Múlt évbe vettem egy használt autót, amit végig szakszervizbe tartottak karban. Nem papír alapon van a szerviz könyv, hanem digitálisan a saját rendszerükben. Amit le is ellenőriztünk, megvan végig. Hát, úgy van ahogy a videóban mondtad. Fékolajat én cseréltem le először egy 12 éves autóban! A váltó olaj is a gyári volt benne, ami minden volt csak nem olaj. Magyarországon szervizelés szempontból gyalázatosan rossz állapotok vannak! Vagy a tulaj nem foglalkozik vele, vagy ha el is viszi rendesen az autót akkor meg csak "papíron" van kicserélve. Jóvanazúgy alapon.
@@autovizsgalat megerősítem @fandlattila1882 észrevételét jelen esetben egy nagyrobogó tekintetében (az autóm még új, az első szervíz előtt van) melynek miután lejárt a garija, a hátső hajtásban csak a felét találtam az előírtnak amit pótolniuk kellett volna! De előző gépemnél is csak rátöltöttek a motorolajra ezért már magam csinálom. Nekem is Lidles fékolaj mérőm van, ami most így 3 évesen is a legjobb állapotot jelezte. Az olaj is szép tiszta volt. Jövőre azért lecserélem🙂
Ha az megnyugtat, hogy a szomszéd tehene is megdöglik, Ny-Európában sincs másként! Pont úgy csak beírják a szakszervizek, hogy cseréltek valamit, aztán vagy nem cserélik, vagy ha igen, akkor nem a megfelelőre, de azt számlázzák ki. Saját sokéves tapasztalat!
Tök jó, hogy elővetted ezt a témát! Annyira időszerű, hogy majdnem azt hittem, hogy a műszaki vizsgán mérendő fékolaj forráspont is a mondanivalód része lesz. Végül is nem lett, de akkor hagy mondjam el, hogy 2023.05.20 tól minden MV helynek rendelkeznie KELL fékfolyadék FORRÁSPONT mérővel.Bár a rendelet elég régóta tartalmazza a fékolaj forráspontjára adható minősítések milyenségét, a valós méréseket igazából 2023.05.20 tól kezdtük el csinálni a vizsgán. Ezek a következők. A fékfolyadék tartályból vett minta forráspontja, ha 200C feletti, akkor a minősítés ebből a szempontból simán MEGFELEL. Ha 180 és 200 fok közötti, akkor az már hiba, igazából akkor már az autó (ebből a szempontból) alkalmatlant kaphat csak, bár a kevésbé ismert 2hónapos kikötéssel mehet a közúton, de csak a szervizig és csak 1 személlyel. Inkább mondjuk, hogy alkalmatlan, mert utána úgyis újból vizsga lenne... 180C alatt értelemszerűen ALKALMATLAN veszélyes hiba... A fékfolyadék forráspontját egy forráspont mérővel lehet megmérni, konkrétan forralja a fékolajat a fejben a mérés végén kiírja a forráspontot Celsiusban.. Egy új, frissen kibontott Textar fékolaj nálam 270C-ot tudott, épp a minap mértem egyet. Ate fékolajat nem próbáltam, illetve 5.1est sem még... Ez a hozzászólás azért készült, hogy mostmár "tessék'" ezt a vizsgakövetelményt is számításba venni, mert nagyon sok a 150 fokos meg még rosszabb fékolaj az előzetesek során....
Ezek a megmondok... mindenkinél okosabbak.Mikor a susnyában landol akkor meg csodálkozik... Fékolaj vagy folyadék, tök mindegy akinek nem tetszik ez vagy az, kit érdekel. Jók a videók Mester!
90 óta van jogsim, kicsivel későbbi időpont óta mindig volt kocsim is. Vettem eddig kb. 10-15 kocsit. De egyet biztosan elmondhatok, egyetlen egyben sem cserélt SOHA senki fekolajat. Volt olyan Hondám, aminek a féknyergéből kiugrattam a dugattyút és nem folyt ki belőle a fékolaj. Konkrétan lekvár volt belőle. Lehetett csavarhúzóval kenegetni, mint a zsírt. De minden rozsdás volt belül.
A higroszkópos fékfolyadék által megkötött víz - azon kívül, hogy felforrhat - korróziót is okoz a fékrendszerben, ABS, ESP, stb. hidraulika, munkahengerek élettartamát lerövidíti. Cseréje mindenképpen indokolt.
Tibor még lehet kell csinálnod pár videót erről a topikról, hogy bele verődjön egy pár fejbe. Az itthoni szervízkultúra még mindig néha nem képes felülkerekedni a jóvanazúgy mentalitáson ami a motorolajon kívüli folyadékcseréket illeti, tisztelet a kivételnek.
Így van. És a motorolaj cseréjével is súlyos gondok vannak. A szerelők nagyrésze mindenféle részlet, például a speciális gyári előírások figyelembevétele nélkül borít bele valamit, aminek rendben van a viszkozitása. Ettől persze a szuperérzékeny motorok már középtávon is tönkremennek, a részecskeszűrők eltömődnek, stb. Aztán utána szidják, hogy milyen szar autót gyártottak már. Tudomásul kell venni, hogy a ma 15-20 éves autókban is olyan csúcstechnológia dolgozik, ami nem tűri meg a trehányságot, akkor sem, ha egyébként öreg jószág. Az idő elteltétől nem lesz egyszerűbb az az autó. És ez még a jobbik eset, mert van, hogy a viszkozitással is okoskodik a tisztelt szakember: "Öreg motor ez már, vastagabb olaj kell bele, akkor majd nem fogyasztja!" Ami persze rövid úton súlyos motorhibákhoz vezet, jönnek a taccsra ment nagynyomású szivattyúk, kiverődött csapágyak, a lekopott hengerfalak. A szerelőnél nagy szemek, "ma már minden ócska", roncs, bontó, újabb autó, aztán kezdenek előről mindent. Ezektől várjuk el a fékolaj rendszeres cseréjét? Még ha külön megfizetik őket érte, akkor is elcsalják. Barbárok.
Köszönjük a szakértő videót, tényleg érdemes és nem hiába irja elő a gyár is a fékfolyadék cseréjét. Én betartottam, és az 1.3-as benzines Suzuki Ignisem 305 ezer kilóméterrel is vígan, hibátlanul "pöfög" 🙃
Nagyon Igazat adok! Autószerelőnek tanultam,így az öregek mindig azt mondták és tanították:Minden műszaki vizsgára csere!(Ide megemlíteném a hűtőfolyadékot is,ugyanezen cipőben jár,használat=öregedés.) Így nincs elfelejtve,mikor műszakira megy az autó. Ékes példája 31 éves Kocka Lada a márka igazából mindegy mert a fékolaj minden autónál így néz ki: Az autó jó tizen x évet állt garázsban,műszakira elvitték azért. De megvettem. A fék azt inkább hagyjuk kategória. Ponthogy a fékolaj végett! Tárcsa,betétek jók! A fékolaj halmazállapota amikor leszívtam a tartályból: Fekete,felül víz szerű,az alja pedig egy kocsonyássá vált valami volt. Fékolajcsere,fékpedál munkahengercsere,szakszerűen légtelenítve. Azt a trutyit amit kinyomott a rendszerből!!! Majdpedig tisztult.1.5l fékolaj kellett mindehhez ami majd bentmaradt de az átmosása is. A hűtőfolyadékot azért írtam mert jótékony tulajdonságai vannak ugyanígy,de idővel veszít belőle,a rendszer állapota is,de mindaz,hogy nem csak fagyálló hanem korrózió védő tulajdonságai vannak. Az egészséges autóknak mint a fékolajtartálya mint a hűtvíz tartálya átlátszó,max kicsit sárgult korosabb autóknál. A fékolajtartály a benne lévő sárga folyadék látható legyen és ne fekete. A hűtőkiegyenlítő tartály ugyanez átlátszó tartály és a megfelelő színű folyadék. Nem a rozsdabarna és hasonló árnyalatúak. Azért említettem meg mindehhez mert én így cserélem 2 évente mindkettőt.
2010-ben egy felfort fékolaj miatt (kolléga astrája ..) kamion pótba csapodtunk.... Astra rogyásig ment szerencsére súlyos sérüléseket nem szedtünk össze két hét táppénzzel kipentem. Azóta ha veszek egy használt verdát elsők között van amit megnézek... elsők között cserélem le a többivel együtt.
Életemben nem cseréltem a 2005-ös Ford Focusomban fékolajat, és 100.000 Ft volt az ABS kocka cseréje, teljes mértékben alá tudom támasztani!!! Cseréljétek, ne legyetek olyanok, mint én!
a lehúzás része ott szokott lenni hogy a tartályból kiszippantják a használt folyadékot és feltöltik mert látszik.A rendszerben abs kockában és a csövekben meg ottmarad a régi.Még a abs működtetését is el kellene indítani műhelykörülmény között amit otthon nem lehet kivitelezni.
Főleg menetstabilizátorral (ESP) ellátott autóknál,mert az ABS kockával van egybeépítve és szoftveresen kell légteleníteni,kiveretni a rendszerből a vizet.Én 32 éve autózom amikor kocsit cserélek,mondhat nekem bárki bármit,lehet a szervizkönyvben az atyaúristen aláírása is ,összes folyadék,összes szűrő csere.Nem olcsó főleg mert becsípődésem a prémium anyagok,alkatrészek használata.A vectra OPC-met most adtam el júni 1-én és előtte április 4-én cseréltettem ki a vezérlését 910.000.- ért csak,hogy a szavatossággal ne legyen gond mert már egy picit zörgött a lánc.És ilyenkor persze olaj cser szűrővel ,hűtőfolyadék cser,vízpumpa hosszbordás szíj,feszítővel,befecskendezők beméretése tisztítása,csak ,hogy biztonságban elérjünk Á-ból B-be.
@@pettendirobert6771 Ott is végig tudod pumpálni, amíg a légtelenítő csavarokon az új folyadék nem jön. Hogy esetleg marad valahol az ABS kockában 3 ml a régi folyadékból, az majd működés közben elhígul, elkeveredik gyakorlatilag nullára a teljesen frissel.
@@pettendirobert6771 Nekem a Zafirámban egy márkaszervizben kicserélték a tartályban 2 éves korában, és végignyomták a csövekben is, a munkahengereknél engedték ki. Az ABS-ben benne maradt a régi. Szerintem a munkahengereket is vissza kellene nyomkodni cserekor, csak ehhez le kéne szedni az összes kereket/féknyerget. Most már 8 éves az autó, most mértem, és kiakadt a mérő. Sajnos csak annyit tudok házilag megcsinálni, mint amennyit a szervizben is. A munkahenger visszanyomkodás nagy macera lenne. Az ABS meg nem lehet házilag megjáratni, de hát a szervizben sem tették meg. Az ABS meg élőben lehet kicsit megműködtetni (pl. füvön/havon/földúton), hogy cserélődjön/híguljon a régi folyadék benne. A másik autómban (Ignis) meg meg sem tudom mérni, mert nem ér bele a mérő, mert elfogyott a folyadék. Azt kb. 15 éves korában vettem, és olyan volt benne fékfolyadék, mikor cseréltem, mint a tej. Sosem volt cserélve. Az ABS kocka is tönkre ment miatta, fel kellett újítani.
Annyira jó, hogy már nincsenek a videó alatt reklámok:), szuper anyag mint mindíg, még most sem lehet tudni mi lett az Insignia sorsa ami hozzád került Tibi? :)
A márkaszervíz nekem max annyit csinált kötelező szerviz alkalmával, hogy 20 centi magasról egy fél decit öntött rá, úgy hogy a fél motortér úszott tőle :) ezt is kb az auto 4 éves korában. Már az is csoda ha olaj kerül az autóba. Levegőszűrő, olajszűrő is ilyen, jóvanazúgy. Aztán csodálkozunk, hogy 6-8 éves korára minden autó gatya…nagyon egyetértek, cserélni kellene rendszeresen, de a szervizek nagy része fosik rà, már bocsánat. Még ha kéred akkor is…
Tibor teljesen egyetertek es ez igy van ahogy elmodtad.. a fekfolyadek es a valto olaj az olyan mint a mostoha gyerek senki nem torodik vele es csak lesnek a kuncsaftom mint borju az uj kapura mikor mint szerelo javaslom a cseret..
Inkább lecseréltetem, minthogy megpusztuljak mert nem fog a fékem. Köszönöm szépen, hasznosak nagyon a videóid, főleg az ilyen amatőrök számára, mint én is. A váltó olaj cseréjéről is készítesz egy ilyen kis videót?
Sajnos ebben az országban még mindig sokan azt vallják, hogy a szervizelés és folyadékok cseréje csak a pénzlehúzás miatt van kitalálva. Engem hülyéztek le azért, mert 10 ekm vagy 1 év cseréltetem a mororolajat és minőségi olajjal.
Ne autózz féktelenül 😂😅 Aki ezen a pár ezer forintos folyadékon/olajon spórol... nos 🤔 A fékkel nem játszunk 😏 Én is nemrég vettem egy ilyen eszközt. Kb. Két éve volt a folyadék csere, de most is bejelzett hogy cserés...van benne egy kis víz... Köszönjük a hasznos információkat 👍
@@labzoli1 na jó,nem fél óra,de egyedül is megoldható. Nyilván egy sima olajcsere egyszerűbb, gyorsabb. Úgy kell árazni,hogy megérje. Én szigorúan 2-3 évente megcsinálom,mert érezhető a fékhatás romlása.
A légtelenítő csavarok berohadásáról, beletöréséről már esett szó. A szerelők szeretik elsumákolni a fékfolyadék cserét, de ezt nem mindig lenyúlásból teszik, inkább a csavar beletörésétől való félelmükben. Mert a csavart beletörve cserélni kell a fék munkahengert is. Ezt már mások is leírták. De azt még nem, hogy rozsdásodáson, előzőleg túlhúzott csavaron túl konstrukciós hibától is lehet a beletörés. Pl. a Toyota Aygoban M7X1-es csavarok vannak, míg a VW Golf 6-ban M10X1-esek. Lehet találgatni, melyik fog beletörni előbb. Pedig a Toyotában is lett volna hely vastagabb csavaroknak.
Pl én neki akartam állni a fékfolyadék cserének de a legtelenítőket sehogy sem tudom megmozdítani pedig nem látszik berohadtnak, cserélni kéne (gumis)fékcsöveket is na viszont ott már minden rozsda. Ilyen problémánál egy szerelő mennyit gombolna le rólam? :D
@@laca9404 Attól függ, mennyi ideje megy rá. Lehet, hogy azt mondja, hogy akkor új féknyereg olcsóbb lesz. Biztos azért rohadt be ennyire, mert túl gyakran cserélted a fékfolyadékot. 🤣
@@gaborlukacsik8154 igazából 4 éve nalam a kocsi de most hogy javítgatom kb 1 éve és autószerelőnek érzem magam miatta gondoltam le kéne már azt is cserélni :D
Nekem elmult 2eves es ma mérték meg majdnem 250fokos.volt!! Akkor ez most jo vagy cseres a 2ev miatt?? A hutofolyadekom tuti 6-7 eve/miota nalam van/ nem volt csereleve!! Tegnap azt is mertem -40n!!! Akkor azzal mi a helyzet? Amugy 100ezer km van benne!!
DOT4-es folyadéknak szabvány szerint 230 ˚C a forráspontja új korában, a 250 így több, mint jó. Szerintem ha magadnak cseréled, akkor cseréld le. 2 évente 2-3 liter fagyállón meg 0,5-1 liter fékfolyadékon nem érdemes gondolkodni.
Épp ezért nem jó az " olaj" kifejezés. Mert az olajban nem keveredik a víz, viszont az etilén glikol hidroszkópos tulajdonságú, gyakorlatilag vízzel lemosható.
Hiába vízesedik fel, egy teljesen zárt rendszer nem korrodál el. A gond akkor van, ha levegő van a csőben (nem légmentes), úgy viszont életveszély közlekedni! Gondoljunk csak a radiátorokra vagy az ipari vascsövekre, amikben vízet szállítanak. Azokat is szándékosan tartják feltöltve, légtelenítve, hogy elejét vegyék a korrodációnak.
Szoktam is mondani festéskor hogy ha leveszem a radiátort,fekete trutyit kimosom belőle...rögtön vízzel feltöltöm mert ha levegőn tartják ..elindul a korrózió. Tudom hogy nem autós téma....csak igazolom a hozzászólásban írtakat
@@aronszimplan7223 Nincs 100%-osan tömített rendszer. Ha víz jut bele, pára lecsapódik a hidegben, akkor a fékfolyadék FORRÁSPONTJA alacsonyabb lesz, és hamarabb keletkeznek benne gázbuborékok, amikor a nyári hőségben néhányszor nagyot fékezel. Vagy épp hegyről jössz le. Tehát nem kell levegősnek lennie a rendszernek ahhoz, hogy beessen a fékpedál.
Ha jól le volt zárva, akkor igen. A színén is látszik, ha vett be vizet. De nem érdemes rajta spórolni, mennyi az a fél flakon, fél liter vagy negyed liter?
Saját tapasztalatom alapján felesleges az általános 2 évenkénti / 30e km csere. Újonnan vettem a swiftem 2019-ben, és sosem volt még benne cserélve. Igaz, csak 45ezer km van benne. De nyáron mértem és a műszer szerint még jó, szemrevételezéssel is tökéletes. Pedig már megvettem a bele való dot3-as folyadékot, elég nehéz ilyet találni. Azért 5 éves korára le fogom cserélni bármit is mutat a műszer. Én elég önfejű felhasználó vagyok, bár 15 éve autószerelő szakmát is elvégeztem, de nem ebből élek. Szóval önfejűt úgy értem, hogy hajlamos vagyok bizonyos gyártói előírásokat felülbírálni a józan ész alapján, valamit előbb, mást később cserélek. Mivel ismerem a felhasználói szokásaimat. És nálam elég kíméletesen fut az autó. Rövid távú nyüstölésre van az 50es kétütemű léghűtéses robogó, vagy elektromos bringa, vagy a tömegközlekedés. Válogathatok. :) de autóba csak azért ülök, ha hosszú távra megyek, vagy dolgozni kell, és nincs más mód (nincs 4-kor buszom hajnalban), fagyban nem akarok motorozni, stb. Ekkor azért elmegyek 8 km-re dolgozni autóval sajna. De nem szeretem ilyen rövid távokra beindítani sem. MÁs meg full leszarja és mindenhova, párszáz m-re is autózik.. Hülyék világa lettünk.
Ezt írod: "nyáron mértem és a műszer szerint még jó, szemrevételezéssel is tökéletes." 1. Szerintem szemrevételezéssel lehetetlen megállapítani a fékfolyadék megfelelőségét. Persze ha már sötét, szennyezett, akkor biztosan nem jó, de a magas víztartalmat (alacsony forráspontoto) sosem fogod szemmel észrevenni. 2. Méréssel inkább meg lehet állapítani. A probléma ott van, hogy igazából egyetlen helyen tudsz mérni, a tartálynál. De a fékfolyadék nem ott használódik el igazából, mivel a fékfolyadék nem igazán "kering" a rendszerben körbe-körbe (mint mondjuk a hűtőfolyadék, amit a vízpumpa keringtet). Ez alatt azt értem, hogy ami a dugattyúban van, az ott folyik oda-vissza (kismértékben), ami a fő fékmunkahengerben, az ott, és ami a fékfolyadék tartályban, az ott. Szóval a fékfolyadék állapota ott a legrosszabb ahol használod, és nem ott ahol méred. Egyébiránt a fékfolyadék csere költsége (más karbantartási feladatokhoz mérten) alacsony (2 évente pár 10 ezer Ft), szerintem nem éri meg elspórolni.
@@bernatlovastiszt köszönöm, hogy aggódsz értem. Bár ugyanolyan hobbi szerelő vagyok valószínűleg mint te, noha én el is végeztem az autószerelő szakmát, de gondolkodom. Ebből adódóan lehetséges, hogy a fék munkahengereknél használódik el igazán a folyadék, de vizet felvenni a nagy hő ingadozás révén a tartálynál tud, a motor térben. Tehát ott érdemes mérni. Nem nagy kunszt, megmérhetem a munkahengereknél is, ha akarom,le csapolok egy kis kupaknyit. De elsődlegesen a tartályban lesz szerintem vizes. Mivel gondolkodó ember vagyok, s nem csak az interneten olvasgatok. A tartálynál a legnagyobb a hő ingadozás a motor miatt, s ott van felület is a nedvességet felvenni. Úgyhogy a tartály mérése szerintem bőven elegendő. De szkeptikusoknak, és maximalistáknak adott a lehetőség a fék munkahengereket csapolni, ez sem sokkal nagyobb erőfeszítés annak, aki az autó alá tud menni,vagy könnyen megemeli.
@@gaborjozsef2 Köszönöm hogy köszönöd, de egy cseppet sem aggódom érted :) Gépészmérnök vagyok, előtte szakközépiskolában végeztem gépészként, gépésztechnikusként. Hidd el, szagoltam puskaport, bár már nemigen szerelek. Nem szimpatikus, amikor szerelők hülyézik a mérnököket (holott sokszor a problémát sem igqzán fogják fel, ami miatt a mérnök azt és úgy tervezi, amit és ahogy), és nem szimpatikus fordítva sem (az asztal mellől sem mindent lehet ám megérteni, megtanulni). Nem gondolom, hogy életszerű lecsapolni a fékfolyadékot bárhol. Nedvességet valóban a tartálynál tud felvenni. Megjegyzem a DOT3 fékfolyadék a legalacsonyabb forráspontú, épp azzal nem érdemes tehát spórolni, bár egy kis Suzuki nyilván nem egy versenygép versenyterheléssel.
@@bernatlovastiszt kedves uram én is mérnök vagyok, csak én 2011ben végeztem a BMF-en, ami közben óbudai egyetem lett. Előtte végeztem az autószerelő szakmát. Kíváncsi lennék te milyen munkát végzel, mert nekem igazából semmi közöm a tanultakhoz.
@@gaborjozsef2 Én mérnökként dolgozom, de semmi közöm az autóiparhoz. Nekem tényleg mindegy, mikor cserélsz vagy cseréltetsz fékfolyadékot. Biztos vagyok benne, hogy hamarabb lesz az átlagnál, és hogy jobban odafigyelsz az autódra, szakértőbb kezekben van mint az átlagnál. Nem megbántani akartalak, csak tényeket ill. a véleményemet írtam le.
hanyatló nyugati országokban műszaki vizsgán ellenőrzik és ha nem jó az érték akkor egyszerűen megbuktatják... itthon érdekes módon ez nem kötelező!! ugye??!! mert a biztonság az az öv bekapcsolása...
Na ez meg a másik. ABS-be a vizes belerohadt fékfolyadék tud gondokat okozni. Érdemes néha megdolgoztatni hogy ez ne következzen be, de a motorom az pl. minden gyújtás ráadásnál működteti egy rövid ideig az ABS szivattyút, hogy átöblítse a kockát.
140 ezernél cseréltem, a gyári zöld színű pirosas volt. Eltelt 180 ezer km, gondoltam itt az ideje frissíteni mielőtt tönkremegy a szervoszivattyú. Szinte teljesen újszerű, zöldes volt, feleslegesen vettem 2 litert, a másodikat bele se töltöttem. Ki tudja, hogy mi befolyásolja az elhasználódást, lehet hogy keveset kanyarodtam a pályán... Egy biztos, sosem töltök bele olyat, ami nem felel meg a gyártó által megadott szabványoknak is, ahogy a motorolajnál sem elég az 5W30-at tudni. Így - ha csak nem hamis - a más beszállítótól való is biztosan teljesít minden feltételt, amit a gyártó annak idején megadott.
Intenzív, verseny közeli körülmények között 2 évente cserélt fékfolyadék is kevés. Nekem már melegedett el így Hungaroringen a fékhidraulika. Áttértem arra hogy minden szezon előtt cserélem és az előírt DOT4 helyett DOT5.1 Többször nem volt gondom. Közúton intenzív használat mellett 2év elegendő, közlekedő edényekben 5év is belefér, de olyankor érdemes a fékmunkahengert is szétszedni kipucolni. Szerencsére azért általában ez egybe esik a fékbetét elkopásával, tehát annak cseréjekor érdemes a teljes körű fékkarbantartást elvégezni, ha amúgy nem gondoztuk a fékünket. A gond akkor van ha nagyon keveset megyünk vagy fék takarékosan, mert a fékfolyadék akkor is belerohad, a dugattyú megszorul, aztán csodálkozunk ha nem az igaz. Hibrideknél és villanyautóknál ez utóbbival találkoztam, bár az is igaz hogy 10év után.
Teljesen jól látod és igazad van! Versenykörülmények között... !!! Főleg hamarabb kell cserélni !!! Nekem verseny közben 2.15. volt a legjobb időm a H.ringen ! Neked..?
@@pepepetro4392 Én ETZ250-el (profilkép) versenyeztem és jó régen 😁 Akkor még a Palik Laci volt az igazgató és támogatta az oldtimer, tömegsport versenyeket. Illetve egy 1981-es Honda CB750-el jártam ki nyílt napokon. Akkoriban még eléggé kezdő voltam szóval széria (közeli) ETZ-vel 2:49 volt a legjobb mért időm. De a Kutrik Zsombor (MAMI-ban oktató) már akkor is űr időket ment. Szerintem egy futam alatt két kört tuti rámvert 😆 Később amikor meg már kezdtem a középmezőnybe felmászni, akkor már csak kis pályákon mentünk. Azóta is Kakucs a kedvencem, de oda is már csak az utcai motorommal megyek néha.
Lehet utálni! Egy szakember használja szakszerűen a szavakat és ne menjen az emberek után. A szakembernek kell tanítania nem fordítva! FŐLEG EGY OKTATÓ VIDEÓBAN! FÉKFOLYADÉK! KÖSZÖNÖM! Ettől függetlenül szuper a műsor!
Orvosok sem latinul beszélgetnek mikor el kell mondják mi az ember baja, hanem úgy hogy érthető legyen a páciensnek. Majd Orvos orvossal úgy szaknyelvezik ahogy szeretne...
Ezt a fékfolyadék cserét aláírom. Az enyémben 3 éves, cirka 100 ezret futott a trutyi, forráspontja 168 fok volt. Fékfelújítással együtt folyadék-csere lett.
Amíg nem volt lecserélve a fékolajam, nem győztem cserélni a hátsó fékmunkahengert a fékdobban. Korrodált és tönkrement. Azóta egyszer sem kellett cserélni.
Szeretném megkérdezni, hogy műszaki vizsga előtt, ha az öreg fékolaj a tartályból le van szippantva és újjal van feltöltve, van e ennek esetleg pozitív hatása az összes fékolajra a rendszerben?
Folyadékot baromi gyorsan lehet cserélni. Ráteszi a vákuum pumpát minden féknyeregnél és egyenként leszívja, csak önteni kell valakinek utána. A kerék leszerelés a hosszabb idő. Viszont ha rendesen akarja valaki csinálni akkor a féknyergeket le kell szerelni és elpucolni, sérült alkatrészeket cserélni, összerakni szépen és TISZTA körülmények között. Ez már időigényes.
@@lacikeri3102 Túlnyomásos készülékkel gyorsabb, rátenni a tartály kupakja helyett, aztán csak ki kell nyitogatni sorban a légtelenítő csavarokat (értelemszerűen csövet ráhúzva edénybe folyatni), öntögetni se kell senkinek.
Éppen fékolajat szerette volna cseréltetni de a szerelő nem csinálta meg mert rozsdásak a légtelenitő csavarok ,azt mondta hogy ha bent szakad nagyon drága lehet nem értem hogy miért ?
Mert akkor új féknyerget kell venni. Létezik hozzá javítókészlet is, a betört csavart kifúrva és nagyobb menetet vágva bele egy nagyobb légtelenítő csavarra cserélve az eredeteti töröttet. De kevesen csinálják, macerás, le kell venni a nyerget (a cső hollandere is be lehet rohadva, az is egy külön szívás), ki kell tisztítani utána, végül légteleníteni; meg ha kifizeted az óradíjat, amit eltököl vele, már kijöhet egy átlag autóhoz egy új nyereg.
Évente 1.5 évente cserélek fék olajat , kormánymű olajat ..es hűtővizet 🤷♂️ motorban mind1 dízel vagy benzin 10.000km ként váltóban (automata ) 60.000km ként ..Eddig nagy gondom nem volt .. Viszont előző gazda hanyagsága végett volt …30.000km kénti olajcsere plusz nuku gyertya csere es társai ..
Nemrég vettem egy használt autót, kiváló, megkímélt állapotban. Minden folyadékot és a fékfolyadékot is cseréltem, mert még tuti hogy a gyári volt benne, igen fekete, nem sárga színű volt...
Ismer valaki olyan szervízt ahol minden körülmények között, meg tudják lazítani mind a négy légtelenítő csavart, és nem küldik el az embert, hogy egy 25 éves autón nem vállalnak fékolajcserét. Ha igen akkor hálás lennék az információért. Csak mert négy új plusz féknyereg igencsak meg tudja dobni a költségeket.
Autószerelő vagyok, de én is el szoktam mondani, hogy ez benne van a pakliban. Ha odafigyel az ember, azért meg lehet oldani, hogy ne szakadjon el (kalapács, gázlámpa - semmi baja nem lesz) Amúgy általában nem a nyeregbe szakad bele, hanem a hátul dobfékes autóknál a munkahengerbe. Ha néha alatta jársz és megfújod a tövét WD40-nel, azért az sokat tud segíteni. Amúgy, ha rendszeresen, mondjuk 2 évente meg van nyitogatva, nem szokott gond lenni velük.
Ha ritkán nyúlnak egy csavarhoz, és/vagy túlhúzzák, akkor sajnos előfordul. Bár féknyerget még soha nem dobtam ki ezért, de küzdeni kellett hogy megindítsam. Én légkulcs dugójával szoktam, az szorosabb, vagy ha el van kenve akkor lakat fogóval jól meg lehet fogni még mindig. Aztán ha rossz egy csavar, akkor érdemes kapásból cserélni, illetve nagyon vékonyan szoktam ezeknek adni grafitos zsírt. A grafit ott marad a menetek között és megkönnyíti a megindítást minden csavarkötésnél. Talán ezért is jó ha 2-5évente cserélik a fékfolyadékot, mert azzal megelőzhető ez a probléma.
@@gaborlukacsik8154 az tényleg baj, de nekem nem szokott. A hatlapfejű rész kenődik el jellemzően. Ha azt meg tudom fogni akkor már ki is jött eddig mindig. Ugye az alu és az acél közötti galvanikus korrozió miatt köt be. Ezt az oxidot egy ütéssel meg lehet törni, és szabad az út.
Olyan nincs hogy nem cserél az ember fékfolyadékot. Műszaki vizsgán vissza is dobják hogy ha megszivja magát vizzel és kritikus szint alá csökken a forráspont. Ha csak nem feketére viszik 50ért
Ok. Értem, miért indokolt a csere! De! régi autóknál (pl. 20 éves Suzuki Swift) ahol szinte nulla elektronika, abs főleg nincs, még mindig nem indokolt ilyen sűrűn cserélgetni. Mert egy ilyet vezettem sokáig és szerintem sosem volt benne cserélve fékolaj, olyan 75ezer km-nél én cseréltettem le. De egyesek oltottak, h minek kellett azt...!
Ha a fékfolyadék forráspontja lecsökkent, akkor mindegy, hogy van-e elektronika az autóban, a fékhatás elmegy vagy lecsökken, amikor gőzösödik a folyadék.
Egy egyszerű sofőrke soha nem melegíti 185 fölé a féket, viszont az ABS kocka csicskul, főleg a suzukiknál, ahogy Tibi bá mondta. Én 5 évente szoktam mint kompromisszum. Nem megy sokat. A szerelők: néha csak kiszopják a tartályból és vissza 😮😢🙃🙃 Szóval nem mindegy hova viszed
@@labzoli1 És nem egyszerűbb lett volna, ha tervezetten időben cserélik inkább és nem út közben jön elő a hiba? Amíg nincs meg az új alkatrész, használni se tudod, kiesik 1 nap, 2 nap, iksz nap. Ha van egy autóm, nehogy ezt a párezer forintot sajnáljam 2 vagy 3 évente.
rugalmas lesz a gázpedál 🤣, volt szerencsém javítani kis polszkit , Lejöttek dobogókőről azt út közben beesett a fékpedál. A fékolaj begőzölt levegős lett.
Külön öröm volt számomra amikor ABS-es fékrendszer esetén szoftver használata nélkül cserélték a fékolajat, úgy mint egy ABS nélküli autóban. A műszaki vizsgára friss fékolaj csere után mentem. Az öröm az volt, amikor közölték velem, hogy a fékolaj minősége határeset.
Lassan 40 éve vezetek.. soha nem cseréltem még fék folyadékot..soha nem volt gond ( kb. 2 millió km.alatt) ! Most fékcsere lesz hàtúl .. nem is mérem lecserélem... !!! Szerintem!!! Kb. 5 - 10 évente nem árt...
@@tamasvari7015 2006 -os Superb .. ebben még biztos a gyári fékolaj van....( Suzuki Samurai kb. 40 éves abban is valószínűleg a gyári van..) kia K 2500 2003 --as abban sem volt cserélve... G Astra 2002 -es abban sem volt...🤔
@@pepepetro4392 Kérlek, vegyél egy országos tömegközlekedési bérletet és add el az autó(i)dat! 🤦 Köszönjük! Nincs szükség ilyen mindenkire életveszélyes autóval közlekedő, kimondhatatlanul felelőtlen emberekre az utakon, mint te!
Nekem is volt egy buta ismerősöm aki erre a témára azt válaszolta, hogy fékolajat cserélni? Minek kéne? Hozzáteszem sok autót szerelt, tehát gondoltam volna ért is hozzá…
Miért beszélne hülyeséget? A folyadék ken, hűt, mozgat. Nem nagy költség a csere 2-4 évente. Nem értem, hogy mi a csere ellen szóló érv? Ilyen oknál fogva motorolajat, meg hűtőfolyadékot se cseréljünk, azt se kell...
@@jozsefh-1621 Hutofolyadekot sem cseréltem 2015-óta tele van fagyálló al és a fékolajat sem sőt még rá se pótolták.2-évente leadom a szereplőnek vigye el műszakira és olajcsere.Ennyi!Ha hiszed ha nem így van!
@@belanagy3144 Elhiszem, ez ilyen, amíg meg nem hal az ABS kocka. Lehet, hogy 20 évig is elműködik így, de lehet, hogy a jövő héten beesik a pedál egy fékezéskor. Ezt a párezer forintot sajnálod az autódtól meg a szerelődtől 2-3 évente? Rápótolni nem kell, ha szivárog valahol, akkor már baj van. Normál esetben annyi fogy, amennyit a fék kopása miatt a munkahengerek mennek kifelé, ha ilyenkor rátöltesz, akkor majd a fék cseréjekor kifolyhat a tartályból, amikor a munkahengereket visszanyomják.
Igénytelenek az emberek, pont olyanok ahogy vezetnek
Múlt évbe vettem egy használt autót, amit végig szakszervizbe tartottak karban.
Nem papír alapon van a szerviz könyv, hanem digitálisan a saját rendszerükben. Amit le is ellenőriztünk, megvan végig.
Hát, úgy van ahogy a videóban mondtad.
Fékolajat én cseréltem le először egy 12 éves autóban! A váltó olaj is a gyári volt benne, ami minden volt csak nem olaj.
Magyarországon szervizelés szempontból gyalázatosan rossz állapotok vannak!
Vagy a tulaj nem foglalkozik vele, vagy ha el is viszi rendesen az autót akkor meg csak "papíron" van kicserélve. Jóvanazúgy alapon.
Köszönöm a megerősítést. Sajnos rengeteg ilyen történet van... :(
szakszervízeknek elméletileg a gyári karbantartási intervallumot, technológiát kéne betartani
@@autovizsgalat megerősítem @fandlattila1882 észrevételét jelen esetben egy nagyrobogó tekintetében (az autóm még új, az első szervíz előtt van) melynek miután lejárt a garija, a hátső hajtásban csak a felét találtam az előírtnak amit pótolniuk kellett volna! De előző gépemnél is csak rátöltöttek a motorolajra ezért már magam csinálom. Nekem is Lidles fékolaj mérőm van, ami most így 3 évesen is a legjobb állapotot jelezte. Az olaj is szép tiszta volt. Jövőre azért lecserélem🙂
Ha az megnyugtat, hogy a szomszéd tehene is megdöglik, Ny-Európában sincs másként! Pont úgy csak beírják a szakszervizek, hogy cseréltek valamit, aztán vagy nem cserélik, vagy ha igen, akkor nem a megfelelőre, de azt számlázzák ki. Saját sokéves tapasztalat!
@@pistajoska6318papíron meg is csinálják a márkaszervizek
Tök jó, hogy elővetted ezt a témát! Annyira időszerű, hogy majdnem azt hittem, hogy a műszaki vizsgán mérendő fékolaj forráspont is a mondanivalód része lesz. Végül is nem lett, de akkor hagy mondjam el, hogy 2023.05.20 tól minden MV helynek rendelkeznie KELL fékfolyadék FORRÁSPONT mérővel.Bár a rendelet elég régóta tartalmazza a fékolaj forráspontjára adható minősítések milyenségét, a valós méréseket igazából 2023.05.20 tól kezdtük el csinálni a vizsgán. Ezek a következők. A fékfolyadék tartályból vett minta forráspontja, ha 200C feletti, akkor a minősítés ebből a szempontból simán MEGFELEL.
Ha 180 és 200 fok közötti, akkor az már hiba, igazából akkor már az autó (ebből a szempontból) alkalmatlant kaphat csak, bár a kevésbé ismert 2hónapos kikötéssel mehet a közúton, de csak a szervizig és csak 1 személlyel. Inkább mondjuk, hogy alkalmatlan, mert utána úgyis újból vizsga lenne... 180C alatt értelemszerűen ALKALMATLAN veszélyes hiba...
A fékfolyadék forráspontját egy forráspont mérővel lehet megmérni, konkrétan forralja a fékolajat a fejben a mérés végén kiírja a forráspontot Celsiusban..
Egy új, frissen kibontott Textar fékolaj nálam 270C-ot tudott, épp a minap mértem egyet. Ate fékolajat nem próbáltam, illetve 5.1est sem még...
Ez a hozzászólás azért készült, hogy mostmár "tessék'" ezt a vizsgakövetelményt is számításba venni, mert nagyon sok a 150 fokos meg még rosszabb fékolaj az előzetesek során....
Nagyon helyes, örülök neki!
Szia, nagyon köszönöm ezt a pontos összefoglalót.
Egy hibát találtam: 1:40-nél "rugalmas lesz a FÉKpedál"
Ezek a megmondok... mindenkinél okosabbak.Mikor a susnyában landol akkor meg csodálkozik... Fékolaj vagy folyadék, tök mindegy akinek nem tetszik ez vagy az, kit érdekel. Jók a videók Mester!
90 óta van jogsim, kicsivel későbbi időpont óta mindig volt kocsim is. Vettem eddig kb. 10-15 kocsit. De egyet biztosan elmondhatok, egyetlen egyben sem cserélt SOHA senki fekolajat. Volt olyan Hondám, aminek a féknyergéből kiugrattam a dugattyút és nem folyt ki belőle a fékolaj. Konkrétan lekvár volt belőle. Lehetett csavarhúzóval kenegetni, mint a zsírt. De minden rozsdás volt belül.
ABS-es Suzukikon 2 èvente cserès a fèkfolyadèk,mert az ABS szeleptömb èrzèkeny a vízre,berohadnak a szelepek,ès elszáll a fèk.🙂
A higroszkópos fékfolyadék által megkötött víz - azon kívül, hogy felforrhat - korróziót is okoz a fékrendszerben, ABS, ESP, stb. hidraulika, munkahengerek élettartamát lerövidíti. Cseréje mindenképpen indokolt.
Tibor még lehet kell csinálnod pár videót erről a topikról, hogy bele verődjön egy pár fejbe. Az itthoni szervízkultúra még mindig néha nem képes felülkerekedni a jóvanazúgy mentalitáson ami a motorolajon kívüli folyadékcseréket illeti, tisztelet a kivételnek.
Így van. És a motorolaj cseréjével is súlyos gondok vannak. A szerelők nagyrésze mindenféle részlet, például a speciális gyári előírások figyelembevétele nélkül borít bele valamit, aminek rendben van a viszkozitása. Ettől persze a szuperérzékeny motorok már középtávon is tönkremennek, a részecskeszűrők eltömődnek, stb. Aztán utána szidják, hogy milyen szar autót gyártottak már. Tudomásul kell venni, hogy a ma 15-20 éves autókban is olyan csúcstechnológia dolgozik, ami nem tűri meg a trehányságot, akkor sem, ha egyébként öreg jószág. Az idő elteltétől nem lesz egyszerűbb az az autó.
És ez még a jobbik eset, mert van, hogy a viszkozitással is okoskodik a tisztelt szakember: "Öreg motor ez már, vastagabb olaj kell bele, akkor majd nem fogyasztja!" Ami persze rövid úton súlyos motorhibákhoz vezet, jönnek a taccsra ment nagynyomású szivattyúk, kiverődött csapágyak, a lekopott hengerfalak. A szerelőnél nagy szemek, "ma már minden ócska", roncs, bontó, újabb autó, aztán kezdenek előről mindent. Ezektől várjuk el a fékolaj rendszeres cseréjét? Még ha külön megfizetik őket érte, akkor is elcsalják.
Barbárok.
Köszönjük a szakértő videót, tényleg érdemes és nem hiába irja elő a gyár is a fékfolyadék cseréjét. Én betartottam, és az 1.3-as benzines Suzuki Ignisem 305 ezer kilóméterrel is vígan, hibátlanul "pöfög" 🙃
Nagyon Igazat adok!
Autószerelőnek tanultam,így az öregek mindig azt mondták és tanították:Minden műszaki vizsgára csere!(Ide megemlíteném a hűtőfolyadékot is,ugyanezen cipőben jár,használat=öregedés.)
Így nincs elfelejtve,mikor műszakira megy az autó.
Ékes példája 31 éves Kocka Lada a márka igazából mindegy mert a fékolaj minden autónál így néz ki:
Az autó jó tizen x évet állt garázsban,műszakira elvitték azért.
De megvettem.
A fék azt inkább hagyjuk kategória.
Ponthogy a fékolaj végett!
Tárcsa,betétek jók!
A fékolaj halmazállapota amikor leszívtam a tartályból:
Fekete,felül víz szerű,az alja pedig egy kocsonyássá vált valami volt.
Fékolajcsere,fékpedál munkahengercsere,szakszerűen légtelenítve.
Azt a trutyit amit kinyomott a rendszerből!!!
Majdpedig tisztult.1.5l fékolaj kellett mindehhez ami majd bentmaradt de az átmosása is.
A hűtőfolyadékot azért írtam mert jótékony tulajdonságai vannak ugyanígy,de idővel veszít belőle,a rendszer állapota is,de mindaz,hogy nem csak fagyálló hanem korrózió védő tulajdonságai vannak.
Az egészséges autóknak mint a fékolajtartálya mint a hűtvíz tartálya átlátszó,max kicsit sárgult korosabb autóknál.
A fékolajtartály a benne lévő sárga folyadék látható legyen és ne fekete.
A hűtőkiegyenlítő tartály ugyanez átlátszó tartály és a megfelelő színű folyadék.
Nem a rozsdabarna és hasonló árnyalatúak.
Azért említettem meg mindehhez mert én így cserélem 2 évente mindkettőt.
2010-ben egy felfort fékolaj miatt (kolléga astrája ..) kamion pótba csapodtunk.... Astra rogyásig ment szerencsére súlyos sérüléseket nem szedtünk össze két hét táppénzzel kipentem. Azóta ha veszek egy használt verdát elsők között van amit megnézek... elsők között cserélem le a többivel együtt.
Életemben nem cseréltem a 2005-ös Ford Focusomban fékolajat, és 100.000 Ft volt az ABS kocka cseréje, teljes mértékben alá tudom támasztani!!! Cseréljétek, ne legyetek olyanok, mint én!
Az még olcsó, én 1milliós költségről is hallottam. Bár az a gyári új kocka lett volna.
a lehúzás része ott szokott lenni hogy a tartályból kiszippantják a használt folyadékot és feltöltik mert látszik.A rendszerben abs kockában és a csövekben meg ottmarad a régi.Még a abs működtetését is el kellene indítani műhelykörülmény között amit otthon nem lehet kivitelezni.
Főleg menetstabilizátorral (ESP) ellátott autóknál,mert az ABS kockával van egybeépítve és szoftveresen kell légteleníteni,kiveretni a rendszerből a vizet.Én 32 éve autózom amikor kocsit cserélek,mondhat nekem bárki bármit,lehet a szervizkönyvben az atyaúristen aláírása is ,összes folyadék,összes szűrő csere.Nem olcsó főleg mert becsípődésem a prémium anyagok,alkatrészek használata.A vectra OPC-met most adtam el júni 1-én és előtte április 4-én cseréltettem ki a vezérlését 910.000.- ért csak,hogy a szavatossággal ne legyen gond mert már egy picit zörgött a lánc.És ilyenkor persze olaj cser szűrővel ,hűtőfolyadék cser,vízpumpa hosszbordás szíj,feszítővel,befecskendezők beméretése tisztítása,csak ,hogy biztonságban elérjünk Á-ból B-be.
2023 .08.05 én Tápiószelén a főuti autószererö csak papiron cserélte ki a fékfolyadékot.
Roncs2000
@@pettendirobert6771 Ott is végig tudod pumpálni, amíg a légtelenítő csavarokon az új folyadék nem jön. Hogy esetleg marad valahol az ABS kockában 3 ml a régi folyadékból, az majd működés közben elhígul, elkeveredik gyakorlatilag nullára a teljesen frissel.
@@pettendirobert6771 Nekem a Zafirámban egy márkaszervizben kicserélték a tartályban 2 éves korában, és végignyomták a csövekben is, a munkahengereknél engedték ki. Az ABS-ben benne maradt a régi. Szerintem a munkahengereket is vissza kellene nyomkodni cserekor, csak ehhez le kéne szedni az összes kereket/féknyerget. Most már 8 éves az autó, most mértem, és kiakadt a mérő. Sajnos csak annyit tudok házilag megcsinálni, mint amennyit a szervizben is. A munkahenger visszanyomkodás nagy macera lenne. Az ABS meg nem lehet házilag megjáratni, de hát a szervizben sem tették meg. Az ABS meg élőben lehet kicsit megműködtetni (pl. füvön/havon/földúton), hogy cserélődjön/híguljon a régi folyadék benne.
A másik autómban (Ignis) meg meg sem tudom mérni, mert nem ér bele a mérő, mert elfogyott a folyadék. Azt kb. 15 éves korában vettem, és olyan volt benne fékfolyadék, mikor cseréltem, mint a tej. Sosem volt cserélve. Az ABS kocka is tönkre ment miatta, fel kellett újítani.
Szó szerint Így van Tibi.
Nagyon jók ezek az oktató videóid..
Köszi.
Annyira jó, hogy már nincsenek a videó alatt reklámok:), szuper anyag mint mindíg, még most sem lehet tudni mi lett az Insignia sorsa ami hozzád került Tibi? :)
Mondtam én hogy ne szarrágósjodj és fizess elő. 😮
Köszönjük a hasznos tanácsokat !
A márkaszervíz nekem max annyit csinált kötelező szerviz alkalmával, hogy 20 centi magasról egy fél decit öntött rá, úgy hogy a fél motortér úszott tőle :) ezt is kb az auto 4 éves korában. Már az is csoda ha olaj kerül az autóba. Levegőszűrő, olajszűrő is ilyen, jóvanazúgy. Aztán csodálkozunk, hogy 6-8 éves korára minden autó gatya…nagyon egyetértek, cserélni kellene rendszeresen, de a szervizek nagy része fosik rà, már bocsánat. Még ha kéred akkor is…
Mert azt akarják az autók hamar menjenek tönkre és új autót vegyen mindenki. A márka szerviz egy épületben van az autómárka szalonna egy kézen van
@@luxbeci2 Azert vannak nalad elesebb kesek is a fiokban.
@@basadake Fáj az igazság cigo?
Ha a számlán szerepel a csere, akkor nagyon egyszerűen beméretheted, hogy megtörtént-e.
@@gaborlukacsik8154 Csak a tartályban tudod megmérni, ahol a legkönnyebb kicserélni 5 perc alatt. Csak az nem ér semmit, ha minden máshol régi marad.
Újabb téma ötlet: a hidraulikusan működtetett kuplungban is fékfolyadék van, na azt aztán szinte mindenki leszarja, amíg be nem esik a kuplungpedál. 😅
De az általában a fékfolyadék tartályból, elkülönített részből kapja az olajat(folyadékot 😂 )
@@laszlosajben99 Ez igaz, de a munkahengerekben meg pang a régi fékfolyadék.
@@95Jester A cserekor ugyanúgy végig kell engedni rajta az új folyadékot, ahogy a fékek munkahengerein is.
Tibor teljesen egyetertek es ez igy van ahogy elmodtad.. a fekfolyadek es a valto olaj az olyan mint a mostoha gyerek senki nem torodik vele es csak lesnek a kuncsaftom mint borju az uj kapura mikor mint szerelo javaslom a cseret..
Ezért cserélem magamnak... Az a biztos! 😉
Tessék megemlíteni, hogy a hidraulikusan működtetett kuplung is a fékfolyadékot használja... :)
Inkább lecseréltetem, minthogy megpusztuljak mert nem fog a fékem. Köszönöm szépen, hasznosak nagyon a videóid, főleg az ilyen amatőrök számára, mint én is. A váltó olaj cseréjéről is készítesz egy ilyen kis videót?
Sajnos ebben az országban még mindig sokan azt vallják, hogy a szervizelés és folyadékok cseréje csak a pénzlehúzás miatt van kitalálva. Engem hülyéztek le azért, mert 10 ekm vagy 1 év cseréltetem a mororolajat és minőségi olajjal.
Ne autózz féktelenül 😂😅
Aki ezen a pár ezer forintos folyadékon/olajon spórol... nos 🤔
A fékkel nem játszunk 😏 Én is nemrég vettem egy ilyen eszközt. Kb. Két éve volt a folyadék csere, de most is bejelzett hogy cserés...van benne egy kis víz...
Köszönjük a hasznos információkat 👍
Féktelenül a kedvenc filmem, mert olyan izgi fékpedál nélkül az élet. 🚌👱Busz+soförnő.
Sajnos a meló macerás, ezért lusták a szerelők
@@labzoli1miért macerás? Akár otthon is meg lehet csinálni kb. fél óra alatt.
@@tdizsolt úgy szoktam én is
Azért nem fél óra (legalábbis nekem :) )
És 2 emberes
A szerelőnek sok egy olajcseréhez képest
@@labzoli1 na jó,nem fél óra,de egyedül is megoldható. Nyilván egy sima olajcsere egyszerűbb, gyorsabb. Úgy kell árazni,hogy megérje. Én szigorúan 2-3 évente megcsinálom,mert érezhető a fékhatás romlása.
A légtelenítő csavarok berohadásáról, beletöréséről már esett szó. A szerelők szeretik elsumákolni a fékfolyadék cserét, de ezt nem mindig lenyúlásból teszik, inkább a csavar beletörésétől való félelmükben. Mert a csavart beletörve cserélni kell a fék munkahengert is. Ezt már mások is leírták. De azt még nem, hogy rozsdásodáson, előzőleg túlhúzott csavaron túl konstrukciós hibától is lehet a beletörés. Pl. a Toyota Aygoban M7X1-es csavarok vannak, míg a VW Golf 6-ban M10X1-esek. Lehet találgatni, melyik fog beletörni előbb. Pedig a Toyotában is lett volna hely vastagabb csavaroknak.
Japán autókban sajnos minden kisebb.
Na és? Ennyi erőből semmihez nem nyúlna egy szerelő sem, mert hátha cserélni kell.
Ha cserélni kell, akkor megrendeli az új nyerget, és csók.
Pl én neki akartam állni a fékfolyadék cserének de a legtelenítőket sehogy sem tudom megmozdítani pedig nem látszik berohadtnak, cserélni kéne (gumis)fékcsöveket is na viszont ott már minden rozsda. Ilyen problémánál egy szerelő mennyit gombolna le rólam? :D
@@laca9404 Attól függ, mennyi ideje megy rá. Lehet, hogy azt mondja, hogy akkor új féknyereg olcsóbb lesz.
Biztos azért rohadt be ennyire, mert túl gyakran cserélted a fékfolyadékot. 🤣
@@gaborlukacsik8154 igazából 4 éve nalam a kocsi de most hogy javítgatom kb 1 éve és autószerelőnek érzem magam miatta gondoltam le kéne már azt is cserélni :D
Fékfolyadék,nem fékolaj,ha már szakértünk!
De ezt említette is a videóban. Semmi kivetnivaló nincs benne - konyha nyelven fogalmazott.
Nekem elmult 2eves es ma mérték meg majdnem 250fokos.volt!!
Akkor ez most jo vagy cseres a 2ev miatt??
A hutofolyadekom tuti 6-7 eve/miota nalam van/ nem volt csereleve!!
Tegnap azt is mertem -40n!!!
Akkor azzal mi a helyzet?
Amugy 100ezer km van benne!!
DOT4-es folyadéknak szabvány szerint 230 ˚C a forráspontja új korában, a 250 így több, mint jó.
Szerintem ha magadnak cseréled, akkor cseréld le. 2 évente 2-3 liter fagyállón meg 0,5-1 liter fékfolyadékon nem érdemes gondolkodni.
Épp ezért nem jó az " olaj" kifejezés. Mert az olajban nem keveredik a víz, viszont az etilén glikol hidroszkópos tulajdonságú, gyakorlatilag vízzel lemosható.
Hiába vízesedik fel, egy teljesen zárt rendszer nem korrodál el. A gond akkor van, ha levegő van a csőben (nem légmentes), úgy viszont életveszély közlekedni! Gondoljunk csak a radiátorokra vagy az ipari vascsövekre, amikben vízet szállítanak. Azokat is szándékosan tartják feltöltve, légtelenítve, hogy elejét vegyék a korrodációnak.
Szoktam is mondani festéskor hogy ha leveszem a radiátort,fekete trutyit kimosom belőle...rögtön vízzel feltöltöm mert ha levegőn tartják ..elindul a korrózió.
Tudom hogy nem autós téma....csak igazolom a hozzászólásban írtakat
Igen, de amint van benne víz, lesz benne levegő is, úgy pedig korrózió is.
@@matyusv Ezt most nem teljesen értem hogyan! Magától nem tud fellevegősödni a rendszer.
@@aronszimplan7223 Nincs 100%-osan tömített rendszer. Ha víz jut bele, pára lecsapódik a hidegben, akkor a fékfolyadék FORRÁSPONTJA alacsonyabb lesz, és hamarabb keletkeznek benne gázbuborékok, amikor a nyári hőségben néhányszor nagyot fékezel. Vagy épp hegyről jössz le. Tehát nem kell levegősnek lennie a rendszernek ahhoz, hogy beessen a fékpedál.
@@andraskobzi3448 Az elhanyagolt fékmunkahengerekben mégis retek van és mégis be tudnak rohadni.
engem meg mindenki hülyének néz, h évente cseréltetem 😅 dehát itthon az autózás is csak a szarrágásról szól.
Az évente, mérés nélküli csere meg felesleges környezetszennyezés, idő, pénz...
@@somasamtab8560 Persze, micsoda idő és pénz.
Tibor ! A cseréről néhány gondolatot ha megosztanál velünk. Itthon elvégezhető??
ABS/ESP-s kocsin nem tudod otthon. Hacsak nincs hozzá diagnosztikai géped.
Küldtem neked egy szerintem jő és mindenkit érdeklő üzenetet:
🛻👙Ha a fékolaj felét használtuk csak fel a flakonból azt felhasználhatjuk 2-3 év múlva? Köszi Tibor
Ha jól le volt zárva, akkor igen. A színén is látszik, ha vett be vizet. De nem érdemes rajta spórolni, mennyi az a fél flakon, fél liter vagy negyed liter?
Saját tapasztalatom alapján felesleges az általános 2 évenkénti / 30e km csere. Újonnan vettem a swiftem 2019-ben, és sosem volt még benne cserélve. Igaz, csak 45ezer km van benne. De nyáron mértem és a műszer szerint még jó, szemrevételezéssel is tökéletes. Pedig már megvettem a bele való dot3-as folyadékot, elég nehéz ilyet találni. Azért 5 éves korára le fogom cserélni bármit is mutat a műszer. Én elég önfejű felhasználó vagyok, bár 15 éve autószerelő szakmát is elvégeztem, de nem ebből élek. Szóval önfejűt úgy értem, hogy hajlamos vagyok bizonyos gyártói előírásokat felülbírálni a józan ész alapján, valamit előbb, mást később cserélek. Mivel ismerem a felhasználói szokásaimat. És nálam elég kíméletesen fut az autó. Rövid távú nyüstölésre van az 50es kétütemű léghűtéses robogó, vagy elektromos bringa, vagy a tömegközlekedés. Válogathatok. :) de autóba csak azért ülök, ha hosszú távra megyek, vagy dolgozni kell, és nincs más mód (nincs 4-kor buszom hajnalban), fagyban nem akarok motorozni, stb. Ekkor azért elmegyek 8 km-re dolgozni autóval sajna. De nem szeretem ilyen rövid távokra beindítani sem. MÁs meg full leszarja és mindenhova, párszáz m-re is autózik.. Hülyék világa lettünk.
Ezt írod: "nyáron mértem és a műszer szerint még jó, szemrevételezéssel is tökéletes."
1. Szerintem szemrevételezéssel lehetetlen megállapítani a fékfolyadék megfelelőségét. Persze ha már sötét, szennyezett, akkor biztosan nem jó, de a magas víztartalmat (alacsony forráspontoto) sosem fogod szemmel észrevenni.
2. Méréssel inkább meg lehet állapítani. A probléma ott van, hogy igazából egyetlen helyen tudsz mérni, a tartálynál. De a fékfolyadék nem ott használódik el igazából, mivel a fékfolyadék nem igazán "kering" a rendszerben körbe-körbe (mint mondjuk a hűtőfolyadék, amit a vízpumpa keringtet). Ez alatt azt értem, hogy ami a dugattyúban van, az ott folyik oda-vissza (kismértékben), ami a fő fékmunkahengerben, az ott, és ami a fékfolyadék tartályban, az ott. Szóval a fékfolyadék állapota ott a legrosszabb ahol használod, és nem ott ahol méred.
Egyébiránt a fékfolyadék csere költsége (más karbantartási feladatokhoz mérten) alacsony (2 évente pár 10 ezer Ft), szerintem nem éri meg elspórolni.
@@bernatlovastiszt köszönöm, hogy aggódsz értem. Bár ugyanolyan hobbi szerelő vagyok valószínűleg mint te, noha én el is végeztem az autószerelő szakmát, de gondolkodom. Ebből adódóan lehetséges, hogy a fék munkahengereknél használódik el igazán a folyadék, de vizet felvenni a nagy hő ingadozás révén a tartálynál tud, a motor térben. Tehát ott érdemes mérni. Nem nagy kunszt, megmérhetem a munkahengereknél is, ha akarom,le csapolok egy kis kupaknyit. De elsődlegesen a tartályban lesz szerintem vizes. Mivel gondolkodó ember vagyok, s nem csak az interneten olvasgatok. A tartálynál a legnagyobb a hő ingadozás a motor miatt, s ott van felület is a nedvességet felvenni. Úgyhogy a tartály mérése szerintem bőven elegendő. De szkeptikusoknak, és maximalistáknak adott a lehetőség a fék munkahengereket csapolni, ez sem sokkal nagyobb erőfeszítés annak, aki az autó alá tud menni,vagy könnyen megemeli.
@@gaborjozsef2 Köszönöm hogy köszönöd, de egy cseppet sem aggódom érted :)
Gépészmérnök vagyok, előtte szakközépiskolában végeztem gépészként, gépésztechnikusként. Hidd el, szagoltam puskaport, bár már nemigen szerelek. Nem szimpatikus, amikor szerelők hülyézik a mérnököket (holott sokszor a problémát sem igqzán fogják fel, ami miatt a mérnök azt és úgy tervezi, amit és ahogy), és nem szimpatikus fordítva sem (az asztal mellől sem mindent lehet ám megérteni, megtanulni).
Nem gondolom, hogy életszerű lecsapolni a fékfolyadékot bárhol. Nedvességet valóban a tartálynál tud felvenni.
Megjegyzem a DOT3 fékfolyadék a legalacsonyabb forráspontú, épp azzal nem érdemes tehát spórolni, bár egy kis Suzuki nyilván nem egy versenygép versenyterheléssel.
@@bernatlovastiszt kedves uram én is mérnök vagyok, csak én 2011ben végeztem a BMF-en, ami közben óbudai egyetem lett. Előtte végeztem az autószerelő szakmát. Kíváncsi lennék te milyen munkát végzel, mert nekem igazából semmi közöm a tanultakhoz.
@@gaborjozsef2 Én mérnökként dolgozom, de semmi közöm az autóiparhoz. Nekem tényleg mindegy, mikor cserélsz vagy cseréltetsz fékfolyadékot. Biztos vagyok benne, hogy hamarabb lesz az átlagnál, és hogy jobban odafigyelsz az autódra, szakértőbb kezekben van mint az átlagnál. Nem megbántani akartalak, csak tényeket ill. a véleményemet írtam le.
hanyatló nyugati országokban műszaki vizsgán ellenőrzik és ha nem jó az érték akkor egyszerűen megbuktatják... itthon érdekes módon ez nem kötelező!! ugye??!! mert a biztonság az az öv bekapcsolása...
Na ez meg a másik. ABS-be a vizes belerohadt fékfolyadék tud gondokat okozni. Érdemes néha megdolgoztatni hogy ez ne következzen be, de a motorom az pl. minden gyújtás ráadásnál működteti egy rövid ideig az ABS szivattyút, hogy átöblítse a kockát.
Sziasztok!
A szervóolajról is mondanátok pár mondatot. Mikor kell cserélni?
Milyen fajtát kell beletölteni stb?
Üdv. D. József
Amit az autó gyártója előír. Van több fajta is, nem keverhető.
Nem kell a gyári, mindenből van utángyártott is.
@@ortnerendre4197 Az utángyártott gagyi tönkre teszi az autót
@@luxbeci2 nos, gagyit nem kell venni :)
De aki pl gyári beszállító, azt miért ne?
Teljesen mindegy, ki gyártja, ha minden gyári előírásnak, specifikációnak megfelel. És ez minden folyadékra igaz.
140 ezernél cseréltem, a gyári zöld színű pirosas volt. Eltelt 180 ezer km, gondoltam itt az ideje frissíteni mielőtt tönkremegy a szervoszivattyú. Szinte teljesen újszerű, zöldes volt, feleslegesen vettem 2 litert, a másodikat bele se töltöttem. Ki tudja, hogy mi befolyásolja az elhasználódást, lehet hogy keveset kanyarodtam a pályán... Egy biztos, sosem töltök bele olyat, ami nem felel meg a gyártó által megadott szabványoknak is, ahogy a motorolajnál sem elég az 5W30-at tudni. Így - ha csak nem hamis - a más beszállítótól való is biztosan teljesít minden feltételt, amit a gyártó annak idején megadott.
Intenzív, verseny közeli körülmények között 2 évente cserélt fékfolyadék is kevés. Nekem már melegedett el így Hungaroringen a fékhidraulika. Áttértem arra hogy minden szezon előtt cserélem és az előírt DOT4 helyett DOT5.1 Többször nem volt gondom. Közúton intenzív használat mellett 2év elegendő, közlekedő edényekben 5év is belefér, de olyankor érdemes a fékmunkahengert is szétszedni kipucolni. Szerencsére azért általában ez egybe esik a fékbetét elkopásával, tehát annak cseréjekor érdemes a teljes körű fékkarbantartást elvégezni, ha amúgy nem gondoztuk a fékünket.
A gond akkor van ha nagyon keveset megyünk vagy fék takarékosan, mert a fékfolyadék akkor is belerohad, a dugattyú megszorul, aztán csodálkozunk ha nem az igaz. Hibrideknél és villanyautóknál ez utóbbival találkoztam, bár az is igaz hogy 10év után.
Teljesen jól látod és igazad van! Versenykörülmények között... !!! Főleg hamarabb kell cserélni !!! Nekem verseny közben 2.15. volt a legjobb időm a H.ringen ! Neked..?
@@pepepetro4392 Én ETZ250-el (profilkép) versenyeztem és jó régen 😁 Akkor még a Palik Laci volt az igazgató és támogatta az oldtimer, tömegsport versenyeket. Illetve egy 1981-es Honda CB750-el jártam ki nyílt napokon. Akkoriban még eléggé kezdő voltam szóval széria (közeli) ETZ-vel 2:49 volt a legjobb mért időm. De a Kutrik Zsombor (MAMI-ban oktató) már akkor is űr időket ment. Szerintem egy futam alatt két kört tuti rámvert 😆 Később amikor meg már kezdtem a középmezőnybe felmászni, akkor már csak kis pályákon mentünk. Azóta is Kakucs a kedvencem, de oda is már csak az utcai motorommal megyek néha.
Bizony így van , én is lecseréltem a fékolajat és azótta jobb lett a féjem
PSA autóin a fékolajtartályról megy a kuplung rásegítés is
Lehet utálni! Egy szakember használja szakszerűen a szavakat és ne menjen az emberek után. A szakembernek kell tanítania nem fordítva! FŐLEG EGY OKTATÓ VIDEÓBAN! FÉKFOLYADÉK! KÖSZÖNÖM! Ettől függetlenül szuper a műsor!
Nekem is "báncsa" a fülem, igazad van, de értük, az a lényeg
Orvosok sem latinul beszélgetnek mikor el kell mondják mi az ember baja, hanem úgy hogy érthető legyen a páciensnek. Majd Orvos orvossal úgy szaknyelvezik ahogy szeretne...
@@CsongolomCOX a folyadék azért nem érthetetlen szakszó
Az olaj viszont megtévesztő, mert semmi köze hozzá, max h mind2 folyik 😁
@@CsongolomCOXa folyadék mióta latin szó?😂
Faragjuk a fingot?
Milyen hosszú munka egy fék folyadék , olaj csere szervizben kb?
Autótól függ, de nagyon maximum 1 óra.
@@95Jester Köszönöm. Azt gondoltam hogy nagyobb munka 👍
A "sima" nincs fél óra. Ha géppel még külön az ABS rendszert is légtelenítik akkor lehet több.
Ezt a fékfolyadék cserét aláírom. Az enyémben 3 éves, cirka 100 ezret futott a trutyi, forráspontja 168 fok volt. Fékfelújítással együtt folyadék-csere lett.
Amíg nem volt lecserélve a fékolajam, nem győztem cserélni a hátsó fékmunkahengert a fékdobban. Korrodált és tönkrement. Azóta egyszer sem kellett cserélni.
23 éves Suzukim van. Soha nem volt benne fékfolyadék cserélve. Nem is értem, hogy miért jó mégis.
Pedig azon már a gumi fékcsöveket is érdemes lenne cserélni.
Szeretném megkérdezni, hogy műszaki vizsga előtt, ha az öreg fékolaj a tartályból le van szippantva és újjal van feltöltve, van e ennek esetleg pozitív hatása az összes fékolajra a rendszerben?
nem csak a tartályaban cserélik ki hanem az egész rendszerben
csak úgy van éretelme
Egy hidros Citroenben ahol maga az LHM a fékfolyadék ott is van ez a vizesedési jelenség?
nem, mert nem glikol alapú.
Egy átlagos autóba jelenleg munkaidővel kb mennyi egy fékolaj csere?
Folyadékot baromi gyorsan lehet cserélni. Ráteszi a vákuum pumpát minden féknyeregnél és egyenként leszívja, csak önteni kell valakinek utána. A kerék leszerelés a hosszabb idő. Viszont ha rendesen akarja valaki csinálni akkor a féknyergeket le kell szerelni és elpucolni, sérült alkatrészeket cserélni, összerakni szépen és TISZTA körülmények között. Ez már időigényes.
@@lacikeri3102 Túlnyomásos készülékkel gyorsabb, rátenni a tartály kupakja helyett, aztán csak ki kell nyitogatni sorban a légtelenítő csavarokat (értelemszerűen csövet ráhúzva edénybe folyatni), öntögetni se kell senkinek.
Soha nem cseréltem még. Bár ennek leginkább az az oka, hogy 3 évente új autót veszek 😂😂😂
Éppen fékolajat szerette volna cseréltetni de a szerelő nem csinálta meg mert rozsdásak a légtelenitő csavarok ,azt mondta hogy ha bent szakad nagyon drága lehet nem értem hogy miért ?
Mert akkor új féknyerget kell venni.
Létezik hozzá javítókészlet is, a betört csavart kifúrva és nagyobb menetet vágva bele egy nagyobb légtelenítő csavarra cserélve az eredeteti töröttet. De kevesen csinálják, macerás, le kell venni a nyerget (a cső hollandere is be lehet rohadva, az is egy külön szívás), ki kell tisztítani utána, végül légteleníteni; meg ha kifizeted az óradíjat, amit eltököl vele, már kijöhet egy átlag autóhoz egy új nyereg.
Évente 1.5 évente cserélek fék olajat , kormánymű olajat ..es hűtővizet 🤷♂️ motorban mind1 dízel vagy benzin 10.000km ként váltóban (automata ) 60.000km ként ..Eddig nagy gondom nem volt .. Viszont előző gazda hanyagsága végett volt …30.000km kénti olajcsere plusz nuku gyertya csere es társai ..
Érdemes cserélni én otthon cserélem, vákuumos leszívóval leszívom a légtelenítő csavaroknál. Picit macerásabb mint az olaj csere.
Samaramban 16 éve nem volt cserélve cserélni kellene?
Ha bowdenes a fék akkor nem kell 😁
Lejtőn lefelé, 205 gti, tempó, kanyar, és a zabszem .
Nemrég vettem egy használt autót, kiváló, megkímélt állapotban. Minden folyadékot és a fékfolyadékot is cseréltem, mert még tuti hogy a gyári volt benne, igen fekete, nem sárga színű volt...
Ismer valaki olyan szervízt ahol minden körülmények között, meg tudják lazítani mind a négy légtelenítő csavart, és nem küldik el az embert, hogy egy 25 éves autón nem vállalnak fékolajcserét. Ha igen akkor hálás lennék az információért. Csak mert négy új plusz féknyereg igencsak meg tudja dobni a költségeket.
Autószerelő vagyok, de én is el szoktam mondani, hogy ez benne van a pakliban. Ha odafigyel az ember, azért meg lehet oldani, hogy ne szakadjon el (kalapács, gázlámpa - semmi baja nem lesz) Amúgy általában nem a nyeregbe szakad bele, hanem a hátul dobfékes autóknál a munkahengerbe. Ha néha alatta jársz és megfújod a tövét WD40-nel, azért az sokat tud segíteni. Amúgy, ha rendszeresen, mondjuk 2 évente meg van nyitogatva, nem szokott gond lenni velük.
Ha ritkán nyúlnak egy csavarhoz, és/vagy túlhúzzák, akkor sajnos előfordul. Bár féknyerget még soha nem dobtam ki ezért, de küzdeni kellett hogy megindítsam. Én légkulcs dugójával szoktam, az szorosabb, vagy ha el van kenve akkor lakat fogóval jól meg lehet fogni még mindig. Aztán ha rossz egy csavar, akkor érdemes kapásból cserélni, illetve nagyon vékonyan szoktam ezeknek adni grafitos zsírt. A grafit ott marad a menetek között és megkönnyíti a megindítást minden csavarkötésnél.
Talán ezért is jó ha 2-5évente cserélik a fékfolyadékot, mert azzal megelőzhető ez a probléma.
@@lacikeri3102Ha mindenki így állna hozzá,akkor talán nem is lenne ez probléma.👍😊🕊
@@lacikeri3102 Nem a megfogással van a baj, dugókulcs az fogja szépen, hanem ha beletörik a csavar.
@@gaborlukacsik8154 az tényleg baj, de nekem nem szokott. A hatlapfejű rész kenődik el jellemzően. Ha azt meg tudom fogni akkor már ki is jött eddig mindig. Ugye az alu és az acél közötti galvanikus korrozió miatt köt be. Ezt az oxidot egy ütéssel meg lehet törni, és szabad az út.
1:41 - *fékpedál :D
akkor én lehet túlzásba viszem mert évente cserélem😁
Jólvanazúgy!👍😊🕊
Olyan nincs hogy nem cserél az ember fékfolyadékot. Műszaki vizsgán vissza is dobják hogy ha megszivja magát vizzel és kritikus szint alá csökken a forráspont. Ha csak nem feketére viszik 50ért
Ok. Értem, miért indokolt a csere! De! régi autóknál (pl. 20 éves Suzuki Swift) ahol szinte nulla elektronika, abs főleg nincs, még mindig nem indokolt ilyen sűrűn cserélgetni. Mert egy ilyet vezettem sokáig és szerintem sosem volt benne cserélve fékolaj, olyan 75ezer km-nél én cseréltettem le. De egyesek oltottak, h minek kellett azt...!
Ha a fékfolyadék forráspontja lecsökkent, akkor mindegy, hogy van-e elektronika az autóban, a fékhatás elmegy vagy lecsökken, amikor gőzösödik a folyadék.
Egy egyszerű sofőrke soha nem melegíti 185 fölé a féket, viszont az ABS kocka csicskul, főleg a suzukiknál, ahogy Tibi bá mondta.
Én 5 évente szoktam mint kompromisszum.
Nem megy sokat.
A szerelők: néha csak kiszopják a tartályból és vissza 😮😢🙃🙃
Szóval nem mindegy hova viszed
Automata váltós autónál sokkal többet kell fékezni, úgyhogy nem csak a vezetőn múlik, mennyire van a fék igénybe véve.
TEDDY ❤🐻
1:40-nél van egy nagy baki! "Rugalmas lesz a gázpedál!" Nem a gázpedál, hanem a fékpedál!!!
Jajjj... Mi lenne a világgal önök nélkül....
A priuszos kolléga szerintem nem nagyon tudja értelmezni a fék elmelegedését 😂
Fekfolyadek nem fekolaj. En is beirom azert :D Pedig sokat szamit az idobeni cserelese. Sokkal masabb a pedal amikor fekez.
Milyen ABS? A fékfolyadék cseréje meg azt jelenti amikor légtelenítés után visszaöntöd ugyanazt. Közben kipárolog belőle a víz is xD köszi hello
Na, végre egy szakértő :-(
Az etilénglikolból nem párolog ki a víz.
Ausztriàba a vizsgàn bemèrik èvente
Suzukik kifejezetten rosszul tolerálják a fékfolyadék cserét. Nekem is abs kockát kellett felújitatnom emiatt. 60 000 ft os mutatvány.
**Mármint a fékfolyadék csere hiányát nem szeretik :)
Értjünk mi nyugi..
A 60ezer osszemérheto a többszöri fekfolyadek csere munkadíjával.
És ugye más fogja cserélni a kockát ...
@@labzoli1 És nem egyszerűbb lett volna, ha tervezetten időben cserélik inkább és nem út közben jön elő a hiba? Amíg nincs meg az új alkatrész, használni se tudod, kiesik 1 nap, 2 nap, iksz nap. Ha van egy autóm, nehogy ezt a párezer forintot sajnáljam 2 vagy 3 évente.
rugalmas lesz a gázpedál 🤣, volt szerencsém javítani kis polszkit , Lejöttek dobogókőről azt út közben beesett a fékpedál. A fékolaj begőzölt levegős lett.
Ugye. Előtte ők is úgy voltak vele, hogy minek ezt, működik.
Külön öröm volt számomra amikor ABS-es fékrendszer esetén szoftver használata nélkül cserélték a fékolajat, úgy mint egy ABS nélküli autóban.
A műszaki vizsgára friss fékolaj csere után mentem.
Az öröm az volt, amikor közölték velem, hogy a fékolaj minősége határeset.
Lassan 40 éve vezetek.. soha nem cseréltem még fék folyadékot..soha nem volt gond ( kb. 2 millió km.alatt) ! Most fékcsere lesz hàtúl .. nem is mérem lecserélem... !!! Szerintem!!! Kb. 5 - 10 évente nem árt...
És mit vezetsz? Háztartást? Mert autót nem az biztos.
Gratulálok 😬🤔
@@tamasvari7015 2006 -os Superb .. ebben még biztos a gyári fékolaj van....( Suzuki Samurai kb. 40 éves abban is valószínűleg a gyári van..) kia K 2500 2003 --as abban sem volt cserélve... G Astra 2002 -es abban sem volt...🤔
Büszke lehetsz magadra.
@@pepepetro4392 Kérlek, vegyél egy országos tömegközlekedési bérletet és add el az autó(i)dat! 🤦 Köszönjük!
Nincs szükség ilyen mindenkire életveszélyes autóval közlekedő, kimondhatatlanul felelőtlen emberekre az utakon, mint te!
Nekem is kell kicsit fekete :/
Priusos külön faj. Eleve azért veszi meg az autót mert hatalmasat akar spórolni. Többnyire ezeknek pajeszuk van és nagy orruk.
Nekem is volt egy buta ismerősöm aki erre a témára azt válaszolta, hogy fékolajat cserélni? Minek kéne?
Hozzáteszem sok autót szerelt, tehát gondoltam volna ért is hozzá…
10éve nem töltöttem után és nem cseréltem fék "folyadékot" olajat az autómban és minden tökéletesen működik! Tényleg totál hülyeséget beszélsz!
Miért beszélne hülyeséget? A folyadék ken, hűt, mozgat. Nem nagy költség a csere 2-4 évente. Nem értem, hogy mi a csere ellen szóló érv? Ilyen oknál fogva motorolajat, meg hűtőfolyadékot se cseréljünk, azt se kell...
@@jozsefh-1621 Hutofolyadekot sem cseréltem 2015-óta tele van fagyálló al és a fékolajat sem sőt még rá se pótolták.2-évente leadom a szereplőnek vigye el műszakira és olajcsere.Ennyi!Ha hiszed ha nem így van!
@@belanagy3144 Elhiszem, ez ilyen, amíg meg nem hal az ABS kocka. Lehet, hogy 20 évig is elműködik így, de lehet, hogy a jövő héten beesik a pedál egy fékezéskor.
Ezt a párezer forintot sajnálod az autódtól meg a szerelődtől 2-3 évente?
Rápótolni nem kell, ha szivárog valahol, akkor már baj van. Normál esetben annyi fogy, amennyit a fék kopása miatt a munkahengerek mennek kifelé, ha ilyenkor rátöltesz, akkor majd a fék cseréjekor kifolyhat a tartályból, amikor a munkahengereket visszanyomják.