Programuję prehistoryczny MCU (8051) - programowanie śmieci 5#

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • "Golden EYE" - taki tytuł roboczy nosi dzisiejszy materiał. Poruszę w nim, tylko z grubsza, "z czym to się je". Stosując w miarę nowoczesne narzędzia, zaprogramuję mikrokontroler z roku 1985, a następnie udowodnię, że cała ta "prehistoria", towarzyszy nam do dziś. Wielu jej nie dostrzega...ale jest cały czas wśród nas. Jednocześnie ten film jest tylko podstawą, rozpoczęciem przygody z 8051.
    Jak się wyśpię po nocy montowania tego wideo, to uzupełnię opis o kod w C, linki, plik HEX itd.

Комментарии • 165

  • @RafalBielawski
    @RafalBielawski Год назад +9

    O kurczaki, aż sobie przypomniałem moje dłubanki i sklecenie kasowarki epromów ze świetlówki UV Philipsa i elektroniki ze świetlówki z gwintem E27, to były czasy kiedy na allegro nie było nic ciekawego czyli bardzo dawno ;)

  • @kubabuda
    @kubabuda Год назад +7

    6:32 UV jest super niszczące dla plastików, zwłaszcza żywic - jak te z których się robi czarne obudowy scalaków. Ceramiczna obudowa się nie rozsypie po setnym kasowaniu

  • @magazynpayload
    @magazynpayload 7 месяцев назад +2

    Bawiłem się głównie właśnie architekturą 8051 jakieś 30 lat temu, jak byłem nastolatkiem. W tamtych czasach procki w wersji z okienkiem to widziałem tylko w katalogach - do wszystkiego używało się osobnych pamięci EPROM z serii 27. Swoją drogą miało to tę zaletę, że mniejszy żal było spalić samą pamięć, niż ewentualnie procesor z pamięcią. Ale do rzeczy: wspominasz o bólu oczu. A w tamtych czasach stosowało się prostsze i (chyba) bezpieczniejsze dla oczu rozwiązanie, mianowicie lampę lekarską. Też nie powinno się w nią zbyt długo patrzeć, ale generalnie jest to bezpieczne. Tyle że trzeba było nią naświetlać pamięci duuużo dłużej niż pół godziny - więc po znajomości zostawiało się taką włączoną w przychodni na noc, a pod nią cały rządek pamięci.

  • @Mietek486
    @Mietek486 Год назад +6

    Synu ty mi nie mów że paliłeś marihuane. Znowu spawałeś bez maski! 😂😂😂

  • @lis6502
    @lis6502 Год назад +7

    2:10 warto dodać że nie dlatego że "wypala oczy" jak laser ale powoduje zmętnienie rogówki prowadząc do zaćmy.

  • @bossx333
    @bossx333 Год назад +2

    4:48 tak naświetliłem sobie nogi spawarką, ponad godzinę spawania w krótkich spodenkach, następnego dnia z rana były lekko czerwone i jeszcze było ok ale następne dni to był koszmar przez następne 2 tygodnie, po tym czasie zaczynało odpuszczać, skura była czerwona jak krew a pod koniec pojawiło sie parę czarnych placków co mnie jeszcze bardziej zmartwiło, ale na szczęście organizm sobie poradził no i mając minimalną wiedzę o działaniu organizmu przez ten czas piłem bardzo dużo płynów żeby nerki nie nawaliły, także polecam podchodzić do takich "zabawek" z odpowiednimi osłonami ciała.

  • @sudosun3533
    @sudosun3533 Год назад +2

    Wreszcie po 6-ciu latach nadzieja dla scalaków które nie wiem po co trzymałem w kartonowym pudle :D

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +3

      Producenci deklarują zegar do 2...10MHz
      Tymczasem przy pełnym, stabilnym 5v można je kręcić prawie do 40MHz. Już przy 8...12MHz można zrobić bardzo fajne syntezatory. Właśnie dla tego złotego miałem takie przeznaczenie:
      Jakiś zdezelowany keyboard z chamsko wyciętym na samym środku otworem, przez który wystaje w sposób wulgarny- miniaturowa gablotka, a tam: najbardziej jak to tylko możliwe, wyeksponowany mikroprocesor z okienkiem. Vangelis, Jean Michel Jarre i inni, których bym odgrywał, brzmieli by jeszcze "pełniej", mocniej...sam rozumiesz.

  • @dotknieciemgly
    @dotknieciemgly Год назад

    Cześć. Ciekawe. Lubię ten Twój styl. Dzięki. Pozdrawiam.

  • @extrascience4329
    @extrascience4329 Год назад +2

    Mam teraz okienko w szkole , otwieram RUclips , a tu najnowszy filmik od ELEKTRONA. Nic lepszego nie mogło mnie spotkać.

  • @pastel7915
    @pastel7915 Год назад +1

    3:26
    Jak ja się cieszę, że moje dzieło ujrzało światło dzienne

  • @Kermal111
    @Kermal111 Год назад +2

    Te obudowy z pewnością nie są z ferrytu, prawie zawsze jest to Al2O3 z niewielkimi dodatkami typu SiO2, mangan czy chrom. Bez większego wpływu na przenikalność. Dodatki ułatwiają proces spiekania i dopasowują współczynnik rozszerzalności cieplnej do krzemu i fryty szklanej używanej czasami do łączenia połówek obudowy. Nie wiem czemu w EPROM-ach przetrwały tak długo ale musi być jakiś konkretny powód, bo zawsze były co najmniej kilka razy droższe w wykonaniu niż plastik z formy. Możliwe że chodziło o odporność na wilgoć plastikowej obudowy z dużą dziurą nad układem albo koszty opracowania takiej mocno nietypowej plastikowej wersji.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Na 90% zawiera potężną ilość tlenku żelazowo-żelazawego (aka magnetyt). Dowodzi temu choćby bardzo silne przyciąganie przez magnesy. Jak kiedyś będę miał pod ręką zepsuty eprom, to po prostu zbadam skład i tyle. Widziałem też takie same scalaki, ale z białej ceramiki. Szczelność, rozszerzalność termiczna Itp, to na pewno. Pytanie tylko, po co ładowali tam tyle tego tlenku żelaza.

    • @Kermal111
      @Kermal111 Год назад

      Faktycznie dziwna sprawa. Magnes może być jeszcze przyciągany przez wyprowadzenia z Kovaru lub innego metalu kompatybilnego z hermetycznymi obudowami, ale zazwyczaj to nie jest zbyt silny efekt, po prostu lekko przyciąga. Chyba nie obejdzie się bez demontażu jakiegoś układu.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      No tutaj przyciąga na tyle silnie, że w ciemno mogę odrzucić, że jest to przyczyna wyprowadzeń. Z jednym z widzów przed chwilą ustaliliśmy, że robiono nawet sztuczki, gdzie mieszano epoksyd z proszkiem magnetytu. Rzekomo miało to poprawiać pracę dla częstotliwości powyżej 1MHz oraz w przypadku ceramiki - nie będą czyścić pieca specjalnie dla pamięci, skoro i tak klepią ferryty i jest mnóstwo tej ceramiki

    • @MrGadget1301
      @MrGadget1301 Год назад

      @@ELEKTRON1No ok, pewnie ma to wpływ, ale te same procesory OTP w plastiku pracowałyby z mniejszą stabilnością, a rozwiązania OTP stosuje się w bardzo specyficznych miejscach gdzie stabilność pracy jest jednym z priorytetów. ¯\_(ツ)_/¯

  • @AK-vx4dy
    @AK-vx4dy Год назад +2

    Wow to jakaś wojskowa wersja chyba - szał !
    "Erasing" epicki, chciałem spytać o oczy, ale w przypadku tej lampy to raczej o opaleniznę :D
    Otwieranie raczej nic nie da, stare RAZ programowalne to PROM nie EPROM, tam się przepala prądem cieniutkie bezpieczniki i nawet promienie gamma tego nie cofną ;)
    Nie wiem czy to kwestia mojego astygmatyzmu (bo w młodości nie nosiłem okularów, ale to pewnie miałem), ale patrzyłem wielokrotnie na słońce i dziesiątki razy na spawanie elektryczne z odległości 2-3 metrów i nie poznałem zjawiska "naświetlenia oczu", może jestem mutantem ? ;)
    Kodów szesnastkowych od 8051 na pamięć już nie znam, za mało ręcznej assemblacji no i jak się z nim spotkałem to już był assemblery na PC a nawet jakiś kompilator C podobno ktoś słyszał, że ktoś widział ;)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Krzem jest ten sam, da się skasować. Wystarczy, że dotrze tam światło. W taki sposób właśnie, łamie się zabezpieczenia między innymi strony: laserem kasuje się tylko fusebity itp. przepalanie drucików nie jest stosowane od baaardzo dawna.

    • @AK-vx4dy
      @AK-vx4dy Год назад +1

      @@ELEKTRON1 Ze starości zapominam jak stary już jestem.... jestem tak stary, ze byla tylko czerwona dioda, brała 20mA (to nie pomyłka) i w dzien ledwo ja bylo widać... ;)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Dziś dla 1.2v i zasilaniu 5v daję rezystor co najmniej 1k (a zazwyczaj kilkadziesiąt razy więcej) i dalej się nie da na to patrzeć (na początku odcinka nowy wyświetlacz na nowych półprzewodnikach. Ale wracając. Już wtedy dawano ten sam krzem i do wersji z okienkiem i bez. Jedyny przypadek, gdzie fizycznie przepala drucik, to MSP430 na pinie TEST. Po jego przepaleniu dużym prądem, nie ma możliwości korzystania z JTAG.
      Nie bez powodu walczę ze scalakami zalanymi plastikiem. Tylko...taki scalak jest niezwykle brzydki po takim otwarciu.

    • @AK-vx4dy
      @AK-vx4dy Год назад +1

      @@ELEKTRON1 z 10 lat później sie pojawily hiperjasne, zaczynały świecić w ciemnosci minimalnie juz jak dwoch ludzi trzymało końcówki... Szok w trampkach :)

  • @AgentGliniarz
    @AgentGliniarz Год назад

    Super

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Год назад +2

    Alphabet RUclips oglądał ten film razem ze mną i na koniec podpowiedział mi odpowiedź na zadanie z twojego scenariusza pt. "Windows & macOS can't do this, but Linux can!" :) taki fiłm.
    PS - Razem z majsterkowaniem i nie tylko warto się zgrać na publikowanie filmów razem - niby konkurencyjnie ale youtube chyba to lubi i popiera obu - takie coś słyszałem przed dwoma laty od Eric Rosen + Jonathan Schrantz którzy publikowali niby sobie na przekór a jednak widzowie tym sporem zostali połączeni i może też rozszerzeni :)

  • @msalamon
    @msalamon Год назад

    O jeny kiedyś takim kasowaniem UVC też się naświetliłem. Najlepsze jest to, że świeciło gdzieś daleko od boku, a nie bezpośrednio. Ból porównywnałbym jeszcze do łopaty ostrego piasku w oczach 😅

  • @coolbitbmwretrofitgarage8033
    @coolbitbmwretrofitgarage8033 Год назад +1

    Kiedyś prawie chałupe spaliłem kasując EPROMY lampą przemysłową 😅

  • @PENelektronik
    @PENelektronik Год назад

    Był rok pomiędzy 1988-1992, budowałem urządzenie o stopniu skomplikowania znacznie mniejszym niż programator pralki.
    Mnóstwo straconego czasu, mnóstwo wydanych pieniędzy, i nie udało mi się znaleźć speca co umiał by stworzyć oprogramowanie.
    Długo, długo po tym miałem pudełko z "przydasiami". Procesory, pamięci, programatory.
    Nie pamiętam już czy komuś to podarowałem, czy na tory zaniosłem.

  • @mieszkogulinski168
    @mieszkogulinski168 Год назад

    2:19 - podobno da się skasować jednokrotnie programowalny EPROM za pomocą promieniowania rentgenowskiego - albo przynajmniej tak mówili mi wykładowcy na studiach. Podobno takie OTP EPROMy zabierali do pobliskiego szpitala i włączali maszynę do prześwietleń ;) Tyle że takie bardzo układy szybko się psuły, bo wytrzymywały tylko kilka kasowań, podczas gdy kasowanie za pomocą UV można było wykonywać kilkadziesiąt albo i więcej razy.
    Ciekawe czy urządzenia do utwardzania żywic za pomocą ultrafioletu (np takie do lakierów do paznokci) też zadziałają :)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Do paznokci słabo lub w ogóle, bo tam jest UV-B. Można, sam tak nawet myślałem kasować....ale potężne dawki promieniowania trzeba przyłożyć i układ tego może nie przeżyć. To są te same układy, co z okienkiem...tylko nie mają okienka

  • @zenonpompka
    @zenonpompka Год назад

    💪

  • @simontutsi1100
    @simontutsi1100 Год назад +2

    A korciło mnie by do tej paczki, jaka będzie dziś do odbioru, włożyć coś więcej z serii 80 :) w następnej postaram się umieścić więcej prehistorycznych.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Год назад +1

    sztos eksperymenty

  • @kamilstachowski9733
    @kamilstachowski9733 Год назад +1

    Dlatego od pracy z UV jakimkolwiek (A, B, C) trzeba używać okularów blokujących UV, z powodzeniem sobie radzą z tym okulary z poliweglanu

    • @romanl2608
      @romanl2608 Год назад

      Opali ci policzki i usta, uv sie wlacza jak pudlo zamkniete

    • @kamilstachowski9733
      @kamilstachowski9733 Год назад

      @@romanl2608 to najlepiej, takich mocnych lamp nie powinno się w ogóle tak używać

  • @konradkile8426
    @konradkile8426 Год назад +1

    Szczerze to czekam na pomysl z tym kompem na Z80
    Tobie sie zapewne tksiego czegos nie chce zo4bic ale fajny projekt by był gdybyś zrobil dużą płytke i zrobił na wzór płyt ATX typu karta dźwiękową mała na tych twoich 3 scalakach procesor i w szczególności karty rozszerzeń typu PCI-E i PCI-Ex16 na ten wzór albo AGP byle byś mógł wpiąć w to złącze cokolwiek. Fajnie by to wyglądało moim zdaniem bo jeszcze byś sie musiał bawić w mostki itp ale wiem ile roboty jets z tym i wątpie czy zrobił byś to nawet w okresie 2 lat ale projekt fajny by był, jak myślisz?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Z80 to może nie, ale jest jego nowsza wersja: z180 lub rabit 2000. Spoko rzecz...ale te magistrale, te dziesiątki połączeń....

    • @konradkile8426
      @konradkile8426 Год назад +1

      @@ELEKTRON1 ja wiem ja wiem ale projekt nie ciekawy?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Ciekawy ciekawy. Dlatego mam z180 z kilka garści

    • @konradkile8426
      @konradkile8426 Год назад

      @@ELEKTRON1 a będziesz próbować robić coś tego typu projektów wlasnie z tkaim kompem i magistralami rozszerzeń?

  • @piotrmontana8206
    @piotrmontana8206 Год назад

    Proboszcz podczas mszy mówił "nawet na gołe baby możesz patrzeć, nie patrz tylko na spawanie"

  • @tomaszk2242
    @tomaszk2242 11 месяцев назад

    JA to bym tego "spalaka" też oszczędził. Przecież z tego piękna ozdoba mogłaby być i to z charakterem, bo zasłużony, po przejściach. Choćby i "w klapę marynarki" go wpiąć. Ja w liceum miałem scalaki "wlutowane" w piórnik (element przeszywany, hehe), a przy kluczach przez lata nosiłem ramy simmy-30.

  • @josifkami6665
    @josifkami6665 Год назад

    Ja mam lampę uv specjalistyczną o mocy 400 W. Wypala oczy i skóra z tyłka zeszła by po krótkim naświetlaniu. J kocham okienka kwarcowe, są takie przeźroczyste.

  • @Fabi....
    @Fabi.... Год назад

    Najlepszego z okazji urodzin 🥳🥳

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Ale bystre oko! Liczyłem, że ktoś lepiej się przyjrzy ;)
      Dziękuję i miłego dnia

    • @legum367
      @legum367 Год назад

      Dołączam się do życzeń, żebyś nigdy nie stracił radości z życia!

  • @piotrlegro1514
    @piotrlegro1514 Год назад

    Na naswietlenie oczu, polecam przykładanie surowego ziemniaka do oczu

    • @winozaur1
      @winozaur1 Год назад

      smarowanie musztardom przynosi ukojenie

  • @__MINT_
    @__MINT_ Год назад +1

    Czy 80C51 nie jest czasem obsługiwany przez SDCC? Starocie typu Z80 są. A żeby obejść licencję wystarczy przesunąć instrukcje na początek pamięci i pozmieniać instrukcje z adresowaniem bezwzględnym, hmmm, brzmi jak robota dla mnie

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      No właśnie... trzeba tylko adresowanie zmienić... dlatego rozbieram maszynowy do asm

    • @__MINT_
      @__MINT_ Год назад

      @@ELEKTRON1 Btw. nie myślałeś, żeby te złote procki przenieść na płytkę stykową i spróbować zapisać i zweryfikować kilka bajtów ręcznie? Skoro da się odczytać jakieś ID, to możliwe że układy są sprawne, a to programator robi coś źle, nie trzyma się timingów albo inną mañanę odwala

    • @__MINT_
      @__MINT_ Год назад +1

      Sam fakt że błąd wywala na drugim, a nie na pierwszym bajcie sugeruje, że być może programator nie odczekuje wystarczająco po zapisie

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Te same scalaki, ale w innej obudowie, tej samej firmy są już czytane normalnie. Zapis samego klucza szyfrującego daje poprawny zapis i odczyt (XNOR z 0xFF to po prostu klucz wpisany w miejsce ROMu), zapis samych zer też jest ok...wywala się i tyle myślałem, by samemu zrobić programator...ale po tym, jak bezproblemowo zaprogramowałem jego wersję przewlekaną, to sobie odpuściłem. Jest szansa, że nie są one wcale nowe, a miały militarne zastosowanie, ktoś je skasował i puścił znów w obieg. Problem w tym, że jeśli ktoś ustawił fusy blokujące, to scalak będzie się zachowywał dosłownie tak, jak teraz. Światło UV ich nie zresetuje, nie bez powodu wzięły stąd swoją nazwę. Są przepalane mechanicznie.
      Drugą opcją jest to, że są zwyczajnie już bardzo stare.

  • @kamilczarnecki265
    @kamilczarnecki265 Год назад

    Fajne

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Год назад

    Dlaczego obudowy z okienkiem sa wykonane z ceramiki (6:60). Oświecę Cię, Kiedyś UV uzyskiwało się z lamp generujacych dużo, bardzo dużo ciepła. Szkło rozszerza się inaczej niż obudowa! Pisać dalej?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Lampa z filmu jest przystosowana do 1kW. Przy 60W robi się piekarnik. Tu nie chodziło, dla czego w ogóle ceramika, tylko o jej konkretny rodzaj: z dużą zawartością tlenków żelaza

  • @amixo1
    @amixo1 Год назад +2

    Jak wiesz że sobie oczy naświetliłeś lub przypuszczasz że to się stało to jedyny ratunek aby nie kwiczeć to czytanie książki przy dosyć jasnym świetle najlepiej z normalnej żarówki nie wolno przez co najmniej 12 godzin wejść do ciemnego pomieszczenia bo reakcja nastąpi natychmiast jak przetrzymasz nic w świetle to w dzień już cię nie powinno dopaść a po 15 -18 godzinach już to nie nastąpi

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 Год назад

      Ciekawe. Myślisz, że z udarem słonecznym jest podobnie? Oczywiście myślę tu o sytuacji, gdzie masz nakrycie głowy, ale pracowałeś na otwartej przestrzeni w pełnym słońcu.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Właśnie to gdzieś czytałem i muszę przetestować.

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 Год назад

      @@ELEKTRON1 Znam inną teorię. Na Zachemie mieliśmy wydział elektrolizy i chłopacy stamtąd mówili, że jak cię porazi DC to należy szybko oddać mocz żeby nie mieć kamieni na nerkach. Oczywiście jak przeżyjesz 😁.

    • @dominikbadura9501
      @dominikbadura9501 Год назад

      Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka😅

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 Год назад

      @@dominikbadura9501 Jak to?
      Masło na smołę. Lakier do włosów na tusz z długopisu 🤣.

  • @kamilsake4019
    @kamilsake4019 4 дня назад

    „Krzem mu odparował”, powinno wejść do języka potocznego:D

  • @marcink4454
    @marcink4454 Год назад

    Poszukaj sobie nowych chińskich wersji 8051 (są gotowe płytki startowe po prarę zł). Programowanie via rs232 lub usb, wielokrotnie szybsze i mają ADC. Sam zastanawiam się nad przesiadką na nie z atmeg, których cena ostatnio podskoczyła. Ciekawa jest też MCS48. Sprzęty z lat 80 oparte są o te układy. One również występują w wersji z okienkiem. Niestety na ich programowaniu poległem...

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      No np. Silicon Labs, jak wspomniałem na filmie produkuje całe mnóstwo tego typu układów. Podobnie scalaki firmy STC

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Год назад

    Mam 8051 w obudowie pigi back. Nie potrzeba eeprom, kasownika itp.

  • @szczepanwojtanski6257
    @szczepanwojtanski6257 Год назад

    Chciałbym zapytać, czy zamiast lampy UV, można wystawić taki układ z okienkiem na światło słoneczne i wtedy program też się wykasuje?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Tak. Pojedyncze, losowe bity znikają już po kilku godzinach, zaś pełne wymazanie trwa jakiś tydzień do miesiąca, zależnie od pory roku

  • @angelpigeon2257
    @angelpigeon2257 5 месяцев назад

    Doszły mnie słuchy że te plastikowe nie są odporne na tak silne UV C. Dlatego okienkowe są ceramiczne.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  5 месяцев назад

      Ceramikę stosowano głównie ze względu na problemy technologiczne - spajanie kwarcowego okienka z resztą.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Год назад

    Co do ceramiki "Some types of IC are made in ceramic DIP packages, where high temperature or high reliability is required, or where the device has an optical window to the interior of the package. "
    Ceramika jest wymagana ponieważ spaw plastiku nie byłby odpowiednio odporny na warunki środowiskowe, porowaty i jakby układ miałby być dostępny dla okienka to nie dałoby się go po prostu dostatecznie szczelnie utworzyć łącznie z okienkiem :) - rozchodzi się o to jedno "window". Tj przez pory plastiku tam gdzie nie ma okienka też przedzierałaby się wilgoć i substancje szkodliwe - chip jest w plastikowym otp zabezpieczony szczelnym epoksy.
    " In ceramic (CERDIP) packages, an epoxy or grout is used to hermetically seal the two halves together, providing an air and moisture tight seal to protect the IC die inside. Plastic DIP (PDIP) packages are usually sealed by fusing or cementing the plastic halves around the leads, but a high degree of hermeticity is not achieved because the plastic itself is usually somewhat porous to moisture and the process cannot ensure a good microscopic seal between the leads and the plastic at all points around the perimeter. However, contaminants are usually still kept out well enough that the device can operate reliably for decades with reasonable care in a controlled environment."
    Pomimo tego że ceramiczne są o 30% droższe od plastikowych (ceny z ery Reagana) Pozdrawiam "ruch oporu" i reagana :) i jego widzów jak tutaj dzięki temu zapisowi elektryków trafią :)
    "Molded plastic DIPs are much lower in cost than ceramic packages; one 1979 study showed that a plastic 14 pin DIP cost around US$0.063 and a ceramic package cost US$0.82.[7]"

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Ok. Ceramika się zgadza i jest to jasne. Nie zgadza się mi tylko to, dlaczego akurat ferryt, a nie np. biała ceramika?
      Regana również pozdrawiam :)

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Год назад

      ​@@ELEKTRON1 już usuwa linki (posty z urlami) :( - pewnie ktoś wrzucał jakieś śmieciowe - no trudno - znalazłem patent aż z 2008 roku o tym żeby używać nie tyle ceramiki ferrytowej co epoxy z proszkiem ferrytowym bo znacznie spada wpływ zakłóceń (ferrite epoxy coating) . 2008 to późno jak na epromy.Białe były w latach 70" - bardzo ładnie komponują się ze złotymi nóżkami :) biało-złote chipy :) - pod koniec 70" zaczęto używać ferrytowej ceramiki - pewnie zostało trochę po epoce ferrytów ale na pewno ktoś napisał fajny komentarz i na nim oprę swoją hipotezę - w jakiejś wypowiedzi ktoś napisał że ferrytowa obudowa pomagała w popularnych już na przełomie tamtych dekad układach wysokiej częstotliwości - i dopisał "it relates to practically all non-eprom ICs" :) czyli po prostu 1MHz owy eprom dostały ferryty bo wtedy wszystko pakowano w ferrytową ceramikę i nie będą specjalnie przestawiać pieca na białą dla partii epromów aby później widzowie jakiegoś kanału "jantar" nie mieli zagadek :) - pozdrawiamy słuchaczy Anny Jantar z innych kanałów - niech przychodzą oraz Aleksandrę Ełbakian z Kazachstanu usuniętą z innego wpisu :)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      YT domyślnie kasuje wpisy z linkami. Mam opcję to wyłączyć, ale kanał jest zasypywany co jakiś czas spamem z linkami wyłudzającymi dane/pieniądze.
      Wydaje się wysoko prawdopodobna wersja z tymi zakłóceniami

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Год назад

    W szczoteczkach do zębów widziałem STM32!

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Ostatnio rozbierałem taką solidniejszą. Wsadzili renesasa ARM z potężnym rdzeniem, szyfrowaniem. Nie jeden doom by na tym poszedł

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Год назад

    Co do 80C186 z flashem, to można go wlutować jako brick, jako balans ciepła :) ładny :) - ale to żeby działał trzeba zaemulować na FPGA - projekt ZET Aluzina ORG ;)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Ten tutaj to nawet działa i ma się dobrze - obsługuje kartę graficzną, którą pokazałem w jednym z pierwszych filmów na tym kanale

  • @MrGadget1301
    @MrGadget1301 Год назад

    7:35 Takie pytanie mam, o procesory. Czy 89C52, a 89S52 różnią się jakoś znacząco w środku? Tzn czy program mogę po prostu skompilować pod ten drugi i wszystko będzie cacy? Szukałem w notach aplikacyjnych ale nie jestem na tyle biegły w tym, żeby samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie. A chcę wykorzystać 89S52, bo ma ISP, przez co programowanie jest znacznie łatwiejsze. Programatory równoległe jakimi dysponuję są pod złącza LPT, a obecnie nie posiadam żadnego komputera z takim złączem. Z kolei z adapterem z USB nie chcą współpracować.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Jeden do jednego. To S to to po prostu innowacja polegająca na tym, że właśnie jest to ISP. Musisz tylko użyć odpowiedniego programatora. Współczesne USBasp odpadają.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Dlatego też, ja korzystam z tego TL866. To jest prawdopodobnie JEDYNY działający programator programujący dowolnego scalaka na nowych systemach operacyjnych oraz przez USB. Wada? Kiedyś w Chinach kosztował 150zł. Dziś od 300 do 700.
      Dobrą alternatywą jest znalezienie w śmieciach komputera z LPT (np. terminale od DELLa) i zainstalowanie czegoś jak WinXP (Sam WinXP miał domyślnie wyłączoną bezpośrednią obsługę LPT, przez co aplikacje mogą nie działać.)

    • @MrGadget1301
      @MrGadget1301 Год назад

      @@ELEKTRON1 Do programowania tego cuda mam USBasp ale zaraz z początków kiedy to był jeszcze projekt hobbystyczny. Dzięki! 😃

  • @kotrinio7868
    @kotrinio7868 Год назад

    Mam pytanie w jaki sposób obliczasz wartość kondensatorów dołączanych do kwarcu?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Jest to zazwyczaj podawane w dokumentacji technicznej (np. współczesną dokumentacja dla attiny2313). Zwykle się daje od 20 do 33pF, nawet jak w ciemno wrzucisz 27, to będzie dobrze.

  • @rakol96
    @rakol96 Год назад

    Są jeszcze procesory z literką 'S' i te programować można było za pomocą kilku kabelków z LPT ;)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      A tak! ISP (in system programming) - nie wyjmując nawet z płytki.

    • @rakol96
      @rakol96 Год назад

      @@ELEKTRON1 nie jestem pewien ale chyba pierwsze wersje USBasp wspierały 89S51/S52. Ponadto jeden z procesorów, dokładnie AT89S2051 był kompatybilny pinout 1:1 do AVR ATtiny2313. W ten oto sposób kilkanaście lat temu płynnie przeszedłem z MCS51 do AVR, zapomniałem ASM na rzecz GCC.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      A potem można było bezkarnie pisać:
      for (int i=0; i

  • @pawelkowalski5743
    @pawelkowalski5743 11 месяцев назад

    Pamięci eprom oraz procesory "bez okienek" OTP można próbować kasować promieniami RTG

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  11 месяцев назад

      Można, ale zanim w pełni wyczyścisz, to uszkodzisz scalaka

  • @padcom
    @padcom 6 месяцев назад

    Powinieneś posłuchać swojego kolegi, linuksiarza. Tu wszystko jest znacznie prostsze, szczególnie w kwestii programowania. Windowsy są jakby... protezą - w porównaniu.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  6 месяцев назад

      Nie tak łatwo przesadzić drzewo, jak 3 dekady rosło od nasionka w jednym gruncie. Prędzej czy później to nastąpi, ale potrzeba na to czasu

    • @padcom
      @padcom 6 месяцев назад

      @@ELEKTRON1 Zdaje sobie sprawę z tego. To trochę jak przesiadka z Basica na Asm na Pascala na Delphi na Javę na C# na JavaScript na React na Vue na Node :) Nic nie jest niemożliwe, wystarczy tylko "chcieć". A Tobie się ewidentnie chce! Trzymam kciuki za Twoje "oświecenie"

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  6 месяцев назад

      Po Linuxie krążę cały czas, ale do tej pory mam czkawki, że coś mi nie działa do końca, jakbym chciał. Do tego używam w pracy wiele programów CAD, driverów do maszyn CNC i nie jest już tak kolorowo. Tak jak mówiłem. Kwestia czasu, a zrobię to tylko dlatego, że mnie chore akcje MS denerwują

  • @husc7775
    @husc7775 Год назад

    Mam drobną prośbę. Nie używaj czerwonej ramki do filmòw bo przez chwilę miałem dysonansik poznawczy: "kiedy ja niby oglądałem ten odcinke ?"

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Kolor ramki jest uzależniony od tematyki- czerwona dla elektroniki, niebieska dla informatyki, żółta z luźnym gadaniem

    • @husc7775
      @husc7775 Год назад

      @@ELEKTRON1 Ok teraz dopiero zauważyłem te ramki muszę sprawdzić ile odcinkòw pominołem.

  • @myoniwy
    @myoniwy Год назад

    @ELEKTRON A co masz do sprzedania? Jakaś lista?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Dopiero tworzę. Głównie lampy, sprzęt video, płytki elektroniczne itp

    • @myoniwy
      @myoniwy Год назад

      @@ELEKTRON1 Mnie głownie interesują lampy i ewentualny osprzęt do nich typu kondensatory HV albo transformatory

  • @wojciechbajon
    @wojciechbajon Год назад +1

    Mam 2 zasadnicze pytania:
    0. Gdzie jajecznica?
    1. Co się stało z epkiem o tytule "Programowanie śmieci #5" xD
    Po dzisiejszym odcinku czuję się spełniony.

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Projekt jajecznicy tak się rozrósł, że szybciej było wrzucić film o 8051 niż nieskończony o jajkach.

  • @deekox1
    @deekox1 Год назад

    @1:49 Sto Lat !

  • @ciekaweurzadzenia
    @ciekaweurzadzenia Год назад +1

    Szkoda, że te złote okazały się niesprawne

  • @buchwii
    @buchwii Год назад

    Po naświetleniu wystarczy tabletka na gorączkę i po temacie

  • @andrzejolechnowicz7198
    @andrzejolechnowicz7198 Год назад

    Mam pytanie układy SC87C51 sprzedawał na ebay semi-conductors ?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Wszystkie były kupowane na polskim serwisie aukcyjnym. I te w obudowie PLCC i te DIP40

    • @andrzejolechnowicz7198
      @andrzejolechnowicz7198 Год назад

      @@ELEKTRON1 Stąd chyba problem na ebay nie ma ściemy.

  • @elektrodowywandal9589
    @elektrodowywandal9589 Год назад

    Czemu, prawilna atmega w detalu jest dzisiaj droższa niż całe sbc na modemcu?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Był kryzys. Mówiłem o tym już jakieś pół roku temu. Przespałeś najlepsze!
      Atmeg, stm32, CPLD, FPGA i czegokolwiek innego nie było. Znani producenci elektroniki do samochodów, samolotów kupowali hurtowo stare sprzęty AGD i robili to, co ja na odcinku...tyle, że np. do ABSów. Na chwilę taka atmega się pojawiała...ale kosztowała 60...100zł za sztukę. Rynek został zalany odpadami, które normalnie miały wielkie braki - MCU nie miał sprawnych wszystkich timerów, peryferiów itd. ceny malinek wypruły w kosmos. Jedna malinka w podstawowej konfiguracji zaczynała się od 500zł ( i to uszkodzona) - tylko dlatego, że w nowych samochodach głupie otwieranie szyb musi odbywać się za pośrednictwem procesora, który mógłby równie dobrze zarządzać monitoringiem w całym mieście. Nie bez powodu łażę po śmieciach jak jakiś menel i wybieram absolutnie KAŻDY MCU, jaki mi w łapki wpadnie. Jak inaczej prowadzić kanał o elektronice...bez elektroniki?

    • @elektrodowywandal9589
      @elektrodowywandal9589 Год назад

      @@ELEKTRON1 Myślałem że tylko w Rosji panuje aż taka desperacja na produkcji

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Год назад

    1:44 - wygląda na jakąś gazetę owsiaka z lat dziewięćdziesiątych ale (pozdrawiamy siema jurka i jego widzów i widzów urbana i kiszczaka również i nawet Waltera TVN ) ale google podpowiadają jedynie gazetkę z 1935 z reklamami radyj: Kosmos, Echo :) no w temacie ale tylko jedno trafienie - jak dopisać czasopismo to już wiem że to egzemplarz CATS :) z internetu a nie z biblioteki :) "Nr 1 styczeń 1994 Indeks 354961
    Cena 34000 zł"

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Jest to zabytkowy "CATS" - popularnie nazywany świerszczykiem

  • @damianLubek5545
    @damianLubek5545 Месяц назад

    A podpowie mi ktoś czy to jest procek w tej brązowej podstawce z min 7:45 ? I jak odszyfrować te oznaczenia jak nawet gulu gulu ma problem z odnalezieniem po fotografii ? Dużo tego spotykam w sterownikach silnika i za żadne skarby nie mogę się dowiedzieć co to żal element ;/

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Месяц назад

      "B57828 datasheet", jest to simensowska kopia układu intel 80c535. MIKROKONTROLER 8-bit.
      Jak wyszukujesz scalaków, to wpisuj mniej tekstu, mniejsze jego fragmenty, nie wszystko na raz, różne warianty. Rozpoznawanie ze zdjęć jest celowo wyłączone, by nie służyło do celów militarnych.
      tvsat.com.pl/PDF/S/sab80515_sie.pdf

    • @damianLubek5545
      @damianLubek5545 Месяц назад

      No ok już kumam coraz więcej :) ale żeby nie było zbyt łatwo i nie posądzał nikt że byłeś na takie ewentualne pytanie przygotowany … :) może odnajdziesz coś więcej na temat tego scalaczka być może nawet z tej samej rodziny układ ale info na jego temat to kompletny null sam mandaryński słownik wskakuje nic po za tym :(
      Simens
      B57784
      T40/110

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Месяц назад

      To mój drogi jest gówno zwane ASIC
      Mówiąc po polskiemu, układ specjalizowany. Producent miał taką fanaberie zamówić kilka wagonów scalaków zaprojektowanych, uszytych wyłącznie pod niego. Może to być absolutnie wszystko - od prostych układów analogowych po całe systemy wbudowane. Wdrożenie tego kosztuje bajeczne sumy, zwykłego śmiertelnika nie było by stać nawet na stanie obok takiej gotówki. Producent za to zyskuje garść dodatków: chroni swoje tajemnice, zabezpiecza produkt przed kopiowaniem, oszczędza kilka groszy od sztuki. ASICe dzielą się na złe i bardzo złe te złe mają zwykle jakąś dokumentację. Skromną, bo skromną, ale jednak. Natomiast te najgorsze - są czarnymi skrzynkami nadającymi się na śmietnik, jeśli nie dysponujemy ich kilkoma kartonami za darmo. Wtedy można się pokusić o inżynierię wsteczną.

    • @damianLubek5545
      @damianLubek5545 Месяц назад

      ​@ELEKTRON1 Nie chce doprowadzić do nie potrzebnych nie porozumień bo lubię twój kanał oglądam często i chylę czoła twojej wiedzy bo naprawdę jesteś kot w tym co robisz ... I może ujmę to tak ...
      Prowadzę warsztat samochodowy od ponad 10 lat a jak wiadomo auto to nie tylko półtorej tonowe kupy żelastwa ale też systemy oparte na sterownikach jestem raczkującym "elektronikiem" stąd moja ciekawość na jakich zasadach to wszystko działa nie mówię to o współczesnej elektronice gdzie wpinasz się w gniazdo i w przeciągu 30 min wyczyniasz że sterownikiem co ci się tylko poboba. Jestem w posiadaniu auta z lat 90 gdzie to nie jest tak proste jak dziś epromy trzeba wypinać programatory kasowanie UV itd... irytuje mnie to że elektronika z tamtych lat już dawno jest na emeryturze a dostęp do jakich kolwiek info jest tak trudny że łatwiej wykupić sobie wycieczkę w kosmos niż znaleźć człowieka który mógł by zdradzić choć coś informacji na temat :/ technologicznie świat zwariował sztuczna inteligencja wyscigi producentów czy to Bosch Siemens Philips każdy wyprzedza się z technologią co nowy model procesora i innych układów gdzie informacje są ogolno dostępne nawet jakich materiałów użyto według mnie skoro jest coś wyprodukowane przez danego producenta i jesteś w posiadaniu danej części czemu nie chcą udzielać informacji na temat serwisu naprawy tylko leży to zakopane głęboko w archiwach tak żeby nie ujrzało to światła dziennego i nikt nie miał dostępu do tych danych ?Rozumiem że już nikt na tym nie zbije fortuny ale na litość tak umilać życie przeciętnemu Kowalskiemu ? Lub też opcja że wtykam nos tam gdzie nie powinienem go wtykać 😅

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Месяц назад

      Ja żadnych nieporozumień między nami nie dostrzegam. To jest kołtuneria. Robią tak, bo kto to widział, by taki Kowalski jeździł sobie samochodem w kółko, naprawiał go..i nie powstrzymywała go nawet rdza, bo sobie w progi wspawuje blachę z puszki po kukurydzy! A kto im kuli najnowszy model, gdzie na podgrzewanie siedzenia trzeba wykupić subskrybcję?
      Wiem doskonale jak to jest z tym szukaniem scalaków. Nie jeden zestaw zębów na tym połamałem. Z rok temu, uparłem się, że do końca życia chcę "pomigać" absolutnie każdym scalakiem - czyli rozgryźć go, napisać pod niego program i zrobić efekt kierunkowskazu na jednej LED. Jak do tej pory były scalaki z zegarka kuchni Amica, mcu z kuchenki indukcyjnej, scalaki z pralki a nawet się trafił napęd DVD, co było już absolutnie KOH-i-NORem w mojej koronie, bo znaleźć było łatwiej dokumentację kodów nuklearnych USA niż wyprowadzenia tego scalaka i dokumentację do niego. Tak już jest, nie wiele możesz z tym zrobić.

  • @arekparzych7279
    @arekparzych7279 Год назад

    Co to za lampy i w jakich cenach ?

  • @elektrodowywandal9589
    @elektrodowywandal9589 Год назад

    Czy dałbyś radę przerobić pendrive lub dysk ssd na SBC?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Nie bawię się w takie rzeczy.

    • @winozaur1
      @winozaur1 Год назад

      @@ELEKTRON1 mistrzu czy jeżeli sformatowałem pendriva jako ntfs to nie ma dla niego już ratunku ??? może jakiś odcineczek od podstaw o systemach zapisu, chyba że koraliki magnet. już Ci się znudziły...

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Spokojnie. Ciężko klepać 4 etaty na raz i jeszcze efektywnie projekty rozwijać.
      Widziałem kiedyś cały film o takich sztuczkach. Pytaj linuxiarzy. Oni umieją w takie - czary mary.

  • @mrted1852
    @mrted1852 Год назад

    Czy pamięci OTP można skasować promieniami rentgena?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Można, ale jest duże ryzyko, że zmniejszy się jego żywotność, będzie bardziej awaryjny lub w ogóle ulegnie uszkodzeniu. Pozostaje jeszcze kwestia tego, że potrzeba długiej ekspozycji do wymazania całości bardzo dokładnie.

    • @mrted1852
      @mrted1852 Год назад

      @@ELEKTRON1 Dzięki za wyjasnienie.

  • @lettunorlandero7391
    @lettunorlandero7391 Год назад

    Obejrzę po szkole

  • @badam7347
    @badam7347 Год назад

    Komentarz statystyczny

  • @alan9409
    @alan9409 Год назад

    Może rozważysz założenie patronite?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Jest. Pod starą nazwą kanału: AdamChemlab

  • @mbialow
    @mbialow Год назад

    Szkoda tracić czasu na te scalaki. Mozna oczywiście trochę się dokształcić ale znacznie lepiej wziąć coś współczesnego stm32 lub jakis samd ...

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 Год назад +1

      Tu nie chodzi o czas tylko czy to możliwe. Z całą resztą oczywiście się zgadzam.

    • @mbialow
      @mbialow Год назад +1

      @@grzegorzchrust1718 chyba jest możliwe bo ktoś to programował wcześniej :P Wcześniej też się tak bawiłem ale człowiek dorasta i potrafi oszacować nakład vs. zwrot ;)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Jesteśmy w muzeum kolejnictwa. Nikt nie oczekuje ścigania się lokomotywy parowej z pendolino. Niemniej, nowsze wersje tego rdzenia, właśnie 8051, są żywe do dziś, choćby jako IP - w układach FPGA. Grubą przewagą pomiędzy STM32 (a nawet ARM) a bohaterem odcinka jest prostota, zgodność pomiędzy wersjami. Tak, jak mówiłem. Wgrywam HEXa dosłownie w najróżniejsze scalaki z tym rdzeniem...i musi po prostu zadziałać, nie ma bata. Tymczasem nowsze scalaki, co układ, to inne adresy, inne peryferia itp.

    • @mbialow
      @mbialow Год назад

      @@ELEKTRON1 znam to ... Także te problemy to nie problemy ;)

    • @MrGadget1301
      @MrGadget1301 Год назад

      W prostych zastosowaniach 8051 to idealny kandydat, np. do jakiegoś sterownika nawadniania grządki o konkretnej porze, czy sterownik rolet. W takich zastosowaniach nawet AVR to przerost formy nad treścią, a co dopiero STM32. Jest taka złota zasada, która w przemyśle jest z powodzeniem stosowana. Do zabicia muchy nie trzeba budować działka elektronowego. Polecam, sporo ułatwia się dzięki temu życie 😝

  • @JohnKofee
    @JohnKofee Год назад

    Chcesz trochę starszych układów w DIP? Mam w piwnicy trochę różnych i mogę ci wysłać :)

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Napisz proszę na mail, wyślij zdjęcia

  • @romanl2608
    @romanl2608 Год назад

    No nie wiem 89c51 to tak w 1997r pojawily sie na sklepach i szły jsk woda.... do dzisisj mam. A dla bzdurnych projektow 89c2051 i2c i okrojone porty.

  • @jxrmd
    @jxrmd Год назад

    8048 programowałem. Pozdro

  • @fisiek_
    @fisiek_ Год назад

    3:25 cyk cyk pyk pyk zgerypaleczka chyba napisze ci gui do tego SDCC bo wstyd z jakiegoś ide korzystać

  • @dragon-ff3jh
    @dragon-ff3jh Год назад

    A jak byś spróbował wypalić okna laserem ?

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Cieniutkie, złote druciki ulegają uszkodzeniu - tak samo jak powierzchnia krzemu. Co najwyżej pierwszy mm plastikowego opakowania, potem trzeba sięgać po kwas

    • @dragon-ff3jh
      @dragon-ff3jh Год назад

      @@ELEKTRON1 o to mi chodziło 😅

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      To jeszcze szybciej frez dentystyczny sobie radzi. Kwestia wprawy i umiejętności manualnych

  • @pxb-retrofun
    @pxb-retrofun Год назад

    1:23 Małe przejęzyczenie, z tym "kontatybilne" :) Pozdrawiam

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад +1

      Nagrywam po nocach i mi się język niemiłosiernie plącze, bo chciałbym wreszcie spać...a tu narrację trzeba prowadzić xD

  • @lis6502
    @lis6502 Год назад

    1:45 nie musiałeś, dupa zaczyna się gdzieś w 1/3 kadru a na napisy youtube nie uwali Ci monetyzacji ;d

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Nowy algorytm jest bardzo dobry w rozpoznawanie obrazków. Jest w stanie sobie "dopowiedzieć", co jest poza kadrem.

  • @adamgromada2537
    @adamgromada2537 Год назад

    Ile za lampy xd gdzie pisać

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Na mail, jeszcze nie mam listy.

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor Год назад

    🦾🦾🦾

  • @warstone1491
    @warstone1491 Год назад

    Przyłbica to nie taka droga inwestycja 😁

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Pamiętam jeszcze czasy, gdy były wykonane z grubej tektury, z okienkiem ciemnozielonym. Sam kiedyś spawałem w osłonie...ale w krótkim rękawku. Solarium gratis.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Год назад

    8051 to prechistoria! Szkoda życia na ten badziew!!!

    • @ELEKTRON1
      @ELEKTRON1  Год назад

      Bo nie widziałeś jeszcze wersji na FPGA.
      Architektura jak architektura.

    • @MrGadget1301
      @MrGadget1301 Год назад

      Ale do prostych zastosowań się nadaje idealnie. :P