Takie coś powinno lecieć na TVP1 w primetime. Niestety wartościowych programów pokroju "Astronarium" jest tam jak na lekarstwo, a i są one pokitrane gdzieś po lokalnych antenach. Bardzo dobrze, że można to jeszcze obejrzeć na youtue.
Też mnie to wkurwia xd żałosne dziadostwo korporacyjne dla bezkształtnych mas społecznych, uważające za bycie nowoczesnymi wplątując angielszczyznę w język Polski... dobrze wiedzieć, ze sa kraje w Europie które potrafią mówić po angielsku i cenią swój język narodowy. No ale Polaczek zawsze niedowartościowany
@@baster997 człowieku -idealnie powiedziane. Jestem z Ciebie dumny. Jest dokładnie tak jak napisałeś. Te "polaczki" wręcz uważają się za lepszych, bardziej stylowych i inteligentnych gdy tylko nauczą się wtrącać te angielskie słowa które mają polskie odpowiedniki ale dla nich używanie takiego odpowiednika to już obciach. Wszyscy wiemy że jako cały naród mówimy źle po angielsku, że większość Polaków nie zna tego języka więc to dodatkowy powód dla tego dziadostwa - jak wtrącają kilka angielskich słów to podkreślają tym że oni należą do tych którzy angielski znają - to znowu jest ta kwestia typu "jestem lepszy od Ciebie " Przez takich jak oni ta zaraza rośnie coraz bardziej. Doprowadzą do tego że masz ojczysty język kiedyś umrze lub będzie obciachem go używać np w pracy. Wytępić dziadostwo. zero patriotyzmu Jak ja to słyszę to mnie normalnie nosi.
Brali / brał przykład z " sonda " Kurka i Kamińskiego to co się dziwisz ?! W TVP Historia ( chyba ) puszczają ten program w godzinach dla gwiazdek ( swoich ) / bezrobotnych albo emerytów, a tym odpoczynek się należy !
Małe uzupełnienie, od pewnego czasu oficjalna nazwa LSST to Vera C. Rubin Observatory lub w skrócie po prostu Rubin Observatory albo Rubin Telescope. Astronomie jednak zdążyli się już przyzwyczaić do nazwy LSST i dlatego cały czas ona funkcjonuje. Podobna historia jest z planowanym teleskopem kosmicznym WFIRST, któremu została nadana oficjalna nazwa Nancy Grace Roman Space Telescope (w skrócie Roman albo Roman Telescope). Wciąż jednak wiele osób używa tej pierwszej nazwy, bo po prostu była obecna przez długi czas i się ludzie zdążyli przyzwyczaić.
Dziękuję za kolejny materiał- mam pomysł na nowy odcinek: Brązowe karly, kiedy gazowy olbrzym staje sie gwiazdą, a kiedy pozostaje planetą. Jakie przemiany zachodzą w jadrach obiektów sub-gwiazdowych i najmniejszych gwiazd? Od dawna szukam na to odpowiedzi ;-)
Bardzo ciekawe zagadnienie, tajemnicza czarna energia i stała lub zmienna Hubbla,tylko szkoda że,my obecnie żyjący nie będziemy mogli sami zaobserwować wielu zmian wszechświata
21:00 czyli nadejdzie czas ze galaktyki tak szybko beda sie oddalac ze swiatlo nie bedzie docierac do ziemi czyli beda oddalac sie z predkoscia szybciej niz predkosc swiatla?
Tak ale nie dokońca, to przestrzeń będzie niejako się rozszerzać szybciej niż światło, same te galaktyki dalej będą poruszać się ze swoimi prędkościami po tej przestrzeni. Defacto wszechświat cały czas rozszerza się z prędkością większą od światła i na dodatek przyśpiesza i dlatego nie widać jego granic...
Tą jedną stroną o której piszesz jest przyszłość. Wszechświat Rozszerza się od wielkiego wybuchu do teraz, a więc od przeszłości w przyszłość - przedstawiono wykres, który oparty jest na czasie
Kontent aż zbyt profesjonalny na YT :) Widziałbym tego typu program w telewizji publicznej. Jak już płacić, to za tego typu materiały i nikt nie miałby za złe abonamentu ;) Genialna robota!
No bo to jest materiał telewizyjny. Szukaj nas w TVP3, choć tam jesteśmy spychani na coraz gorsze godziny. Niedługo ma powstać nowa antena, TVP Nauka. To będzie nasze stałe miejsce.
Bardzo ciekawy odcinek. Brakowało mi jednak jakiegoś wyjaśnienia lub zwizualizowania wartości tej stałej. Czy to szybko i jak szybko? Nie wiem co oznacza Mps.
Wydaje mi się, że wszechświat jest jak...guma - naciągając ją, punkty na jej długości, będą przemieszać się wolnej im bliżej miejsca początkowego będą i szybciej w miejscu gdzie będziemy ją naciągać. Punktu na końcu będzie więc najszybciej się oddalał, a punktu w miejscu początkowym będzie praktycznie stał w miejscu.
czy to co rozpycha proznie w efekcie casimira to nie jest czarna materia? bo jezeli cos napiera na materialne plytki i powoduje ich zblizanie to chyba tez musi miec jakas mase ?
@@ariess6433 faktycznie czastki bezmasowe jak przykladowo foton potrafia wybijac czastki ktore maja mase {efekt fotoelektryczny) jestem niefizykiem ale lubie temat fizyki, dziekuje ze potraktowales mnie powaznie i odpisales
dzisiaj o 5 rano sznur gwiazd wedrowal z zachodu na wschod po niebie bylo ich chyba z 50 i to nie byly samoloty co to bylo? pierwsze raz co takiego widzialem
Starlinki: www.urania.edu.pl/wiadomosci/to-nie-ufo-satelity-starlink-nad-polska a ostatnio www.urania.edu.pl/wiadomosci/60-nowych-satelitow-starlink-trafilo-na-orbite-w-misji-starlink-l17
My jako ludzie możemy sobie tylko gdybać na ten temat. Niby im dalsze galaktyki, tym szybciej się oddalają? A czy nie jest tak, że widzimy je takimi jakie były miliony czy miliardy lat temu? Czyli musiały mieć większą prędkość bo im bliżej początku wszechświata, tym wszystko miało większą prędkość. Uwielbiam astronomię ale wolę łowić ryby ;)
Uuu. Problem jest trudniejszy niż się wydaje. Praca astronoma przypomina trochę bardziej pracę archeologa, który bada co się działo w różnych okresach geologicznych na różnych głębokich powierzchni ziemi. Powierzchnia ma jakąś grubość i głębokość, natomiast w przypadku zdjęć jest trochę inaczej. Nie można spojrzeć na grubszy wycinek warstw, a same warstwy z fotografii będą bardzo, bardzo, bardzo cienką powierzchnią. To tak, jakby mikroskopem z satelity okołoziemsiego na orbicie naszej planety można było zajrzeć w głąb ziemi w jakiś bardzo wąski pasek powierzchni płaskiej ziemi na jakiejś głębokości. W dodatku zapominamy że światło to nie ukazuje nam chwili teraźniejszej, ma właściwości kwantowe i do tego jeszcze dochodzi właściwość światła która się przekłada na dylatację czasu. Gdyby tak próbować pozestawiać ze sobą wycinki takiego obrazu usiłując zbadać rozwój jakiejś galaktyki w przestrzeni, robiąc slajdy obiektu na różnych głębokościach czasowych, to możnaby zobaczyć znaczący obraz rozwoju danego miejsca, mimo tego że właściwości kwantowe wraz z dylatacją czasu jakby nie pozwalały nam na zobaczenie rzeczy które jeszcze się nie wydarzyły. Cały obraz nieba jest obrazem przeszłym i zapis tych zdarzeń nadal tam jest. Trudno powiedzieć jak ugryźć daną kwestię. Nie wiadomo czy obraz z pośrednich odległości nam coś może powiedzieć, czy patrzeć na to jak na pracę zbliżoną do tej którą wykonuje tutaj na ziemi archeolog, czy koncentrować się na charakterze światła z dwóch krańców odległości, czyli jego cechami w naszym najbliższym otoczeniu na takich zdjęciach z teleskopu przy zestawieniu jego cech do rejonów najdalszych. Światło przychodzące w chwili teraźniejszej i światło uciekające znajdujące się w najdalszych rejonach kosmosu. Wszystko to co znajdowałoby się pomiędzy mogłoby nie dawać nam rzeczywistych odpowiedzi. Pytanie tylko czy to najodleglejsze światło może je nam dać. Trudno powiedzieć.
A może nie istnieje żadna ciemna energia, tylko rozszerzanie się wszechświata jest własnością samej przestrzeni? Im większe odległości między obiektami tym przestrzeń się bardziej rozszerza, bo po prostu jest jej tam więcej, a my w skali mikro nie jesteśmy w stanie tego zaobserwować. Taka moja luźna teoria :)
Ja z kolei zastanawiam się czy nasz Wszechświat nie jest po prostu zasilany z zewnątrz, jakieś zderzenie dwóch czarnych dziur = inflacja, potem znów coś się z naszą czarną dziurą dzieje - wpada nowa masa, co oznacza wzrost przestrzeni wewnątrz, która aż "kipi" aby wydobyć z siebie z powrotem materię
Trochę nie rozumiem tej ultra dokładności stałej Hubble'a na podstawie CMB. Samo oryginalne CMB jest w dużej mierze przesłonięte przez naszą galaktykę, a ponadto znajdują się na nim inne źródła promieniowania czy rozpraszania. Jeśli dobrze rozumiem idea "odszumiania" polegała na wycięciu tych źródeł w transformacie Fouriera, a co się nie udało to wycięto Monte Carlo. W dodatku kilkanaście punktów przesłoniętych przez centrum galaktyki jest wytworzone sztucznie, na "podstawie naszej wiedzy". Dodajmy fakt, że CMB jest jedno, co może wprowadzić regularną niepewność systematyczną, wynikającą po prostu z czystego braku możliwości porównania wyników z innym eksperymentem. Jak mając tak skomplikowaną i obarczoną wieloma niepewnościami analizę można wyprowadzić wartość stałej z dokładnością do 1%?
Efekt Dopplera mówi o przesunięciu długości fali (elektromagnetycznej, dźwiękowej) wraz ze wzrostem prędkości obserwowanego ciała. Najprostszym przykładem jest zmiana sygnału karetki pogotowia gdy się do nas zbliża i oddala. Gwiazdy im szybciej się oddalają, tym bardziej ich światło jest przesunięte ku czerwieni.
@@voyager666 zgadza się, ale efekt Dopplera nie jest jedynym efektem podczas którego obserwujemy przesunięcie ku czerwieni. Jest np.Efekt Sachsa-Wolfe’a
@@voyager666 to był tylko przykład. Redshift obserwujemy także gdy obiekt wpada w czarną dziurę etc. Chodzi mi o to, że przyjęliśmy sobie, że galaktyczny redshift wiąże się bezpośrednio z prędkością ucieczki galaktyk, a mogą być inne jego powody. Czy jest INNY dowód na ucieczkę galaktyk oprócz przesunięcia ku czerwieni?
W książce "Sprawa atomu" Michał Gryziński podaje przybliżone wyliczenia i wyjaśnia że przesunięcie ku czerwieni może być związane z tym że fotony wytracają po drodze część energii w wyniku zderzeń z elektronami , co znacznie rzutuje na szacunki prędkości galaktyk ,warto zajrzeć do wspomnianej książki str. 150 . Wyjaśnienie związane z efektem Dopplera jest bardzo wygodne bo daje ogromne możliwości w zakresie bajkopisarstwa o rozszerzaniu się , o początku a nawet końcu wszechświata co daje możliwość zdobycia tytułów naukowych,grantów, nagród ,uznania itp . Gryziński wspomina że te pomiary promieniowania tła i prędkości galaktyk to cofnęły naukę do czasów przed Kopernikańskich bo znowu Ziemia stała się centrum wszechświata ;)
Takie pytanie. " pan " prowadzący Bogumił Radajewski to jakie ma wykształcenie ?! Wiem, że się czepiam ale odpowiadając na komentarze ludzi, którzy " nic nie wiedzą, nic nie widzieli i nic nie umieją " gra Alfę i Omegę !!! Pozdrawiam
Bogumił jest z wykształcenia dziennikarzem po UMK w Toruniu. Merytorycznie wspiera go dwóch astronomów. Jeden z nich właśnie odpowiada na tek komentarze na YT.
@@Astronarium To mógłby odpowiadać z odrobiną kultury osobistej laikowi takiemu jak ja. Mimo to Pozdrawiam. P. S. Mimo, że chcecie Panów ( świętej pamięci ) Kurka i Kamińskiego nie zastąpicie !!!
Dobre programy jak ten muszą pozostać w internecie, bo w tv jest miejsce tylko na serialowe gnioty, powtórki filmów i propagandę. No, ale cóż, w naszym kraju demokracja nie pozwala na rozwój intelektualny obywateli, gdyż mogłoby to doprowadzić do upadku tego ustroju, a przynajmniej tych, którzy zowią się jej przedstawicielami nazywając koalicją i opozycją. Fajny program
No to się nie zdziw! Jakbyś oglądał do końca to bys zobaczył, że współproducentem jest TVP. Ale polityka spycha nas na coraz gosze anteny i godziny. Cała nadziej w powstającej TVP Nauka!
Skoro galaktyki się od siebie oddalają to dlaczego naukowcy obliczyli za ile mln lat nasza galaktyka zderzy się z galaktyką Andromedy bo się do siebie zbliżają?
Już wielokrotnie to tłumaczyliśmy. Wyobraź sobie sobie, że czekasz na stacji Droga Mleczna na pociąg pn. M31. Między stacją i pociągiem rozciągają się szyny, ale M31 jest wystarczająco blisko, że własna prędkość pociągu przewyższa tempo rozciagania szyn w tej odległości.
Bo ciemna energia, czy materia, to wymysł "naukowców", na zasadzie -nie wiem jak coś działa, to uznam, że coś niewidzialnego wpływa na badany obiekt. Druga sprawa, to tworzenie nowych definicji, na podstawie niesprawdzonych(lub niepełnych danych). Za dużo gdybania i chciejstwa. Po trzecie, to nakładanie się błędów pomiarowych. To już każdy budowlaniec wie, że mierzy się zawsze od zera, a nie dodaje do siebie mierzone odcinki, bo błąd końcowy jest przeważnie spory. A "naukowcy" używają do pomiarów parametrów obarczonych nieznanym błędem i na podstawie tych wyników, wykonują następne pomiary-nie dziwota, że potem mało co im się zgadza :-D
Dalsze galaktyki poruszaja sie szybciej to dlaczego uważacie ze wszechswiat sie rozszerza ? przecież te dalekie to te wcześniejsze czyli szybciej sie poruszały wcześniej dawniej a te blizsze to teraxniejsze i poruszaja sie wolniej to dlaczego uważacie ze się rozszerza a nie zwalnia????
Wyobrażacie sobie Panią profesor jako Waszą babcie, która pomaga Wam z lekcjami fizyki w szkole ponad podstawowej/gimnazjalnej ;D Nauczyciel jako zadanie domowe każe wymienić w kolejności planety układu słonecznego, a babcia która pomaga Wam w lekcjach robi Wam wypracowanie na temat stałej hubble'a ;D
Mhmm... Po obejrzeniu programu można dojść do wniosku: wiemy, że nic nie wiemy. Możliwe, że stała ta jest niestała. Prawo opiera się na na więcej ukrytych argumentów. Póki co o kant d potłuc. Po omacku, ale inaczej nie można, bo byśmy z drzew nigdy nie zeszli. Tak przy okazji prawo Hubbla obecnie nazywa się Lemaitra-Hubbla. Belgijski astrofizyk Lemaitre parę lat wcześniej od odkrycia Hubbla przewidział, że wszechswiat się rozszerza, za co został przez Einsteina skrytykowany, ponieważ Einstein, jak wiadomo był zwolennikiem wszechświata statycznego.
@@sebastianbiernacki8542 Pogłębianie TEJ wiedzy jest jak wzmożenie prac nad poznaniem astralno-dynamicznych właściwości flogistonu. To po prostu do niczego nie prowadzi. Wszystkie te stałe kosmologiczne, struny czy czasoprzestrzenie to bełkot jak teoria eteru. Nic się nie zgadza. Mnie sie zdaje że to fundmentalna wina złej matematyki jako narzędzia badawczego.
@@sebastianbiernacki8542 A człowiek już lata? Może chińscy genetycy coś wykombinowali ale nic nie słyszałem. Podobno genitalia można sobie inne przyszyć, o skrzydłach na razie cisza.
Takie coś powinno lecieć na TVP1 w primetime. Niestety wartościowych programów pokroju "Astronarium" jest tam jak na lekarstwo, a i są one pokitrane gdzieś po lokalnych antenach. Bardzo dobrze, że można to jeszcze obejrzeć na youtue.
Super materiał, fajnie że dane nam było urodzić się właśnie teraz gdzie ,z dnia na dzień są odkrywane nowe metody odczytu kosmosu.
Dziękuję za Astronarium. Niewiele jest programów o tak wysokim quality content na polskich mediach.
Tobie też można "podziękować" za tak zwany "polsko-angielski" język. Gratulujemy patriotyzmu.
Też mnie to wkurwia xd żałosne dziadostwo korporacyjne dla bezkształtnych mas społecznych, uważające za bycie nowoczesnymi wplątując angielszczyznę w język Polski... dobrze wiedzieć, ze sa kraje w Europie które potrafią mówić po angielsku i cenią swój język narodowy. No ale Polaczek zawsze niedowartościowany
@@baster997 człowieku -idealnie powiedziane. Jestem z Ciebie dumny. Jest dokładnie tak jak napisałeś.
Te "polaczki" wręcz uważają się za lepszych, bardziej stylowych i inteligentnych gdy tylko nauczą się wtrącać te angielskie słowa które mają polskie odpowiedniki ale dla nich używanie takiego odpowiednika to już obciach.
Wszyscy wiemy że jako cały naród mówimy źle po angielsku, że większość Polaków nie zna tego języka więc to dodatkowy powód dla tego dziadostwa - jak wtrącają kilka angielskich słów to podkreślają tym że oni należą do tych którzy angielski znają - to znowu jest ta kwestia typu "jestem lepszy od Ciebie "
Przez takich jak oni ta zaraza rośnie coraz bardziej. Doprowadzą do tego że masz ojczysty język kiedyś umrze lub będzie obciachem go używać np w pracy.
Wytępić dziadostwo. zero patriotyzmu
Jak ja to słyszę to mnie normalnie nosi.
Ktoś kto zrobil to intro na poczatku to absolutny geniusz, architekt tego ze Astronarium tak wciaga. Chyle czola przed tym fachowcem.
To intro tez dobre ,ale to pierwsze lepsze :)
Watpie ze oni to zrobilie xD takie i duzo lepsze sa w sklepach z assetami za 200-500zł
Brali / brał przykład z " sonda " Kurka i Kamińskiego to co się dziwisz ?! W TVP Historia ( chyba ) puszczają ten program w godzinach dla gwiazdek ( swoich ) / bezrobotnych albo emerytów, a tym odpoczynek się należy !
A pamiętasz intro programu SONDA? :) Inne czasy ale za gówniarza mnie to hipnotyzowało
@@didymosv4527 pierwsze lepsze zdecydowanie. Muza była mega, teraz jest taka jakby ugrzeczniona.
Pozdrawiam Astronarium kanał cały czas trzyma poziom
kocham ten kanał super robota Panie i Panowie
Dzięki porównaniu jasności absolutnej z jasnością obserwowaną wszystko staje się jasne!
Przez kilka chwil; Promieniowanie dokończyłoby dzieła.
lol
Nie może być... Jakie to proste. Że też nikt nie wpadł na to.
Kolejny fascynujący materiał na najwyższym poziomie. Astronarium nie zwalnia tempa. Jest coraz szybsze, jak wszechświat!
Małe uzupełnienie, od pewnego czasu oficjalna nazwa LSST to Vera C. Rubin Observatory lub w skrócie po prostu Rubin Observatory albo Rubin Telescope. Astronomie jednak zdążyli się już przyzwyczaić do nazwy LSST i dlatego cały czas ona funkcjonuje.
Podobna historia jest z planowanym teleskopem kosmicznym WFIRST, któremu została nadana oficjalna nazwa Nancy Grace Roman Space Telescope (w skrócie Roman albo Roman Telescope). Wciąż jednak wiele osób używa tej pierwszej nazwy, bo po prostu była obecna przez długi czas i się ludzie zdążyli przyzwyczaić.
super program uwielbiam oglądać profesjonalny i bardzo ciekawy czekam na więcej
Kawka + astronarium = niedziela idealna 👽 pozdrowionka :D
Nie kuś :)
( Dopiero co odzwyczaiłem się od picia kawy haha ;D )
@@ThatPawikBoy To zawsze można coś do jedzonka sobie zrobić, mi oprócz kawy zdarza się oglądać w porze obiadowej i również pasuje idealnie :D
@@zejon9053 Właśnie dzisiaj tak zrobiłem ;D
Tu masz całkowitą rację ;)
Wielki szacunek. Nie ma granic. Piękne umysły. Powodzenia, trzymam kciuki. Pozdrawiam
....szukać czegoś stałego pośród nieustających zmian...świat to zmienność...ruch...nic stałego....ciągła ewolucja..😊
Super odcinek! 😇
Dziękuję za kolejny materiał- mam pomysł na nowy odcinek: Brązowe karly, kiedy gazowy olbrzym staje sie gwiazdą, a kiedy pozostaje planetą. Jakie przemiany zachodzą w jadrach obiektów sub-gwiazdowych i najmniejszych gwiazd? Od dawna szukam na to odpowiedzi ;-)
Nie mam glowy do przedmiotów ścisłych ale KOCHAM Wszechświat
Sciagaj majty, bedziemy sie calowac !
@@bartoszsitarz871 A ja mogę?
Bardzo ciekawe zagadnienie, tajemnicza czarna energia i stała lub zmienna Hubbla,tylko szkoda że,my obecnie żyjący nie będziemy mogli sami zaobserwować wielu zmian wszechświata
Dzięki za wspaniałe filmy.
Super, komentarz dla zasiegow
No to jest niedzielny wieczór 😃jak zwykle super ciekawy odcinek
Dzięki, bardzo ciekawy materiał! :)
Już nie mogłem się doczekać kolejnego odcinka:) pozdrawiam cały zespół:)
Parametr Hubble’a może być nie tylko zmienny (niejednorodny) w czasie, ale i… przestrzeni…
Dzięki. Super
dzięki za kolejny kosmicznie dobry odcinek
Ci Hindusi bardzo inteligentni... Ehhh Brawo !
Witam Astronarium przy niedzieli 🙂☕
Fantastyczne!
Polecamy także odcinki:
(37) Ekspansja Wszechświata - ruclips.net/video/eB2Eg38OhZ0/видео.html
(41) Kwazary - ruclips.net/video/_Uqc_ngDuR4/видео.html
(18) Odległości we Wszechświecie - ruclips.net/video/4l8KL-9Fj8Q/видео.html
W końcu odcineczek!
16:20 a teraz połączymy się z Kapitanem Kirkiem. Halo halo jak mnie słychać na pokładzie Enterprise?
Kwazary będą w przyszłości naszymi * latarniami na morzu* :)) Pozdrawiam.
Mażę o takiej opcji na youtubie, żeby można było podkład muzyczny wyłączyć.
Film otworzył mi oczy
Czy ja dobrze widze, ze prof. Hellwing jest w holodecku na USS Enterprise?
21:00 czyli nadejdzie czas ze galaktyki tak szybko beda sie oddalac ze swiatlo nie bedzie docierac do ziemi czyli beda oddalac sie z predkoscia szybciej niz predkosc swiatla?
Tak ale nie dokońca, to przestrzeń będzie niejako się rozszerzać szybciej niż światło, same te galaktyki dalej będą poruszać się ze swoimi prędkościami po tej przestrzeni. Defacto wszechświat cały czas rozszerza się z prędkością większą od światła i na dodatek przyśpiesza i dlatego nie widać jego granic...
Dlaczego Wielki Wybuch jest przedstawiany jakby "wybuchl" tylko w jedna strone? I w ta strone sie rozszerza?
Tą jedną stroną o której piszesz jest przyszłość. Wszechświat Rozszerza się od wielkiego wybuchu do teraz, a więc od przeszłości w przyszłość - przedstawiono wykres, który oparty jest na czasie
Super!
Fajnie byo mieć taką babcie bajki by opowiadała pierwsza klasa:)
Kontent aż zbyt profesjonalny na YT :) Widziałbym tego typu program w telewizji publicznej. Jak już płacić, to za tego typu materiały i nikt nie miałby za złe abonamentu ;) Genialna robota!
No bo to jest materiał telewizyjny. Szukaj nas w TVP3, choć tam jesteśmy spychani na coraz gorsze godziny. Niedługo ma powstać nowa antena, TVP Nauka. To będzie nasze stałe miejsce.
@@Astronarium Trzymam za Was kciuki.
A może Wielki Wybuch nie trwał jedną chwilę ,ale o wiele dłużej i różne cząstki tego wybuchu (?) maja różne wektory\'przyspieszenia ?
jestem, wspieram
...grunt to komentować tytuł, bez oglądania :D
Fenomenalny odcinek w serii !
Głębokim ukłonem dziękuję.
PS
Wstyd i hańba, że tylko 140k subskrybcji :((
Niesamowicie ciekawe, ale mam taką jedną prośbę: pikanie w tle gdy mówi Pani w 7:04, przeszkadza.
Bardzo ciekawy odcinek. Brakowało mi jednak jakiegoś wyjaśnienia lub zwizualizowania wartości tej stałej. Czy to szybko i jak szybko? Nie wiem co oznacza Mps.
Mps to mega parseki
Wydaje mi się, że wszechświat jest jak...guma - naciągając ją, punkty na jej długości, będą przemieszać się wolnej im bliżej miejsca początkowego będą i szybciej w miejscu gdzie będziemy ją naciągać.
Punktu na końcu będzie więc najszybciej się oddalał, a punktu w miejscu początkowym będzie praktycznie stał w miejscu.
A gdyby tak uchwalić w Parlamencie Europejskim odpowiednią ustawę, która zabroni rozszerzaniu się wszechświata i problem zniknie.
Dobre
Tak!!! Zaraz pod dyrektywami krzywizny Banana oraz zaburzenia przez podświetlany znaczek rolls- royce'a gospodarki swiatlem w UE!!!
Dla zasięgu
Zabrakło jedynie wyjaśnienia, czemu przesunięcie ku czerwieni powiązano z oddalaniem się obiektów
4:33 bo efekt Dopplera
@@grudn999 efekt Dopplera nie jest jedynym zjawiskiem podczas którego obserwujemy przesunięcie ku czerwieni
czy to co rozpycha proznie w efekcie casimira to nie jest czarna materia? bo jezeli cos napiera na materialne plytki i powoduje ich zblizanie to chyba tez musi miec jakas mase ?
Wystarczy energia promieniowania i pęd. Masa jest nie potrzebna
@@ariess6433
faktycznie czastki bezmasowe jak przykladowo foton potrafia wybijac czastki ktore maja mase {efekt fotoelektryczny) jestem niefizykiem ale lubie temat fizyki, dziekuje ze potraktowales mnie powaznie i odpisales
dzisiaj o 5 rano sznur gwiazd wedrowal z zachodu na wschod po niebie bylo ich chyba z 50 i to nie byly samoloty co to bylo? pierwsze raz co takiego widzialem
Pewnie satelity Muska. Starlink
Starlinki: www.urania.edu.pl/wiadomosci/to-nie-ufo-satelity-starlink-nad-polska a ostatnio www.urania.edu.pl/wiadomosci/60-nowych-satelitow-starlink-trafilo-na-orbite-w-misji-starlink-l17
Stała Hubble'a jest tak naprawdę zmienna to takie proste
My jako ludzie możemy sobie tylko gdybać na ten temat. Niby im dalsze galaktyki, tym szybciej się oddalają? A czy nie jest tak, że widzimy je takimi jakie były miliony czy miliardy lat temu? Czyli musiały mieć większą prędkość bo im bliżej początku wszechświata, tym wszystko miało większą prędkość. Uwielbiam astronomię ale wolę łowić ryby ;)
Skąd pan Gutowski się wziął? Nie wiedziałem, że macie aż takie wsparcie lektorskie...
Maciej Gudowski czyta od początku - już siódmy rok - nasze programy. 10 odcinków "Astronomii niepodległej" czytał Piotr Borowiec.
Dobrze gadają. Dać im wódki
Uuu.
Problem jest trudniejszy niż się wydaje.
Praca astronoma przypomina trochę bardziej pracę archeologa, który bada co się działo w różnych okresach geologicznych na różnych głębokich powierzchni ziemi.
Powierzchnia ma jakąś grubość i głębokość, natomiast w przypadku zdjęć jest trochę inaczej.
Nie można spojrzeć na grubszy wycinek warstw, a same warstwy z fotografii będą bardzo, bardzo, bardzo cienką powierzchnią.
To tak, jakby mikroskopem z satelity okołoziemsiego na orbicie naszej planety można było zajrzeć w głąb ziemi w jakiś bardzo wąski pasek powierzchni płaskiej ziemi na jakiejś głębokości.
W dodatku zapominamy że światło to nie ukazuje nam chwili teraźniejszej, ma właściwości kwantowe i do tego jeszcze dochodzi właściwość światła która się przekłada na dylatację czasu.
Gdyby tak próbować pozestawiać ze sobą wycinki takiego obrazu usiłując zbadać rozwój jakiejś galaktyki w przestrzeni, robiąc slajdy obiektu na różnych głębokościach czasowych, to możnaby zobaczyć znaczący obraz rozwoju danego miejsca, mimo tego że właściwości kwantowe wraz z dylatacją czasu jakby nie pozwalały nam na zobaczenie rzeczy które jeszcze się nie wydarzyły.
Cały obraz nieba jest obrazem przeszłym i zapis tych zdarzeń nadal tam jest.
Trudno powiedzieć jak ugryźć daną kwestię.
Nie wiadomo czy obraz z pośrednich odległości nam coś może powiedzieć, czy patrzeć na to jak na pracę zbliżoną do tej którą wykonuje tutaj na ziemi archeolog, czy koncentrować się na charakterze światła z dwóch krańców odległości, czyli jego cechami w naszym najbliższym otoczeniu na takich zdjęciach z teleskopu przy zestawieniu jego cech do rejonów najdalszych.
Światło przychodzące w chwili teraźniejszej i światło uciekające znajdujące się w najdalszych rejonach kosmosu.
Wszystko to co znajdowałoby się pomiędzy mogłoby nie dawać nam rzeczywistych odpowiedzi.
Pytanie tylko czy to najodleglejsze światło może je nam dać.
Trudno powiedzieć.
skąd muzykę macie? od 6:35 do 10:25? please
Prof. Hellwing wygląda jak ze Star Treka XD 🖖
A może nie istnieje żadna ciemna energia, tylko rozszerzanie się wszechświata jest własnością samej przestrzeni? Im większe odległości między obiektami tym przestrzeń się bardziej rozszerza, bo po prostu jest jej tam więcej, a my w skali mikro nie jesteśmy w stanie tego zaobserwować. Taka moja luźna teoria :)
Ja z kolei zastanawiam się czy nasz Wszechświat nie jest po prostu zasilany z zewnątrz, jakieś zderzenie dwóch czarnych dziur = inflacja, potem znów coś się z naszą czarną dziurą dzieje - wpada nowa masa, co oznacza wzrost przestrzeni wewnątrz, która aż "kipi" aby wydobyć z siebie z powrotem materię
Dziwię się w np Discovery tego niewykupilo
Nie stać ich na tak dobry program ;)
Trochę nie rozumiem tej ultra dokładności stałej Hubble'a na podstawie CMB. Samo oryginalne CMB jest w dużej mierze przesłonięte przez naszą galaktykę, a ponadto znajdują się na nim inne źródła promieniowania czy rozpraszania. Jeśli dobrze rozumiem idea "odszumiania" polegała na wycięciu tych źródeł w transformacie Fouriera, a co się nie udało to wycięto Monte Carlo. W dodatku kilkanaście punktów przesłoniętych przez centrum galaktyki jest wytworzone sztucznie, na "podstawie naszej wiedzy". Dodajmy fakt, że CMB jest jedno, co może wprowadzić regularną niepewność systematyczną, wynikającą po prostu z czystego braku możliwości porównania wyników z innym eksperymentem.
Jak mając tak skomplikowaną i obarczoną wieloma niepewnościami analizę można wyprowadzić wartość stałej z dokładnością do 1%?
Wytłumacz mi ktoś czemu przesunięcie ku czerwieni utożsamiamy z efektem Dopplera, a co za tym idzie z ich prędkością?
Efekt Dopplera mówi o przesunięciu długości fali (elektromagnetycznej, dźwiękowej) wraz ze wzrostem prędkości obserwowanego ciała. Najprostszym przykładem jest zmiana sygnału karetki pogotowia gdy się do nas zbliża i oddala.
Gwiazdy im szybciej się oddalają, tym bardziej ich światło jest przesunięte ku czerwieni.
@@voyager666 zgadza się, ale efekt Dopplera nie jest jedynym efektem podczas którego obserwujemy przesunięcie ku czerwieni. Jest np.Efekt Sachsa-Wolfe’a
@@ariess6433 tak, tylko że efekt Sachsa Wolfe dotyczy mikrofalowego promieniowania tła. A tu była mowa o mierzenie prędkości m.in. kwazarów.
@@voyager666 to był tylko przykład. Redshift obserwujemy także gdy obiekt wpada w czarną dziurę etc. Chodzi mi o to, że przyjęliśmy sobie, że galaktyczny redshift wiąże się bezpośrednio z prędkością ucieczki galaktyk, a mogą być inne jego powody. Czy jest INNY dowód na ucieczkę galaktyk oprócz przesunięcia ku czerwieni?
W książce "Sprawa atomu" Michał Gryziński podaje przybliżone wyliczenia i wyjaśnia że przesunięcie ku czerwieni może być związane z tym że fotony wytracają po drodze część energii w wyniku zderzeń z elektronami , co znacznie rzutuje na szacunki prędkości galaktyk ,warto zajrzeć do wspomnianej książki str. 150 .
Wyjaśnienie związane z efektem Dopplera jest bardzo wygodne bo daje ogromne możliwości w zakresie bajkopisarstwa o rozszerzaniu się , o początku a nawet końcu wszechświata co daje możliwość zdobycia tytułów naukowych,grantów, nagród ,uznania itp . Gryziński wspomina że te pomiary promieniowania tła i prędkości galaktyk to cofnęły naukę do czasów przed Kopernikańskich bo znowu Ziemia stała się centrum wszechświata ;)
A może to nie wszechświat sie rozszerza, ale my zapadamy sie w głąb np czarnej dziury? hdzieś coraz głębiej i głębiej?
Przecież my tak naprawdę nic nie wiemy. Wiemy tyle ile nam powiedziano a skąd pewność ,że ten ktoś miał rację.
Sprawdź.
Takie pytanie. " pan " prowadzący Bogumił Radajewski to jakie ma wykształcenie ?! Wiem, że się czepiam ale odpowiadając na komentarze ludzi, którzy " nic nie wiedzą, nic nie widzieli i nic nie umieją " gra Alfę i Omegę !!!
Pozdrawiam
Bogumił jest z wykształcenia dziennikarzem po UMK w Toruniu. Merytorycznie wspiera go dwóch astronomów. Jeden z nich właśnie odpowiada na tek komentarze na YT.
@@Astronarium To mógłby odpowiadać z odrobiną kultury osobistej laikowi takiemu jak ja. Mimo to Pozdrawiam.
P. S. Mimo, że chcecie Panów ( świętej pamięci ) Kurka i Kamińskiego nie zastąpicie !!!
@@heniuszczesliwy9711 Kiedy odpowiedziałem bez kultury?
Komentarz dla zasięgów.
Nasz wszechświat jest czarną dziurą w innym wszechświecie. Ekspansja wszechświata jest przyspieszeniem grawitacyjnym jego macierzystej czarnej dziury.
Wielka czerń która nas otacza jest zadziwiająco podobna do horyzontu zdarzeń czarnej dziury ;)
Odcinek super jak zawsze zresztą jednak calosc psuje podklad muzyczny. Bardzo irytujące i uciążliwe arrpegio ‐ zdecydowanie do zmiany.
Nie zgadzam się
Dobre programy jak ten muszą pozostać w internecie, bo w tv jest miejsce tylko na serialowe gnioty, powtórki filmów i propagandę. No, ale cóż, w naszym kraju demokracja nie pozwala na rozwój intelektualny obywateli, gdyż mogłoby to doprowadzić do upadku tego ustroju, a przynajmniej tych, którzy zowią się jej przedstawicielami nazywając koalicją i opozycją. Fajny program
No to się nie zdziw! Jakbyś oglądał do końca to bys zobaczył, że współproducentem jest TVP. Ale polityka spycha nas na coraz gosze anteny i godziny. Cała nadziej w powstającej TVP Nauka!
@@Astronarium Będę się modlił za prezesa, żeby pomógł ludziom zainteresować się nauką.
Wyłączcie to pikaniee w tle ! -,- ogolnie ok
Hubble się pomylił. Efekt Dopplera wywołuje poczerwienienie - poz ielenienie (czerwień, zieleń) Galaktyk, a nie ich ucieczka !?
Ciekawe jaka będzie następna scenografia studia "Astronarium"? Stawiam na klymamaty ala Teletubisie po wizycie u barbera!!! 🤣🤣🤣🤣
Ten podkład muzyczny,to plumkanie strasznie denerwujące -do wymiany
Zgadzam się w 100% :)
@@danielp3727 Może warto zmniejszyć intensywność albo zwyczajnie usunąć
Szkoda, że nie mam czasu oglądać dłuższe filmy :-(
Dam film na "do obejrzenia".
Oglądałeś już?
Skoro galaktyki się od siebie oddalają to dlaczego naukowcy obliczyli za ile mln lat nasza galaktyka zderzy się z galaktyką Andromedy bo się do siebie zbliżają?
Już wielokrotnie to tłumaczyliśmy. Wyobraź sobie sobie, że czekasz na stacji Droga Mleczna na pociąg pn. M31. Między stacją i pociągiem rozciągają się szyny, ale M31 jest wystarczająco blisko, że własna prędkość pociągu przewyższa tempo rozciagania szyn w tej odległości.
Sceptycznie twierdzę, że ciemna energia nie istnieje... Video eter i inne historie. Nie znam się, wiadomo.
Bo ciemna energia, czy materia, to wymysł "naukowców", na zasadzie -nie wiem jak coś działa, to uznam, że coś niewidzialnego wpływa na badany obiekt.
Druga sprawa, to tworzenie nowych definicji, na podstawie niesprawdzonych(lub niepełnych danych).
Za dużo gdybania i chciejstwa.
Po trzecie, to nakładanie się błędów pomiarowych. To już każdy budowlaniec wie, że mierzy się zawsze od zera, a nie dodaje do siebie mierzone odcinki, bo błąd końcowy jest przeważnie spory.
A "naukowcy" używają do pomiarów parametrów obarczonych nieznanym błędem i na podstawie tych wyników, wykonują następne pomiary-nie dziwota, że potem mało co im się zgadza :-D
1.
Hola, hola! stała wcale nie jest taka stała. Co z resztą pokazały najnowsze badania odnośnie wszelkich "stałych" kosmologicznych
Hola, hola! Ktoś tu komentuje nie oglądając materiału.
Czytał....Maciej Gudowski yeah!
Równe 666 wyświetleń coś mi się nie podoba...
Obawiam się, że wiedza zawarta w filmie pochodzi z samego piekła ;_;
Według jednej dominujące doktryny, cała wiedza pochodzi z piekła :P
Stałą tego hubla to ja zjadam no kolacje z ręką
Im dalszy obiekt , tym czerwony, zielony, a nie że ucieka ! Trzeba to obliczyć.. Teoria ucieczki jest błędna. Galaktyki są po prostu daleko.
2.
Ja a
Tutaj czegoś nie rozumiem
Dalsze galaktyki poruszaja sie szybciej to dlaczego uważacie ze wszechswiat sie rozszerza ? przecież te dalekie to te wcześniejsze czyli szybciej sie poruszały wcześniej dawniej a te blizsze to teraxniejsze i poruszaja sie wolniej to dlaczego uważacie ze się rozszerza a nie zwalnia????
Wyobrażacie sobie Panią profesor jako Waszą babcie, która pomaga Wam z lekcjami fizyki w szkole ponad podstawowej/gimnazjalnej ;D Nauczyciel jako zadanie domowe każe wymienić w kolejności planety układu słonecznego, a babcia która pomaga Wam w lekcjach robi Wam wypracowanie na temat stałej hubble'a ;D
Mhmm... Po obejrzeniu programu można dojść do wniosku: wiemy, że nic nie wiemy. Możliwe, że stała ta jest niestała. Prawo opiera się na na więcej ukrytych argumentów. Póki co o kant d potłuc.
Po omacku, ale inaczej nie można, bo byśmy z drzew nigdy nie zeszli.
Tak przy okazji prawo Hubbla obecnie nazywa się Lemaitra-Hubbla. Belgijski astrofizyk Lemaitre parę lat wcześniej od odkrycia Hubbla przewidział, że wszechswiat się rozszerza, za co został przez Einsteina skrytykowany, ponieważ Einstein, jak wiadomo był zwolennikiem wszechświata statycznego.
Narrator jest zbędny
Ziemia jest płaska.
Kwadratowa
Oni wiedzą tyle o wszechświecie ile dawni astrologowie o kryształowych obręczach I epicyklach. I tyle to jest ware. Dzieci we mgle.
@@sebastianbiernacki8542 Pogłębianie TEJ wiedzy jest jak wzmożenie prac nad poznaniem astralno-dynamicznych właściwości flogistonu. To po prostu do niczego nie prowadzi. Wszystkie te stałe kosmologiczne, struny czy czasoprzestrzenie to bełkot jak teoria eteru. Nic się nie zgadza. Mnie sie zdaje że to fundmentalna wina złej matematyki jako narzędzia badawczego.
@@sebastianbiernacki8542 A człowiek już lata? Może chińscy genetycy coś wykombinowali ale nic nie słyszałem. Podobno genitalia można sobie inne przyszyć, o skrzydłach na razie cisza.