Źródło prądowe [RS Elektronika] #71

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025

Комментарии • 51

  • @rafalcider
    @rafalcider 2 года назад +1

    Świetne wyjaśnienie. Pozdrawiam.

  • @OldSkullSoldier
    @OldSkullSoldier 7 лет назад +33

    5:33 ten układ nie będzie działać, diody są zaporowo.

  • @esadowski9333
    @esadowski9333 5 лет назад +3

    Ta masa to nie została przypadkiem źle wpięta (wrysowana)???

  • @soul-pn9rk
    @soul-pn9rk 8 лет назад +7

    Film jak zawsze świetny. Mógłbyś zrobić jeden odcinek o pętli PLL ?

  • @electronics9249
    @electronics9249 8 лет назад +4

    Kolejny dobry film.
    Gratulacje

  • @bnc1983
    @bnc1983 8 лет назад +6

    Fajny odcinek z tym, że proszę o rozwianie moich wątpliwości. Chodzi o przedstawione symbole źródła prądowego. Wiem, że nie ma tu jednego wzoru na świecie nie mniej podczas moich studiów (elektronika i telekomunikacja) stosowany był symbol w postaci podwójnego okręgu (różne średnicę wspólny środek)ze strzałką w środku określającą kierunek przepływu wymuszanego prądu. Symbol w postaci pojedynczego okręgu był stosowany dla źródła napięcia SEM. Pomijając już, że symbole bywają różne to moim zdaniem rysowanie na schemacie(co zdarzyło się na filmie kilka razy) w symbolu strzałki przeciwnej do kierunku prądu jest nieporozumieniem. Wiem, że Niemcy mają inne strzałkowanie...ale tu nic o tym nie wspomniano. Proszę o ustosunkowanie się do poruszonych kwestii. Pozdrawiam! PW

  • @przemysawstefaniak5808
    @przemysawstefaniak5808 3 года назад +1

    9:54 na zdrowie

  • @polol9554
    @polol9554 8 лет назад +9

    Hura nowy film

  • @marekmatwiszyn3731
    @marekmatwiszyn3731 8 лет назад +6

    Czy źródła prądowe w tym filmie nie są przypadkiem "zastrzałkowane" w przeciwną stronę? W tym schemacie, gdzie są 4 diody LED, owe diody są spolaryzowane zaporowo, więc jak ten prąd płynie?

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  8 лет назад +4

      Tak, diody LED na schemacie, powinny być włączone odwrotnie, dałem już adnotację, dzięki.

    • @markovip211019
      @markovip211019 8 лет назад

      Warto jeszcze dodać, że dwie strzałki w symbolu LED powinny być obrócone o 90° prawoskrętnie.

  • @bartekch7898
    @bartekch7898 8 лет назад +3

    świetny film jak zawsze :D

  • @Stefanator1312
    @Stefanator1312 8 лет назад +2

    Działać to to będzie, ale lepiej jest wstawić jeszcze rezystor pomiędzy bazę tranzystora i wyjście wzmacniacza operacyjnego. Należy pamiętać, że tranzystor sterowany jest prądem, a nie napięciem. Oznacza to, że stosunkowo mała zmiana napięcia na bazie, która ma charakterystykę diody, mocno wpływa na prąd płynący przez kolektor i emiter. Oznacza to, że nie wykorzystujemy większości zakresu pracy wzmacniacza i te parametry mogą nie być najlepsze. Ponadto jak się wzmacniacz kilka razy spóźni przy nagłej zmianie prądu czy coś zacznie płynąć, to pali się tranzystor i nic już nie działa. Rezystor pozwala zwiększyć zakres wyjściowych napięć, które pozwalają sterować tranzystorem, co w efekcie da 2 efekty. Tranzystor nie ulegnie zniszczeniu, a cały wpływ niedokładności wzmacniacza, jego opóźnienia czy inne parametry termiczne zostaną zmniejszone z punktu widzenia źródła prądowego - uroki ujemnego sprzężenia zwrotnego ;)

    • @izimsi
      @izimsi 8 лет назад

      Zadziała lub nie zależnie od odkładanego napięcia na rezystorze pomiarowym i typu wzmacniacza. Wzmacniacz musi być rail-to-rail na wyjściu i wejściach.
      edit: w sumie przy stałym Vref będzie działać, od razu pomyślałem o źródle regulowanym.

  • @PsychoFanPDZ18
    @PsychoFanPDZ18 8 лет назад +1

    Gdzie można kupić Akcesoria do lamp ogrodowych tych małych które można samodzielnie złożyć. Dziękuje

  • @alive4898
    @alive4898 8 лет назад +2

    jak obliczyć wartość rezystora r2(na filmie ma on 100ohm) aby uzyskć odpowiedni prąd

  • @ziajek444
    @ziajek444 8 лет назад +3

    hejka, chciałbym zobaczyć mój głos na oscyloskopie przy użyciu mikrofonu, jak zmontować taki układ?

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 8 лет назад +2

    Sporą pojemność cieplną mają medyczne kompresy/żele chłodzące - ułatwia rozpraszanie energii i chłodzenie różnych układów ( nie wiem, jak z przewodnością ). Ogólnodostępne w warunkach kuchennych są żele "balistyczne" na bazie żelatyny.

    • @eiliannoyes5212
      @eiliannoyes5212 5 лет назад

      Typowe wzmaczniacze - jako pociski, są dość trudne balistycznie. Lepiej sprawdzają się w wolnym locie...

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 8 лет назад

    Mam lekkie deja vous. Ten obwod lub bardzo podobny juz byl prezentowany na tym breadboardzie. Niemniej jednak dobry docinek. Lapka kliknieta.

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  8 лет назад +1

      Raczej "Deja vu".
      Tak, był podobny układ, w odcinku o LED'ach.

  • @MMOFIRE
    @MMOFIRE 8 лет назад

    Mam pytanie co do tego układu na tranzystorach - użył Pan dwóch różnych tranzystorów czy po prostu w różnych obudowach ale takich samych? Konkretniej to pytam czy dobór tranzystorów jest w miarę dowolny czy istnieje jakaś zależność między ich parametrami którą fajnie by było spełnić ?

  • @orilon66
    @orilon66 8 лет назад

    Mam pomysła.
    Skoro wspomniany jest termin oporność wewnętrzna źródła to może by przydał się odcinek omawiający ten parametr i sposoby jego obliczania

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  8 лет назад +2

      Było to opisane w odcinku "Prawo Ohma". Polecam.

  •  5 лет назад +2

    W sumie kółko ze strzałką to raczej popularne oznaczenie dla źródła napięcia

  • @chrisx101010
    @chrisx101010 8 лет назад +3

    Przydało by sie cos o akumulatorkach i bateriach w dobie zalewu chinszczyzny z zawyzonymi parametrami trudno znaleść cos dobrego. Coś z dobrego w stosunku cena/jakość.

    • @Bestsceneful
      @Bestsceneful 8 лет назад

      Takie porównania akumulatorków nie mają sensu przy dzisiejszych cenach. Akumulatorek AA, czy AAA markowy kupisz za 5zł, a za tą cenę kupisz 2 alkaiczne baterie. Producent deklaruje 1000 ładowań. Nawet gdyby wytrzymał tylko 100 ładowań to i tak patrząc na baterie alkaiczne jesteś o 98 szt. do przodu. Z tańszych mam GP (nie polecam, tracą na pojemności już po 10-20 ładowaniach), z lepszych to Everactive (teraz są wersje pro ale ich nie mam), no i oczywiście Panasonic Enelop (wchłonęli Sanyo). Jeszcze są Duracell, które też sporo wytrzymują. I tak jak powiedziałem stosunek cena/jakość przy cenie 5-7zł za aku nie ma dla mnie różnicy, bo i tak wszystkie umrą po 250-300ładowaniach, choćbyś na głowie stawał - nie pomoże. pozdro

    • @chrisx101010
      @chrisx101010 8 лет назад

      temat jest zbyt obszerny gdyż oprócz zmiennych parametrów akumulatorka mamy takie fejki jak umieszczenie w obudowie kondensatora i zasypanie to piaskiem.

    • @Bestsceneful
      @Bestsceneful 8 лет назад

      Powiem ci ciekawsze info: chińskie powerbanki z napisem 20000Ah a w środku 1szt. li-ion 18650 o pojemności 2000mAh, a reszta jakże dużej obudowy wypełniona sianem! poszukaj w google to się uwabisz.
      Jesli chodzi o takie właśnie fejki, to trzeba kupowac u sprawdzonych dostawców. Niestety póki rząd się za to nie weźmie my nic na to nie poradzimy, a powinien coś z tym zrobić bo takie fake to jest sprowadzanie do kraju niebezpiecznych odpadków.

    • @grzegorzblaszczak2940
      @grzegorzblaszczak2940 7 лет назад

      najlepsze źródło akumulatorków 18650 to baterie laptopów, jak oszukają na pojemności to szybko się wyda bo laptop szybko się wyłączy, polecam.

    • @Bestsceneful
      @Bestsceneful 7 лет назад

      Pod warunkiem że nic ci w tle nie zjada energii.

  • @Aroni525
    @Aroni525 8 лет назад

    To ja bym teraz zapytał o napięcie ujemne. Osobiście mam problem ze zrozumieniem jego idei i przede wszystkim, jak się je wykorzystuje w praktyce i co to daje. O ile w przypadku prądu przemiennego zmieniamy tylko jego kierunek, to jakoś nie wiem co się dzieje przy napięciach przemiennych. Jak nim potem sterować jeśli chcemy wygenerować jakiś przebieg przez uC? Potencjał napięcia ujemnego jest niższy niż masy, więc prąd płynie chyba w tym samym kierunku co wcześniej?
    Więc po co to to, ale bym się cieszył, gdyby to ktoś raz a porządnie z przykładami wyjaśnił, bo wszędzie czytam i słyszę, że to tylko różnica potencjałów, a jak chciałbym sam coś wymyślić albo podłączyć to nie mam pojęcia jak...
    A ten film przydatny, też wreszcie wiem jak rozumieć źródło prądowe;)

  • @TheKrzychuble
    @TheKrzychuble 8 лет назад

    Krótko mówiac: Będzie działać, dopóki rezystor R będzie miał odpowiednią wartość oraz Vref nie będzie za wysokie. A dłużej mówiąc jest to źródło prądowe, choć niekoniecznie dla dużych prądów. Sam prąd Is jest wyznaczany wzorem Is=(Vcc - V+)/R. A samo dzialanie jest stosunkowo proste (choć tłumaczenie w moim przypadku niekoniecznie). Napięcie na rezystorze R jest takie samo jak napięcie Vref, a sam wzór jest z prawa Ohma. Sam W.O. steruje pracą tranzystora (nie ma on tu zadania wzmacniania niczego), aby można było podpiąć większe obciążalności, oczywiście w granicach rozsądku. Plusem tego układu jest to, że nic nie wybuchnie, jeśli zrobimy zwarcie kolektor-masa. Mam nadzieję, że to jakoś jasno napisałem :)

    • @superhiro2a
      @superhiro2a 8 лет назад

      Dokładnie prąd będzie Uref/R. Do większych prądów polecam mosfet N a nawet kilka tylko z zastrzeżeniem że do każdego osobny WO bo nawet jednakowe mogą mieć inny Ugs th (tsh th niepamiętnych to napięcie przewodzenia zazwyczaj 4,5 lub mniej dla LL)

  • @karolkarpinski6481
    @karolkarpinski6481 2 года назад

    Jak widać kolega Reduktor jest ignorantem i ma w dupie czytanie komentarzy i odnoszenie się do nich... tylko klepie kolejne filmy które zawierają błędy... choćby jak ten z minuty 5:47 że nie można kupić gotowego elementu źródła prądowego, bo można. Są takie elementy produkowane już od wielu lat. Kolejna sprawa to opisanie działania źródła na 2 tranzystorach z minuty 6:35, tam nie ma żadnej masy (6:45) i tranzystor T2 nie zwiera bazy do masy, tylko obniża potencjał bazy T1 względem emitera T1 powodując właśnie stabilizacje prądu płynącego przez emiter T1 i rezystor 100om do wartości ustalonej właśnie tym rezystorem.

  • @zyga5441
    @zyga5441 2 года назад +1

    No od 5:39 schemat jakby OK ale LEDy jakby zaporowo🧐🥸😉

  • @piotrolszowski9682
    @piotrolszowski9682 8 лет назад

    Wiadomo,że każdy z LED'ów o różnej barwie święcenia do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniej wartości natężenia prądu . Mnie do dziś spędza sen z powiek to,że różnego rodzaju LEDy połączone szeregowo , zasilane źródłem prądowym np. 20mA świecą jednakową jasnością.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    a co to jest latarka? :)

  • @miki2572
    @miki2572 8 лет назад

    Czy źródło prądowe może pełnić rolę zabezpieczenia w zasilaczu regulowanym? Jestem w trakcie projektowania prostego zasilacza i chciałbym oprócz regulacji napięcia dodać zabezpieczenie prądowe w nim.

    • @pawelnowak8578
      @pawelnowak8578 8 лет назад

      Oczywiście że tak, możesz nawet rozbudować swój projekt o regulację nie tylko napięcia wyjściowego ale również maksymalnego prądu :)

    • @miki2572
      @miki2572 8 лет назад

      Zgaduję, że muszę zmieniać wartości rezystorów. Tylko przy 3A maksymalnego prądu jaki mam w projekcie będę potrzebował potencjometrów o dużej mocy. Nie można odciążyć takiego potencjometru dodatkowym tranzystorem? Można dać MOSFET'a przed/za potencjometrem aby nie wytwarzała się taka duża temperatura na potencjometrze.

    • @pawelnowak8578
      @pawelnowak8578 8 лет назад

      +Wasilij Iwanowicz Najlepiej to by bylo zrobic źródło prądowe impulsowe (czyli zwykły stabilizator impulsowy który "sam by sie regulowal" w zaleznosci od przeplywajacego pradu przez rezystor bocznikujący), ale jezeli chcesz cos prostszego to pobaw sie ukladem ktory byl pod koniec odcinka pokazany, tylko dodaj jakis rezystor od 220ohm - 1kohm na baze tranzystora, i wtedy tam gdzie masz vref dajesz potencjometr jedna nozka do plusa druga do minusa a srodek na wzmacniacz i wtedy potrzebujesz tylko tranzystor duzej mocy z radiatorem aby uzyskac w miare duzy prąd

  • @ccc5226
    @ccc5226 8 лет назад

    I=( (V+)-VIN /R) czyli działać nie będzie . V+ powinno być większe od Vref , nie powinny się łączyć . Chyba ... : P

    • @TheLastOfTheWildsMen
      @TheLastOfTheWildsMen 8 лет назад

      Rozważmy 2 przypadki:
      1. U_REF > U_R - płynie za mały prąd:
      Różnica napięć na wejściu OpAmpa jest dodatnia, więc podciągnie on swoje wyjście do + zatykając T_1, zmniejszając tym samym prąd na wyjściu.
      2. U_REF < U_R - płynie za mały prąd:
      Różnica napięć na wejściu OpAmpa jest ujemna, napięcie na bazie T_1 spada, otwierając go. Nastąpi zwiększenie prądu na wyjściu.
      Układ pracuje w dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Aby działał poprawnie IMHO należy albo zamienić wejścia OpAmpa, albo zmienić typ tranzystora na NPN.

  • @chlebmieszany1792
    @chlebmieszany1792 8 лет назад +2

    Pierwszy !

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    akumulator idealnym źródłem - powiedz to rozrusznikowi
    jak zwykle nie precyzyjnie, a już chciałem dać szansę

  • @paolojaslikowski8328
    @paolojaslikowski8328 6 лет назад +1

    a do publikowania tych jebanych reklam z kad bierzesz energie?

    •  5 лет назад +1

      Jakich reklam? XDD