Witam Panie Henryku. Cudowny dokument jestem pod wrażeniem,oglądam inne filmy dużo wiedzy doskonały sposób przekazania. Dzięki Panu tyle wiedzy o naszym mieście. Dziękuję i pozdrawiam.
Świetnie opracowany film. Bezcenne i niezwykle rzadkie podpisy pod zdjęciami. Gratulacje. Jestem łodzianką ale bez podpisów nie wiedziałabym co przedstawiają fotografie.
Kapitalny film. Obejrzałem cały, bez skrótów, co mi się rzadko zdarza jeśli chodzi o YT. Zasubskrybowałem pana kanał i w następnych wieczorach zobaczę co ciekawego jeszcze u Pana znajdę. W Łodzi zostawiłem kawałek swego serca ale Bogiem a Prawdą dopiero za sprawą Pana filmu zacząłem nieco pojmować jej fenomen. Ów fenomen w moim odczuciu polega między innymi na tym, że pomimo pozornego pośpiechu życie całego miasta toczy się jakby na 3/4 mocy, wydajności, prędkości i chęci. Pozdrawiam pięknie.
Tak. Przez muzykę ten film wygląda jak niskiej jakości dokument z lat 90. Ciężko się ogląda te zdjęcia przy akompaniamencie tej frustrującej muzyki z keyboardu casio.
Super robota.w komentarzach gadom przeszkadza muzyka.bo nie lubią prawdziwego podkładu tylko polo disco w koło.co to za chory naród.szok.nie widzą co oglądają tylko słuchają depresji szacun za robotę.i śmierć wrogom Polski 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Znajdź sobie materiał Muzeum Miasta Łodzi o zaginionym kwartale, albo Wodociągów Łódzkich o kanalizacji miasta. Łódka nie tylko śmierdziała, ale była tak potwornie zasyfiałym kanałem, że jego zasłonięcie było błogosławieństwem dla wszystkich... ;)
Tych rzek w Lodzi było wiele, ale "wodożerny" przemysl włókienniczy ktory był siłą napędową Łodzi, przyczynił się do ich znaczego zanieczyszczenia, a finalnie, do prawie calkowitego zaniku. Tych kilka stróżek, ktore zostałý, faktycznie wybetonowano i ukryto pod ziemią. Nie bez znaczenia jest fakt, ze Łodź lezy na wododziale, jest to obszar polozony nieco wyzej, ktory stanowi naturalną granicę oddzielającą dwa wielkie zlewiska rzek: Wisły i Odry. Brak rzek spowodował, ze Łodz w przeszlo 90 procentach zaopatruje się w wodę pitną z ujęć glębinowych, co wyszlo jej na dobre, bo woda pozyskiwana z tak znacznych głębokosci jest lepsza niź uzdatniana woda rzeczna. Ma Pan rację, ze rzeka znajdująca się w obrębie miasta zwiększa jego walory estetyczne, niestety Łodź jej nie ma, ale za to ma bardzo duze tereny zielone, jak na warunki miejskie: park na Zdrowiu, czy Arturówek.
dzięki za film, ciekawie się oglądało, nie podobała mi się muzyka towarzysząca filmowi, wiadomo, że to żydowskie miasto, ale dało się wrzucić coś polskiego albo bez muzyki, smutny film.
Proszę Pana, ten film wpisuje się w jakiś dziwny nurt opowiesci ze Łodź to miasto żydowskie, a przecieź tak nie jest, bo ludnosc wyznania mojżeszowego do czasow II wojny swiatowej stanowiła zaledwie 20 procent mieszkańców. Pokazuje Pan zdjęcia Starego Miasta i mimochodem zaznacza ze była tam synagoga, ale juź na kolejnych zdjeciach, gdzie widać ze dominującymi punktemi są koscioly katolickie: przy Zgierskiej- Najświętszej Marii Panny i przy Placu Wolności - pod Wezwaniem Świętego Ducha, nie zająknie się Pan o nich ani jednym słowem. Ten film bedzie oglądac wiele mlodych osób i na jego podstawie być moźe wyrobi sobie opinię o Łodzi, niedopowiedzenia i kładzenie akcentów na pewne wybrane przez siebie kwestie, nie czyni tej opowiesci rzetelną.
Masz rację. Ale też widać że ten dokument to prywatna inicjatywa autora, który kreśli tę historię swoimi słowami. Dla większości, dla mnie również, to zdjęcia użyte w tym materiale są nowością i nośnikiem historii. Nakładka informacyjna w filmie to własna interpretacja znanych faktów, autor nie jest historykiem. Jeżeli tak ktoś zinterpretuje ten materiał to uzyska nowe informacje wizualne na temat części Łodzi. Jeżeli miałoby to być źródło informacji dla młodzieży to jednak jest wiele lepszych, popartych materiałami historycznymi, źródeł historii miasta Łodzi ;)
@@ori3037 W dobie przekazow internetowych, kiedy "kazdy spiewać moze", trudno jest odróznic to co jest wlasną interpretacją, a co faktem, tym bardziej dla mlodego czlowieka. Zdjęcia są historyczne, mapy teź, są też daty i wydarzenia, no i wlasna interpretacja, ktora wydaje sie być rzetelna i profesjonalna. Jest tam taki fragment o mieszkaniach budowanych we fragmencie Balut, z przeznaczeniem na wynajem, padają liczy: 70 procent wlasnosc niemiecka, 30 proc zydowska. Jestem przekonana, że po jednokrotnym, szybkim obejrzeniu filmu wielu internautow wyciągnie wnioski, ze w Lodzi przed wojną mniejszosci, powtarzam mniejszosci, stanowily 70 i 30 procent. Malo kto zapamięta informację, ze mowa byla o wlasnosci mieszkań we fragmencie Balut. Ten moim zdaniem zmanipulowany przekaz podbijają zdjecia i mapy nie tylko starego m8asta, ale calej Łodzi. To się nazywa chyba przekaz podprogowy?
@@monikaanna2980 Percepcja podprogowa, bo o to pytasz, dotyczy nas wszystkich. Zawsze odbieramy bodźce podprogowe i bodźce ponadproge, tak odbieramy to co nas otacza. Nasza świadomość korzysta z obydwu ale jest nadbudowana, hmm.. , wiedzą i umiejętnościami wyuczonymi/społecznymi.
@@monikaanna2980 Obcięło mi 2/3 wpisanego tekstu. Dopiszę więc tylko; To ciężki temat więc nie będę drążył głębiej. Odpowiem tylko że bezkrytyczny odbiór byłby błędny. Uwierz w naszą młodzież, ona już ma rozwinięte mechanizmy korekcyjno-kontrole pozyskanych informacji. A są też mechanizmy kontroli wypracowań jak, między innymi, podanie źródłosłowia informacji. Pozdrawiam.
„Przed wojną Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Łodzi Było ich tu około 240 tys., co stanowiło więcej niż jedną trzecią mieszkańców miasta. Niemców było tylko około 10 proc. Panuje przekonanie, że Żydzi mieszkali głównie na Bałutach... Tam mieszkało sporo Żydów - co drugi mieszkaniec Bałut był wyznania mojżeszowego. Znam to nie tylko ze statystyk, ale i z opowieści rodzinnych, bo tam wychował się mój ojciec. Opowiadał mi, że stosunki wśród najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy były dość demokratyczne - chłopcy polscy i żydowscy bawili się na podwórku na równych prawach. Może łączyła ich bieda - w najwcześniejszym mieszkaniu mojego ojca nie było elektryczności. Gdy się potem przeprowadzał w inne miejsce, nowy gospodarz pokazywał kontakty i żarówkę jako wielki luksus. Gdzie można było spotkać Żydów poza Bałutami? Przede wszystkim na Starym Mieście, gdzie niemal każdy mieszkaniec był Żydem i językiem ulicy był jidysz. Miało to przyczyny historyczne, bo właśnie na terenie tej dzielnicy istniał przez połowę XIX wieku tak zwany "rewir żydowski". Tylko tam pozwolono Żydom mieszkać. "Rewir" został zniesiony dopiero w roku 1862 edyktem margrabiego Wielopolskiego. Od tego czasu Żydzi zaczęli się rozprzestrzeniać po całym mieście - bogaci ciągnęli do Śródmieścia, a biedni na Bałuty.”
Przed 2WŚ były w Łodzi liczne pogromy na ludności żydowskiej. Polacy głosili „Nie kupuj u Żyda”, polskie gazety narzekły na „Problem Żydowski”, polscy uczniowie bili Żydowskich uczniów, w Wielkanoc bito i napadano na Żydów bo „Zabili Jezusa”, Polskie Cechy Rzemiosła nigdy nie pozwalały Żydom dołączyć, Żydom nie wolno było uprawiać wiele rzemiósł, nie wolno im było uprawiać rolę ani posiadać ziemię rolną, Polacy atakowali Żydowskie domy bo wierzyli że “Żydzi porywają polskie niemowlęta na macę”, przed wojną Polacy zakazali Żydom wstęp na universytety a po IWŚ wojnie Polacy narzucili w Polskich uniwersytetach „Getto Ławkowe” czyli zakaz wstępu większości studentów Żydowskim, a tym którym pozwolono studiować kazano stać z tyłu sali i mieli zakaz siedzenie podczas gdy Polscy studenci mogli siedzieć. Kościól otwarcie pisał gazety antyżydowskie( zachowane do dziś) które wzywały „Bij żyda”. W polskich szkołach żydowskich uczniów wzywano „Ty Brudny Żydzie”. „Żydowska parcha” to znane popularne polskie słowa. Często polscy nauczyciele obrażali lub wyrzucali Żydwoskich uczniów. Żydzi przed IWŚ nawet przez antysemityzm Polaków byli zmuszeni ukrywać swoje pochodzenie i dziesiątki tysięcy zmieniło imię i nazwisko i przechrzciło się by móc zostać np aktorami czy zrobić karierę. Przed wojną Kościół i Politycy głosili że Żydzi mówili „Wasze Ulice Nasze Kamienice” tymczasem to plotka mająca na celu wywołania nienawiści do żydowskich właścicieli kamienic. Historycznie w Łodzi Fabrykantów Polaków czy Niemców czy Rosjan oraz Polaków czy Niemców czy Rosjan bogatych Właścicieli Kamienic było tyle samo, ale Polacy mieli podwójne standardy i tylko nienawidzili tych pochodzenia Żydowskiego. Polacy jednak o Polakach Farbykantach wyzyskujących czy Niemcach Fabrykantach wyzyskujących słowa nie powiedzieli, że wyzyskują Polaków robotników, tylko do gwary Polskiej weszły nienawistne przekonania i powiedzenie o bogatych Żydach, mimo, że stanowcza większość Żydów w Łodzi czy Warszawie stanowiła Żydowska klasa robotnicza i biedota. Polacy tropili i do dziś tropią „kto ma ‚Niepolskie’ nazwisko” i szukają pretekstu by złe rzeczy o Polakach pochodzenia Żydowskiego mówić, np. Polacy mówią „Chciwy jak Żyd”, „Oszukuje jak Żyd” a Polscy Handlarza co niby aniołki niewinne co nigdy nie stosują handlarskich manipulacji. Jak się nazywa przekonanie, że dana etniczność „rodzi się” „Cwana” „Chciwa” „Niewdzięczna” „Manipulacyjna” „Nienawidząca Polaków” w socjologii czy wiecie jak ten psychologiczny mechanizm narzucania całej grupie negatywnych cech osobowości bez patrzenia na nich indywidualnie?
Nie tylko ... żydzi w Łodzi nie stanowili większości wśród fabrykantów ... warto sięgnąć do literatury fachowej i poczytać ... (Warszawiak, bywalec na Dąbrowie) Łódź była i jest przecudna ...
W Łodzi byłem w wojsku w 86 7. Fajnie miasto i ludzie, miło wspominam. Pozdrawiam wszystkich Łodzian.
Witam Panie Henryku. Cudowny dokument jestem pod wrażeniem,oglądam inne filmy dużo wiedzy doskonały sposób przekazania. Dzięki Panu tyle wiedzy o naszym mieście. Dziękuję i pozdrawiam.
Dzięki za bardzo pięknie opisaną historię Łodzi !!!
Bardzo ciekawy film. Unikatowe zdjecia. Dziekuje bardzo!
Świetnie opracowany film. Bezcenne i niezwykle rzadkie podpisy pod zdjęciami. Gratulacje. Jestem łodzianką ale bez podpisów nie wiedziałabym co przedstawiają fotografie.
Kapitalny film. Obejrzałem cały, bez skrótów, co mi się rzadko zdarza jeśli chodzi o YT. Zasubskrybowałem pana kanał i w następnych wieczorach zobaczę co ciekawego jeszcze u Pana znajdę. W Łodzi zostawiłem kawałek swego serca ale Bogiem a Prawdą dopiero za sprawą Pana filmu zacząłem nieco pojmować jej fenomen. Ów fenomen w moim odczuciu polega między innymi na tym, że pomimo pozornego pośpiechu życie całego miasta toczy się jakby na 3/4 mocy, wydajności, prędkości i chęci. Pozdrawiam pięknie.
O łodzi starej to jest FB podaję facebook.com/HistoriaLodzi. Tam są zdjęcia i opisy do pobrania w pdf.
Dziękuję za ciekawie pokazaną historię Łodzi.
Pozdrawiam
Bardzo fajny materiał filmowy, fajnie że udało się coś takiego stworzyć.
Bardzo ciekawe, mieszkam w tej dzielnicy i z przyjemnością to obejrzałem
Obejrzalem calosc. Dobry film.
Dziękuję bardzo ciekawe ☺
Podziękowania za włożony trud się należą co nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z chaotycznie poukładanym materiałem.
Ciekawy materiał, gdyby nie ta muzyka.
Wspaniały dokument, wiele ciekawych informavji
Bardzo dobry materiał, pozdrawiam
Interesująca Łódź !
Ładnie to zrobiłeś Henryku!
Bardzo fajny film tylko ta muzyka jest trochę uciążliwa i zniechęca.
Tak. Przez muzykę ten film wygląda jak niskiej jakości dokument z lat 90. Ciężko się ogląda te zdjęcia przy akompaniamencie tej frustrującej muzyki z keyboardu casio.
pamiętam fontannę w parku staromiejskim która lała strumieniem do drugiego piętra jako pięciolatek biegałem wokół niej
Piękna historia. Szkoda, że tego samego nie można powiedzieć o podkładzie muzycznym.- koszmar. Lepszy byłby Zespół Ciukszy. Pozdrawiam
Super robota.w komentarzach gadom przeszkadza muzyka.bo nie lubią prawdziwego podkładu tylko polo disco w koło.co to za chory naród.szok.nie widzą co oglądają tylko słuchają depresji szacun za robotę.i śmierć wrogom Polski 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Ja patriotom życzę długiego życia.
Może i obejrzałabym do końca, bo ciekawe. Ale ta muzyka bardzo mocno przeszkadzająca i drażniąca ucho.
Super filmik, ciekawa produkcja. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas.
Jak muza nie pasuje,to sciszyc i ogladac w ciszy.
Z którego roku są zdjęcia?
w sumie to niewiele się zmieniło....
Zgadzam się. Ciekawe. Ale muzyka zniechęca.
Łódź prawie się nie zmieniła
Straszna bieda, zacofanie taka jest Polska właśnie.
Ta😒, na pewno...
TAKIE BZDURY TO TY MOŻESZ GADAĆ DO KROWIEGO PLACKA, NIE DO NORMALNYCH LUDZI!!!
film super ale muzyka zniechęca
Narratora to bym na Syberię wysłał za to dukanie..i muzykę z kiepskiego teatru.. zdjęcia ok.
Witam, czy ma ktos link do zdjecia z widoku z wiezy kosciola NMP w kolorze (13:51)? Chcialbym namalowac akwarela ten widok. Pozdrawiam.
Zrób screenshot lub zdjęcie.
Ciekawe w ogóle komu przeszkadzała rzeka Łódka, czy ktoś wysnuję teorię czemu ją zabudowano ???
Dzisiejszy teren byłby bardziej atrakcyjniejszy.
Rzeka Łódka dalej istnieje jest to malutki strumyczek
Znajdź sobie materiał Muzeum Miasta Łodzi o zaginionym kwartale, albo Wodociągów Łódzkich o kanalizacji miasta. Łódka nie tylko śmierdziała, ale była tak potwornie zasyfiałym kanałem, że jego zasłonięcie było błogosławieństwem dla wszystkich... ;)
Tych rzek w Lodzi było wiele, ale "wodożerny" przemysl włókienniczy ktory był siłą napędową Łodzi, przyczynił się do ich znaczego zanieczyszczenia, a finalnie, do prawie calkowitego zaniku. Tych kilka stróżek, ktore zostałý, faktycznie wybetonowano i ukryto pod ziemią. Nie bez znaczenia jest fakt, ze Łodź lezy na wododziale, jest to obszar polozony nieco wyzej, ktory stanowi naturalną granicę oddzielającą dwa wielkie zlewiska rzek: Wisły i Odry. Brak rzek spowodował, ze
Łodz w przeszlo 90 procentach zaopatruje się w wodę pitną z ujęć glębinowych, co wyszlo jej na dobre, bo woda pozyskiwana z tak znacznych głębokosci jest lepsza niź uzdatniana woda rzeczna.
Ma Pan rację, ze rzeka znajdująca się w obrębie miasta zwiększa jego walory estetyczne, niestety Łodź jej nie ma, ale za to ma bardzo duze tereny zielone, jak na warunki miejskie: park na Zdrowiu, czy Arturówek.
Mam kuzynke
Jadwige W lodzi, jej brat t jest w Pabianicach
Zobaczcie historię miasta Łodzi w tym materiale - ruclips.net/video/xOfHtwWx04o/видео.html
🙂
Kto by pomyślał że na czubku tej piramidy z fabrykantów została Zdanowska .
Park sledzia
dzięki za film, ciekawie się oglądało, nie podobała mi się muzyka towarzysząca filmowi, wiadomo, że to żydowskie miasto, ale dało się wrzucić coś polskiego albo bez muzyki, smutny film.
Proszę Pana, ten film wpisuje się w jakiś dziwny nurt opowiesci ze Łodź to miasto żydowskie, a przecieź tak nie jest, bo ludnosc wyznania mojżeszowego do czasow II wojny swiatowej stanowiła zaledwie 20 procent mieszkańców.
Pokazuje Pan zdjęcia Starego Miasta i mimochodem zaznacza ze była tam synagoga, ale juź na kolejnych zdjeciach, gdzie widać ze dominującymi punktemi są koscioly katolickie: przy Zgierskiej- Najświętszej Marii Panny i przy Placu Wolności - pod Wezwaniem Świętego Ducha, nie zająknie się Pan o nich ani jednym słowem.
Ten film bedzie oglądac wiele mlodych osób i na jego podstawie być moźe wyrobi sobie opinię o Łodzi, niedopowiedzenia i kładzenie akcentów na pewne wybrane przez siebie kwestie, nie czyni tej opowiesci rzetelną.
Masz rację.
Ale też widać że ten dokument to prywatna inicjatywa autora, który kreśli tę historię swoimi słowami.
Dla większości, dla mnie również, to zdjęcia użyte w tym materiale są nowością i nośnikiem historii.
Nakładka informacyjna w filmie to własna interpretacja znanych faktów, autor nie jest historykiem.
Jeżeli tak ktoś zinterpretuje ten materiał to uzyska nowe informacje wizualne na temat części Łodzi.
Jeżeli miałoby to być źródło informacji dla młodzieży to jednak jest wiele lepszych, popartych materiałami
historycznymi, źródeł historii miasta Łodzi ;)
@@ori3037 W dobie przekazow internetowych, kiedy "kazdy spiewać moze", trudno jest odróznic to co jest wlasną interpretacją, a co faktem, tym bardziej dla mlodego czlowieka. Zdjęcia są historyczne, mapy teź, są też daty i wydarzenia, no i wlasna interpretacja, ktora wydaje sie być rzetelna i profesjonalna.
Jest tam taki fragment o mieszkaniach budowanych we fragmencie Balut, z przeznaczeniem na wynajem, padają liczy: 70 procent wlasnosc niemiecka, 30 proc zydowska. Jestem przekonana, że po jednokrotnym, szybkim obejrzeniu filmu wielu internautow wyciągnie wnioski, ze w Lodzi przed wojną mniejszosci, powtarzam mniejszosci, stanowily 70 i 30 procent. Malo kto zapamięta informację, ze mowa byla o wlasnosci mieszkań we fragmencie Balut. Ten moim zdaniem zmanipulowany przekaz podbijają zdjecia i mapy nie tylko starego m8asta, ale calej Łodzi. To się nazywa chyba przekaz podprogowy?
@@monikaanna2980 Percepcja podprogowa, bo o to pytasz, dotyczy nas wszystkich.
Zawsze odbieramy bodźce podprogowe i bodźce ponadproge, tak odbieramy to co nas otacza.
Nasza świadomość korzysta z obydwu ale jest nadbudowana, hmm.. , wiedzą i umiejętnościami wyuczonymi/społecznymi.
@@monikaanna2980 Obcięło mi 2/3 wpisanego tekstu. Dopiszę więc tylko;
To ciężki temat więc nie będę drążył głębiej. Odpowiem tylko że bezkrytyczny odbiór byłby błędny.
Uwierz w naszą młodzież, ona już ma rozwinięte mechanizmy korekcyjno-kontrole pozyskanych informacji.
A są też mechanizmy kontroli wypracowań jak, między innymi, podanie źródłosłowia informacji.
Pozdrawiam.
„Przed wojną Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Łodzi Było ich tu około 240 tys., co stanowiło więcej niż jedną trzecią mieszkańców miasta. Niemców było tylko około 10 proc.
Panuje przekonanie, że Żydzi mieszkali głównie na Bałutach... Tam mieszkało sporo Żydów - co drugi mieszkaniec Bałut był wyznania mojżeszowego. Znam to nie tylko ze statystyk, ale i z opowieści rodzinnych, bo tam wychował się mój ojciec. Opowiadał mi, że stosunki wśród najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy były dość demokratyczne - chłopcy polscy i żydowscy bawili się na podwórku na równych prawach. Może łączyła ich bieda - w najwcześniejszym mieszkaniu mojego ojca nie było elektryczności. Gdy się potem przeprowadzał w inne miejsce, nowy gospodarz pokazywał kontakty i żarówkę jako wielki luksus.
Gdzie można było spotkać Żydów poza Bałutami? Przede wszystkim na Starym Mieście, gdzie niemal każdy mieszkaniec był Żydem i językiem ulicy był jidysz. Miało to przyczyny historyczne, bo właśnie na terenie tej dzielnicy istniał przez połowę XIX wieku tak zwany "rewir żydowski". Tylko tam pozwolono Żydom mieszkać. "Rewir" został zniesiony dopiero w roku 1862 edyktem margrabiego Wielopolskiego. Od tego czasu Żydzi zaczęli się rozprzestrzeniać po całym mieście - bogaci ciągnęli do Śródmieścia, a biedni na Bałuty.”
Fajny film tylko ta kocia muzyka.
Zmień muzykę oraz narratora bo ciężko się słucha. Porównaj sobie do "Piotrkowska. 200 lat ulicy". Ogólnie ciekawy materiał.
Podkład muzyczny 🤔 nie do słuchania
Pierwsze byly Kały Doły i Popioły
Te skrzypce jaka okropna diabelska muzyka aż uszy puchna
To posłuchaj Zenka
od skrzypis uszy nie puchną tylko od tego bzykacza keyborda---tak diadelskie brzmienie---JAK MOŻNABYŁO COŚ TAKIEGO ZROBIĆ
muzyka koszmarna
Moja babcia opowiadała jak Żydzi byli zarozumiali i traktowali Polaków jak głupich, gorszych
A mój dziadek jak się z kolegami bawił.
Tak było i często mówili.
Wasze ulice nasze kamienice!!!!!
@@leonmokros8008 jasne... zwłaszcza ci biedni... puknij się człowieku w łeb, bo pleciesz bzdury !
Przed 2WŚ były w Łodzi liczne pogromy na ludności żydowskiej. Polacy głosili „Nie kupuj u Żyda”, polskie gazety narzekły na „Problem Żydowski”, polscy uczniowie bili Żydowskich uczniów, w Wielkanoc bito i napadano na Żydów bo „Zabili Jezusa”, Polskie Cechy Rzemiosła nigdy nie pozwalały Żydom dołączyć, Żydom nie wolno było uprawiać wiele rzemiósł, nie wolno im było uprawiać rolę ani posiadać ziemię rolną, Polacy atakowali Żydowskie domy bo wierzyli że “Żydzi porywają polskie niemowlęta na macę”, przed wojną Polacy zakazali Żydom wstęp na universytety a po IWŚ wojnie Polacy narzucili w Polskich uniwersytetach „Getto Ławkowe” czyli zakaz wstępu większości studentów Żydowskim, a tym którym pozwolono studiować kazano stać z tyłu sali i mieli zakaz siedzenie podczas gdy Polscy studenci mogli siedzieć.
Kościól otwarcie pisał gazety antyżydowskie( zachowane do dziś) które wzywały „Bij żyda”.
W polskich szkołach żydowskich uczniów wzywano „Ty Brudny Żydzie”. „Żydowska parcha” to znane popularne polskie słowa.
Często polscy nauczyciele obrażali lub wyrzucali Żydwoskich uczniów.
Żydzi przed IWŚ nawet przez antysemityzm Polaków byli zmuszeni ukrywać swoje pochodzenie i dziesiątki tysięcy zmieniło imię i nazwisko i przechrzciło się by móc zostać np aktorami czy zrobić karierę.
Przed wojną Kościół i Politycy głosili że Żydzi mówili „Wasze Ulice Nasze Kamienice” tymczasem to plotka mająca na celu wywołania nienawiści do żydowskich właścicieli kamienic.
Historycznie w Łodzi Fabrykantów Polaków czy Niemców czy Rosjan oraz Polaków czy Niemców czy Rosjan bogatych Właścicieli Kamienic było tyle samo, ale Polacy mieli podwójne standardy i tylko nienawidzili tych pochodzenia Żydowskiego.
Polacy jednak o Polakach Farbykantach wyzyskujących czy Niemcach Fabrykantach wyzyskujących słowa nie powiedzieli, że wyzyskują Polaków robotników, tylko do gwary Polskiej weszły nienawistne przekonania i powiedzenie o bogatych Żydach, mimo, że stanowcza większość Żydów w Łodzi czy Warszawie stanowiła Żydowska klasa robotnicza i biedota.
Polacy tropili i do dziś tropią „kto ma ‚Niepolskie’ nazwisko” i szukają pretekstu by złe rzeczy o Polakach pochodzenia Żydowskiego mówić, np. Polacy mówią „Chciwy jak Żyd”, „Oszukuje jak Żyd” a Polscy Handlarza co niby aniołki niewinne co nigdy nie stosują handlarskich manipulacji.
Jak się nazywa przekonanie, że dana etniczność „rodzi się” „Cwana” „Chciwa” „Niewdzięczna” „Manipulacyjna” „Nienawidząca Polaków” w socjologii czy wiecie jak ten psychologiczny mechanizm narzucania całej grupie negatywnych cech osobowości bez patrzenia na nich indywidualnie?
Do Polaków należały ulice
A do nich kamienice
Nie tylko ... żydzi w Łodzi nie stanowili większości wśród fabrykantów ... warto sięgnąć do literatury fachowej i poczytać ... (Warszawiak, bywalec na Dąbrowie) Łódź była i jest przecudna ...
A co na ulicy to nasze.polskie.wiec kamienice też.🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Antysemityzm polski jak kwitł przed wojną, tak i kwitnie dziś.
Z tego filmu wynika że Łódź to Bałuty. Muzyka dramat.
Oszukana historia lodzi
Dlaczego oszukana?
Więc właśnie. Kto oszukał kogo i w czym?
Miasto meneli co za syf...
@@konradszymanski627
Meneli widziałem nawet w Gdańsku. Czy przez ich obecność to miasto jest brzydkie?
Widziałem meneli i Warszawie.czy to menele z Izraela?
Nie poznaje. Brudne miasto. A ulica tatrzanska To gdzie