztucznie wieksze, temperatury sa wysokie bo to pierwsza generacje niesamowicie szybkich dyskow do bardzo niszowych zastosowan. W realnym uzytkowaniu o ile sata ssd bedzie zauwazalnie wolniejsze to pcie3.0 jest identyczne
Technologia półprzewodnikowa po prostu ewidentnie nie jest jeszcze gotowa na ten standard, nie wykorzystując nawet pełni potencjału tego standardu dyski już tak mocno się grzeją, z drugiej strony większość nie potrzebuje nawet pełni standardu PCIe 4.0 więc dodając do tego wyższe ceny dysków PCIe 5.0 radzę na razie darować je sobie jeśli nie ma się jakiegoś bardzo konkretnego powodu, żeby wybrać konkretnie taki dysk.
akurat im wyzszy standard PIE tym lepej.
Wyobraz sobie na x1 masz 4GB/s albo 8GB/s ( pcie 6 )
@@mirek190 Super tylko, że większość nie robi nic przy czym potrzebne by były tak duże transfery za to takie dyski są niepotrzebnie droższe i się dodatkowo mocno grzeją.
@@Yoh98Oj tak. Aktualnie wystarczające są dyski SSD na Sata dla zwykłego zjadacza chleba. Więc nie wiem co na celu ma ten wyścig o coraz szybszy dysk.
@@jaskier__ Bo ludzie lubią porównywać cyferki w specyfikacjach to producenci się prześcigają w tym, żeby coraz lepsze cyferki dawać w tych specyfikacjach.
@@Yoh98 No i każdy producent musi iść za tłumem całym firm żeby nie zbankrutować i ludzie kupowali dyski danej firmy.
Sz.P. Kamilu E. !
Uprzejmie proszę o dogranie krótkiego testu z radiatorem ustawionym w prawidłowej pozycji.
dziękuję.
Brakowalo mi na koncu testu z dolozonym wentylatorem (do tego radiatora).
nawet się tam nie zmieści. Z jednej strony karta z drugiej chłodzenie procesora.
@@R4TEL Nie chodzilo mi o montowanie na stale. Dla testu mogl nawet suszarka zimne powietrze dmuchac, zeby tylko sprawdzic czy aktywne jeszcze cos wycisnie z dysku.
Dokładnie. Też o tym pomyślałem. Można było dodać mały wentylatorek, coś w stylu noctua NF-A4x20
nie pomyślałem, a w sumie jakaś mała noctua gdzieś by się pewnie znalazła w studio. Może następnym razem, jak wrócimy do szerszego testowania takich rozwiązań. Dzięki za komentarz.
Już karty graficzne są wielkości peceta a chłodzenia do procesorów wielkości drugiego peceta teraz jeszcze na dysk zakładamy chłodnicę od Jelcza ...i wio😃Prąd drogi a wszystko ciągnie niemiłosiernie No i się grzeje... Kamil Powiem ci że jak tak dalej pójdzie to najlepsze rozwiązanie to będzie zrobić tak jak ty zrobiłeś komputer w oleju🤣
brakuje jeszcze próby gdzie na radiatorku jest wiatraczek :D
Jedną z głównych zalet tego typu dysków jest ich niewielki rozmiar. Co z tego, że dysk jest mega szybki, skoro wiąże się z gigantyczną, wręcz dyskwalifikującą sprzęt, wadą? Na mojej plycie nawet nie miałbym fizycznej możliwości instalacji takiego ustrojstwa. W jednym miejscu kolidowałoby z chłodzeniem cpu, w drugim, cóż musiałbym wymontować gpu. Idotyczna rzecz. W ogóle pecety idą w b. złym kierunku, zamiast w energooszczędność brną w prądożerność i absurdalnie wysokie temperatury. I wtedy dochodzi do sytuacji, że cpu potrafi ciągnąć pod 300 wat i zdupczyć się przy domyślnych ustawieniach producenta, które w teorii powinny byc bezpieczne i zapewniać bezproblemową pracę urządzenia. Tak, Intel, na ciebie patrzę.
Z gpu nie jest lepiej, nie dość, że ceny są absurdalne, to progres na polu stosunku ceny do wydajności, z generacji na generację, jest w zasadzie żaden. Może i mamy stagnację jest ciepło, energożernie i drogo, ale za to chłodzenia są ciężkie i gigantyczne, a ramu za mało. No i odpalanie czegoś takiego latem, o ile nie masz klimatyzacji, to samobójstwo, bo może i dzięki chłodzeniom rodem z rektora atomowego sprzęt się nie spali, ale ty, najdalej po godzinie się ugotujesz. Do tego dochodzą ceny energii. Stacjonarne pecety, to od jakiegoś czasu żart, tyle tylko, że nieśmieszny
Dużo pesymistyczniej się chyba nie da? Kij jednak ma drugi koniec.
Na taki nośnik ssd (to przecież nie jest dysk) możesz zamontować byle blaszkę i korzystać z przyzwoitych osiągów - zachowując atut małego rozmiaru. Można? można. Mamy też ssd pod pcie 3.0 które są chłodniejsze.
Poza gorącymi i prądożernymi pctami mamy np. serię intela "T" z obniżonym tdp, mamy karty pokroju 6600m 6600, 4600 które żrą w okolicach 100w po przycięciu prądu.
Wielkie radiatory umożliwiają składanie bezwiatraczkowych, cichych komputerów.
Można też montować radiatory znacznie mniejsze i dołożyć wichurę.
Wreszcie mamy też MINIPC które żrą 60-70w i pozwalają grać nawet w cyberpunka.
Konfiguracja typu 4090 + 14900 + ssd pcie 5.0 będzie dla kogoś kto ogrzewa dom prądem jak znalazł od października do maja. Komputer na lato i komputer na zimę? ^^
Jak widzisz opcje są, komponentów do wyboru multum. Nie ma co malkontencić tylko wybierać i składać co się chce.
Fajny test, dzięki
To już jest przesada, żeby dysk potrzebował tak wielkiego chłodzenia, do poprawnego działania.
Dopóki nie ma wiatraków - nie jest źle.
@@danielkowalski7527 Jest źle, jeżeli MC1 Pro nie wystarcza do schłodzenie dysku.
@@mieczysawmietki4053 @mieczysawmietki4053 zawsze można nie używać 14900, 4090, ssd pcie5.0 ^^
@@danielkowalski7527 Wkrótce się pojawią. Wejdzie PCI-e 6 i ilość ciepła co najmniej x2 :))))
@@avadakedavra1205 zwiększymy radiator ;-)
Niedługo chłodzenia do dysków będą miały chłodzenia jak do pentium 2 😂😂
no trochę zabawna sprawa bo za niedługo trzeba będzie zakładać jakiś cooler na dyski i wtedy rzeczywiście będzie to wyglądało jak pentium 2 na slocie XD
@@DYZMON-88 Rozwinę dla dzieci bo sporo tu smyków ze śpikami w nosie którzy nie ogarniają ;)
Sprawdźcie sobie dzieci kochane w Wikipedii takie frazy:
" intel slot a "
" intel slot 1 "
" intel slot 2 "
Chłodnica od Stara 200 lub Jelcza i jedziemy z koksem Custom Loop 😁😁
Zrobili dysk dwustronny a odpromiennik ciepła nie przekazuje dobrze ciepła z dołu do góry 7:02 min,
wiec jak by zakombinować i zrobić coś aby odprowadzało ciepło z dołu gdzieś i od góry wbudowane od płyty głównej, jestem skłonny przyznać że ładnie to wygląda.
To wygląda jak chłodzenie od karty graficznej :( mała pytka ogromny radiator.
Nie bez powodu testy się odbyły bez kary graficznej.
Pewnie dlatego bo były by problemy włożyć kartę graficzną do slotu obok i nagle przy graniu nie można by było renderować filmu (pracować wielozadaniowość) bo i by radiator nie wyrabiał by odprowadzić ciepło będąc przy karcie rozgrzanej do 89c .
Ciekawe jaki trotling łapie dysk gdy się go zapełni w 90% przy pracującej karcie graficznej podczas grania w zamkniętej obudowie dobrze wentylowanej ??
Przydałby się jeszcze test, kiedy karta graficzna dogrzewa nam te okolice :(
Płytka od mobasa działa tak długo az sie sama nie nagrzeje. Ma pewną pojemność cieplna i tyle później ciężko oddaje temperature do otoczenia.
Trzeba miec na uwadze jak taki radiator moze kolidować z grafiką i mogą sie nawzajem nagrzewać, a sama karta blokować przewiew radiatora.
Czekamy na wersje gaming z podświetlonym logo i rgb na szczycie radiatora
Zła wersja Crystaldisk:]
Już są radiatory do dysków z RGB 😉
A jak tam test żywotności SSD? Kiedy możemy się spodziewać wyników? Test w ogóle jeszcze trwa?
🤔
Juz dawno udowodniono ze w miare pozadne dyski SSD maja absurdalna zywotnosc.
@@mirek190 No tak nie do końca - mają "absurdalną" żywotność dla normalnego użytkownika. Jak ktoś chce zajechać dysk to to zrobi w dość krótkim czasie. Względna żywotność uległa dodatkowo "poprawie" w związku z dużymi pojemnościami dysków, na które można wrzucić dużą ilość danych bez konieczności kasowania uprzedniej zawartości - co miało miejsce kiedyś w przypadku dysków o małej pojemności.
@@avadakedavra1205
Dysku SSD nie sie zajechac w krotkim czasie bo kontroler na to nie pozwoli.
Jak myslisz po co SSD maja wbudowany bufor kilku gigabajtow z pamieci DDR? Nawet jak bys spamowal zapisami maluch plikow to trafia do bufora by nie zuzywac dysku.
A po 2 wiesz ze nawet mechaniczne dyski maja ograniczona pule zapisu?
Bo glowica sie zuzywa przy zapisie.
@@mirek190 Kontroler ma wykonywać swój program i nie ma nic do gadania. Bufor/HMB/cache SLC (o ile dysk ma) służy do przyspieszenia pracy dysku (głównie zapis). Producenci dysków umieszczają kilka parametrów - w tym np szybkość zapisu po zapełnieniu bufora (DRAM/HMB/SLC ....) np. 0,7-1,5GB/s. Więc w najgorszym możliwym przypadku zapiszesz całą powierzchnię z tą prędkością - dla dysku 1TB może to być 20 minut co w ciągu doby da co najmniej 72 cykle P/E. Deklarowane 3000 cykli P/E żywotności komórek TLC zaorasz w trochę ponad miesiąc. Część dysków padnie wcześniej, część wytrzyma trochę więcej ;) PS Nie wiem po co poruszyłeś kwestię dysków mechanicznych i nie będę się do tego odnosił choć słowo "głowica" zastąpiłbym "mechaniczny system prowadzenia głowicy" ;)
Dochodzimy do limitów krzemu...
*w kopalni 😅
Czekam na SSDki na azotku galu, powinny być szybsze i chłodniejsze.
Tu nie ma limitu. Dysk grzeje się bo jest mały i gęsto upakowany wewnątrz, a gdyby dodać więcej kości temperatury były by niższe. Talerzowe dyski twarde łączyło się w RAID by przyśpieszyć prędkość zapisu danych na wielu dyskach by w wolnej chwili przenieść je na jeden dysk. W tym dysku m2 na takie coś widocznie już nikogo nie stać.
@@krotson6767 schodząc w dół z litografią da się zmniejszyć temperaturę, w ten sposób procesory dalej zachowują podobne temperatury zwiększając ilość operacji.
@@jaro931027 Czy ma to wpływ na pamięci półprzewodnikowe w dysku? Kiedyś procesor chłodziłeś wentylatorkiem i dało radę dziś procesor musisz chłodzić cieczą. Skutek jak wentylator i radiator kiedyś tepm 70C. Coś w tym dysku poszło nie tak.
Śmieszne że dożyliśmy czasów potrzeby chłodzenia dysków twardych. :D
stare hhd też miewały
@@danielkowalski7527 Fakt, miewały bo sam taki posiadałem z aluminiowym radiatorem na całej powierzchni jednej strony dysku... Ale ten dysk zasadniczo kompletnie się nie grzał, a sam radiator był po to, że to był dysk typowo serwerowy gdzie jest ich upchane kilkanaście jak nie dziesiąt w jednej obudowie. ;) I nie był to też jakiś turbo szybki dysk jak na tamte czasy...
A teraz potrzebne jest chłodzenie, aby dysk nie tracił wydajności. ^^ Która i tak jest tak gigantyczna że zasadniczo nadal się zastanawiam, kto z takich prędkości tak naprawdę korzysta...
Bo sam obrabiając czasem materiały 4K, nie potrzebuję szybszego dysku jak Gen3... Mimo iż aktualnie posiadam Gen4 bo skoro były tanie to się nie wahałem 2TB sobie zakupić. ^^
Aczkolwiek jego wydajności nie sądzę abym w 80% nawet wykorzystywał stopując i odtwarzając 4K materiał bez opóźnień...
Gdzie heh, jak przypomnę sobie czasy dysków HDD i z wstępnym renderem na niższą jakość potrafiło się 2-3 sekundy czekać za każdym razem jak się odstopowało materiał :D I moment jak przesiadłem się wtedy od razu z HDD na M2 Gen3... I człowiek "oczekiwał" że 2-3s będzie czekał, a tu nie było tych 2-3s aby wziąć bucha z efajki czy napić się wody ze szklanki. :D
@@Boszu Dokładnie. Mój 9100f + ssd to pierwszy komp gdzie widzę że to ja jestem niewystarczająco szybki do jego obsługi - to on musi na mnie czekać a nie ja na niego.
Te małę przerwy dobrze robiły zwierzęciu za klawiaturą.
Dziwi mnie że ludzie poszli w SSD znacznie bardziej niż jakieś 128/256gb ramu - żeby te całe obróbki w ramie obrabiać.
@@danielkowalski7527 Oj, 256GB ramu to za mało, aby po mieścić cały obrabiany materiał... Wyobraź sobie że masz film np. 10 minutowy tylko, ale materiał jest w 4K, każda 1 minuta 4K materiału to zalewie 1GB pamięci... Ale... Jeżeli ta jedna minuta będzie składać się z 30 klipów 2 sekundowych, to w pamięci musi być już nie 1GB tego wybranego materiału, a pełne klipy wideo które mogą mieć np. 30 minut. :P
Chyba że korzystamy z prerenderingu który dawniej bardzo dużo używałem, wtedy po każdej zmianie jaką robimy, komputer szybko robi render danego klipu zapisując go na dysku lub w pamięci ram.
Co generuje jednak dodatkowe kilku sekudnowe opóźnienia, chyba że ma się dzisiaj kompa z Nasa, to spoko. ;) Wtedy on to robi w mniej niż sekundę.
Ale bez tego? No to te 250GB ramu szybko się zapcha. ;) Jeżeli operuje się na dużych plikach...
A tak to mając dzisiaj szybki dysk nie robi się prerenderingu, więc nie potrzeba więcej jak 16GB ramu... A można pracować na godzinnych plikach bez opóźnień. No chyba że nawalimy masę efektów które nadal prerenderujemy (niektóre tego wymagają przy nawet bardzo szybkich kompach) no to wtedy potrafi się materiał po prostu przycinać przy tych przejściach/efektach bez prerenderu...
Ale z reguły osobiście przymykam na to oko nie mając kompa z nasa, bo i tych przejść/efektów mało używam. Ale w przypadku PRO materiałów na YT to wiem że ogólnie korzystają z maszyn z "nasa". ;)
Ale i są tacy YT-berzy znani jak np. Odyn, który swoje filmy montuje na telefonie hehe. :D I nie mają wybuchów, przejść, turbo efektów, a się oglądają przez tysiące ludzi. ^^
@@Boszu Przecie to głupie łaczenie klatek jest ^^
Cóż, nie od parady praktycznie wszyscy liczący się producenci chłodzeń customowych w swojej ofercie mają bloki wodne na dyski M2... Albo jest też np. AiO Siren GD120S...
Super nateriał
Spoko testy wydajnościowe
Mnie by bardziej interesowało wzajemne oddziaływanie karty graficznej i takiego radiatora czy w ogóle da się kartę graficzną włożyć do 1 slotu PCI Express
Dokładnie , następnym razem proponuje zrobić test w normalnej obudowie razem z kartą graficzną.
Fajnie by było na koniec zrobić test z podstawionym wentylatorem do tego radiatora.
Zabrakło jeszcze testu z takim prostym dwustronnym radiatorem na 1cm, które są dostępne na grosze na ali. :) One robią o wiele lepszą robotę niż te beznadziejne blaszki dołączane do płyt głównych, a nie są z kategorii tych kosmicznych chłodzeń. Myślę, że z takim radiatorem nie byłoby mowy o żadnym throttlingu.
Trzeba poczekać z 1-2 lata, może zjadą z nm w kontrolerach i pamięciach... i znów radiator z dobrej płyty głównej w pełni wystarczy dla dysków PCie 5.0 ?
Nie zjadą w nm w pamięciach bo zdegradowałoby to za mocno parametry pamięci (chociaż może jakiś wariat weźmie to ryzyko na siebie :D ), a chyba każdy by chciał by jego pamięć była stabilna i trzymała dane jak odłoży dysk/kompa na półkę na pół roku.
Zrobilibyście materiał o dyskach przemysłowych i różnicy pomiędzy nimi a dyskami konsumenckimi?
Macie je w asortymencie bo właśnie zamówiłem WD Purple do kamer, więc ma to sens z punktu widzenia kanału, a i dobrze by było ludziom uświadomić, że warto dopłacić do dysku przemysłowego zamiast wsadzać w kamery czy NAS-a dyski konsumenckie.
Różnice to są techniczne i niezbyt je można pokazać przy wykorzystaniu do streamów video ... Ale jest opis u producenta - 3 razy więcej zapisu(TBW) na rok niż zwykły konsumencki dysk (czyli 3 razy bardziej trwały). Do tego dochodzi firmware dysku, który utrzymuje dysk w gotowości do pracy niemal non stop i większy cache niż w budżetowych np. greenach Caviara (x4) ale taki sam jak w topowych do gry blackach (tylko cena blacka jest znacznie wyższa). Zapis ciągły rzędu ~200MB/s - w konsumenckich może być czkawka czasem - i gwarancja zapisu 64 streamów - tylko nie napisali z jakim bitratem ;-) PS. A greeny mam w NASie - ale trzeba było je dostosować komendami, żeby się nie usypiały, nie parkowały głowic co 30 sek itp .... i działały (nadal działają) 5-10 lat ale nie z takim parametrem TBW bo bym je zamordował. A jeśli się parametrów nie ustawi - a NASy/użytkownicy tego w większości nie mogą/nie robią - to konsumenckiego greena można zarżnąć zapewne nawet w kilka miesięcy nieustannym i zbędnym parkowaniem głowic ;)
Przetestuj go na pcie 4.0 i porównaj z topowymi dyskami pcie 4.0. PCIE 4.0 generacji 7000MB/s w trybie PCIE 3.0 radziły sobie bardzo dobrze wydajnościowo (jak na konkurencję PCIE 3.0), a były chłodne w tym trybie.
4.0 nie potrzebuje takiego radiatora, pod zwykłym dołączonym do płyty głównej nie throttlują
@@jaro931027 ale co to ma wspólnego z moim komentarzem? PCIE 4.0 na PCIE 4.0 potrzebują radiatora by nie throttlować. Mniejszego ale jednak w większości (nie wszystkie) potrzebują (w trybie 7G, w stanach na 5G nie). na PCIE 3.0 są chłodne, chłodniejsze od tych PCIE 3.0 i zazwyczaj szybsze od nich. Dalej pozostaje otwarte pytanie jak dyski PCIE 5.0 będą się zachowywać na PCIE 4.0, szczególnie względem dysków PCIE 4.0. Czy będą chłodniejsze i wydajniejsze, czy może będą miały taką samą wydajność i temperatury albo nawet temperatury wyższe? Nikt tego nie sprawdzał, a E18 jest w 18um TSMC, a E26 w 12um TSMC więc przy podobnym obciążeniu powinien się grzać mniej. Szczególnie z kostkami B58R kręconymi na 1600MT/s, a nie 2000MT/s czy 2400MT/s bo w takich wariantach selekcyjnych sprzedaje Micron B58R, a one królują w zestawach konsumenckich oprócz X4-9070 od YMTC. Wszystkie skręcone powinny działać z lepszą termiką. Choć akurat w wypadku nand, szczególnie przy zapisie to nie jest istotne.
@@anemusek to pisz wyraźniej bo twój komentarz jest dwuznaczny i bardziej wskazywał, że pisałeś o sprawdzeniu tego radiatora na dyskach z 4.0
@@jaro931027 Przecież Kamil testował dysk z różnymi chłodzeniami, a nie radiator z różnymi dyskami... Komentarz odnosił się do filmu.
W obudowie jest jeszcze przepływ powietrza, zazwyczaj w okolicy tych 5 śmigiel i ciekawe jak wtedy radziłby sobie radiator od płyty głównej
Lepiej. I ten duży też lepiej
Ostatnie zdanie to tak , możesz przetestować taką wieżę fabryczną na Aorus Z790 Extreme X na tym MSI 5.0 😊
Nie widzę zastosowań dla takiej prędkości dla mnie. Wolę wolniejsze SSD bez tego radiatora za to chłodniejsze. Może jakiś mały radiator a nie taka krowa. Kiedyś robiłem test dysku m2 gdzieś 2GB/s zapis/odczyt i z podłączonym pod stary kontrolerem SATA2 pod pcie i SSD pod SATA3 na tym kontrolerze gdzieś prędkość maksymalna 250 MB/s(ograniczenie kontrolera). Zrobiłem klon dysku i przy codziennym uzytkowaniu nie zauważyłem różnicy nawet większość dużych gier się ładowała tak samo szybko. Jedynie kopiowanie większej ilości danych to wiadomo ale rzadko kiedy kopiuję duże ilości danych żeby specjalnie kupować 2 tak szybkie dyski. Rozumiem że dla jakichś specjalistycznych zastosowań to się przyda, ewentualnie dla szpanu.
według mnie juz powyżej 1GB/s w dysku jest tylko dla kogoś kto pracuje jako grafik, montażysta itp. Do użytku domowego, a nawet do grania w gry nie potrzeba więcej i raczej długo nie będzie potrzeba, procesor nie jest jest w stanie przerobić tak dużej ilości danych.
@@heniudamian534 Tak, z drugiej strony dyski z prędkościami dochodzącymi do kilku GB/s są już dość tanie i nadal całkiem chłodne więc je jest jeszcze sens kupować ale silić się na koniecznie najszybsze dostępne PCIe 4.0, o tych na PCIe 5.0 nie wspominając nie ma najmniejszego sensu, no chyba, że ktoś ma jakiś bardzo konkretny powód, żeby potrzebować tak szybkich dysków ale to dotyczy bardzo nielicznych osób.
szybkie dyski przydają się ogólnie przy pracy profesjonalnej, jako programista je bardzo cenie i odczułem znaczną różnice przy buildach czy operacjach na bazie danych po przejściu pcie 3.0 na 4.0
@@jaro931027 No tak, tylko, że większość ludzi nie wykorzystuje komputerów w celach, które uzasadniają używanie tak szybkich dysków, z kolei jak ktoś już wykorzystuje komputer w takich celach to jest w zupełności świadomy tego, że w jego pracy zrobił by z takiego dysku realny użytek.
sekunda tu, sekunda tam....
@moreleTV: Brakuje mi takiego testu: nvme_pci_5 włożone do gniazda pci_4.
Prędkość powinna spaść do 1/2.
Pytanie co z temperaturami?
Przydałby się taki test (najlepiej z kamerą termowizyjną).
Dyski nvme pci gen4 kiedyś się skończą, a starszy sprzęt można wykorzystać do innych zadań ;).
generalnie zrobiliśmy taki test. Prędkości oczywiście max na poziomie Gen4, ale temperatury ciekawie, bo tak jak na 5.0 throttlował praktycznie od początku testu, tak tutaj gdzieś dopiero w połowie benchmarku zaczął, ale i tak dużo spokojniej niż na Gen5 złączu. Nie wiem, na ile jest to interesujące, ale mam chyba jeszcze zapis z tego testu, mogę sprawdzić dokładne dane, tylko daj jakoś znać.
@@TekTesters Przeznaczenie: pula cache w zfs na moim domowym NAS (czyli będzie "orany"). To kiedy taki dysk padnie to kwesta czasu (w latach oczywiście) i wtedy o nvme pci gen4 będę mógł pomarzyć. Czyli: prędkość spada do PCI_gen_4x4 (8GB/s) i to wszystko. Tylko trzeba będzie poszukać takiego, gdzie kontroler nie będzie jakoś specjalnie się grzać i TBW będzie sensowne.
Wielkie dzięki za info. Tyle mi wystarczy.
Transfer spadnie x2 i ilość wydzielanego ciepła też co najmniej x2 - ale temperatury to inna bajka (można policzyć ale trzeba mieć trochę specyficznych danych). Ale jak to ma być do NASa to można i zejść niżej o ile płyta pozwoli PCI-E 3.0 albo 2.0 ustawić ... Pytanie jaką masz szybką sieć 1Gbit/s? 10Gbit/s? 40Gbit/s? Zakładam, że wąskim gardłem będzie sieć - 10Gbit - czyli ~1,2GB/s .... to wtedy lepiej kupić jakiś budżetowy SSD zamiast sztucznie ograniczać prędkość szybkiemu(i drogiemu)?
@@avadakedavra1205 z NAS do mojego kompa 2x 10Gbit (agregacja); reszta mieszkania po 2,5Gbit.na sprzęt, Jak dla mnie tyle wystarczy.
@@podszorstek7494 To dobry ssd na pci-e 3 powinien niby wystarczyć (pod 4GB/s) chyba, że zamierzasz dołożyć jeszcze uplinków do siebie w niedalekiej przyszłości. Opcję 40/100Gbit ethernet są raczej nieosiągalne. Właściwie to narowiaste 40Gbit odpada i zostaje 100Gbit ale nie ma sprzętu innego niż korporacyjny - kilkadziesiąt tyś (może kilkanaście już) i obowiązkowe światłowody..... A z ciekawości zerknąłem i ceny wkładek i switchy spadły mocno - tyle co koszt zestawu 10Gbit kilka lat temu ... pewnie w 20tyś by się zmieścił :) Tylko dodatkowe porty Pci-e x16 w kompach żeby obsłużyć karty 100gbit/s :))
epicka broda!
dzięki :D
Witam.
Jestem za testami tych duzych radiatorów na dyskach... 5.0.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
Brakuje jeszcze testu z radiatorem, który chłodzi dwie strony, lecz nie jest tak duży jak ten fabryczny.
W skrócie to jest tak że producent mówi "mamy tu taki szybki dysk działa z prędkością xxxx", ale producent zapomina dodać że robi to jedynie przez dwie do 5 sekund. Sytuacja zupełnie taka sama jak mieć ferrari, a jeździć po mieście 50km/h i mówić jak to mało się spala paliwa.
A żeby jeżdzić 50 w mieście i 110 po autostradzie wystarczy auto za 50k.
Jakie kości jakiej trwalosci?
8:26
odczyt: 12400 MB/s = 11.548 GiB/s (dysk uzyskał - 11.53 GiB/s)
zapis: 11800 MB/s = 10.989 GiB/s - (dysk uzyskał - 10.92 GiB/s)
PAMIĘTAJMY, że producenci podają pojemność i prędkość nośników pamięci w błędnych jednostkach! Podają w "bytes" zamiast "bibytes" a w informatyce używamy systemu binarnego a nie dziesiętnego 😉
MB - Megabyte (10³)² ≠ MiB - Mebibyte (2¹⁰)²
GB - Gigabyte (10³)³ ≠ GiB - Gibibyte (2¹⁰)³
Tak, wiem, ATTO używa złego zapisu GB, powinni używać GiB 😅
edit:
ATTO Disk Benchmark używa MiB (1,048,576 bytes), GiB (1,073,741,824 bytes) - info z menu help w programie
a co ciekawe
Crystal Disk Mark używa MB (1,000,000 bytes) - info na stronie producenta
dlatego wyniki w Crystal Disk Marku wydają się większe ;)
Pozdrawiam.
A pod tym wszystkim 1 bajt = 8 bitów
I jeszcze dochodzi format partycji ^^
pierwsze widzę te bibajty - to jakaś nowomowa jest?
Przy kilobajcie 2,34% megabajcie 4,63% gigabajcie 6,87% terabajcie 9,05% RÓŻNICY rozmiaru między zapisem dziesiętnym a dwójkowym.
@@danielkowalski7527 Jednostki bi - binary prefix zostały wprowadzone w 1999r, cytując wikipedię "The binary prefixes "kibi", "mebi", etc. were defined in 1999 by the International Electrotechnical Commission (IEC), in the IEC 60027-2 standard (Amendment 2). " Więc to nie jest żadna nowomowa 😉 To tak samo jak potocznie przyjęło się w pamięciach RAM stosowanie Mhz dla pamięci DDR, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5, gdzie do tego typu pamięci prawidłowe jest MT/s ( megatransfers per second)
@danielkowalski7527
Jednostki bi - binary prefix zostały już wprowadzone w 1999r. Wiec to taka 25 letnia nowomowa 🙃Tylko, że wcześniej i nadal się o tym za bardzo nie mówi i większość używa MB, najgorsze jest to, że producenci pamięci masowych wykorzystują to i liczą pojemności i prędkości w systemie dziesiętnym. (Marketingowo lepiej to wygląda) a cytując wikipedię:
The binary prefixes "kibi", "mebi", etc. were defined in 1999 by the International Electrotechnical Commission (IEC), in the IEC 60027-2 standard (Amendment 2)
To tak samo jak z pamięciami RAM, większość używa nieprawidłowo Mhz, gdzie od DDR i wzwyż powinno się używać jednostek MT/s (megatransfers per second). 😉
a w przypadku dysku gen5 nie obcina linii pcie karty graficznej do 8x? - powoduje to spadek wydajnosci karty graficznej ?
mam pytanko jezeli zamowilem od was kompa i mam usluge zebyscie mi go zlozyli to dostane wtedy pudełka od karty,procka,chlodzenia itp.?
Kiedyś kiedyś były takie wariacje jak montowane komputera w akwarium z olejem, ciekaw jestem czy w tych czasach topowy zestaw nie zagotował by tego oleju w parę minut.
Teraz chłodzenie wodne na dyski ma sens w Custom LC xD
Możecie wrzucić chłodzenia z alloexpres jeyi
U mnie na dysku spatium m580 frozr prędkości pokrywają się z tymi deklarowanymi przez producenta odczyt 14500 zapis nawet odrobinę lepiej , bo 12800, temperatury max 55 stopni
Mnie ciekawiłby test dołączonych radiatorów ssd 5 gen na płycie głównej od różnych producentów i różnych przedziałach cenowych (np: gigabyte aurus 670e master/xtreme, tuf gaming 670e etc.) oraz sprawdzenie czy dają radę schłodzić ssd.
na aliE masz po 5-19zł od małych do kolosów z ciepłowodami szeroki wybór odpromienników na ssd m2
Tymczasem ja nadal na dyskach SATA... 🗿
Zrobilibtlyscie jakiś poradnik z laptopami do grania szukam aktualnie czegoś i ciężko znaleźć gdzieś jakieś poradniki
gdybym miał taki dysk mógłbym zapisywać video w formacie nieskompresowanym :)
Raczej musi być duże chłodzenie skoro dysk na pci-e 4.0 lexar nm790 ledwo co jest w stanie schłodzić radiator na płycie głównej aorus x570 pro ax. Żałuję że nie kupiłem wersji z radiatorem tak jak w przypadku samsung 980 pro.
Kurde, z jednej strony to chłodzenie dysku od MSI to taka przysłowiowa krowa lecz daje radę. Natomiast chłodzenia z wbudowanym wiatraczkiem/wiatraczkami stety niestety potrafią doprowadzić do bólu głowy.
Dlatego wielkie radiatory i brak wiatraczków to najlepsze rozwiązanie.
Myślę, że w przyszłości chłodnica od Stara 200 wystarczy by to schłodzić.😊😊
System klimatyzacji w PC obsługujący GPU, CPU i M2 😆W razie przegrzania również mózg użytkownika.
@@ManiekYTTV Custom Loop made by Star 😀
Spróbujcie sobie cofać film od pierwszej sekundy zobaczycie co się stanie xD (na telefonie)
Kontorler jest lustrzany - dlatego termowizja widzi go jako chłodniejszy. Przyklej na niego czarną taśmę izolacyjną, albo polamluj czanym matowym markerem.
pcie 3.0 bez chodzenia i zabezpiecznia termicznego tez zagrzejesz do 100
szkoda ze nie sprawdziles jak sobie radzi chlodzenie z plyty glownej jakie sa roznice
Mówisz o chłodzeniu sekcji zasilania? To jest chłodzenie od AiO
Sprawdziłem przecież 🙂
weź zrób chłodzenie wodne na hotspota albo walnij taki cooler gen 5 na niego i sprawdź temp ;P
Błagam nagraj odc o samsung odyssey neo g8
Skoro już masz taki dysk to może warto zrobić porównanie (np. czasu kopiowania dużych plików) z jakimś dobrym SSD Pcie 4.0 np. Goodram PX700 🙂
a jak taki dysk wypada podczas zwykłego użytkowania ? , czas wczytywania systemu czy uruchomienie gry, czy standardowo zysku tyle co w pysku xD
Jaki tekst xD
Jest zysk w benchmarakch, widać w porównaniach SATA vs gen3 czas ładowania gier jest bardzo zbliżony. Może kogoś ratują 2-3 sekundy różnicy.
Prosta zasada, nie wiesz, że na pewno potrzebujesz tak szybki dysk to znaczy, że go nie potrzebujesz i nie ma sensu za niego przepłacać.
sekundę tu sekndę tam zyskasz
@@danielkowalski7527 Sekunda tu, sekunda tem i w ciągu kilku godzin oszczędzisz ile? 30 sekund? Jeśli nie robisz czegoś przy czym dysk jest naprawdę mocno obciążany i jeśli zysk z tego to nie jest skrócenie twojej pracy o co najmniej kilka procent to nie ma to w zasadzie żadnego znaczenia, możesz sobie wmawiać, że w jakiejś większej skali będzie to niesamowita oszczędność czasu ale prawda jest taka, że w większości przypadków zaoszczędzi się na tym mniej niż Ty poświęciłeś czasu na napisanie swojego komentarza dlatego realnie jest to bez znaczenia.
No to czekać na AIO do dysków 🤣🤣🤣🤣🤣
Przecież jest, choćby Siren GD120S.
Kiedy Kamil Roast zestawów widzów z konkursu 😄 ?
już niedługo :)
@@TekTesters super 🤫😁
Zdjąć wszystkie radiatory i całość zatopić w oleju
Ja widziałem chłodzenie wodne do dysku M.2 😂
Są bloki wodne do chłodzeń customowych, a i kompletne AiO dla dysków M.2. Są też chłodzenia wodne dla kości pamięci RAM...
Test powinno sie robic npmprzez tydzien normalnego dzialania pc i potem dane zaprezentowac. Pare razy bedzie throtling.
Chlodzenie z płyty zazwyczaj wystarcza😊
co to znaczy normalne działanie? Ktoś kto pracuje w wordzie? ktoś kto gra? ktoś kto jest montażysta i przerzuca tb danych? Ktoś kto jest programistą i robi skomplikowane kilkudziesięciominutowe operacje na bazie danych gdzie wtedy też dysk jest wąskim gardłem?
@@jaro931027 chodzilo mi o przecietnego czlowieka. Wszystko po trochu sprawdzac. Np granie, sciaganie gier, jakies kopiowanie max 300gb. Ja mialem chwilke dysk 5.0 bez radiatora i sprawdzalem to nigdy nie dobił do temp throtlingu a kopiowalem duzo
@@danielloqwe no więc to nie jest dysk dla przeciętnej osoby tylko dla profesjonalistów i tam ci ten test który chcesz zrobić nic nie da.
@@jaro931027 ja nie jestem pro a mam dysk 5.0 xd
@@danielloqwe no czyli przepłaciłeś, a w zasadzie straciłeś bo 4.0 by ci nie throttlował
Esta empresa vende en toda Europa, pero si tienes un problema no atiende las reclamaciones. Si envias un producto a reparar que esta en garantia, te dicen que lo han recibido dañado por el transporte y no atiendes la reclamacion. NO SON DE FIAR.
Tak sobie myślę, że jakaś kolejna generacja płyt głównych i dysków m2 będzie wyprowadzała te dyski na zewnątrz kompa, gdzie nie będzie ograniczenia wielkością obudowy i dyski robione w tej technologii będą naprawdę chłodne i wydajne. Jak do tej pory cała koncepcja jest taka, żeby wszystkie te podzespoły upchać w konkretnej obudowie. Czyli limit wolnej przestrzeni. Nie wiem jak to będzie wyglądało, ale jestem absolutnie przekonany, ze takie zmiany nastąpią wkrótce.
Najprościej to wrócić do tzw. kieszeni na dysk, łatwiej wtedy wymieniać dysk itp.
już to możesz zrobić na przejściówkach pod usb
jeszcze troche i bedziemy dokupywac 3 aio do dyskow, majac je juz do procka i karty
Da się ciekły azot to schłodzi 😁
Przecież Team Group robi AiO dla dysków M.2 - SIREN GD120S :P
Jeszcze trzeba pamiętać o chłodzeniu wodnym pamięci bo i takie już są...
"Odpromiennik" to mi się od zawsze kojarzy z jakimś cudownym urządzeniem sprzedawanym przez szarlatanów celem usuwania promieniowania żył wodnych, wifi, 5G i czego tam jeszcze sobie nie wymyślą jako przyczynę wszelkiego zła :D . Zostańmy lepiej przy standardowym nazewnictwie typu chłodzenie/radiator :D
No a co po polsku znaczy radiator? ^^
Poza szarlatanami to jeszcze radiesteci zajmują się odpromiennikami, służby specjalne, firmy mające do czynienia z elektromagnetyzmem itp.
ciekawe gdzie ten radiator ma sie zmiescic jak pierwszy slot jest zwykle pod karta
Zazwyczaj jest nad kartą.
Czekam na chłodzenie wodne dysku i ramu
Jedno i drugie już jest...
Co takie duże zużycie dysku w tak krótkim czasie?
Totalna porażka 😮
Witam takie pytanie w kwestii chłodzenia. Dzisiaj zauważyłem przy teście obciążeniowym procka że mi temperatury dość wysoko lecą do góry. Procek 5800x3d, chłodzenie Arctic liquid freezer II 360 ARGB zakupione w grudniu na morele. Wiatraki kręcą, również ten mały przy procku chłodzący sekcję zasilania a węże ledwo ciepławe z chłodnica też letnia a na procku 90. Próbowałem przechylać kompa bo może zapowietrzone ale nic nie dało, zresztą chłodnica jest powyżej proca u góry obudowy więc marne szanse zapowietrzenia, żadnych wycieków. Myślę że pompa wody padła.
A pompa jest ustawiona na 100% obrotów w BIOS ?
@@danielx5294 To chłodzenie nie ma osobnego zasilania pompy. Podłącza się je przez złącze wentylatora CPU
@@krzysiek19771028 Ale na tym złączu też można ustawić w BIOS...
Upały są, myślałeś że temperatury będą takie same jak w zimie?
e tam nvmie pcie 4 wystarczy
I jak tu w laptopie to chłodzenie zamontować 😅
dotnie się :D
@@TekTestersAle dotnie się chłodzenie czy laptopa ? 😂😂😂
Dyski coraz mniejsze, a chłodzenie coraz większe ;)
Spiko testy
Super test
cześć, bo ostatnio zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś taniego laptopa do gier takich jak War Thunder, Dying Light 1, enlisted, euro truck itd. macie coś do polecenia?
tak
👍
herbatę można grzać na nim
Miniaturyzacja :D
To jak to założyć do laptoka?
Trochę będzie wystawać ale się przyzwyczaisz
Nie jest Gotowa to mało prawdopodobne. Jest niedopracowana
93h przepracowane i już 2% zużycia o matko
Cóż, każdy przelot choćby takim CrystalDiskMark'iem obniża poziom żywotności dysku, o czym nawet sam twórca informuje... Nie mówiąc o innych programach testowych, czy przerzucaniu wielkich plików dla testów. A jeśli ten dysk na dodatek to jakiś sampel wędrujący od youtubera do youtubera to jego zużycie jest dodatkowo zwiekszone mimo krótkiego okresu działania... Albo kontroler pokazuje głupoty tak jak moje dwa kontrolery na dyskach Goodram. Oba dyski (CX400 oraz IRDM) od pierwszego dnia, czyli 3 lata temu do dziś stale pokazują taką samą wartość czyli 99% pozostałego życia i 33⁰C temperatury... Niezależnie co bym z nimi robił, czy byłoby 30⁰C czy 10⁰C temperatury otoczenia, kontroler stale pokazuje niezmienne wartości w chwili włączenia jak i kilka godzin później...
Przy końcu żywotności trza nagrać muzykę/filmy i traktować jako CD ^^
Bo sie grzeja. Zaoszczedzilem wam ponad 11 minut.
Na razie kompletnie nie opłacalne te nowe dyski na piątce pozdrawiam
No ten dysk to jakaś lipa, Ja rozumiem, że dysk szybki, ale z tym mniejszym radiatorem takie spadki? Przecież Kingston KC3000 z tym samym radiatorem by wyciągnął ponad 7 gb/s i nawet by nie dobił 80 stopni, a ten 6 gb/s i ciągle spada. Jedno wielkie nieporozumienie.
@@sqanns5787 jak zdejmiesz opony to na felgach też pojedziesz - tyle że wolniej. Radiator ma być.
@@danielkowalski7527 Radiator ok, ale nie takie bydle. Ilość ciepła totalnie niewspółmierna co do wzrostu osiągów względem dobrych dysków pod PCI-E 4.0 którym wystarczy spokojnie radiatorek z płyty głównej.
Jeszcze chwila i dyski beda chlodzone jak karty graficzne np. Gtx 960😂😂😂
Wyobrażam sobie jak ludzie będą musieli się upewniać czy chłodzenie dysku zmieści się im do obudowy czy nie będzie za wysokie albo jak zaczną robić do tych chłodzeń podpórki jak do kart graficznych. 😂
Duza roznica bedzie miedy 5.0 a 3.0 tylko do systemu ?
Zależy od modelu dysku i wydajności ogólnej PC ale 90% ludzi nie zauważy róznicy miedzy dobrym dyskiem na 3.0 a 5.0
zależy też od płyty czy obsługuje 5.0
To tak jakbyś kupił Ferrari do jeżdżenia raz na tydzień do kościoła.
Moc jest, szpan jest, jakość wykonania top i entuzjasta westchnie z dumą, ale Ty w życiu nie wrzucisz nawet trzeciego biegu ;)
@@AK-vg6ciChyba, ze do Watykanu do kosciola bedzie jezdzil 😜
@@AK-vg6ci Brawo. W końcu głos rozsądku w tym stadnym baranim pędzie za cyferkami. Ludzie brandzluja się do benchmarków i gonią za pustymi wynikami, które oczywiście mają sens w konkretnych zastosowaniach, ale w zwykłym codziennym użytkowaniu są bezwartościowe. Te kilka sekund różnicy między zwykłym ssd sata a m.2 w czasach ładowania gier czy systemu są marginalne. I tak właściwie większości w zupełności wystarcza nadal stare dobre ssd sata.
a później w razie reklamacji problem, u was , jak z kompem kirlena
kiedy to było nagrywane, że tam jeszcze cs go na pulpicie 😂
Ikona mi się nie zmieniła 😅
Niedługo to dyski M2 będą mieć chłodzenie wodne bo tak się grzeją 😂😂😂😂😂😂
Już można kupić choćby AiO Siren GD120S, a praktycznie każdy liczący się na rynku producent chłodzeń customowych ma w swojej ofercie bloki wodne na dyski M.2...