Ahoj :) Diky za video ! Teď už stačí jen udělat video o tom jak vybrat odpruženou vidlici :) vysvetlit jak ma fungovat hlavne co ma clovek chtit a cekat od vzduchove vidlice atd :)
Ještě by mohlo být vysvětleno nám amatérům jak použít přehazovačku, která je primárně určená do třeba 42 zubů nebo jen do 36 max, na kazetu která má 11-50 zubů a je tam 10s kazeta. Dá se použít jen adaptér nebo je nutno použít přehazovačku na 12s kazetu a tu seštelovat na kazetu která má jen 10? Díky za odpověď.
Koupil jsem si kolo a v popisu výbavy je uvedena přehazovačka shimano deore což je dle mého dost nedostačujicí údaj. Jak zjistím přesný typ přehazovačky mého kola?
potřeboval bych radu ohledne krosoveho kola jaký je lepší druh prehazovacky break nebo mechanic a jestli ma cenu kupovat s kotoucovimy brzdami a nazor na firmu maxbike děkuji
@@tomashajek2249 Je to zbytečná hipsteřina, klasický ráfkový brzdy fungujou uplně v pohodě na běžný ježdění na silnici, na nákupy, na trekový kolo a podobně. Protoblém je že spousta lidi neví jak ráfková brzda brzdí když je v dobrym stavu, prostě si to neuměj seřídit a už si nepamatujou jak to brzdilo když to bylo nový. Mezi V brzdama jsou taky dost rozdíly, je rozdíl mezi pěknou V brzdou shimano a ňákou noname čínou z koloběžky za litr, taky hodně udělá když si tam dáte delší brzdovej špalek místo těch uplně základních. Někdo řikal že kotoučovky můžou dost trpět na přehřejvání při delších sjezdech protože ten kotouček je malej a rychle se prohřeje, nikdy jsem nic takovýho u V brzd nezařil a ani jsem nikdy neměl žádnej problém s tim že by to nebrzdilo za mokra nebo tak něco, jsou to všechno jenom mýty výrobců a prodejců co se snažej vás přesvědčit že ty kotoučívý brzdy potřebujete i když to neni pravda. Lidi co se v kolech opravdu vyznaj řikaj že neni ani tak důležitý jestli to brzdí kotoučem nebo ráfkem, důležitá je pro ně ta hmatová odezva v brzdicí páce protože hydraulika je samozřejmě citlivější a přesnější, ale dobře udělaná a seštelovaná mechanická V brzda se taky může ovládat dost kultivovaně. Docela velkej rozdíl udělá použití kvalitních lanek, pokud možno s teflonovym povrchem a kvalitních bovdenů, pak nemáte žádnej mrtvej odpor při mačkání brzdy a cejtíte uplně krásně jak hejbete přímo s tou brzdou. Taky samozřejmě záleží na uchycení bovdenů a geometrii rámu, na některejch kolech to prostě nejde s těma ohybama udělat aby to nemělo odpor v bovdenu.
@@Pidalin Podle mě, ráfkový brzdy už dávají smysl jenom pro hobby jezdce na silničním kole, sám jezdím na silničním kole s ráfkovými brzdami a mám karbonové kola a brzdný účinek oproti kotoučum, je úplně jinde. A o horském kole není ani třeba mluvit. Sám má dost zkušeností a kotouče bych bral na všechny kola.
I na kole za 20 litrů je kolikrát přehazovačka za 3 kila, takže tohle mě nechává v klidu. Co je větší problém je přesmykač, seřídit ho na levnym kole je umění. :-D
Pekne video .) Bylo by jeste fajn videem porovnat ty klasiky Acera, Alivio, Altus, Deore, LX, XT atd.. trochu mezi sebou. Jake jsou pro danou radu typicke ustupky v konstrukci kvuli cene, z jakeho je to materialu, kde je hranice, kdy se z narustu ceny za kvalitu uz stava narust ceny za nizkou hmotnost nebo zavodni ambice apod. Ruzna bude zrejme i ocekavana uroven cistoty a udrzby vzhledem k vulim. Nejlepe pridat nejake realne poznatky typu u tehle xxx tu casto mivame pokrivene toto, u tehle yyy chcipe lozisko tady, u tehle zzz je nejcastejsi zavada.... Ja treba nejsem kazdodenni cykloposuk, na kole jezdim spis pres teplejsi cast roku vyletnickym crossovym stylem. Ze je kolo o tricet deka lehci nebo tezsi je mi v podstate jedno, ale zase mam treba metrak a rad bych neco, co z kola neocesu, kdyz to trefi cestou nejakou vetev .)
Tak pořadí je hlavně Altus - Acera - Alivio, Deore, SLX, XT a XTR. A to jsme teda jen u Shimana. Podrobnější srovnání je prakticky zbytečný, protože to už jde vidět a hlavně vyčíst ze specifikací. Altus, Acera, Alivio jsou rekreační řady pro kola pod 18 tisíc, samozřejmě dle výrobce. Deore je takovej ten slušnej základ, kor teď nově představená řada M6000. SLX je na kola nižší střední třídy v rozmezí 25-45 a sportovní použití. XT je okolo 45-80 a na závodní použití. Co se týče stoprocentního závodního použití, tak jedině XTR. Samozřejmě se bavíme o závodním použití ve smyslu trénování a ježdění mnoha a mnoha závodů. Ne to, že si někdo dá jedno KPŽ za rok. Samozřejmě ceny uvedené jsou průměrné a jsme ve svobodným světě, tak ať si každej vozí co chce a na co má. Rady co vydrží a jaký to má vady se jen tak od prodejce nedočkáš, protože to občas jde proti jeho portfoliu. Nicméně při ceně přehazovačky nemá cenu zas vymýšlet s životností a řešít bůhví co. V terénu prostě najedeš na větev, co blbě trefí šaltr a je vymalováno. Mám právě XTR šaltr co je ve videu a do závodu jdu s vědomím, že ho můžu urvat. Samozřejmě si to teda nepřeju a novej bych si asi nekoupil skrz finance, ale prostě to k tomu patří. A na závěr jedno okřídlený...neřešit, jezdit!
Vtipné je sledovat, jak i levná kola za každou cenu nacpou přehazovačku XT, protože na to lidé slyší a dají se tím opít, i když zbytek je low-end. A pak taky oblíbený trend dát řadící páčky z nižších tříd. Přitom pocit z řazení dělají hlavně páčky. Pak lanovody a pak až hazka :-)
xktčku mám už 4 rok a jazdím len tažký teren a pohoda xtrko som zahodil do koša po dvoch závodoch je to totalne k hovnu prehadzovačka. nové nerovná sa aj lepšie a kvalitnejšie.
já mám starýho authora 2016 a chtěl jsem udělat nějaký ten drift na sněhu.a a ono mi přední kolo podklouzlo spadl jsem a přehazovačka spadla drsně se zemí.a doposud mi neřadí jednička.Ale mě to nějak nevadí,v opravně říkali-rám vyměnit,řetěz vyměnit,vazelína,brzdy.apod no je toho tisíce(: ale já stím za den najezdím tak 20 km a víc ne.
Ja som zase presny opak. :D Vytiahol som staru Meridu Matts a musel som vymienat vsetko co i len trochu vrzgalo, klepalo. :D Slahlo by ma keby mi nejde jeden prevod. :D Ale mna zase celkom bavi vrtat sa v bajku. Cez youtube som si rozobral celi bajk takmer na vyrobu a viac menej spravil vsetko sam, nie je to nic tazke ak ma clovek trochu trpezlivost a nie je mentol. :) Prehadzovacku si kludne kupis ako chces a vymenis si ju aj sam. BTW este by som ju skusil doladit, rovnako pre istotu skusil doraz nastavit na novo a ak nepomoze, moze to byt aj patka prehadzovacky ktora je stavana aby sa ohla ako prva. Lacna zalezitost alebo sa to mozes jemne pokusit vyrovnat sam. A to si ohol aj celi ram ked ho chceli menit ? :D
Tak to že XTR vidrží ze shimano přehazovaček nejdýl bych rozhodně netvrdil. XT vydrží nejdéle protože XTR je odlehčený verze, to má ale za následek to že není tak bytelný
tak tak, xtr je pro honiče gramů a pro to, co jezdí kvůli obdivu. Myslím, že deore je už slušný základ. A pro ty, co to myslí vážně tak slx a xt. Slx má asi lepší poměr cena výkon, ale osobně jezdím xt osazení. Ale na druhou stranu obhajuji tvrzení ve videu. Musí nějak zdůvodnit ceny xtr komponentů. Jinak video výborné jako vždy. Takové základní vysvětlení by měl každý shlédnout.
A neni to jedno? :) I obyčejný Alivio je schopný vydržet několik desítek tisíc km (kromě kladek, a pokud jí někde neutrhneš/neohneš), což většina lidí nenajede za celou (morální) životnost kola. Výhoda XTR je hlavně hmotnost, jestli je ošoupánívzdornější těžko říct - pochybuju, že někdo, kdo má na XTR bude na jedné přehazovačce (resp. kole) jezdit i za 10-15let.
No nevím no. Pro běžného cyklistu stačí nižší řady. Ale ty použité materiály tu přehazovačku předurčují k tomu, že nebude řadit tak přesně a vakl se dostaví dřív. Asi bych, kdybych měnil přehazovačku šel alespoň do deore a výš.
jediný kanál na youtube, který pravidelně sleduji. Díky za další kvalitní video!
Super video, fandím Vám, jen tak dál.
Děkuji za super užitečný a poučný video. 😉👍
Skvělý seriál! Díky Vám za něj.
Dobre spracovane video, zrozumitelny vyklad.
Ahoj :) Diky za video !
Teď už stačí jen udělat video o tom jak vybrat odpruženou vidlici :) vysvetlit jak ma fungovat hlavne co ma clovek chtit a cekat od vzduchove vidlice atd :)
Výborně. Rád bych víc videí na komponenty.
pomohlo mi to!
Je to zkuseny borec... super videa
No vida, kam se technika za poslednich par let posunula! 😀 To zpomalene video super nazorne! 👏👏
jste super
dobré video, díky
Zdravím,chtěl bych si pořídit novou přehazovačku a.... jaký je rozdíl mezi dlouhým a krátkým ramínkem u přehazovačky na co to má vliv ?
Ještě by mohlo být vysvětleno nám amatérům jak použít přehazovačku, která je primárně určená do třeba 42 zubů nebo jen do 36 max, na kazetu která má 11-50 zubů a je tam 10s kazeta. Dá se použít jen adaptér nebo je nutno použít přehazovačku na 12s kazetu a tu seštelovat na kazetu která má jen 10? Díky za odpověď.
Kolik stojí nová přehazovačka
@SterbaBike a vyplatí se deore XT?
no jako mlátit kolem umíš pěkně :)
Koupil jsem si kolo a v popisu výbavy je uvedena přehazovačka shimano deore což je dle mého dost nedostačujicí údaj. Jak zjistím přesný typ přehazovačky mého kola?
potřeboval bych radu ohledne krosoveho kola jaký je lepší druh prehazovacky break nebo mechanic a jestli ma cenu kupovat s kotoucovimy brzdami a nazor na firmu maxbike
děkuji
Tomáš Gregor Dobry den, uz odpovidam asi pozde, protoze predpokladam, ze uz jste si kolo koupil, ale pokud jeste ne, klidne Vam rad poradim 😊
kotoučový brzdy jsou podle mě uplně k ničemu pokud to člověk nechce na ňáký traily a jiný terénní sjezdy
@@Pidalin to rozhodně ne, kotouče bych bral na všechny kola.
@@tomashajek2249 Je to zbytečná hipsteřina, klasický ráfkový brzdy fungujou uplně v pohodě na běžný ježdění na silnici, na nákupy, na trekový kolo a podobně.
Protoblém je že spousta lidi neví jak ráfková brzda brzdí když je v dobrym stavu, prostě si to neuměj seřídit a už si nepamatujou jak to brzdilo když to bylo nový. Mezi V brzdama jsou taky dost rozdíly, je rozdíl mezi pěknou V brzdou shimano a ňákou noname čínou z koloběžky za litr, taky hodně udělá když si tam dáte delší brzdovej špalek místo těch uplně základních.
Někdo řikal že kotoučovky můžou dost trpět na přehřejvání při delších sjezdech protože ten kotouček je malej a rychle se prohřeje, nikdy jsem nic takovýho u V brzd nezařil a ani jsem nikdy neměl žádnej problém s tim že by to nebrzdilo za mokra nebo tak něco, jsou to všechno jenom mýty výrobců a prodejců co se snažej vás přesvědčit že ty kotoučívý brzdy potřebujete i když to neni pravda.
Lidi co se v kolech opravdu vyznaj řikaj že neni ani tak důležitý jestli to brzdí kotoučem nebo ráfkem, důležitá je pro ně ta hmatová odezva v brzdicí páce protože hydraulika je samozřejmě citlivější a přesnější, ale dobře udělaná a seštelovaná mechanická V brzda se taky může ovládat dost kultivovaně. Docela velkej rozdíl udělá použití kvalitních lanek, pokud možno s teflonovym povrchem a kvalitních bovdenů, pak nemáte žádnej mrtvej odpor při mačkání brzdy a cejtíte uplně krásně jak hejbete přímo s tou brzdou. Taky samozřejmě záleží na uchycení bovdenů a geometrii rámu, na některejch kolech to prostě nejde s těma ohybama udělat aby to nemělo odpor v bovdenu.
@@Pidalin Podle mě, ráfkový brzdy už dávají smysl jenom pro hobby jezdce na silničním kole, sám jezdím na silničním kole s ráfkovými brzdami a mám karbonové kola a brzdný účinek oproti kotoučum, je úplně jinde. A o horském kole není ani třeba mluvit. Sám má dost zkušeností a kotouče bych bral na všechny kola.
I na kole za 20 litrů je kolikrát přehazovačka za 3 kila, takže tohle mě nechává v klidu. Co je větší problém je přesmykač, seřídit ho na levnym kole je umění. :-D
Mtb dirt s altusem, pohodička.
Ale tak zase Tiagra je na silniční kolo tak to mlátit nebude 😅🚴♂️
Rozdíly mezi těmito komponenty znám, ale tohle video je udělaný ukázkově a rád si to poslechnu jen tak
Takze je lepsi misto xt koupit treba slx-deore a radsi investovat do rafku a plaste (aby se snizila hmotnost..)??
Pekne video .)
Bylo by jeste fajn videem porovnat ty klasiky Acera, Alivio, Altus, Deore, LX, XT atd.. trochu mezi sebou. Jake jsou pro danou radu typicke ustupky v konstrukci kvuli cene, z jakeho je to materialu, kde je hranice, kdy se z narustu ceny za kvalitu uz stava narust ceny za nizkou hmotnost nebo zavodni ambice apod. Ruzna bude zrejme i ocekavana uroven cistoty a udrzby vzhledem k vulim. Nejlepe pridat nejake realne poznatky typu u tehle xxx tu casto mivame pokrivene toto, u tehle yyy chcipe lozisko tady, u tehle zzz je nejcastejsi zavada....
Ja treba nejsem kazdodenni cykloposuk, na kole jezdim spis pres teplejsi cast roku vyletnickym crossovym stylem. Ze je kolo o tricet deka lehci nebo tezsi je mi v podstate jedno, ale zase mam treba metrak a rad bych neco, co z kola neocesu, kdyz to trefi cestou nejakou vetev .)
Tak pořadí je hlavně Altus - Acera - Alivio, Deore, SLX, XT a XTR. A to jsme teda jen u Shimana. Podrobnější srovnání je prakticky zbytečný, protože to už jde vidět a hlavně vyčíst ze specifikací. Altus, Acera, Alivio jsou rekreační řady pro kola pod 18 tisíc, samozřejmě dle výrobce. Deore je takovej ten slušnej základ, kor teď nově představená řada M6000. SLX je na kola nižší střední třídy v rozmezí 25-45 a sportovní použití. XT je okolo 45-80 a na závodní použití. Co se týče stoprocentního závodního použití, tak jedině XTR. Samozřejmě se bavíme o závodním použití ve smyslu trénování a ježdění mnoha a mnoha závodů. Ne to, že si někdo dá jedno KPŽ za rok. Samozřejmě ceny uvedené jsou průměrné a jsme ve svobodným světě, tak ať si každej vozí co chce a na co má.
Rady co vydrží a jaký to má vady se jen tak od prodejce nedočkáš, protože to občas jde proti jeho portfoliu. Nicméně při ceně přehazovačky nemá cenu zas vymýšlet s životností a řešít bůhví co. V terénu prostě najedeš na větev, co blbě trefí šaltr a je vymalováno. Mám právě XTR šaltr co je ve videu a do závodu jdu s vědomím, že ho můžu urvat. Samozřejmě si to teda nepřeju a novej bych si asi nekoupil skrz finance, ale prostě to k tomu patří. A na závěr jedno okřídlený...neřešit, jezdit!
Vtipné je sledovat, jak i levná kola za každou cenu nacpou přehazovačku XT, protože na to lidé slyší a dají se tím opít, i když zbytek je low-end. A pak taky oblíbený trend dát řadící páčky z nižších tříd. Přitom pocit z řazení dělají hlavně páčky. Pak lanovody a pak až hazka :-)
xktčku mám už 4 rok a jazdím len tažký teren a pohoda xtrko som zahodil do koša po dvoch závodoch je to totalne k hovnu prehadzovačka. nové nerovná sa aj lepšie a kvalitnejšie.
Proc nevirabite motorky ruznych motoru klapajicich a pohonych staveb.
Bezchybná videa, jen tak dál.
Klobuk dole pozeral by som tieto videa od rana do vecera , przim prsty a tvorte dalej
já mám starýho authora 2016 a chtěl jsem udělat nějaký ten drift na sněhu.a a ono mi přední kolo podklouzlo spadl jsem a přehazovačka spadla drsně se zemí.a doposud mi neřadí jednička.Ale mě to nějak nevadí,v opravně říkali-rám vyměnit,řetěz vyměnit,vazelína,brzdy.apod no je toho tisíce(: ale já stím za den najezdím tak 20 km a víc ne.
Ja som zase presny opak. :D Vytiahol som staru Meridu Matts a musel som vymienat vsetko co i len trochu vrzgalo, klepalo. :D Slahlo by ma keby mi nejde jeden prevod. :D Ale mna zase celkom bavi vrtat sa v bajku. Cez youtube som si rozobral celi bajk takmer na vyrobu a viac menej spravil vsetko sam, nie je to nic tazke ak ma clovek trochu trpezlivost a nie je mentol. :) Prehadzovacku si kludne kupis ako chces a vymenis si ju aj sam. BTW este by som ju skusil doladit, rovnako pre istotu skusil doraz nastavit na novo a ak nepomoze, moze to byt aj patka prehadzovacky ktora je stavana aby sa ohla ako prva. Lacna zalezitost alebo sa to mozes jemne pokusit vyrovnat sam. A to si ohol aj celi ram ked ho chceli menit ? :D
Tak to že XTR vidrží ze shimano přehazovaček nejdýl bych rozhodně netvrdil.
XT vydrží nejdéle protože XTR je odlehčený verze, to má ale za následek to že není tak bytelný
tak tak, xtr je pro honiče gramů a pro to, co jezdí kvůli obdivu. Myslím, že deore je už slušný základ. A pro ty, co to myslí vážně tak slx a xt. Slx má asi lepší poměr cena výkon, ale osobně jezdím xt osazení.
Ale na druhou stranu obhajuji tvrzení ve videu. Musí nějak zdůvodnit ceny xtr komponentů. Jinak video výborné jako vždy. Takové základní vysvětlení by měl každý shlédnout.
WTF jsi chytnul docel range
To není rage. To si zase nějaký dítě pustilo hubu na špacír. Naprostá klasika. Neumí argumentovat, tak nadávají. Tohle už dávno neřeším.
A neni to jedno? :) I obyčejný Alivio je schopný vydržet několik desítek tisíc km (kromě kladek, a pokud jí někde neutrhneš/neohneš), což většina lidí nenajede za celou (morální) životnost kola.
Výhoda XTR je hlavně hmotnost, jestli je ošoupánívzdornější těžko říct - pochybuju, že někdo, kdo má na XTR bude na jedné přehazovačce (resp. kole) jezdit i za 10-15let.
No nevím no. Pro běžného cyklistu stačí nižší řady. Ale ty použité materiály tu přehazovačku předurčují k tomu, že nebude řadit tak přesně a vakl se dostaví dřív. Asi bych, kdybych měnil přehazovačku šel alespoň do deore a výš.
Ja mam ALTUS :( a to bike stal 740 euro.
predpokladam ze altus 9rychlosti.
štěrbabike=štěrhovnice