A jövő képzési rendszere és a tudás változása - Ez itt a kérdés, 2022. szeptember 22.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 июн 2024
  • A jövő képzési rendszere, a tudás definíciójának megváltozása, 20 éves a Mindentudás Egyeteme.
    A technológiai fejlődés hatására új módszertanok jelennek meg az oktatásban, a diákok egyre speciálisabb elvárásokat támasztanak az intézmények felé, miközben az iskolapadban ülve nekik is újabb követelményeknek kell megfelelniük. Vajon hogyan alakul a jövő képzési rendszere és merre változik a tudás definíciója? Ez itt a kérdés.
    Valamint 20 éves a Mindentudás Egyeteme ismeretterjesztő előadássorozat.
    Gulyás István vendégei:
    Setényi János igazgató, Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézet
    Dr. Szarka Gábor kancellár, Színház- és Filmművészeti Egyetem
    Korpics Márta Katalin, osztályvezető, Kreatív Tanulás Osztály, Nemzeti Közszolgálati Egyetem
    Takaró Mihály irodalomtörténész
    Fábri György, tudományos igazgató, Mindentudás Egyeteme
    Dr. Vizi E. Szilveszter, orvos, farmakológus, korábbi elnök, Magyar Tudományos Akadémia
    Kordos László, őslénykutató, egyetemi tanár.
    00:00 A képzési rendszer és a tudás definíciójának változása
    33:29 20 éves a Mindentudás Egyeteme
    Az M5 a közmédia kulturális csatornája.
    Az M5 az a hely, ahol a kultúra otthon van. Legyen szó irodalomról, zenéről, film- és színházművészetről, képzőművészetről, történelemről vagy épp a kultúrát érintő közéleti kérdésekről.
    Főbb műsoraink: Librettó, Ez itt a kérdés, Kommentár Klub, Multiverzum, Kunszt, M5 história, Kontúr, Agenda
    M5, a kultúra otthona
    Látogassa meg weboldalunkat:
    www.mediaklikk.hu/m5/
    Nézzen ránk a Facebookon is:
    / m5tvcsatorna
    #m5tv
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 24

  • @katalinbakonyi2327
    @katalinbakonyi2327 Год назад +10

    Értékes beszélgetés volt. Azt tapasztalom a mindennapokban, hogy az okostelefonok használatával az emberek nagy része" professzorként" viselkedik. Sajnos az azonos kulturális kód egyre inkább eltűnik. Nem fontos. Annyira a politika határoz meg mindent, hogy szinte lehetetlen az "emberi" kommunikáció. A szülők a gyerekek "túlterhelésérő" panaszkodnak. ( Nagyon élvezetes volt Setényi János " rózsabimbó" hasonlata.) Nem tudom, hogy ma van-e fogalomkialakítás az alsó tagozaton. Vannak- e ismétlő, rendszerező órák 1-1 témakör végén? Úgy tanultam, hogy óra végén mindig szintetizálni kell. A kézírás tanításának fontosságát elő sem hozom, pedig a mentális folyamatok fejlesztése szempontjából nagyon fontos
    Nagyon örültem, hogy elhangzott: a nehéz, klasszikus dolgokat kell tanulni, hogy az információból tudás legyen. Vannak ismeretek, amit nálunk okosabb emberektől maradt ránk, ezt pedig tudni kell, mert akkor nincs mire építeni. Gondolkodni csak ismeretek birtokában lehet. Azt hiszem a gyerekek hozzáállásával is baj van. Ilyet, hogy erőfeszítés- nem ismernek. ( A telefonon azt látják: xy nem tanul, mégis sikeres " celeb" , sok a pénze. Ez a minta. ) Az, hogy könyv nélkül megtanulni egy verset, netán szöveget- " borzasztó teher". De akkor hogyan fejlődik az emlékezet.? Az összefüggések észrevétetése a tanár dolga. És mi a helyzet a műelemzéssel? Ennek alapjait az alsóban a meséken, olvasmányokon kezdtük tanulni. ( Én 1964- 68 között jártam gimnáziumba. Történelem órán mindig végigvettük az adott kor gazdasági, társadalmi, eszmei, irodalmi, művészeti jellemzőit. Irodalomból törénelemből szinkronban haladtunk. ( Szarka Gábor erre utalt). Túl politizálunk és túlpszichologizálunk ma mindent. Nem vagyok olyan okos, mint a műsor résztvevői, tanító voltam, nem tanár. Bennünket mindig szükséges rossznak tekintettek. Pedig Klebelsberg pont itt kezdte a reformot. Népiskolát teremtett, szerintem ezért volt sikeres . Mindennel próbálkozunk, pedig csak a már jól beváltat kellene folytatni. Takaró Mihály mindig élvezetes előadásokat tart, most is rámutatott a " nevelés" fontosságára. Erről keveset hallani. Pedig ha jól oktatunk az egyben nevelésnek is kellene lennie.( Nekünk mindig a tanmenetbe, vázlatba be kellett írni a tananyag mellé a nevelési feladatot is.) Úgy gondoloma tanító személye, felkészültsége döntő a sikeres iskolai nevelés- oktatásban. Nemtudom, van- e fogadóóra, szülői értekezlet ? A szülőkkel való személyes kapcsolat a tanulás-tanítás sikerének az egyik fontos kulcsa, szerintem.( úgy hallom ez is interneten zajlik.) Nekem nagyon megnyugtató volt ez a műsor, a jövőre nézve. Nekünk, magyaroknak rendkívül jó pedagógiai hagyományaink vannak, ezt ki kellene használni., ahogyan Takaró Tanár úr is utalt erre. (Remélem, hogy nem fogja átvenni a tanár helyét a esterséges intelligencia!)

  • @butlerovamalinka602
    @butlerovamalinka602 Год назад +1

    Nagyon kedvelem ezt a műsort!Sok hasznos dolog elhangzott.Amiket én tapasztaltam oktatás terén: információs anyagba-" fojtásos" technikának köszönhetően kiölik a gyerekekből a kíváncsiságot, mindenkibe egyformán öntik a tananyagot(dézsával töltök tele egy nagy befőttes üveget vagy egy pálinkásat.Melyikben marad több folyadék?Ilyenek a gyerekek is.)Tanár-szülő viszony nem a legjobb.Milyenek a tanárok?Vágynak ők a tudásra?Az egész életünk átalakult úgy, hogy normális családi életet nehéz élni,elvették az időt(nappali időt) a gyerekektől(egész sokáig suliban vannak+egyéb órák)felnőttektől (estig a m.helyen vannak).Ahogy Setényi úr mondja,9 órás iskolakezdés ötlete ,ezt szolgálja.Vannak fontos feladatok,amiket a családban kell megtanítani.Ma ez nincs.Sajnos.

  • @ildikom
    @ildikom Год назад +1

    50:34-hez: Erdekes lenne ismet egy ilyen felmerest kesziteni. Vajon hanyadik helyen allna ma az mta (fokent a magyarsag tortenelmenek kutatasaira nezve)?

  • @lenanogradi7285
    @lenanogradi7285 Год назад +2

    Miért nem lehet frissíteni a tankönyvek adatait a tudomány és az évek előrehaladásával? Miért lenne baj az, hogy naprakész információk lennének a tankönyvekben?

  • @rD-xr5nq
    @rD-xr5nq Год назад

    NK-ra
    Kìván-e eu "Egybesült Álmok" állampolgâra, adózója & feltétlen fogyasztója lenni (??) medkérdezése nélkül?
    Betiltaná-e a cenzoráló pol-korrekt médiumot?!

  • @mittanuljak4747
    @mittanuljak4747 Год назад +1

    Öveges professzor vagy a Mindentudás Egyetemének mostani megfelelője egy metaverzben-vr térben beszélő avatar és ahol az érdeklődő be is tud menni a térbe el tudja végezni a kísérletet, tud kérdezni a témàban az AI bottol.

  • @esztre1
    @esztre1 Год назад

    Setényi: 23:54. Fantasztikus: okos higgadt, tárgyilagos, nincs is futtatva, mint a Takaró.

  • @georgetheconcrete9979
    @georgetheconcrete9979 Год назад +4

    50 éven felüli emberek beszélgetnek a jövő képzési rendszeréről. Szerintem a múltról többet tudnának mondani.

    • @orcaorcinus2712
      @orcaorcinus2712 Год назад +2

      Egy gyemek is tud a múltról beszélni, csak kevesebbet. Ügyes!

    • @zsuzsaszikora1593
      @zsuzsaszikora1593 Год назад +3

      Ki a fenétől tudnának tanulni a gyerekek,ha nem az öregebbektől?
      Vagy a mobilnyomkodás lenne a tanulás?:

    • @georgetheconcrete9979
      @georgetheconcrete9979 Год назад

      @@zsuzsaszikora1593 Nem éppen az 50 éven felüli emberek fogják kialakítani a jövő oktatását.

    • @Miranda_mo
      @Miranda_mo Год назад

      Ez egy nagyon korlatolt es rovidlato hozzaszolas. Meg 80-on feluliek is nyugodtan beszelgethetnek rola, es erdemes is lenne meghallgatni. A mult es a jovo nem kulonallo elszeparalt dimenziok. Az elet ertelme pedig nem egy embereletben foglalodik ossze. Ezert ketsegbeesettek es depressziosak azok akik csak maguknak elnek, csak a manak.
      Az elet ertelme ott kezdodik hogy mennyi bolcsesseget es erteket tudok megorizni amit a szuleimtol kaptam, hozzaadni a sajat megszerzett tudasomat is, es ebbol mennyit leszek kepes tovabbitani az ukunokaimnak.

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq Год назад

      Egymástó !! 😁l nem emlékszel rá?

  • @hamilkarB
    @hamilkarB Год назад

    összefoglalva a kommunikált és metakommunikált üzeneteket; az oktatás célja és értelme az akadémikus professzorok létrehozása!

  • @esztre1
    @esztre1 Год назад

    Nagyon hiteles Setényi János, nem is értem, hogy a Takaróval hogyan ül egy asztalhoz.

  • @rD-xr5nq
    @rD-xr5nq Год назад

    ! ezt is törlik??
    !

  • @esztre1
    @esztre1 Год назад

    Ez a Takaró semmit nem mond, de azt jó hosszan teszi és főként romániai akcentussal.

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq Год назад

      onyukád! kalapàcs?