Cześć. W dzisiejszym filmie przedstawię Wam drogę o potocznej nazwie Berlinka. To nie żart ale do filmu przymierzałem się dwa lata dodatkowo film jest najdłuższy jaki zrobiłem oraz najwięcej czasu na niego poświęciłem. Berlinka to potoczna nazwa planowanej w czasach II wojny światowej drogi łączącej Berlin z Królewcem. Podziękowania dla Bartosza Bajków czyli osoby prowadzącej stronę o Berlince oraz dla Piotra Oknińskiego.
Ponieważ podaje Pan bardzo dobrze udokumentowane i rzetelne informacje, muszę Pana poprawić. Ad 11:30. Wyjazd z Polski przez przejście w Grzechotkach JEST możliwy. Codziennie z Gdańska do Kaliningradu czyli Kralovca kursuje 1 lub 2 autobusy dziennie i zwykle są pełne pasażerów. Kto i na jakich zasadach może podróżowac do Rosji i z Rosji do Polski można dowiedzieć się w Straży Granicznej. Tak jest na dziś 1 kwietnia (NIE prima aptilis) Oczywiście sytuacja ta może zmienic się. Pozdrawiam!
Cały ten "szlak" przez Pomorze przemierzyłem z fajną ekipą przyjaciół na rowerach. Były wczesne lata 90., korzystaliśmy ze zdobytych z trudem poniemieckich i polskich map topograficznych 1 : 25 000 oraz 1 : 50 000. To była frajda i przygoda! Prawie wszystko pozarastane, zdziczałe, zaskakujące ślady niedokończonej budowy. A nie tak daleko tereny pomilitarne i poligony... Wiele miejsc lub upadające wsie popegeerowskie wyglądały tak, jakby wojna skończyła się rok czy dwa lata temu! Królowało słynne porzeczkowe wino Arizona... W lasach były ruiny cmentarzy, wsi, przysiółków, oraz sady pełne wciąż dojrzewających owoców (jabłka, mirabelki). Osobną i podniecającą przygodą było penetrowanie poligonu w Drawsku (wtedy był kiepsko pilnowany), poligonów i bunkrów pod Bornem Sulinowem, i Okonkiem. Dwa ostatnie to i dziś - 30 lat później - rozległe odludzia pełne tajemnic, ruin, bunkrów, fortyfikacji...
@wisnia43 To były papierowe arkusze map (jeszcze czasami z pieczątką "poufne", potem odtajnione), które przez lata wykupywałem np. w specjalistycznej wówczas księgarni we Wrocławiu w latach 80. i 90 (mieli katalog i można też było je zamawiać). Woziłem je ze sobą w teren w skręcanej, plastikowej tubie. Wiem, że dziś można pewnie znaleźć w Internecie strony (oficjalne i prywatne), gdzie takie dwudziestkipiątki i pięćdziesiątki (poniemieckie, ale i wojskowe z lat PRL) można chyba zamówić (wydrukują, prześlą). Niestety, od kilkunastu lat tkwię daleko, zagranicą, nie jestem na bieżąco. Proszę poszukać w sieci wpisując np. "mapy topograficzne 1 : 25 000 i 1 : 50 000". Kilkanaście lat temu oficjalnie widziałem szeroką ofertę na stronie typu geoportal.gov.pl , ale nie wiem, jak dziś to działa. Z pewnością lepiej niż "w moich czasach", gdy każdy zdobyty arkusz był na wagę złota. Podejrzewam, że wszystkie te typy map topograficznych sprzedają też w sieci prywatne, mniejsze firmy. Życzę satysfakcjonujących "zdobyczy"!
Parę dni temu szukałem informacji o berlince w sieci a tu proszę, nagle youtube daje mi taki świeżutki materiał. Rewelka. Jak dla mnie brakło zdjęć z budowy berlinki, które znalazłem w sieci.
Gratuluję - fajny felieton. Uwielbiam takie klimaty. Ok 25 - 30 lat temu jeździłem trochę w tamtych okolicach - Szczecin - Chociwel - trasa betonowa, z przygotowanymi mostami i pasem na drugi tor drogi (północny), lotnisko z miejscem do tankowania, uzbrajania, obsługi samolotów - POEZJA! W tamtych czasach tyle lat po wojnie leciałem 100 km/godz (auto dostawcze) a płynęło się jak na najlepszej autostradzie, naprawdę byłem pod wrażeniem...a tu nagle trzeba było zjeżdżać - droga się kończyła, choć tak jak opowiadałeś w filmie, był szlak przygotowany dalej prosto - aż chciało się iść pieszo, by nadal na tej berlince być :) Bardzo dziękuję za tą wędrówkę po starych, przedwojennych szlakach. Pozdrawiam z Wro. PS. Ta stacja benzynowa (dziś ORLEN) jest niebywale podobna jak te w mojej okolicy na A4 węzeł Wrocław i jedna taka stoi na wysokości Legnicy - wszystkie 3 są przedwojenne w niemal identycznej konstrukcji i kubaturze jak ta Twoja. Polecam zerknąć w necie...
@@AutostradyPolska1978 Warto jak cholera, bardzo fajny materiał. Zawsze lubiłem się snuć po takich miejscach, ale zapału wystarczyło tyko na dokumentację resztek Olimpijki, jakjeszcze istniały. Niestety tylko fotograficzną. Do Berlinki przymierzałem się nie raz i nie dwa, ale teraz już nie muszę, lepszego materiału na pewni bym nie zrobił:)
Przeszedłem odcinek Berlinki od jakichś 5 km na zachód od leśniczówki Drzeńsko do wsi Cieszyno. Po drodze niesamowite wały ziemne i betonowe jakby zapory. Dzięki Tobie dowiedziałem się, że to miał być węzeł z autostradą na południe. O tej autostradzie na południe nie miałem pojęcia. Dzięki. Dodam, że odcinek Berlinki z Elbląga do wysokości Braniewa można spokojnie przejechać rowerem. Po stronie wschodniej jest bardzo dobra droga awaryjna z minimalnym ruchem samochodowym. Czasami widoki jak w niskich górach. Potem zjazd do Fromborka i powrót do Elbląga wzdłuż Zalewu Wiślanego. Polecam.
Od Gajewka do wsi Kumki da się jechać po śladzie Berlinki. My jechaliśmy zwykłym autem. Droga gruntowa , płaska ale twarda. Miejscowi nią jeżdżą. Dzięki za Twoją prace. Liczę że kiedyś powstanie po tym śladzie droga ekspresowa (może być jednojezdniowa) , bo był by to niesamowity katalizator do rozwoju gospodarczego tych biednych (zabiedzonych) rejonów.
Faktycznie, zresztą sprawdziłem na mapie i niedaleko na północ od tych miejscowości jest ślad Berlinki. Dzięki, jak kiedyś będę w pobliżu to zajadę na pewno.
KORONOWO 25.06 POLSKA SZTUKA WALKI - W S P Ò L N O O B R O N A - - wszystkie sztuki walki I sportów w tworzeniu wspòlnoobrony - profilaktyka zdrowia - OSP - szkolenia I centralize otwierane magazyny obrony - leczenie w trudnych warunkach -ochrona finansòw - psychologia ,motywacja,mądre działanie - I dziesiątki innych pomysłów dla WSPÓLNOOBRONY❤ ---- podawajcie dalej
Historia którą przedstawiłeś dotyczy mnie osobiście. W okolicach Złocieńca i Barwic widywałem wały w lesie obok jezior i zawsze się zastanawiałem dlaczego tak jest aż mi w historii wpadło w ręce określenie "Berlinka"
Świetnie zrobiony resarch na temat tej drogi. Przez lata nią podróżowałem i widziałem zmiany jakie w niej następują. Co ciekawe świetnie pamiętam były węzeł Rześnica, ale byłem przekonany, że będzie on rozbierany i niszczony, a nie eksponowany ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu. Te płyty nie były takie złe, wielu tam powstrzymywały tylko one przed dociskaniem gazu w podłogę, a sam pamiętam jak po blisko 2 tysiącach kilometrów po zagranicznych autostradach i wyremontowanej "berlince" zostałem na lewym pasie bo widziałem jakieś 200m przed sobą auto po czym zza łuku z daleka dostrzegłem nadjeżdżający samochód z naprzeciwka. Pierwsza myśl co za łoś jedzie autostradą pod prąd, a ułamek sekundy później człowiek się orientuje, że niedawno zjechał z autostrad i jest przecież na zwykłej drodze wojewódzkiej! 😮 Droga jest w tak dobrym stanie...
Świetny materiał... ze swojej strony dopowiem, jeśli wycieczka wyjdzie, że bardzo dobrze zachowany jest ślad Berlinki od miejscowości Skwierawy (na NW od Lipusza) do miejscowości Stężyca (na N od Koscierzyny), wraz z pozostałościami obozu budowniczych koło Stężycy. Miałem się okazję nim kiedyś przejść (jechać się nie da). Ogrom prac robi wrażenie...
Cześć Radek, Materiał świetny i przystępnie zrealizowany. Co do tej stacji paliw to do niej sięgały kolejki TIRów w czasach gdy była granica z paszportami (przed wstąpieniem do EU) Kolejka w weekend potrafiła mieć i 30 km! Co więcej to tam w latach 90 mieli swój punkt kontaktowy przemytnicy aut z Berlina - taka mafia rosyjska przedstawiająca się jako Ukraińcy. Klimaty były niezłe.I słynne kantory przygraniczne Gawronika-to temat rzeka. Także nieopodal były wielkie reklamy z napisem " Korekta liczników czynne 24/7" i podjeżdżały lawety z autami i nawet ich nie rozładowywały (hi, hi, hi) - stardowym przebiegiem wówczas było 110-130 tys km - oczywiście przedtem Turek w Berlinie też ustawiał liczniki "pod Polaka" Przeprszam za ten OT ale to moje historie związane z berlinką. Pozdrawiam i tak 3-maj 8-)
@@AutostradyPolska1978 @kolejki: ostatnio akcja Covid i kolejka miała ok 8 km. Ale wówczas pobocza to była jedna wielka toaleta. Oby te czasy nie wróciły.
16:14 warto dodać, że jadąc od Chociwla do Kołbaskowa trzeba było wjechać na północną jezdnię trasy bądź co bądź szybkiego ruchu od jej lewej strony, na dodatek wcześniej krzyżując się kolizyjnie z łącznicą Goleniów-Chociwel (która też wpadała na jezdnię główną od lewej)
A jadąc na Świnoujście, ten lewy łuk przez wiadukt był bardzo niebiezpieczny - sporo tam było wypadków. Sam jechałem deszczowej nocy, na zakręcie leżał zestaw droga zablokowana. ale był wytyczony objazd jakoś tymi przedwojennymi łącznicami z kostki - sam byłem zaskoczony że takie newralgiczne miejsce tak łatwo było objechać. To było koło 2010 roku.
Trasę znam od dzieciństwa. W latach 90-tych co roku jeździliśmy z Hamburga do rodziny w Elblągu. Wciąż pamiętam dźwięk betonowych płyt i biało-niebieskich balustrad mostu. Mosty były brukowane, a most na Odrze aż do lat 90. miał tylko jedno połączenie. Samochód tak bardzo podskakiwał z powodu złej nawierzchni drogi, że nie mogliśmy jechać szybciej niż 90 km/h. Szalony czas
Kawałek za Cieszynem w kierunku Rzepowa pozostałości jest dużo więcej. Teraz to tylko porośnięte mchem, ciekawe, jesienią i zimą trochę mrocznie wyglądające miejsca na browara. Wcześniej, na zachód od jeziora Siecino rośnie kawał lasu na powierzchni nagle wypłaszczonej jak stół, zaraz koło pozostałości kurchanów kupców z czasów rzymskich. Dzięki za materiał👍
super robota wspaniale ujęcia i ogrom wybitnie ciekawej wiedzy , swego czasu sie nawet z Bartoszem Bajków spotkalem i rozmawialismy o tej drodze oraz o kilku innych drogach ktore mają niesamowitą historię. skromnym moim zdaniem mozna by pomyslec o wykonaniu starym sladem Berlinki ( bo nie trzeba wykupywac gruntów tereny nalezą do skarbu panstwa) moją propozycją jest droga identyczna jak nowiutka dk 15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego czyli przekrój 2+1 z mozliwoscia rozbudowy do 2+2 jesli by kiedys zaszla taka koniecznosc, przerzucenie tranzytu przez srodek pomorza z obecnej bardzo krętej dk 20 na drogę dk20 w wersji 2+1 przyspieszylo by przejazd miedzy Szczecinem a trójmiastem chociazby na odcinku Lisowo- okolice szcecinka gdzie mozna by wpiąc w obecna dk 20. Legendy lokalne mówią o dramatycznych sytuacjach gdy pogotowie na sygnalach pędzi dk 20 przez 130 zakrętów miedzy Miastkiem a Bytowem ten odcinek mozna by zblizyc do nasypu kolejowego starj linii kolejowej miedzy tymi miastami. jazda tamtędy to radocha dla fanów techniki jazdy zakrętami ale scinanie zakrętów przez wielu kierowcow powoduje ze jest tam mega niebezpiecznie.
Wielokrotnie jeździłem w latach 90' z rodzicami do Szczecina "Berlinką". Doskonale pamiętam ten charakterystyczny stukot kół o przerwy między betonowymi płytami, pamiętam również że pomimo tylu lat na karku nie miała żadnych dziur czy robót drogowych a często mówiono ze jest tak wytrzymała bo robiona była na niewolniczej krwi.
Pierwszą łopatę w budowę Berlinki wbił Hermann G., tam gdzie dzisiaj jest łuk autostrady przed węzłem Joahimsthal. Zresztą miał niedaleko ze swojego dworku mysliwskiego w Carinhall (niedaleko Klein Dölln). Gdzieś jest jeszcze w sieci zdjecie tablicy przy wiadukcie przy zjezdzie Eberswalde/Chorin/Britz "Reichsautobahnen O.B.K. Stettin, Abschnitt Berlin-Stettin, Ausführung O.Müller, Charlottenburg". Parę miesiecy pozniej otwarto zjazd Kolbaskowo "Colbitzow" z wielka feta - na wysokosci dzisiejszego "Orlenu", w miescu gdzie dzis leci pas zieleni stala wielka, drewniana scena i z niej Hermann glosil hasla o wielkosci i wyzszosci Narodu. Z ciekawych rzeczy mozna wspomniec, ze to co uwaza sie za pomysl adolfowy o budowie setek kilometrow autostrad i likwidacji tym samym ogromnego bezrobocia, wcale nie jest jego pomyslem. Idee stworzyl Gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch - bardzo wielu pracownikow przy budowie A11 pochodzilo wlasnie z tej Prowincji i byla ona pierwsza, gdzie bezrobocie spadlo na zaszczytne 0%. Wiele zjazdow i wjazdow na A11 w czasach DDR po tej stronie zlikwidowano, widac do dzis tylko nasypy wiaduktöw. Ale np. zjazd Bernau-Nord to juz powojenna dobudowka. W kwestii uzupelnienia - dzisiejszy Dreieck Barnim A11/A10 nazywal sie Stettiner Dreieck i jego przebieg byl zupelnie inny - w miejscu, gdzie dzis przebiega gałąź w kierunku na Hamburg byly zwykle i plaskie rozjazdy z szyldami na Dresden/Frankfurt O. i Hamburg/Rostock i ograniczeniem predkosci do 80 Km/h.
Świetny film, widoczna pasja, z przyjemnością obejrzałem. Jeśli mogę - zachęcał bym do spokojniejszego i wolniejszego czytania, czasem zbytni pośpiech powoduje, że pojawia się wrażenie niestaranności, choć przyznaję, że wszystko zrozumiałem. Pamiętam swoje wycieczki odcinkiem Elbląg-Królewiec, miejscami drzewa zarastały całą szerokość betonowego pasa, ale była tam atmosfera z innej planety, surrealistyczne wiadukty i autostrada w zaroślach, fantastyczny most nad Pasłęką, prowadzący wtedy z nikąd do nikąd....
Najbardziej podziwiałem kiedyś bo już w większości beton zniknął tą jakość wykonania i ile lat to się utrzymało. Pomijając fakt, że w czasach powojennych ludzie jeździli dorożkami a ten gość już przed wojną budował autostrady dwujezdniowe 🤯
Pamiętam Berlinkę odcinek Elbląg-Granica. Wjeżdżając na "BETONKE" to był zupełnie inny świat w porównaniu do dróg budowanych przez Polske. Szerokie i równe pasy ruchu, skrzyżowania bez kolizyjne. Charakterystyczne wiadukty i betonowe barierki. W czasie jazdy było słychać charakterystyczny skókot kół- podobny podobny do pociągu. Droga miała ok 50 lat,a żadnej dziury. Jedyne na co trzeba było uważać to: w czasie np.deszczu układ płyt powodował powstawanie na środku potoku. Do tej pory na odcinku Malbork- Starogard Gd. w okolicach Tczewa można zobaczyć charakterystyczne betonowe bariery oraz skrzyżowanie bezkolizyjne, chyba jeszcze jest bruk położony właśnie na estakadach. Identycznie jak było przed przebudową odcinka Elbląg- Grzechotki.
Urodziłem się na Dolnym Śląsku , pod Legnicą był kawałek poniemieckiej autostrady z Berlina na Górny Śląsk i też mówiono na nią Berlinka. Pozdrowienia z Niemiec .
Świetny materiał. Doskonale pamiętam Stary węzeł Kijewo oraz Rzęśnice, na tym drugim wiecznie były korki przed mostem, i policja często przeprowadzała przez jeszcze starszy most. A apropo tego odcinka drogi lotniskowego, to taka ciekawosta, że na nim w ogóle nie ma internetu. Wspaniały materiał, dostarczył mi trochę wspomnień, i odświerzył pamięć. Dziękuję i pozdrawiam :)
13:20 podobne poniemieckie stacje zachowały się na A4 przy zjeździe do Wrocławia po obu stronach (Bielany Wrocławskie). To też jest bardzo ciekawy stary węzeł. Jadąc od zachodu przy zjeździe na drogę 35 i do centrum handlowego Bielany jest właśnie ta mała stara stacja, a zjazd jest niejako podwójny i łatwo się złapać bo można zjechać albo na parking stacji i samą stację albo na zjazd do Bielan. Kiedyś było to znacznie gorzej oznakowane niż obecnie, zmienili też trochę ten zjazd ale wg mnie pozostaje on nadal ciekawostką drogową.
Dzięki za takie historyczne info, nie miałem pojęcia, że Berlinka miała przechodzić przez moje miasto Kościerzyna???🤔 Czekam na więcej historii... Pozdro!
Jeżdżąc do rodziny na wieś do wsi Rzepowo, mogłem podziwiać część tej realizacji. Nasypy porośnięte obecnie lasami, obok nasypów zapasy piachu do budowy, dalej w stronę Złocieńca w okolicy Cieszyna nad obecną drogą rowerą fragmenty mostu. To do dziś robi wrażenie
Bardzo ciekawy materiał, szczególnie, że jako mieszkaniec Szczecina mieszkałem również w Elblągu. Pamiętam jeszcze obwodnicę Elbląga i Berlinkę (odcinek do Braniewa) z płyt betonowych i starych węzłów drogowych.
Sądzę, że to jest najlepszy film na tym kanale. Pełen profesjonalizm, ogromny nakład pracy. Wielki szacunek i Dzięki za tak wyczerpujący materiał. Oglądając ten film w pewnym momencie miałem wrażenie, że mógłby znaleźć się w TVN Turbo. A co do wycieczki - pomysł rewelacyjny.
Bardzo lubiłem jeździć DW 142 jak jeszcze była z płyt. Ten odcinek był dużo mniej zużyty niż dwujezdniowa A6 więc łączenia płyt były odczuwalne w samochodzie zaledwie jako pyknięcia. Ponadto droga była mało uczęszczana i prooooooooosta - jak okiem sięgnąć. Nawet na starym węźle, na którym DW 142 brała swój początek, na Chociwel z A6 leciało się prosto bez żadnych odbić. Teraz - patrząc na materiał filmowy - pojawiły się tam łuki - zgodnie z dzisiejszą filozofią budowania dróg na złość kierowcom. No i te zabytkowe węzły i podwójne wiadukty - przygotowane pod budowę drugiej jezdni zawsze robiły na mnie wrażenie. Ogólnie była to bardzo klimatyczna trasa. Czy dzisiaj zachowały się jeszcze jakieś odcinki z płyt, po których odbywa się regularny ruch?
Ok. Dzięki za głos. Specjalnie to zamieściłem na końcu żeby tylko najbardziej wytrwali dotarło do końca czyli Ci którzy oglądają moje filmy od deski do deski 👍
Ja zawsze wszystko oglądam, łącznie z reklamami 👍 niestety mimo chęci, to z uwagi na to, że mieszkam dosłownie na drugim krańcu Polski z takiej wycieczki nie mógłbym skorzystać :-( Przy okazji pytanie, Radku, bo albo coś mi umknęło albo za szybko skończyłeś - czy podążając dalej śladem Berlinki, a dokładnie pozostałościami po pracach, docieramy do jakiegoś konkretnego momentu, w którym aktualne drogi wracają na jej ślad i dalej lecą do S22?
@@AutostradyPolska1978 to prawda - szkoda że te wszystkie odcinki wybudowane i zmodernizowane za ostatnie 15 lat bez remontów po najdalej 30 się m y zwyczajnie rozpadną - aż tak nie potrafimy korzystać z od dawna znanych technologii
@@AutostradyPolska1978 Wczoraj jechałem autobusem na lotnisko w Pyrzowicach i na trasie, gdzieś za Piekarami, może w Dobieszowicach lub Siemoni, był remont drogi. Asfalt zdarty, a pod asfaltem... równiuteńki przedwojenny klinkier. Oczywiście, były miejsca, gdzie był zniszczony, ale generalnie zaskoczenie. BTW. Pamiętam z dzieciństwa, że klinkier był na wjeździe od strony wschodniej do Wieliczki, w okolicach przejazdu kolejowego. To był rok olimpiady w Monachium, 1972.
W sumie ciekawy kontrast, że w Polsce potrafią być drogi wojewódzkie wyglądające prawie jak autostrada (DW142) jak i zupełne gruntówki (DW133). I to jedna i druga na dawnych ziemiach niemieckich. ;) A to ta sama kategoria. PS Polecam się na przyszłość :) Piotrek
Świetny materiał! Fajna seria, takie historyczne ciekawostki to świetne źródło informacji. Podrzucam pomysł na nakręcenie filmu o pierwszej przedwojennej polskiej autostradzie idącą w śladzie obecnej DW214 nieopodal Warlubia :) pozdrawiam
Te małe stacje są super. O ile dobrze kojarzę takie są również na A4 przy zjeździe z Wrocławia. Widziałem takie również na A12 pomiędzy Frankfurtem i Berlinem. Powinny być zachowane jako ślad po dawnych czasach 😉
@@AutostradyPolska1978 tak ta na węźle Wrocław Poludnie jest identyczna. ciasnota taka że ze znajomym w przelocie chcąc się spotkać nie było gdzie zaparkować.
@@vetrieska11 w latach 30-tych ruch na autostradach był bez porównania mniejszy, w spustoszonych kryzysem Niemczech mało kogo było stać na automobil, więc takie stacje w zupełności wystarczały. Ciekawa architektura, niestety trochę już zniszczona wskutek średnio udanej „modernizacji“. PS. Skoro nie było aut, to po co w takim razie budowano te Autobahny? Był to bardziej program społeczny niż transportowy, chodziło w nim o zajęcie dla bezrobotnych. Takie hitlerowskie 500+...
Pozdrawiam ze Starogardu Gdańskiego, jeszcze ponad 10 lat temu przez moje miasto Berlinka była wykonana z bruku, jednak po remoncie bruk wymienili na asfalt i same wysepki.
Bardzo ciekawy film jeździłem rowerem po drodze od złocieńca do Połczyna zdrój i zastanawiałem się co to za duże kawałki betonu leżące koło skarpy i sprawa się wyjaśniła A to kawałek berlinki
Ciekawy film. Znajome drogi, połączenie powiatu drawskiego ze stolicą województwa. Super, że trasa współcześnie została w końcu wyremontowana. Odnośnie berlinki Niemcy stworzyli w okolicach wsi Bolegorzyn(gmina Czaplinek) obóz z barakami przymusowych pracowników autostrady. Kilka lat temu ktoś odkrył ślady istnienia tego miejsca.
Witam zainteresowanych. Muszę powiedziec że spałem na berlince, ba biwakowalem na berlince wiele lat , podczas urlopow i wakacji letnich w latach siedemdziesiatych. Idealny wypoczynek spokój, cisza i przyroda, produkty spozywcze kupowało się prosto od rolnikow, i w pobliskim slkepie GSu , a bylo to na grobli usypanej pod altostradę berlinkę jeziora Dlugiego w ,lub obok Dłuska. Piekne lasy ryby i grzyby. Jest to Wyżyna Ińska, z najwyzszym, wzniesieniem woj. Szczecińskiego czy zachodniopomorskiego. górą Głowacz, na górze tej była kilkupiętrowa wieża triangulacyjna oczywiscie na ktorą wspięlismy się . . Widok był przepiękny. Obecnie widok ten można podziwiać z drona. Piekne to byly czasy. Pozostaly tylko wspomnienia. Gdy bylem tam rok temu (na starych śmieciach czyli grobli) to obecnie istnieje tam już tylko las . Las jest tak gęsty że nie można rozbić namiotu. A w 1970roku bylo to piękne plażowe miejsce z jeziorem po obu stronach nasypu z klikoma nieduzymi sosenkami.
Gratuluję mnóstwa świetnie wykonanej i solidnej pracy. Jak widać, nawet najbardziej ambitne plany mogą zostać pokrzyżowane nieprzewidzianymi czynnikami. Tak czy inaczej - jedne drogi powstały, część poszła w zapomnienie. Ale ślady starych i współczesnych map pięknie pokrywają się z poczynionymi przez Ciebie obserwacjami w terenie. PS. Najmocniej poruszyła mnie całkowicie opustoszała wioska. Brrr.
Autostradowe lotnisko i stojanki to miejsce gdzie kręcili "Młode Wilki". Odcinek tzw "Chociwelki" czyli trochę dalej w stronę Lisowa, kręcili "Młode Wilki 1/2"
Świetny materiał najlepszy twój film zainteresowałem się berlinką w latach 90 chyba po oglądnięciu filmu młode wilki podobno jedna ze scen była tam nagrywana ale w tych latach ciężko było zdobyć jakieś informację
Jak zwykle świetny film. Pamiętam jak wiele lat temu pół nocy spędziłem czytając stronę Bartka o Berlince Co by sie przydało w filmie: rzut (2-3 by starczyly) z geoportali z LIDARU nasypów ktore pokazałeś. Fajnie tam widac kształty wezlow. Fajnie gdybyś zebrał od nas wsparcie na DRONA! W takich miejscach ujęcia z powietrza bylyby super. Pozdrawiam
Może mini odcinek o podpoznańskiej "Grajzerówce"? Gdzie ekipa mająca budować przymusowo autostradę A2 została oddelegowana do Szreniawy by wykonać drogę dojazdową jednopasmową do rezydencji gauleitera Wartegau Arthura Greisera w Wielkopolskim Parku Narodowym. Z uwagi na mały ruch świetnie zachowana w urokliwym miejscu. W dawnych czasach zdarzało mi się tam bardzo szybko jeździć.
Hello! Please accept my apologies for not writing this in Polish - I only know the curse words, as I'm 3rd generation Polish American. I just watched your excellent video, and plan to do it again in detail, as I have a great interest in the Berlinka route. I first visited the eastern parts of the Berlinka within Poland in 2000, then again in 2007, and after watching your video, I plan to retrace the entire route as you did. Definitely interested in a tour, but would be even more interested in an illustrated book if you were so motivated. Thanks again for making this great video.
Nie tak dawno temu na niemieckiej A11 w stronę Kołbaskowa był odcinek betonowych płyt, w gorszym stanie niż słynna patatajka (Olszyna-Krzyżowa). Jak dobrze pamiętam, to po polskiej stronie szybciej ogarnęliśmy betony od granicy do Goleniowa, niż Niemcy te kilka kilometrów. Co do odcinka DOL na DW142, to nie jest jedyny działający. Niedawno oddano do użytku DW604 z DOL pomiędzy Ruskowo a Przeździęk Wielki. Często ta droga jest zamykana z powodu ćwiczeń wojska.
Program budowy autostrad w Niemczech miał oczywiście wymowę propagandową. Generalnie jednak, podobnie jak program rozwoju infrastruktury w USA, wynikał z potrzeby pobudzenia popytu w gospodarce, która znajdowała się w kryzysie nadprodukcji od początku lat 30. XX w. Rozwój autostrad, lotnisk i portów zwiększał bowiem zatrudnienie i płace nie tylko w samym sektorze budowlanym, ale też we wszystkich branżach z nim skooperowanych - przemysł stalowy, cementowy, środków transportu itd. Rozwój tych branż nie dawał towarów na rynek, gdzie i tak towarów było za dużo, tylko dobra inwestycyjne, które na rynku konsumpcyjnym nie są zbywane. W rezultacie, dzięki takiej polityce, finansowanej z państwowych kredytów i obligacji udało się poprawić koniunkturę i wejść na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Podobne znaczenie miał rozpoczęty po dojściu Hitlera do władzy program zbrojeniowy. Zresztą budowa autostrad była niemal od początku podporządkowana celom militarnym, czego najlepszym dowodem była budowa autostrady do Wrocławia i Opola oraz Szczecina i Królewca.
Cześć. W dzisiejszym filmie przedstawię Wam drogę o potocznej nazwie Berlinka. To nie żart ale do filmu przymierzałem się dwa lata dodatkowo film jest najdłuższy jaki zrobiłem oraz najwięcej czasu na niego poświęciłem. Berlinka to potoczna nazwa planowanej w czasach II wojny światowej drogi łączącej Berlin z Królewcem. Podziękowania dla Bartosza Bajków czyli osoby prowadzącej stronę o Berlince oraz dla Piotra Oknińskiego.
Cześć.
Ponieważ podaje Pan bardzo dobrze udokumentowane i rzetelne informacje, muszę Pana poprawić. Ad 11:30. Wyjazd z Polski przez przejście w Grzechotkach JEST możliwy. Codziennie z Gdańska do Kaliningradu czyli Kralovca kursuje 1 lub 2 autobusy dziennie i zwykle są pełne pasażerów. Kto i na jakich zasadach może podróżowac do Rosji i z Rosji do Polski można dowiedzieć się w Straży Granicznej. Tak jest na dziś 1 kwietnia (NIE prima aptilis) Oczywiście sytuacja ta może zmienic się. Pozdrawiam!
@@wodzimierzmalinowski3837 Dziękuję za info. Tego nie wiedziałem
@@AutostradyPolska1978 jak znowu berlinka ( budują czy finansują ją Niemcy ? )
tu taki film YT zaproponował odnośnie starej berlinki
ruclips.net/video/aoFkF1x_aow/видео.html
Cały ten "szlak" przez Pomorze przemierzyłem z fajną ekipą przyjaciół na rowerach. Były wczesne lata 90., korzystaliśmy ze zdobytych z trudem poniemieckich i polskich map topograficznych 1 : 25 000 oraz 1 : 50 000. To była frajda i przygoda! Prawie wszystko pozarastane, zdziczałe, zaskakujące ślady niedokończonej budowy. A nie tak daleko tereny pomilitarne i poligony... Wiele miejsc lub upadające wsie popegeerowskie wyglądały tak, jakby wojna skończyła się rok czy dwa lata temu! Królowało słynne porzeczkowe wino Arizona... W lasach były ruiny cmentarzy, wsi, przysiółków, oraz sady pełne wciąż dojrzewających owoców (jabłka, mirabelki). Osobną i podniecającą przygodą było penetrowanie poligonu w Drawsku (wtedy był kiepsko pilnowany), poligonów i bunkrów pod Bornem Sulinowem, i Okonkiem. Dwa ostatnie to i dziś - 30 lat później - rozległe odludzia pełne tajemnic, ruin, bunkrów, fortyfikacji...
Bardzo fajny klimat panuje wokół tej drogi
Arizona moja żona 😄 było, było ... Fajna przygoda, ciekawa historia. Pozdro
Wrzuć te drogocenne mapy i podaj link. Proszę w imieniu własnym i wszystkich zainteresowanych.
@wisnia43 To były papierowe arkusze map (jeszcze czasami z pieczątką "poufne", potem odtajnione), które przez lata wykupywałem np. w specjalistycznej wówczas księgarni we Wrocławiu w latach 80. i 90 (mieli katalog i można też było je zamawiać). Woziłem je ze sobą w teren w skręcanej, plastikowej tubie.
Wiem, że dziś można pewnie znaleźć w Internecie strony (oficjalne i prywatne), gdzie takie dwudziestkipiątki i pięćdziesiątki (poniemieckie, ale i wojskowe z lat PRL) można chyba zamówić (wydrukują, prześlą). Niestety, od kilkunastu lat tkwię daleko, zagranicą, nie jestem na bieżąco. Proszę poszukać w sieci wpisując np. "mapy topograficzne 1 : 25 000 i 1 : 50 000". Kilkanaście lat temu oficjalnie widziałem szeroką ofertę na stronie typu geoportal.gov.pl , ale nie wiem, jak dziś to działa. Z pewnością lepiej niż "w moich czasach", gdy każdy zdobyty arkusz był na wagę złota. Podejrzewam, że wszystkie te typy map topograficznych sprzedają też w sieci prywatne, mniejsze firmy.
Życzę satysfakcjonujących "zdobyczy"!
Wszystko jest na mapsterze@@wisnia43
Takie historyczne tematy są ciekaw. Może jakiś odcinek o historii ,,Gierkówki" czyli DK1 i DK8 niegdyś.
Chętnie bym obejrzał
Ja również
Nom piękna trasa pomnik
Pamiętam jak się jeździło
Jest w planach :)
wspaniały pomysł na film, wiele można się dowiedzieć i wspomnieć dawne czasy
Dziękuję. Trochę przy nim się narobiłem
Parę dni temu szukałem informacji o berlince w sieci a tu proszę, nagle youtube daje mi taki świeżutki materiał. Rewelka. Jak dla mnie brakło zdjęć z budowy berlinki, które znalazłem w sieci.
Zdjęć jest dużo w necie. Bardziej chciałem pokazać obecne materiały.
Xd to samo u mnie jak szukałem nieużywanych autostrad
Urodziłem się w Szczecinie, a na codzień mieszkam w Berlinie. Temat berlinki bardzo ciekawy . Leci sub wesolych swiat 🇵🇱
Dziękuję, pozdrawiam
Gratuluję - fajny felieton. Uwielbiam takie klimaty. Ok 25 - 30 lat temu jeździłem trochę w tamtych okolicach - Szczecin - Chociwel - trasa betonowa, z przygotowanymi mostami i pasem na drugi tor drogi (północny), lotnisko z miejscem do tankowania, uzbrajania, obsługi samolotów - POEZJA! W tamtych czasach tyle lat po wojnie leciałem 100 km/godz (auto dostawcze) a płynęło się jak na najlepszej autostradzie, naprawdę byłem pod wrażeniem...a tu nagle trzeba było zjeżdżać - droga się kończyła, choć tak jak opowiadałeś w filmie, był szlak przygotowany dalej prosto - aż chciało się iść pieszo, by nadal na tej berlince być :)
Bardzo dziękuję za tą wędrówkę po starych, przedwojennych szlakach.
Pozdrawiam z Wro.
PS.
Ta stacja benzynowa (dziś ORLEN) jest niebywale podobna jak te w mojej okolicy na A4 węzeł Wrocław i jedna taka stoi na wysokości Legnicy - wszystkie 3 są przedwojenne w niemal identycznej konstrukcji i kubaturze jak ta Twoja. Polecam zerknąć w necie...
Dziękuję. Tak, stacje koło Wrocławia są identyczne. Jest jeszcze jedna koło Legnicy
Mega ciekawy materiał. Tym bardziej , że mieszkam w Szczecinie. Wielkie dzięki.
Dziękuje
Szacun 👍🏻 ogrom wiedzy i poświęconego czasu, byśmy mogli oglądać powyższy materiał, pozdrawiam
Dziękuje. Trochę się narobiłem ale myśle ze było warto
@@AutostradyPolska1978 Warto jak cholera, bardzo fajny materiał.
Zawsze lubiłem się snuć po takich miejscach, ale zapału wystarczyło tyko na dokumentację resztek Olimpijki, jakjeszcze istniały. Niestety tylko fotograficzną. Do Berlinki przymierzałem się nie raz i nie dwa, ale teraz już nie muszę, lepszego materiału na pewni bym nie zrobił:)
Przeszedłem odcinek Berlinki od jakichś 5 km na zachód od leśniczówki Drzeńsko do wsi Cieszyno. Po drodze niesamowite wały ziemne i betonowe jakby zapory. Dzięki Tobie dowiedziałem się, że to miał być węzeł z autostradą na południe. O tej autostradzie na południe nie miałem pojęcia. Dzięki.
Dodam, że odcinek Berlinki z Elbląga do wysokości Braniewa można spokojnie przejechać rowerem. Po stronie wschodniej jest bardzo dobra droga awaryjna z minimalnym ruchem samochodowym. Czasami widoki jak w niskich górach. Potem zjazd do Fromborka i powrót do Elbląga wzdłuż Zalewu Wiślanego. Polecam.
Od Gajewka do wsi Kumki da się jechać po śladzie Berlinki.
My jechaliśmy zwykłym autem. Droga gruntowa , płaska ale twarda. Miejscowi nią jeżdżą.
Dzięki za Twoją prace.
Liczę że kiedyś powstanie po tym śladzie droga ekspresowa (może być jednojezdniowa) , bo był by to niesamowity katalizator do rozwoju gospodarczego tych biednych (zabiedzonych) rejonów.
Dzięki za info
Faktycznie, zresztą sprawdziłem na mapie i niedaleko na północ od tych miejscowości jest ślad Berlinki. Dzięki, jak kiedyś będę w pobliżu to zajadę na pewno.
Pamiętam Berlinke jak wyglądała w latach osiemdziesiątych , wszystko wtedy wyglądło prawie idealnie
Ale przyszedł kapitalizm i wystarczyło kilka lat żeby nic nie zostało
Przepraszam , ze pytam
Jak wyjeżdżałem z wioski jechało się takimi płytami betonowymi ( BARDZO szerokimi ) czy to jest ta droga?
Pozdrawiam
Nie drajek, a drajk czytamy.
Znajdźcie mi współczesną drogę, która bez remontu nawierzchni przetrwać w dobrym stanie 80 lat jak ta kostka koło Szczecina.
KORONOWO 25.06
POLSKA SZTUKA WALKI
- W S P Ò L N O O B R O N A -
- wszystkie sztuki walki I sportów w tworzeniu wspòlnoobrony
- profilaktyka zdrowia
- OSP - szkolenia I centralize otwierane magazyny obrony
- leczenie w trudnych warunkach
-ochrona finansòw
- psychologia ,motywacja,mądre działanie
- I dziesiątki innych pomysłów dla WSPÓLNOOBRONY❤
---- podawajcie dalej
Cześć Radek.
W wakacje piszę się na wycieczkę śladem berlinki.
Świetny pomysł.
Dziękuję. Widzę że wiele osób chcę takiej wycieczki. Myślę że trzeba zorganizować
Historia którą przedstawiłeś dotyczy mnie osobiście. W okolicach Złocieńca i Barwic widywałem wały w lesie obok jezior i zawsze się zastanawiałem dlaczego tak jest aż mi w historii wpadło w ręce określenie "Berlinka"
Świetnie zrobiony resarch na temat tej drogi. Przez lata nią podróżowałem i widziałem zmiany jakie w niej następują. Co ciekawe świetnie pamiętam były węzeł Rześnica, ale byłem przekonany, że będzie on rozbierany i niszczony, a nie eksponowany ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu. Te płyty nie były takie złe, wielu tam powstrzymywały tylko one przed dociskaniem gazu w podłogę, a sam pamiętam jak po blisko 2 tysiącach kilometrów po zagranicznych autostradach i wyremontowanej "berlince" zostałem na lewym pasie bo widziałem jakieś 200m przed sobą auto po czym zza łuku z daleka dostrzegłem nadjeżdżający samochód z naprzeciwka. Pierwsza myśl co za łoś jedzie autostradą pod prąd, a ułamek sekundy później człowiek się orientuje, że niedawno zjechał z autostrad i jest przecież na zwykłej drodze wojewódzkiej! 😮 Droga jest w tak dobrym stanie...
Świetny materiał... ze swojej strony dopowiem, jeśli wycieczka wyjdzie, że bardzo dobrze zachowany jest ślad Berlinki od miejscowości Skwierawy (na NW od Lipusza) do miejscowości Stężyca (na N od Koscierzyny), wraz z pozostałościami obozu budowniczych koło Stężycy. Miałem się okazję nim kiedyś przejść (jechać się nie da). Ogrom prac robi wrażenie...
Dostałem kilkanaście próśb o dopisanie do listy więc myślę że wyjdzie
Dzięki za ten film świetna robota. Sama Berlinka jako inwestycja imponująca, nie tylko jak na tamte czasy. Pozdrawiamy 🙋♀️🙋♂️
Na żywo wygląda rewelacyjnie
Doskonała robota! Warto było obejrzeć.
Dzięki za ten materiał! Powstał bardzo ciekawy odcinek 👌 Widać mnóstwo włożonej pracy 💪
Dziękuję. Nie będę ukrywał że się trochę napracowałem
Dziękuję za wklad pracy aby stworzyć ten materiał,mi się podobało 👍
DK 22 na odcinku Chojnice - Czersk i kawałki do Zblewa są nadal z płyt, które jeszcze często mają stan dobry, informacja z lipca 2022
Obecnie trwa na tej trasie gruntowny remont
Już nie ma płyt. I dobrze, choć pamięta się czasy, gdy jeździło się PKS-em i Autosan H9 fajnie podskakiwał na tych płytach.
To nie berlinka. To była zmodyfikowana w tej samej technologii droga ale n8e miała nic wspólnego z berlinka
Cześć Radek,
Materiał świetny i przystępnie zrealizowany.
Co do tej stacji paliw to do niej sięgały kolejki TIRów w czasach gdy była granica z paszportami (przed wstąpieniem do EU) Kolejka w weekend potrafiła mieć i 30 km!
Co więcej to tam w latach 90 mieli swój punkt kontaktowy przemytnicy aut z Berlina - taka mafia rosyjska przedstawiająca się jako Ukraińcy. Klimaty były niezłe.I słynne kantory przygraniczne Gawronika-to temat rzeka.
Także nieopodal były wielkie reklamy z napisem " Korekta liczników czynne 24/7" i podjeżdżały lawety z autami i nawet ich nie rozładowywały (hi, hi, hi) - stardowym przebiegiem wówczas było 110-130 tys km - oczywiście przedtem Turek w Berlinie też ustawiał liczniki "pod Polaka"
Przeprszam za ten OT ale to moje historie związane z berlinką.
Pozdrawiam i tak 3-maj 8-)
Tego nie pamiętam albo aż tak się nie interesowałem. Nie sądziłem że kolejki były aż tak długie
@@AutostradyPolska1978 @kolejki: ostatnio akcja Covid i kolejka miała ok 8 km.
Ale wówczas pobocza to była jedna wielka toaleta.
Oby te czasy nie wróciły.
u nas mówi się na tą trasę Chociwelka
16:14 warto dodać, że jadąc od Chociwla do Kołbaskowa trzeba było wjechać na północną jezdnię trasy bądź co bądź szybkiego ruchu od jej lewej strony, na dodatek wcześniej krzyżując się kolizyjnie z łącznicą Goleniów-Chociwel (która też wpadała na jezdnię główną od lewej)
Bardzo rzadko spotykane rozwiązanie w Polsce aczkolwiek są ciągle takie miejsca
A jadąc na Świnoujście, ten lewy łuk przez wiadukt był bardzo niebiezpieczny - sporo tam było wypadków. Sam jechałem deszczowej nocy, na zakręcie leżał zestaw droga zablokowana. ale był wytyczony objazd jakoś tymi przedwojennymi łącznicami z kostki - sam byłem zaskoczony że takie newralgiczne miejsce tak łatwo było objechać. To było koło 2010 roku.
Trasę znam od dzieciństwa. W latach 90-tych co roku jeździliśmy z Hamburga do rodziny w Elblągu. Wciąż pamiętam dźwięk betonowych płyt i biało-niebieskich balustrad mostu. Mosty były brukowane, a most na Odrze aż do lat 90. miał tylko jedno połączenie. Samochód tak bardzo podskakiwał z powodu złej nawierzchni drogi, że nie mogliśmy jechać szybciej niż 90 km/h. Szalony czas
Historia bardzo podobna do mojej😅 W latach 90tych jeździłam z Olsztyna do Hamburg, oczywiście odcinkiem berlinki 😊
Stan tej drogi rzeczywiście był opłakany. Tak jak w ostatnich latach A11 w Niemczech 😂
Moja droga , tysiące kilometrów pokonałem po płytach Szczecin - Złocieniec.
Wielkie dzięki i gratulacje za pasje i wspaniałą pracę, tym razem o "Berlince".
Spoko
Kawałek za Cieszynem w kierunku Rzepowa pozostałości jest dużo więcej. Teraz to tylko porośnięte mchem, ciekawe, jesienią i zimą trochę mrocznie wyglądające miejsca na browara. Wcześniej, na zachód od jeziora Siecino rośnie kawał lasu na powierzchni nagle wypłaszczonej jak stół, zaraz koło pozostałości kurchanów kupców z czasów rzymskich. Dzięki za materiał👍
Fajnie. Tak historycznego i "krzaczasto leśnego" odcinka to chyba jeszcze było.
pozdr
Łapka w górę i oglądam, bo temat mega ciekawy :)
Dziękuję. Mam nadzieję że się podobało
super robota wspaniale ujęcia i ogrom wybitnie ciekawej wiedzy , swego czasu sie nawet z Bartoszem Bajków spotkalem i rozmawialismy o tej drodze oraz o kilku innych drogach ktore mają niesamowitą historię. skromnym moim zdaniem mozna by pomyslec o wykonaniu starym sladem Berlinki ( bo nie trzeba wykupywac gruntów tereny nalezą do skarbu panstwa) moją propozycją jest droga identyczna jak nowiutka dk 15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego czyli przekrój 2+1 z mozliwoscia rozbudowy do 2+2 jesli by kiedys zaszla taka koniecznosc, przerzucenie tranzytu przez srodek pomorza z obecnej bardzo krętej dk 20 na drogę dk20 w wersji 2+1 przyspieszylo by przejazd miedzy Szczecinem a trójmiastem chociazby na odcinku Lisowo- okolice szcecinka gdzie mozna by wpiąc w obecna dk 20. Legendy lokalne mówią o dramatycznych sytuacjach gdy pogotowie na sygnalach pędzi dk 20 przez 130 zakrętów miedzy Miastkiem a Bytowem ten odcinek mozna by zblizyc do nasypu kolejowego starj linii kolejowej miedzy tymi miastami. jazda tamtędy to radocha dla fanów techniki jazdy zakrętami ale scinanie zakrętów przez wielu kierowcow powoduje ze jest tam mega niebezpiecznie.
Wielokrotnie jeździłem w latach 90' z rodzicami do Szczecina "Berlinką". Doskonale pamiętam ten charakterystyczny stukot kół o przerwy między betonowymi płytami, pamiętam również że pomimo tylu lat na karku nie miała żadnych dziur czy robót drogowych a często mówiono ze jest tak wytrzymała bo robiona była na niewolniczej krwi.
Pierwszą łopatę w budowę Berlinki wbił Hermann G., tam gdzie dzisiaj jest łuk autostrady przed węzłem Joahimsthal. Zresztą miał niedaleko ze swojego dworku mysliwskiego w Carinhall (niedaleko Klein Dölln). Gdzieś jest jeszcze w sieci zdjecie tablicy przy wiadukcie przy zjezdzie Eberswalde/Chorin/Britz "Reichsautobahnen O.B.K. Stettin, Abschnitt Berlin-Stettin, Ausführung O.Müller, Charlottenburg".
Parę miesiecy pozniej otwarto zjazd Kolbaskowo "Colbitzow" z wielka feta - na wysokosci dzisiejszego "Orlenu", w miescu gdzie dzis leci pas zieleni stala wielka, drewniana scena i z niej Hermann glosil hasla o wielkosci i wyzszosci Narodu. Z ciekawych rzeczy mozna wspomniec, ze to co uwaza sie za pomysl adolfowy o budowie setek kilometrow autostrad i likwidacji tym samym ogromnego bezrobocia, wcale nie jest jego pomyslem. Idee stworzyl Gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch - bardzo wielu pracownikow przy budowie A11 pochodzilo wlasnie z tej Prowincji i byla ona pierwsza, gdzie bezrobocie spadlo na zaszczytne 0%.
Wiele zjazdow i wjazdow na A11 w czasach DDR po tej stronie zlikwidowano, widac do dzis tylko nasypy wiaduktöw. Ale np. zjazd Bernau-Nord to juz powojenna dobudowka.
W kwestii uzupelnienia - dzisiejszy Dreieck Barnim A11/A10 nazywal sie Stettiner Dreieck i jego przebieg byl zupelnie inny - w miejscu, gdzie dzis przebiega gałąź w kierunku na Hamburg byly zwykle i plaskie rozjazdy z szyldami na Dresden/Frankfurt O. i Hamburg/Rostock i ograniczeniem predkosci do 80 Km/h.
Odwaliłeś kawał wspaniałej roboty ! Jak widać przyroda pomału wchłania resztki trasy
Dziękuję. No tak, za jakiś czas całkowicie znikną ślady
Świetny film, widoczna pasja, z przyjemnością obejrzałem. Jeśli mogę - zachęcał bym do spokojniejszego i wolniejszego czytania, czasem zbytni pośpiech powoduje, że pojawia się wrażenie niestaranności, choć przyznaję, że wszystko zrozumiałem.
Pamiętam swoje wycieczki odcinkiem Elbląg-Królewiec, miejscami drzewa zarastały całą szerokość betonowego pasa, ale była tam atmosfera z innej planety, surrealistyczne wiadukty i autostrada w zaroślach, fantastyczny most nad Pasłęką, prowadzący wtedy z nikąd do nikąd....
Czasami tak mam że czytam za szybko
Najbardziej podziwiałem kiedyś bo już w większości beton zniknął tą jakość wykonania i ile lat to się utrzymało. Pomijając fakt, że w czasach powojennych ludzie jeździli dorożkami a ten gość już przed wojną budował autostrady dwujezdniowe 🤯
Kawał dobrej roboty.
Bardzo obrazowe przedstawienie i wytłumaczenie historii Berlinki.
Dziękuję.
Pamiętam Berlinkę odcinek Elbląg-Granica. Wjeżdżając na "BETONKE" to był zupełnie inny świat w porównaniu do dróg budowanych przez Polske. Szerokie i równe pasy ruchu, skrzyżowania bez kolizyjne. Charakterystyczne wiadukty i betonowe barierki. W czasie jazdy było słychać charakterystyczny skókot kół- podobny podobny do pociągu.
Droga miała ok 50 lat,a żadnej dziury. Jedyne na co trzeba było uważać to: w czasie np.deszczu układ płyt powodował powstawanie na środku potoku.
Do tej pory na odcinku Malbork- Starogard Gd. w okolicach Tczewa można zobaczyć charakterystyczne betonowe bariery oraz skrzyżowanie bezkolizyjne, chyba jeszcze jest bruk położony właśnie na estakadach. Identycznie jak było przed przebudową odcinka Elbląg- Grzechotki.
W miejscowości gdzie mieszkam czyli Kumki , nasypy na berlinkę były przygotowywane za pomocą dynamitu
u nas, jest to "Chociwelka" - Fragment zaczynający się od zjazdu ze Szczecina na byłe Lotnisko Wojskowe do Lisowa.
Pamiętam berlinkę jeszcze z czasów kiedy nie było przejścia granicznego w grzechotkach i droga ta na odcinku Elbląg Grzechotki była z płyt
i bylo slychac tu du tu du
Bardzo dobrze zrobiony film dużo historycznych informacji jak i współczesnych ciekawostek o starej berlince. ;)
Dziękuję. Nie będę ukrywał że się trochę napracowałem
Świetny materiał. Tradycyjnie temat wyczerpany od historii po ciekawostki. Pozdrawiam;
Dziękuję
Urodziłem się na Dolnym Śląsku , pod Legnicą był kawałek poniemieckiej autostrady z Berlina na Górny Śląsk i też mówiono na nią Berlinka. Pozdrowienia z Niemiec .
Mega odcinek. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
Czekałem i się doczekałem dziękuję bardzo za film ♥️
Dużo osób czekało
Świetny materiał. Doskonale pamiętam Stary węzeł Kijewo oraz Rzęśnice, na tym drugim wiecznie były korki przed mostem, i policja często przeprowadzała przez jeszcze starszy most. A apropo tego odcinka drogi lotniskowego, to taka ciekawosta, że na nim w ogóle nie ma internetu.
Wspaniały materiał, dostarczył mi trochę wspomnień, i odświerzył pamięć.
Dziękuję i pozdrawiam :)
13:20 podobne poniemieckie stacje zachowały się na A4 przy zjeździe do Wrocławia po obu stronach (Bielany Wrocławskie). To też jest bardzo ciekawy stary węzeł. Jadąc od zachodu przy zjeździe na drogę 35 i do centrum handlowego Bielany jest właśnie ta mała stara stacja, a zjazd jest niejako podwójny i łatwo się złapać bo można zjechać albo na parking stacji i samą stację albo na zjazd do Bielan. Kiedyś było to znacznie gorzej oznakowane niż obecnie, zmienili też trochę ten zjazd ale wg mnie pozostaje on nadal ciekawostką drogową.
Jasna sprawa. Mówiłem o tym w jednym z odcinków ciekawostek
@@AutostradyPolska1978 to muszę sobie odświeżyć 😀
Na A4 jest druga taka stacja tyle że przy zjeździe na Legnicę, też powstała w latach 30-tych i do dziś funkcjonuje jak ta na Bielanach:)
Dzięki za takie historyczne info, nie miałem pojęcia, że Berlinka miała przechodzić przez moje miasto Kościerzyna???🤔
Czekam na więcej historii...
Pozdro!
Jeżdżąc do rodziny na wieś do wsi Rzepowo, mogłem podziwiać część tej realizacji. Nasypy porośnięte obecnie lasami, obok nasypów zapasy piachu do budowy, dalej w stronę Złocieńca w okolicy Cieszyna nad obecną drogą rowerą fragmenty mostu. To do dziś robi wrażenie
Bardzo ciekawy materiał, szczególnie, że jako mieszkaniec Szczecina mieszkałem również w Elblągu. Pamiętam jeszcze obwodnicę Elbląga i Berlinkę (odcinek do Braniewa) z płyt betonowych i starych węzłów drogowych.
Sądzę, że to jest najlepszy film na tym kanale. Pełen profesjonalizm, ogromny nakład pracy. Wielki szacunek i Dzięki za tak wyczerpujący materiał. Oglądając ten film w pewnym momencie miałem wrażenie, że mógłby znaleźć się w TVN Turbo. A co do wycieczki - pomysł rewelacyjny.
Dziękuje. Trochę się napracowałem ale myśle że było warto
Dzięki za ten odcinek Autostrad 😀
Pozdrawiam
Bardzo lubiłem jeździć DW 142 jak jeszcze była z płyt. Ten odcinek był dużo mniej zużyty niż dwujezdniowa A6 więc łączenia płyt były odczuwalne w samochodzie zaledwie jako pyknięcia. Ponadto droga była mało uczęszczana i prooooooooosta - jak okiem sięgnąć. Nawet na starym węźle, na którym DW 142 brała swój początek, na Chociwel z A6 leciało się prosto bez żadnych odbić. Teraz - patrząc na materiał filmowy - pojawiły się tam łuki - zgodnie z dzisiejszą filozofią budowania dróg na złość kierowcom.
No i te zabytkowe węzły i podwójne wiadukty - przygotowane pod budowę drugiej jezdni zawsze robiły na mnie wrażenie. Ogólnie była to bardzo klimatyczna trasa.
Czy dzisiaj zachowały się jeszcze jakieś odcinki z płyt, po których odbywa się regularny ruch?
Osobiście byłbym bardzo zainteresowany taką wycieczką śladami starej berlinki.
Ok. Dzięki za głos. Specjalnie to zamieściłem na końcu żeby tylko najbardziej wytrwali dotarło do końca czyli Ci którzy oglądają moje filmy od deski do deski 👍
Ja również :-)
Ja zawsze wszystko oglądam, łącznie z reklamami 👍 niestety mimo chęci, to z uwagi na to, że mieszkam dosłownie na drugim krańcu Polski z takiej wycieczki nie mógłbym skorzystać :-(
Przy okazji pytanie, Radku, bo albo coś mi umknęło albo za szybko skończyłeś - czy podążając dalej śladem Berlinki, a dokładnie pozostałościami po pracach, docieramy do jakiegoś konkretnego momentu, w którym aktualne drogi wracają na jej ślad i dalej lecą do S22?
również jestem zainteresowany :)
Ja się pisze również
Bardzo ciekawy komentarz i film.Dzìękuję i pozdrawiam.
12:45 z tą kostką to naprawdę ciekawe, nie spodziewałem się tego
Ona ma 80 lat a wygląda jak nówka
@@AutostradyPolska1978 to prawda - szkoda że te wszystkie odcinki wybudowane i zmodernizowane za ostatnie 15 lat bez remontów po najdalej 30 się m y zwyczajnie rozpadną - aż tak nie potrafimy korzystać z od dawna znanych technologii
@@AutostradyPolska1978 Wczoraj jechałem autobusem na lotnisko w Pyrzowicach i na trasie, gdzieś za Piekarami, może w Dobieszowicach lub Siemoni, był remont drogi. Asfalt zdarty, a pod asfaltem... równiuteńki przedwojenny klinkier. Oczywiście, były miejsca, gdzie był zniszczony, ale generalnie zaskoczenie.
BTW. Pamiętam z dzieciństwa, że klinkier był na wjeździe od strony wschodniej do Wieliczki, w okolicach przejazdu kolejowego. To był rok olimpiady w Monachium, 1972.
Zdecydowanie tak. Pomysł wycieczki świetny!
W sumie ciekawy kontrast, że w Polsce potrafią być drogi wojewódzkie wyglądające prawie jak autostrada (DW142) jak i zupełne gruntówki (DW133). I to jedna i druga na dawnych ziemiach niemieckich. ;) A to ta sama kategoria.
PS Polecam się na przyszłość :)
Piotrek
DW142 ma daleko do autostrady
Dzięki za pomoc
Te dawne ziemie niemieckie jeszcze dawniej nie były niemieckie.
Jak zwykle świetnie przygotowany film. Masz może w planach omówienie trasy Berlin - Wrocław - Bytom? Szczególnie ciekawa wydaje sie aktualna DK 88
Mówiłem co nie co o tym podczas filmu o A4. W tym roku będzie film o A18 jak ją otworzą
Świetny materiał! Fajna seria, takie historyczne ciekawostki to świetne źródło informacji. Podrzucam pomysł na nakręcenie filmu o pierwszej przedwojennej polskiej autostradzie idącą w śladzie obecnej DW214 nieopodal Warlubia :) pozdrawiam
Polecam się tam (Warlubie - Głuche) wybrać i zobaczyć.
GENIALNY FILM,
DZIĘKUJE
Dziękuję. Pytanie mam - bo od wczoraj mam ogromną ilość wyświetleń tego filmu. Gdzie on został udostępniony ?
Bardzo ciekawy material, dziękuję
Dzięki za interesujący i ciekawy odcinek, dobrze się oglądało💪👏👍🤔🙄
Bardzo ciekawy film . Dziekuje !
Te małe stacje są super. O ile dobrze kojarzę takie są również na A4 przy zjeździe z Wrocławia. Widziałem takie również na A12 pomiędzy Frankfurtem i Berlinem. Powinny być zachowane jako ślad po dawnych czasach 😉
Tak, tamte są prawie identyczne
@@AutostradyPolska1978 tak ta na węźle Wrocław Poludnie jest identyczna. ciasnota taka że ze znajomym w przelocie chcąc się spotkać nie było gdzie zaparkować.
@@vetrieska11 w latach 30-tych ruch na autostradach był bez porównania mniejszy, w spustoszonych kryzysem Niemczech mało kogo było stać na automobil, więc takie stacje w zupełności wystarczały. Ciekawa architektura, niestety trochę już zniszczona wskutek średnio udanej „modernizacji“.
PS. Skoro nie było aut, to po co w takim razie budowano te Autobahny? Był to bardziej program społeczny niż transportowy, chodziło w nim o zajęcie dla bezrobotnych. Takie hitlerowskie 500+...
Pamiętam jak za dzieciaka jechaliśmy do Berlina przed granicą (Kontrola) i tuż po niej jechało się dość długo płytami. Pozdrawiam
Pozdrawiam ze Starogardu Gdańskiego, jeszcze ponad 10 lat temu przez moje miasto Berlinka była wykonana z bruku, jednak po remoncie bruk wymienili na asfalt i same wysepki.
Trochę szkoda tego bruku
To nie berlinka
Ekstra :). Ps Pozdrawiam z Chojnic
Gratuluje filmu i dziękuje! Mistrzostwo Świata!
Bardzo ciekawy film jeździłem rowerem po drodze od złocieńca do Połczyna zdrój i zastanawiałem się co to za duże kawałki betonu leżące koło skarpy i sprawa się wyjaśniła A to kawałek berlinki
Dzięki za film... Tymi lajwami z wycieczek zrobiłeś apetyt na więcej i w końcu się doczekaliśmy
Dziękuję
Mam w planach tą ścieżkę rowerową, po starym nasypie kolejowym. Na pewno poszukam tam, śladów po "Berlince".
Bardzo ciekawy materiał, kawał historii !!
Dziękuję
Brawo za dociekliwość 👋 Szanuję 🤜🤛
Podziękował ❤❤❤Szacun !!!
Ciekawy film. Znajome drogi, połączenie powiatu drawskiego ze stolicą województwa. Super, że trasa współcześnie została w końcu wyremontowana.
Odnośnie berlinki Niemcy stworzyli w okolicach wsi Bolegorzyn(gmina Czaplinek) obóz z barakami przymusowych pracowników autostrady. Kilka lat temu ktoś odkrył ślady istnienia tego miejsca.
Właśnie blisko tej wsi na widoku satelitarnym widać jak kończy się ten wał przebiegu tej trasy. Raczej bliżej Warniłęga to się kończy
Witam zainteresowanych. Muszę powiedziec że spałem na berlince, ba biwakowalem na berlince wiele lat , podczas urlopow i wakacji letnich w latach siedemdziesiatych. Idealny wypoczynek spokój, cisza i przyroda, produkty spozywcze kupowało się prosto od rolnikow, i w pobliskim slkepie GSu , a bylo to na grobli usypanej pod altostradę berlinkę jeziora Dlugiego w ,lub obok Dłuska. Piekne lasy ryby i grzyby. Jest to Wyżyna Ińska, z najwyzszym, wzniesieniem woj. Szczecińskiego czy zachodniopomorskiego. górą Głowacz, na górze tej była kilkupiętrowa wieża triangulacyjna oczywiscie na ktorą wspięlismy się . . Widok był przepiękny. Obecnie widok ten można podziwiać z drona. Piekne to byly czasy.
Pozostaly tylko wspomnienia. Gdy bylem tam rok temu (na starych śmieciach czyli grobli) to obecnie istnieje tam już tylko las . Las jest tak gęsty że nie można rozbić namiotu. A w 1970roku bylo to piękne plażowe miejsce z jeziorem po obu stronach nasypu z klikoma nieduzymi sosenkami.
Super robota! Dzieki!
Ciekawe jest to, że nie została wykorzystana poniemiecka infrastruktura, a wykonano wiele robót od nowa.
kręciłem się po tych okolicach bliżej Szczecina i ciekawił mnie ten temat od dawna...
Fajny film. Jest też bardzo ciekawa relacja fotograficzna na forum SSC gdzie autor przeszedł nasypami śladem berlinki.
Dobry materiał,mam nadzieję że kiedyś dokończą budowę tej autostrady...
Gratuluję mnóstwa świetnie wykonanej i solidnej pracy. Jak widać, nawet najbardziej ambitne plany mogą zostać pokrzyżowane nieprzewidzianymi czynnikami. Tak czy inaczej - jedne drogi powstały, część poszła w zapomnienie. Ale ślady starych i współczesnych map pięknie pokrywają się z poczynionymi przez Ciebie obserwacjami w terenie. PS. Najmocniej poruszyła mnie całkowicie opustoszała wioska. Brrr.
To właśnie ta zabytkowa stacja przy zjeździe na Kołbaskowo. I zabytkowy bruk.
Na innych DOL-ach odbywały się ćwiczenia w sieci dostępne są filmy z tych manewrów wiec są w dobrym stanie i ciągłym użyciu.
Autostradowe lotnisko i stojanki to miejsce gdzie kręcili "Młode Wilki". Odcinek tzw "Chociwelki" czyli trochę dalej w stronę Lisowa, kręcili "Młode Wilki 1/2"
Jasna sprawa
Świetny materiał najlepszy twój film zainteresowałem się berlinką w latach 90 chyba po oglądnięciu filmu młode wilki podobno jedna ze scen była tam nagrywana ale w tych latach ciężko było zdobyć jakieś informację
Dziękuję. Tak, na tym lotnisku nagrywany ten film
kawał dobrej roboty
super materiał. Szkoda że Niemcy nie zaczęli budować 3-4 lata wcześniej:) do połowy wojny byłoby już skończone;)
Bardzo ciekawy filmik. Dziękuję
Jak zwykle świetny film. Pamiętam jak wiele lat temu pół nocy spędziłem czytając stronę Bartka o Berlince
Co by sie przydało w filmie: rzut (2-3 by starczyly) z geoportali z LIDARU nasypów ktore pokazałeś. Fajnie tam widac kształty wezlow.
Fajnie gdybyś zebrał od nas wsparcie na DRONA! W takich miejscach ujęcia z powietrza bylyby super.
Pozdrawiam
no lidar byłby bdb
Może mini odcinek o podpoznańskiej "Grajzerówce"? Gdzie ekipa mająca budować przymusowo autostradę A2 została oddelegowana do Szreniawy by wykonać drogę dojazdową jednopasmową do rezydencji gauleitera Wartegau Arthura Greisera w Wielkopolskim Parku Narodowym. Z uwagi na mały ruch świetnie zachowana w urokliwym miejscu. W dawnych czasach zdarzało mi się tam bardzo szybko jeździć.
Super materiał i pomysł na wycieczkę np. w lato! 🙂
Widzę że wiele osób chcę takiej wycieczki. Myślę że trzeba zorganizować
Fajnie jakbyś nagrał film o drogach ekspresowych i autostradach które są jedno pasmowe
Hello! Please accept my apologies for not writing this in Polish - I only know the curse words, as I'm 3rd generation Polish American. I just watched your excellent video, and plan to do it again in detail, as I have a great interest in the Berlinka route. I first visited the eastern parts of the Berlinka within Poland in 2000, then again in 2007, and after watching your video, I plan to retrace the entire route as you did. Definitely interested in a tour, but would be even more interested in an illustrated book if you were so motivated. Thanks again for making this great video.
Wspaniałe okładziny z kamienia. Wykonanie czegoś takiego kosztuje majątek.
Nie tak dawno temu na niemieckiej A11 w stronę Kołbaskowa był odcinek betonowych płyt, w gorszym stanie niż słynna patatajka (Olszyna-Krzyżowa). Jak dobrze pamiętam, to po polskiej stronie szybciej ogarnęliśmy betony od granicy do Goleniowa, niż Niemcy te kilka kilometrów. Co do odcinka DOL na DW142, to nie jest jedyny działający. Niedawno oddano do użytku DW604 z DOL pomiędzy Ruskowo a Przeździęk Wielki. Często ta droga jest zamykana z powodu ćwiczeń wojska.
Moje strony! A tzw. berlinkę warto kiedyś dokończyć...
Dziękuję.
Święte słowa
Już jest gotowa trasa Szczecin- Koszalin. A następna część do Gdańska w budowie. To kwestia czasu
Program budowy autostrad w Niemczech miał oczywiście wymowę propagandową. Generalnie jednak, podobnie jak program rozwoju infrastruktury w USA, wynikał z potrzeby pobudzenia popytu w gospodarce, która znajdowała się w kryzysie nadprodukcji od początku lat 30. XX w. Rozwój autostrad, lotnisk i portów zwiększał bowiem zatrudnienie i płace nie tylko w samym sektorze budowlanym, ale też we wszystkich branżach z nim skooperowanych - przemysł stalowy, cementowy, środków transportu itd. Rozwój tych branż nie dawał towarów na rynek, gdzie i tak towarów było za dużo, tylko dobra inwestycyjne, które na rynku konsumpcyjnym nie są zbywane. W rezultacie, dzięki takiej polityce, finansowanej z państwowych kredytów i obligacji udało się poprawić koniunkturę i wejść na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Podobne znaczenie miał rozpoczęty po dojściu Hitlera do władzy program zbrojeniowy. Zresztą budowa autostrad była niemal od początku podporządkowana celom militarnym, czego najlepszym dowodem była budowa autostrady do Wrocławia i Opola oraz Szczecina i Królewca.