Adela

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 май 2024
  • Gyrocopter-najsigurnija letjelica na svijetu.
    1920 godine, nakon što je u padu aviona zbog STALL-a(sloma uzgona, najčešćeg krivca za avio-nesreće) izgubio najboljeg prijatelja, španski avio-konstruktor don Juan da la Cierva, zarekao se da će dizajnirati najsigurniju letjelicu na planeti a već 1923 godine, svijetu je predstavio Auto Gyro (žirokopter, žiroplan), najsigurniju letjelicu ikad napravljenu, jedinu letjelicu na svijetu koja ne može ući u STALL.
    Zbog čega je toliko siguran?
    Rotor žirokoptera je uvjek na auto-rotaciji, ne pokreće ga motor nego strujanje zraka, tako žirokopter može da nastavi sa letom i bezbjedno sleti čak i u slučaju otkaza motora, u principu, svako sletanje žirokopterom se i obavlja bez korištenja motora, odnosno sa motorom u leru, dakle u slučaju otkaza motora, žirokopter će sletjeti sigurno, istom brzinom i istom lakoćom kao da je motor u funkciji.
    Aktivnim pilotom se smatra onaj pilot koji godišnje napravi 100 sati naleta, dakle motor gyrocoptera ROTAX 912 bez ikakvih problema leti 20 godina, nakon kojih je potrebno uraditi generalku, zamjeniti rotor i propeler, tada je letjelica spremna za novih 2000 sati leta. Zbog svoje izdržljivosti, pouzdanosti, male potrošnje, jednostavnog održavanja i mogućnosti da održava isti nivo snage bez obzira na visinu na kojoj leti, motore ROTAX 912 koristi preko 70.000 ultra-lakih letjelica širom svijeta.
    Iako su smatrani čudom avio-industrije, Rotax motori prolaze obavezan servis na svakih 100 sati rada, čime se otklanja bilo kakva mogućnost otkaza.
    Sa napretkom modernih, lakih materijala, prvenstveno karbona, proizvodnja žirokoptera doživljava nezapamćenu ekspanziju u svijetu avijacije, na prvom mjestu zbog sigurnosti a zatim zbog prilično niske cijene letjelice, minornih troškova održavanja, hangarisanja, osiguranja i zbog prilično male potrošnje(13-20l 95-oktanskog auto goriva).
    Žirokopteri se trenutno, u odnosu na fiksno krilo, prodaju u odnosu 10:1, u Europi i USA.
    Žirokopter je opremljen standardnom i naprednom avio-opremom; radio transmiterom, transponderom kao i posljednjim tehnološkim inovacijama iz polja navigacije, praćenja meteoroloških uslova i avio saobraćaja pa je kao takav odličan izbor letjelice i za panoramske ali i za medjunarodne letove.
    Autonomija žirokoptera sa jednim rezervoarom goriva od 80l je 4-5 sati leta, crusing brzina 150km/h, domet preko 700km.
    Minimalna brzina žirokoptera je 35km/h što je idealno za panoramsko razgledanje, preporučena visina leta između 1000ft(300m) i 10.000ft(3km).
    Visinski rekord letjelice je 26.663ft(8,1km) i drži ga upravo model AutoGyro MTO Sport-model u vlasništvu FUNFLY-a.
    Žirokopter ima jako malo malo ravnih površina, zapravo jedina takva površina je njegovo rotaciono krilo(rotor), koje je širine svega 20cm, zbog toga žiroplan ostaje stabilan i u uslovima jakog vjetra i jakih termičkih stubova, ova letjelica je certificirana da leti na vjetrovima snage 50kt(92km/h), kad sve ostale letjelice moraju prizemljiti, žirokopter može letjeti i to vrlo, vrlo stabilno.
    Nevjerovatne letne sposobnosti uz sve nabrojane karakteristike, razlog su masovnog prelaska pilota sa aviona na žirokoptere.
  • СпортСпорт

Комментарии •