Film pouczający, dla laika, łopatologicznie wyjaśnione. Bardzo przejrzyście. Nie sugeruj się ,,laniem wody". Przy prądzie nie ma za dużo tłumaczenia. Bardzo dobrze - wtłaczaj tę wiedzę. Faktycznie trochę cicho dzwięk. Jak reklama wejdzie to łeb urywa ;D. Łapka bo subik już od dawna.
Fajny film Bogdan,mimo to wiesz o tym że równie dobrze można by to powiedzieć w 5 minutowym filmie I każdy by wiedział o co chodzi no ale obejrzałem i spoko dzięki.
Szanowni czytelnicy, warto czasem sięgnąć do instrukcji instalacyjnych ograniczników przepięć, zwłaszcza poważnych producentów. Zwykle podawane są tam ważne informacje jak przekroje przewodów od strony obwodów ochronnych PE czy ten PEN. Warto pamiętać, że dla ogranicznika typu 1 ( określenie "B" jest w pewnym sensie nielegalne) minimalny przekrój to 16 milimetrów kwadratowych a może być większy, wynika to z wartości poprzedzających zabezpieczeń nad-prądowych. Dla ogranicznika typu 2 ( znowu nie "C") przekrój przewodu ochronnego to nie mniej niż 6 milimetry kwadratowe ale podobnie jak powyżej może być większy. Dokładna informacja instrukcja do produktu. A dostępne są ograniczniki o wielkich możliwościach, np poprzedzający bezpiecznik może mieć wartość 315 AgG. Warto pamiętać, że jeśli jest mniejszy to dodatkowy nie jest potrzebny. Aby ogranicznik był skutecznym, suma długości przewodów przyłączających ogranicznik z jednej strony do obwodu chronionego a z drugiej do lokalnej szyny wyrównania potencjału ma wynosić nie więcej niż 0,5 metra. I o tym również mówią normy. Kolejna rzecz to, co jest chronione ma widzieć ostatni ogranicznik w odległości nie większej, licząc po przewodach, niż 10 metrów. Inaczej pojawiające się oscylacje mogą uszkodzić chroniony obiekt. I na koniec: cztery warystory połączone w układzie 4+0, czyli połączone razem do PE, dają dwa razy gorszy poziom ochrony niż ogranicznik w układzie 3+1, co może bardzo odpowiadać użytkownikowi końcowemu. Jest szansa na to, że chroniony obiekt dłużej będzie sprawnym.
Mam pytanko. Moja instalacja to dwa przewody od licznika L i N. Czy mogę zainstalować ogranicznik przepięć? W rozdzielnicy w domu mam zielone przewody podpięte do listwy PE. Przewód PE nie jest wyprowadzony poza budynek.
Zawsze lepiej zastosować niż nie zastosować. Nawet pomimo, że do mieszkania dochodzą tylko L i N. Ja bym zabezpieczył jeszcze linię na wejściu pomiędzy rozłącznikiem a ogranicznikiem jakimś dużym bezpiecznikiem, na przykład B40 w razie gdyby na korytarzu w bloku bloku ktoś zdrutował bezpiecznik. Przeciętne mieszkanie w starym budownictwie ma przydział mocy około 3KW. Przy liczniku jest pewnie 20A lub 25A. Ale widziałem zdrutowane albo za duże.
Mam pytanie, mając jedynie dwa przewody z instalacji do ochronnika przepięć na dole mam podpiąć PEN? Czy muszę zrobić wcześniej rozdzielenie PEN na PE i N i dodatkowo gdzieś odprowadzić PE ? Chodzi mi o zabezpieczenie od pioruna switcha monitoringu który jest na słupie latarnii.
Witam. Czy ochronnik Anty - przepieciowy mozna założyć przy układzie pomiarowym na zewnątrz budynku? I podpiąć go najkrótsza droga do bednarki uziomu? A chodzi o to też żeby wylądowania atmosferycznego nie wpuścić do scian budynku który już u mnie raz spowodował rozczelnienie instalacji wodnej. Z tego co mi wiadomo są różne teorie na ten temat. Pozdrawiam.
Można zrobić klimatyzator kontrolujcy temperaturę i wilgotność w rozdzielni i utrzymujacy temperaturę na danym poziomie wykrycie dymu lub bardzo dużej temperatury można sygnalizować pulsujacym światłem diody luminescencyjnej i np sygnałem dzwiękowym ,może być automtyczny wentylatorek i radiator do schładzania powietrza ,może być opcja chłodzacego powietrza zewnętrznego z wentylatora w instalacjach maszyn produkcyjnych przemysłowych i budynkach wilgotnych lub wymagajacych dodatkowych zabezpieczeń ,moduł można montować na listwie.
Jak ja lubię gości którzy tylko potrafią krytykować a sami nigdy nic mądrego nie stworzyli i nie wrzucili na YT. Taki B+C to nie wielki wydatek a zawsze lepiej go mieć na wejściu linii niż nie mieć. Ja w swoich rozdzielniach zawsze montuję i się sprawdza. PS. Zabezpieczenie nie zadziała jak piorun walnie w komin :) ...
Warystor występuje w większości urządzeń elektronicznych podłączanych do sieci 230V. Zasada działania jest prosta, warystor jest wpięty w zasilanie równolegle, gdy warystor zadziała (napięcie progowe zależy od rodzaju samego warystora) zwiera fazę z neutralnym powodując zwarcie i zamiast urządzenia przepala się bezpiecznik. Ale czy ochroni to nas przed przepięciem spowodowanym wyładowaniem atmosferycznym?
Dobrze wytłumaczone ale to z długością przewodu do uziemienia nie ma dla mnie sensu. I tak potem jest kilka metrów do pionu elektrycznego a potem z w zależności od kondygnacji od kilku do kilkudziesięciu metrów do faktycznego uziemienia. To co te kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów da różnicy ?
Z tymi ogranicznikami przepięć to nie jest tak łatwo, jak by się na pierwszy pomyślunek wydawało. Nie załatwia sprawy wrzucenie w rozdzielnicę ochronnika B, czy B+C między przewód L a PE i już. Przy ich zakładaniu, doborze rodzaju (czy ma być iskiernikowy, warystorowy czy kombinowany), decyduje wiele czynników. Np. jaką linią dochodzi zasilanie - czy jest to linia napowietrzna z gołych przewodów czy kablem samonośny, czy ziemna. Czy budynki wokół mają instalację odgromową czy też nie. No i bez prawdziwego uziemienia w rozdzielnicy zakładanie ochronników przepięć (SPD) mija się z celem. W sieciach TN-C, z których robi się TN-C/S przewód PE i tak potem łączy się z przewodem PEN i założony ochronnik przepięć może ograniczyć jedynie przepięcia pochodzące z samej sieci, ale z odgromowymi już sobie nie poradzi, ba, mało tego, bo dochodzi tu jeszcze konieczność odpowiedniego dobezpieczenia ochronników, a to też nie jest takie proste i łatwe i wrzucenie za SDP jakiegoś zwykłego "ES-a" sprawy absolutnie nie załatwia a wręcz odwrotnie, sprowadza na rozdzielnicę potencjalne zagrożenie.
@@ForumWiedzy dla mnie jest dobrze. Jutro zdaję egxamin na eksploatację do 1kV a prawie nic nie umiem bo na kursie jacys idioci uczą. Nawet nie tłumaczą jak działa różnicówka.
A czy jeśli ochronnik zadziałał, okienko jest obecnie czerwone , to normalne jest, że "wywala" bezpiecznik na fazie? Oczywiście jeszcze nie wymieniłem tego elementu, ale próbowałem włączyć falownik i nic się nie działo. Potem włączyłem bezpiecznik przed całą rozdzielnicą i znów wywalało bezpiecznik.
Jeżeli do mieszkania mam doprowadzonu układ TN-C, a w domowej rozdzielni mam rozdział na TN-C-S czyli z PEN na PE i N, to ogranicznik przepięć w tym momencie może być czy nie? W opisie Shneidera jest, że nadaje się tylko do układu TN-C i zgłupiałem.
rzeczowy materiał , to na duży plus. Dziękować. Jednak głos - a własciwie jego tonacja-to jakas masakra. Mam wszystkie suwaki na maksa podniesione i trzeba się wsłuchwiać . To samo na innym sprzęcie. I to już jest któryś film z kolei na tym kanale. Prowadzący - powinien naprawdę coś z tym zrobić. Pozdrawiam
Hej mistrze! Chcę zakupić ochronnik do domu rodziców, ale okazało się, że istnieją różne ochronniki, przeznaczone do różnych typów sieci, co mnie rozwaliło na łopatki, bo już nie wiem który mam kupić, bo nawet sprzedawcy o tym często nie piszą. Wiem, w domu jest albo TN-C-S, albo TN-S, ale nie mogę się tego dowiedzieć jednoznacznie. Telefon do operatora tu nie pomoże, bo już dzwoniłem i sekretarki nic nie wiedzą, a interesant to dla PGE natręt. I teraz pytanie: czy do tych dwóch powyższych typów, są różne ochronniki, czy taki sam może obsłużyć obydwa powyższe typy?? Może polecicie jakiś Hager lub Eaton?
Witam mam pytanie a jak nie mam w domu jednorodzinnym uziemienia a w instalacji uziemienie jest z przewodu neutralnego to można podpiąć przewód neutralny zamiast uziemienia ?
Kolega tez elektryk, dal masę pieniędzy za ograniczniki przepięć. Przyszła burza i spaliło mu kompa. Okazało się że spaliło mu przez antenę od internetu czy tam telewizji
Ogranicznik przepięć nie chroni instalacji satelitarnej i naziemnej czy nawet sieć LAN (chociaż teraz są światłowody więc problem z burzami z głowy) ogranicznik zabezpiecza tylko instalację elektryczną
Mam pytanie jeśli w domu są dwie rozdzielnie 1 główna w piwnicy do której wchodzi WLZ ze skrzynki w lini ogrodzenia, z rozdzielni w piwnicy zasilana jest rozdzielnia od parteru i poddasza(przewód między rozdzielniami to 5x10mm2 dł. ok 20m) to czy zastosowanie w piwnicy B+C rozwiąże sprawę i wtedy na parterze można nie montować ochronnika? Chciałbym zabezpieczyć także piwnicę ( elektronika pieca, pralnia itp)
Karol Wójcik wg mnie, zastosowanie b+c będzie idealne w piwnicy. pamiętaj o listwie z warystorem przy odbiornikach kluczowych, tj. komputer, tv, ew. kocioł, listwa cena ok 35 zł. i masz D zachowane, warto
Witam. Moje pytania dotyczą ogranicznika przepięć typu T2. Czy wyjęcie wkładki z fabrycznie nowego ogranicznika przepięć powoduje jego uszkodzenie. Drugie czy próbnik przyłożony do styku PE ogranicznika przepięć prawidło wpiętego w obwodzie jednofazowym i "zielonym" wskaźniku na wkładce powinien informować o obecności napięcia?
@@ForumWiedzy witam ,raczej pytam B+c+d jak mam na tyle miejsca w rozdzielnicy i zainwestował to cz zda egzamin to zabezpieczenie i nie spali kompa ? Dość irytujące to ,,d" przy tych gniazdkach :-)
Powiedz mi jak to jest z typami sieci tn-c i Tn-s? Chodzi mi o sytuację gdzie mamy rozdzielnię gdzie przewód N jest połączony z przewodem PE np szyną a później z tej rozdzielni wychodzi przewód N i PE czy ta sieć nadal jest TN-C mimo takiego rozdziału? Jak to powinno być rozwiązane w rozdzielni by sieć była nowoczesna Tn-S przewód ochrony powinien mieć osobną bednarkę i uziom? Czy przewody PE i N mogą być połączone w rozdzielniach?
Poczytaj o TN-C-S to typ sieci z rozdziałem w rozdzielni przewodu N na PE i N, jest film na kanale o tym - tutaj: ruclips.net/video/Tfv606R-HOs/видео.html
TN-S jest wtedy, gdy od stacji transformatorowej idzie, prócz faz i przewodu neutralnego, odrębny, piąty przewód, tj. ochronny PE. Zapomnij, że gdzieś taką instalację spotkasz, no może w nowych obiektach. 99% - to jest TN-C, czyli trzy fazy i neutralny. I często tak jest aż do samego mieszkania. Żeby zastosować ogranicznik przepięć, to tu akurat nieważne jest, czy masz TN-C czy TN-S czy TN-C/S, ogranicznik ten wpinasz między przewód fazowy a neutralny - i już. Gdybyś miał TN-S-a, czyli trzy przewody idące od pionu, to można dać dwa takie ograniczniki, między fazą a neutralnym i fazowym i ochronnym. Między neutralnym i ochronnym nie ma sensu, bo oba mają połączenie z ziemią i galwanicznie są tożsame, tylko w obrębie mieszkania pełnią troszkę inną funkcję. Ale zazwyczaj w mieszkaniach, gdzie zrobiono trójprzewodową instalację, przyłącze i tak masz TN-C, więc w mieszkaniu jest TN-C/S więc wystarczy jeden ochronnik, wpięty między neutralny a fazowy. Pamiętaj, że przepięcie, które może wystąpić w takiej instalacji, wchodzi zawsze od strony zasilania, więc ochronnik ten powinien być wpięty zaraz na samym początku, lub ewentualnie zaraz za rozłącznikiem, jeśli takowy jest, ale przed różnicówką.
No mi się nie wydaje że to co mówisz nie rozmija się z prawdą. W nowych domach może i jest wszędzie masa ale w wtyczkach routerów , wtyczkach ładowarek wtyczkach wszelkiej maści mniejszych urządzeń nie ma bolca masy więc jest potrzeba zabezpieczenia się na plus i minus przed wyładowaniami elektrycznymi. Możesz wskazać zabezpieczenie przed taką ewentualnością ? A może jedynym zabezpieczeniem będzie UPS a wrzucanie nie wiadomo jakich zabezpieczeń do skrzynki tylko podraża całość inwestycji i wszelkiej maści "eksperci" dają dupy naciągając nas tylko na koszty związane z instalacją. Więc jak zabezpieczyć się przed wyładowaniami w sposób kompletny i zaufać takim zabezpieczeniom jak UPSowi .Czyli by nie było potrzeba kupować 3 ups na piętro by chronić wszelkie urządzenia.
Witam mam 2 pytania: Czy lepiej zamontować taki ogranicznik przepięć jednofazowy za automatycznym przełącznikiem faz, czy też lepiej trójfazowy ogranicznik przed przełącznikiem faz? Czy wystarczy jeden ogranicznik przepięć tylko na fazie L czy też montować dodatkowy na N ?
Ogranicznik przepięć SPD instalujemy jako pierwsze urządzenie w rozdzielni elektrycznej, by w razie przepięcia chroniło w maksymalnym stopniu instalację elektryczną przed skutkami. Ja bym montował ogranicznik chroniący wszystkie fazy i przewód neutralny także. Zatem jeśli masz 3 fazy i neutralny, to stosujesz 4 modułowy SPD, który od góry podłączasz L1, L2, L3, N, a od dołu PE przewód ochronny i w razie wystąpienia skoku napięcia w układzie, przez ochronnik popłynie prąd do ziemi. Jak rozumiem, rozważasz dwie opcje, przed i za przełącznikiem faz, ja bym dał przed. Oczywiście działanie SPD jest skuteczne wtedy, gdy instalacja uziemiająca jest w pełni sprawna, czyli ma bardzo małą rezystancję. Pozdrawiam
Czy mógłbys mi wyjaśnić (lub ktokolwiek kompetentny): 8:56 Jak to? Wyłącznik nadprądowy ma WYŁĄCZAĆ ochronę przeciw przepięciową?? To jak to ma chronić?!?
To znaczy że nadprądowy jest podpięty pierwszy w instalacji (z reguły przed licznikiem i opląbowany w puszce) a do niego podpięty równoległe wyłącznik przepięciowe( z racji dostępu to już gdzieś za licznikiem ) .Dopiero gdy (piorun uderzył) to wyłącznik nadprądowy się wyłącza a ładunek za wyłącznikiem nadprond. jest (stłumiony)wygaszany przez to zabezpieczenie przepięciowe ,a do reszty instalacji już ten wysoki prąd nie dociera ot taka filozofia
Przestań chłopie szerzyć teorię, że ochrona od przepięć najbardziej przydaje się w dostawie z linii zasilającej napowietrznej. To nie ma znaczenia czy kabel w ziemi czy na słupie. Piorun nie tylko wali w słupy ale w kable w ziemi też. Przepięcia są też od zakłóceń np przez łączenia.
Instalacja odgromowa (poprawnie wykonana separacja uziemienia) właśnie po to jest aby w nią piorun uderzał i nic się więcej nie stanie. Neutralny ma identyczne zabezpieczenie - w instalacji jednej fazy kupuje się 2 identyczne jednopolowe i robi to samo z N
Temat interesujący, jednak bardziej i interesujący musiał być scenariusz(jak dobić do pół godziny), wyzwaniem jest przekazać podstawę działania ograniczników na która potrzeba 20min w 5min. Lecz czymś nieprawdopodobnym jest opowiadac o czymś blisko pół godziny gdy esencja to 5min.
Z całym szacunkiem uważasz że 2kV nie spali urządzeń ??? . B montujemy kilka metrów od rozdzielni , C zredukuje do 2kV i tak spali wszystko , D do 0,7 kV ( w wersji do rozdzielni) i tak wyjara większość nowoczesnego sprzętu . Podaj jednego producenta który da gwarancję że po zastosowaniu jego ogranicznika nic nam się nie spali . Aha oczywiście zawsze można liczyć że coś to da . Trzeba oczywiście stopniować, ale B+C w rozdzielni w domu to loteria , B poza rozdzielnią zdecydowanie , w rozdzielni C+D i oczywiście wszędzie listwy z warystorem do 280v .
Wszystko fajnie, ale można mówić poprawnie po polsku odnośnie liczby mnogiej i np. 6 kilowoltów, a nie 6 kilowolt, bo kilowolt to zawsze będzie jeden. To się odnosi do wszystkich jednostek, bo zwyczajnie odmieniamy je przez przypadki. Mój nauczyciel elektrotechniki dyskwalifikował za takie błędy.
No ciekawe co by się stało jeśli dotykam obudowy komputera która jest uziemiona po zamontowaniu takiego cuda gdy uderzy piorun w słupa, niby prąd pójdzie po najmniejszej drodze oporu ale i tak raczej mnie porazi
Każdy słup musi być uziemiony. Przyjrzyj się im, każdy ma taśmę, idącą do ziemi, zwodami pionowymi w słupach (betonowych), jest ich zbrojenie, w metalowych sama ich konstrukcja. U góry słupa każdy trawers jest połączony z uziemieniem. Nawet na słupach SN, gdzie nie ma przewodu neutralnego, tylko same fazowe, trawersy są uziemione. W sieciach WN są już ciągłe przewody odgromowe, prowadzone razem z fazowymi. Kłopot może być jedynie, gdy masz słupy drewniane, te zazwyczaj nie mają uziemienia (bo i jak).
czy jeśli wynajmuje mieszkanie i nie mam możliwości ingerencji w instalację to mogę zrobić sobie takie zabezpieczenie "mobilne"? tzn założę sobie takie zabezpieczenie na kablu który zasila sprzęt rtv
Wlutuj sobie w listwę równolegle trzy warystory między neutralny a fazowy, o odpowiednio dobranym napięciu, najpierw ten na najwyższej wartości, potem ten o średniej i na koniec najniższy, taki powiedzmy 275V. I będziesz miał, teoretycznie, zabezpieczenie.
weź z takim szajsem za 20 zł z targu to jest szajs a ludzie kupują, bo się nie znają 40kA MAX a piorun uderzając w napowietrzną linie może mieć nawet 100kA, więc na nic ci sie nie przyda taki ogranicznik bo od razu wybuchnie a prądy piorunowe przejdą dalej na inne obwody. Poza tym trzeba wiedzieć gdzie i jak go zamontować, dobre kombinowane ograniczniki przepięć kosztują od 1100zł do nawet 2.5tys. zł
W tych "szajsach" za 20 PLN z "targu" siedzą warystory, które kosztują nie więcej, niż 1.5 PLN i to w detalu. W tych ogranicznikach za 1000 PLN i więcej, też takie same.
Marcin Pelon ja mam za, czyli FR-SPD-RCD-NP - wszystko od lat się świetnie sprawdza, 3 fazy. Zapewne nic nie stoi za tym, by dodatkowo dobezpieczyć cokolwiek, ale ja nie widzę potrzeby. Będzie impuls, przepięcie, to niech SPD wywali, wtedy będę miał świadomość problemu z zewnątrz, który może się ponowić. U mnie nigdy jeszcze nic się nie stało. Pozdrawiam
@@giverable można/należy nie znaczy MUSISZ, tak samo jak podłączenie przewodu linowego fazowego w gniazdku - powinieneś z lewej, ale NIE MUSISZ. Zalecenia to jedno, a wymaganie to drugie. Pozdrawiam
cześć widzę że dużo robisz testów z urzadzen elektrycznych. a coś na temat przetwornica takich co robią prąd z akumulatora możesz powiedzieć lub czy testowales?
kiler530 używam w samochodzie, gdy jest potrzeba, taka do mocy 150W, są mocniejsze, fajna sprawa na wypady lub inne potrzeby. byle na pracującym silniku najlepiej używać ;)
Mam studia wyższe. więc wiem co mówię. A- zabezpieczenie te dotyczą transformatorów ,które są w wiosce objęcie ich ochroną tzw. 1 działanie. 2 działanie to klasa B główna rozdzielnica tam gdzie jest licznik pomiaru energii elektrycznej. To co przed domem zamontowała firma dostarczająca nam odbiorcom prąd elektryczny. Klasa C i D to tak zwane zabezpieczenia podlegające indywidualnym montażom. Z resztą nie potrzebna jest nam klasa A i B ponieważ zabezpieczenia napewno dostawca energii zastosował. Podkreślam do nas należy B i C. Dziękuję
Zabezpieczenie typu A stosuje się przy stronie nn transformatora zawsze jeśli znajduje się na zewnątrz. A także tam gdzie kabel schodzi lub wchodzi na słup energetyczny. Na początku a także na końcu lini energetycznej. I jak dobrze pamiętam co 500m długości lini na powietrznej.tak przynajmniej projektanci lini energetycznych dla Tauronu projektują . Z resztą się zgadzam....
Co robić gdy kupiło się mieszkanie i kompletnie nigdzie w żadnym gniazdku, przy lampach itp nie ma uziemienia. W takich sytuacjach listwy przeciwprzepięciowe itp nie mają sensu bo i tak nie działają...
xJnkes91x zgadza się, ochrona w klasie D nic nie da, jeśli nie ma ochronnego przewodu, gdzie przepięcie mogłoby uciec. czyli masz w mieszkaniu sieć w typie TN-C, czyli pewnie przy pralce i innych z metalową obudowa masz zrobione mostki z bolca ochronnego na wtyk PEN, by obudowa nie "kopała"
Ochronnik zakłada się przed RDC, by jego też chronił, RCD nie są odporne na przepięcia, SPD warto założyć zaraz za rozłącznikiem głównym, między przewód fazowy a PEN, czyli przed rozwidleniem PEN na PE i N. Wtedy przepięcie, idące od pionu zasilającego "wywali" SPD i zadziała zabezpieczenie główne (przedlicznikowe) na WLZ a przepięcie nie pójdzie już (teoretycznie) na RCD i resztę odbiorników. Pamiętaj, że SPD nie daje 100% ochrony przed przepięciami, ale wybitnie mocno zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia szkód w sprzęcie przy przepięciu. Gdy zastosujesz w domu gradację ochronników, od B (iskiernik) w złączu, poprzez C (warystor czuły na wyższe napięcia przepięć) w rozdzielnicy i D (warystor czuły na niższe wartości napięcia przepięć) w gniazdkach/listwach, to prawdopodobieństwo pełnej ochrony przed przepięciami wzrasta. Ale i tak nigdy nie jest stuprocentowe. Trzeba też pamiętać, że w odpowiednich sytuacjach SPD wymagają dobezpieczenia wyłącznikami nadprądowymi.
@@MrOprawca1978 jak zrobię taki podział jak w tym filmie ruclips.net/video/Tfv606R-HOs/видео.html to pierwszy daje FR drugi powinien być rdc trzeci SPD czyli z rdc ochronny bezpośrednio do listwy ochronnej dobrze rozumiem?
Filmik tematycznie ciekawy, ale mega niepotrzebnego lania wody. Ile razy można słuchać, że spali się elektronika w drogim sprzęcie. Więcej zwięzłych konkretów poproszę w następnych realizacjach bo naprawdę odechciewa się dobrnięcia do końca... i jeszcze te reklamy co chwilę...
Ani zwykły topikowy, ani automat ani wyłącznik nadprądowy współczesny. Bo wyładowanie atmosferyczne niszczy urządzenia nie tyle swym prądem, który jest, oczywiście, bardzo duży (dziesiątki kiloamperów) ale właśnie napięciem, które wynosi parę mln volt (de facto nie wiadomo ile). A zadaniem bezpiecznika jest ograniczać prąd w chronionym obwodzie, a nie napięcie. Stąd właśnie rozpowszechnienie się tychże ochronników przeciwprzepięciowych.
On ma być za wyłącznikiem głównym, czyli rozłącznikiem izolacyjnym, tak by był możliwie najbliżej instalacji elektrycznej źródłowej, czyli by ewentualny impuls ponad stan, od razu został przez ogranicznik zniwelowany i zminimalizował przedostanie do reszty instalacji. Co do pytania, to odpowiedź jest twierdząca.
@@dawidos726 Wsadzasz warystor między przewód fazowy a neutralny. Istota jego działania jest wywołanie zwarcia i wyrzucenia zabezpieczeń nadprądowych gdy dojdzie do przepięcia w sieci. Warystor nie jest spolaryzowany i zadziała tak samo, gdy przepięcie "przyjdzie" zarówno od przewodu fazowego jak i neutralnego.
Zastosowanie pełnej gradacji zabezpieczeń SPD, B, B+C, C i D wybitnie zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia szkód od przepięć, których pochodzenie może być wielorakie nie tylko od wyładowań atmosferycznych, choć one są najgorsze.
Dużo ważnych informacji👍👍 sugestie: pomijając to, że za cicho- do rzeczy, do rzeczy...
Nareszcie ktoś dogłębnie wyjaśnił działanie przepięciówki. Dziękuję.
Fajnie, że Ci się spodobało.
Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję - powinieneś uczyć w szkole bo potrafisz przekazać wiedzę.
Ooo dzięki za komentarz.
Pozdrawiam serdecznie
Zasnąłem 😂
Super wiedza .Dzięki .Kupuje b,+c
💪😉👍
jesteś gość!!! rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości ....
👍😉
Dzięki pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
😉👍
Dzięki za wyjaśnienie dobra robota
Film pouczający, dla laika, łopatologicznie wyjaśnione. Bardzo przejrzyście. Nie sugeruj się ,,laniem wody". Przy prądzie nie ma za dużo tłumaczenia. Bardzo dobrze - wtłaczaj tę wiedzę.
Faktycznie trochę cicho dzwięk. Jak reklama wejdzie to łeb urywa ;D. Łapka bo subik już od dawna.
przydatny i pomocny film leci łapa w górę
Dzięki
Dzięki Tobie już wiem :)
Pozdrawiam
👍
Fajny film Bogdan,mimo to wiesz o tym że równie dobrze można by to powiedzieć w 5 minutowym filmie I każdy by wiedział o co chodzi no ale obejrzałem i spoko dzięki.
Masz rację, potrafi zamordować tym gadaniem.
Szanowni czytelnicy, warto czasem sięgnąć do instrukcji instalacyjnych ograniczników przepięć, zwłaszcza poważnych producentów. Zwykle podawane są tam ważne informacje jak przekroje przewodów od strony obwodów ochronnych PE czy ten PEN. Warto pamiętać, że dla ogranicznika typu 1 ( określenie "B" jest w pewnym sensie nielegalne) minimalny przekrój to 16 milimetrów kwadratowych a może być większy, wynika to z wartości poprzedzających zabezpieczeń nad-prądowych. Dla ogranicznika typu 2 ( znowu nie "C") przekrój przewodu ochronnego to nie mniej niż 6 milimetry kwadratowe ale podobnie jak powyżej może być większy. Dokładna informacja instrukcja do produktu. A dostępne są ograniczniki o wielkich możliwościach, np poprzedzający bezpiecznik może mieć wartość 315 AgG. Warto pamiętać, że jeśli jest mniejszy to dodatkowy nie jest potrzebny. Aby ogranicznik był skutecznym, suma długości przewodów przyłączających ogranicznik z jednej strony do obwodu chronionego a z drugiej do lokalnej szyny wyrównania potencjału ma wynosić nie więcej niż 0,5 metra. I o tym również mówią normy. Kolejna rzecz to, co jest chronione ma widzieć ostatni ogranicznik w odległości nie większej, licząc po przewodach, niż 10 metrów. Inaczej pojawiające się oscylacje mogą uszkodzić chroniony obiekt. I na koniec: cztery warystory połączone w układzie 4+0, czyli połączone razem do PE, dają dwa razy gorszy poziom ochrony niż ogranicznik w układzie 3+1, co może bardzo odpowiadać użytkownikowi końcowemu. Jest szansa na to, że chroniony obiekt dłużej będzie sprawnym.
Przyjacielska sugestia, a nie krytyka: Film jest za cichy jak na głośniczki większości laptopów. Ja mam solidne, a i tak potrzebuję użyć słuchawek.
Dziękuję za radę. Będzie głośniej w przyszłości
Mam pytanko. Moja instalacja to dwa przewody od licznika L i N. Czy mogę zainstalować ogranicznik przepięć? W rozdzielnicy w domu mam zielone przewody podpięte do listwy PE. Przewód PE nie jest wyprowadzony poza budynek.
Zawsze lepiej zastosować niż nie zastosować. Nawet pomimo, że do mieszkania dochodzą tylko L i N. Ja bym zabezpieczył jeszcze linię na wejściu pomiędzy rozłącznikiem a ogranicznikiem jakimś dużym bezpiecznikiem, na przykład B40 w razie gdyby na korytarzu w bloku bloku ktoś zdrutował bezpiecznik. Przeciętne mieszkanie w starym budownictwie ma przydział mocy około 3KW. Przy liczniku jest pewnie 20A lub 25A. Ale widziałem zdrutowane albo za duże.
A jak w instalacji nie ma ochronnego, to da się to podłączyć ? Inaczej ? Widziałem że na klatce są 2x faza i 2x neutralny do licznika
Mam pytanie, mając jedynie dwa przewody z instalacji do ochronnika przepięć na dole mam podpiąć PEN? Czy muszę zrobić wcześniej rozdzielenie PEN na PE i N i dodatkowo gdzieś odprowadzić PE ? Chodzi mi o zabezpieczenie od pioruna switcha monitoringu który jest na słupie latarnii.
Witam.
Czy ochronnik Anty - przepieciowy mozna założyć przy układzie pomiarowym na zewnątrz budynku?
I podpiąć go najkrótsza droga do bednarki uziomu?
A chodzi o to też żeby wylądowania atmosferycznego nie wpuścić do scian budynku który już u mnie raz spowodował rozczelnienie instalacji wodnej. Z tego co mi wiadomo są różne teorie na ten temat.
Pozdrawiam.
Dzięki za odpowiedź.
+Karol Wójcik proszę
Można zrobić klimatyzator kontrolujcy temperaturę i wilgotność w rozdzielni i utrzymujacy temperaturę na danym poziomie wykrycie dymu lub bardzo dużej temperatury można sygnalizować pulsujacym światłem diody luminescencyjnej i np sygnałem dzwiękowym ,może być automtyczny wentylatorek i radiator do schładzania powietrza ,może być opcja chłodzacego powietrza zewnętrznego z wentylatora w instalacjach maszyn produkcyjnych przemysłowych i budynkach wilgotnych lub wymagajacych dodatkowych zabezpieczeń ,moduł można montować na listwie.
Marek Borcz zgadza się ;)
Jak ja lubię gości którzy tylko potrafią krytykować a sami nigdy nic mądrego nie stworzyli i nie wrzucili na YT. Taki B+C to nie wielki wydatek a zawsze lepiej go mieć na wejściu linii niż nie mieć. Ja w swoich rozdzielniach zawsze montuję i się sprawdza. PS. Zabezpieczenie nie zadziała jak piorun walnie w komin :) ...
Wszystko super gdyby nie powtarzał po kilka razy tych samych informacji . O listwie przy komputerze wspomniał kilka razy mówiąc to samo
Taki gagatek
ForumWiedzy dygresja od dygresji . Po co ?
Warystor występuje w większości urządzeń elektronicznych podłączanych do sieci 230V. Zasada działania jest prosta, warystor jest wpięty w zasilanie równolegle, gdy warystor zadziała (napięcie progowe zależy od rodzaju samego warystora) zwiera fazę z neutralnym powodując zwarcie i zamiast urządzenia przepala się bezpiecznik. Ale czy ochroni to nas przed przepięciem spowodowanym wyładowaniem atmosferycznym?
Dobrze wytłumaczone ale to z długością przewodu do uziemienia nie ma dla mnie sensu. I tak potem jest kilka metrów do pionu elektrycznego a potem z w zależności od kondygnacji od kilku do kilkudziesięciu metrów do faktycznego uziemienia. To co te kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów da różnicy ?
Z tymi ogranicznikami przepięć to nie jest tak łatwo, jak by się na pierwszy pomyślunek wydawało. Nie załatwia sprawy wrzucenie w rozdzielnicę ochronnika B, czy B+C między przewód L a PE i już. Przy ich zakładaniu, doborze rodzaju (czy ma być iskiernikowy, warystorowy czy kombinowany), decyduje wiele czynników. Np. jaką linią dochodzi zasilanie - czy jest to linia napowietrzna z gołych przewodów czy kablem samonośny, czy ziemna. Czy budynki wokół mają instalację odgromową czy też nie. No i bez prawdziwego uziemienia w rozdzielnicy zakładanie ochronników przepięć (SPD) mija się z celem. W sieciach TN-C, z których robi się TN-C/S przewód PE i tak potem łączy się z przewodem PEN i założony ochronnik przepięć może ograniczyć jedynie przepięcia pochodzące z samej sieci, ale z odgromowymi już sobie nie poradzi, ba, mało tego, bo dochodzi tu jeszcze konieczność odpowiedniego dobezpieczenia ochronników, a to też nie jest takie proste i łatwe i wrzucenie za SDP jakiegoś zwykłego "ES-a" sprawy absolutnie nie załatwia a wręcz odwrotnie, sprowadza na rozdzielnicę potencjalne zagrożenie.
A jeśli ogranicznik ma oznaczenie bcd to warto kupić? Np Ogranicznik przepięć SPD 3-fazowy B+C+D (Typ 1+2+3) 4P 8kA + 30kA/60kA ADELID
Filmiki ok, przydatne, Jeden minus, zdecydowanie przerost formy nad treścią.
Zgadzam się, będzie lepiej
@@ForumWiedzy dla mnie jest dobrze. Jutro zdaję egxamin na eksploatację do 1kV a prawie nic nie umiem bo na kursie jacys idioci uczą. Nawet nie tłumaczą jak działa różnicówka.
Dziękuje
Witam po podłączeniu ochronika przepięć na pe pokazuje napięcie 110 v dlaczego
A czy jeśli ochronnik zadziałał, okienko jest obecnie czerwone , to normalne jest, że "wywala" bezpiecznik na fazie? Oczywiście jeszcze nie wymieniłem tego elementu, ale próbowałem włączyć falownik i nic się nie działo. Potem włączyłem bezpiecznik przed całą rozdzielnicą i znów wywalało bezpiecznik.
W moim przypadku po zamontowaniu ogranicznika przepięć na przewodzie ochronnym pojawia się napięcie ok 210V. Czy to wina uszkodzonego ogranicznika?
Fajnie by było jakbyś zrobił nagranie jak dobierać zabezpieczenia do naszej rozdzielnicy :)
Jeżeli do mieszkania mam doprowadzonu układ TN-C, a w domowej rozdzielni mam rozdział na TN-C-S czyli z PEN na PE i N, to ogranicznik przepięć w tym momencie może być czy nie? W opisie Shneidera jest, że nadaje się tylko do układu TN-C i zgłupiałem.
Ogranicznik typu 3 (D) montować lepiej w puszce przy gniazdku czy na szynie w rozdzielnicy? I dlaczego tak a nie inaczej...
rzeczowy materiał , to na duży plus. Dziękować. Jednak głos - a własciwie jego tonacja-to jakas masakra. Mam wszystkie suwaki na maksa podniesione i trzeba się wsłuchwiać . To samo na innym sprzęcie. I to już jest któryś film z kolei na tym kanale. Prowadzący - powinien naprawdę coś z tym zrobić. Pozdrawiam
Mam pytanie.Czy ogranicznik przepięć zniweluje migotanie światła w domu?
Hej mistrze! Chcę zakupić ochronnik do domu rodziców, ale okazało się, że istnieją różne ochronniki, przeznaczone do różnych typów sieci, co mnie rozwaliło na łopatki, bo już nie wiem który mam kupić, bo nawet sprzedawcy o tym często nie piszą.
Wiem, w domu jest albo TN-C-S, albo TN-S, ale nie mogę się tego dowiedzieć jednoznacznie. Telefon do operatora tu nie pomoże, bo już dzwoniłem i sekretarki nic nie wiedzą, a interesant to dla PGE natręt.
I teraz pytanie: czy do tych dwóch powyższych typów, są różne ochronniki, czy taki sam może obsłużyć obydwa powyższe typy??
Może polecicie jakiś Hager lub Eaton?
To samo tylko o połowę krócej!!!!!
Witam mam pytanie a jak nie mam w domu jednorodzinnym uziemienia a w instalacji uziemienie jest z przewodu neutralnego to można podpiąć przewód neutralny zamiast uziemienia ?
Nie
A przy instalacji 3 fazowej jak braknie n i pojawi się na przewodach 400v to czy zadziała?
Kolega tez elektryk, dal masę pieniędzy za ograniczniki przepięć. Przyszła burza i spaliło mu kompa. Okazało się że spaliło mu przez antenę od internetu czy tam telewizji
Ogranicznik przepięć nie chroni instalacji satelitarnej i naziemnej czy nawet sieć LAN (chociaż teraz są światłowody więc problem z burzami z głowy) ogranicznik zabezpiecza tylko instalację elektryczną
Oglądać w przyspieszeniu ! Gość mówi osiem razy to samo !
mówi bo chce, by przekaz dotarł dokładnie do widza.
Niektórym trzeba siedem razy powiedzieć aby zajażyli więc lepiej raz więcej niż by nie zrozumiał i złe zrobił
Mam pytanie jeśli w domu są dwie rozdzielnie 1 główna w piwnicy do której wchodzi WLZ ze skrzynki w lini ogrodzenia, z rozdzielni w piwnicy zasilana jest rozdzielnia od parteru i poddasza(przewód między rozdzielniami to 5x10mm2 dł. ok 20m) to czy zastosowanie w piwnicy B+C rozwiąże sprawę i wtedy na parterze można nie montować ochronnika? Chciałbym zabezpieczyć także piwnicę ( elektronika pieca, pralnia itp)
Karol Wójcik wg mnie, zastosowanie b+c będzie idealne w piwnicy. pamiętaj o listwie z warystorem przy odbiornikach kluczowych, tj. komputer, tv, ew. kocioł, listwa cena ok 35 zł. i masz D zachowane, warto
@@ForumWiedzy A koszt samego warystora obecnie to poniżej 1 PLN.
co z zanikiem przewodu przyłączeniowego PEN i napięciem międzyfazowym w gniazdkach??
ruclips.net/video/9a9OjeaUJX0/видео.htmlm21s
Witam. Moje pytania dotyczą ogranicznika przepięć typu T2. Czy wyjęcie wkładki z fabrycznie nowego ogranicznika przepięć powoduje jego uszkodzenie. Drugie czy próbnik przyłożony do styku PE ogranicznika przepięć prawidło wpiętego w obwodzie jednofazowym i "zielonym" wskaźniku na wkładce powinien informować o obecności napięcia?
próbnik (potocznie próbówka, neonówka)? nawet na izolacji przewodu pokaże napiecie
A co z ogranicznikami B+C+D, warto je montować bezpośrednio w rozdzielnicy zamiast B+C i D na listwie? Czy jednak B+C i listwa D
+Macias zależy ile masz miejsca w rozdzielnicy i pieniędzy ;), najlepiej b+c w rozdzielni, D już na listwach
D niekoniecznie w listwach, można pozakładać je w gniazdkach albo puszkach ,jeśli masz instalację puszkową.
@@ForumWiedzy witam ,raczej pytam B+c+d jak mam na tyle miejsca w rozdzielnicy i zainwestował to cz zda egzamin to zabezpieczenie i nie spali kompa ? Dość irytujące to ,,d" przy tych gniazdkach :-)
Powiedz mi jak to jest z typami sieci tn-c i Tn-s?
Chodzi mi o sytuację gdzie mamy rozdzielnię gdzie przewód N jest połączony z przewodem PE np szyną a później z tej rozdzielni wychodzi przewód N i PE czy ta sieć nadal jest TN-C mimo takiego rozdziału? Jak to powinno być rozwiązane w rozdzielni by sieć była nowoczesna Tn-S przewód ochrony powinien mieć osobną bednarkę i uziom? Czy przewody PE i N mogą być połączone w rozdzielniach?
Poczytaj o TN-C-S to typ sieci z rozdziałem w rozdzielni przewodu N na PE i N, jest film na kanale o tym - tutaj: ruclips.net/video/Tfv606R-HOs/видео.html
TN-S jest wtedy, gdy od stacji transformatorowej idzie, prócz faz i przewodu neutralnego, odrębny, piąty przewód, tj. ochronny PE. Zapomnij, że gdzieś taką instalację spotkasz, no może w nowych obiektach. 99% - to jest TN-C, czyli trzy fazy i neutralny. I często tak jest aż do samego mieszkania. Żeby zastosować ogranicznik przepięć, to tu akurat nieważne jest, czy masz TN-C czy TN-S czy TN-C/S, ogranicznik ten wpinasz między przewód fazowy a neutralny - i już. Gdybyś miał TN-S-a, czyli trzy przewody idące od pionu, to można dać dwa takie ograniczniki, między fazą a neutralnym i fazowym i ochronnym. Między neutralnym i ochronnym nie ma sensu, bo oba mają połączenie z ziemią i galwanicznie są tożsame, tylko w obrębie mieszkania pełnią troszkę inną funkcję. Ale zazwyczaj w mieszkaniach, gdzie zrobiono trójprzewodową instalację, przyłącze i tak masz TN-C, więc w mieszkaniu jest TN-C/S więc wystarczy jeden ochronnik, wpięty między neutralny a fazowy. Pamiętaj, że przepięcie, które może wystąpić w takiej instalacji, wchodzi zawsze od strony zasilania, więc ochronnik ten powinien być wpięty zaraz na samym początku, lub ewentualnie zaraz za rozłącznikiem, jeśli takowy jest, ale przed różnicówką.
No mi się nie wydaje że to co mówisz nie rozmija się z prawdą. W nowych domach może i jest wszędzie masa ale w wtyczkach routerów , wtyczkach ładowarek wtyczkach wszelkiej maści mniejszych urządzeń nie ma bolca masy więc jest potrzeba zabezpieczenia się na plus i minus przed wyładowaniami elektrycznymi. Możesz wskazać zabezpieczenie przed taką ewentualnością ? A może jedynym zabezpieczeniem będzie UPS a wrzucanie nie wiadomo jakich zabezpieczeń do skrzynki tylko podraża całość inwestycji i wszelkiej maści "eksperci" dają dupy naciągając nas tylko na koszty związane z instalacją. Więc jak zabezpieczyć się przed wyładowaniami w sposób kompletny i zaufać takim zabezpieczeniom jak UPSowi .Czyli by nie było potrzeba kupować 3 ups na piętro by chronić wszelkie urządzenia.
Witam mam 2 pytania: Czy lepiej zamontować taki ogranicznik przepięć jednofazowy za automatycznym przełącznikiem faz, czy też lepiej trójfazowy ogranicznik przed przełącznikiem faz? Czy wystarczy jeden ogranicznik przepięć tylko na fazie L czy też montować dodatkowy na N ?
Ogranicznik przepięć SPD instalujemy jako pierwsze urządzenie w rozdzielni elektrycznej, by w razie przepięcia chroniło w maksymalnym stopniu instalację elektryczną przed skutkami. Ja bym montował ogranicznik chroniący wszystkie fazy i przewód neutralny także. Zatem jeśli masz 3 fazy i neutralny, to stosujesz 4 modułowy SPD, który od góry podłączasz L1, L2, L3, N, a od dołu PE przewód ochronny i w razie wystąpienia skoku napięcia w układzie, przez ochronnik popłynie prąd do ziemi.
Jak rozumiem, rozważasz dwie opcje, przed i za przełącznikiem faz, ja bym dał przed.
Oczywiście działanie SPD jest skuteczne wtedy, gdy instalacja uziemiająca jest w pełni sprawna, czyli ma bardzo małą rezystancję.
Pozdrawiam
Prosze o pomoc w domu pobiera mi cos prod 1 kw na godz nie wiem jak to sorawdzić prosze o pomoc
Czy mógłbys mi wyjaśnić (lub ktokolwiek kompetentny):
8:56 Jak to? Wyłącznik nadprądowy ma WYŁĄCZAĆ ochronę przeciw przepięciową?? To jak to ma chronić?!?
To znaczy że nadprądowy jest podpięty pierwszy w instalacji (z reguły przed licznikiem i opląbowany w puszce) a do niego podpięty równoległe wyłącznik przepięciowe( z racji dostępu to już gdzieś za licznikiem ) .Dopiero gdy (piorun uderzył) to wyłącznik nadprądowy się wyłącza a ładunek za wyłącznikiem nadprond. jest (stłumiony)wygaszany przez to zabezpieczenie przepięciowe ,a do reszty instalacji już ten wysoki prąd nie dociera ot taka filozofia
Przestań chłopie szerzyć teorię, że ochrona od przepięć najbardziej przydaje się w dostawie z linii zasilającej napowietrznej. To nie ma znaczenia czy kabel w ziemi czy na słupie. Piorun nie tylko wali w słupy ale w kable w ziemi też. Przepięcia są też od zakłóceń np przez łączenia.
A co jeśli piorun trafi w naszą instalację odgromową i PE albo w przewód neutralny?
Instalacja odgromowa (poprawnie wykonana separacja uziemienia) właśnie po to jest aby w nią piorun uderzał i nic się więcej nie stanie. Neutralny ma identyczne zabezpieczenie - w instalacji jednej fazy kupuje się 2 identyczne jednopolowe i robi to samo z N
👍👍👍👍👍
Przejrzystość powietrza można kontrolować fotokomórka z światłowodem świało diody białej LED.
Temat interesujący, jednak bardziej i interesujący musiał być scenariusz(jak dobić do pół godziny), wyzwaniem jest przekazać podstawę działania ograniczników na która potrzeba 20min w 5min. Lecz czymś nieprawdopodobnym jest opowiadac o czymś blisko pół godziny gdy esencja to 5min.
tresc ok czytelna ..mam pytanko czy pod ten ogranicznik podlaczam uziemienie (wbite szpilki w ziemie)?
Wszystko zależy od typu sieci, ale zazwyczaj tak.
Z całym szacunkiem uważasz że 2kV nie spali urządzeń ??? .
B montujemy kilka metrów od rozdzielni , C zredukuje do 2kV i tak spali wszystko , D do 0,7 kV ( w wersji do rozdzielni) i tak wyjara większość nowoczesnego sprzętu . Podaj jednego producenta który da gwarancję że po zastosowaniu jego ogranicznika nic nam się nie spali . Aha oczywiście zawsze można liczyć że coś to da . Trzeba oczywiście stopniować, ale B+C w rozdzielni w domu to loteria , B poza rozdzielnią zdecydowanie , w rozdzielni C+D i oczywiście wszędzie listwy z warystorem do 280v .
Dużo jeszcze będzie takich filmów ? Przydałoby się jakaś odmiana na kanale ;p
Norbert Szpałek jeszcze tylko rozdzielnice dla różnych typów mieszkań i będzie odmiana ;)
@@ForumWiedzy ja chce powrotu do tej serii
Wszystko fajnie, ale można mówić poprawnie po polsku odnośnie liczby mnogiej i np. 6 kilowoltów, a nie 6 kilowolt, bo kilowolt to zawsze będzie jeden. To się odnosi do wszystkich jednostek, bo zwyczajnie odmieniamy je przez przypadki. Mój nauczyciel elektrotechniki dyskwalifikował za takie błędy.
No ciekawe co by się stało jeśli dotykam obudowy komputera która jest uziemiona po zamontowaniu takiego cuda gdy uderzy piorun w słupa, niby prąd pójdzie po najmniejszej drodze oporu ale i tak raczej mnie porazi
Każdy słup musi być uziemiony. Przyjrzyj się im, każdy ma taśmę, idącą do ziemi, zwodami pionowymi w słupach (betonowych), jest ich zbrojenie, w metalowych sama ich konstrukcja. U góry słupa każdy trawers jest połączony z uziemieniem. Nawet na słupach SN, gdzie nie ma przewodu neutralnego, tylko same fazowe, trawersy są uziemione. W sieciach WN są już ciągłe przewody odgromowe, prowadzone razem z fazowymi. Kłopot może być jedynie, gdy masz słupy drewniane, te zazwyczaj nie mają uziemienia (bo i jak).
czy jeśli wynajmuje mieszkanie i nie mam możliwości ingerencji w instalację to mogę zrobić sobie takie zabezpieczenie "mobilne"? tzn założę sobie takie zabezpieczenie na kablu który zasila sprzęt rtv
Zasilacz UPS
Wlutuj sobie w listwę równolegle trzy warystory między neutralny a fazowy, o odpowiednio dobranym napięciu, najpierw ten na najwyższej wartości, potem ten o średniej i na koniec najniższy, taki powiedzmy 275V. I będziesz miał, teoretycznie, zabezpieczenie.
weź z takim szajsem za 20 zł z targu to jest szajs a ludzie kupują, bo się nie znają 40kA MAX a piorun uderzając w napowietrzną linie może mieć nawet 100kA, więc na nic ci sie nie przyda taki ogranicznik bo od razu wybuchnie a prądy piorunowe przejdą dalej na inne obwody. Poza tym trzeba wiedzieć gdzie i jak go zamontować, dobre kombinowane ograniczniki przepięć kosztują od 1100zł do nawet 2.5tys. zł
W tych "szajsach" za 20 PLN z "targu" siedzą warystory, które kosztują nie więcej, niż 1.5 PLN i to w detalu. W tych ogranicznikach za 1000 PLN i więcej, też takie same.
Prosze o pomoc w 2 pytaniach: 1. Czy Lepiej gdy SPD jest za FR czy przed?
2. Czy dobrze jest stosować dobezpieczenie przed SPD (WYŁ. NP)
Marcin Pelon ja mam za, czyli FR-SPD-RCD-NP - wszystko od lat się świetnie sprawdza, 3 fazy.
Zapewne nic nie stoi za tym, by dodatkowo dobezpieczyć cokolwiek, ale ja nie widzę potrzeby. Będzie impuls, przepięcie, to niech SPD wywali, wtedy będę miał świadomość problemu z zewnątrz, który może się ponowić. U mnie nigdy jeszcze nic się nie stało.
Pozdrawiam
OK, dziękuję za szybką odpowiedź.
@@ForumWiedzy Producent SPD zawsze dokładnie określa czy można/należy dobezpieczyć SPD czy nie.
@@giverable można/należy nie znaczy MUSISZ, tak samo jak podłączenie przewodu linowego fazowego w gniazdku - powinieneś z lewej, ale NIE MUSISZ.
Zalecenia to jedno, a wymaganie to drugie.
Pozdrawiam
cześć
widzę że dużo robisz testów z urzadzen elektrycznych. a coś na temat przetwornica takich co robią prąd z akumulatora możesz powiedzieć lub czy testowales?
kiler530 używam w samochodzie, gdy jest potrzeba, taka do mocy 150W, są mocniejsze, fajna sprawa na wypady lub inne potrzeby. byle na pracującym silniku najlepiej używać ;)
A ile godzin wytrzymała ci
+kiler530 w jakich warunkach konkretnie? Może non stop działać, gdy silnik pracuje
no na dworze w takich temperaturach jak teraz
A i B po stronie dostawcy Energi do nas należą C oraz D. Lecz D mamy też w listwach przepięciowych (tzw. Przedłużacz z gniazdkiem )
+Norberto Emanuel B po stronie dostawcy? Którego? Podaj proszę gdzie można to potwierdzić, mam informację, że dostawca energii jeśli już, to tylko A
zawsze A
Mam studia wyższe. więc wiem co mówię. A- zabezpieczenie te dotyczą transformatorów ,które są w wiosce objęcie ich ochroną tzw. 1 działanie. 2 działanie to klasa B główna rozdzielnica tam gdzie jest licznik pomiaru energii elektrycznej. To co przed domem zamontowała firma dostarczająca nam odbiorcom prąd elektryczny. Klasa C i D to tak zwane zabezpieczenia podlegające indywidualnym montażom. Z resztą nie potrzebna jest nam klasa A i B ponieważ zabezpieczenia napewno dostawca energii zastosował. Podkreślam do nas należy B i C. Dziękuję
Zabezpieczenie typu A stosuje się przy stronie nn transformatora zawsze jeśli znajduje się na zewnątrz. A także tam gdzie kabel schodzi lub wchodzi na słup energetyczny. Na początku a także na końcu lini energetycznej. I jak dobrze pamiętam co 500m długości lini na powietrznej.tak przynajmniej projektanci lini energetycznych dla Tauronu projektują . Z resztą się zgadzam....
Jak się wczytamy w umowę to dostawca w razie W poleca montaż takiego sprzętu w mieszkaniu, zarazem umywa ręce od szkód.
A co gdy przepięcie przychodzi od strony PE? Np z instalacji odgromowej.
Co robić gdy kupiło się mieszkanie i kompletnie nigdzie w żadnym gniazdku, przy lampach itp nie ma uziemienia. W takich sytuacjach listwy przeciwprzepięciowe itp nie mają sensu bo i tak nie działają...
xJnkes91x zgadza się, ochrona w klasie D nic nie da, jeśli nie ma ochronnego przewodu, gdzie przepięcie mogłoby uciec. czyli masz w mieszkaniu sieć w typie TN-C, czyli pewnie przy pralce i innych z metalową obudowa masz zrobione mostki z bolca ochronnego na wtyk PEN, by obudowa nie "kopała"
Bolce są, ale nie podłączone do niczego. Tylko tak na pokaz... Jak zrobić taki mostek? W czym to rozwiązanie jest to gorsze od zwykłego uziemienia?
xJnkes91x dziś zrobię film dla Ciebie na kanale. obserwuj, subskrybuj kanał
Dziękuję :)
xJnkes91x powoli wrzucam :)
Rozumiem że faza wchodzi do ogranicznika i ma wychodzić z tego samego styku na RCD na przykład??
Tak. Trzeba zadbać o bardzo dobre połączenie, by było pewne.
Ochronnik zakłada się przed RDC, by jego też chronił, RCD nie są odporne na przepięcia, SPD warto założyć zaraz za rozłącznikiem głównym, między przewód fazowy a PEN, czyli przed rozwidleniem PEN na PE i N. Wtedy przepięcie, idące od pionu zasilającego "wywali" SPD i zadziała zabezpieczenie główne (przedlicznikowe) na WLZ a przepięcie nie pójdzie już (teoretycznie) na RCD i resztę odbiorników. Pamiętaj, że SPD nie daje 100% ochrony przed przepięciami, ale wybitnie mocno zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia szkód w sprzęcie przy przepięciu. Gdy zastosujesz w domu gradację ochronników, od B (iskiernik) w złączu, poprzez C (warystor czuły na wyższe napięcia przepięć) w rozdzielnicy i D (warystor czuły na niższe wartości napięcia przepięć) w gniazdkach/listwach, to prawdopodobieństwo pełnej ochrony przed przepięciami wzrasta. Ale i tak nigdy nie jest stuprocentowe. Trzeba też pamiętać, że w odpowiednich sytuacjach SPD wymagają dobezpieczenia wyłącznikami nadprądowymi.
@@MrOprawca1978 czy mógł bym cię prosić o jakiś schemat jak to podłączyć? ChudyZC.DK@gmail.com
Z góry dziękuję za pomoc 😉
@@dariuszkarpinski5685 Przecież to śmiesznie proste. Podłączasz tak, jak masz na schemacie do ochronnika.
@@MrOprawca1978 jak zrobię taki podział jak w tym filmie ruclips.net/video/Tfv606R-HOs/видео.html to pierwszy daje FR drugi powinien być rdc trzeci SPD czyli z rdc ochronny bezpośrednio do listwy ochronnej dobrze rozumiem?
Bogdan przede wszystkim należy pokazywać schemat podlaczenia nietlumaczysz należycie dobrze
Nie pokazałeś jak to podłączyć.
Słabo slychac
Filmik tematycznie ciekawy, ale mega niepotrzebnego lania wody. Ile razy można słuchać, że spali się elektronika w drogim sprzęcie. Więcej zwięzłych konkretów poproszę w następnych realizacjach bo naprawdę odechciewa się dobrnięcia do końca... i jeszcze te reklamy co chwilę...
To nie jest poradnik dla elektryków! Szukałem właśnie takiego wytłumaczenia. Super wyjaśnione. Ty pewnie tak nie potrafisz i dlatego krytykujesz.
Bogdan ja do każdej listwy dodaje 3 warystory
Czy zwykły, tani bezpiecznik topikowy nie może ochronić np. komputera przed piorunem?
Ani zwykły topikowy, ani automat ani wyłącznik nadprądowy współczesny. Bo wyładowanie atmosferyczne niszczy urządzenia nie tyle swym prądem, który jest, oczywiście, bardzo duży (dziesiątki kiloamperów) ale właśnie napięciem, które wynosi parę mln volt (de facto nie wiadomo ile). A zadaniem bezpiecznika jest ograniczać prąd w chronionym obwodzie, a nie napięcie. Stąd właśnie rozpowszechnienie się tychże ochronników przeciwprzepięciowych.
nie dokońca wyjaśnione .Ten ogranicznik przepięciowy mam zamontować prze nadprądowym i razem z nim zmostkować.
On ma być za wyłącznikiem głównym, czyli rozłącznikiem izolacyjnym, tak by był możliwie najbliżej instalacji elektrycznej źródłowej, czyli by ewentualny impuls ponad stan, od razu został przez ogranicznik zniwelowany i zminimalizował przedostanie do reszty instalacji. Co do pytania, to odpowiedź jest twierdząca.
Bardziej to przypomina poradnik jak z materiału na 10 min zrobić 26 min
Taki poradnik, jednym bardziej się przyda dłuższy, drugim krótszy, ja chciałem temat zgłębić dla zainteresowanych.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzy To nie zgłębienie tematu, a niepotrzebne powtarzanie informacji, gdybyś się nie powtarzał to materiał by trwał te 10min.
Ja mam n zamiast l. to podpiąć tam neutralny?
głos w filmie zbyt cicho nagrany.
Jak dasz głośniej, słychać lepiej?
Dałem Ci "lajka", więc odpowiedz na moje poniższe pytania.
Mozna tego uzyc przy instalacji 2 przewodowej?
A kto broni?
@@MrOprawca1978 bo nie wiem czy zadziala :p bo mam w skrzynce rozdzielone na 3 przewody a przed 2 ida
@@dawidos726 Wsadzasz warystor między przewód fazowy a neutralny. Istota jego działania jest wywołanie zwarcia i wyrzucenia zabezpieczeń nadprądowych gdy dojdzie do przepięcia w sieci. Warystor nie jest spolaryzowany i zadziała tak samo, gdy przepięcie "przyjdzie" zarówno od przewodu fazowego jak i neutralnego.
Coś tam wiesz ale nawijasz godzine to samo.
Takie chińskie ograniczniki to raczej wątpliwa ochrona.
Bardzo lakoniczny ten film, aż musiałem to wyłączyć bo tak się autor zapętla, że w głowie mam mętlik. Nie polecam początkującym.
Słabo z rozumowaniem u słuchacza
Ale cicho nagrane :x
Elo
Za cicho ......nagrane
Daj głośniej. Ja nie mam problemu, wszystko słychać.
@@ForumWiedzy posłuchaj nagrania ruclips.net/video/qdRYtmRaZ3M/видео.html&feature=share
I posluchaj swojego .... Znajdź różnice 😁
Za cicho 🤨
Daj głośniej ;)
ku...a zajebiscie sie dowiedziałem o reklamach natomioast pierdzielisz bez sensu
Usnąłem
Marcin T jak się spało? ;)
Ja też. Jedno i to samo w kółko
to i tak nic nie daje
Skąd taki bezsensowny wniosek ?
Zastosowanie pełnej gradacji zabezpieczeń SPD, B, B+C, C i D wybitnie zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia szkód od przepięć, których pochodzenie może być wielorakie nie tylko od wyładowań atmosferycznych, choć one są najgorsze.
@worldpeace695 Nieprawda! Józef Tkaczuk był lepszy!
kto w dziszejszych czasach montuje taki szmelc made in china to jak wyzuzic kase w bloto
Możesz w takim razie napisać co jest dobre? Rozumiem, że masz dużo wiedzy na ten temat
Bardzo lubię Twoje filmiki ale ta miniaturka Twojej osoby na klatce filmu jest mega zjebana i weź to zmień :))
E no, niech sobie jest ;), pośmiać się można ;)
Za dużo pierdolenia łapa w dół
Uwielbiam łapy w dół, dzięki 👍😉👍😉👍😉
Bardzo nieładnie.
Wszystko ok tylko mowisz chyba sam do siebie.