Roon: Audiofil Digitális Nirvána...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Egy korábbi videóban bemutattam nektek, hogy hogyan lehet egyszerűen és olcsón egy viszonylag jó streamert építeni, amellyel lejátszható a saját zenekönyvtárunk illetve a népszerű online streaming platformokat is használhatjátok vele. A Volumio szerintem egy nagyon jól átgondolt és egyszerűen használható platform, amelynek persze megvannak a saját korlátai, de az mégis egy folyamatosan és dinamikusan fejlődő alkalmazás a mai napig. Például a nem olyan sokára megjelenő 3-as verzióban talán meg fogunk kapni olyan funkciókat is, mint a szinkron multiroom zenelejátszás valamint a beépített DSP és EQ, csak hogy néhányat kiemeljek a várható finomságok közül. A lényeg az, hogy ha valaki hajlandó néhány apró kompromisszumra, akkor a Volumio egy tökéletes választás az otthoni, jó minőségű zenehallgatásra. Ellenben kétségkívül vagy egy olyan rétege a HIFI-zés szerelmeseinek, akiknek kompromisszummentes megoldások kellenek, akik szeretnék teljes kontroll alatt tartani azt, ami bitekkel történik és a forrásfájltól a streamer analóg kimenetéig elvárják az olyan technikai megoldások használatát, amelyek garantálják a magas minőségű, bitperfekt zenelejátszást. Ezeknek az igényeknek a kielégítésére a múltban már több megoldás is született, de én a mai videóban egy olyan rendszert szeretnék nektek bemutatni, amely szerintem iskolapéldája a kompromisszumoktól mentes felhasználói élménynek, a precíz digitális jeltovábbításnak, és a digitális átviteli lánc teljes kontroll alatt tartásának. Ebben a videóban tehát ezzel a szoftverrel, annak történetével és technikai részleteivel foglalkozom majd...
    A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself
    Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
    Roon Labs:
    roonlabs.com/
    A Roon Advanced Audio Transport Protokoll részletes leírása:
    help.roonlabs....
    A csatorna hosszabb távú fenntarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuccino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseiteket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
    Rendszeres támogatás (Patreon):
    / retrotechhungary
    Eseti támogatás (PayPal):
    paypal.me/Retr...
    Eseti támogatás (Buy Me A Coffee):
    www.buymeacoff...
    Discord:
    / discord
    Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
    avx.hu/forum/
    Facebook oldal:
    / retrotechhungary

Комментарии • 33

  • @hegyiember100
    @hegyiember100 2 года назад +6

    Csak azért teszem szóvá, mert a precizitás annyira jellemző a tartalmaidra: ugyan helységeknek is lehet akusztikája - elég talán csak, ha a tihanyi visszhangra gondolunk -, de a roon korrekciós lehetőségei kapcsán biztos hogy inkább csak a helyiség fogalma merülhet fel 🙂

  • @jozsefhorvath8861
    @jozsefhorvath8861 2 года назад +1

    Jó kis videó!
    Egy kis hozzáfűzés,ha megengeded! :) Azt nem mondod a videóban,hogy a Roon asztali webes lejátszóját,vagy a Roon Rock-ot töltötted le,mert ugye van a Roon Rock,ami Linux alapu és tényleg egy dedikált streamer-t lehet készíteni (nem úgy,mint "sima" webes asztali lejátszóval).
    Egy kis tapasztalat (véleményem).
    Nekem Intel Nuc Roon Rock-on van a Core és volt Rpi4 (Ropieee) végpont.Próbáltam Intel Nuc (Core) -->Dac-->Erősítő,és Intel Nuc (Core)-->Rpi4 (végpont)-->Dac-->Erősítő és hangminőségben semmi különbséget nem vettem észre.Szerintem a végpont akkor érdemes,ha pl. a Nas (Core),Intel Nuc (Core),stb..messze van a hifiberendezéstől és nem akarnak több méteres kábelekkel "bajlódni".Ebben az esetben az Rpi4 Ropiee végpont kifogástalan és nagyon stabil...volt Volumio Rpi4-en,de szerintem a Roon Rock és a Volumio nem egy liga. :)

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      Ha figyelmesen végignézed a videót, akkor képben is mutatom, hogy milyen vasakra került a Core. :)

  • @kinaijoga
    @kinaijoga 10 месяцев назад

    Szia Jól értem hogy a Topping D30 nem roon ready készülék és a roon bridge segítségével csatlakoztatva az is illetve bármilyen DAC elboldogul a CORE által kiadott jellel ?

  • @andrassoltesz547
    @andrassoltesz547 Год назад

    Köszönjük!

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Én is köszönöm!

  • @hellozoldjovo
    @hellozoldjovo 2 года назад

    Milyen jó véletlen időzítés! Black Friday alkalmából 1$ volt az előfizetés 3 hónapra.

  • @Zoralovsky
    @Zoralovsky 2 года назад +2

    A lejatszo hangminosege milyen a konkuranciahoz kepest?

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      Egy szoftverről van szó, így ez a kérdés nehezen értelmezhető. A hangminőség inkább a hardver oldalról értelmezhető. A szoftvernek a bitek csak bitek.

    • @sandormegyeri3813
      @sandormegyeri3813 2 года назад +1

      @@RTH Ez így nagyon nem igaz! A Hi-Fi Choice 2016-ban tesztelt vagy hat zenelejátszót és bizony jó nagy különbségeket talált közöttük. Ezt a saját tapasztalatom is megerősíti, meghallgattam öt lejátszót: audirvana, aimp, foobar, Jriver, roon és bizony az utóbbi szólt messze a legjobban és jól hallhatóan! Az más kérdés, hogy eléggé nehézkes a használata és nem tud annyit, mint a másik három (pl. nem játszik le semmilyen playlist-et, az sacd iso-t sem tudja kibontani és az ape kiterjesztésű fájlokat is negligálja). Nem beszélve a rettenetes áráról. A legjobb választás szerintem az audirvana, mert mindössze 24990 az éves díja, sokkal többet tud, mint a roon és gyakorlatilag egyforma a hangminőségük. A láncom: PC PPv2 hangkártyával, Topping D70s DAC, Rotel RA-1592 erősítő és B&W 702s2 hagsugárzók.

  • @Morzsika007
    @Morzsika007 2 года назад

    Bocs a nem egészen ide illő kérdésért, de itt van kellő tapasztalat, szakértelem úgy látom. Erősítő vásárlással kapcsolatban szeretnék kérdezni, hogy egy mai belépőszintű vagy egy régebbi tranzisztoros, mint pl Pioneer A-6xx, 7xx szériával érek el jobb minőséget, milyen irányba induljak el? Kb 100 000 Ft a keret és a legjobbat szeretném kihozni belőle, kevés tanuló pénzzel :). A hangfal Klipsch RP-600M, ha ez fontos.Leginkább Apple Music meg DSD formátumra használnám. Egy ilyen régi Pioneer széria, most melyik kategóriába sorolható, belépő, közép vagy felső kategória? Köszönöm a segítséget.

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +1

      Hello. Ha régebbi tranzisztorosat választasz, akkor esetleg fel kell újítani ahhoz, hogy az eredeti fényében ragyogjon az elektronikája, ellenben akkor lehet hogy jobb is lesz a végeredmény mint egy mai belépőszintű cuccé. A Pioneer A-6xx referencia szériájával gondolom nem nagyon lehet mellényúlni, de ahogy mondtam lehet, hogy kell egy szaki aki átnézi.

  • @sandorhomolya8543
    @sandorhomolya8543 2 года назад

    Eddigi legjobb videód! :)

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      Köszi

  • @JacintSun999
    @JacintSun999 2 года назад +1

    Helló!Én most vettem egy erősítőt amiben van roon tested lehetőség,az mit tud? :D (rotel a 14mkII) köszi

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +1

      Hello. Azt, hogy ha USB-n keresztül összekötöd egy Roon szerverrel vagy Roon Bridge-el, akkor menni fog vele csont nélkül az MQA-t is beleértve. Amúgy jó kis erősítőnek tűnik.

    • @JacintSun999
      @JacintSun999 2 года назад

      @@RTH okszi,köszi szépen a gyors választ! Minden jót! 🙌

  • @robogo701
    @robogo701 2 года назад

    Köszönöm. Egy kérdés: ha veszek pl. Egy Blusound streamert, az core lesz, vagy végpont a roon rendszerében?

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      Természetesen végpont.

  • @jointatti
    @jointatti 2 года назад +1

    Szia! Lenne egy kerdesem,ami nem ehez a temahoz kapcsolodik,de nem talatam olyan videot,ami ezzel a temaval foglalkozik,ugyhogy mindegy hova irok.Nekem egy Yamaha A-s 701 -es erositom van ez leiras szerint 100watt teljesitmenyre kepes.Talaltam egy videot,ami megmutatja,mekkora hangero van 1 watt-nal.En a hangerot majdnem felig fel kell tekerjem,hogy ugy keljen ordibaljak,ahogy a videoban az oreg,tehat 1wattot erek el majdnem felig feltekert hangerovel,mikor es hogyan erem el a 100watt koruli teljsitmenyt? ruclips.net/video/vaiEDYB5c9M/видео.html

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +1

      Hello. Bár nem írtad, hogy milyen hangfalat hajtasz meg vele, de ez igazából lényegtelen. Két dolgon múlhat, hogy meddig kell feltekerned a hangerőpotit ezen a Yamaha erősítőn. Az első és legfontosabb a hangfalaid érzékenysége. Ez azt mutatja meg, hogy ha 1 watt-ot rákapcsolsz a hangsugárzódra, akkor 1m távolságról mekkora hangnyomásra képes az. Ha alacsony a hangfalnak az érzékenysége (tehát úgymond nehezen hajtható), akkor sokkal nagyobb teljesítmény kell ahhoz, hogy a hallgatási pozícióból ugyanakkora hangerőt érjél el vele, mint egy érzékenyebb hangfal esetén. Azt, hogy miért kell ehhez majd félig feltekerni a Yamaha erősítőn, arra pedig az lehet a magyarázat, hogy a Yamaha hangerőpotija (vagy az azt vezérlő elektronika) logaritmikus karakterisztikával változtatja a hangerőt, tehát ha megtekered a potit, akkor sokáig csak nagyon kicsit változtat a hangerőn (hogy normálisan be tudjad szabályozni azt, normál hallgatási hangerőn) és igazából csak az utolsó harmad, negyed fordulatra kezdi igazán combosan leadni a teljesítményét. Tehát lehet, hogy fél állásban még csak olyan 10-15W-ot kérsz "csak" az erősítőtől, és a bugi csak ezután kezdődik. Mindkettő témáról csináltam egyébként videót...
      A hangsugárzók érzékenységéről:
      ruclips.net/video/rivSc1YLgdk/видео.html
      Ebben pedig szerintem valahol szó volt a lineáris és logaritmikus karakterisztikájú potméterek közötti különbségekről:
      ruclips.net/video/vcroZLIocTQ/видео.html

  • @robogo701
    @robogo701 2 года назад

    Ha megengedsz, Balázs, még egy laikus kérdést: A Tidal MQA fájlait MQA-ként küldi az erősítőre, vagy továbbra is szükség van egy MQA-képes DAC-ra? Most vásárolnék DAC-ot, azért kérdezem.

    • @RTH
      @RTH  2 года назад

      A Tidal MQA filejait MQA-ként küldi, ha MQA kompatibilis a végpontod és MQA Renderer szinten kibontva hagyományos PCM-ben ha nem MQA kompatibilis a végfok, de ilyenkor korlátozva lesz a maximális felbontás 24bit/96kHz-ben. Ha mindent ki akarsz csomagolni az MQA fileból, akkor mindenképpen MQA kompatibilis DAC kell. De valóban a Roon önmagában képes egy bizonyos szintig kicsomagolni az MQA-t és nem kell hozzá MQA kompatibilis DAC vagy erősítő…

    • @robogo701
      @robogo701 2 года назад

      @@RTH Köszönöm a számomra is érthető választ.

  • @laszlojanos3583
    @laszlojanos3583 2 года назад

    Üdv! A Intel NUC melyik generációs gépeire lehet felrakni a Roon? Üdv!

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +1

      Hello. Ahogy a videóban is említettem, ha nem akarsz DSP-zni és EQ-zni, akkor egy modern Celeron és 4 giga ram elég neki. Én egy Intel NUC NUC6CAYH-n teszteltem 8 giga rammal és azon működött viszonylag normálisan.

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 2 года назад

      @@RTH Köszönöm segítségedet!

  • @attilatorok2150
    @attilatorok2150 2 года назад +2

    Szép is , jó is, bitperfekt is, de én úgy gondolom Tidalt is fizetni Master minőségben plusz hozzá venn a Roon-t az már sok, majdnem 8 ezer Ft. Ha valakinek ez megéri hát vegye vigye. Nálam csak a Tidál marad.

    • @RTH
      @RTH  2 года назад +2

      Ha csak és kizárólag Tidal-t használsz, akkor valóban felesleges… Ellenben ha van saját zenekönyvtárad is (főleg, hogy Tidal-on nincs fent minden, illetve tünedeztek el albumok), akkor már nem ördögtől való. Ha nem izgat az MQA, akkor most a “sima” CD minőséget megkapod a Tidal-tól 1500-ért amúgy, ami árnyalja a képet. Ha meg azt nézzük, hogy mennyiért veszel egy streamert vs. mennyiért építesz a Roon-ból (vagy akár a fizetős Volumio-ból), akkor megint érdemes rajta elgondolkodni. A lényeg az, hogy van olyan ember, akinek ez pénzkidobás és lesz olyan is akinek ez pont jó.

    • @hellozoldjovo
      @hellozoldjovo 2 года назад +1

      Most pár napon keresztül 3 hónapig a roon csak 1 dollár, azaz kb 110 Ft/hónap. Kipróbálni sztm. nem sok ennyiért.