Obroża elektryczna. Nowe badania - kontrowersja wokół kontrowersji.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • Twój pies boryka się z problemem lęku lub/i zachowań agresywnych? Chcesz pomóc psu i przy okazji innym opiekunom?
    ZAPISZ SIĘ NA DARMOWĄ MINIKONSULTACJĘ ➡ piesdobry.com/...
    Dlaczego warto?
    ⭐ Uzyskasz poradę, która pomoże Ci w pracy z psem już teraz!
    ⭐ Będziesz mieć wpływ na treść kursu!
    ⭐ Uzyskasz dużą zniżkę na gotowy kurs, kiedy tylko zostanie opublikowany!
    ----------------------------------------
    POSTAW MI WIRTUALNĄ KAWĘ (i przyśpiesz kupno przyzwoitego mikrofonu, żebym przestała brzmieć jakby mnie ktoś do studni wrzucił) ➡ buycoffee.to/p...
    ----------------------------------------
    W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o najnowszych badaniach dotyczących zastosowania obroży elektrycznej.
    Link do artykułu w Scientific American ➡ www.mdpi.com/2...
    Zajęcia ze mną na żywo i online: www.piesdobry....
    Instagram: / pies_dobry
    Jestem Aleksandra z PiesDobry - trenerka psów, behawiorystka i absolutny nerd. Pomagam opiekunom w ogarnięciu psich problemów zwłaszcza w przypadkach nadmiernej reaktywności i agresji.
    Film jest na temat: awersja w szkoleniu psów,szkolenie awersja,obroża elektryczna dla psa,pozytywne szkolenie psów,tradycyjne szkolenie psów,szkolenie psa,szkolenie psów posłuszeństwo,szkolenia psów,szkolenie psa obroża elektryczna,clive wynne,badania naukowe,bodziec awersyjny,behawiorysta,psy,Awersja
    #piesdobry #reaktywnypies #behawiorysta

Комментарии • 50

  • @piesdobry
    @piesdobry  4 месяца назад +1

    Dziękuję bardzo za aktywność, to dla mnie znak, że jest potrzeba abym więcej mówiła o takich zagadnieniach. Z pewnością będę :). ALE proszę sekcję figurową o powstrzymanie się od pasywno-agresywnych komentarzy - one i tak pójdą do piekła jak tylko je zobaczę. Serio.

  • @jestemtestowy6381
    @jestemtestowy6381 4 месяца назад +2

    dzięki za ciekawy materiał. Osobiście nie mam sumienia używać takich metod.

  • @kotkotukotem
    @kotkotukotem 4 месяца назад +2

    świetna robota z przeanalizowaniem i wytknięciem słabych stron "badania"

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 4 месяца назад +1

    Nie wyobrażam sobie używania obroży elektrycznej. Dzięki, że jak zwykle doskonale tłumaczysz. Może do kogoś dotrze.

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад +1

      Dziękuję, mam nadzieję, że dzięki temu przynajmniej moi widzowie będą krytycznie patrzeć na krzykliwe nagłówki "amerykańscy naukowcy dowiedli".
      Nawet jeżeli chodzi o znane autorytety.

    • @magdabak5797
      @magdabak5797 4 месяца назад

      @@piesdobry niestety w komentarzach już widać, że nie jest dobrze, ale może ktoś oprzytomnieje. Dobra robota.

  • @conanz6453
    @conanz6453 4 месяца назад

    o ! i jak praca z psami to już mi się podoba ;)

  • @karolinatarczewska2266
    @karolinatarczewska2266 3 месяца назад

    Każda metoda treningowa powinna być dobrana indywidualnie pod konkretny przypadek. Według mnie skuteczność każdego narzędzia zarówno awersyjnego jak i pozytywnego zależy od podłoża problemu oraz charakteru psa. Właściciele psów przede wszystkim powinni być edukowani jakie narzędzie jest skuteczne, w danej sytuacji. Z własnego doświadczenia wiem jak pomocne może być OE w konkretnych sytuacjach oraz że konkretna metoda, która sprawdza się na jednym psie może mieć zupełnie odwrotny efekt na drugim. Co do samych badań 🤷‍♀️ takie same jak każde inne w psim świecie- stworzone niechlujnie pod daną teorie

    • @piesdobry
      @piesdobry  3 месяца назад

      Absolutnie tak - zawsze metodę należy dobrać do psa a także do możliwości opiekuna. Niemniej, osobiście w pracy nie wykorzystuję narzędzi awersyjnych i uważam, że nie powinny być w ogóle dostępne na rynku. Dlaczego takie jest moje stanowisko mówię dużo w tym filmie - ruclips.net/video/2avgMyfw6es/видео.html. Ta kwestia przewija się, jednak, w komentarzach bardzo często - myślę, że zrobię kolejny film, w którym rozszerzę nieco ten temat.
      Nie mogę się jednak zgodzić z taką oceną ogółu badań naukowych. Czytałam ich setki i tak rażący brak rzetelności naukowej to na szczęście rzadkość. Dlatego, zresztą, tak mnie to zszokowało, zwłaszcza kiedy pod pracą podpisał się taki autorytet jak Clive D. Wynne.

  • @LandsLuk
    @LandsLuk 4 месяца назад +1

    Jak zwykle bardzo fajny i rozebrany na czynniki pierwsze material.
    Ciężko sie jednak z Pania zgodzić w pewnym aspekcie.
    Nie jest dla nikogo tajemnica, ze badania zawsze wychodza z korzyscia dlatego kto je zleca.
    Naukowcy, ze Szczucina nie jednokrotnie bija na glowe tych mitycznych z Nasa ale tym razem Ameryka nie zostala tu odkyta bo badanie to jest tak "rzetelne" jak niemal kazde inne.
    W obecnych czasach mogliby smialo zalczyc material filmowy z testow.
    Nie uwazam tez ze Balabanov byl zlym trenerem uzytym do tych cwiczen bo specjalizuje sie w OE i wie jak to zrobic. To narzedzie w jego rekach odniesie wieksze efekty niz pozytywnego podawacza smaczkow

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад

      Dziękuję za komentarz. Rzetelność naukowców powinna gwarantować metoda naukowa - na przykład, chociażby, ślepe testy, odpowiednio dobrana próba psów itd. To absolutnie nie jest spełnione w tym artykule - to jest pisane na kolanie. Osobiście uważam, że większą patologią niż system uzyskiwania funduszów na badania jest sam sposób oceny działalności naukowej poprzez pryzmat cytowań. Nie jestem pewna, czy ktokolwiek jest tak cyniczny jak ja, ale gdybym chciała szybko uzyskać dużo cytowań to właśnie popełniłabym takiego potworka jak ten artykuł, w bardzo kontrowersyjnym temacie - to trochę działa jak komentarze w Internecie.
      Co do Balbanova - osobiście uważam, że jest złym wyborem - nie ma to żadnego związku z jego metodami. Niestety jego (często wyrażane) opinie na temat innych metod absolutnie dyskredytują go jako obiektywnego uczestnika badania. A także, jak już odpisałam w innym komentarzu - jeżeli już Balbanov to drugi trener powinien mieć podobne doświadczenie i osiągnięcia sportowe ale pracować innymi metodami.
      ŻÓŁTA KARTKA: bardzo proszę powstrzymać się od zabarwionych emocjonalnie, pogardliwych określeń typu "pozytywny podawacz smaczków".

    • @LandsLuk
      @LandsLuk 4 месяца назад

      @@piesdobry Takich mało rzetelnych badań jest cała masa tak jak w przypadku wpuszczaniu psów z opiekunem lub bez do pomieszczenia i poddawaniu bodźcom. Każdy kolejny wpuszczany pies czyta komunikaty poprzednich co zaburza wynik. Czynniki zakłócające moznaby wymieniać godzinami a mimo to badania powstają i są punktem odniesienia.
      Skoro taki specjalista w swojej dziedzinie jak Ivan Balbanov nie powinien prowadzić psów w takim teście to tymbardziej nie szkoleniowiec który OE nie używa.
      Prawda jest taka, że nawet jeżeli podnieśli byśmy rzetelność/jakość tego doświadczenia i użyli do tego 10x większej ilości "odpowiednich" psów to zmienilibyśmy jedynie proporcje ale nie wynik. To właśnie najbardziej boli przeciwniow OE

    • @LandsLuk
      @LandsLuk 4 месяца назад

      Z żółtej kartki zrobiła się czerwona i komentarz usunięty 😂

    • @ViviienneG
      @ViviienneG 4 месяца назад

      tylko że to narzędzie jest zbędne, jeśli według badań psy maja podobna inteligencje do 3 lub 4 latków to co na dziecku jak się nie słucha (a mało co rozumie) też użyjesz OE, ja mam psa lekowego i trener z oe jeszcze bardziej go zniszczył dopiero metody pozytywne takie jak rezygnacja lub skupienie uwagi na opiekunie daly efekty i z psem można spokojnie chodzić po parku a metody awersyjne takie jak dławki OE itp sprawiły u mojego psa agresje przekierowaną na mnie (teraz już tego nie mamy) . w pracy z psem przede wszystkim ważna jest cierpliwość więź czlowieka z psem i umiejętne nagradzanie psa

    • @LandsLuk
      @LandsLuk 4 месяца назад

      @@ViviienneG jeśli dla Ciebie jest zbędne to nie używaj. Nikt tego nie nakazuje i nie pisze o cudownych ozdrowieniach przy użyciu OE. Badanie dotyczyło wpływu OE na psy podczas 4dniowego szkolenie.
      Niedbałość przeprowadzajacych test ukazała Pani Aleksandra.
      Tyle, że jeśli przeprowadzilibyśmy ten test odpowiednio przy 10 krotnie większej ilości badanych psów ogólny wynik byłby taki sam a zmieniły by się jedynie proporcje w grupach

  • @KamilKamil123
    @KamilKamil123 4 месяца назад

    Cześć! Czy ten trener to Ivan Balabanov? Bo nie było informacji o kogo chodzi 😅

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад

      Ten sam. Informację na ten temat można znaleźć na ostatniej stronie artykułu - a w każdym razie sugestię.
      Nie dyskutuję jego metod i podejścia, chociaż słuchałam jego podcastu, ale dwie rzeczy są tutaj dziwne. Po pierwsze - nie wierzę, że mógłby tak fatalnie zaprojektować trening jak to zostało zrobione, więc raczej to był pomysł autorów. Po drugie - w imię chociaż minimalnego obiektywizmu drugi trener powinien mieć podobne wyniki sportowe ale używać innych metod, a nie być z tej samej stajni i do tego jak zgaduję w stosunku podwładny-szef. :)

    • @robertnowak5025
      @robertnowak5025 4 месяца назад

      Naukowcy widzą tylko to co im pasuje.

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад

      @@robertnowak5025 I metoda naukowa służy po to, żeby naukowcy nie mogli ulec typowo ludzkim zniekształceniom poznawczym (czyli "widzenie co im pasuje"). Niestety ten artykuł nie ma nic wspólnego z metodą naukową, co mnie (jak, niestety, widać) bardzo zirytowało.

    • @KamilKamil123
      @KamilKamil123 4 месяца назад

      @@piesdobry Co o nim sądzisz jako trenerze? Mówisz że sluchasz jego podcastów itd?

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад

      ​@@KamilKamil123 Jego wyniki w świadczą o jego umiejętnościach i z całą pewnością można się od niego dużo nauczyć nawet oglądając filmy na YT i nie korzystając z narzędzi awersyjnych. Niemniej jako trener, który nie tylko używa obroży elektrycznej ale jest też bardzo "głośnym" adwokatem tego narzędzia absolutnie nie powinien brać udziału w tym badaniu. Co prawda tego artykułu i tak nie dało się uratować, ale po co pogarszać sprawę.

  • @robertnowak5025
    @robertnowak5025 4 месяца назад

    🐕🦧

  • @monikachoma2412
    @monikachoma2412 4 месяца назад +4

    Nie taki wilk straszny jak go malują , jak ze wszystkim z umiarem, pomocna u piesków nadpobudliwych , krótkie działanie bodźca elektrycznego u ras długowłosych , wibracja jak najbardziej tak, to samo sygnał dźwiękowy.Umiejętne korzystanie przez odpowiedzialnych ludzi .

    • @piesdobry
      @piesdobry  4 месяца назад +2

      O większości czynników, które wpływają na skuteczność narzędzi awersyjnych opowiadałam już w tym filmie: ruclips.net/video/2avgMyfw6es/видео.html - zapraszam do obejrzenia. Ale jako teaser - wiele z tych czynników jest absolutnie niezależne od umiejętności trenera :)

    • @monikachoma2412
      @monikachoma2412 4 месяца назад +2

      @@piesdobry Dla mnie odpowiedz jest prosta ,jeśli to ustrojstwo pomoże komuś zapanować nad np dobermanem a w przyszłości uniknąć pogryzień, a co za tym idzie kolejny pies wyląduje w schronisku lub zostanie uśpiony to jak najbardziej używać.Z całym szacunkiem ale większość ludzi ma zerowe pojęcie o psychice psów i za wiele ich to nie interesuje , pies to pies, jak się nie słucha szukają szybkich metod , i nie zaprzątają sobie głowy zoopsychologią.Druga strona medalu że są ludkowie którzy czworonogów nigdy nie powinni posiadać.

    • @monikachoma2412
      @monikachoma2412 4 месяца назад

      Jeszcze tak pieski żyją- ruclips.net/video/N_QV65eYGa4/видео.htmlsi=kl-Bh0hXOt6_zx_L&t=289

    • @ViviienneG
      @ViviienneG 4 месяца назад +1

      @@monikachoma2412 jeśli ktoś potrzebuje OE żeby zapanować nad dobermanem szczególnie w momenice kiedy te psy i tak już są łagodne w porównaniu do np 10 lat temu , to nie powinien miec tej rasy ani żadnej innej :)

    • @monikachoma2412
      @monikachoma2412 4 месяца назад

      @@ViviienneG Są ludzie zdominowani przez labradora więc nie była bym taka do przodu.

  • @monikachoma2412
    @monikachoma2412 4 месяца назад

    A jeśli twój piesek namiętnie wcina kupy kopro-coś tam , obroża elektryczna jest złotem.

    • @ViviienneG
      @ViviienneG 4 месяца назад

      jest takie coś jak kaganiec ;) i nie jest to metoda awersyjna jeślii się do niego psa przyzwyczai

    • @monikachoma2412
      @monikachoma2412 4 месяца назад

      @@ViviienneG To żadne rozwiązanie , kagańcem robisz więcej krzywdy swojemu psu niż tym nieszczęsnym teletaktem.

    • @magdabak5797
      @magdabak5797 4 месяца назад

      Z koprofagią też można sobie poradzić bez kopania prądem. Wystarczy trochę ważności i cierpliwości, to naprawdę nie jest jakaś wielka sztuka.

    • @magdabak5797
      @magdabak5797 4 месяца назад

      @@monikachoma2412 nie trwało miesiącami i nie stałam nad psem mówiąc "fe". Głupoty piszesz ty i idziesz na łatwiznę że szkoda dla psa. Po co w ogóle komentujesz pod filmami behawiorysta, która ma jasne stanowisko na temat tego typu praktyk i mówi jasno, że da się prawie wszystko osiągnąć pracą z psem, bez wspomagaczy?

    • @oleknowy9943
      @oleknowy9943 4 месяца назад

      To dowiedz się proszę chociazby co to kortyzol i jaki ma wpływ na psa...bo to jest jednym z WIELU skutków ubocznych uzywania OE.