Wczoraj chodziłam ulicami Jaracza, Kilińskiego, Włókiennicza, Wschodnia i Rewolucji i szczęka mi opadła jakie tam są piękne kamienice i wiele z nich jest wyremontowanych. Kamienice w Łodzi to prawdziwe dzieła sztuki z balkonami, wykuszami i innymi detalami architektonicznymi. Płaskie kamienice Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Gdańska choć kolorowo-cukierkowe nie umywają się do sztukaterii Łódzkich kamienic.
Zgadza się. Przewrotnie bym powiedział, że na Piotrkowskiej nie są te najpiękniejsze. Moja ulubiona jest Narutowicza. Wgniata w fotel też Gdańska. Moniuszki to za to jedyna ulica w Polsce z 6 pałacami.
@@MarcinHencz Zgadzam się w 💯 % piękne kamienice są nie tylko na Piotrkowskiej ale w całym Śródmieściu Łodzi. Ostatnio zastanawiałam się czy jest jakiś najnowszy album z Łódzkimi kamienicami, które są już po remontach i opisują trochę historię tych budynków. Następnym razem zajrzę do biblioteki Secesja bo tam były wystawione jakieś albumy o Łodzi.
To moje miasto, od urodzenia i oby do śmierci. Ma swój klimat, pozbawione jest zadęcia czy zadufania, nie cierpi na przerost ego. Mamy najwięcej pałaców, rzek (chociaż niewidoczne) lasów (też parki) Jest po prostu jedyne w swoim rodzaju 😁👍
Wreszcie dałam się wpuścić w łódzki kanał. Chociaż Dętka jest tylko kółeczkiem pod Placem Wolności, to super klimatyczne miejsce. Kiedy dopisze szczęście i jest dostatecznie cicho, można posłuchać, jak się w kanale gromadzi woda. Super ambient ;P. Ciekawe, czy miasto kiedykolwiek udostępni inne odcinki łódzkich kanałów. Może też o tym filmik kiedyś? ;)
Trudno być obiektywnym, będąc Łodzianinem z dziada pradziada. Nie byłem w Łodzi 19 lat ale widząc przemiany, nie mogę powstrzymać radości. Materiał obejrzałem z otwartymi ustami i ślepiami rozwartymi do granic możliwości. Piękne miasto! Zupełnie inne niż pamiętałem.
Zasadniczo każdy z trzech :-) Początkową scenę nagrywam w tym mieszczącym obecnie akademię muzyczną. Moim zdaniem jest najpiękniej wykończony. Czasem jest możliwość tam wejść. Polecam.
Jestem mieszkanka Łodzi od urodzenia więc doceniam ogrom zmian, mieszkałam na Głównej, do liceum chodziłam na Targową, więc Filmówkę mieliśmy przez płot, park Zrodliska to park mojego dzieciństwa itd. Cieszę się że moje rodzinne miasto staje się taką potęgą. Jak zmieni się hegemon światowy z anglosaskich babksterow na BRIKS Łódź będzie ważnym geopolitycznym centrum
Znam ten kanał przynajmniej od roku i życzę Panu jak i całemu kanałowi podobny rozwoj jaki przechodzila Łódź na przelomie wieków 😉 pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
pierwsze zdanie powiedzial ten co nigdy nie byl. :) Ja jeszcze wroce, na razie jestem pod wrazeniem szoku . Pozytywnym. Pieknie zagospodarowanie przeszlosci i terazniejszosci. Inne miasta powinny sie uczyc a nie burzyc wszystko jak leci
Świetny materiał, brakowało mi jednak Pałacu Herbsta i Willi Kindermanna. Zwłaszcza willa jest cackiem niemającym sobie równych odpowiedników w Polsce. A tak w ogóle to dla mnie najpiekniejszy jest Pałac Karola Poznańskiego - połączenie florenckiego renesansu i stylów belle epoque.
Panie Marcinie! Apeluję o dodawanie angielskich napisów do tego typu filmów! Mieszkam w Szkocji, wielu moich Szkockich kolegów jest zaciekawionych Łodzią z moich opowieści, taki film na pewno by zaciekawił jeszcze bardziej i zachęcił do odwiedzin! 😉
@@MarcinHencz oj szkoda, może Ktoś by zechciał pomóc, bo na prawdę, produkcje profesjonalne które powinny pójść dalej w Świat! Mega promocja Miasta z Pana strony! Pozdrawiam Serdecznie!
@@MarcinHencz Wydział promocji Łodzi przecież może dodawać takie napisy w języku angielskim do Pana świetnych reportaży. Szczególnie ten odcinek wart jest rozpropagowania w świecie. Do tego można zaangażować droniarzy, którzy pokazują Łódź, np. Piotra Papiernika. Przynajmniej zaoferować takim wyróżniającym się osobom sprzęt do nagrywania (np. dron).
W Polsce za miasta "historyczne" uznaje się Wrocław (choc historia Wrocławia siega roku 1945 - wcześniej bylo tam inne miasto z innymi mieszkańcami Breslaue), Kraków czy zbudowaną w latach 50. Warszawę. Łódź uznawana jest za miasto w którym "nic się nie działo". Wielkimi krokami zbliża się 120 rocznica rewolucji 1905. Wydarzenia nieznanego ludziom, zohydzonego przez komunistów i często przekłamanego. Jest to zdarzenie historyczne, którego skutki odczuwamy do dziś chocby jako oczywiste dla nas normy prawne wpisane do prawa pracy. To są stosunkowo niedawne zdarzenia,a nie jakieś średniowieczne bitwy kub królowie - cos co dotyczyło tylko niewielkie części społeczeństwa - szlachty. Uważam, ze miasto powinno zaplanować obchody i popularyzację tego wydarzenia. Przydałby sie tablice informacyjne na ulicach Łodzi - tam, gdzie to wszystko miało miejsce. Moze jakieś koncerty, obchody w udziałem władz, dedykowane temu wydarzeniu muzeum itp itd. Szanujmy swoją historię - nikt inny tego za nas nie zrobi.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej (ZSŁ), kolejne miasto pełniące rolę stolicy jednostki administracyjnej, czyli województwa łódzkiego. Wcześniej była prowincja łęczycka, księstwa łęczyckie i sieradzke, przedrozbiorowe województwa łęczyckie i sieradzkie i różne odsłony z województwem łódzkim, sieradzkim, piotrkowskim. W historii ziemi łęczycko-sieradzkiej w różnym czasie były największe różne miasta: * Łęczyca -- X w. do XII w. * Sieradz -- XIII w. do I poł. XVI w. * Piotrków -- II poł. XVI w. do I poł. XIX w. * Łódź -- od II poł. XIX w. Ale też mamy stolice ziem wchodzących w skład ZŁS: * Łęczyca - ziemia łęczycka * Sieradz - ziemia sieradzka * Wieluń - ziemia wieluńska Łęczyca jest też stolicą ZŁS z uwagi na jest historyczną wagę na początku. Łęczyca była stolicą prowincji łęczyckiej, jednej z kilku prowincji we wczesnopiastowskiej Polsce, prawdopodobnie od końca XI w. Tum był pierwszą lokalizacją Łęczycy, póżniej miasto zostało lokowane 1,5 km na zachód. W Tumie jest grodzisko oraz XII-wieczna Archikolegiata. Łódź przejęło pałęczkę po starszych ośrodkach. Łódź powinna kultywować tą tradycję.
Tak Pałac Poznańskiego, ale nie Izreala, a jego syna Karola. Jest on na ulicy Gdańskiej, mieści się w nim obecnie Akademia Muzyczna. Niestety wejście do tej przestrzeni jest mocno ograniczone. Na codzień wchodzić tam mogą tylko studenci. Uczelnia od czasu do czasu robi fotodej, albo jakieś wydarzenia, to wtedy jest okazja je obejrzeć. Ja musiałem wystąpić do rektoratu o zgodę na wejście tam i nagranie.
ładnie , ładnie , wszystko pięknie ale są i skazy na tym obrazie , ktoś kto zlikwidował kawiarnię z pysznymi lodami Hort-Cafe na Piotrkowskiej przy alei Schillera i umieścił sklep żabki w tym miejscu popełnił profanację nie z tej ziemi obiecanej , a wielu łodzianom i nie tylko łodzianom odebrał wspomnienia młodości i dzieciństwa do których mogli wrócić zajadając się chociażby wspaniałą Ambrozją tudzież innymi deserami lodowymi .
"Ktoś zlikwidował..." Tak właściciel zlikwidował. I szczerze mówiąc to się nie dziwię, a wręcz powiem, że "wreszcie". Bo to miejsce było straszne w środku, oferowało koszmarne produkty i miało tragiczną obsługę. Szkoda tylko, że Żabka.
Hortex to może jeszcze w latach 90-tych trzymał poziom. Potem kojarzył mi się ze starymi produktami i kiepską obsługą. Dobrze że znikał, bo pasował tu jak pięść do oka. Według znajomego z magistratu, zaczęli przebudowę bez zezwolenia, a gdy miasto upomniało się o naprostowanie spraw to zamknęli biznes.
Z dziesięć lat temu albo i więcej kupiliśmy w hortcafe tort na czyjeś urodziny. Galaretka była twarda niczym granit. Siekierą nie można było go podzielić.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej. Swego czasu (1945) też największe miasto w Polsce. W historii ziemi łęczycko-sieradzkiej w różnym czasie były największe różne miasta: * Łęczyca -- X w. do XII w. * Sieradz -- XIII w. do I poł. XVI w. * Piotrków -- II poł. XVI w. do I poł. XIX w. * Łódź -- od II poł. XIX w.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej (ZŁS). Ale też mamy stolice ziem wchodzących w skład ZŁS: * Łęczyca - ziemia łęczycka * Sieradz - ziemia sieradzka * Wieluń - ziemia wieluńska Łęczyca jest też stolicą ZŁS z uwagi na jest historyczną wagę na początku. Łęczyca była stolicą prowincji łęczyckiej, jednej z kilku prowincji we wczesnopiastowskiej Polsce, prawdopodobnie od końca XI w. Tum był pierwszą lokalizacją Łęczycy, póżniej miasto zostało lokowane 1,5 km na zachód. W Tumie jest grodzisko oraz XII-wieczna Archikolegiata.
Łęczyca miała w ogóle być stolicą okręgu przemysłowego. Najpierw wbrew strategii rządu przeskoczył ją Zgierz, a Zgierz potem przeskoczyła wbrew założeniom Łódź.
@@MarcinHencz Być może Łódź razem z województwem łódzkim powinno bardziej promować Łęczycę i Tum. Być może powinna się zmienić nazwa województwa na łęczycko-sieradzkie (oczywiście ze stolicą w Łodzi). Herb województwa już nawiązuje do herbów ziem łęczyckiej i sieradzkiej. Należy też odkurzyć pamięć o przynależności kasztelanii zapilickich do pierwotnej ZŁS (za czasów prowincji łęczyckiej i księstwa łęczyckiego do 1241).
Lodz bylaby jescze piekniejsza jesli...mianowicie,oprocz scislego centrum wydaje sie ze nikt nie dba o zielona przestrzen.Niemniej to miasto bardzo klimatyczne
W miastach kluczową rzeczą są pieniądze. Łódź w ciągu ostatniej dekady zamożnieje, ale wciąż jej budżet na mieszkańca jest dość niski. W przypadku Warszawy realnie dwa razy niższy per capita, a względem Krakowa czy Gdańska o 30-40%. Takie dyspropocje oznaczają duże mniejsze środki na utrzymanie, a warto nałożyć na to fakt, że Łódź ma dużo większe zaszłości z początków XX wieku i PRLu, także my nie tylko musimy utzymywać, ale i nadrabiać inwestując w nowe przestrzenie publiczne.
@@MarcinHencz Wydaje mi się, że Łódź potrzebuje dobrego systemu gromadzenia wody w czasie ulew, które ostatnio są bardzo dokuczliwe. Ale tutaj pewnie można posiłkować się pomocą zespołu ekohydrologów utworzonego przez prof. Zalewskiego z Wydziału Biologii UŁ, żeby jak najtaniej i najwydajniej to zrobić. Pan profesor wprawdzie na emeryturze, ale jego ludzie wciąż działają.
@@MarcinHencz Serio? Całkowity upadek przemysłu włókienniczego i nie tylko włókienniczego spowodował ponad 20% bezrobocie i spadek liczby mieszkańców miasta o 200 tys. Z drugiego miasta Polski spadliśmy na czwarte. Co gorsza, ta tendencja się utrzymuje. Włókiennictwo było ideą, której trzymano się przez kolejne 150 lat. I pod zaborami, i w II RP, i nawet komuniści. Czy obecnie jest jakiś pomysł, strategia dla Łodzi?Miasto nie jest atrakcyjnym miejscem do życia dla jego mieszkańców i każdy, kto choć trochę się wzbogaci, myśli o wyprowadzce do miejscowości wokół Łodzi. Jaki to jest uszczerbek choćby pod względem podatkowym. To chyba pierwszy przypadek "rozwoju" poprzez depopulację. Kto w końcu tu zostanie? Seniorzy i studenci. Ci ostatni jednak też nie widzą tu miejsca dla siebie i po studiach wyjeżdżają. Gdańsk, Poznań, Wrocław powiększają się ludnościowo.
1. To co było tym łódzkim przemysłem to w latach 80 było już głównie syfem, który oferował jedne z najniższych pensji i warunków pracy. Były nieliczne nowoczesne firmy. Uśredniąjc cieszę się, że moje miasto ma teraz inne wyzwania niż być Bangladeszem Europy. Szkoda tylko w tej sprawie braku programów osłonowych, które bez problemu wywalczył sobie w latach 90 Pomorze czy Śłąsk. 2. Niska dzietność w Łodzi to jest międzyinnymi pokłosie przemysłu włókienniczego, a nie jego braku. I ma Pan na to opracowania naukowe UŁ.
Co nie zmienia faktu, że to co Pan opisał to nawet nie jest połowa problemów Detroit, czy szerzej pasa rdzy. Nie mniej wiem, że ludzie takie rzeczy opowiadają, tylko też wiem, że teorie ludowe w Polsce są zwykle bajkami.
@@MarcinHencz O, ten Bagladesz Europy świetnie brzmi. Zwłaszcza w kontekście miasta - montowni AGD, która zresztą właśnie chyba też pada. A z teorią o ludowych bajkach nie zgodzi się choćby moja mama, która w Wifamie przepracowała ponad 20 lat, do samego końca zakładu. A później kilka ładnych lat bezrobocia lub dorywczych prac.
Może ktoś w końcu wziąłby się za osiedle Olechów, a nie tylko centrum. Wjazd od strony Zakładowej z autostrady, ludzie idą do roboty do magazynów, nie ma chodnika, pobocza, ścieżki rowerowej. Ulice wewnętrzne dziurawe, jak szwajcarski ser. Tereny przy rurach, chaszcze i śmieci od lat.
Nie bardzo rozumiem... oczekujesz, że będę kręcił filmy o architekturze Olechowa zamiast głównej części Łodzi, czy że jako radny z Górnej, będę znał wszelkie problemy Olechowa i o nie walczył? Nie bagatelizuje sprawy, ale wydaje mi się, że jednak rozsądniejsze byłoby odezwanie się do radnego, którego się wybrało i który jest z tamtej okolicy.
Panie Marcinie a co z Golden Tower, wiezowcem przy centralu oraz Piotrkowska Point i dlaczego w Łodzi nadal nie ma zadnego wiezowca powyzej 100m? Przeciez takie wysokosciowce to zawsze jest pokaz dynamicznego rozwoju miasta. Pozdrawiam
Moim zdaniem nie pokazują. Raczej w większości przypadków prowadzą do jego dewastacji przestrzennej i gospodarczej, gdy w mieście nie ma na nie wystarczającego popytu. W Łodzi ani tego potencjału nie ma co pokazuje ciągnące się latami kolejne obietnice inwestorów, ani zgody urbanistów aby przekraczać 100 m - blokujemy planami przestrzenni. Architektura musi być dopasowana do otoczenia.
Najnowocześniejsze miasta świata oferujące najlepszy poziom życia są bardzo skromne w wysokiej zabudowie. Tylko proszę nie utożsamiać nowoczesnego miasta z Dubajem, bo to raczej skansen pomysłów sprzed 70 lat ;-)
@@MarcinHencz skansenem to będzie miasto Łódź jak nie będzie posiadać nowoczesnej architektury. Każde duże miasto w Polsce posiada wieżowce powyżej 100. Nawet w takim Rzeszowie potrafią postawić budynek powyżej 200m, co raczej nie jest czymś odstraszającym dla inwestorów jak i turystów. Wręcz przeciwnie przykuwa uwagę i sprawadza pieniadze do miasta .W naszym mieście jest miejsce na stare z rewitalizowane kamienice jak i powinno być miejsce na nowoczesne budynki które przykuwają oko, moim zdaniem ul. Piłsudskiego/Mickiewicza oraz nowe centrum Łodzi nadają się do tego idealnie
Łódź ma klimat i faktycznie jest to miasto po którym można się poszwendać i za każdym razem odkrywa się coś nowego. Ten Twój top jest subiektywny ale popieram, przy czym jest tu wiele pięknych miejsc i tylko brakuje jakiegoś skondensowania w jednym obszarze, no ale patrz punkt pierwszy: można się poszwendać ;-) Teraz tylko skończyć tunel (uch...), rewitalizację i miasto niech lepiej wykorzysta potencjał IT młodych, bo nadal brakuje nam wielkich, międzynarowodych marek, które są w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy trójmieście - o stolicy nie ma co wspominać - Warszawa jeśli chodzi o postęp to jest kosmos... Bardzo dobry film Marcin - pozdrawiam i czekamy na kolejne!
Warszawa ma dwa razy wyższy budżet na mieszkańca i jest samorządem de facto bogatszym o Berlina. Wszystko dzięki polskiej patologii - płacisz podatek, tam gdzie masz biuro firmy.
No właśnie nie rozumiem czemu Pan nie kupił i nie wystartował wtedy. Nie mniej nic straconego, jest jeszcze kilka fabryk do remontu, mogę w razie czego pokierować.
Manufaktura jest super ale niestety ma jeden grzech rewitalizacji "plastikowe" centrum handlowe dlatego wyżej stawiam Stary Browar. Nie trafiony pomysł z budową budynku handlowego w stylu nijakim.
@@MarcinHencz I tu się pięknie różnimy 🙂 Ty nie lubisz Starego Browaru, a ja lubię Manufakturę ale nie akceptuję tej koszmarnej Galerii Handlowej. SB ma walory ekspozycji sztuki pionowej czego brak jest w M i nie chodzi mi o powierzchnie wystawiennicze ale o wkomponowanie dzieł sztuki w aranżację wnętrza jak choćby filary przy windach malowane przez Tarasiewicza itd.
@@yakeosicki8965 To wlasnie Stary Browar w Poznaniu jest strasznie plastikowy. Te cegielki na elewacji sa tak poprzycinane i w jednolitym kolorze, ze wyglada to jak kopiuj wklej jednej cegly. Manufaktura to prawdziwa rewitalizacja oryginalnych budynkow pofabrycznych a nie makieta jak Stary Browar w Poznaniu.
Szkoda ze wszystkie rewitalizacje są robione na odwal się. Plac wolnosci już sie sypie tak samo jak i park i stare miasto. Podniecacie się z całym umł a nikt nic nie potrafi dopilnować. Nadajecie się tylko do świecenia mordami na yt i wtedy kiedy trzeba na was głosować
Uuu ciężki dzień w pracy, trzeba było wejść i się wyładować z frustracji :-) Spoko, przyzwyczaiłem się, że dla części mężczyzn jest to jedyna forma interakcji, a od rozmowy o problemach, wolą napisać to co im się wydaje. Miłego dnia!
... oczywiście żyjemy w demokracji i ma Pan prawo zupełnie nie znać Łodzi, a inne miasta oceniać przez pryzmat malutkich okolic rynku :-) Film jest ultrakrótki, jakbym chciał pokazać wszystkie fajne miejscówki, trwałby z 2 godziny zamiast 20 minut.
@@MarcinHencz Dziękuję za przypomnienie i uwzględnienie moich praw. Niedwuznaczne insynuacje - jak też ja widzę i oceniam inne miasta, a może nawet jak postrzegam rzeczywistość - być może mówią o Panu więcej niż chciałby Pan ujawniać.
Pani Prezydent Zdanowska chwali się że ma największą starówkę w Polsce Daj Boże ale jak pobużyta trochę to już taka nie będzie w miejscu wyburzonych jak już to radził bym wybudować nowy budynek ale z odtworzonym historycznym Frontem .A w miejscach gdzie nic niema a chcecie zabudować radzę pobudować budynki na wzór kamienic z parteru niech będą koniecznie boniowania .
3/4 budynków w centrum Łodzi jest "blokami" tamtych czasów. Nie arcydzieła sztuki, a zwykłe budynki. Jeśli poziom amortyzacji takiego budynku sięga 95%, a zarazem wartość architektoniczna jest niska, nierozsądny jest nawet remont za kilkadziesiąt milionów sztuka, a co dopiero odbudowa. Naturalnym porządkiem losu w architekturze europejskiej od tysiąca lat jest rozbieranie tego typu budynków, aby zrobić miejsca na kolejne. Jeśli te kolejne okażą się wartościowe to zostaną, jak nie, to kolejne pokolejnia rozbiorą. Obszar centrum jest w większości pokryty planami przestrzennymi co wymusza na inwestorach przynajmniej częściowe szanowanie kontekstu okolicy.
@@MarcinHencz Nie chodziło mi o całe odbudowy tylko oto aby w tych miejscach jak będzie budowany nowy obiekt to aby odtworzyć frontową elewacje wyburzonego budynku oczywiście jeżeli takowa elewacja była by warta ze zwględu architektonicznego detalu .I w centrum miasta na wolnych działkach powinny być budowane budynki z jakimś detalem chociaż by partery boniowane aby nawiązać do stylu łódzkich kamienic .Ta budowa na rogu Klininskiego i Nawrot tam powinno być chociaż jakieś boniowanie parteru i obok ta kamienica co się zawaliła to powinien być postawiony nowy budynek i w tym budynku odtworzyć front tej starej oczywiście jeżeli był tam jakiś sensowny detal tam powinna być spójna architektura z nawiązaniem do tradycji .Jakoby turyści w przyszłości mieli by się poruszać po łódzkiej starówce a jak między tymi zachowanymi kamienicami postawicie nowe budynki z tymi teraz modnymi balkonami to nijak to będzie wyglądało
Tylko raz, że historyzująca zabudowa kończy się w Polsce w 90% śmiesznie i co do zasady w danej epoce buduje się stylami danej epoki. Dwa jeśli nie doszło do rozbiórki zabytkowego budynku, to nikt nie ma sposobów, aby narzucić właścicielowi działki styl budynku. Co prawda w przestrzeni ścisłej ochrony jak pomnik historii (Piotrkowska, KM i Manu) konserwator może już się mieszać w projekt, ale ani Kilińskiego w takiej strefie nie jest, ani sama skala mieszania nie jest tożsama z narzucaniem stylu.
Nikczemne miasto gdzie ludzi leczy się Pawulonem, największa umieralność w skali kraju. Ludzie zdemoralizowani, służby zdrowia praktycznie nie ma, jak najdalej od tego miejsca.
LOL .... akcje pawulonem były analogicznie w większości dużych miast, także w Warszawie i jest na to gruba kartoteka policyjna. Jedyne co Łódź miała to dobrych dziennikarzy, którzy to opisali. Umieralność w Łodzi zawsze była najwyższa w kraju, bo jest to spadek po mrocznych czasach przemysłu i faktu, że PRL w Łódź niezwykle mało inwestował względem innych miast. Polecam poczytać opracowania demograficzne wydawane choćby przez Wydział Socjologii, a mniej wiary w co ludzie powiedzą.
Polecam pospacerować po Wrocławiu (nie mylić z okolicami rynku), czy po Gdańsku (nie mylić z Głównym Miastem). Łódź nie różni się od innych dużych polskich miast. Problmem tylko w tym, że nie ma drugiego tak dużego w Polsce zgrupowania kamienic. Łódźkie centrum to rozmiarem łącznie krakowskie i poznańskie.
Mimo, że w pewnych sprawach się nie zgadzamy 🙂 To zabrakło mi w tym filmie nowej perły w koronie Łodzi , czyli ulicy Wółkieniczej . 'Żądam' materiałów na temat innych nowych i planowanych rewitalizacji🙂 Pozdrawiam z UK
Dość ciekawa koncepcja gospodarcza. Nie, przemysł łódzki poza kilkoma wyjątkami został zniszczony w okresie PRLu i systematycznie czyniono to od wojny.
@@MarcinHencz Dość ciekawa koncepcja, rzekłbym ekscentryczna. Pamiętam moje miasto - Łódź, gdy Pana nie było jeszcze na świecie, a lata 90 przeżyłem całkowicie świadomie. Proszę więc nie opowiadać bajek. Żyje zbyt dużo ludzi, którzy widzieli na własne oczy, to wszystko co zrobiono z tym miastem.
@@tamik7168 Wszystko rozbija się o pieniądze. Miasto nie miało pieniędzy bo przemysł włókienniczy padał. Rządy za bardzo nie pomagały bo kraj był bankrutem i wszystkie miasta raczej na początku ledwo żyły. Teraz to trochę lepiej to wygląda ale żeby Łódź za 10 lat wyglądała przyzwoicie to potrzebne są środki o wiele większe niż dotychczas.
@@tamik7168 Widzę ze pan nie może, nie chce dopasować odpowiednich lat do zmieniających się warunków geopolitycznych. Ponadto idealizuje pan Łódź poprzedniej epoki sprzed 1990r. Czy ona była nowoczesnym, czystym miastem z pięknymi zadbanymi kamienicami? Jak pan nie pamięta lub nie chce pamiętać proszę obejrzeć sobie parę archiwalnych filmów o Łodzi, jest ich nawet sporo na YT. Pierwsze 20 lat po transformacji nie pomogły Łodzi ale też sporo nie zaszkodziły bo i tak chyliła się ku upadkowi. Otwarcie rynku polskiego na import tkanin z Azji, załamanie handlu z Rosją jak już pisałem doprowadziło do upadku monokulturowego przemysłu Łódzkiego. Brak pieniędzy na inwestycje a nawet na podtrzymanie istniejącej tkanki miasta można nazwać "niszczeniem" ale trzeba znać również i powody tego stanu rzeczy.
Łódź miastem meneli i łowców skór najszybciej wymierające miasto w Polsce, więcej tam nie wrócę bo nmie ma do czego sorry taki klimat w miescie które już nie ma sznasd sięodrodzić po upadku lat 90 i żadne zaklinanie rzeczywistości i jej pudrowanie nic tu nie pomoże
Jedyne miasto w Polsce z takim centrum z takimi kamienicami na taką skale Łódź to jest perełka powoli to sie odkrywa❤
Wczoraj chodziłam ulicami Jaracza, Kilińskiego, Włókiennicza, Wschodnia i Rewolucji i szczęka mi opadła jakie tam są piękne kamienice i wiele z nich jest wyremontowanych. Kamienice w Łodzi to prawdziwe dzieła sztuki z balkonami, wykuszami i innymi detalami architektonicznymi. Płaskie kamienice Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Gdańska choć kolorowo-cukierkowe nie umywają się do sztukaterii Łódzkich kamienic.
Zgadza się. Przewrotnie bym powiedział, że na Piotrkowskiej nie są te najpiękniejsze. Moja ulubiona jest Narutowicza. Wgniata w fotel też Gdańska. Moniuszki to za to jedyna ulica w Polsce z 6 pałacami.
@@MarcinHencz Zgadzam się w 💯 % piękne kamienice są nie tylko na Piotrkowskiej ale w całym Śródmieściu Łodzi. Ostatnio zastanawiałam się czy jest jakiś najnowszy album z Łódzkimi kamienicami, które są już po remontach i opisują trochę historię tych budynków. Następnym razem zajrzę do biblioteki Secesja bo tam były wystawione jakieś albumy o Łodzi.
@@MarcinHencz jeszcze Wólczańska, Kościuszki i nawet na poszarpanej Pabianickiej można znaleźć przepiękne obiekty.
W Krakowie tez są piękne kamienice
miasto z mega klimatem
I pomyśleć, że takie perełki mam na co dzień... Pozdrawiam
Kocham Moja Przepiekna ❤🌹LODZ❤🌹🌹
اختي سلام انا من المغرب عايش في لودز ❤
Ależ żałuję, że dopiero teraz trafiłem na ten materiał!
Bylem w polsce w 1977 i kiedy ogladam taki wideo ,uwazam ze Lodz jest inné miasto i mie mozna porownac z Lodz ktore byl w1977 r
To moje miasto, od urodzenia i oby do śmierci. Ma swój klimat, pozbawione jest zadęcia czy zadufania, nie cierpi na przerost ego. Mamy najwięcej pałaców, rzek (chociaż niewidoczne) lasów (też parki) Jest po prostu jedyne w swoim rodzaju 😁👍
"Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz" 😎
Dawid Halper
Ja bym chciała żeby zakończyli remont Rydza
@@Lizawieta Tak, racja. Borowika też powinni wyremontować.
Uwielbiam Łódź
Bardzo fajny film.
Dziękuje . Następny już się nagrywa.
Wreszcie dałam się wpuścić w łódzki kanał. Chociaż Dętka jest tylko kółeczkiem pod Placem Wolności, to super klimatyczne miejsce. Kiedy dopisze szczęście i jest dostatecznie cicho, można posłuchać, jak się w kanale gromadzi woda. Super ambient ;P. Ciekawe, czy miasto kiedykolwiek udostępni inne odcinki łódzkich kanałów. Może też o tym filmik kiedyś? ;)
Świetny materiał 👍
Łódź moim miastem na zawsze. Pozdrawiam z miasta Cork.
Trudno być obiektywnym, będąc Łodzianinem z dziada pradziada. Nie byłem w Łodzi 19 lat ale widząc przemiany, nie mogę powstrzymać radości.
Materiał obejrzałem z otwartymi ustami i ślepiami rozwartymi do granic możliwości. Piękne miasto! Zupełnie inne niż pamiętałem.
To najwyższa pora wrócić, bo niestety póki co to byłym Łodzianinem ;)
@@Flamenc0
Cóż za idiotyzm. Byłym to można być piłkarzem na emeryturze.
świetna robota!
Pałac Poznańskiego to cudo.
Zasadniczo każdy z trzech :-) Początkową scenę nagrywam w tym mieszczącym obecnie akademię muzyczną. Moim zdaniem jest najpiękniej wykończony. Czasem jest możliwość tam wejść. Polecam.
@@MarcinHencz Nie omieszkam odwiedzić jak tylko będę w Łodzi. żałuję, że nigdy nie byłem w muzeum kinematografii.
@@MarcinHenczNo jeszcze jest czwarty, dzisiejszy Rektorat UM na Kościuszki , a dawniej ,no właśnie czy pałac ? należący do córki .
Jestem mieszkanka Łodzi od urodzenia więc doceniam ogrom zmian, mieszkałam na Głównej, do liceum chodziłam na Targową, więc Filmówkę mieliśmy przez płot, park Zrodliska to park mojego dzieciństwa itd. Cieszę się że moje rodzinne miasto staje się taką potęgą. Jak zmieni się hegemon światowy z anglosaskich babksterow na BRIKS Łódź będzie ważnym geopolitycznym centrum
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Fajna relacja😊
Sporo filmów, będę to oglądał. Co tu dużo gadać - ładnie to wygląda i generalnie chciałoby się wsiąść w teleport i pospacerować.
Znam ten kanał przynajmniej od roku i życzę Panu jak i całemu kanałowi podobny rozwoj jaki przechodzila Łódź na przelomie wieków 😉 pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Dziękuje, kolejne wideo się już kręci ;-)
pierwsze zdanie powiedzial ten co nigdy nie byl. :) Ja jeszcze wroce, na razie jestem pod wrazeniem szoku . Pozytywnym. Pieknie zagospodarowanie przeszlosci i terazniejszosci. Inne miasta powinny sie uczyc a nie burzyc wszystko jak leci
Miło się czyta takie komentarze. Co Ci przypadło najbardziej do gustu? Skąd do nas przyjechałeś?
Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym
Pod niebo inni wynoszą,
A ja Łódź wolę! Jej brud i dym
Szczęściem mi są i rozkoszą!
Julian Tuwim
Fajnie ze łódz nie jest już taką padlinką jaką ją pamiętam
Panie Marcinie ..jedna rzecz panu umknęła a mianowicie Pałac Herbsta :):) Łódź jest piękna i niepowtarzalna
Nie zgodzę się. Nie jedna, wiele, wiele. No ale film wtedy musiałby trwać jeszcze z godzinę ;-)
@@MarcinHencz no i ma Pan rację :):) , pozdrawiam serdecznie
Oby więcej takich filmów promujących miasto , jak ktoś zauważył napisy by się przydały.
Pozdrawiam.
Świetny materiał, brakowało mi jednak Pałacu Herbsta i Willi Kindermanna. Zwłaszcza willa jest cackiem niemającym sobie równych odpowiedników w Polsce. A tak w ogóle to dla mnie najpiekniejszy jest Pałac Karola Poznańskiego - połączenie florenckiego renesansu i stylów belle epoque.
Według mnie też. Szkoda, że tak trudni na co dzień cieszyć się jego przestrzeniami.
Panie Marcinie! Apeluję o dodawanie angielskich napisów do tego typu filmów! Mieszkam w Szkocji, wielu moich Szkockich kolegów jest zaciekawionych Łodzią z moich opowieści, taki film na pewno by zaciekawił jeszcze bardziej i zachęcił do odwiedzin! 😉
Niestety aj dont spik inglish gut inaf ;-)
@@MarcinHencz oj szkoda, może Ktoś by zechciał pomóc, bo na prawdę, produkcje profesjonalne które powinny pójść dalej w Świat! Mega promocja Miasta z Pana strony! Pozdrawiam Serdecznie!
@@MarcinHencz Wydział promocji Łodzi przecież może dodawać takie napisy w języku angielskim do Pana świetnych reportaży. Szczególnie ten odcinek wart jest rozpropagowania w świecie.
Do tego można zaangażować droniarzy, którzy pokazują Łódź, np. Piotra Papiernika. Przynajmniej zaoferować takim wyróżniającym się osobom sprzęt do nagrywania (np. dron).
W Polsce za miasta "historyczne" uznaje się Wrocław (choc historia Wrocławia siega roku 1945 - wcześniej bylo tam inne miasto z innymi mieszkańcami Breslaue), Kraków czy zbudowaną w latach 50. Warszawę.
Łódź uznawana jest za miasto w którym "nic się nie działo".
Wielkimi krokami zbliża się 120 rocznica rewolucji 1905. Wydarzenia nieznanego ludziom, zohydzonego przez komunistów i często przekłamanego.
Jest to zdarzenie historyczne, którego skutki odczuwamy do dziś chocby jako oczywiste dla nas normy prawne wpisane do prawa pracy. To są stosunkowo niedawne zdarzenia,a nie jakieś średniowieczne bitwy kub królowie - cos co dotyczyło tylko niewielkie części społeczeństwa - szlachty.
Uważam, ze miasto powinno zaplanować obchody i popularyzację tego wydarzenia. Przydałby sie tablice informacyjne na ulicach Łodzi - tam, gdzie to wszystko miało miejsce. Moze jakieś koncerty, obchody w udziałem władz, dedykowane temu wydarzeniu muzeum itp itd.
Szanujmy swoją historię - nikt inny tego za nas nie zrobi.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej (ZSŁ), kolejne miasto pełniące rolę stolicy jednostki administracyjnej, czyli województwa łódzkiego. Wcześniej była prowincja łęczycka, księstwa łęczyckie i sieradzke, przedrozbiorowe województwa łęczyckie i sieradzkie i różne odsłony z województwem łódzkim, sieradzkim, piotrkowskim.
W historii ziemi łęczycko-sieradzkiej w różnym czasie były największe różne miasta:
* Łęczyca -- X w. do XII w.
* Sieradz -- XIII w. do I poł. XVI w.
* Piotrków -- II poł. XVI w. do I poł. XIX w.
* Łódź -- od II poł. XIX w.
Ale też mamy stolice ziem wchodzących w skład ZŁS:
* Łęczyca - ziemia łęczycka
* Sieradz - ziemia sieradzka
* Wieluń - ziemia wieluńska
Łęczyca jest też stolicą ZŁS z uwagi na jest historyczną wagę na początku. Łęczyca była stolicą prowincji łęczyckiej, jednej z kilku prowincji we wczesnopiastowskiej Polsce, prawdopodobnie od końca XI w. Tum był pierwszą lokalizacją Łęczycy, póżniej miasto zostało lokowane 1,5 km na zachód. W Tumie jest grodzisko oraz XII-wieczna Archikolegiata.
Łódź przejęło pałęczkę po starszych ośrodkach. Łódź powinna kultywować tą tradycję.
Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce/ kawariania z pierwszych sekund filmu? Czy to w Pałacu Poznańskiego?
Tak Pałac Poznańskiego, ale nie Izreala, a jego syna Karola. Jest on na ulicy Gdańskiej, mieści się w nim obecnie Akademia Muzyczna. Niestety wejście do tej przestrzeni jest mocno ograniczone. Na codzień wchodzić tam mogą tylko studenci. Uczelnia od czasu do czasu robi fotodej, albo jakieś wydarzenia, to wtedy jest okazja je obejrzeć. Ja musiałem wystąpić do rektoratu o zgodę na wejście tam i nagranie.
ładnie , ładnie , wszystko pięknie ale są i skazy na tym obrazie , ktoś kto zlikwidował kawiarnię z pysznymi lodami Hort-Cafe na Piotrkowskiej przy alei Schillera i umieścił sklep żabki w tym miejscu popełnił profanację nie z tej ziemi obiecanej , a wielu łodzianom i nie tylko łodzianom odebrał wspomnienia młodości i dzieciństwa do których mogli wrócić zajadając się chociażby wspaniałą Ambrozją tudzież innymi deserami lodowymi .
"Ktoś zlikwidował..." Tak właściciel zlikwidował. I szczerze mówiąc to się nie dziwię, a wręcz powiem, że "wreszcie". Bo to miejsce było straszne w środku, oferowało koszmarne produkty i miało tragiczną obsługę. Szkoda tylko, że Żabka.
Hortex to może jeszcze w latach 90-tych trzymał poziom. Potem kojarzył mi się ze starymi produktami i kiepską obsługą. Dobrze że znikał, bo pasował tu jak pięść do oka. Według znajomego z magistratu, zaczęli przebudowę bez zezwolenia, a gdy miasto upomniało się o naprostowanie spraw to zamknęli biznes.
hort cafe pamiętam z mojego dzieciństwa mama zabierała mnie tam czasami na lody czy jakiś deser
Z dziesięć lat temu albo i więcej kupiliśmy w hortcafe tort na czyjeś urodziny. Galaretka była twarda niczym granit. Siekierą nie można było go podzielić.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej. Swego czasu (1945) też największe miasto w Polsce.
W historii ziemi łęczycko-sieradzkiej w różnym czasie były największe różne miasta:
* Łęczyca -- X w. do XII w.
* Sieradz -- XIII w. do I poł. XVI w.
* Piotrków -- II poł. XVI w. do I poł. XIX w.
* Łódź -- od II poł. XIX w.
Łódź to największe miasto ziemi łęczycko-sieradzkiej (ZŁS).
Ale też mamy stolice ziem wchodzących w skład ZŁS:
* Łęczyca - ziemia łęczycka
* Sieradz - ziemia sieradzka
* Wieluń - ziemia wieluńska
Łęczyca jest też stolicą ZŁS z uwagi na jest historyczną wagę na początku. Łęczyca była stolicą prowincji łęczyckiej, jednej z kilku prowincji we wczesnopiastowskiej Polsce, prawdopodobnie od końca XI w. Tum był pierwszą lokalizacją Łęczycy, póżniej miasto zostało lokowane 1,5 km na zachód. W Tumie jest grodzisko oraz XII-wieczna Archikolegiata.
Łęczyca miała w ogóle być stolicą okręgu przemysłowego. Najpierw wbrew strategii rządu przeskoczył ją Zgierz, a Zgierz potem przeskoczyła wbrew założeniom Łódź.
@@MarcinHencz Być może Łódź razem z województwem łódzkim powinno bardziej promować Łęczycę i Tum. Być może powinna się zmienić nazwa województwa na łęczycko-sieradzkie (oczywiście ze stolicą w Łodzi). Herb województwa już nawiązuje do herbów ziem łęczyckiej i sieradzkiej.
Należy też odkurzyć pamięć o przynależności kasztelanii zapilickich do pierwotnej ZŁS (za czasów prowincji łęczyckiej i księstwa łęczyckiego do 1241).
"Stary Browar" w Poznaniu otwarto na jesień 2003 roku. Same prace trwały od 2000 roku. Więc zdecydowanie wcześniej niż Manufaktura.
To zwracam honor. Przy czym stary browar to maluteńka skala w porównaniu do Manu
Lodz bylaby jescze piekniejsza jesli...mianowicie,oprocz scislego centrum wydaje sie ze nikt nie dba o zielona przestrzen.Niemniej to miasto bardzo klimatyczne
W miastach kluczową rzeczą są pieniądze. Łódź w ciągu ostatniej dekady zamożnieje, ale wciąż jej budżet na mieszkańca jest dość niski. W przypadku Warszawy realnie dwa razy niższy per capita, a względem Krakowa czy Gdańska o 30-40%. Takie dyspropocje oznaczają duże mniejsze środki na utrzymanie, a warto nałożyć na to fakt, że Łódź ma dużo większe zaszłości z początków XX wieku i PRLu, także my nie tylko musimy utzymywać, ale i nadrabiać inwestując w nowe przestrzenie publiczne.
@@MarcinHencz Wydaje mi się, że Łódź potrzebuje dobrego systemu gromadzenia wody w czasie ulew, które ostatnio są bardzo dokuczliwe. Ale tutaj pewnie można posiłkować się pomocą zespołu ekohydrologów utworzonego przez prof. Zalewskiego z Wydziału Biologii UŁ, żeby jak najtaniej i najwydajniej to zrobić. Pan profesor wprawdzie na emeryturze, ale jego ludzie wciąż działają.
@@MarcinHencz Artykuł: MKiŚ przeznacza 7 mld zł na zatrzymywanie wody w miastach
co to za muzyka na początku?
Na końcu opisu filmu jest info ;-)
Trzeba konieczne zwiedzić ładny dworzec autobusowy w Łodzi
Oczywiście, ale dopiero jak się skończy budowa Fabrycznej za jakieś 4-5 lat. P
Wtedy Dubaj. Dzisiaj Detroit.
Ta, jasne. Raczej Dubaj czeka los Detroit. Łódzi nawet nie dotknął w połowie los strolicy amerykańskiej motoryzacji.
@@MarcinHencz Serio? Całkowity upadek przemysłu włókienniczego i nie tylko włókienniczego spowodował ponad 20% bezrobocie i spadek liczby mieszkańców miasta o 200 tys. Z drugiego miasta Polski spadliśmy na czwarte. Co gorsza, ta tendencja się utrzymuje. Włókiennictwo było ideą, której trzymano się przez kolejne 150 lat. I pod zaborami, i w II RP, i nawet komuniści. Czy obecnie jest jakiś pomysł, strategia dla Łodzi?Miasto nie jest atrakcyjnym miejscem do życia dla jego mieszkańców i każdy, kto choć trochę się wzbogaci, myśli o wyprowadzce do miejscowości wokół Łodzi. Jaki to jest uszczerbek choćby pod względem podatkowym. To chyba pierwszy przypadek "rozwoju" poprzez depopulację. Kto w końcu tu zostanie? Seniorzy i studenci. Ci ostatni jednak też nie widzą tu miejsca dla siebie i po studiach wyjeżdżają. Gdańsk, Poznań, Wrocław powiększają się ludnościowo.
1. To co było tym łódzkim przemysłem to w latach 80 było już głównie syfem, który oferował jedne z najniższych pensji i warunków pracy. Były nieliczne nowoczesne firmy. Uśredniąjc cieszę się, że moje miasto ma teraz inne wyzwania niż być Bangladeszem Europy. Szkoda tylko w tej sprawie braku programów osłonowych, które bez problemu wywalczył sobie w latach 90 Pomorze czy Śłąsk.
2. Niska dzietność w Łodzi to jest międzyinnymi pokłosie przemysłu włókienniczego, a nie jego braku. I ma Pan na to opracowania naukowe UŁ.
Co nie zmienia faktu, że to co Pan opisał to nawet nie jest połowa problemów Detroit, czy szerzej pasa rdzy. Nie mniej wiem, że ludzie takie rzeczy opowiadają, tylko też wiem, że teorie ludowe w Polsce są zwykle bajkami.
@@MarcinHencz O, ten Bagladesz Europy świetnie brzmi. Zwłaszcza w kontekście miasta - montowni AGD, która zresztą właśnie chyba też pada.
A z teorią o ludowych bajkach nie zgodzi się choćby moja mama, która w Wifamie przepracowała ponad 20 lat, do samego końca zakładu. A później kilka ładnych lat bezrobocia lub dorywczych prac.
Może ktoś w końcu wziąłby się za osiedle Olechów, a nie tylko centrum. Wjazd od strony Zakładowej z autostrady, ludzie idą do roboty do magazynów, nie ma chodnika, pobocza, ścieżki rowerowej. Ulice wewnętrzne dziurawe, jak szwajcarski ser. Tereny przy rurach, chaszcze i śmieci od lat.
Nie bardzo rozumiem... oczekujesz, że będę kręcił filmy o architekturze Olechowa zamiast głównej części Łodzi, czy że jako radny z Górnej, będę znał wszelkie problemy Olechowa i o nie walczył? Nie bagatelizuje sprawy, ale wydaje mi się, że jednak rozsądniejsze byłoby odezwanie się do radnego, którego się wybrało i który jest z tamtej okolicy.
Panie Marcinie a co z Golden Tower, wiezowcem przy centralu oraz Piotrkowska Point i dlaczego w Łodzi nadal nie ma zadnego wiezowca powyzej 100m? Przeciez takie wysokosciowce to zawsze jest pokaz dynamicznego rozwoju miasta. Pozdrawiam
Moim zdaniem nie pokazują. Raczej w większości przypadków prowadzą do jego dewastacji przestrzennej i gospodarczej, gdy w mieście nie ma na nie wystarczającego popytu. W Łodzi ani tego potencjału nie ma co pokazuje ciągnące się latami kolejne obietnice inwestorów, ani zgody urbanistów aby przekraczać 100 m - blokujemy planami przestrzenni. Architektura musi być dopasowana do otoczenia.
Najnowocześniejsze miasta świata oferujące najlepszy poziom życia są bardzo skromne w wysokiej zabudowie. Tylko proszę nie utożsamiać nowoczesnego miasta z Dubajem, bo to raczej skansen pomysłów sprzed 70 lat ;-)
@@MarcinHencz skansenem to będzie miasto Łódź jak nie będzie posiadać nowoczesnej architektury. Każde duże miasto w Polsce posiada wieżowce powyżej 100. Nawet w takim Rzeszowie potrafią postawić budynek powyżej 200m, co raczej nie jest czymś odstraszającym dla inwestorów jak i turystów. Wręcz przeciwnie przykuwa uwagę i sprawadza pieniadze do miasta .W naszym mieście jest miejsce na stare z rewitalizowane kamienice jak i powinno być miejsce na nowoczesne budynki które przykuwają oko, moim zdaniem ul. Piłsudskiego/Mickiewicza oraz nowe centrum Łodzi nadają się do tego idealnie
Połączenie tradycji z nowoczesnością to powinno być moim zdaniem miasto przyszłości
Łódź ma klimat i faktycznie jest to miasto po którym można się poszwendać i za każdym razem odkrywa się coś nowego. Ten Twój top jest subiektywny ale popieram, przy czym jest tu wiele pięknych miejsc i tylko brakuje jakiegoś skondensowania w jednym obszarze, no ale patrz punkt pierwszy: można się poszwendać ;-)
Teraz tylko skończyć tunel (uch...), rewitalizację i miasto niech lepiej wykorzysta potencjał IT młodych, bo nadal brakuje nam wielkich, międzynarowodych marek, które są w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy trójmieście - o stolicy nie ma co wspominać - Warszawa jeśli chodzi o postęp to jest kosmos...
Bardzo dobry film Marcin - pozdrawiam i czekamy na kolejne!
Warszawa ma dwa razy wyższy budżet na mieszkańca i jest samorządem de facto bogatszym o Berlina. Wszystko dzięki polskiej patologii - płacisz podatek, tam gdzie masz biuro firmy.
Nie ma co koloryzować, prawdziwa Łódź to Plac Zwycięstwa w samym centrum, przy al. Piłsudskiego.
Oczywiście ma Pan prawo nie znać Łodzi.
Faktycznie symbol Polski - dupa sprzedana obcemu kapitałowi
No właśnie nie rozumiem czemu Pan nie kupił i nie wystartował wtedy. Nie mniej nic straconego, jest jeszcze kilka fabryk do remontu, mogę w razie czego pokierować.
Manufaktura jest super ale niestety ma jeden grzech rewitalizacji "plastikowe" centrum handlowe dlatego wyżej stawiam Stary Browar. Nie trafiony pomysł z budową budynku handlowego w stylu nijakim.
Stary Browar jest dla mnie jedną z największych pomyłek. Mogło być dużo lepiej :-P
@@MarcinHencz I tu się pięknie różnimy 🙂 Ty nie lubisz Starego Browaru, a ja lubię Manufakturę ale nie akceptuję tej koszmarnej Galerii Handlowej. SB ma walory ekspozycji sztuki pionowej czego brak jest w M i nie chodzi mi o powierzchnie wystawiennicze ale o wkomponowanie dzieł sztuki w aranżację wnętrza jak choćby filary przy windach malowane przez Tarasiewicza itd.
@@yakeosicki8965 To wlasnie Stary Browar w Poznaniu jest strasznie plastikowy. Te cegielki na elewacji sa tak poprzycinane i w jednolitym kolorze, ze wyglada to jak kopiuj wklej jednej cegly. Manufaktura to prawdziwa rewitalizacja oryginalnych budynkow pofabrycznych a nie makieta jak Stary Browar w Poznaniu.
Szkoda ze wszystkie rewitalizacje są robione na odwal się. Plac wolnosci już sie sypie tak samo jak i park i stare miasto.
Podniecacie się z całym umł a nikt nic nie potrafi dopilnować.
Nadajecie się tylko do świecenia mordami na yt i wtedy kiedy trzeba na was głosować
Uuu ciężki dzień w pracy, trzeba było wejść i się wyładować z frustracji :-) Spoko, przyzwyczaiłem się, że dla części mężczyzn jest to jedyna forma interakcji, a od rozmowy o problemach, wolą napisać to co im się wydaje. Miłego dnia!
@@MarcinHencz Bezczelny jesteś
Ja?
Obraz miasta bardzo wybiórczy, pokazano najlepsze miejsca, czemu nie można się dziwić, tak się robi promocję, ale te miejscówki to rodzynki w zakalcu.
... oczywiście żyjemy w demokracji i ma Pan prawo zupełnie nie znać Łodzi, a inne miasta oceniać przez pryzmat malutkich okolic rynku :-)
Film jest ultrakrótki, jakbym chciał pokazać wszystkie fajne miejscówki, trwałby z 2 godziny zamiast 20 minut.
@@MarcinHencz Dziękuję za przypomnienie i uwzględnienie moich praw. Niedwuznaczne insynuacje - jak też ja widzę i oceniam inne miasta, a może nawet jak postrzegam rzeczywistość - być może mówią o Panu więcej niż chciałby Pan ujawniać.
Ja mówię, kilka stokrotek w kupie...
Pani Prezydent Zdanowska chwali się że ma największą starówkę w Polsce Daj Boże ale jak pobużyta trochę to już taka nie będzie w miejscu wyburzonych jak już to radził bym wybudować nowy budynek ale z odtworzonym historycznym Frontem .A w miejscach gdzie nic niema a chcecie zabudować radzę pobudować budynki na wzór kamienic z parteru niech będą koniecznie boniowania .
3/4 budynków w centrum Łodzi jest "blokami" tamtych czasów. Nie arcydzieła sztuki, a zwykłe budynki. Jeśli poziom amortyzacji takiego budynku sięga 95%, a zarazem wartość architektoniczna jest niska, nierozsądny jest nawet remont za kilkadziesiąt milionów sztuka, a co dopiero odbudowa. Naturalnym porządkiem losu w architekturze europejskiej od tysiąca lat jest rozbieranie tego typu budynków, aby zrobić miejsca na kolejne. Jeśli te kolejne okażą się wartościowe to zostaną, jak nie, to kolejne pokolejnia rozbiorą.
Obszar centrum jest w większości pokryty planami przestrzennymi co wymusza na inwestorach przynajmniej częściowe szanowanie kontekstu okolicy.
@@MarcinHencz Nie chodziło mi o całe odbudowy tylko oto aby w tych miejscach jak będzie budowany nowy obiekt to aby odtworzyć frontową elewacje wyburzonego budynku oczywiście jeżeli takowa elewacja była by warta ze zwględu architektonicznego detalu .I w centrum miasta na wolnych działkach powinny być budowane budynki z jakimś detalem chociaż by partery boniowane aby nawiązać do stylu łódzkich kamienic .Ta budowa na rogu Klininskiego i Nawrot tam powinno być chociaż jakieś boniowanie parteru i obok ta kamienica co się zawaliła to powinien być postawiony nowy budynek i w tym budynku odtworzyć front tej starej oczywiście jeżeli był tam jakiś sensowny detal tam powinna być spójna architektura z nawiązaniem do tradycji .Jakoby turyści w przyszłości mieli by się poruszać po łódzkiej starówce a jak między tymi zachowanymi kamienicami postawicie nowe budynki z tymi teraz modnymi balkonami to nijak to będzie wyglądało
Tylko raz, że historyzująca zabudowa kończy się w Polsce w 90% śmiesznie i co do zasady w danej epoce buduje się stylami danej epoki. Dwa jeśli nie doszło do rozbiórki zabytkowego budynku, to nikt nie ma sposobów, aby narzucić właścicielowi działki styl budynku. Co prawda w przestrzeni ścisłej ochrony jak pomnik historii (Piotrkowska, KM i Manu) konserwator może już się mieszać w projekt, ale ani Kilińskiego w takiej strefie nie jest, ani sama skala mieszania nie jest tożsama z narzucaniem stylu.
Nikczemne miasto gdzie ludzi leczy się Pawulonem, największa umieralność w skali kraju. Ludzie zdemoralizowani, służby zdrowia praktycznie nie ma, jak najdalej od tego miejsca.
LOL .... akcje pawulonem były analogicznie w większości dużych miast, także w Warszawie i jest na to gruba kartoteka policyjna. Jedyne co Łódź miała to dobrych dziennikarzy, którzy to opisali.
Umieralność w Łodzi zawsze była najwyższa w kraju, bo jest to spadek po mrocznych czasach przemysłu i faktu, że PRL w Łódź niezwykle mało inwestował względem innych miast.
Polecam poczytać opracowania demograficzne wydawane choćby przez Wydział Socjologii, a mniej wiary w co ludzie powiedzą.
To miasto to ruina
Jak ktoś go zupełnie nie zna, to tak pisze :-)
@@MarcinHenczTo prawda że miasto się rozwija, są piękne obiekty ale przyznać też trzeba że to nie jest ogólny łódzki standard.
Polecam pospacerować po Wrocławiu (nie mylić z okolicami rynku), czy po Gdańsku (nie mylić z Głównym Miastem). Łódź nie różni się od innych dużych polskich miast. Problmem tylko w tym, że nie ma drugiego tak dużego w Polsce zgrupowania kamienic. Łódźkie centrum to rozmiarem łącznie krakowskie i poznańskie.
@@MarcinHencz Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym
Pod niebo inni wynoszą,
A ja Łódź wolę! Jej brud i dym
Szczęściem mi są i rozkoszą!
Julian Tuwim
Mimo, że w pewnych sprawach się nie zgadzamy 🙂 To zabrakło mi w tym filmie nowej perły w koronie Łodzi , czyli ulicy Wółkieniczej . 'Żądam' materiałów na temat innych nowych i planowanych rewitalizacji🙂 Pozdrawiam z UK
Kuźwa film na 20 minut i też mam niesmak, że Łódź nie została ogarnięta nawet w kilku procentach.
Po 90 roku nie zaczęło plajtować, tylko zaczęto je NISZCZYĆ.
Dość ciekawa koncepcja gospodarcza. Nie, przemysł łódzki poza kilkoma wyjątkami został zniszczony w okresie PRLu i systematycznie czyniono to od wojny.
@@MarcinHencz Dość ciekawa koncepcja, rzekłbym ekscentryczna. Pamiętam moje miasto - Łódź, gdy Pana nie było jeszcze na świecie, a lata 90 przeżyłem całkowicie świadomie. Proszę więc nie opowiadać bajek. Żyje zbyt dużo ludzi, którzy widzieli na własne oczy, to wszystko co zrobiono z tym miastem.
@@tamik7168 Wszystko rozbija się o pieniądze. Miasto nie miało pieniędzy bo przemysł włókienniczy padał. Rządy za bardzo nie pomagały bo kraj był bankrutem i wszystkie miasta raczej na początku ledwo żyły. Teraz to trochę lepiej to wygląda ale żeby Łódź za 10 lat wyglądała przyzwoicie to potrzebne są środki o wiele większe niż dotychczas.
@@Julian-gp5fl To jest truizm. Kwestią sporną jest nie "dlaczego" lecz "kiedy". A zatem nie w okresie PRL-u, lecz po1989 r.
@@tamik7168 Widzę ze pan nie może, nie chce dopasować odpowiednich lat do zmieniających się warunków geopolitycznych. Ponadto idealizuje pan Łódź poprzedniej epoki sprzed 1990r. Czy ona była nowoczesnym, czystym miastem z pięknymi zadbanymi kamienicami? Jak pan nie pamięta lub nie chce pamiętać proszę obejrzeć sobie parę archiwalnych filmów o Łodzi, jest ich nawet sporo na YT. Pierwsze 20 lat po transformacji nie pomogły Łodzi ale też sporo nie zaszkodziły bo i tak chyliła się ku upadkowi. Otwarcie rynku polskiego na import tkanin z Azji, załamanie handlu z Rosją jak już pisałem doprowadziło do upadku monokulturowego przemysłu Łódzkiego. Brak pieniędzy na inwestycje a nawet na podtrzymanie istniejącej tkanki miasta można nazwać "niszczeniem" ale trzeba znać również i powody tego stanu rzeczy.
Jeszcze 100mld zł i 10 lat, Łódż Kurwa bedzie piękna, pokaż tą drugą twarz Łodzi, tą straszną też.
Jedyną straszną twarzą Łodzi jaka znam są Ci mieszkańcy, którzy jej nie znają i na nią marudzą od czapy :-)
najbrzydsze miasto w Polsce.miasto ruin,zaniedbane i brudne
Łódź miastem meneli i łowców skór najszybciej wymierające miasto w Polsce, więcej tam nie wrócę bo nmie ma do czego sorry taki klimat w miescie które już nie ma sznasd sięodrodzić po upadku lat 90 i żadne zaklinanie rzeczywistości i jej pudrowanie nic tu nie pomoże
Mało się postarałeś, znaleźć można jeszcze kilka innych legend :-)