Walkman naszej młodości [TOWARY MODNE 166]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 янв 2025

Комментарии • 320

  • @VitecVitec
    @VitecVitec Год назад +29

    ...gdy do tego pokolenia coraz częściej mówi się "dziadku". Ja tam czuję się jak dwudziestolatek. ..no, może trzydziestolatek. :) Dziękuję Adamie za porcję sentymentu.

    • @ireneuszpyrak961
      @ireneuszpyrak961 Год назад +4

      Tak, ja też jak 30-to latek a zbliża się 60-tka 😊

  • @witoldwitoszekrecords3253
    @witoldwitoszekrecords3253 Год назад +14

    Jestem rocznik 87, a jeszcze wychowany na kesetach magnetofonowych i vhs i mam wielki sentyment do wszelkich kaset i w ogóle do lat 90-tych, które uważam za lepsze pod każdym względem od obecnych. Oldskulowości kaset magnetofonowych nie da się z niczym porównać, te szumy i masa zniekształceń często jakby nawet dodawały klimatu samej muzyce. Te parosekundowe przerwy między utworami i czekanie na kolejny utwór przy akompaniamencie uspokajającego szumu, kojącego jak szum morza. Dodatkowo rozkładówki, które często miały raczej skromny projekt, ale za to staranny i artystyczny, przemyślany i spójny z klimatem muzyki, przeważnie z tekstami, zdjęciami i grafiką, rozpisem osób zaangażowanych w produkcję, datami, studiami muzycznymi, paroma słowami od artystów i podziękowaniami, nierzadko w jakiś sposób osobliwymi, czy dowcipnymi, itp., to wszystko nastrajało do wniknięcia w świat muzyki. Muzykę się celebrowało. Dużo dobrej muzyki się poznało na kasetach i to pewnie głównie stąd sentyment, choć cała techniczna otoczka też miała swój urok, na pewno większy od wirtualnych, niefizycznych plików muzycznych i streamów z neta, których nie da się wziąć do ręki jak kasetę. Dzisiejsze pokolenie nie wychowuje się muzycznie, a i brak dobrej muzyki obecnie. Dzisiejsze pokolenie wychowuje się wiralowo i memicznie. Żal tamtych czasów i tego, że coraz trudniej już znaleźć człowieka, który to zna i rozumie.

    • @mtyzsw6549
      @mtyzsw6549 Год назад +2

      Ja rozumiem i pamietam 😁 rocznik '77

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад +2

      osobiście uważam że cyfrowe pliki i streamy pod każdym względem przewyższają kasety, że o vhs nie wspomnę. Rocznik 68, ale to nie znaczy że jako dinozaur uważam że stare automatycznie oznacza lepsze. To że teraz trudno o dobrą muzykę i film to inna sprawa, tu się zgadzam.

    • @mtyzsw6549
      @mtyzsw6549 Год назад +2

      @@adamdarski8919 Nie pod kazdym . Pliki sa przewaznie skompresowane ,a to obcina jakosc. Jesli juz to najlepszym nosnikiem jest CD .

    • @profesordabrozwadowski1894
      @profesordabrozwadowski1894 Год назад +1

      Potwierdzam (rocznik 1974). Zdobycie kasety z ulubioną muzyką albo możliwość skopiowania takiej kasety traktowaliśmy jak sukces. Dzisiaj niemal wszyystko jest na YT, na wyciągnięcie ręki. Były czasy...

    • @Mikexception
      @Mikexception Год назад

      @@adamdarski8919 Niby wszystko technicznie się zgadza a jednak słucham kaset a większym luzem i relaksem niż płyt CD. To jest ciekawe o tyle też że gdy słucham radia czy z satelity to czuję tak jak przy CD - dość szybko znudzenie jakąś płaskością Tylko niektóre stacje zagraniczne "dają" ciekawiej Przy programach muzycznych w TV jest to samo. A muzyka i dźwięki w filmie i w reklamach też są jakby bogatsze

  • @piotrkorytkowski2781
    @piotrkorytkowski2781 Год назад +6

    Bardzo fajny odcinek. Kiedy miałem 8 lat otrzymałem w prezencie Kajtka. Słuchawki dołączone do urządzenia zepsuły się w pierwszym miesiącu użytkowania i rodzice kupili mi trochę lepsze. Muzyka nie była najwyższej jakości ale cieszył mnie ten magnetofon bardzo. Chyba żadne inne urządzenie które posiadałem póżniej nie sprawiło mi tyle radości. Tak wyglądało dzieciństwo za czasów PRL - słusznie minionej epoki. Pozdrawiam.

  • @pokrec
    @pokrec Год назад +9

    Tyle formatów muzyki, tyle róznych urządzeń, elektromechaniki... Drogie to było okrutnie, delikatne, awaryjne i dawało jakość - wtedy wspaniała, dziś - podłą. Ale wtedy sie tego słuchało, dziś - telefon załatwia wszystko w tej dziedzinie. Jakości własciwie nie da się już podnieść na tyle, żeby niezbyt wyrobione ucho to usłyszało. Ot, troche pamięci flash, specjalizowany układ, wzmacniaczyk (najczęściej klasy D) i mamy samograja spełniającego role walkmana, bijący go na łeb jakością i zminiaturyzowany tak, że właściwie same jego peryferia limitują wymiary urządzenia (wyswietlacz musi być czytelny, więc nie może być zbyt mały). To, co dzis jest po prostu normalna codziennością jeszcze 40 lat temu nie śniło sie nikomu.
    Polecam obejrzenie archiwalnego odcinka "Sondy" pt. "Plaster rzeczywistości" (czy jakoś tak) i ci, którzy w tamtych czasach oglądali "Sondę" z wypiekami na twarzy, zaraz po czwartkowej "Dobranocce" zobaczą, jak daleko jesteśmy i jak czas leci. Ciekawie sie ogląda zachwyty nieodżałowanej pamięci red. red. Kurka i Kamińskiego nad formatami audiowizualnymi, które dzis juz trąca myszką, a właściwie... śmierdzą gniazdem myszy. Wtedy to było coś, co w Japonii na targach audio-video pokazywano jako sprzęt przyszłości, dzis to jest coś, co wala sie po piwnicach, strychach albo ląduje w kuble na elektrośmieci.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад

      Skoro wspominasz Sondę to polecę minicykl SONDA LATO w którym opisywali technologie które mamy dziś. Videorozmowy przez sieć, społeczeństwo informacyjne itd Opisywali też telewizje wysokiej rozdzielczosci. To było w odcinku poswieconemu ich wizycie w tokijskim oddziale SONY. Dzisiaj ta firma jest już tylko żałosnym cieniem samej siebie

  • @Serwis-Elektroniki
    @Serwis-Elektroniki Год назад +6

    Ehhh , Pamiętam Kajtka, mój brat dostał od rodziców taki rarytas. Pamiętam że od nowości źle w nim było rozwiązany zestyk + baterii z w koszyku. Były tam dwa druciki zamiast zastosowania całej blaszki , efekt był taki że jak się montowało paluszki to one po jakimś czasie wyrobiły mocowanie tych "drucików" i kajtek przy każdym większym wstrząśnięciu zaczynał przerywać i nie kontaktowało zasilanie. Rozwiązaniem był wlutowanie w to miejsce kawałeczka małej blaszki 5z5 mm i problem znikał. Nie wiem kto w ZRK wpadł na taki pomysł ale każdy kajtek który wychodził na rynek miał to z kopane. Ale cóż człowiek się cieszył wtedy że coś ciekawego dostał i można było na wycieczki brać :) Pozdrawiam Bartek

  • @jacojaw
    @jacojaw Год назад +6

    Bardzo fajny odcinek. Dla mnie to sprzęt kultowy - w dzieciństwie , pierwszy raz doświadczyłem dźwięku STEREO na podobnym odtwarzaczu - na słuchawkach gąbkowych efekt był spektakularny:) i ta fascynacja dźwiękiem mi została

    • @eigenzeit
      @eigenzeit Год назад +3

      Tak. Stereo z kasety z bazaru - jakiejś składanki Michaela Jacksona. Ten efekt stereo to był dla mnie szok. Dzisiaj porównałby to do pierwszego doświadczenia z goglami VR. Tam przestrzenny dźwięk, tu obraz.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад +1

      przesłuchanie np. intro do Hell’s Bells, znanego wcześniej tylko w wersji mono rzeczywiście ryło banię...

  • @andrzejkrac5972
    @andrzejkrac5972 Год назад +5

    Mój pierwszy walkman w 1987 roku to Sanyo, drugi z 1988 to Sony, słuchawki jednego po zdemontowaniu pałąka wkładałem pod kask motocyklowy chyba Cobra i sunąłem swoją supermaszyną ETZ 150 słuchając przy rozpoczęciu każdej jazdy highway to hell ACDC, Rush, UFO. Oczywiście z chromówek bo dźwięk wydawał się lepszy. Pamiętam również polskie mini radio stereo dużo mniejsze niż walkman ale w czasie jazdy się nie sprawdzało. Najtrudniejsze było w tych czasach utrzymanie zapasu baterii R6, często wykupywałem w okolicznych GSach i kioskach ruchu cały zapas o ile trafiłem na dostępność. Czasy siermiężne i szare ale życie było kolorowe o ile kompaniję się miało odpowiednią. Czułem się bardzo nowoczesnym człowiekiem bo przecież walkman, ETZ i Atari 800XL, wieczorami słuchałem Tangerine Dream, Kraftwerk .... dzisiaj to śmieszne ale taka była nasza młodość. Pozdrawiam Panie Adamie.

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад +2

      To polskie radyjko to RS-101. Jeszcze mam, w stanie średnim, ale już nie używam.

    • @andrzejkrac5972
      @andrzejkrac5972 Год назад

      @@kaem3 Dzięki za przypomnienie, filmik już obejrzałem. Na tym radyjku usłyszałem po raz pierwszy jugosłowiański rock w wykonaniu Električni orgazam oraz francuski Indochine, oba serdecznie polecam.

  • @Kanga1974
    @Kanga1974 Год назад +6

    Pod koniec mojej podstawowki pojawily sie pierwsze chinskie "walkmany" na 4 paluszki. Jak ja chcialem to miec ....
    Dopiero w liceum mialem metalowego cienkiego jak kaseta, walkmana Sony na jedna baterie. Z autoreversem, "elektronicznymi" przyciskami, dolby, rozpoznawaniem poczatku utworu i wszystkimi innymi bajerami. Cudownie gral. Do tego douszne sluchawki na palaku z megabass'em. Bez niego nie wychodzilem z domu ....

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Widzisz. Warto było czekać. Zamiast się męczyć z takim g... jak mi się trafiło. O i od razu super walkman.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад +1

      ja zobaczyłem na jakimś filmie facet miał słuchawki bezpałąkowe, i tak mi się spodobały że rozebrałem soniaki, wyjąłem przetworniki, obciągnąłem tkaniną i miałem douszne 😀

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska Год назад +7

    Pierwszy walkman sanyo pracowal na 2 ogniwach nicd z metanomierzy z carboautomatyki. Wsadzone do pudelka po tabletkach fi 25mm wysokiego na 5cm z wyprowadzonym kablem zakonczonym gniazdkiem zasilacza. Rzecz niezbedna by dojechac do szkoly. Czas dojazdu - blisko 2h, czas wstania z lozka - 4:50. Pociag i teamwaj. Pierwsza podwojna matematyka zaczynala sie 7:10 i konczyla 9:45. Koszmar. Matematyka, nie dojazd.

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019 Год назад +7

    w 1982 siostra cioteczna dostała na Komunie oryginalnego Walkmana Sony, to był sprzet z innej planety! Kajtek przy tym był jak Maluch przy Mercedesie ;)

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад +4

      zapewne od wujka marynarza… taki gadżet kosztował min. $100, a średnia polska pensja wtedy wynosiła $20

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 Год назад

      @@marius1677 to troche pozniej,
      tu mówimy o tym pierwszym

  • @przemequ
    @przemequ 6 месяцев назад +2

    Jeszcze był polski KAJTEK. Pod koniec lat 80tych miałem takiego z kartonem kaset, służąc w wojsku (wtedy służba była obowiązkowa), na służbie przy wskaźniku radarowym albo w bunkrze dowodzenia umilał mi czas. Katowaną kasetą była wtedy płyta Judas Priest - Painkiller

  • @mbnqpl
    @mbnqpl Год назад +6

    pamiętam jak za dzieciaka dostałem walkmana od rodziców na Mikołaja, było coś magicznego w tym ❤

    • @Vanilla-du4oh
      @Vanilla-du4oh Год назад +1

      Też tak miałem chyba w 88r i to był International ale radocha była ech stare dobre czasy

  • @mariankacala3137
    @mariankacala3137 Год назад +3

    Witam panie Adamie.Fajny odcinek 👏 Miałem to szczęście że pierwszym takim sprzętem który do mnie trafił był Sony.Była do niego dołączona kaseta demo, jakiś wyścig samochodowy ,dźwięk przelatującego samolotu itp. nawet nieźle to chodziło, oczywiście jak na tamte czasy.Pamiętam jak dałem to jakiemuś dziecku na uszy to na dźwięk samolotu aż się biedny skulił tak realistycznie było słychać.Fajne czasy.Pozdrawiam serdecznie i czekamy na następne odcinki 😀

  • @Przemek2010
    @Przemek2010 Год назад +1

    Pamiętam, jak się cieszyłem z polskiego Kajtka-cegiełki w kolorze czerwonym. Zjadał baterie błyskawicznie, był ciężki i miał w zestawie pasek na szyję. I ta radość z możliwości słuchania muzyki w terenie...

  • @krisk1236
    @krisk1236 Год назад +3

    Fascynuje mnie też ta data 1983 napieczątkowana na chassis.Ja pierwszego i jedynego walkmana kupiłem w roku gdzieś tak 88/89 . Dziwnym cudem był to jakiś dalekowschodni wyrób , bardzo mały, zgrabny, na dwie baterie i z autorewersem ! Cena była bardzo przyjazna. żałuje że go nie zachowałem.Wiele miłych wspomnień.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад +1

      walkmany o takich cechach były tylko firmowe: sony, panas, toshiba, aiwa. Producenci no-name takich nie robili, nigdy tego nie opanowali.

    • @krisk1236
      @krisk1236 Год назад

      @@adamdarski8919 No był mechanicznie precyzyjny, Tak wyglądał na wczesną aiwę. Kupiłem go zresztą u zegarmistrza. Muszę zaczepić gościa. może będzie pamiętał

  • @RysiekQwerty
    @RysiekQwerty Год назад +2

    To były cudowne czasy.Mój pierwszy był tanim takim samym jak na filmie i właśnie w kolorze białym. Pięknie pachniał. Cichutko szemrał. Muzykę odtwarzał wystarczająco. Słaba plastikowa obudowa przyczyniła się do jego śmierci.

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +1

    Kolega z podstawówki miał białego Unisefa w połowie lat 80-tych, a kuzynka dostała w paczce w 1987 roku jakiegoś Philipsa z serii "Moving Sound" z bajerem w postaci trzypasmowego korektora. Mój pierwszy "walkman" to ten SEG, o którym już wcześniej pisałem. Plastik fantastik prosto z RFN, 1989 rok. Nawet koło zamachowe było całe plastikowe.

  • @tomaszstepien628
    @tomaszstepien628 Год назад +6

    Mam jeszcze w szufladzie sprawny walkman Sony niewiele większy od kasety, z pilotem z wyświetlaczem LCD, z dolby B, C i na 1 płaski akumulatorek. Kiedy go kupowałem to było cudo.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 Год назад +1

      Wiem o który chodzi... Kiedy kupował go nowego brat mojego kumpla, ten walkman kosztował WYPŁATĘ (a brat kumpla dobrze wylądował, dobrze zarabiał i pracuje tam DO DZIŚ - tak tak, od 30 lat).

    • @tomaszstepien628
      @tomaszstepien628 Год назад +1

      @@zbigniewgurak8261 Było kilka modeli z tego segmentu, najbardziej wypasiony miał obudowę z magnezu i nie miał radia. Ja ma trochę niższy model z radiem. Ale gra dalej fenomenalnie, większość decków chowa się. Mam za to najwyższy model minidiscu tak mały że już mniejszego chyba się nie dało zrobić.

    • @rafkucz1452
      @rafkucz1452 Год назад +1

      Pewnie 701c

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 Год назад +1

      @@tomaszstepien628 Danny miał chyba tego topowego. Maleństwo. Metalowa obudowa, prostokątny aku wsuwany zdłuż wąskiej części kasety. Bez radia ale wyświetlaczem na kablu i z dodatkową dokręcaną metalową komorą na paluszek. Aż mnie dreszcze przeszły na myśl o "wykrzesaniu" skądś przypadkiem takiego cudeńka...

    • @jakubszelag7345
      @jakubszelag7345 Год назад +3

      No pamietam, takie malutkie byly. Niestety nie bylo mnie stac...😔

  • @kurwamacjebanapizda
    @kurwamacjebanapizda Год назад +4

    Mój pierwszy walkman gdzieś w 88 roku nie nazywal sie walkman, bo niestety miał nagrywanie w dolby c, stereo mikrofon, głośnik wbudowany mono wprawdzie, ale urządzenie było o wiele mnijszy niż prezentowany w tym filmie, no i mial radio i autorevers. Sony producentem tego była. Niebyła to wtedy jakaś nowość bo w polsce wszystko co było dostępne było zacofane o co najmniej kilka lat.

    • @piotrus7aswaitosaw979
      @piotrus7aswaitosaw979 Год назад +1

      Proszę zobacz Sony TC-40 z 1972 na bateriach gra kilkanascie godzin.Wcież czekam aż choć paski pękną bo są dwa ale uparcie wciąż działa mam jeszcze TC-55 z 1974 który gra i nagrywa zadziwjająco dobrze.Nie można pwiedzieć,że nic się nie działo w tej dziedzinie.Może tylko tyle,że to nie były to popularne urzędzenia do czasu 1979.Pozdrawiam Serdecznie

  • @odlotowy
    @odlotowy Год назад +3

    Mój pierwszy walkman to rok 1989 przywieziony przez mojego wujka z Berlina Zachodniego. Wciąż dość dużym problemem był zakup paluszków do tego ustrojstwa. Do tego mało wygodne słuchawki na metalowym pałąku i charakterystyczną nieprzyjemną gąbką na głośniczkach. Potem w latach 90tych miałem kilka fajnych walkmanów dwa Panasonici i jeden Sony. Ale lepsze były Panasonici. Potem przyszła era discmanów która potrwała bardzo krótko, bo dosłownie za chwile weszły pierwsze MP3 playery - ja miałem Nokię 5510 która pozwalała na odtwarzanie plików audio i miała 64mb pamięci.

  • @piotrw134
    @piotrw134 Год назад +3

    Zawsze musiał być pod ręką DŁUGOPIS ! I życie stawało się o wiele radośniejsze !!!

    • @andrzejbielecki8080
      @andrzejbielecki8080 Год назад +2

      Najlepszy były długopisy BIC do przewijania kasety. A oszczędność baterii to nie byle jaka była...

  • @mtyzsw6549
    @mtyzsw6549 Год назад +5

    Jak chce sie wrocic do moich lat mlodosci ,to ogladam se Pana Adama 😁😁😁

  • @taksebrzdekam...1866
    @taksebrzdekam...1866 Год назад +4

    Moim pierwszym "łokmenem" był krajowy "Kajtek". Pozdrawiam😋

  • @kaktusadas622
    @kaktusadas622 Год назад +1

    Witam posiadałem taki sam model odkupiłem go używanego od kolegi ,który miał rodzinę w RFN wtedy był szpan ,jak mi się uszkodziły po czasie pianki przy słuchawkach to dorabiałem sam ze zwykłej pianki kremowej wycinałem cienkim drutem oporowym zasilanym z zasilacza,bo niemożna było tak łatwo kupić nowych ciekawy materiał pozdrawiam.

  • @stanley84pl
    @stanley84pl Год назад +2

    To Sie trafiło. Własnie zaczołem przygodę z kupowaniem walkmanów Sony z Japonskich aukcji , kupuje takie najtansze do 2000 jenów , super sprawa , dyktafony i na micro kasety też , każdy jeden pasek uszkodzony ;) i cześć po wycieku baterii ale jaka Jakość Kiedyś to robili sprzety a teraz bedzie przygoda z naprawianiem.

    • @robertkuaga9235
      @robertkuaga9235 Год назад +1

      Ja ostanio kupilem walman sony mini disc.... i tu dopiero jestem pod wrazeniem doskonalego wykonania i miniaturyzacji. Pozdrawiam

    •  Год назад +1

      O ile walkmany w większości wypadków można naprawić, minidyski czeka los jak odtwarzacze CD czy LaserDisk - jak padną, zostaną tylko ładną atrapą.

  • @dakra2521
    @dakra2521 Год назад +2

    Mój pierwszy "Walkman" to był Sanyo M-G7 kupiony w 1984 roku za 15 $ w Peweksie (była to ponad połowa pensji mojego ojca).
    Był zasilany czterema bateriami R6 (AA) które wystarczały zaledwie na trochę ponad godzinę słuchania co było dużym
    problemem ponieważ jak wiadomo trudno było te baterie kupić. Później odryłem że jak połączę szeregowo dwie płaskie
    baterie (3R12) i podłączę je kablem do odtwarzacza to wystarczą one na wiele godzin, wyglądało to dosyć zabawnie bo
    w jednej kieszeni nosiłem baterie a w drugiej walkmana.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад

      @@user-re7cq3wy6r w srodku siedziały 3 paluszki wlasnie - oblane smoła czy czyms takim ;)

  • @WAKACJEPODGRUSZA
    @WAKACJEPODGRUSZA Год назад +11

    Kiedyś takie cuda kupowało się na targowiskach które powstały jako zręby kapitalizmu w tzw "wolnej" Polsce. Niestety niedługo potem kapitalizm się skończył i znowu idziemy w jednym "slusznym" kierunku, gdzie o gospodarce decyduje urzędnik.

    • @geekyprojects1353
      @geekyprojects1353 Год назад +1

      Swieta unia europejska narodu niemieckiego.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад

      Być może masz zbyt mało lat i nie pamietasz ale w tamtym czasie na targowisku czy na giełdzie sprzęt kosztował więcej niż w sklepie (gdzie zwykle go zresztą nie było). Takich handlarzy nazywało się spekulantami

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад

      @@marius1677 Mało widziałeś widać. ja pamietam czasy kiedy na straganie stały kompletne "szuflady" Unitry za 450 tys zł

  • @przemyslaws1753
    @przemyslaws1753 Год назад +6

    pan od Techniki za pomocą walkmana Kajtek, Eltrona 100 i dwóch kolumn Vermona Regent napędzał szkolną dyskotekę. Całość dopełniały dwa kolorofony C23 po jednym na kolumnę i koguty z suki milicyjnej... albo z kombajna - nie pamiętam. Nikt się nie przejmował pływającym dźwiękiem a bebechy aż w środku latały :)

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад

      W 1987 roku na koloniach w Czerniawie-Zdroju kolesie mieli lepszy sprzęt, bo SSL-032 i jakieś Altusy. Ale dźwięk też nie powalał - w ogóle nie słyszałem stereofonii. Może akustyka stołówki była tak fatalna, nie wiem.

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +2

    I jeszcze jeden "walkman" w moim życiu - Sanyo z serii MGP, nie pamiętam dokładnie modelu. Dostałem go w nagrodę w konkursie miesięcznika "Radioelektronik" w okolicach 2000 roku. Żałowałem, że nie był to MGR z radiem, bo i takie nagrody redakcja przyznawała. Jak na renomę marki, był dość marny. A do tego MGR-715 gość, który go wygrał, stworzył opis przestrojenia w nim fal średnich na długie (numer 06-1999).

  • @rekawek6
    @rekawek6 Год назад +3

    Panie Adamie jako ze odtwarzacze CD dotarly do nas przez żelazną kurtynę ze sporym opuźnieniem to wiele uzytkownikow odtwarzaczy przenośnych kasetowych, jest dopiero ojcami 😊

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk Год назад +3

    Do walkmanów były obowiązkowe słuchawki z pomarańczowymi gąbkami noszone na szyi w trakcie spacerów po mieście 🙂

    • @qkiel7666
      @qkiel7666 Год назад +2

      Ja znałem takiego szpenia , który nosił słuchawki na szyi nie mając walkmana ...🤣

    • @daxuss
      @daxuss Год назад +1

      @@qkiel7666 hehe to dobre :) wiesz on wykonał 1wszy krok do używania walkmana i rozpoczął szkolenie z imersji używania walkmana, bez walkmana.

  • @sioux22
    @sioux22 Год назад +4

    Raczej japoński. Japońskie części, kondensatory, rezystory 1/8w, ogólnie dosyć dobra jakość jak na coś takiego, wszystko opisane i ładnie polutowane

  • @winogronek1290
    @winogronek1290 Год назад +2

    Tak, nawet te z wbudowanym radyjkiem przywozili to całymi torbami z niemiec. Każdy szukał tam na próżno znanych japońskich marek a to było coś innego dziwnego.

  • @violasilvestris
    @violasilvestris Год назад +2

    Oj, miałem takiego dziada słynnej marki HBATEC ;). Dostałem niemiecki zasilacz uniwersalny, kupiłem w kiosku świetne słuchawki z czerwonymi gąbkami za ówczesne 30 tysięcy złotych, a potem grał na głośniku od interkomu Fonica Intervox. Ale się zmieniło... ;)

  • @tysioran
    @tysioran Год назад

    15:24 A może chodziło także o oszczędność roztworu trawiącego ? Ale z kolei wąskie ścieżki to także możliwość odzyskania większej ilości rudego metalu z wytrawiacza. 😋

  • @danm7401
    @danm7401 Год назад

    Mój był czerwony i miał napis UNICEF. Świetny odcinek. Dzięki i pozdrawiam

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +2

    Słuchawki dostarczane w komplecie z "walkmanami" to oddzielna historia. Z "Kajtkiem" dostawało się obleśne, toporne i grające bez basu krajowe Sd-106. Z chińskich wynalazków sprzed lat, to pamiętam słuchawki z nieruchomą cewką i metalizowaną membraną - zasada działania jak w słuchawkach przedwojennych do czołgów, telefonów czy odbiorników detektorowych.

    •  Год назад

      Niestety też się naciąłem. W pewnym sklepie elektronicznym pewien straszny gbur nie pozwalał obejrzeć sobie takich i niestety kupiłem to coś, myśląc, że to klasyka.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Zanim się dowiedziałem o Kajtku, a może go jeszcze nie było, bo to było bardzo dawno temu rodzice kupili mi słuchawki Sd - 106. Nie uwierzysz ale mam je do dziś. Jako eksponat. Gąbki dawno sparciały ale reszta dzielnie się trzyma. Niestety brzmieniowo to jest... bez komentarza, ale tylko takie były w sklepie, jak udało się dorwać jakieś akurat trzeba było brać. Koleżanka miała wtedy nauszne też Tonsile, niestety nie pamiętam modelu, kuzyn dalszy miał podobne i to była jakościowa przepaść, wtedy dla mnie. Ja mam wersję pudełkową, która miała 2m kabel, czyli raczej nie do Walkmana. Jeszcze gorsze były te chińskie "kopie" słuchawek Sony tak że, ten tego... Montego -;)

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад +1

      @@marcinnowak777 Moje Sd-106, które dostałem razem z radiem RS-101 już dawno połamały się w diabły. Używałem je jakieś 8 lat, także ze stacjonarnym sprzętem. Gąbki nie parciały, ale się "rozklapciewały" czy jak to nazwać.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      @@kaem3 Moje pękły przy jednej stronie mocowania, ale pokleiłem -;) Brzmią okropnie, ale nie wywalę, z sentymentu -;)

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +2

    Wiele tanich odtwarzaczy z tamtych lat (np. SEG WM-160) miało tą wadę, że były niezabezpieczone przewody do głowicy - i często się urywały wskutek ruchu głowicy w dół i w górę.

  • @ravethecity
    @ravethecity Год назад +1

    Mój pierwszy walkman był zdaje się na trzy baterie - w środku siedział jakiś scalak z rodziny CXA Sony. Niestety nazwy producenta nie pamiętam. Na zewnętrznych kolumienkach całkiem sprawnie nagłaśniał pokój na kolonii.. a na słuchawkach niszczył bębenki decybelami.

  • @mareczekmak
    @mareczekmak Год назад +2

    Wykorzystamy potencjał mocy, gdyż 0,7W jest przy 4ohm, przy 32 ohm robi się coś ok 75mW, nie tak strasznie wiele, no chyba że na pchełki.

  • @Djkiker
    @Djkiker Год назад +1

    Miałem takie cudo i do tego mono! Pozdrawiam.

  • @wolfik555
    @wolfik555 Год назад +4

    Może udałoby się Panu zrobić materiał o tym jak zmieniał się w czasie standard śrubek i śrobokrętów w kontekście urządzeń elektronicznych?

  • @RFLBCK
    @RFLBCK Год назад +1

    Oj pamiętam takie cudo ściągnięte z Niemiec o nazwie Varesa...

  • @gabigabrysiak2665
    @gabigabrysiak2665 Год назад +3

    Tri Star TV pamiętam był taki. Pozdro dla prowadzącego

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +3

    "Kajtek" miał jedną wadę: nie można go było podłączyć do zewnętrznego wzmacniacza, bo wbudowana końcówka mocy była tak skonstruowana, że przez słuchawki szła jakaś składowa stała, potrzebna końcówce mocy. Przejechał się kiedyś na tym mój sąsiad, który potrzebował "walkmana" do udźwiękowiania filmów na kamerze w czasie rzeczywistym.

    •  Год назад

      "Masa" słuchawkowa była podłączona do plusa. Oszczędność na dwóch kondensatorach i rezystorach. Jedyne mi znane rozwiązanie :) Podłączenie tego do np. wieży i zasilenie z uziemionego zasilacza kończyło się smuto.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Kurde, ciekawe. Miałem podłączoną płytkę z Kajtka do zewnętrznego wzmacniacza Unitry. Nigdy, żaden głośnik mi się nie spalił. Wzmacniacz na UL 1481 zaczął szwankować w jednym kanale ale myślę, że to było przed moimi eksperymentami. Co myślisz?

    •  Год назад +1

      Bo nie było pętli mas. Tam był wzmacniacz na UL1482 w wersji ośmionóżkowej. To tak na marginesie, najlepszy scalak - wzmacniacz produkowany w Polsce, co nie znaczy, że się nie psuł. Zaletą był mały prąd spoczynkowy.

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +1

    Wiele (jeśli nie wszystkie) odtwarzacze z końcówki produkcji (około roku 2000) miało taką wadę, że na skutek zużywania się podzespołów mechanizmu, przy bardzo małej mocy silnika napędowego, stopniowo spadała prędkość przesuwu taśmy, aż do słyszalnej odchyłki. Po prostu mechanizm nie dawał rady przy dość znacznej sile docisku głowicy i rolki dociskowej. Gdy się trochę popuściło klawisz PLAY, prędkość przesuwu wracała do normy. Różne modele wszystkich znanych marek to miały - czy to Sony, czy Panasonic, czy Aiwa, czy Sanyo, jeden pies.

    • @Mikexception
      @Mikexception Год назад

      Przyczyną mogło być też wycieranie się szczotek w silniczkach co powodowało spadek mocy. Powinno się wymienić silniczek (najlepiej) albo podregulować jego obroty co jednak nie zabezpiecza przed ew pływaniem. Niestety to tak nie działało - szybciej zamieniano je na CD walkmany

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Год назад +2

    Od wujka marynarza na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ja dostałem LEGO a siostra tajwańskiego "walkmana", ależ byliśmy nowocześni 😊

  • @blurfilm2223
    @blurfilm2223 Год назад +1

    Miałem w 1986r bardzo podobny hotake, czerwony z pomarańczowymi gąbkami słuchawek :)

  • @Tempera101
    @Tempera101 Год назад +2

    Adamie, gratuluję zostania dziadkiem. Chociaż w naszym wieku, to rzecz normalna.

    •  Год назад +4

      Nic o tym nie wiem, ale fajnie :)

    • @Tempera101
      @Tempera101 Год назад +1

      @ spokojnie, bez paniki. Zostanie dziadkiem nie niesie ze sobą takich problemów jak zostanie ojcem. To tak trochę jak zostanie „doktorem honoris causa”. Tytuł niby jest, ale nic ze sobą nie niesie ;-)

    •  Год назад +2

      Zastanawiam się czy można zostać dziadkiem nie będąc ojcem, bo o tym też nic nie wiem :)

    • @Tempera101
      @Tempera101 Год назад

      @ Oj tam. Film Forrest Gump widziałeś? ;-)

    • @Mikexception
      @Mikexception Год назад +2

      @@marius1677 Dobrze jest gdy coś jest oczywistym żartem a nie serwisem informacyjnym :)

  • @Yansi_Nemo
    @Yansi_Nemo Год назад +2

    Pierwszy walkman mojej młodości nazywał się Kajtek i był z czasów PRLu, a produkowała go Unitra ZRK. 🎧🎶

  • @Jawnuta_z_Niemierzy
    @Jawnuta_z_Niemierzy Год назад +2

    1:47 mam takiego walkmana Sony TPS-L2. Pozdrawiam

  • @piotrk3198
    @piotrk3198 Год назад +1

    Pamietam tez takie, niby widnialo stereo na klapce a montowane byly monofoniczne glowice.

  • @robertkuaga9235
    @robertkuaga9235 Год назад +3

    Ciekawy wspominkowy film. Podsune ponysl na kolejny film... moze walkman sony w formacie mini disc. Pozdrawiam

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      MD Walkman, Discman też z czasem się zmienił w CD Walkmana. Nie lubię marketingu i sztuczek tych kombinatorów ogłupiających.

  • @michalk5262
    @michalk5262 Год назад +3

    Bardzo ciekawe materiały Panie Adamie, może coś o początkach MP3 i odtwarzaczy przenośnych?

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +2

    Mam też Aiwę HS-AP1 z drugiej ręki (bazar) z Dolby. Oraz Panasonica RQ-P45. Tego Panasa kupiłem kiedyś (2000 rok) dla mamy, ale prawie go nie używała. Panasonic wtedy dodawał do odtwarzaczy znakomite brzmieniowo słuchawki.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Potwierdzam. Te słuchawki były bardzo dobre, miały obrotowy pierścień dzięki, któremu można było je dopasować do małżowiny ucha. Podobały mi się brzmieniowo. Były tez takie z tzw. VMSS. Raz miałem okazję tego posłuchać. Niewiele modeli to miało. Sony też miało bardzo dobre słuchawki douszne do Walkmanów. Serie MDR E -741 dodawane do wyższych modeli były znakomite, a MDR E 841 jeszcze lepsze ale nie aż tak bardzo i trzeba było je kupić osobno. Do dziś mam Sony MDR E 741 od mojego Walkmana, chociaż mocno już sfatygowane to z łatwością przebijają jakością dźwięku większość teraz dostępnych słuchawek średniej klasy. Dokanałowych też.

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад +1

      @@marcinnowak777 Akurat moje Panasoniki z tamtych lat nie mają żadnego obrotowego pierścienia. Zwykłe sztywne nauszne z gąbkami - ale bardzo wygodne i znakomicie brzmiące.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      @@kaem3 Takie też były. Miałem do Philipsa. On grał już dużo gorzej.

    • @michaborowski9122
      @michaborowski9122 Год назад +1

      @@kaem3 a ja właśnie tych słuchawek szukam przez lata. Teraz mam pod walkmanem i nie tylko Koss porta pro, słuchawki stare prawie jak sam walkman, ale produkowane po dziś dzień.

    •  Год назад

      Typowe słuchawki walkmanowe - na pałąku - nie dają zwykle najniższych basów, ale mają jedną zaletę: można w nich spędzić cały dzień i w ogóle ich nie czuć. Świetne są do audiobooków. Mało już się takich produkuje, używam Philipsów SBCHL140/10 ale chyba już ich nie ma w sklepach.

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 Год назад +2

    Pamiętam mojego Soniacza z autoreversem i wbudowanym radiem FM .

    • @SlaSla37
      @SlaSla37 Год назад +1

      Burżuj! ;)

    • @marzenazwrocawia3357
      @marzenazwrocawia3357 Год назад

      A Kajtek to zły?🤗

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 Год назад +1

      @@SlaSla37 Ale pierwszy jaki dostałem , to był jakiś taki czerwony(nie kajtek) , nie wiem jakiej firmy , miał jeszcze głowicę mono . Ogólnie to była padaczka i straszna bieda .

  • @mpingo91
    @mpingo91 Год назад +1

    Tak mi się coś wydaje że TriStar to była marka pod którą jakiś tam segment urządzeń produkował kiedyś Kenwood. Nie zdołałem jednak wyguglać potwierdzenia.

    •  Год назад +1

      Znalazłem w sieci cztery TriStary z różnych epok, a pewno znajdzie się więcej. Gwiazdki i trójki zawsze na marketingowym topie :)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger Год назад +1

      Kenwood miał markę TRIO. Powstała w 1960 jako Trio Corporation. Firma znana pod tą nazwą w USA. Później koncern Kasuga Radio zmienił nazwę na Kenwood Trio i w końcu na Kewnood. Nigdy nie było kompnentów Tri Star u Kenwooda. Firma wciągnęła amerykańskie Laffayete, robiła też brand Kencraft. Kilku inżynierów Kenwooda stworzyło markę Accuphase.

    • @mpingo91
      @mpingo91 Год назад +1

      @@tomekkruger Pewnie masz rację. Usłyszałem tą informację poprzez głuchy telefon. :P

    • @tomekkruger
      @tomekkruger Год назад

      @@mpingo91 To informacje z katalogów, które są gdzieś w necie dostęne. Kilka mam na HDD.

  • @maro5195
    @maro5195 Год назад +1

    Najpierw miałem Kajtka. Załadowałem nowe baterie i wyszedłem po moja dziewczynę na dworzec ok 1.5 km zanim doszedłem już zwalniał 😅. Potem był Fischer i to był szpan bo miał autostop i przewijanie w 2 strony.

  • @paweturowski5620
    @paweturowski5620 Год назад +1

    Racjia racjia jest Pan świetny po prostu

  • @janmos5178
    @janmos5178 Год назад +3

    Dobry filmik.

  • @richardmorrow6381
    @richardmorrow6381 Год назад

    Pamiętam , że miałem chińskiego " walkmana " marki Ohayo , który miał cyfrowe radio , autorewers i dolby b/c .
    Co do " gwiezdnych " firm , to dzisiaj jest taka , co produkuje model S 23 , a jej polska nazwa to trzy gwiazdy .

  • @dariobush1579
    @dariobush1579 Год назад +2

    A kto pamięta badziewiarskie zasilacze żeby posłuchać dłużej. Wzór do tej pory

  • @danpiopl
    @danpiopl Год назад +1

    Do kompletu prezentacji brakuje paska parcinaego czarnego i słuchawek z pomarańczową gąbką :D - miało się to cudo techniki :)

  • @mpingo91
    @mpingo91 Год назад +3

    Nie pamiętam już u kogo (Techmoan ?) zauważono, że wiele firm dysponowało WSZYSTKIM do stworzenia walkmana, np. od lat produkowano już magnetofony kasetowe reporterskie i amatorskie małego rozmiaru, dopracowane itd., ale tylko w Sony ktoś wpadł na pomysł, żeby to było stereo, tylko do odtwarzania i zaopatrzone w słuchawki.
    Kulisy powstawania wynalazków bywają bardzo mało spektakularne.

    • @krisk1236
      @krisk1236 Год назад

      No właśnie. Najważniejszy jest pomysł. Nikt wcześniej nie wiedział że ludzie potrzebują czegoś takiego.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад

      bo wtedy za nieodzowną cechę magnetofonu i wielkie łał odróżniające go od gramofonu uważano możliwość nagrywania, nie zauważając że nagrywa się raz, a potem odsłuchuje na ogół wielokrotnie, więc odtwarzanie jednak jest ważniejsze. Przycisk record był często duży i kolorowy, przyciągał wzrok, jakby chwaląc się „mogę nagrywać!"

    •  Год назад +2

      To nie była kwestia pomysłu, tylko przekonania akcjonariuszy. Tak pogrzebano wiele projektów i wiele razy kto inny zgarną kasę, bo nie tchórzył.

    • @rekawek6
      @rekawek6 Год назад

      Widziałem kiedyś program w którym wysoko postawiony pracownik SONY opowiadał, że pewnego razu jak musiał przemieszczać się między pomieszczeniami firmy musiał za każdym razem zatrzymywać odtwarzanie muzyki (na pewno klasycznej, ale nie przypomnę sobie kompozytora) i wtedy wpadł na pomysł, że fajnie zabrać muzykę ze sobą. Niestety program widziałem pewnie że 20 lat temu więc nie znajdę potwierdzenia.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад +1

      @ W wypadku SONY bylo trochę inaczej. Ostateczną decyzję podjął ówczesny CEO SONY - Akio Morita

  • @champus_mannheim
    @champus_mannheim Год назад +4

    kocham Kasety i Magnetofony. dlaczego? Bo tu duzo stuki inzynieryjnej, stuki mechaniköw a dzwiek przynajmniej dla moich uszu calkiem calkiem. Znalazlem stare kasety po mamie i o dziwo po 40 latach nadal pieknie brzmia. Nie moge o tym powiedziec co do CD bo wszystkie ktöre mialem w aucie skacza albo nie graja a te co sam nagralem juz po 4 latach skacza lub nie graja. Masz produkt i sie kreci co nie mozna powiedziec o MP3 a o Streamie juz calkiem nie. Laze na pchle markty i kupuje za 2 € i naprawiam bo kazde ma zepsute paski klinowe. Takie mam juz hobby.

    • @adamkowal7428
      @adamkowal7428 Год назад +1

      Niektórzy młodzi są zdziwieni że w sumie na walkmenach jest niezły dźwięk ci co pierwszy raz mieli z tym do czynienia to myśleli że dźwięk będzie w mono i słuchawki będą trzeszczały 😁

    • @adamkowal7428
      @adamkowal7428 Год назад +1

      Był na Canal Plus film o fanach kaset magnetofonowych między innymi wielbicielem jest Henry Rollins z zespołu Rollins Band zapomniałem tytułu filmu.

    • @champus_mannheim
      @champus_mannheim Год назад

      @@adamkowal7428 hahaha juz tyle sie naogladalem filmöw o kasetach ze chyba ten kiedys widzialem. 80-te lata to byly czasy. hahahah

    • @adamkowal7428
      @adamkowal7428 Год назад

      @@champus_mannheim Kaseta Dokumentalna Składanka 2016 znalazłem wystarczyło wpisać Henry Rollins😉Ja kilka lat temu dostałem sporo kaset oryginalnych Deep Purple Black Sabbath itd a dawniej tylko nagrywałem z radia wiec pierwszy raz po tylu latach widziałem oryginalne kasety z zespołami 😉

  • @dejaeprouve
    @dejaeprouve Год назад +1

    To może trochę zabawne ale Walkman TPS-L2 ma funkcję nagrywania dzwięku, czym przypomina raczej dyktafon TCM-600. Pierwszym tego typu urządzeniem zdaje się być magnetofon reporterski PHILIPS N2002 z 1976r. Sony wprowadziło swój dytkafon w 1978 roku i szybko przerobili na Walkman :))))

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад +1

      Nie, nie miał. Miał tylko funkcję Hot Line. Ten pomarańczowy przycisk wyciszał dźwięk z taśmy i aktywował wbudowany mikrofon aby można było usłyszeć kogoś bez zdejmowania słuchawek.
      Dobrze i śmiesznie jest to pokazane w filmie 48 godzin gdzie Nick Nolte przebudza zasłuchanego w "Roxanne" - The Police, Eddiego Murphy' ego. Zawsze mnie ta scena śmieszy. Poszukaj na YT jak nie widziałeś. Z późniejszych Walkmanów tę funkcję usunięto.

    • @Mikexception
      @Mikexception Год назад +1

      @@marcinnowak777 Te akurat Walkmany są dziś bardzo cenione ja go mogłem kupić idealnego za 2 $ tylko ze wydał mi się za duży i za ciężki A dziś sięgają 2000$

  • @mpingo91
    @mpingo91 Год назад +1

    3:27 A co z przetwornicami? Nie było jeszcze?

    •  Год назад

      To dopiero dużo później i u wielkich tego świata. Ta półka w ogóle się nie doczekała, powszechnie pojawiło się to dopiero w odtwarzaczach CD

  • @grregu5299
    @grregu5299 6 месяцев назад +1

    Miałem takie urządzonko z napisem "Palladium", w kolorze czerni.

  • @richardmorrow6381
    @richardmorrow6381 Год назад +5

    To tworzenie dziesiątej kopii dziesiątej kopii nie było wcale takie powszechne . Kasety " oryginalne " kosztowały wtedy 1,5 - 2 zł , a firmy je produkujące często miały bardziej zaawansowany sprzęt niż Polskie Nagrania czy Tonpress . Pamięta ktoś firmy Elbo i Tomzo ?

    •  Год назад +7

      Większość kaset nagrywanych "firmowo" to była rzecz arcystraszna. Kilka kiloherców pasma, często drżący dźwięk... Te kasety były zwykle nagrywane na jakimś najgorszym nośniku przy szybkości wymagającej megaherców i - według moich nausznych śledztw - często bez kasowania, czyli na surowej taśmie, z szumami własnymi. Zresztą wielu z nas ma takie taśmy, może się "przyjrzeć" uchem. A, obowiązkowo w Dolby, gdzie mało kto to miał, a większość - rozregulowana, więc góra pływała jak wanna po Zatoce Puckiej w czasie sztormu :)

    • @richardmorrow6381
      @richardmorrow6381 Год назад

      @ Dlatego też wspominałem o firmach Elbo i Tomzo . One miały całkiem niezły sprzęt

    • @michaborowski9122
      @michaborowski9122 Год назад +2

      Tact najlepsze

    • @krzysztofszczygo5760
      @krzysztofszczygo5760 Год назад +1

      Ja szczerze zdziwiłem się takimi praktykami jak "dziesiąta kopia dziesiątej kopi" bo przecież była "lista przebojów" - Stąd źródło składanek i to źródełko całkiem dostępne. refleks w naciskaniu dwóch guzików i w odpowiednim czasie stop bo zaczynali gadać.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад +1

      @@michaborowski9122 Tak. TACT zawsze był poważną firmą bo wiedzieli co robią już w czasach przed ustawą "antypiracką". Jakością przekonywali do siebie inwestorów i klientów po to aby później stać się legalną firmą już pod nazwą Takt. mam trochę kaset sprzed ustawy, że tak napiszę, i jakością nie różnią się od późniejszych oryginalnych wydań z hologramem. Ktoś kto założył te firmę miał łeb.

  • @ukaszkorenkiewicz5362
    @ukaszkorenkiewicz5362 Год назад +1

    No to prawda, udany odcinek.
    Dziś muzyka on-line i słuchawki bezprzewodowe...

  • @ciekaweurzadzenia
    @ciekaweurzadzenia Год назад +3

    Jakiego mikrofonu i interfejsu teraz korzystasz?

    •  Год назад +2

      Do samplowania Olympusa LS10, do nagrań narracji Tonsila MCU53 z kotem i XENYXa 302, na żywo - jakiś dobrany krawatowiec własnej produkcji wpięty do Nikona 5300

    • @ciekaweurzadzenia
      @ciekaweurzadzenia Год назад +2

      @ Dzięki za odpowiedź. Widziałem twój odcinek o mikrofonach. Masz jakieś stare, niesprawne mikrofonu transformatorowe? Pytam ponieważ szukam informacji o ilości zwojów i technice nawinięcia takich transformatorków. Podzielę się z Tobą moim nagraniem z testowania własnego mikrofonu też opartego o transformatorek symetryzujący sygnał. ruclips.net/video/mkKd9K-Ls2E/видео.html

    •  Год назад +1

      Mam chyba w najstarszych Tonsilach takie transformatory, ale musiałbym to rozbebeszyć. To nie są trafa wysokich lotów, jak i same mikrofony.

    • @ciekaweurzadzenia
      @ciekaweurzadzenia Год назад +1

      @ Masz fajny dźwięk w nagraniach, bardzo fajnie się słucha. Zastanawiam się czy masz wersję mikrofonu od razu na xlr, czy korzystasz z przejściówki tej na 5 pinów w mikrofonie?
      I czy wybrałeś swój mikrofon z kilu sztuk modelu 53, czy pierwszy lepszy tak fajnie brzmi? Co sądzisz o moim dźwięku nagranym w dodanym wcześniej linku?

    •  Год назад

      Mam dwa korpusy i trzy kapsuły, w tym jedną tylko kierunkową, więc wyboru nie było, bo ogólne są świetne do łapania tła, ale nie do nagrań lektorskich. Tak naprawdę ten mikrofon nie nadaje się do tego z puntu widzenia sztuki nagłaśniania, to narzędzie d instrumentów perkusyjnych (talerzy), ewentualnie chórów itp. Ale ja nie lubię stricte lektorskich mikrofonów, bo brzmią zbyt ciężko i jeśli chce się posłuchać ładnego głosu - okej, ale jeśli treści, na dłuższą metę męczą. Ten mikrofon brzmi lekko i lubię ten efekt, z tym że wymaga korekcji, którą już na stałe stosuję (ujmuję nieco pasma 4 kHz i podbijam średni dół). No i trzeba koniecznie zapiąć na koniec niewielką kompresję i deesser.
      A, nie zmieniałem gniazdka, tylko dorobiłem kabel z pojemniczkiem na dwie baterie litowe i monitor na ledzie (gaśnie przy spadku

  • @krzysztofszczygo5760
    @krzysztofszczygo5760 Год назад +2

    Zadziwiała mnie zawsze szybkość, która na warunki tamtej Polski była całkiem zaskakująca. Walkmany pojawiały się na ulicach a ja pamiętam młodego mężczyznę już '85 z pociągu z takim czymś. Chodzili ludzie z innych przedziałów, otwierali drzwi przesuwane i niby pomyłka czy coś. Wyglądało to komicznie. Potem tak zwane Video czy widełło w ciągu paru lat do osiedlowej wypożyczalni zaczęło zapisywać się coraz więcej luda bo na początku był to przybytek dla wybranych. Tak samo z talerzami satelitarnymi nikt nie chciał być gorszy od sąsiada więc bardziej już po PRL-u elewacje bloków zaczynały się zapełniać talerze z logotypami miejscowych bonzów - właścicieli sklepów RTV. Na raty, za pożyczone, od babci czy dziadka ludzie chcieli mieć coś takiego najszybciej jak się da i nie uważam tego za nic złego.

    •  Год назад +2

      Myśmy po prostu gonili świat. Osiemdziesiąte lata to chyba największa dynamika zmian w technice w historii.

    • @williambonawentura
      @williambonawentura Год назад +1

      W publicznej TV był emitowany poradnik jak obliczyć łuk, nanieść na karton, obracając wyciętym przymiarem uformować sferę z piasku, obłożyć folią aluminiową oraz żywica i cieszyć się samodzielnie wykonaną czaszą.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Год назад

      @ lata 90-te i cyfryzacja to bez wątpienia czas przełomu

    •  Год назад

      Cyfryzacja nastąpiła wcześniej, w 90 latach nastąpiła komercjalizacja tych wynalazków i wykorzystywanie założeń możliwych do zrealizowania dzięki przyrostowi mocy. Ale generalnie obie dekady są bardzo dynamiczne, w przeciwieństwie do tych po roku 2000

    • @krzysztofszczygo5760
      @krzysztofszczygo5760 Год назад +1

      @ Zgadzam się i poczytuję sobie za duże szczęście, że było mi dane obserwować to z pierwszego miejsca. Korzystając z okazji, chciałem pogratulować świetnego intra na pana kanale. Wprowadza w dobry nastój. Skarby materialne tamtych czasów dobrze się kojarzą. Pozdrawiam.

  • @gnbandi5663
    @gnbandi5663 Год назад +3

    Pan Adam MISTRZ 👍👍👍 koniec dyskusji.

  • @kkierczak
    @kkierczak Год назад +1

    Piekne czasy!

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +2

    Czy będzie film o przystawce stereofonicznej PS-742? Absolutne kuriozum moim zdaniem, nawet jak na czasy tow. Gierka.

    •  Год назад +2

      Jak mi wpadnie w ręce. To, tak na marginesie, nie było takie głupie, a przede wszystkim ludzie tego chcieli.

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад

      @ Ale bez rzeźbienia pasowała tylko do jednego modelu odbiornika - "Wanda". Jak ktoś miał inne radio, a nie miał zmysłu technicznego i odrobiny wiedzy radiotechnicznej, to wynalazek nie dla niego.

  • @eigenzeit
    @eigenzeit Год назад +3

    Miałem czerwony Kamosonic :)

    • @januszsolecki941
      @januszsolecki941 Год назад

      Jo tyż

    • @eigenzeit
      @eigenzeit Год назад +1

      @@januszsolecki941 zdaje się, że Kajtek był klonem Kamosonica i jemu podobnych

  • @geekyprojects1353
    @geekyprojects1353 Год назад +8

    Nikt nie cofal tasmy odwracajac kasete, bo to zuzywalo baterie. Do cofania byl olówek.

    • @marcomarco5056
      @marcomarco5056 Год назад +2

      HAHAH dokładnie BIOTAD PLUS team💪💪

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 Год назад

      olówek byl za cienki, zazwyczaj uzywalo sie odpowiednio dopasowanego flamastra ;)

    • @geekyprojects1353
      @geekyprojects1353 Год назад +3

      @@gonzogorf7019 szesciokatny był ok

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Ja cofałem... Na radiomagnetofonie Unitra ELTRA Emilia. Czasem na "walkmanie". Jak kupiłem Sony, puściłem w niepamięć te szajsowne podróby, które miałem do tej pory.

  • @Vanilla-du4oh
    @Vanilla-du4oh Год назад +2

    Mój pierwszy to International ost kupiłem nowego w pudełku takiego jak miałem i radiomagnetofon International też nowy w pudełku 🤣

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад +2

      No właśnie INTERNATIONAL. Walkmany i radiomagnetofony dwukasetowe marnej jakości ale bardzo wtedy popularne. Ciekawe gdzie to było robione ale wstrząsa mnie na samo wspomnienie. Magnes zamiast głowicy kasującej w takim badziewiu może i wystarczał ale wtedy doceniłem najprostsze magnetofony Unitry, gdzie takiej lipy nie odstawiano. Tanie to było to i ludzie kupowali. Mój wujek miał w tym czasie SANKEI -a produkowanego licencyjnie w Eltrze. To było jak niebo a ziemia.

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak777 Год назад +1

    Mówcie co chcecie ale najładniejsze, chyba były Sanyo z serii ESP. Chociaż ja chciałem Panasonica bo tego Sanyo w sklepie ze sprzętem nawet w Krakowie, od którego niedaleko mam nie szło uświadczyć. Za to Sony było dużo bardziej dostępne, tak po 95 roku.

  • @pawegawe6170
    @pawegawe6170 Год назад +2

    Nawet w takich najtańszych konstrukcjach sprzęgło dowijania jest bo być musi, choćby w najprostrzej postaci... Brak jest natomiast oddzielnej przekładni przewijania co powoduje,że przewijanie taśmy jedynie z odsuniętą rolką trwa tak długo.... Odnośnie pseudo auto-stopu to on nawet spełniał swoje zadanie. Warunkiem jego prawidłowego działania było aby nie ślizgał się pasek od rolki zwijającej oraz aby sprzęgło nie miało zbyt lekkiego poślizgu, z czym różnie bywało w tych sprzętach. O katowaniu taśm nie wspomnę bo to oczywiste...

  • @walkmanmaster
    @walkmanmaster 3 месяца назад +1

    Ja tam wole te stare przynajmniej jeszcze za grosze . można kupić drugi na czesci a i nowe czesci tez co raz wiecej na rynku ... Zobaczcie ile juz uzdrowiłem na moim kanale ...😮

  • @pawe7033
    @pawe7033 Год назад +4

    Mam Sanyo. 5 baterii potrzebuje. Pali jak smok...

  • @ukaszkorenkiewicz5362
    @ukaszkorenkiewicz5362 Год назад +1

    pozdrawiam.

  • @kabanos_video_comapny
    @kabanos_video_comapny Год назад +1

    8:50 ma to znalazłem rozwiązanie

  • @marcinkowalski6966
    @marcinkowalski6966 Год назад +1

    Taak. To było straszne w pewnym sensie. Może ten przyrząd na prawdę jest z października 83 z Japonii.

  • @motorbieda
    @motorbieda Год назад +2

    Witam czy mógłby Pan zrobić odcinek o game box sup 400in 1 ? Czyli mini pegazus ??

  • @pw3017
    @pw3017 Год назад +1

    🤗

  • @Mikexception
    @Mikexception Год назад +1

    Te wysokie tony wręcz szokują - przy 4,7 cm przesuwu można spokojnie dosłuchać do 15 kHz a teoretycznie jest i 20. To może być spowodowane współczesną wysokiej jakości taśmą. Bo jakość używania magnetofonu to w 80% jakość nagrywania a ta taśma była nagrana na Aiwie. .
    Takiej jakości nie oczekiwało się wtedy po kasetowcach. To potwierdza moją opinię że postęp w dziedzinie taśm magnetofonowych był wtedy ogromny a wiedza użytkowników nie nadążała. Magnetofon Sonet B3 mod 1965 (którego słucham nawet teraz bo jest pancerny) ma fabrycznie pasmo przenoszenia przy 9,5 cm do 14 kHz. 10 lat później przy nowszych Basf dał się już używać do 19kHz.
    Sam "padłem ofiarą" nienadążania bo na początku 80 lat kupiłem uszkodzone dwa koreańskie walkmany stereo z radiem i po uzupełnieniu własnej produkcji wzmacniaczem scalonym o mocy max 2x 5W i zasilaczem stworzyłem jeden z pierwszych mini zestawów na świecie o rozmiarze walkmana i wysokości ok 20cm. ( ok 1984) i z głośnikami mojego pomysłu grały nieporównanie lepiej od urządzeń Unitry .
    Ale wewnętrzny głos kusił że to tylko plastykowy odtwarzacz i trzeba kupić porządną szufladę. Która zagrała wcale nie lepiej od tych maluchów. Była duża nie miała wzmacniacza i nie miała świetnego b.czułego radia stereo. Miała za to nagrywanie i dużo przycisków
    Teraz mam więcej szacunku bo zamiast HiFi decka Telefunkena wolę słuchać muzyki z Thompsonica podłączonego do systemu który gra minimalnie lepiej od tego stacjonarnego, On jest nieporównywanie bardziej rozbudowany od tego tristara, o połowę mniejszy i ma autorewers Mogę go sobie położyć gdzie mi pasuje Ktoś zapyta dlaczego lepiej - prawdopodobnie dlatego że Thompsonic ma nisko omowe wyjście słuchawkowe a może się lepiej "spasował z resztą? Ale to domysły. .

  • @niemam5825
    @niemam5825 Год назад +5

    Niedawno wróciłem z Tokio. Tam kasety są nadal sprzedawane! Polecam zajrzeć do sklepów muzycznych w Shibui, zwłaszcza do Tower Records :)

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад +1

      Wierzę. Widziałem nie tak dawno vloga z wizyty w jednym z takich sklepów. 3x4 razy wiekszy od naszego media markt. A wybór taki że głowa boli. Współczesny Media Markt zresztą pod względem oferty przypomina mi bazar z lat 90... szmelc

    • @niemam5825
      @niemam5825 Год назад

      @@motiondesignstudio429 Nie do końca. Sklepy z elektroniką w Tokio są małe. Tak jakbyś wziął jedną piątą typowego sklepu. Ale za to mają po osiem lub dziesięć pięter. Tam absolutnie wszystko jest upchane na małej powierzchni. Wybór jest duży, zarówno tam jak i u nas. W dużym mieście w Polszy kupisz także fajne rzeczy jakie dostaniesz w Japonii. Niestety, ceny tego samego modelu u nas są dwa razy wyższe a czasem cztery razy wyższe. Ceny muzyki są ciut niższe niż u nas. Elektronika w Japonii jest bajecznie tania. To jest tam wręcz problem z powodu elektrośmieci.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад +1

      @@niemam5825 znalazłem na szybko taki filmik z Osaki ale podobny sklep na bank jest też w Shibuya. ruclips.net/video/27B5HaYOuP8/видео.html W moim mieście są 3 Media MArkety. W żadnym z nich nie kupisz żadnego sensownego segmentu stereo. I wcale nie mam na mysli wyrafinowanej elektroniki. Po prostu - odtwarzacz CD, odtwarzacz sieciowy, wzmacniacz stereo... Przy odrobinie szczęścia znajdziesz na wystawie najniższy model amplitunera od Denona.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 Год назад

      a tu jeszcze sklep z tokijskiej Akihabary ruclips.net/video/pD7v0GnxcIg/видео.html

    • @niemam5825
      @niemam5825 Год назад

      @@motiondesignstudio429 Zwracam honor, w jednym miejscu jest dosłownie wszystko. W jednym "BIC CAMERA" było bardzo podobnie. W małej mieścinie próżno szukać czegoś podobnego. Ale gdyby człowiek chciał to w Polsce znajdzie sklep tematyczny z interesującym go przedmiotem. Szkoda tylko że u nas to aż tyle kosztuje (normalnie przeliczając z JPY na PLN u nas jest znacznie drożej, japońskie zarobki są wyższe. Ja mieszkam we Wrocławiu, jak poszukam to znajdę tu wyroby Denona, Marantza, B&O czy Yamahy. Tylko u nas się tylko za tym obliżę, tam zaplanuję kiedy kupię.

  • @JuiceMa5ter
    @JuiceMa5ter 3 месяца назад +1

    Kuzyni mieli w latach 80tych walkman z dwoma wyjściami na słuchawki, co to mógł być za model?

  • @robsomi5928
    @robsomi5928 Год назад +1

    Pozdrawiam...!!!

  • @urgon6321
    @urgon6321 Год назад +5

    Warto by było dla równowagi pokazać jakiś "walkman" z wyższej półki i z późniejszego okresu produkcji...

    •  Год назад +1

      W innym odcinku.

    • @kaem3
      @kaem3 Год назад

      Chyba kiedyś były nawet modele z Dolby C. Ale niewiele ich było.

  • @arielwyczesany3967
    @arielwyczesany3967 Год назад +2

    Miałem takie coś, ale miało to nazwę ELTA Made in West Germany, ogólnie to był kibel tylko próbowali jakoś to sprzedać.

    • @krisk1236
      @krisk1236 Год назад

      Wtedy to nie był kibel, lecz przedmiot pożądania. Teraz...

  • @tomaszzbikowaty2854
    @tomaszzbikowaty2854 Год назад +3

    Może kiedyś coś o odbiorniku Unitra Diora DML-306 Klawesyn czyli ostatnim lampowym odbiorniku produkowanym w Polsce?

    •  Год назад

      Chętnie bym go dorwał.

    • @tomaszzbikowaty2854
      @tomaszzbikowaty2854 Год назад

      @ Sam takowego posiadam po remoncie i z przestrojona głowicą UKF na pełny zakres gdyż udało mi się znaleźć dobrego fachowca.Tym bardziej że głowice Elwro są dosyć niewdzięczne do przestrajania. Chętnie bym Ci udostępnił swojego Klawesyna do odcinka lecz raczej mieszkam zbyt daleko by to było możliwe...

  • @Boro-tl4pz
    @Boro-tl4pz Год назад +3

    Ja dostałem takiego na komunię a nazywał się international i był czerwony. 😀

    • @violasilvestris
      @violasilvestris Год назад +2

      Mój nazywał się HBATEC i też był czerwony ;)

  • @przemyslaws1753
    @przemyslaws1753 Год назад +2

    Hbatec, International, TriStar, Unicef, Varesa,.... ja miałem Levisa

  • @automoto95
    @automoto95 Год назад +2

    może teras odcinek o sony WATCHMAN fdl-e22 - najmiejszy kieszonkowy analogowy telewizor to jest coś naprawdę niesamowity i ponadczasowy wynalazek jak na rok 1996-2000r

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 Год назад

      Watchman również jest wart uwagi. Popieram pomysł.

  • @slawomirk7462
    @slawomirk7462 Год назад +1

    Moim pierwszym był Hbatec😁😁😁😁

  • @stryjek4
    @stryjek4 Год назад

    07:59 "gniazdko Sławkowe"?

    • @brak601
      @brak601 Год назад

      Nie, chodzi o gniazdko słuchawkowe.

    • @stryjek4
      @stryjek4 Год назад

      @@brak601 wiem, ale proszę posłuchać uważnie ;)

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +1

    Taki sprzęt to był niezły szpan w połowie lat 80-tych, gdy dookoła była komunistyczna szarość. Pamiętam jak Krzysiu Antkowiak udzielał wywiadu w studiu telewizyjnym z walkmanowymi słuchawkami wiszącymi na szyi.