PiesDobry
PiesDobry
  • Видео 53
  • Просмотров 38 855
🧅 Psy są jak cebula 🧅. ROZWIĄZANIE zagadki zachowania Robina!
Robin jest do ADOPCJI! Pytajcie o niego ➡ profile.php?id=100087194911257
W dzisiejszym odcinku opowiem czym są strategie przetrwania 5F i co mają wspólnego z zachowaniem psa w trudnych sytuacjach a także na czym polega iluzja wyboru w sytuacji zagrożenia. Na koniec powiem kilka słów o różnicy w podejściu behawiorysty a medycyny behawioralnej.
00:00 W ostatnim odcinku
00:37 Zagadka
02:17 Strategie przetrwania 5F
02:34 Ucieczka
02:59 Walka
03:10 Flirt
04:13 Zamrożenie czyli zastygnięcie w bezruchu
05:04 Omdlenie
05:14 Zachowanie Robina
06:44 Iluzja wyboru
07:36 Robin jest do adopcji!
07:50 Co nam to daje?
08:42 Medycyna behawioralna
09:48 Disclaimer
Zajęcia ze mną na żywo i online: www.piesdob...
Просмотров: 335

Видео

🧅 Psy są jak cebula 🧅. Case study Robina odc. 1
Просмотров 4412 месяца назад
Robin jest do ADOPCJI! Pytajcie o niego ➡ profile.php?id=100087194911257 W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym jak ważna jest diagnoza, o tym co zrobić jeżeli zachowanie psa nagle się zmieni. I na koniec PRACA DOMOWA! 00:00 Wstęp 00:34 Robin jest do ADOPCJI! 00:54 O pacjencie 02:42 Diagnoza to podstawa pracy 02:56 Nagła zmiana zachowania psa - co robić? 04:45 Plot twist 04:59 Pr...
Dlaczego pies się rzuca???🔥 Zrozum swojego "agresora"🔥
Просмотров 1,5 тыс.3 месяца назад
Dlaczego pies się rzuca? Kolejny film z cyklu o psach nadmiernie reaktywnych, lękliwych i agresywnych. Dzisiaj o uzależnieniu od ulgi. WIĘCEJ NA TEMAT REAKTYWNOŚCI, LĘKOWOŚCI i AGRESJI: ruclips.net/p/PLApVeHbiRdqRXINqqqy79s5475juE1Zpp&si=hemNTESpjIlMR8_5 ZAJĘCIA ZE MNĄ NA ŻYWO I ONLINE: www.piesdobry.com W DZISIEJSZYM ODCINKU: 00:00 Wstęp 01:04 Co to jest zachowanie? 02:00 Co podtrzymuje zachow...
Czy mój pies jest 🔥REAKTYWNY🔥???
Просмотров 9664 месяца назад
Słowa pies lękowy, pies reaktywny i agresywny są często używane zamiennie. W rzeczywistości te określenia mają zupełnie inne znaczenia! 00:00 Intro 00:45 Lęk 01:20 Lękowość 02:59 Reaktywność 05:04 Agresywność Zajęcia ze mną na żywo i online: www.piesdobry.com/zapisy Instagram: pies_dobry Facebook: piesdobry.trener Jestem Alex z PiesDobry - trenerka psów, behawiorystka...
Jak nagradzać psa? Przestań RUJNOWAĆ twoje treningi z psem.
Просмотров 1,2 тыс.5 месяцев назад
Jak nagradzać psa i czym jest odruch saszetkowy, czy też saszetowy? Dlaczego nieprawidłowe korzystanie z saszetki rujnuje trening z psem? Czym jest Efekt Blokowania Kamina i jak go unikać w szkoleniu psa? 00:00 Intro 00:26 Efekt Blokowania Kamina 02:33 Super Ważne Ostrzeżenie 03:45 Co możemy z tym zrobić 04:18 Technika, technika, technika Zajęcia ze mną na żywo i online: www.piesdobry.com/zapis...
Socjalizacja dorosłego psa. Unikaj tych błędów!
Просмотров 5 тыс.5 месяцев назад
Socjalizacja dorosłego psa. Unikaj tych błędów!
Jedna MAŁA zmiana w szkoleniu psa. OGROMNA różnica w efektach.
Просмотров 6066 месяцев назад
Jedna MAŁA zmiana w szkoleniu psa. OGROMNA różnica w efektach.
Tabliczka Uwaga Pies | MUSISZ ją mieć?
Просмотров 2318 месяцев назад
Tabliczka Uwaga Pies | MUSISZ ją mieć?
Zanim użyjesz kolczatki | Awersja w szkoleniu psów | Naukowe podejście #przemoctoniepomoc
Просмотров 1,2 тыс.9 месяцев назад
Zanim użyjesz kolczatki | Awersja w szkoleniu psów | Naukowe podejście #przemoctoniepomoc
🔥Reaktywny pies?🔥 3 rzeczy które możesz zrobić DZISIAJ.
Просмотров 2 тыс.10 месяцев назад
🔥Reaktywny pies?🔥 3 rzeczy które możesz zrobić DZISIAJ.
Socjalizacja dorosłego psa. Czy to jeszcze możliwe?
Просмотров 2 тыс.10 месяцев назад
Socjalizacja dorosłego psa. Czy to jeszcze możliwe?
Psi węch jest NIESAMOWITY!. Czy pies widzi nosem?
Просмотров 15911 месяцев назад
Psi węch jest NIESAMOWITY!. Czy pies widzi nosem?
Jak widzą psy? W czym pies jest lepszy od Brada Pitta?
Просмотров 23611 месяцев назад
Jak widzą psy? W czym pies jest lepszy od Brada Pitta?
Jak bawić się szarpakiem? #behawiorysta #pies #szkoleniepsow
Просмотров 1,1 тыс.11 месяцев назад
Jak bawić się szarpakiem? #behawiorysta #pies #szkoleniepsow

Комментарии

  • @Magusia913
    @Magusia913 7 дней назад

    Zgadza się trzeba z psem pracować ,ob serwować i mieć cierpliwość a efekty pomalutku będą.

  • @user-ir5lw3kk4r
    @user-ir5lw3kk4r 11 дней назад

    Socjalizacja (łac. socialis = społeczny) - proces (oraz rezultat tego procesu) nabywania przez jednostkę systemu wartości, norm oraz wzorów zachowań (w wyniku oddziaływań otoczenia społecznego), obowiązujących w danej zbiorowości. Socjalizacja psa do srodowiska czlowieka przeciez to nienaturalne.!!! Kto ustala te normy.? W Turcji psy i koty żyją na wolności od zawsze (około 0.5miliona psów I około 0.12miliona kotów), same się socjalizują.

    • @piesdobry
      @piesdobry 6 дней назад

      Środowisko człowieka JEST naturalnym środowiskiem psa. Inną sprawą, jest to że w ostatnim ćwierćwieczu doszło do ogromnych zmian w mentalności i sposobie życia ludzi. Na lepsze czy na gorsze? Nie ma sensu dyskutować, bo to fakt dokonany. A fakty trzeba, po prostu, przyjąć i się do nich dostosować.

    • @user-ir5lw3kk4r
      @user-ir5lw3kk4r 6 дней назад

      @@piesdobry...jakie jest środowisko psa.? Mamy około 360 ras, co roku powstają 3 nowe. Tu pytanie, do czego potrzebny jest człowiekowi pies.? Dla Wietnamczyka, Koreańczyka, Chińczyka a także w Nigerii i Ghanie to pokarm. W Chinach zjada sie rocznie okolo 10 milionow psów. Mięso psów i kotów potajemnie spożywają setki tysięcy Szwajcarów, głównie w okresie bożonarodzeniowym, przysmak świąteczny. Dla Hindusa pies jest święty. W Turcji psy i koty żyją na wolności od zawsze. Szacuje się, że w Turcji żyje dziś 10 milionów bezpańskich psów. Zwierzęta tam są szanowane a nie KOCHANE.!!! W Stambule żyje około 15,5 miliona mieszkańców oraz około 0.5 miliona dzikich psów i około 0.12 miliona dzikich kotów, żyją w symbiozie z człowiekiem. W USA, Europie pies to niemal albo już członek rodziny, BAMBINIZM, czyli infantylne, skrajnie emocjonalne widzenie zwierząt, funkcjonuje również na poziomie języka. Określenia zarezerwowane dla ludzi, zaczynają być coraz częściej używane w stosunku do zwierząt, to jedna z chorób dzisiejszych czasów. Osoby z syndromem BAMBIEGO mają zaburzony pogląd na otaczający je świat, a zwierzętom i roślinom przypisują ludzkie uczucia, wartości i moralności. Problem dotyka kraje rozwinięte i kryje się za tym także ideologia, gdzie wyznacznikiem są poglądy służące do całościowego interpretowania i przekształcania świata. Pies to również biznes. Emocje proszę na bok. Pies to towar do wyboru i koloru. Właściciel to konsument na lata, koszty utrzymania psa. A cała reszta to przedsiębiorcy. Można dowolnie definiować/racjonalizować/kształtować relacje czlowiek/pies, jednak trzeba wiedzieć jaką rolę odgrywa tu natura, kultura, tradycja oraz ideologia.

    • @user-ir5lw3kk4r
      @user-ir5lw3kk4r 6 дней назад

      Psy I koty w Turcji. ruclips.net/user/shortswyeAUqQsqKs?si=aMQ0kNLfw7qg2Ny7 ruclips.net/user/shortsMmPa75oI5rk?si=4KT19oTQFjYh_9Sw ruclips.net/video/ygFe49EQCjg/видео.htmlsi=g4vt9w8ACU2webxh

    • @piesdobry
      @piesdobry 5 дней назад

      @@user-ir5lw3kk4r No właśnie. Trzeba najpierw wiedzieć. A wiedza musi być odcięta od osobistych przekonań. A o bambiniźnie będzie.

    • @user-ir5lw3kk4r
      @user-ir5lw3kk4r 5 дней назад

      @@piesdobry tyle co napisałem w tekście wyżej to nie wystarczy.?

  • @user-ir5lw3kk4r
    @user-ir5lw3kk4r 11 дней назад

    1. Nie każda suka bedzie dobra matką. 2. Nie każdy szczeniak bedzie ,,orlem,,. 3. Oddzielenie szczeniaka pozbawia go wzorcow. To samo jest u ludzi.

  • @user-ir5lw3kk4r
    @user-ir5lw3kk4r 11 дней назад

    ...tylko cierpliwość i konsekwencja w wyprowadzaniu. Magia.

  • @nieswiatek1
    @nieswiatek1 15 дней назад

    ❤ dzięki

  • @kamilfuat709
    @kamilfuat709 16 дней назад

    Super film, dziekuje.

  • @flashmaster6713
    @flashmaster6713 19 дней назад

    +

  • @mob_91
    @mob_91 22 дня назад

    A ja mam przykład z życia... Mój pies ugryzł ( dość mocno w ramię ) kolegę, który normalnie w mojej obecności, na moim podwórku tolerował go. Ten jednak był zbyt pewny siebie i jak pewnego dnia przyszedł do mnie, otworzył furtkę a mnie nie było, a pies był na podwórku, bo to moje podorówko, nie kolegi i pies jest na moim terenie, a mam kamery na posesji, także był dowód wtargnięcia nie jako, tak to uznał funkcjonariusz. To po przejeździe policji, sprawa była krótka. Pies na "swym terenie", a dokładniej na terenie zamkniętej działki NALEŻĄCEJ DO WŁAŚCICIELA PSA KTÓRY NIE MUSI MIEĆ KAGAŃCA ANI NIE MUSI BYĆ W KOJCU przy zamkniętym podwórku. Ergo. ewidentna wina kolegi, sam był sobie winien.

    • @piesdobry
      @piesdobry 22 дня назад

      Dokładnie tak to wygląda w normalnej praktyce, niemniej trzeba pamiętać, że kolega mógłby wnieść sprawę z powództwa cywilnego. Wierzę w zdrowy rozsądek i wrodzone lenistwo ludzi, więc najprawdopodobniej by ją przegrał, ale kodeks cywilny na to pozwala.

  • @wojteksmagaa7430
    @wojteksmagaa7430 24 дня назад

    Jako psi nerd to cięszę się, że natrafiłem na ten kanał : ) Bardzo chętnie bym usłyszał o różnych biologicznych mechanizmach i metodach naukowych nieco więcej. Odnosze się do każdego filmiku na Pani kanale. Dziękuję za porządną dawkę wiedzy i ciekawostek.

    • @piesdobry
      @piesdobry 22 дня назад

      Dziękuję za miły komentarz :)

  • @mob_91
    @mob_91 27 дней назад

    A u mojego dwuletniego samca border collie jeet duzo sprzeczności, jeden pies mu "przypsi" a inny nie. I dosłownie. Zauważyłem jednak że glownie moj Tobi wykazuje agresję na psy które same z siebie nie zainicjują uległości? Czyli nie kładą się, czy tez nie inicjują zabawy. Bez wzgledu na płeć, choć przyznać trzeba że suczki są preferowane. Ale to jest wielka loteria. Byl piesek który ewidentnie zaczepiał mojego psa do zabawy, mały kundelek, chłopczyk trącając go łapką podczas poznania i obwąchiwania i w gronie psów gdzie była suczka spaniela i samiec baseta którego co najwyżej Tobi toleruje. I został przyjęty do "grona zaufanych kolegów Tobiego". Tobi jest jedną wielką niewiadomą.

    • @piesdobry
      @piesdobry 22 дня назад

      Psia komunikacja w większości odbywa się na niedostępnym nam poziomie chemicznym, a to co jesteśmy w stanie zaobserwować jest tak szybkie, że czasami dopiero obejrzenie nagrania poklatkowo pozwala na zrozumienie o co chodzi. Z pewnością wzorzec istnieje - po prostu ludzkie zmysły są ograniczone.

  • @Benio87
    @Benio87 Месяц назад

    Mam ten problem

  • @romanakarpeta2791
    @romanakarpeta2791 Месяц назад

    Skad Ty sie wzielas kobieto w instruktorach ?

    • @Jolanta3818
      @Jolanta3818 28 дней назад

      Prawda?

    • @romanakarpeta2791
      @romanakarpeta2791 28 дней назад

      @@Jolanta3818 pomyłka

    • @piesdobry
      @piesdobry 22 дня назад

      No dobra, teraz to już naprawdę jestem zaciekawiona. Zakładałam, że normalnym trybem - pracując, zdając egzaminy itd., ale tutaj chyba jest jakieś drugie dno. Z drugiej strony obawiam się, że to może być jeden z przypadków kiedy "ciekawość zabija kota".

  • @tiktokmemes794
    @tiktokmemes794 Месяц назад

    Co jak mój pies nie reaguje na nic kiedy widzi innego psa z odległości do 5m (jest agresywny wobec innych psów) ?

    • @piesdobry
      @piesdobry 22 дня назад

      W innych filmach daję porady jak postępować, a także będę o tym mówić więcej w następnym filmie.

  • @pkawka1
    @pkawka1 Месяц назад

    Serdecznie dziękuję za tak wartościowe materiały. Treści, które udostępniasz porządkują, rozwijają, inspirują ale też rzucają nowe światło na sprawy o których mówisz, które mnie interesują. Kocham psy, mam psa z problemami oraz interesuje mnie psychologia. Fantastyczne jest to, że odnosisz się do nauki, to dość elitarne podejście, którego mi zawsze nieco brakowało u behawiorystów, tych co mi mi pomagali, których moja dociekliwość mam wrażenie onieśmielała lub irytowała, co czasem ciężko było zinterpretować. W zakresie moich studiów był behawioryzm, były także zajęcia z etologii oraz biologicznych podstaw zachowań. Pozostaje żałować, że prowadzisz praktykę zbyt daleko bym mógł skorzystać z Twojej wiedzy i profesjonalizmu. Pozdrawiam i życzę zdrowia oraz samych sukcesów. <3

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      Dziękuję za miły komentarz :). Cieszę się, że moje "rozkładanie na czynniki pierwsze" jest przydatne. Koniec końców - nauka istnieje po to, żeby tłumaczyć rzeczywistość i pomagać ludziom (i nie tylko) w codziennym życiu. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego :)

  • @likag.5412
    @likag.5412 Месяц назад

    Wartościowy film, jak zawsze 👍 Tak, czekam na kolejne zagadki 😀 Pozdrawiam.

  • @B-Banas
    @B-Banas Месяц назад

    Tak, chętnie posłucham o różnicy między hormonami, a neuroprzekaźnikami i wezmę udział w zagadce. Świetny pomysł na zaangażowanie widzów!

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      W takim razie będzie i zagadka i film o hormonach, neuroprzekaźnikach i jak one się mają do psa 😉

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Koniecznie kolejne zagadki! :)

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Bardzo ciekawy materiał. Czy mogłabyś proszę nagrywać trochę głośniej?

  • @KatarzynaZagorska-et5pq
    @KatarzynaZagorska-et5pq Месяц назад

    Chetnie poslucham o neuroprzekaźnikach :)

  • @urszulapetzold2762
    @urszulapetzold2762 Месяц назад

    Mam ochotę słuchać o neuroprzekaznikach i generalnie chyba o wszystkim co mówisz🔥

  • @Anabarbr
    @Anabarbr Месяц назад

    Jest Pani Aniołem. Trafiłam tu przypadkiem, wyszukując informacji o pieskach. Od 5 miesięcy mam dwa adopciaki, suczki z jednego miotu. Mają niespełna 2 lata. To ich pierwszy prawdziwy dom. Po miesiącu zaczęłam pracować z behawiorystką. Jestem bardzo zniesmaczona. Behawiorystka nie odpisywała i nie analizowała moich filmików. Reakcji zerowa. Pisałam o problemach i po jakimś czasie odpisała, czy chcę się spotkać. Ja chyba nie chcę. W przeciągu tych paru miesięcy pojawiły się kolejne problemy. Biorę udział w webinarach, zakupiłam kilka kursów ale coraz to nowe problemy wychodzą.

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      Dziękuję za miły komentarz :). Myślę, że warto było by, jednak, porozmawiać z dobrym behawiorystą - chociażby po to, żeby przedyskutować Pani plan działania.

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Bardzo ciekawe, dzieki:)

  • @ukasz136
    @ukasz136 Месяц назад

    A jak mozna z pania zrobic trening gdzie mozna sie zobaczyc z pania?

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      Informacje na temat konsultacji i szkoleń są w "informacjach o kanale", a także w opisie filmu.

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Wow, nie wiedziałam. Myślałam, że te tabliczki są tylko po to żeby przestraszyć ewentualnego złodzieja.

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      Myślę, że złodzieje (przynajmniej ci bardziej profesjonalni) wcześniej robią rozpoznanie.

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Gobsmacked :O

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 Месяц назад

    Wspaniale tłumaczysz oczywistości, o których większość z nas nigdy nie pomyślała! Dzięki!

  • @magorzatanowacka4987
    @magorzatanowacka4987 Месяц назад

    Bardzo lubię słuchać jak Pani mówi :)

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 2 месяца назад

    Ponad 30 lat temu, kiedy byłam mała, mieliśmy psa, który strasznie ciągnął. W okolicy wszyscy mieli psy na łańcuchach i wyśmiewali nas, że z naszym chodzimy na spacery. Nikt nie miał pojęcia o żadnych szkoleniach (poza biciem) więc nie za bardzo było kogo pytac. Efekt był taki, że pies miał na szyi dziury po kolczatce, a ciągnął dokładnie tak samo. Cieszę się, że te czasy już dawno za nami.

  • @KaMiSa07
    @KaMiSa07 2 месяца назад

    Dzień dobry, bylabym wdzieczna za sugestię. Moj szczeniak 3,5 miesieczny zostal zabrany z domu z duzym ogrodem na wsi , z dwumetrowym płotem ( poniewaz matka jest uciekinierką). Teraz boi sie innych psów. Ludzi kocha aczkolwiek tez niektorych oszczekuje. Ja mieszkam w miescie do 100tys mieszkancow czyli relatywnie małe. Niestety spacery to katorga. Chodzimy po lasach w odludne miejsca, zeby sie oswoil z nowym miejscem, mam go od 2 tygodni. Ale problem gdy pojawi sie pies w promieniu kilkudziesięciu metrow jest zauważalny. Dodam , że to szczeniak psa myśliwskiego i ma szczególne wyczulony zmysl łowiecki nic mu nie umknie. Gdy jestesmy blisko jakiegos psa to oszczekuje go i jeży się ( ale macha ogonkiem, wyglada trochę jakby chcial sie bawic,ale nie wiedzial jak zagadac 😂)

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      Praca ze szczenięciem nie różni się zasadniczo od pracy z dorosłym psem - po prostu jest łatwiejsza, więc wszystkie rady jakie daję w filmach dotyczących pracy z lękiem i tutaj znajdą zastosowanie (i wkrótce będzie nowy na ten temat). ALE proszę pamiętać, że niezależnie od wieku psa 2 tygodnie w nowym miejscu to bardzo krótko, spokojne spacery w odludnych miejscach i unikanie rzeczy, których dzieciak się obawia to na ten moment bardzo dobra strategia.

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 2 месяца назад

    Uwielbiam twoje filmiki. Mam pytanie-mój pies uwielbia szarpaki, czy szarpanie na boki jest ok? To, że góra-dół odpada to już rozumiem:=

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      Dziękuję. Absolutnie tak. Jeżeli pies uwielbia szarpanie, nie zniechęca się łatwo to wówczas zabawa jest najlepsza! Po prostu zwracajmy uwagę, by pies wygrywał na tyle często aby nie uznał, że "to i tak nie ma sensu".

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 2 месяца назад

    Właściciele źle zabierali się do zakładania smyczy? Zakładali smycz wyłącznie do weterynarza, albo do innych nieprzyjemnych sytuacji?

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 2 месяца назад

    Najlepsze, najbardziej konkretne wytłumaczenie jakie kiedykolwiek słyszałam. Dzięki!

  • @magdabak5797
    @magdabak5797 2 месяца назад

    Uuu, dopiero dziś trafiłam na pani filimiki i miłość od pierwszego słuchania! Dzięki, trochę mnie nakierowało tam, gdzie miałam watpliwosci! :)

  • @MagorzataCzarkowska
    @MagorzataCzarkowska 2 месяца назад

    świetnie... doskonale... już zamawiam... i do dzieła !

  • @MagorzataCzarkowska
    @MagorzataCzarkowska 2 месяца назад

    Bardzo dziękuję za mądre i cenne rady... nareszcie słyszę sensowne porady a nie w stylu "trzeba psu znależć nowy dom, bo pani sobie nie da rady z dwoma"...

  • @dhdhdhhsshshsj1911
    @dhdhdhhsshshsj1911 2 месяца назад

    super dzięki serdeczne

  • @farlooncave
    @farlooncave 2 месяца назад

    Kolejny bardzo fajny film, świetny patent z pasem biodrowym. Kanał wyrasta na mojego faworyta wsrod "pozytywnych":)

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      Dziękuję :)

  • @Bluesky20091
    @Bluesky20091 2 месяца назад

    Coś pani napiszę. Mój pies kilka dni temu dostał nagłego ale chwilowego niedowładu tylnych kończyn. Wywaliłem 2000 tyś zł i wie pani czegóż się dowiedziałem? Że jest zdrowy i pewnie źle leżał i zdrętwiał 😂 😂😂

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      Neurologia i ortopedia jest daleko poza moimi kompetencjami, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

    • @Bluesky20091
      @Bluesky20091 2 месяца назад

      @@piesdobry Zdrowy. Tylko zostałem oszukany.

    • @ukasz136
      @ukasz136 Месяц назад

      A co pani sadzi o metodzie nepopo?

    • @piesdobry
      @piesdobry Месяц назад

      @@ukasz136 Poza kwestiami związanymi z problemami jakie tworzy zastosowanie bodźców awersyjnych w treningu, o których mówię dużo tutaj ruclips.net/video/2avgMyfw6es/видео.htmlsi=qOrhjMmMgRCymNc5 , moim największym zastrzeżeniem jest, że istnieją badania wskazujące, ze parowanie bodźca awersyjnego czyli właśnie "Ne" z apetytywnym ("Po") ma destabilizujący wpływ na działanie tzw. osi HPA - czyli w ogromnym uproszczeniu mechanizmu wydzielania hormonów stresu. Pracuję też nad kolejnym filmem, w którym powiem też nieco więcej o problemach z negatywnym wzmocnieniem - czyli pośrednio o problemach z NePoPo.

    • @ukasz136
      @ukasz136 Месяц назад

      @@piesdobry no czyli wychodzi nanto ze jest to metoda troszeczke bazujaca na wychowaniu w stresie,a czy w niektorych przypadkach bezstresowe wychowanie jest zle i nie przynosi zadanych efektow oraz nawet wrecz odwrotnie jest pies dozarty rozwydzony? Porownac to mozna do wychowania rowniez dzieci bezstresowe wychowanie.?

  • @farlooncave
    @farlooncave 2 месяца назад

    Bardzo wartościowy film - dodaje do mojej "psiarskiej"listy ulubionych. Szczególnie mnie zaciekawił fragment o wpływie skuteczności/nieskuteczności bodźca na właściciela i przez to potencjalne zaostrzenie jego awersyjnych zachowań. Podoba mi się też, że jest to wydaje mi się pierwszy film ze strony "pozytywnej" (tak przynajmniej Cię odebrałem, nie zapoznałem się jeszcze z innymi), który faktycznie uderza ogromem ciekawej merytoryki, a nie tylko "badania mówią, że awersja be, więc idź się zakop przemocowcu" - taki mniej więcej przekaz płynie szeroką strugą z reszty środowiska, na co z resztą zwróciłaś uwagę na wstępie. Zatem w pełni zgadzam się z tytułem, że każdy, kto myśli o metodach awersyjnych powinien się z tym filmem zapoznać. Co do kolczatki sensu strice - wydaje mi sie, że prawidłowo wprowadzona i używana będzie przede wszystkim działać jako wzmocnienie negatywne (pies uczy się, że jeśli poluzuje smycz, dyskomfort znika) A wprowadzona naprawę prawidłowo...nie powinna być bardziej negatywna niż zwykła obroża. (bo dyskomfort z dobrej kolczatki, z zaokrąglonymi kolcami, dobrze dopasowanej i wprowadzonej powinien być mniejszy niż ze zgniatanej krtani na płaskiej obroży, gdy pies się na niej uwiesza). Kluczem jest dobre wprowadzenie - podobnie jak załóżmy z kagańcem. Możemy to zrobić tak, że dla psa nie będzie to żadna udręka, a wręcz zapowiedź smakołykowego jackpota, a możemy to zrobić siłowo jak debil, zniszczyć potencjał narzędzia i straumatyzować psa. Żeby była jasność - ja mam kilkumiesięcznego labradora, wychowywanego w 95% pozytywnie (te negatywy to rzeczy typu klaśnięcie ze słowem "nie" jak wchodzi na blat w kuchni, czy praca z lekką presją, gdy ciągnie na smyczy, ogólnie pies ma mega życie, trochę zabawy, trochę treingu, trochę luźnych spacerów z dorosłymi psami itd). Sam nie stosuję metod awersyjnych. Rozważam natomiast kolczatkę, gdy wychodzi z żoną, bo niestety małżonka dużo gorzej się z nim komunikuje i potrafi ją mocno ciągnąć - parę spaceów z żoną i pies zaczyna chodzić znacznie gorzej). wiem, że na kolczatce komunikuje się genialnie, bo sprawdzałem u trenerki - pies czyta sygnały doskonale, że można go trzymając smycz na jednym palcu - na pewno jest to dla niego lepsze, niż gdy się sam poddusza na obroży. Ale znając moją małżonkę, po zapoznaniu się z tym materiałem nabrałem trochę wątpliwości, czy za parę miesięcy nie skończy się szarpnięciem na kolczatce w wyniku frustracji, gdy pies się zapomni...ciekawy temat - dałaś do myślenia. Tak czy siak - nie każdy ma genialnego labradora, nie każdy poświęcił setki godzin na dowiedzenie się czegoś o psach, że pięknie się piesek od małego układa. Niektórzy popełniają błędy, albo biorą psy z historią i mają potem starszaka z masą problemów behawioralnych. W przypadku takich psów często "pozytywiści" rozkładają ręce i polecają eutanazję (czyli inaczej mówiąć "moje metody nie działają, pies jest chory psychicznie, proponuję go zabić"). Natomiast trenerzy zbalansowani (wolę to określenie, nie spotkałem się jeszcze z trenerem w 100% awersyjnym, prawie każdy postuluje pozytywne wzmocnienia gdzie i gdy tylko jest możliwe) mając większe spektrum narzędzi (presja/kolczatka/e-obroża/korekta itd) - często takie psy ratują. Z resztą wystarczy pooglądać genialny kanał "czarne podniebienie" żeby zobaczyć ile dobrego mogą zrobić te narzędzia w dobrych rękach. Chociaż chyba o to jest najtrudniej - każdy myśli, że jego ręce są dobre, a kończy się tak, że razi psa prądem na maksa, albo przeczołguje na kolczatce bo nie słucha. Ale nożem kuchennym też można zabić i myślę, że w przypadku niejednej osoby tylko konsekwencje ją powstrzymują od takiego zastosowania tego narzędzia - za szarpanie na kolczatce nikt siedzieć nie pójdzie.

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      Dziękuję za miły i wnikliwy komentarz. Poruszyłeś kilka ważnych kwestii, do niektórych z nich od dawna przymierzam się, żeby je poruszyć - między innymi kwestię "pozytywnego" szkolenia i naszych, ludzkich ograniczeń. Ale także zainspirowałeś, żeby rozszerzyć ten materiał i powiedzieć kilka słów konkretnie o kolczatce. Tak więc, pozwolę sobie odpowiedzieć za pomocą filmu, bo temat jest szeroki :)

    • @farlooncave
      @farlooncave 2 месяца назад

      @@piesdobry super, zawsze byłem zdania, że najciekawsze i najwięcej dające są rozmowy z osobami, z którymi niekoniecznie się we wszystkim zgadzamy, ale nadal jesteśmy w stanie normalnie rozmawiać, z kiszenia się we własnej bańce nic konstruktywnego zazwyczaj się nie rodzi:) z niecierpliwością czekam na filmy:)

  • @nnkrwczk9823
    @nnkrwczk9823 2 месяца назад

    Pani jest doskonała!

  • @halinamalflorska2707
    @halinamalflorska2707 2 месяца назад

    Jakie proste a takie potrzebne

  • @piesdobry
    @piesdobry 2 месяца назад

    Dlaczego Robin w domu nie pozwalał sobie nawet założyć smyczy, a u groomera lub weterynarza zachowywał się jak psi aniołek? Jak myślicie?

    • @B-Banas
      @B-Banas 2 месяца назад

      U weterynarza lub groomera pies czuje się bardziej zagrożony i jest sparaliżowany strachem, a w domu czuje się na tyle bezpiecznie, że jest w stanie się komunikować? Zależy co znaczy, że pies jest aniołem, jak się w takiej sytuacji zachowuje, czy ma położone uszy i podkulony ogon czy cieszy się na widok weta i chętnie wchodzi do gabinetu. Jeżeli druga opcja, to może podróż do weterynarza na tyle uspokaja psiaka, albo sam gabinet kojarzy z czymś miłym. Nie mogę się doczekać wyjaśnienia!

    • @likag.5412
      @likag.5412 2 месяца назад

      U groomera, czy weterynarza z reguły większość psów zachowuje się inaczej. Są na obcym terenie i czują się niepewnie. Niektóre się pobudzają, wpadają w panikę. Natomiast większość jest jednak spokojniejsza i nawet czworonogi, które w normalnych warunkach, gdzieś na ulicy często słabo znoszą obecność innych psów, w poczekalni u weterynarza "jakoś dają radę" Myślę, że jedyne co zaprząta takim pieskom głowę, to ogromne pragnienie jak najszybszego opuszczenia tego nieprzyjaznego miejsca... Nie skupiają się one na niczym innym i dlatego zachowują się tak, a nie inaczej 🙂

    • @marysiazieba5227
      @marysiazieba5227 2 месяца назад

      Bo groomer, weterynarz i we inni lepiej zarządzają psem który czuje się bezpieczniej. To jest całkiem częste że agresywne psy wracają do hodowców i okazujący się bezproblemowe

    • @kasia2798
      @kasia2798 2 месяца назад

      Moja jakby czuła, że weterynarz jej pomoże,od samego wyjścia z samochodu ciągła mnie do kliniki czego nigdy nie robiła. Miała zapalenie ucha.

    • @adrianna2927
      @adrianna2927 25 дней назад

      O rety, bardzo mało informacji, więc możliwości wiele🙂 Przede wszystkim nie jest jasne, czy wykluczono przyczyny zdrowotne - więc zakładam, że tak. Może być tak, że piesek u weterynarza/ groomera jest tak sparaliżowany strachem, że zachowuje się "spokojnie", a w domu czuje się swobodniej - trzeba byłoby to zobaczyć. Kolejne pytanie, to w jakich okolicznościach pojawiają się zachowania agresywne - czy tylko przy zakładaniu smyczy? Jeśli tak, to pewnie piesek ma złe skojarzenia - np. smycz była zakładana na siłę albo coś go kiedyś bolało (chociażby uszy) i skojarzył to że smyczą... zresztą takich skojarzeń może być mnóstwo, i to wcale nieoczywistych. Inny pomysł związany jest z chorobą opiekunki i ewentualną zmianą jej emocji i zachowania (być może także innych domowników) - to mogło mieć wpływ na relację opiekunki (i ewentualnie innych członków rodziny) z psem, ale już w kontaktach z innymi, np. z weterynarzem, jest "po staremu". Tutaj trzeba byłoby się zastanowić,.kiedy pojawiły się pierwsze symptomy. No i jeszcze spanielowy "Rage syndrom", chociaż to problem raczej u rudych i chyba już zasadniczo wyeliminowany z chodowli... No ale piesek "w typie", więc nie można wykluczyć. Ale faktycznie mało "danych wejściowych" , więc piesek do obserwacji🙂

  • @ANNACHUDEK-os6wn
    @ANNACHUDEK-os6wn 2 месяца назад

    Mój rzuca się na samochody , ćwiczymy już 1,5 roku i trochę jest poprawy .

  • @michalinakmieciak4369
    @michalinakmieciak4369 2 месяца назад

    Co pani poradzi właścicielom, których pies nie może się szarpać ze względu na stan zdrowotny?

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      To zależy od temperamentu psa i od tego, który element zabawy szarpakiem jest problemem. Zawsze można bezpiecznie spróbować zabaw węchowych z opiekunem (elementy noseworku) i zakończyć sesję jakimś gryzakiem/zabawką do gryzienia. Nie spełnimy w ten sposób wszystkich funkcji zabawy szarpakiem, ale większość potrzeb zaspokoimy w bezpieczny sposób.

    • @michalinakmieciak4369
      @michalinakmieciak4369 2 месяца назад

      @@piesdobry jeśli chodzi o stan zdrowotny, który uniemożliwia w moim wypadku szarpanie to jest to stan uzębienia. W tym wypadku gryzaki również odpadają.

    • @piesdobry
      @piesdobry 2 месяца назад

      @@michalinakmieciak4369 W takim razie można spróbować zastąpić żucie wylizywaniem np. jakiejś licky maty. Nie będzie spełniało tej samej funkcji, ale przynajmniej też będzie kojące.