Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile "pewności siebie" zapewniają Twoje materiały dla mnie, jako osoby która prowadzi portfel długoterminowy MSCI ACWI/Detaliczne obligacje skarbowe, i jest zasypywana fomo z każdej strony - "może to nie jest idealna taktyka, może coś zmienić". Pierwsze lata są naprawdę trudne, a Twój blog jest trochę taką przystanią - "wszystko będzie dobrze, trzymaj się strategii". Pozdrawiam!
Dzięki za Twoją pracę Mateusz ! Nie kupuje złota jako inwestycja to jest moja polisa nie obchodzi mnie zysk aczkolwiek jestem zarobiony dobrze. Złoto to jest sposób na wyciągnięcie oszczędności poza system., nikt żaden urzędnik ani rząd nie może wyjść i powiedzieć od dziś złoto nie ma wartości. Co się działo w marcu 2020 jak zareagowała cena złota ? Nie ważne jak ważne że nie dało się go kupić a już na pewno nie po oficjalnych cenach. Jeżeli złoto jest takie słabe to dlaczego banki centralne skupują go na potęgę (zabrakło wykresu? ) dlaczego nie skupują tylko akcji i obligacji. Fizyczne złoto powinien posiadać każdy i to więcej niż 10% . Mówię tylko o fizycznym złocie! P.S nie jestem handlarzem złota i mam gdzies goldsaver😂 pozdrawiam
Bardzo trafne uwagi, chodź sam nie mam złota. Dodałbym, że złoto jest też poza systemem, bo można je kupić za gotówkę bez wiedzy US. Gdy na ślubie dostajesz w prezencie 20k$ od ciotki ze stanów, to zamiast spowiadać się z tego do US i płacić podatek od darowizny zawsze możesz wymienić to na złoto. Dlatego też złoto jest bardzo popularne w szarej strefie, która ma się dobrze.
@@Zawiedzionyspoleczenstwem1 tylko warto zauważyć, że nie jest tak łatwo takie złoto (które jest poza systemem) wywieźć poza kraj. Paradoksalnie złoto ma nas zabezpieczać na katastrofy typu wojna, ale nie spełni swojej roli, jeśli na granicy nie będziemy w stanie wykazać jego legalności, oraz legalności środków, za które było kupione. Szczególnie jeśli było kupowane wiele lat temu, albo było dziedziczone po przodkach. Ciekawy temat, chodź bardzo niepopularny wśród entuzjastów złota.
Mateusz, dokonujesz analizy historycznej złota w okresie w którym na świecie było stosunkowo bezpiecznie. Jaki jest sens porównywania tych czasów do dnia dzisiejszego kiedy (chyba wszyscy są zgodni) świat stoi na krawędzi III wojny światowej… Punktów zapalnych jest tak wiele, że każdy szuka przede wszystkim bezpieczeństwa a nie 1 czy 2 procent więcej w skali roku. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy warto dzisiaj inwestować w złoto” trzeba być może odpowiedzieć sobie na pytanie „w co warto było inwestować w latach 30. XX wieku”. Oczywiście nie chce tutaj nikogo straszyć, ale wieści ze świata są takie jakie są. Być może rozejdzie się wszystko po kościach, ale być może nie. Złoto w portfelu ludzie mają jako polisę na swoje życie. Jeżeli chcesz naprawdę przekonać ludzi kupujących złoto zamiast akcji i obligacji to powinieneś ich po pierwsze uspokoić, a nie przekonywać parę procent wyższa stopu zwrotu z kupna i trzymania cyfrowych papierków, które w razie wojny i zmiany ładu światowego nic nie znaczą… Mnie uspokoiłoby (lub wręcz przeciwnie) gdybym znał odpowiedź na pytania: 1. Co stało się z akcjami statystycznego ukraińskiego inwestora kupującego akcje u brokera przed 2022 rokiem 2. Co z ukraińskim inwestorem który kupował ukraińskie obligacje? Czy ich wykup został przez skarb państwa wstrzymany czy po prostu zostały podarte? Ludzie inwestujący w złoto szukają bezpieczeństwa, a nie maksymalnego zysku
Dodałbym: 3. Co z ukraińskim inwestorem, który za wszystkie oszczędności kupował fizyczne złoto i który uciekł z nim do Polski? Czy dowiózł je w całości i nie miał problemów na granicy i co z nim później zrobił? Sprzedał, czy może chował po pokojach hotelowych i wynajętych mieszkaniach bojąc się je spuścić z oczu. 4. j/w, tylko BTC.
O Ukraińców myślę nie ma się co martwić. Większość z nich na tej wojnie wyszli i wychodzą bardzo dobrze. Dla większości ta wojna to duże zmiany pozytywne. Nie wszystko jest tak jak pokazuje nam tvn
@@strazak79 nikt się nie martwi o Ukraińców, tylko na podstawie ich przykładu zastanawia się jak zabezpieczyć swój majątek. Jeżeli przyszedłeś wyrazić tutaj swoją niechęć do jakiejś nacji to źle trafiłeś :D
@@strazak79 oczywiście, na Ukrainie życie się wciąż toczy, ale większość Polaków mogła zobaczyć na własne oczy jaka była skala i intensywność emigracji z Ukrainy w 2022 r. Wśród nich były osoby ze złotem. Czy deklarowały na wieździe? Jeśli tak, to ile z tego zostało zatrzymane/skonfiskowane? Chodzi mi tylko o to, że jakbym miał np. 1kg złota i w tym momencie się z nim ewakuował np do USA, to nie mam pojęcia, co by się z nim stało po drodze.
Dziękuję za ten odcinek Mateuszu! Obejrzałem go już jako posiadacz uncjowej monety bulionowej, którą jednak zakupiłem mimo wcześniejszej postawy, że jednak nie będę kupował złota. Moneta stanowi niewielki procent portfela i kupiłem ją: 1) by mieć alternatywny instrument w portfelu prócz akcji i obligacji; 2) by mieć część portfela w formie fizycznej niemalże pod ręką dostępną w razie jakiegoś kryzysu, mojej śmierci (dla żony) czy w przypadku zajęcia konta w banku z jakiegoś dziwnego powodu; 3) by zobaczyć jak ten instrument będzie wpływał na mój portfel, choć w zasadzie zaprezentowałeś to w tym odcinku; 4) by mieć prostą strategię jakie zakupy robić, gdy uznam, że akcji i obligacji jest w portfelu zbyt wiele; 5) Dodatkowy walor edukacyjny przy edukacji żony i kiedyś córki - motywacja, coś namacelnego. Kupiłem złoto z myślą, że to koniec końców spekulacja, a nie żadna bezpieczna przystań prócz tego co wymieniłem wyżej, więc liczę się z tym, że nie zyskam zbyt wiele, a może nawet delikatnie stracę. Nie mam horyzontu przechowywania złota w portfelu. Liczę, że odziedziczy go kiedyś żona, a później córka i nie będzie trzeba tego ruszać.
A propo złota to też warto rozważyć jeszcze analizę inwestowania w akcje (etf) spółek zajmujących się wydobyciem tego kruszcu kontra nabywanie samego kruszcu lub etfów zabezpieczonych fizycznie złotem. Oba zaproponowane tematy dalszych rozważań są super.
Świetny materiał, bardzo na niego czekałem. W sposób rzeczowy i jednoznaczny udowadniasz jaką rolę w portfelu inwestycyjnym powinno (a w sumie nie powinno) mieć złoto. Jednak jest coś czego w żaden sposób uwzględnić nie można opierając się jedynie na liczbach. Ludzie (inwestorzy) to nie roboty. Nie możesz wziąć pod uwagę aspektu psychologicznego, zdarza się, że sprzedają w najgorszym możliwym momencie, z perspektywy czasu okazuje się, że rebalansing portfela również robią w sposób mało optymalny. Inwestorzy zwłaszcza początkujący opierają swoje decyzje nawet nieświadomie na emocjach. Złoto częściej pełni rolę stabilizatora, ale nie tyle koszyka inwestycyjnego, co majątkowego. Przede wszystkim jest fizyczne, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Łatwiej je (zwłaszcza było) kupić anonimowo. Ciężej je sprzedać, więc po nagłym zawahaniu kursu nie można jednym kliknięciem „skeszować się”. Jest niezależne od sytuacji geopolitycznej, w pewnych jest przypadkach bezpieczniejsze niż jego betonowa uwielbiana przez Polaków wersja. Jest bardziej optymalne podatkowo, niezależne od upadku brokerów itd. Kolejny aspekt to, że bierzesz pod uwagę złoto „papierowe”, często w momencie paniki cena fizycznego metalu odkleja się co może być również aspektem uspokajającym. Dodatkowo w przypadku lokalnego inwestora, w momencie kryzysu złotówka często się osłabia względem USD więc fizyczne złoto którego kurs wyrażony jest w dolarze również redukuje zmienność. Z tych właśnie powodów uważam, że w przypadku części inwestorów fizyczny kruszec może być wręcz niezbędny. Daleki jednak jestem od naganiania na złoto zwłaszcza w postaci ETF, ot aktywo jak każde inne. Jeszcze raz dzięki za Twoją pracę.
Z jednym się nie zgodzę. Złoto jest najłatwiej skeszować. Na obligacje skarbowe czekasz minimum 5 dni. Na akcje też kilka dni trzeba czekać (chyba dwa cykle muszą minąć więc 2-4 dni zależnie jak będą szły przelewy). A złoto jak się mieszka blisko punktu który handluje to można tego samego dnia skeszować. Gdybym potrzebował pilnie gotówki to właśnie tylko złoto jest dostępne od ręki - co zabawne na pewnym blogu jako "Poduszka bezpieczeństwa" jest przedstawiane EDO na które trzeba czekać minimum 5 dni. 🙂
Ale tak długo, jak nie czyhają na ciebie za drzwiami smutni panowie windykatorzy, tak chyba rzadko się zdarzają sytuacje, że potrzeba jakichś dużych środków na już
@@baczek1600 Poduszka nie służy do tego żeby musieć z niej wyciągać kasę w ciagu 5 dni, bo inaczej świat się zawali. Od tego są konta oszczędnościowe lub lokaty.
Cześć Michał, bardzo mi miło. Co do argumentów emocjonalnych to pozostaje mi się z Tobą zgodzić, tylko brakuje mi danych dot tego odklejenia kursów złota w momentach emocji.
Proponuję taki podcast przeanalizuj sytuację zwyklego inwestora w której w naszym kraju wybucha wojna.Akcje,obligacje, złoto mysle ze to by było interesujące.
Jaka wojna? Nie wiem ile masz lat ale ja mam 45 lat i nie zamierzam w swoim życiu doczekać wojny. Przestań oglądać durna telewizję i kanały na yt ktore nas straszą a przy tym mają jakiś cel
Cześć, jak zawsze konkretny materiał ;) Chętnie obejrzę film o stabilizatorach w PLN- myślę że nie tylko ja po obejrzeniu wielu materiałów o dostępnych obligacjach miałem mętlik w głowie wybierając pomiędzy jednym ryzykiem, a drugim. Nie myślałeś może kiedyś o stworzeniu filmu "poradnika" w jaki sposób analizujesz te wszystkie dane, uwzględniasz inflację, tworzysz z tego wykresy itp.?
Dziękuję, chętnie zaczekam na ciąg dalszy…osobiście irytuje mnie trochę sposób promowania złota przez dilerów na zasadzie ,,za chwilę oszukają Cię, zabiorą wszystko, Świat się kończy, pozostaje tylko złoto’’ Jedno jest pewne Świat się zmieni, a jak się w tym zmienionym Świecie odnajdziemy to już zupełnie inna historia…Dlatego też warto poszerzać świadomość korzystając z Twojej pracy. Dziękuję raz jeszcze.
@@Inwestomat fajnie by było. Ale mam jakąś obawę, że PKO BP jest instytucją, która jest trochę bardziej oporna na takie nagonki niż inne instytucje. Chociażby z tego powodu że na monopol na obligi ros i rod
Parę dni temu odpisałem na Twoją wiadomość, żebyś zrobił odcinek o złocie i... jest! Dzięki za bardzo dobry odcinek :) Ja mam w portfelu 10% złota fizycznego i widzę że akurat udało mi się trafić z tymi proporcjami. W moim portfelu złoto nie pełni funkcji stabilizacji przy spadkach a jest "ubezpieczeniem" w razie poważnych kryzysów, więc mam trochę inne podejście do tego aktywa. Z miłą chęcią zobaczę odcinek o różnicach w zakupie złota fizycznego i "papierowego". Dzięki za dobrą robotę!
Mówisz - masz! A tak serio to trochę przypadek. No i taką funkcję złota w portfelu to w zupełności rozumiem. Dzięki też za głos na proponowany przeze mnie kolejny temat podcastu.
@@vlodarionie do końca, chodziło mi też o opłaty z tym związane, polecam przeczytać najnowsze komentarze do tego vloga odnośnie obligacji w PKO BP czy akcji z USA
Podatek od dziedziczenia sztabek złota może kosztować nawet 100% wartości złota jeśli zmarły za wczasu nie poinstruował, w której ścianie jest zamurowane lub gdzie na ogrodzie jest zakopane złoto ;)
podcast porównawczy Akcje/MF, Akcje/obligacje, a Akcje/obligacje/złoto byłby super. Pamietam ze jak tworzyłem swój modelowy porfel (ACWI 60/EDO 40) bardzo się zastanawiałem nad dodaniem 10% złota fizycznego zamiast obligacji i po tym podcasie utwierdziłem się w tym że dobrze zrobiłem zostawiając mój 60/40 a wtedy pamiętam że miałem duże wątpliwości i ostatecznie wygrała wygoda zamiast merytoryki której nie miałem. Teraz jak słucham System Trader to sie zastanawiam czy nie lepiej dodać MF w kierunku ACWI/EDO/MF na albo 60/0/40 albo albo 60/20/20.
A jak chcesz dodać MF? Inwestor z Polski ma mocno ograniczony dostęp do takich ETFów.. Podejrzewam, że dla 90% Polaków MF jest niedostępne. Nie krytykuję. Też bym chciał dodać, ale średnio widzę możliwości.
Jak zwykle świetna i bezstronna analiza! Temat złota nie specjalnie mnie interesuje bo postawiłem w swoim portfelu na obligacje skarbowe polskie i zagraniczne ale chętnie dowiem się, który składnik najlepiej stabilizuje portfel polskiego inwestora w PLN. Życzę dużo wytrwałości w tworzeniu kolejnych materiałów!
@@Inwestomat bardzo dobre pytanie. Tak jak mi się wydaje to: akceptuje, że fizyczny kruszec ma wartość, która w długim terminie prawdopodobnie ochroni wartość jej pieniądza lepiej niż gotówka. W podobny sposób akceptuje detaliczne obligacje skarbowe. Próbowałem wytłumaczyć czym są indeksy giełdowe oraz jak działają etfy - wielokrotnie. Niestety, poziom abstrakcji jest zbyt wysoki, więc ostatecznie odpuściłem. Inna sprawa, że dla osoby w tym wieku tylko pojedyncze etfy, niskiego ryzyka miałby sens. Zatem uważam, że złoto + obligacje detaliczne, to zdecydowanie lepsza opcja niż lokata + skarpeta, choć przy odrobinie zrozumienia dołożyłbym coś w stylu Beta ETF Obligacji 6M.
Czekam na podcast jak najlepiej stabilizować portfel z perspektywy polskiego inwestora, w szczególności biorąc pod uwagę do jakich ETFów jest dostęp na IKE/IKZE/Planach inwestycyjnych XTB (gdzie nie ma dostępu choćby do MF). Sam nie mogę się przekonać do zwiększenia udziałów obligacji w portfelu, bo analizując wykresy samych obligacji ma się wrażenie, że to przepis na ciągłą stratę. Idealnie gdyby była informacja o konkretnych ETFach i czy kupować je zahedgowane do na przykład EUR czy PLN. Teoretycznie już do euro powinniśmy mieć mniejszą zmienność niż w parze z pln.
Porównanie frazeologiczne "łykać jak pelikan" nie jest przysłowiem. Bliżej już mu do kolokwializmu. Zauważyłem, że wielu twórców nadużywa statusu przysłowia doczepiając do niego zwroty, po prostu, slangowe... Bardzo podoba mi się Twój sposób przekazywania treści. Przyjmuję, że nie obrazisz się na moją uwagę i wykorzystasz ją w celu dalszego rozwijania swojego kanału.
Dziękuję za korektę językową. Zapamiętam. Absolutnie się nie obrażam, bo nie lubię robić błędów. Kiedyś mówiłem też "dwutysięczny dwudziesty" oraz "najbardziej optymalne", ale wyleczono mnie już z tego :).
Co sądzisz o łączeniu etf s&p 500 wraz z MSCI ACWI oraz obligajami skarbowymi na jednym portfelu w proporcji 35/35/30? Czy jest sens łączenia 2 etfow na jednym portfelu? Zastanawiałem się nad pominięciem MSCI ACWI i zostać tylko przy s&p 500, ale jednak chciałbym to bardziej zdywersyfikować, bo paradoksalnie inwestowanie tylko w USA moim zdaniem również może być ryzykowne, gdyby w przyszłości doszło do jakiegoś poważniejszego kryzysu w Stanach. A wracając do obligacji, czy poleciłbyś jakieś inne niż polskie obligacje skarbowe nie notowane na giełdzie? Aby pełniły rolę pewnego zabezpieczenia od ryzyka.
Nie lubię tego połączenia, bo w MSCI ACWI i tak masz mnóstwo Stanów, więc nie do końca rozumiem, czemu dodawać go. Co do obligacji, to mam o tym podcast. Poszukaj "polskie zagraniczne obligacje" na moim kanale. Jakoś z początku tego roku lub końca zeszłego.
Jeżeli obstawia się, że samo USA będzie sobie radzić lepiej niż reszta świata, to takie połączenie ma sens. A posiadanie też reszty świata wprowadza jednak dodatkową dywersyfikację, o której mówisz i która jest wskazana. A USA radzi sobie lepiej niż reszta świata, w najbliższym czasie ma lepsze perspektywy od Europy, ale też ma istotne ryzyka geopolityczne (konflikt z Chinami), więc miks tych ETF-ów wydaje się sensownym podejściem.
@@InwestomatTak, to też dobra opcja, nie widziałem, że są u nas dostępne takie ETF-y, najwięcej na Interactive Brokers, ale u polskich brokerów też jest jeden - dzięki za info 🙂
Zdecydowanie za najepszym stabilizatotem w PLN jak i podcast kupowanie złota fizycznego a złota przez ETC ETF. Czy Twoim zdaniem 10% złotych monet bulionowych w portfelu to za dużo i lepiej zredukować do 5%? Wielkie podziękowania za Twoją pracę na youtube i na blogu! Tyle rzetelnej wiedzy i .za darmo
Super, nagram obydwa podcasty. Myślę, że 10% to OK, ale "do czasu", bo przy wielomilionowym portfelu nie chciałbym mieć 10% monet bulionowych :). I dziękuję za miłe słowa!
Świetny materiał, merytorycznie. Danymi wyjaśnieni ludzie naganiający na złoto. Jednakże dalej złoto (fizyczne) według mnie ma miejsce przy budowaniu własnego majątku - malutka cześć ale jednak.
Świetny Materiał. Jednak nie wspomnienie o podatkach przy porównywaniu złota jest po prostu nierzetelne. Podatki dla złota: - zwolnione z PIT, jeśli jesteś osobą fizyczną sprzedającą po 6 msc - zwolnione z VAT - zwolnione z PCC, jeżeli jednorazowa wartość transakcji nie przekracza kwoty 1000 zł. Więc można kupić 10 monet po 1000 zł i zapłacić 0% PCC. W porównaniu z instrumentami kapitałowymi, gdzie jest 19% podatku belki, to zyski ze złota są większe, ale straty takie same. Myślę, że to mają na myśli osoby w nie inwestujące. I to, że mają je fizycznie.
Cześż Łukasz, To nie był materiał z perspektywy Polaka (nie wiem czy zauważyłeś). Było to porównanie historycznych notowań w USD. Na koniec nagrania pytałem o to, czy chcecie porównanie w PLN oraz wpis o fizycznym zakupie vs przez ETC. Dodaj jeszcze info o marżach przy zakupie i sprzedaży.
Kupuje ETC na złoto, bo nie stać mnie na monetę. Jak już uzbieram troche w ETC to kupie fizyczne złoto. Dlaczego? Bo to calkiem przyjemne, mieć taką monetę.😉 Dochodzi dywersyfikacja i poczucie bezpieczeństwa, że mam przy sobie troche "kasy", którą mogę sprzedać nawet i na drugim końcu świata.
Lepsze kupowanie Etc na złoto fizyczne niż kupowanie tak złota na raty w goldsejwer. Fajnie mieć monetę 1oz złota ale wg mnie taka forma jest kiepska bo nie jest podzielna. Lepiej już te 1oz podzielić na 10szt 1/10oz
Jest to świetne pytanie do banków centralnych (czyli odpowiedników NBP), ale nasuwa mi się jeden pomysł: skoro rekordowo "drukują" (tworza więcej pieniądza), to może myślą, że zakupy złota będą niejako "legitymizować" ten dodruk (mimo że skala zakupów złota jest śmiesznie niska, jak na skalę tworzenia pieniądza, ale o tym żaden gold-influencer Ci niestety nie powie, bo po co?).
33:10 Tak, interesuje mnie. 8:00 i 8:25 Złoto z inflacją nie wygrało, ale wygrało z trzymaniem gotówki w skarpecie, więc ktoś byłby mniej stratny. Wiem o co Ci chodzi z tymi wykresami, ale mogłeś o tym wspomnieć. Wiem, że jeżeli ktoś musiałby sprzedać złoto wcześniej, to byłby stratny. Jednak biorąc pod uwagę całe okresy na wykresach, to jednak trochę do przodu. 2:35 Czyli 28 lat promocji! Dla mnie git. Chcę tak teraz. 😉
Ok, dzięki za opinię w temacie. Nie musiałem wspominać, bo przecież to widać na wielu wykresach w tym wpisie. Gorzej, że miewało te wieloletnie okresy dołków/strat ;).
@@Inwestomat Ty widzisz, ja widzę, każdy kto się zna widzi, ale jak ktoś tydzień temu zaczął się interesować tematem oszczędzania/inwestowania, to może nie widzieć i w głowie będzie miał tylko, że złoto przegrało z inflacją i że byłby stratny.
Mateusz dziękuję za ciekawą analizę. Nie mam złota w portfelu bo na moje laickie oko, wbrew wszystkim naganiaczom w moim przypadku byłby to czynnik destabilizujący a nie stabilizujący. Wolę skupić się na spokojnym oszczędzaniu i inwestowaniu w etfy na cały świat. Dodatkowo mam polskie obligacje skarbowe. Cenię sobie spokój i dobry sen dużo bardziej niż dobre jedzenie. Tak, najlepszy stabilizator w PLN to dobry temat na podcast. Pozdrawiam serdecznie, Małgosia
Proszę o podcast porównujący kupowanie fizycznego złota i inne metody. Uwzględniając doświadczenia historyczne w czasie dużych kryzysów lokalnych, szczególnie wojny - nie tylko finansowych. W tym podcasćie zabrakło mi właśnie odniesienia się do złota fizycznego.
@@MonkeyClub Pytałem dlatego, że od sprzedaży akcji podatek Belki na zwykłym koncie jest zawsze bez względu na termin zakupu więc porównywanie ich wykresów na przestrzeni 50 lat jest nieco zakłamane.
@@Pereplut Na kontach inwestycyjnych od kazdego instrumenty finansowego jest podatek 19% akcje, etf, zloto itd. Od złota fizycznego powyzej 6m nie ma podatku od osoby sprzedajacej ale juz kupujaca odprowadza podatek do US. Zestawienie robi sie porownawcze, jakby z konta, dlatego ze sa rozne czasy i a komus musisz zloto fizyczne sprzedac, a uwzgledniasz napad na ciebie i ograbienie cie ze zlota fizycznego ?
Gdyby każdy w tak prosty i interesujący sposób przekazywał informacje to postęp w każdej dziedzinie byłby znacznie szybszy. Wielka prośba o przypomnienie na początku filmu o subskrypcji / like / komentarz lub ustawienie interaktywnych powiadomień o tym w trakcie filmu. Sam się często łapię na tym, że zapominam dać like czy zostawić komentarz, a te materiały powinny dotrzeć do jak największej liczby osób.
Co sądzicie w inwestycji w pallad przy bieżącej cenie? Czy możliwy jest rajd na palladzie i powrót w kierunku ATH? Czy łatwo odsprzedać sztabkę palladu po ewentualnym wzroście?
Złoto ma niski spread. Niestety srebro pallad i platyna wysokie spready. W polsce handel palladem i platyną to nisza. Moim zdaniem średni pomysl. Juz lepiej etc.
@Inwestomat Jakimi akcjami? Złoto nie ma dawać najwięcej zarobić. Jego funkcja to przenoszenie siły nabywczej oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Tak jakbyś mówił, że rower jest szybszy od traktora.
@@jacekjam8643 Jeśli funkcją złota jest przenoszenie siły nabywczej, to w scenariuszu DCA potrafi przez wiele lat tego nie robić. Rozumiem, że o tym wiesz? Liczyłeś może, jak długie były obsunięcia kapitału w scenariuszu CA dla złota?
@@jacekjam8643 Bardzo prosto. W jednej kolumnie mam cenę złota, w drugiej sumę kwoty inwestycji (z regularnymi dopłatami), a w trzeciej wartość inflacji (CPI).
Mateusz - a propos covidowego krachu. Złoto sporo urosło. Spadły kontrakty na złoto. Handlowałem wtedy fizykiem, to wiem. Fizyczny kruszec skoczył 100% w miesiąc. Popełniasz typowy błąd - mówisz o kontraktach na złocie, a nie o złocie. A to w kryzysowych sytuacjach ogromna różnica.
@@Inwestomat Trzeba by wysłać zapytania do wszystkich znaczących dealerów w Polsce. Ja wiem, bo w marcu 2020 w tym siedziałem. Kupowałem i sprzedawałem. Złota i srebra fizycznego albo nie było, albo było przynajmniej 30% droższe niż kurs giełdowy. Prywatni sprzedający życzyli sobie nawet i po 100% więcej niż kurs. I byli tacy, co kupowali po takich cenach. Stąd twierdzenie, że złoto w covidzie spadło to bzdura. Na giełdzie AU spadło, bo szukający płynności zalewarowani traderzy sprzedawali wszystko, na co był kupiec. Także złoto - strata była na nim i tak nieduża w porównaniu do akcji. Można było pozamykać palące pozycje bez dużych strat. Ale złoto to nie tylko instrument finansowy. To przede wszystkim kawał metalu, który możesz mieć w ręce. I w tej swojej "prawdziwej" postaci rządzi się trochę innymi prawami. p.s. Mam 90% w akcjach i 10% w złocie kupowanym głównie w 2018-2019. Daleko mi do goldbuga z klapkami na oczach.
@@Inwestomat Można znaleźć artykuł z Comparica z kwietnia 20r., który podaje, że w kwietniu 2020 fizyczne złoto było sprzedawane przez dealerów za spot + 20-25%. W marcu 2020 było jeszcze więcej. Normalnie to ok. spot + 2-3%. Dałem tutaj link wcześniej, ale został usunięty.
@@wojtekpustelnik6058 Żeby nie było - wierzę Ci, ale rozumiem, że to 30% trwało max kilka dni i było jednostronne, czyli tylko, gdy dealer sprzedawał złoto. Wątpię, że dealer przy skupie też płacił więcej za złoto.
Ciekawy odcinek bylby o dziedziczeniu. Do tej pory wszystko bylo na tym kanale o tym by byly wzrosty. A co sie stanie jak umrzemy? Nie kazdy dozywa 80-90 lat i wszystkie oszczednosci wyda. Ostatnio na SOF bylo o dziedziczeniu Obligacji Skarbu Panstwa. W PKO BP jest oplata 50 zl za przepisanie kazdej pozycji obligacji. Mozna zmienic na PeaKaO, ale tylko PKO BP sa obligacje rodzinne. To moze zniechecic do stalego kupowania co miesiac np. 2 czy 3 obligacji. W USA natomiast slyszalem o podatku, ktory trzeba zaplacic jak sie posiadalo aktywa ponad 60k USD dla nierezydentow.
Ja co miesiąc kupuje 16szt obligacji ROD i nie myślę o żadnym dziedziczeniu. Kupował tak będę jeszcze 4lata a później już tylko czekać na ich zapadalnosc
@strazak79 Ja też będę czekał na zapadalność moich. Tylko jaką masz pewność, że dożyjesz do zapadania obligacji i w chwili śmierci będziesz miał wszystkie środki że wszystkich inwestycji wypłacone? Nie masz pewności. Chodzi o też o to by rodziny wraz z własną śmiercią nie pozbawić części majątku na który się tak żyły wypruwalo :)
@@Inwestomat Jeszcze mam jedną sugestie. Też z temat związany z bezpieczeństwem. Dużo się słyszy by sobie zdywersyfikowac brokera. OK dobrze mieć więcej niż 1 brokera, bo jakby miał jakieś problemy, to mamy dostęp do środków na drugim koncie. Jednak nie rozumiem straszenia wojną. Czytałem kiedyś, że XTB ma w innych lokalizacjach niż Polska serwery. Tak, że myślę, że nawet jakby w Polsce zbombardowali serwery, to byłby dostęp do środków na XTB.
Tak przez ostatni czas oglądając YT i przeglądając blogi pomyślałem żeby jednak uruchomić tryb lepiej późno niż później, ogarnąć moje finanse i pomyśleć o przyszłości. W pierwszej kolejności założyłem konto w PKO, po drugie konto na XTB. Założyłem sobie że portfel podzielę 33/33/33 % czyli obligacje 10letnie, XTB IKE ETFy i poduszka na koncie oszczędnościowym. Przy obligacjach i poduszce raczej nie ma nad czym się zastanawiać, tak mam małe dylematy co do ETFow. I tak czy przy IKE lepiej akumulować tylko jeden ETF czy rozbić to na dwa. A może jeszcze inaczej jeden ETF na IKE a drugi na zwykłym koncie. Przy okazji jakieś sugestie co do ETFow w które najlepiej celować przy założeniu że nie będą ruszane przez kilka następnych lat tylko systematycznie dokupowane. Jeszcze jedno czego do końca nie ogarnąłem to różnicy Acc /Div , na koncie IKE etf akumulujący idzie na zakup kolejnych a jak jest z etfem dywidendowym na Ike, czy jeśli dywidendy nie są wypłacane tylko reinwestowane to płace od nich podatek czy jak to jest rozliczane.
Gratuluję decyzji (z rozpoczęciem inwestowania). Nie rozumiem jednak tej poduszki na koncie oszczędnościowym (obligacje skarbowe idealnie pasują do roli poduszki finansowej). Mam mnóśtwo materiałów o ETF-ach, więc obejrzyj np. "Proste inwestowanie pasywne", by się zainspirować. Dywidendy na IKE nie są opodatkowane. Otrzymujesz całą kwotę dywidendy, którą wypłaca ETF irlandzki/luksemburski.
@@InwestomatPoduszka na tak zwane W, w wypadku nieprzewidzianej sytuacji. Tu nie mam pewności ale czy sprzedając obligacje przed terminem nie wiąże się to z jakimiś konsekwencjami? A i przy okazji do tego co napisałem wcześniej. Z tego co zauważyłem wiele osób inwestując na IKE dywersyfikuje poprzez inwestowanie w dwa ETFy. Czy w tym przypadku nie jest dobrym planem mieć jednego ETFa na koncie IKE a drugiego na zwykłym. I tu znowu patrzę na to z perspektywy jakiegoś nieprzewidzianego W i sprzedaży aktywów tylko z normalnego konta.
@@rafakocik7074 Przedterminowy wykup obligacji to dość mały koszt i nigdy nie przekracza wysokości narosłych odsetek. 2 różne ETF-y to wbrew pozorom nie jest jakaś wielka dywersyfikacja w kwestii dostawców. ETF-y o replikacji fizycznej są dobrze zabezpieczone (depozytariusz), więc na siłę nie mnożyłbym liczby różnych ETF-ów w portfelu.
Złoto jest bardziej zmienne od akcji? Wysnuwasz taki wniosek porównując do S&P 500. Jeżeli zainwestujesz całość w IVV to ok. Ale powiedzieć, że akcje są mniej zmienne, to zbyt duże uproszczenie. S&P 500 to 500 różnych spółek, z różnych branż. Więc wykres S&P bardzo mocno uśrednia wahania. Na poszczególnych spółkach, czy nawet branżach będą one o wiele większe. Pokazujesz też wykresy, wg których wejście w złoto na górce, przez lata nie pozwala odrobić strat. Tylko znów, ja Ci mogę pokazać też takie poszczególne spółki. Mało tego, są takie spółki, które robiły niesamowite wyniki, a dziś ich już nie ma. Zmierzam do tego, że złoto nie zbankrutuje. Jak pokażesz mi spółkę, która jest starsza niż złoto, to to odszczekam. Kolejna rzecz- złoto I.2020 1,589.40$- III.2020 1,578.93$- 10$ to nie jest 10% ;) Zatem z tych pięciu okresów właściwie jedynie w 2021 roku złoto traciło wraz z akcjami. A teraz najistotniejsze, zdajesz się zupełnie nie zauważać jak zmienia się świat. Od 1971 roku złoto próbowano wyrugować z systemu finansowego. Dużo zmienił kryzys bankowy w 2008. A teraz jeszcze więcej zmieniły sankcje na Rosję i zrobienie z dolara broni. Innymi słowy żyjesz przeszłością. Pomijam już, że rok temu twierdziłeś, że złoto i srebro to kiepska inwestycja w 2023 roku. ;) Polecam Ci przeczytać co o złocie mówi Robeco- tylko 30 lat im zajęło, żeby przyznać się do błędu. Hej!
No i piękne 👍 Nareszcie ktoś konkretne odpowiedział Mateuszkowi👊 Zgadzam się ze srebrnym wehikułem.... przecież nie każdy musi być inwestorem,graczem czy treiderem! Na tym świecie są jeszcze zwykli ciułacze, którzy mając parę groszy chcą przetrzymać wartość swoich pieniędzy... pracownik fabryki, kucharz, kierowca czy kelner itd; znam takich i oni kupują uncję złota co jakiś czas a i srebrne monety bulionowe również👍!!! A czasy są ... chyba rozumiesz. Ps; pozdro wehikuł.
Mówi o ETFach, bo 99% inwestorów pasywnych inwestuje lub powinna inwestować w ETFy. Mówienie o pojedynczej spółce ma w tym kontekście mało sensu. Taki inwestor raczej nie dorzuci sobie do ETFa pojedynczej spółki, ale już dorzucenie złota może rozważać. I o tym czy warto taki krok zrobić jest ten podcast.
@@srebrnywehikul zacznijmy od tego że do konkurencji wybrał nie rynek akcji jako całość a indeks sp500 który był najlepszy. Czyli inwestor musiał wybrać z wszystkich rynków świata zainwestować 100% kapitału w ten najlepszy. Pomijam fakt że z perspektywy polaka inwestowanie w sp500 50 30 20 lat temu było niemożliwe. Wrzucanie obligacji polskich które miały od 1970 default jako stabilizator…
Cześć, Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, że napisałeś "rok temu twierdziłeś, że złoto i srebro to kiepska inwestycja w 2023 roku" - w którym dokładnie materiale i jakimi słowami? Jeśli opierasz cały komentarz o fałsz, to reszta nie ma sensu, więc zacznijmy od wyprostowania tego błędu. Wiesz, czemu jestem pewien, że tego nie powiedziałem/napisałem? Bo nigdy, przenigdy nie wyrażam opinii na temat przyszłości instrumentów/aktywów. Oceniam przeszłość. "Złoto nie zbankrutuje" - no indeks akcji też nie. "Nie zauważać, jak zmienia się świat" to nie argument merytoryczny tylko ezoteryczny. Właśnie tu mam problem z "wierzącymi" w złoto. Wy jesteście na mnie źli, że przyniosłem dane i że je analizuję? Litości.
Ciekawy odcinek. Oba zaproponowane tematy na kolejne odcinki również zapowiadają się interesująco. Nie wspomniałeś jednak o zaletach złota, takich jak fakt, że w razie np. konfliktu zbrojnego można mieć fizyczny dostęp do swojego majątku, który nie jest gotówką. Złoto jest łatwe do przechowywania, transportu i akceptowane wszędzie. Co sądzisz o takim argumencie?
Szczególnie dziękuję za poparcie w kwestii dwóch planowanych tematów. W przypadku konfliktu zbrojnego osoba z bronią palną może dość łatwo zabrać nam nasze złoto. Sugeruję o tym nie zapominać. Ale argument dobry, tylko że dla kilku monet ;).
Pytanie nie na temat, ale może ktoś odpowie. Czy warto robić portfel gdzie poza etf na MSCI ACWI dodam etf na S&P 500 żeby podbić trochę stopę zwrotu zakładając dalszy lepszy zysk ze spółek amerykańskich? Chciałbym zjeść jabłko i mieć jabłko w postaci mniejszego ryzyka (ACWI) i trochę wyższej jednak stopy zwrotu. Nie zagryźcie mnie jestem laikiem 😅
Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka jednocześnie. Gdybyś naprawdę wierzył w szybszy rozwój USA niż reszty świata, to byś po prostu kupił SP500. Wahania pokazują, że (jak każdy) nie jesteś pewien, co się wydarzy (i dobrze, bo pewność bywa w inwestowaniu zgubna).
W USA są ETF-y świat bez USA, więc łatwiej sterować tą proporcją. U nas zostaje USA + rynki rozwinięte lub USA + cały świat. Są ludzie którzy wybierają konkretne spółki amerykańskie, aby podbić sobie wynik portfela. Biorąc pod uwagę jak wielu potentatów ma u siebie USA postawienie na większą domieszkę USA w portfelu wydaje się uzasadnione. Natomiast 100% w SP500 to jednak już spore ryzyko. To nie jest zero-jedynkowa decyzja. Takie wyważone podejście z częściowym doważaniem USA ma charakter rozsądnego kompromisu. Zjadamy część ciastka, ale resztę zostawiamy na później 😉.
Osobiście trzymam fizyczne złoto na wypadek jakiś bardzo poważnych i trudnych sytuacji. Jeżeli nie mam pieniędzy na minimum uncje to kupuje etf na złoto
Czesc, ja bym chcial zebys nagrał podcast o różnicy miedzy kupnem realnego złota a ETF. Druga sprawa co sadzisz o inwestowaniu w zloto jako zabezpieczenie- rezerwa majątku i ochrona przed inflacją, a nie stricte instrument zarobkowy?
Nie no co ty, przecież "papierowego" złota jest X razy więcej niż fizycznego i TO JUŻ TA JESIEŃ że wywali +1000%, a każdego posiadacza złotej monety bulionowej będzie stać na zakup kamienicy w centrum Warszawy XD
Odnosnie złota... Wg mnie jest to kwestia podejscia do tego aktywa. Dla mnie nie jest to aktywo spekulacyjne ani inwestycyjne, bo są duzo lepsze instrumenty zarabiania pieniędzy. Osobiscie sądzę, że jest środkiem posiadającym jakąś wartość i bedzie ją miało, nie zależnie od sytuacji geopolitycznej. Oczywiście raz większą, raz mniejszą ale zawsze jakaś. Jeżeli ktoś chce mieć jakąś rezerwę majątku na przyszłość i nie chce martwić się, że zaraz inflacja mu zje całą wartość jego pieniędzy papierowych to na pewno jest to jakaś alternatywa. Szczegolnie jak nie ma pomysłu co z nimi zrobić, nie ma wiedzy lub nie jest skłonny do nadmiernego ryzyka. Ale jak powiedziano w filmie w rozsadnych ilościach. Całkowicie bym go nie dyskredytował szczegolnie w sytuacji kiedy nie wiemy co nas czeka w przeciagu kilku najbliższych lat. Jako coś na tzw. "czarna godzinę" jak dla mnie może być, ale nie w kontekście powiekszania majątku i nastawiania sie na zyski.
No złoto jest alternatywą np. dla indeksu akcji. Nie dyskredytuję go, ale ostrzegam, że nigdy nie będziesz dokładnie wiedział "co Cię czeka w przeciągu kilku najbliższych lat".
Material zloto :-) Warto dodac ze po pol roku od k9nca miesiaca zakupu zlota fizycznego nie ma belki Dla niektorych moze byc ciezej sprzedac zloto fizyczne (trzeba sie pofatygowac do dilera) niz jednym kliknieciem sprzedac skcje czy obligacje Moim skromnym zdaniem jedna uncje kazdy Polak powinien miec Pozdro
Z perspektywy polskiego inwestora w praktyce w horyzoncie 50 letnim: - niedostepność rynku usa przez większość czasu - polskie obligacje nie zostały wykupione - polska giełda pozostawia wiele do życzenia. I potem „wszyscy” inwestują w betonowe złoto.
Zdecydowanie prawda, całe szczęście jako młodsze pokolenia mają o tyle lepiej, że mamy prosty i tani dostęp do właściwie wszelkich możliwych aktywów. Podstawa to dywiersyfikacja - mamy ku temu możliwość, więc warto korzystać zarówno z ze złota i mieszkań, jak i akcji i obligacji. Inna kwestia, że dzięki ETFom nawet taki 18 latek może odkładać chociażby po 50zl miesięcznie, gdzie złota moneta byłaby daleko w strefie marzeń.
Które polskie obligacje w ciągu 50 lat nie zostały wykupione? Możesz podać dokładną emisję? Polska giełda nie ma się źle, tylko indeksy są dziwnie tworzone i przepełnione skarbem państwa. Z niedostępnością rynku USA się oczywiście zgadzam.
Może taki pomysł - warunkowe a nie regularne kupowanie złota typu kupuje co jakiś czas gdy złoto jest -xx% od ath ? Sam przyznam gdy trochę w ciemno tak kupowałem to mam dobre stopy zwrotu - szczęście początkującego.
@@Inwestomat 25% - przynajmniej się sprawdziło na górce z 2012. Ja robiłem zakupy na metale w latach 2017-2021. Obecnie robię przerwę z powodu cen i docelowej pozycji w portfelu. Ale jak by spadło do 2000 od dzisiejszych cen to może bym wznowił zakupy.
Jaki jest spodziewany zwrot z inwestycji w złoto? Wg mnie powinien wynosić 0% ponad inflację, bo ma trzymać wartość nabywczą - i tak się dzieje w bardzo długim terminie. Jest jednak wiele 10-letnich okresów gdzie złoto czasem wygrywa czasem przegrywa z inflacją. Spodziewanie się zwrotów ponad inflację inwestując w złoto to spekulacja. Jako aktywo nieprodukujące ma zerowy cash flow więc powinniśmy się spodziewać powrotu do średniej czyli negatywnych realnych zwrotów w ciągu najbliższych lat.
Tylko praktyka pokazuje, że złoto nie jest nijak uzależnione od inflacji i że długoterminowo dało zarobić wiele więcej niż tylko inflacja. No i co z tym zrobić? :)
@Inwestomat idąc tym tokiem myślenia powinniśmy mieć krypto w portfelu inwestycyjnym bo Btc miał niesamowite zwroty w ostatnich latach. Czy to dobry pomysł - nie wiem 😉
Kolejny świetny materiał i sporo się z niego dowiedziałem. Sam w ogóle nie inwestuję w złoto, ale rozumiem trochę perspektywę, szczególnie starszych ludzi, którzy lubią tę formę lokowania kapitału. Chodzi mi o to, że dla nas świat cyfrowy jest oczywistością i czymś normalnym. Myślę, że jeśli ktoś przeżył zmianę ustroju, hiperinflację i ma zakodowany w sobie kompletny brak zaufania do państwa i systemu bankowego, to trudno mu zrozumieć ten nowy, zdematerializowany świat akcji i obligacji. To jest w ogóle według mnie wielka misja w Polsce - właśnie żeby oswoić ludzi z tym 'strasznym, nienamacalnym światem'. To takie luźne przemyślenie. Wracając do złota - ja chyba rozpatrywałbym je w kategorii nie inwestycji, a bardziej pewnego narzędzia. Faktycznie jest to niezły i łatwo dostępny środek płatniczy w jakichś całkowicie skrajnych, mało prawdopodobnych sytuacjach. Można tę monetę czy kilka monet potraktować jako takie ubezpieczenie od skrajnych wydarzeń. Wszystko co wykracza poza te moje rozważania też chyba w świetle Twoich danych uważam za średni pomysł. No chyba że ktoś bardzo lubi zbierać te monety, a gdyby ich nie kupował, to wydawałby wszystko na alkohol. Niestety jest tak jak wspomniałeś. RUclipsrzy reklamujący złoto tworzą fałszywą wizję świata i straszą wszystkim czym się da - upadkami państw, hiperinflacją, wojną etc. Jeżeli przeciętny Polak wpadnie w taką bańkę, to bardzo trudno się z niej wydostać i faktycznie łatwo wytworzyć w sobie przekonanie, że KONIECZNIE musimy mieć to złoto. Piszę to z własnych doświadczeń, bo sam parę lat temu ucząc się o różnych metodach inwestowania wpadłem w taką bańkę. Na szczęście jakoś udaje mi się podchodzić z pewnym dystansem do wszystkiego co słyszę - nawet do tego co sam mówię, więc do tej pory nie kupiłem złota. PS nie musisz odpisywać na to wszystko XD to po prostu strumień świadomości po obejrzeniu materiału.
1. Ludzie starsi (ale tacy do 70tki max) całkiem dobrze sobie radzą z tym cyfrowym i nie namacalnym światem, co widać po tym jak sprawnie korzystaja że smartfonow czy kart płatniczych. 2. Skrajne przypadki owszem mogą się zdarzyć ale nie jestem przekonany że złoto będzie dobrym środkiem płatniczym w tych sytuacjach. No chyba że będziemy mieli małe kawałki np 1-5gram lub max 1/10oz. 1uncja będzie kioskiem środkiem płatniczym np za żywność, leki czy transport albo paliwo. Lepiej poradzi sobie tutaj gotówka w USD. 3. Ci yoytuberzy mówiący o złocie i końcu świata to w 99% osoby sprzedające złoto lub opłacani przez sprzedawców.
Jak to jest kupiłem w 2022 roku 2 monety złote po 9 tys a teraz są warte 11 tys tak wie. Jednak inflacja lekko powstrzymana , a 15 lat temu takie monety były warte po 5 tys . Tak wie. Coś trzyma złoto za 20 lat te monety mogą być warte może koło 20 tys.
Tak, chcę żebyś nagrał podcast dla najlepszego stabilizatora w PLN. Łapka w górę za dobrą robotę i pozdrawiam ! :)
Dzięki serdeczne. Wezmę to do siebie :).
Bardzo chętnie posłucham na oba poruszane tematy.❤
Super, bardzo się cieszę, bo naprawdę chcę je nagrać.
Najlepszy stabilizator portfela w PLN byłby świetnym podcastem, mam nadzieję go usłyszeć!
Najlepszym stabilizatorem portfela w PL są podcasty Mateusza. Pozdrawiam!
Dzięki, nagram taki podcast.
@@Inwestomat czyżby tym stabilizatorem były EDO :) ?
@@IntelektualnieUczciwy Prawdopodobnie.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile "pewności siebie" zapewniają Twoje materiały dla mnie, jako osoby która prowadzi portfel długoterminowy MSCI ACWI/Detaliczne obligacje skarbowe, i jest zasypywana fomo z każdej strony - "może to nie jest idealna taktyka, może coś zmienić". Pierwsze lata są naprawdę trudne, a Twój blog jest trochę taką przystanią - "wszystko będzie dobrze, trzymaj się strategii". Pozdrawiam!
Bardzo mi miło. Dzięki, Bartek!
Dokładnie w punkt !
Najleplszy stabilizator w pln. To ciekawy temat. Pozdrawiam
Dzięki za opinię! Pozdrawiam :)
Oooo, właśnie kawka wjechala i poranny vlog...to jest zycie,😂
Mam nadzieję, że się podobało!
Dzięki za Twoją pracę Mateusz ! Nie kupuje złota jako inwestycja to jest moja polisa nie obchodzi mnie zysk aczkolwiek jestem zarobiony dobrze. Złoto to jest sposób na wyciągnięcie oszczędności poza system., nikt żaden urzędnik ani rząd nie może wyjść i powiedzieć od dziś złoto nie ma wartości. Co się działo w marcu 2020 jak zareagowała cena złota ? Nie ważne jak ważne że nie dało się go kupić a już na pewno nie po oficjalnych cenach. Jeżeli złoto jest takie słabe to dlaczego banki centralne skupują go na potęgę (zabrakło wykresu? ) dlaczego nie skupują tylko akcji i obligacji. Fizyczne złoto powinien posiadać każdy i to więcej niż 10% . Mówię tylko o fizycznym złocie! P.S nie jestem handlarzem złota i mam gdzies goldsaver😂 pozdrawiam
Bardzo trafne uwagi, chodź sam nie mam złota. Dodałbym, że złoto jest też poza systemem, bo można je kupić za gotówkę bez wiedzy US. Gdy na ślubie dostajesz w prezencie 20k$ od ciotki ze stanów, to zamiast spowiadać się z tego do US i płacić podatek od darowizny zawsze możesz wymienić to na złoto. Dlatego też złoto jest bardzo popularne w szarej strefie, która ma się dobrze.
@lukas228 tak złoto to sposób na wyciągnięcie oszczędności poza system pozdrawiam
Na trudne czasy wolę mieć fizyczne USD pod ręką
@@lukas228tylko głupiec rozlicza się z prezentów ślubnych 😂
@@Zawiedzionyspoleczenstwem1 tylko warto zauważyć, że nie jest tak łatwo takie złoto (które jest poza systemem) wywieźć poza kraj. Paradoksalnie złoto ma nas zabezpieczać na katastrofy typu wojna, ale nie spełni swojej roli, jeśli na granicy nie będziemy w stanie wykazać jego legalności, oraz legalności środków, za które było kupione. Szczególnie jeśli było kupowane wiele lat temu, albo było dziedziczone po przodkach. Ciekawy temat, chodź bardzo niepopularny wśród entuzjastów złota.
Mateusz, dokonujesz analizy historycznej złota w okresie w którym na świecie było stosunkowo bezpiecznie. Jaki jest sens porównywania tych czasów do dnia dzisiejszego kiedy (chyba wszyscy są zgodni) świat stoi na krawędzi III wojny światowej… Punktów zapalnych jest tak wiele, że każdy szuka przede wszystkim bezpieczeństwa a nie 1 czy 2 procent więcej w skali roku. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy warto dzisiaj inwestować w złoto” trzeba być może odpowiedzieć sobie na pytanie „w co warto było inwestować w latach 30. XX wieku”. Oczywiście nie chce tutaj nikogo straszyć, ale wieści ze świata są takie jakie są. Być może rozejdzie się wszystko po kościach, ale być może nie. Złoto w portfelu ludzie mają jako polisę na swoje życie. Jeżeli chcesz naprawdę przekonać ludzi kupujących złoto zamiast akcji i obligacji to powinieneś ich po pierwsze uspokoić, a nie przekonywać parę procent wyższa stopu zwrotu z kupna i trzymania cyfrowych papierków, które w razie wojny i zmiany ładu światowego nic nie znaczą… Mnie uspokoiłoby (lub wręcz przeciwnie) gdybym znał odpowiedź na pytania:
1. Co stało się z akcjami statystycznego ukraińskiego inwestora kupującego akcje u brokera przed 2022 rokiem
2. Co z ukraińskim inwestorem który kupował ukraińskie obligacje? Czy ich wykup został przez skarb państwa wstrzymany czy po prostu zostały podarte?
Ludzie inwestujący w złoto szukają bezpieczeństwa, a nie maksymalnego zysku
Dodałbym:
3. Co z ukraińskim inwestorem, który za wszystkie oszczędności kupował fizyczne złoto i który uciekł z nim do Polski? Czy dowiózł je w całości i nie miał problemów na granicy i co z nim później zrobił? Sprzedał, czy może chował po pokojach hotelowych i wynajętych mieszkaniach bojąc się je spuścić z oczu.
4. j/w, tylko BTC.
Ja nie uważam że "świat stoi u progu wojny". Tam gdzie wojny są od lat i dekad tam będą. Uważam że nam i Europie wojna nie grozi.
O Ukraińców myślę nie ma się co martwić. Większość z nich na tej wojnie wyszli i wychodzą bardzo dobrze. Dla większości ta wojna to duże zmiany pozytywne. Nie wszystko jest tak jak pokazuje nam tvn
@@strazak79 nikt się nie martwi o Ukraińców, tylko na podstawie ich przykładu zastanawia się jak zabezpieczyć swój majątek. Jeżeli przyszedłeś wyrazić tutaj swoją niechęć do jakiejś nacji to źle trafiłeś :D
@@strazak79 oczywiście, na Ukrainie życie się wciąż toczy, ale większość Polaków mogła zobaczyć na własne oczy jaka była skala i intensywność emigracji z Ukrainy w 2022 r. Wśród nich były osoby ze złotem. Czy deklarowały na wieździe? Jeśli tak, to ile z tego zostało zatrzymane/skonfiskowane? Chodzi mi tylko o to, że jakbym miał np. 1kg złota i w tym momencie się z nim ewakuował np do USA, to nie mam pojęcia, co by się z nim stało po drodze.
Oba pomysły na kolejne podcasty są super👍
Super, miło słyszeć.
Tak, chcę żebyś nagrał podcast dla najlepszego stabilizatora w PLN.
skarpeta
Dzięki za głos. Nagram taki odcinek :)
Dziękuję za ten odcinek Mateuszu! Obejrzałem go już jako posiadacz uncjowej monety bulionowej, którą jednak zakupiłem mimo wcześniejszej postawy, że jednak nie będę kupował złota. Moneta stanowi niewielki procent portfela i kupiłem ją: 1) by mieć alternatywny instrument w portfelu prócz akcji i obligacji; 2) by mieć część portfela w formie fizycznej niemalże pod ręką dostępną w razie jakiegoś kryzysu, mojej śmierci (dla żony) czy w przypadku zajęcia konta w banku z jakiegoś dziwnego powodu; 3) by zobaczyć jak ten instrument będzie wpływał na mój portfel, choć w zasadzie zaprezentowałeś to w tym odcinku; 4) by mieć prostą strategię jakie zakupy robić, gdy uznam, że akcji i obligacji jest w portfelu zbyt wiele; 5) Dodatkowy walor edukacyjny przy edukacji żony i kiedyś córki - motywacja, coś namacelnego. Kupiłem złoto z myślą, że to koniec końców spekulacja, a nie żadna bezpieczna przystań prócz tego co wymieniłem wyżej, więc liczę się z tym, że nie zyskam zbyt wiele, a może nawet delikatnie stracę. Nie mam horyzontu przechowywania złota w portfelu. Liczę, że odziedziczy go kiedyś żona, a później córka i nie będzie trzeba tego ruszać.
Dzięki za komentarz.
Rozumiem Twoje podejście. Sam uznaję złote monety również za fajne prezenty dla kogoś, kto dopiero uczy się inwestować.
Tak! Zdecydowanie czekam na analizę redukowania zmienności portfela polskiego inwestora
Super, bardzo mi miło. Chętnie nagram taki materiał.
Tak też, chcę żebyś nagrał podcast dla najlepszego stabilizatora w PLN. Jak zawsze merytoryczny materiał. Dzięki.
Cześć Michał, dzięki za głos w dyskusji.
I dzięki za miłe słowa o materiale.
Fajny materiał, czekam na rozwinięcie w złotych. Temat fizyczne złoto vs etf/etc też brzmi ciekawie
Super, cieszę się, że kolejne tematy się podobają.
A propo złota to też warto rozważyć jeszcze analizę inwestowania w akcje (etf) spółek zajmujących się wydobyciem tego kruszcu kontra nabywanie samego kruszcu lub etfów zabezpieczonych fizycznie złotem. Oba zaproponowane tematy dalszych rozważań są super.
Wydobywcy złota są jak złoto, ale z podwyższoną zmiennością.
Świetny materiał, bardzo na niego czekałem. W sposób rzeczowy i jednoznaczny udowadniasz jaką rolę w portfelu inwestycyjnym powinno (a w sumie nie powinno) mieć złoto. Jednak jest coś czego w żaden sposób uwzględnić nie można opierając się jedynie na liczbach. Ludzie (inwestorzy) to nie roboty. Nie możesz wziąć pod uwagę aspektu psychologicznego, zdarza się, że sprzedają w najgorszym możliwym momencie, z perspektywy czasu okazuje się, że rebalansing portfela również robią w sposób mało optymalny. Inwestorzy zwłaszcza początkujący opierają swoje decyzje nawet nieświadomie na emocjach. Złoto częściej pełni rolę stabilizatora, ale nie tyle koszyka inwestycyjnego, co majątkowego. Przede wszystkim jest fizyczne, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Łatwiej je (zwłaszcza było) kupić anonimowo. Ciężej je sprzedać, więc po nagłym zawahaniu kursu nie można jednym kliknięciem „skeszować się”. Jest niezależne od sytuacji geopolitycznej, w pewnych jest przypadkach bezpieczniejsze niż jego betonowa uwielbiana przez Polaków wersja. Jest bardziej optymalne podatkowo, niezależne od upadku brokerów itd. Kolejny aspekt to, że bierzesz pod uwagę złoto „papierowe”, często w momencie paniki cena fizycznego metalu odkleja się co może być również aspektem uspokajającym. Dodatkowo w przypadku lokalnego inwestora, w momencie kryzysu złotówka często się osłabia względem USD więc fizyczne złoto którego kurs wyrażony jest w dolarze również redukuje zmienność. Z tych właśnie powodów uważam, że w przypadku części inwestorów fizyczny kruszec może być wręcz niezbędny. Daleki jednak jestem od naganiania na złoto zwłaszcza w postaci ETF, ot aktywo jak każde inne. Jeszcze raz dzięki za Twoją pracę.
Z jednym się nie zgodzę. Złoto jest najłatwiej skeszować. Na obligacje skarbowe czekasz minimum 5 dni. Na akcje też kilka dni trzeba czekać (chyba dwa cykle muszą minąć więc 2-4 dni zależnie jak będą szły przelewy). A złoto jak się mieszka blisko punktu który handluje to można tego samego dnia skeszować. Gdybym potrzebował pilnie gotówki to właśnie tylko złoto jest dostępne od ręki - co zabawne na pewnym blogu jako "Poduszka bezpieczeństwa" jest przedstawiane EDO na które trzeba czekać minimum 5 dni. 🙂
Ale tak długo, jak nie czyhają na ciebie za drzwiami smutni panowie windykatorzy, tak chyba rzadko się zdarzają sytuacje, że potrzeba jakichś dużych środków na już
Ok, sprzedasz w byle lombardzie czy skupie a po cenie co najmniej 10% poniżej spot, więc też takie kolorowe to znowu nie jest
@@baczek1600 Poduszka nie służy do tego żeby musieć z niej wyciągać kasę w ciagu 5 dni, bo inaczej świat się zawali. Od tego są konta oszczędnościowe lub lokaty.
Cześć Michał, bardzo mi miło.
Co do argumentów emocjonalnych to pozostaje mi się z Tobą zgodzić, tylko brakuje mi danych dot tego odklejenia kursów złota w momentach emocji.
Dzięki za bardzo wartosciowy material i jak najbardziej popieram dalsze materiały o zlocie i spojrzenie od strony inwestora w pln.
Dzięki za opinię!
Podcast petarda. Twoja propozycja na najlepsze stabilizatory w PLN również brzmi smakowicie. Czekam trzymając dech! :D
Dzięki!
Proponuję taki podcast przeanalizuj sytuację zwyklego inwestora w której w naszym kraju wybucha wojna.Akcje,obligacje, złoto mysle ze to by było interesujące.
Jaka wojna? Nie wiem ile masz lat ale ja mam 45 lat i nie zamierzam w swoim życiu doczekać wojny. Przestań oglądać durna telewizję i kanały na yt ktore nas straszą a przy tym mają jakiś cel
Ok, dodaję do listy tematów.
@@piotrbanach1885 jestem za
Nawet nie wiesz jak bardzo czekałem na ten materiał :)
Super, miło mi!
Dobry materiał. Czekam na następne, zaugerowane w końcowej części filmu.
Dziękuję!
Cześć Mateusz. Dzięki za materiał ❤
Cześć Adam,
Miło mi. Czy materiał się przydał/podobał?
@Inwestomat Jak najbardziej. Twarde dane:)
Jak zwykle świetny materiał. Dziękuję!
Dziękuję serdecznie!
Poproszę oba podacsty, dzięki za Materiał.
Ok, super. Dzięki za głos w dyskusji.
Cześć. Jak zwykle mega merytorycznie. Pozdrawiam
Cześć, bardzo dziękuję! Również serdecznie pozdrawiam!
Oooo, jest materiał. Leci już 👍 idę robić kawkę i oglądamy
Miłego!
Chętnie posłucham podcastu o najlepszym stabilizatorze portfela w PLN. W miarę możliwości prośba o uwzględnienie w porównaniu ACWI (nie tylko SP500)
Cześć Wojtek, dzięki za głos w dyskusji na temat przyszłych materiałów.
Cześć, jak zawsze konkretny materiał ;) Chętnie obejrzę film o stabilizatorach w PLN- myślę że nie tylko ja po obejrzeniu wielu materiałów o dostępnych obligacjach miałem mętlik w głowie wybierając pomiędzy jednym ryzykiem, a drugim.
Nie myślałeś może kiedyś o stworzeniu filmu "poradnika" w jaki sposób analizujesz te wszystkie dane, uwzględniasz inflację, tworzysz z tego wykresy itp.?
Dziękuję za miłe słowa i za opinię na temat kolejnych tematów.
Co do poradnika, to myślałem, ale byłby to poradnik z Excela.
Dziękuję, chętnie zaczekam na ciąg dalszy…osobiście irytuje mnie trochę sposób promowania złota przez dilerów na zasadzie ,,za chwilę oszukają Cię, zabiorą wszystko, Świat się kończy, pozostaje tylko złoto’’ Jedno jest pewne Świat się zmieni, a jak się w tym zmienionym Świecie odnajdziemy to już zupełnie inna historia…Dlatego też warto poszerzać świadomość korzystając z Twojej pracy. Dziękuję raz jeszcze.
Dilerzy mają na celu tylko zarobek
Niestety tak właśnie promowane jest złoto. Ja w swoim materiale pokazałem jego zalety także w postaci historycznych wyników.
Mateusz, dziękuję za ten odcinek. Natomiast mnie ciekawi odcinek - najlepszy stabilizator portfela w pln
Dzięki! Koniecznie go nagram, bo wiele ludzi za nim głosuje.
Dzięki, świetna analiza, faktycznie nie spotkałem się jeszcze w z takim spojrzeniem w video dotyczącym inwestycji w złoto.
🎉😊
Dziękuję i polecam się na przyszłość.
Mam dla ciebie nowy temat do podcastu: wysokie koszta za odziedziczenie obligacji detalicznych w PKO BP.
Myślę, że ten temat się niebawem przedawni ;). Jest na nich taka nagonka medialna, że to kwestia dni (prawdopodobnie).
@@Inwestomat fajnie by było. Ale mam jakąś obawę, że PKO BP jest instytucją, która jest trochę bardziej oporna na takie nagonki niż inne instytucje. Chociażby z tego powodu że na monopol na obligi ros i rod
@@IntelektualnieUczciwy Myślę, że nie jest ;). Ale poczekamy, zobaczymy.
O, kolejny powód, aby rozważyć PEKAO SA do zakupu obligacji skarbowych, jeśli nie korzystamy z obligacji rodzinnych, dzięki za info 🙂
Tak bardzo proszę o więcej podcastów w pln-ach
Tak zrobię, dzięki za sugestię!
Parę dni temu odpisałem na Twoją wiadomość, żebyś zrobił odcinek o złocie i... jest! Dzięki za bardzo dobry odcinek :) Ja mam w portfelu 10% złota fizycznego i widzę że akurat udało mi się trafić z tymi proporcjami. W moim portfelu złoto nie pełni funkcji stabilizacji przy spadkach a jest "ubezpieczeniem" w razie poważnych kryzysów, więc mam trochę inne podejście do tego aktywa. Z miłą chęcią zobaczę odcinek o różnicach w zakupie złota fizycznego i "papierowego". Dzięki za dobrą robotę!
Mówisz - masz! A tak serio to trochę przypadek.
No i taką funkcję złota w portfelu to w zupełności rozumiem. Dzięki też za głos na proponowany przeze mnie kolejny temat podcastu.
Chętnie posłucham obu tematów związanych z złotem 😊
Dzięki za opinię i pozdrawiam!
A podatek od spadku? Ile kosztuje dziedziczenie akcji czy obligacji, a ile kosztuje odziedziczenie sztabek złota?
W pierwszej lini zero, zero i zero ;-)
@@vlodarionie do końca, chodziło mi też o opłaty z tym związane, polecam przeczytać najnowsze komentarze do tego vloga odnośnie obligacji w PKO BP czy akcji z USA
W pierwszej linii nie ma podatku od spadku.
Podatek od dziedziczenia sztabek złota może kosztować nawet 100% wartości złota jeśli zmarły za wczasu nie poinstruował, w której ścianie jest zamurowane lub gdzie na ogrodzie jest zakopane złoto ;)
@@ProgramistaNaBudowie Ale podobnie jest z instrumentami finansowymi. Spadkobiercy też muszą wiedzieć, gdzie spadkodawca miał konta.
Dobry odcinek. Ciekaw jestem twojego zdania apropo inwestycji w inne aktywa takie jak srebro, platyna, czy może etf na ropę, węgiel itp
Dziękuję i chętnie zajmę się także tematem innych surowców/metali.
Może teraz srebro i inne surowce? Dziękuję za materiał.
Dopisuję do listy materiałów. Dzięki!
Dzięki. Spoko materiał. Podobne porównanie, ale w złotówce byłoby ciekawe.
@@przemszat6501 w polskim złotym.
Dzięki wielkie, również za głos w dyskusji!
Tak, w polskim złotym. "Złotówka" nie istnieje (*zauważ, że nigdy nie używam tego sformułowania w podcastach).
Jak zwykle świetny materiał. To teraz, parę słów dla algorytmu.👍
Dziękuję serdecznie za kilka słów dla algorytmu :).
Prosimy o podcast o stabilizacji portfela w PLN
Ok, nagram go.
Super materiał!
Dziękuję!
podcast porównawczy Akcje/MF, Akcje/obligacje, a Akcje/obligacje/złoto byłby super. Pamietam ze jak tworzyłem swój modelowy porfel (ACWI 60/EDO 40) bardzo się zastanawiałem nad dodaniem 10% złota fizycznego zamiast obligacji i po tym podcasie utwierdziłem się w tym że dobrze zrobiłem zostawiając mój 60/40 a wtedy pamiętam że miałem duże wątpliwości i ostatecznie wygrała wygoda zamiast merytoryki której nie miałem. Teraz jak słucham System Trader to sie zastanawiam czy nie lepiej dodać MF w kierunku ACWI/EDO/MF na albo 60/0/40 albo albo 60/20/20.
A jak chcesz dodać MF? Inwestor z Polski ma mocno ograniczony dostęp do takich ETFów.. Podejrzewam, że dla 90% Polaków MF jest niedostępne. Nie krytykuję. Też bym chciał dodać, ale średnio widzę możliwości.
@Rafa-rt4sn o kurcze myślałem że to znacznie prostsze jak kupno acwi. Jeżeli jest z tym dużo zabawy to na pewno nie będę tego robił.
Ok, dzieki za głos w dyskusji o tematach przyszłych materiałów.
@@Rafa-rt4sn Przez np. IBKR można kupić UCITS mutual fund, który jest odpowiednikiem DBMF.
@@bartoszokroj4914 No trzeba mieć konto maklerskie z dostępem do ETF amerykańskich (np. Firstrade lub Tastytrade) jeśli chcesz kupować ETF-y MF.
Dziękuję. Proszę o porównanie stabilizatorów w PLN
Super, dzięki za opinię! Nagram taki materiał.
Jak zwykle świetna i bezstronna analiza! Temat złota nie specjalnie mnie interesuje bo postawiłem w swoim portfelu na obligacje skarbowe polskie i zagraniczne ale chętnie dowiem się, który składnik najlepiej stabilizuje portfel polskiego inwestora w PLN. Życzę dużo wytrwałości w tworzeniu kolejnych materiałów!
Dziękuję za miłe słowa i za opinię dot. kolejnych tematów. Wytrwałość się przyda :).
Złoto ma jedną dużą zaletę: rozumie je nawet moja mama emerytka. A wyznaję zasadę, aby inwestować tylko w produkty, które się rozumie.
Oczywiście, że jest to zaleta, ale co dokładnie rozumie Mama emerytka? Co to znaczy "rozumieć złoto"? Lubić to, jak się świeci?
@@Inwestomat bardzo dobre pytanie. Tak jak mi się wydaje to: akceptuje, że fizyczny kruszec ma wartość, która w długim terminie prawdopodobnie ochroni wartość jej pieniądza lepiej niż gotówka. W podobny sposób akceptuje detaliczne obligacje skarbowe. Próbowałem wytłumaczyć czym są indeksy giełdowe oraz jak działają etfy - wielokrotnie. Niestety, poziom abstrakcji jest zbyt wysoki, więc ostatecznie odpuściłem. Inna sprawa, że dla osoby w tym wieku tylko pojedyncze etfy, niskiego ryzyka miałby sens. Zatem uważam, że złoto + obligacje detaliczne, to zdecydowanie lepsza opcja niż lokata + skarpeta, choć przy odrobinie zrozumienia dołożyłbym coś w stylu Beta ETF Obligacji 6M.
@@Apocalipse1922 Oczywiście, że to lepsza opcja od lokaty i skarpety. Nigdy bym z tym nie dyskutował.
Każdy mądry człowiek ma kawałek swojego portfolio w metalach !!
"Kawałek" - dobrze powiedziane.
O! Dzięki za ten temat :)
A... i oba zaproponowane tematy następnych podcastów również mile widziane :)
Miło mi. Mam nadzieję, że się podobało.
Czekam na podcast jak najlepiej stabilizować portfel z perspektywy polskiego inwestora, w szczególności biorąc pod uwagę do jakich ETFów jest dostęp na IKE/IKZE/Planach inwestycyjnych XTB (gdzie nie ma dostępu choćby do MF). Sam nie mogę się przekonać do zwiększenia udziałów obligacji w portfelu, bo analizując wykresy samych obligacji ma się wrażenie, że to przepis na ciągłą stratę. Idealnie gdyby była informacja o konkretnych ETFach i czy kupować je zahedgowane do na przykład EUR czy PLN. Teoretycznie już do euro powinniśmy mieć mniejszą zmienność niż w parze z pln.
Ok, super. To nagram taki podcast.
Porównanie frazeologiczne "łykać jak pelikan" nie jest przysłowiem. Bliżej już mu do kolokwializmu. Zauważyłem, że wielu twórców nadużywa statusu przysłowia doczepiając do niego zwroty, po prostu, slangowe... Bardzo podoba mi się Twój sposób przekazywania treści. Przyjmuję, że nie obrazisz się na moją uwagę i wykorzystasz ją w celu dalszego rozwijania swojego kanału.
Dziękuję za korektę językową. Zapamiętam.
Absolutnie się nie obrażam, bo nie lubię robić błędów. Kiedyś mówiłem też "dwutysięczny dwudziesty" oraz "najbardziej optymalne", ale wyleczono mnie już z tego :).
Świetny materiał i tak, poproszę 2 podkasty zaproponowane w odcinku. Pozdro♥
Dzięki za opinię i za miłe słowa.
Super pomysł z analizą redukcji portfela w PLN :)
Dzięki za opinię!
Bardzo dobry filmik. Przydało by się więcej filmików o tworzeniu portfelu inwestycyjnego w pln. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za miłe słowa i za sugestię tematów na przyszłość. Pozdrawiam!
Co sądzisz o łączeniu etf s&p 500 wraz z MSCI ACWI oraz obligajami skarbowymi na jednym portfelu w proporcji 35/35/30? Czy jest sens łączenia 2 etfow na jednym portfelu? Zastanawiałem się nad pominięciem MSCI ACWI i zostać tylko przy s&p 500, ale jednak chciałbym to bardziej zdywersyfikować, bo paradoksalnie inwestowanie tylko w USA moim zdaniem również może być ryzykowne, gdyby w przyszłości doszło do jakiegoś poważniejszego kryzysu w Stanach. A wracając do obligacji, czy poleciłbyś jakieś inne niż polskie obligacje skarbowe nie notowane na giełdzie? Aby pełniły rolę pewnego zabezpieczenia od ryzyka.
Nie lubię tego połączenia, bo w MSCI ACWI i tak masz mnóstwo Stanów, więc nie do końca rozumiem, czemu dodawać go.
Co do obligacji, to mam o tym podcast. Poszukaj "polskie zagraniczne obligacje" na moim kanale. Jakoś z początku tego roku lub końca zeszłego.
Jeżeli obstawia się, że samo USA będzie sobie radzić lepiej niż reszta świata, to takie połączenie ma sens. A posiadanie też reszty świata wprowadza jednak dodatkową dywersyfikację, o której mówisz i która jest wskazana. A USA radzi sobie lepiej niż reszta świata, w najbliższym czasie ma lepsze perspektywy od Europy, ale też ma istotne ryzyka geopolityczne (konflikt z Chinami), więc miks tych ETF-ów wydaje się sensownym podejściem.
@@MateuszStepniak No to może lepiej miksować USA + World ex-US? Masz większą kontrolę proporcji.
@@InwestomatTak, to też dobra opcja, nie widziałem, że są u nas dostępne takie ETF-y, najwięcej na Interactive Brokers, ale u polskich brokerów też jest jeden - dzięki za info 🙂
@@MateuszStepniak Tak, są dostępne :)
W sumie śmiesznie, mam wrażenie, że wiele osób uważa "brak korelacji" do akcji jako coś pozytywnego - mając na myśli tak naprawdę negatywną korelację
Wiele osób myli negatywną korelację z brakiem korelacji.
Zdecydowanie za najepszym stabilizatotem w PLN jak i podcast kupowanie złota fizycznego a złota przez ETC ETF.
Czy Twoim zdaniem 10% złotych monet bulionowych w portfelu to za dużo i lepiej zredukować do 5%?
Wielkie podziękowania za Twoją pracę na youtube i na blogu!
Tyle rzetelnej wiedzy i .za darmo
Super, nagram obydwa podcasty.
Myślę, że 10% to OK, ale "do czasu", bo przy wielomilionowym portfelu nie chciałbym mieć 10% monet bulionowych :).
I dziękuję za miłe słowa!
Świetny materiał, merytorycznie. Danymi wyjaśnieni ludzie naganiający na złoto. Jednakże dalej złoto (fizyczne) według mnie ma miejsce przy budowaniu własnego majątku - malutka cześć ale jednak.
Bardzo dziękuję. W danych się specjalizuję, więc przy danych pozostałem.
Miejsce oczywiście ma i nie zanegowałem tego w materiale.
Świetny Materiał. Jednak nie wspomnienie o podatkach przy porównywaniu złota jest po prostu nierzetelne.
Podatki dla złota:
- zwolnione z PIT, jeśli jesteś osobą fizyczną sprzedającą po 6 msc
- zwolnione z VAT
- zwolnione z PCC, jeżeli jednorazowa wartość transakcji nie przekracza kwoty 1000 zł. Więc można kupić 10 monet po 1000 zł i zapłacić 0% PCC.
W porównaniu z instrumentami kapitałowymi, gdzie jest 19% podatku belki, to zyski ze złota są większe, ale straty takie same. Myślę, że to mają na myśli osoby w nie inwestujące. I to, że mają je fizycznie.
Cześż Łukasz,
To nie był materiał z perspektywy Polaka (nie wiem czy zauważyłeś). Było to porównanie historycznych notowań w USD.
Na koniec nagrania pytałem o to, czy chcecie porównanie w PLN oraz wpis o fizycznym zakupie vs przez ETC.
Dodaj jeszcze info o marżach przy zakupie i sprzedaży.
@@Inwestomat Masz rację. Chętnie w takim razie usłyszę o porównaniu fizycznego złota oraz ETC z uwzględnieniem perspektywy podatkowej. Sory za zarzut.
@@ukaszyzwa8190 Nie ma problemu, po prostu chciałem wyjaśnić, czemu nie było nic o tym w tym podcaście. To mam kolejny temat do omówienia.
Nagraj te podcasty o których wspomniałeś w podsumowaniu! Chętnie obejrzę!
Ok, tak zrobię. Dzięki!
Obydwa pomysły bardzo dobre!
Dzięki za opinię!
Kupuje ETC na złoto, bo nie stać mnie na monetę. Jak już uzbieram troche w ETC to kupie fizyczne złoto. Dlaczego? Bo to calkiem przyjemne, mieć taką monetę.😉 Dochodzi dywersyfikacja i poczucie bezpieczeństwa, że mam przy sobie troche "kasy", którą mogę sprzedać nawet i na drugim końcu świata.
Lepsze kupowanie Etc na złoto fizyczne niż kupowanie tak złota na raty w goldsejwer.
Fajnie mieć monetę 1oz złota ale wg mnie taka forma jest kiepska bo nie jest podzielna. Lepiej już te 1oz podzielić na 10szt 1/10oz
Są też monety 1/10 oz :).
Chętnie zobaczę wpis o stabilizatorze w PLN!
Dzięki! Chętnie go nagram.
Mateusz dlaczego NBP oraz odpowiedniki tej instytucji w innych państwach kupują złoto?
Jest to świetne pytanie do banków centralnych (czyli odpowiedników NBP), ale nasuwa mi się jeden pomysł: skoro rekordowo "drukują" (tworza więcej pieniądza), to może myślą, że zakupy złota będą niejako "legitymizować" ten dodruk (mimo że skala zakupów złota jest śmiesznie niska, jak na skalę tworzenia pieniądza, ale o tym żaden gold-influencer Ci niestety nie powie, bo po co?).
@ Ok. Thx.
Thx
Thanks to you!
33:10 Tak, interesuje mnie.
8:00 i 8:25 Złoto z inflacją nie wygrało, ale wygrało z trzymaniem gotówki w skarpecie, więc ktoś byłby mniej stratny. Wiem o co Ci chodzi z tymi wykresami, ale mogłeś o tym wspomnieć.
Wiem, że jeżeli ktoś musiałby sprzedać złoto wcześniej, to byłby stratny. Jednak biorąc pod uwagę całe okresy na wykresach, to jednak trochę do przodu.
2:35 Czyli 28 lat promocji! Dla mnie git. Chcę tak teraz. 😉
Ok, dzięki za opinię w temacie.
Nie musiałem wspominać, bo przecież to widać na wielu wykresach w tym wpisie. Gorzej, że miewało te wieloletnie okresy dołków/strat ;).
@@Inwestomat Ty widzisz, ja widzę, każdy kto się zna widzi, ale jak ktoś tydzień temu zaczął się interesować tematem oszczędzania/inwestowania, to może nie widzieć i w głowie będzie miał tylko, że złoto przegrało z inflacją i że byłby stratny.
@@jamdomino Myślę, że ktoś nieinteresujący się oszczędzaniem nawet nie znajdzie tego klipu, więc jest bezpieczny.
Mateusz dziękuję za ciekawą analizę. Nie mam złota w portfelu bo na moje laickie oko, wbrew wszystkim naganiaczom w moim przypadku byłby to czynnik destabilizujący a nie stabilizujący. Wolę skupić się na spokojnym oszczędzaniu i inwestowaniu w etfy na cały świat. Dodatkowo mam polskie obligacje skarbowe.
Cenię sobie spokój i dobry sen dużo bardziej niż dobre jedzenie.
Tak, najlepszy stabilizator w PLN to dobry temat na podcast.
Pozdrawiam serdecznie, Małgosia
Myślisz o swoich oszczędnościach tak samo jak ja 🤝 Też mam obligacje ale ETFy jeszcze nie. Nie do końca zgadzam się też z tym że ETFy to spokój
Hej Gosiu,
Dzięki za dobre słowo i za poparcie sugestii kolejnego tematu na materiał. Bardzo się cieszę!
@ oczywistym jest że inwestowaniu w etfy towarzyszy ryzyko ale jestem w stanie je zaakceptować.
Proszę o podcast porównujący kupowanie fizycznego złota i inne metody. Uwzględniając doświadczenia historyczne w czasie dużych kryzysów lokalnych, szczególnie wojny - nie tylko finansowych. W tym podcasćie zabrakło mi właśnie odniesienia się do złota fizycznego.
Tak zrobię, dzięki za sugestię.
Czy fakt, że sprzedaż złota po 6 miesiącach nie jest opodatkowana jest w jakikolwiek sposób uwzględniony?
jako uzywane rzeczy po 6m
@@Pereplut nie
@@MonkeyClub Pytałem dlatego, że od sprzedaży akcji podatek Belki na zwykłym koncie jest zawsze bez względu na termin zakupu więc porównywanie ich wykresów na przestrzeni 50 lat jest nieco zakłamane.
@@Pereplut Na kontach inwestycyjnych od kazdego instrumenty finansowego jest podatek 19% akcje, etf, zloto itd. Od złota fizycznego powyzej 6m nie ma podatku od osoby sprzedajacej ale juz kupujaca odprowadza podatek do US. Zestawienie robi sie porownawcze, jakby z konta, dlatego ze sa rozne czasy i a komus musisz zloto fizyczne sprzedac, a uwzgledniasz napad na ciebie i ograbienie cie ze zlota fizycznego ?
@@MonkeyClub Widzę, że wchodzimy w gdybanie... Tak jak ty nie uwzględniasz bankructwa brokera tak ja nie uwzględniam napadu.
Gdyby każdy w tak prosty i interesujący sposób przekazywał informacje to postęp w każdej dziedzinie byłby znacznie szybszy. Wielka prośba o przypomnienie na początku filmu o subskrypcji / like / komentarz lub ustawienie interaktywnych powiadomień o tym w trakcie filmu. Sam się często łapię na tym, że zapominam dać like czy zostawić komentarz, a te materiały powinny dotrzeć do jak największej liczby osób.
Dziękuję serdecznie.
Co do takiego przypomnienia to już poprosiłem Żonę o dodanie ich. Dziękuję za sugestię!
Co sądzicie w inwestycji w pallad przy bieżącej cenie? Czy możliwy jest rajd na palladzie i powrót w kierunku ATH? Czy łatwo odsprzedać sztabkę palladu po ewentualnym wzroście?
Złoto ma niski spread. Niestety srebro pallad i platyna wysokie spready. W polsce handel palladem i platyną to nisza. Moim zdaniem średni pomysl. Juz lepiej etc.
Możliwe w inwestowaniu jest wszystko, ale zadam pytanie zwrotne: dlaczego miałbyś się spodziewać teraz rajdu na palladzie?
@@Inwestomat teraz nie. Bardziej myslałem o kumulowaniu go w dłuższym terminie, pewnie podczas recesji jeszcze trochę stanieje, a potem powinien odbić
Dlatego najlepsze narzędzie inwestowiania to DCA czy uśrednianie zakupu bez względu na cenę np. 1 moneta złota na kwartał czy na miesiąc.
No właśnie w DCA złoto przegrywa z akcjami w ciągu tych 24 lat (dobrych dla złota).
@Inwestomat Jakimi akcjami? Złoto nie ma dawać najwięcej zarobić. Jego funkcja to przenoszenie siły nabywczej oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Tak jakbyś mówił, że rower jest szybszy od traktora.
@@jacekjam8643 Jeśli funkcją złota jest przenoszenie siły nabywczej, to w scenariuszu DCA potrafi przez wiele lat tego nie robić.
Rozumiem, że o tym wiesz? Liczyłeś może, jak długie były obsunięcia kapitału w scenariuszu CA dla złota?
@@Inwestomat Jak sprawdzasz czy złoto przeniosło wartość czy nie?
@@jacekjam8643 Bardzo prosto. W jednej kolumnie mam cenę złota, w drugiej sumę kwoty inwestycji (z regularnymi dopłatami), a w trzeciej wartość inflacji (CPI).
Czyli warto, tylko się nie opłaca 😁 Ja mam część środków w 3 filarze wrzucone w ETF, gdzie 5% to tzw. tresures - myślę, że to zamyka temat.
Masz na myśli obligacje skarbowe USA (treasuries)?
chetnie obejrze podcast o kupowaniu złota fizycznego a cyfrowego
Ok, dzięki za głos w dyskusji.
Mateusz - a propos covidowego krachu. Złoto sporo urosło. Spadły kontrakty na złoto. Handlowałem wtedy fizykiem, to wiem. Fizyczny kruszec skoczył 100% w miesiąc. Popełniasz typowy błąd - mówisz o kontraktach na złocie, a nie o złocie. A to w kryzysowych sytuacjach ogromna różnica.
W którym miejscu porównywał kontrakty?
A czy możesz to udowodnić danymi / jakoś zeźródłować?
@@Inwestomat Trzeba by wysłać zapytania do wszystkich znaczących dealerów w Polsce. Ja wiem, bo w marcu 2020 w tym siedziałem. Kupowałem i sprzedawałem. Złota i srebra fizycznego albo nie było, albo było przynajmniej 30% droższe niż kurs giełdowy. Prywatni sprzedający życzyli sobie nawet i po 100% więcej niż kurs. I byli tacy, co kupowali po takich cenach. Stąd twierdzenie, że złoto w covidzie spadło to bzdura. Na giełdzie AU spadło, bo szukający płynności zalewarowani traderzy sprzedawali wszystko, na co był kupiec. Także złoto - strata była na nim i tak nieduża w porównaniu do akcji. Można było pozamykać palące pozycje bez dużych strat. Ale złoto to nie tylko instrument finansowy. To przede wszystkim kawał metalu, który możesz mieć w ręce. I w tej swojej "prawdziwej" postaci rządzi się trochę innymi prawami. p.s. Mam 90% w akcjach i 10% w złocie kupowanym głównie w 2018-2019. Daleko mi do goldbuga z klapkami na oczach.
@@Inwestomat Można znaleźć artykuł z Comparica z kwietnia 20r., który podaje, że w kwietniu 2020 fizyczne złoto było sprzedawane przez dealerów za spot + 20-25%. W marcu 2020 było jeszcze więcej. Normalnie to ok. spot + 2-3%. Dałem tutaj link wcześniej, ale został usunięty.
@@wojtekpustelnik6058 Żeby nie było - wierzę Ci, ale rozumiem, że to 30% trwało max kilka dni i było jednostronne, czyli tylko, gdy dealer sprzedawał złoto. Wątpię, że dealer przy skupie też płacił więcej za złoto.
Ciekawy odcinek bylby o dziedziczeniu. Do tej pory wszystko bylo na tym kanale o tym by byly wzrosty. A co sie stanie jak umrzemy? Nie kazdy dozywa 80-90 lat i wszystkie oszczednosci wyda.
Ostatnio na SOF bylo o dziedziczeniu Obligacji Skarbu Panstwa. W PKO BP jest oplata 50 zl za przepisanie kazdej pozycji obligacji. Mozna zmienic na PeaKaO, ale tylko PKO BP sa obligacje rodzinne. To moze zniechecic do stalego kupowania co miesiac np. 2 czy 3 obligacji.
W USA natomiast slyszalem o podatku, ktory trzeba zaplacic jak sie posiadalo aktywa ponad 60k USD dla nierezydentow.
Ja co miesiąc kupuje 16szt obligacji ROD i nie myślę o żadnym dziedziczeniu. Kupował tak będę jeszcze 4lata a później już tylko czekać na ich zapadalnosc
@strazak79 Ja też będę czekał na zapadalność moich. Tylko jaką masz pewność, że dożyjesz do zapadania obligacji i w chwili śmierci będziesz miał wszystkie środki że wszystkich inwestycji wypłacone? Nie masz pewności. Chodzi o też o to by rodziny wraz z własną śmiercią nie pozbawić części majątku na który się tak żyły wypruwalo :)
Super, dzięki za sugestię wpisu.
Co do tej opłaty za dziedziczenie obligacji, to na pewno szybko ją zmienią, bo jest duża nagonka.
@@Inwestomat Jeszcze mam jedną sugestie. Też z temat związany z bezpieczeństwem. Dużo się słyszy by sobie zdywersyfikowac brokera. OK dobrze mieć więcej niż 1 brokera, bo jakby miał jakieś problemy, to mamy dostęp do środków na drugim koncie.
Jednak nie rozumiem straszenia wojną. Czytałem kiedyś, że XTB ma w innych lokalizacjach niż Polska serwery. Tak, że myślę, że nawet jakby w Polsce zbombardowali serwery, to byłby dostęp do środków na XTB.
@@wiktor9279 Mam już taki temat - poszukaj podcastów z maja 2023.
Tak przez ostatni czas oglądając YT i przeglądając blogi pomyślałem żeby jednak uruchomić tryb lepiej późno niż później, ogarnąć moje finanse i pomyśleć o przyszłości. W pierwszej kolejności założyłem konto w PKO, po drugie konto na XTB. Założyłem sobie że portfel podzielę 33/33/33 % czyli obligacje 10letnie, XTB IKE ETFy i poduszka na koncie oszczędnościowym. Przy obligacjach i poduszce raczej nie ma nad czym się zastanawiać, tak mam małe dylematy co do ETFow. I tak czy przy IKE lepiej akumulować tylko jeden ETF czy rozbić to na dwa. A może jeszcze inaczej jeden ETF na IKE a drugi na zwykłym koncie. Przy okazji jakieś sugestie co do ETFow w które najlepiej celować przy założeniu że nie będą ruszane przez kilka następnych lat tylko systematycznie dokupowane. Jeszcze jedno czego do końca nie ogarnąłem to różnicy Acc /Div , na koncie IKE etf akumulujący idzie na zakup kolejnych a jak jest z etfem dywidendowym na Ike, czy jeśli dywidendy nie są wypłacane tylko reinwestowane to płace od nich podatek czy jak to jest rozliczane.
Gratuluję decyzji (z rozpoczęciem inwestowania). Nie rozumiem jednak tej poduszki na koncie oszczędnościowym (obligacje skarbowe idealnie pasują do roli poduszki finansowej).
Mam mnóśtwo materiałów o ETF-ach, więc obejrzyj np. "Proste inwestowanie pasywne", by się zainspirować.
Dywidendy na IKE nie są opodatkowane. Otrzymujesz całą kwotę dywidendy, którą wypłaca ETF irlandzki/luksemburski.
@@InwestomatPoduszka na tak zwane W, w wypadku nieprzewidzianej sytuacji. Tu nie mam pewności ale czy sprzedając obligacje przed terminem nie wiąże się to z jakimiś konsekwencjami? A i przy okazji do tego co napisałem wcześniej. Z tego co zauważyłem wiele osób inwestując na IKE dywersyfikuje poprzez inwestowanie w dwa ETFy. Czy w tym przypadku nie jest dobrym planem mieć jednego ETFa na koncie IKE a drugiego na zwykłym. I tu znowu patrzę na to z perspektywy jakiegoś nieprzewidzianego W i sprzedaży aktywów tylko z normalnego konta.
@@rafakocik7074 Przedterminowy wykup obligacji to dość mały koszt i nigdy nie przekracza wysokości narosłych odsetek.
2 różne ETF-y to wbrew pozorom nie jest jakaś wielka dywersyfikacja w kwestii dostawców. ETF-y o replikacji fizycznej są dobrze zabezpieczone (depozytariusz), więc na siłę nie mnożyłbym liczby różnych ETF-ów w portfelu.
Złoto jest bardziej zmienne od akcji? Wysnuwasz taki wniosek porównując do S&P 500. Jeżeli zainwestujesz całość w IVV to ok. Ale powiedzieć, że akcje są mniej zmienne, to zbyt duże uproszczenie. S&P 500 to 500 różnych spółek, z różnych branż. Więc wykres S&P bardzo mocno uśrednia wahania. Na poszczególnych spółkach, czy nawet branżach będą one o wiele większe. Pokazujesz też wykresy, wg których wejście w złoto na górce, przez lata nie pozwala odrobić strat. Tylko znów, ja Ci mogę pokazać też takie poszczególne spółki. Mało tego, są takie spółki, które robiły niesamowite wyniki, a dziś ich już nie ma. Zmierzam do tego, że złoto nie zbankrutuje. Jak pokażesz mi spółkę, która jest starsza niż złoto, to to odszczekam. Kolejna rzecz- złoto I.2020 1,589.40$- III.2020 1,578.93$- 10$ to nie jest 10% ;) Zatem z tych pięciu okresów właściwie jedynie w 2021 roku złoto traciło wraz z akcjami. A teraz najistotniejsze, zdajesz się zupełnie nie zauważać jak zmienia się świat. Od 1971 roku złoto próbowano wyrugować z systemu finansowego. Dużo zmienił kryzys bankowy w 2008. A teraz jeszcze więcej zmieniły sankcje na Rosję i zrobienie z dolara broni. Innymi słowy żyjesz przeszłością. Pomijam już, że rok temu twierdziłeś, że złoto i srebro to kiepska inwestycja w 2023 roku. ;) Polecam Ci przeczytać co o złocie mówi Robeco- tylko 30 lat im zajęło, żeby przyznać się do błędu. Hej!
No i piękne 👍 Nareszcie ktoś konkretne odpowiedział Mateuszkowi👊 Zgadzam się ze srebrnym wehikułem.... przecież nie każdy musi być inwestorem,graczem czy treiderem! Na tym świecie są jeszcze zwykli ciułacze, którzy mając parę groszy chcą przetrzymać wartość swoich pieniędzy... pracownik fabryki, kucharz, kierowca czy kelner itd; znam takich i oni kupują uncję złota co jakiś czas a i srebrne monety bulionowe również👍!!! A czasy są ... chyba rozumiesz. Ps; pozdro wehikuł.
Mówi o ETFach, bo 99% inwestorów pasywnych inwestuje lub powinna inwestować w ETFy. Mówienie o pojedynczej spółce ma w tym kontekście mało sensu. Taki inwestor raczej nie dorzuci sobie do ETFa pojedynczej spółki, ale już dorzucenie złota może rozważać. I o tym czy warto taki krok zrobić jest ten podcast.
@@srebrnywehikul zacznijmy od tego że do konkurencji wybrał nie rynek akcji jako całość a indeks sp500 który był najlepszy. Czyli inwestor musiał wybrać z wszystkich rynków świata zainwestować 100% kapitału w ten najlepszy.
Pomijam fakt że z perspektywy polaka inwestowanie w sp500 50 30 20 lat temu było niemożliwe.
Wrzucanie obligacji polskich które miały od 1970 default jako stabilizator…
@@radosawrusiniak2709 a od kiedy działają etfy? Od 1971?
Cześć,
Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, że napisałeś "rok temu twierdziłeś, że złoto i srebro to kiepska inwestycja w 2023 roku" - w którym dokładnie materiale i jakimi słowami? Jeśli opierasz cały komentarz o fałsz, to reszta nie ma sensu, więc zacznijmy od wyprostowania tego błędu.
Wiesz, czemu jestem pewien, że tego nie powiedziałem/napisałem? Bo nigdy, przenigdy nie wyrażam opinii na temat przyszłości instrumentów/aktywów. Oceniam przeszłość.
"Złoto nie zbankrutuje" - no indeks akcji też nie.
"Nie zauważać, jak zmienia się świat" to nie argument merytoryczny tylko ezoteryczny. Właśnie tu mam problem z "wierzącymi" w złoto. Wy jesteście na mnie źli, że przyniosłem dane i że je analizuję? Litości.
Z punktu widzenia portfela dolarowego, nie jest oczywiste, że obligacje detaliczne w PLN są najlepszym stabilizatorem.
Oczywiście nie przyjmę tego punktu widzenia we wpisie z perspektywy PLN.
nagrywać taki podcast :)
Ok, tak zrobię!
Najlepszy stabilizator w PLN - potrzebny.
Super, nagram to :)
Ciekawy odcinek. Oba zaproponowane tematy na kolejne odcinki również zapowiadają się interesująco.
Nie wspomniałeś jednak o zaletach złota, takich jak fakt, że w razie np. konfliktu zbrojnego można mieć fizyczny dostęp do swojego majątku, który nie jest gotówką. Złoto jest łatwe do przechowywania, transportu i akceptowane wszędzie. Co sądzisz o takim argumencie?
Raczej na granicy nie przekupisz gościa złotem tylko dolarami/Euro :)
Szczególnie dziękuję za poparcie w kwestii dwóch planowanych tematów.
W przypadku konfliktu zbrojnego osoba z bronią palną może dość łatwo zabrać nam nasze złoto. Sugeruję o tym nie zapominać.
Ale argument dobry, tylko że dla kilku monet ;).
Pytanie nie na temat, ale może ktoś odpowie. Czy warto robić portfel gdzie poza etf na MSCI ACWI dodam etf na S&P 500 żeby podbić trochę stopę zwrotu zakładając dalszy lepszy zysk ze spółek amerykańskich? Chciałbym zjeść jabłko i mieć jabłko w postaci mniejszego ryzyka (ACWI) i trochę wyższej jednak stopy zwrotu. Nie zagryźcie mnie jestem laikiem 😅
Bez sensu wg mnie
Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka jednocześnie. Gdybyś naprawdę wierzył w szybszy rozwój USA niż reszty świata, to byś po prostu kupił SP500. Wahania pokazują, że (jak każdy) nie jesteś pewien, co się wydarzy (i dobrze, bo pewność bywa w inwestowaniu zgubna).
W USA są ETF-y świat bez USA, więc łatwiej sterować tą proporcją. U nas zostaje USA + rynki rozwinięte lub USA + cały świat. Są ludzie którzy wybierają konkretne spółki amerykańskie, aby podbić sobie wynik portfela. Biorąc pod uwagę jak wielu potentatów ma u siebie USA postawienie na większą domieszkę USA w portfelu wydaje się uzasadnione. Natomiast 100% w SP500 to jednak już spore ryzyko. To nie jest zero-jedynkowa decyzja. Takie wyważone podejście z częściowym doważaniem USA ma charakter rozsądnego kompromisu. Zjadamy część ciastka, ale resztę zostawiamy na później 😉.
@@MateuszStepniak W Europie też już są ETF-y World ex-US :).
@@Inwestomat Raz jeszcze dzięki za info 😀
Czekamy na podcast w PLN
Pewnie. Chętnie go nagram.
Osobiście trzymam fizyczne złoto na wypadek jakiś bardzo poważnych i trudnych sytuacji. Jeżeli nie mam pieniędzy na minimum uncje to kupuje etf na złoto
Jak wiele takiego złota przetrzymujesz? Jest sens mieć więcej niż kilka monet 1/10 uncjowych wg Ciebie?
Czesc, ja bym chcial zebys nagrał podcast o różnicy miedzy kupnem realnego złota a ETF. Druga sprawa co sadzisz o inwestowaniu w zloto jako zabezpieczenie- rezerwa majątku i ochrona przed inflacją, a nie stricte instrument zarobkowy?
A ja myślę że na swoje pytania masz w tym materiale odpowiedzi
Nagram taki podcast.
Jako rezerwa - zupełnie OK.
Poproszę o oba proponowane podcasty.
Dzięki, zapisuję obydwa do listy przyszłych materiałów.
Nagrywaj chlopaku w miarę możliwości wiecej , masz wiedzę i fajnie się tego slycha , pozdrawiam
Dziękuję. Niestety możliwości są takie sobie, bo w domu małe dziecko, ale robię, co mogę, by 3 razy w miesiącu coś wydać.
Szkoda film wychodzi po ogromnych wzrostach złota :p
To raczej działa na korzyść złota w tym materiale :)
@@dominikid1607 pociąg dopiero ruszył. Można jeszcze wskoczyć na ostatni wagon dla spóźnialskich.
Potraktuj jako sygnał do sprzedaży xd
@@bartekautomat3953 mam 5% w portfelu i dało nawet spoko zysk bo kupiłem na początku marca
Nie no co ty, przecież "papierowego" złota jest X razy więcej niż fizycznego i TO JUŻ TA JESIEŃ że wywali +1000%, a każdego posiadacza złotej monety bulionowej będzie stać na zakup kamienicy w centrum Warszawy XD
👍👍👍
Dzięki za komentarz.
Odnosnie złota... Wg mnie jest to kwestia podejscia do tego aktywa. Dla mnie nie jest to aktywo spekulacyjne ani inwestycyjne, bo są duzo lepsze instrumenty zarabiania pieniędzy. Osobiscie sądzę, że jest środkiem posiadającym jakąś wartość i bedzie ją miało, nie zależnie od sytuacji geopolitycznej. Oczywiście raz większą, raz mniejszą ale zawsze jakaś. Jeżeli ktoś chce mieć jakąś rezerwę majątku na przyszłość i nie chce martwić się, że zaraz inflacja mu zje całą wartość jego pieniędzy papierowych to na pewno jest to jakaś alternatywa. Szczegolnie jak nie ma pomysłu co z nimi zrobić, nie ma wiedzy lub nie jest skłonny do nadmiernego ryzyka. Ale jak powiedziano w filmie w rozsadnych ilościach. Całkowicie bym go nie dyskredytował szczegolnie w sytuacji kiedy nie wiemy co nas czeka w przeciagu kilku najbliższych lat. Jako coś na tzw. "czarna godzinę" jak dla mnie może być, ale nie w kontekście powiekszania majątku i nastawiania sie na zyski.
No złoto jest alternatywą np. dla indeksu akcji.
Nie dyskredytuję go, ale ostrzegam, że nigdy nie będziesz dokładnie wiedział "co Cię czeka w przeciągu kilku najbliższych lat".
za pazucha cos zawsze warto miec 😉
Tyle że dużo nie zmieści się za pazuchą.
Material zloto :-)
Warto dodac ze po pol roku od k9nca miesiaca zakupu zlota fizycznego nie ma belki
Dla niektorych moze byc ciezej sprzedac zloto fizyczne (trzeba sie pofatygowac do dilera) niz jednym kliknieciem sprzedac skcje czy obligacje
Moim skromnym zdaniem jedna uncje kazdy Polak powinien miec
Pozdro
A dlaczego 1uncje? Jeżeli już to owszem niech każdy ma ale 1uncje podzielona na 10x1/10oz
@strazak79 moze b6c 10 x 1/10 ;-)
Tak, warto to dodać, ale w podcaście o porównaniu zakupu fizycznego do ETC.
Z perspektywy polskiego inwestora w praktyce w horyzoncie 50 letnim:
- niedostepność rynku usa przez większość czasu
- polskie obligacje nie zostały wykupione
- polska giełda pozostawia wiele do życzenia.
I potem „wszyscy” inwestują w betonowe złoto.
Jakby nie patrzeć mieszkania i złoto to inwestycyjny sport narodowy Polaków :)
@ z czegoś to jednak wynika. Proszę teraz mamie wytłumaczyć że ma założyć konto w BM i inwestować w sp500 przez etf….abstrakcja.
Zdecydowanie prawda, całe szczęście jako młodsze pokolenia mają o tyle lepiej, że mamy prosty i tani dostęp do właściwie wszelkich możliwych aktywów. Podstawa to dywiersyfikacja - mamy ku temu możliwość, więc warto korzystać zarówno z ze złota i mieszkań, jak i akcji i obligacji. Inna kwestia, że dzięki ETFom nawet taki 18 latek może odkładać chociażby po 50zl miesięcznie, gdzie złota moneta byłaby daleko w strefie marzeń.
Które polskie obligacje w ciągu 50 lat nie zostały wykupione? Możesz podać dokładną emisję?
Polska giełda nie ma się źle, tylko indeksy są dziwnie tworzone i przepełnione skarbem państwa.
Z niedostępnością rynku USA się oczywiście zgadzam.
Może taki pomysł - warunkowe a nie regularne kupowanie złota typu kupuje co jakiś czas gdy złoto jest -xx% od ath ? Sam przyznam gdy trochę w ciemno tak kupowałem to mam dobre stopy zwrotu - szczęście początkującego.
Hmm, a podałbyś dokładniejsze kryteria? Ile % od ath?
@@Inwestomat 25% - przynajmniej się sprawdziło na górce z 2012. Ja robiłem zakupy na metale w latach 2017-2021. Obecnie robię przerwę z powodu cen i docelowej pozycji w portfelu. Ale jak by spadło do 2000 od dzisiejszych cen to może bym wznowił zakupy.
@@tompietr Ok, czasem takie proste reguły działają bardzo dobrze (patrz: bitcoin). Tylko tu należy obsunięcie ustawić na około 60-70% od szczytu.
Jaki jest spodziewany zwrot z inwestycji w złoto? Wg mnie powinien wynosić 0% ponad inflację, bo ma trzymać wartość nabywczą - i tak się dzieje w bardzo długim terminie. Jest jednak wiele 10-letnich okresów gdzie złoto czasem wygrywa czasem przegrywa z inflacją. Spodziewanie się zwrotów ponad inflację inwestując w złoto to spekulacja. Jako aktywo nieprodukujące ma zerowy cash flow więc powinniśmy się spodziewać powrotu do średniej czyli negatywnych realnych zwrotów w ciągu najbliższych lat.
Tylko praktyka pokazuje, że złoto nie jest nijak uzależnione od inflacji i że długoterminowo dało zarobić wiele więcej niż tylko inflacja. No i co z tym zrobić? :)
@Inwestomat idąc tym tokiem myślenia powinniśmy mieć krypto w portfelu inwestycyjnym bo Btc miał niesamowite zwroty w ostatnich latach. Czy to dobry pomysł - nie wiem 😉
@@doriannawrocki1834 Pomidor.
Przecież nikt krypto nie zakazuje. Droga wolna :).
@@Inwestomat oczywiście, tak samo złoto. Jak ktoś tylko chce to nawet 100%. Czy sam bym tak zrobił? Raczej nie 😉
Kolejny świetny materiał i sporo się z niego dowiedziałem. Sam w ogóle nie inwestuję w złoto, ale rozumiem trochę perspektywę, szczególnie starszych ludzi, którzy lubią tę formę lokowania kapitału. Chodzi mi o to, że dla nas świat cyfrowy jest oczywistością i czymś normalnym. Myślę, że jeśli ktoś przeżył zmianę ustroju, hiperinflację i ma zakodowany w sobie kompletny brak zaufania do państwa i systemu bankowego, to trudno mu zrozumieć ten nowy, zdematerializowany świat akcji i obligacji. To jest w ogóle według mnie wielka misja w Polsce - właśnie żeby oswoić ludzi z tym 'strasznym, nienamacalnym światem'. To takie luźne przemyślenie. Wracając do złota - ja chyba rozpatrywałbym je w kategorii nie inwestycji, a bardziej pewnego narzędzia. Faktycznie jest to niezły i łatwo dostępny środek płatniczy w jakichś całkowicie skrajnych, mało prawdopodobnych sytuacjach. Można tę monetę czy kilka monet potraktować jako takie ubezpieczenie od skrajnych wydarzeń. Wszystko co wykracza poza te moje rozważania też chyba w świetle Twoich danych uważam za średni pomysł. No chyba że ktoś bardzo lubi zbierać te monety, a gdyby ich nie kupował, to wydawałby wszystko na alkohol. Niestety jest tak jak wspomniałeś. RUclipsrzy reklamujący złoto tworzą fałszywą wizję świata i straszą wszystkim czym się da - upadkami państw, hiperinflacją, wojną etc. Jeżeli przeciętny Polak wpadnie w taką bańkę, to bardzo trudno się z niej wydostać i faktycznie łatwo wytworzyć w sobie przekonanie, że KONIECZNIE musimy mieć to złoto. Piszę to z własnych doświadczeń, bo sam parę lat temu ucząc się o różnych metodach inwestowania wpadłem w taką bańkę. Na szczęście jakoś udaje mi się podchodzić z pewnym dystansem do wszystkiego co słyszę - nawet do tego co sam mówię, więc do tej pory nie kupiłem złota.
PS nie musisz odpisywać na to wszystko XD to po prostu strumień świadomości po obejrzeniu materiału.
1. Ludzie starsi (ale tacy do 70tki max) całkiem dobrze sobie radzą z tym cyfrowym i nie namacalnym światem, co widać po tym jak sprawnie korzystaja że smartfonow czy kart płatniczych.
2. Skrajne przypadki owszem mogą się zdarzyć ale nie jestem przekonany że złoto będzie dobrym środkiem płatniczym w tych sytuacjach. No chyba że będziemy mieli małe kawałki np 1-5gram lub max 1/10oz. 1uncja będzie kioskiem środkiem płatniczym np za żywność, leki czy transport albo paliwo. Lepiej poradzi sobie tutaj gotówka w USD.
3. Ci yoytuberzy mówiący o złocie i końcu świata to w 99% osoby sprzedające złoto lub opłacani przez sprzedawców.
Jak to jest kupiłem w 2022 roku 2 monety złote po 9 tys a teraz są warte 11 tys tak wie. Jednak inflacja lekko powstrzymana , a 15 lat temu takie monety były warte po 5 tys . Tak wie. Coś trzyma złoto za 20 lat te monety mogą być warte może koło 20 tys.
A czy mój podcast temu przeczy? Przecież pokazałem wartośc złota w czasie.
Czemu nie odnosisz się także do jego wad?
@
Rozumiem dzięki
Chętnie poslucham o stabilizatorze portfela PLN.
Super, to pozostaje wykonać takie obliczenia.
Witam a jak by się zachowywał portfel 40 akcje 30 złoto 30 obligacje EDO.
Sprawdzimy we wpisie o inwestowaniu w ujęciu PLN.
Witam osobiście kupuje złoto od 15 lat jak narazie nie narzekam u mnie wszystkie nadwyżki 100% złoto trochę srebra i gotówki.
Dziwne, bo skoro od 15 lat, to S&P 500 z dywidendami dałby Ci 3x więcej niż złoto. Mam nadzieję, że nie żałujesz?