Fajny film, powiedzieć że temat ujęto kompleksowo to jak nic nie powiedzieć ;) Mam w rękach właśnie HP T610, który też wydaje się dobrą platformą pod tani NAS. dwurdzeniowy G-T56N, dwa 22pinowe porty SATA + 1 port PATA +2x USB3.0. taki terminal za 100zł można kupić z zasilaczem. Natomiast nie popieram (i zupełnie nie rozumiem obecności w ofercie dużych producentów) NASów jednodyskowych. Jak dla mnie mirror na dwóch dyskach w takim rozwiązaniu musi być - w końcu to są jakieś dane, które uznano za warte zachowania... szkoda stracić je przez prozaiczny pad dysku ;)
Trzy kwadranse minęły szybko. Wciąż podziwiam ilość pracy wkładaną w te filmy :) Aż pomyślałem, że warto reaktywować jakiś projekt tego typu, szczególnie, że kończy mi się miejsce na dane w kompie. Trudno jest skomentować tak długi film, nie rozpisując się. Powiem więc tylko: inspirujące :) Pozdrawiam!
Po za tematem filmu. Jak tak patrzę przez pryzmat ostatnich lat to jesteś jedynym Twórcą którego produkcje obejrzę zawsze, czuć tu włożoną pracę a te historyczne umilają czas na trasie pomimo odtwarzania któryś raz z kolei. Dobrze się tego słucha. Życzę dalszego rozwoju 👍
Cała magia polega na Twoim głosie , słucha się mega przyjemnie ,materiały petarda wysłuchałem wszystkie a co niektóre nie raz ,jedyne do czego można się przyczepić to czemu trzeba czekać tak długo na kolejne materiały
No elegancki materiał, sporo pomocnych trików. Dodam od siebie kilka spostrzeżeń. Co do budowy to wentylator można wziąć jakikolwiek mamy pod ręką i przykręcić nawet i na zewnątrz obudowy lub wewnątrz. W zupełności wystarczy taki przepływ powietrza. Można też zrobić otwór w obudowie lub kierownice powietrza z jakiegoś kartoniku/folii. Pobór prądu w większości zależy od włożonych dysków. No i opcji oszczędzania samej płyty głównej, niekoniecznie samego TDP. Na dłuższą metę dyski 2,5" do urządzenia które ma być włączone 24/h są bardziej awaryjne niż 3,5". Natomiast jeśli ma być włączany rzadziej, to między dyskami 3,5 nie będzie wielkiej różnicy w prądzie. Taki paradoks. Wszystko zależy do czego ma być wykorzystywany taki sprzęt. Moim skromnym zdaniem szkoda się bawić i składać NAS na tanich cienkich-klientach żeby potem dokupywać kolejne adaptery. Płyty ze zintegrowanymi procesorami Intel z serii Celeron/ Pentium nie są tak drogie. Wystarczy kupić kilka tanich obudów na dyski 2,5". Dodając że masz drukarkę 3D/ możliwość zrobienia obudowy, to warte rozważenia. 4 wątki, 4 dyski, 16gb ramu i to już daje więcej możliwości niż tylko samba, i przerasta gotowe rozwiązania w swoim budżecie. Szczególnie poniżej 1k.
Ja mam inny pomysł na tego "większego": 3 dyski po 2TB spięte w RAID5 i mamy 4TB do wykorzystania i jeszcze redundancję, bo jak jeden padnie, to dane wciąż będą całe - wystarczy dołożyć nowy i macierz się zrekonstruuje.
Ja u siebie w pracy wykorzystałem stary serwer HP (Xeon, 16GB ram) z 8 dyskami 1TB i Rockstor NAS, tyle że to nie jest tanie rozwiązanie (dla mnie było, i tak to miałem po wymianie sprzętu na nowy), aczkolwiek działa super :)
Ten filmik to miodzio na moje serce , bo sam posiadam oba futra oraz rozwiązanie które pojawiły się w filmie, dodam że port USB na płycie głównej z jednej strony obsługuje 1A a z drugiej 0,5A . Do tego da się postawić na tym Synology DSM 5.2 i śmiga aż miło zainstalowane od roku ^^ P.S. kolega ma na s720 OMV czas pracy ~189dni a pendrive dalej działa xD
@@BearDave O ile dobrze pamiętam to od strony brakującego pinu, nawet w manual jest opisane 5v USB oraz 5v SATA. Futro już 6 miesięcy 24/7 z xpenology DSM 5.2 śmiga i starym 1tb z laptopa co ma poboru 1,1A :p
@@BearDave za parę PLN na aliexpres dorwiesz kabelki SATA pod te piny oraz ramkę na dysk 2,5" którą montuje się zamiast śledzia, spokojnie wsadzisz w nią dwa dyski :)
Aż przypomniało mi się jak zrobiłem pierwszy bieda nas w domu z płyty Gigabyte g31m s2l z Celeronem D 440 i 1gb ram i działał super (jak co płyta obsługuje bez problemu dyski 4t).
Coleslav, zrobiłeś idealny materiał na moje potrzeby. Nie dalej jak przedwczoraj zastanawiałem się, jaki sprzęt użyć do NAS/HTPC chodzącego 24/7, by nie zbankrutować - odpalam YT, a tu jest materiał od mojego ulubionego RUclipsra o podobnym zagadnieniu. Mam nadzieję, że następnym razem znów się wstrzelisz w to, co mi chodzi po głowie :) Skoro już piszę komentarz, muszę przyznać - nie ma innego youtubera, którego filmy obejrzałem od deski do deski, nie poganiając żadnego fragmentu filmu, a niejednokrotnie wracałem tutaj po kilka razy posłuchać tych samych historii :)
Fajny materiał. Ja z kolei poszedłem w trochę inną stronę i "bieda nas" aka dysk sieciowy zrobiłem po prostu z... routera. Wiele dzisiejszych routerów ma jakieś wyjście USB, a nawet i dwa i bardzo często juz samo oprogramowanie producenta wspiera podłączanie do niego magazynów pamięci (a jak nie wspiera to bardzo często można taką obsługę dodać instalując np. jakieś OpenWRT). Ba, wiele takich routerów ma już takze natywnie wbudowaną obsługę np. DLNA więc może nam posłużyć za bieda-serwer media center. A mój router Asus RT-AX56U (kupiony w okolicach 400 zł) dodatkowo może nawet natywnie pobierać torrenty, więc już w ogóle wypas. Wszystko to także w podobnych, albo niewiele większych pieniądzach,a nawet i mniejszych jeżeli pojdziemy w jakiegos bieda tp-linka w okolicach 100 zł i jeżeli nie zależy nam na obsłudze wielu dysków, a po prostu jeden wystarczy. A wielką zaletą jest to, że mając już taki router nie ponosimy dodatkowych kosztów na zakup urządzeń które jeszcze będą generować nam dodatkowe koszta za prąd niejako piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu.
Jaram się tym kanałem. Nie dość że chłop ze Świdnicy wyjaśniania wszystko jak debilowi to jeszcze jest mega ekspertem w dziedzinie retro. Dzięki Panie Colesław wiele się od Pana uczę!
zobaczylem twoj kanal ogladajac film o mcafee. myslalem ze to nastepny kanal dokumentarny. a tu niespodzianka. super perelka youtube'a. i nawet tym NASem w punkt trafiles. powodzenia
Dziękuję za porządny materiał! Super robota. Dopinguję również do pracy przy następnym. Ja też szukam ciekawego rozwiązania do wirtualizacji, z opcją W10 po RDP, NAS, Backup, docelowo kamery. No i ważne - sensowne TPD, bo bez tego to żadna filozofia.
Widzę że te "futerka" warto skupować bo obecnie cena jest super, coraz więcej ludzi się nimi interesuje :D sam na dwóch takich odpaliłem batocerę i radzi sobie super.
22:00 Podpiąłeś za pomocą kabelka od głośnika dwa dyski do złącza USB 2.0 które jak mówiłeś daje 0.5A a oba dyski jeśli dobrze myślę razem biorą 1.1A - będzie to działać stabilnie czy coś źle rozumuję? :D
Dopiero znalazłem czas żeby Cie obejrzeć, super jak zwykle, zainspirowałeś mnie, dysków 3,5' mam bez liku sprawnych dzięki Coleslav. 👍 Dobrze że testowałeś w CB 11.5 a nie CB 23, bo w tym drugim była by bieda. 😆
super materiał :) co prawda niedawno kupiłem używanego 2 dyskowego qnapa ts-230. Wcześniej poddałem się z instalacją OVM na rpi3 - sypał się podczas wstępnej konfiguracji (przy instalacji wywalało wifi, a miał śmigać właśnie po wifi...), ze względu na brak czasu się poddałem. Potrzeba mi było po prostu czegoś, co działa.
Mój bieda Nas zbudowany jest na rasberry Pi oraz tunerze satelitarnym skybox. Zasilanie i dysk 2Tb obudowa wykorzystana ze skyboxa. Zainstalowany Linux, domoticz, kodi server FTP itp podłączone pod tv dawniej jeszcze była 1 kamera USB i monitoring. Chodziło to tak ze 3 lata non stop teraz już mniej.
Wielki szacun za ten materiał! 100% quality content! :) Szczególne propsy za to, że to nie suche dane, ale cała masa protipów, a to jak upchnąć dyski, a to kiedy warto zastosować aktywne chłodzenie, czy gdzie szukać dodatkowego zasilania jak w 28:18. Przy okazji odcinku o plex'ie nie pokusiłbyś się też o poszerzenie go o RAID na zewnętrznym kontrolerze? Bardzo chciałbym zbudować RAID5 ale ponoć kontrolery w mobo to syf, a te zewnętrzne to jakaś czarna magia.
Zainspirowałeś mnie kiedyś tym filmem i teraz sam mam takiego NAS. Tylko, że moj NAS ma i5 i RAID 0 2x2 TB. Komputer poleasingowy kosztował mnie 170 zł :) problem z dużym poborem mocy, ale zależało mi, żeby siedział tam proxmox, a NAS był wirtualizowany. Niestety Open Media Vault nie dał się zainstalować z wirtualizowaną kartą sieciową, a nie chciało bawić mi się w konfigurację, więc wrzuciłem Rockstar i śmiga aż miło. Chociaż korzystam z tego nieco inaczej niż standardowy magazyn danych albo backup.
Filmik w punkt, akurat wtedy, gdy myślałem nad jakimś fajnym rozwiązaniem na dysk sieciowy ☺️ Z racji wielkości i kosztów użytkowania osobiście postawie na S720, którego miałem już nabyć dawniej na swego rodzaju Media Center, bądź konsolę (po zobaczeniu poprzedniego odcinka z udziałem tego terminala), jednak u mnie rolę konsoli retro pełni Wii, a rolę Media Center pełni Xiaomi TV Stick(który ogarnia Netflixa i tv od dostawcy na tyle, że nie otwiera się nóż w kieszeni, jak to mówią jest hukowo, ale stabilnie). Jeśli już w końcu kupię S720 to będzie pewnie NASem 🙂 mam nadzieję, że ten film nie wywinduje cen egzemplarzy tego terminala tak mocno, jak film o S400 w wykonaniu twoim jak i ten film Sapera 😂 A dodatkowo muszę dodać, że to kolejny świetny materiał na twoim kanale, oby więcej i częściej, oczywiście w miarę możliwości ☺️
A może byś nagrał jakąś małą serie o TrueNAS (kilka odcinków), jak go konfigurować, co tam jest a czego nie ma. Jak poszczególne opcje włączać/instalować krok po kroku !! jak wykorzystać swojego NAS.a. Tak by każdy kto nie ma o tym pojęcia mógł to sam w domu skonfigurować i używać. By mu działało wszystko. (Jak po sprawdzać że to co zrobili faktycznie działa) ps: jakie fajne opcje warto sobie zainstalować a jakie. I ich używać. Ps: jak wymieniać uszkodzone dyski i odbudowywać macierze itp. 😊😊 Dasz radę ?? 😊😊
Zupełnie bieda opcja to użycie starego desktopa. Każdy zmienia co jakiś czas komputer, więc obudowa, płyta i pamięć będzie praktycznie za darmo. Większość pewnie nawet jakiegoś SSD SATA 64 Gb czy 128 Gb będzie miał w szufladzie. Dla oszczędności w biosie trzeba ograniczyć taktowanie CPU, jak się da to undervolting. Zmniejszy to zużycie prądu.
Już dawno chciałem jakiś dysk sieciowy z terminala. Dzięki temu filmikowi uzyskałem dostęp do tacki na dyski która była mi do tego niezbędna. Na aliexpress znalazłem też, że istnieją karty z czterema portami SATA na miniPCIe za circa
ASRock Z87 Extreme4 [8x SATA 6Gb/s] - 249 pln Intel Core i5-4590T [TDP=35W] - 120 pln Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz DDR3 - 90 pln Zasilacz Delta GP350 W - 28 pln Intel SSD 80GB [na system] - 53 pln Obudowa Mustang - została po modernizacji komputera któregoś znajomego, ale wyceniłbym ją na 20 pln. Wszystko używane. W sumie to jest 560 pln (ceny wiosna 2022, bo wtedy modernizowałem swojego "NASa") i wydaje mi się że ta konfiguracja jest jednak nieco mocniejsza i bardziej rozwojowa od platformy na Atomie. Ale mogę się mylić. Dysków na dane nie policzyłem, bo moje dyski to jakaś zbieranina dysków 2.5" pozyskanych z laptopów znajomych po tym jak wymieniłem im na SSD. W sumie 4 sztuki: 160 GB, 2 x 500 GB, plus jeden dysk 1TB który pochodzi z mojego laptopa. Znajomym robię wszystko za darmo, więc w dowód wdzięczności często dostaję to co zostaje po modernizacji/naprawie. W mojej konfiguracji żadne wiatraki, prócz tego na procesorze, nie są potrzebne bo nic tu się nie grzeje. Spokojnie wystarczyłby ten w zasilaczu. Ja jednak włożyłem jakiś 80 mm z tyłu obudowy, bo po prostu miałem. Chyba z jakiegoś zasilacza. Ważne było, żeby był cichy. Czyli mógł być słaby, a nawet powinien być, byle tylko wymuszał jakiś ruch powietrza. Ogólnie całość jest niesłyszalna nawet z odległości 1 metra. I to było dla mnie najważniejsze, bo chodzi 24/365. Mam na tym serwer TeamSpeak dla znajomych i serwer FTP. Dodatkowo dla domowych użytkowników serwer plików i drukarek. Całość jest kompromisem między wydajnością (na moje potrzeby) a możliwie niskim poborem prądu, niesłyszalnością w domowym otoczeniu i ceną gratów. Kolejność przypadkowa. Pobór prądu to 48 W. W planie mam zamiar przełożyć do niego całą bazę multimediów dla Kodi, która aktualnie leży na dwóch 2TB dyskach w HP DC8300 SFF {i7-3770 GTX 1050Ti}, który leży w innym pokoju pod telewizorem razem z konsolą. Robi za konsolę PC. Po przeniesieniu, smart TV (na którym Kodi już zainstalowałem) mógłby korzystać z multimediów, które znajdowałyby się na komputerze, który i tak chodzi na okrągło. Zresztą, byłyby dostępne dla każdego w domowej sieci. To taka moja alternatywa.
Bardzo ciekawy materiał! Będę musiał przyjrzeć się temu oprogramowaniu. Często firmowe NASy mają błędy w oprogramowaniu, producenci wymagają wgrywanie poprawek lub czekanie na poprawki.
Każde oprogramowanie ma błędy. Napisz program jedno wejście, jedno wyjście, impuls na wejściu zmienia sygnał wyjścia na przeciwny. Podstawa, a pierwsze kilkanaście prób będzie z błędami ;). Grunt to aktualizowanie bez wysypania się całości, a w tym no Sunology dają radę.
Podoba mi się to jak kompleksowo pokrywasz trywialne tematy.Śmiało mogę powiedzieć że stopien tego wnikania załsuguje na głosowo-tekstową wersję cechy "oddly satisfying" :)
Czy możesz opowiedzieć coś więcej o tym dodatkowym 6 dyskowym kontrolerze? Jak wyglądają transfery danych z dysku A do B? PCIEx1 mocno ogranicza przepustowość? Posiada diody sygnalizujące jakąś pracę/awarię dysku? Co z transferami, jak się pobiera dane z 2-3 dysków na raz na dysk podpięty do kontrolera mobo? Czy obsługuje smart (np czy crystal disk info widzi smart podpiętych dysków) i hot swap dysków / wyłączenie ich po jakimś czasie? Mam podobny projekt z dyskami hdd/ssd, ale na moje nieszczęście gdy strzelił mi kontroler na płycie, był też wybuch gorączki CHIA i ceny tych zabawek dosłownie zwariowały. Kupiłem wtedy Adapteca 6805, ale rozruch trwa wieki, wymaga formatowanych pod sobą dysków i nie widzi smart😅 Byłbym mega wdzięczny za informacje :D
Dobry i prosty pomysł na "BiedaNAS" to router z portem USB na openwrt i po prostu wpięcie tam dysku na USB. Oczywiście wydajność 4 liter nie urywa ale działa i setup jest prosty. Do tego niskie zużycie energii i nie ma dodatkowych urządzeń poza samym dyskiem.
💪😎👌 Czyli widzę dziś coś praktycznego... Choć wciąż w klimacie retro... Fajny pomysł! P.S. Przy okazji fajnie rozwija się Twój kanał! Mam nadzieję, że i mój ruszy wkrótce z kopyta! 🐎
Dobry materiał, u mnie od 2 lat stoi taki bieda-NAS na Sempronie 3850 (Socket AM1, 25 W TDP, ale widziałem tyle tylko w 100% stress teście), 16 GB RAM DDR3 (dorwany za bezcen, przydatny pod cache ZFS) i 3 dyskach 500 GB w ZFS RAID-Z1 (ekwiwalent RAID 5), generalnie na XigmaNAS (fork starego FreeNASa) działa bardzo zgrabnie, tylko niestety karta SAS Della podbija zużycie prądu do ~55 W w idle.
BTW S900 występuje także w wersji z dwurdzeniowym procesorem G-T56N; aczkolwiek etykieta ma napis "S900n". Niemniej na Allegro opisują go często jako S900. Także na stronie Fujitsu nie ma wzmianki o "S900n". Niestety w moim egzemplarzu z radiatora idzie heatpipe do drugiego radiatora... który jest dosłownie przed maskownicą PCI co wyklucza wrzucenie tam nawet tacki z 2,5" HDD, mimo że rozmiarowo obudowa jest tożsama z S720.
32:20 a to nie dlatego taka cena bo trochę zdupiłeś przy wyborze dysków? Wydaję mi się żę lepiej by było od razu brać większe, co najmniej po 2TB, wykorzystałbyś wtedy 2 miejsca na dyski i tylko 2 złącza (nawet bez tych przelotek z USB), miejsca tyle samo, raid mirror byś dał a cenowo byś zaoszczędził na spokojnie ze stówkę jak nie więcej + byś miał miejsce na kojne dyski w przyszłości (po jakimś czasie uzywania zobaczyłbyś ile byś potrzebował i docelowo mógłbyś dać myslę nawet i 2x4TB i podłączyć przelotką do USB)
Wiem że na potrzeby filmu sporo kombinacji, ale te dyski wyszły dość drogo, też bym kasy nie wydawał na te przelotki tylko kupił 3.5 cala 4TB i podpioł na USB 3.0 co najwyżej. Albo kompa kupił na jakimś i3 za 200zł - ma to wszyszystko, jakies stare używki dell albo hp
Tak ci podpowiem jak dalej chcesz się w to bawić - popatrz sobie na procesory sandy / ivy bridge z końcówką "s" albo najlepiej "t". Fajnymi modelami są: i5-2300T (akutalnie da się znaleźć za 65zł ale mało ich jest), z gorszych trochę ale dalej to trakich prac są overkillem to: i3-2120T (40-50zł), i3-3220T (65zł) lub z nowszych to i3-4130T na przykład + wiele i5 ivy bridge kosztuje coś koło 80-90zł nie zależnie czy mają niski pobór energii czy nie, możesz teżprzeszukać allegro i coś dla siebie znaleźć
Swój serwer zbudowałem na rangee R800R (czasami rebrandowany jako OEM innych firm), na allegro kupiłem go za 65zł. Do tego dysk na USB 3.0 (który już miałem) i śmiga. Dość mocny by stawiać trochę bardziej wymagające usługi (chociażby Immich) i wciąż bardzo zgrabny pobór mocy
Niedawno (jakies 3 miesiace temu) zamienilem mojego NASa zrobionego na Fujitsu Futro S700 po paru latach sluzby na Fujitsu Futro S720. Z pierwszego bylem bardzo zadowolony (teraz robi za maszynke z RetroPie dla dzieciakow) a drugi coz, niby to samo ale o wiele lepiej ;) Z ciekawostek - przy 4GB RAM na Futro S720 mozna uruchomić Skyrima i przy srednioniskich utrzymuje calkiem grywalne 20-30 klatek (niestety wysypuje sie randomowo w roznych miejscach wiec raczej wylacznie jako ciekawostka). Jako ciekawostkę numer dwa dodam ze zrobilem sobie tez tam testowa instalacje Kubernetesa w oparciu o Dockera i Minikube (i... tez dobrze dziala ;).
Temat w punkt! Właśnie bawię się w wolnym czasie od kilku dni w proxmoks'ie z wirtualnym NAS na omv. Maszyna na HP T630. Postawiony Pihole i NAS. Wszystko śmiga pięknie. Szkoda że nie można dodać do NAS zwykłego dysku na NTFS z kolekcja filmów lub nie wiem jak to zrobić:) Zużycie energii to całe 4-7 W :)
Hmm, a czy to nie jest tak, że na OMV nie można formatować NTFS, ale jak dodasz taki dysk, to jest on widziany normalnie? Coś mi się kojarzy, że tak to było u mnie.
@@c01e514v pod omv nie ma wyboru NTFS. Zaraz podepnę jakiś dysk NTFS , zrobię przekierowanie w proxmoks'ie do wirtualnej maszyny z nas i zobaczę, ale chyba do udostępnianych folderów nie da się wybrać/dodac dysku bez partycji linuxowej. Edycja: no działa :) Trzeba pamiętać aby każdy etap zatwierdzać, i zachować kolejność: najpierw "system plików" i "zamontuj", potem"katalogi współdzielone" i tu jest cala sprawa - trzeba nadać nazwę oczywiście i ręcznie wybrać z prawej strony ścieżkę względna na główny katalog (lub konkretny) i oczywiście uprawnienia wg woli. Potem jeszcze usługi -> smb -> udziały. Niby proste ale za pierwszym i drugim razem coś poszło nie tak :)
Bieda NAS to jest gdy do istniejącego juz w domu routera podlączysz do jego gniazdka usb dysk. Trochę drożej ale nadal najtaniej jest kupic, przejsciowkę z usb do lan albo odrazu dysk w obudowie w ktorej jest gniazdko lan, lub wifi wtedy jest to łatwiej podlączyc do sieci jeśli ruter nie ma usb.
fajny filmik ;) ja bieda nas'a stawilem na asrock h110 + celeron + osx server ( hackintosh) - udalo mi sie uzywke rack 19 kupic za 150 zeta, w środku mam sporo dysków juz kilka lat działa bezawaryjnie. Mam jeszcze terminala ale jakiś Dell z AMD wiec zobacze jak bedzie to hulało, na razie jest tam winda + coinops ( arcade ) do pogrywania. Z troche droższych rozwiązan używam ITX z-270m + i7100, 6sata + m2, 2x 1gb lan, wifi. + obudowa bitfenix prodigy - ma sporo miejsca na dyski około 6 można upchać ( kupilem pękniętą w komputorniku za 120 zl )
Minimalna ilość ramu sprawdza się dopóki nie zechcesz pobawić się w ZFS, który bardzo przyspiesza temat. Zbadanie co ze starych sprzętów pozwala zarzucić sobie co najmniej 16 GB daje bardzo ciekawe rezultaty. RAM dla serwerów niekoniecznie ma być szybki, ważne żeby było go dużo, a najlepiej ECC jeśli będzie "keszowane" jak przy ZFS.
Jeden z najlepszych i najbardziej niedocenianych kanałów tech. Świetna, profesjonalna robota widać, że z pasji.
A kto powiedział że Kanał sałatki niedoceniany jest? Ja doceniam i wielu docenia m.in Saper Elektrozlomiarz :)
wypłynie
Też czekam na każdy odcinek z niecierpliwością chociaż jestem komputerowym laikiem. Czapki z głów dla Pana Coleslava.
Dzięki za miłe słowa :)
Ja ogromnie lubię ten kanał, wg mnie jedyny tak dobry w rodzimym języku.
Fajny film, powiedzieć że temat ujęto kompleksowo to jak nic nie powiedzieć ;)
Mam w rękach właśnie HP T610, który też wydaje się dobrą platformą pod tani NAS.
dwurdzeniowy G-T56N, dwa 22pinowe porty SATA + 1 port PATA +2x USB3.0. taki terminal za 100zł można kupić z zasilaczem.
Natomiast nie popieram (i zupełnie nie rozumiem obecności w ofercie dużych producentów) NASów jednodyskowych.
Jak dla mnie mirror na dwóch dyskach w takim rozwiązaniu musi być - w końcu to są jakieś dane, które uznano za warte zachowania... szkoda stracić je przez prozaiczny pad dysku ;)
Trzy kwadranse minęły szybko. Wciąż podziwiam ilość pracy wkładaną w te filmy :)
Aż pomyślałem, że warto reaktywować jakiś projekt tego typu, szczególnie, że kończy mi się miejsce na dane w kompie.
Trudno jest skomentować tak długi film, nie rozpisując się. Powiem więc tylko: inspirujące :)
Pozdrawiam!
Widać że saper też ogląda sałatkę. Pozdrawiam 😁
@@poliolia1285 Ta, żeby ci czasem nie pociekło z tego podniecenia...
Potężna porcja praktycznej wiedzy. To co lubię, poradnik jak nie mając dużych środków cieszyć się technologią która wydawała się być poza zasięgiem..
Po za tematem filmu.
Jak tak patrzę przez pryzmat ostatnich lat to jesteś jedynym Twórcą którego produkcje obejrzę zawsze, czuć tu włożoną pracę a te historyczne umilają czas na trasie pomimo odtwarzania któryś raz z kolei. Dobrze się tego słucha.
Życzę dalszego rozwoju 👍
Dzięki! :)
Dokładnie, takie historie 386 czy Commodore to też wielokrotnie słuchałem jadąc samochodem w dłuższą trasę :)
Co z tym NAS z serwerem miltimediow?
Ponad 40 minut twojego filmu, to jak miód na moje serce.
Uwielbiam twoje filmy
Cieszę się, że się podoba :)
@@c01e514v Są Ci znane jakieś tanie terminale umożliwiające podpięcie 3 dysków (system + RAID1) plug&play, bez lutowania/przerabiania niczego ?
Wreszcie odcinek o "tanim" sprzęcie i praktycznym zastosowaniu to jest to czego potrzebowaliśmy i nic o to nie robiliśmy - świetna robota.
Cała magia polega na Twoim głosie , słucha się mega przyjemnie ,materiały petarda wysłuchałem wszystkie a co niektóre nie raz ,jedyne do czego można się przyczepić to czemu trzeba czekać tak długo na kolejne materiały
Ten głos jest okropny i śpiący
No ale pan sałatka stara się zrobić profesjonalnie odcinek + skrypt + nagranie głosu
Ja na swoim terminalu zrobiłem już jakiś czas temu i bardzo sobie chwale więc ja z swojego doświadczenia mówię że warto
Miłego dnia
No elegancki materiał, sporo pomocnych trików. Dodam od siebie kilka spostrzeżeń.
Co do budowy to wentylator można wziąć jakikolwiek mamy pod ręką i przykręcić nawet i na zewnątrz obudowy lub wewnątrz. W zupełności wystarczy taki przepływ powietrza. Można też zrobić otwór w obudowie lub kierownice powietrza z jakiegoś kartoniku/folii.
Pobór prądu w większości zależy od włożonych dysków. No i opcji oszczędzania samej płyty głównej, niekoniecznie samego TDP.
Na dłuższą metę dyski 2,5" do urządzenia które ma być włączone 24/h są bardziej awaryjne niż 3,5". Natomiast jeśli ma być włączany rzadziej, to między dyskami 3,5 nie będzie wielkiej różnicy w prądzie. Taki paradoks. Wszystko zależy do czego ma być wykorzystywany taki sprzęt.
Moim skromnym zdaniem szkoda się bawić i składać NAS na tanich cienkich-klientach żeby potem dokupywać kolejne adaptery.
Płyty ze zintegrowanymi procesorami Intel z serii Celeron/ Pentium nie są tak drogie. Wystarczy kupić kilka tanich obudów na dyski 2,5". Dodając że masz drukarkę 3D/ możliwość zrobienia obudowy, to warte rozważenia.
4 wątki, 4 dyski, 16gb ramu i to już daje więcej możliwości niż tylko samba, i przerasta gotowe rozwiązania w swoim budżecie. Szczególnie poniżej 1k.
Ja mam inny pomysł na tego "większego": 3 dyski po 2TB spięte w RAID5 i mamy 4TB do wykorzystania i jeszcze redundancję, bo jak jeden padnie, to dane wciąż będą całe - wystarczy dołożyć nowy i macierz się zrekonstruuje.
OMV ogarnie to programowo?
@@kondzio2003 - tak, powinien. Sprzętowy kontroler, wiadomo, będzie szybszy, ale tu jest raczej nieosiągalny.
@@kondzio2003 OMV ogarnia nawet 6 czy 8 twardzieli.
@@losarturos to spoko.
Obudowa to spc brutus s20, kupowałem dobre kilka lat temu za grosze, polecam. Odcinek świetny, merytoryczny. Dzięki za możliwość obejrzenia :)
Czekaliśmy i wyczekaliśmy kolejnego odcinka 🔥 lecimy oglądać 😉 miłego weekendu
Już dawno zastanawiałem się nad kupnem NAS-a ,ale te ceny. Dobrze że Pomyślałeś nad tym pomysłem żeby zrobić to samemu. Zabieram się za oglądanie
Oglądałem ostatnio film na netflixie o McAfee. Twój jest zdecydowanie lepszy!
Fantastyczna robota. Obejrzałem cały. Większości nie zrozumiałem ale bardzo mi się podobało.
Dlaczego ja trafiłam na ten kanał dopiero teraz. Jestem pod wrażeniem, ogromnym! Sub od razu poleciał.
Chłopie jak ja lubię takie ulepy. Subik obowiązkowy.
Dzięki za filmik. Nie pamiętam żebym kiedyś zawiódł się na Twoich produkcjach. Tak trzymaj.
super film. znalazłem synology puste za 200 i kupiłem. Dysk miałem poprostu. Dzięki za nakierowanie na produkt synology.
Rewelacja. Rzetelny i dokładny przekaz i analiza problemu. Bardzo dziękuję za materiał.
Sam jestem youtuberem, ale raczej mam krótsze filmy. Colesław ma naprawdę filmy z konkret pracą, naprawdę klimat:)
Fajny materiał, wyczerpujący temat, człowiek nie wiedział że aż tyle jest ciekawych rozwiązań i przejściówek. Dobra robota.
Ja u siebie w pracy wykorzystałem stary serwer HP (Xeon, 16GB ram) z 8 dyskami 1TB i Rockstor NAS, tyle że to nie jest tanie rozwiązanie (dla mnie było, i tak to miałem po wymianie sprzętu na nowy), aczkolwiek działa super :)
Ten filmik to miodzio na moje serce , bo sam posiadam oba futra oraz rozwiązanie które pojawiły się w filmie, dodam że port USB na płycie głównej z jednej strony obsługuje 1A a z drugiej 0,5A . Do tego da się postawić na tym Synology DSM 5.2 i śmiga aż miło zainstalowane od roku ^^ P.S. kolega ma na s720 OMV czas pracy ~189dni a pendrive dalej działa xD
Który port USB na płycie głównej daje 1A ? korzystam z tego co na filmie który daje 0,5A.
@@BearDave O ile dobrze pamiętam to od strony brakującego pinu, nawet w manual jest opisane 5v USB oraz 5v SATA. Futro już 6 miesięcy 24/7 z xpenology DSM 5.2 śmiga i starym 1tb z laptopa co ma poboru 1,1A :p
@@piotrs.3999 dzięki, nie wiedziałem, że po jednej i po drugiej stronie jest napięcie 5v, to rozwiązuje mój problem.
@@BearDave za parę PLN na aliexpres dorwiesz kabelki SATA pod te piny oraz ramkę na dysk 2,5" którą montuje się zamiast śledzia, spokojnie wsadzisz w nią dwa dyski :)
Aż przypomniało mi się jak zrobiłem pierwszy bieda nas w domu z płyty Gigabyte g31m s2l z Celeronem D 440 i 1gb ram i działał super (jak co płyta obsługuje bez problemu dyski 4t).
Ubawiłem się co niemiara! Dzięki ZaufanaTrzeciaStrona za polecenie i Tobie za świetną robotę! Aż wróciła chęć do podłubania w sprzęcie :) :) :)
Coleslav, zrobiłeś idealny materiał na moje potrzeby. Nie dalej jak przedwczoraj zastanawiałem się, jaki sprzęt użyć do NAS/HTPC chodzącego 24/7, by nie zbankrutować - odpalam YT, a tu jest materiał od mojego ulubionego RUclipsra o podobnym zagadnieniu. Mam nadzieję, że następnym razem znów się wstrzelisz w to, co mi chodzi po głowie :)
Skoro już piszę komentarz, muszę przyznać - nie ma innego youtubera, którego filmy obejrzałem od deski do deski, nie poganiając żadnego fragmentu filmu, a niejednokrotnie wracałem tutaj po kilka razy posłuchać tych samych historii :)
Jak zawsze świetny film.
Też mam swojego bieda nasa. Pochwalę się jak skończę oglądać ;-)
mam nadzieje ze filmy beda czescie bo mega dobry kontent
Fajny materiał. Ja z kolei poszedłem w trochę inną stronę i "bieda nas" aka dysk sieciowy zrobiłem po prostu z... routera. Wiele dzisiejszych routerów ma jakieś wyjście USB, a nawet i dwa i bardzo często juz samo oprogramowanie producenta wspiera podłączanie do niego magazynów pamięci (a jak nie wspiera to bardzo często można taką obsługę dodać instalując np. jakieś OpenWRT). Ba, wiele takich routerów ma już takze natywnie wbudowaną obsługę np. DLNA więc może nam posłużyć za bieda-serwer media center. A mój router Asus RT-AX56U (kupiony w okolicach 400 zł) dodatkowo może nawet natywnie pobierać torrenty, więc już w ogóle wypas. Wszystko to także w podobnych, albo niewiele większych pieniądzach,a nawet i mniejszych jeżeli pojdziemy w jakiegos bieda tp-linka w okolicach 100 zł i jeżeli nie zależy nam na obsłudze wielu dysków, a po prostu jeden wystarczy. A wielką zaletą jest to, że mając już taki router nie ponosimy dodatkowych kosztów na zakup urządzeń które jeszcze będą generować nam dodatkowe koszta za prąd niejako piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu.
nawet ciekawa opcja :) no tylko do tego mega dużo dysków nie podepniesz ;) ale jako nośnik do ściągania jakich rzeczy "na noc" to ciekawe rozwiązanie.
Mam tak w domu. Dysk 1,5TB 2,5" w kieszeni, podpięty do routera. Działa fajnie.
Bardzo konstruktywny materiał. Gratuluję wytrwałości i pozdrawiam.
Jaram się tym kanałem. Nie dość że chłop ze Świdnicy wyjaśniania wszystko jak debilowi to jeszcze jest mega ekspertem w dziedzinie retro. Dzięki Panie Colesław wiele się od Pana uczę!
Czekam zawsze jak dziecko na Twoje materiały :) trzymaj tak dalej :)
świetny materiał Coleslav - leci subik i łapka. Właśnie kończę budować moją domową sieć i to będzie mój kolejny projekt 👍👍
Super praktyczny materiał! Chylę czoła za ilość włożonej w ten film pracy i pozdrawiam.
Świetny materiał, dziękuję za ten film.
Mam w planach zrobienie bieda nasa. Ten film na pewno pomoże. Dzięki :)
zobaczylem twoj kanal ogladajac film o mcafee. myslalem ze to nastepny kanal dokumentarny. a tu niespodzianka. super perelka youtube'a. i nawet tym NASem w punkt trafiles. powodzenia
Dziękuję za porządny materiał! Super robota. Dopinguję również do pracy przy następnym. Ja też szukam ciekawego rozwiązania do wirtualizacji, z opcją W10 po RDP, NAS, Backup, docelowo kamery. No i ważne - sensowne TPD, bo bez tego to żadna filozofia.
Kolejny świetny film. Dzięki wielkie za wrzucenie. Czekałem na wyniki 720 w takim zastosowaniu
Widzę że te "futerka" warto skupować bo obecnie cena jest super, coraz więcej ludzi się nimi interesuje :D sam na dwóch takich odpaliłem batocerę i radzi sobie super.
22:00 Podpiąłeś za pomocą kabelka od głośnika dwa dyski do złącza USB 2.0 które jak mówiłeś daje 0.5A a oba dyski jeśli dobrze myślę razem biorą 1.1A - będzie to działać stabilnie czy coś źle rozumuję? :D
Super materiał. Kurcze ciekawe jak truenas scale by na tym śmigał.
Dopiero znalazłem czas żeby Cie obejrzeć, super jak zwykle, zainspirowałeś mnie, dysków 3,5' mam bez liku sprawnych dzięki Coleslav. 👍 Dobrze że testowałeś w CB 11.5 a nie CB 23, bo w tym drugim była by bieda. 😆
super materiał :) co prawda niedawno kupiłem używanego 2 dyskowego qnapa ts-230. Wcześniej poddałem się z instalacją OVM na rpi3 - sypał się podczas wstępnej konfiguracji (przy instalacji wywalało wifi, a miał śmigać właśnie po wifi...), ze względu na brak czasu się poddałem. Potrzeba mi było po prostu czegoś, co działa.
Właśnie stoję przed dylematem co wybrać NAS czy macierz dyskową :-)
Fajny. Ciekawy materiał Pozdrowionka
Ten Pan poległ i nie zmieścił na wypadzie w Polsce. Takie cuda.
W PL jest bardzo ciasno.
Dla niektórych to zaleta.. ;-]
Mój bieda Nas zbudowany jest na rasberry Pi oraz tunerze satelitarnym skybox. Zasilanie i dysk 2Tb obudowa wykorzystana ze skyboxa. Zainstalowany Linux, domoticz, kodi server FTP itp podłączone pod tv dawniej jeszcze była 1 kamera USB i monitoring. Chodziło to tak ze 3 lata non stop teraz już mniej.
Wielki szacun za ten materiał! 100% quality content! :) Szczególne propsy za to, że to nie suche dane, ale cała masa protipów, a to jak upchnąć dyski, a to kiedy warto zastosować aktywne chłodzenie, czy gdzie szukać dodatkowego zasilania jak w 28:18.
Przy okazji odcinku o plex'ie nie pokusiłbyś się też o poszerzenie go o RAID na zewnętrznym kontrolerze? Bardzo chciałbym zbudować RAID5 ale ponoć kontrolery w mobo to syf, a te zewnętrzne to jakaś czarna magia.
Zainspirowałeś mnie kiedyś tym filmem i teraz sam mam takiego NAS. Tylko, że moj NAS ma i5 i RAID 0 2x2 TB. Komputer poleasingowy kosztował mnie 170 zł :) problem z dużym poborem mocy, ale zależało mi, żeby siedział tam proxmox, a NAS był wirtualizowany. Niestety Open Media Vault nie dał się zainstalować z wirtualizowaną kartą sieciową, a nie chciało bawić mi się w konfigurację, więc wrzuciłem Rockstar i śmiga aż miło. Chociaż korzystam z tego nieco inaczej niż standardowy magazyn danych albo backup.
Ziomek, materiał petarda 👍 dziękuje Ci za włożona pracę.
Super film dziwię się że tak mało ludzi cię ogląda
Filmik w punkt, akurat wtedy, gdy myślałem nad jakimś fajnym rozwiązaniem na dysk sieciowy ☺️ Z racji wielkości i kosztów użytkowania osobiście postawie na S720, którego miałem już nabyć dawniej na swego rodzaju Media Center, bądź konsolę (po zobaczeniu poprzedniego odcinka z udziałem tego terminala), jednak u mnie rolę konsoli retro pełni Wii, a rolę Media Center pełni Xiaomi TV Stick(który ogarnia Netflixa i tv od dostawcy na tyle, że nie otwiera się nóż w kieszeni, jak to mówią jest hukowo, ale stabilnie). Jeśli już w końcu kupię S720 to będzie pewnie NASem 🙂 mam nadzieję, że ten film nie wywinduje cen egzemplarzy tego terminala tak mocno, jak film o S400 w wykonaniu twoim jak i ten film Sapera 😂
A dodatkowo muszę dodać, że to kolejny świetny materiał na twoim kanale, oby więcej i częściej, oczywiście w miarę możliwości ☺️
A może byś nagrał jakąś małą serie o TrueNAS (kilka odcinków), jak go konfigurować, co tam jest a czego nie ma. Jak poszczególne opcje włączać/instalować krok po kroku !! jak wykorzystać swojego NAS.a. Tak by każdy kto nie ma o tym pojęcia mógł to sam w domu skonfigurować i używać. By mu działało wszystko. (Jak po sprawdzać że to co zrobili faktycznie działa) ps: jakie fajne opcje warto sobie zainstalować a jakie. I ich używać. Ps: jak wymieniać uszkodzone dyski i odbudowywać macierze itp. 😊😊 Dasz radę ?? 😊😊
Filmy masz długie, ale za to bardzo przyjemnie się je ogląda. A nie wszyscy to potrafią.
Pozdrawiam :-)
Zupełnie bieda opcja to użycie starego desktopa. Każdy zmienia co jakiś czas komputer, więc obudowa, płyta i pamięć będzie praktycznie za darmo. Większość pewnie nawet jakiegoś SSD SATA 64 Gb czy 128 Gb będzie miał w szufladzie. Dla oszczędności w biosie trzeba ograniczyć taktowanie CPU, jak się da to undervolting. Zmniejszy to zużycie prądu.
Zajebisty materiał.
Czekam na kolejne filmy.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
No to już wiem z czego zrobię w końcu po dekadzie kombinacji swojego Nasa :D
Już dawno chciałem jakiś dysk sieciowy z terminala.
Dzięki temu filmikowi uzyskałem dostęp do tacki na dyski która była mi do tego niezbędna.
Na aliexpress znalazłem też, że istnieją karty z czterema portami SATA na miniPCIe za circa
świetne materiały dziękuję !
ASRock Z87 Extreme4 [8x SATA 6Gb/s] - 249 pln
Intel Core i5-4590T [TDP=35W] - 120 pln
Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz DDR3 - 90 pln
Zasilacz Delta GP350 W - 28 pln
Intel SSD 80GB [na system] - 53 pln
Obudowa Mustang - została po modernizacji komputera któregoś znajomego, ale wyceniłbym ją na 20 pln.
Wszystko używane. W sumie to jest 560 pln (ceny wiosna 2022, bo wtedy modernizowałem swojego "NASa") i wydaje mi się że ta konfiguracja jest jednak nieco mocniejsza i bardziej rozwojowa od platformy na Atomie. Ale mogę się mylić.
Dysków na dane nie policzyłem, bo moje dyski to jakaś zbieranina dysków 2.5" pozyskanych z laptopów znajomych po tym jak wymieniłem im na SSD. W sumie 4 sztuki: 160 GB, 2 x 500 GB, plus jeden dysk 1TB który pochodzi z mojego laptopa. Znajomym robię wszystko za darmo, więc w dowód wdzięczności często dostaję to co zostaje po modernizacji/naprawie.
W mojej konfiguracji żadne wiatraki, prócz tego na procesorze, nie są potrzebne bo nic tu się nie grzeje. Spokojnie wystarczyłby ten w zasilaczu. Ja jednak włożyłem jakiś 80 mm z tyłu obudowy, bo po prostu miałem. Chyba z jakiegoś zasilacza. Ważne było, żeby był cichy. Czyli mógł być słaby, a nawet powinien być, byle tylko wymuszał jakiś ruch powietrza. Ogólnie całość jest niesłyszalna nawet z odległości 1 metra. I to było dla mnie najważniejsze, bo chodzi 24/365. Mam na tym serwer TeamSpeak dla znajomych i serwer FTP. Dodatkowo dla domowych użytkowników serwer plików i drukarek. Całość jest kompromisem między wydajnością (na moje potrzeby) a możliwie niskim poborem prądu, niesłyszalnością w domowym otoczeniu i ceną gratów. Kolejność przypadkowa. Pobór prądu to 48 W.
W planie mam zamiar przełożyć do niego całą bazę multimediów dla Kodi, która aktualnie leży na dwóch 2TB dyskach w HP DC8300 SFF {i7-3770 GTX 1050Ti}, który leży w innym pokoju pod telewizorem razem z konsolą. Robi za konsolę PC. Po przeniesieniu, smart TV (na którym Kodi już zainstalowałem) mógłby korzystać z multimediów, które znajdowałyby się na komputerze, który i tak chodzi na okrągło. Zresztą, byłyby dostępne dla każdego w domowej sieci. To taka moja alternatywa.
Bardzo ciekawy materiał! Będę musiał przyjrzeć się temu oprogramowaniu. Często firmowe NASy mają błędy w oprogramowaniu, producenci wymagają wgrywanie poprawek lub czekanie na poprawki.
Każde oprogramowanie ma błędy. Napisz program jedno wejście, jedno wyjście, impuls na wejściu zmienia sygnał wyjścia na przeciwny. Podstawa, a pierwsze kilkanaście prób będzie z błędami ;). Grunt to aktualizowanie bez wysypania się całości, a w tym no Sunology dają radę.
o w końcu NAS na którego mnie stać
:)
Podoba mi się to jak kompleksowo pokrywasz trywialne tematy.Śmiało mogę powiedzieć że stopien tego wnikania załsuguje na głosowo-tekstową wersję cechy "oddly satisfying" :)
43:16 Tego sprzedawcę mogę polecić, odpowiada na pytania, płyta przyszła ładnie zabezpieczona...
Mega fajny materiał!
Czy możesz opowiedzieć coś więcej o tym dodatkowym 6 dyskowym kontrolerze? Jak wyglądają transfery danych z dysku A do B? PCIEx1 mocno ogranicza przepustowość? Posiada diody sygnalizujące jakąś pracę/awarię dysku? Co z transferami, jak się pobiera dane z 2-3 dysków na raz na dysk podpięty do kontrolera mobo? Czy obsługuje smart (np czy crystal disk info widzi smart podpiętych dysków) i hot swap dysków / wyłączenie ich po jakimś czasie?
Mam podobny projekt z dyskami hdd/ssd, ale na moje nieszczęście gdy strzelił mi kontroler na płycie, był też wybuch gorączki CHIA i ceny tych zabawek dosłownie zwariowały. Kupiłem wtedy Adapteca 6805, ale rozruch trwa wieki, wymaga formatowanych pod sobą dysków i nie widzi smart😅 Byłbym mega wdzięczny za informacje :D
Dobry i prosty pomysł na "BiedaNAS" to router z portem USB na openwrt i po prostu wpięcie tam dysku na USB. Oczywiście wydajność 4 liter nie urywa ale działa i setup jest prosty. Do tego niskie zużycie energii i nie ma dodatkowych urządzeń poza samym dyskiem.
No nareszcie znów zajebisty materiał
Uwielbiam Twoje filmy... piękna robota :) ciagle czekam na kolejny odcinek wszystkie sa wyjatkowe
Futro S900 spokojnie łykną 8gb ramu. Pod omp za duzo ale pod windozy 64 moze być.
Bardzo oglądalne są Twoje filmo-materiały.
Kiedyś zrezygnowałem z okazji na kupno AsRock J4105 + plus obudowa za 180zł, do dzisiaj pluję sobie w brodę...
Klasyka ;) ciężko się oderwać od oglądania!
Wesele byłej... petarda
Sztos materiał.
💪😎👌 Czyli widzę dziś coś praktycznego... Choć wciąż w klimacie retro... Fajny pomysł! P.S. Przy okazji fajnie rozwija się Twój kanał! Mam nadzieję, że i mój ruszy wkrótce z kopyta! 🐎
Dobry materiał, u mnie od 2 lat stoi taki bieda-NAS na Sempronie 3850 (Socket AM1, 25 W TDP, ale widziałem tyle tylko w 100% stress teście), 16 GB RAM DDR3 (dorwany za bezcen, przydatny pod cache ZFS) i 3 dyskach 500 GB w ZFS RAID-Z1 (ekwiwalent RAID 5), generalnie na XigmaNAS (fork starego FreeNASa) działa bardzo zgrabnie, tylko niestety karta SAS Della podbija zużycie prądu do ~55 W w idle.
To mój synology nawet ma mniejsze zużycie 😂
Dzięki za filmik, miło się oglądało. Zrobię taki serwerek, na 100% przydaś
Mega merytoryczny materiał WOW 👍
swietny materiał. A moze jakis film na temat postawienia wlasnego firewall np Sophos XG Home z użyciem danych terminali :)
Tego szukałem, dzięki! 👍
BTW S900 występuje także w wersji z dwurdzeniowym procesorem G-T56N; aczkolwiek etykieta ma napis "S900n". Niemniej na Allegro opisują go często jako S900. Także na stronie Fujitsu nie ma wzmianki o "S900n".
Niestety w moim egzemplarzu z radiatora idzie heatpipe do drugiego radiatora... który jest dosłownie przed maskownicą PCI co wyklucza wrzucenie tam nawet tacki z 2,5" HDD, mimo że rozmiarowo obudowa jest tożsama z S720.
Jak zwykle świetna robota! Oby tak dalej.
32:20 a to nie dlatego taka cena bo trochę zdupiłeś przy wyborze dysków? Wydaję mi się żę lepiej by było od razu brać większe, co najmniej po 2TB, wykorzystałbyś wtedy 2 miejsca na dyski i tylko 2 złącza (nawet bez tych przelotek z USB), miejsca tyle samo, raid mirror byś dał a cenowo byś zaoszczędził na spokojnie ze stówkę jak nie więcej + byś miał miejsce na kojne dyski w przyszłości (po jakimś czasie uzywania zobaczyłbyś ile byś potrzebował i docelowo mógłbyś dać myslę nawet i 2x4TB i podłączyć przelotką do USB)
Wiem że na potrzeby filmu sporo kombinacji, ale te dyski wyszły dość drogo, też bym kasy nie wydawał na te przelotki tylko kupił 3.5 cala 4TB i podpioł na USB 3.0 co najwyżej. Albo kompa kupił na jakimś i3 za 200zł - ma to wszyszystko, jakies stare używki dell albo hp
Tak ci podpowiem jak dalej chcesz się w to bawić - popatrz sobie na procesory sandy / ivy bridge z końcówką "s" albo najlepiej "t". Fajnymi modelami są: i5-2300T (akutalnie da się znaleźć za 65zł ale mało ich jest), z gorszych trochę ale dalej to trakich prac są overkillem to: i3-2120T (40-50zł), i3-3220T (65zł) lub z nowszych to i3-4130T na przykład + wiele i5 ivy bridge kosztuje coś koło 80-90zł nie zależnie czy mają niski pobór energii czy nie, możesz teżprzeszukać allegro i coś dla siebie znaleźć
Swój serwer zbudowałem na rangee R800R (czasami rebrandowany jako OEM innych firm), na allegro kupiłem go za 65zł. Do tego dysk na USB 3.0 (który już miałem) i śmiga.
Dość mocny by stawiać trochę bardziej wymagające usługi (chociażby Immich) i wciąż bardzo zgrabny pobór mocy
Niedawno (jakies 3 miesiace temu) zamienilem mojego NASa zrobionego na Fujitsu Futro S700 po paru latach sluzby na Fujitsu Futro S720. Z pierwszego bylem bardzo zadowolony (teraz robi za maszynke z RetroPie dla dzieciakow) a drugi coz, niby to samo ale o wiele lepiej ;) Z ciekawostek - przy 4GB RAM na Futro S720 mozna uruchomić Skyrima i przy srednioniskich utrzymuje calkiem grywalne 20-30 klatek (niestety wysypuje sie randomowo w roznych miejscach wiec raczej wylacznie jako ciekawostka). Jako ciekawostkę numer dwa dodam ze zrobilem sobie tez tam testowa instalacje Kubernetesa w oparciu o Dockera i Minikube (i... tez dobrze dziala ;).
@Coleslav jakiego programu używasz do projektowania 3D?
Temat w punkt! Właśnie bawię się w wolnym czasie od kilku dni w proxmoks'ie z wirtualnym NAS na omv. Maszyna na HP T630. Postawiony Pihole i NAS. Wszystko śmiga pięknie. Szkoda że nie można dodać do NAS zwykłego dysku na NTFS z kolekcja filmów lub nie wiem jak to zrobić:)
Zużycie energii to całe 4-7 W :)
Hmm, a czy to nie jest tak, że na OMV nie można formatować NTFS, ale jak dodasz taki dysk, to jest on widziany normalnie? Coś mi się kojarzy, że tak to było u mnie.
@@c01e514v pod omv nie ma wyboru NTFS. Zaraz podepnę jakiś dysk NTFS , zrobię przekierowanie w proxmoks'ie do wirtualnej maszyny z nas i zobaczę, ale chyba do udostępnianych folderów nie da się wybrać/dodac dysku bez partycji linuxowej.
Edycja: no działa :)
Trzeba pamiętać aby każdy etap zatwierdzać, i zachować kolejność: najpierw "system plików" i "zamontuj", potem"katalogi współdzielone" i tu jest cala sprawa - trzeba nadać nazwę oczywiście i ręcznie wybrać z prawej strony ścieżkę względna na główny katalog (lub konkretny) i oczywiście uprawnienia wg woli.
Potem jeszcze usługi -> smb -> udziały.
Niby proste ale za pierwszym i drugim razem coś poszło nie tak :)
W końcu ^^ już miałem ostatnio pisać:) ale chciałem dać Ci czas:D
Czy do takiego serwera NAS będziemy mieć dostęp z każdego miejsca na świecie , także używając np: telefonu, tabletu ?
Proponowałbym jeszcze uzupełnić temat o tanie sprzętowe kontrolery Raid dla tych co chcą większą ilość dysków.
Świetny materiał!
Bieda NAS to jest gdy do istniejącego juz w domu routera podlączysz do jego gniazdka usb dysk. Trochę drożej ale nadal najtaniej jest kupic, przejsciowkę z usb do lan albo odrazu dysk w obudowie w ktorej jest gniazdko lan, lub wifi wtedy jest to łatwiej podlączyc do sieci jeśli ruter nie ma usb.
fajny filmik ;) ja bieda nas'a stawilem na asrock h110 + celeron + osx server ( hackintosh) - udalo mi sie uzywke rack 19 kupic za 150 zeta, w środku mam sporo dysków juz kilka lat działa bezawaryjnie. Mam jeszcze terminala ale jakiś Dell z AMD wiec zobacze jak bedzie to hulało, na razie jest tam winda + coinops ( arcade ) do pogrywania. Z troche droższych rozwiązan używam ITX z-270m + i7100, 6sata + m2, 2x 1gb lan, wifi. + obudowa bitfenix prodigy - ma sporo miejsca na dyski około 6 można upchać ( kupilem pękniętą w komputorniku za 120 zl )
Minimalna ilość ramu sprawdza się dopóki nie zechcesz pobawić się w ZFS, który bardzo przyspiesza temat. Zbadanie co ze starych sprzętów pozwala zarzucić sobie co najmniej 16 GB daje bardzo ciekawe rezultaty. RAM dla serwerów niekoniecznie ma być szybki, ważne żeby było go dużo, a najlepiej ECC jeśli będzie "keszowane" jak przy ZFS.
No fajnie, ale ile prądu pobiera to Synology dwudyskowe? Tak dla porównania...