Mszyce - Jak się ich pozbyć
HTML-код
- Опубликовано: 5 ноя 2024
- Ekologiczny oprysk i bariera na mrówki zwalczy mszyce na drzewkach owocowych bez użycia ciężkich dział w postaci oprysków chemicznych jak mospilan, decis, calypso i innych trujących nie tylko ludzi a owady pożyteczne jak pszczoły.
miałam mszyce na wiśni,czarne i na truskawkce białe,wygladały jak zielone,zrobiłam ten tytoń,to jest super broń i armata na mszyce,super przepis dzialanie rewelacyjne,dziekuje bardzo Robert💖
U mnie zadziałało świetnie, jabloneczka odżyła i piękne owoce dała w tym roku. Dzięki.
Mam problem na czereśni. W samą porę mistrzu💪dzięki 👍🙂
Zastosowałem taśmę dwustronną, która była w domu. Przykleiłem na drzewka i od razu robiła robotę 🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜
dziękuję za podpowiedź, tez myślałam o tej taśmie (bo akurat mam w domu) ale nie byłam pewna
Bardzo dziękuję za ten filmik, spróbuję w tym roku ochronić czereśnie
Właśnie, potrzebowałem jakiegoś sposobu na tego szkodnika, na pewno go wypróbuje jeszcze dziś, kiedyś myślałem że mrówki wcinają mszycę widać się myliłem, teraz zacznę od nich :)
Witam. Właśnie kupiłem tyton 30g wlałem 600ml wody, ale jak mam zrobić tym oprysk jak to jest gęste?
@@kristo19921
Odcedzić i spryskiwaczem
Na wiosnę kupiłem lepy na drzewa tej firmy i działa, jednak koszt 10zł za 5mb. Dzięki za podrzucenie tańszej opcji.
Dziękuję... Bardzo przydatny ten filmik... Dziś jeszcze kupię lepy...
Na tych lepach najwięcej będzie biedronek więc nie polecam 🙄🙄
Bardzo konkretny i przydatny film.
Na mojej działce jest pełno mrówek i mszyc i nawet chemia nie dawała sobie rady. Spróbuję Twojego sposobu. Dzieki bardzo.
Jesli masz jeszcze jakies sposoby na ulatwienia na działce to dawaj znac i nagrywaj filmiki.
Pozdrawiam serdecznie.
Świetne dzięki.. wprowadzam projekt w życie..
Super i dzieki za rade.Mam czeresnie i mszyce + mrowki.
Bedzie wojna.Jeszcze raz dzieki i pozdrowienia!
Wojna to nic dobrego, z Naturą nie wojuj ale współdziałaj. Efekty są lepsze 😉 pozdrawiam
@@zaa7301 Jak współdziałać z mszycą? ;-)
@@anonim1133 mszyce trzeba wymordowac co do jednej i tyle w temacie .
Dziękuję kolego za dobrą radę. Już kupię lepiej na muchy. Świetny pomysł i wiedza.
Wreszcie konkretny sposób!
rewelacja z tym tytoniem , dzieki po stokroć!!! opaski zakładam i rzeczywiscie działa choć mnie sie to cięzko zakłada bo lepi sie to okrótnie ale mialam z Targeta i nie polecam tych lepów , ciezko odkleic ta bibułke i tez sa nietrwałe odklejajaj sie od pnia.
Dziękuję za wspaniałą poradę. To ważne i mądre porady. Pozdrawiam serdecznie.
Ja używam zwykłej taśmy malarskiej, oczywiście zawijanej wokół kory klejem na zewnątrz . Świetnie się do tego mszyca łapie. Polecam
Świetny pomysł.Dzięki!
U mnie wróble i inne małe ptactwo (a dbam o nie i mam ich całe masy), zrobiły porządek z mszycami a z mrówkami dzięcioł zielony miałem dużo szczęścia że zagnieździł mi się w starej brzozie, co do lepów to unikam bo szkoda mi innych pożytecznych owadów. Pozdrawiam
Ja kupiłem w sklepie ogrodniczym preparat ABC NA MSZYCE szybki oprysk wieczorem i po mszycach.
To jest bardzo dobry preparat, nie śmierdzi, duża butelka 600ml, łatwy w użyciu i co najważniejsze to że działa. Widziałem też w OBI.
No i juz zaczynamy sezon na mszyce filmik super dziekuje :) Pozdrawiam i zdrowka
A na filmie do lepu przyklejony... złotook! Czyli naturalny wróg mszyc :D
Ok bardzo dziękuję i pozdrawiam💞🌸
Użycie lepu super ! Nie słyszałem. Ja jeszcze zawieszam żółte jaskrawe wstążki zwabiające biedronki na drzewa czereśni, wiośnie jaśminu i róże. Koper zaatakowany przez mszyce raczej niszczę i sieję następny.
Ta metoda ma sens do połowy czerwca. Potem pojawiają się larwy biedronek a i one lubią spacerować po drzewie i wtedy trzeba taśmy zdjąć. U mnie taki wysyp biedronek, że mrówki nie mają nic do gadania. Jabłonki już wyczyszczone ;)
U mnie taka się nie sprawdziła więc posmarowałem wąski pasek pnia smarem i mrówki już nie mogły wchodzić na drzewo i bronić mszyc. A gdy nie było na drzewie mrówek bo nie mogły przejść przez smar to po kilku dniach na drzewach pojawiło się mnóstwo biedronek i ich larw które niczym odkurzacz oczyściły drzewa z mszyc
to jest to co powinniśmy wiedzieć dzięki Panu poszerzam swoje wiadomości wielkie dzięki serdecznie pozdrawiam
Zapomniany. Wodzisław kieleckie
Dziękuję, za dobre rady :)
Ja sobie załatwiłem opaskami lepowymi drzewka bo wisiały cały rok i albo mrówki albo inne owady pomyślały sobie, że przejdą pod korą. Ja w tym roku po prostu opryskałem mydłem/pastą bha (nie mogłem znaleźć szarego), samym tym mydłem z wodą dałem do małego opryskiwacza i pod koniec dnia jak było słabsze słońce zalałem wszystkie liście tym wywarem dokładnie i zawsze jak mi na wiosnę mega mocno atakują te mszyce z mrówkami do współki tak wszystkie podusiłem te mszyce i potem to już tylko kilka było. Z mojego doświadczenia wynika też, że tylko wiosną jest zmasowany atak, potem mrówkom już się nie chce po tym jak się im stado krówek do dojenia wybije. Mi atakują najbardziej śliwkę renglodę i porzeczki. Liście zostały po tym mydle zdrowe. Wcześniej używałem agricole też na zasadzie duszenia ich i agricole jest też nawozem co jest pomocne po takich atakach mszyc. Tylko że mydło mam za free a agricole nie jest tanie tylko to oryginalne bo są już zamienniki, które nie duszą. Tytoń muszę też spróbować. Ogólnie planuję co roku w końcu wywar z tytoniu bakun zapobiec robaczeniu czereśni. Tytoń ponoć ma substancje, która jest trucizną i jak mucha trześniówka złoży jajko to i tak robak ucieknie z owocu. Pomagają na czereśnie powywieszane tabliczki lepowe ale wkur...a mie widok poprzylepianych omomiłków złotooków i innych pożytecznych owadów. Słyszałem też o nicieniach na te trześniówki. Jabłoń też chcę popryskać tytoniem. Mam też posadzony chrzan pod jabłonią ponoć ma to też pomagać na robaczenie, ale jest młody.
Wystarczy poprosić znajomego palacza o zbieranie petów do litrowego słoika. Jak będzie ok. 1/2 to uzupełniam wodą. Po 2/3 dniach smierdziuszka zlewam do wiaderka i dodaje ok 3 l. wody. U mnie to działa, a opryski mam za darmo.
Super, dziękuję serdecznie.
Dobry patent Panie Profesorze
Jeden deszcz i już po tym.. więc lipa
Za taśmą chodzą mrówki u góry, więc to nie taka dla nich trudna bariera.
A takie opryski trzeba stosować kiedy nie ma deszczu i powtarzać. Nie mam mszyc, ale jakieś inne muchy, wciornastki, czy mączliki. Stosowałam miksturę z wody, denaturatu, mydła i chyba olejku miętowego. Trzeba było powtarzać, ale lepsze to niż chemiczne środki. Mszyce trzeba jesienią też pryskać, bo potrafią przezimować
Ja mszyc pozbyłem się dzięki larrym biedronek (to te wyglądające jak smoki).
Najchętniej rozmnażaly się na białym betonowym lwie :) później przenosilem je na liscie. Moment nie było ani mszyc ani biedronek :)
super... dzięki za filmik
Świetne rady płynące z doświadczenia;)
dziękuję za poradę..
Super z tymi lepcami na muchy
Ja też tak zrobiłam ale szeroka taśma dwa razy bo klej jest na jednej stronie i ten drugi trochę wywinęła.
A mrówki od roku wykańczam mają kukurydziana i pod drzewem dosypuje i na całym podwórku do gniazd z mrówkami
Podobno mrówki lubią te make i jak się najedzą to pękają same - z przejedzenia). Proszę wypróbować. MĄKĘ kukurydziana.
Ja dalam sam lep bo mam male drzewka, bez sznurka, a tytoń jest rewelacyjny! Chociaż do tego sie przyda, bo jak pomyśle ilu ludzi na płuca choruje to zwala mnie z nóg.
ludzie nie chorują od tytoniu tylko dodatków do niego
Odcinanie mrówkom dostępu do mszyc za pomocą lepów b. mi się podoba. Trucie mszyc wyciągiem z tytoniu jest skuteczne, to fakt. Ale czy taki zabieg jest bezpieczny dla piskląt mysikrólików czy zniczków, które karmią swe pisklęta mszycami? Niszczenie samych mszyc, pozostających bez ochrony mrówek, powierzyłbym jednak drapieżnym larwom złotooków i biedronek oraz samym biedronkom. Owady te zbierałem odrębnie do fiolek z różnych zielsk. Larwy natychmiast wykładałem na chronione rośliny. Natomiast owady doskonałe (dorosłe), aby nie odfrunęły "w siną dal", wkładałem do chłodziarki w miejsce, gdzie jest 4 stop. C +, aby zdrętwiały, a potem wkładałem we wnęki między łodygami, pędami a liśćmi, gdzie wolno odzyskiwały wigor i nie odlatywały, lecz czując mszyce, znosiły jajeczka. Owady te tak się rozmnożyły, że skutecznie wytępiły mszyce na chronionych roślinach.
Masz dużo racji w tym co piszesz ale jest też sytuacja, że liście są tak bardzo oblepione, że plonu nie będzie i owady nie dadzą już rady niestety.
Jak jest bardzo mała inwazja to jak piszesz spróbować na początku z samym lepem.
dokładnie, zauważyłam że mrówki sobie hodują mszyce i ja przenoszą na inne rośliny, aby stworzyć kolejne kolonie, mi pomógł na mrówki cynamon, one zostawiają feromony zapachowe dzieki nim tworza sobie ścieżki, cynamon sprawia że one gubią się bo zabija ich zapach feromonów.
Super film 👍
Super. Jutro spróbuje. Przetestować tę technikę u siebie na działce. Pozdrawiam
Dziekuję Bardzo!👍🙂
Dopiero znalazłam Pana kanał i od razu dałam suba. Bardzo potrzebne , super rady! (( Pytanko mam)) co robić, z mszycami na warzywkach np: na koperku i innych 😢. Czy tytoń też się sprawdzi ? Zdrówka i wytrwałości życzę.
Dzięki za poradę
Super rozwiazanie👍
Dziękuję za sposób.
Super Dziękuję
Dzięki Robson za patent z lepem. Nasz poznański Bross, nie lubię tej firmy bo zatruli nam Wartę bardzo poważnie? :-(
Lep zastosowałem w czwartek i działa super, a do oprysku już długo i z powodzeniem stosuję szare mydło i sodę oczyszczoną na 1l łyżka kisielu z mydła i łyżeczka sody.
Na początku sezonu skrobie dwa szare mydła 75% do pojemnika i zalewam ciepłą wodą i robi się gęsty klej i starcza na cały sezon, wszystkie mszyce giną szybko.
Obecnie atakują maliny i rabarbar ;-)
Tymi preparatami łatwo popalić liście więc trzeba uważać.
dzieki za rade ....sprobuje na pewno
Robson, spróbuj Borax ten do spawania+cukier+woda podobno działa antykoncepcyjnie na mrówki.Nie rozmnażają się.
Boraks z cukrem pudrem 1:1
Mrówki zjadają
A tytoniem mogę ogród też pryskać np buraczki ogórki czy szpinak?
Czy będzie później czuć go w warzywach?
rukole bedziesz mogl suszyc i od biedy skrecac z nich cygara ;)
Witam mam pytanie do znawców fauny i flory. Czy owad, który złapał się na lep
4:27
to nie jest akurat "Chrysopa perla" owad z rodziny złotookowatych, której to larwy potrafią zjeść pół tysiąca mszyc w kilkanaście dni?
Nineta vittata i ona żeruje na mszycy.
@@futus13 Dzięki za odpowiedź ale przed chwilą sprawdzałem to ten owad ma jedną parę skrzydeł a nineta ma dwie pary.
@@ogrodniknewstv Złotookowate z filmu nawet w 1080p nie tak łatwo zidentyfikować. W każdym razie to zjada dziennie 30-40 mszyc. Na pewno nie zwalczaj:)
@@futus13 Dzięki i podroo,,,
Dzięki za pomysł, ruszamy do boju.
Można też użyć kleju ontologicznego. Będzie łatwiejszy a aplikacji. A co do wywaru z tytoniu, to jest tak samo szkodliwy dla innych owadów (oraz człowieka) jak i wymienione w opisie inne preparaty ;) Nie ma co się bać pestycydów. Trzeba tylko je stosować z głową.
Jest pan na yt ktory w swietny sposob pokazuje jak bez chemii pozbyc sie mszyc i mrowek. Wiaze zolta wstazka (mysle ze czymkolwiek zoltym) drzewko lub kwiat. To szczuje pozyteczne biedronki ktore zjadaja te paskudy! I biedroneczkom tez od chemii nic sie nie stanie 🤗
Proponuję tak zrobić jak będziesz miała inwazję mszycy. Powodzenia życzę.
@@ogrodniknewstv jest to metoda do sprawdzenia. Jak przetestuje napewno dam znac! Zawsze warto sprobowac.
(:Dzięki:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich 🤗
ja polecam albo szare mydło ale potasowe nie sodowe, wrotycz ,który ma mocne właściwości prawie na wszystko (nic dziwnego,że jest zabroniony w UE) też można używać,ale najlepiej jak się zerwie gdzieś na polanie,a nie przy drodze, wywar z cebuli także dobrze będzie działać , z sody oczyszczonej czy octu,ale przy tych należy uważać bo duże zastosowanie może jednak popalić liście nawet w chłodny dzień , na choroby m.in. grzyby to tylko i wyłącznie drożdże ,ja robię z drożdży roztwór i czasem oprysk zrobię,ale i też osobno taki,że konewką podlewam pod korzeń najbardziej ogórki,pomidory ,na drzewkach owocowych mnóstwo tych mszyc mam,więc i tak już lipa z ratowania , ale naszykuje się na następny raz , a pech chciał,że posiadałem pełno tytoniu na strychu po dziadku,miał pełno jego,ale parę lat temu,pozbierałem wszystko i wyrzuciłem,a gdybym wiedział ,że takie ma właściwości to wow,cały strych by starczył na kilka lat
Dobra rada dzieki
Dzięki za rady będę próbować
Dzięki i pozdrawiam
Dziękuję za radę...
Świetny wykład.
Super. Dzięki.
Jutro kupuje lepy.. Pozdrawiam👍👍👍
Czy można tytonie zniszczyć też mszyce na koprze.Super że trafiłem na ten film do tej pory myślałem że mrówki zjadają mszyce
Witam
Kilka lat temu zastosowałem tę metodę u siebie na drzewie - czereśni po dwóch tygodniach od przyklejaniu lepca mrówki ułożyly "pomost" z ziaren piasku jakie było moje zdziwienie gdy to zobaczyłem (inteligentne bestie). Po zmianie plastra na nowy potrzebowały zaledwie kilku dni i sytuacja się powtórzyła. Ciekaw jestem czy u Was będzie tak samo.
U mnie mrówki trochę głupsze mam ale nigdy nic nie wiadomo czy nie zmądrzeją :D. pozdrooo
Super b dziekuje już dzialam
Podoba mi się Twój patent. Ciekawe czy da się go wykorzystać na innych roślinach np na bobie. Co do czarnych mszyc, to wyciąg z pokrzywy ze sklepu zadziałał doskonale. Testowałem na bobie. Jeden oprysk wystarczył. Myślę, że dobrze zrobiona gnojówka zadziała tak samo. Przy okazji - nie lepiej drewno opałowe składować kora do góry? ;) W sumie taki sposób zatrzymuje teoretycznie parowanie, ale z drugiej strony chroni przed deszczem. W sumie to się zastanawiam... Bo deszcz moczy drewno powierzchniowo... Może i lepiej tak jak Ty układasz ...
Co do drewna to mam filmik o tym i nie jest ono przypadkowo ułożone korą do dołu (polecam). Co do oprysków gnojówkami warzyw to powinno być już to dawno zakazane ale wycofywanie partii produktów ze sklepu, zgony po spożyciu kiełków czy zatrucia które trzeba leczyć w szpitalu nie nauczyło jeszcze ludzi, że oprysk salmonellą czy pałeczką okrężnicy nie robi się na warzywa.
Opryskiwanie groźnymi bakteriami swoich warzyw i skuteczność tych gnojówek na choroby (prawie żadna jak nie stymulująca choroby ) mija się nie tylko z celem ale jest groźna dla zdrowia.
@@ogrodniknewstv Powiedz to wszystkim ludziom na wsi, którzy rozwolnienia tudzież gorszego rozstroju to pewnie dawno nie mieli. Może to przez spirytus? ;)
@@ogrodbezchemii3979 Teraz ludzie ze wsi oblegają markety po warzywa jajka i inne, przed domami nowe passaty w tdi i trawa zasiana.
Rzadko już komuś coś się chce " bo się nie opłaca. pozdroo,,,
Jak na razie mam ten sam problem.
Pan chyba dopiero testuje te metody, bo ma Pan gniazda mszycowe.
Mam nadzieję, że pokonamy te dziadostwo.
Ja robiłam oprysk z czosnku i chili i jest mniej mszyc niż rok temu.
Pozdrawiam :)
Próbowałem lepu specjalnego na mrówki i zaprzestałem bo łapały się też pszczoły. Ale tytoniu to muszę spróbować.
Czy mozna ten tyton rowniez na rozach i innych roslinach zastosowac ?? z gory dziekuje za odpowiedz .pozdrawiam
Można.
ogrodnik news tv dziękuje
Cz te 200 ml przygotoeanego preparatu możemy jeszcze rozcienczać w opryskiwaczu? Czy po prostu do sporządzenia wiekszej ilości preparatu wykorzystujemy wiecej tytoniu na większą ilość wody. Pozdrawiam i życzę dużych zdrowych płonow
Nie rozcieńczamy ale możesz testować stężenia dla swoich doświadczeń. pozdro,,,
A na krzew porzeczki jaką barierę zrobić dla mrówek?
200 ml oprysku to dość mało... Musiałabym zrobić bardzo dużą ilość tego płynu, by opryskać całe drzewo... Tej ilości już się nie rozcieńcza wlewając do opryskiwacza?
Działa super działa nawet bez leku
THE BEST PORADA POZDRAWIAM
Super, dzięki za filmik ;)
Zgadzam się z tym sposobem. Działa, bo już tak robiłem.
Czy ktoś wie może, czy wywar z chrzanu jest też skuteczny przeciw mszycom?
Ciekawe spróbuję 👍
Super pomysł.Dziekuję
Dzięki mistrzu , dziś zadziałam
Czy tytoń zabije również mszyce na brzozie? Mam zaatakowane drzewo w identyczny sposób jak na filmie. Dodatkowo jaki polecasz sposób na pozbycie się mrówek z działki dookoła domu?
Zabije, zabija wszystkie gatunki jakie testowałem. Chemicznie na mrówki nie działałem to się nie wypowiem ale jak miałem ich duże kolonie w jednym miejscu to uporczywe lanie wody w ich kanały ziemne dawały dobre efekty ale to trzeba robić systematycznie i codziennie.
@@ogrodniknewstv Dziękuję, robię wywar i będę walczyć :)
@@conra0 Dobrze pod liśćmi opryskać i ewentualnie powtórzyć, rok temu zauważyłem, że wywar działa systemicznie w roślinie ale to info nie potwierdzone jak na razie. Właśnie robię takie testy i zobaczymy jak dokładnie jest z tym.
pozdroo,,,
@@ogrodniknewstv Ja oblewalem mrówki wrzątekiem dawało dobre rezultaty. Całe dwa litry i w gniazdo. Ekologiczne bez chemii.
Witam,jest jeszcze opcja zakupu specjalnego kleju w internecie ,który jest taki sam jak na lepach na muchy ,i posmarować starym pędzlem taki pasek z 8 cm dookoła pnia,wtedy nie ma problemu z przechodzeniem mrówek pod lepem gdy pień drzewa jest mocno spękany,aplikacje należy co kilka tygodni ponawiać .Warto wyprzedzić mrówki wiosną i posmarować/okleić pnie wartościowych drzew zanim zaczną wchodzić na nie -szok u mrówek gwarantowany;-)
Janek podaj nazwę kleju z góry dzięki.
Proszę o nazwę kleju
@@lukaszp8972 Owadoklej.
zamiast wywaru z tytoniu polecam olej z miodli indyjskiej (olej neem) ,zabija mszyce i ma pozytywny wplyw na ogolny stan rosliny(5-8 ml na 1l wody i kilka kropel plynu do mycia naczyn)
Nie zabije ci tak mszycy jak tytoń. Sprawdzone
A jakie są dobre sposoby na mrówki bo nie umiem sobie z nimi poradzić w borówce
A czym i jak opryskujesz ? W sensie jaki opryskiwacz ? Czy bez pośrednio na mszyce, czy po prostu całe drzewo ?
Na mszyce nie działa systemicznie.
Na mrówki najlepszy kret(żywe zwierze), trochę kopców porobi, ale mrówki znikają całymi gwiazdami, chyba zjada larwy😉 taka moja obserwacja...
u mnie są takie mrówki, że zjadają wszystko koty, psy, ptaki. miesiąc temu babcia poszła do ogródka po sałatę na śniadanie i jeszcze nie wróciła, pewnie i ją zjadły... to kreta nie zeżrą?
@@heze4 Tobie chyba zezarly mozg...
@@watcher13th uważaj żeby tobie czego innego nie zeżarły jak mózgu nie znajdą...
Bardzo Dziekuje
Ja niszcze mszyce muchozolem, jak nie ma jeszcze owoców, tylko same kwiaty można go zastosować także.
A na ćmę bukszpanowa to zadziała? Masz jakiś sposób na nią?
Na mszyce dobry jest oprysk z olejku rycynowego i olejku neem. Co do lepu to tez może być 2-stronna taśma do dywanów.
Jak zakleisz roślinie szparki oddechowe olejem to będzie problem.
Super
Dzieki!
Lep pomaga na pewno stosowałam
DZIĘ Ę Ę KI mądra pgłowo !!!
dziekuje.a czy na krzewy róż tez mozna pryskac tytoniem?
juz docxytalam w komentarzach ze tak..dziekuje
Rosjanie na mrówki stosują mocz, najchętniej kobiet. Mrówki przenoszą się w inne miejsce. Tak się zastanawiam, może połączyć te dwie metody?
lo Panie... super patent.. a co z mszycami na pomidorach.??... też oklejać Bros'em.?? czy tytoniem je spryskać wystarczy.?
Na pomidorach mszyca nie groźna, posiedzi i odleci.
Pytanie dlaczego należy pozbyć się mrówek? Nie wystarczy opryskać tytoniem?
Trzeba pamiętać, że tytoń, nawet ten w opakowaniach do palenia, pochodzi z polskich upraw, które są opryskiwane najrozmaitszym świństwem, żeby dojrzały. Potem w zakładach tytoniowych również pryska się go chemikaliami. "Zdrowszy", bo dojrzewający naturalnie jest tytoń kubański, czy Virginia, ale jest drogi i raczej u nas nie dostępny. Zatem, czy wywar z tytoniu ma wpływ na rośliny? Co z truskawkami i bobem? Poleję takim wywarem, a potem smacznego?
Jak tam chlebek smakuje i jabłuszka pryskane 16 razy w roku?
Tytoń prawie nie potrzebuje oprysków.To roślina na tyle toksyczna sama w sobie że mało co chce ją podgryzać.Nie masz racji Bartoszu.
dziękuję! właśnie dziś odkryłam na różach na piwoniach co roku mrówki;((
Na piwoni mrówki otwierają kwiaty wcale nie musi być tam mszycy.
@@wiolamr w jaki sposób otwierają ?? raczej niszczą pąki zawsze mam uschnięte
Piwonia musi mieć stałą i sporą wilgotność. Może tego jej brakuje? Mrówki raczej nie szkodzą roślinom...oprócz tego ze te cholery rzeczywiście hodują sobie mszyce na liściach drzew owocowych. Też stosuje lep na drzewkach i jestem bardzo zadowolony-odkąd mrówki nie mogą przemieszczać się po pniu mszyc też nie ma.
Super patent 👍ale żeby tak sie dało okleić koperek.🙆😁 W tym roku nie będę go mieć wcale. Co wzejdzie zaraz sie skręca. Stosowałam juz wszystko i jak sie zdenerwuje to pojade po chemie.
to nie lepiej już tytoń od chemii albo zrób małą mini szklarenkę z włókniny.
@@ogrodniknewstv właśnie myślę nad tą szklarenką. Inaczej w tym roku ani nie ususzę ani nie zamroże. Dziekuje za radę😉
Za brak postępów w hodowli koperku może być odpowiedzialny suchy i dość zimny maj. Teraz jest ciepło i wilgotno. Dosiewać,dosiewać,dosiewać! :) Nie tracić nadziei.
@@dezorientacja2371 dosiewam. Kupilam 10paczek i cały czas sieje..ale dziekuje za rade! 😉
Milionerka? 10 paczek? To będzie z 10 złotych! ;) Wysiewasz przypadkowo pośród innych roślin czy stosujesz monokulturę koperkową? Słyszałem że monokultura nie za bardzo się sprawdza...że lepiej pójść na żywioł przypadkowości i dać rosnąć koperkowi gdzie mu się spodoba.Wspomniałaś że suszysz...To i pewnie masz ziarna. Warto chyba zostawić sobie ze trzy krzaczki do października, zebrać nasiona i od końca lutego co pewien czas wysiewać. Ja tak robię, również dokupuję i mam ten sam drobny problem. Jak dotąd koper wszedł tylko pod osłonami przy okazji ochrony pomidorów i innych takich ciepłolubnych. Jeszcze wejdzie! Pozdrawiam.