Kiszak WYJAŚNIA Obrońców Wiedźmina

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2023
  • Przegląd komentarzy pod najnowszymi filmami
    Zapraszam na Streamy - Codziennie ~20:00 : / putrefy
    Wszystkie Przeglądy Komentarzy: • Kiszak Dostaje WYLEWU ...
    Kanał Archiwum: / @kiszakarchiwum
    Kanał z Clipami: / @kiszakclipy
    Discord: / discord
    Kupuj gry taniej na Instant Gaming: www.instant-gaming.com/?igr=k...
    Stream z dnia: Zaaif zapomniał dodać :)
  • ИгрыИгры

Комментарии • 322

  • @AddOnWorld
    @AddOnWorld 10 месяцев назад +111

    Mordo, jak grałeś w wiedźmina narzekałeś że wilkołak się leczy i nie możesz go pokonać, chat zlewałeś gdy Ci coś radzili i nie wykorzystywałeś większości mechanik gry tak naprawdę krzycząc tylko jak gówniany jest to system walki. Broń możesz naostrzyć, do tego nałożyć olej na konkretny typ potwora, potki wzmacniające, quen+ igni. To tylko z pamięci co mi teraz do głowy przyszło a kilka lat w to nie grałem. Jesteś wiedźminem, pod każdą walkę musisz się przygotować odpowiednio a nie wlecieć na pełnej p. i próbować utłuc wszystko co się rusza. Ja uwielbiam naprawdę ten system. Też gram na najtrudniejszym i pokonuję przeciwników z ?? zamiast levelu i sprawia mi to przyjemność, dając dużo satysfakcji gdy pokonam takiego minibossa. Bijesz kilka minut, ten uderzając Cię 2 razy zabije Cię bez problemu, ale robiąc wszystko to, co przed walką powinien zrobić wiedźmin loreowo jest dużo prościej pokonać cokolwiek. To, że ubijanie przeciwników z ?? nie daje expa praktycznie, jest do dupy, przyznaję. Jak jednak pograsz trochę dłużej tak normalnie i zrozumiesz jak to działa, powinno Ci się to spodobać. Tu trochę ciężko gra się na streamie, stream wymaga ciągłej akcji (mówię tu ogólnikowo, bo nie chce mi się rozpisywać bardziej na ten temat). Chodzi mi generalnie o to że jak grasz w Wiedźmina powoli, by poznać całą fabułę, czytając książki itd gdy masz więcej czasu jak na streamie, to aż chce się poeksplorować, poszukać przepisów, przygotować się odpowiednio do każdej walki. Na streamie masz takie oo, wilkołak, no dobra, widzowie, zajebmy. Ograj sobie na spokojnie w 2023 na najtrudniejszym ale tak w trochę wolniejszym tempie, wczuj się w postać i zagraj na streamku tak spokojniej a gierka wynagrodzi. Pozdrawiam

    • @AddOnWorld
      @AddOnWorld 10 месяцев назад +17

      jest sporo mechanik których nie wykorzystywałeś

    • @sacresful1337
      @sacresful1337 10 месяцев назад

      Ja pierdole, po takim czasie nie skumac o co dokladnie kiszakowi chodzilo niezle xDdD

    • @djbobo1635
      @djbobo1635 10 месяцев назад +4

      to o co chodzilo?
      @@sacresful1337

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +7

      @@djbobo1635 o to barany, że jak cię gra zmusza do grindu, brute-forceu, wezwania egzorcysty, nałożenia oleju, modlitwy przed komputerem albo innego gówna żeby zabić przeciwnika, to to nie jest dobra gra jego zdaniem. Dobra gra dla niego to taka, w której swoim skillem jesteś w stanie pokonać KAŻDEGO od tak.

    • @rockybrasco1376
      @rockybrasco1376 10 месяцев назад

      ​@@mikoajd.4007Dokładnie tak jak napisałeś 👏

  • @dzejqb3767
    @dzejqb3767 10 месяцев назад +35

    Jako obiektywny widz stojący z boku muszę zauważyć że często mówisz że ludzie bronią wiedźmina bo to wiedźmin, skarb narodowy i chuj tak trzeba. Ale z drugiej strony jak ktoś pozytywnie wypowiada się o wiedźminie bo po prostu mu się podobał i uważa go za dobrą grę to ty wtedy zarzucasz mu ten argument obrony bo "musi go bronić i chuj".
    Kurwa nie wiem czy to zrozumiałe nie jestem filologiem ludowym.
    Essa wariacie pozdrawiam

    • @kamilnowak7015
      @kamilnowak7015 8 месяцев назад

      bo to taka trochę hipokryzja - w wiesku 2, masz 2 różne akty lokacje i questy w zależności od wyborów dokonanych . Gość odnosi się do personalnego gustu, dla niego liczy się budowanie postaci jako replayability, a dla innych będą to wybory fabularne , które maja jakiś wpływ na fabułę i odwiedzane lokacje.Dla jednych replayability to zmiana miecza na topór, a dla innych to wybranie innej strony w konflikcie w świecie gry.

    • @notorious_one5659
      @notorious_one5659 8 месяцев назад

      Ale to prawda. Polaczki są kiepskimi krytykami. Albo zachwalają coś bo jest polskie, albo przez pryzmat sentymentu. Gothic to mocno słaba gra a dla Polaków to jakieś G. O. T. Y xD

  • @ukaszporebny9908
    @ukaszporebny9908 10 месяцев назад +50

    Zgadzam się z niektórymi Twoimi poglądami, z niektórymi się też nie zgadzam. Jak to w życiu:) ogólnie uważam że ciut za sztywno podchodzisz do tematów replayability. To mocno osobista kwestia dla kogo jaka gra jest warta przechodzenia po kilkadziesiąt razy. Jest takie zjawisko wśród ludzi jak "bezpieczne miejsce w którym się dobrze czujesz", może to być serial, uniwersum z filmu, uniwersum z gry. Chyba nie warto tego oceniać. Dla niektórych łowienie ryb ma zajebiste replayability, a ja dostaję wylewu na samą myśl że miałbym jechać nad wodę z wędka. Podsumowując, czasem wystarczy że ktoś lubi przebywać w mieszkaniu Moniki, żeby oglądał friends poraz tysięczny nawet nie bardzo patrząc w tv.

    • @patryk3772
      @patryk3772 10 месяцев назад +5

      Tutaj chyba bardziej chodzi o to, że każdy replay W3 będzie wyglądał dokładnie tak samo. Nie da się zbudować jakichś wymyślnych buildów, które drastycznie zmienią twój gameplay, ani nie ma jakichś dużych wyborów fabularnych, które drastycznie zmienią ci fabułę, czy konretnie jakiś quest.

    • @holoktep9856
      @holoktep9856 10 месяцев назад +10

      @@patryk3772jak nie zmieniaj wybory się wybory w questach przecież jest multum questow z różnymi zakończeniami wątek barona,mysia wieża,wiedźma w dodatku i wiele innych

    • @patryk3772
      @patryk3772 10 месяцев назад +3

      @@holoktep9856 Mówię tu questach wyjętych z książki, bo W3 jest jej interpretacją, a nie tylko grą w jej uniwersum co bardzo przeszkadza jeśli chodzi o różnorodność wyborów. Owszem są questy z wyborami, ale moim zdaniem ich jest za mało, a niektóre wręcz dają nam tylko iluzję wyboru, albo są to bardzo bezpieczne wybory.

    • @ukaszporebny9908
      @ukaszporebny9908 10 месяцев назад

      @@patryk3772 masz rację, kolejne przejścia wiedzmina są do siebie podobne itp. natomiast mi chodzi o to że dla niektórych replayabillity to nie tylko przechodzenie gry w inny sposób za każdym razem, testowanie buildów, albo wystrzał dopaminy przy dobrym loocie, ale sam fakt przebywania w tym świecie (który znasz, lubisz i jest dla Ciebie w pewien sposób bezpieczną bańką).

  • @PaweSikora
    @PaweSikora 10 месяцев назад +41

    Za regrywalność można dać grze +1 przy ocenianiu. Ale absolutnie nie obniżałbym grze oceny za jej brak. Większość ludzi nie ma czasu na ogrywanie tytułów naście razy tylko woli odłożyć grę po jednym, dwóch przejściach i przejść do kolejnej. Jeżeli w grze wszystko trybi, ma super fabułę, choćby liniową, grafikę, optymalizacje itd. to można jej dać 10/10 nawet jeżeli nie jest regrywalna.

    • @patryksidorko5557
      @patryksidorko5557 10 месяцев назад

      Kiszak wiele razy zaznaczal ze to jego subiektywny aspekt oceny przez który nie da grze 10 na 10 bo dla niego to wazny element dla mnie nie koniecznie i dla ciebie tez nie musi być nie widze zadnwgo problemu ze ktos ma inny system oceniania

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +1

      Czyli uważasz, że gra na dekady, która jest ponadczasowa i nowatorska przez swoje ciekawe mechaniki, jest tyle samo warta, co gra na raz, której jesteś w stanie poświęcić tysiące razy mniej godzin? Wszystko tam dobrze u CIebie?

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад

      @@BenShare47 Jakie rozmyślił, o czym ty piszesz? Rzeczy trwale dające radość i nie nudzące się zawsze są bardziej wartościowe.

    • @patryksidorko5557
      @patryksidorko5557 10 месяцев назад

      Ale to tez zależy od osoby i czego ona oczekuje od grania mozna się zgodzić ze tak obiektywnie lepsza jest ta która dostarcza zabawa na nieskończoność godzin ale jednak w subieltywnej ocenie niekoniecznie

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +1

      @@BenShare47 O czym ty piszesz chłopaczku? Regrywalność jest ściśle połączona z żywotnością produktu. Dobrze to pokazuje Nadin z Diablo 2. Prawie nikt nie będzie robił 10 000 godzin w Wiedzimna. W innych grach to bardziej powszechne. Oczywiście że rzeczy trwalsze i długowieczne są bardziej wartościowe.

  • @SurullinenHatter
    @SurullinenHatter 10 месяцев назад +21

    W metro 2 dostajesz złe zakończenie, jak nie zagrasz na gitarze, więc te śnieżki nie są aż tak złe xD

  • @janusz8839
    @janusz8839 10 месяцев назад +43

    13:50 Mówienie ze gothic ma świetny system walki i porównywanie go do souls-like bo możesz go przejść lagą xD

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +6

      Tak, to dobre porównanie. Gothic ma bardzo skilowy system walki, który jest przenoszony na gracza. W W3 możesz ciągle rolować i być w tym stanie nieśmiertelnym.

    • @janusz8839
      @janusz8839 10 месяцев назад +38

      ​@@mikoajd.4007 Ale skillowy system walki, gdzie stoisz w miejscu i naciskasz przycisk do pewnego rytmu. Większość mobów, jak wilki, zębacze, ścierwojady itd., ma ten sam schemat ataku, a AI jest tak beznadziejne, że po prostu możesz wykonywać ten sam unik w kółko, bo moby będą na ciebie po prostu szarżować wykonując ten sam atak który jest bardzo prosty do uniku.
      Nawet nie zaczynam mówić o magu czy łuczniku, bo to nawet ciężko nazwać 'systemem'.

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +3

      @@janusz8839 No wow, musisz walczyć w rytm jak w Soulsach, robić uniki albo parować i idealnie timignować ataki przeciwnika xD Nawet luddzy przeciwnicy mają różnego skila w broni i możesz pokonać każdego w grze samą lagą, bo cały skill przeniesiony jest na gracza gościu xD Każdy system walki można tak spłycić.

    • @jerekp
      @jerekp 10 месяцев назад

      System walki w pierwszym wiedźminie jest zajebisty, pod warunkiem, że bardziej skupiasz się na fabule, a nie na walce. Po prostu klikasz rytmicznie, i całą grę można przejść jedną ręką.

    • @danielrogalewski3369
      @danielrogalewski3369 10 месяцев назад +7

      ​@@mikoajd.4007"w w3 możesz ciągle rollować i być w tym stanie nieśmiertelnym" w gothic też możesz ciągle robić krok w tył i być w tym stanie niesmiertelny, piszesz o spłycaniu a sam to zrobiłeś

  • @narabanymeserszmit8511
    @narabanymeserszmit8511 10 месяцев назад +76

    To ja mam w sumie pytanie odnośnie tego replayability - czy ono naprawdę jest takie ważne? Jeśli odpalę długą grę, przejdę ją, ponapawam się, stwierdzę, że było zajebiście i odpocznę od niej, albo nawet nigdy nie wrócę - czy to czyni grę w jakiś sposób gorszą, czy na czymś ona traci? Bo jakoś nie jestem przekonany. Moim zdaniem taka gra stawia po prostu na coś innego, na przeżycie jednorazowej, nawet trochę liniowej historii, która mogłaby na jej ciągłym powtarzaniu nawet tracić niż zyskiwać.
    Dodam, że akurat z replayability samego wiedźmina nie mam problemów - gry ma na tyle dobrą fabułę, dialogi i małe różnice między oferowanymi - małymi ale zawsze - zmiennymi, że do całej trylogii wracam właściwie co roku. To nie jest trzeci Baldur, ale też nie tego oczekuję gdy Wieśka odpalam. Duża w tym zasługa world-buildingu, który mi osobiście bardzo przypada do gustu.

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад +10

      Równie dobrze można powiedzieć, że bardzo miła prostytutka i dająca ciągłą radość kobieta na całe życie, są dokładnie tak samo wartościowymi partnerkami.

    • @narabanymeserszmit8511
      @narabanymeserszmit8511 10 месяцев назад +22

      @@mikoajd.4007 Przyznam, że aluzja ciekawa, ale nie wiem czy ma zastosowanie w temacie gier komputerowych. Pomijając już, że są tacy, co pewnie woleliby całe życie chodzić do miłych prostytutek niż znaleźć sobie jedną kobietę na całe życie. ;)

    • @MrSidzej22
      @MrSidzej22 10 месяцев назад +1

      To jest mocno subiektywna cecha. Ja osobiście uwielbiam w grach replaybility, nie tylko dlatego, że wracając do niej mogę doświadczyć czegoś innego, ale też dlatego, że lubię porównywać swój gameplay z innymi ludźmi, ze znajomymi itd. którzy mają inny styl przechodzenia gier.
      btw. Wolę spędzić 1000h w jednej dobrej grze z wysoką regrywalnością, niż po 100h w 10 przeciętnych grach

    • @szymonszczerkowski3131
      @szymonszczerkowski3131 10 месяцев назад +5

      Powiem tak, niedawno po raz drugi przeszedłem Elden Ringa, a teraz po raz 3ci przechodzę Vampire The Masquerade: Bloodlines i mimo, że przeszedłem te gry więcej niż raz, to przeszedłem je w kompletnie inny sposób przy każdym podejściu. Fabuła jest ta sama, pokonujesz tych samych przeciwników ale możliwość kompletnie innego rozwoju postaci (w przypadku Elden Ringa) albo wyboru innego klanu (VtmB) sprawia, że pod względem gameplayu grało mi się kompletnie inaczej i wiem, że jak będe kiedyś przechodzić ktorąś z tych gier po raz n-ty to wiem, że przejdę je na jeszcze inny sposób. Czy gra z brakiem replayability będzie zła? Absolutnie nie, ale subiektywnie jeśli dobra gra ma mnóstwo możliwości przejścia gry to wolałbym wybrać właśnie tę grę.

    • @slei4676
      @slei4676 10 месяцев назад +1

      Ja bym powiedział, że replayability jest mimo wszystko oznaką jakości gameplayu gry. Popatrzyłbym na to z takiej strony: gdyby np. istniała wersja wiedźmina 3, która ma x-razy większe replayability to każdy zdrowy na umyśle wolałby zagrać w tę wersję. Najważniejszym aspektem medium gier jest interaktywność, także gra, która nie oferuje nic poza pierwszym przejściem implikuje ograniczoną interaktywność. Regrywalność można osiągnąć na różne sposoby ale ten, który pierwszy przychodzi mi na myśl to wyzwanie. Gry jak tetris, pacman czy nasze kochane soulsy są regrywalne w zasadzie bez limitu, ponieważ ich mechaniki same w sobie pozwalają na nieskończone zwiększanie umiejętności gracza lub bicia rekordów. Taki wiedźminek 3 natomiast poza fabułą i narracją w zadaniach nie oferuje w zasadzie nic, system walki to nie jest test umiejętności tylko cierpliwości jak długo wytrzymasz wciskanie tej samej kombinacji klawiszy, nawet zadania wykonują się same bo minimapa i wskaźniki załatwiają całą robotę za gracza.
      Subiektywnie oczywiście regrywalność nie musi być konieczna żeby nakłonić gracza do odwiedzania gierki, ja sam np. lubię sobie ogrywać Prince Of Persia z 2008 mimo, że ma najbardziej liniowy gameplay jakiego miałem okazję uświadczyć, ale tak bardzo kocham jego klimat i kierunek artystyczny, że ograłem go w całości wielokrotnie. Z ludologicznej perspektywy jednak istnieje realna różnica wg mnie i gra tylko zyskuje dzięki regrywalności.

  • @tomaszpyszny8
    @tomaszpyszny8 10 месяцев назад +46

    Czepia się Kiszak Wiedźmina by zdobywać popularność, nie bierzcie tego tak poważnie i na serio :)
    Mówienie o replayability przy grze opartej na fabule i historii, i dodatkowo porównywanie tego do rogue-like jest strzałem nie w stopę, ale w łeb ;)
    Tak, w Wiedźminie III fabułka, klimacik, muzyczka i umiejętność wpływania na emocje odbiorcy/gracza są absolutnie kluczowe i na pewno słyszałeś o tym na kierunku zwanym Ludologią, który rzekomo ukończyłeś na essie :)
    Pozdro Kiszak i robisz dobrą robotę, ale nie przesadzaj w tym jechaniu po świetnych grach, bo może w krótkiej perspektywie przysporzy Ci to subskrybentów, ale ostatecznie stracisz wiarygodność i staniesz się czymś w rodzaju Zagrajnika, którego opinii nikt nie bierze na poważnie :)
    PS: Wiedźmin III to absolutne i niepodważalne 10/10. Gra ukazała się rok po Falloucie 4 i pokazała jak należy robić gry akcji z elementami RPG, do dziś żaden tytuł nawet się do tego nie zbliżył.
    PS2: Przeszedłem grę 3x i za każdym razem bawiłem się doskonale, sądząc po statystykach - nie jestem sam.

    • @tomaszzegota3443
      @tomaszzegota3443 10 месяцев назад +5

      Niepodważalne 10/10 czyli ta gra nie ma żadnych wad?

    • @tomaszpyszny8
      @tomaszpyszny8 10 месяцев назад

      @@tomaszzegota3443 Nie zauważyłem, bo to co gra ma robić - robi wyśmienicie. Natomiast słyszałem że w dniu premiery nie była do końca dopracowana technicznie i wtedy pewnie dałbym 9/10 :)

    • @mikoajd.4007
      @mikoajd.4007 10 месяцев назад

      @@tomaszpyszny8 To może ty wymienisz co gra robi lepiej od innych gier i pod jakim względem jest najlepsza.

    • @tomaszzegota3443
      @tomaszzegota3443 10 месяцев назад

      @@tomaszpyszny8
      A ja jakoś zauważyłem, i o ile pod względem fabularnym lubię tę historię to w połowie 1 przejścia miałem już wylistowane wady, które chciałbym naprawić modami przy kolejnych próbach. Finalnie, ostatnia instalacja wiedźmina którą przechodziłem miała ponad setkę modów z czego jeśli dobrze pamiętam ponad 30 adresowało bolączki mechaniczne a i tak nie naprawiłem wszystkich z nich. Patrząc tylko na to, jak mógłbym ocenić wiedźmina 3 na 10/10 skoro grałem w jego lepszą wersję. Ta ulepszona dzięki wysiłkom moderów wersja na ile zasługuje? 11/10?

    • @tomaszpyszny8
      @tomaszpyszny8 10 месяцев назад

      @@tomaszzegota3443 Podziel się więc z nami owymi wadami, chętnie poczytam :)

  • @ayowhead8991
    @ayowhead8991 10 месяцев назад +42

    Wiedźmin w książkach przygotowuje się do każdej potencjalnie trudnej walki, czyta, robi mikstury i oleje, potem używa znaków, bazuje na słabościach przeciwnika.
    Wiedźmin w grze dosłownie ma questa który nagradza za przeczytanie bestiariusza i sprawdzenie słabości przeciwnika, a potem przygotowanie się do walki.
    Kiszak "panie, ja tam wchodzę i go napierdalam, a jak nie ubiję, to gra ma zły design, bo w Bloodbornie..."
    Mam nadzieję, że to trolling jak z tym anime, bo w przeciwnym wypadku dość mocna odklejka.

    • @arturkonieczny
      @arturkonieczny 10 месяцев назад +6

      to chyba grałeś w inną gierkę ... bestiariusz w wieśku jest dodatkiem ... możesz sobie czytac itp wczuć sie w klimacik ale prawda jest taka ze wbijasz na essie w potwora i nie potrzebujesz zadnych odwarów czy oleju na miecz taka prawda

    • @paddie3698
      @paddie3698 10 месяцев назад +21

      Nie, to jest po prostu przykład kiepskiej argumentacji z jego strony. Nie pierwszy zresztą raz.^^

    • @arturkonieczny
      @arturkonieczny 10 месяцев назад +2

      @@paddie3698 w Wieśku masz bestiariusz opis potwora slabosci itp. ok ale czy jest to potrzebne w samej walce ? no nie i to jest fakt

    • @ayowhead8991
      @ayowhead8991 10 месяцев назад +23

      @@arturkonieczny Kiszak udowodnił że tak nie jest. Na essie się zesrał, zamiast przeczytać i się dostosować do dostępnych opcji.

    • @panyokumitsuke6935
      @panyokumitsuke6935 10 месяцев назад

      @@arturkonieczny Oprócz fabularnego opisu potwora są też opisane słabości, które można wykorzystać o ile to przeczytasz. Zgaduje, że pewnie przeszedłeś grę nie czytając bestiariusza i notatek, przez co ominąłeś wiele smaczków, które zostawili twórcy.

  • @tomaszzegota3443
    @tomaszzegota3443 10 месяцев назад +18

    Co do Soulsów, to dla mnie one mają jedną istotną wadę. Moim zdaniem te gry nie szanują mojego czasu. Porównam do gry z zupełnie innego gatunku, mianowcie ostatniego Pathfindera. Gdy w pathfinderze trafiam na encountera, który mnie rozmsarowuje to po przgranej walce mogę przeanalizować swoje błędy, pomyśleć nad zmianą taktyki i praktycznie od razu po reloadzie zacząć walkę od nowa. Proces nauki jest tu mało bolesny. W soulsach wydaje mi się, że bossy polegają na tym, że muszę poznać ich moveset. Zanim ten moveset poznam to nieuchronnie jestem skazany na kilka porażek. Każda taka porażka skazuje mnie na ponowne przedzieranie się przez często bardzo upierdliwe poziomy i przeciwników. Tracę czas na coś co już raz przeszedłem tylko dlatego bo nie znam jeszcze pełnego zestawu ruchów bossa. Zaznaczam, że konserem gatunku nie jestem, przeszedłem tylko DS1 i DS2. Ten pierwszy przypadł mi do gustu, drugi mniej.
    Druga kwestia, widziałem na streamach, że jesteś fanem starych crpgów opartych na dnd 3 typu neverwinter nights. Bardzo polecam do ogrania pathfindera wotr, który jest oparty na systemie wywodzącym się z dnd 3.5. Genialna gierka.

    • @mario37401
      @mario37401 9 месяцев назад

      W elden ring nie musisz się przedzierać do Bossa po śmierci jak w Dark Souls bo masz tam posążki mariki i możesz się zrespić przy arenie z bossem do tego jest dużo miejsc łaski więc bieganie po expa nie jest tak upierdliwe jak w Dark Souls

    • @wojbas471
      @wojbas471 6 месяцев назад

      ​@@mario37401dlatego hardkowy nie lubią ELDEN RINGA

  • @tomaszzegota3443
    @tomaszzegota3443 10 месяцев назад +11

    Parę lat temu wyprodukowałem takiego posta, w którym starałem się podsumować wady wiedźmina 3. Wrzucam, może Ci się przyda jako mini pomoc do zapowiadanego filmu rozkładającego wiedźmina 3 na części pierwsze. Kolejność punktów jest losowa i nie wszystkie się tyczą gameplayu:
    1) Geralt gubi wszystkie przedmioty jakie zdobył przez dwie ostatnie części. Zbroja i miecze, którymi zabił najbardziej legendarne stwory: strzygę, smoka, kejrana, Kościeja, króla gonu, drauga itp. itd. Przepadły. Zamiast tego Geralt biega w ciuchach, w których ma problem z dwoma utopcami. Co więcej od tych ciuchów są lepsze losowe szmaty wyciągnięte z pobliskiego dołu z obornikiem. Co tam starożytne przedmioty legendarnych wranów z wiedźmina 2, co tam zbroja kruka, która miała być czymś wyjątkowym dla wiedźmina. Nie, najwidoczniej Geralt przepił wszystko w burdelu z vesemirem. Co więcej teraz legendarne przedmioty typu sihill są znajdowane w co drugiej kupie siana.
    2) Geralt zapomniał wszystkiego czego się nauczył. W zasadzie można powtórzyć wszystko z punktu 1. Geraltowi po części drugiej jak widać wcale nie wróciła pamięć. Mu nasiliła się amnezja. Geralt zapomina nawet recept na oleje i mikstury! A to prowadzi do punktu nr 3.
    3) Alchemia. Kto to w ogóle wymyślił. Recepty na legendarne wiedźminskie specyfiki już dziś w losowej beczce u pierwszego lepszego kmiota, albo w skrzynce pływającej na morzu.
    4) Level gating. Ten świat nie ma żadnego sensu. Miał być otwarty, a jest tunelowy - no chyba, że ktoś uwielbia masochizm. Cesarstwo chyba dlatego do tej pory nie podbiło wysp bo na skelige wszyscy mają + 10 leveli względem reszty kontynentu. Stado dzików z serc z kamienia pewnie byłoby w stanie podbić cały świat aen Elle, a pierwszy lepszy gołodupiec z KiW sam jeden byłby w stanie rozbić cesarstwo Nilfgardu w pył. Kto wymyślił te durne bonusy dla wrogów z levelem +6 od naszego. Level gating prowadzi do kolejnego problemu.
    5) Itemizacja. To co tu się odjaniepawliło woła o pomstę do nieba. Itemy to nudne cyferki i totalnie nic więcej. Zbierasz mieczyk x damage po to żeby za 2 minuty wymienić go na mieczyk x+2 damage. Zardzewiały mieczyk podpitego kmiota z KiW jest lepszy niż twój super legendarny rynsztunek. Złamane grabie z NG+ są lepsze niż twój arcymistrzowski legendarny rynsztunek. Redzi się chyba wzorowali na pewnej firmie produkującej tylko gunwo (zwanej również blizzardem). Do tego sytuacje gdy Geralt nie może podnieść miecza, bo ma za niski poziom. Oczy mi krwawią jak to widzę. Odwiedzamy miejscówkę z niższym levelem gdy my mamy wysoki? Efekt jest taki, że nawet nie trzeba przeglądać lootu, bo wszystko idzie do zmielenia. I niech mi proszę nikt nie wyskakuje z argumentem, że to RPG i tutaj inaczej się nie da. Otóż da się. Zarówno level gating jak i itemizacja jest świetnie rozwiązania choćby w Baldur’s Gate 2. W grze z roku 2002. To wtedy się dało, a teraz z budżetem na kilkaset milionów cebulionów już się nie da? W ogóle loot jest tak nudny, że mogłoby go w ogóle nie być, praktycznie nie zdarzyło mi się przeglądać tego co zbieram, bo to nie ma absolutnie żadnego sensu. Jak można było zaliczyć taki regres względem Wiedźmina 1 gdzie każdy przedmiot miał jakieś znaczenie. Ale tutaj widzę jeszcze jeden problem.
    6) Jak to się stało, ze w wiedźminie 1 loot był renderowany 3d na wzór gothica, a wiedźminie 3 tego nie ma. Rozwijając - chodzi o to, że jak się wyrzucało miecz czy cokolwiek innego to on leżał sobie na ziemi jako pełnoprawny obiekt. W wiedźminie 3 zamienia się w czarodziejki mieszek. Co to za chała?
    7) Co do itemów mam jeszcze jedno zastrzeżenie. Ale to już moje czepialstwo i chciejstwo. W dobrze zaplanowanej grze przedmioty mają swoje opisy i historie, a często jakieś unikalne właściwości. Dzięki temu po pierwsze każdy przedmiot ma jakieś znaczenie - choćby lorowe oraz po drugie twórcy nie mogą wpychać kolejnych przedmiotów na zasadzie kopiuj wklej i podnieś statystyki.
    8) Levelowanie straży. Zaatakował was kiedyś strażnik w wiedźminie 3? Po co w tym świecie w ogóle wiedźmini skoro pierwszy lepszy strażnik powinien sobie poradzić z każdym zagrożeniem tego świata. Co za geniusz wpadł na ten pomysł to ja nie wiem.
    9) Totalne olanie dwóch poprzednich części. Nic nie ma o Saskii czy o Iorwethcie. W ogóle nie ma praktycznie nic o niczym. Jak to się stało, że redzi totalne olali wszystkie decyzje z poprzednich części, a te które są, to są drobne nic nie znaczące smaczki. Dla przykładu Letho w bitwie O Kaer Morhen nie zmienia nic, a uratowanie Shaeli życia w W2 daje tyle, że można ją zabić w więzieniu w W3.
    10) Zerowe wsparcie dla sceny moderskiej. Chyba największy cios w serce. Większość gier, do których mam sentyment jest łatwo modowalna. To moderzy sprawiają, że bardzo dobre gry zamieniają się w prawdziwe perły. Co z resztą nie powinno dziwić, bo ludzie z pasją zawsze zrobią produkt lepiej niż ludzie na kontrakcie, których gonią terminy.
    11) Mechanika gry. Tutaj bardzo kontrowersyjnie. Wiedźmin 3 to dla mnie w ogóle nie jest gra. To jest interaktywny film, któremu bliżej do Black Mirror: Bandersnatch niż do gry w klasycznym rozumieniu tego słowa. Idziemy przed siebie tak jak pan GPS przykazał, robimy questy na swój level jak po sznurku, Geralt gada do siebie, a wszystko co mamy zrobić jest napisane na ekranie albo podświetlone. Walk trudnych nie ma, bo poziom droga ku zagładzie powinien się nazywać poziomem dla niepełnosprawnych umysłowo. LPM, alt, LPM, alt. I tak do usranej śmierci. Jak gramy na alchemię to w zasadzie możemy zamknąć oczy i wciskać tylko LPM.
    12) Poziom wykończenia takich elementów jak drzewko rozwoju czy gui. No to to jest taki regres względem poprzednich części, ze głowa mała. Drzewko skilli to nie jest żadne drzewko tylko kwadraciki w prostokąciku. Każdy element gui jest wklejony na jednolitym czarnym tle. Gdzie temu do tego co zaprezentowano na E3, albo do wiedźmina 2.
    13) Dziury, dziury, dziury fabularne i nie szanowanie materiału źródłowego. Retcon białego zimna. Co za geniusz wpadł żeby zmienić naturalny proces na magiczne gówno z pustki. Ostatnie życzenie Geralta - kiszki się skręcają, jak z tajemniczego życzenia, które rozkochało Yennefer, scenarzyści zamienili je na takie, po którym Yennefer spopieliła by Geralta błyskawicą w 2 sekundy po tym jak dżin odleciał. Wątek Jaskra w Novigradzie, który nie ma prawa tam być po tym co odwalił. Itd. Itp.
    14) Znaki zapytania. Powtarzalny nic nie wnoszący kontent, który sztucznie ma zapełnić zbyt duży świat. Nawet nie ma czego komentować.
    15) Gwint - ło esu. Oprócz kilku pierwszych meczy, gdzie brakuje nam kart to ta gra jest tak prosta, że idzie zasnąć. Jeszcze jakiś geniusz wpadł na pomysł, że będą 4 talie, ale jedna z nich będzie miała sens dopiero gdzieś w połowie gry, a dwie ostatnie, pod koniec gry. Bez jakiegoś moda na overhaul to nie idzie tego zdzierżyć. Zostaje tylko mod na wygrywanie partyjek znakiem aksjii. Współczuję konsolowcom.
    16) Skalowanie expa. Gra w ogóle ma w dupie wszystko co gracz robi. Czy skupiliśmy się tylko na głównym wątku czy zrobiliśmy zadania dodatkowe to totalnie bez różnicy. Dzięki skalowaniu expa skończymy zawsze na praktycznie tym samym poziomie.
    17) Brak wersji EE, która by to naprawiła. Zdaje mi się, że redzi wydaliby normalnie edycję rozszerzoną i narzędzia moderskie gdyby nie to, ze sukces gry przerósł ich oczekiwania. Po co poprawiać coś co wszędzie dostaje 10/10.
    18) Słabe pisanie antagonistów z podstawki, a wręcz tego pisania brak. O Eredinie nie wiemy praktycznie nic, o pozostałych też nie wiele. Niszczy to odczucia z ostatniej bitwy.
    19) Związanie głównego zakończenia gry z 5 króciutkimi momentami, które są w moim odczuciu napisane tak, żeby celowo gracz nie wiedział co robi. Najbardziej boli mnie bitka na śnieżki gdzie te opcje dialogowe w ogóle nie sugerują co się zaraz stanie. (Inb4 w pierwszym przejściu miałem wiedźminkę albo cesarzową ale niesmak i tak pozostaje).
    Pewnie mógłbym jeszcze coś wymienić, ale mi uleciało z głowy. A teraz Inb4 dla ludzi, którzy mi będą doradzać mody, albo mówić żebym nie grał skoro to takie gówno. Nie o tym jest ta nitka, uwielbiam gry ale dostrzegam ich wady.
    I tak, wiem, ze część z tych problemów można rozwiązać modami. Moja instalka miała ostatecznie ponad 120 modów i części z powyższych problemów w niej nie uświadczyłem. Ale części modami się nie da naprawić na tą chwilę. Po prostu dostrzegam minusy ciesząc się plusami. Dalej jest to jedno moich ulubionych dzieł kultury. W cudowny sposób domyka historię z sagi (zakończenia sagi nie znoszę), uchwyca to coś z książek co sprawia, że to dla mnie tak wyjątkowa historia. Dla samej sceny gdy Geralt spotyka Ciri na wyspie mgieł mógłbym dostać produkt z 10 razy dłuższą listą wad. Ta gra jest w moim headcanonie i w kontekście książek sprezentowała mi niesamowite przeżycia. Jedyne w swoim rodzaju. Nie potrafię ubrać w jakieś krótkie słowa o czym są książki. Być może można się pokusić o tezę, że o bezwarunkowej przyjaźni i bezwarunkowym poświęceniu w ramach tej przyjaźni. Tak czy siak wydaje mi się, że wiedźmin jako gra potrafi świetnie zreplikować to lub inne przesłanie wyłaniające się z książek i świetnie oddać ich ducha. Ale gra 10/10 to na pewno nie jest.

    • @MrNobody-dq2vj
      @MrNobody-dq2vj 10 месяцев назад +15

      Odnośnie 1 i 2 pkt, to rozumiem że chciałbyś zaczynać grę z najlepszym ekwipunkiem i w pełni rozwiniętym bohaterem czy jak ?

    • @tomaszzegota3443
      @tomaszzegota3443 10 месяцев назад +4


      Ten problem można zaadresować na wiele sposobów.
      Pierwszym jest taki jaki kiszak podał na którymś ze streamów czyli użycie formuły soulslikowej gdzie poziom trudności jest przerzucony na gracza. W taki sposób zrobili to twórcy moda wircher 3 enhanced edition gdzie zaczynasz w pełni rozwiniętym geraltem a alternatywny gear znajdowany w świecie pozwala np. na użycie alternatywnych sposobów walki z danymi przeciwnikami.
      Drugi sposób był zaimplementowany w wiedźminie 2 gdzie ekwipunek z poprzedniej części jest best in slot przez znaczną część rozgrywki.
      Trzeci sposób był np. w gothic 2 czy w wiedźminie 1, który uzasadniał słabość geralta w sposób fabularny.
      Czwarty sposób był zaaplikowany np. w serii baldurs gate gdzie druga część po prostu stawiała przed graczem znacznie silniejszych przeciwników z odpowiednim uzasadnieniem w logice świata i przedstawianej historii
      Pewnie tych sposobów by się jeszcze parę znalazło. Przy wiedźminie 3 twórcy zdecydowali się na najmniej sensowną metodę czyli zignorowanie problemu, zresetowanie poziomu siły postaci i brak żadnych uzasadnień licząc na to, że gracze to zignorują.

    • @MrNobody-dq2vj
      @MrNobody-dq2vj 10 месяцев назад +8

      @@tomaszzegota3443 1) Tutaj myślę że kwestia indywidualna zarówno jeden jak i drugi system(ten w grze, gdzie siła postaci zależy od eq) miałby swoich zwolenników osobiście wolę rozwiązanie z gry.
      2)Nie wyobrażam sobie w grze RPG nie zmieniać eq przez kilkanaście godzin gry, akurat ten aspekt w W2 mocno mi się nie podobał, ewentualnie dać na start wiedźmiński rynsztunek wilka, z możliwością jego upgradu.
      3)Geralt ledwo co odzyskał pamięć l, myślę że drugi raz ta sztuczka by nie przeszła 😉
      4) Nie wiem jakby można było w wiedźminie wytłumaczyć czemu utopce czy ghule są silniejsze w 3, chyba że od razu na Geralta rzucić ogary gonu i wampiry wyższe :P
      Też myślę że sposobów by było jeszcze sporo i każdy ma jakieś zalety/wady i myślę że twórcy rozważali je różne, i uznali że taki będzie najlepszy

    • @tomaszzegota3443
      @tomaszzegota3443 10 месяцев назад +3

      @@MrNobody-dq2vj
      Ja myślę, że wcale nie wybrali najlepszego tylko najłatwiejszy i najtańszy w implementacji.
      Biznesowo może i podjęli dobrą decyzję bo dowieźli produkt ale finalnie po latach zamiast produktu bliskiego ideałowi mam grę z masą usterek, które ciężko załatać nawet jak się poświęci dziesiątki godzin na wgrywanie modów

    • @goqnogkowol
      @goqnogkowol 10 месяцев назад

      autorze komentarza, mozna na pv, jakis dc czy cos? bo sekcje komentarzy u kiszaka są tak skonfigurowane że wywalają mi dłuższe komentarze bez powodu

  • @jerekp
    @jerekp 10 месяцев назад +8

    Wiedźmin stoi fabułą i tyle. Ponownie ogranie to jak oglądanie jeszcze raz tego samego filmu, czytanie ponownie książki. Z jakiegoś powodu do niektórych rzeczy wracamy.

    • @MrNobody-dq2vj
      @MrNobody-dq2vj 10 месяцев назад +3

      Szczególnie że wychodzi dużo nowych gier czasami nie ma czasu ograć nowości a co dopiero wracać do starej gry i jeszcze tak ogromnej jak W3

  • @oskarlapuszek
    @oskarlapuszek 10 месяцев назад +2

    Co do zmiany wyglądu Geralta w 3 części, pytałem o to redów na jednym spotkaniu, czemu tak wizualnie się "zestarzał" między 1 a 3 pomimo będąc wiedźminem. Odpowiedzieli że jego zmiana wyglądu ma pokazać zmianę podejścia do życia - większą chęć skupienia się na Ciri i Yen i spokojnego życia razem, staje się bardziej dojrzałym emocjonalnie a nie na byciu cynicznym Geraltem z książek.

  • @Ifan_Ben_Mezd
    @Ifan_Ben_Mezd 10 месяцев назад +11

    Witam. Wiedźmin 3 jest genialnie napisaną grą fabularnie, moim zdaniem bije na łeb każdego Gothica czy skyrima pod tym względem. Owszem wieśkowi do BG3 czy Divinity 2 troszkę brakuje ale mimo wszystko i tak questy są dużo bardziej ciekawe niż w gothicku czy w każdej grze bethesdy. Jeśli chodzi o replayability wiedźmin faktycznie jest grą na dwa przejścia gdzie skyrim czy gothic pokonał mnie po paru dniach grania, do tego stopnia że nigdy więcej w nie nie zagram.

  • @arturpawlaczyk6857
    @arturpawlaczyk6857 10 месяцев назад +3

    Jest na odwrót czesto,Ludzie którzy mają w grach typu lol ,cs parę tysięcy godzin wyzywają te gry i nienawidzą i dalej w nie grają a takie gdzie przejdziesz raz i maja mile wspomnienia będą wspominać już o nich dobrze do końca życia.

  • @D1arecki
    @D1arecki 10 месяцев назад

    Prawda, że można punktować wiele elementów gier i jest to jak najbardziej na plus. Pytanie czy w ogólnym rozrachunku daje właśnie te emocje. Każdy produkt tego typu (gra, film, książka, muzyka) bazuje właśnie na naszych emocjach. Jeśli gra podczas ogrywania daje mi te pozytywne emocje albo odpowiednio balansuje nimi to można uznać to za element który definiuje dobrą grę albo przynajmniej zaznaczyć ten fakt. Koniec końców gra jest po to by można w niej dobrze spędzić czas (pomijając ludzi którzy na tym zarabiają bo mogą mieć zupełnie inne spojrzenie na tę sprawę). Mogę ograć w pełni Wiedźmina 3 i zakończyć historię ze łzami w oczach czy też ogrywać strzelankę po parę razy bo zabijanie cyfrowych postaci daje mi upust negatywnych emocji czy też robiąc swoją postać i tworząc swoją własną historię. Wszystko zależy od tego jaki gatunek gier ogrywamy i na co należy zwrócić uwagę. Przecież nie oceniamy książki kucharskiej dlatego, że nie ma fabuły, ani książki fabularnej ponieważ nie daje nam przepisu na życiowe zagadnienia. Nie oczekujemy też, że komedia wywoła w nas element grozy czy od porno by miał rozbudowaną historię. Więc jeśli oceniamy grę to najpierw trzeba ustalić jaki to typ gry, a później według tego ją wypunktować i czy spełnia swoje założenia. Czyli Wiedźmin 3 jako RPG jest beznadziejny, jednak jako gra akcji/fabularna jest świetna moim osobistym zdaniem.

  • @Varvi47
    @Varvi47 10 месяцев назад +4

    Naprawdę nie ma tu fragmentów debaty gdzie ze 100 osób na czacie mówiło Kiszakowi, że się myli pod paroma względami walki i mechanik xD

  • @freefalin4402
    @freefalin4402 10 месяцев назад +9

    Witam, jako fan wiedźmina który przeszedł grę wielokrotnie musze stanąć w obronie mojego tytułu. W Wiedźmina nie gra się dla mechaniki są to osobne historie które możesz niekiedy przechodzić na rożne sposoby. Jest dużo tam zmiennych na których możesz budować osobna historie CDP RED w bardzo dobry sposób trzyma napięcie w każdej historii nawet głupia misja z patelnią w wiedźminie 3 ma jakiś sens dla prawdziwych wyjadaczy. Mało osób wie, że tajemnicza postacia ktora zabrała patelnie jest Talar z wiedzmina 1 oraz 3 takich smaczków jest wiele w wiedzminie i własnie one buduja klimat gry. Kiszak jedyne na czym sie skupiasz to mechanika gry ktora dla mnie jest nieistotna ta gra mogla by polegac tylko na rozwiazywaniu problemow npc za pomoca dialogu a dzieki dobrej histori była by grywalna wciaż dla samego klimatu tak samo jest z gra The walking dead masz tam mechanike? Nie masz historie rozterki którymi cie gra obdarowuje musisz podjać jakies trudne decyzje ktorych w zyciu nie masz. Jest wiele przykładów wiedzminie ale dam może znany gdy spotykamy na szlaku wiedzmina z innej szkoły kota
    Mamy rozterke czy mordować go za popełniony czyn jakim było zamordowanie calej wsi czy oszczedzić go po wytlumaczeniu ze nadziali go na widły. Wiedzmin 1/2/3 to gra niekompletna mechanicznie bo wszystko idzie unikac jebanym ctrl-em ale decyzyjnosc wplywa na przebieg gry i zaciekawia w bardzo dobry sposób i fakt! nie wplywa to znacząco na zakonczenie gry ale jednak zawsze jeden dialog wiecej który skłania do refleksji czy napewno dobrze wybrałes . Przeszedłem wiedzmina 1/2 nie śpiąc z Triss tylko po to żeby sprawdzić czy Yen sie na geralta wkurwi w wiedzminie 3 i wyrzuci łożko za KM ( Spoiler nie wyrzuci opluty zostalem za takie poswiecenie kurwa " ) Dla mnie soulsy to gra nudna próbowałem sie przekonać do niej wielokrotnie gry speedrunnowales w dawnych czasach ta grę mechanika dla mnie jest nudna historii nie ma żadnych i gre trzyma jedynie mechanika ktora też jest łopatologiczna i polega głownie na dodge+ attack :P Dla ciebie każda gra musi być do speed runowania inaczej jest gownem tak samo jest z gra która nie ma mechaniki dobrej walki . Są gry które musza polegac na walce bo nic innego sobą nie reprezentuja i takimi sa soulsy są gry ktore mogą mieć chujowa mechanike ale maja zajebista historie i to jest wiedzmin ale musisz zaglębić sie w historie być ciekawym jej z nastawieniem że gra musi miec mechanike a bez tego ani rusz nigdy nie bedziesz czerpał radosci z gry :) Pisze to w aucie na swiatłach mogą pojawić sie błedy ale już miałem dosc pierdolenia że soulsy to gra marzenie bo maja też swoje problemy :)

    • @MrNobody-dq2vj
      @MrNobody-dq2vj 10 месяцев назад +3

      Od siebie dodam, że wybory moralne jakie podejmujemy w grze rzadko kiedy da się rozdzielić na zły/dobry, i niekiedy wybory te niosą ze sobą nieoczekiwane konsekwencje o których nie możemy mieć pojęcia w momencie dokonywanie tego wyboru co jest fajne (wybór z uwolnieniem ducha ze szepczącego wzgórza)

  • @lethorin2063
    @lethorin2063 10 месяцев назад +1

    Jeśli chodzi o Wiedźmina jestem ogromnym fanem serii książkowej jak i growej. Bardzo dobrze mi się grało. Fabuła była dla mnie interesująca, regrywalność subiektywnie nie była problemem, przeszedłem grę wielokrotnie zmieniając sobie buildy postaci itp, ale prawdą jest, że są tytuły, które robią to lepiej, co nie znaczy jednak, że tak jak mówisz w Wiedźminie nie istnieje tworzenie buildów. Jest to nie prawda, ja przechodząc grę grałem pod różne znaki, grałem buildami, które łączyły znaki z mieczami itp. Przykładowo robiłem build pod igni, który wysadzał przeciwników którzy umierali od obrażeń od ognia. Robiłem build pod Axii gdzie przeciwnicy zauroczeni znakiem dostawali stuna i po śmierci przenosili stuna na kogoś innego. Da się wiele rzeczy tam wymyślić. I zdaję sobie sprawę że ta gra jest łatwa lecz nie zmienia to faktu, że da się postać budować na wiele sposobów. Subiektywnie przyjemnie było przechodzić grę ponownie tak jak lubię obejrzeć/przeczytać przykładowo LOTRA czy inną książkę lub film wiele razy. Wiedźmina lubię równie mocno co Gothica, który też nie oferuje dużych zmian przy ponownym przejściu. Zmieniają się wyłącznie buildy postaci dokładnie tak jak w Wiedźminie, a mimo to na tłukłem w obu seriach bardzo dużo godzin ponieważ po prostu uwielbiam te światy. Jeśli chodzi o argument z brakiem kreacji otaczającego świata to totalnie uważam że nie masz racji. W grze kreujesz świat, przykłady, questem pobocznym decydujesz kto wygra wojnę na kontynencie. Decydujesz o losie Surwiela Juniora, decydujesz kto zostanie królem na Skellige, decydujesz o losie Olgierda w Sercach z Kamienia, Decydujesz o losie rodziny Barona, przykładów jest mnóstwo, i tak wpływają one na grę, następnym razem przejeżdżając np. przez kasztel czy jakąś wieś natrafisz na eventy związane z zakończeniem wątku Barona. To samo z wynikiem wojny. Możesz spotkać Juniora i dowiedzieć się o jego losie. Akurat pod tym względem Wiedźmin wypada bardzo dobrze. Co do powtarzających się elementów graficznych, nie zgodzę się, nie było to specjalnie uderzające podczas gry. Zdecydowanie mocniej odczuwalny problem był w Cyberpunku gdzie potrafiłem iść ulicą i minąć 10 identycznych dzieciaków. Podsumowując, personalnie Wiedźmin jest świetny ale rozumiem dlaczego ktoś może uważać inaczej.

  • @smq_q7899
    @smq_q7899 10 месяцев назад +1

    Jeden z tych materiałów gdzie wchodzę tylko poczytać komentarze xD

  • @godlik3r304
    @godlik3r304 10 месяцев назад +5

    Gry RPG kończy 5-10% graczy więc replayability dla większości osób nie ma nawet zastosowania.

    • @ddwazlote
      @ddwazlote 10 месяцев назад +2

      Elden Ring i Dark souls 3 skończyło około 40% graczy, Wiedźmina 3 27%. Skąd wziąłeś te magiczne 5-10% (wiem że z dupy ale pytam z ciekawości XD)

    • @godlik3r304
      @godlik3r304 10 месяцев назад

      @@ddwazlote Mam na myśli prawdziwe gry RPG skupione na fabule, nie action rpg.

    • @ddwazlote
      @ddwazlote 10 месяцев назад

      I jak się ma twój komentarz do filmu skupionego na wiedźminie? Wiedźmin jest prawdziwym rpg czy nie?@@godlik3r304

    • @godlik3r304
      @godlik3r304 10 месяцев назад +1

      @@ddwazlote A ile osób skończyło Wiedźmina 3 + obydwa DLC?

    • @ddwazlote
      @ddwazlote 10 месяцев назад

      Jeżeli ludzie nie chcieli przechodzić dlc to widocznie gra jest nudna i przydałoby się poprawić gameplay żeby mieć lepsze replayability. Jeżeli długa i trudna gra z dobrym gameplayem jak elden jest kończona przez większą ilość graczy to chyba coś jest na rzeczy. 😁@@godlik3r304

  • @Agreel
    @Agreel 10 месяцев назад +2

    21:05 Mogło być gorzej. Raz jak trafiłem na skrót TW3 (pochodzącego od The Witcher), aż pomyślałem, że mnie ominęła premiera Two Worlds 3. xD

  • @MNeHGames
    @MNeHGames 10 месяцев назад

    Hej, @Kiszak, odnośnie tego fragmentu: 1:07:04 to jeśli mówimy o monopolu w Internecie to zgoda, ciężko było by wprowadzić monopoliście systemy i strategie tłamszenia w zarodku nowych i wzrastających twórców. Jest to spowodowane tym, ze Internet jest obwarowany licznymi prawami oraz restrykcjami. Patrz: polityka YT, rozporządzenia i prawa państwowe itd.
    Natomiast w gospodarce działa to inaczej. Np: Taki Amazon wchodząc do Polski mógłby tak zaniżyć ceny na swoje artykuły, że takie Allegro nie wytrzyma presji i po kilku miesiącach by poszło z torbami bo dla Allegro obniżenie cen tak jak Amozon, na taki okres, jest niemożliwe przy zachowaniu podobnej jakości usług, a dla Amazona to tylko 1 z 100 rynków zbytu. Tutaj wchodzi skala, między globalną firmą a krajową firmą. Dodatkowo mogą się pojawiać różne nieuczciwe praktyki np: oferowanie przez monopolistę lukratywnych umów dla podmiotów współpracujących z mniejszą firmą aby odciąć ją od jakiejś usługi (transport, pakowanie, obsługa i utrzymanie maszyn, podebranie dostawcy) zależnie od branży. W takim przypadku jakość produktu traci na znaczeniu. Bo jeśli możesz kupić świetne buty za 1$ albo świetne buty za 100$ (bo monopolistę stać na obniżenie ceny o 99% np: przez 2 lata. to się robi nieciekawie)
    Dlatego dobrze że istnieją regulacje antymonopolistyczne, bo bez tego wielkie korporacje miały by jeszcze większy wpływ na rządy państw. (Patrz sprawa facebooka i Australii oraz wyłączenie im wiadomości z facebooka).

  • @pawepalcat546
    @pawepalcat546 10 месяцев назад +2

    Ja osobiście gry odbieram jako utwór artystyczny. Dlatego Wiedzminy mnie przciągają ale tylko pod kątem fabularnym. Tak jak było wspomniane jest to interaktywny serial i z takim podejściem do niego wracam ale rozumiem podejście stawiające na gameplay. Jeżeli gra stawia na gameplay odbijam sie od niej po 5-8 h ale to moje spaczone podejście "fabułka najważniejsza" hah. Lubie wracać do Wiedzmina bo lubie świat, tak jak Cyberpunka2077 czy RDR2. Poprostu dla wielu osób to miejsce które sprawia że czujesz sie jak w domu i dla tego boli krytyka tego dzieła. Dodatkowo ludzie traktują krytyke gier jako krytyke ich samych ale jest to pokłosie polaryzacji i ciągłych konfliktów nie tylko politycznych. Wracając do tematu. Krytyka gier tam gdzie są braki jest najlepszym sposobem do tego aby dostać jeszcze lepiej przypieczone mięsko.

  • @loczek42
    @loczek42 10 месяцев назад +4

    Serio @kiszak ty to już człowieku nie masz się do czego przyjebać -.- jak dla mnie Kabaret Monty Python

  • @lordpizza6329
    @lordpizza6329 3 месяца назад

    18:51 otóż tak jestem w stanie powtórzyć swoje przeżycie nawet i 20 razy bo właśnie tyle przechodziłem wiedźmina 3 i zawsze się rozklejam jak widzę ponowne spotkanie Ciri z Geraltem bo jestem w stanie sobie wyobrazić co czuł w tej chwili gdy ją zobaczył po bardzo długiej podróży by ją znaleźć 🥲

  • @pankruci
    @pankruci 10 месяцев назад +8

    Jestem gejem

    • @wolfy2011
      @wolfy2011 3 месяца назад +1

      Też lubię wiedźmina 3

  • @natanfiro
    @natanfiro 10 месяцев назад +1

    Siema Kiszak, zauważyłem zestawienie (jeśli tak to można ująć w słowa) 2 stron, graczy czysto nastawionych emocjonalnie do fabułki i emocji z nią związaną, jak i tych nastawionych na replayability. Chcąc lub nie chcąc sie wykłócać, zarówno jedna jak i druga strona ma racje. Posłuże się przykładem wielce bronionego wiedźminka, którego bronią zawzięci fani (zaznaczam że ani razu nie przeszedłem żadnej części a miałem kilka prób). Dla znacznej większości to co oni nazywają replay ability jest zapewne związane z nostalgią a nie czysto z gameplayem, chcą powtórzyć przygode (jak w moim przypadku powtarzanie fabuły gier z serii Uncharted, Infamous czy też titanfall 2). To co oni nazywają "replay ability" jest związane głównie z tym że pragną powtórnie odczuć te emocje które im towarzyszyły przy pierwszym przejściu produkcji. Z drugiej strony, zestawiając takich graczy z graczami dla których replayability to tak jak nazwa mówi, powtórne przechodzenie gier, gdzie gameplay może się diametralnie różnić tworzy sie pewnego rodzaju spór. Wynika on z tego że 2 różne rzeczy nazywane są w ten sam sposób. Ktoś mówiąc "przeszedłem diablo kilka razy" ma w głowie obraz tego że przeszedł i z każdym podejściem inaczej, ktoś natomiast mówiąc "przeszedłedłem Kangurka Kao kilka razy" (żeby nie narazić się wiernym obrońcom wiedźmina daje Kao) w głowie ma nostalgie związaną z tym co odczuwał. Z tego powodu rodzą się takie mini podziały i konflikty, ktoś myśli o jednym (nostalgii) a mówi o drugim (regrywalność) (w tym zdaniu mówie głównie o fabułkowcach)

  • @grzegorzniewadzi
    @grzegorzniewadzi 10 месяцев назад +1

    Witam Panie Kiszak. Dzięki takim surowym ocenom gier nabrałem nowego dystansu do samego odbioru danej gry. Przykładem może być tu CP77, na który wylało się szambo po premierze, dlatego nie robiłem sobie dużych oczekiwań pomimo tego, że kupiłem grę rok później. No i muszę przyznać, że miło się zaskoczyłem bo gra, którą miałem w głowie nie wyglądała aż tak źle jak ludzie o niej mówili... co wpłynęło pozytywnie na obiór gry. Jestem z reguły pesymistą i wolę się miło zaskoczyć niż odwrotnie. Tak samo traktuje Starfilda w którego jeszcze nie grałem ale im więcej negatywów o niej usłyszę to później będę miał lepszy odbiór 🤣 Wiem, że to głupie i to nie zmienia mojej słabej oceny o tytule ale przynajmniej nie czuje zawodu z rozgrywki czy fabuły🙃 Pozdro, krytyka jest potrzebna bo nie wszystko jest takie wspaniałe jak wygadują recenzenci, którzy dostają hajs za to co pierdolą. To nie recenzja tylko reklama. Elo

  • @ciekawygier9545
    @ciekawygier9545 10 месяцев назад +1

    Jeśli chodzi o regrywalność, to na wstępie proponuję zdefiniować również słowo "Grywalność", żeby nie mylić tych pojęć, w dalszej dyskusji.
    Pozdrawiam!

  • @WielkiFanROJOv13
    @WielkiFanROJOv13 10 месяцев назад +4

    Cześć. Relatywnie kiszak jest być może i dobrym graczem i się tym nieprzerwanie lubi chwalić, aczkolwiek budowanie egzystencjonalnie contentu youtubowego na narzekaniu na rewelacyjne gry jak diablo 4 powoduje ambiwalentny dysonans. Jednoczesne chwalnie gier takich jak to całe Path of Egsail to już bynajmniej niekonsekwentność. Przecież w tym całym poe tylko klikasz i nic więcej i jest to znacząco znany problem wśród profesjonalnych graczy. Narażanie własnego zdrowia dla klikania w gierkę, zaprawdę wystrzałowa gra. Największy streamer poe - zraziran nagrywał nawet o tym film. I to trywialnie ma być dobra gra? Ja wolę Diablo 4 bo nie jest to immortal tylko prawdziwa rozgrywka na najwyższym poziomie z wieloma plotami i wielce intrygującą fabułą.
    Path of egsail jest jak chiński telewizor z bazarku który pokazuje tylko jeden kanał. Diablo 4 natomiast jest jak komputer, który ma wszechobecny dostęp do całego internetu i dobrodziejstwa cywilizacyjnych mechanizmów inżynierii społecznej. I za takie rzeczy trzeba zapłacić i ja chętnie to zrobiłem a nie jak w poe że niby za darmo jak każdy chiński badziew a ekwiwalent pieniężny sublimatycznie i tak trzeba wydać żeby można było "grać" w to coś.
    To jest tak niezwykle zdumiewający makiawelizm tego marksistowskiego dzieciaczka co myśli że jest kimś bo się pobrudził jakimiś tatułażami.
    Te defetystyczne pojękiwania przerywane bekaniem nie mogą nazywać się recenzjął. Tyle w temacie.

  • @Pec3t
    @Pec3t 10 месяцев назад +2

    czekaj, dlaczego akurat 1000h to jest to kryterium, które decyduje o tym, że regrywalność jest dobra, albo nie? Zaryzykowałbym tezę, że taką ilość godzin w grach single (multi to inna kwestia) będą mieli jedynie gracze hardcorowi. Inna kwestia: przejście Doom Eternal to jest jakieś 8h. To co muszę, przejść ją powiedzmy 100 razy, żeby powiedzieć, że ma dobrą regrywalność? A jak mam ochotę przejść ją po prostu drugi raz, to już regrywalność nie jest dobra? Moim zdaniem jest, jeżeli mam ochotę wrócić do tytułu po jego ukończeniu, to jest dobre replayability. Może wrócę kiedyś jeszcze po raz trzeci... Jednak ze względu na to, że przeciętny gracz nie nawala tyle czasu w gry, co gracz hc, raczej ciężko oczekiwać, że do tytułu wróci się dziesiątki, czy setki razy. Po prostu nie starczy czasu.

  • @bombowiecPL
    @bombowiecPL 10 месяцев назад +6

    Gothic najlepsza polska gierka gałganiarze, chędożyć Biedźmina.

  • @lukaszslowikowski1001
    @lukaszslowikowski1001 3 месяца назад

    26:29. Co do low fantasy to niekiedy podział na high/low stosuje się w kontekście tego czy świat przedstawiony dzieje w "naszym" świecie czy w całkowicie fikcyjnym.

  • @vonpyra
    @vonpyra 10 месяцев назад +2

    Wiedźmin w Polsce to jak Elden Ring ogólnie. Gdzie akurat do ER jestem w stanie się o wiele mocniej doczepić niż do W3.

  • @viksonZ
    @viksonZ 10 месяцев назад +1

    A co sądzisz o Mount and Blade Bannerlord w kontekście RPG i Replay Ability?

  • @mikoajneronowicz582
    @mikoajneronowicz582 5 месяцев назад

    Mysia Wieża w Welen z Wiedźmina 3 jest mroczną i niepokojąca lokacją.. Przychodzi mi jeszcze do głowy next genowy Diabli Dół i kopalnia, opuszczony dwór na Spikeroog gdzie Wiedźmin miał do czynienia z Himem. Było trochę takich lokacji.

  • @105saphira
    @105saphira 10 месяцев назад +1

    W sumie z perspektywy czasu czuję że trochę wpadłam w pułapkę tego zbiorowego hypeu i zachwytu nad Wiedżminem 3. Nie żeby gra była zła i nawet miała mało wad (z głowy pamiętam błędy, marnujący czas zasyp kontrabandy, zwłaszcza w skelige i sety które zabijały przyjemność z lootu bo opłacało się tylko tworzyć sety) ale wiele elementów było po prostu ok jak walka czy rozwój postaci. Nie zgadzam się że ogólnie postaci niezależne są słabe ale gdy zaczęłam sobie przypominać wszystkch interesujących npc to okazało się, że raz często są z poprzednich gier, dwa jest ich dość mało jak na tak długą grę.

  • @hendelcp
    @hendelcp 10 месяцев назад

    Kiszak przegląda komentarze a instant gaming proponuje mi Ultimate Fishing Simulator 2. Doskonały dobór. Pozdro

  • @sashimomix5891
    @sashimomix5891 10 месяцев назад +2

    Papież polak też miał swoje wady ale na tle innych dał bym mu 10/10

  • @djbobo1635
    @djbobo1635 10 месяцев назад +3

    gdzie sie podzial komentarz dotyczacy fallouta 3 i gothica?

  • @ahenobarbus77
    @ahenobarbus77 10 месяцев назад

    Najlepiej brzmi „fantazj” bo smok na tarczy 😅😅😂😂😂

  • @oskinator16
    @oskinator16 10 месяцев назад +1

    36 minuta. Spłycenie zakończeń zrobili redzi z "sekretnym zakończeniem" w Cyberpunku z Johnym. Możesz jebać na Johnego, obrażać go, pluć mu na ryj, ALE jak powiesz w jednej misji JEDEN dobry tekst to odblokowujesz zakończenie. No jebłem głową w biurko jak się o tym dowiedziałem.

  • @xlselektor
    @xlselektor 4 месяца назад

    Late Game w wiedźminie to dla mnie był czysty ból.

  • @RejwenDeBlakberd
    @RejwenDeBlakberd 10 месяцев назад +3

    Pozdrawiam Mateusza oglądającego komentarze na streamie ❤

  • @WarframeCrunch
    @WarframeCrunch 10 месяцев назад

    7:01 Szczególnie jeżeli ceny gier podchodzą pod 250zł albo i ponad. Dlaczego mam wydawać 250zł dla 5-6 godzin gry? Przecież to się nie opłaca.
    Moimi najlepszymi wydanymi pieniędzmi było na Dark Messiah of might and magic, grałem w Demo widziałem na jakimś tam kanale że zaraz premiera i po prostu wiedziałem że to jest to w co chce grać. Najlepszy combat walki mieczem jaki kiedykolwiek powstał i nie ma lepszego, szkoda że nikt tego nie przeniósł do Skyrima jako mod. Przeszedłem grę ze 100 razy, różnymi klasami, jakimiś miksami, odkryłem parę canceli co pozwoliło mi na robienie kombosów to musiałem ograć jeszcze z 50 razy xD. Teraz grę powoli moduje tyle ile pliki gry mi pozwalają, balansuje rozgrywkę tyle ile mogę, balans broni, balans czarów. Ostatnio udało mi się dorobić uniki oraz tak jakby bieg w slajd, przez co gra była za łatwa jak grało się łucznikiem albo magiem, więc udało mi się zrobić że przeciwnicy szybciej biegają i przy okazji nie da rady tak łatwo uciekać od nich bo biegną mniej więcej tak samo jak ty.

  • @vernon882
    @vernon882 10 месяцев назад

    Jaki jest sens porównywanie gier online do gier single player?

  • @midasbadtouche
    @midasbadtouche 8 месяцев назад

    Wiedzmin 3 ma zajebiste replayability, bo w jednym playthru rucham Keire a w drugim nie XDD Nie można nazwać zmianą kreacji świata/ zmianą historii gry tego, że niektore cutscenki i dialogi bedą inne. Na całość historii zupełnie nie wpływa czy np wspomniana wczesniej Keira zginie czy nie, bo to po prostu dodatkowy NPC z paroma dialogami w bitce pod koniec gry. Gra ma z góry zarysowany kierunek fabuły, na którego elementy możemy lekko wpłynąć, ale żadna decyzja (oprócz zakończenia, gdzie wplyw na nie ma doslownie ostatnie pare dialogow ) nie zmieni przebiegu trzonu gry.

  • @miszczu969
    @miszczu969 10 месяцев назад +1

    Mój Ziomek grał w Assasin Valhalla i zaproponowałem mu Wieśka 3. Wykupione dodatki i ogólnie full gra do dyspozycji. Pierdolony rozegrał 600 godzin w grze, a nawet dodatków nie rozpoczął co mnie zszokowało, że tak się da wymęczyć grę.
    Do czego dążę 😅
    Jeśli ktoś gra w gry pokroju Assasin gdzie chodzi się po mapie od znajdźki do znajdźki to taki Wiesiek ma więcej do zaoferowania choć jest podobny. Jeśli ktoś gra w gówniane produkcje, a dostanie nieco lepszy produkt podobnego pokroju to potrafi to wciągnąć.
    Głównie wydaje mi się, że to chodzi o zakres przegranych tytułów. Jeśli ktoś gra mało i przegrał tytuły gierek licząc na palcu lub jest to fanatyk FiFY czy Fortnite to wystarczy przekonać się do czegoś nowego i kurwa wszystko wejdzie jakby było zajebiste. Nawet najgorsze gówno będzie fajne, jeśli ktoś gra w crapy, a potem muśnie zajebisty tytuł.

    • @notorious_one5659
      @notorious_one5659 8 месяцев назад

      To raczej niemożliwe. Fabuła + aktywności poboczne nie mogą zająć tyle czasu. Albo kolega jest jakimś retardem i grał na kierownicy albo grał jak Makuła bez mapy

  • @bogobooks
    @bogobooks 10 месяцев назад

    Bardzo dobra robota oby tak dalej. Do pieca tych pseudo recenzentów xD.

  • @amphoris9198
    @amphoris9198 10 месяцев назад +7

    Akurat co do Titanica to powiem, że jak dla mnie film był dosyć słaby. Jest to film który elementami jest mocny, ale niestety elementy te na tle całości nie są jakimś specjalnym ratunkiem dla całości. Tak, wpisał się jako kultowy do filmografii, tak ma wielu fanów i osób które są w stanie go oglądać wiele razy. Dla mnie jednak jest to film który jest na raz. Nie jestem jednak krytykiem, nie jestem osobą która zrobi jakąś złożoną analizę całego filmu. Oglądam dla przyjemności jak i gram dla przyjemności. Co do samego Wiedźmina. Uwielbiam jego uniwersum, przynajmniej książkowe, przy czym są jego elementy które jednak jestem w stanie ocenić w sposób krytyczny (na przykład zakończenie sagi było dla mnie wielkim nieporozumieniem). Jedyna gra z tego uniwersum w którą grałem to był Gwint, który zraził mnie tym, że niemal co większy patch zmieniała się cała mechanika decków i po takim patchu niemal zawsze trzeba było wymieniać połowę kart, o ile ich mechanika była jeszcze viable.
    W każdym razie, na początku jak zacząłeś mi się pojawiać w polecanych na yt byłem sceptyczny, jednak od tamtego czasu oglądam niemal wszystko bo widać, że jesteś osobą z własnym zdaniem która w dodatku wie o czym mówi. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału i pozdrawiam.

  • @radusieq2321
    @radusieq2321 Месяц назад

    Chlopie masz dwubiegunówke

  • @RazzorMr
    @RazzorMr 10 месяцев назад +5

    Cześć Kiszak. Zgodzę się z tym, że trylogia Wiedźmin nie jest dobrym RPG a szczególnie jak sie to porównuje z grami od PB typu Gothic pommimo faktu, że CDP się wzorował na Gothicu jeśli chodzi o aspekt żywego i reagującego na nasze poczynania świata co ostatecznie, też jakoś super nie wyszło jednak jest coś co sprawiło, że Wiedźmin 3 zrobił Rewolucynego moim zdaniem. Tak jak kiedyś była faza na skyrima jesli chodzi o otwartosć i duży świat to wiele twórców gier pry zapowiedziach swoich dzieł mówiło, że świat w ich grze bedzie o 20% większy niż w skyrimie jak np. przy wczesnych zapowiedziach Dragon Age 3 Inkwizycji(wtedy jeszcze 3 była w tytule) tak i Wiedźmin pokazał, że w misjach które są przerwą i zapchaj dziurą od wątku głównego da się wepchnąć naprawdę ciekawą historię z dialogami, wyborami ,intrygą i zwrotami akcji. W Wiedźminie 3 jest takich dużo Questów, nawet bardzo. Porównując to do wcześniej wspomnianego DA:I (2014) do W3(2015) jeśli idziemy sobie radośnie przez świat gry i zaczepi nas Strażnik zlecając nam zadanie w którym mówi, że Patrol Straży zaginął gdzieś w lesie i nie ma z nimi kontaktu po czym gdy zgodzimy się pójść do lasu by poszukać tego zaginionego oddziału to w Inkwizycji wiemy, że na miejscu nie będzie żadnych strażników tylko będzie grupa demonów do ubicia baaa nawet przed wyruszeniem w drogę już o tym wiemy natomiast w wiedźminie pójdziemy, zobaczymy zwłoki strażników które są pożerane przez ghule. Po szybkim uporaniu się z trupojadami Geralt sam wspomni, że to na pewno nie one sa za to odpowiedzialne, gdyż Ghule sa padlinożercami. Robimy śledztwo w którym np wychodzi, że ci strażnicy zgineli od broni białej i gdzieś znajdujemy rannego ocalałego który np mówił, że jeden z nich jest zdrajca i pracował dla Wiewiórek (Terroryści Elfi i Krasnoludzcy walczący o wolność). Mówi, że zdrajca ich tam specjalnie wprowadzał a Wiewiórki ich ubijali potem się jeszcze okazuje, że ten zdrajca był szantażowany i co tu z nim zrobić?. Przykład ten na szybko wymyśliłem, żeby pokazać jak średnio wyglądają misje poboczne w Wiedźminie a jak np. w Dragon Age'u Inkwizycji. Wiem, że Bethesda też tak eksperymentowała z wątkami pobocznymi już wcześniej tylko, że tam wątek główny był zapchaj dziurą. Wielu twórców w tym, np Ubisoft się wzorował na Wiedźminie 3 jeśli chodzi o ten apsekt.

  • @Pagos93
    @Pagos93 10 месяцев назад +1

    @Kiszak jaka gra dla Ciebie jest arcydziełem lub tak dobra, że możesz ją polecić każdemu i powiedzmy, że reklamować ją swoją twarzą?

    • @loczek42
      @loczek42 10 месяцев назад

      +1

    • @wojbas471
      @wojbas471 6 месяцев назад

      Seria From Software,Gothic 1,2( noc Kruka) oraz seria Baldur Gate 1,2,3. Kiedyś te gry wymienil

  • @kacper.2574
    @kacper.2574 10 месяцев назад +1

    Kiszak, czy ty kurwa słyszysz siebie samego? Dla Ciebie ponadprzeciętnie wymagający aspekt walki w grach jest mega istotny i dlatego tak nisko oceniasz Wiedźmina. Ktoś inny stwierdza, że wystarczy aby walka była przyjemna i niewymagająca i nie ma to dla niego wpływu na szczególne obniżenie oceny Wiedźmina. Ale jak ktoś inny wyraża opinię przeciwną, to HURR KURWA DUR, ja mam taką opinię, a on ma inną, i na chuj ją wyraża, i w ogóle co to za argument z jego strony? No może kurwa dokładnie taki sam jak twój tylko, że przeciwny.

  • @lydathegreat
    @lydathegreat 9 месяцев назад +1

    46:03 wszystko okej, ale tego pierdolenia o hajpowaniu wieśka przez głupich Polaków to ja nie zrozumiem nigdy XD przecież ta gra ma grubo ponad 90% na obu licznikach meta i powyżej 90 pozytywnych na steamie, to wszystko Polacy?

  • @sylwestercal1043
    @sylwestercal1043 10 месяцев назад

    Fajna muza w tle pozdr

  • @CzarnyZmij
    @CzarnyZmij 9 месяцев назад

    Czy Wieśmin 3 jest grą 10/10? - nie. Czy dała mi rozrywkę 10/10 - tak. Dal mnie to gra na zasadzie - daj mi dobrą historię, ale... ale było to dzięki kilu czynnikom - oczywiście jak na swoje czasy wyglądał zjawisko, o gameplayu- można powiedzieć tyle że był poprawny i jego główną zaletą był "nie przeszkadzać" (... chociaż pamiętam jak tłukłem jak poebany Eredina i dziwiłem się że pasek zdrowia przestał mu "zjeżdzać" bo musiał zadać mi cios żeby weszła scenka XD- niestey za bardzo wymaksowałem postać). Z perspektywy czasu myśle że kupił mnie wykorzystaniem historii i motywów które znam i lubię (tutaj czas spędzony z książkami zrobił swoje + na pewno każdego jednak cieszył, sukcec naszego, polskiego studia), uwielbiałem poboczne , nieraz mroczne historii których odkrywanie dawało mi radość. W listopadzie 2023 mam jednak większą chęć powrotu do Cyberpunka niż Wieśka - do tego pierwszego wracałem kilka razy i za każdym razem to byłą zupełnie inna rozgrywka.

  • @bartsoneq
    @bartsoneq 10 месяцев назад

    Całą dywagacje można podsumować słowami wielkiego ludologa Klocucha, cytując "3 Wiedźmin 3 Najlepszy".

  • @ZER0_SEV3N
    @ZER0_SEV3N 10 месяцев назад

    Zgadzam się z Kiszakiem, jednak nie zmienia to faktu że Wiedźmin 3 to jedna z moich ulubionych gier.

  • @Dail
    @Dail 10 месяцев назад

    Zostaw Wiedźmina w spokoju szatanie jeden w tatuażach! Słowacki napisał Wiedźmina i to jest nasze dobro narodowe! Antypolaku jeden! Walka Ci się nie podoba, a walczysz z ikoną polskiego gamingu! Wiedźmin, to obok Potopu Mickiewicza i Filmu Znachor, najlepsze co Polskę spotkało!

  • @Votalion
    @Votalion 8 месяцев назад

    A grales w Dragons Dogma?

  • @MMOFIRE
    @MMOFIRE 10 месяцев назад

    Z tym wiedźminem to jest różnie i zależy jakie kto ma doświadczenia. Grałem już a Dark Souls wiec mogę powiedzieć że Wiedźmin 3 ma gorszy system walki, ale kiedy zagrałem pierwszy raz w wiedźmina a wczensiej miałem 300h w skyrimie który systemu walki nie miał tylko system zadawania obrażeń to wiedźmin wypadał naprawdę dobrze 😂😂😂

  • @fenikstfb
    @fenikstfb 10 месяцев назад +1

    Komentarz odnosi się tylko do pierwszych minut filmu i tego, co jest mówione na live'ach, a materiał obejrzę w pracy ^^
    Oczywiście, że oglądam całe filmy. Nawet jeżeli nie zawsze pasuje mi styl prowadzenia materiałów to jednak oglądając je w pełni akceptuje to, że mogą występować elementy, które mi nie pasują. Co do wiedźmina, niestety muszę się zgodzić z replay-ability, gdyż z trzecią częścią mam tak, że cholernie chciałbym ograć go jeszcze raz, z powodu tego, że gdy pierwszy raz grałem w dodatek krew i wino, to skipowałem wszystkie side questy i ograłem fabułę, a chciałbym jednak zobaczyć jak wykonali side questy. Niestety czuję ogromny opór, gdy tylko tę grę odpalam, podjąłem wiele prób i ta gra jest cholernie toporna i nudna przy każdej z nich. Swoją drogą wątek fabularny w wiedźminie był co najwyżej przeciętny, a jedynie w dodatku ,,Serce z kamienia" był według mnie dobry.

  • @TheXichu
    @TheXichu 10 месяцев назад

    Ostatecznie i tak każdy z tu komentujących może mieć własne priorytety i wyznaczniki, którymi będą się kierować przy osobistych rankingach gier. Nie do końca rozumiem skąd powstało aż takie oburzenie na temat czyichś preferencji. Kiszak to osoba jedna z wielu na świecie i jego preferencje nijak nie mają wpływu na wasze. Jeśli stawia on regrywalność jako jedną z głównych składowych to jest jego osobisty wybór, a u innej osoby takim elementem może być fabuła, i ta osoba również będzie miała rację, ponieważ to będzie jej i tylko jej wytyczna.

  • @kamilbuszta6596
    @kamilbuszta6596 10 месяцев назад

    "W3 to warcraft 3, to był zawsze warcraft 3" oj tak byczq +1

  • @mudzekmudzkowski5320
    @mudzekmudzkowski5320 9 месяцев назад

    pewnie tego nie przeczytasz ale według mnie wiedzmin 3 ma replayability jednakże tak wysokie replayability trafia w wąskie grono graczy które poprostu lubią klimat tej gry i pomimo że robią te same rzeczy już 10-15 raz czują z tego satyfsakcje jednak jest problem ponieważ scieżek wyboru w wiedzminie jest bardzo dużo ale nie ma w nich losowości więc nie robiąc gry za każdym razem na 100% jej regrywalność bardzo spada ja np mam w wiedzminie 3 500 godzin a moj kolega 1000 i dobrze bawie sie pobierajac mody ktore daja nowe pojebane bronie czy urozmaicaja rozgrywke lub zmieniaja palete barw przez co odczuwa sie klimat w grze kompletnie inaczej bo nowigrad nie jest juz zajebiscie kolorowym i wesolym miejscem i odczuwam wiekszy mrok w grze

  • @cysqwa6172
    @cysqwa6172 10 месяцев назад +1

    W sumie, jeżeli chodzi o dobrą regrywalność to dobre będą wszelkie sandboksy typ Mount&Blade. W 2 nawet im się udało jako taki wątek fabularny wcisnąć a Imo Viking Conquest to bardzo dobry miks strategii, RPG i gry akcji.

  • @Jasiuoko666
    @Jasiuoko666 8 месяцев назад

    Nie wyobrażam sobie ogrywać np 20 razy wiedźmina. Musiałbym chyba calu rok grać

  • @melkorn9860
    @melkorn9860 10 месяцев назад

    System w walki w wiedźminie to dno ale nie zgodzę się z stwierdzeniem, że build pod znaki jest agrywalny. Akurat Igni jest mega niezbalansowane bo ticki podpalenia biją % max hp potwora. Czyli na niskim poziomie podchodzisz do wywerny na śmiertelnym i podpalasz ją za kilka k dmg. Jedyną trudnością są potwory z odpornością na podpalenie np golemy. Oczywiście na wyższych lvl może coś się zmienia....Nie wiem bo nigdy nie ukończyłem Wiedźmina 3, miałem kilka podejść i za każdym razem odpadałem przed Skellige. Ładna graficzka i fabułka to jednak za mało. XD

  • @bielenka793
    @bielenka793 2 месяца назад

    Wiem że sie narażam, ale chce wiedzieć. Jacy Apostołowie? Zainteresował mnie ten tytuł, choć nie wiem czy to książka, gra czy jakiś inny film bądź serial. Od dawna siedze w temacie Dark Fantazy i jara mnie ten gatunek, więc jak ktoś by sie podzielił ze mną wiedzą na temat wspomnianego tytułu i paroma innymi sugestiami to z góry dziękuję za te wiedze.

  • @sollozym
    @sollozym 10 месяцев назад

    Wiedźmin 3 jest tylko dobrą grą. Ma mega pusty i nudny świat, zadania są dość proste polegające na szukaniu śladów zmysłem. Kupiłem go na premierę wersje ps4 a dopiero udało mi się go skończyć w marcu tego roku na ps5. Jedynkę lubię bo grałem gdy byłem w gimnazjum.

  • @Majestic_Dwarves
    @Majestic_Dwarves 6 месяцев назад +2

    Żałuję że nie byłem na tym streamie xD jako ktoś kto ma 700 godzin w wiedźminie 3 i uważam ze ta gra ma wiele świetnych rzeczy które powodują ze chcesz zagrać jeszcze raz!. Chocby fabuła która wciąga i chcesz znoeu ją przeżyć!. Lub wiele buildow w których możesz inaczej rozegrać swoją rozgrywkę choćby hmm chcę sprawić by znaki byly mocne! Lub by połączyć ataki z znakami 😅! . Oraz używać głównie alchemi. Według mnie wiedźmin w 100% zasługuje na 10/10. Ale z drugiej strony dla mnie solusy są jednorazowe nigdy nie chciałem tych gier przechodzić drugi raz więc tk subiektywne

  • @TheMashala
    @TheMashala Месяц назад

    Trafiłem tutaj wraz z odkryciem Technika Kowala i im więcej materiałów oglądam tym bardziej się boję że żyje w symulacji bo co materiał tylko zgadzam się ze zdaniem Kiszaka i zaczynam się tego bać xd

  • @gandalfrozowy1130
    @gandalfrozowy1130 10 месяцев назад +1

    Oj Kiszaczku. Ciągle taki praworządny. Masz klapki na oczach i niczego nie łapiesz. Naprawdę myślisz że gówniane recenzje na PL youtubie to tylko zbieg okoliczności? To o wiele grubsza sprawa niż możesz sobie wyobrazić. Niedługo wszyscy się dowiedzą a potem nadejdzie wojna. WOJNA Mati, a ja lubie poprostu stać po stronie zwycięzców.
    A tak serio to dobrą robotę odwalasz i pozdrawiam.

  • @MultiMaule
    @MultiMaule 10 месяцев назад +1

    Co ty gosciu gadasz... ja w wiedzmina gram kilka lat tak ja kw resident evil, wtedy kiedy mam ochote. Po tym co gadasz łatwo wyczuć że nie tylko nie ograłeś wiedzmina wystarczająco, ale chyba w ogóle nie grałeś? Po co grać w wiedzmina drugi raz? To gra która w przejsciu na 100% ma tyle godzin że musisz nudzić sięw życiu żeby to zrobić :D

  • @patryksidorko5557
    @patryksidorko5557 10 месяцев назад +4

    Świetny materiał jak zawsze ale jako kinoman musze miec lekka uwagę bo jednak tytuły filmów które wymieniles jako obowiązkowe takie jak zielona mila czy skazani na shawshanl to sa w sumie takie filmowe odpowiedniki wiedźmina czyli produkcje które głównie opieraja sie na emocjach a czysto filmowo nie wychodzą z przecietnosci moim zdaniem Seven to już jednak inny kaliber ale i tak barsziej do tego porownania do soulsow pasowalby nw Obywatel Kane ojciec chrzestny czy czas apokalipsy

    • @wojbas471
      @wojbas471 10 месяцев назад

      Czas Apokalipsy nie jest mainstreamowym filmem??

    • @patryksidorko5557
      @patryksidorko5557 10 месяцев назад

      @@wojbas471 Nw jak to sie odnosi do tego co napisałem ale tak czas apokalipsy mozna uznac za mainstreamow klasyk

  • @ZipperZbieracz
    @ZipperZbieracz 10 месяцев назад +1

    Warto jechać z krytyką Wiedźmina! Nie każdy musi się zgadzać, ja np. bardzo się nie zgadzam że Wiedźmin 3 jest zbyt kolorowy. Ale warto bo może to dotrze do kogoś w game-devie i remake Wiedźmina 1 będzie dzięki temu lepszy.

  • @kiro6426
    @kiro6426 7 месяцев назад

    Kiszak otworzył mi oczy jeśli chodzi o gry z uniwersum wiedźmina, sam byłem w nie ślepo zapatrzony, teraz rzeczywiście potrafię dostrzec niedoskonałości owych tytułów

  • @jelen1649
    @jelen1649 10 месяцев назад

    Kiszak wyraził swoje zdanie co widzę nie spodobało się wielu fanom, a ja powiem inaczej uważam że nie istnieje idealny RPG, zawsze można do jakiejś gry się przypierdolić. Gothic miał wady, wiedźmin miał wady, fallout miał wady i generalnie każda gra ma jakieś wady. Ideału nigdy się nie osiągnie, grunt żeby było dobre sprawiało radość i gracz coś wyniósł z danego tytułu. Nie da się zrobić produktu który się spodoba wszystkim w stu procentach.

  • @ztejstronymarcin
    @ztejstronymarcin 10 месяцев назад +1

    1:04:43 Nie 8 milionów ludzi, tylko jest napisane 8 MILIARDÓW ludzi. 8 Milionów to 8 000 000 vs 8 Miliardów 8 000 000 000. :) Na ziemi nie jest 8milionów ludzi, tylko 8 miliardów ludzi. Już miałem nawet tego nie pisać bo nie chce mi się drążyć sprawy, ale wyłącznie chciałem wyjaśnić.

    • @dustandbones6389
      @dustandbones6389 10 месяцев назад

      Coś pojebałeś, jakie 8 milionów?

    • @patrickcnapek9271
      @patrickcnapek9271 10 месяцев назад +4

      Nie wiem o czym mówisz, przecież 8 milionów jest

    • @tamagoczek
      @tamagoczek 10 месяцев назад

      Że ktoś się na to złapał xD

    • @ddwazlote
      @ddwazlote 10 месяцев назад +3

      8 miliardów jest w całym wszechświecie, na ziemi tylko 8 milionów.

    • @patrickcnapek9271
      @patrickcnapek9271 10 месяцев назад +1

      @@ddwazlote o a o tym to mnie nie uczyli, dziękuję za poprawienie szanowny panie ludologu.

  • @pawelnfm
    @pawelnfm 10 месяцев назад

    Niedlugo chyba zaczna wychodzic cenzogeralty z ludologicznego discorda.

  • @Leelareso
    @Leelareso 10 месяцев назад

    wow 178/36 nie jest tak źle z łapkami xD

  • @michalwisniewski8033
    @michalwisniewski8033 10 месяцев назад +4

    Widac ze nie masz pojecia o wiedzminie
    Gralem we wszystkie czesci na wszystkich platformach
    Porownywane wiedzmina do gothica czy soulsow pokazuje ze nie masz pojecia o czym gadasz
    Nie jestem ultra fanem wiedzmina ale takie bzdury gadasz ze sluchac sie nie da

  • @Jobbyfon
    @Jobbyfon 10 месяцев назад

    Ja Wiedźmina 3 pierwszy raz z oporem przeszedłem.. Tak ledwo ledwo. Nigdy więcej..

  • @WarframeCrunch
    @WarframeCrunch 10 месяцев назад

    10:08 A dlaczego ty nie lubisz Death Metalu skoro mi się podoba?
    Przytaczając słowa EDa: "Not everyone likes metal, FUQ THEM!"

  • @samobeznadziejny7753
    @samobeznadziejny7753 10 месяцев назад

    Wiedźmin JEST postmodernistycznym fantasy. Andrzej wziął na tapet motywy z fanatasy i każdy z nich wprowadził do wiedźmina przy tym go srogo modyfikując. Np. wątek Geralt i Yennefer. Geralt wypowiada życzenie by ona i on byli ze sobą na zawsze. W klasycznym fantasy byli by szczęśliwi i tak dalej i tak dalej. Andrzej napisał ich w taki sposób, że z tego wyszła koślawa i lekko toksyczna relacja dwóch osób.
    Ale to książki. W grach przykładem jest rearanżacja legendy o Panie Twardowskim w Sercach z Kamienia.
    A poza tym Wiesiek to film interaktywny pzdr600

  • @remo.5286
    @remo.5286 10 месяцев назад +6

    Sprzedam Opla

  • @Krasnal428
    @Krasnal428 8 месяцев назад

    A ja nie wiem czy się zgodzę, że soulslike w świecie wiedźmina ma taki duży sens. Soulslike'i srają przeciwnikami co 20 metrów a jednak to tak nie wygląda świat wiedźmina. Z perspektywy pojedynczych walk czy bossów to to byłoby zajebiste ale jednak imo by nie pasowało do tego uniwersum generalnie. W wiedźminie 3 pojedyncze walki mają po 10 mobów ale jednak nie są zbyt gęsto umieszczone co chyba lepiej oddaje te uniwersum.

  • @szym__czok
    @szym__czok 10 месяцев назад

    dobra dymiarnia teraz w pokoju jest

  • @sebastiankalinski2718
    @sebastiankalinski2718 10 месяцев назад

    Gry od cdp'u są dobre pod kątem fabularnym. Jeśli fabuła dla Ciebie jest mało istotna - gry będą słabe.
    Wydaje mi się, że WSZYSTKIE ich gry, a zwłaszcza cyberpunk bylyby lepsze jako tellatale. Oczekiwanie regrywalności od interaktywnego filmu z, w najlepszym przypadku, średnimi mechanizmami rozgrywki, jest bezpodstawne.
    Dlatego rozumiem Twoje podejście.
    Osobiscie lubię je ograć raz, najlepiej po 2-3 latach od premiery, żeby były grywalne.

  • @VolgartFromHell
    @VolgartFromHell 10 месяцев назад

    Kiszak pozdrów Fenixa, bo Wiedźmin 2 to jego ulubiona gra. :)

    • @FenixxReaper
      @FenixxReaper 10 месяцев назад

      oj volgart volgart jaka ulubiona jak nawet w top5 moim nie jest xd

  • @rockybrasco1376
    @rockybrasco1376 10 месяцев назад +1

    Wiedźmin 3 to nudna gra z drewnianym systemem walki.
    Wiedźmin 2 to tak jak Polski film - zapomnieć.
    Wiedźmin pierwsza część najlepiej oddała klimat książki.

  • @rsBadro
    @rsBadro 10 месяцев назад

    Soulsy szesc razy na jednym streamie? To ja daje wyzwanie dobic do ng7 na jednym streamie

  • @czarekk3798
    @czarekk3798 10 месяцев назад +2

    Czego ten kiszak się tak dopierdala do wiedzmina. Przecież wiadomo ze to najlepsza gra we wszechświecie a może nawet i w Europie. Powiem dlaczego, co i jak tylko wrócę z roboty elo.

    • @wojbas471
      @wojbas471 10 месяцев назад

      Zła kolejność najpierw mówi się w Europie a potem we wszechświecie

    • @Muhammad_Sumbul555
      @Muhammad_Sumbul555 10 месяцев назад

      ​@@wojbas471o to chodziło XD

  • @taboret4908
    @taboret4908 10 месяцев назад +2

    A mi sie podoba

  • @rubens9427
    @rubens9427 10 месяцев назад

    Te buildy w Wiedźminie 3 to było nieporozumienie.

  • @kontownikssxx
    @kontownikssxx 10 месяцев назад

    Mnie irytuje system expa w tej grze, mając 3 lvl opłaca ci się głupie zadanie zrobić z podpalaczem i dostajesz więcej expa, niż zabicie wiwerny bijąc 15 minut co ma przewagę poziomową i nic nie dostajesz za nią, ta gra pluje w pysk każdemu graczowi co lubi expić na mobach i uwielbia grind, stale gra wymuszała na mnie że mam robić fabułę i robić zadania, gra mocno nie dla mnie, nigdy nie myślałem że będę miał sytuacje że jadę koniem i stado wilków omijam lub inne moby bo mi się nie opłaca lepiej iść na misje xd, gra jawnie karała mnie za mój styl grania za co ma duży u mnie minus i nie zamierzam w nią nigdy więcej grać.

  • @ztejstronymarcin
    @ztejstronymarcin 10 месяцев назад

    Ja ograłem wiedźmina 1, w drugą część pograłem 4h i olałem, do wiedźmina 3 podchodziłem kilka razy, łącznie nabiłem w grze z 42h i niestety nie przeszedłem, zły jestem na siebie, bo każdy chwali, a ja jak już zrobię sobie przerwę z kilka dni podczas ogrywania, to już nie chce mi się wracać, w końcu mija rok-dwa i znowu muszę zaczynać od nowa bo nie pamiętam co tam się działo. :D Ale obiecuje sobie że przejdę wiesia 3.

    • @wojbas471
      @wojbas471 10 месяцев назад

      NIE NAZYWAJ SIE POLAKIEM TYLKO ROBAKIEM

  • @mrdread_
    @mrdread_ 10 месяцев назад +1

    51:40 buildy w wiedźminie: lekki pancerz, ciężki pancerz xD