Linux Mint 22 Xfce - mocne strony

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 ноя 2024

Комментарии • 92

  • @genesis2303
    @genesis2303 2 месяца назад +3

    Z tematami/stylami na KDE jest też czasem tak, że jak się wylogujesz i zalogujesz to coś co nie działało w pełni potem już działa po ponownym zalogowaniu, strzelam że w XFCE może być podobnie, więc nie skreślajcie styli w których wszystko nie działa od razu, czasem warto zajrzeć do opisu stylu na stronie bo mogą być jakieś dodatkowe instrukcje. Sam siedzę na MX pod KDE, ale rodzinie stawiałem właśnie miętówkę na maszynie do przeglądania internetu, działało elegancko, ale fakt byłem zaskoczony ile mogę zmienić. W międzyczasie winda 11 nie dość że pcha obowiązkowe śledzenie, bo już im brakuje danych do szkolenia modeli AI to jeszcze zabrali mi cholery możliwość paska zadań po prawej co katapultowało mnie właśnie na KDE rok temu i nadal żre mniej ramu niż na Windzie nawet jak sobie poustawiałem wszelkie style przezroczystości rozmycia widgety i inne bajery. Tylko ze sterownikami do mojej wysłużonej klawiatury z makrami było ciężko, pierwszy miesiąc trzeba się przemęczyć, a potem to się człowiek męczy kiedy się przelogowuje na Winde jakie tam jest wszystko toporne i ograniczone. Nawet coś takiego jak zmiana pulpitów wirtualnych, na Windzie ctrl+shift+strzałka, zmienić jest ciężko trzeba by szukać skryptów autohotkey (dlatego kocham makra pod lewym małym palcem) i ustawiać je na autostart, na praktycznie każdym Linuxie zmieniasz jak chcesz te skróty, bo są normalnie dostępne w systemie, głośność to samo na windzie autohotkey i kombinowanie ze skryptami vbs, na Linuxie ustawiasz jak człowiek, skrót zmiany utworów to samo, dałem sobie windows+a/s poprzedni następny bliziutko pod lewą bez pokracznego brykania, w Linuxie mogę mieć wszystko pod lewą ręką, w Windzie to trzeba na głowie stawać, żeby to tak zorganizować.

  • @Alex_95706
    @Alex_95706 2 месяца назад +4

    Super poradnik

  • @616homer
    @616homer 2 месяца назад +1

    Jak mawiał klasyk, podoba mnie sie...

  • @TutecPL
    @TutecPL 2 месяца назад +1

    Wasz Informatyku Drogi, tworzysz jeden z kilku (w mojej ocenie w pierwszej dziesiątce) najlepszych kanałów na YT. I chociaż na chwilę obecną nie interesuje mnie Linux Mint, to ogląda się to świetnie. Kompletne odstresowanie. Gratuluję i pozdrawiam! 🙂

  • @soundeffects-nc
    @soundeffects-nc 9 дней назад

    Fajny, spróbuję. Dzięki za polecenie.

  • @Karti200
    @Karti200 2 месяца назад +4

    Sam z praktyki preferuje wersje z Cinnamonem jako default (ale ostatnio dogrywam i tak KDE - mam nadzieje, że Mint kiedyś dostanie oficjalny release z KDE).
    Ale oczywiście jest to super sprawa od zespołu za Linux Mint, że dają użytkownikowi łatwy wybór, pod jakie DE chce ktoś użytkować.
    Fajnie widzieć kogoś na "Polskiej Scenie Tech RUclips'a" kto dobrze potrafi przedstawić Linuxa dla nowych osób i udowodnić, że TAK, da się użytkować z tego systemu bez wymuszonego użytkowania terminala

    • @JackNormal777
      @JackNormal777 2 месяца назад

      www.youtube.com/@SwiatLinuksa

    • @satagiah
      @satagiah Месяц назад

      A po co? Cinnamon jest już idealnie customizowalny, nie ma sensu na przesiadkę na KDE gdzie co chwila coś się sypie. Najlepiej żeby wywalili wszystko i zostawili Cinnamona tylko focusując się na nim na 100% i wyrąbanie z pleców Ubuntu i zostanie na Debianie (LMDE) jako standard i uważam, że było by to ultymatywne distro.

    • @Karti200
      @Karti200 Месяц назад

      ​@@satagiah mój jedyny problem z Cinnamonem jest spowodowany przesiadką na ultra wide'a, a bardziej to, że jest to 165Hz ekran.
      Cinnamon bazuje nadal na X11 i tutaj jest haczyk - X11 jest bardzo "picky" jeśli chodzi o wysokie odświeżanie.
      Jeśli oficjalnie i finalnie wyjdzie wersja Cinnamon'a na Wayland to nie będę miał żadnych - dosłownie ŻADNYCH - uwag przeciwko Mintowi

    • @FernPolska
      @FernPolska Месяц назад

      ​@@Karti200plan na wayland w cinamoon to 2026 tyle wiem

    • @FernPolska
      @FernPolska Месяц назад

      ​@@Karti200a w xfce w 4.20 podobno ma być wayland

  • @krzysztofjarzyna2820
    @krzysztofjarzyna2820 2 месяца назад +1

    Wielkie dzięki Panie informatyku właśnie takiego kanału mi brakowało gdyby coś takiego istniało 20 lat temu już dawno bym się wyniósł z Windowsa znaczy się zarówno mówię o kanale jak i o dystrybucji kłaniam się i 👍👍👍

  • @zibiaszek
    @zibiaszek 2 месяца назад

    Świetny materiał. Jak zwykle świetny.
    Ja przesiadłem się na Minta ok rok temu. Później próbowałem kilku innych dystrybucji, aby finalnie wrócić do Minta i teraz już totalnie odzwyczaiłem się od pieprzonego Windowsa. Etap odwyku był krótki i z dnia na dzień dawał duuuuużo radości - duży w tym udział Twoich poradników. Są naprawdę świetne. Dziękuję. Pozdrawiam.

  • @ThomasNowak-h3h
    @ThomasNowak-h3h 2 месяца назад +1

    Xfce ma więcej mocnych stron. Na przykład ma modularną budowę, więc jak np. nie chce się korzystać z jakiegoś elementu systemu, np. systemowego menedżera okien albo plików, to można zainstalować inny. I to będzie się porządnie integrowało z resztą systemu. Bardzo dobre w Liinuxie Mint Xfce jest menu z aplikacjami (odpowiednik menu Start w Windowsie), tzw. Whisker. Można je konfigurować do woli, będą ikony w układzie siatki lub listy, z różnym rozłożeniem elementów itd., można sortować aplikacje - moim zdaniem to najlepsze mnenu tego typu w Linuxie ( o Windzie nawet nie wspominam). Wyszukiwanie plików nie pokazuje wyników z Internetu tylko lokalne pliki, co lubię. Wiatraki w komputerze nie pracują jak wariaty, jest naprawdę cicho, Samo Xfce nie obciąża procesora. Do tego Xfce jest stabilne, bugi rzadko się zauważa - wiem, że Plasma KDE ma wielu fanów, bo to ciekawe środowisko, ale sypie błędami właściwie na okrągło, a testowałem kilka razy na różnych dystrybucjach. Do regularnej pracy wybierałbym więc Xfce.
    A jeśli chodzi o "toporność" Xfce, to sprawa względna. Może wyglądać obłędnie dobrze. Nie ma w nim normalnie animacji, ale za to jest przyjemny efekt bardzo szybkiego pojawiania się okna z aplikacją, np. Thunar, monitor systemu itd. startuje błyskawicznie (przeglądarki internetu i ciężkie aplikacje spoza Xfce niekoniecznie, ale raczej nigdy nie trwa to za długo). Domyślny menedżer okien nie ma więc animacji, ale jest np. opcja powiększania ekranu dla słabowidzących, półprzezroczystość okien przy ich przesuwaniu jak się to ustawi itd. A jak się chce animacji, to Mint Xfce oferuje jeszcze drugi wbudowany menedżer okien, osławiony Compiz.
    Thunar, menedżer plików (a nie jak zacny autor filmu twierdzi menedżer okien) to rewelacja. Bardzo szybki, lekki, umożliwia podgląd grafik w panelu bocznym, wyszukiwanie według wzoru, można spersonalizować wygląd na różne sposoby, np. przez dodanie dalszych ikon przy okienku ze ścieżką do pliku. Można kolorować przestrzeń wokół plików, które chce się w Thunarze wizualnie wyróżnić itd. itd. Osobiście wolę Thunara i od Nemo i od Delfina KDE, i od innych podobnych narzędzi.
    Rozpisałem się, ale to dlatego, że Xfce (zwłaszcza w wersji Linuxa Mint czy MX Linuxa) jest bardzo dobre, ale na pierwszy rzut oka może sprawiać takie sobie wrażenie. Kiedyś używałem Linuxa Mint Cinnamon, ale teraz wolę właśnie wersję Xfce.

  • @MWi399
    @MWi399 2 месяца назад +1

    Przekonałeś mnie mistrzu.
    Najbliższym czasie zmienię interfejs na Xfce.

  • @sp-rom
    @sp-rom 2 месяца назад +1

    2:33 - w Cinnamon też jest podział widoku na dwa katalogi, z menu Widok -> Dodatkowy panel (trochę z d* nazwa) lub klawisz F3

  • @Piorun1
    @Piorun1 2 месяца назад +1

    Super odcinek dzięki ❤

  • @grzegorzabramowicz7794
    @grzegorzabramowicz7794 2 месяца назад

    bardzo przydatny poradnik

  • @JarosawGoebiowski-xm2te
    @JarosawGoebiowski-xm2te Месяц назад

    Fajny materiał. W Manjaro Gnome po wgraniu Thunar-a też działa.

  • @pab1onas
    @pab1onas 2 месяца назад

    Fajny poradnik. Sam się ciągle od Linuxa odbijam od dobrych 20 lat chociaż cały czas mam w kompie drugi dysk z zainstalowaną jakąś dystrybucją obok windowsa. Obecnie Ubuntu najnowsze (nie pamiętam numerka). I mimo, że baaardzo rzadko odpalam ten system to uwielbiam oglądać wszelkie linuxowe poradniki :)
    Leci subik.

  • @damiangrabowski435
    @damiangrabowski435 Месяц назад

    Jeden panel, aby całym systemem rządzić! XFCE coś pięknego, teraz testuje cosmica na alfie POP_OS 24.04, ale na razie jest biednie i nie wszystko działa. Może to dopracują do finalnej wersji, bo cosmic ma potencjał, ale na razie XFCE dla mnie najlepszy. Próbowałem cinnamona, ale różne dziwne rzeczy się działy, więc odpadło. Czekam na kolejne ciekawe materiały i pozdrawiam

  • @stybanj.6788
    @stybanj.6788 Месяц назад

    Znakomity materiał !

  • @kubawojciechowski2010
    @kubawojciechowski2010 2 месяца назад

    Bardzo fajny film

  • @adambrodawka
    @adambrodawka 2 месяца назад +2

    i pozamiatane...

  • @Mateusz-Kwiatkowski-PL
    @Mateusz-Kwiatkowski-PL 2 месяца назад +3

    Przy zmianie motywu należy zaznaczyć "Ustaw pasujący motyw Xfwm4, jeśli taki istnieje".

  • @daniello5943
    @daniello5943 11 дней назад

    Nie za bardzo siedzę w temacie ale z tego co czytałem to cynamon jest najbardziej dopakowany jest najbardziej wspierany i powinien być najbardziej dopracowany.

  • @84kmieciu
    @84kmieciu Месяц назад

    Namówiłeś mnie

  • @mamah1970
    @mamah1970 2 месяца назад +1

    xfce super, lubię i też każdemu bym polecił, ale od wielu lat używam kde i się cieszę, delfinek przebija tunara. reszta też daje się podobni konfigurować a według powszechnie obowiązująej wiedzy jest to nieporównywalnie lepiej. może mógłby Pan Mój Szanowny Informatyku pokazać również coś z KDE? no i na koniec: btw ja jusing arch :)

  • @tomsz9022
    @tomsz9022 Месяц назад

    Witam. Dlaczego w opcji zasilanie po ustawieniu wygaszania ekranu za 1 min nic się nie wyłącza? coś gdzieś trzeba włączyć jeszcze żeby ten schemat zasilania działał? pozdr i dzięki za super filmik

  • @Marekk_2k
    @Marekk_2k 22 дня назад

    Mam pytanie odnośnie ikonek na pasku zadań obok zegara. Jak zrobić żeby wielkość wszystkich ikon była taka sama przy powiększaniu, a nie że część się powiększa, a część nie.

  • @Thunderaspl
    @Thunderaspl 2 месяца назад

    Dobry poradnik. Kilku rzeczy dowiedziałem się. Czegoś nie znałem. Ot taka konfiguracja. Jestem na etapie przechodzenia z Windows. Ciekawi mnie jedna rzecz. Skoro system jest na tyle otwarty w celu konfiguracji to czy jest możliwość w menadżerze plików zmienić tło okna? Dać inny kolor, lub sam obrazek? W Windows są programy do zmiany. Oczywiście zewnętrzne.

  • @adam1709
    @adam1709 Месяц назад

    9:18 co to są te pliki równoległe? sprawdzanie zawsze sumy korealnej chyba warto włączyć? a co to ten plik pośredni?

  • @Yoh98
    @Yoh98 2 месяца назад

    Na szybko sprawdzając to taki doc był już w xfce 3 w 1999r., pierwszy MacOS nie wiem czy go miał ale nawet jeśli to wyszedł w 2001r. czyli tak, było to szybciej w xfce niż w macu.
    Xfce w Mincie jest już jakoś tam wstępnie skonfigurowane co jest na duży plus, jak próbowałem podejść do surowego xfce to miałem dosyć jeszcze zanim udało mi się cokolwiek skonfigurować.
    Dużą zaletą xfce jest to, że jest to bardzo lekkie środowisko graficzne.

  • @adrianwrobel82
    @adrianwrobel82 Месяц назад +1

    Mnie dwa dni temu udalo sue zainstalowac minta z xfce na chromebook hp 14 (kit)

  • @jarekjaroslawpl
    @jarekjaroslawpl 2 месяца назад

    Możliwość podziału okna menedżera plików na dwa niezależne jak i zmiana nazwy wielu plików istnieje też domyślnie w KDE Plasma - Dolphin.

  • @adam1709
    @adam1709 Месяц назад

    14:09 przecież tutaj prawie nic nie zmienia oprócz kolorków i trochę czcionki, a tam na zdjęciach były większe ikonki np. zamykania okna jak w Windows

  • @Wojna-1
    @Wojna-1 2 месяца назад

    14:15 - mi się wydaje ze zaznaczenie opcji "ustaw pasujący motyw Xfwm4, jeśli taki istnieje" rozwiązuje problem bo kiedyś sobie na wirtualnej maszynie sprawdzałem i działało.

  • @KazikPalec
    @KazikPalec 2 месяца назад

    W moim mincie nie wyskakuje opcja aktualizacji wersji systemu do najnowszej. Wchodzę w raporty systemu, a tak pusto. Wcześniej tam pojawiała się informacja o możliwości przejście na nową wersję. Czy to się losowo pojawia?

  • @Arachnos-pl
    @Arachnos-pl 2 месяца назад +1

    Mam problem z bootloaderem po instalacji Mint22 przy dualboot z Win10. Z Win11 zresztą też. Nie widać go wogóle, brak możliwości wyboru, po kilku sekundach po prostu uruchamia się linux. Przy Mint21.3 nie ma tego problemu, próbowałem instalować kilkukrotnie, także z Ubu24.04.1 jest to samo co z M22. Szukałem w necie rozwiązania problemu ale do tej pory nie znalazłem. Może Pan jest bardziej zorientowany w czym jest problem?

    • @Arachnos-pl
      @Arachnos-pl Месяц назад

      @Czarkoff dzięki za poradŕ, sprawdzę w wolnej chwili i dam znać jaki efekt

    • @Arachnos-pl
      @Arachnos-pl Месяц назад

      Miałeś rację, musi być w trybie UEFI. Raszta była dobrze ustawiona. Bootloader działa. Jeszcze raz dzięki za poradę.

  • @tommyboss7
    @tommyboss7 2 месяца назад

    Nasz informatyk może zrobiłby film o systemie QUBES OS !!!!!! O ile to nie problem :)

  • @tomaszpatecki4210
    @tomaszpatecki4210 2 месяца назад +2

    Ten Linux to nawet fajny jest. Trzeba będzie czas znaleźć na niego, bo Windowsy 11 mnie nie interesują.

  • @andrewb9947
    @andrewb9947 2 месяца назад

    ja uzywam linux mint Cinnamon i tez to jest

  • @WILUsprawdza
    @WILUsprawdza 2 месяца назад

    Nie mogę sobie poradzić z prostą sprawą. Na monitorze pulpit jest ładnie dopasowany po instalacji, ale na TV o kilka procent wystaje poza TV. Jak wyrównać obraz w moim 12 letnim lapku? Idzie po integrze Intela przez HDMI. W KODI da się wyrównać, zmniejszyć obraz wyrównując do wyświetlacza, ale w systemie nie znajduję tej opcji.

  • @buhdab
    @buhdab 2 месяца назад +2

    Jedno mnie irytuje w xfce, jak zwiększyć margines dla kursora myszki przy zmianie wielkości okna. Na start w xfce trzeba kursorem trafić prawie idealnie w krawędź okna... w cinnamon jest to bajecznie proste do zmiany... tak wiem można wcisnąć alt i ppm, ale to tak samo jak ze wspomnianym filmie shifcie. @Waszinformatyk jest na to jakiś patent?

    • @WaszInformatyk
      @WaszInformatyk  2 месяца назад

      Temat okienek z grubymi krawędziami ;-)

    • @mrazqr
      @mrazqr 2 месяца назад

      przytrzymać lewy alt na klawiaturze i prawym przyciskiem myszy przeciągnąć

    • @buhdab
      @buhdab 2 месяца назад

      @@WaszInformatyk przetestuje ;) być może w nastepnej wersji to poprawią :) btw. w okienku menedżera programów margines jest dużo większy... taka ciekawostka

  • @sp-rom
    @sp-rom 2 месяца назад +1

    24:24 - w Cinnamon też jest masowa zmiana nazw plików

    • @zibiaszek
      @zibiaszek 2 месяца назад

      Jaki sposób?
      Pozdrawiam.

    • @sp-rom
      @sp-rom 2 месяца назад +1

      @@zibiaszek w taki sam jak pokazano na filmie, zaznaczasz kilka plików klikasz prawym i wybierasz "Zmień nazwę..."

  • @ToTemat
    @ToTemat Месяц назад

    Dzień dobry, a który by był dobry dla takiego młotka jak ja, co nigdy nie miał do czynienia z linuxem i nie zna się na konsoli. Co nie gra w gry ale używa różnych programów - aby było łatwo w nim ustawić swoje jakieś schematy i nie wymagało to konsol. Oraz czy jest jakiś film jak zrobić ten linx bezpiecznym - aby nie wpadło coś na niego co zacznie szaleć po komputerze z Internetu - bo samemu szukam na wszelkich dziwnych stornach informacji. Czyli także na stronach o wątpliwej reputacji.

    • @WaszInformatyk
      @WaszInformatyk  Месяц назад +1

      Linux Mint 22 Xfce powinien się nadać, wręcz stworzony do bezpiecznego przeglądania niebezpiecznych stron ;-)

    • @ToTemat
      @ToTemat Месяц назад

      @@WaszInformatyk A cynamon w czym jest w takim przypadku gorszy?

  • @Siventus
    @Siventus 2 месяца назад

    Świetny materiał 😊 Niestety mi chyba Linux nie jest pisany. Używam komputerów od 2000 roku i co kilka lat robię "próbę linuksa". Niestety za każdym razem coś jest nie tak, coś nie działa jak powinno. Zwłaszcza teraz, gdy od kilku lat pracuje na laptopach. O ile sam system sprawia wrażenie dopracowanego, to po prostu nie umiem go doprowadzić do porządku w temacie wsparcia różnych sprzętów. Wcześniej był problem z tym, że karta graficzna nie była w stanie sprzętowo wspomagać oglądania filmów i po prostu je rwało, teraz wifi działa tylko w standardzie 2.4 GHz i nie mogę znaleźć info jak przełączyć na 5 GHz na mojej karcie sieciowej, bo generalnie zawsze coś nie działa i albo trzeba grzebać głęboko w necie jak to uruchomić, albo w ogóle się nie da na razie... Także ze wsparciem sprzętowym bywa różnie I to jest duży showstopper dla mnie

  • @niuton9669
    @niuton9669 Месяц назад +1

    Chciałem zainstalować Linuxa u siebie ale się okazało że dysk jaki mam coś nie współpracuje z Linuxem i nie da się go używać bo albo zawiesza przy starcie albo po 10 minutach... Muszę dysk zmienić...

    • @jacekchojnacki7103
      @jacekchojnacki7103 Месяц назад

      U mnie pomogło formatowanie dysku z niskiego poziomu, niestety nie pamiętam jakim programem to robiłem.

    • @niuton9669
      @niuton9669 Месяц назад

      @@jacekchojnacki7103 robiłem to kilka razy i nic. Podobno mam dysk o jakieś innej strukturze czy ki chu... i nie daje rady. Na razie się poddałem ale kiedyś sobie kupię inny

    • @systemd2137
      @systemd2137 22 дня назад

      ​@@niuton9669 Możesz napisać coś więcej o tym dysku?

  • @mcmc5240
    @mcmc5240 2 месяца назад +1

    Xfce jest super, szkoda że tak niedoceniany.

  • @adam1709
    @adam1709 Месяц назад

    Moim zdaniem w Linuxach jak tak patrzę to ikonki od zamykanie/minimalizowania w prawym rogu się śmiesznie małe, w Windowsie są duże i wyraźne więc to bym zmienił na dzień dobry

  • @s.g.4205
    @s.g.4205 2 месяца назад

    witam

  • @mechaty
    @mechaty 2 месяца назад

    Dziękuje , za kolejny przydatny filmik.
    Pozdrawiam.

  • @Jacek..
    @Jacek.. 2 месяца назад

    24:12 Owszem i ja np. używam od lat totalcommandera i min. wielokrotnej zmiany nazw, więc takie bajery nie robią na mnie wrażenia. Jak sam na początku powiedziałeś - tego typu menedżer plików to obowiązkowa pozycja na liście programów. Zatem co z tego, że jest to wbudowane w xfce, i generalnie co z tych wszystkich funkcji Thunara, skoro i tak używać będzie ktoś double commandera itp? A nawiasem mówiąc jeśli się zachwala jakąś wersję środowiska graficznego, to wypadałoby pokazać różnicę na korzyść w porównaniu do innych środowisk a nie tylko porównywać do Windowsa. Windows ma swoje zalety i wady tak jak Linux, z tym, że w Windowsie jest więcej zalet niż wad.

    • @Jacek..
      @Jacek.. Месяц назад

      @Czarkoff Zgadza się linux jest dostosowany do specyficznych potrzeb, do serwerów, programowania. Ja takich potrzeb nie mam, jestem przeciętnym użytkownikiem, który nie lubi grzebać w systemie, więc biorąc pod uwagę szereg wad linuksa lepiej jest używać w takim wypadku windowsa, który ma jak sam napisałeś wysoką kompatybilność sprzętową, szeroki wybór oprogramowania, itd. Dużo by pisać. Denerwuje też ciągłe wpisywanie haseł w linuksie i brak pełnego dostępu do każdego miejsca na dysku. W Windows jak chcę to mogę nawet w folderach systemowych zapisywać pliki. A to ma związek z tym iż w linuksie łatwiej jest coś zepsuć będąc administratorem.

    • @Jacek..
      @Jacek.. Месяц назад

      @Czarkoff Przykład z tymi katalogami pokazuje, że w linuksie trzeba wszystko
      uwierzytelniać a w windows już to jest domyślnie.
      Z windows korzystam od ok. 24 lat i nigdy nie miałem większego problemu
      z wirusami, więc nie potrzebuję systemu gdzie na każdym kroku trzeba wpisywać
      hasło. Nawet czasami przeglądarki nie można uruchomić i niby jest na to jakaś rada
      ale mimo zastosowania się do porad nie zlikwidowałem tego problemu.
      A tego typu problemów jest cała masa. Albo jakaś apka się wcale
      nie chce uruchomić, bo coś tam. I znowu - są na to sposoby ale ja nie jestem
      programistą, który będzie to analizował i wiecznie szukał pomocy.
      Masa problemów sprzętowych, a to wayland "nie lubi się"
      z Nvidią a to jakieś distro nie widzi drukarki, skanera, karty dźwiękowej itd.
      Widziałem porady jak dopasować model drukarki do danego distro - śmieszne,
      system powinien wykrywać każdy (bez wyjątku) sprzęt i to automatycznie bez ingerencji człowieka..Nie raz miałem też na linuksie problemy z dźwiękiem, czy grafiką. Albo czemu linux źle działa na VMware a windows chodzi na każdej VM?
      Ja mam odwrotne zdanie - linux tylko okazjonalnie, gdy jest jakaś super apka,
      której nie ma na windows. Aha i jeszcze jedno - programy tzw. portable.
      Na windows dany program waży np. 30mb a ten sam na linuksa w wersji appimage 200mb :)
      Nie chcesz appimage, ok instalujesz do systemu (jeśli jest taka wersja)
      ale wtedy mogą być (i bywają) problemy z tzw. zależnościami.
      W windows nie ma zależności i tego typu problemów. Jak apka jest pod daną wersję windows to działa.

  • @JPG-z5k
    @JPG-z5k День назад

    Linux Mint gdyby poszedł droga naprawdę społecznościową za jaką się uważa mógłby wprowadzić swoje narzędzia do dystrybucji przystosowując go do runit lub OpenRC nie wspierając korporacyjnego i zbyt złożonego SystemD który uzależnia wszystkie aplikacje nie dając alternatyw co do tego jak inicjować usługi dlatego dla mnie Mint jest skreślony.

  • @a-53
    @a-53 2 месяца назад

    jest F3 masz takie same (trzecia minuta)

  • @mariuszbrzozowski3305
    @mariuszbrzozowski3305 Месяц назад

    Ja używam Linuxa od Mandrake 9, Fedora Core 2, Debian Etch więc używam Cinamona bo bardzo nie lubię XFCE ani KDE ew lubię Mate czy Gnome. Ms Windows w całym życiu używałem może z rok jak był w wersji 8.1 bardzo mi się ten Windows podobał ale skoro Microsoft zrezygnował z interfejsu metro to nie widzę już w tym systemie nic ciekawego. Pozdrawiam!

  • @Jacek..
    @Jacek.. 9 дней назад

    Słabe strony: Po świeżo zainstalowanym systemie w przeglądarce firefox zainstalowanej wraz z systemem nie można zainstalować żadnego rozszerzenia z oficjalnej strony mozilli. Takie to są uroki linuksów. A to pierwszy dzień po instalacji, tych słabych stron jeszcze pewnie się parę znajdzie w niedalekiej przyszłości.

  • @piotrstosik9309
    @piotrstosik9309 2 месяца назад

    I było by pięknie gdyby czytał mój dysk a nie wywalał bladu bo chciałem się przesiąść się na stałe z Windows

  • @qskocz2883
    @qskocz2883 2 месяца назад

    Wszystko sobie możesz ustawić i wyregulować a hasła nie można pominąć ! Taki cudowny tem Lx a wyboru nie pozostawia. Dlatego właśnie go nie używam.

  • @Mr_Majestyk
    @Mr_Majestyk 2 месяца назад

    taaaaa... oglądam sobie i myślę, jak to skomentować żeby nie powiało banałem? brak komentarza nie wchodzi w grę, bo mnie nasz Wasz Informatyk pobudza do kreatywności ...upraszczając muszę bo się uduszę aż tu nagle 💣💥 nagroda! no, no... (po raz kolejny zostałem zaskoczony) postuluję, żeby od teraz w każdym filmie była taka nagroda, może być na końcu mnie tam nie przeszkadza

  • @foxxxy4963
    @foxxxy4963 2 месяца назад +2

    Powiem tak. Wszystko jest lepsze od Gnome. No chyba ze masz ekran dotykowy.

    • @Gike-
      @Gike- 2 месяца назад

      Ja bardzo lubię gnome, jak poustawiasz skroty klawiszowe to jest super wygodne

  • @muczin
    @muczin 2 месяца назад +1

    31:34 "Killer app" - nice.

  • @kacpermajka5039
    @kacpermajka5039 2 месяца назад

    KDE, Cinamon, Deepin DE >>> XFCE

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 2 месяца назад

    90% użytkowników PC używa ich do grania. Wszystkie te opcje konfiguracyjne są mega fajne, ale ostatecznie zawsze dochodzimy do bariery "gry, które nie działają". Oznacza to, że trzeba mieć dwa komputery, albo dwa systemy w jednym komputerze. Pozdrawiam.

  • @Polskie.przerobki
    @Polskie.przerobki 2 месяца назад +3

    1:14 nie trzeba Shift + LPM na windows wystarczy kliknąć scrollem

    • @adam1709
      @adam1709 Месяц назад

      gorzej na lapku

    • @Polskie.przerobki
      @Polskie.przerobki Месяц назад +1

      @@adam1709 Jak nie masz myszki to tak ale można też PPM kliknąć i wybrać opcję np. "Eksplorator plików" (jak na jego ikonę klikasz) tylko ze to 2 kliknięcia ale jak jesteś na lapku bez myszki to bez różnicy bo i tak do niego się nie rozwalisz na krześle dlatego tak czy siak musisz do niego sięgnąć a to czy klikniesz tą wbudowaną myszką 2 razy czy Shift na klawiaturze i raz PPM to bez znaczenia moim zdaniem jest

  • @andrzejrad8327
    @andrzejrad8327 2 месяца назад

    Jakoś nie było problemu zainstalować TUNAR w Cynamonie.

  • @Jankes..
    @Jankes.. Месяц назад

    Jak zainstalować Linux mint 22 xfce Wilma?

  • @WITSON2010
    @WITSON2010 2 месяца назад

    Szkoda że nie ma gotowego Linuxa do grania ze instaluje go, loguje sie w aplikacjach np steam i gram.. albo strony na której klikamy jakie programy maja już być po zainstalowaniu linuxa i tworzy nam iso linuxa z tymi programami..

    • @JackNormal777
      @JackNormal777 2 месяца назад

      Chyba są. Piszę chyba bo takich nie używam i nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Raczej używam AchLinux bo lekki i bez zbędnych rzeczy (CachyOS). Instalując ArchLinuxa dorzucam steam, heroicgameslauncher i system dorzuca co potrzebne. Można grać. Heroicgameslauncher obsługuje GOG, Epic i PrimeGaming.

    • @FernPolska
      @FernPolska Месяц назад

      bazzite? najlepszega dla początkujących, ale tylko instalacja przez flatpack lub app image i może snap. terminal 100%

    • @FernPolska
      @FernPolska Месяц назад

      terminal 100% opcjonalnie