Dla mnie rewelacja . Próbowałem samodzielnie szukać ale sobie nie poradziłem i trochę się zniechęciłem . A tu jak na tacy gotowy krótki ranking dziękuję
Dziękuję bardzo :) Przydatny materiał, fajnie usłyszeć o takich ETF gdzie jednostki są w okolicy 10 EUR, bo to na pewno ułatwi budowę ekspozycji na IKE
Dzięki za kolejny merytoryczny materiał! Mam szybki pytanie i jestem bardzo ciekawy Twojej opinii. Mam małe dziecko i wpadłem na pomysł, aby za otrzymywane 800+ co jakiś czas, jak uzbiera się większa suma, kupować jakiś ETF wypłacający dywidendę po to, aby jak już dorośnie, otrzymywało z tych dywidend "kieszonkowe" i miało zgromadzony jakiś kapitał w postaci tych ETFów. Planowałem kupować polecany przez Ciebie wcześniej VHYL. Czy według Ciebie to dobry pomysł? Z góry dzięki wielkie za odpowiedź! :)
Plan by dziecko miało kapitał na start, to bardzo dobry pomysł. Tylko z kieszonkowym pooglądaj sobie kalkulatory procenta składanego (najlepiej takie, że można wprowadzić o ile % rośnie portfolio rocznie i że co jakiś czas się dopłaca określoną kwotę) - i zaś wynik weź pomnóż przez 1,5%-2% by wiedzieć ile wyniesie to "dywidendowe kieszonkowe" rocznie. O ile takie 200-300 tys będzie stanowiło ładny kapitał na start, to same dywidendy nie dadzą jakiś kokosów od takich kwot.
@@ladrok97 co jako lepsza alternatywa w tak długim horyzoncie czasowym (min. 17-18 lat)? Im dłuździe okres, tym lepsze efekty przynosi procent składany
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego". Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często.
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego". Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego". Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często
Medialny pomysł na następny odcinek: co dzieje się z naszymi akcjami u polskich brokerów w przypadku wojny w Polsce. Możliwości wypłat, operowanie środkami za granicą, przenoszenie papierów do zagranicznych brokerów, gdzie ubiegać się o odszkodowanie w przypadku upadku polskiego brokera itd. jak już było, z góry przepraszam
Dobry pomysł, ale nie zmieści się to w 1. tabelce (nie wejdzie tam do 5-6 tickerów). Zauważ, że tickery są w 2 tabeli (dostępność), więc masz kompletne dane. Dodatkowo - na mojej liście ETF możesz poszukać - masz posortowane po kategoriach.
Jak zwykle super robota! :) chociaż stoję prze wyborem pierwszego globalnego ETF to tan najtańszy namieszał w głowie.. ;) Mateusz czy mógłbyś powiedzieć czy ma sens po np. Kilku latach dokupowania konkretnego ETF np. Vanguard All-World przerzucić się teraz na inny (np. Ten tańszy) i na nim skupić przyszłe regularne wpłaty, a te pierwszy po prostu zostawić na dotychczasowym poziomie? Wydaje mi sie to bardziej optymalne od całkowitej sprzedaży i zamiany na „nowy” ETF. Dzięki
Jestem w podobnej sytuacji i po prostu zaczne kupowac od tego miesiąca iSharsa. Sprzedaz Vanguarda nie ma dla mnie uzasadnienia. Przyszłe TD moze wyjsc roznie, a sprzedajac masz gwarancje tu i teraz zaplaty podatku od zysku. Nie, dziekuje.
Hej Mateusz, dzieki za nowy material. Za braklo mi informacji o odwozorowaniu. VWCE ma 3,686 spolek, a FWIA jedynie 2646. Dodatkowa kwestia jest spread, na XTB VWCE ma spread 5-10, a FWIA nawet 100
Cześć. A planujesz zrobić może jakiś ranking dla ETF z branży biotechnologicznej? Nie ma w życiu, większej ceny za którą człowiek jest w stanie zapłacić aniżeli zdrowie. Dodatkowo społeczeństwa rozwinięte, zachodnie raczej się starzeją co tylko powinno wpływać pozytywnie na tą branże.
Zostawiam to w spokoju. Sprzedawać i kupować inny nie ma sensu, bo to podatek do rozliczenie. Zostawiać i dokupić kolejny, może i lepiej tylko z jaka ilością ETF-ów w portfelu się skończy. Ma być prosto i możliwie bezobsługowo, więc po co komplikować. jak będę chciał bez końca motać to zacznę zabawę z GEM na koncie IKE
Miło się przekonać, że dzięki zdobytej wiedzy i analizie przed zakupowej udało mi się wybrać lidera zestawienia. Jeszcze raz wielkie dzięki za podcast.
Ostatnio zacząłem się zastanawiać w jakim stopniu rozwiązania typu "Index Found" pompują dany index i czy jest z tym związane jakieś realne ryzyko. W skrócie o ile S&P by spadł jakby nie było na niego rozwiązania typu ETF i inwestowanie pasywne nie było tak łatwe. Są o tym jakieś materiały?
Świetna robota! Mam jednak pytanie. Czy jeśli mam już kupione jednostki Vanguarda czy ISAC.L to lepiej przestać je dokupować i zaczac kupowanie Amundi Prime czy też cały czas dokupować dotychczasowy ETF?
Też mam taką sytuację. Ale ja chyba jeszcze będę z rok dokupowal stary ETF. Po roku będzie można coś więcej powiedzieć o odwzorowaniu Amundi, a może i Vanguard coś obniży w tym czasie.
@Inwestomat na dzien dzisiejszy wybrałbys Invesco s&P 500 UNITS ETF czy Ishares core s&p 500 units etf? zmienilo sie cos od tego rankingu sprzed 2 lat ?
Dzięki Mateusz za materiał. Jak zawsze świetna robota. Mam pytanie odnośnie etf-ów typu distribiuting. Mianowicie w mojej ocenie w rankingu jakby zabrakło etfu o tikerze HMWO. Bardzo dobry performance, istnieje od 2010r., może trochę mała ilość aktywów, jest w miarę tani i pokaźny fund size o wielkości blisko 7,5mld . Chciałbym poznać Twoje zdanie na temat tego etfu. Z góry dzięki za odpowiedź.
Rzeczywiście, popełniłem gafę 😂. Pozwoliłem sobie poszukać Twojego rankingu dla rynków rozwiniętych i tam faktycznie widnieje HMWO. Zwracam honor i serdecznie pozdrawiam.
Od samego początku inwestuje w vanguarda vwrl na ike i tworzenie się nowych etf na rynki globalne tylko wyjdzie nam na plus, im większa konkurencja tym większa walka o klientów. Mam nadzieję że ishare i vanguard zaczną też jeszcze obniżać koszty chodź one i tak są niskie. Pozdrawiam dzięki za włożona pracę , która mnie tylko utwierdzila w swoich przekonaniach ;)
Też tak myślę, choć dostawcy dużych funduszy zwykli otwierać nowe, tańsze, nie zmieniając kosztów tych "gigantów" (patrz: trendy wśród funduszy amerykańskich). Choć istnieje możliwość obniżenia kosztów przez wielkich (i ich wielkie fundusze).
kempi, najtańsze etfy to TER na poziomie 0.05% procenta, nawet jak emitent zejdzie w tych global z obecnych 0.3-0.25 do tych 0.1 powiedzmy (nie sądzę), to rocznie zarobisz 0.15-0.2% więcej. Będziesz krezusem ;)
Cześć. Długie pytanie co do zakupu ETF S&P 500. Pewnie inni tez będą wdzięczni :) Czy jest różnica w jakiej walucie kupię ETF S&P 500 - Vanguard VUAA za euro czy iShares CSPX za dolary? Czy kluczowe jest, po jakim kursie dolara zakupię taki ETF. Obecnie kurs jest zawyżony z powodu nadchodzących wyborów, więc znacząca jest różnica między zakupem ETF przy kursie 3.85 PLN, a obecnym kursem 4.02 PLN. Zastanawiam się, czy regularne dokupywanie co miesiąc jest sensowne, czy może lepiej jest kupować przy niższym kursie dolara względem złotówki. Jeszcze jedno: S&P 500 - Vanguard VUAA, EUR / kupowanego w Euro. Według mnie istotne jest po jakim kursie ja tą walutę kupię czy po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN bo to może oznaczać na daną chwilę słabość/wycenę naszego polskiego złotego względem Euro. Dochodzi istotny fakt kursu Dolara do Euro. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
@@Inwestomat Dzięki obejrzałem, no ale istotne jest po jakim kursie wymienię polskiego złotego na euro po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN (lepiej wymienić po niższym kursie, ale bywa, że nasz złotówka jest słaba do euro reszty walut) kolejno kupując ETF notowany w euro. Pozdrawiam
@@jaros7aw153 Ale to nie jest tak, że masz wybór, po jakim kursie wymieniasz... Wiadomo, że im taniej (wobec pln) kupujesz walutę, tym lepiej dla długoterminowej inwestycji liczonej w PLN, ale przecież inwestując regularnie po prostu kupujesz, nie patrząc na kurs walutowy.
Witam czy inwestować na koncie Ike musze inwestować samodzielnie czy może robić to ktoś za nas ? Głupie pytanie ale nigdzie nie mogę z znaleźć odpowiedzi zrozumiałej dla mnie
Zdefiniuj "ktoś za nas". Wiem, że niektóre firmy (np. DM BOŚ) mają opcję takiego zarządzanego konta, ale na ogół na IKE / IKZE inwestuje się samodzielnie. Oczywiście możesz robić to prosto, np. kupując ETF na cały świat.
Ja miałem źłe wyobrażenie ike, ponieważ myślałem że mogę sobie na rok przeznaczyć 1200 zł rozłożone po 100 zł na miesiąc. I że ja wpłacam i ktoś za mnie inwestuje w daną pulę etf czy obligacji, ale tak się zastanowiłem to przecież równie dobrze to by się nazywało konto oszczędnościowe.
To na samym końcu "jak dopiero zaczynacie to kupujcie te 2 najnowsze, najmłodsze" to zart? Pytam serio, bo wcześniej mówiłeś ze MSCI ACWI jest sprawdzone, FTSE tak samo. Istnieją wystarczająco długo, a te 2 mają zaledwie rok. Ja jestem takim początkującym i spędziłem juz 2 tygodnie na próbie zaprojektowania porftela z ETFów i dalej nie mam kompletnie pomysłu. Najłatwiej kupić właśnie takie ACWI, i dokupować jak bedzie możliwość. A początkowo planowałem zbudować sensowny portfel, same etf'y (jeden główny np. SP500 + dwie bądź trzy satelity typu np. AI & BigData) Moze coś doradzisz?
Żaden żart. Chodziło mi o to, że jeśli zaczynacie i inwestujecie małymi kwotami (i nie macie konta z handlem ułamkami jak np. XTB lub IBKR), to kupujcie te 2 ostatnie, bo ich jednostki są tanie (łatwiej zainwestować za odliczoną kwotę). ACWI i FTSE są sprawdzone, ale ten Solactive to też w indeks globalny. Czemu po 2 tygodniach nie masz pomysłu? Utknąłeś na wyborze ETF? Jeśli tak, to próbujesz optymalizować coś, co jest tak naprawdę...dość mało istotne.
Super, dziękuję 😉 w sumie utwierdziles mnie w przekonaniu, że IUSQ jest odpowiednim etf-em na poczatek. Patrzac przyszlosciowo, jakie etfy pasują do IUSQ? szukalem tak żeby skład się nie dublował. Mysle czy kiedyś nie dołożyć etf na rynek IT i na surowce. Twoje zdanie bylo by tu bezcenne 😉 bylbym wdzieczny za podanie doslownie paru tickerów ktore mogly by mnie nakierowac i mógłbym sie zapoznać z ich dokumentem kid. Pozdrawiam serdecznie !
@@rafaelo1 no w sumie ...zapomniałem 😅 a w sumie też je odrzuciłem jak kiedyś o tym myślałem. Trudno coś dobrać. Widziałem przykładowe portfele ludzi ale dobierają do etf na rynek światowy s&p500 lub nasdaq100 co trochę mi nie pasuje 😅
@@beny9997 no i chyba taki prosty portfel mi zostanie ...ale jednak z ciekawości bym chciał poznać zdanie innych, jak kombinują. Może znajdzie się jakiś fajny skład
@@misiekPBG ten ETF pokrywa wszystkie spółki ze wszystkich sektorów i krajów, więc ja nie widzę potrzeby, aby inwestować jeszcze w inny. Właśnie po to go wybrałem, aby jednym ETFem "załatwić temat"
Myslisz ze takie etf na poczatek sa spoko? Chciałbym je rozdzielic na: 50% bezpiecznie (myślę ja ishares acwi) 20% xtrackers s&p 500 10% wig40 10% nw chinskie spolki albo emergeting market albo jakieś półprzewodniki?? Co uważasz? 😀
Przede wszystkim dlaczego uważasz MSCI ACWI za bezpieczne? To indeks akcji, więc z niskim ryzykiem ma niewiele wspólnego (pomimo dużej dywersyfikacji). Dla mnie to portfel przekombinowany i uznaniowy. Nie rozumiem, czemu akurat takie proporcje, a nie inne. A to S&P 500 dublujesz, bo w ACWI i tak jest jego ponad 60%.
@@Inwestomat czyli za dużo USA? Co jest bezpieczniejsze niż msci acwi, etf śledzące obligacje czy jakie? Widzę że za dużo zdecydowanie stanow Zjednoczonych, może FTSE?
@@Inwestomat fajny post z 2022 roku o portfelach inwestycyjnych ale duzo rzeczy nie jest update mam wrażenie fajnie jakbyś pomyslal nad filmikiem co jak bezpiecznie inwestować w 2025,
@@biedron7275 Nikt nie wie, który indeks będzie "bezpieczniejszy", ale MSCI ACWI przez lepszą dywersyfikację na ogół był trochę mniej zmienny od S&P 500 (dla przykładu). Jaki FTSE?
Mam taki dylemat od pół roku inwestuje w etf vanguard ftse World ale w związku z tym że cena tego etfu to już około 128 euro rozważam przerzucenie na ishares, jest tańszy i łatwiej go w związku z tym kupić robiąc sobie dca co kwartał. Czy taka zmiana ma w ogóle sens ? I jeszcze jedno , robisz świetną robotę. Pozdrawiam
Możesz tak zmienić, jeśli ten drugi ETF będzie CI łatwiej kupić za odliczoną/określoną kwotę. Tylko nie zmieniaj tych już kupionych, bo po co realizować zysk? I dzięki za miłe słowa o tym, co robię! Doceniam!
cz ,ETF AMLP u zachodniego brokera , czy jako obywatel UE po sprzedaży tego etf-a zapłacę dodatkowy podatek tak jak np. po sprzedaży MPLX czy EPD i mógłbyś podpowiedzieć czemu akurat tu jest podatek pls? pzdr m
ETF AMLP to ETF amerykański. Nie zapłacisz żadnego "dodatkowego podatku". Jeśli rezydujesz podatkowo w Polsce, to zapłacisz 19% od zysku (ale najpierw odpowiednio przeliczysz ceny zakupu i ceny sprzedaży z USD na PLN). Poszukaj "PIT-38" w spisie treści na blogu, jeśli nie wiesz, jak to się liczy.
dokładnie chodzi mi o ten ETF _Alerian MLP ETF który inwestuje w spółki posiadające rurociągi przemysłowe takie jak EPD czy MPLX , kiedyś coś pisałeś że za bideta zmieniło się prawo podatkowe i jest jakiś extra podatek od sprzedaży, ale nigdzie nic nie mogę na ten temat znaleźć ?
@@Inwestomatdokładnie chodzi mi o ten ETF Alerian MLP ETF który to posiada akcje spółek takie jak EPD czy MPLX które zaś są właścicielami rurociągów przesyłowych , a wcześniej kiedyś pisałeś że wchodzi jakiś podatek na te spółki i musiałeś je sprzedać ,nigdzie nie mogę nic znaleźć na ten temat ?
co uważasz o takim podejściu żeby inwestować cały limit ike w jeden z topowych etf-ów globalnych? na zasadzie kup i zapomnij na 40 lat, mam 25 lat obecnie, lub opcja bardziej ryzykowna np 2/3 np msci acwi a 1/3 np sp500
Jedno pytanko: Mam dochód w Euro , chcialbym inwestować w ramach IKE w jakiś Etf globalny. Myślałem o iShares MSCI ACWI, ale jest w MBanku w dolarach.. Mam konto zwykle w Mbanku rozważam Ike emaklera. Jesli dobrze zrozumialem to i tak bedzie przewalutowanie z konta złotówkowego na dolary ? Konto w euro nie bardzo chyba pomoze w tej sytuacji? Jesli np. Założyłbym konto Ike w XTB , tam jest ten ETF w euro to rowniez przewalutowanie bedzie z konta z złotówkach ? Mam troche dylemat gdzie otworzyc Ike w mojej sytuacji. Planuję co rok wpłacać całą kwotę, nie musze wpłacać co miesiac małych kwot, moge co kwartał np. Jest mi obojętne. Staram sie na bieżąco ogladac Twoje materiały ale ciężko mi podjąć decyzje. Czy mógłbyś jakos poradzić ewentualne gdzie założyć Ike? Dziękuję bardzo i pozdrawiam. 😊
Cześć! Pytanie czysto techniczne. Zakładając strategię 80/20, tworząc portfel pezykładowo zaczynając 10 k muszę kupić ETF o wartości ok. 8 k i Obligacje 2 k ? Dalej dokupując muszę trzymać zawsze tego, by dobierać tak kupno aby mi wychodziło 80/20 ? Czy działa to jakoś inaczej ? Dziękuje za odpowiedź i życzę dlaszego rozwoju ! Pozdrawiam Rafał
Hej Rafał, No warto abyś zaczął od 8000/2000, ale schemat zakupów jest dowolny. Musisz sobie ustalić jak i kiedy będziesz dokonywał równoważenia proporcji. Sugeruję ustalić pewną bezwładność (np. +/- 10% ustalonej proporcji) i równoważyć samymi dopłatami (by jak najrzadziej sprzedawać z zyskiem = nie musieć płacić podatków).
@Inwestomat dzięki za odpowiedź, (tak planuję, żeby było jak najmniej zysków generujących "niepotrzebne" podatki)moja Strategia to dokupowanie kwartalnie jednostek ETE-ów, w praktyce wyjdzie czy będzie to możliwe aby utrzymać te proporcje. +/- 10 % w jedną ze stron jest pomocna. Dzięki wielkie! Pozdrawiam
Hej dziękuję za ranking je nie rozumiem ostatniej porady dla tych którzy dopiero zaczynają z małymi kwotami. W filmiku mówisz aby nie rzucać się na tę "młode" ETF tylko dla niskich kosztów, bo nie wiadomo jakie będą wyniki poczym na końcu polecasz je kupić dla początkujących. Nie rozumiem dlaczego tak ?
Poprzez "rzucanie się na te młode" miałem na myśli kogoś, kto ma już powiedzmy 200 tys. złotych w tych większych (starych) i myśli o zmianie. Polecam początkującym je kupować, bo ich jednostka kosztuje 5-10 EUR, a nie np. 100-300 EUR jak tych większych. Dużo łatwiej za 100, 200, 500 zł kupić odliczoną liczbę czegoś kosztującego parę EUR niż 500-1000 zł.
@@Inwestomat Cześć, podpytam o Twoją opinię: Czy jeśli dopiero zaczynałbyś przygodę z inwestowaniem, i nie miał na koncie żadnego ETF, to wybrałbyś te tańsze i młode fundusze, czy raczej te droższe z dłuższą historią notowań? W zależności od możliwości przeznaczenia na ETF miesięcznie: 500 zł; 1000 zł; 1500 zł Pozdrawiam i dziękuję za materiał
a co jak chce zaczac teraz inwestowac w ike na na globalny etf i chce wejsc za 23 000 za jednym kupnem ? wybrac ten nowy najtanszy czy ishares . jak Ty bys zrobil ?
Prawdę mówiąc obojętnie. Każdy "zagra" przy tak dużej kwocie inwestycji, ale jeśli to DM BOŚ to rozpatrz aktywną wymianę waluty (przed transakcją) i kup już za wymienioną walutę (unikniesz kursu blokady = kupisz więcej jednostek).
@@Inwestomat czy jest sens wymiany ręcznej na euro, skoro fudusz amundi i tak wypłaca dywidendę w $? czy wtedy dywidenda jeśli kupie za zł to jest przeliczana z $ na euro a potem jeszcze raz na zł? czy od razu z $ na zł?
Cześć :) mam na XTB zwykłe konto gdzie obecnie kupuje IUSQ. Założyłem właśnie w XTB konto IKE. Co byś polecił do zainwestowania właśnie w koncie IKE? Czy w PLN jakieś Polskie akcje czy może jednak ETFy zagraniczne ( wiem, że koszt przewalutowania do 0,5%). Dodam, że nie nam się na giełdzie, chce poprostu inwestować długoterminowo, a decyzję podejmę osobiście. Dzięki za włożoną pracę. Pozdrawiam!
Decyzję pozostawiam Tobie. Dla mnie 0,5% prowizji to trochę dużo, bo na IKE w mBanku można płacić obecnie 0,39% ;). Jeśli inwestujesz małymi kwotami, to "pal licho" to 0,5% (w 2 strony), bo przynajmniej nie masz 14 zł prowizji minimalnej.
@@Inwestomat Tak, inwestuję małe kwoty. Nie mam wiedzy giełdowej więc skłaniałbym się do bezpieczniejszych ETFów. Uważasz, że V80A będzie dobrym wyborem, w przypadku gdy posiadam na zwykłym koncie IUSQ? Czy może ETFy w PLN :TBSP, NASDAQ-100PLN hedged, S&P500 PLN?
@@si15mon1 Nie mogę za Ciebie decydować, bo nie wiem nic o Tobie, Twoich preferencjach, proporcjach wpłat itp. Odważ się samodzielnie zacząć inwestować, to już nigdy nie będziesz potrzebował "OK" od żadnego "guru" :).
@@Inwestomat Liczyłem na chociaż wskazanie kierunku ale rozumiem. Dzięki za odpowiedź, będę w dalszym ciągu śledził Twoje filmy. Kto wie, może pojawi się film z przykładowym portfelem IKE na XTB. Pozdrawiam :)
@@si15mon1 Nie wskażę Ci kierunku, bo byłoby to nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że moje materiały uczą myślenia i sprawiają, że nie muszę dalej wskazywać kierunku.
Pytanie do osób inwestujących w te global ETF'y. Czy nie uważacie, że marnujecie czas i pieniądze inwestując w takie fundusze? Wad mają mnóstwo: 1. Dość żenujące stopy zwrotu. 2. Przy tym wcale nie małe odchylenie standardowe portfela i obsunięcie kapitału. 3. Króciótka historia (tak, wiem, można zrobić syntetyk i go zrobiłem, ostatnie 25 lat z dwoma wielkimi krachami, jednym black swanem i solidną bessą pokazały, patrz pkt 1. i 2.) Jeśli ktoś ma apetyt na niskie ryzyko, to na prawdę jest mnóstwo funduszy/prostych portfeli do skomponowania z 2-3 składników, które mają wszystkie parametry lepsze.
@@Inwestomat Z tą oceną może być problem, ponieważ Twoje treści są adresowane do raczej początkujących, a pytania, jakie zadaje większość widzów pokazują, że nie mają nawet softu/subskrybcji do robienia symulacji portfeli, pojawiają się pytania a zrób to, zrób tamto, zamiast samemu ruszyć głową i sobie poukładać te klocki we własną układankę zgodnie z oczekiwaniami: ryzyko/zwrot/horyzont inwestycji. Ad meritum. Od 1 stycznia 2000 roku do teraz: 1. Global Asset Allocation - Meb Faber. Ten sam CAGR, obsuniecie 2x mniejsze (w Global 100 byłoby około 55%). 2. Global Market Portfolio, Swinkels. Wyniki podobne jak w 1. 3. Global Permanent Harry Browne - obsunięcie tylko 15%, stopa zwrotu podobna! 4. Golden Butterfly (CAGR 2% wyższy - przepaść!, obsunięcie o niebo niższe). 5. Gone Fshin - Green, CAGR wyższe o 1%, obsunięcie mniejsze. 6. Ideal Index Portfolio - Armstrong, CAGR wyższe, obsunięcie niższe). Te portfele mają więcej składników niż wcześniej pisałem, co mimo wszystko nie powinno być problemem, ale da się je uprościć. Takich portfeli można zrobić dziesiątki/setki jeszcze. I to prostszych 2-4 składnikowych. A czasem nawet jednoskładnikowch. Zwykły NTSX, VOOV, V80A, a nawet V60A będą miały albo dużo lepsze zwroty przy podobnej obsuwie, albo dużo mniejsze obsuwy przy takim samym CAGR jak toto. Toto posiada za dużo emerging markets w sobie, a one bardzo zaciągają ręczny w tym wehikule...
@@avp8152 Czy według Ciebie okres od stycznia 2000 do września 2024 to wystarczająco reprezentatywny okres, by orzec, że dana strategia jest lepsza od indeksu akcji All-World? Serio pytam.
@@Inwestomat Ten okres wg mnie jest dość reprezentatywny. Podczas tych 25 lat były dwa krachy i to konkretne, był dość tłusty łabędź w 2020, były bessy, w tym w 22 roku przy wysokiej inflacji. Ale rozumiem, że 25 lat to za krótko. Czy wobec tego backtest za ostatnie 40 lat jest dla Ciebie bardziej miarodajny? Mogę przygotować. Dlaczego wytykasz rzekomo krótki okres backtestu, przecież ETFy ACWI, które porównujesz mają jeszcze krótszą historię.
@@avp8152 Ale zobacz, od ilu lat nie było wielkiego krachu. Myślę, że 50 lat. Ale ja nie porównuję nigdy ETF-ów ACWI. Ja porównuję (w swoich materiałach analitycznych) indeks MSCI ACWI, którego dane sięgają 1988 roku. Częściej MSCI World (same rozwinięte), którego dane sięgają roku 1970.
Dla mnie rewelacja .
Próbowałem samodzielnie szukać ale sobie nie poradziłem i trochę się zniechęciłem . A tu jak na tacy gotowy krótki ranking dziękuję
Bardzo dziękuję i cieszę się, że ranking się przydał!
Super, że do kawusi z rana wpadł nowy materiał. Pozdrawiam.
Bardzo mi miło. Smacznej kawusi i pozdrawiam!
Cenne. Dziękuję za włożoną pracę.
Bardzo mi miło. Dzięki za komentarz.
Dziękuję bardzo :) Przydatny materiał, fajnie usłyszeć o takich ETF gdzie jednostki są w okolicy 10 EUR, bo to na pewno ułatwi budowę ekspozycji na IKE
Oczywiście. To jeden z powodów, dla których warto się nimi zainteresować.
Dzięki za przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, wszystkie dane i informacje przedstawione w sposób zrozumiały i przejrzysty🙂👍👏💪
Dziękuję, Tomku!
@@Inwestomat Nie ma sprawy🙂
Super materiał, jak zawsze! Do tego syntetyczny i treściwy. Tak trzymaj! 👍💪🔥🧨
Bardzo dziękuję, Kris!
Podobało się 😊 Bardzo dziękuję.
Bardzo mi miło. Dzięki!
Dzieki za pomocny material pozdrawiam
Ja również dziękuję. Pozdrawiam!
Jak zwykle bardzo wartościowy materiał, same konkrety poparte danymi. Dzięki.
Serdecznie dziękuję, Rafał!
Dziękuje i jak zwykle dobra robota. Pozdrawiam
Bardzo mi miło. Serdecznie pozdrawiam!
Dzięki za ciekawy materiał!
Bardzo mi miło. Dziękuję!
Dzieki Mateusz. Swietna robotajak zawsze. Pozdro
Nie ma problemu. Bardzo mi miło!
Jak powiedział...tak zrobił😊..dzieki Mateusz!
Przynajmniej jest konsekwencja :D. Dzięki za miły komentarz!
Dzięki Mateusz. Super robota jak zawsze.
Dziękuję!
Bardzo dobry, potrzebny materiał, dużo przydatnej wiedzy. Dzięki.
Dzięki!
Dzięki za kolejny merytoryczny materiał! Mam szybki pytanie i jestem bardzo ciekawy Twojej opinii.
Mam małe dziecko i wpadłem na pomysł, aby za otrzymywane 800+ co jakiś czas, jak uzbiera się większa suma, kupować jakiś ETF wypłacający dywidendę po to, aby jak już dorośnie, otrzymywało z tych dywidend "kieszonkowe" i miało zgromadzony jakiś kapitał w postaci tych ETFów. Planowałem kupować polecany przez Ciebie wcześniej VHYL. Czy według Ciebie to dobry pomysł? Z góry dzięki wielkie za odpowiedź! :)
Plan by dziecko miało kapitał na start, to bardzo dobry pomysł. Tylko z kieszonkowym pooglądaj sobie kalkulatory procenta składanego (najlepiej takie, że można wprowadzić o ile % rośnie portfolio rocznie i że co jakiś czas się dopłaca określoną kwotę) - i zaś wynik weź pomnóż przez 1,5%-2% by wiedzieć ile wyniesie to "dywidendowe kieszonkowe" rocznie. O ile takie 200-300 tys będzie stanowiło ładny kapitał na start, to same dywidendy nie dadzą jakiś kokosów od takich kwot.
@@ladrok97 co jako lepsza alternatywa w tak długim horyzoncie czasowym (min. 17-18 lat)? Im dłuździe okres, tym lepsze efekty przynosi procent składany
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego".
Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często.
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego".
Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często
@@damym889 Nie o to mi chodziło. Historycznie akcje miały najlepszy zwrot w długim horyzoncie. Jedynie chciałem zaznaczyć, że dywidenda jako kieszonkowe to będzie niskie kieszonkowe mimo wszystko (no chyba, że plus minus uznajecie że jednak będzie ok - dlatego kalkulator, żebyście zobaczyli ile trzeba wpłacać miesięcznie/rocznie i ile to 1,5%-2% wyniesie). Więc po tych 18 latach będziecie mieć decyzję czy zostawić środki by rosły, czy część ETF'a zamienić na inne aktywa, czy część ETF'a sprzedawać regularnie w celu "lepszego kieszonkowego".
Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że te 1,5%-2% rocznie od uzbieranej kwoty nie przełoży się na kokosy i lepiej na spokojnie sobie przeliczyć jak to może wyglądać za te 18 lat zakładając ile będziecie wpłacać i jak często
dobra robota ! dzieki za pomoc !
Spoko, dzięki za miły komentarz!
Dzięki, jak zawsze profeska
Super, bardzo mi miło!
Jedziemy 🎉
Z tematem?
Dzięki, ponownie upewniłem się w dobrej decyzji :)
Pozdrawiam!
Bardzo się cieszę!
Dzięki za kawał świetnej roboty.
Bardzo dziękuję! Miło mi!
Medialny pomysł na następny odcinek: co dzieje się z naszymi akcjami u polskich brokerów w przypadku wojny w Polsce. Możliwości wypłat, operowanie środkami za granicą, przenoszenie papierów do zagranicznych brokerów, gdzie ubiegać się o odszkodowanie w przypadku upadku polskiego brokera itd. jak już było, z góry przepraszam
Medialny tak, ale ciężki merytorycznie (nie ma na to odpowiedzi np. w prawie).
Dzięki za ranking
Nie ma sprawy. Bardzo mi miło.
Ciekawy materiał, fajnie sie słucha . Pozdrawiam
Dzięki!
Krótki film, ale bardzo wartościowy dla pasywnych inwestorów.
Bardzo dziękuję!
dzieki
Dziękuję za komentarz!
Krótko i na temat. 🤑
Bardzo dziękuję! Nie jestem mistrzem krótkiej formy, ale tu się starałem nie przedłużać.
Wszystko co najważniejsze w 1 miejscu. Dziękuję
Nie ma sprawy, pozdrawiam i miło mi, że materiał się przydał!
Dzięki za zestawienie. Prośba o dodawanie tickerow do tabelek w kolejnych rankingach.
Dobry pomysł, ale nie zmieści się to w 1. tabelce (nie wejdzie tam do 5-6 tickerów). Zauważ, że tickery są w 2 tabeli (dostępność), więc masz kompletne dane.
Dodatkowo - na mojej liście ETF możesz poszukać - masz posortowane po kategoriach.
Jak zwykle super robota! :) chociaż stoję prze wyborem pierwszego globalnego ETF to tan najtańszy namieszał w głowie.. ;)
Mateusz czy mógłbyś powiedzieć czy ma sens po np. Kilku latach dokupowania konkretnego ETF np. Vanguard All-World przerzucić się teraz na inny (np. Ten tańszy) i na nim skupić przyszłe regularne wpłaty, a te pierwszy po prostu zostawić na dotychczasowym poziomie? Wydaje mi sie to bardziej optymalne od całkowitej sprzedaży i zamiany na „nowy” ETF. Dzięki
ale to dokladnie o tym mowi w podsumowaniu :)
Jestem w podobnej sytuacji i po prostu zaczne kupowac od tego miesiąca iSharsa. Sprzedaz Vanguarda nie ma dla mnie uzasadnienia. Przyszłe TD moze wyjsc roznie, a sprzedajac masz gwarancje tu i teraz zaplaty podatku od zysku. Nie, dziekuje.
Bardzo dziękuję!
Tak, takie podejście ma też sens podatkowy.
Hej Mateusz, dzieki za nowy material. Za braklo mi informacji o odwozorowaniu. VWCE ma 3,686 spolek, a FWIA jedynie 2646. Dodatkowa kwestia jest spread, na XTB VWCE ma spread 5-10, a FWIA nawet 100
w tej części około @2:30 jest o tym, że one lekko co innego śledzą
Tak, mówiłem o tym na początku. Ale faktycznie nie ma tabeli z odwozorwaniem, więc dzięki za pomysł.
Cześć. A planujesz zrobić może jakiś ranking dla ETF z branży biotechnologicznej? Nie ma w życiu, większej ceny za którą człowiek jest w stanie zapłacić aniżeli zdrowie. Dodatkowo społeczeństwa rozwinięte, zachodnie raczej się starzeją co tylko powinno wpływać pozytywnie na tą branże.
Cześć Dawid,
Szczerze mówiąc, to nie, ale może zmienię zdanie w przyszłości.
Powód: niewiele ETF-ów tego rodzaju.
Cześć. Świetna robota. Dziękuję za film. Czy w Boś można kupować ułamkowo te etfy?
@@cezet2774 w Bossa niestety nie ma takiej możliwości. Dlatego bardO dobrze, ze dodali Amundi Prime.
Bardzo mi miło, dzięki! Nie, DM BOŚ nie oferuje handlu ułamkowego.
Zostawiam to w spokoju. Sprzedawać i kupować inny nie ma sensu, bo to podatek do rozliczenie. Zostawiać i dokupić kolejny, może i lepiej tylko z jaka ilością ETF-ów w portfelu się skończy. Ma być prosto i możliwie bezobsługowo, więc po co komplikować. jak będę chciał bez końca motać to zacznę zabawę z GEM na koncie IKE
No sam to powiedziałem w podsumowaniu.
Miło się przekonać, że dzięki zdobytej wiedzy i analizie przed zakupowej udało mi się wybrać lidera zestawienia. Jeszcze raz wielkie dzięki za podcast.
Dzięki za miłe słowa :) i cieszę się, że sam wybrałeś ten sam fundusz.
Danke 😊
Bitte!
Ostatnio zacząłem się zastanawiać w jakim stopniu rozwiązania typu "Index Found" pompują dany index i czy jest z tym związane jakieś realne ryzyko. W skrócie o ile S&P by spadł jakby nie było na niego rozwiązania typu ETF i inwestowanie pasywne nie było tak łatwe. Są o tym jakieś materiały?
Nie da się zrobić takiej symulacji, ale proporcją spółek w indeksie sterują głównie inwestorzy aktywni (tak na logikę).
Świetna robota! Mam jednak pytanie. Czy jeśli mam już kupione jednostki Vanguarda czy ISAC.L to lepiej przestać je dokupować i zaczac kupowanie Amundi Prime czy też cały czas dokupować dotychczasowy ETF?
.
pytałem o to samo wyżej, też jestem ciekawy jak to jest
Też mam taką sytuację. Ale ja chyba jeszcze będę z rok dokupowal stary ETF. Po roku będzie można coś więcej powiedzieć o odwzorowaniu Amundi, a może i Vanguard coś obniży w tym czasie.
Wedle uznania. W podsumowaniu o tym mówiłem.
Super jak zawsze, dzieki, doradziłbyś który etf bedzie najlepszy na s@p500?
Hej Szymon, mam już taki materiał, a wśród ETF-ów na S&P 500 niewiele się zmieniło od czasu jego publikacji. Zachęcam do oglądania.
@Inwestomat na dzien dzisiejszy wybrałbys Invesco s&P 500 UNITS ETF czy Ishares core s&p 500 units etf? zmienilo sie cos od tego rankingu sprzed 2 lat ?
Dzięki Mateusz za materiał. Jak zawsze świetna robota. Mam pytanie odnośnie etf-ów typu distribiuting. Mianowicie w mojej ocenie w rankingu jakby zabrakło etfu o tikerze HMWO. Bardzo dobry performance, istnieje od 2010r., może trochę mała ilość aktywów, jest w miarę tani i pokaźny fund size o wielkości blisko 7,5mld . Chciałbym poznać Twoje zdanie na temat tego etfu. Z góry dzięki za odpowiedź.
Bardzo mi miło. HMWO nie ma, bo to nie ETF na cały świat. MSCI World to indeks wyłącznie rynków rozwiniętych.
Rzeczywiście, popełniłem gafę 😂. Pozwoliłem sobie poszukać Twojego rankingu dla rynków rozwiniętych i tam faktycznie widnieje HMWO. Zwracam honor i serdecznie pozdrawiam.
@@gregoryrejment8108 Nie ma problemu. Pozdrawiam serdecznie!
Czy na xtb można wyszukać etf po numerze isin ?
Tak. Mogłeś to sprawdzić na koncie demo (otwiera się je parę sekund).
Od samego początku inwestuje w vanguarda vwrl na ike i tworzenie się nowych etf na rynki globalne tylko wyjdzie nam na plus, im większa konkurencja tym większa walka o klientów. Mam nadzieję że ishare i vanguard zaczną też jeszcze obniżać koszty chodź one i tak są niskie. Pozdrawiam dzięki za włożona pracę , która mnie tylko utwierdzila w swoich przekonaniach ;)
Też tak myślę, choć dostawcy dużych funduszy zwykli otwierać nowe, tańsze, nie zmieniając kosztów tych "gigantów" (patrz: trendy wśród funduszy amerykańskich). Choć istnieje możliwość obniżenia kosztów przez wielkich (i ich wielkie fundusze).
kempi, najtańsze etfy to TER na poziomie 0.05% procenta, nawet jak emitent zejdzie w tych global z obecnych 0.3-0.25 do tych 0.1 powiedzmy (nie sądzę), to rocznie zarobisz 0.15-0.2% więcej. Będziesz krezusem ;)
Cześć. Długie pytanie co do zakupu ETF S&P 500. Pewnie inni tez będą wdzięczni :) Czy jest różnica w jakiej walucie kupię ETF S&P 500 - Vanguard VUAA za euro czy iShares CSPX za dolary? Czy kluczowe jest, po jakim kursie dolara zakupię taki ETF. Obecnie kurs jest zawyżony z powodu nadchodzących wyborów, więc znacząca jest różnica między zakupem ETF przy kursie 3.85 PLN, a obecnym kursem 4.02 PLN. Zastanawiam się, czy regularne dokupywanie co miesiąc jest sensowne, czy może lepiej jest kupować przy niższym kursie dolara względem złotówki. Jeszcze jedno: S&P 500 - Vanguard VUAA, EUR / kupowanego w Euro. Według mnie istotne jest po jakim kursie ja tą walutę kupię czy po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN bo to może oznaczać na daną chwilę słabość/wycenę naszego polskiego złotego względem Euro. Dochodzi istotny fakt kursu Dolara do Euro. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
Nie ma różnicy. Mam nawet podcast "waluta notowań funduszu ETF nie ma żadnego znaczenia".
Obejrzyj koniecznie, bo robisz mnóstwo błędów w rozumowaniu.
@@Inwestomat Dzięki obejrzałem, no ale istotne jest po jakim kursie wymienię polskiego złotego na euro po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN (lepiej wymienić po niższym kursie, ale bywa, że nasz złotówka jest słaba do euro reszty walut) kolejno kupując ETF notowany w euro. Pozdrawiam
@@jaros7aw153 Ale to nie jest tak, że masz wybór, po jakim kursie wymieniasz... Wiadomo, że im taniej (wobec pln) kupujesz walutę, tym lepiej dla długoterminowej inwestycji liczonej w PLN, ale przecież inwestując regularnie po prostu kupujesz, nie patrząc na kurs walutowy.
@@Inwestomat To prawda. Dzięki. wszystkiego dobrego.
@@jaros7aw153 Tobie też!
Witam czy inwestować na koncie Ike musze inwestować samodzielnie czy może robić to ktoś za nas ? Głupie pytanie ale nigdzie nie mogę z znaleźć odpowiedzi zrozumiałej dla mnie
Zdefiniuj "ktoś za nas". Wiem, że niektóre firmy (np. DM BOŚ) mają opcję takiego zarządzanego konta, ale na ogół na IKE / IKZE inwestuje się samodzielnie.
Oczywiście możesz robić to prosto, np. kupując ETF na cały świat.
Ja miałem źłe wyobrażenie ike, ponieważ myślałem że mogę sobie na rok przeznaczyć 1200 zł rozłożone po 100 zł na miesiąc. I że ja wpłacam i ktoś za mnie inwestuje w daną pulę etf czy obligacji, ale tak się zastanowiłem to przecież równie dobrze to by się nazywało konto oszczędnościowe.
@@boczek9571 Tak, ale są też takie IKE (np. InPZU), tylko koszty mają wyższe (a i tak alokację Ty ustawiasz).
To na samym końcu "jak dopiero zaczynacie to kupujcie te 2 najnowsze, najmłodsze" to zart? Pytam serio, bo wcześniej mówiłeś ze MSCI ACWI jest sprawdzone, FTSE tak samo. Istnieją wystarczająco długo, a te 2 mają zaledwie rok. Ja jestem takim początkującym i spędziłem juz 2 tygodnie na próbie zaprojektowania porftela z ETFów i dalej nie mam kompletnie pomysłu. Najłatwiej kupić właśnie takie ACWI, i dokupować jak bedzie możliwość. A początkowo planowałem zbudować sensowny portfel, same etf'y (jeden główny np. SP500 + dwie bądź trzy satelity typu np. AI & BigData) Moze coś doradzisz?
Żaden żart. Chodziło mi o to, że jeśli zaczynacie i inwestujecie małymi kwotami (i nie macie konta z handlem ułamkami jak np. XTB lub IBKR), to kupujcie te 2 ostatnie, bo ich jednostki są tanie (łatwiej zainwestować za odliczoną kwotę).
ACWI i FTSE są sprawdzone, ale ten Solactive to też w indeks globalny.
Czemu po 2 tygodniach nie masz pomysłu? Utknąłeś na wyborze ETF? Jeśli tak, to próbujesz optymalizować coś, co jest tak naprawdę...dość mało istotne.
Super, dziękuję 😉 w sumie utwierdziles mnie w przekonaniu, że IUSQ jest odpowiednim etf-em na poczatek. Patrzac przyszlosciowo, jakie etfy pasują do IUSQ? szukalem tak żeby skład się nie dublował. Mysle czy kiedyś nie dołożyć etf na rynek IT i na surowce. Twoje zdanie bylo by tu bezcenne 😉 bylbym wdzieczny za podanie doslownie paru tickerów ktore mogly by mnie nakierowac i mógłbym sie zapoznać z ich dokumentem kid. Pozdrawiam serdecznie !
Przecież największe pozycję w IUSQ to właśnie spółki z IT.
Do iusq, żeby się skład nie dublował, to jakieś obligacje 😜
@@rafaelo1 no w sumie ...zapomniałem 😅 a w sumie też je odrzuciłem jak kiedyś o tym myślałem. Trudno coś dobrać. Widziałem przykładowe portfele ludzi ale dobierają do etf na rynek światowy s&p500 lub nasdaq100 co trochę mi nie pasuje 😅
@@beny9997 no i chyba taki prosty portfel mi zostanie ...ale jednak z ciekawości bym chciał poznać zdanie innych, jak kombinują. Może znajdzie się jakiś fajny skład
@@misiekPBG ten ETF pokrywa wszystkie spółki ze wszystkich sektorów i krajów, więc ja nie widzę potrzeby, aby inwestować jeszcze w inny. Właśnie po to go wybrałem, aby jednym ETFem "załatwić temat"
Myslisz ze takie etf na poczatek sa spoko? Chciałbym je rozdzielic na:
50% bezpiecznie (myślę ja ishares acwi)
20% xtrackers s&p 500
10% wig40
10% nw chinskie spolki albo emergeting market albo jakieś półprzewodniki??
Co uważasz? 😀
Przede wszystkim dlaczego uważasz MSCI ACWI za bezpieczne? To indeks akcji, więc z niskim ryzykiem ma niewiele wspólnego (pomimo dużej dywersyfikacji).
Dla mnie to portfel przekombinowany i uznaniowy. Nie rozumiem, czemu akurat takie proporcje, a nie inne. A to S&P 500 dublujesz, bo w ACWI i tak jest jego ponad 60%.
@@Inwestomat czyli za dużo USA? Co jest bezpieczniejsze niż msci acwi, etf śledzące obligacje czy jakie?
Widzę że za dużo zdecydowanie stanow Zjednoczonych, może FTSE?
@@Inwestomat fajny post z 2022 roku o portfelach inwestycyjnych ale duzo rzeczy nie jest update mam wrażenie fajnie jakbyś pomyslal nad filmikiem co jak bezpiecznie inwestować w 2025,
@@biedron7275 Nikt nie wie, który indeks będzie "bezpieczniejszy", ale MSCI ACWI przez lepszą dywersyfikację na ogół był trochę mniej zmienny od S&P 500 (dla przykładu).
Jaki FTSE?
@@biedron7275 O którym poście z 2022 piszesz?
Mam taki dylemat od pół roku inwestuje w etf vanguard ftse World ale w związku z tym że cena tego etfu to już około 128 euro rozważam przerzucenie na ishares, jest tańszy i łatwiej go w związku z tym kupić robiąc sobie dca co kwartał. Czy taka zmiana ma w ogóle sens ?
I jeszcze jedno , robisz świetną robotę. Pozdrawiam
Możesz tak zmienić, jeśli ten drugi ETF będzie CI łatwiej kupić za odliczoną/określoną kwotę. Tylko nie zmieniaj tych już kupionych, bo po co realizować zysk?
I dzięki za miłe słowa o tym, co robię! Doceniam!
@ Jasne, kupione czekają na ike :)
cz ,ETF AMLP u zachodniego brokera , czy jako obywatel UE po sprzedaży tego etf-a zapłacę dodatkowy podatek tak jak np. po sprzedaży MPLX czy EPD i mógłbyś podpowiedzieć czemu akurat tu jest podatek pls? pzdr m
ETF AMLP to ETF amerykański.
Nie zapłacisz żadnego "dodatkowego podatku". Jeśli rezydujesz podatkowo w Polsce, to zapłacisz 19% od zysku (ale najpierw odpowiednio przeliczysz ceny zakupu i ceny sprzedaży z USD na PLN). Poszukaj "PIT-38" w spisie treści na blogu, jeśli nie wiesz, jak to się liczy.
dokładnie chodzi mi o ten ETF _Alerian MLP ETF który inwestuje w spółki posiadające rurociągi przemysłowe takie jak EPD czy MPLX , kiedyś coś pisałeś że za bideta zmieniło się prawo podatkowe i jest jakiś extra podatek od sprzedaży, ale nigdzie nic nie mogę na ten temat znaleźć ?
@@Inwestomatdokładnie chodzi mi o ten ETF Alerian MLP ETF który to posiada akcje spółek takie jak EPD czy MPLX które zaś są właścicielami rurociągów przesyłowych , a wcześniej kiedyś pisałeś że wchodzi jakiś podatek na te spółki i musiałeś je sprzedać ,nigdzie nie mogę nic znaleźć na ten temat ?
@@mementomori5899 Nie ma takiego podatku i na pewno o nim nie pisałem. Musiałeś coś pomylić.
@@Inwestomat ruclips.net/video/h4BRPj5YHTU/видео.html
co uważasz o takim podejściu żeby inwestować cały limit ike w jeden z topowych etf-ów globalnych? na zasadzie kup i zapomnij na 40 lat, mam 25 lat obecnie, lub opcja bardziej ryzykowna np 2/3 np msci acwi a 1/3 np sp500
Sądzę, że to dobre podejście. Jeśli zwiększać ryzyko, to może NASDAQ 100 a nie S&P 500?
Jedno pytanko:
Mam dochód w Euro , chcialbym inwestować w ramach IKE w jakiś Etf globalny.
Myślałem o iShares MSCI ACWI, ale jest w MBanku w dolarach.. Mam konto zwykle w Mbanku rozważam Ike emaklera.
Jesli dobrze zrozumialem to i tak bedzie przewalutowanie z konta złotówkowego na dolary ?
Konto w euro nie bardzo chyba pomoze w tej sytuacji?
Jesli np. Założyłbym konto Ike w XTB , tam jest ten ETF w euro to rowniez przewalutowanie bedzie z konta z złotówkach ?
Mam troche dylemat gdzie otworzyc Ike w mojej sytuacji.
Planuję co rok wpłacać całą kwotę, nie musze wpłacać co miesiac małych kwot, moge co kwartał np. Jest mi obojętne.
Staram sie na bieżąco ogladac Twoje materiały ale ciężko mi podjąć decyzje.
Czy mógłbyś jakos poradzić ewentualne gdzie założyć Ike?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam. 😊
Tu nie ma wyjścia, bo nikt nie umożliwia wpłat na IKE w EUR. I tak poniesiesz koszt przewalutowania PLN -> EUR.
Cześć! Pytanie czysto techniczne. Zakładając strategię 80/20, tworząc portfel pezykładowo zaczynając 10 k muszę kupić ETF o wartości ok. 8 k i Obligacje 2 k ? Dalej dokupując muszę trzymać zawsze tego, by dobierać tak kupno aby mi wychodziło 80/20 ? Czy działa to jakoś inaczej ? Dziękuje za odpowiedź i życzę dlaszego rozwoju ! Pozdrawiam Rafał
Hej Rafał,
No warto abyś zaczął od 8000/2000, ale schemat zakupów jest dowolny. Musisz sobie ustalić jak i kiedy będziesz dokonywał równoważenia proporcji. Sugeruję ustalić pewną bezwładność (np. +/- 10% ustalonej proporcji) i równoważyć samymi dopłatami (by jak najrzadziej sprzedawać z zyskiem = nie musieć płacić podatków).
@Inwestomat dzięki za odpowiedź, (tak planuję, żeby było jak najmniej zysków generujących "niepotrzebne" podatki)moja Strategia to dokupowanie kwartalnie jednostek ETE-ów, w praktyce wyjdzie czy będzie to możliwe aby utrzymać te proporcje. +/- 10 % w jedną ze stron jest pomocna. Dzięki wielkie! Pozdrawiam
@@rafalrafal5125 Pozdrawiam serdecznie!
Na XTB jest dostepny SPDR MSCI ACWI IMI akumulujący w euro
.
Tak, dziękuję! We wpisie zrobiłem aktualizację.
Dzięki za materiał pozdrawiam 😊
Dzięki, Daniel! Również pozdrawiam :)
Hej dziękuję za ranking je nie rozumiem ostatniej porady dla tych którzy dopiero zaczynają z małymi kwotami. W filmiku mówisz aby nie rzucać się na tę "młode" ETF tylko dla niskich kosztów, bo nie wiadomo jakie będą wyniki poczym na końcu polecasz je kupić dla początkujących. Nie rozumiem dlaczego tak ?
Poprzez "rzucanie się na te młode" miałem na myśli kogoś, kto ma już powiedzmy 200 tys. złotych w tych większych (starych) i myśli o zmianie.
Polecam początkującym je kupować, bo ich jednostka kosztuje 5-10 EUR, a nie np. 100-300 EUR jak tych większych. Dużo łatwiej za 100, 200, 500 zł kupić odliczoną liczbę czegoś kosztującego parę EUR niż 500-1000 zł.
@@Inwestomat Cześć, podpytam o Twoją opinię:
Czy jeśli dopiero zaczynałbyś przygodę z inwestowaniem, i nie miał na koncie żadnego ETF, to wybrałbyś te tańsze i młode fundusze, czy raczej te droższe z dłuższą historią notowań?
W zależności od możliwości przeznaczenia na ETF miesięcznie: 500 zł; 1000 zł; 1500 zł
Pozdrawiam i dziękuję za materiał
@@krzysztofjaskua580 Wybrałbym te tańsze, bo łatwiej je kupić za małe kwoty. Chyba że miałbym możliwość zakupu ułamków.
@@Inwestomat Okay, dzięki za odpowiedź 👍
Część, tak informacyjnie, w XTB jest dostępny spdr acwi imi. Pozdrawiam
Dzięki za informację.
Mateuszu, masz w planach zrobić podobny ranking dla ETF-ów globalnych bez USA?
Byłoby w nim 0 europejskich ETF-ów (bo nie mamy żadnego). Mamy 1 na MSCI World - USA (rynki rozwinięte - USA).
a co jak chce zaczac teraz inwestowac w ike na na globalny etf i chce wejsc za 23 000 za jednym kupnem ? wybrac ten nowy najtanszy czy ishares . jak Ty bys zrobil ?
Prawdę mówiąc obojętnie. Każdy "zagra" przy tak dużej kwocie inwestycji, ale jeśli to DM BOŚ to rozpatrz aktywną wymianę waluty (przed transakcją) i kup już za wymienioną walutę (unikniesz kursu blokady = kupisz więcej jednostek).
@@Inwestomat czy jest sens wymiany ręcznej na euro, skoro fudusz amundi i tak wypłaca dywidendę w $? czy wtedy dywidenda jeśli kupie za zł to jest przeliczana z $ na euro a potem jeszcze raz na zł? czy od razu z $ na zł?
@@iwanq Jeśli kupisz za zł to z USD na PLN.
Jeśli kupisz za EUR to z USD na EUR. Na jedno wychodzi.
@@Inwestomat dzięki za szybką odpowiedź.
@@iwanq Nie ma sprawy, pozdrawiam!
Co to jest te IUSQ, ISAC, VWRA pod danymi funduszami ?
Ich tickery (symbole giełdowe).
SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF jak najbardziej jest dostępny na XTB
Tak, zrobiłem aktualizację we wpisie. Ten brak to efekt mojej "starej" listy ETF-ów (bez aktualizacji pół roku).
dzięki. To poproszę o aktualizację ETF DM :)
przyłączam się do prośby
Ok, zapisuję do zeszytu pomysłów na kolejne wpisy!
Propsuję, ja też jestem DM-iarzem ;)
Cześć :) mam na XTB zwykłe konto gdzie obecnie kupuje IUSQ. Założyłem właśnie w XTB konto IKE. Co byś polecił do zainwestowania właśnie w koncie IKE? Czy w PLN jakieś Polskie akcje czy może jednak ETFy zagraniczne ( wiem, że koszt przewalutowania do 0,5%). Dodam, że nie nam się na giełdzie, chce poprostu inwestować długoterminowo, a decyzję podejmę osobiście. Dzięki za włożoną pracę. Pozdrawiam!
Decyzję pozostawiam Tobie. Dla mnie 0,5% prowizji to trochę dużo, bo na IKE w mBanku można płacić obecnie 0,39% ;).
Jeśli inwestujesz małymi kwotami, to "pal licho" to 0,5% (w 2 strony), bo przynajmniej nie masz 14 zł prowizji minimalnej.
@@Inwestomat Tak, inwestuję małe kwoty. Nie mam wiedzy giełdowej więc skłaniałbym się do bezpieczniejszych ETFów. Uważasz, że V80A będzie dobrym wyborem, w przypadku gdy posiadam na zwykłym koncie IUSQ? Czy może ETFy w PLN :TBSP, NASDAQ-100PLN hedged, S&P500 PLN?
@@si15mon1 Nie mogę za Ciebie decydować, bo nie wiem nic o Tobie, Twoich preferencjach, proporcjach wpłat itp.
Odważ się samodzielnie zacząć inwestować, to już nigdy nie będziesz potrzebował "OK" od żadnego "guru" :).
@@Inwestomat Liczyłem na chociaż wskazanie kierunku ale rozumiem. Dzięki za odpowiedź, będę w dalszym ciągu śledził Twoje filmy. Kto wie, może pojawi się film z przykładowym portfelem IKE na XTB. Pozdrawiam :)
@@si15mon1 Nie wskażę Ci kierunku, bo byłoby to nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że moje materiały uczą myślenia i sprawiają, że nie muszę dalej wskazywać kierunku.
Pytanie do osób inwestujących w te global ETF'y. Czy nie uważacie, że marnujecie czas i pieniądze inwestując w takie fundusze? Wad mają mnóstwo:
1. Dość żenujące stopy zwrotu.
2. Przy tym wcale nie małe odchylenie standardowe portfela i obsunięcie kapitału.
3. Króciótka historia (tak, wiem, można zrobić syntetyk i go zrobiłem, ostatnie 25 lat z dwoma wielkimi krachami, jednym black swanem i solidną bessą pokazały, patrz pkt 1. i 2.)
Jeśli ktoś ma apetyt na niskie ryzyko, to na prawdę jest mnóstwo funduszy/prostych portfeli do skomponowania z 2-3 składników, które mają wszystkie parametry lepsze.
Skoro już napisałeś o "mnóstwie prostych portfeli", to może zaproponuj z 5-6, by każdy mógł ocenić Twoje pomysły i ich "wszystkie parametry lepsze".
@@Inwestomat Z tą oceną może być problem, ponieważ Twoje treści są adresowane do raczej początkujących, a pytania, jakie zadaje większość widzów pokazują, że nie mają nawet softu/subskrybcji do robienia symulacji portfeli, pojawiają się pytania a zrób to, zrób tamto, zamiast samemu ruszyć głową i sobie poukładać te klocki we własną układankę zgodnie z oczekiwaniami: ryzyko/zwrot/horyzont inwestycji. Ad meritum. Od 1 stycznia 2000 roku do teraz: 1. Global Asset Allocation - Meb Faber. Ten sam CAGR, obsuniecie 2x mniejsze (w Global 100 byłoby około 55%). 2. Global Market Portfolio, Swinkels. Wyniki podobne jak w 1. 3. Global Permanent Harry Browne - obsunięcie tylko 15%, stopa zwrotu podobna! 4. Golden Butterfly (CAGR 2% wyższy - przepaść!, obsunięcie o niebo niższe). 5. Gone Fshin - Green, CAGR wyższe o 1%, obsunięcie mniejsze. 6. Ideal Index Portfolio - Armstrong, CAGR wyższe, obsunięcie niższe). Te portfele mają więcej składników niż wcześniej pisałem, co mimo wszystko nie powinno być problemem, ale da się je uprościć.
Takich portfeli można zrobić dziesiątki/setki jeszcze. I to prostszych 2-4 składnikowych. A czasem nawet jednoskładnikowch. Zwykły NTSX, VOOV, V80A, a nawet V60A będą miały albo dużo lepsze zwroty przy podobnej obsuwie, albo dużo mniejsze obsuwy przy takim samym CAGR jak toto. Toto posiada za dużo emerging markets w sobie, a one bardzo zaciągają ręczny w tym wehikule...
@@avp8152 Czy według Ciebie okres od stycznia 2000 do września 2024 to wystarczająco reprezentatywny okres, by orzec, że dana strategia jest lepsza od indeksu akcji All-World? Serio pytam.
@@Inwestomat Ten okres wg mnie jest dość reprezentatywny. Podczas tych 25 lat były dwa krachy i to konkretne, był dość tłusty łabędź w 2020, były bessy, w tym w 22 roku przy wysokiej inflacji. Ale rozumiem, że 25 lat to za krótko. Czy wobec tego backtest za ostatnie 40 lat jest dla Ciebie bardziej miarodajny? Mogę przygotować. Dlaczego wytykasz rzekomo krótki okres backtestu, przecież ETFy ACWI, które porównujesz mają jeszcze krótszą historię.
@@avp8152 Ale zobacz, od ilu lat nie było wielkiego krachu.
Myślę, że 50 lat.
Ale ja nie porównuję nigdy ETF-ów ACWI. Ja porównuję (w swoich materiałach analitycznych) indeks MSCI ACWI, którego dane sięgają 1988 roku. Częściej MSCI World (same rozwinięte), którego dane sięgają roku 1970.
Wielkość aktywów nie jest aktualna.
Była jakieś 8 dni temu. Wiadomo, że nie przygotowuję tego na bieżąco, ale nie robiłem tego tak dawno temu.