Hogyan építsünk Raspberry PI-ból egy "jóárasított" Streamert...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • Azt hiszem, hogy aki rendszeres nézője a csatornámnak, az már tudja, hogy hogyan viszonyulok a HIFI-hez. Mivel rajongok a zenéért, ezért minden másért is ami ezzel kapcsolatos és nem gondolom egyik fajta hanghordozóról sem, hogy fundamentálisan jobb lenne a másiknál. Talán egy kicsit sajnálom, hogy az analóg hanghordozók már nem fejlődnek tovább és a helyüket szinte teljesen átvette a digitális technológia, mert a zene, a hang, mégis csak analógnak született, a digitális technika meg tulajdonképpen csak a matematikai modellje annak amit az anyatermészet, a fizika törvényei és az ehhez kapcsolódó akusztika olyan elegánsan megoldott. De ez már a 21. század és nem dughatjuk a homokba a fejünket, és kesereghetünk azon, hogy régen minden jobb volt, mert erre meg azt kell mondanom, hogy a mában kell élni, a jövőbe tekinteni, és a múltat nem elfeledni. Van egy rossz hírem, az analóg zene szerelmeseinek, a jövő éppen most történik és mi egy kihalóban lévő állatfaj vagyunk. Szóval ha a mai kor zenéjét is szeretnénk hallgatni, akkor nem tekinthetünk el a digitális technológiától. Például a streaming is a mindennapjaink része, vagy éppen az otthoni digitális zenekönyvtár is maga a rögvalóság, és az így tárolt zene lejátszásához mindenképpen szükségünk lesz egy úgynevezett Streamer-re. De kell ehhez egy drága eszközt vásárolnunk, vagy csekély küzdelem árán, szinte fillérekből felülhetünk-e erre a vonatra? A válasz egyértelműen igen és ebben a videóban mutatni fogok erre nektek egy példát...
    Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
    Raspberry PI és tartozék lelőhely:
    malnapc.hu/
    Volumio ingyenes letöltése:
    volumio.org/
    A Rufus innen tölthető le:
    rufus.ie/
    HifiBerry I2S GPIO DAC és a hozzávaló ház itt vásárolható:
    www.hifiberry....
    Topping D10s DAC-ot vásárolhattok az Aliexpress-ről:
    www.aliexpress...
    Itt vásároltam az USB DAC ipszilon tápkábelt:
    www.hifiss.com/...
    microSD kártya és kártyaolvasó:
    www.alza.hu/
    A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a patreonon is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
    / retrotechhungary
    Discord:
    / discord
    Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
    avx.hu/forum/
    / retrotechhungary

Комментарии • 112

  • @lajosfarkas4229
    @lajosfarkas4229 3 месяца назад +1

    Brutálisan jól emondja az emberünk a dolgokat. Nincs felesleges sallang információ. Jól felépitett előadásmód! Kiváló! Nyomjad tovább, ha van lehetőséged!

  • @attilanagy8502
    @attilanagy8502 3 года назад +8

    Én két éve építettem ilyen lejátszót. Ilyen kitűnő videó talán a világon sincs! Köszönet érte!

  • @molnartono
    @molnartono 3 года назад +7

    Összeszedett, értelmes, informatív. Köszönöm!

  • @nemethpeteristvan5870
    @nemethpeteristvan5870 3 года назад +9

    Egy szót sem értettem az egészből! De azért végignéztem! Maradok a rádió hallgatásnál én azt hittem Dak egy Román katonai teherautó olyant vezettem és javítottam is! :) De szimpatikus srác vagy! :) Pacsi! :)

  • @gezamart5803
    @gezamart5803 3 года назад +1

    Tetszik a csatornád!
    Hibát természetesen lehetne benne találni, - mint mindenben, - de alapvetően nagyon jók az arányok, értelmes videóid vannak! Gratulálok! (Y)

  • @jozsajani
    @jozsajani 3 года назад +1

    Ilyen profi, érthető videót már régen láttam! Fel is iratkoztam! Így tovább!

  • @gaborory2521
    @gaborory2521 7 месяцев назад

    Tegnap sikerült megszólaltatni a cuccot, volt öröm. Egyedül a telepítés nem akart menni, mert egy telefonos kártyára nem akart felmenni az anyag, a gép nem tudta leformázni. Végül egy 4 gigás kártyára ment, de ott se elsőre.
    A beüzemeléskor először nem dugtam rá a külső DAC-ot, így a program nem ismerte fel. Először megijedtem, hogy csak a listában lévő dacokat ismeri fel, de újrakezdve a folyamatot, végül megjelent az USB DAC lehetőség.
    Szuper volt a videó, nagyon jól magyarázol, enélkül bele se kezdtem volna. Bizonyos részeket egy kicsit részletesebben magyarázhatnál, mert gondolni kell a lassú felfogású informatikátlanokra, mint én. Gondolok itt konkrétan a telepítés menetére, de végül apránként lépegetve a videóban, sikerült. Köszönöm a segítséget.

    • @RTH
      @RTH  7 месяцев назад

      Örülök, hogy sikerült! Használd egészséggel!

  • @csszabi8779
    @csszabi8779 3 года назад +3

    Én kíváncsian várom, főleg azt hogy lesz-e távvezérlési lehetőség. Mikor én belevágtam csak az Imon volt.
    Én 2007-ben jöttem rá, hogy a frontot legcélszerűbb PC-s alapokra helyezni. Így lesz egy mindenevő frontod. Kodekek, választható progik tárháza így elég széles. :)
    Szóval Asus M2A VM volt az első alaplap (ez azóta már elhalálozott) és minden alkatrész a csendesség oltárán lett kiválasztva. 45W-os proci, laptopba való disk , nagy mérető, kis fordulatú ventivel szerelt táp stb. Mindezt beleraktam egy Imon alapú távirányítási lehetőséggel szerelt Silverstone LC16B-MR házba (ami baromi drága volt, akkor volt ~50 000HUF). Ránézésre senki meg nem mondja, hogy egy PC-vel van dolga, mivel a házon középen van egy CD/DVD fejegység és a házon fizikai gombok is megtalálhatóak (play, stop stb).
    Azóta is nyúzom. Win XP helyett most már Win 10 fut rajta. Indulás óta raktam bele egy SSD-t az oprendszernek, az 1Tb-os disket kinőttem, lecseréltem 2Tb-osra. Zenelejátszáshoz foobar2000-et használom, a ~15 év alatt összegyűjtött ape, flac, DVD-A, SACD stb formátumú zenék néhány gombnyomás után lejátszhatóak.
    Az eredetileg a PC-be épített E-mu 1212M helyett a DAC már nálam is Topping D50 ~2éve. :)

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +2

      Hát lehet, hogy egy kicsit akkor csalódott leszel, amennyiben hagyományos távirányítós vezérlést vársz, mert a video készítésekor nem állt a rendelkezésemre a megfelelő hardver hozzá. A videó így is elég hosszú és csak az “öcsiverzió” bemutatása fért bele, de természetesen a rendszer maga bővíthető kijelzővel, fizikai gombokkal és infravörös távirányítási lehetőséggel valamint fizikai ki-be kapcsoló gombbal is. Ezek hiányában mobilról vagy számítógépről irányítható teljes körűen. Már úton van Kínából néhány kiegészítő szóval, ha lesz rá igény tudok majd róla készíteni egy follow-up videót.

    • @dekanyz
      @dekanyz 3 года назад

      @@RTH Én egy ebay-ről rendelhető, USB-s távirányítót használok már több, mint egy éve. Nekem bevált.

  • @tiborszentirmai8427
    @tiborszentirmai8427 Год назад

    Van egy Pioneer PDS 904-s CD játszóm és négy év kisérletezés után, sikerült az analóg hangzáshoz nagyon közei hangot! Igaz ez már húsz éve volt de mióta '93-ban megvettem még szerelőt nem látott mert Japán gyártás! Ördögösség nincs benne anno a Lampizátor javaslatára 64 bites csippet kapott valamint mind a két trafó és a lejátszó rész is amolyan Faraday hálót kapott egy hálós irodai szemetesből. Ötvös lévén magam csináltam.

  • @rudo0313
    @rudo0313 3 года назад

    Van még egy ok amiért érdemes model 4-et választani. Ez az első olyan verzió, ahol már megoldható, hogy vegytisztán usb-ről bootoljon, azon legyen a teljes OS - tehát nem kell sd kártya, ami szeret bennszakadni és igy pl már nem kell annyira görcsölni a leállitáson.

  • @laszlovig6938
    @laszlovig6938 3 года назад +1

    Nagyon tetszett, engem az érdekelne mibe fájna egy audiophile streamer, mert jelenleg 300E ft os streamereket amiket próbáltam nem rossz, de a sima gyári Sony CD 520 (Balázsnak sony 530) magasan veri. Sokkal zeneibb, hangszeresebb érzelmesebb CD- vel az élmény, nem egy steril digit hangot kapok, pedig a CD is digitaálisl, és a streameremhez még külső dac is van Gustard X9, lp-t nem említem mert az még nincs és még 1 darabig nem is lesz sajnos.

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +5

      Egy audiophile streamer sokba fáj :)
      Nem hiszem, hogy nagyon túlzó a kijelentésem, hogy a pár százerzer forintos kategóriáig érdemes inkább építeni egy streamer-t, mintsem venni. Nyilván a hátránya a DIY cuccoknak, hogy nem tudod őket eladni, tehát magadnak csinálod. Nekem is az a tapasztalatom, hogy ugyanazt az albumot TIDAL-ról hallgatva és CD-ről a CD sokkal jobbnak tűnik. De ez lehet azért is, mert a TIDAL-on más mester van fent, mint amit te a CD-ről hallgatsz és nyílván a CD-t szoktad meg. Nem feltétlenül rosszabb, csak más. Az 530-as nem egy kimagaslóan jó CD lejátszó, de a tuningokkal amit csináltam már sokkal szerethetőbb a hangja. Én úgy teszteltem a Streamert, hogy legrabbeltem a CD-ről a hanganyagot az összehasonlításhoz WAV-ba, mert így biztos, hogy ugyanazt hallgatom az összehasonlításkor, tehát a külömbség elméletileg csak a vas amin hallgatom. A 530-ast megeszi reggelire a Topping D50s DAC, de pl. van egy Cambridge Audio Azure 651C CD lejátszóm, ami meg jobban szól a Topping-nál. Igaz az nem egy olcsó CD lejátszó és csak egy dolgot kell nagyon jól csinálnia, CD-t lejátszania, tehát céleszköz, amíg egy USB DAC azért svájci bicska. Szóval én "gyári" streamert nem vennék, mert ha tényleg ki akarod maxolni a dolgot, akkor 100 ezerből csinálsz olyat, amit 300 ezerből megvennél. Ha ennél is komolyabbat szeretnél, akkor nagyon mélyen a zsebbe kell nyúlni, de én már nem merészkednék ilyen messzire, mert nekem ott van erre a bakelit. Úton van kínából egy DeskPI Pro ház a streameremhez, amelyen van bekapcsoló gomb, van rajta infravörös szenzor, tehát lehet távirányítóval használni és lehet bele rakni 2,5" HDD/SSD-t. Ha beválik, majd csinálok róla egy videót, mert ezzel a házzal már semmi olyan nem fog hiányozni a streamerből (a kijelzőt és a fizikai vezérlőgombokat leszámítva, de tényleg szükség van rá?), ami ne lenne benne egy sokkal drágább "gyári" megoldásban.

    • @laszlovig6938
      @laszlovig6938 3 года назад +2

      @@RTH Bezony, sokban egyet értek veled, jelenleg nekem a streamelés az a Samu j3 USB audio proval megy a Gustard X9 dacomba, és az jobb hangot ad mint az Onky 6170 streamer saját vagy szintén gustard daccal, vagy laptopról+gustard dac, gondolkodom egy MArantz ND8006 ban, csak ugye az meg öszvér megoldás, nem tudom mennyire lenne előrébb streamer (samu j3+gustard dac) és CD hallgatás (sony 520) ügyben. Az alap egy naim 5i+ SF venere 1.5 QED XT40 hangfalkábellel, ami rendkivül muzikális számomra. Tudom egy naim cd5 kéne hozzá, csak ritka használtpiacon. Nekem a cél az lenne a CD-t kiváltsam a tidallal, de attól félek ez 1 misi alatt nem oldható meg, na meg picit a TIDAL mint forrással is vannak fenntartásaim, akár master(MQA) akár flac az anyag.

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +5

      Nagyon csábító dolog a Marantz összvére, de én elvből nem vagyok híve az ilyen megoldásoknak. Ha valamelyikkel nem vagy megelégedve, akkor mind a kettőnek mennie kell. Ha lesz egy új streaming szolgáltatás, amit nem fog tudni a Marantz, akkor mehet a CD is a levesbe. Az MQA-t, bár sok "audiofil" is elismerően beszél róla én egy kicsit marketing bullshit-nek érzem. Csak egy újabb módja annak, hogy lenyúljanak bennünket. Eleve az MQA layer a CD minőségű hang felett veszteséges tömörítéssel van megoldva. Hogyan viszonyul ez egy valódi nagyfelbontású állományhoz? Nekem ez elfogadhatatlan. Az egész a streamingre van optimalizálva és benne van a zeneipar évtizedes vinnyogása, hogy nehogy most már a stúdio minőségű zenéket is lopjuk... Soha sem tanulnak... Aki "lopja" a zenét azt nem érdekli a minősége, csak ledurrantja mp3-ban. Pont az szán rá pénzt akinek kell a jó minőségű zene. Akkor meg minek trükközni? Adják ki FLAC-ban meg DSD-ben ha olyan a cucc. Nem kell itt variálni drága dekóderekkel meg másolásvédelemmel. Szóval az MQA vonatra egyenlőre nem ültem fel és én puristaként maradnék a "valódi" nagy felbontás mellett. Szerintem vegyél egy jó CD lejátszót és egy jó streamert külön. A rendszered többi része elég decens ahhoz, hogy mélyebbre nyúlj a pénztárcába. Vagy mondok még jobbat. Vegyél egy nagyon jó CD lejátszót és engedd el a streamert, vagy építs egyet, mert háttérzenéléshez, vagy kényelmi szempontból jó lesz az is, ha meg el akarsz mélyedni a zenében, akkor pörgesd meg a korongokat. Ez az egész HIRES-t egy kicsit túlerőltetettnek érzem néha. Továbbra is azt mondom, hogy a legfontosabb a zene minősége és nem azt, hogy milyen hanghordozón van (beleértve ebbe a HIRES-t is).

    • @laszlovig6938
      @laszlovig6938 3 года назад +1

      @@RTH én felültem az mqa vonatra pro ject s2 digital, nem kaptam meg a hűha érzést majd jött az onkyo 6170 azzal gyakorlatilag hangban visszaléptem mqa esetén, pedig harveresen az is tudja az mqa-t szerintem meg nem, utána jöntt az samu j3 teló usb audio pro +mqa dekodert is megvettem, igaz a dacom nem tud mqa, de szotfveresen az első kibontás megvolt, hát sajnos semmit nem ér. Igazából állítólag ami egy 300E ft os cd játékost nem ver meg csak partiban van a streamer az 1 misi vagy a fölött, lumin d2 vel kacsingatok régóta, de kegyetlen drága, volt nálam naim uniti star is, nagyon jó készülék csak azt a naim hangot nem tudta adni amit a jelenlegi rendszerem, pedig cd játszó is volt benne, ugye az 1,5 misi, és hangra a sony cd 520+naim 5i megverte de nem gyengén. Igen én is azt érzem az egész Hi res, sőt a DSD is túl van eröltetve és ha van egy jó , de tényleg jó sima CD anyagod akkor azzal nincs hiba, bár a letöltött anyagokkal is vigyázni kell mert sajnos bizonyos értelemben wav, meg flac-ba bújtatott mp3..... ezért agyalok csak egy sima cd5 naimon , streamernek meg a telo+dac megmarad, mint előválasztó.

    • @laszlovig6938
      @laszlovig6938 3 года назад

      @József Stempel sajnos nem így van, mert akkor mondok mást, dacom egyik bemenetre usb re tidalt tettem telorol usb audio pro Vál, optikan meg mediajatekosrol flac érkezett és a tidal elettelenebb. Digitális motymorekolos zavaros izgága hang volt. CD meg megeszi mindkettőt, mert élettel teli analogosabb lesz a hang.

  • @edinaweisz7709
    @edinaweisz7709 2 года назад

    Szia!
    Grat, klassz az összefoglalót, holnap jön a 3-as volumio! :)
    Kácsán kívül, van javaslat hol lehet ilyen Y usb a-b kábelt beszerezni?

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      Hello. Szerintem (tudtommal), csak ebay-ről, aliexpressről, meg egyéb külföldi helyekről.

  • @gaborory2521
    @gaborory2521 6 месяцев назад

    A zenehallgatáshoz jobb a koax kimenet, mint az usb? Ha igen, milyen bővítőpanelt lehet építeni bele?

    • @RTH
      @RTH  6 месяцев назад

      Ez nem egy egyszerűen megválaszolható kérdés. Pl. attól is függ, hogy a forrás készülék órája a jobb minőségű vagy a DAC-ban található.

  • @Mindenhova
    @Mindenhova Год назад

    Azért az milyen komoly már, hogy két évvel a videó után (2023 01.03.) egy Raspberry Pi 4 Model B 2GB 34.000 Ft körül mozog?

  • @attilatorok2150
    @attilatorok2150 3 года назад

    Tisztelettel ezt az y kábelt nem lehet esetleg máshol is megkapni?

  • @gaborory2521
    @gaborory2521 7 месяцев назад

    A távirányítós megoldás szoftveres vagy hardveres megoldásnak számít? Nem olyan, mintha a telóról vezérelnénk? Itt főleg a hangerőszabályozásra gondolok.

    • @RTH
      @RTH  7 месяцев назад

      A távirányító azt váltja ki, hogy az előlapon nyomogassad a hangerőgombot, ezért azzal egyenértékű. Ilyen szempontból hardveres megoldásnak minősül. Hogy egy egy dedikált digitális hangerőszabályzót állít, vagy közvetlenül a DAC chipet vezérli, az már más kérdés.

    • @gaborory2521
      @gaborory2521 7 месяцев назад

      Ha jól értem, akkor a DAC távirányítójáról van szó. De akkor azt minek kell a Volumio felületén applikálni?@@RTH

    • @RTH
      @RTH  7 месяцев назад

      Elképzelhető, hogy nem értem a kérdést. De ha a DAC-on lehet hangerőt állítani, akkor a volumio-ban érdemes teljesen kikapcsolni, így biztosítva a legjobb hangminőséget. Ha a DAC-on nem lehet hangerőt állítani, akkor érdemes a Volumio-n a hardver hangerőt választani, ha működik, ha nem akkor a szoftver hangerőt. Ha pedig eleve az erősítőn állítod a hangerőt, akkor a volumion ismét érdemes teljesen kikapcsolni a DAC-on meg maximálisra állítani.

    • @gaborory2521
      @gaborory2521 7 месяцев назад

      Arról van szó, hogy a DAC-on, mármint a sajátomon nincs szabályozó. Akkor így marad az erősítő, az meg "hagyományos".@@RTH

    • @RTH
      @RTH  7 месяцев назад

      @gaborory2521 Ha az erősítő távirányítható, akkor a probléma megoldva nem? Nyilván a fentiek alapján eldöntheted, hogy a kényelem, vagy a hangminőség a fontosabb.

  • @gaborvisnyei8528
    @gaborvisnyei8528 3 года назад +1

    Helo ez nagyon jó, annyi lenne a kérdésem, hogy külső kezelő gombokat lehet-e rá tenni? Mert akkor meg van az internet rádió, külső lejátszó kombóm.

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +3

      Igen lehet, ahogyan azt a videóban is megemlítem. Emellett kijelzőt, érintőkijelzőt és távirányítót is. A fizikai gombok a legegyszerűbbek. Egy ellenálláson keresztül a megfelelő GPIO lábakat kell összekötni egy pillanatkapcsolóval. Az egyik plugin pedig lekezeli a gombnyomásokat.

    • @gaborvisnyei8528
      @gaborvisnyei8528 3 года назад +1

      @@RTH huh köszi, ezzel egy sok éves kérdésemre kaptam választ.
      Fasza amúgy a csatorna.

  • @miklosdarnay2380
    @miklosdarnay2380 5 месяцев назад

    Köszönöm a videót ! Én 2014 ben vettem egy steinberg ur22-t és két M-audió BX5 aktívhangfal van hozzá. Azt tapasztaltam hogy a steinberg hallhatóan rosszabbul szól Laptop usb-ről mint Egy rendes táppal rendelkező PC vel. Ha a videóban lévő redszert megépíteném a Rasberry gyári 3 amperes tápjával, ez a renszer kezelné a Steinberg hangkátyát?

    • @RTH
      @RTH  5 месяцев назад

      Hello. A Steinbergnek nincs saját tápellátása? Ha igen akkor mennie kellene RPI3-ról…

    • @miklosdarnay2380
      @miklosdarnay2380 5 месяцев назад

      Egy usb B bemenet van rajta más tápbemenete nincs

    • @RTH
      @RTH  5 месяцев назад +1

      @miklosdarnay2380 Ebben az esetben érdemes vásárolni egy ipszilon kábelt, amely segítségével külön lehet tápolni a cuccodat a számítógéptől függetlenül.

  • @spyware1100
    @spyware1100 2 года назад

    Mi értelme egyébként a volumio-nak és egyáltalán az egésznek? Sok helyen olvasni, hogy "telefonról tudod a zenét kiválasztani, irányítani" , vagy "hallgathatsz online rádiókat". Ha a telefon amúgy is a kezedben van, akkor bluetooth kapcsolaton amúgy is ki tudod küldeni egy receivernek és tök ugyanaz valósítod meg. Nem?

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +3

      Funkcionális oldalról igazad van, de az elérhető hangminőség szempontjából a Bluetooth nem veszi fel a versenyt egy dedikált DAC-al, vagy DAC-HAT-el…

  • @buzasmihaly8763
    @buzasmihaly8763 2 года назад

    Hibás információ a videóban, hogy a Málna PC I2S-csatlakozóján keresztül nem lehetséges a DSD-fájlok lejátszása. Minden komolyabb (32bit 384kHz felbontást tudó) I2S-DAC (Allo Boss, AUDIOPHONICS I-Sabre ES9038Q2M, stb.) képes DSD64 / DSD128 DOP-módra, ami tökéletesen elegendő, - és nincs szükség külső USB-s DAC-ra.

  • @laszlojanos3583
    @laszlojanos3583 3 года назад

    Szia! Leírnád nekem az usb y kábel szerelést hogy a ne a raspberry-től kapja a tápot a dac hanem egy lineáris tápról erről is kérhetnénk egy videót?Köszi hogy nagyon hasznos videókat készítesz! Üdv!

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      A kábelt nem magam készítettem, hanem úgy vettem. A link ott van a video leírásában.

  • @edekovacs4176
    @edekovacs4176 3 года назад

    Szia. nagyon tetszik a videó, tényszerű, érthető, pont elég részletes. Egy vmit viszont nem értettem. A volumio képes usb-n natív DSD-t továbbítani, a topping d50s pedig képes fogadni. akkor miért kell a DoP? i2s-en értem, csak usb-n nem. köszönöm.

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      A volumio egy linux alapu rendszer. Ahhoz, hogy a DSD nativ modon mukodjon specialis driverek kellenek a D50s-hez, amelyeket a volumio nem tartalmaz, tehat csak a DoP mukodik.

    • @edekovacs4176
      @edekovacs4176 3 года назад

      @@RTH köszönöm. érdekes a volumio primo specije.
      A feature listánál: USB Audio Output up to PCM 32 bit 768 kHz and DSD512
      A technikai speciknél:
      Analog output: ES9038Q2M DAC via I2S, PCM 24 bits 192kHz , DSD128 via DoP
      USB output 4X USB 2.0 , PCM 32 bits 768kHz

  • @rudo0313
    @rudo0313 3 года назад

    Szép ez, én pl régóta használok rpi alapú megoldást, de inkább audio szervernek, playernek. A gondom, ami miatt streamernek nem adja ki sajnos, a következő:
    Emlited a qobuzt amit tud a volumio - azt viszont nem teszed hozzá, hogy a qobuz sajnos nem érhető el magyarországról :( :(
    Ami elérhető, és ahonnan lehetne lossless komolyzenét streamelni az pl. az idagio (amit én is használok egy ipaddel és egy 2nd gen apple tv-vel -mert azon még van toslink kimenet). De az idagio-t sehogy sem fogod egy rpi-n streamelni... ha van bárkinek ötlete hogyan lehetne legalább lossless komolyzenét rpi-vel streamelni azt megköszönöm.

  • @zsoltdemeter6151
    @zsoltdemeter6151 10 месяцев назад

    Szia, köszönjük a tökéletes videót. Én is megépítettem és szépen szól. Én Tidallal használom. Viszont most egy 2TB-os SSD-t dugtam rá USB-n viszont a zenetárba nem másolja fel a számokat ami SSD-n van. Tehát nem látja. Van valami korlát a málnapc-n, hogy nem látja? Vagy mi lehet a gond?
    Előre is köszi a segítséget!
    Üdv.:Zs

    • @RTH
      @RTH  10 месяцев назад

      Hello. Valószínűleg a jogosultságokkal lesz a probléma vagy az SSD fájlrendszerével esetleg, amit a volumio nem ismer. Rá kellene SSH-zni a dobozra és megnézni, hogy látja-e az SSD tartalmát és ha igen akkor a CHOWN és CHMOD parancsokkal beállítani a jogosultságokat.

    • @zsoltdemeter6151
      @zsoltdemeter6151 10 месяцев назад

      Hello! Köszönöm az ötletedet! Megpróbálom megnézni. Nem hinném, hogy az NTFS fájlrendszert nem ismerné...Amikor pendire-ot dugtam rá azt megismerte, mondjuk az FAT fájlrendszeres volt.

    • @zsoltdemeter6151
      @zsoltdemeter6151 10 месяцев назад

      Nem tudok csatlakozni hozzá PUTTY-al. :( Megpróbáltam azt is, hogy átállítottam az NTFS fájlrendszert extFAT-re és úgy sem olvassa be. Egy normál pendrive FAT fájlrendszerrel rögtön működik.

    • @RTH
      @RTH  10 месяцев назад +1

      Guglizd meg hogy lehet aktivalni az SSH-t. Alapból asszem nem aktív. Egy ideje Roon-t használok, szóval nem vagyok képben, de a Discord szerveremen tudsz segítséget kérni mert többen is használnak volumiot.

    • @zsoltdemeter6151
      @zsoltdemeter6151 10 месяцев назад

      Rákeresek. Egyenlőre azt kerestem meg, hogy hogyan kell SSH-zni. Viszont ott nem Volumio-s PI-t SSH-znak, hanem zsír újat gondolom. Azon még nincs telepítve a Volumio...

  • @jozsefhorvath8861
    @jozsefhorvath8861 3 года назад

    Szia!
    Azt meg lehet oldani valahogy,ha csatlakozni akarok a Volumio-hoz laptopon,ne kelljen mindig a böngészőbe beírogatni a http címet?Arra gondoltam,hogy lenne egy "gomb" amire rákattintok és egyből a Volumio jönne be. :)

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +1

      Csinalj egy parancsikont az asztalra vagy ments el konyvjelzot a bongeszobe.

    • @jozsefhorvath8861
      @jozsefhorvath8861 3 года назад

      @@RTH Köszi a gyors választ,ez eszembe sem jutott! :)

  • @gaborriesing2118
    @gaborriesing2118 Год назад

    Sziasztok. Szerintetek egy onkyo tx7820 erősítő és egy canton karat 200as mellé van értelme egy ilyen streamert összedobni vagy felesleges és simán telefonról jack-rca kábellel sem lesz rosszabb a végeredmény?

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Hello. Valószínűleg nem lesz ég és föld a különbség. De kísérletezgetni mindig érdemes.

    • @gaborriesing2118
      @gaborriesing2118 Год назад

      @@RTH köszi szépen

  • @badogos11
    @badogos11 2 года назад

    Szia, azt esetleg meg tudod mondani, hogy a volumio minőségben jobb zenéhez, mint a kodi? Nekem most pi3 van kodival, mert filmet is nézünk róla, de gondolkozom, hogy csinálok még egyet csak pi4 és volumioval külön a zenéhez, ha hoz valami javulást. Hifiberry dac pro van hozzá egyébként.

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +1

      Hello. A volumio mindenképpen egy "céleszköz" a KODI-hoz képest, ami inkább egy kényelmi eszköz. A legjobb minőség biztosan a volumio-val érhető el (pl. bitperfekt lejátszás), de ez nem jelenti azt, hogy a KODI ne lenne egy életképes megoldás, ha ugyanarról az eszközről akarsz filmet is nézni, meg zenét is lejátszani. Mivel egy Raspberry PI nem egy drága eszköz ezért akár vehetsz még egyet és akkor megoldottad a problémát...

    • @badogos11
      @badogos11 2 года назад

      @@RTH köszönöm válaszod. További sok sikert és kitartást a munkádhoz!

  • @belatoth4170
    @belatoth4170 3 года назад

    Engem érdekelne egy internet rádió, ami kinézetre nem is, de kezelésre hasonló, mint egy sima tuner. Ehhez nem szeretnék telefont, pc- t és ilyesmit használni. Be adom neki a rádió állomások elérését és csókolom. Van erre megoldás, vagy az igényem a kihalóban lévő állatokhoz hasonló?

    • @valkaielod
      @valkaielod 3 года назад +1

      A squeezebox, újabban az UE Radio egy lehetőség. Sajnos lemondott róla a Logitech, de a protokoll és a szerver rész nyílt. Igazából ha nagyobb hangszóró nem kell, akkor egy telefon a megoldás.

  • @mooneyart6219
    @mooneyart6219 3 года назад

    Köszönöm a feltöltést!
    Segítséget szeretnék kérni.
    Free verziót használom és nem telepítettem semmilyen ki egészítő programot.
    Egy darabig hibátlanul működött egyszer csak nem látja a hálózati kártyát.
    Így nem tudom elérni a nasomat viszont vezérelni, tudom hálózatról.
    Újra telepíteni és másik gépre is egyiken sem működik a hálózat.
    Lehetséges ez egy demó verzió lejár a licensz?

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Hello. Szerintem a NAS konfigjával lesz baj. A free verzió, mindig is free verzió marad, legalább is ezt ígéri a volumio és nem jár le benne semmi. Amire figyelj, hogy, ha SMB megosztást állítottál be, akkor jó felhasználónév és jelszó legyen beállítva, valamint annak a felhasználónak a NAS-on legyen joga legalább olvasni a zenekönyvtáradat. Az új NAS-ok képesek az új biztonságosabb Samba (SMB) verziókat használni, ha pl. 3.0-át használsz a NAS-on, akkor ezt a volumio-ban paraméterként kell jelölni (beírni neki, hogy VERS=3.0). Nekem egy Synology NAS-al ez kifogástalanul működik, és megbízhatóan működik, és mindig működik.

    • @mooneyart6219
      @mooneyart6219 3 года назад

      Hálás köszönetem a segítségedet!!! Meg oldódott. Te vagy a legjobb! Szép napot: Attila

  • @mucsom
    @mucsom 3 года назад

    lehet nem ide tarozó, de ha van egy integrált erősítőm Harman Kardon HK 630 amin van fejhallgató kimenet (6,3) akkor nekem kellhet külön fejhallgató erősítő pl Topping L 30, vagy tök felesleg mert nem nyújtana többet mint a HK 630-as? A fejhallgató egy AKG K702 (62 ohm 105 db ) Vagy a Topping jobban meghajtaná? köszönettel

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +2

      Az én szerény véleményem szerint a következő esetekben lehet szükséged fejhallgató erősítőre:
      1. Ha nem tetszik a hangminősége az adott eszköz fejhallgató erősítőjének és ezzel akarod azt "upgradelni". Nyilván ehhez bizonyos technikai lehetőségek rendelkezésre kell, hogy álljanak, pl. hogy egy jobb minőségű jelet valahonnan a rendszeredből le tudjál venni (pl. digitális kimenet, vonalszintű kimenet, stb.)
      2. Ha nagy impedanciájú fülhallgatót akarsz meghajtani (150 ohm - 600 ohm nagyságrend talán), amihez nem elég a beépített fejhallgató erősítő teljesítménye és ezért halkan szól, vagy nincs benne elég tartalék, hogy a nagy dinamikával rendelkező részleteket erőből megoldja, és emiatt az ilyen részleteknél már torzít. Ilyen lehet pl. mobiltelefon kimenete, discman, minidisc, walkman, stb.
      3. Ha nincs az eszközödön egyáltalán fejhallgató kimenet és szeretnél rá fejhallgatót csatlakoztatni.
      4. A fentiek bármilyen kombinációja
      Minden más eseben teljesen felesleges fejhallgató erősítőt használni (szerintem).

    • @mucsom
      @mucsom 3 года назад

      @@RTH köszönöm, az AKG 62 ohm tehát nem brutál, a hangerő meg van. inkább a 2. pont az amit írsz. Most még (amíg várom a Topping E 30 DAC-ot) egy dolby képes HP laptopról TIDAL MQA zenéket hallgatok. Cserélgettem a sima laptop kimenetre rakott fejhallgatót az erősítőn keresztülivel és a laptopon keresztül tisztább, precizebb a hang. A HK 630 keresztül elfátyolosodik, szürkül, nem éles. Pedig az AKG nagyon precíz. Szóval ebből gondoltam a fejhallgató erősítésre. Hátha nincs elég kraft (hiába hangos, fél hangerőn megy) a HK 630 kimenete, sajnos gyári adatokat nem találok az erősítő fejhallgató kimeneti teljesítményére. A normál 8 ohmos hangfalaimat kihajtja rendesen azzal nincs gond! Köszönöm!

  • @dr.kubiklaszlo849
    @dr.kubiklaszlo849 3 года назад

    Köszönöm szépen a videót, hatására nekilátok az építésnek. Azt szeretném kérdezni, hogy ha a HDMI csatlakozón keresztül rádugom a Marantz AV 8801 processzorra a PI-t akkor is lejátszható a DSD file vagy csak a külső USB DAC közbeiktatásával?
    Előre is köszönöm a választ.
    Üdv.Laci

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Hello. Ezt nem probaltam, ugyhogy nem tudom. Elméletileg mennie kellene. Ha nem megy Nativ DSD-kent, akkor érdemes kiprobálni, hogy DSD-over-PCM (DoP) módban küldöd ki rá a jelet.

    • @dr.kubiklaszlo849
      @dr.kubiklaszlo849 3 года назад

      @@RTH Köszönöm szépen , megpróbálom.

  • @imreokros9156
    @imreokros9156 3 года назад

    Szia, rendelkezem egy USB 2.0-s DAC -al. Windowsos driver van az USB portjahoz. A R.pi+volumio rendszerrel tudhat egyutt mukodni, mi kell ehhez? Koszi

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +1

      Amennyiben USB Audio kompatibilis a DAC (es mi mas lenne), akkor menni fog driver nelkul linux es Mac OS alatt is, viszont Nativ DSD lejátszás nem lesz, csak DoP.

    • @imreokros9156
      @imreokros9156 3 года назад

      RetroTech Hungary koszonom a gyors visszajelzest! ;)

  • @laszlojanos3583
    @laszlojanos3583 3 года назад

    Szia! A Topping dac hol vetted aliexpress? Volt vámolás meg adó? Fontos lenne a válaszod mert én is aliexpress-ről rendeltem egyet hogy mire számítsak!Előre is köszi a válaszod!

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Hello. Innen vasaroltam:
      www.amazon.de/-/en/Topping-ES9038Q2M-768kHz-Bluetooth-Decoder-black/dp/B07VJN11TQ

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 года назад

      @@RTH Köszi a válaszodat volt vámolás vagy valami plussz költséged?

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Németországi Amazon. Nincs vám.

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 года назад

      @@RTH Köszönöm akkor nekem van rá esély hogy megvámolják! :(

  • @redlinepcklub
    @redlinepcklub 3 года назад +1

    Egy első generációs Raspberry Pi B-vel van esélye próbákozni, van valakinek tapasztalata vele?

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Elmeletileg amig nem valt 64bit-es architekturara a volumio, addig mukodni fog rajta, de nezd meg az oldalukon, hogy konkretan melyik vasakat tamogatjak.

    • @redlinepcklub
      @redlinepcklub 3 года назад

      @@RTH Az oldalon nem írják konkrétan az első generációt, de kipróbáltam, és nagyszerűen működik vele. Spotify plugint gyönyörűen kezeli. De ha elindul a vezérhangya... van egy stereo kivezérlésjelző áramköröm, hozzá lehetne építeni, meg hát hardveres gombok is lehetnének hozzá, ha már van hozzá beépülő... Egy darabig elleszek vele :) Köszi a videót, kár, hogy nem előbb találtam rá!

    • @RTH
      @RTH  3 года назад +1

      Gombos vezerlest en is kiprobaltam. Egy pillanatkapcsolo kell hozza meg egy ellenallas

    • @disnaess
      @disnaess 3 года назад

      Alkalmas, de nem egy rakéta rajta a Volumio, pláne, ha több tízezer zeneszámod van (40-ezer körül-felett nagyon lassul bármi egyeben is). Picoreplayer & társai inkább, vagy Squeezlite / Roon endpoint is lehet.

    • @disnaess
      @disnaess 3 года назад

      I²S-en a DSD kiszalad natívan, DSD1024 is.

  • @ancsinlaszlo9237
    @ancsinlaszlo9237 3 года назад

    Nagyon köszi a videót! Két sör! :)

    • @RTH
      @RTH  3 года назад

      Rendben, de nem ám kőbányai :)

  • @arpadsimon4246
    @arpadsimon4246 3 года назад

    AzAz Izé DAC 270 dodó.... az meg mi?

  • @stogies3
    @stogies3 2 года назад

    a “szignifikans”~nal abbahagytam
    a nezest

  • @csabakereszturi945
    @csabakereszturi945 3 года назад

    Maradok a U1 mini mellett egyelőre.

  • @tiborrimar310
    @tiborrimar310 2 года назад

    A aláfestő zene borzalmas és ugyanennyire zavaró. Egy ilyen komoly videóhoz nem illik zenei aláfestés!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @worldbadminton9852
    @worldbadminton9852 Год назад

    szörnyú ez a bömbölő zene bona
    a szöveget is elnyomja
    bocs, kikapcs, bár neked kéne ezért elnézést kérni
    nem illik a szöveghez semmi dallamosdi
    csak szöveg és kész