Jak napojit zemnič s laněným vodičem @amperak

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 июн 2024
  • Jak napojit zemnič s laněným vodičem @amperak
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 21

  • @amperak
    @amperak Месяц назад +19

    Když už vysvětluji někomu jeho "chybu", bylo by dobré to mít lépe udělané. Zde není dodržýen minimální počet zemních tyčí a to je dva kusy ve vzdálenosti minimálně délky tyče.
    co se týýče provedení, tak pan majitel dané FVE bude dělat novou terasu, takže až to bude hotové, tak se to udělá finálně. proto je tam taktéž rezerva a trčí to tam. Trubka nepomuže, musí to být smrštovací bužírka, aby tam nemohla být voda.

  • @jaromirluzar2625
    @jaromirluzar2625 19 дней назад

    Zdar všem,co kdyz pouziju místo zemniče 4x tyč nerez 1M ve vzdálenosti 1,5m od sebe a hluboko a konec tyče cca 3m pod zemí spojené nerez lanem a nerez spojkama (dehn,origo) lano 10mm??

  • @milankocka7211
    @milankocka7211 26 дней назад +1

    Jinak - v tý krabici je osazena svorka SZ (zkušební) a je tam správně.

    • @SmallFarmerElectrick
      @SmallFarmerElectrick  26 дней назад

      Ano SZ. Ale krabice je špatně. Pokud by tudy protekl blesk pak by krabice vzplála. A pokud by byla použita v zateplení na skrytý svod pak by záchranné složky měli docela dost práce. Pokud by se na to nevykašlali a nenechali budovu lehnout popelem.

    • @milankocka7211
      @milankocka7211 26 дней назад

      @@SmallFarmerElectrick Nevím co je to za krabici v videu, ale šla by použít krabice KDZ do oteplení.

  • @petrmoravec1465
    @petrmoravec1465 Месяц назад

    Dobrý den, kolik Vám vyšel zemní odpor?

    • @SmallFarmerElectrick
      @SmallFarmerElectrick  Месяц назад +2

      Dobrý den. Nejsem revizní technik. Nemám ani k dispozici měřák abych ho změřil. Každopádně odhaduji, že bude dobrý, jelikož podzemní voda je relativně blízko povrchu a jeden metr pod hlínou se nachází jíl.

    • @tiborjurista9124
      @tiborjurista9124 Месяц назад

      U tohto odhadujem tak 30 ohmov. Ja som zabil 2 tyče 1.5dlhe a na dĺžku tyče od seba. Zemina dobrá tak isto je tam stála vlhkosť pretože okolo idú drenaže. Nameral som 14.6ohma.

    • @SmallFarmerElectrick
      @SmallFarmerElectrick  Месяц назад

      @@tiborjurista9124 určitě by stálo zemnič stál za to změřit. Samotného by mě zajímalo kolik by se naměřilo. Cca 70m je řeka.

    • @tiborjurista9124
      @tiborjurista9124 Месяц назад

      @@SmallFarmerElectrick kde je to amperakovo video? Alebo v ktorom to je,rád by som sa pozrel na to.

    • @milankocka7211
      @milankocka7211 26 дней назад +1

      @@SmallFarmerElectrick Tak tomu říkám kvalifikovaný odhad :-) A kdybys to ještě pěkně pochcal po nasolený pečený huse, byl klesal zemní odpor limitně k 0 Ohm :-))

  • @radoslavmaduda9429
    @radoslavmaduda9429 19 дней назад +3

    Tak ked uz kritizujes niekoho ineho treba byt pripraveny aj na tvoju krityku. Svorka je skusobna. Je to ok. Spoj ak je zvarany musi splnat aj atributy podla STN co tento spoj uz na vyzeranie nie je ok. Ma mat urcitu dlzhu, hlbku prievaru atd....je to popisane v normach a samozrejme to ma zvarat zvarac s platnym papierom. Samozrejme spravne poznamenany ochranny nater ale moznosti je viac. Nemusi to byt len gumoasfalt.
    Za najvacsi prehresok je ta smiesna trubka co ide ako "ochranna". Podla platnych noriem sa ma zabezpecit prechod vzduch/beton, beton/zem a zem/vzduch. Tou nezmyselnou trubkou ste nedosiahli spravne izolovanie voci prechodu vzduch/zem. Dalej zvody neodhniju koli vode v trubke. Mate tam koli tomu zinok...zvody odhniju koly zlemu prechodu ako aj v tomto pripade lebo tam vznika dielektrikum. Ak mate 2m vodic v betone, nasledne vyjdete von do zeme a mate znovu 2m v zemi tak na konci toho vodica nameriate par sroviek mV....a to je to, co odhniva zvody. Rozdielne dielektrikum sposobuje agresivnu koroziu. Staci si iba raz prejst skolenia od SZE, DEHN a podobne institucie. Medzi moderne riesenie patri antikorova tyc alebo aspon poplastovane FeZn.... to je ciste riesenie a nie ta hneda trubka co je tam ostatne by som si pozrel ci ma ta ochranna buzirka prehlasenie o zhode parametrov ako urceny vyrobok na ochranu korozie zvodov a ci je teda taka nehorlava ako vyzadujete od skrinky. A vlastne aku ma triedu reakcie na ohen... Ta trubka je cista pi...ovina...
    no a za dalsi velky bulshit z vasich ust je krabica ohnovzdorna. Viete ako vyzera ohnovzdorna krabica? Zhodou okolnosti som aj technik PO.... a ked uz by mala byt tak aka odolnost? 15min, 30min, 45min? Lebo netusim z ktoreho prstu ste si to vycucali. Po prve by vas mal zaujimat protokol vplyvov, ktory urcuje komisia a na zaklade vplyvov riesite potom parametre komponentov. Takze ohnovzdornu krabicu asi tazko pri skusobnej svorke :) :) no a dalsie sracky z vasich ust je to aku pracu budu mat hasici lebo oteplenie...znovu sa vas opytam o akom otepleni sa bavime? Lebo vy to iba typujete... ak by ste si ale zaplatili normy a presli si ich, zistite, ze uz davno bolo preukazane a v ladoratoriach bolo preukazane, ze na AlMgSi vodici pri udere bleskom nevznika vacsie oteplenie ako cca 20-30°C. Aj preto sa upustilo a odsuhlasili to aj hasici zakladat zvody iba do vaty. Kedysi sa to robit muselo, dnes nie. Najcastejsiach chyba pri meracej skrinke kde je sousobna svorka je to, ze tam 90% ludi da KO125 a ak si pozriete je to plast, ktory nie je UV staly a je vhodny iba do -5°C... takze nevyhovuje. Ale nie koli ohnovzdornosti :) :) :) ak mi neverite dohladajte si normi, chodte na skolenia atd... ja osobne som iba tento rok absolvoval tri rozne jednodnove skolenia iba o bleskozvodoch. Otazne je este ci ta jedna tyc stacila. Dalsie vidiet nebolo a zo skusenosti viem, ze iba 2x v mojom zivote stacili iba 3 tyce aby som sa dostal pod 10 ohmov. Jedna tyc mi este nikdy nestacila a na milion nestacila ani v tomto pripadeale to je uz asi iny pribeh.
    A dovolim si poznamenat este, na aky prud bola ta svorka co ste pouzili? Lebo najskor treba vediet zaradenie kategorie LPS a podla toho vam aj vyjde ci mate mas svorky na 50 alebo na 100kA.... lebo tu ste to ponali tak suverejne ako keby sa tomu netreba venovat....
    Inak besk ma niekolko fazy priebehu. Najcastejsia je 10/350. Tych prvych 10 znamena 10us. To je cas kedy ide zvodom najvacsi prud. Tak by ma zaujimalo asi ako velmi sa teda otepli ten zvod za 10us... overit si to ale viete aj sam. Poznate merne skupenstvo ro co sa tyka hlinika, viete prud 100kA, mate priemer a teda viete vypocitat aj ubytok a aj oteplenie vodica. Poprosim vas keby ste do plena hodili vzorec, kde vam vyslo ze sa chyti horiet ta krabica....mozno nakoniec spolu prepiseme normy.
    Milujem ludi, co musia okomentovat vsetko, len aby boli zaujimavy niecim ale pritom sami kecaju somariny. Tak sice vam promo reklama o krajsej svorke nevysla, ale aspon sa vsetci dozvedia co vsetko ostatne bolo zle.

    • @jiripetran2559
      @jiripetran2559 19 дней назад +1

      Jen pro upřesnění, u vstupu FeZn vodiče do země nevzniká "dielektrikum" což je izolace např. v kondenzátoru, ale vzniká galvanický článek, ten způsobuje korozi.

    • @radoslavmaduda9429
      @radoslavmaduda9429 19 дней назад

      @@jiripetran2559 ano mate pravdu. Dakujem za upresnenie.

  • @SmallFarmerElectrick
    @SmallFarmerElectrick  Месяц назад +2

    Pokud by při měření vyšel dobrý zemní odpor, pak není potřeba další zemní tyč. A smršťovacka ... souhlasím
    , že trubka není ideální. Nicméně pokud by se měla použít smršťovačka tak jedině s lepidlem uvnitř. Samotná zelenožlutá smršťovačka bez lepidla uvnitř je k ničemu. Voda se tam stejně dostane.
    Video bylo spíše myšleno jako tip pro zhotovení. Myslím že je mnohem estetičtější než to co ste mu tam sprasili jako provizorní řešení
    Za mě to je prostě provizorní prasárna. Toť vše. Je to můj názor a nehodlám se zde hádat o blbostech a dokazovat si kdo má vedší EGO

    • @petrkostacky4920
      @petrkostacky4920 Месяц назад

      Podle ČSN 62305 uspořádání typu A
      se skládá z vodorovného nebo svislého zemniče instalovaného vně chráněné stavby a spojeného s každým svodem. Pro uspořádání typu A nesmí být počet zemničů menší než dva

    • @SmallFarmerElectrick
      @SmallFarmerElectrick  Месяц назад

      @@petrkostacky4920 děkuji za odpověď. Rad bych se dotázal jak norma specifikuje jiskřiště případně kolik by měl mít odpor. Budova samotná bleskovou ochranu nemá. Uzemění je pouze na jiskřiště. Takže žádné svody ze střechy nemá a nemá ani žádné zemniče. Děkuji za odpověď.

    • @petrkostacky4920
      @petrkostacky4920 Месяц назад

      @@SmallFarmerElectrick odpor jiskřiště, které se používá ke svedení přepětí v sítích nn je min. 500 kOhm, odpor uzemnění max. 10 Ohm. zemnící vodič by měl být připojen přímo do domovního rozvaděče. Jiskřiště, které se používá k el. ohradníku nebude asi vhodné ke svedení přepětí v domovní instalaci. Nevím kde máte rozvaděč, ale zařízení na svedení přepětí by mělo být nainstalováno co nejblíže přívodu. (hned za hlavním jističem)

    • @SmallFarmerElectrick
      @SmallFarmerElectrick  26 дней назад

      @@petrkostacky4920 děkuji za odpověď. Jiskřiště a samotné provedení je dle návodu výrobce jiskřiště a doporučení výrobce zdroje pro elektrický ohradník. Jiskřiště je zapojeno mezi zdrojem a ohradou na vvn. Defakto na jedný straně je přívod k ohradě dále prochází přes pružinu na kontakt jiskřište a z toho samého kontaktu vede přímo na ohradu. Protilehlý kontakt je zapojen na diskutovaném uzemnění. Celková montáž je dle pokynů v manuálu výrobce jiskřiště. V manuálu ale výrobce nepíše jaké požadavky by mělo mít samotné uzemnění. Přívod vvn k ohradě není nikterak jištěn jelikož je vyveden přímo ze zdroje. Zdroj je uvnitř stavby hned za zdí chléva. Proto mě zajímá jak se na tuto instalaci dívá norma. Protože vvn má kolem 15000 V ale žádné ampéry. Zdroj defakto pouští jen pulzy za určitý čas a měří obvod ohrady. Předpokládám že na základě odporu vyhodnocuje zda se zvíře zamotalo do ohradníku či nikoliv. Jelikož pak se pulzy v ohradě chovají jinak. Aby zvíře "zdroj neutlouklo" k smrti. Navíc spustí zvukovou signalizaci a pošle upozornění majiteli.

    • @petrkostacky4920
      @petrkostacky4920 26 дней назад

      @@SmallFarmerElectrick omlouvám se, nevšiml jsem si, že jde o uzemnění k El. ohradníku. U ohradníku by měly být metrové zemnící tyče, nejlépe tvaru L, U, T nebo čtvercové, zatlučené co nejhlouběji. Záleží na výkonu. Zhruba na 1 joul jedna tyč. Tyče se zapojují do série alespoň 1metr od sebe. Mezi zemnící tyčí a jiným uzemněním(dům, hromosvod, jiný generátor a pod.) by měla být vzdálenost alespoň 10m)

  • @lubicx500
    @lubicx500 Месяц назад +5

    co to téčko v zemi a k němu ty dva kabely, tlakem zeminy je zaděláno na průšvih, ochranná trubka k ničemu -antikorozní nátěr nebo reichem s lepidlem.