Młody nie jesteś sam. Ja w latach 90' woziłem stare kineskopy taczką. Teraz naprawiam AGD. Oglądałem Twoje poprzednie filmiki i widzę, że masz chłopie głowę nie od parady. Masz ode mnie subika i łapkę w górę bo wierze, że będzie na tym kanale mnóstwo znakomitej treści. Moja rada, dodawaj więcej szczegółowych opisów (np. datapin, wycinki z datasheet), więcej ujęć z lutowania bo wszyscy lubimy na to patrzeć i na koniec według mnie trochę mniej śmiesznych wstawek. Zaznaczam, że jest to tylko moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać.
Ja tam myśle że proporcja śmiechu do treści jest w porządku, mooooże w tym konkretnym filmiku było trochę więcej. To aż tak bardzo nie boli, a działa pozytywnie na młodszą widownię. Faktycznie, kiedyś brakowało szczegółów, ale ogólnie, z powstaniem Elektrona to się poprawiło
a jak na moje proporcje są dobrze zachowane, czy ja wiem, czy każdy lubi oglądać lutowanie, ja już się tego na oglądałem lepiej jak po prostu powie co do czego przylutował tak jak jest teraz :)
Pojawiłeś mi się w polecanych, a to znaczy, że algorytm YT w Ciebie wierzy 😀Nie musisz się martwić, że trafią tu przypadkowe, niezainteresowane osoby - wszak lista polecanych filmów generowana jest na podstawie oglądanych filmów, a więc wśród widzów masz tylko domowych i zawodowych naprawiaczy/elektroników. Ja jestem po elektryczniaku w latach '90 i wierzę w "prawo do naprawy", promowane też przez Luisa Rossmanna (to ten od udowadniania celowych utrudnień naprawy w sprzęcie firmy z jabłkiem w logo). Jednym słowem naprawiam tak długo, jak się da, a jak się nie da, to demontuję części 🙂 i spokojnie czekam. Fajną masz zajawkę i przypominasz mi.... mnie i moich kumpli z klasy 30-35 lat temu ;-) Natomiast zazdroszczę Ci, że dzięki mikrokontrolerom i sieci (z milionem tutoriali) możesz rozwijać się o wiele szybciej, projektować i budować o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje, niż kiedy ja zaczynałem.. Tak trzymaj i łap suba.
A z tymi widzami to różnie bywa. Pojawiają się zgorzkniali ludzie, którzy szukają dziury w całym. Jak na elektronika przystało, patrzę codziennie w wykresy i statystyki jak w ekran oscyloskopu. Jak tylko zobaczyłem takie szpilki, to dwa razy się nie zastanawiałem. Już raz taka okazja przeszła mi koło nosa na poprzednim kanale. Teraz poruszyłem niebo i ziemię, byle tylko pchać to do przodu
Też tak od dziecka zbieram elektronikę, zabawki które były na baterie nie służyły do zabawy, rozbierałem je pozyskując diody led, silniczki, mechanizmy koszyki na baterie.
2:56 Dla niewtajemniczonych (Ty to już pewnie wiesz): żeby wywołać exeka poprzez wiersz polecenia nie trzeba podawać jego ścieżki bezwzględnej. Wystarczy go dodać do systemowej zmiennej PATH, w ten sposób: SET "PATH=[ścieżka bezwzględna pliku];%PATH%" Teraz, żeby wywołać avrdude wystarczy wpisać po prostu "avrdude", niezależnie od tego, jaki jest początek ścieżki w CMD. Nie ma znaczenia, czy jest to np. "C:\" czy "C:\Windows\system32"
Mega zrobione z poczuciem usmiechu jestem twojim fanem od dzis a mam 51 lat-=- mysalem ze mlodzierz nie jest juz rozwojowa ... jeszcze raz dziekuje.. Oczekuje wiecej - czekam
Raz jak przechodziłem przez las napotkałem stertę elektrośmieci w tym: elementy z deski rozdzielczej - bezpieczniki, zasilacz z iroomby, dużo zasilaczy 12V, 4 wentylatory NVIDII, słuchawki z Sony, sterownik prawdopodobnie z pralki nawet starą płytkę z podstawką na lampę. Całość nagrałem: ruclips.net/video/4jCQ9P-tZE8/видео.html
kilka razy znalazłem w lesie..... laptopa z przestrzeloną matryca,ktoś strzelał do laptopa z wiatrówki. innym razem duży samochód rc na pilota na pakiet lipo 2s 7.4v autko sprawne ale aku spuchnięte az plastiki potrzaskały,elektronika była sprawna. ale zajechane zebatki w przednim silniczku,wymiana na nowe - autko uratowane,mam do dziś ale brak czasu.. raz znalazłem latarkę taką starą na płaską baterię.była w niezłym stanie niestety skorodowane miejsce na wkręcenie żarówki - szkoda. innym razem znalazłem maszynkę do golenia ale zleżałą w środowisku mokrym spory czas,naprawa udana - wymiana skorodowanego silniczka,silniczek tak skorodowany że rozpadł się w rekach. po wyczyszczeniu i założeniu nowego silniczka maszynka miodzio działa do dziś. najlepszym znaleziskiem były trzy rozbite drony jakis overmax x bee totalny gruchot,połamane ramiona obudowa w kawałkach,musiał z impetem walnąć w drzewo. drugi to był chyba coś z serii syma bo biały i niebiesko-czerwone naklejki na obudowie. nadpalona obudowa od spodu.brak ramion. trzeci był dron do selfie,cały kompletny ale brak śmigieł i baterii oraz modułu kamery - wyrwane. a tak to czesto rozwalone pralki lodówki nawet wózek z marketu :D stare deskorolki z plastikami pod deską , grube kółka - jedna nadawała się na remont,inne nie - skorodowane na maxa łożyska,urwane kółka. była tez zmywarka do naczyń CAŁA nie rozbierana i wisienka na torcie silnik od pilarki spalinowej NAC. tłok i cylinder bez rys. nadawał się na budowę mikro-agregatu pradotwórczego na 6-12v.
Też od dziecka uwielbiam zbierać i rozbierać elektronikę. Ostatnio trafiłem na allegro na aukcje gdzie gość sprzedawał płytki z lokalizatorów samochodowych po 10zł, kupiłem 7, w każdej atmega 128, jakiś moduł BT, który był do niej podłączony i mikrokontroler mc908gp32, którego na razie nie wykorzystam, bo siedzę tylko w AVR no i oczywiście moduł GPS ;) W tym akurat przypadku dało się bez problemu zgrać soft z atmegi
Sam zbieram graty, chociaż nie mam aż tak rozległej wiedzy jak Ty. Może kiedyś (gdy już tę wiedzę posiądę oglądając takie kanały jak Twój) - do czegoś mi się przydadzą ;) Łapka w górę i subik poszedł.
Nie sądziłem że jeszcze na polskim YT odkryję taką perełkę w postaci tego kanału. To co robisz normalnie zwala z nóg, a sposób w jaki to opowiadasz jest genialny. Trafiasz idelanie z poczuciem humoru. Sam jestem elektronikiem ale nie przyszło by mi do głowy że można budować takie rzeczy jak własny komputer 8bit albo moduł do podłuchiwania policji xD... Czapki z głów, subik leci i licze na potężny rozwój kanału w przyszłości. Może pomyśl o jakimś wsparciu na YT. Chętnie bym się dorzucił
No to jest prawdziwe 0 waste, niech sie chowają na palme ci co mówią źle o tobie a niech się wstydzi ten co wyrzuca a nie ten co naprawia przetwarzanie jest EKO -logiczne i -nomiczne.
Robię to, co ruskie. Zmieniam przeznaczenie podzespołów, tyle, że w pokojowych zastosowaniach. Trochę także jakbym z odkurzacza wyjął silnik i zrobił piłę stołową.
s'UPPER materiał! :) Ubawiłem się przy tym nieżle!! Tak trzymaj bo DOBREGO humoru trzeba wszedzie jak najwiecej. A lutowania można się naoglądać na YT do woli. To moja opinia of course ;) Zajawka z elektroniki (i napraw) w moim kręgu zainteresowania. SUB i kciuk ode mnie
Ja zasadniczo nie zbieram. Bo raz, że nie elektronik ze mnie, a dwa, to miejsca nie ma. Aczkolwiek gdy wybrałem się na przeczesywanie pobocza w poszukiwaniu zagubionej lampki rowerowej (cudowna moda mocowania na gumki), zguby wprawdzie nie znalazłem, ale wśród kawałków zderzaka w trawie był też czujnik parkowania z nadrukowanym niemieckim celownikiem i jego postanowiłem wziąć, myśląc, że może kiedyś się pobawię, znajdę w sieci notatki kogoś, kto zesniffował jak się z tym po CAN gada. Kiedyś. Na razie leży, na szczęście to niewielki elektro-"śmieć". PS Masz w "About" kanału martwy odnośnik do Instagrama.
Bardzo fajnie prowadzone odcinki. Ten szczegolnie stylem mi przypadl do gustu. No moze troszke malo opisow co i jak ale w sumie to chyba nie o to chodzi. Poglebiaj dalej swoja wiedze.
Sama dużo szabruję. Większość moich wzmacniaczy jest robiona na wymontowanych częściach, bo koszt transformatorów, podstawek czy lamp jest zawrotny. W dawnych czasach (pierwsza dekada stulecia) kupowałam na giełdzie, ale najpierw giełda umarła, potem ja wyprowadziłam się z Łodzi, więc nici z tego. Czasami idzie coś uchwycić na pchlich targach, ale ostatnio ceny stały się tak zawrotne, że to nie na moją kieszeń. Bywa, że natknę się gdzieś na stary sklep elektroniczny, gdzie mają zapasy vintage części niekoniecznie za wysokie ceny. Ostatnio kupiłam w ten sposób kilka nieużywanych ECC81 po 15zł/szt. Nagie rozdzielnice - też bym montowała :D Reverse engineering płytek to potrafi być mega upierdliwa sprawa, nie tylko za sprawą soldermaski, ale i po prostu elementów zasłaniających ścieżki. Płytki wielowarstwowe to już w ogóle... avrdude i Arduino IDE śmigają fantastycznie na Linuksach :). Swoją drogą gdzieś mi zalega moduł z nie pamiętam jakim mikrokontrolerem, wyświetlaczem LCD i enkoderem. Trzymam na wszelką ewentualność. Kondensator 1000µF - duży?
Jak na pozostałe kondensatory - to zarówno gabarytowo jak i pojemnościowo poszaleli. 4F to to nie są, jednak i tak pewnie, podtrzymanie pamięci na nim działa ze 2h. Zobacz film o satelicie. Tam masz mnóstwo lampek
W międzyczasie obejrzałem wszystkie twoje filmy na kanale dobra robota tak trzymaj. Może kiedyś wolnej chwili pokarzesz nam cos odnośnie złota srebra z elektroniki jak prosto i skutecznie cos odzyskać, będzie o elektronice i chemii ;)
Dla swojej narzeczonej odzyskiwałem złoto na pierścionek. Po którejś łopacie goldpinów odpuściłem. Srebro jeszcze ok, ale złoto dziś amatorsko w ogóle się nie opłaca odzyskiwać.
Mógl byś w kolejnym odcinku pokazać w jaki sposób można odczytać wsad zabezpieczony przed odczytem ? I ewentualnie w jaki sposób przekonwertować to na język w Arduino idę jeśli jest taka możliwość ? To bardzo by mi się przydało🙂
@@ELEKTRON1 Ale w dalszym ciongu żeśmy zainTERESOciekawieni pozostajem, kakoj ty to dielasz. Wiesz, program nawigacyjny ze złomowanych ruskich rakiet można by zczytać... Dowiedzieć się, jak oni to robią... I jakby potem pięknie było, samemu wyprodukować kilka klonów i wrzucić do skrzynki pocztowej, z dopiskiem "zwrot do nadawcy, poczta lotnicza"...
Znalazłem płytę monitora LCD. Czyściutką. Na niej fajny rdzeń ferrytowy ze szczeliną (->trafo zasilacza). Teraz robi mi za dławik w przetwornicy 12/320 DC.
Hahaha... BRAWO !!! 🙂Teraz, oglądając jakąś amerykańską filmową produkcję będę wiedział, że kiedy aktor na filmie wyrywa bebechy jakiejś przypadkowej znalezionej czy tam zezłomowanej maszynie i w gęstwinie kolorowych kabli łączy wybrane dwa czy trzy a tym samym ją uruchamia i... leci za chwilę dajmy na to w stratosferę, to nie jest to holiłudzka ściema - jest to naprawdę możliwe 🙂
8 lat starego, rok tego kanału. Na starym miałem kaganiec, na tym wyciągam w tempie turbo ekspresowym widzów. To, co zebrałem od początku kanału przez 4 lata, to tutaj ogarnąłem w dwa dni.
@@Pawel.J_9101 Haha - ja trafiłem na to wczoraj w nocy a tu już nowy filmik... to prawda pieniądze leżą na ulicy ale mało kto chce się po nie ciągle schylać :)
W latach 90tych wracając do domu ze szkoły bardzo często zahaczałem o śmietniki, sprawdzając czy pojawiły się nowe "zabawki". Niestety w tamtych czasach można było co najwyżej pomarzyć o znalezieniu czegokolwiek z kategorii elektroniki cyfrowej. Nie wspominając o jakiejkolwiek dostępności do dokumentacji układów. Mój nawyk pozostał i teraz moja żona i dzieci nabijają się ze mnie, że znów coś przyniosłem ze "sklepu osiedlowego" (tak nazywają pobliski śmietnik :D ).
...ale jak się coś zepsuje, to nagle trwoga. Zacznij budować z tego jakieś imponujące projekty. Odkąd zbudowałem cewkę Tesli na 5kW i rozwalało całą elektronikę w pobliżu, a sąsiad miał dyskotekę, to skończyły się chichy-śmichy. Największe wrażenie robią roboty. Line-follower (podążacz za linią) można zbudować już z dwu tranzystorów, fotorezystorów i akumulatora z baterii. Bardzo efektowny. Całkowicie drwiących znokałtowałem, jak zrobiłem sobie 2-g obrączkę ze złota. Przybliżona próba to 333. Wybrałem taką, bo jest odporna mechanicznie i ma ładny, czerwony odcień.
@@ELEKTRON1 Haha, no ewidentnie jesteś bardziej płodnym ode mnie śmiecio-reanimatorem. Tak z ciekawości, to złoto skrobałeś i od razu topiłeś czy metodą chemiczną rozpuszczałeś?
Z każdego to nie. Są pojedyncze wycieki o bugach architektury lub celowych "backdorach" producenta (bez wiedzy twórców/projektantów tych układów). Nikt wiadomo nie będzie ściągał softu od zabawki czy pralki...sens grzebania w tych sprawach pojawia się, jeśli taki układ jest sercem np. pocisku samonaprowadzającego. Wtedy wyciek takiego algorytmu to zagrożenie militarne, bo wiadomo jak taką rakietę oszukać
Dzięki! Zainspirowałeś mnie do przyjrzenia się sterownikowi piekarnika jaki ostatnio wymontowałem;) . Calosc przeznaczona była na śmietnik..Kto by pomyślał... Ale najpierw parę przyziemnych tematów do ogarnięcia niestety. Pozdrawiam!
Powinny najbardziej "kręcić Cię": ATmega (mega 8, 88, 16, 32 itp) Attiny (48, 8, 45...) Stm32 PIC (16, 32...) To są najpopularniejsze mikrokontrolery, które idzie ogarnąć "od strzała" programatorem z allegro za kilka.. kilkadziesiąt złotych. Wyższą szkołę jazdy zapewniają układy firmy ALTERA, LATICE, XILINX. To już jest kosmos. Proste w opór, a super szybkie(dzięki tej prostocie). Sam buduję na nich kartę graficzną. Podeślij koniecznie symbol układu. Sam jestem ciekaw, co tam jest
Jak niektórzy komentujący również z chęcią zobaczyłbym jak się odczytuje 'z palcem w nosie' cały flash zabezpieczonego AVRa (zakładam, że bez trawienia czy frezowania obudowy i kasowania fusebitów laserem). Przez lata mogłem trochę wypaść z obiegu i może coś mi umknęło z nowości w tym temacie. A tak poza tym fajny film, też lubię zbierać elektrośmieci tylko się robi problem gdzie je składować :)
Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu trafiłem na artykuł że AVRy były stosunkowo podatne na "hackowanie" w tym sensie, że podając zakłócenia na zasilaniu lock bity się "wyłączały" i można było odczytać program.
Ciekawym zbiegiem okoliczności też niedawno łażąc po opuszczonych miejscówkach znalazłem skaner kodów kreskowych, aczkolwiek to jeden z tych ręcznych modeli (symbol LS2088) i próbuję zmajstrować z niego syntezator albo przynajmniej kontroler midi ale za chuj nie umiem znaleźć pina z którego leci sygnał z sensora światła
Siema, mowisz na filmie, że bez problemu można zczytać zabezpieczony wsad z Atmegi, a to dla mnie nowość... Z motoroli to wiem, że sie da, ale atmega, pic?
Chińczycy np. bawią się nożem gamma i sobie odpowiednio fusy przestawiają. Gdzieś miałem też cały opis, jak biorąc AVRy na "krzesło elektryczne" (HV prog) idzie od nich dane wyciągnąć.
@@ELEKTRON1 A no, ale to już nie brzmi jak "bez problemu" 😋 HV to chyba dla metoda dla wielu producentów. Fajne masz te filmy, bardzo mi się podobają, ale coś mało ich 😅 Pozdrowionka 👊👍
Ciekawie się oglądało. Jakiś czas temu zrobiłem to samo, tyle że mikrokontrolery były z czujki gazu i pralek. Zaprojektowałem pod nie płytki a'la Arduino, może ktoś sobie wytrawi
Abstrahując już od skilla elektronicznego (który został już słusznie pochwalony przez innych), musze przyznać ze bardzo podoba mi się twój montaz (wstawki z filmów itp) 😅
Podoba mi sie ten kontent i memowe wstawki :D Masz w planach zrobic cykl "zmartwychWstanie" gdzie bys pokazywal, jak mozna poszczegolne elementy ozywic? Do polowy moich studiow zawsze cos rozbieralem na czesci ale pozniej tylko lezalo : / Nie chodzi mi o jakies duze projekty, tylko ot - rozbierasz drukarke i jak mozna zmusic silnik BLDC do pracy. Raz ze zmajstrowalem noktowizor z starego aparatu cyfrowego i diod na podczerwien z kamerki CCTV :D
@@ELEKTRON1 Widzialem widzialem!:D chodzi po prostu, dla takiego laika jak ja, wytlumaczenie, od czego zaczac (elektrosmieci, ksiazki, stronki, programy, narzedzia), jakies protipy z inzynierii wstecznej, jakie drogi nie polecasz z wlasnego doswiadczenia przy wydlubywaniu elementow i ich ozywianiu bo przelozenie czas-korzysci jest slaby itp
Witam i ponawiam pytanie 🙂 - Czy można "dostać się do wsadu" jeśli ustawione są LOCK bity. Chodzi mi oczywiście o program a nie wyczyszczenie procesora by zdjąć lock bity. To mógł by być ciekawy tytuł na film z góry dziękuję i pozdrawiam Marcin
@@ELEKTRON1 meh, jestem na to zbyt stary i leniwy. Poza tym takie umiejętności chciałbym użyć tylko w jednym projekcie. Takim jak np. ten: ruclips.net/video/dNcgx6-hAMY/видео.html
zarąbisty filmik :D ty jako znawca co polecasz do czyszczenia tzw gumoleum na urzadzeniach (materiał podobny do gumy) poniewaz na starym laptopie zaczeło się to nieprzyjemnie kleić.
Autorze kanału Zawsze mnie takie coś ciekawiło tylko powiem ci ze jestem w tym zielony znasz jakies ksiązki zeby nauczyc sie robienia tego typu rzeczy od podstaw ? przepraszam z góry za głuupie pytanie
mam gdzieś zegar od kuchenki mastercook. tam też jest jakiś mikrokontroler ale w podłużnej obudowie. uszkodzony po zwarciu - kuchenka nie odpalała piekarnika ani nie szło ustawić nowej godziny. próbowałem go odpalić ale nic z tego
Jezu, mam to samo. Tylko tak nie ogarniam w jednym palcu. Ostatnio na złomie złapałem starą nawigację celem właśnie wykorzystania elementów. Choćby przełącznik. Albo kupiłem zmywarkę używaną Amica i od razu jak zobaczyłem wyświetlacz to chciałem rozbierać i patrzeć czy nie da się tego wyskrobać pod esp32.
ESP32 to tak średnio. Nie to, by nie ogarniał...mustangiem po prostu polebędziesz orał. Wyświetlacz pożre mnóstwo pinów. Dlatego, w większości przypadków stosuje się do tego celu kontrolery wyświetlaczy lub mikrokontroler z dużą ilością pinów. Mnie w sumie ESP32 jakoś specjalnie nie oczarowało. Jedyne te 2MB pamięci daje do myślenia. Głównie wybieram zawsze pomiędzy Atmelem a STM32. Ostatnio mam jadę na CPLD I PLD, gdzieś w oddali majaczy FPGA. Wyobraź sobie sygnały, które przetwarza i ich częstotliwości to nie jakieś tam 8..16...czy nawet 72MHz! To już są całe setki! 100...200MHz bez problemu udźwigną, a te bardziej złożone, to już cykają w ogóle z astronomicznymi częstotliwościami.
@@ELEKTRON1 no właśnie:) i dlatego w najlepszym wypadku będzie to leżało i czekało na emeryturę:) chciałbym tak ogarniać i mieć czas jak ty. U mnie w szafie na klonie Arduino Uno leży nieskończony termostat strefowy do podlogowki. I tak właśnie coraz to fajniejsze elementy znajduje. A to ekran dotykowy lepszy z nawigacji. A to czujniki na Espnow. Twój kanał jest inspirujący i mobilizujący. Wielkie dzięki.
Cześć Adam masz może jakieś linki do tematu zczytywania zabezpieczonych avr? Bo siadł mi sterownik od pieca co wysypał się wsad a kuzyn ma identyczny dalej chyba nie muszę tłumaczyć. Dodam że to ATmega 128. USB ASP posiadam. Jeżeli dał byś radę mi pomóc byłbym wdzięczny. Lampy wciągają.
Tak jak na filmie mówiłem. Kiedyś miałem do tego dostęp, ale i tak...w domu raczej ciężko skopiować. Wg artykułu do gry wchodził np. mikroskop elektronowy.
Darmowe kursy w internecie np. z takiego programowania. Najłatwiej zacząć od Arduino. Ja siedziałam "na tym" przez jakieś 8..9 lat i powolutku się przesiadam na STM32, do rodziny której należy główny bohater filmu. Rok, dwa i będziesz umiał. Całkowite podstawy elektroniki, zwłaszcza z lutowania płytek, to polecam gotowe zestawy np. AVT. Są fajne książki... zależy, na czym konkretnie Ci zależy. Jak coś, to pisz śmiało
też przeczesuje śmietniki w poszukiwaniu elektrozłomu, niestety najczęściej trafiają się crt tv od których płytek mam z 5 i nigdy mi sie nie chce rozlutować tego
Takie kąski dawałem swojej klasie, którą uczyłem. Piranie wśród kurczaka z Tesco. Moje ukochane perełki, najlepsi z najlepszych mieli czas poniżej jednej sekundy na rozlut kondensatora elektrolitycznego....WYLUTOWANE, nie wyrwane!
Twoj wsad do wyswietlania cyferek ma buga, zwroc uwage ze czasem niektore segmenty w cyferce zapalaja sie takim bladym swiatlem, dzieje sie tak dlatego ze zmieniasz cyferke a potem dopiero zmieniasz segmenty. (nalezy to zrobic tak ze przed zmiana cyferki gasisz wszsytko, a potem przechodzisz dalej i zapalasz co ytrzeba), masz takie charaktersytyczne "skopiowanie" segmentow z poprzedniej cyferki. nie zauwazyles tego w czase debuggowania na wolnej czestoltiwosci pomiedzy cyframi bo segmenty zgasily sie za szybko zeby to zobaczyc. Lata temu z tym samym sie zmagalem. I tak ja tez zawsze wolalem miec 7segmentow podpiete pod 1 port atmegi.
@@ELEKTRON1 ależ film jest prześwietny, to bez wątpienia! Chciałem Ci tylko podpowiedzieć że jest błąd i na czym on polega, ale to tak z mojego własne doświadczenia z tymi segmentami
Cześć. W jaki sposób można odczytać zabezpieczamy procesor ??. Ja zawsze je zabezpieczam i myślałem że to w 1000% bezpieczne i nie do pokonania. ruclips.net/video/E4wzBqGix1Y/видео.html
Quuurva... Ale mi się Twoje filmy podobają. Zawsze coś czułem że w tych rtvagd i innych pierdołach elektronicznych w domu siedzi coś ciekawego co można użyć w inny sposób.
Jak jesteś wystarczająco obeznany, to tylko z tego, co masz w kuchni, jesteś w stanie zrobić potężną broń na gumki recepturki. Z elektroniką jest to samo
Kiedyś, na samym początku wsadziłem Atmegę328p do góry nogami. Ku mojemu zdziwieniu straciła pamięć i się "odblokowała". Ponowione eksperymenty niosły za sobą ofiary. Miałem gdzieś obfity artykuł, w którym opisywano, że HV (12v ) wprowadza ją w "tryb serwisowy" (HV prog?). Dalej, Chińczycy deliduja (po polsku: trepanacja Czaszki) cały układ laserem, wykonują zdjęcie bloku flash i czytają jak kod QR.
@@ELEKTRON1 Tak, zgdadza się LOCK bit można zdjąć ale tracisz zawartość pamięci, to samo z HV czyli rozumiem że troszkę żle zrozumiałem przekaz, skalpowanie to raczej dla pamięci ROM bo nie wydaje mi się żeb flash dało rade tak przeskanować nawet po laserowaniu, ale to moja prywatna opinia... niezależnie od faktów fajny film !!! Gratki przyrostu subów
@@dawidkowal4582 też odnoszę podobne wrażenie, podczas czytania Twojego komentarza przez chwile naszła mnie myśl że najwyższy czas bym w końcu po kilku latach planowania i robienia dokumentacji zaczął wrzucać filmy poświęcone elektronice, tak jak nikt tego nie robi przynajmniej na polskim you-tubie a prada jest taka że ludzie jak w matematyce albo nie znają podstaw albo mają zaległość która ciągnie się za nimi i powoduje logarytmiczny brak możliwości pójścia dalej. Mam nadzieje że połączę dynamikę jak i wiedzę tak by było to spójne i mimo dużego stopnia skomplikowania wytłumaczę tak jak dla przysłowiowej babci no i bez wzorów przynajmniej tych trudnych 🙂
Tak. Łap: Zasilanie układu: 5v -Jeden z pinów cyfrowych leci na złącze CLK silnika -dowolny pin cyfrowy do pinu zmiany kierunku, tak samo z pinem STOP. Cały program polega na tym, że w globalnej zmiennej przechowywana jest wartość od 40 do ok. 10000. Po naciśnięciu przycisku start, pin STOP jest uruchamiany, by zwolnić "blokadę" silnika. Następnie powoli jest zwiększana wartość od zera do ustalonej wcześniej wartości i generuje odpowiednią częstotliwość. Ot, cały sterownik. Magia zamiany sygnałów sterujących na ruch obrotowy odbywa się w układzie scalonym dołączonym do tego silnika BDLC
@@ELEKTRON1 jedyne złącza jakie mam w swoim silniku to: U-H V-H W-H FG S.GND +5V U-W V-W W-W Pod jakie piny mam się podłączyć w moim przypadku żeby sterować tym silnikiem?
Hej, można coś podesłać do Ciebie? Mam kilka drukarek, fax, ładowarki elektoronarzędzi, laptopy i pewnie coś by się znalazło jeszcze. Daj znać. Mogę wysłać na koszt własny
Bo żeby umieć korzystać z elektrośmieci, trzeba mieć dużą wiedzę i doświadczenie, koledzy tego nie mieli to zazdrościli.
tez tak mialem, a teraz stary weź napraw. Daję zaporową cenę i tyle mnie widzieli...
najlepszy film jaki oglądałem na yt w tym miesiącu, śmieszy, bawi i uczy. nic więcej nie trzeba
Młody nie jesteś sam. Ja w latach 90' woziłem stare kineskopy taczką. Teraz naprawiam AGD. Oglądałem Twoje poprzednie filmiki i widzę, że masz chłopie głowę nie od parady. Masz ode mnie subika i łapkę w górę bo wierze, że będzie na tym kanale mnóstwo znakomitej treści. Moja rada, dodawaj więcej szczegółowych opisów (np. datapin, wycinki z datasheet), więcej ujęć z lutowania bo wszyscy lubimy na to patrzeć i na koniec według mnie trochę mniej śmiesznych wstawek. Zaznaczam, że jest to tylko moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać.
Ja tam myśle że proporcja śmiechu do treści jest w porządku, mooooże w tym konkretnym filmiku było trochę więcej. To aż tak bardzo nie boli, a działa pozytywnie na młodszą widownię. Faktycznie, kiedyś brakowało szczegółów, ale ogólnie, z powstaniem Elektrona to się poprawiło
a jak na moje proporcje są dobrze zachowane, czy ja wiem, czy każdy lubi oglądać lutowanie, ja już się tego na oglądałem lepiej jak po prostu powie co do czego przylutował tak jak jest teraz :)
Śmiech musi być, bo wtedy wiedza lepiej wchodzi 😁
Ja lubię śmieszne wstawki, rozluźniają trochę dziaderski klimat z elektrody, takiej elastyczności umysłu u żadnego człowieka jeszcze nie doświadczyłem
Pojawiłeś mi się w polecanych, a to znaczy, że algorytm YT w Ciebie wierzy 😀Nie musisz się martwić, że trafią tu przypadkowe, niezainteresowane osoby - wszak lista polecanych filmów generowana jest na podstawie oglądanych filmów, a więc wśród widzów masz tylko domowych i zawodowych naprawiaczy/elektroników. Ja jestem po elektryczniaku w latach '90 i wierzę w "prawo do naprawy", promowane też przez Luisa Rossmanna (to ten od udowadniania celowych utrudnień naprawy w sprzęcie firmy z jabłkiem w logo). Jednym słowem naprawiam tak długo, jak się da, a jak się nie da, to demontuję części 🙂 i spokojnie czekam.
Fajną masz zajawkę i przypominasz mi.... mnie i moich kumpli z klasy 30-35 lat temu ;-) Natomiast zazdroszczę Ci, że dzięki mikrokontrolerom i sieci (z milionem tutoriali) możesz rozwijać się o wiele szybciej, projektować i budować o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje, niż kiedy ja zaczynałem.. Tak trzymaj i łap suba.
A z tymi widzami to różnie bywa. Pojawiają się zgorzkniali ludzie, którzy szukają dziury w całym.
Jak na elektronika przystało, patrzę codziennie w wykresy i statystyki jak w ekran oscyloskopu. Jak tylko zobaczyłem takie szpilki, to dwa razy się nie zastanawiałem. Już raz taka okazja przeszła mi koło nosa na poprzednim kanale. Teraz poruszyłem niebo i ziemię, byle tylko pchać to do przodu
Zdolny młody i mądry człowiek. Myślałem, że już takich nie ma. Pozdrawiam
Ad astra per aspera
Też tak od dziecka zbieram elektronikę, zabawki które były na baterie nie służyły do zabawy, rozbierałem je pozyskując diody led, silniczki, mechanizmy koszyki na baterie.
Fajny film. Fajna zabawa. Też już kilkukrotnie spotkałem atmegi w elektro odpadach. Też lubię zbierać graty i przydasie
Dobre te wstawki bez kitu :D
Pozostała treść oczywiście również :)
Kawę zalałem energetykiem. Jadę nagrywać kolejny odcinek
@@ELEKTRON1 tylko żebyś po godzinie jazdy nie przypomniał sobie że nie włączyłeś komputera.
Wreszcie ciekawe tempo dodawania materiałów. Temat też świetny, fajnie że pokazujesz te bardziej "low level" kwestie związane z mikrokontrolerami.
2:56 Dla niewtajemniczonych (Ty to już pewnie wiesz): żeby wywołać exeka poprzez wiersz polecenia nie trzeba podawać jego ścieżki bezwzględnej. Wystarczy go dodać do systemowej zmiennej PATH, w ten sposób:
SET "PATH=[ścieżka bezwzględna pliku];%PATH%"
Teraz, żeby wywołać avrdude wystarczy wpisać po prostu "avrdude", niezależnie od tego, jaki jest początek ścieżki w CMD. Nie ma znaczenia, czy jest to np. "C:\" czy "C:\Windows\system32"
By nic nie pokopać, warto jednak sobie przekopiować, zwłaszcza, że często będzie się przy nim grzebać
ja preferuje otowrzyc folder i shift+PPM -> otworz wiersz polecen tutaj
nie wiem co bardziej doceniam w Twoich produkcjach. Śmieciosztukę czy montaż wideo. W każdym razie- nie przestawaj :)
Mega zrobione z poczuciem usmiechu jestem twojim fanem od dzis a mam 51 lat-=- mysalem ze mlodzierz nie jest juz rozwojowa ... jeszcze raz dziekuje.. Oczekuje wiecej - czekam
Dzięki tobie teraz latam po złomowiaskach szukając kuchenek.
Przynajmniej nie zabraknie mi arduino
Raz jak przechodziłem przez las napotkałem stertę elektrośmieci w tym: elementy z deski rozdzielczej - bezpieczniki, zasilacz z iroomby, dużo zasilaczy 12V, 4 wentylatory NVIDII, słuchawki z Sony, sterownik prawdopodobnie z pralki nawet starą płytkę z podstawką na lampę. Całość nagrałem: ruclips.net/video/4jCQ9P-tZE8/видео.html
Ośliniłem się...
kilka razy znalazłem w lesie..... laptopa z przestrzeloną matryca,ktoś strzelał do laptopa z wiatrówki. innym razem duży samochód rc na pilota na pakiet lipo 2s 7.4v autko sprawne ale aku spuchnięte az plastiki potrzaskały,elektronika była sprawna. ale zajechane zebatki w przednim silniczku,wymiana na nowe - autko uratowane,mam do dziś ale brak czasu..
raz znalazłem latarkę taką starą na płaską baterię.była w niezłym stanie niestety skorodowane miejsce na wkręcenie żarówki - szkoda.
innym razem znalazłem maszynkę do golenia ale zleżałą w środowisku mokrym spory czas,naprawa udana - wymiana skorodowanego silniczka,silniczek tak skorodowany że rozpadł się w rekach. po wyczyszczeniu i założeniu nowego silniczka maszynka miodzio działa do dziś.
najlepszym znaleziskiem były trzy rozbite drony jakis overmax x bee totalny gruchot,połamane ramiona obudowa w kawałkach,musiał z impetem walnąć w drzewo. drugi to był chyba coś z serii syma bo biały i niebiesko-czerwone naklejki na obudowie. nadpalona obudowa od spodu.brak ramion. trzeci był dron do selfie,cały kompletny ale brak śmigieł i baterii oraz modułu kamery - wyrwane.
a tak to czesto rozwalone pralki lodówki nawet wózek z marketu :D stare deskorolki z plastikami pod deską , grube kółka - jedna nadawała się na remont,inne nie - skorodowane na maxa łożyska,urwane kółka. była tez zmywarka do naczyń CAŁA nie rozbierana i wisienka na torcie silnik od pilarki spalinowej NAC. tłok i cylinder bez rys. nadawał się na budowę mikro-agregatu pradotwórczego na 6-12v.
Też od dziecka uwielbiam zbierać i rozbierać elektronikę. Ostatnio trafiłem na allegro na aukcje gdzie gość sprzedawał płytki z lokalizatorów samochodowych po 10zł, kupiłem 7, w każdej atmega 128, jakiś moduł BT, który był do niej podłączony i mikrokontroler mc908gp32, którego na razie nie wykorzystam, bo siedzę tylko w AVR no i oczywiście moduł GPS ;) W tym akurat przypadku dało się bez problemu zgrać soft z atmegi
Stary, aż Ci zazdroszczę tej wiedzy i umiejętności. Tak poza tym, montaż 10/10. Złoty kanał ♥
Szacun i jeszcze raz szacun💪👍
Sam zbieram graty, chociaż nie mam aż tak rozległej wiedzy jak Ty. Może kiedyś (gdy już tę wiedzę posiądę oglądając takie kanały jak Twój) - do czegoś mi się przydadzą ;) Łapka w górę i subik poszedł.
Gdybyś Tylko zobaczył, jak dużo tutaj chemików zostało elektronikami i na odwrót!
Oglądam podziwiam masz wyczucie wiedzę humor super mistrzu no i zazdroszczę wiedzy .
Dawaj ! Będziemy się razem uczyć :)
@@ELEKTRON1 uczę się mimo wieku dużo od ciebie tez do ciebie mam 100 km . Ja raczej już tylko zabawa .
Dla mnie to magia, wielki szacunek !
Siadaj. Będziesz uczniem czarnoksiężnika!
Tyle wspaniałego kontentu którego nie rozumiem, robi wrażenie
Posiedź dłużej, zrozumiesz.
Masz banię jak sklep!!! Mega wiedza, i cyk sub leci.
Łeb jak sklep, a półki puste
Nie sądziłem że jeszcze na polskim YT odkryję taką perełkę w postaci tego kanału. To co robisz normalnie zwala z nóg, a sposób w jaki to opowiadasz jest genialny. Trafiasz idelanie z poczuciem humoru. Sam jestem elektronikiem ale nie przyszło by mi do głowy że można budować takie rzeczy jak własny komputer 8bit albo moduł do podłuchiwania policji xD... Czapki z głów, subik leci i licze na potężny rozwój kanału w przyszłości. Może pomyśl o jakimś wsparciu na YT. Chętnie bym się dorzucił
Kiedyś był patrobite. W sumie...to on dalej jest (kanał Adam Chemlab)
Pierwszy raz widzę. Szacun 👍
...i subik
0:21 xD Teraz wiem dlaczego nie mam czego uruchamiać w opuszczonych miejscach :D
No to jest prawdziwe 0 waste, niech sie chowają na palme ci co mówią źle o tobie a niech się wstydzi ten co wyrzuca a nie ten co naprawia przetwarzanie jest EKO -logiczne i -nomiczne.
Stary, nie mam kompletnie pojęcia o czym jest ten film i co na nim robisz, ale wygląda super. Gratuluję wiedzy!
Robię to, co ruskie. Zmieniam przeznaczenie podzespołów, tyle, że w pokojowych zastosowaniach. Trochę także jakbym z odkurzacza wyjął silnik i zrobił piłę stołową.
@@ELEKTRON1 Nie no, tyle to rozumiem ;) miałem na myśli np. fragment od 4:32.
Super film. Cieszę się że trafiłem na Twój kanał. Leci sub i na pewno często będę tu zaglądał :D
s'UPPER materiał! :) Ubawiłem się przy tym nieżle!! Tak trzymaj bo DOBREGO humoru trzeba wszedzie jak najwiecej. A lutowania można się naoglądać na YT do woli. To moja opinia of course ;) Zajawka z elektroniki (i napraw) w moim kręgu zainteresowania. SUB i kciuk ode mnie
Mam wrażenie, że algorytm Ciebie pobłogosławił. Oby tak dalej, chętnie się ogląda takie materiały z perspektywy już zaraz studenta AiR'a.
Też mam takie wrażenie. Trzeba to wykorzystać
Swoją drogą, czerwona (jeśli wyświetlacz czerwony) taśma izolacyjna bardzo ładnie poprawia czytelność wyświetlaczy LEDowych.
Ja zasadniczo nie zbieram. Bo raz, że nie elektronik ze mnie, a dwa, to miejsca nie ma. Aczkolwiek gdy wybrałem się na przeczesywanie pobocza w poszukiwaniu zagubionej lampki rowerowej (cudowna moda mocowania na gumki), zguby wprawdzie nie znalazłem, ale wśród kawałków zderzaka w trawie był też czujnik parkowania z nadrukowanym niemieckim celownikiem i jego postanowiłem wziąć, myśląc, że może kiedyś się pobawię, znajdę w sieci notatki kogoś, kto zesniffował jak się z tym po CAN gada. Kiedyś. Na razie leży, na szczęście to niewielki elektro-"śmieć".
PS Masz w "About" kanału martwy odnośnik do Instagrama.
Bardzo fajnie prowadzone odcinki. Ten szczegolnie stylem mi przypadl do gustu. No moze troszke malo opisow co i jak ale w sumie to chyba nie o to chodzi. Poglebiaj dalej swoja wiedze.
Jestem tu pierwszy raz i zapowiada się ciekawie !
Sama dużo szabruję. Większość moich wzmacniaczy jest robiona na wymontowanych częściach, bo koszt transformatorów, podstawek czy lamp jest zawrotny. W dawnych czasach (pierwsza dekada stulecia) kupowałam na giełdzie, ale najpierw giełda umarła, potem ja wyprowadziłam się z Łodzi, więc nici z tego. Czasami idzie coś uchwycić na pchlich targach, ale ostatnio ceny stały się tak zawrotne, że to nie na moją kieszeń. Bywa, że natknę się gdzieś na stary sklep elektroniczny, gdzie mają zapasy vintage części niekoniecznie za wysokie ceny. Ostatnio kupiłam w ten sposób kilka nieużywanych ECC81 po 15zł/szt.
Nagie rozdzielnice - też bym montowała :D
Reverse engineering płytek to potrafi być mega upierdliwa sprawa, nie tylko za sprawą soldermaski, ale i po prostu elementów zasłaniających ścieżki. Płytki wielowarstwowe to już w ogóle...
avrdude i Arduino IDE śmigają fantastycznie na Linuksach :).
Swoją drogą gdzieś mi zalega moduł z nie pamiętam jakim mikrokontrolerem, wyświetlaczem LCD i enkoderem. Trzymam na wszelką ewentualność.
Kondensator 1000µF - duży?
Jak na pozostałe kondensatory - to zarówno gabarytowo jak i pojemnościowo poszaleli. 4F to to nie są, jednak i tak pewnie, podtrzymanie pamięci na nim działa ze 2h.
Zobacz film o satelicie. Tam masz mnóstwo lampek
Przypadkiem trafiłem na Twój kanał, co trzeba zostawiam i pozdrawiam 🤜🤛
Odwiedzaj mnie często, pisz dużo komentarzy. Lubię je czytać. Znika wtedy poczucie, że mi odbiło i gadam sam do siebie.
@@ELEKTRON1 Z przyjemnością zabawię dłużej na tym kanale 👍🤜🤛
W międzyczasie obejrzałem wszystkie twoje filmy na kanale dobra robota tak trzymaj. Może kiedyś wolnej chwili pokarzesz nam cos odnośnie złota srebra z elektroniki jak prosto i skutecznie cos odzyskać, będzie o elektronice i chemii ;)
Dla swojej narzeczonej odzyskiwałem złoto na pierścionek. Po którejś łopacie goldpinów odpuściłem. Srebro jeszcze ok, ale złoto dziś amatorsko w ogóle się nie opłaca odzyskiwać.
Mógl byś w kolejnym odcinku pokazać w jaki sposób można odczytać wsad zabezpieczony przed odczytem ? I ewentualnie w jaki sposób przekonwertować to na język w Arduino idę jeśli jest taka możliwość ?
To bardzo by mi się przydało🙂
Nie ma czegoś takiego jak "przekonwertowanie na Arduino".
Odzyskane dane to >>kod maszynowy
@@ELEKTRON1 Ale w dalszym ciongu żeśmy zainTERESOciekawieni pozostajem, kakoj ty to dielasz. Wiesz, program nawigacyjny ze złomowanych ruskich rakiet można by zczytać... Dowiedzieć się, jak oni to robią... I jakby potem pięknie było, samemu wyprodukować kilka klonów i wrzucić do skrzynki pocztowej, z dopiskiem "zwrot do nadawcy, poczta lotnicza"...
Wybuch silnika koks 💪
Super content w zajebistym wydaniu!
Znalazłem płytę monitora LCD. Czyściutką. Na niej fajny rdzeń ferrytowy ze szczeliną (->trafo zasilacza). Teraz robi mi za dławik w przetwornicy 12/320 DC.
Dzięki stary za te filmiki. Motywują mnie, żebym też się zabrał za zalegającą mi elektronikę :)
Hahaha... BRAWO !!! 🙂Teraz, oglądając jakąś amerykańską filmową produkcję będę wiedział, że kiedy aktor na filmie wyrywa bebechy jakiejś przypadkowej znalezionej czy tam zezłomowanej maszynie i w gęstwinie kolorowych kabli łączy wybrane dwa czy trzy a tym samym ją uruchamia i... leci za chwilę dajmy na to w stratosferę, to nie jest to holiłudzka ściema - jest to naprawdę możliwe 🙂
Montaż pierwsza klasa ✌
Prosze o wiecej ;-) wróżę Ci ciekawą przyszłość, rowiesnicy moze teraz sie smieja ale kiedys beda zazdroscic, nie ogladaj sie nigdy na innych
Dziś to mi wisi jeszcze bardziej. Robię swoje i tyle
Jakoś filmów jest coraz lepsza👍
Oooo stary, algorytm youtube'a dobrze zadziałał. Zostaję tutaj, jest fajnie. "Jestę też elektronikię" :) Piszę czasem też soft do C.O.
Mam takie fajne płytki. Albo C.O, albo pompa ciepła. STM32 tam takie dziabnęli, że hoho!
Dlaczego masz tylko 3,49tys subskrybentów... Zajebiście ciekawie gadasz... Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
8 lat starego, rok tego kanału. Na starym miałem kaganiec, na tym wyciągam w tempie turbo ekspresowym widzów. To, co zebrałem od początku kanału przez 4 lata, to tutaj ogarnąłem w dwa dni.
@@ELEKTRON1 muszę mówić że masz mojego suba od pierwszego (tego właśnie) filmu... cała resztę lub zdecydowana większość nadrobię tej nocy...
@@Pawel.J_9101 Haha - ja trafiłem na to wczoraj w nocy a tu już nowy filmik... to prawda pieniądze leżą na ulicy ale mało kto chce się po nie ciągle schylać :)
W latach 90tych wracając do domu ze szkoły bardzo często zahaczałem o śmietniki, sprawdzając czy pojawiły się nowe "zabawki". Niestety w tamtych czasach można było co najwyżej pomarzyć o znalezieniu czegokolwiek z kategorii elektroniki cyfrowej. Nie wspominając o jakiejkolwiek dostępności do dokumentacji układów. Mój nawyk pozostał i teraz moja żona i dzieci nabijają się ze mnie, że znów coś przyniosłem ze "sklepu osiedlowego" (tak nazywają pobliski śmietnik :D ).
...ale jak się coś zepsuje, to nagle trwoga.
Zacznij budować z tego jakieś imponujące projekty. Odkąd zbudowałem cewkę Tesli na 5kW i rozwalało całą elektronikę w pobliżu, a sąsiad miał dyskotekę, to skończyły się chichy-śmichy.
Największe wrażenie robią roboty. Line-follower (podążacz za linią) można zbudować już z dwu tranzystorów, fotorezystorów i akumulatora z baterii. Bardzo efektowny.
Całkowicie drwiących znokałtowałem, jak zrobiłem sobie 2-g obrączkę ze złota. Przybliżona próba to 333. Wybrałem taką, bo jest odporna mechanicznie i ma ładny, czerwony odcień.
@@ELEKTRON1 Haha, no ewidentnie jesteś bardziej płodnym ode mnie śmiecio-reanimatorem. Tak z ciekawości, to złoto skrobałeś i od razu topiłeś czy metodą chemiczną rozpuszczałeś?
Ale masz wiedzę szok. 3:30 Serio z każdego kontrolera da się pobrać soft? A co z hasłem ? lub z "blow security fuse"
Z każdego to nie. Są pojedyncze wycieki o bugach architektury lub celowych "backdorach" producenta (bez wiedzy twórców/projektantów tych układów).
Nikt wiadomo nie będzie ściągał softu od zabawki czy pralki...sens grzebania w tych sprawach pojawia się, jeśli taki układ jest sercem np. pocisku samonaprowadzającego. Wtedy wyciek takiego algorytmu to zagrożenie militarne, bo wiadomo jak taką rakietę oszukać
Dzięki! Zainspirowałeś mnie do przyjrzenia się sterownikowi piekarnika jaki ostatnio wymontowałem;) . Calosc przeznaczona była na śmietnik..Kto by pomyślał... Ale najpierw parę przyziemnych tematów do ogarnięcia niestety. Pozdrawiam!
Powinny najbardziej "kręcić Cię":
ATmega (mega 8, 88, 16, 32 itp)
Attiny (48, 8, 45...)
Stm32
PIC (16, 32...)
To są najpopularniejsze mikrokontrolery, które idzie ogarnąć "od strzała" programatorem z allegro za kilka.. kilkadziesiąt złotych.
Wyższą szkołę jazdy zapewniają układy firmy ALTERA, LATICE, XILINX. To już jest kosmos. Proste w opór, a super szybkie(dzięki tej prostocie). Sam buduję na nich kartę graficzną.
Podeślij koniecznie symbol układu. Sam jestem ciekaw, co tam jest
Jesteś wielki.
Dla mnie ten gosc to geniusz.wow.pozdro
Inteligencja zbiorowa. Wy oglądacie filmy, ja staję na głowie i wysyłam choćby rakietę w kosmos
👍👍super👍👍jesteś wielki
SUPER FILM (komentarz dla statystyk )
Też mam manie zbierania elektro śmieci lecz nie mam warunków no i czasu by je w jakiś sposób wykorzystać
Właśnie zostaliśmy kumplami. Pozdro.
Jak niektórzy komentujący również z chęcią zobaczyłbym jak się odczytuje 'z palcem w nosie' cały flash zabezpieczonego AVRa (zakładam, że bez trawienia czy frezowania obudowy i kasowania fusebitów laserem).
Przez lata mogłem trochę wypaść z obiegu i może coś mi umknęło z nowości w tym temacie.
A tak poza tym fajny film, też lubię zbierać elektrośmieci tylko się robi problem gdzie je składować :)
Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu trafiłem na artykuł że AVRy były stosunkowo podatne na "hackowanie" w tym sensie, że podając zakłócenia na zasilaniu lock bity się "wyłączały" i można było odczytać program.
Ciekawe filmiki robisz , co prawda połowy nie rozumie , ale fajnie się takie rzeczy ogląda. Tak trzymaj 💪💪
Każdy tak na początek mówi. Obiecuję, że z czasem wszystko zrozumiesz
Ciekawym zbiegiem okoliczności też niedawno łażąc po opuszczonych miejscówkach znalazłem skaner kodów kreskowych, aczkolwiek to jeden z tych ręcznych modeli (symbol LS2088) i próbuję zmajstrować z niego syntezator albo przynajmniej kontroler midi ale za chuj nie umiem znaleźć pina z którego leci sygnał z sensora światła
Nie warto. Takie skanery to majątek
@@ELEKTRON1 80 złotych używany i jest dość zużyty z zewnątrz
Siema, mowisz na filmie, że bez problemu można zczytać zabezpieczony wsad z Atmegi, a to dla mnie nowość... Z motoroli to wiem, że sie da, ale atmega, pic?
Chińczycy np. bawią się nożem gamma i sobie odpowiednio fusy przestawiają.
Gdzieś miałem też cały opis, jak biorąc AVRy na "krzesło elektryczne" (HV prog) idzie od nich dane wyciągnąć.
@@ELEKTRON1 A no, ale to już nie brzmi jak "bez problemu" 😋 HV to chyba dla metoda dla wielu producentów. Fajne masz te filmy, bardzo mi się podobają, ale coś mało ich 😅
Pozdrowionka 👊👍
Ciekawie się oglądało. Jakiś czas temu zrobiłem to samo, tyle że mikrokontrolery były z czujki gazu i pralek. Zaprojektowałem pod nie płytki a'la Arduino, może ktoś sobie wytrawi
drive.google.com/folderview?id=1dpNBboYn3RvPeEN62RX2etYj8sl_Ba0m
Abstrahując już od skilla elektronicznego (który został już słusznie pochwalony przez innych), musze przyznać ze bardzo podoba mi się twój montaz (wstawki z filmów itp) 😅
Dzięki już wiem co z tymi płytkami z kuchenki zrobić :)
Możesz np. się podzielić
@@ELEKTRON1 Mam takie pytanko.
Czy macie ramy do laptopa o specyfikacji (2400 MHz, 16 GB, DDR4/LPDDR4, działające)?
Jak tak to proszę o kontakt.
Podoba mi sie ten kontent i memowe wstawki :D Masz w planach zrobic cykl "zmartwychWstanie" gdzie bys pokazywal, jak mozna poszczegolne elementy ozywic? Do polowy moich studiow zawsze cos rozbieralem na czesci ale pozniej tylko lezalo : / Nie chodzi mi o jakies duze projekty, tylko ot - rozbierasz drukarke i jak mozna zmusic silnik BLDC do pracy.
Raz ze zmajstrowalem noktowizor z starego aparatu cyfrowego i diod na podczerwien z kamerki CCTV :D
No ba! Nawet masz taki BDLC na filmie
@@ELEKTRON1 Widzialem widzialem!:D chodzi po prostu, dla takiego laika jak ja, wytlumaczenie, od czego zaczac (elektrosmieci, ksiazki, stronki, programy, narzedzia), jakies protipy z inzynierii wstecznej, jakie drogi nie polecasz z wlasnego doswiadczenia przy wydlubywaniu elementow i ich ozywianiu bo przelozenie czas-korzysci jest slaby itp
Witam i ponawiam pytanie 🙂
- Czy można "dostać się do wsadu" jeśli ustawione są LOCK bity.
Chodzi mi oczywiście o program a nie wyczyszczenie procesora by zdjąć lock bity.
To mógł by być ciekawy tytuł na film
z góry dziękuję i pozdrawiam Marcin
program HEX 🙂 a jak wiesz to rozwinął byś coś o deasemblacji , back engineering
No właśnie o tym mówiłem. W domu...no nie do zrobienia. Chińczycy robią to "z palca".
Oczekuj następnego odcinka.
@@ELEKTRON1 Z góry Zdziękuję i czekam na film 🙂
Ja również zbieram elektro-śmieci i rozkładam je na części pierwsze
Super masz pasję. Chciałbym mieć takie zdolności 😏
Jak chcesz, to możesz mieć. Już kilka pokoleń zaszczepiłem do nauki i nawet pokierowali swoją karierę w tym kierunku
@@ELEKTRON1 meh, jestem na to zbyt stary i leniwy. Poza tym takie umiejętności chciałbym użyć tylko w jednym projekcie. Takim jak np. ten:
ruclips.net/video/dNcgx6-hAMY/видео.html
czyli nie tylko mi po nocach śnią się zbiórki elektrośmieci
zarąbisty filmik :D ty jako znawca co polecasz do czyszczenia tzw gumoleum na urzadzeniach (materiał podobny do gumy) poniewaz na starym laptopie zaczeło się to nieprzyjemnie kleić.
Z myszki zmyłem klejące się gumowanie za pomocą IPA.
Potwierdzam, izopropanol pomaga
Izopropanol. Jak mam coś innego jak ABS, PS, to śmiało walę DCM, eter, aceton, acetonitryl...mając labo ogranicza mnie tylko wyobraźnia
@@ELEKTRON1 to moze jakis odcinek o tym 🙂 z mila checia poznalbym sklad tego tworzywa i cxym to w bezpieczny sposob zniwelować 😄
Ciekawy film
Rewelacja ostatnio zabrałem z pralki taki mikro. Czeka sobie na swoją chwilę
Krótko zwięźle i treściwie. Śmiechawe scenki git ale trochę ich dużo. Ogólnie podoba mi się, pozdrawiam :)
Szukam złotego środka. Młoda widownia preferuje stymulację w krótkich odstępach czasu, starsi więcej treści. Ogólnie jestem blisko celu.
Autorze kanału Zawsze mnie takie coś ciekawiło tylko powiem ci ze jestem w tym zielony znasz jakies ksiązki zeby nauczyc sie robienia tego typu rzeczy od podstaw ? przepraszam z góry za głuupie pytanie
Pewnie. Mów mi po prostu Adam
@@ELEKTRON1 np jakie ? bo bym sobie cos zakupil polecasz jakas lekture dla poczatkujacego ?
mam gdzieś zegar od kuchenki mastercook. tam też jest jakiś mikrokontroler ale w podłużnej obudowie. uszkodzony po zwarciu - kuchenka nie odpalała piekarnika ani nie szło ustawić nowej godziny. próbowałem go odpalić ale nic z tego
Zobacz proszę, co to za układ
@@ELEKTRON1 nieczytelny z powodu uszkodzenia. sam byłem ciekaw ale scalak dostał niezłego strzała 230v.
Jezu, mam to samo. Tylko tak nie ogarniam w jednym palcu. Ostatnio na złomie złapałem starą nawigację celem właśnie wykorzystania elementów. Choćby przełącznik. Albo kupiłem zmywarkę używaną Amica i od razu jak zobaczyłem wyświetlacz to chciałem rozbierać i patrzeć czy nie da się tego wyskrobać pod esp32.
ESP32 to tak średnio. Nie to, by nie ogarniał...mustangiem po prostu polebędziesz orał. Wyświetlacz pożre mnóstwo pinów. Dlatego, w większości przypadków stosuje się do tego celu kontrolery wyświetlaczy lub mikrokontroler z dużą ilością pinów.
Mnie w sumie ESP32 jakoś specjalnie nie oczarowało. Jedyne te 2MB pamięci daje do myślenia. Głównie wybieram zawsze pomiędzy Atmelem a STM32. Ostatnio mam jadę na CPLD I PLD, gdzieś w oddali majaczy FPGA. Wyobraź sobie sygnały, które przetwarza i ich częstotliwości to nie jakieś tam 8..16...czy nawet 72MHz! To już są całe setki! 100...200MHz bez problemu udźwigną, a te bardziej złożone, to już cykają w ogóle z astronomicznymi częstotliwościami.
@@ELEKTRON1 no właśnie:) i dlatego w najlepszym wypadku będzie to leżało i czekało na emeryturę:) chciałbym tak ogarniać i mieć czas jak ty. U mnie w szafie na klonie Arduino Uno leży nieskończony termostat strefowy do podlogowki. I tak właśnie coraz to fajniejsze elementy znajduje. A to ekran dotykowy lepszy z nawigacji. A to czujniki na Espnow. Twój kanał jest inspirujący i mobilizujący. Wielkie dzięki.
Zajebista robota
Super, normalnie super :)
Cześć Adam masz może jakieś linki do tematu zczytywania zabezpieczonych avr? Bo siadł mi sterownik od pieca co wysypał się wsad a kuzyn ma identyczny dalej chyba nie muszę tłumaczyć. Dodam że to ATmega 128. USB ASP posiadam. Jeżeli dał byś radę mi pomóc byłbym wdzięczny. Lampy wciągają.
Tak jak na filmie mówiłem. Kiedyś miałem do tego dostęp, ale i tak...w domu raczej ciężko skopiować. Wg artykułu do gry wchodził np. mikroskop elektronowy.
Kolego od czego zacząć? Jak wgłębić się w temat?
Darmowe kursy w internecie np. z takiego programowania.
Najłatwiej zacząć od Arduino. Ja siedziałam "na tym" przez jakieś 8..9 lat i powolutku się przesiadam na STM32, do rodziny której należy główny bohater filmu. Rok, dwa i będziesz umiał.
Całkowite podstawy elektroniki, zwłaszcza z lutowania płytek, to polecam gotowe zestawy np. AVT.
Są fajne książki... zależy, na czym konkretnie Ci zależy. Jak coś, to pisz śmiało
is it possible to learn this power? (cytujac Gwiezdne wojny)
Jo se twej tatinek!
też przeczesuje śmietniki w poszukiwaniu elektrozłomu, niestety najczęściej trafiają się crt tv od których płytek mam z 5 i nigdy mi sie nie chce rozlutować tego
Takie kąski dawałem swojej klasie, którą uczyłem. Piranie wśród kurczaka z Tesco. Moje ukochane perełki, najlepsi z najlepszych mieli czas poniżej jednej sekundy na rozlut kondensatora elektrolitycznego....WYLUTOWANE, nie wyrwane!
@@ELEKTRON1 Solder pot?
Płytke mozesz wykorzystac jako gotowy odpierdolnik do bomby
To nie "Godziny szczytu" lub "szklana pułapka". Nikt z górników, saperów czy wojska nie wali sobie zegarka tylko po to, by zrobić bum.
Świetny materiał
Twoj wsad do wyswietlania cyferek ma buga, zwroc uwage ze czasem niektore segmenty w cyferce zapalaja sie takim bladym swiatlem, dzieje sie tak dlatego ze zmieniasz cyferke a potem dopiero zmieniasz segmenty. (nalezy to zrobic tak ze przed zmiana cyferki gasisz wszsytko, a potem przechodzisz dalej i zapalasz co ytrzeba), masz takie charaktersytyczne "skopiowanie" segmentow z poprzedniej cyferki. nie zauwazyles tego w czase debuggowania na wolnej czestoltiwosci pomiedzy cyframi bo segmenty zgasily sie za szybko zeby to zobaczyc. Lata temu z tym samym sie zmagalem. I tak ja tez zawsze wolalem miec 7segmentow podpiete pod 1 port atmegi.
Film realizowałem "na kolanie". Zależało mi tylko na tym, by wyrobić się w czasie i pokazać, że coś świeci, mruga itp. reszta to już kosmetyka.
@@ELEKTRON1 ależ film jest prześwietny, to bez wątpienia! Chciałem Ci tylko podpowiedzieć że jest błąd i na czym on polega, ale to tak z mojego własne doświadczenia z tymi segmentami
Cześć. W jaki sposób można odczytać zabezpieczamy procesor ??. Ja zawsze je zabezpieczam i myślałem że to w 1000% bezpieczne i nie do pokonania. ruclips.net/video/E4wzBqGix1Y/видео.html
Tak jak pisałem. Był gdzieś artykuł, muszę go znaleźć. Chińczycy robią to od tak...
@@ELEKTRON1 Jak znajdziesz artykuł było by fajnie. Masz może linki do takich stron ?? Ciekawe za jaka kasę to robią.
Quuurva...
Ale mi się Twoje filmy podobają. Zawsze coś czułem że w tych rtvagd i innych pierdołach elektronicznych w domu siedzi coś ciekawego co można użyć w inny sposób.
Jak jesteś wystarczająco obeznany, to tylko z tego, co masz w kuchni, jesteś w stanie zrobić potężną broń na gumki recepturki. Z elektroniką jest to samo
Dobre. Podoba mi się :)
Witam, czy mógł byś rozwinąć jak pomimo zabezpieczenia procka jesteś w stanie pobrać wsad ??
też chciałbym to wiedzieć
Kiedyś, na samym początku wsadziłem Atmegę328p do góry nogami. Ku mojemu zdziwieniu straciła pamięć i się "odblokowała". Ponowione eksperymenty niosły za sobą ofiary. Miałem gdzieś obfity artykuł, w którym opisywano, że HV (12v ) wprowadza ją w "tryb serwisowy" (HV prog?). Dalej, Chińczycy deliduja (po polsku: trepanacja Czaszki) cały układ laserem, wykonują zdjęcie bloku flash i czytają jak kod QR.
@@ELEKTRON1 czyli to mało wykonalne w domowych warunkach.
@@ELEKTRON1 Tak, zgdadza się LOCK bit można zdjąć ale tracisz zawartość pamięci, to samo z HV czyli rozumiem że troszkę żle zrozumiałem przekaz, skalpowanie to raczej dla pamięci ROM bo nie wydaje mi się żeb flash dało rade tak przeskanować nawet po laserowaniu, ale to moja prywatna opinia... niezależnie od faktów fajny film !!! Gratki przyrostu subów
@@dawidkowal4582 też odnoszę podobne wrażenie, podczas czytania Twojego komentarza przez chwile naszła mnie myśl że najwyższy czas bym w końcu po kilku latach planowania i robienia dokumentacji zaczął wrzucać filmy poświęcone elektronice, tak jak nikt tego nie robi przynajmniej na polskim you-tubie a prada jest taka że ludzie jak w matematyce albo nie znają podstaw albo mają zaległość która ciągnie się za nimi i powoduje logarytmiczny brak możliwości pójścia dalej. Mam nadzieje że połączę dynamikę jak i wiedzę tak by było to spójne i mimo dużego stopnia skomplikowania wytłumaczę tak jak dla przysłowiowej babci no i bez wzorów przynajmniej tych trudnych 🙂
Fajny ten skaner ;)
w jaki sposób obejść zabezpieczenie przed odczytem ?
W domu tego nie zrobisz
Pokazał byś schemat sterownika do silnika z końca filmu?
Tak. Łap:
Zasilanie układu: 5v
-Jeden z pinów cyfrowych leci na złącze CLK silnika
-dowolny pin cyfrowy do pinu zmiany kierunku, tak samo z pinem STOP.
Cały program polega na tym, że w globalnej zmiennej przechowywana jest wartość od 40 do ok. 10000.
Po naciśnięciu przycisku start, pin STOP jest uruchamiany, by zwolnić "blokadę" silnika. Następnie powoli jest zwiększana wartość od zera do ustalonej wcześniej wartości i generuje odpowiednią częstotliwość.
Ot, cały sterownik. Magia zamiany sygnałów sterujących na ruch obrotowy odbywa się w układzie scalonym dołączonym do tego silnika BDLC
@@ELEKTRON1 Dzięki wielkie
@@ELEKTRON1 jedyne złącza jakie mam w swoim silniku to:
U-H
V-H
W-H
FG
S.GND
+5V
U-W
V-W
W-W
Pod jakie piny mam się podłączyć w moim przypadku żeby sterować tym silnikiem?
Też mam taką płytkę w gratach z osiedlowego śmietnika
Bierz śmiało i programuj! Warto
Kurde właśnie kupiłem taką kuchenkę i muszę poczekać :(
Raczej UCIEKAĆ. Uciekać przede mną
Kontynuuj content, bardzo fajnie sie to oglada. ;)
na jakim napięciu pracuje ta płytka?
Mam taką samą i chcę się pobawić :D
Oryginalnie 230, możesz ją też zasilić z 5v (bezpośrednio atmegę) i też będzie działać
Dokładnie tak jest. Jadę na grzyby a wracam z elektroniką 😉😝
3:29 jak obejść to zabezpieczenie?
Już mam palec w nosie. Co dalej?
Instrukcje były niejasne. [][][][]S utknął w imadle. Zrobię o tym kiedyś poradnik
@@ELEKTRON1Jest potrzebny sposób na to żeby "prawa autorskie" nie były przyczyną powstawania elektrośmieci. ruclips.net/video/ZOrHVYl9jzU/видео.html
dobra robota fajny film
Hej, można coś podesłać do Ciebie? Mam kilka drukarek, fax, ładowarki elektoronarzędzi, laptopy i pewnie coś by się znalazło jeszcze. Daj znać. Mogę wysłać na koszt własny
Hej!
Jak tylko zrobię porządki. Obecnie zrobił mi się straszny bałagan.
Pisz pod compaqchemlab (małpa)Gmail (kropka)com
@@ELEKTRON1 spoko, ja właśnie robię porządki. Zrobię Ci fotki może coś Ci się przyda :)