CO JEŚĆ PRZED BIEGANIEM?🍌 ZALECENIA I WSKAZÓWKI DIETETYCZNE

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024

Комментарии • 21

  • @JackRibb877
    @JackRibb877 8 месяцев назад +1

    Doskonały materiał👍🏻👍🏻👍🏻

  • @karolinazakrzewska8540
    @karolinazakrzewska8540 Год назад

    Świetne, merytoryczne wideo 😊 dzięki

    •  Год назад

      Dziękuję bardzo za komentarz i cieszę się, że informacje były ciekawe. Pozdrawiam :)

  • @kokskoks6556
    @kokskoks6556 2 года назад +1

    Bardzo ładna pani 🤪 fajne przydatne materiały, pozdrawiam 💪

    •  2 года назад +1

      Dziękuję bardzo! I cieszę się, że informacje się przydały :)

  • @MK-fn6im
    @MK-fn6im 2 года назад

    Leci like i sub 😊

    •  2 года назад

      Dziękuję bardzo! :)

  • @81kopka
    @81kopka 2 года назад +2

    Hey. Marcin z tej strony. Powiedz mi jak mam dobrać sobie kaloryczności, bo różne są opinie. Moje dane 173cm wzrostu, waga 68-69kg, biegam juz jakiś czas. Obecnie biegam przez jeden miesiąc co drugi dzień na dystansie 21km dodatkowo codziennie rano przed śniadaniem ok 30-45min trening typu pompki, brzuszki, drążek. Następny miesiąc codzienne biegi na dystansie 10km. Powiedz mi jak mam ustawic sobie kaloryczności w ciągu dnia bo na 10km biegu spałam ok 640-670 kalorii, a na 21km leci ok 1300kalori.
    Chciałbym zejść do wagi 65-66kg niby nie dużo chce stracić ale nie mogę zejść niżej niż obecne. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Marcin.

    •  2 года назад +1

      Cześć Marcin.
      Najlepiej uwzględnić bezpieczny deficyt kaloryczny na poziomie około 300-400 kcal dziennie (w zależności od dnia treningowego).
      Jest dużo możliwości zaproponowania kaloryczności diety w zależności od tego, jak szybko chcesz zredukować masę ciała. Oto kilka z nich.
      1. Możesz w dni, w które biegasz 10 km być na normie kalorycznej (czyli jeść zgodnie z zapotrzebowaniem) a w dni gdy masz 21km włączyć deficyt kaloryczny. Jest to wolniejsze tempo redukcji masy ciała, ale zazwyczaj nie odczuwasz, że jesteś na redukcji.
      2. Może w dni które biegacz 10 i 21 km włączyć deficyt kaloryczny. Wtedy musisz obliczyć całkowitą przemianę materii i dodać do tego kaloryczność wydatkowaną na treningu (będzie się różniła w zależności od treningu) i wtedy odjąć około 300 kcal.

      Co do kaloryczności jeżeli używasz zegarka (polar, garmin) możesz wykorzystać dane z zegarka dotyczce dziennego wydatku energetycznego i od tego odjąć 300 - 400 kcal. Ja w przypadku różnych treningów w ciągu tygodnia uwzględniam 3 kaloryczności:
      1. Dzień na 10 km
      2. dzień na 21 km
      3. dzień nietrenignowy.

    • @81kopka
      @81kopka 2 года назад +1

      Super, dziękuję za odpowiedź. Ale ile powinno wyglądać moje zapotrzebowanie kaloryczne w dzień wolny, w dzień z mniejszym treningiem i z tym większym treningiem. Różnie piszą bo zaczynają od 2100 do 2800 w ciągu dnia. Takie opinie są. Czyli w dzień nietreningowy mam ustalić 2100 kalorii i od tego odjac zgodę z twoimi wskazówkami ? A w dzień treningowy powiedzmy 10km dziś biegnę wiec spale zgodnie z zegarkiem Garmina 650 kalorii to zakładam że 2100 kalorii to moje wyjściowe to dodaje 650 (na poczet treningu) czyli powinienem w ten dzień przyjąć 2750 kalorii i od tego odjać te 200-300 kalorii o których piszesz? Czyli 2750 - 300 = 2450 kalorii do przyjęcia w dzień treningowy? No tego nie kumam. 🙈

    •  2 года назад +2

      @@81kopka Tak wzorów do obliczenia kaloryczności diety jest bardzo dużo. :) ciężko mi powiedzieć ile wynosi twoje zapotrzebowanie, bo ja to ustalam po analizie wywiadu żywieniowego i wypełnionej ankiety na konsultacji dietetycznej.
      Co do obliczeń to tak jak napisałeś: jeżeli twoje CPM wynosi 2100, a podczas treningu wydatkujesz 650 kcal to dodajesz do 2100 = 2750 i odejmujesz około 300 kcal. I to jest dzień z deficytem kalorycznym :)

    • @81kopka
      @81kopka 2 года назад

      No to super, w końcu ktoś mi to napisał. Sprawdzę jakiś czas i dam znać. Patrzyłem ma twoja stronę i sadze ze skorzystam z któreś oferty. Puki co dziękuję i pozdrawiam. Marcin

    •  2 года назад +1

      @@81kopka Jasne, daj znać jak spadek masy ciała :) pozdrawiam

  • @7bartekal
    @7bartekal Год назад

    Przy dłuższym wybieganiu (16-28 km) wykonywanym o godzinie 8 rano, warto wstać 2 godziny lub półtorej przed i zjeść swoje śniadanie (owsianka na mleku z bananem i odrobiną masła orzechowego), czy można postawić na większy pełnowartościowy posiłek przed snem?

    •  Год назад +1

      Cześć to w dużej mierze też zależy na jakim poziomie wytrenowania jesteś. W przypadku 28 km biegania, które zajmuje (powiedzmy) powyżej 2 godzin, nie polecam robić tego na czczo nawet jeżeli kolacja byla obfita. Jest to związane nie tyle z glikogenem mięśniowym a wątrobowym, którego zapasy są uszczuplone po nocnym poście.
      Jeżeli idziesz na wybieganie 16 km to możesz zjeść wysokowęglowodanową kolacje i ewentualnie banan rano. :) ale jeżeli idziesz na 25-26 km to wtedy polecam jednak zjeść śniadanie (plus wysokowęglowodanowa kolacja to dodatkowy atut). :)

  • @senioralaseniores1332
    @senioralaseniores1332 2 года назад

    No dobrze, wszytko fajnie odpowiedziałaś ale chyba zapomnaals co meritum, jaki czas przed treningiem i wg ile posiłków dziennie np przy 10km wybieganiu każdego dnia.

    •  2 года назад

      Ilość posiłków dziennie to kwestia bardzo indywidualna, którą trzeba dopasować do swojego trybu dnia :) u niektórych przygotowuje dietę na 4 posiłki, a u niektórych na 6. :) także nie ma na to złotej reguly.
      Jeżeli chodzi o czas między posiłkiem a treningiem nagram o tym osobny filmik :D

  • @GregSzew
    @GregSzew 2 года назад

    👍🏻👍🏻👍🏻🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️

    •  2 года назад +1

      dziękuję!

  • @MrLeeloo12
    @MrLeeloo12 Год назад

    Jakie masz zdanie na temat diety niskowęglowodanowej u biegaczy? Bracia Rodzeń twierdzą, że to najlepsza dieta dla biegaczy którym zależy na wynikach. Bracia Rodzeń są przecownikami brania węgli (żeli) przed czy w trakcie maratonu, twierdzą że organizm zaadaptowany do diety keto lepiej wykorzysta energię z tłuszczy. Jak Ty się zapatrujesz na takie kwestie? Brednie czy warto spróbować?

    •  Год назад +2

      Szczerze mówiąc widziałam, że jest taki podcast ale go nie słuchałam jeszcze. Ja bazuje na badaniach naukowych, które jasno mówią, że węglowodany są najprostszym źródłem energii dla pracujących mięśni. I dostarczanie węglowodanów w trakcie wysiłku: zmniejsza zmęczenia i oszczędza zapasy glikogenu. I to pokazują badania naukowe. Badań na temat np. diety keto i biegania jest niezbyt dużo i niektóre z nich pokazują korzyści z bycia na keto i biegania, ale nie widziałam badania lub zaleceń diety keto dla biegaczy. Szczególnie jeżeli jesteś szybkim biegaczem, to nie odniesiesz z tego raczej korzyści. W przypadku dużych intensywności raczej dieta bardzo niskowęglowodanowa nie jest polecana.