Czy WIBOR jest nielegalny? 🛑

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025

Комментарии • 94

  • @mhlification
    @mhlification 2 года назад +8

    Zajebisty montaż panowie, jesteście jeszcze bardziej memiczni niż zwykle :)

  • @michakk1902
    @michakk1902 2 года назад

    Zasnalem ogladajac was dzieki:))

  • @piatkowska5892
    @piatkowska5892 2 года назад +2

    Pytania: skąd banki biorą gotówkę na kredyty hipoteczne (I ile ona naprawdę kosztuje): bank centralny, depozyty, inne. Interesuje mnie rozbicie (edit: wagowe rozbicie) na źródła, koszty i ewolucja tego wszystkiego w czasie. Czyli generalnie: jaki jest/był prawdziwy koszt pieniądza. I dlaczego lokaty są na 2% gdy wibor to 5%. Czy tak niskie oproc. lokat to zmowa cenowa banków, czy to jednak wibor jest zafałszowany. I gdzie w tym wszystkim koszt pieniądza z banku centralnego. To chyba temat na cały osobny filmik... Pozdrawiam.

    • @janekkostka6941
      @janekkostka6941 2 года назад +1

      Banki komercyjne nie potrzebują żadnej gotówki, by udzielić kredytu.
      Kreują go z powietrza. Ex nihilo, zapis na rachunku księgowym i impulsy w komputerze na koncie bankowym.

  • @nemaopierdalaniasie
    @nemaopierdalaniasie 2 года назад +1

    Fajna edycja filmu. Spoko memy.

  • @mariuszradwanski6187
    @mariuszradwanski6187 2 года назад +2

    W temacie..
    Logicznie jest to wałek.
    Brak transakcji oznacza, że za drogo jest na rynku międzybankowym więc banki sobie nie udzielają pożyczek. Przykład- aktualnie ludzie biorą zdecydowanie mniej kredytów bo za drogo.
    Skoro nie ma transakcji na rynku a firmy mające zysk kiedy WIBOR jest droższy ustalają między sobą stawkę i nie robią transakcji między sobą lub robią kosmetyczne to wówczas klient jedynie jest płacącym więcej a bank każdy z ustajacych stawkę zadowolony bardziej. Zatem logicznie jest to wałek. I teraz w gaszczu przepisow warto znaleźć argumenty na potwierdzenie tej tezy.
    Pytania pomocnicze: jeśli system zakładałby pożyczkę od banku X do Y a celem banku Y jest udzielenie kredytu klientowi i zarobienie na tym to cała transakcja jest fikcją dzisiaj:
    1. Za drogo między bankami stąd banki biorą kasę w inny sposób dużo taniej. Czytałem kiedyś artykuł mówiący o realnym pozyskaniu kapitału na okolice 0.5-1% przez bank.
    2. Opcja skoro bank nie pożycza kasy to znaczy że dzisiaj ma środki własne więc cena pozyskania kapitału jest równa 0 zatem skąd stawka WIBOR w umowie.
    3. Dlaczego akurat WIBOR skoro nie ma transakcji na nim..może stawka i transakcje z realnego wskaźnika po którym takie transakcje się odbywają. Chyba że się nie odbywają w ogóle wówczas po co WiBor w umowie?
    Podsumowując jedni powiedzą że to skowyt, drudzy że mieli rację, trzeci że mają stałe oprocentowanie w Polsce.
    Powiem jedno stale jest na 5 lat dzisiaj nie warto. Są banki co dają na 10 lat fakt nie warto.
    I najważniejsze im głośniej będzie i im większa afera to może wynik będzie dla wszystkich korzystny bo walka jest o:
    Stałe stopy oprocentowania na cały okres kredytu czyli podpisuje klient umowę i wie co podpisuje w końcu.
    I stopy jak w UE żeby kredyt był dostepny a mieszkanie realne do zakupu. Bo dzisiaj wynik mamy taki że zdolność spadła znacząco, ceny mieszkań wzrosły znaczaco, opodatkowanie i inflacja wzrosły znacząco, podwyżki w etatach rosną tak wysoko jak kura lata i mamy co mamy. Dlatego warto wnikać w ten WIBOR warto i sprawy już sądowe poszły pierwsze i czekamy na mądrość mecenasów i argumentów na zasadnosc i faktyczna funkcje WIBOR. Pamiętacie o frankowiczach prawie wszyscy im negatywnie kibicowali na forach: trzeba było nie brac, za duże ryzyko. Ludzie chcieli gdzieś mieszkać i założyć rodziny a finał sporów jest taki jaki jest dopóki walczysz jesteś zwycięzcą a Ci co walczą bo mają dobre umowy wygrywają. Czyżby czas sprawdzić prawo i sądy w kontekście WIBOR..

  • @volvojacek
    @volvojacek 2 года назад

    Pięknie to wszystko hamuje cała gospodarka. Wystarczy się rozejrzeć.

  • @squashday1133
    @squashday1133 2 года назад

    Skoro WIBOR nie może być wyższy od stopy lombardowej to jakim cudem jest wyższy? Wynika to z jakieś ustawy?

  • @tomaszjaworski207
    @tomaszjaworski207 2 года назад +3

    Wszelkie zmiany w wiborach, oprocentowaniach itp powinny dotyczyć nowych kredytobiorców. Jeśli ktoś bierze np 300tys a ma to umawia się z bankiem że odda 450tys i taka umowa powinna być na cały okres kredytowania.

    • @mariuszradwanski6187
      @mariuszradwanski6187 2 года назад +2

      Tomek i to ma sens skoro bank nie ma kasy to pożycza od innego po kursie X dolicza marze swoją i robię ofertę a klient podejmuje decyzję i koniec. Bo skoro to kasa pożyczona na daną transakcje to po co bazować na zmianach stawki które nie dotycza danej umowy. Dzięki temu klient wie w końcu na co się godzi w umowie i odchodzimy od wiedźm, wróżbitów i innych wierzeń żeby tu oszacować ile oddam jak pożyczę od banku- bo to jest absurd. Pożyczam dzisiaj na stawkę WIBOR która może być 300% a czemu nie..?! Kto dzisiaj powie że tak nie będzie.. wróż..nikt więcej.

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад +1

      @@mariuszradwanski6187 hehe to samo napisalem wczesniej szkoda ze zobaczylem Twoj komentarz teraz dopiero

    • @tomaszjaworski207
      @tomaszjaworski207 2 года назад +2

      Moja nieruchomość. Mój zysk. Bank ma zrobić na odsetkach z kredytu. Jak państwo chce przystopować popyt który zwiększa inflację to trzeba przy hamować nowych kredytobiorców a nie obecnych. To taki moje rozumowanie na chłopski rozum.

    • @mariuszradwanski6187
      @mariuszradwanski6187 2 года назад +2

      @@CarlsonLipke to może niech bank kupi ze mną taka nieruchomość jak sprzedamy to się podzielimy po połowie. Abusrd bank zarabia na obrocie papierem a nieruchomosci dla nich to ryzyko. Bank nie interesuje się dana nieruchomością, bo gdyby to był taki biznes to niespacajac kredytu zabrałby Ci zabezpieczenie czyli mieszkanie i sam biznes na tym kręcił a tak nie robią. Więc ich biznes jest lepszy. Po co im mieszkanie mają kasę z powietrza i pożyczają na procent a zabezpieczenie żeby sprzedać i kasa wróciła ich nie interesują nasze mieszkania. Ich interesuje zniewolenie i staly płatnik. Argument- banki przesieknely wszędzie dzisiaj bez kredytu nie masz szans zapewnic sobie własne kąta a z tym idzie posiadanie rodziny i inne fundamenty. Zatem podsumowując jeśli wziąłeś kredyt i nie splacasz to dlaczego bank nie licytuje.od.razu Twoja nieruchomosc za pół darmo i co więcej skrajnie zostajesz bez mieszkania i jeszcze z długiem. Przecież skoro twierdzisz, że mieszkania to taki interesdla.banku to ja mam inne zdanie.
      Faktem jest że bank powinien zabrać zabezpieczenie i wsiąść kasę i czyścić temat rynek.bylby bardziej płynny a ryzyko rozłożone dla banku i klienta i to jest wniosek. Z resztą bardziej na zachód to normalne kredytowanie:
      Zabezpieczenie jest faktycznie zabezpieczeniem.
      Umowa kredytowa jest umowa gdzie wiesz na co sie piszesz.
      I do tego powinniśmy dążyć !

    • @mariuszradwanski6187
      @mariuszradwanski6187 2 года назад +1

      I ostatnia konkluzja. Banki powinny służyć ludziom bo system finansowy powinien być dla nas tak ja prawo, konstytucja itd.
      A on nam dzisiaj nie służy. Doprowadza do katastrofy finansowej miliony ludzi. Najpierw franki z wisielcami teraz złotówki i znów jak w filmie big short czy banksterzy..
      Jeśli miałbym wybór opuściłbym system finansowy ale nie mam wyboru jak każdy. Kasę w gotówce chciałbym dostać za pracę nie mam możliwości. Nawet w kasie w sklepie dzisiaj zapłacisz gotówką i ktoś ma wydać resztę to od braku gotówki drobnych itd. to wręcz patrzą na Ciebie jak na wariata i za Tobą w myślach mówią szybciej bo kolejka płać Pan kartą. Takie czasy jesteśmy w systemie i już będzie tylko głębiej..więc zróbmy zasady uczciwe przejrzyste proste itd. Można mieć ofertę kredytu na 10% i ok wiem na co sie godze lub nie. Ale.jestem.w stanie podjąć decyzję a dzisiaj te wszystkie.kruczki, umowy aneksy załączniki normalnemu człowiekowi potrzeba kogoś kto mu to.wylumaczy bo w szkole spędza się 20 lat i wychodzisz i wystarczy 1 błąd w banku jedna pożyczka,kredyt itd. i możesz zniszczyć życie swoje, rodzinie itd. czy tak.powinno.byc?

  • @ukaszkwarciak1484
    @ukaszkwarciak1484 2 года назад +4

    No... za użycie wizerunku niepodległego coacha, będzie proces.

  • @mo6571
    @mo6571 2 года назад +2

    Podstawowe pytanie jest takie - jaki jest rzeczywisty koszt pozyskania kapitału przez banki na rzecz udzielenia kredytu. Z filmu wcale nie wynika, że jest to koszt wiborowy. A skoro tak, to wibor stanowi kolejny skladnik marzy banku i żaden bullshit tego nie przykryje.

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад +2

      w punkt i szkoda ze tego nie uchwycili autorzy ale na takim Blogu co pisza subiektywnie o finansach mozna to doczytac. Dlatego wlasnie jest pozew na WIBOR i fajnie jakby nagle byl zbiorowy... bo wcale wobec realnego braku transakcji na rynku miedzybankowym i rozjechania sie WIBORu od stopy referencyjnej widac ze WIBOR to defacto zmowa bankow - ZMOWA CENOWA

    • @adamuzyk
      @adamuzyk 2 года назад +1

      Określa to zresztą ustawa bankowa, że WIBOR nie może stanowić źródła zarobku dla banku. Od tego jest marża banku, która jest naliczana dodatkowo.

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад +1

      @@adamuzyk wiem że tak jest w ustawie. Ale powiedz jeśli bank nie ma realnych kosztów WIBORu bo nie pożycza pieniędzy za stawkę WIBORu bo jak w raportach banków od lat widzimy że pozyskiwanie pieniędzy dla banków na rynku miedzy bankowym to margines i banki mają dużo gotówki do pożyczania to mimo to dostają WIBOR i marzę z umów kredytowych. Zakładając to wszystko powiedz mi czy banki realnie na WIBORze nie zarabiają?

    • @adamuzyk
      @adamuzyk 2 года назад +1

      @@Polothx Oczywiście, że zarabiają. Dodatkowo dzięki temu mechanizmowi ich wysokie wyniki w przyszłości są zabezpieczone gdy ilość nowych kredytów spadnie.

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад +1

      @@adamuzyk well gdyby mieli niższy WIBOR nawet przy obecnej rekomendacji KNF o przycinaniu zdolności eikdsum nie potrzebowali by bufora bo po prostu mogliby dalej utrzymać większą akcję kredytową dzięki mniejszym procentom. Ale zgodzisz się że zarobek z WIBORu wzrastającego łatwiejszy i pewniejszy niż dawanie większej liczby tańszych nieco kredytów?

  • @mateuszhelmecki6608
    @mateuszhelmecki6608 2 года назад +5

    Wytlumaczcie mi jak mozna mowic ze stawki WIBOR sa realne i fair value jak lokaty w bankach nie dochodza nawet do 2%? Przeciez to jest walek jakich malo:)

    • @ab8456
      @ab8456 2 года назад +1

      Bezwładność rynku. Trochę jak na stacji paliw. Jak spada cena to mówią że najpierw muszą wysprzedać stare po wyżej cenie, ale jak globalnie podniosą to się okazuje że na stacji też się akurat skończyło i trzeba od razu płacić po wyższej cenie.

    • @3dvox712
      @3dvox712 2 года назад +2

      @@ab8456 o ile jeszcze w przypadku stacji paliw można wytłumaczyć to koniecznością ciągłości handlu tzn musisz sprzedać towar za tyle aby wystarczyło Ci na zatowarowanie już po większej cenie. To w przypadku banku nie ma to sensu.

  • @beataszwichtenberg3432
    @beataszwichtenberg3432 2 года назад +1

    Czy rzeczywiście sądzicie, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest w tej chwili dobrą opcją? Wiadomo, że stopy będą jeszcze rosły, ale ile mogą je jeszcze podnosić, żeby nie dobić gospodarki i kredytobiorców? Do tego stopy takich kredytów ze stałym oprocentowaniem są już odpowiednio wyższe, bo mają ten wzrost wkalkulowany. No i jeśli zmieniamy na stałą stopę, to płacimy więcej już teraz, a tak te podwyżki rozłożone są w czasie (u mnie wibor 3m, a więc co 3 miesiące). I nie oszukujmy się, jak banki zaczynają coś polecać, a tak właśnie obecnie się dzieje z tymi kredytami, to na 99% węszą w tym jakiś interes, tak jak było z kredytami frankowymi czy lokatami indeksowanymi kursem ropy na górce. A jak przyjdzie spowolnienie, czy recesja, to za jakiś czas mogą zacząć te stopy obniżać, a wtedy ludzie zostaną ubrani na kilka lat w wysokie stopy %. No chyba, że przyjdzie jakaś hiperinflacja i oprocentowanie wystrzeli, to wtedy będzie słabo. Zastanawiałam się nad zmianą, ale nie wiem, czy w tej chwili rzeczywiście ma to sens.

    • @Posiadam.
      @Posiadam. 2 года назад +1

      Szczególnie że banki oferujące kredyty ze stałą stopą mają zapisane w umowie klauzulę umożliwiającą zmianę stopy po określonym czasie ;). Poza tym to nie jest jedynie węszenie interesu, a obecnie już rekomendacja KNF. Dodatkowo stała stopa to przeniesienie ryzyka zmiany stopy z klienta na bank, a tym samym, co do zasady, musi być droższy od kredytu ze zmienną stopą.

    • @3dvox712
      @3dvox712 2 года назад

      Zgadzam się dla mnie największym problemem jest to że czarny scenariusz (może poza hiperinflacja w ciągu 4 lat) jest już często w cenie tego kredytu że stała stopa. Realnie pewnie jak za 5 lat by historycznie wszystkim policzyć to 70% ludzi na tym straci a bank zyska.

    • @mdx4145
      @mdx4145 2 года назад

      Myślę że poki co nie ma co zmieniać, tylko jeśli ktoś ma taką możliwość to nadpłacać kapitał. Nowy kredyt to dodatkowo często prowizja od spłaty całości poprzedniego plus prowizja za udzielenie nowego.

    • @rafar1023
      @rafar1023 2 года назад +1

      W Polsce nie ma czegoś takiego jak stale oprocentowanie. Istnieje tylko w ofercie nic po za tym i to na 5 lat nie na cały okres. W 2019 przy 60% wkładzie własnym dostałem odmowę oferty z oprocentowaniem stałym na 5 lat ING. W zamian bardzo chętnie otrzymałem zmienne oparte na wibor 6m....gdy słucham, czytam tych wszystkich ekspertów finansowych że Polacy to hazardzisci bo 99% ma kredyt na zmiennym oprocentowaniu to tylko ha tfuu na morde...Nikt w tym kraju nie trzyma banków na mordę pierw wciskali wyłącznie oferty z frankami dodatkowo w Chuja waląc przy kursach walut...I teraz powtórka z rozrywki. Zaraz się odezwie jakiś cwaniak napisze że trzeba było nie brać...bo jebany za komuny dostał przydział

  • @rafalmundry275
    @rafalmundry275 2 года назад

    Hej, skąd macie info, że transakcji na rynku międzybankowym na WIBOR 3/6M jest "kilka, kilkanaście miesięcznie". Moje źródła mówią o zupełnie innej liczbie. Możecie podać jakąś konkretną liczbę za konkretny miesiąc?

    • @Bankier_z_tiktoka
      @Bankier_z_tiktoka 2 года назад

      Hej Rafał, a możesz podać link do tych źródeł? Szukam już długo i nie mogę odnaleźć rzetelnego raportu.

    • @rafalmundry275
      @rafalmundry275 2 года назад

      @@Bankier_z_tiktoka jak oni podadzą swoje, z chęcią podam dokładne swoje. Dodam, że można je wygrzebać na stronie NBP ;)

    • @Bankier_z_tiktoka
      @Bankier_z_tiktoka 2 года назад

      @@rafalmundry275 ok, ja tez tam szukam ale nie mam pewności czy to to co myśle

  • @robertsobolewski6065
    @robertsobolewski6065 2 года назад +4

    Mówicie, że transakcji międzybankowych nie ma, ale mimo to banki pozyskują pieniądze na kredyty i są to depozyty oprocentowanych na 0.5% - 2%.
    Gdy nie ma transakcji między bankami można więc przyjąć, że wysokość opracowywania lokat to jedyny i realny koszt banków❗
    Gdyby prezentowany przez was lejek ustalania stawki WIBOR uwzględniał realne transakcje między bankami na 3 czy 6 miesięcy, a w następnej kolejności uwzględniał realne oprocentowanie depozytów na 3 czy 6 miesięcy bez brania pod uwagę jakichkolwiek i spekulowanych deklaracji banków, ustalenie reprezentatywnej stawki WIBOR wyglądałaby transparentnie i uczciwie.
    Odrzucenie skrajnych wartości i wyliczenie średniej arytmetycznej z pozostalych danych dałoby wynik mniej lichwiarski i złodziejski niż dziś❗
    Można by wtedy powiedzieć, że wskaźnik WIBOR faktycznie reprezentuje koszt pozyskania kapitału. Dziś niestety nie można oprzeć się wrażeniu, że jest po prostu uzupełnieniem marży.
    Zostawiam tylko do rozważenia, bo zmiana obliczania wskaźnika WIBOR nikogo z sektora finansowego nie interesuje, a kredytobiorcy nie mają innego wyjścia jak pozwolić się okradać, bo przecież wszystko jest zgodne z prawem ❗

    • @tomaszstachowski6281
      @tomaszstachowski6281 2 года назад +3

      Dodałbym jeszcze, że „wszyscy przecież mają wolny wybór podczas zaciągania kredytu i wcale nie muszą tego robic”. Aha no i jeszcze “co poradzić, że ludzie, nie mają wiedzy. Nieznajomość tematu szkodzi” i cała resztę tych wolnorynkowych neoliberalnych bredni.

    • @adamuzyk
      @adamuzyk 2 года назад +1

      Czy w związku z tym, że stopy procentowe rosną, banki nie powinny podnosić oprocentowania lokat? Zamiast tego utrzymują je na poziomach sprzed roku.

    • @robertsobolewski7989
      @robertsobolewski7989 2 года назад

      @@adamuzyk Banki mają najwyraźniej aż nadto pieniędzy skoro nie potrzebują pozyskiwać ich w depozytach. Dlatego oferty oprocentowania są na poziomie z zeszłego roku.
      Mimo, że nie brakuje im pieniędzy to nikt nie zabrania im zawyżać kosztów za teoretyczne pozyskania kapitału na kredyty w oparciu o wyimaginowane stawki WIBOR.
      Mając taką dodatkową marże banki zarabiają pieniądze dla swoich akcjonariuszy.
      Jak myślisz dlaczego nikomu z KNF z NBP czy nawet politykom nie zależy na tym, aby ukrócić ten złodziejski proceder ?
      Prawdopodobnie większość jest akcjonariuszami tych banków, a im więcej bank dziś zrobi tym wyższe oni otrzymają dywidendy. Byłoby to wbrew ich interesom.
      A Ty płacz i płać, bo jak to powtarzają " wszytko jest zgodne z prawem " 🤦 Na ironię zgodne z prawem, które beneficjenci tej sytuacji sami stanowią 😉

  • @mateuszpowaka8414
    @mateuszpowaka8414 2 года назад

    Kancelari Frejowski wytoczyła 1wszy pozew - myśle ze fajnie by było nagrać filmik Dr Frejowskiego z Panami :)

  • @3dvox712
    @3dvox712 2 года назад +5

    Nawet jak ilość nowych kredytów spadnie o 30% ale na całym koszyku kredytów zarobią 300% więcej to nie jest problem

    • @volvojacek
      @volvojacek 2 года назад +1

      Myślisz że o 30% ? Ja uważam że 50%

    • @3dvox712
      @3dvox712 2 года назад +5

      @@volvojacek myślę że nawet jakby ilość udzielonych nowych kredytów spadła do 0, ale w tym czasie zyski z już udzielonych wcześniej wzrósł o 300% to i tak bilans będzie bardzo dodatni.

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад

      @@3dvox712 ale tylko dla bankow.... zatem widac kto na wzroscie WIBOR zarabia nie ponoszac jednoczesnie kosztow

  • @juzwa1978
    @juzwa1978 2 года назад +1

    Dlaczego lokaty są caly czas 0,1%?

  • @Danielaviavi12
    @Danielaviavi12 2 года назад +2

    Czyli tak: Pożyczam komuś 100k na 10 lat i dogadujemy się, że odda mi to w 10 równych ratach po 11000PLN rocznie (mam z tego 10000PLN zysku). Po jakimś czasie dla pożyczkobiorcy mówię, że masz mi płacić od teraz więcej, bo (chcę, mogę, pożyczyłem) komuś innemu pieniądze, od których będę maił większy zysk. Dobrze to zrozumiałem, o to tu chodzi?

    • @3dvox712
      @3dvox712 2 года назад +3

      Teoretycznie ten WIBOR to twój koszt pozyskania kapitału ale w praktyce wynosi on albo w okolicy stopy % czyli 3.5% a nie 5% albo jest bliski 0% bo ludzie trzymają na nisko oprocentowanych kontach. Reszta jest zalewarowana na 3.5%(rezerwa cząstkowa) Więc w praktyce ustalasz kwotę na 100k koszty I 10k dla Ciebie zysku ale ponieważ koszty urosly na np 110k to teraz klient zapłaci 130k + 10k zysku bo tak sobie ustawiłeś na spotkaniu z kolegami ile chcielibyście teraz zarobić.

    • @adamuzyk
      @adamuzyk 2 года назад

      No tak koszty urosły, ale dla wszystkich przyszlych pożyczek. Dlaczego ta zmiennością obciązony jest klient dla którego bank już pozyskał pieniądze, przelał je i transakcja się dokonała?

  • @Shekerama
    @Shekerama 2 года назад +1

    Propsuję wstawki muzyczno-trejderowe21 ;)

  • @janekkostka6941
    @janekkostka6941 2 года назад

    WIBOR to deklarowana stopa po jakiej bank chciałby pożyczyć innym bankom. WIBID stopa po jakiej bank chciałby pożyczyć od innego banku. To wartości DEKLAROWANE.
    O stopie po jakiej zawarto transakcje na rynku międzybankowym informuje stawka "Polonia".
    Stopa lombardowa to stopa po jakiej bank centralny pożyczy rezerwy innym bankom. Jak to możliwe, że bank komercyjny pożyczy na rynku rezerwy po topie wyższej niż stopa lombardowa? Nie są idiotami.
    Poza tym, do udzielenia kredytu banki nie potrzebują nic pożyczać. W sektorze bankowym mamy w Polsce nadpłynność rezerw. Dla banku komercyjnego, ten cały wibor w umowie kredytowej to jest ZYSK.
    Na tym polega szwindel i wyzysk kredytobiorców.
    Na rynku międzybankowym prawie nie ma transakcji dłuższych niż 7 dni. Najczęściej o/n - więc stopa jest niższa.

  • @2adasadas
    @2adasadas 2 года назад +1

    Wszystko co pomaga ludziom ma sens.

    • @pasiutrial
      @pasiutrial 2 года назад

      Nie dla banksterki 😉

  • @lukaszadamowicz1608
    @lukaszadamowicz1608 2 года назад

    Czy przy obliczaniu średniej arytmetycznej po odrzuceniu skrajnych banków średnia arytmetyczna jest liczona z poziomu danego banku czy z wielkości kredytów? W teorii bank może pożyczyć(chyba) 1zł na 5,2% a drugi miliard na 5% jak wychodziłaby średnia? 5,1% czy lekko ponad 5%?

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад

      tu akurat sprawa prosta bo srednia byla by liczona od procentow a nie od zlotowek

  • @danutarazniak6541
    @danutarazniak6541 2 года назад

    Drodzy Panowie, tyle szumu o kredyty hipoteczne, ale czy ktoś zmuszał Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych? Sami szli do banków i brali kredyty na potęgę a teraz płaczą. Moim zdaniem niech płacą i płaczą to ich sprawa, a jak nie mogą płacić to niech pozbędą się zakredytowanych nieruchomości i pozbędą sie zadłużenia - proste.
    Banki to nie instytucje harytatywne, kredytobiorca powinien byc świadomy tresci umowy jaką podpisuje z bankiem a jesli nie rozumie to przed podpisaniem powinien skonsultować się z prawnikiem. Jak stopy procentowe niskie to ktedytobiorcy podpisują umowy w ciemno i nie obchodzą ich konstrukcje stawek wibor. Nie ma sie co użalać nad kredytobiorcami - to był ich wybór , użalać należy sie nad tymi ktorzy oszczędzali całe życie a ich oszczędności topnieją wobec właśnie niskiego oprocentowania depozytów. Pomimo, że przejściowo ktedytobiorcy będą płacić więcej odsetek bankom to i tak ich kredyty będą sie dewaluować w wyniku inflacji i na tym zyskają w przeciwieństwie do tych ktorzy mają oszczednosci i na tym tylko stracą. Szkoda Waszeg czasu nad rozkminianiem stawek wibor, stawki te stosowane są przez banki od lat i jakoś do tej pory nikomu nie przeszkadzały a w swoim życiu widzialam różne wielkości zarówno stawek wibor i stóp procentowyvh.
    Pozdrawiam

  • @Posiadam.
    @Posiadam. 2 года назад +1

    Tak swoją drogą w tej Warszawie to coraz więcej krakowian i tablic rejestracyjnych KR 😁

  • @StephenZG
    @StephenZG 2 года назад +7

    To wszystko jest po to żeby wykończyć średnią klasę obywateli. Nikt nie patrzy, że przy szalejącej inflacji za chwile część ludzi nie będzie miała z czego zapłacić ratę kredytu. To co się teraz dzieje z WIBOREM to jest manipulacja banków oraz przyzwolenie Państwa na takie działania bankowych instytucji i finanserii.

    • @ninjakitajec
      @ninjakitajec 2 года назад

      Żałuję, że nie ma w RUclips zaznaczyć emotki "LOL" pod komentarzem ;D

    • @ab8456
      @ab8456 2 года назад

      Ło panie, przyszli kazali podpisać, my podpisali a tera trza płacić. Łiborym jakim nas straszoo co robić ?

    • @Monokrety
      @Monokrety 2 года назад

      a może przez cały okres niskich stóp oszczędzający na lokatach byli poszkodowani? i okradani?

  • @juzwa1978
    @juzwa1978 2 года назад +2

    Wszyscy sie dziwili jak to w Turcji mozna zyc z 10% inflacją. No i mamy to samo tyle ze w Turcji juz 60% inflacja i myśle ze za jakis czas.....

  • @krzysztofszuprytowski131
    @krzysztofszuprytowski131 2 года назад +1

    Czy warto sie tym przejmowac? Z perspektywy kredytobiorcy wlasciwie wibor jest nie istotny pozy tym jednym dniem w ktorym zostaje ponownie rozliczony. Nie zmienia faktu ze banki od dawna robia nas w ciula i w imie przepisow powinny robic wszystko tak jak sami od nas tego oczekuja, czyni ani zlamanego grosza winnym byc nie mozna, podobnie jak US.

  • @piotrmazgaj
    @piotrmazgaj 2 года назад

    Ja mam takie pytanie/zagadkę, czy macie pomysł (choćby teoretyczny) jak można by się zabezpieczyć przed wzrostem WIBORU?
    Były kiedyś FRA na WIBOR, ale giełda zawiesiła notowania, bo nikt tym nie handlował. Nawet obligacji skarbowych nie ma za bardzo jak sprzedać na krótko, bo trzeba by się bawić z notariuszem i szukać drugiej strony. Jakieś pomysły/idee?

    • @Polothx
      @Polothx 2 года назад

      Ja jednego nie rozumiem... WIBOR na czas kiedy biore kredyt i jest dana wysokosc jest ok nawet zakladajac jaksi wysoki w danym momencie ale sie godze... i zalozeniem WIBORy jest ze to cena pozyczki na jaka wysokosc Banki pozyczaja sobie pieniedze jak ja rozumiem.... ok - zatem pozyczam powiedzmy 500 tys zl. OK Bank nie ma ( lol) i pozycza WTEDY kase na rynku z danym wskaznikiem WIBOR ok - ja biore od banku te kase plus marza i jakies doatkowe koszty (zyski dla banku). i OK to mas sens. dlaczego pol roku pozniej czy rok czy iles mam nagle zwiekszosny WIBOR i raty skoro pozyczka byla na okreslonych warunkach i nie ma za bardzo podstawy aby moja rata byla liczona od nowa ? nie ma zadnych kosztow dla banku, nie pozyczalem wiecej ... chcialbym logike za tym zrozumiec....

    • @robert3928
      @robert3928 2 года назад +1

      ​@@Polothx Mnie też to ciekawi, wibor jest ewidentnym wałem, tylko po to żeby zamydlić ludziom oczy że bank zarabia tylko na marży, g prawda, bank zarabia głównie na wiborze, szczególnie jak obecnie pożycza "swoje" pieniądze, to cokolwiek tam nie będzie to jest na plusie jak lokaty są na max 1%.

  • @karolku3136
    @karolku3136 2 года назад

    Mnie tam nie dziwi, że WIBOR 6M rośnie w obliczy comiesięcznie podnoszonych stóp procentowych. Jak stopy szły w dół to WIBOR szedł w dół. Proste jak budowa cepa, jak dziś mogę pożyczyć komuś na 5% , za miesiąc na 5,5% za dwa na 6%, to na ile % mam pożyczyć na okres pół roku? na 5%? to lepiej wyjdzie pożyczać komuś miesiąc w miesiąc.

  • @pasiutrial
    @pasiutrial 2 года назад

    8:24 straszni jesteście, masakra. Myślałem, że ktoś się we mnie wbił autem. Ja wszystko mogę zrozumieć ale serio trzeba aż tak głośno?

  • @jureks618
    @jureks618 2 года назад

    ..... Dlatego warto było brać najem długoterminowy zamiast leasingu 😉

    • @mariuszradwanski6187
      @mariuszradwanski6187 2 года назад

      Kraj nasz to kraj magików i wróżbitów dzisiaj robisz to co sie opłaca a jutro zmiana reguł i wychodzi się na głupca :) zatem wróżbita powie Ci prawdę co warto bo napewno nie logika

    • @jureks618
      @jureks618 2 года назад +1

      @@mariuszradwanski6187 to prawda...

  • @proste.finanse
    @proste.finanse 2 года назад

    Poczytali w Wikipedii i myślą że są fajni. Outsiderzy.

  • @jedreo1
    @jedreo1 2 года назад

    Jak spłacam ratę, gdy jest duży wibor to rata powinna być mniejsza, bo te moje 2000 mogą pożyczyć innemu bankowi za lepszy procent. 😛

    • @mariuszradwanski6187
      @mariuszradwanski6187 2 года назад +1

      Heh..tak skoro mogą pożyczać pozyskana gotówkę razy 50 to w sumie powinni dopłacać nam za przechowywanie kapitału. Absurd goni absurd. Pozdro.

  • @Ghhent
    @Ghhent 2 года назад

    Pierwsze 3 min i jeden z prowadzących myli marze z prowizja. Zniechęca do dalszego ogladania.

    • @FxMag
      @FxMag  2 года назад +2

      Daj nam szansę w kolejnych 17 minutach :)

    • @pasiutrial
      @pasiutrial 2 года назад

      To tak jakby podatek pomylić z daniną czy opłatą. Niby co innego ale i tak to samo.

  • @MarioBartos
    @MarioBartos 2 года назад +1

    Problem jest w tym, że ludzie byli naganiani na kredyty w czasie niskich stóp. Wtedy KNF jakoś bankom nie wydawał rekomendacji, żeby przy badaniu zdolności dodawał kilka % dodatkowo. Dodatkowo bezczynność RPP, gdy inflacja rosła, nagle się obudziła, ale już jest za późno. Dlatego wzrost stóp będzie już tylko wpływać na wzrost inflacji, dodatkowo luzowanie fiskalne, tarcze, socjale.

    • @danutarazniak6541
      @danutarazniak6541 2 года назад +1

      Co to znaczy drogi Panie, że ludzie byli naganiani na kredyty w czasie niskich stop procentowych? To znaczy, że ludzie nie mieli własnego rozumu, że banki na łańcuchach ciagneli klientów do zaciągania kredytów?
      Moim zdaniem zaciąganie długów to kwestia swiadomego wyboru a nie naciągania. A jezeli byli tacy którzy rzeczywiscie liczyli na to , że oprocentowanie będzie cały czas niskie to teraz niech płaczą i płacą.

  • @karol1221
    @karol1221 2 года назад

    mam konto oszczędnościowe oparte o WIBOR i wypraszam sobie takie herezje:)

  • @ToProTyp
    @ToProTyp 2 года назад +1

    Czyli co sytuacja trochę jak z kredytami frankowymi? Tylko rolę kursu franka pełni wibor? Sprytnie sprytnie

    • @3dvox712
      @3dvox712 2 года назад +4

      Moim zdaniem gorzej bo jednak kurs franka jest uzależniony od zewnętrznej instytucji. A WIBOR sami sobie ustalają podmioty. Na zasadzie ile chcemy dodatkowo oprócz marży oraz zysków z ubezpieczenia zarobić. Zyskiem powinna być wyłącznie marża jak w każdym biznesie. Oczywiście można przenieść koszty. Teraz jest trochę tak jakby deweloper budował Ci dom. Ustaliliście że będzie kosztował 1.000.000zł z czego jego koszt to np 800.000zł (materiały i robocizna) Ale on w trakcie budowy mówi że jednak będziesz musiał zapłacić 1.500.000zł ponieważ koszty budowy wzrosły do 900.000. Mógłbyś zapytać czemu koszty wzrosły o 100.000 a cena o 500.000. Ano bo wpisaliście sobie w umowę wskaźnik który on sam sobie może jednostronnie ustalać.

    • @ToProTyp
      @ToProTyp 2 года назад +2

      @@3dvox712 właśnie w kredytach frankowych był podobno kurs ustalany przez bank w którym był udzielany kredyt a nie kurs międzybankowy

    • @tomaszstachowski6281
      @tomaszstachowski6281 2 года назад +1

      @@ToProTyp w przypadku kredytów frankowych to wał jeszcze polegał na tym, że bank dawał ci kredyt we frankach, wypłacał w złotówkach po swoim kursie, a raty musiałeś spłacać w złotówkach przewalutowanych na franki po kursie jaki aktualnie bank miał. Bank w każdej sytuacji poza kredytem zarabiał jeszcze na przewalutowaniu, którym Oczywiście manipulował. Ewnetualnie czasami przyjmował Franki.
      Jeśli się gdzieś mylę, to proszę o poprawę.

    • @ToProTyp
      @ToProTyp 2 года назад +1

      @@tomaszstachowski6281 wszystko się zgadza

    • @tomaszstachowski6281
      @tomaszstachowski6281 2 года назад +2

      @@ToProTyp ogólnie namy do czynieni dalej z mechanizmem stosowanym jak w AmberGold.
      1. Jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Zwłaszcza jeżeli można na tym zarobić.
      2. Sprzedawać to nie mówiąc całej prawdy i manipulując.
      3. Czekac na zwrot.

  • @tomaszstachowski6281
    @tomaszstachowski6281 2 года назад +1

    1. Dlaczego w PL kredyt są tak drogie w porównaniu do innych krajów? Rozmawiałem z kolegą z Finlandii u nich oprocentowanie zmienne jest aktualnie na poziomie 0,8%.
    2. Jak ma się wskaźnik WKF do Wiboru i dlaczego jest o tyle niższy, skoro jest analogicznym współczynnikiem kredytowania.

    • @pasiutrial
      @pasiutrial 2 года назад +1

      Za Vateuszkiem: " będą pracować za miskę ryżu..."

  • @volvojacek
    @volvojacek 2 года назад

    Czy Putin pokona Wibor? Jak pokonał covid ?