Fajna zabawa - no ale do gravela kupiłem koła karbonowe , jeszcze oponki szosowe (ale takie nieco grubsze aby jednak dało się pojechac na skróty przez las) i go przyspieszeęnieco. Nie chodzi o te 5 minut róznicy - więcej czasu stracę na sikanie. Chodzi o redukcję stopnia zmęczenia - jeżeli przez 4 godziny jazdy trzeba generować więcej Watów to łatwiej się wykończyć. Na użytek rekreacyjny to moim zdaniem lepsze rozwiazanie niż 2 rowery do tego tak podobne. owszem mam drugi ale to solidna bestia 25 kg wagi (zelektryfikowany) z oponami 2,6" full zawieszeniem przystosowana do jazdy enduro po karkołomnych trasach górskich, na których gravel by się połamał. Lekki gravelek jest idealny do zabrania na wakacje zwłaszcza nad morze gdzie górki są w rozmiarze A.
Myślę że warto porównać szosę z kołami na podobnie aerodynamicznych kołach i wąskich oponach. Pamiętajmy że gravel na takie rzeczy zwykle pozwala. Na odwrót jest już ciężej. Wtedy prawdopodobnie różnica zmniejszyłaby się jeszcze bardziej. Sam zasuwam na gładkich oponach 28mm latem i terenowych 42mm zimą. Mam tym sposobem dwa rowery w cenie jednego z dodatkowym zestawem opon.
Myślę że przy coraz większej mocy różnica powiększałaby się, no i przy jeździe np pod górę. Nie mam gravela ale przy samej szosie mi łatwiej na wysokim stożku utrzymać dłużej wysoką prędkość.
"mierzą siłę nacisku wyrażoną w watach" - Izaak Newton się w grobie przewraca ;) Bardzo dobre porównanie, podejrzewam, że przy mniejszej mocy różnica jest jeszcze mniejsza.
@@pate10solowco W matematyce i fizyce nie ma czegoś takiego jak literacka przenośnia. Siła [N] , zaś moc [W]. Brak precyzji może prowadzić do błędnych wniosków.
W zeszłym tygodniu pojechałem moim budżetowym gravelem z Warszawy przez Kampinoski Park Narodowy do Wyszogrodu , wracałem przez Nowy Dwór i Jabłonnę. 132km. Przyznam szczerze ,że do 76km czułem ,że wyraźnie jest to wolniejszy rower, później odczucia jak i prędkości się wyrównały a trasę zakończyłem z takim poczuciem ,że jestem mniej zmęczony, mniej obolały i mógłbym kręcić dalej. Tu jest chyba odpowiedz na fenomen graveli. Przy dłuższych dystansach dzięki większemu komfortowi możliwości tych rowerów się wyrównują. Wiadomo gdyby nie jednostka ludzka to szosa była by znacznie szybsza na całym dystansie. Gravel jest też bezpieczniejszym rowerem w sytuacjach niebezpiecznych. 😀
mam rower fitness i szosę ,wagowo może 2kg lżejsza szosa. ogromną różnicę robi sama pozycja,opory wiatru plus waga kół i szerokość opon oraz bieżnik, Przetestowane na normalnej jeżdżie w tlenie ,na odcinku 30km różnica 2,km/h w średniej prędkości, przy szybszej jedżie pewnie wiecej by wyszło Nie mam pomiaru mocy ale prosto zmierzyć ile mocy trzeba włożyć więcej żeby osiągnąc podobną prędkość
@@krystiankiermasz No to rozumie się samo przez się. Cieszę się z możliwości jazdy wymarzonym rowerem. Tym samym z posiadania go. Jedno wynika z drugiego. Nie komplikuj rzeczy prostej. BTW, podpieranie swojego zdania stwierdzeniem " są badania" jest słabe i merytorycznie bez znaczenia.
To się żeśmy zgrali czasowo :) Ja też zrobiłem podobne porównanie (wideo już niedługo), a na razie opublikowałem je na blogu w dwóch wersjach - szosowe opony vs gravelowe oraz szosa vs gravel na szosowych oponach. No i tego jestem ciekawy, jak by to u Was wyszło, jakby Karol założył szosowe opony, najlepiej takie same jak Twoje. Bo mi różnica przy 180 watach (i ciut dłuższej trasie z małymi zmarszczkami) wyszła żadna :) A jak porównałem szosowe opony z gravelowymi (na tym samym rowerze), to wyszła mi różnica 2 km/h czyli tak jak u Was. Ja zostaję przy gravelu, tylko muszę dokupić drugie koła, żeby nie żonglować oponami :)
A ja pozostaje przy 2 rowerach szosa + gravel do wszystkiego innego, gdzie szosa się nie da. Trzeci rower - składak to tylko po bułeczki i do paczkomatu.
@@majasso9695 Dostępne przełożenia raczej nie miały tutaj większego wpływu. Karol nawet na 38-11 bez problemu wyciągnąłby swoją średnią 36 km/h (a gdyby była większa moc to i więcej). A że to mocny chłopak, to podejrzewam, że ma w gravelu dostępne twardsze przełożenie niż 38-11.
Właśnie, też mi się wydaje że te opony robią różnice największą, ciekawy by był test oba rowery na oponach szosowych, dla potwierdzenia czy rzeczywiście
jak ja lubie takie filmiki. Ciesze sie ze jakas tam roznica jest bo tez mam i szose i gravela. Natomiast do treningu na gravelu 300w i na szosie 300w to tak samo ;)
Też chętnie bym zobaczył taki test z zamiana kół. Widać by było czy większą różnica wynika z innych opon, oporów toczenia czy przeniesienia napędu, inny blat z przodu.
Co to za gravel był? Jakie opony były? Zrobicie test gravel, szosa, mtb xc? Tylko zróbcie teraz na samym podjeździe będzie bardziej miarodajne. Bo ktoś mógł cisnąć 330w na zjeździe a 280w pod górkę w waszym teście a drugi zawodnik na odwrót przez co mogło być zakłamany wynik.
To może teraz zrobiłbyś porównanie roweru górskiego/MTB do roweru szosowego jeśli chodzi o prędkość Bo rozważam zakup szosówki, ale nie wiem czy ma to sens
dajcie znać jaka była różnica w całkowitej wadze rowerów i jakiej szerokości była opona w gravelu - na moje oko 35c tam było a nie 40+ jak w większości się jeździ ;)
Leszku, mam pytanie dla Was. Waszym zdaniem, gdyby zamontować koła z oponami typowo szosowymi, różnica byłaby mniejsza? Pytam, gdyż mam gravela z dwoma kompletami kół i nie wiem czy np na wyścigi musiałbym kupić typowo rower wyścigowy, czy mój gravel z dwoma kompletami kół mógłby wystarczyć ;)
z tego co się orientowałem są gravelowe opony dedykowane na szose i maja na środku jakby stożek. przy dużym ciśnieniu zachowują sie jak szosówki, a po obniżeniu cisnienia wygodniej sie jedzie na szutrach ;p Co ciekawe Ja na rowerze krossowym za 1200zł totalny amator jadący 3 raz rowerem na czas, na podobnym odcinku zrobiłem średnią prędkość 29,5 km/h pomiar z endomondo. podejrzewam że gravelem bym spokojnie przekroczył te 30kmh i moim zdaniem, jesli nie pchasz sie na zawody, albo chociaż nie chcesz ich wygrywac to rower nie ma znaczenia :) Osobiście jestem za gravelem na taką rekreacyjną jazdę na szosie i ubitych drogach
@@mbstudio5797 dzięki za spostrzeżenia!! Też jestem zdania że to noga jest najważniejsza. Ja pytałem dlatego, że jadąc na komplecie terenowym jadę wolniej, ale zdecydowanie wygodniej i też do miejsc niedostępnych dla szopy (opony Schwelbe G-one). Natomiast na komplecie kół z oponami typowymi na szosę, nie czuję zbytnio różnicy miedzi moim starym rowerem wyścigowym, a tym gravelem którego teraz mam. ;)
@Adam Dodajmy - sportowa szosa. Bo w porównaniu z szosą endurance różnica może okazać się żadna. Robiłem na swoim blogu takie porównania i szosówka endurance wypadła identycznie jak mój gravel - oba rowery na zbliżonych kołach i oponach. Prędkości były mało wyścigowe, ale jak widać na przykładzie Leszka i Karola, nawet przy większych prędkościach nie są one tak duże (gdyby Karol założył szosowe opony różnica by się sporo zmniejszyła).
To opłaca się kupić gravel czy jednak szose? Mam rower DH aczkolwiek lubie wycieczki i 50km na rowerze ważącym 18kg to trochę ciężki wyczyn, oczywiście się da
No to krótka piłka: czy gravel będzie dobrym wyborem do robienia długich tras- w większości po szosie, z wjezdzaniem czasami w lekki teren jak np. polna droga, leśna droga itp? Pytam bo przymierzam się właśnie do takiego roweru i zastanawiam się czy Gravel się sprawdzi. Pozdro!
@@pszemkeKmoim zdaniem powinien się sprawdzić. Powiedział bym że wybór roweru sprowadza się do odpowiedzi na kilka pytań 1 czy chcę jeździć na wyczyn? 2 po jakich nawierzchniach chcę jeździć? 3 jaka pozycja na rowerze najbardziej mi odpowiada? I pytanie dodatkowe czy zabieram jakiś bagaż?
Wzięliście jedną z lepszych szosowych wyścigówek kontra jeden z wolniejszych i słabszych graveli Myślę że gdyby w tym odcinku był lepszej jakości gravel to różnica byłaby jeszcze mniejsza
Mam MTB i szosę i po jeździe 2 miesiące MTB wsiadłem na szosę i była wielka różnica. Aż chciało się zapodac więcej mocy. Natomiast w urlopie miałem szosę i musiałem na gps zaznaczyć trasę jako auto by prowadziło mnie po szosie bo ciągle kierowało mnie na polne 😓 także 2 rowery co najmniej
Mam stożki 50 w gravelu i opony 40mm i okolo 2 bary.Na szosie zgarbiony na odcinku 3km mam średnia 36.8, ale depnąć muszę mocno bo to jazda siłowa. Na szosowym pewnie byłoby to samo... niska pozycja aero i można się ścigać na tym i na tym
Świetny odcinek 👍 mam tylko pytanie, jakie opony miał gravel? Są gravele z oponami 35 i nawet 42 a to już duża różnica w oporach. Szosa to zazwyczaj 25, 28. Pozdrawiam 😊
Pewnie mnie tu wszyscy zaraz zjedzą ale muszę to powiedzieć, dla mnie rower typu gravel wolałbym zbudować na bazie rowera MTB, po prostu wsadzamy cienki profil albo nawet sliki opony, mamy przednią amortyzację w razie czego, pomijam kwestie wielkości blatów czy geometrii, ale można by kiedyś zrobić test takiego MTB na slikach vs prawdziwy gravel 👍🙂
Są rowery typu cross mają koła 28 cali opony da się włożyć nawet 2 calowe, ale zazwyczaj są od 35 do 45 mm . jest przedni amortyzator i dasz radę i po trawie ,po żwirze , po korzeniach ,po kostce brukowej a i asfalt też da radę. Ciekawi mnie jakby kto zrobił test crossa z gravelem... Co lepsze by było ?
@@m.a.a.120 Pewnie gravel szybszy bo dużo lżejszy, ale cross jednak nie wali po nadgarstkach jak najedziesz na kamień czy korzeń. Do tego geometria w gravelu jest bardziej leżąca, niby w crossie też zrobisz wrzucając długi mostek z negatywem ale to jednak nie w standardzie.
@@jarzyn100 Jak masz dobrą ramę to możesz rower dowolnie modyfikować pod swoje potrzeby więc i z crossa da się od biedy zrobić rower prawie wyścigowy .Na pewno cross jest wygodny. i zawsze będzie wygodniejszy niż typowa "kolarka" czy gravel ,co nie znaczy że będzie od nich szybszy, no ale jak wsiadamy na rower nie zawsze chcemy się ścigać a jak chcemy to bierzmy wtedy "kolarkę'.
Test byłby trochę bardziej miarodajny, jeśli zrobilibyście drugi raz to samo, ale po zamianie rowerów. A najlepiej kilka przejazdów na każdym rowerze i wyliczyć średnią. A potem do tunelu i.... 😀
Miałem w gravelu g-one allround i wg mnie były strasznie mułowate, szczególnie powyżej 30km/h. Przesiadłem się na gravelking ss i nie straciłem nic z przyczepności w terenie (bo g-one allround nie są w tym zakresie jakieś cudowne) ale za to na asfalcie jest zauważalnie lżej.
Super odcinek. Brakowi takiego porównania. Myślę Leszek, że wlozyles mniej wysiłku, niż silny Karol. Są wady i zalety szosy i gravela. Najlepiej mieć dwa w zapasie 😁👍
Mniej wysiłku? Tętna mieli 160 vs 140. I to Leszek miał wyższe. To, że jechali z tą samą mocą to jedno, ale Karolowi utrzymywanie tej mocy sprawiało mniej wysiłku. Leszek musiał zmusić swój organizm do większego wysiłku - serducho biło 160x na minutę.
@@robertsienkiewicz5301 Po części miałeś rację. W tym sensie, że Leszkowi na szosie sprawiło mniej wysiłku to, co Leszek musiał by włożyć na grawelu 😁 i chyba bardziej to miałeś na myśli. Podejrzewam też, że z tego właśnie powodu nie zrobili zmiany. Nie wiem jakie Leszek musiałby mieć tętno, żeby te 300W utrzymać na tym grawelu? 🤔 A eksperyment zrobili świetny. Obaj utrzymywali tę samą moc, co dało różnicę pomiędzy dwoma rowerami. Utrzymywanie tej samej mocy wymagało od Karola mniej wysiłku. Pozdrawiam 👍
Bardzo czuć podmuchy na takim stożku? Też jestem z Warszawy i mam dylemat czy zakładać 38 czy 50. Wolę większy bo rower fajniej się prezentuje ale właśnie trochę boję się wietrznych dni
Bez sensu, trzeba bylo sie zamienic rowerami i zrobic to samo i porownac roznoce na koncu, jak taka sama to faktycznie hipoteza o przewadze szosy w zmierzonej odleglosci/czasie staje sie silniejsza
ja jestem w szoku jak rasa ludzka potrafi sobie skomplikować życie .Przecież ten nowy trend nazywany gravel to zwykła szosa na grubszych oponach i może z lżejszym napędem . Ludzkość nadal mnie zadziwia .
W podstawowych modelach nawet napędy są takiem same, posiadam krossa vento 2.0, a brat rometa aspre 1.0 i oba latają na shimano claris. Mam nawet wrażenie, że na tym samym odcinku wykręcałem lepszą średnią gravelem brata, ponieważ nie musiałem się martwić nierównościami asfaltu czy krawężnikami na tzw. drogach dla rowerów, a tym samym nie wytracałem prędkości na hamowaniu.
to by było ciekawe jak by w obu rowerach były takie same wąskie opony. Domyślam się że różnicy by już było tyle co kot napłakał czyli dla zwykłego człowieka tyle co nic ale dla zawodowca pewnie jakaś bardzo cenna sekunda lub kilka
Daj Karolowi taki komunijny MTB na 26 calach i zdejmij simlocka z watów i scignijcie się ciekawy jestem wyników i tej właśnie trzy że rower jedzie tak szybko jak kolarz da radę
Ja dopóki nie miałem szosy to do mojego gravela wrzuciłem szosowe 28c. Różnicę oceniam na jakieś 6 sekund na korzyść szosy. Szosa szybciej się rozpędza i mniej wysiłku trzeba, by się wkręcić do zadanej prędkości i ją utrzymać. Jednak różnica nie jest duża.
Ja tak jeżdżę od dobrych kilku lat, z tym że mam dwa komplety opon (przymierzam się do zakupu drugich kół). Tak się złożyło, że u siebie na blogu wrzuciłem właśnie porównanie jazdy na oponach szosowych 28 mm do gravelowych 40 mm. Różnica wyszła mi taka sama jak u chłopaków - 2 km/h. A jechałem na dużo niższej mocy.
A jakie względnie budżetowe opony byście polecili na szosę do gravela? To będzie mój pierwszy rower, wiec nie szukam sprzętu dla zawodowca za grube pieniądze
Ja wrzucilem do mojego gravela 28C i lemondke - co prawda nie robilem bezposredniego porownania z szosa ale na plaskich odcinkach mysle ze bedzie to samo. Pod gore pewnie dopiero szosa wykaze wyzszosc ze wzgledu na roznice wagi.
Kolegi teoria o tym ze powinienes sie zajezdzac zeby zrobic forme to taka lekko z dupy😊90% jezdzcow na ustawkach to robi i poza cierpieniem efektow brak..
Chcesz mnie wesprzeć? 🛍 Kup sobie coś na Prawie.PRO: Prawie.PRO
📸 Mój Instagram: instagram.com/prawie_pro/
Fajna zabawa - no ale do gravela kupiłem koła karbonowe , jeszcze oponki szosowe (ale takie nieco grubsze aby jednak dało się pojechac na skróty przez las) i go przyspieszeęnieco. Nie chodzi o te 5 minut róznicy - więcej czasu stracę na sikanie. Chodzi o redukcję stopnia zmęczenia - jeżeli przez 4 godziny jazdy trzeba generować więcej Watów to łatwiej się wykończyć.
Na użytek rekreacyjny to moim zdaniem lepsze rozwiazanie niż 2 rowery do tego tak podobne. owszem mam drugi ale to solidna bestia 25 kg wagi (zelektryfikowany) z oponami 2,6" full zawieszeniem przystosowana do jazdy enduro po karkołomnych trasach górskich, na których gravel by się połamał.
Lekki gravelek jest idealny do zabrania na wakacje zwłaszcza nad morze gdzie górki są w rozmiarze A.
Myślę że warto porównać szosę z kołami na podobnie aerodynamicznych kołach i wąskich oponach. Pamiętajmy że gravel na takie rzeczy zwykle pozwala. Na odwrót jest już ciężej. Wtedy prawdopodobnie różnica zmniejszyłaby się jeszcze bardziej.
Sam zasuwam na gładkich oponach 28mm latem i terenowych 42mm zimą. Mam tym sposobem dwa rowery w cenie jednego z dodatkowym zestawem opon.
Dopóki nie chcesz się ścigać jak "szosowiec" to jesteś szczęśliwy 😋
Pod względem oporów niewielka różnica, na prostych różnicy nie zauważysz, ale w zakrętach już tak. Mam TCRa i Revolt adv i nie są one 'wymienialne'.
Cześć Leszek dzieki za taki fajny odcinek. Trochę rozjaśnił mi sprawę. No i Karol w końcu🙂
Bardzo dobry test, ciekawy byłby wynik testu bez sim locka na most.
Myślę że przy coraz większej mocy różnica powiększałaby się, no i przy jeździe np pod górę. Nie mam gravela ale przy samej szosie mi łatwiej na wysokim stożku utrzymać dłużej wysoką prędkość.
"mierzą siłę nacisku wyrażoną w watach" - Izaak Newton się w grobie przewraca ;)
Bardzo dobre porównanie, podejrzewam, że przy mniejszej mocy różnica jest jeszcze mniejsza.
Nikt sie w grobie nie przewraca wystarczy tylko zrozumiec przenosnie
@@pate10solowco
W matematyce i fizyce nie ma czegoś takiego jak literacka przenośnia.
Siła [N] , zaś moc [W].
Brak precyzji może prowadzić do błędnych wniosków.
W zeszłym tygodniu pojechałem moim budżetowym gravelem z Warszawy przez Kampinoski Park Narodowy do Wyszogrodu , wracałem przez Nowy Dwór i Jabłonnę. 132km. Przyznam szczerze ,że do 76km czułem ,że wyraźnie jest to wolniejszy rower, później odczucia jak i prędkości się wyrównały a trasę zakończyłem z takim poczuciem ,że jestem mniej zmęczony, mniej obolały i mógłbym kręcić dalej. Tu jest chyba odpowiedz na fenomen graveli. Przy dłuższych dystansach dzięki większemu komfortowi możliwości tych rowerów się wyrównują. Wiadomo gdyby nie jednostka ludzka to szosa była by znacznie szybsza na całym dystansie. Gravel jest też bezpieczniejszym rowerem w sytuacjach niebezpiecznych. 😀
Rozwiązaniem jest szosa endurance z oponką 30 mm. Geometria gravela ale to jednak szosa.
@@marcinlodzermensch Panie Kolego. Ile graveli tyle geometrii. Oczywiście szosa endurance to świetne rozwiązanie na takie trasy :)
@@BIKE-PLUS "Ile graveli tyle geometrii" - tyż prawda ;p ale tu w znaczeniu "wygodna" "komfortowa" ;)
@@marcinlodzermensch :)
mam rower fitness i szosę ,wagowo może 2kg lżejsza szosa. ogromną różnicę robi sama pozycja,opory wiatru plus waga kół i szerokość opon oraz bieżnik, Przetestowane na normalnej jeżdżie w tlenie ,na odcinku 30km różnica 2,km/h w średniej prędkości, przy szybszej jedżie pewnie wiecej by wyszło Nie mam pomiaru mocy ale prosto zmierzyć ile mocy trzeba włożyć więcej żeby osiągnąc podobną prędkość
Zróbcie drugą część testu szosą i gravelem przez las :D
Hej, zróbcie kiedys tak ze jezdzicie obok siebie a porównacie średnie waty [W] pod koniec trasy. Później możecie sie przesiąść i opisać wrażenia ...
3:50 ciekawa wzmianka 👍
To pokazuje tylko że jeśli nie bierzesz udziału w żadnych wyścigu to te wszystko aero i karbony to tylko własne ego :P
Albo radość z posiadania wymarzonego sprzętu.
@@LeszekPrawiePRO czerpanie radości z przedmiotów może być niebezpieczne :) niemniej miło się ogląda ;)
@@placki93 sam wymyśliłeś tą teorię?
"Aero i karbony to własne ego...." kolega jest posiadaczem starego aluminiaka i trzeba sobie jakość zazdrość zrekompensować....
@@krystiankiermasz No to rozumie się samo przez się. Cieszę się z możliwości jazdy wymarzonym rowerem. Tym samym z posiadania go. Jedno wynika z drugiego. Nie komplikuj rzeczy prostej. BTW, podpieranie swojego zdania stwierdzeniem " są badania" jest słabe i merytorycznie bez znaczenia.
Chciałem wymienić gravela na szosę ale widać ze nie trzeba.., dzieki!
Zależy od przeznaczenia tylko i wyłącznie.
To się żeśmy zgrali czasowo :) Ja też zrobiłem podobne porównanie (wideo już niedługo), a na razie opublikowałem je na blogu w dwóch wersjach - szosowe opony vs gravelowe oraz szosa vs gravel na szosowych oponach.
No i tego jestem ciekawy, jak by to u Was wyszło, jakby Karol założył szosowe opony, najlepiej takie same jak Twoje. Bo mi różnica przy 180 watach (i ciut dłuższej trasie z małymi zmarszczkami) wyszła żadna :) A jak porównałem szosowe opony z gravelowymi (na tym samym rowerze), to wyszła mi różnica 2 km/h czyli tak jak u Was.
Ja zostaję przy gravelu, tylko muszę dokupić drugie koła, żeby nie żonglować oponami :)
A ja pozostaje przy 2 rowerach szosa + gravel do wszystkiego innego, gdzie szosa się nie da. Trzeci rower - składak to tylko po bułeczki i do paczkomatu.
Wydaje mi się, że kluczowe w tym teście nie były opony, a dostępne przełożenia. Szkoda, że nikt o tym nie wspomniał
@@majasso9695 Dostępne przełożenia raczej nie miały tutaj większego wpływu. Karol nawet na 38-11 bez problemu wyciągnąłby swoją średnią 36 km/h (a gdyby była większa moc to i więcej).
A że to mocny chłopak, to podejrzewam, że ma w gravelu dostępne twardsze przełożenie niż 38-11.
Właśnie, też mi się wydaje że te opony robią różnice największą, ciekawy by był test oba rowery na oponach szosowych, dla potwierdzenia czy rzeczywiście
@@krzysiekz9053 tylko po co komu gravel i wąskie opony na których strach zjechać z asfaltu do lasu czy w pole.
Zrobiliście kiedyś tego typu test nie szosa vs gravel a gravel vs trekking? :)
Jak zawsze ciekawy odcinek, pozdro dla Ciebie i Karola
To się nazywa test 😁 Fajny film 👍
Super porównanie :D // Gassy - ekstra okolica na rower...
Dobry odcinek, kciuk w górę :)
2:19 - "mierzą siłę nacisku wyrażoną w watach". Brednie, siłę wyraża się w newtonach, a w watach - moc.
@@blekfut5763 Skąd ignoranci mogą to wiedzieć?
Świetny materiał pozdrawiam
jak ja lubie takie filmiki. Ciesze sie ze jakas tam roznica jest bo tez mam i szose i gravela. Natomiast do treningu na gravelu 300w i na szosie 300w to tak samo ;)
Ja bym powiedział, ze to głównie pozycja jadącego zawodnika ma znaczenie, a opony, stożki itd. sa daleko w tyle. :-p
Zdecydowanie pozycja
Wrzucić do grawela koła z szosy z oponami i różnica pewnie by była liczona w pojedynczych sekundach. Fajny film wiele wyjaśnia :) pozdrawiam
Też chętnie bym zobaczył taki test z zamiana kół. Widać by było czy większą różnica wynika z innych opon, oporów toczenia czy przeniesienia napędu, inny blat z przodu.
Co to za gravel był? Jakie opony były? Zrobicie test gravel, szosa, mtb xc? Tylko zróbcie teraz na samym podjeździe będzie bardziej miarodajne. Bo ktoś mógł cisnąć 330w na zjeździe a 280w pod górkę w waszym teście a drugi zawodnik na odwrót przez co mogło być zakłamany wynik.
Fajne porownanie gravel vs szosa
To może teraz zrobiłbyś porównanie roweru górskiego/MTB do roweru szosowego jeśli chodzi o prędkość
Bo rozważam zakup szosówki, ale nie wiem czy ma to sens
Nie ma. Szosa i mtb to ta sama prędkość....
dajcie znać jaka była różnica w całkowitej wadze rowerów i jakiej szerokości była opona w gravelu - na moje oko 35c tam było a nie 40+ jak w większości się jeździ ;)
38 opona. Różnica 2 kg
Leszku, mam pytanie dla Was. Waszym zdaniem, gdyby zamontować koła z oponami typowo szosowymi, różnica byłaby mniejsza? Pytam, gdyż mam gravela z dwoma kompletami kół i nie wiem czy np na wyścigi musiałbym kupić typowo rower wyścigowy, czy mój gravel z dwoma kompletami kół mógłby wystarczyć ;)
z tego co się orientowałem są gravelowe opony dedykowane na szose i maja na środku jakby stożek. przy dużym ciśnieniu zachowują sie jak szosówki, a po obniżeniu cisnienia wygodniej sie jedzie na szutrach ;p Co ciekawe Ja na rowerze krossowym za 1200zł totalny amator jadący 3 raz rowerem na czas, na podobnym odcinku zrobiłem średnią prędkość 29,5 km/h pomiar z endomondo. podejrzewam że gravelem bym spokojnie przekroczył te 30kmh i moim zdaniem, jesli nie pchasz sie na zawody, albo chociaż nie chcesz ich wygrywac to rower nie ma znaczenia :) Osobiście jestem za gravelem na taką rekreacyjną jazdę na szosie i ubitych drogach
@@mbstudio5797 dzięki za spostrzeżenia!! Też jestem zdania że to noga jest najważniejsza. Ja pytałem dlatego, że jadąc na komplecie terenowym jadę wolniej, ale zdecydowanie wygodniej i też do miejsc niedostępnych dla szopy (opony Schwelbe G-one). Natomiast na komplecie kół z oponami typowymi na szosę, nie czuję zbytnio różnicy miedzi moim starym rowerem wyścigowym, a tym gravelem którego teraz mam. ;)
@Adam Dodajmy - sportowa szosa. Bo w porównaniu z szosą endurance różnica może okazać się żadna. Robiłem na swoim blogu takie porównania i szosówka endurance wypadła identycznie jak mój gravel - oba rowery na zbliżonych kołach i oponach. Prędkości były mało wyścigowe, ale jak widać na przykładzie Leszka i Karola, nawet przy większych prędkościach nie są one tak duże (gdyby Karol założył szosowe opony różnica by się sporo zmniejszyła).
To opłaca się kupić gravel czy jednak szose?
Mam rower DH aczkolwiek lubie wycieczki i 50km na rowerze ważącym 18kg to trochę ciężki wyczyn, oczywiście się da
Ten film właśnie rozwiał wszelkie moje wątpliwości pod tytułem gravel czy szosa
Gdyby Karol miał te same opony co Ty Leszku to różnicę obstawiam maksymalnie na 5-6 sekund.
Ja też
No to krótka piłka: czy gravel będzie dobrym wyborem do robienia długich tras- w większości po szosie, z wjezdzaniem czasami w lekki teren jak np. polna droga, leśna droga itp? Pytam bo przymierzam się właśnie do takiego roweru i zastanawiam się czy Gravel się sprawdzi. Pozdro!
Długie trasy to dla mnie 80-100 km xD
@@pszemkeKmoim zdaniem powinien się sprawdzić. Powiedział bym że wybór roweru sprowadza się do odpowiedzi na kilka pytań 1 czy chcę jeździć na wyczyn?
2 po jakich nawierzchniach chcę jeździć?
3 jaka pozycja na rowerze najbardziej mi odpowiada?
I pytanie dodatkowe czy zabieram jakiś bagaż?
Zdecydowałeś się już na coś? Sam mam taki dylemat: gravel czy endurance.
@@tomaszkeska9564 kupiłem szosę endurance. Triban rc500. Jestem bardzo zadowolony :)
Wzięliście jedną z lepszych szosowych wyścigówek kontra jeden z wolniejszych i słabszych graveli
Myślę że gdyby w tym odcinku był lepszej jakości gravel to różnica byłaby jeszcze mniejsza
Mam MTB i szosę i po jeździe 2 miesiące MTB wsiadłem na szosę i była wielka różnica. Aż chciało się zapodac więcej mocy. Natomiast w urlopie miałem szosę i musiałem na gps zaznaczyć trasę jako auto by prowadziło mnie po szosie bo ciągle kierowało mnie na polne 😓 także 2 rowery co najmniej
Mam stożki 50 w gravelu i opony 40mm i okolo 2 bary.Na szosie zgarbiony na odcinku 3km mam średnia 36.8, ale depnąć muszę mocno bo to jazda siłowa. Na szosowym pewnie byłoby to samo... niska pozycja aero i można się ścigać na tym i na tym
Świetny odcinek 👍 mam tylko pytanie, jakie opony miał gravel? Są gravele z oponami 35 i nawet 42 a to już duża różnica w oporach. Szosa to zazwyczaj 25, 28. Pozdrawiam 😊
38
Fajny rzeczowy film pozniej troszq za duzo swirowania ale ogolnie odpowiedzieliscie na moje pytanie.
Pewnie mnie tu wszyscy zaraz zjedzą ale muszę to powiedzieć, dla mnie rower typu gravel wolałbym zbudować na bazie rowera MTB, po prostu wsadzamy cienki profil albo nawet sliki opony, mamy przednią amortyzację w razie czego, pomijam kwestie wielkości blatów czy geometrii, ale można by kiedyś zrobić test takiego MTB na slikach vs prawdziwy gravel 👍🙂
Są rowery typu cross mają koła 28 cali opony da się włożyć nawet 2 calowe, ale zazwyczaj są od 35 do 45 mm . jest przedni amortyzator i dasz radę i po trawie ,po żwirze , po korzeniach ,po kostce brukowej a i asfalt też da radę.
Ciekawi mnie jakby kto zrobił test crossa z gravelem... Co lepsze by było ?
@@m.a.a.120 Pewnie gravel szybszy bo dużo lżejszy, ale cross jednak nie wali po nadgarstkach jak najedziesz na kamień czy korzeń. Do tego geometria w gravelu jest bardziej leżąca, niby w crossie też zrobisz wrzucając długi mostek z negatywem ale to jednak nie w standardzie.
@@jarzyn100 Jak masz dobrą ramę to możesz rower dowolnie modyfikować pod swoje potrzeby więc i z crossa da się od biedy zrobić rower prawie wyścigowy .Na pewno cross jest wygodny. i zawsze będzie wygodniejszy niż typowa "kolarka" czy gravel ,co nie znaczy że będzie od nich szybszy, no ale jak wsiadamy na rower nie zawsze chcemy się ścigać a jak chcemy to bierzmy wtedy "kolarkę'.
Test byłby trochę bardziej miarodajny, jeśli zrobilibyście drugi raz to samo, ale po zamianie rowerów. A najlepiej kilka przejazdów na każdym rowerze i wyliczyć średnią. A potem do tunelu i.... 😀
ta sama osoba musialaby jechac na obu rowerach, bo przecież waga rowerzysty i strój tez ma znaczenie ;)
Oczywiście masz rację ciężko ich porównać.
czyli wychodzi że warto mieć 3 rowery - szosę, TT i gravel 😎 Mam MTB tylko na przejażdżki z rodziną ale chyba czas na zmian 🤓
Bierz szosę...życie jest piękniejsze 👍🏻😁
A jakie oponki w tym gravelu? U mnie gravel to schwalbe g-one allround 35mm, a dla innego opona od traktora 650b :)
Miałem w gravelu g-one allround i wg mnie były strasznie mułowate, szczególnie powyżej 30km/h. Przesiadłem się na gravelking ss i nie straciłem nic z przyczepności w terenie (bo g-one allround nie są w tym zakresie jakieś cudowne) ale za to na asfalcie jest zauważalnie lżej.
Leszku, co to za piękne rękawiczki u Karola w 3:01 i kiedy będą dostępne? 😁
To prototyp niewypał :(
@@LeszekPrawiePRO szkoda! Ale trzymam kciuki żeby jakiś inny projekt rękawiczek wypalił 👍
@@LeszekPrawiePRO dlatego je dałeś Karolowi ? 🤣👍
Należy się gorąca herbata z prądem ! 🤣🤣🤣👍serdeczne pozdro dla Panów !🚴🏿♂️🚴🏿♂️🚴🏿♂️🚴🏿♂️🥇🥇
Super odcinek. Brakowi takiego porównania. Myślę Leszek, że wlozyles mniej wysiłku, niż silny Karol. Są wady i zalety szosy i gravela. Najlepiej mieć dwa w zapasie 😁👍
No przecież pojechali z praktycznie taką samą średnią mocą.
Zastosowali przeciez mierniki mocy.
Mniej wysiłku?
Tętna mieli 160 vs 140.
I to Leszek miał wyższe.
To, że jechali z tą samą mocą to jedno, ale Karolowi utrzymywanie tej mocy sprawiało mniej wysiłku. Leszek musiał zmusić swój organizm do większego wysiłku - serducho biło 160x na minutę.
Dzięki za merytoryczne wyjaśnienie mojej niewiedzy. 👍 Jestem nie prawie pro tylko raczkującym amatorem 😁
@@robertsienkiewicz5301
Po części miałeś rację. W tym sensie, że Leszkowi na szosie sprawiło mniej wysiłku to, co Leszek musiał by włożyć na grawelu 😁 i chyba bardziej to miałeś na myśli.
Podejrzewam też, że z tego właśnie powodu nie zrobili zmiany.
Nie wiem jakie Leszek musiałby mieć tętno, żeby te 300W utrzymać na tym grawelu? 🤔
A eksperyment zrobili świetny. Obaj utrzymywali tę samą moc, co dało różnicę pomiędzy dwoma rowerami. Utrzymywanie tej samej mocy wymagało od Karola mniej wysiłku.
Pozdrawiam 👍
Jakie rozmiary w tych oponach?
Beawo świetny odcinek ...
A gzie opis jakie rower ma przełożenia?
Nie rozumiem tych okularów 🤔. Co dają?
Część, może pytanie nie związane z filmem, ale jaki rower polecał byś typu gravel do 8000 zł. Z góry dzięki za odpowiedź
Kross esker 5.0 bądz 6.0
Pozytywnie :)
Bardzo czuć podmuchy na takim stożku? Też jestem z Warszawy i mam dylemat czy zakładać 38 czy 50. Wolę większy bo rower fajniej się prezentuje ale właśnie trochę boję się wietrznych dni
Na 50 możesz czuć się bezpiecznie
Fajne porównanie! Ale proponuję byście jechali dwa razy na zmianę raz szosa raz grawel
Jaki jest model opony I ciśnienie w gravelu?
Podłączam się do pytania 👍
Jakie opony o jakiej szerokości były zamontowane w gravelu? 🤔
38
@@LeszekPrawiePRO a model? 🤔
@@Velobird to chyba Hutchinson Overide 700x38
@@artgrafix9250 szybkie opony... ciekawe jakby wypadły z oponomi bardziej gravelowymi typu schwalbe g-one 🤔
@@Velobird pewnie mówisz o jakichś terenowych a test był na szosie :P wiec ktoś kto jeżdzi dużo po szosie by nie montował opon terenowych :D
Mam kolarkę i gravela i różnica prędkości ok 1 km/h
Kolarką łatwiej robię sprinty, a gravel jak się rozbuja idzie jak rower czasowy.
Bez sensu, trzeba bylo sie zamienic rowerami i zrobic to samo i porownac roznoce na koncu, jak taka sama to faktycznie hipoteza o przewadze szosy w zmierzonej odleglosci/czasie staje sie silniejsza
Ciekaw jestem jak duża byłaby różnica jadąc na tych 300 watach rowerem dobrej klasy MTB...🤔
Gira nie sprzęt.....dobre nie znałem tego ;-)))
Pozdrowienia!
5:02 ten gravel nie stał obok roweru do jazdy w terenie
Jak ja chce zobaczyć jak on Ciebię odjeżdża na tym gravelu 😂😅😆
ja jestem w szoku jak rasa ludzka potrafi sobie skomplikować życie .Przecież ten nowy trend nazywany gravel to zwykła szosa na grubszych oponach i może z lżejszym napędem . Ludzkość nadal mnie zadziwia .
W podstawowych modelach nawet napędy są takiem same, posiadam krossa vento 2.0, a brat rometa aspre 1.0 i oba latają na shimano claris. Mam nawet wrażenie, że na tym samym odcinku wykręcałem lepszą średnią gravelem brata, ponieważ nie musiałem się martwić nierównościami asfaltu czy krawężnikami na tzw. drogach dla rowerów, a tym samym nie wytracałem prędkości na hamowaniu.
to by było ciekawe jak by w obu rowerach były takie same wąskie opony. Domyślam się że różnicy by już było tyle co kot napłakał czyli dla zwykłego człowieka tyle co nic ale dla zawodowca pewnie jakaś bardzo cenna sekunda lub kilka
Dziękuję za ten odcinek💓 Co myślicie o gravelu na pierwszy triathlon?
Czemu nie :)
7 atmosfer na 9ponach 25c? Ja pompuje 6.5 na 23c ważę 76 kilo może to ma znaczenie? Pozdrawiam :)
Pompuj tyle ile zaleca producent :)
Trzeba było się zamienić rowerkami i wyniki uśrednić .
Żadna różnica jak ktoś nie startuje w zawodach.
Like za Volvo 👌👌
super
Co tak krótko? 😃
to kiedy te 400 w?:D
Jestem ciekaw takiego samego porównania dodając do stawki MTB.
Inny typ ramy stworzony na podjazdy inny napęd. Tak samo jakbyś miał wjechać szosą do lasu...
Fajny filmik ALE BEZ SENSU W KASKU AERO
🚲🚲🚲❤️❤️❤️
troche za malo realistyczny test , najczestsze opony w gravelu to 40c i cisnienie okolo 2.5bar
Ten czerwony mi się bardziej podoba.
Porównywaliście sobie też pyty poza kamerą, jak na szosowców przystało? 🤔😅
Po co komu te Waty? Nawet dla zaawansowanego rowerzysty, ktory jezdzi rekreacyjnie, turystycznie, to nie maja one znaczenia.
Czy siła nacisku jest związana z kadencja bo ja mam wrażenie że przy większej kadencji lżej naciskam na pedały.
6:45 Von Nogaj....
Robiłem podobny test i wynikło z niego że góral od gravela jest wolniejszy mniej więcej tyle co gravel od szosy
👏👏👏🚴👍
Aby zrobić pomiary mocy przy równej jeździe to chłopaki nie wpadli. Szkoda
Kto wie co to za okulary ma Karolek?
Daj Karolowi taki komunijny MTB na 26 calach i zdejmij simlocka z watów i scignijcie się ciekawy jestem wyników i tej właśnie trzy że rower jedzie tak szybko jak kolarz da radę
Panowie, z ciekawości macie takie samo FTP i taką samą wagę?
Gravel to jest prostu mazowiecki rower mtb
Ważycie tyle samo?
3 kg różnicy
Karol się tak subtelnie podnieca że jest szybszy od Ciebie, że mam wrażenie zaraz się zesra, gorzej że Ty się dajesz 😂 Pozdrawiam chłopcy 😙
Ten prosiak wygląda jak kaczka 😃
Jest tu ktoś kto użytkuje Gravela jako szosę? Jak wrażenia na węższych oponach?
Ja dopóki nie miałem szosy to do mojego gravela wrzuciłem szosowe 28c. Różnicę oceniam na jakieś 6 sekund na korzyść szosy. Szosa szybciej się rozpędza i mniej wysiłku trzeba, by się wkręcić do zadanej prędkości i ją utrzymać. Jednak różnica nie jest duża.
Ja tak jeżdżę od dobrych kilku lat, z tym że mam dwa komplety opon (przymierzam się do zakupu drugich kół). Tak się złożyło, że u siebie na blogu wrzuciłem właśnie porównanie jazdy na oponach szosowych 28 mm do gravelowych 40 mm. Różnica wyszła mi taka sama jak u chłopaków - 2 km/h. A jechałem na dużo niższej mocy.
A jakie względnie budżetowe opony byście polecili na szosę do gravela? To będzie mój pierwszy rower, wiec nie szukam sprzętu dla zawodowca za grube pieniądze
Ja wrzucilem do mojego gravela 28C i lemondke - co prawda nie robilem bezposredniego porownania z szosa ale na plaskich odcinkach mysle ze bedzie to samo. Pod gore pewnie dopiero szosa wykaze wyzszosc ze wzgledu na roznice wagi.
Tam ludzie w tych Gassach już mają rowerzystòw serdecznie dosyć...
Bez sensu. Ta sama osoba powinna testować 2 rowery.
Nie sprzęt robi z ciebie zawodnika lecz technika .
co Ty koleżko porównujesz?? Ameryki nie odkryłeś. wsadź takie same kółka do gravela to praktycznie nie zobaczysz różnicy.
Hej
Karol ma nogę
Kolegi teoria o tym ze powinienes sie zajezdzac zeby zrobic forme to taka lekko z dupy😊90% jezdzcow na ustawkach to robi i poza cierpieniem efektow brak..
Jesteś słabym manipułantem