Witam Naprawdę nie wiem jak Pan to robi, niesamowicie imponująca jest Pana wiedza, talent i doświadczenie. Teoretycznie rozumiem z tego dużo ponieważ jestem muzykiem(No trochę to za duże słowo)Ale w życiu nie bylbym w stanie tego nigdy obliczyć he-tak to jest z humanistami. Chciałbym powiedzieć że najmłodszy już nie jestem, ale pamiętam Pana głos sprzed może nawet 30lat z tv lub radia. Przyjemnie się Pana słucha i można bardzo dużo się nauczyć. Bardzo Panu za to dziękuję. Pozdrawiam Rafał
Bardzo ciekawe tłumaczenie. Jak najbardziej popieram tego typu instruktaże, ciekawie się słucha. Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego. Wilk-Audio-Projekt. Budowa kolumn.
Nie ma się co przejmować długością odcinka. Nikt nie obiecywał, że będzie aż tak łatwo a to co piękne, rodzi się w bólu! (Boże! ile moja matka musiała się nacierpieć?!!!) :o) Pzdr.
świetny odcinek, dziękuję za pracę w niego włożone :) ale wyłapałem mały błąd w 15-ej minucie. Otóż zależność pomiędzy otworem małym a dużym jest odwrotna. Mała średnica otworu = krótki tunel, a duża średnica otworu = długi tunel chcąc zachować te same parametry strojenia odbudowy, na filmie jest to przedstawione odwrotnie. Mam nadzieję że komuś pomogłem. Pozdrawiam :)
Witam, nie czy inni początkujący konstruktorzy mają podobne odczucie. Lecz mnie dłuższy odcinek nawet w okolicy godziny nie znudził z uwagi na zainteresowaniem w dziedzinie akustyki oraz konstruowaniu kolumn. Pozdrawiam i z cierpliwością czekam na kolejny odcinek. Adam
bardzo fajna sprawa. Ja dopiero zaczynam z głośnikami i np/ nie wiem jak obliczyć obudowy na głośniki. Miałem kiedyś głośniki od wierzy chyba sony grały mega dobrze aż mnie zadziwiały jak na stare czasy. Kiedy się zestarzały otworzyłem głośniki patrze a tam 10W. sZOK! Po prostu chyba paki były tak wycelowane że masakrowały jak by miały ze 100w
Świetne , mogę oglądać na okrągło , bardzo fachowo tłumaczy Pan wszystkie zagadnienia. Mam przy tej okazji pytanie, jaki wpływ będzie miała gęsta aluminiowa siatka ochronna zamontowana przed glosnikiem ? Głośnik basowy 8 cali oczko siatki 1 milimetr
Czy będzie coś na temat obudowy z linią transmisyjną? Byłoby wspaniale, gdybyście omówili jej wady oraz zalety. Ten typ obudowy mają m. in. słynne Quadral Titany. Podobno niskie tony są wręcz subsoniczne. Pozdrawiam i będę wdzięczny ;)
osobiście jestem za otworem szczelinowym, wykonałem już kilka subwooferow właśnie z br szczelinowym i zauważyłem ze podczas głośniejszego grania otwór szczelinowy jest bardzo cichy, nie słychać przepływu powietrza co poprawia jakość dźwięku. mam na myśli głośniki basowe o dużej średnicy 30cm gdzie ilość przepływającego powietrza jest naprawdę duza.
Skrzynia zamknięta ( 20l ) głośnik JL W0v3-4, wszystko ładnie pięknie ale mam jakiś niedosyt i chęć eksperymentowania. Pytanie brzmi - czy zepsuję całkowicie dźwięk wycinając sobie szczelinę? Z długością, szerokością bym eksperymentował.. Pytanie tylko czy bez typowego jego przeciągnięcia do wnętrza skrzyni, jakoś w ogóle to zagra?? I też z innej beczki - Głośnik ma idealnie spełnione warunki w tej chwili, tzn 20l w zamkniętej obudowie, a producent do otwartych zaleca 30-35l.. Będąc w mniejszej skrzynce zagra po prostu wysoko i nie będzie głębokiego basu czy co się może wydarzyć?
Ja mam kolumny Pioneer z jednym otworem na kolumnę z tyłu u góry z prawej strony (patrząc od przodu). To jest bass reflex? Nie ma rurek, tylko same otwory. Można polepszyć jakość dźwięku, dodając do tego rurki? Czy może lepiej już nie będzie? Rozumiem, że bez rozbierania kolumn by się nie obeszło? Musiałbym zniszczyć okładzinę.
Czy był albo będzie taki odcinek z kolumnami, w których głośnik niskotonowy jest w całości zabudowany w kolumnie i go nie widać a jedyną widoczną jego cechą jest otwór bass-reflex? Sam mam takie kolumny i chętnie coś bym się o nich dowiedział.
Ogladajac w hd widze,ze w 5;27 linia nie jest czerwona a pomaranczowa mowie to jako ciekawostke w zadnym stopniu nie wplywa to na odbior materialu. Pozdrawiam
Pomógłby mi pan dobrać obudowe BR (litraż i strojenie) pod głośnik Hertz Hs250 tutaj licze wychodzi co innego, programem co innego i juz sam nwm :( Dane głośnika : D: 21,5cm Xmax : 6mm Fs: 26,6 Hz Re: 2,52 ohm Le: 1,87 mH/1kHz Mms: 84,32 g. Vas: 78,08L. Cms: 0,42 mm/N Qts: 0,34 Qes: 0,37 Qms: 4.35 Bxl: 9,81 Wb/m Moc głosnika to 250W RMS / max 500W Muzyka jakiej slucham to składanki do auta z bassem. Jakoś panu bardziej ufam niż swoim obliczeniom widać że sie pan na tym zna i wie co mówi :) Pozdrawiam :)
Jako laik mam pytanie do znawców tematu. Mam kolumny z bass reflexem. Basu jest za dużo, więc zgodnie z zaleceniami wielu zatykam bass reflex. Niektórzy producenci oferują kolumny z fabrycznymi zatyczkami. Jak bardzo psuje charakterystykę kolumny skoro jest zaprojektowana pod otwór bass reflex? Kolumna dalej schodzi nisko ale czy obcinamy niskie częstotliwości, czy też je wyciszamy? Zatykać mocno zbitym materiałem czy gąbką? Spotkałem się z zestawami gąbek z otworem w środku zmieniszających średnicę bass reflex. Czy jest sens wycinać owór w gąbce gdy całkowite zatkanie zbyt mocno tłumi bass?
***** Takie pytanko, w jakim celu producent monitorów Tannoy umieścił w tunelach bassreflexu rzadkie gąbki na cały tunel? Pierwszy raz się z tym spotykam i nie wiem jakie one mają zadanie? Tannoy Mercury f1
To jest po to żebyś mógł sobie przytkać br jakby za bardzo dawał się we znaki. Tak mi się wydaje... też miałem tą gąbkę. Nie jest przyklejona. Wtedy działa jak otwór stratny a nie br.
@ReduktorSzumu jeśli chce zrobić jedną obudowę, na dwa głośniki(lewy i prawy) to robić dwa oddzielne otwory i zamykać w dwie komory, czy zrobić jeden? Logika mówi zrobić dwa, ale często jest mylna
Skrzynia zamknięta ( 20l ) głośnik JL W0v3-4, wszystko ładnie pięknie ale mam jakiś niedosyt i chęć eksperymentowania. Pytanie brzmi - czy zepsuję całkowicie dźwięk wycinając sobie szczelinę? Z długością, szerokością bym eksperymentował.. Pytanie tylko czy bez typowego jego przeciągnięcia do wnętrza skrzyni, jakoś w ogóle to zagra?? I też z innej beczki - Głośnik ma idealnie spełnione warunki w tej chwili, tzn 20l w zamkniętej obudowie, a producent do otwartych zaleca 30-35l.. Będąc w mniejszej skrzynce zagra po prostu wysoko i nie będzie głębokiego basu czy co się może wydarzyć?
Czy zestawy z otworem mają większe tendencje do powodowania fal stojących w pomieszczeniu? O większej "leniwości" basu już wiem (opóźnienia), ale ta sprawa nie daje mi spokoju.
Mam mały problem, przerabiam mały piecyk gitarowy chciałem dobrać dziurę, lecz nie mogę znaleźć tabeli QB3 dla Qb=15. Obudowa ma 7,5 dm3, jeden głośnik Faital 6FE200 (Qst=0,42; Vas=4,3 dm3; fs=120Hz; Xmax=4,62 mm, Sd=131 cm2) drugi głośnik wysoko-tonowy GDWT 9/80/5F. Proszę o pomoc. Pozdrawiam DG
Czesc.Mam pytanie czy kolumny podlogowe tzw.kominy z pewnych przyczyn chcialbym przerobic na duze podstawkowe,i czy przy zachowaniu litrazu nowej obudowy bedzie to gralo podobnie?Dzieki za odpowiedz.
Mam pytanie w jaki sposob policzyc parametry glosnika niskotonowego aby policzyc obudowe z otworem. od razu mowie ze nie mam zadnego parametru glosnika i chce zeby pomiar byl w miare dokladny i odpada budowa zastepczej obudowy zamknietej (potrzebnej w niektorych metodach pomiarow)
Witam ja mam pytanie.Posiadam subwoofer estradowy aktywny o rozmiarze 15" i mocy 300W rms.Mam w nim x2 oryginalne otwory bassreflex tylko,że moim zdaniem troche małe bo mają wielkość 12cm.Czy mógłbym powiększyć je troszkę o jakieś 2cm?
Witam. Szukam odcinka o obliczaniu portu bas reflex przy pomocy winISD ale nie mogę znaleźć. Jeśli ten odcinek jeszcze nie powstał to mam gorącą prośbę o nagranie tego odcinka:-)a jeśli jest to proszę mnie nakierować,pozdrawiam serdecznie!
Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie otworu skierowanego do tyłu; faktycznie uderzanie takich mas powietrza w ścianę w przypadku kolumny przesuniętej na parę cm do ściany nie będzie negatywnie się odbijało na dźwięku? Aktualnie mam bas refleks z przodu i po zdjęciu maskownic z odległości ok. 1,5 m czuję na twarzy podmuchy przy większej głośności. A może przeceniam znaczenie owych mas powietrza?
Ja bym zainstalował w otworze membranę o średnicy głośnika basowego ale taką wielo średnicową by dla basu pracowała cała a dla średnich tonów środek - dla wysokich sama kopułka. Są takie konstrukcje?
Fs to częstotliwość rezonansowa głośnika, a nie obudowy i jest to parametr podany przez producenta, a nie który się wylicza. Częstotliwość rezonansowa obudowy to w gruncie rzeczy częstotliwość rezonansowa materiału, a którego się ją buduje. Ten parametr nie ma znaczenia przy projektowaniu obudowy. Myślę, że autorowi chodziło o częstotliwość rezonansową układu obudowa-bass reflex. Tą częstotliwość się dobiera, a nie wylicza, co oznacza, że układ taki może być strojony na różne częstotliwości. Ogólnie w materiale roi się od tego typu mniejszych lub większych błędów, co świadczy o słabej znajomości tematu przez autora.
Witam, wszędzie szukam odpowiedzi na nurtujące pytanie i nic. Może tu mi ktoś udzieli odpowiedzi i porady. Mianowicie wiadome jest, że obudowa typu bass reflex posiada tunel w środku obudowy o odpowiedniej średnicy i długości, ale czy gdyby ten tunel zastosować z zewnątrz obudowy czy to by dalej była obudowa bass reflex czy dalej miała by te same właściwości jak przy zastosowaniu tunelu wewnątrz kolumny. Pomijam walory wizualne ale np gdy z obliczeń wynika, że tunel musi być tak długi że nie mieści nam się wewnątrz bez zaginania go a jest możliwość wyciągnięcia rury na zewnątrz to co wówczas ????? Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia. Z góry dziękuje
wszystko ,co ma otwór jest dobre ,, czy może ktoś mi pomóc z doborem wzmacniacza oldskoolowego wraz z gramofonem i głośnikami i wzmacniaczem ? do 1500 plissss
Od lat nie korzystam z programów oraz wzorów , niema lepszego dostrajania jak na słuch puszczamy 50-60 hz wkładamy w otwór różnej długości rury ,gdy bas jest najmocniejszy zostawiamy.Dużo światowych producentów dostraja w ten sposób nikt do tego się nie przyznaje(nie wiem dlaczego) ,poza kilkoma producentów kolumn.
Powiedzieć, że wykłady są świetne to za mało, bomba
Witam
Naprawdę nie wiem jak Pan to robi, niesamowicie imponująca jest Pana wiedza, talent i doświadczenie. Teoretycznie rozumiem z tego dużo ponieważ jestem muzykiem(No trochę to za duże słowo)Ale w życiu nie bylbym w stanie tego nigdy obliczyć he-tak to jest z humanistami.
Chciałbym powiedzieć że najmłodszy już nie jestem, ale pamiętam Pana głos sprzed może nawet 30lat z tv lub radia. Przyjemnie się Pana słucha i można bardzo dużo się nauczyć. Bardzo Panu za to dziękuję.
Pozdrawiam
Rafał
Bardzo ciekawe tłumaczenie. Jak najbardziej popieram tego typu instruktaże, ciekawie się słucha. Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego. Wilk-Audio-Projekt. Budowa kolumn.
Nie ma się co przejmować długością odcinka. Nikt nie obiecywał, że będzie aż tak łatwo a to co piękne, rodzi się w bólu! (Boże! ile moja matka musiała się nacierpieć?!!!) :o)
Pzdr.
Dzień dobry.
Dzięki za świetne programy i proponuje temat przewoźników DAT.
Pozdrawiam
Ale sztos..... japierdo...e mistrz jesteś Pan ...oglądam z otwartym dziobem
świetny odcinek, dziękuję za pracę w niego włożone :) ale wyłapałem mały błąd w 15-ej minucie. Otóż zależność pomiędzy otworem małym a dużym jest odwrotna. Mała średnica otworu = krótki tunel, a duża średnica otworu = długi tunel chcąc zachować te same parametry strojenia odbudowy, na filmie jest to przedstawione odwrotnie. Mam nadzieję że komuś pomogłem. Pozdrawiam :)
Autorowi podziękowania serdeczne ślę .. świetny materiał edukacyjny. POLECAM.
Dzięki. Jesteś wielki. Oglądam wszystko z wielkim zainteresowaniem.
Świetny odcinek :) - zarys ogólny ale i tak wiele uczący. Pozdrawiam i czekam na następny!
Witam, nie czy inni początkujący konstruktorzy mają podobne odczucie. Lecz mnie dłuższy odcinek nawet w okolicy godziny nie znudził z uwagi na zainteresowaniem w dziedzinie akustyki oraz konstruowaniu kolumn. Pozdrawiam i z cierpliwością czekam na kolejny odcinek.
Adam
bardzo fajna sprawa. Ja dopiero zaczynam z głośnikami i np/ nie wiem jak obliczyć obudowy na głośniki. Miałem kiedyś głośniki od wierzy chyba sony grały mega dobrze aż mnie zadziwiały jak na stare czasy. Kiedy się zestarzały otworzyłem głośniki patrze a tam 10W. sZOK! Po prostu chyba paki były tak wycelowane że masakrowały jak by miały ze 100w
Dzięki za ten odcinek robiłem Sub i miałem z tym problemy - czekam do następnego odcinka ;).
Jesteś nie samowity. Dziękuję pozdrawiam
Nie "nie samowity " tylko "niesamowity"
Juz oglądam. Dzięki za odcinek:-)
Świetne , mogę oglądać na okrągło , bardzo fachowo tłumaczy Pan wszystkie zagadnienia. Mam przy tej okazji pytanie, jaki wpływ będzie miała gęsta aluminiowa siatka ochronna zamontowana przed glosnikiem ? Głośnik basowy 8 cali oczko siatki 1 milimetr
Dobra robota !
Dziękuję i pozdrawiam.
A może by Coś o tak zwanych "odwrotkach" 👌👍😉
Bardzo dobry materiał. Co sądzisz o pomyśle, w którym głośnik jest na spodzie subwoofera, skierowany ku ziemi, a BR w bocznej ściance "klasycznie"?
Czy będzie coś na temat obudowy z linią transmisyjną? Byłoby wspaniale, gdybyście omówili jej wady oraz zalety. Ten typ obudowy mają m. in. słynne Quadral Titany. Podobno niskie tony są wręcz subsoniczne. Pozdrawiam i będę wdzięczny ;)
Oczywiście będzie. Nie można pominąć tak ciekawej obudowy.
Kolumny zamknięte zdecydowanie są lepsze gdyż bas jest umiejscowany a z bas refleks w całym domu dudni basami a w pokoju gdzie są kolumny basu brak
Nie zanudził byś kolejnymi 20 minutami :-)
Można by jeszcze coś powiedzieć o stosunku jednego portu br do dwóch portów, jaka jest zależność w wymiarach
osobiście jestem za otworem szczelinowym, wykonałem już kilka subwooferow właśnie z br szczelinowym i zauważyłem ze podczas głośniejszego grania otwór szczelinowy jest bardzo cichy, nie słychać przepływu powietrza co poprawia jakość dźwięku. mam na myśli głośniki basowe o dużej średnicy 30cm gdzie ilość przepływającego powietrza jest naprawdę duza.
Skrzynia zamknięta ( 20l ) głośnik JL W0v3-4, wszystko ładnie pięknie ale mam jakiś niedosyt i chęć eksperymentowania. Pytanie brzmi - czy zepsuję całkowicie dźwięk wycinając sobie szczelinę? Z długością, szerokością bym eksperymentował.. Pytanie tylko czy bez typowego jego przeciągnięcia do wnętrza skrzyni, jakoś w ogóle to zagra?? I też z innej beczki - Głośnik ma idealnie spełnione warunki w tej chwili, tzn 20l w zamkniętej obudowie, a producent do otwartych zaleca 30-35l.. Będąc w mniejszej skrzynce zagra po prostu wysoko i nie będzie głębokiego basu czy co się może wydarzyć?
Ja mam kolumny Pioneer z jednym otworem na kolumnę z tyłu u góry z prawej strony (patrząc od przodu).
To jest bass reflex? Nie ma rurek, tylko same otwory. Można polepszyć jakość dźwięku, dodając do tego rurki?
Czy może lepiej już nie będzie? Rozumiem, że bez rozbierania kolumn by się nie obeszło? Musiałbym zniszczyć okładzinę.
Czy był albo będzie taki odcinek z kolumnami, w których głośnik niskotonowy jest w całości zabudowany w kolumnie i go nie widać a jedyną widoczną jego cechą jest otwór bass-reflex? Sam mam takie kolumny i chętnie coś bym się o nich dowiedział.
Uściślając chodzi o TLC Classic 1
Wydaje mi się że subwoofer do muzyki musi spełniać tylko jedna funkcje 😊
Ma tak napier... Że az flaki w bebechu podskakują ;)
Świetny materiał, dziękuję.
jest może odcinek z wspomnianym WinISD ?
No i w końcu ktoś to wyjaśnił, może nie łopatologicznie ale jednak.
Ogladajac w hd widze,ze w 5;27 linia nie jest czerwona a pomaranczowa mowie to jako ciekawostke w zadnym stopniu nie wplywa to na odbior materialu. Pozdrawiam
Aha
I jeszcze jedno czy dawac pianke piramidke na tylna scianke za glosnikiem? bo sub jest zupelnie pusty.
Po paru drinkach fajnie ogląda się te wzory...
A jak to działa gdy zakupimy jakąś kolumnę i wymienimy głośniki np na te z car audio (subwoofer) ?
super odcinek pomocy ludzie chodzi mi o dobry program do przeliczania litrażu obudowy kolumn
Pomógłby mi pan dobrać obudowe BR (litraż i strojenie) pod głośnik Hertz Hs250 tutaj licze wychodzi co innego, programem co innego i juz sam nwm :( Dane głośnika :
D: 21,5cm
Xmax : 6mm
Fs: 26,6 Hz
Re: 2,52 ohm
Le: 1,87 mH/1kHz
Mms: 84,32 g.
Vas: 78,08L.
Cms: 0,42 mm/N
Qts: 0,34
Qes: 0,37
Qms: 4.35
Bxl: 9,81 Wb/m
Moc głosnika to 250W RMS / max 500W
Muzyka jakiej slucham to składanki do auta z bassem.
Jakoś panu bardziej ufam niż swoim obliczeniom widać że sie pan na tym zna i wie co mówi :) Pozdrawiam :)
co za konkrecik !! mega
Jako laik mam pytanie do znawców tematu. Mam kolumny z bass reflexem. Basu jest za dużo, więc zgodnie z zaleceniami wielu zatykam bass reflex. Niektórzy producenci oferują kolumny z fabrycznymi zatyczkami. Jak bardzo psuje charakterystykę kolumny skoro jest zaprojektowana pod otwór bass reflex? Kolumna dalej schodzi nisko ale czy obcinamy niskie częstotliwości, czy też je wyciszamy? Zatykać mocno zbitym materiałem czy gąbką? Spotkałem się z zestawami gąbek z otworem w środku zmieniszających średnicę bass reflex. Czy jest sens wycinać owór w gąbce gdy całkowite zatkanie zbyt mocno tłumi bass?
Potrzebuje pomocy z dobraniem portu bassreflex do 30 litrowej obudowy dla głośnika Focal Utopia 21WX , może mi Pan coś doradzi? 😊
*****
Takie pytanko, w jakim celu producent monitorów Tannoy umieścił w tunelach bassreflexu rzadkie gąbki na cały tunel?
Pierwszy raz się z tym spotykam i nie wiem jakie one mają zadanie?
Tannoy Mercury f1
To jest po to żebyś mógł sobie przytkać br jakby za bardzo dawał się we znaki. Tak mi się wydaje... też miałem tą gąbkę. Nie jest przyklejona.
Wtedy działa jak otwór stratny a nie br.
Kuba S nie, nie jest przyklejona ale nadal nie wiem w jakim celu ona tam jest, jakie ma zadanie i co autor miał na myśli;) ?
***** W jakim celu to tak dokładnie nie wiem. :) A co daje założenie/nie zakładanie to już napisałem wcześniej.
Kuba S wychodzi na to że będę musiał przetestować Twój pomysł po odłączeniu suba, z nim mogę nie usłyszeć różnicy ;)
Dzięki za podpowiedź .
***** jest to obudowa z elementem stratnym o ile sie nie myle, ma naśladować bass-reflex
Hehe ten Sam material przeczytalem w internecine.
@ReduktorSzumu jeśli chce zrobić jedną obudowę, na dwa głośniki(lewy i prawy) to robić dwa oddzielne otwory i zamykać w dwie komory, czy zrobić jeden? Logika mówi zrobić dwa, ale często jest mylna
Skrzynia zamknięta ( 20l ) głośnik JL W0v3-4, wszystko ładnie pięknie ale mam jakiś niedosyt i chęć eksperymentowania. Pytanie brzmi - czy zepsuję całkowicie dźwięk wycinając sobie szczelinę? Z długością, szerokością bym eksperymentował.. Pytanie tylko czy bez typowego jego przeciągnięcia do wnętrza skrzyni, jakoś w ogóle to zagra?? I też z innej beczki - Głośnik ma idealnie spełnione warunki w tej chwili, tzn 20l w zamkniętej obudowie, a producent do otwartych zaleca 30-35l.. Będąc w mniejszej skrzynce zagra po prostu wysoko i nie będzie głębokiego basu czy co się może wydarzyć?
Może być dziura z tyłu?
witam chcialbym zaczerpnac twojej opini co sadzisz o skrzyni rockford
Czy zestawy z otworem mają większe tendencje do powodowania fal stojących w pomieszczeniu? O większej "leniwości" basu już wiem (opóźnienia), ale ta sprawa nie daje mi spokoju.
Mam mały problem, przerabiam mały piecyk gitarowy chciałem dobrać dziurę, lecz nie mogę znaleźć tabeli QB3 dla Qb=15. Obudowa ma 7,5 dm3, jeden głośnik Faital 6FE200 (Qst=0,42; Vas=4,3 dm3; fs=120Hz; Xmax=4,62 mm, Sd=131 cm2) drugi głośnik wysoko-tonowy GDWT 9/80/5F. Proszę o pomoc. Pozdrawiam DG
Czesc.Mam pytanie czy kolumny podlogowe tzw.kominy z pewnych przyczyn chcialbym przerobic na duze podstawkowe,i czy przy zachowaniu litrazu nowej obudowy bedzie to gralo podobnie?Dzieki za odpowiedz.
Mam pytanie w jaki sposob policzyc parametry glosnika niskotonowego aby policzyc obudowe z otworem. od razu mowie ze nie mam zadnego parametru glosnika i chce zeby pomiar byl w miare dokladny i odpada budowa zastepczej obudowy zamknietej (potrzebnej w niektorych metodach pomiarow)
Witam ja mam pytanie.Posiadam subwoofer estradowy aktywny o rozmiarze 15" i mocy 300W rms.Mam w nim x2 oryginalne otwory bassreflex tylko,że moim zdaniem troche małe bo mają wielkość 12cm.Czy mógłbym powiększyć je troszkę o jakieś 2cm?
A ja bym prosił o odcinek o obudowach z membraną bierna
Widać że nie oglądałeś tego odcinka. Gdybyś go obejrzał to dowiedziałbyś się że to będzie w następnym.
hahah oglądałem lecz napisałem komentarz przed obejrzeniem dziękuję pozdrawiam
Witam. Szukam odcinka o obliczaniu portu bas reflex przy pomocy winISD ale nie mogę znaleźć. Jeśli ten odcinek jeszcze nie powstał to mam gorącą prośbę o nagranie tego odcinka:-)a jeśli jest to proszę mnie nakierować,pozdrawiam serdecznie!
ruclips.net/video/zNKRaC5yzmk/видео.html
Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie otworu skierowanego do tyłu; faktycznie uderzanie takich mas powietrza w ścianę w przypadku kolumny przesuniętej na parę cm do ściany nie będzie negatywnie się odbijało na dźwięku? Aktualnie mam bas refleks z przodu i po zdjęciu maskownic z odległości ok. 1,5 m czuję na twarzy podmuchy przy większej głośności. A może przeceniam znaczenie owych mas powietrza?
Przeceniasz.
A jak to policzyć do kolumn Diora Zgb 140 z radzieckimi głośnikami 75 GDN do których nie mam żadnych danych ?
Super
Ja bym zainstalował w otworze membranę o średnicy głośnika basowego ale taką wielo średnicową by dla basu pracowała cała a dla średnich tonów środek - dla wysokich sama kopułka. Są takie konstrukcje?
Manger bending wave transducer, Cabasse co-axial, Tannoy wave guide
Czyli lepiej zatkać te otwory i będzie lepiej?
Fs to częstotliwość rezonansowa głośnika, a nie obudowy i jest to parametr podany przez producenta, a nie który się wylicza. Częstotliwość rezonansowa obudowy to w gruncie rzeczy częstotliwość rezonansowa materiału, a którego się ją buduje. Ten parametr nie ma znaczenia przy projektowaniu obudowy. Myślę, że autorowi chodziło o częstotliwość rezonansową układu obudowa-bass reflex. Tą częstotliwość się dobiera, a nie wylicza, co oznacza, że układ taki może być strojony na różne częstotliwości. Ogólnie w materiale roi się od tego typu mniejszych lub większych błędów, co świadczy o słabej znajomości tematu przez autora.
Łotewske kolumny mają prostokątne bas-reflex'y.
Można prosić o link do filmu z programem do liczenia obudowy?
JBL tools aplikacja
Witam, wszędzie szukam odpowiedzi na nurtujące pytanie i nic. Może tu mi ktoś udzieli odpowiedzi i porady. Mianowicie wiadome jest, że obudowa typu bass reflex posiada tunel w środku obudowy o odpowiedniej średnicy i długości, ale czy gdyby ten tunel zastosować z zewnątrz obudowy czy to by dalej była obudowa bass reflex czy dalej miała by te same właściwości jak przy zastosowaniu tunelu wewnątrz kolumny. Pomijam walory wizualne ale np gdy z obliczeń wynika, że tunel musi być tak długi że nie mieści nam się wewnątrz bez zaginania go a jest możliwość wyciągnięcia rury na zewnątrz to co wówczas ????? Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia. Z góry dziękuje
+Ar Mi Obudowa działała by tak samo, tyle tylko, że tunel nie zajmowałby objętości obudowy.
Witam. s
Ja też już oglądam, a obiad stygnie....
👍
wszystko ,co ma otwór jest dobre ,, czy może ktoś mi pomóc z doborem wzmacniacza oldskoolowego wraz z gramofonem i głośnikami i wzmacniaczem ? do 1500 plissss
Dziś słucham swoich Radmorów L s - 10 .
Od lat nie korzystam z programów oraz wzorów , niema lepszego dostrajania jak na słuch puszczamy 50-60 hz wkładamy w otwór różnej długości rury ,gdy bas jest najmocniejszy zostawiamy.Dużo światowych producentów dostraja w ten sposób nikt do tego się nie przyznaje(nie wiem dlaczego) ,poza kilkoma producentów kolumn.
+MICHAŁ WITEK skoro nikt się do tego nie przyznaje, to skąd masz te rewelacje
nie ogarniam wzorów
witam mam pytanie skąd pobrać za darmo program winISD?
z internetu
To co lepsze ?? Bass reflex z otworem czy bez otworu ?
Nie wiem:)
Ktoś wie ile ma w mm wychył maksymalny gdn30/100/11 ?
minicraft28 sprawdź w parametrach wysokość uzwojenia i wysokość szczeliny magnetycznej, odejmij pierwszą od drugiej i wynik podziel przez 2.
i na co komu szkoła i na co komu studia,po tym filmie każdy bass reflex dobrze zadudnia
"w gitarze akustycznej" tymczasem na zdjęciu gitara klasyczna - natomiast pudło działa tak samo w obu rodzajach 😝
Otwór ... to ma być w innym miejscu i dla innych celów ... obudowa to tylko zamknięta ...
Nauczyciele fizyki powinni się uczyć od Pana jak przekazywać wiedzę i zainteresować słuchacza.
Dodaj że z bas refleks powstaje fałszywy bas , spowalnia przekaz więc kolumna w zamkniętej obudowie zagra bliżej neutralności-