Поздравления! ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ за това видео! Много поучително. Само ще Ви помоля,когато можете разбира се, ако може да направите подобно видео и с 44-та серия.😊
Просто едно уникално видео! Демонстрира една уникална професия която се работи основно с желание и любов. Дано да се получи и видео с електровоз! Благодаря колега и успех!
Много хубав клип! Обясненията са много интересни. Видеото от гледната точка на машиниста също. Обичам ЖП транспорта и го гледах с удоволствие. Ще се радвам да видя още такива клипове! Благодаря!
Много яко видео благодаря ти за него ти ме вдъхнови като порасна да стана машинист прави повече локо влогове където обясняваш какво се прави от първо лице 🎉🎉
Супер интересно видео, много благодаря! Гледал съм подобни как се управлява влак, но никога толкова подробно и добре обяснено! И то по такъв живописен маршрут като дефилето! Още веднъж, много благодаря!
Клипа е супер най накрая в България да излезне човек като теб и да обясни как къде и защо се прави. Благодаря ти. И само да попитам и как се управлява климатичната система на влака
Здравей, забравих да спомена във видеото, че климатичната система се управлява от дисплея на влака, от там се включва или изключва и се задава по-висока или по-ниска температура за вагоните на мотрисата.
Може ли да снимаш влог как управляваш някои от старите влакове (червените мутриси от 70-те и 80-те години), ако все още са в движение и си получил наряд на тях, естествено. А иначе за клипа - едно голямо БРАВО, не вярвах, че в България ще се появят някога подобни влогове!
Изключително качествено и информативно видео! Изгледах цялото пътуване с огромен интерес! Стараеш се да обясниш всичко възможно най-разбираемо за всички, та дори и аз научих някои нови термини. Личи си, че обичаш професията си и работиш с удоволствие и много желание, браво!
Amazing video , i have no idea what you are saying but i just enjoy the ride and the view its amazing seeing what you are seeing wish you could do English videos or have subtitles
Жестоко! Голям кеф ми доставихте! И да.... направете същия тип видео на старата, нова или направо вечна - Шкода! Ще е адски интересно за мен! Безаварийно и бъдете здрав. Направихте ми кефа!
От години чакам такива клипове и как се управлява влак страшно интересно беше браво искам още такива клипове есента искам и аз да запиша за кондуктор за машинист не мога защото нося очилата браво 😉😉😉
и аз съм на същото мнение ако може за шкода 44-46 серия и новите сименси смартрон.Благодаря ти за хубавото видио найстина много може да се научи от тези видеа
Страхотно видео! Много добре обяснено! Интересно ми е как работи системата за известяване на пътниците за следваща гара, тъй като не видях Вие да я управлявате по някакъв начин, а съм забелязал да работи и в дизеловите мотриси.
Здравей, машинистът задава в информационната система направлението на влака, от списък с предварително записани маршрути (в случая например Лакатник - София) и след това системата сама извършва съобщенията чрез GPS позициониране, когато наближи дадената спирка или гара.
Здравейте! Много благодаря за хубавото видео, особено, когато Вие обяснявахте как се управлява влак. Имам един въпрос. Коя главна или второстепенна линия, според вас, е най-живописна, освен Септември-Добринище? Питам, за да имам една препоръка на ум за пътувания с влак в България. 😊
Здравей, за мен всяка линия си има своя чар. Не мога да кажа коя е най-живописна, но често линията София - Карлово - Карнобат - Синдел - Варна е препоръчителен маршрут особено в частта София - Карлово и Карнобат - Синдел. Искърското дефиле също е много живописно между София и Мездра. Кресненското дефиле между Благоевград и Кулата. Линията Русе - Горна Оряховица - Дъбово - Тулово - Стара Загора също. От дизеловите линии Радомир - Кюстендил, Ясен - Черквица, Свищов - Левски - Троян. Общо взето навсякъде ще ти е интересно, ако не си минавал.
Много се радвам на разбираем език да се обяснява как работят тези тежки машини. Имам въпрос участвал ли във инцидент да бутнеш някого или нещо? Продължавай все така❤
Здравей, за 10 години имам един по-сериозен инцидент с удар на кола в полето (не беше на прелез), изскочила от пътя през мантинелата и се озовала на линията. Вечерта в 12 с нощния влак от Бургас за София, ударът беше със 120 км/ч. Шофьорът беше излезнал от колата преди да връхлетя с влака и нямаше пострадали.
@@dkgtraction Здравей аз съм Иван Миланов и искам да изкажа искрени благодарности за видеото. Наскоро се записах във вту тодор каблешков по специалност електроенергетика и електрообзавеждане и мечтая след това да бъда локомотивен машинист на емв 30/31 и на някоя 43 или 44-ка. Много благодаря за всеки детайл който сподели защото това ми помага да се уча дори и просто чрез тези видеа от кабината защото знам че ще са ми полезни след време. Всичко добро, безаварийно и само напред с този тип видеа. 👍👌🙂
Страхотно видео, благодаря за отделеното време и хубавите разяснения. Моят въпрос е: Какво е необходимо според теб за да може между големите градове в България да имаме скоростна железница, като имам в предвид скорости близки до 200км/ч. Също така в тази връзка може да кажеш защо сегашната максимална е само 140км/ч. Благодаря ти предварително, успех и не спирай да правиш такива видеа! 🤘
Здравей, според мен скорости от порядъка на 200 км/ч и повече не са ни необходими, защото поддръжката на линиите и влаковете за такава скорост изисква много ресурси, които в България трудно някой може да осигури, най-малко заради мисленето от "едно време". Скорост 160 км/ч е напълно достатъчна за бързо придвижване между големите градове у нас. Друг е въпроса, че не се използва тази скорост в отсечките, където пътя позволява 160 км/ч. За да може един подвижен състав (локомотиви, вагони, мотриси) да развие тази скорост, първо трябва да е конструктивно за 160 км/ч и второ на борда трябва да има система за безопасност на движението или т. нар. ETCS. Без тази система скоростта е ограничена от правилата до 130 км/ч (за сравнение в другите страни от нашия континент, скоростта без подобна система е 100 км/ч, само в България е по-висока, защото ако бяхме и ние до 100 км/ч, скоростта на влаковете щеше да падне още, а ние сме свикнали да разчитаме на човешкия фактор при скорости над 100 км/ч).
@@dkgtractionблагодаря ти за отговора. В такъв случай вероятно ще е хубаво БДЖ и бъдещият нов оператор да помислят за една VIP услуга тип София - Пловдив - Бургас. Локомотив с 1-2 вагона спиращ само на тези гари, а навсякъде където е възможно да се движи с максималната скорост и да се приближи до около 4 часа за този маршрут. Има хора които ще плащат за подобна услуга, но е необходима много работа освен рехабилитацията на пътя и влаковия състав.
Много хубаво видео! Любопитен съм, защо се налага свалянето на пантографа на дадени места? Не говоря за самите знаци, които оказват това, а от какви съображения се налага?
Здравей, на местата с нарушен габарит на контактната мрежа е ясно, защото може пантографът да направи контакт с други елементи и да се повреди/счупи. Друг повод беше, до преди няколко седмици, бетонният мост на гара Пловдив, под който нямаше "жица". А относно неутралните вставки, които са най-често срещаните места за сваляне на токоснемателя - това са места от контактната мрежа, които не позволяват две съседни електрически секции, с различна фаза или напрежение, да бъдат свързани на късо (чрез преминаването на пантографа през тях).
Ако е възможно ще може ли такъв клип само, че с жълто-синята 46-ца или някои от Шкода ,,бананите" 44 001/2? Впрочем, аз от този клип разбрах как се процедира изцяло с такава мотриса и как се управлява, а от други видеа от локомотивни машинисти гледам че в движение си показват главите назад и от това видео разбрах, защо в движение помощник машиниста си показва главата и гледа назад. Гледайки клипа си казвам че мотрисата е лесна за управление и всеки интелигентен човек може да я подкара, като се съобразява с пътните условия. Бъдете живи и здрави и безаварийно!
Това, което се вижда на дисплея като обратна тяга, когато спира мотрисата, динамичната спирачка ли е? Интересно ми е как спира когато е свален пантографа? И въобще как спира тази мотриса, като изтеглиш лоста назад, влака ли си решава как да комбинира спирачките, въздушната и динамичната? Предполагам при надолнища ии полунепрекъснато спиране с приоритет е динамичната. Другото което ми направи впечатление, на гара Своге, защо пътнически влак го теглят два локомотива? Супер интересно видео, браво!
Здравей, да, това което се вижда на дисплея е електрическата спирачна сила. При свален пантограф или изключен главен прекъсвач, мотрисата спира пневматично (на 75 мин може да видиш това). Влакът приоритетно спира с динамичната спирачка, но ако желаната спирачна сила е по-голяма и не му достига електрическата спирачка, задържа и пневматично в "якобс" талигите (междувагонните). При хлъзгаво време може да отпадне изцяло електрическото спиране и в двата вида талиги (моторни и якобс) и да бъде реализирано изцяло пневматично спиране. В окончателното спиране, при скорост по-ниска от 10-15 км/ч спирането е изцяло пневматично. При всякакъв вид спиране или поддържане на скорост в надолнища, с приоритет е електрическата спирачка. А относно въпросът, защо пътническия влак на Своге е с два локомотива - нямам идея, може би единият ползва трасе до някъде. 🙄
Докато гледах се замислих: Какво би се случило при повторно натискане на бутоните за деблокиране на вратите отляво или отдясно? Иначе много интересно видео - научих някои допълнителни неща 😁
Прекрасно видео! Прави повече такива! Имам и един въпрос: Когато участъкът е с двустранна АБ с проходни сигнали, нужно ли е всеки проходен светофор да се проверява от машиниста?
Здравей, когато участъкът е с АБ с проходни сигнали, "обратните проходни сигнали" по посока на движение не се проверяват, защото те са неосветени. Единствено се проверява "обратния входен сигнал".
Здравей, да има на една линия, само в участъка Септември - Пловдив и Крумово - Свиленград, "уж" въведена в редовна експлоатация. От няколко години не е преминавал локомотив с работещо бордово оборудване, за да я пробва. Последно през 2021 направих няколко минавания под ETCS контрол, с локомотив нает от ELL. От тогава до сега, не е преминавал влак с включено и работещо бордово оборудване, за да се види дали все още работи тази система. Последните пъти даваше грешки на няколко места, но дали са ги изчистили не мога да кажа. Никой не се интересува от системите за безопасност, разчита се на хората, които все по-често допускат грешки. Ето линк за едно видео във въпросния участък с локомотив 46 211 на БДЖ от преди няколко години: ruclips.net/video/TopRdiVUHgs/видео.html
За така наречените "семафори" знам, че се наричат светофори, но за "пантографа" съм запомнил, че го наричат "токоснемател" не знам дали е вярно. Обяснявах на един от комшиите тук защо машинистите които са в локомотиви (не говоря за мотриси) обикновено карат винаги на заден токоснемател по посока на движението и пускахме клипчета да се убеди, че е така, та беше му интересно и запомни каквото му казах 😉 Та и хора които си нямат грам понятие от БДЖ им е интересно като има кой да им обяснява разни неща.
Здравей, машиниста трябва да познава участъка, в който се движи. Следователно да знае къде са спирките и гарите. А относно спирането, машинистът сам преценява от къде да започне намаляването на скоростта, така че да успее да спре там, където трябва, като отчита различни фактори, като време, профил на пътя, налична спирачна маса (сила) и др.
@@VladimirGeorgiev-p1i Здравей, машинистът сам преценява от къде да започне намаляването на скоростта, така че да успее да спре там, където трябва, като отчита различни фактори, като време, профил на пътя, налична спирачна маса (сила) и др.
За нас тук този клип с нищо не е полезен понеже тук Сименс Дезиро не е припарвал.... Ама пък този който го е правил редовно чете всеки един коментар, прави клипчета и си заслужава харесванията 👋👍
Точно така - безстопанственост и безхаберие! За жалост, още не сме дорасли за тези технологии и разчитаме изцяло на човешкия фактор, което е изключително грешно разбиране. Системите за безопасност са направени с цел да предотвратяват човешките грешки. Вторият човек в кабината също е човек и греши, не може да се разчита на него, вместо на системите за сигурност. П.П. - Работата сам на тези мотриси е много по-добра, отколкото на локомотив управляван от двама души. Тук си съсредоточен в пътя и сигналите, а когато сме двама, много често единия разсейва другия и стават инциденти и грешки, когато няма системи за безопасност.
@@dkgtraction Единственият сигурен железопътен транспорт в държавата е метрото. Единствено там не се пестят средства и кадри. Да не говорим, че повечето машинисти и др. сега работят в метрото, което също е една от причините БДЖ да е на тоя хал.
@@natinatov2287 Разбира се. Имат записващо устройство тип "черна кутия", което записва важни параметри от движението на влака, освен скоростта. При по-старите локомотиви, записът е на скоростомерна лента. Отделно от това всички съвременни локомотиви имат и GPS системи, които също записват скоростта. Ако локомотива/мотрисата е оборудван със някаква система АЛС (ETCS) тя също самостоятелно и отделно от другото устройство записва скоростта в нейна памет.
Because it does not hinder the movement, and something that does not hinder the movement of the train in Bulgaria cannot be repaired or removed. Unfortunately, this is how people think. 🙁
@@gizemlikisi6213 This is the so-called "heater wagon". It serves to supply current to the cabinets (boxes) for the cable of the train with 1500 volts for train pre-heating/cooling, before the locomotive is attached to the train.
Защото има места по контактната мрежа, които трябва да се преминат със свален пантограф (т.нар. неутрални вставки или места с нарушен габарит на контактния проводник), указани със съответните сигнали за сваляне на токоснемателя.
Махнаха всички английски стрелки с външни езици... Поне една за цвят да бяха оставили на ЦГ София ...😢 Денис, няма никакво значение, че слънцето блестяло в стъклата друго е важно в клипа. И честно чудя се не ти ли правят проблем от БДЖ за такъв клип в който на дълго и широко споделяш вътрешна информация защото бях чул, че само за заснемането на такива клипове, някои са имали проблеми. За тези които не знаят напрежението по контактната мрежа е 25 KV (слабичък ток може леко да те раздруса...) и при стрелки с отклонение максималната скорост винаги е до 40 км/ч като изключим тези високоскоростните които са с много по-голям периметър и са до 100 км/ч
Най-накрая в България да се появи такова видео. Много интересно, благодаря, ако има възможност прави повече такива!
Поздравления! ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ за това видео! Много поучително. Само ще Ви помоля,когато можете разбира се, ако може да направите подобно видео и с 44-та серия.😊
Благодаря Ви! Радвам се , че споделяте с нас работата си. Определено е интересно , различно и информативно. 😊
Клипа е чудесен страхотен едно Браво и благодаря. Направи същия клип на шкодата и смарттрона!!!
Браво абсолютен професионалист сте. Леки смени и най вече безаварийни. Качвайте повече такива клипове с пояснение за събитията🎉
Сигурно най-доброто видео, което гледах днес. И ми харесва как обясняваш, сякаш ей сега ще се качвам да карам влака влака😂
Велико клипче, продължавай в същия дух!
Адмирации за идеята и реализацията! Страхотен клип!
Просто едно уникално видео! Демонстрира една уникална професия която се работи основно с желание и любов. Дано да се получи и видео с електровоз!
Благодаря колега и успех!
Много хубав клип аз пътувам всеки ден с влак и ми остава малко до 18г. И живи и здрави ще ставам машинист
Какво учиш
Страхотно видео.Като малък винаги съм се чудил как изглежда уравлението на старите Шкоди.Но и това е много интересно!
Много хубав клип! Обясненията са много интересни. Видеото от гледната точка на машиниста също. Обичам ЖП транспорта и го гледах с удоволствие. Ще се радвам да видя още такива клипове! Благодаря!
Мноооого добро и полезно видео! Може ли още такива?
Много полезно и интересно видео ! Още само биха била плюс ! :)
Еха! Благодаря за видеото! Много ми беше интересно всичко!
Много яко видео благодаря ти за него ти ме вдъхнови като порасна да стана машинист прави повече локо влогове където обясняваш какво се прави от първо лице 🎉🎉
Супер интересно видео, много благодаря! Гледал съм подобни как се управлява влак, но никога толкова подробно и добре обяснено! И то по такъв живописен маршрут като дефилето! Още веднъж, много благодаря!
Клипа е супер най накрая в България да излезне човек като теб и да обясни как къде и защо се прави. Благодаря ти. И само да попитам и как се управлява климатичната система на влака
Здравей, забравих да спомена във видеото, че климатичната система се управлява от дисплея на влака, от там се включва или изключва и се задава по-висока или по-ниска температура за вагоните на мотрисата.
Браво за поредното страхотно видео можели да направиш още такива видия с другите видове локомотиви
Много интересно видео сте направили от кабината на влака!Фен съм на тези Siemens Desiro!🥰🥰
Страхотно видео и много точно обесняваш за бъдещи твой колеги браво и респект❤❤❤
Беше ми много интересно да гледам! Браво и ако имаш възможност прави повече подобни видеа!
❤❤❤ много хубаво видео клипове трябва да продължаваш напред да качваш видео
Може ли да снимаш влог как управляваш някои от старите влакове (червените мутриси от 70-те и 80-те години), ако все още са в движение и си получил наряд на тях, естествено. А иначе за клипа - едно голямо БРАВО, не вярвах, че в България ще се появят някога подобни влогове!
Страхотно видео, радвам се, че открих канала Ви! Благодаря, че така подробно обяснявате, много интересно! :DD
Много интересен клип. Ако имаш възможност направи такъв със Смартрон и Шкода 43-45! 😊
Изключително качествено и информативно видео! Изгледах цялото пътуване с огромен интерес! Стараеш се да обясниш всичко възможно най-разбираемо за всички, та дори и аз научих някои нови термини. Личи си, че обичаш професията си и работиш с удоволствие и много желание, браво!
Браво! Страхотен клип! Продължавайте все така!
Най накрая Siemens Desiro да видя от Лакатник до София, беше ми много интересно благодаря! ❤️❤️❤️
Супер! Направи с една от шкодите такъв влог 🎉🎉
Amazing video , i have no idea what you are saying but i just enjoy the ride and the view its amazing seeing what you are seeing wish you could do English videos or have subtitles
unikalno video s lubimiq mi vlak EMB pravete poveche takiva videa❤
Страхотно видео мога ли да помоля да се направи такова и за Локомотив Шкода че са ми любими..... благодаря предварително
Рядко пиша коментари но тука ще кажа едно голямо благодаря!
Жестоко! Голям кеф ми доставихте! И да.... направете същия тип видео на старата, нова или направо вечна - Шкода! Ще е адски интересно за мен!
Безаварийно и бъдете здрав. Направихте ми кефа!
Браво на вас пускайте още такива ❤❤
Страхотно видео!!! Просто съм уникално възхитен!!!🎉 ако може да направите същото с емв 32 серия за Габрово???
Ще е интересно ако направиш с шкода или смартрон. Иначе видеото е супер😊
видеото беше доста готино.
Може ли също да направиш подобно само че със шкода ако попаднеш на такъв влак
Чудесно видео
Уникално видео ❤
Едно голямо БЛАГОДАРЯ❤
От години чакам такива клипове и как се управлява влак страшно интересно беше браво искам още такива клипове есента искам и аз да запиша за кондуктор за машинист не мога защото нося очилата браво 😉😉😉
Браво за старанието и детайлите!🎉
Интересно видео
❤
Може да уважавате уважението и да обичате обичането
May respect Respect and love love
и аз съм на същото мнение ако може за шкода 44-46 серия и новите сименси смартрон.Благодаря ти за хубавото видио найстина много може да се научи от тези видеа
top
Страхотно видео! Много добре обяснено! Интересно ми е как работи системата за известяване на пътниците за следваща гара, тъй като не видях Вие да я управлявате по някакъв начин, а съм забелязал да работи и в дизеловите мотриси.
Здравей, машинистът задава в информационната система направлението на влака, от списък с предварително записани маршрути (в случая например Лакатник - София) и след това системата сама извършва съобщенията чрез GPS позициониране, когато наближи дадената спирка или гара.
@@dkgtraction Ясно, благодаря за изчерпателния отговор!
Здравейте! Много благодаря за хубавото видео, особено, когато Вие обяснявахте как се управлява влак. Имам един въпрос. Коя главна или второстепенна линия, според вас, е най-живописна, освен Септември-Добринище? Питам, за да имам една препоръка на ум за пътувания с влак в България. 😊
Здравей, за мен всяка линия си има своя чар. Не мога да кажа коя е най-живописна, но често линията София - Карлово - Карнобат - Синдел - Варна е препоръчителен маршрут особено в частта София - Карлово и Карнобат - Синдел. Искърското дефиле също е много живописно между София и Мездра. Кресненското дефиле между Благоевград и Кулата. Линията Русе - Горна Оряховица - Дъбово - Тулово - Стара Загора също. От дизеловите линии Радомир - Кюстендил, Ясен - Черквица, Свищов - Левски - Троян. Общо взето навсякъде ще ти е интересно, ако не си минавал.
@@dkgtractionБлагодаря за препоръките! 😊
Много се радвам на разбираем език да се обяснява как работят тези тежки машини. Имам въпрос участвал ли във инцидент да бутнеш някого или нещо? Продължавай все така❤
Здравей, за 10 години имам един по-сериозен инцидент с удар на кола в полето (не беше на прелез), изскочила от пътя през мантинелата и се озовала на линията. Вечерта в 12 с нощния влак от Бургас за София, ударът беше със 120 км/ч. Шофьорът беше излезнал от колата преди да връхлетя с влака и нямаше пострадали.
Да очакваме ли Лого Влог 4? Иначе прекрасно видео 😊!
👍🇧🇬✌️
Може ли да направиш клип и със 80 серия как обяснявате или с 44 серия
И аз съм за
Фен съм на тези мутриси
Чудесно видео! Каква беше повредата, заради която през цялото клипче светеше лампата за повреда кат. С?
Не помня вече, беше отдавна. Но редовно си свети кат. С, така че не е нещо необичайно.
@@dkgtraction Здравей аз съм Иван Миланов и искам да изкажа искрени благодарности за видеото. Наскоро се записах във вту тодор каблешков по специалност електроенергетика и електрообзавеждане и мечтая след това да бъда локомотивен машинист на емв 30/31 и на някоя 43 или 44-ка. Много благодаря за всеки детайл който сподели защото това ми помага да се уча дори и просто чрез тези видеа от кабината защото знам че ще са ми полезни след време. Всичко добро, безаварийно и само напред с този тип видеа. 👍👌🙂
Страхотно видео, благодаря за отделеното време и хубавите разяснения. Моят въпрос е: Какво е необходимо според теб за да може между големите градове в България да имаме скоростна железница, като имам в предвид скорости близки до 200км/ч. Също така в тази връзка може да кажеш защо сегашната максимална е само 140км/ч. Благодаря ти предварително, успех и не спирай да правиш такива видеа! 🤘
Здравей, според мен скорости от порядъка на 200 км/ч и повече не са ни необходими, защото поддръжката на линиите и влаковете за такава скорост изисква много ресурси, които в България трудно някой може да осигури, най-малко заради мисленето от "едно време". Скорост 160 км/ч е напълно достатъчна за бързо придвижване между големите градове у нас. Друг е въпроса, че не се използва тази скорост в отсечките, където пътя позволява 160 км/ч. За да може един подвижен състав (локомотиви, вагони, мотриси) да развие тази скорост, първо трябва да е конструктивно за 160 км/ч и второ на борда трябва да има система за безопасност на движението или т. нар. ETCS. Без тази система скоростта е ограничена от правилата до 130 км/ч (за сравнение в другите страни от нашия континент, скоростта без подобна система е 100 км/ч, само в България е по-висока, защото ако бяхме и ние до 100 км/ч, скоростта на влаковете щеше да падне още, а ние сме свикнали да разчитаме на човешкия фактор при скорости над 100 км/ч).
@@dkgtractionблагодаря ти за отговора. В такъв случай вероятно ще е хубаво БДЖ и бъдещият нов оператор да помислят за една VIP услуга тип София - Пловдив - Бургас. Локомотив с 1-2 вагона спиращ само на тези гари, а навсякъде където е възможно да се движи с максималната скорост и да се приближи до около 4 часа за този маршрут. Има хора които ще плащат за подобна услуга, но е необходима много работа освен рехабилитацията на пътя и влаковия състав.
Много ми е интересно как ти дават редки маршрутове примерно да управляваш Вектрон, Таурус и други подобни
Много хубаво видео! Любопитен съм, защо се налага свалянето на пантографа на дадени места? Не говоря за самите знаци, които оказват това, а от какви съображения се налага?
Здравей, на местата с нарушен габарит на контактната мрежа е ясно, защото може пантографът да направи контакт с други елементи и да се повреди/счупи. Друг повод беше, до преди няколко седмици, бетонният мост на гара Пловдив, под който нямаше "жица". А относно неутралните вставки, които са най-често срещаните места за сваляне на токоснемателя - това са места от контактната мрежа, които не позволяват две съседни електрически секции, с различна фаза или напрежение, да бъдат свързани на късо (чрез преминаването на пантографа през тях).
@@dkgtraction Много благодаря за изчерпателния отговор!
Кога ще бъде качено ново видео с друга дестинация
Ако е възможно ще може ли такъв клип само, че с жълто-синята 46-ца или някои от Шкода ,,бананите" 44 001/2? Впрочем, аз от този клип разбрах как се процедира изцяло с такава мотриса и как се управлява, а от други видеа от локомотивни машинисти гледам че в движение си показват главите назад и от това видео разбрах, защо в движение помощник машиниста си показва главата и гледа назад. Гледайки клипа си казвам че мотрисата е лесна за управление и всеки интелигентен човек може да я подкара, като се съобразява с пътните условия. Бъдете живи и здрави и безаварийно!
Това, което се вижда на дисплея като обратна тяга, когато спира мотрисата, динамичната спирачка ли е? Интересно ми е как спира когато е свален пантографа? И въобще как спира тази мотриса, като изтеглиш лоста назад, влака ли си решава как да комбинира спирачките, въздушната и динамичната? Предполагам при надолнища ии полунепрекъснато спиране с приоритет е динамичната. Другото което ми направи впечатление, на гара Своге, защо пътнически влак го теглят два локомотива?
Супер интересно видео, браво!
Здравей, да, това което се вижда на дисплея е електрическата спирачна сила. При свален пантограф или изключен главен прекъсвач, мотрисата спира пневматично (на 75 мин може да видиш това). Влакът приоритетно спира с динамичната спирачка, но ако желаната спирачна сила е по-голяма и не му достига електрическата спирачка, задържа и пневматично в "якобс" талигите (междувагонните). При хлъзгаво време може да отпадне изцяло електрическото спиране и в двата вида талиги (моторни и якобс) и да бъде реализирано изцяло пневматично спиране. В окончателното спиране, при скорост по-ниска от 10-15 км/ч спирането е изцяло пневматично. При всякакъв вид спиране или поддържане на скорост в надолнища, с приоритет е електрическата спирачка.
А относно въпросът, защо пътническия влак на Своге е с два локомотива - нямам идея, може би единият ползва трасе до някъде. 🙄
@@dkgtraction Благодаря за изчерпателния отговор! :)
Докато гледах се замислих: Какво би се случило при повторно натискане на бутоните за деблокиране на вратите отляво или отдясно? Иначе много интересно видео - научих някои допълнителни неща 😁
Нищо няма да се случи
Изключително проницателно видео относно процедурите на, не само дезиро мотрисата, но и Българските железопътни дейности като цяло!
Excellent video my friends awesome like 👍🏻 and Greeting from Argentina nuevo subcritor suscribete 😊
Прекрасно видео! Прави повече такива! Имам и един въпрос: Когато участъкът е с двустранна АБ с проходни сигнали, нужно ли е всеки проходен светофор да се проверява от машиниста?
Здравей, когато участъкът е с АБ с проходни сигнали, "обратните проходни сигнали" по посока на движение не се проверяват, защото те са неосветени. Единствено се проверява "обратния входен сигнал".
@@dkgtraction благодаря!
Само аз ли съм на мнениеето , че мотрисите са много по-лесни за управление от локомотивите
Има ли въобще някъде в България въведена поне за тест ETSC системата?
Здравей, да има на една линия, само в участъка Септември - Пловдив и Крумово - Свиленград, "уж" въведена в редовна експлоатация. От няколко години не е преминавал локомотив с работещо бордово оборудване, за да я пробва. Последно през 2021 направих няколко минавания под ETCS контрол, с локомотив нает от ELL. От тогава до сега, не е преминавал влак с включено и работещо бордово оборудване, за да се види дали все още работи тази система. Последните пъти даваше грешки на няколко места, но дали са ги изчистили не мога да кажа. Никой не се интересува от системите за безопасност, разчита се на хората, които все по-често допускат грешки.
Ето линк за едно видео във въпросния участък с локомотив 46 211 на БДЖ от преди няколко години: ruclips.net/video/TopRdiVUHgs/видео.html
Бут шукар видео
За така наречените "семафори" знам, че се наричат светофори, но за "пантографа" съм запомнил, че го наричат "токоснемател" не знам дали е вярно.
Обяснявах на един от комшиите тук защо машинистите които са в локомотиви (не говоря за мотриси) обикновено карат винаги на заден токоснемател по посока на движението и пускахме клипчета да се убеди, че е така, та беше му интересно и запомни каквото му казах 😉 Та и хора които си нямат грам понятие от БДЖ им е интересно като има кой да им обяснява разни неща.
иска ми се повече такива където показваш работа от влиза във влака заплване до края
Как разбираш колко км остава до гара/спирка, за да знаеш колко време ти е необходимо за спиране?
Здравей, машиниста трябва да познава участъка, в който се движи. Следователно да знае къде са спирките и гарите. А относно спирането, машинистът сам преценява от къде да започне намаляването на скоростта, така че да успее да спре там, където трябва, като отчита различни фактори, като време, профил на пътя, налична спирачна маса (сила) и др.
Защо като се "изкачва" влака редовно му пада напрежението и какво се чака? Тоест как се възстановява?
Как ги снимате тези видея
Защо бързия влак за Варна беше с два локомотива
Как приценяваш когато спираш
@@VladimirGeorgiev-p1i Здравей, машинистът сам преценява от къде да започне намаляването на скоростта, така че да успее да спре там, където трябва, като отчита различни фактори, като време, профил на пътя, налична спирачна маса (сила) и др.
@@dkgtraction Ако не вие познато трасето по знаците ли намаляте и спирате
А нужно ли е някакво образование в училище или има обучение на теория и практика както например има за кондуктор?
Има обучение от курсове, както и от университет.
Тази електричка може ли да върви без пантограф
От коя година е видеото.
За нас тук този клип с нищо не е полезен понеже тук Сименс Дезиро не е припарвал.... Ама пък този който го е правил редовно чете всеки един коментар, прави клипчета и си заслужава харесванията 👋👍
Искам да се возя при машиниста 😊много ме кефи мутрисата знам горе долу как се управлява
Пише се мОтриса. ЕМВ = Електро МОтрисен Влак, преди да се научиш да управляваш влак, научи правописа !
Какъв е проблема редом с Автоблокировката да работи и АЛС? Предполгам финасов и липса на всякаква инициатива от държавата.
Точно така - безстопанственост и безхаберие! За жалост, още не сме дорасли за тези технологии и разчитаме изцяло на човешкия фактор, което е изключително грешно разбиране. Системите за безопасност са направени с цел да предотвратяват човешките грешки. Вторият човек в кабината също е човек и греши, не може да се разчита на него, вместо на системите за сигурност.
П.П. - Работата сам на тези мотриси е много по-добра, отколкото на локомотив управляван от двама души. Тук си съсредоточен в пътя и сигналите, а когато сме двама, много често единия разсейва другия и стават инциденти и грешки, когато няма системи за безопасност.
@@dkgtraction Единственият сигурен железопътен транспорт в държавата е метрото. Единствено там не се пестят средства и кадри. Да не говорим, че повечето машинисти и др. сега работят в метрото, което също е една от причините БДЖ да е на тоя хал.
Има ли начин да се разбере, че един машинист е превишил скоростта? Тоест влаковете имат ли някакъв запис като "черна кутия" или нещо такова.
@@natinatov2287 Разбира се. Имат записващо устройство тип "черна кутия", което записва важни параметри от движението на влака, освен скоростта. При по-старите локомотиви, записът е на скоростомерна лента. Отделно от това всички съвременни локомотиви имат и GPS системи, които също записват скоростта. Ако локомотива/мотрисата е оборудван със някаква система АЛС (ETCS) тя също самостоятелно и отделно от другото устройство записва скоростта в нейна памет.
От днес ли е качено видеото
Дайте и някое ЕМВ 32 че особено много ме кефят.
Кога пак ще качиш локо влог
Тази мутриса празна тежи 125тона а когато е пълна с хора и багаж я дават 150 160някъде нали не греша
why don't they remove the graffiti on the trains?
Because it does not hinder the movement, and something that does not hinder the movement of the train in Bulgaria cannot be repaired or removed. Unfortunately, this is how people think. 🙁
this is very sad. also, what is the purpose of the single blue wagon in the central station?
@@gizemlikisi6213 This is the so-called "heater wagon". It serves to supply current to the cabinets (boxes) for the cable of the train with 1500 volts for train pre-heating/cooling, before the locomotive is attached to the train.
@@dkgtraction thank you so much
Защо сваляш пантографа? Поради каква причина?
Защото има места по контактната мрежа, които трябва да се преминат със свален пантограф (т.нар. неутрални вставки или места с нарушен габарит на контактния проводник), указани със съответните сигнали за сваляне на токоснемателя.
Махнаха всички английски стрелки с външни езици... Поне една за цвят да бяха оставили на ЦГ София ...😢
Денис, няма никакво значение, че слънцето блестяло в стъклата друго е важно в клипа. И честно чудя се не ти ли правят проблем от БДЖ за такъв клип в който на дълго и широко споделяш вътрешна информация защото бях чул, че само за заснемането на такива клипове, някои са имали проблеми.
За тези които не знаят напрежението по контактната мрежа е 25 KV (слабичък ток може леко да те раздруса...) и при стрелки с отклонение максималната скорост винаги е до 40 км/ч като изключим тези високоскоростните които са с много по-голям периметър и са до 100 км/ч