Uwielbiam zdjęcia czarno białe. A od dobrych dwóch lat fotografuję głównie cz/b już z poziomu aparatu, bez zabawy w programie do obróbki zdjęć. A do fotografii tradycyjnej w której się zakochałem po uszy, używam tylko i wyłącznie filmów cz/b. Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
Lumix GX80 oraz GX9 ma bardzo fajny profil Leica Monochrome. I rzeczywiście zdjęcia czarnobiałe robione w tym profilu wychodzą ekstra, zupełnie inne niż standardowy profil B&W. Dodatkowo jak to w bezlusterkowcu też można od razu widzieć w czerni i bieli. Bardzo fajna opcja. P.S. Bardzo fajny film, zresztą jak wszystkie na tym kanale.
Swego czasu w formie edukacji, myślenia nad zdjęciem, zrobiłem sobie taki challenge, że fotografowałem telefonem Huawei P9 w trybie monochromatycznym. Świetny sprawdzian i zgadzam się z Panem, zdjęcia w monochromie mają nieziemski klimat.
Dziękuję za ten odcinek 😊 Pentax wypuścił lustrzankę która robi tylko czarno białe zdjęcia. Brak filtra jakiegoś czy jakoś tak ale nawet raw jest czarno biały.
Przykro patrzeć na to, co się z Pentaxem w ostatnich latach dzieje. Ricoh siłą utrzymuje markę przy życiu. Ciekaw jestem ile sztuk się na świecie sprzeda tego monochroma.
Wszystko to prawda, przełączamy głowę na CZ-b, dawniej patrząc przez wizjer aparatu musiałem się zastanowić jak to będzie wyglądało na filmie Fotopan, trzeba było wiedzieć, czy materiał jest panchromatyczny, ortochromatyczny, czy ortopanchromatyczny. Teraz mogę to sobie zasymulować, a nawet zmienić po wykonaniu zdjęcia. Uważam, że dziś bez sensu jest nakręcanie kolorowych filtrów na obiektyw i ograniczenie światła w ten sposób. W dość paskudnej książce Leni Riefenstahl, przeczytałem, jak i w latach 30-stych radzono sobie sobie z materiałami Perrutz, które były wściekle ortochromatyczne, spróbowałem tego typu filtrowania na cyfrówce, ale efekty były słabe. Fotografia czarno - biała, to dziś całkowicie niezrozumiała rzecz dla młodyc, to dla nich nieudane zdjęcie / zepsuty aparat etc. 🙂
Ja robie zdjecie kolorowe a potem edytuje w gimpie. Nie ma mozliwosci zalozyc np. czerwony filtr i zrobic zdjecie cz/b z takim efektem. Tak robilem aparatem analogowym. Uzywalem czerwonego filtru i filtru polaryzujacego. Wszystkie te efekty dodaje uzywajac gimpa. Efekt jest calkiem dobry.
Ja nastawiając się na robienie w czerni bieli nie przełączam się sprzętowo w tryb czerni i bieli ale narzucam sobie patrzenie kontrastem, kształtem czy fakturą czyli tym co najistotniejsze w czarno-białej fotografii i łowię wtedy ciekawe przykłady takich elementów. Nie ogranicza mnie to wtedy jeśli "wpadnę" akurat na coś co zachwyci mnie kolorystyką ale z drugiej strony jest w oczywisty sposób trudniejsze i niekiedy powoduje, że coś się przegapi bo w głowie nie zdążę się "przełączyć". Lubię tę fotografię za minimalizm i pewną elegancję, której brakuje fotografii barwnej. Najlepiej jeszcze z analogowym ziarnem :) Tym bardziej cieszy, że film o tego rodzaju fotografii pojawił sie na Pana kanale :)
@@tomaszzaniewski4401 Prawdę mówiąc PRZELANCZAM jest bliżej prawidłowej wymowy niż PRZEŁĄCZAM. Niestety większość Polaków błędnie myśli, że w naszym języku "tak się mówi jak się pisze". Winę ponosi moim zdaniem szkoła, która kładzie nacisk tylko na pisownię a nie wymowę. Podsumowując: uważam za niekulturalne zwracanie komuś uwagi na błędy językowe ( choć zwracający uwagę sam je popełnia) - ostatnio w RMF był wywiad z jakimś polonistą, który podsumował "Dbajmy o język, z którego sami korzystamy. Nie poprawiajmy innych."
Panie Pawle, na tę pogadankę czekałem. Może przez sentyment do lat młodości? Wtedy, w głębokim, siermiężnym PRL-u z czasów Gomułki, życie było właśnie takie szare, jak owa szara fotografia amatorska. Bo inna nie była dostępna dla szarych ludzi. To wtedy, jako kilkunastoletni chłopak z „Druhem” w ręce uczyłem się widzenia obrazów czarno-białych. I to wtedy i potem, ćwicząc ten rodzaj fotografii przez dwadzieścia kilka lat (na kolor długo nie było mnie stać) powstawał mój sposób opisywania świata obiektywem. Kolor, który po tamtym czasie nadszedł, przyszedł już niejako na gotowe. Ale po kolejnych latach fotografowania w kolorze przekonałem się, że kolor ma potencjał rozleniwiania, a fundamentem fotografii jest nadal tonalność, światło i cień (to uwaga dla młodych) - choć od lat fotografuję oczywiście już głównie w kolorze. W młodości miałem to szczęście, że trafiłem na wydawnictwa przedwojenne i powojenne zawierające fotografie polskich krajobrazów, oczywiście czarno-białych, choć bywało, że była to sepia. I moją uwagę skupiłem na mistrzu obrazu, jakim był Jan Bułhak. To wielka postać w kulturze polskiej i jeśli kto kocha fotografię, powinien zapoznać się z sylwetką mistrza Jana i jego dziełami. Obrazy mistrza Jana, właśnie poprzez mistrzowskie kompozycje światła i cienia, wprowadzały ową niesamowitą atmosferę zadumy nad przemijaniem. Kto je raz zobaczył, ten będzie wiedział o czym mówię. Dziękuję za dzisiejszą porcje wspomnień i pozdrawiam!
Fajny temat, ale mogłeś wspomnieć, że bezlusterkowce mogą w wizjerze i na ekranie pokazywać czarnobiały obraz. Z symulacją każdego innego filtra również. Pozdrawiam.
Zapomniałem o tym a jest to fajna funkcja wyświetlaczy wewnętrznych. Największą zaletą bezlusterkowców jest właśnie ten wewnętrzny wyświetlacz na którym można przeglądać zrobione zdjęcia np. w sali koncertowej nikomu nie przeszkadzając :)
Witam czy do cyfry robiąc zdjęcia czarno białe mogę założyć stare filtry kolorowe na obiektyw.Drugie pytanie czy funkcja HDR ma zastosowanie w fotografii czarno białej pozdrawiam...
Rób zdjęcia cyfrakiem w rawach, ale 1. z myślą o czarnobiałym, 2. Pamiętając że "kolorowość" materiału zarejstrowanego przez matrycę to tak naprawdę jednocześnie użyte wszystkie filtry kolorowe. Łącząc 1 i 2 możesz zaplanować zdjęcie czarnobiałe z pomarańczowym filtrem. Więcej - możesz zaplanować zdjęcie czarnobiałe z filtrem niebieskim na niebo (bo chcesz żeby było bielsze) i np czerwonym na motyw główny (dla uwypuklenia czegoś). Wyjdą "negatywy z kolorową maską", których na czarnobiałym filmie nie uzyszkasz, a z których wyszłedłby średni kolorowy pstryk ale świetne zdejęcie czarnobiałe. Lustrzanką wbrew pozorom łatwiej pracować z takim zamiarem.
FUJI - ustawiasz czarno białe i po zgraniu do LR masz czarnobiałe w RAWie. Jak chcesz zrobić kolor to musisz go włączyć JEŚLI CHCESZ. Nie tracisz nic z możliwości operacji na filtrach RGB w B&W dzięki RAWowi. Do tego widzisz w wizjerze również czarno-białe. Ale najlepiej i tak FOTOPAN 50@100 i jakiś PRAWDZIWY APARAT FOTOGRAFICZNY!
Panie Pawle, czy byłaby możliwość dodania trochę więcej Pana doświadczeń z realnej pracy? Były już filmy o koncertach, o spotkaniach religijnych. A może byłby coś jeszcze? Śluby, zdjęcia rodzinne czy cokolwiek innego? Ale opowiedziane z perspektywy fotografa, doświadczenia, na co zwracać uwagę, jakieś dziwne lub śmieszne przypadki.... To by było fajne.
@FotografiajestFajna, poruszył pan temat filtrów, może więc na foto analogowa nakręci pan, i objaśni dokładnie, jak to się ma do foto analogowej, razem z pokazaniem rezultatów. Pozdrawiam serdecznie i piękna Agfa isolette ii, zapewne z Apotarem , chociaż różnie bywało z tymi Agfa.
Akurat Agfa traf=iła mi się w najtańszej wersji czyli z Agnarem i migawką do 1/200s - ale zdjęcia robi super. Co do filtrów to muszę taki na Analogi film nagrać, na razie polecam ten: ruclips.net/video/WT9YlGMMABQ/видео.html
@@ukaszkaminski6335 tak wiem, czasami stosuje je przy obróbce zdjeć, wcześniej stosowałem, przy robieniu zdjęć, czarnobialych Canonem cyfrowym, tam jest również wybór, ale to nie ma się nijak, do zdjęć które robiłem analogiem, z filtrem zóltym, poprostu coś nie tak robiłem, na analogu, że wychodziło to jakieś nijakie.
@@kamix-w3g Do filtrów musi też pasować odpowiednie światło. Filtr żółty "lubi" słoneczną pogodę (i zimą i latem) jesienią i wiosną trzeba eksperymentować. Albo inaczej, to filtry myszą być dostosowane do konkretnego światła.
Kolor zabija formę i to sedno sprawy -zawsze numerem 1 będzie dla mnie fotografia c/b.Super film warto dalej pociągnąć ten temat z uwzględnieniem tylko aparatu cyfrowego obsługi pod czarno biały obraz ,filtry ustawienia.Pozdrawiam
Zdjęcia czarno białe robione cyfrą wzbudzają we mnie zawsze niedosyt. W mojej kolekcji mam zaledwie kilka. Dlatego nigdy, a fotografuję od 10 roku życia, nie zrezygnowałem ze zdjęć analogowych, robionych wyłącznie na filmach cz/b. To fotki jedyne w swoim rodzaju, mimo niekiedy technicznych niedoróbek. Pozdrawiam Panie Pawle.
Panie Pawle, nawiązując do mojego wcześniejszego komentarza i mając nadzieję, że przeczyta Pan niniejszy, mam prośbę o rozważenie zamieszczenia kiedyś przez Pana na swoim kanale wspomnienia o Janie Bułhaku. Jego prace byłyby doskonałym materiałem dydaktycznym dla fotoamatorów o tym, jak patrzeć na świat obiektywem aparatu. Niestety, obawiam się, że dzisiejszy świat fotografii zdominowany kolorem i zapatrzony w potęgę piksela, zapominając jednocześnie o starych mistrzach i ich dokonaniach, gubi coś niezwykle ważnego. Fotografowie z pokolenia Jana Bułhaka wprawdzie mieli do dyspozycji sprzęt, który dziś może budzić zainteresowanie chyba głównie tylko koneserów, a dzisiejsze, nawet najtańsze aparaty cyfrowe zdecydowanie górują nad tamtymi, ale to oko tamtych dawnych mistrzów było decydującym czynnikiem, który sprawił, że ich czarno-białe prace nadal po dziesiątkach lat dowodzą, że to nie aparat robi zdjęcia a człowiek. Pozdrawiam!
Powoli rośnie playlista "Ludzie fotografii", niedawno był Henryk Mikolasch, bardzo ciekawa postać, polecam: ruclips.net/p/PLD_kL7NyaAj8Row3XwXaEvflqxf5W3fgv
Stosownie do tytułu - same cyfraki w galerii... 😛 Ja zasadniczo jednak działam w RAW + JPG, bo jedno B&W drugiemu B&W nie równe, a jednak wolałbym mieć możliwość zadecydowania, czy to to B&W ma bardziej wpdać w HP5, czy w Neopana... W związku z powyższym cyfrowe "monochromy", to tylko mało konfigurowalny gadżet.
Żeby robić zdjęcia czarno białe z prawdziwego zdarzenia to są tylko dwie opcje. Albo kupić aparat monochrome bez filtru Bayera albo zlecić taką konwersję, bo siatka Bayera jest do niczego nie potrzebna a tylko przeszkadza. Zawsze można później takim czymś robić zdjęcia w kolorze jeśli tylko ma się 3 filtry na obiektyw, czerwony, zielony i niebieski z trzech zdjęć składając w jedno. Oczywiście w scenach statycznych i na statywie. Nie wiem czy robienie zdjęć tylko JPG z ustawionym efektem monochromatycznym ma jakikolwiek sens. Chyba nie w lustrzankach czy bezlusterkowcach Canon, bo mając Canon DPP4 zawsze można to samo odtworzyć z samego RAW. Kolejna sprawa to to że do zdjęć czarno białych to są nawet odpowiednie LUT3D cube albo obrazy HaldClut do tworzenia obrazów czarno białych i z tym nie mają startu żadne ustawienia w aparacie.
Przekaz filmu był inny: aby robić ciekawe zdjęcia czarno-białe przełącz myślenie i patrzenie na monochromatyczne a aparat to naprawdę sprawa drugorzędna. A co do siatki Bayera to lepiej wymontować filtr podczerwieni i nadfioletu z przed matrycy, wtedy to dopiero czarno białe zdjęcia wychodzą :)
@@FotografiajestFajna Takie widzenie jest trudne bo człowiek nie widzi monochromatycznie.😀Zwłaszcza jak się patrzy przez wizjer optyczny DSLR a nie elektroniczny czy wyświetlacz live view w odcieniach szarości. Co do Full Spectrum, bo o tym mówimy jeśli chodzi o drugą cześć komentarza, mam i taki aparat ale czarno białe zdjęcia to lepiej wychodzą raczej w czystej podczerwieni czyli z filtrem IR niż Full Spectrum, bo jakby na to wszystko nie patrzeć jest to bardzo trudna fotografia.
Niestety słabo przygotowany odcinek. Nie zobaczyłem żadnych zdjęć B&W z aparatu cyfrowego a o to chyba chodziło w tym odcinku. Można było wybrać kilka zdjęć i spróbować chociaż podobny kadr zarobić swoim cyfrakiem. Próbować zrobić jak najbardziej podobne zdjecie do wybranego zrobionego analogiem. To dałoby ogromny podgląd i różnice. Ale uwielbiam przyjazny klimat twoich filmów wiec i tak 👍
Witam P.Pawła Mamm ważne pytanie ,wiem że nie jest to na temat odcinka ! Co Pan myśli o aparacie: Olympus OMD E M10 - 450zł. Sony A 5000 - 500zł. Z góry dziękuję Pozdrawiam
Cześć.
Z cyfrowych aparatów jest jeszcze PENTAX K-3 Mark III Monochrome
Uwielbiam zdjęcia czarno białe. A od dobrych dwóch lat fotografuję głównie cz/b już z poziomu aparatu, bez zabawy w programie do obróbki zdjęć. A do fotografii tradycyjnej w której się zakochałem po uszy, używam tylko i wyłącznie filmów cz/b. Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
Można gdzieś podejrzeć Twoje prace? Jakieś konto ig masz?
Czwartek rano na urlopie w domciu i "Fotografia jest Fajna" jeszcze przed kawą.... Chwilo! trwaj wiecznie!!!!😁🤣
Przełączam swojego C na b&w, wychodzę na spacer i patrzę/robię zdjęcia o tak właśnie ... przynajmniej dzisiaj 😉. Pozdrawiam.
Niech zasięgi rosną! 😁
😀😀😀
Lumix GX80 oraz GX9 ma bardzo fajny profil Leica Monochrome. I rzeczywiście zdjęcia czarnobiałe robione w tym profilu wychodzą ekstra, zupełnie inne niż standardowy profil B&W. Dodatkowo jak to w bezlusterkowcu też można od razu widzieć w czerni i bieli. Bardzo fajna opcja.
P.S. Bardzo fajny film, zresztą jak wszystkie na tym kanale.
Swego czasu w formie edukacji, myślenia nad zdjęciem, zrobiłem sobie taki challenge, że fotografowałem telefonem Huawei P9 w trybie monochromatycznym. Świetny sprawdzian i zgadzam się z Panem, zdjęcia w monochromie mają nieziemski klimat.
😀😀😀
Jest jeszcze Pentax K3 m3 monochrome. Co do analoga: Agfa Isolette? No nareszcie :) Kiedy publikacja?
Myślę, że w ciągu miesiąca 😀
Dziękuję za ten odcinek 😊
Pentax wypuścił lustrzankę która robi tylko czarno białe zdjęcia. Brak filtra jakiegoś czy jakoś tak ale nawet raw jest czarno biały.
Przykro patrzeć na to, co się z Pentaxem w ostatnich latach dzieje. Ricoh siłą utrzymuje markę przy życiu. Ciekaw jestem ile sztuk się na świecie sprzeda tego monochroma.
W czarno-biało też jest kolorowo. Fajne zdjęcia.
Wszystko to prawda, przełączamy głowę na CZ-b, dawniej patrząc przez wizjer aparatu musiałem się zastanowić jak to będzie wyglądało na filmie Fotopan, trzeba było wiedzieć, czy materiał jest panchromatyczny, ortochromatyczny, czy ortopanchromatyczny. Teraz mogę to sobie zasymulować, a nawet zmienić po wykonaniu zdjęcia. Uważam, że dziś bez sensu jest nakręcanie kolorowych filtrów na obiektyw i ograniczenie światła w ten sposób. W dość paskudnej książce Leni Riefenstahl, przeczytałem, jak i w latach 30-stych radzono sobie sobie z materiałami Perrutz, które były wściekle ortochromatyczne, spróbowałem tego typu filtrowania na cyfrówce, ale efekty były słabe.
Fotografia czarno - biała, to dziś całkowicie niezrozumiała rzecz dla młodyc, to dla nich nieudane zdjęcie / zepsuty aparat etc. 🙂
Sztos odcinek! Piękne zdjęcia. Fotografia czarnobiała ma swoją magię kształtów i światłocieni. Pozdrawiam
Ja robie zdjecie kolorowe a potem edytuje w gimpie. Nie ma mozliwosci zalozyc np. czerwony filtr i zrobic zdjecie cz/b z takim efektem. Tak robilem aparatem analogowym. Uzywalem czerwonego filtru i filtru polaryzujacego. Wszystkie te efekty dodaje uzywajac gimpa. Efekt jest calkiem dobry.
Serwus Mistrzu.
Ja nastawiając się na robienie w czerni bieli nie przełączam się sprzętowo w tryb czerni i bieli ale narzucam sobie patrzenie kontrastem, kształtem czy fakturą czyli tym co najistotniejsze w czarno-białej fotografii i łowię wtedy ciekawe przykłady takich elementów. Nie ogranicza mnie to wtedy jeśli "wpadnę" akurat na coś co zachwyci mnie kolorystyką ale z drugiej strony jest w oczywisty sposób trudniejsze i niekiedy powoduje, że coś się przegapi bo w głowie nie zdążę się "przełączyć". Lubię tę fotografię za minimalizm i pewną elegancję, której brakuje fotografii barwnej. Najlepiej jeszcze z analogowym ziarnem :) Tym bardziej cieszy, że film o tego rodzaju fotografii pojawił sie na Pana kanale :)
Przełączam... PRZEŁĄCZAM 😉
Prawidłowa wymowa to PRZEŁONCZAM
@@marcinflees4543 PRZEŁANCZAM :D
@@tomaszzaniewski4401
Prawdę mówiąc PRZELANCZAM jest bliżej prawidłowej wymowy niż PRZEŁĄCZAM.
Niestety większość Polaków błędnie myśli, że w naszym języku "tak się mówi jak się pisze".
Winę ponosi moim zdaniem szkoła, która kładzie nacisk tylko na pisownię a nie wymowę.
Podsumowując: uważam za niekulturalne zwracanie komuś uwagi na błędy językowe ( choć zwracający uwagę sam je popełnia) - ostatnio w RMF był wywiad z jakimś polonistą, który podsumował "Dbajmy o język, z którego sami korzystamy. Nie poprawiajmy innych."
Panie Pawle, na tę pogadankę czekałem. Może przez sentyment do lat młodości? Wtedy, w głębokim, siermiężnym PRL-u z czasów Gomułki, życie było właśnie takie szare, jak owa szara fotografia amatorska. Bo inna nie była dostępna dla szarych ludzi.
To wtedy, jako kilkunastoletni chłopak z „Druhem” w ręce uczyłem się widzenia obrazów czarno-białych. I to wtedy i potem, ćwicząc ten rodzaj fotografii przez dwadzieścia kilka lat (na kolor długo nie było mnie stać) powstawał mój sposób opisywania świata obiektywem. Kolor, który po tamtym czasie nadszedł, przyszedł już niejako na gotowe. Ale po kolejnych latach fotografowania w kolorze przekonałem się, że kolor ma potencjał rozleniwiania, a fundamentem fotografii jest nadal tonalność, światło i cień (to uwaga dla młodych) - choć od lat fotografuję oczywiście już głównie w kolorze.
W młodości miałem to szczęście, że trafiłem na wydawnictwa przedwojenne i powojenne zawierające fotografie polskich krajobrazów, oczywiście czarno-białych, choć bywało, że była to sepia. I moją uwagę skupiłem na mistrzu obrazu, jakim był Jan Bułhak. To wielka postać w kulturze polskiej i jeśli kto kocha fotografię, powinien zapoznać się z sylwetką mistrza Jana i jego dziełami. Obrazy mistrza Jana, właśnie poprzez mistrzowskie kompozycje światła i cienia, wprowadzały ową niesamowitą atmosferę zadumy nad przemijaniem. Kto je raz zobaczył, ten będzie wiedział o czym mówię.
Dziękuję za dzisiejszą porcje wspomnień i pozdrawiam!
Koment taktyczny dla zasięgów.Pozdrawiam.
w aparatach Olympus jest w trybach "artystycznych" opcja "film ziarnisty" - polecam każdemu lubiącemu B&W wypróbować - robi klimat
Fujifilm seria xt i x maja możliwość symulacji swoich filmów analogowych w tym czarno białych z filtrami. A może film o fotografii w podczerwieni?
Pozdrawiam.
Pentax 3 M lll też jest monochromatyczny
Fajny temat, ale mogłeś wspomnieć, że bezlusterkowce mogą w wizjerze i na ekranie pokazywać czarnobiały obraz. Z symulacją każdego innego filtra również. Pozdrawiam.
Zapomniałem o tym a jest to fajna funkcja wyświetlaczy wewnętrznych. Największą zaletą bezlusterkowców jest właśnie ten wewnętrzny wyświetlacz na którym można przeglądać zrobione zdjęcia np. w sali koncertowej nikomu nie przeszkadzając :)
Pułtusk fotograficzną stolicą Polski!😉
Witam czy do cyfry robiąc zdjęcia czarno białe mogę założyć stare filtry kolorowe na obiektyw.Drugie pytanie czy funkcja HDR ma zastosowanie w fotografii czarno białej pozdrawiam...
Rób zdjęcia cyfrakiem w rawach, ale 1. z myślą o czarnobiałym, 2. Pamiętając że "kolorowość" materiału zarejstrowanego przez matrycę to tak naprawdę jednocześnie użyte wszystkie filtry kolorowe. Łącząc 1 i 2 możesz zaplanować zdjęcie czarnobiałe z pomarańczowym filtrem. Więcej - możesz zaplanować zdjęcie czarnobiałe z filtrem niebieskim na niebo (bo chcesz żeby było bielsze) i np czerwonym na motyw główny (dla uwypuklenia czegoś). Wyjdą "negatywy z kolorową maską", których na czarnobiałym filmie nie uzyszkasz, a z których wyszłedłby średni kolorowy pstryk ale świetne zdejęcie czarnobiałe. Lustrzanką wbrew pozorom łatwiej pracować z takim zamiarem.
FUJI - ustawiasz czarno białe i po zgraniu do LR masz czarnobiałe w RAWie. Jak chcesz zrobić kolor to musisz go włączyć JEŚLI CHCESZ. Nie tracisz nic z możliwości operacji na filtrach RGB w B&W dzięki RAWowi. Do tego widzisz w wizjerze również czarno-białe. Ale najlepiej i tak FOTOPAN 50@100 i jakiś PRAWDZIWY APARAT FOTOGRAFICZNY!
Panie Pawle, czy byłaby możliwość dodania trochę więcej Pana doświadczeń z realnej pracy? Były już filmy o koncertach, o spotkaniach religijnych. A może byłby coś jeszcze? Śluby, zdjęcia rodzinne czy cokolwiek innego? Ale opowiedziane z perspektywy fotografa, doświadczenia, na co zwracać uwagę, jakieś dziwne lub śmieszne przypadki.... To by było fajne.
@FotografiajestFajna, poruszył pan temat filtrów, może więc na foto analogowa nakręci pan, i objaśni dokładnie, jak to się ma do foto analogowej, razem z pokazaniem rezultatów. Pozdrawiam serdecznie i piękna Agfa isolette ii, zapewne z Apotarem , chociaż różnie bywało z tymi Agfa.
Akurat Agfa traf=iła mi się w najtańszej wersji czyli z Agnarem i migawką do 1/200s - ale zdjęcia robi super. Co do filtrów to muszę taki na Analogi film nagrać, na razie polecam ten: ruclips.net/video/WT9YlGMMABQ/видео.html
@@FotografiajestFajna , super będę czekał, z niecierpliwością.
Pozdrawiam.
@@kamix-w3g Efekt filtrów kolorowych na cz/b zdjęciach można potestować w Photoshopie. Przy zmianie na cz/b jest lista filrtów.
@@ukaszkaminski6335 tak wiem, czasami stosuje je przy obróbce zdjeć, wcześniej stosowałem, przy robieniu zdjęć, czarnobialych Canonem cyfrowym, tam jest również wybór, ale to nie ma się nijak, do zdjęć które robiłem analogiem, z filtrem zóltym, poprostu coś nie tak robiłem, na analogu, że wychodziło to jakieś nijakie.
@@kamix-w3g Do filtrów musi też pasować odpowiednie światło. Filtr żółty "lubi" słoneczną pogodę (i zimą i latem) jesienią i wiosną trzeba eksperymentować. Albo inaczej, to filtry myszą być dostosowane do konkretnego światła.
Kolor zabija formę i to sedno sprawy -zawsze numerem 1 będzie dla mnie fotografia c/b.Super film warto dalej pociągnąć ten temat z uwzględnieniem tylko aparatu cyfrowego obsługi pod czarno biały obraz ,filtry ustawienia.Pozdrawiam
Zdjęcia czarno białe robione cyfrą wzbudzają we mnie zawsze niedosyt. W mojej kolekcji mam zaledwie kilka. Dlatego nigdy, a fotografuję od 10 roku życia, nie zrezygnowałem ze zdjęć analogowych, robionych wyłącznie na filmach cz/b. To fotki jedyne w swoim rodzaju, mimo niekiedy technicznych niedoróbek. Pozdrawiam Panie Pawle.
Wywoływanie koloru, zarówno negatywów jak i robienie odbitek w ciemni, jest łatwiejsze niż przypuszczasz.
Panie Pawle, nawiązując do mojego wcześniejszego komentarza i mając nadzieję, że przeczyta Pan niniejszy, mam prośbę o rozważenie zamieszczenia kiedyś przez Pana na swoim kanale wspomnienia o Janie Bułhaku. Jego prace byłyby doskonałym materiałem dydaktycznym dla fotoamatorów o tym, jak patrzeć na świat obiektywem aparatu. Niestety, obawiam się, że dzisiejszy świat fotografii zdominowany kolorem i zapatrzony w potęgę piksela, zapominając jednocześnie o starych mistrzach i ich dokonaniach, gubi coś niezwykle ważnego. Fotografowie z pokolenia Jana Bułhaka wprawdzie mieli do dyspozycji sprzęt, który dziś może budzić zainteresowanie chyba głównie tylko koneserów, a dzisiejsze, nawet najtańsze aparaty cyfrowe zdecydowanie górują nad tamtymi, ale to oko tamtych dawnych mistrzów było decydującym czynnikiem, który sprawił, że ich czarno-białe prace nadal po dziesiątkach lat dowodzą, że to nie aparat robi zdjęcia a człowiek.
Pozdrawiam!
Powoli rośnie playlista "Ludzie fotografii", niedawno był Henryk Mikolasch, bardzo ciekawa postać, polecam: ruclips.net/p/PLD_kL7NyaAj8Row3XwXaEvflqxf5W3fgv
Stosownie do tytułu - same cyfraki w galerii... 😛
Ja zasadniczo jednak działam w RAW + JPG, bo jedno B&W drugiemu B&W nie równe, a jednak wolałbym mieć możliwość zadecydowania, czy to to B&W ma bardziej wpdać w HP5, czy w Neopana...
W związku z powyższym cyfrowe "monochromy", to tylko mało konfigurowalny gadżet.
👍🏻📷
Ten podkład muzyczny zepsuł mi cała przyjemność oglądania galerii. Jest mega wkurzający. Jakie to szczęście, że jest funkcja wyłączenia dźwięku.
Nie myślał Pan żeby nagrać kilka filmów z obróbki zdjęć w lightroomie?
Myślałem i pewnie kiedyś nagram 😀
Practica Nova B
Podobna - Praktica Super TL 😀
Żeby robić zdjęcia czarno białe z prawdziwego zdarzenia to są tylko dwie opcje. Albo kupić aparat monochrome bez filtru Bayera albo zlecić taką konwersję, bo siatka Bayera jest do niczego nie potrzebna a tylko przeszkadza. Zawsze można później takim czymś robić zdjęcia w kolorze jeśli tylko ma się 3 filtry na obiektyw, czerwony, zielony i niebieski z trzech zdjęć składając w jedno. Oczywiście w scenach statycznych i na statywie. Nie wiem czy robienie zdjęć tylko JPG z ustawionym efektem monochromatycznym ma jakikolwiek sens. Chyba nie w lustrzankach czy bezlusterkowcach Canon, bo mając Canon DPP4 zawsze można to samo odtworzyć z samego RAW. Kolejna sprawa to to że do zdjęć czarno białych to są nawet odpowiednie LUT3D cube albo obrazy HaldClut do tworzenia obrazów czarno białych i z tym nie mają startu żadne ustawienia w aparacie.
Przekaz filmu był inny: aby robić ciekawe zdjęcia czarno-białe przełącz myślenie i patrzenie na monochromatyczne a aparat to naprawdę sprawa drugorzędna. A co do siatki Bayera to lepiej wymontować filtr podczerwieni i nadfioletu z przed matrycy, wtedy to dopiero czarno białe zdjęcia wychodzą :)
@@FotografiajestFajna Takie widzenie jest trudne bo człowiek nie widzi monochromatycznie.😀Zwłaszcza jak się patrzy przez wizjer optyczny DSLR a nie elektroniczny czy wyświetlacz live view w odcieniach szarości. Co do Full Spectrum, bo o tym mówimy jeśli chodzi o drugą cześć komentarza, mam i taki aparat ale czarno białe zdjęcia to lepiej wychodzą raczej w czystej podczerwieni czyli z filtrem IR niż Full Spectrum, bo jakby na to wszystko nie patrzeć jest to bardzo trudna fotografia.
Panie Pawle. Pana filmy są ożywcze jak tlen .......np. na Marsie.
😀😀😀
Nie ma to jak matowa odbitka na barycie
😀😀😀
Łeee znowu w domu😮. A nie można jak tydzień temu aparat w dłoń i do lasu🤔
Niestety słabo przygotowany odcinek. Nie zobaczyłem żadnych zdjęć B&W z aparatu cyfrowego a o to chyba chodziło w tym odcinku. Można było wybrać kilka zdjęć i spróbować chociaż podobny kadr zarobić swoim cyfrakiem. Próbować zrobić jak najbardziej podobne zdjecie do wybranego zrobionego analogiem. To dałoby ogromny podgląd i różnice. Ale uwielbiam przyjazny klimat twoich filmów wiec i tak 👍
Przejrzałem galerię i rzeczywiście ani jednego zdjęcia z cyfry, jak więc powiązać te zdjęcia z tematem odcinka?
Witam P.Pawła
Mamm ważne pytanie ,wiem że nie jest to na temat odcinka !
Co Pan myśli o aparacie:
Olympus OMD E M10 - 450zł.
Sony A 5000 - 500zł.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Osobiście wybrał bym Olympusa :)
@@FotografiajestFajna
Bardzo dziękuję za odpowiedź, a czy cena nie jest za podejrzanie niska ? czy to jest normalna cena tego modelu ?