Bardzo dziękuję za jak zwykle ciekawy wykład. Czekam na dalszą część. Pańskie wykłady są nie tylko źródłem wiedzy ale również zachętą do własnych poszukiwań.
Pięknie i barwnie przedstawiona opowieść o tym ciekawym kraju. Z przyjemnością jej wysłuchałam. Czekam też na drugą część. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.
Jeżeli mowa o historii wypraw w głąb Mongolii, warto wspomnieć o wyprawie Benedykta Polaka, który jako pierwszy dotarł do stolicy imperium i z niego powrócił. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy program . Proszę o program na temat wpływu zmian w energetyce czyli np. Odejście od węgla i ropy na rzecz elektrycznych samochód na gospodarkę i ekonomię świata. Pozdrawiam serdecznie Jarosław Janiak.
Witam. Jest pan niesamowity! Gdyby wiecej było by takich jak pan nauczycieli,bysmy byli troszkę bardziej wykształconych! Bo w szkołach tkz...(szkoda gadać). Dziękuję,ogladam i będę Pana oglądać! Pozdrawiam
A to mnie Pan zaskoczył tematem:). Sporo się dowiedziałem, bo faktycznie o Mongolii praktycznie nikt nie mówi i trudno o jakieś dobre źródła. Może niech będzie przykładem YT. No, nasi vlogerzy - podróżnicy lubią być prawie wszędzie (zależnie od mody) ale w Mongolii niewielu było. Czekam na następne kawałki. Z pewnością czegoś się dowiem:).
@ZbigniewDylewski Nie zgodzę z Panem że tam gdzie Mongołowie postawili swoją stopę było dobrze. Okres panowanie Mongołów na Rusi doprowadził do niezwykłego zacofania, zmiany mentalności którą do tej pory odciska swoje piętno.
A ja się nie zgodzę z Panem. Najazd mongolski zahartował i doprowadził do konsolidacji Księstwa Moskiewskiego. Fakt, że w XX wieku doszło panowania katastrofalnych ideologii nie ma w tym względzie nic do rzeczy.
@@JacekGalka Są zapiski w kronikach o tym jak książęta ruscy ścinali swoim synom głowę, na rozkaz i widzimisię mongolskich chanów. Jaka w tym konsolidacja? Mongolskie jarzmo zezwierzęciło ich skrajnie (jakby już wcześniej tacy nie byli) i na większości Rusi panowała totalna bieda i nędza. O konsolidacji możemy mówić dopiero w XVI wieku, kiedy Ivan IV pokonał ordyńców likwidując tym samym Chanat Kazański i Astrachański, tworząc przy tym jako tako zwarte Carstwo Moskiewskie. Niestety tak jak pisał Pan Mateusz, skutki są widoczne do czasów dzisiejszych. Rosyjska społeczność aż do niedawna była zatruta tym jarzmem i pozbawiona narodowej godności i obywatelskiej wspólnoty, stąd ten strach przed jakąkolwiek władzą i tworzenie się komunistycznych ideologii.
Poza Kamikadze, pokonali Mongołów : Wietnamczycy, mieszkańcy Jawy i Mamelukowie z Egiptu. Szczególnie dotkliwa porażka z Wietnamczykami zginęło kilkadziesiąt tysięcy Mongołów.
Żadne Kamikadze. To była zemsta inżynierów koreańskich za niewolę Korei. Specjalnie zbudowali tak liche statki aby byłe silniejszy sztorm je zatopił. Japończycy po tym wydarzeniu sprokurowali legendę która dobrze się ma do dziś.
@@semigetuzasemigetuza2321 A widziałeś przy fabrykach montownie ciężarówek? Co innego budowa floty , co innego inwazja. A wykorzystanie pełnych mocy przerobowych przemysłu szkutniczego dostępnych mongołom. Znacznie zwiększa ich ładowność - opierali si na konnicy a koń zajmuje z paszą więcej miejsca niż kilku ludzi brytole z jankesami tez nie ograniczali się do stoczni w kanale angielskim , budowali we wszystkich z wolnymi mocami produkcyjnymi. Zamawiali je w USA - transport pustych przez ocean
Wspaniała wiedza o człowieku na Ziemi! A współcześni poprawni politycznie Marksiści sądzą (nieuki), że wystarczy jeden Manifest jakiegoś Altiero, czy Karola i HOOOP! nagle wszystkie narody i plemiona zaczną być grzeczne, klaskać w rąsie na ICH wezwanie i wzajemnie się kochać (też na ICH wezwanie).... No a jeśli nie, to.... wyciąć swołocz w pień, prawda? :) :) Nieuctwo prowadzi do masowego ludobójstwa - nieuchronnie.
35:00 Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale podobno pod Legnicą mongołowie używali broni chemicznej. Gryzący dym płoszył konie i robił zamieszanie na polu bitwy. W walkach z Japończykami stosowali zatrute strzały. Więc coś tam technologii wojennej znali.
Broń chemiczna w armii Mongołów pod Legnicą to wymysł Długosza. Żadne wiarygodne źródło nie potwierdza że używali takich "zabawek" na ziemiach polskich.
Dziś powinniśmy inwestować w Mongolii. To niesłychanie bogaty surowcowo kraj. Tam złoto miedź węgiel metale ziem rzadkich i kamienie szlachetne leżą na powierzchni ziemi. Oni tam wierzą w Tengri, Niebiosa. Zakładając tam zakłady mięsne/surowca tam mnóstwo/ rynki zbytu obok, Syberia i Chiny.
33:10 to bujdy o tych Słowianach dopiero w 6 wieku - badania genetyczne szczątków z grobów kopcowych na pomorzu mówią o tym że od 7000 lat genotyp tubylczy się nie zmienił... Czyli wędrówki mogły być zupełnie w drugą stronę a jedynie powroty mogły być opisane przez językoznawców jako pochodzenie z Indii...
Są takie badania genetyczne które wskazują że 2 % populacji świata jest potomkami Gżingis chana , On i jego potomkowie tworzyli elity na kawał świata. Było o tym mowa w którymś z wykładów Jordana Petersona którego jestem wielkim fanem. Można chyba tak stwierdzić że ten mongolski wódz był jednym z najważniejszych ludzi w historii świata .
Pax Mongolica przede wszystkim miało olbrzymi wpływ na rozwój handlu światowego, zwłaszcza Europy z Chinami i Indiami bez pośrednictwa handlarzy arabskich xD.
Fantastyczny wykład , dziękuję 👍 W odcinku o Chinach mówił Pan że Chiny nigdy nie wyszły poza swoje terytorium . Ciekawe że zrobili to właśnie Mongołowie .
Świetny odcinek. Mam nadzieję iż kiedyś doczekam się odcinków dotyczących gospodarki krajów Europejskich w czasie drugiej wojny światowej. Tylko pan potrafiłby to zrobić nie mieszając do tego tematu rzeczy stricte światopoglądowych. Pozdrawiam!
Może jakiś film o Kazachstanie ? Pamiętam ze było o nim trochę w Zapomnianych Satrapiach ale w świetle ostatnich wydarzeń myślę ze można by było rozwinąć temat.
Panie dr pustynienie to wplyw wycinanych drzew w Chinach, zamiana na pola uprawne np winorosla win. Ossendowski zostawil znakomite opisy Buriacji Mongolii Zewnetrznej Wewnętrznej ...przyrody, zwyczajow, stosunkow spolecznych . Bdb jak zawsze program.
1) Z tymi naszymi korzeniami z Azji, to może wprowadzać ludzi w błąd, gdyż mogą oni nadal żyć w błędnym przekonaniu, że ludzie i cywilizacja przyszła z Azji do Europy, a tak nie było.
Łacinnicy jeszcze setki lat po tym, gdy Chińczycy sporządzali mapy z precyzyjną siatką kartograficzną, pisali na mapach 'hic sunt dracones (odp. leones itp.)'. Cywilizacja jak się patrzy. :)
W latach 70.tych XX wieku jako pacholę czytałem kolorowe pisemko KONTYNENTY (zaspokajające poznanie świata ludziom z PRL-u), gdzie wyczytałem - jak dziś pamiętam - że Mongolia ma 1.200 miliona mieszkańców. Dziś ponad 3 mln.! Zastanowiłem się co sprzyja takiej rozrodczości przy dostępie do aborcji i antykoncepcji? Moja odpowiedz: przestrzeń (step), izolacja rodzin (pokusa zdrady i rozwodu mniejsza), potrzeba rąk do pracy przy zwierzętach i nie tylko. I jeszcze dodam, że brak religii skutkuje pustką duchową stąd np. problem z narkotykami w Ulan-Bator.
Wspaniały wykład , nie miałem o tym pojęcia. Ile jeszcze ciekawych rzeczy nie wiemy o świecie ??????😁
Podziwu godną jest Pana głęboka wiedza i pracowitość,czekam z utęsknieniem na kolejne odcinki! Pozdrawiam serdecznie z Melbourne
Jeszcze tam żyjecie czy już was zamęczyli?
@@paulkellerman2603 Mnie się tu zadba krzywda nie dzieje,kasy i zdrowia nie brakuje.Jestem stolarzem-ciesla samozatrudnionym
@@jackkuras7668 Więc życzę powodzenia w tych dziwnych czasach.
Super sprawa, że znów są odcinki o pojedynczych państwach, takie są definitywnie najlepsze. Dziękuję za pańska prace!
Nie mogę się doczekać następnej części :) Jak zwykle dobra robota
Jaka pasja.Facet widać ,że żyje. Chce się go słuchać do końca.
Tak ja też lubię słuchać dla wiedzy, ale też dla sposobu opowiadania.
@@LechWalesa888 👍
Mega się cieszę, że trafiłem na ten kanał.
Pozdrawiam i podziwiam wiedzę !
Bardzo dziękuję za jak zwykle ciekawy wykład. Czekam na dalszą część. Pańskie wykłady są nie tylko źródłem wiedzy ale również zachętą do własnych poszukiwań.
Dziękuję p. Zbigniewie, pozdrawiam i proszę o jeszcze.
Ale Pan super opowiada ❤️❤️❤️ gdybym kiedyś miała takiego historyka w szkole to na pewno bym się lepiej uczyła 😁
Klasyk. Nie ma udanej soboty bez wykładu! Dziekuje serdecznie!
Słuchało się niezwykle przyjemnie, jak zwykle👏
@Zbigniew Dylewski Bardzo ciekawy wyklad, dziekuje i pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo 😷👍
Bardzo miło się Pana słucha. Pozdrawiam oraz życzę siły i zdrowia do tworzenia coraz to ciekawszych i materiałów.
Szacunek dla Pana
Pięknie i barwnie przedstawiona opowieść o tym ciekawym kraju. Z przyjemnością jej wysłuchałam. Czekam też na drugą część. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.
Tak ,tak ,tak więcej mądrych ludzi , autorytetów oraz wykładów w stylu studenckim bardzo Panu Dziękuję .
Bardzo duza wiedza i podana prosto.dzieki ,ze Pan jest
tak tak czekamy na kolejny odcinek :)
Jak zwykle super się słucha
Dziekuje bardzo i serdecznie pozdrawiam z Köln / Menden.
dziekuje, swietny material
Jeżeli mowa o historii wypraw w głąb Mongolii, warto wspomnieć o wyprawie Benedykta Polaka, który jako pierwszy dotarł do stolicy imperium i z niego powrócił. Pozdrawiam.
Pozdrawiam p. Dylewski.
Bardzo ciekawy program . Proszę o program na temat wpływu zmian w energetyce czyli np. Odejście od węgla i ropy na rzecz elektrycznych samochód na gospodarkę i ekonomię świata. Pozdrawiam serdecznie Jarosław Janiak.
Serdeczne pozdrowienia ❤️ i udostępniam 👍
Świetny materiał
Uwielbiam Pana, jestem fanem!
Bardzo dobry film jak wszystkie pozostałe 😀
Bardzo p. dziękuję za szeroką wiedzę.😊
Witam.
Jest pan niesamowity!
Gdyby wiecej było by takich jak pan nauczycieli,bysmy byli troszkę bardziej wykształconych!
Bo w szkołach tkz...(szkoda gadać).
Dziękuję,ogladam i będę Pana oglądać!
Pozdrawiam
Witam Pana! Brawo za kolejny merytoryczny materiał! Tak mało takich w internecie, więc dzięki, wielkie dzieki!
Świetny odcinek 😊
Uwielbiam, czekam na wykład na UMK w Toruniu!
Bardzo dobry kanał. Gratulacje
A to mnie Pan zaskoczył tematem:). Sporo się dowiedziałem, bo faktycznie o Mongolii praktycznie nikt nie mówi i trudno o jakieś dobre źródła. Może niech będzie przykładem YT. No, nasi vlogerzy - podróżnicy lubią być prawie wszędzie (zależnie od mody) ale w Mongolii niewielu było. Czekam na następne kawałki. Z pewnością czegoś się dowiem:).
Królu złoty nauczaj! Chłonę wszystko jak gąbka!
Super materiał.
FANTASTIC
.
ta , podbija - juz mi sie śni po nocach
Dziękuję za dobry wyklad pzdr 💥💥💥👍
Klasa!
Pozdrawiam...!!!
Świetny Wykład 👏 super 👍 czyli Mongołowie byli okrutni ale gospodarzyć umieli
Ta "Mongolia" podbijająca świat stała się faktem 24-go lutego. Jak zwykle cudownie opowiedziana historia.
Bardzo ciekawy podcas, rzeczywiscie, niewiele wiedzialam o tym narodzie . . . thx!
👍 za przekaz
@ZbigniewDylewski Nie zgodzę z Panem że tam gdzie Mongołowie postawili swoją stopę było dobrze. Okres panowanie Mongołów na Rusi doprowadził do niezwykłego zacofania, zmiany mentalności którą do tej pory odciska swoje piętno.
A ja się nie zgodzę z Panem. Najazd mongolski zahartował i doprowadził do konsolidacji Księstwa Moskiewskiego. Fakt, że w XX wieku doszło panowania katastrofalnych ideologii nie ma w tym względzie nic do rzeczy.
@@JacekGalka Są zapiski w kronikach o tym jak książęta ruscy ścinali swoim synom głowę, na rozkaz i widzimisię mongolskich chanów. Jaka w tym konsolidacja? Mongolskie jarzmo zezwierzęciło ich skrajnie (jakby już wcześniej tacy nie byli) i na większości Rusi panowała totalna bieda i nędza. O konsolidacji możemy mówić dopiero w XVI wieku, kiedy Ivan IV pokonał ordyńców likwidując tym samym Chanat Kazański i Astrachański, tworząc przy tym jako tako zwarte Carstwo Moskiewskie.
Niestety tak jak pisał Pan Mateusz, skutki są widoczne do czasów dzisiejszych. Rosyjska społeczność aż do niedawna była zatruta tym jarzmem i pozbawiona narodowej godności i obywatelskiej wspólnoty, stąd ten strach przed jakąkolwiek władzą i tworzenie się komunistycznych ideologii.
świetny materiał
Poza Kamikadze, pokonali Mongołów : Wietnamczycy, mieszkańcy Jawy i Mamelukowie z Egiptu. Szczególnie dotkliwa porażka z Wietnamczykami zginęło kilkadziesiąt tysięcy Mongołów.
Dziękuję!
Żadne Kamikadze. To była zemsta inżynierów koreańskich za niewolę Korei. Specjalnie zbudowali tak liche statki aby byłe silniejszy sztorm je zatopił. Japończycy po tym wydarzeniu sprokurowali legendę która dobrze się ma do dziś.
@@semigetuzasemigetuza2321 ? eee flote inwazyjną budowali w Korei. Olewając stocznie na wybrzeżu Chin?
@@ggnagognagoma2462 MAPA!!! Skąd bliżej do Japonii?
@@semigetuzasemigetuza2321 A widziałeś przy fabrykach montownie ciężarówek? Co innego budowa floty , co innego inwazja. A wykorzystanie pełnych mocy przerobowych przemysłu szkutniczego dostępnych mongołom. Znacznie zwiększa ich ładowność - opierali si na konnicy a koń zajmuje z paszą więcej miejsca niż kilku ludzi brytole z jankesami tez nie ograniczali się do stoczni w kanale angielskim , budowali we wszystkich z wolnymi mocami produkcyjnymi. Zamawiali je w USA - transport pustych przez ocean
Ciekawy material, dobrze sie slucha
I dzień staje się lepszy 😎
pozdro 2023 z belin
Dla Zbigniewa - mentora zawsze 👁🕊👁.・゜゜・。.。:∞♡*♥
SZTOS
Ciekawy odcinek i pozdrawiam :3
Wspaniała wiedza o człowieku na Ziemi!
A współcześni poprawni politycznie Marksiści sądzą (nieuki), że wystarczy jeden Manifest jakiegoś Altiero, czy Karola i HOOOP! nagle wszystkie narody i plemiona zaczną być grzeczne, klaskać w rąsie na ICH wezwanie i wzajemnie się kochać (też na ICH wezwanie).... No a jeśli nie, to.... wyciąć swołocz w pień, prawda? :) :) Nieuctwo prowadzi do masowego ludobójstwa - nieuchronnie.
Brawo
Takich powinnibylismy mieć nauczycieli w podstawówkach historii
Fajny materiał. Może film o przyczynach upadku Rzymu?
Wspaniały wykład Panie Zbigniewie :D
Damy radę porozmawiać kiedyś o wojnie secesyjnej w USA?
Pana wyklady powinno kupic Ministerstwo Oswiaty i przekazac mlodziezy jako Nauka o świecie.
Dobrze posłuchać mądrego 👍
35:00 Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale podobno pod Legnicą mongołowie używali broni chemicznej. Gryzący dym płoszył konie i robił zamieszanie na polu bitwy. W walkach z Japończykami stosowali zatrute strzały. Więc coś tam technologii wojennej znali.
Mieli oddziały posiłkowe z Chin, zatem, ze zdobywaniem miast problemu nie mieli. Dywersja w Polsce takowych nie miała ,bo nie potrzebowała
Broń chemiczna w armii Mongołów pod Legnicą to wymysł Długosza. Żadne wiarygodne źródło nie potwierdza że używali takich "zabawek" na ziemiach polskich.
Panie Kochany! Wincyyy!
Suhak stepowy przypomina dokładnie nic ;))) GENIALNE!!!
Świetny materiał!!!!!!!!!!
Jak zwykle super! kds
Dobre dobre💪🖒👏
Super
Panie Zbigniewie, a wie Pan ze Palant czy tez Sport Palantowy to Polski wynalazek? Dziekuje za Panskie analizy
Witam!
Dziś powinniśmy inwestować w Mongolii. To niesłychanie bogaty surowcowo kraj. Tam złoto miedź węgiel metale ziem rzadkich i kamienie szlachetne leżą na powierzchni ziemi.
Oni tam wierzą w Tengri, Niebiosa.
Zakładając tam zakłady mięsne/surowca tam mnóstwo/ rynki zbytu obok, Syberia i Chiny.
pozdro
33:10 to bujdy o tych Słowianach dopiero w 6 wieku - badania genetyczne szczątków z grobów kopcowych na pomorzu mówią o tym że od 7000 lat genotyp tubylczy się nie zmienił... Czyli wędrówki mogły być zupełnie w drugą stronę a jedynie powroty mogły być opisane przez językoznawców jako pochodzenie z Indii...
Są takie badania genetyczne które wskazują że 2 % populacji świata jest potomkami Gżingis chana , On i jego potomkowie tworzyli elity na kawał świata. Było o tym mowa w którymś z wykładów Jordana Petersona którego jestem wielkim fanem. Można chyba tak stwierdzić że ten mongolski wódz był jednym z najważniejszych ludzi w historii świata .
Zrób sobie test genetyczny. Zobaczysz czy się zgadza.
Czekam… prawie 2 am w Chicago 🇺🇸
Pax Mongolica przede wszystkim miało olbrzymi wpływ na rozwój handlu światowego, zwłaszcza Europy z Chinami i Indiami bez pośrednictwa handlarzy arabskich xD.
Fantastyczny wykład , dziękuję 👍 W odcinku o Chinach mówił Pan że Chiny nigdy nie wyszły poza swoje terytorium . Ciekawe że zrobili to właśnie Mongołowie .
ale Chiny wyjdą ... powoli ...
Ichnia koza przypomina dokładnie nic ;D, no śmiechłem
Ciekawy wyklad
Polacy maja w hymnie szwedow wlochy Dąbrowski .. códa wianki na kiju
Kom dla zasięgu
...jak j zawsze zaskakująca ciekawostka
Już raz podbiła, wczoraj o niej myślałem, czyżby RUclips czytał w myślach?
Czyngis Han, to jeden z największych LUDOBÓJCÓW w historii...
Świetny odcinek.
Mam nadzieję iż kiedyś doczekam się odcinków dotyczących gospodarki krajów Europejskich w czasie drugiej wojny światowej. Tylko pan potrafiłby to zrobić nie mieszając do tego tematu rzeczy stricte światopoglądowych. Pozdrawiam!
Przybliza nam Pan swiat ,ktorego nie znamy
era stanow zjednoczonych trwala do 2008 (lub jak niektorzy sadza do 9/11)
Może jakiś film o Kazachstanie ? Pamiętam ze było o nim trochę w Zapomnianych Satrapiach ale w świetle ostatnich wydarzeń myślę ze można by było rozwinąć temat.
Panie dr pustynienie to wplyw wycinanych drzew w Chinach, zamiana na pola uprawne np winorosla win. Ossendowski zostawil znakomite opisy Buriacji Mongolii Zewnetrznej Wewnętrznej ...przyrody, zwyczajow, stosunkow spolecznych . Bdb jak zawsze program.
W hiszpani jest duzo koza
Tak jak Tusk
Dzień dobry, teraz w Polsce, koza daje dobry dochód w postaci serów
1) Z tymi naszymi korzeniami z Azji, to może wprowadzać ludzi w błąd, gdyż mogą oni nadal żyć w błędnym przekonaniu, że ludzie i cywilizacja przyszła z Azji do Europy, a tak nie było.
Łacinnicy jeszcze setki lat po tym, gdy Chińczycy sporządzali mapy z precyzyjną siatką kartograficzną, pisali na mapach 'hic sunt dracones (odp. leones itp.)'. Cywilizacja jak się patrzy. :)
@@Stanislaw_Cat-Karonkiewicz i?
@@Stanislaw_Cat-Karonkiewicz Europejska cywilizacja zdobyła cały świat. Stworzyła filozofię i prawdziwą naukę. Stworzyła świat w którym da się żyć.
🎯 algo
W latach 70.tych XX wieku jako pacholę czytałem kolorowe pisemko KONTYNENTY (zaspokajające poznanie świata ludziom z PRL-u), gdzie wyczytałem - jak dziś pamiętam - że Mongolia ma 1.200 miliona mieszkańców. Dziś ponad 3 mln.! Zastanowiłem się co sprzyja takiej rozrodczości przy dostępie do aborcji i antykoncepcji? Moja odpowiedz: przestrzeń (step), izolacja rodzin (pokusa zdrady i rozwodu mniejsza), potrzeba rąk do pracy przy zwierzętach i nie tylko.
I jeszcze dodam, że brak religii skutkuje pustką duchową stąd np. problem z narkotykami w Ulan-Bator.
temu narodowi brakuje nowego Czyngis-chana
Węgry czyli Hungary podobno nazwa wywodzi się od Hunów
Ciekawe ale pierwszymi globalistami byli Rzymianie ;)
a przed nimi Persowie i Asyryjczycy