CityDeal - Dohoda českých měst se státem. Chceme lepší stavební zákon!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2025

Комментарии • 2

  • @martinamiklendova7553
    @martinamiklendova7553 2 года назад

    Stát určitě neříká městům, jak mají vypadat jejich územní plány, to je zavádějící tvrzení. Pořídila jsem za svou praxi více než 100 ÚP a mohu z čistým svědomím říci, že o územním plánu rozhodují hlavně samosprávy, pouze musí strpět to, co vyplývá z nadřazené ÚPD a musí respektovat veřejné zájmy. To je však naprosto v pořádku. Za mě to v současné době funguje dobře a velká města by si měla udělat pořádek v personálním obsazení, pak by vše běželo. Je to o lidech!

  • @alenam.301
    @alenam.301 3 года назад +1

    Když tedy odhlédneme od toho, že toto video působí jako propaganda od Goebbelse, tak obsahuje několik pozoruhodných věcí. Vyvozovat rychlost povolovacích procesů z toho, zda je územní plánování plně v samostatné působnosti nebo jen částečně, je zjevně nesmysl. Sám Boháč nechtěně upozornil, když zdůraznil, jak dlouho trvá povolovací proces na Slovensku a krátce předtím na mapě ukázal, že i tam se pořizuje v samostatné působnosti. Takže v tomto to asi nebude. Správně by si tedy bylo třeba položit otázku, kde je tedy zakopaný pes.
    Jako architektka, která sice už svou profesní dráhu ukončila, jsem procestovala Evropu a ten podstatný rozdíl není v tom, zda se pořizuje v samostatné působnosti nebo ne, ale zda existují podrobnější závazné územně plánovací dokumentace. Regulační nebo zástavbové plány. A to je ten rozdíl, na který autoři videa buď nepřišli, nebo jej účelově zatajili. V Česku ani na Slovensku prostě neexistují. Praha sama naposled pořídila a vydala regulační plán v roce 2002 a od té doby nic. A to přesto, že o ně zájem je. Chtějí je investoři, občané, městské části. Místo nich však Praha pořizuje zcela nezávazné urbanistické studie. Proč? Nevíme.
    A další věc, která je v tom videu nepravdivá: nikde v Evropě to skutečně není tak, že by si obce a města, ani ta největší, pořizovala své dokumentace zcela bez dohledu ze strany státu. Co veřejné zájmy? Zájmy státu? To by to vypadalo a dopadlo. Jak by stát pak prosazoval svoje zájmy? Jak spolkové země/kraje/regiony? To území je všude sdílené. Sdílené městem, regionem, státem. Všichni se v něm musí nějakým způsobem dohodnout. Kdyby si obce všude jinde pořizovaly tak, jak je to prezentováno v tomto videu, tak by to asi nedopadlo vůbec dobře. U nás už vůbec ne, když vezmeme v úvahu, že tady máme 6250 obcí. Nikdo v Evropě nemá v přepočtu na obyvatele víc než ČR (možná Francie, ale tam je ten systém nepoměrně jiný).
    Takže pořizovat v samostatné působnosti? Proč ne. Ale asi těžko to půjde tak bezbřeze, jak si představuje pan Boháč a další, kteří se tomuto dílku upsali.
    Mimochodem, jistěže jedna košile nesedí všem, proto se prodává obvykle ve 4 až 5 velikostech, ale je to stále košile. Říká se tomu konfekce. Územní plán přece také nemusí být (ani nebude) stejný pro všechny obce a města v ČR. Říká se tomu věcné řešení. Ale stále je to územní plán...