Sam jestem elektrykiem Mieszkam w mieszkaniu z lat 70 gdzie parter i pietro byl na jednym obwodzie 2.5mm2 aluminium i wszystko smiga do dzis lacznie z piekarnikiem dwoma pralkami 2 lodowkami . Nie mam bron Boze zastrzezen do autora filmu bo robota na prawde super ale dziesiatki tych obwodow to juz maly przerost formy nad trescia. niedlugo to bedzie kazda zarowka miala osobny obwod i kazde gniazdko bedzie mialo osobny obwod najlepiej jeszcze 2.5mm2 Cu :D pozdrowka swietna robota.
Dokładnie, mieszkam w bloku z końcówki lat 50, wszystko jest na aluminiowych przewodach, bez uziemienia (dwa przewody w gniazdu), wszystkie sprzęty działają, nigdy nic nie było robione, oczywiście pracę autora podziwiam bardzo, ale z Tobą kolego się zgadzam :)
Piotr Kemona Moi teściowie kupili dom 70 lat proponowałem im wymianę instalacji elektr.w domu podczas gruntownego remontu niestety odmówili .Stwierdziłem no cóż nie to nie .Rok po zamieszkaniu szczęscie w nieszczesciu że ktos był w domu bo zaczęła sie palić instalacja za buazerią po ugaszeniu okazała się niemiła prawda otóż staruszka ktora mieszkała u gory Korzystała tylko z radia i z żarówki a faza na górę podłączona była po płaskim kablu antenowym .Także warto uważać na stare instalację no chyba że ją sam robiłeś😝
@@klonowskimaciek5732 projekt musi być i kropka,ale wiemy jak te projekty wyglądają kopiuj/wklej i z głowy. W domu oczywiście robisz wg. własnych potrzeb
Podoba mi się Twoja seria filmów o składaniu rozdzielnicy. Pracuję 8 miesięcy jako elektryk, dużo mogę dowiedzieć się z Twoich filmów. Proszę o więcej filmów o tej tematyce. Pozdrawiam.
@@JG-fu5ki jak ktoś chce się doszkalać poza godzinami pracy to lepiej, po co ma marnować czas w pracy swój jak i pracodawcy skoro może sobie siąść wygodnie w domu i się poduczyć.
witam, a ja uważam że filmy na youtube są bardzo dobrym źródłem wiedzy, miedzy innym dlatego że możemy wymieniać poglądy w wskazywać ewentualne błędy, nie ma gwarancji że akurat znajdziesz pracę która nauczy dobrze, widziałem wielu elektryków, nawet tacy wydawałoby się z dużym doświadczeniem potrafią robić głupstwa, więc gorąco polecam, przeglądaj ile się da, i nie wstydź się zadawać pytania, pozdrawiam.
Hej, super kanał. Mam nadzieję, że znajdę chwilkę żeby obejrzeć całą serię. Na razie głównie puszczam sobie i słucham KWI. Dobrze że ludzie, którzy przecież nie muszą się znać zobaczą choćby to, jak powinna wyglądać poprawna instalacja.
Ciekawa konstrukcja złącza, zabezpieczenie rbk 00 w części pomiarowej, na Mazowszu teraz w standardzie są rozłaczniki listwowe ars00 jak i ars400 w złączach kablowych. Robota wewnątrz pierwsza klasa jak dla mnie, osoby pracującej na linii.
Dobra robota nagrywaj dalej :) a złącze kablowe mam tak samo "Tauron" (Kraków - Zielonki) sieć TN-C więc filmiki na pewno mi pomogą w zakupie osprzętu i podłączaniu :)
No wyglada to fajnie,a i potem na imprezie rodzinnej mozna sie pochwalic:"Chodz Stasiek,pokaze ci moja skrzynie"(schowalrm tez tam mala malpeczke i po kieluniu...to se wypijemy w konspiracji)To oczywiscie zart... Oczywiscie,jesli klient za takie cos zaplaci,to jak najbardziej zalozyc.Jednak takie szczegolowe rozdzielanie obwodow nie jest az tak konieczne...
Super rozwiązanie w ZK, niestety w wielu RE stosuje się rozwiązania nie spełniające zasady selektywności zabezpieczeń, np. w Białej Podlaskiej (PGE) wszyscy mają przed licznikiem zwykły S typu C (najczęściej C25) i przy każdym zwarciu muszą biegać do złącza.
mam obiekcje do wpinania więcej niż 1 przewodu pod bezpiecznik , rzadko ale czasem się zdarza max 2 .3 nigdy nie wpinałem , do tego celu stosować lepiej listwę wago do szyny th i z niej odejść już 1 drutem na bezpiecznik
Dobra robota Luksiu 🙂 wiecej takich filmów. Co do złącza to w Energa stosuje się inne. Ograniczenie mocy plombuje sie natomiast zabezpieczenie główne (np. typu rbk) jest w osobnej komorze, do której odbiorca nie ma dostępu. Pozdrawiam
nawet sam miałeś problem z identyfikacja faz na róźnicówkach . Czy wiec nie lepiej stosować odpowiednie kolory przewodów dla poszczególnych Faz do poszczególnych róźnicówek ? Łatwiejsza i identyfikacja .
Ja tam zawsze obwody daje tak by ktoś za 50 lat się domyślił co do czego. U mnie na zakładzie jest multum rozdzielni z prl-u do których nie ma żadnych papierów i w ciul trzeba się nakombinować by dojść co do czego. Więc całe światło razem. gniazda razem, zasilania razem. Przynajmniej na jednej szynie. Listwa PE u góry mnie boli. Bo zazwyczaj u mnie jest zgodnie z logiką - zasilanie od góry - bezpieczniki środek - listwa pe na dole i szyna przyłączeniowa.
Witaj! Powiedz jakie jest minimalne i optymalne wyposażenie skrzynki rozdzielczej ? Widzę w tym filmie mnóstwo przewodów co zapewne wynika po części z wielkości domu i jego wyposażenia. Ja mam mały dom w którym chcę mieć prostą instalację. Pozdrawiam
Znajomy z taurona w Rybniku powiedział dlaczego plomby są na wszystkim. Po to żeby klient nie mógł zmienić sam ogranicznika mocy. Bywało tak ze do plombowania był odpowiedni a potem zmiana na większy.
Witam, na początku chciałbym pogratulować, bardzo ładnie wykonana (prawie) rozdzielnica. Mam również dwa pytania. 1) Nie rozumiem do końca w jakim celu tak dużo różnicówek. Czy redukcja ilości rozłączanych obwodów w razie upływu w jednym z nich to jedyny powód? 2) Widzę, że mostkował Pan złączki PE między sobą. W szafach obwodów sterowniczych maszyn takich kostek się nie mostkuje przewodami, ponieważ połączenie galwaniczne zapewnia zacisk do szyny DIN, która to połączona jest z uziemioną obudową szafy. Czy w takim razie takie mostkowanie nie jest zbędne? Pozdrawiam.
Które złączki Mostostalem ze sobą? Jeżeli chodzi Ci o WAGO to nie są kostkowanie w żaden sposób. Po to zastosowałem złączki n/PE aby nie robić mostków. Pozdrawiam!
Jeśli masz na myśli złączki PE te na dole przy zasilaniu, to połączenie galwaniczne zapewnione jest na złączkach do 10mm^2, a tutaj wykorzystane są bodajże 16 z firmy MOREK, więc one już galwanicznego połączenia między sobą nie zapewniają, dlatego jest mostek między nimi, a po prostu jeden ZUG nie wystarczył, żeby obszyć ochronnik + puszczenie jakiegoś przewodu na tą szynę wyrównawczą
@@robertkrzeminski6491 O to mi chodziło właśnie. A jeśli złączki miałyby połączenie z szyną, to nie trzeba wtedy mostkować ich między sobą? Chodzi mi o to, że przy połączeniach PE zachowujemy odpowiednie, w zasadzie jak największe przekroje tak, aby zachować jak największą przewodność i zredukować rezystancję uziemienia. Stąd właśnie zastanawia mnie, czy przy kilku ZUGach PE, takie połączenie "złączka-szyna-złączka" nie pogarsza właściwości uziemienia (nie wpływa znacząco na jego rezystancję no i czy to połączenie jest po prostu bezpieczne). Pozdrawiam.
@@Luksiuelektryk Pan Robert odpowiedział poniżej na to, o co mi chodziło. ;) Kwestia jeszcze ilości tych różnicówek, możesz powiedzieć dlaczego montujesz ich tak dużo? Pozdrawiam.
@@celticsfanpl Jeśli złączki miałyby połączenie z szyną, to nie trzeba ich mostkować między sobą, aczkolwiek rzadko się spotyka na większych przekrojach złączki które mają galwaniczne połączenie z szyną. Tak jak pisałem wcześniej - takie złączki stosuje się najczęściej gdzieś do przekroju 10-16mm^2, i według specyfikacji producenta zapewniają odpowiednie uziemienie. Najczęściej takie złączki stosuje się przy odbiorach gdzie są ZUGi 2,5mm^2, lub delikatnie większe. Na zasilaniu przeważnie stosuje się ZUGi bez galwanicznego połączenia i robi się odpowiednio mostki na uziemienie obudowy/drzwi/ochronnika itd.
Jeśli chodzi o złącze kablowe na dom zabezpieczenia bezpieczniokowe moim zdaniem jest złe ponieważ odbiorca ma dostęp do Energi nie mierzonej z punktu widzenia zakładu, zabezpieczenie nadpradowe w pge czy też energa jest przed licznikowe by szybciej monter miał możliwość wymiany licznika nawet.
Jakie ksiazki polecasz / polecacie chlopaki dzieki ktorym sam moglbym poszerzyć swoja wiedzę na temat instalacji i ogolnie elektryki ? Pozdrawiam, fajnie sie oglada tego typu filmy
Mistrzu, czy przewód PE z odgromnika (ten na dole) nie powinien być podłączony bezpośrednio do GSW osobnym kablem 16mm2 ? Czyli masz z GSW dwa przewody 2x16mm2 ?
Cześć Luksiu, fajnie opisales zk, natomiast tylko pomiar... Nastepnym razem jakbys mogl otworz zlacze kablowe bo chciałbym zobaczyć jak to jest z tymi kolorami na górnym Śląsku ja jestem z dolnego Śląska 🙂. Pozdrawiam Marcin
Cześć. Fajna rozdzielnica i porządek w niej... Klucze do ZK twoje? Bo u nas zamykają na cztery spusty i dopiero jak założą licznik dają klucz właścicielowi...
@@Luksiuelektryk ja nie mam kluczy do ZK. chcialem podlaczyc sobie WLZ a bez klucza tego nie zrobie. zglosilem do Taurona ze mi zamontowali ZK a nie dali kluczy no i po paru przyjechali z pogotowia energetycznego, podjechal pod ZK, otworzyl skrzynke, wyciagnal klucze i mi je przywiozl. tylko powiedzial zeby jakis elektryk mi to podlaczal xD
Cześć Luksiu, ładnie estetycznie i z pomysłem. Jedna rzecz która przykula moja uwagę to rozdział PEN,czy nie powinno byc przypadkiem najpierw na PE, mostek na N i sam rozdział Uziemiony do bednarki? Gdzie odprowadzasz ładunek z ogranicznika przepiec?
Zgadza się punkt rozdziału przewodu PEN winien być uziemiony, ta rzecz która przykuła uwagę jest istotna najpierw ochrona, najlepiej zrobić podział na jednej listwie i nie robić tyle mostków podział uziemiamy linką 16mm do GSU fundamentowego, z listwy w/w zrobić wyraźny podział na N i PE, sam ogranicznik przepięć wystarczyłby 3 polowy na 1 piętrze 4polowy 3P + N do ogranicznika przepięć od dołu dochodzi linka PE 16mm i wychodzi do GSU, rozdzielnie o obudowie stalowej łączymy z PE
Ogólnie tauron dystrybucja jako spółka ma na chwile obecną przyjęte pewne standardy techniczne dotyczące przyłączy do sieci elektroenergetycznej odbiorców w grupie V i IV i nie tylko. Ale nie tylko bo w tauronie standaryzacji podlegają już stacje transformatorowe SN/nN a nawet stacje typu GPZ 110kV/SN linie napowietrzne oraz kablowe. W skrócie niezależnie jaki to będzie oddział czy to będzie Bielsko Biała czy Będzin czy Gliwice, standardy będą zachowane te same (nie dotyczy starych urządzeń)
@@jacekalchimowicz1321 Dla potencjalnego zjadacza: jeśli Tauron bedzie stawiał nowe/wymieniał stare przyłącze to bedzie wyglądać jak na filmie ;) Wiktor ma rację, w Enei też już masz standaryzację wszystkiego. Tylko w Enerdze (pomimo standardów) nadal każdy oddział ma swoje widzimisię...
Wszystko ładnie pięknie ale masz niezabezpieczone lampki kontroli faz. jedynym zabezpieczeniem są wkładki 50A w złączu, w przypadku awarii pożar murowany. Ogólnie robota bardzo ładna, pozdrawiam
@@krzysja6080 Kolego jest takie coś jak impedancja pętli zwarcia, zapoznaj się z tematem samoczynnego wyłączenia, żeby to zrobić muszą być spełnione określone warunki, taka lampka pobiera ok 20mlA a prąd wyłączenia tej wkładki trzeba obliczyć znając współczynnik k ale zapewniam Cie ze jest to ponad 100A, czyli w przypadku zwarcia prąd nie zostanie odłączony a aparatura zwyczajnie sie zapali.
@@krasko1000 czy jestem elektrykiem czy nie nic nie kumam, bo oczywiste jest że każde urządzenie elektryczne niezabezpieczone może się spalić, ale wiem także że większość elektryków nie zabezpiecza lampek kontrolnych w rozdzielniach , pytam pana jak pan to robi skoro pan krytykuje kolegę, pozdrawiam.
@@krzysja6080 nie podam Ci jasnej odpowiedzi np. zabezpiecz 6A bo to nic nie da, musisz zrozumieć dlaczego 6A oczywiście daje przykład z tymi 6A, polecam Ci książkę : " Władysław Orlik, Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków" dużo jest w niej praktycznej wiedzy dosłownie wszystko co czeka Cie na egzaminie sep, jeśli chcesz być pomiarowcem, a nawet jak nie chcesz nim być pomoże Ci np zrozumieć jak zabezpieczać różne obwody np lampki kontrole w roździelnicy nie szukaj odpowiedzi na forum czy you tube, robota "luksia" bardzo mi się podoba dlatego śledzę jego kanał a od tego są komentarze żebyśmy wymieniali wiedzę, ale szukali drogi na skróty.Pozdrawiam
@@krzysja6080 I jeszcze jedno, większość elektryków nie zabezpiecza lampek z jednego powodu, kiedyś w złączu stosowało się zwykłego 'esa" tzn wyłącznik zwarciowo-nadprądowego teraz stosuje się ograniczniki mocy tzn ze taki ogranicznik jest pozbawiony członu zwarciowego i za zwarcie odpowiada własnie ta wkładka 50A o której mowa
Przy takim układzie modułów i połączeń w tej rozdzielnicy gdybyśmy chcieli dołożyć przełącznik sieć - agregat to w którym miejscu możemy prawidłowo wpiąć taki przełącznik ? Czy przełącznik sieć- agregat może zastąpić wyłącznik główny czy musi być ten i ten ?
witam- kapitalny materiał, mam pytanie odnośnie rozdziału PEN na PE i N. W moim domu mam 2 niezależne rozdzielnice zasilane z przyłącza. Jedną z nich chciałbym przystosować do zasilenia awaryjnego z agregatu. Czy muszę rozbijać w niej PEN na PE i N, czy mogę skorzystać z dobrego uziemienia które mam przy niej , mechanicznie rozłączyć zasilanie 3 fazowe i przewód N! , zasilić to z agregatu 1 fazowego tworząc w ten sposób wyspę IT?- czyli wykorzystać część sieci jako "przedłużacz"- rozłączenie albo przełącznikiem 3 P+N, albo prościej wtyczka odbiorcza 32A i takie gniazdo. Czy po prostu nie cudować i zrobić dodatkowe obwody tylko pod agregat? Nie jestem elektrykiem- zaznaczam. Pozdrawiam
Cześć Luksiu, Jakim przekrojem linki wykonałeś połączenia od zacisków WLZ (Ensto) do bloku rozdzielczego oraz podziału PEN? świetny kanał! Liczę na więcej filmów tego typu :)
Wg mnie trochę przekombinowane i pomieszane. Zwykły kowalski powinien mieć zabezpieczenia tak ułożone żeby patrząc np na jedną RCD obok niej miał np światło i obwody z danego pomieszczania, a nie ze na samej gorze i na samym dole jest coś z piwnicy, coś z kuchni i coś z poddasza etc. Lepiej to porozdzielać piętrami, np na samym dole zasilania, ograniczniki, bloki rozdzielcze, potem piwnica, parter, poddasze i oczywiście odpowiednio porozdzielać obciążenie faz w zależności mocy odbiorników. Ja osobiście np kuchnie rozdzielam przeważnie na 2 osobne fazy i 2 RCD, tak samo łazienki parter/poddasze, światła mieszam w pionie, dziele budynek na 3 częsci pionowe, jak jednej fazy braknie, to w pokoju obok albo korytarzy światło zostanie. Dodam jeszcze, że dobrze jest zastosować 1-2 wyłączniki nad-prądowe bez RCD do odbiorników dedykowanych, takich jak alarm i monitoring, router (ogolnie szafa rack), wentylacja, zasilanie pieca. Bardzo często awaria RCD, albo jakiegoś obwodu do którego podpięty jest np piec, może w zimie spowodować wychłodzenie budynku i np pozamarzanie rur gdy ktoś jest np na feriach. Druga sprawa, dla nadgorliwych, można zastosować tzw wyłącznik wakacyjny, czyli drugi rozłącznik izolacyjny, do którego jest podłączona cała instalacja domowa za wyjątkiem kluczowych obwodów, takich jak zasilanie lodówki/lodówek, alarm, monitoring, piec, wentylacja. Pozwala to minimalizować ewentualne zagrożenia pożarowe związane z awariami podcza naszej nieobecności. Oczywiście jak ktoś ma smart dom i np włacza symulowanie domowników właczajac i wyłaczajac oświetlenie podczas nieobecnosci, to te obwody też trzeba zostawić zasilone.
A mnie zastanawia jedna kwestia (elektrykiem nie jestem ) jaki jest sens robić tak duża rozdzielnie w czasach kiedy żarówka led bierze 5-10W telewizor z 50-100W czy odkurzacz 800W ( i to też "chwilowo" a nie ciągle) wiadomo łazienka kuchnia czy garaż/ ogród jako oddzielne układy zasilania. Ale np oświetlenie czy gniazda salon/pokoje nie zrobić na 2/2 obwody ? mam wrażenie że średnice przewodów zostały " po staremu" jeśli chodzi o przewidywalną obciążalność obwodów a świat poszedł do przodu z energooszczędnością. I wiadomo bebechy do rozdzielnicy nie są też "tanie"..Czekam na filmik pt. Instalacja dla oszczędnych czyli jak oszczędzać kabel i jak podłączyć żeby było "sensownie" a nie że rozdzielnia wygląda jak na hali produkcyjnej.
@@dnbbdb4100 z jednej strony racja a z drugiej strony przybywa dużo nowych urządzeń typu zmywarka, mikrofala, płyta grzewcza, suszarka, czujnik elektryczny. Plus wiele urządzeń które nie powinny być ze sobą spięte w jednym obwodzie. Każdy obwód do którego będzie podpięty odbiornik o mocy 2000W musi mieć oddzielne zasilanie. A takich odbiorników w domu jest kilka, a niech się zdarzy ze będą w jednym czasie funkcjonować i mamy kilka kW. Od przybytku głowa nie boli.
Miałem się właśnie spytać po zobaczeniu miniaturki filmu, czy inwestor ma zrobiony osobny obwód do każdego gniazdka. Pooglądałem całość i już wiem :D Pozdrawiam.
Na co dzień składam szafy sterownicze i kabluje myjnie przemysłowe i muszę szczerze powiedzieć, że na średniej wielkości szafę sterowniczą1x1,5m na start idzie 300-500 metrów 1x1 granatowego przewodu, a potem to już setki metrów przewodów sygnałowych do czujników typu 3g0,5 4g0,5 i kolejne setki przewodów do obwodu mocy typu 3g1,5 lub 5g1 i tym podobne, i mimo że wychodzi na koniec nawet kilka tysięcy metrów kabla na jedno urządzenie to i tak jeden czujnik kamertonowy potrafi kosztować więcej niż wszystkie kable razem wzięte, a takich czujników potrafi być 10 lub więcej zależnie od urządzenia .Tak więc bawią mnie komentarze, że łolaboga po co tyle kabli przecie to kupę kasy musiało kosztować, pewnie by passata mógł za to kupić. Myślę że taka rozdzielnia jest super zrobiona, bo właśnie wszystko jest oddzielnie zabezpieczone a nie jak to potrafi czasem Janusz z innym Mirkiem zrobić 10 gniazdek na jeden bezpiecznik i wywalone, i albo potem wywala bezpiecznik bo za duży pobór prądu jak się podłączy kilka urządzeń, albo bezpiecznik nie zabezpiecza tak jak powinien tzn podczas usterki albo zwarcia w urządzeniu nie zadziała od razu co może się skończyć pożarem albo innym nieszczęściem. Pozdrawiam
Wszystko powinno być robione z rozsądkiem w obie strony nie ma co robić za mało i nie ma co napieprzać bezmyślnie aby było osobno. Po co oddzielać każde gniazdko w sypialniach czy salonie jak 99% ludzi używa tam tylko ładowarek lub lampki nocnej, ewentualnie dojdą do tego tv po 50w czy laptopy . Wszystko powinno być skrojone na miarę pod użytkownika a większość instalacji jest albo przewymiarowana albo za skromna ;)
Rob Bob to wyobraź sobie że dzisiaj masz okrojoną instalację bo jak twierdzisz używasz tylko ładowarki do tel itd. Ale za 5 lat masz już rodzinę i nagle zaczyna wywalać bezpieczniki .hmnn do kogo zadzwonisz z pretensjami .......Własnie właśnie do elektryka dlaczego mi Pan tak zrobił kiepski instalację .Nie raz już byłem świadkiem takich tępych gadek.A elektryk już po pięciu latach może nie pamiętać. Także ja uwazam ze lepiej instalację przewymiarować !
Dobra robota! Ciekaw jestem jakie masz zdanie i czy można montować rozdzielnicę w kotłowni domku ?- oczywiście piec z zamkniętą komora spalania (kondensat)
Co myślisz na temat stosowania wył. RCD do obwodów szafy rack i centrali alarmowej? słyszałem że są normy które mówią żę nie powinno sie stosować RCD przy centralach alarmowych oraz centrali p-poż a jak to jest z szafą rack?
Ale bym popracował z tobą na Podkarpaciu teraz praca stanęła nudy 😏 ale film naprawdę fajny żeby każdy tak robił i samo to w tym że nie mówisz sztywno tylko tak na luzie że każdy zrozumie 😛. Pozdro będę w okolicach Gliwic a w Katowicach mam brata to będę pisał 😛
Tak z ciekawości, co sądzisz o różnicówkach Legrand? Nadal się tak sypią? ZTCP to lubiły się wyrabiać jak wybijały. Widziałem kiedyś 2 takie przypadki osobiście (wyrobiły się na amen, wymiana była potrzebna), a elektrykiem z zawodu nie jestem.
Jak zobaczyłem Twoją miniaturkę, to pomyślałem że to Odyn (gościu nagrywa filmiki z poszukiwań wykrywaczem metalu) Wyglądasz jak jego brat, tylko z zarostem xD Pozdrawiam
Dzięki za przypomnienie o klimie , umknęła mi. I pytanie nie wiem jak nowe agregaty ale starsze które widziełem zasilane były między fazowo a tutaj widze jedna faza.
Witam. Jestem na etapie kupowania tablicy rozdzielczej i osprzętu do niej. Domek jednorodzinny 100m2, piec elektryczny do ogrzewania max.8kw (prąd z fotowoltaiki), sprzęty domowe podstawowe bez komputera PC, kuchenka indukcyjna na siłę, gniazdo siłowe w garazu. Sieć TN-C rozdzielona w skrzynce na słupie na TN-C-S. Od słupa do tablicy rozdzielczej 5x16mm² 44m. Instalacja odgromowa plus uziom. Woj. Dolnoslaskie Jakie parametry musi mieć ochronnik przepięć? Pozdrawiam serdecznie Anna
zakupy osprzętu do rozdzielni powinna pani uzgodnić z wykonawcą i to bardzo ważne, każdy z nas stara się stosować producentów do których ma zaufanie, ja znam takich których nie użyję nawet na prośbę inwestora, po prostu odmówię wykonania na tym osprzęcie, proszę pamiętać że każdy nas stara się wykonać instalację jak najbardziej bezpieczną i to jest priorytet, pozdrawiam.
@@krzysja6080 Zdaje się koledze nie chodziło o markę tylko o typ - T1, T2 lub T1+T2 itd. czyli istkernikowe, warystorowe lub kombinowane, z wymiennymi modułami/"całe" + marka - i tu faktycznie trzeba brać pod uwagę DOKŁADNE oznaczenia i schemat na aparacie + znaki certyfikacji.
W De calą budowę po prawej robiliśmy pidcio-pietrowy budynek biurowy z halami produkcyjnymi... I gdzie tu logika... Po prawej czy lewej... Wszak jedno jest święte L1Brązowy L2Czarny L3 Szary !!! Pozdrawiam spoko robota ;)
Luxu własnie takie złącze chce zastosować u siebie sa jakieś przeciwwskazania ??? dodam ze jest to stary budynek jednak została juz wykonana elewacja i nie chce nic tam rozwalać aby montować złącze na ścianie
@@Luksiuelektryk tauron oddzial kedzierzyn kozle. stary budynek. zwiekszenie mocy z 10 kW(2x5kW)do 16,1kW i zmiana na zlacze kablowe wyliczyli mi na 4000zl. jak zlacze kablowe do nowego budynku to koszt ok 1000zl. ten sam oddzial. stary budynek ma inny wzor wyliczen. ale zlozylem zazalenie i koszt ywszedl ok 500zl. plomba jest tylko i wylacznie na RBK. do reszty mam dostep. zlacze montowane w 2018r. WLZ moga w kazdej chwili wymienic ale ogranicznik mocy 32A juz nie bo na nim jest stale prad-plomba na RBK
@@Luksiuelektryk Nic nie unormują, bo ocenę instalacji wystawia uprawniony elektryk, właściciel lub zarządca.Warunki klepią z automatu na podstawie papierów nie oględzin. Licznik i plombę zakladaja jednoosobowe firmy pracujące na zlecenie. Co miesiąc/dwa zagląda tam ktoś z uprawnieniami E-1 tylko po to by spisać licznik i oczywiście, że na umowę zlecenie, więc nie interesuje ją stan plomb czy gwoździ zamiast bezpieczników. Na straży bezpieczeństwa to my ELEKTRYCY stoimy pierwsi, poczynając od uświadamiania inwestorów o tym,że mają tylko powiedzieć nam gdzie chcą mieć swój "prąd" i lepiej aby lampy się nie zapalały tylko świeciły, i lepiej będzie jak nie będziemy musieli tłumaczyć czemu jest tyle pstryczkow i to jeszcze takich drogich, i czemu jak pan Mietek murarz wsadza swoją celme to wylacza prąd, a jak wyłącza to źle bo za mały pewnie bezpiecznik. :) Niestety mamy opinie za drogich gburów co za parę kabelków chcą miliony, a można samemu to położyć i tylko do skrzynki wziąć se elektryka bo musi być pieczątka, a on ma pewnie za flache. Chłopaki musimy wkoncu wydrukować kalendarze, aby pamiętać o strajku w sprawie 14 wyplaty, bo jak nie, to nie będzie mieć kasy na przegląd tira i nie dowieziemy bułek do sklepu. :) Ehh.. dobrze, że chociaż budowlańcy wiedzą jak odpowiedzialny ten zawód. No i My oczywiście , ponieważ nie podbijamy czegoś czego nie jesteśmy pewni, i zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za naszą pracę, i nie stawiamy stwierdzeń, że chyba tak może być :) Jesteśmy i bądźmy gburami dla reszty, przychodzimy robić te skrzynki i wytykajmy błędy tych co myślą że się znają, a nawet odmawiajmy poprawiania amatorów, bo nie jest tak jak powinno być, nawet jak inwestorom tak pasuje. Czepjajmy się tych biednych budowlańców za deptanie po peszlach, za walenie młotkiem po przewodach, za włączanie całych rozdzielnic bo mu jednego ESA wybiło. Więc nie pracujmy na ilość tylko na jakość, i róbmy zgodnie ze sztuką budowlaną oraz naszym sumieniem. Nie porównujmy swojej pracy do kogoś gorszego, bo zawsze ktoś zrobi to lepiej. Więc pokory życzę i dążenia do perfekcji :) Tak. Jestem pijany trochę:) Ps. Luksiu popraw ten labirynt cięć z PE:)
Całkiem inna budowa złącza niż w Enei. Wg mnie faktycznie lepsza. Można wszystko ogarnąć w razie awarii i zgłosić tylko konieczność oplombowania. Hmm zastanawiam się, czy jest sens zmniejszania ogranicznika mocy skoro odbiorca i tak zapłacił za moc przyłączeniową. Chyba, że chodzi o opłaty za prąd budowlany. Zanim nastąpi zmniejszenie mocy dowiedział bym się czy można na podstawie odbioru częściowego budynku ( stan surowy zamknięty) zmienić taryfę z budowlanej na domową. Z tego co wiem idzie to ogarnąć. W taryfie G i tak nie ma większych opłat za taką moc, a jak to mówią mocy nigdy za wiele. Sam tak u siebie na budowie będę ogarynał. W temacie złącza. Obudowa ogranicznika, raczej powinna być plombowana w tej konfiguracji, żeby ktoś przypadkiem nie wpadł na pomysł samodzielnej wymiany ogranicznika na większy ( inkasent nie zawsze to zauważy). Jedyne co mi się nie podoba, to brak prostego dostępu do zugów przyłączeniowych WLZ tu. U nas taki dostęp jest i jest to bardzo wygodne. Pozdrawiam serdecznie. Fajna ta rozdziałka:).
@@Luksiuelektryk Hmm kolejna różnica. Pierwsze słyszę, że dla taryfy G naliczane były inne opłaty w zależności od wielkości zabezpieczenia, przy taryfie budowlanej owszem, przy taryfie G do 63A stawka jest jedną. U nas to o czym mówisz było, ale dawno dawno temu. Już nawet nie pamiętam jak dawno.
@@Luksiuelektryk powiedz mi jeszcze, jak zbudowany jest ten Dehn shield. Czy tam jest tylko iskiernik, czy może warystory i iskiemik. Zaproponowałem ostatnio takie zabezpieczenie na jednej budowie, ale nie miałem go jeszcze w rękach, ale przypasowały mi jego parametry.
Dziękuję za filmik. Pytanie do energetyki: Dlaczego kabel zasilający do domu jest oplombowany bez dostępu dla właściciela? Przy pomiarach trzeba sie prosić o rozplombowanie.
Pytanie : PO CO wkładki topikowe na fotowoltaikę ?????? Rozumiem, że mamy tam instalację na której mamy 3 i więcej łańcuchów spiętych równolegle ??? Bo przy pojedynczym łańcuchu lub przy dwóch NIGDY nie przekroczymy wartości Prądu Wstecznego. Ciekawi mnie to czemu tak wiele firm wkładki topikowe - gdy NIE MA ku temu żadnych powodów, do odłączenia napięcia "z dachu" wystarczy wyłącznik DC w falowniku, a jak nie chcemy mieć napięcia DC na "dole" to musimy rozłączyć obwod przy panelach. Jeśli zaś chodzi o stronę AC to tym bardziej stosowanie rozłączników bezpiecznikowych jest BZDURĄ - spokojnie można dać "zwykły" wyłącznik nadprądowy jako zabezpieczenie - przykładowo Fronius wpros w instrukcji tak pisze - np. Symo 3.0 zalecany C10A - Topików nie ma co stosować.
@@barteksienkiewicz7856 Człowieku burzysz się o te topiki jak nie wiem co... a wystarczy wpisać sobie termin selektywność zabezpieczeń w wyszukiwarkę. Trochę pokory, a nie ślepego czytania manuali.
Nie wiem czy nie powinieneś zamontować AFDD i opisać każdej żyły. Nie zajmuję się instalatorstwem od jakiegoś czasu ale polecam przeczytanie normy PN-HD 60364.
Oczywiście że więcej materiałów prosimy :)
Sam jestem elektrykiem Mieszkam w mieszkaniu z lat 70 gdzie parter i pietro byl na jednym obwodzie 2.5mm2 aluminium i wszystko smiga do dzis lacznie z piekarnikiem dwoma pralkami 2 lodowkami . Nie mam bron Boze zastrzezen do autora filmu bo robota na prawde super ale dziesiatki tych obwodow to juz maly przerost formy nad trescia. niedlugo to bedzie kazda zarowka miala osobny obwod i kazde gniazdko bedzie mialo osobny obwod najlepiej jeszcze 2.5mm2 Cu :D pozdrowka swietna robota.
Dokładnie, mieszkam w bloku z końcówki lat 50, wszystko jest na aluminiowych przewodach, bez uziemienia (dwa przewody w gniazdu), wszystkie sprzęty działają, nigdy nic nie było robione, oczywiście pracę autora podziwiam bardzo, ale z Tobą kolego się zgadzam :)
Piotr Kemona Moi teściowie kupili dom 70 lat proponowałem im wymianę instalacji elektr.w domu podczas gruntownego remontu niestety odmówili .Stwierdziłem no cóż nie to nie .Rok po zamieszkaniu szczęscie w nieszczesciu że ktos był w domu bo zaczęła sie palić instalacja za buazerią po ugaszeniu okazała się niemiła prawda otóż staruszka ktora mieszkała u gory Korzystała tylko z radia i z żarówki a faza na górę podłączona była po płaskim kablu antenowym .Także warto uważać na stare instalację no chyba że ją sam robiłeś😝
No tak ale on wykonuje to zgodnie z projektem;)
@ziomal2004 wiec przepisy budowlane tego nie wymagaja?:)
@@klonowskimaciek5732 projekt musi być i kropka,ale wiemy jak te projekty wyglądają kopiuj/wklej i z głowy. W domu oczywiście robisz wg. własnych potrzeb
Podoba mi się Twoja seria filmów o składaniu rozdzielnicy. Pracuję 8 miesięcy jako elektryk, dużo mogę dowiedzieć się z Twoich filmów. Proszę o więcej filmów o tej tematyce. Pozdrawiam.
Nie lepiej byłoby zatrudnić się w miejscu gdzie możesz się nauczyć od kogoś, kto te rozdzielnice składa a nie z yt?
@@JG-fu5ki jak ktoś chce się doszkalać poza godzinami pracy to lepiej, po co ma marnować czas w pracy swój jak i pracodawcy skoro może sobie siąść wygodnie w domu i się poduczyć.
witam, a ja uważam że filmy na youtube są bardzo dobrym źródłem wiedzy, miedzy innym dlatego że możemy wymieniać poglądy w wskazywać ewentualne błędy, nie ma gwarancji że akurat znajdziesz pracę która nauczy dobrze, widziałem wielu elektryków, nawet tacy wydawałoby się z dużym doświadczeniem potrafią robić głupstwa, więc gorąco polecam, przeglądaj ile się da, i nie wstydź się zadawać pytania, pozdrawiam.
Ładnie poukładane przewody. Brawo.
Witak Luksiu jak zwykle dobra robota dużo fachowej wiedzy . Pozdrawiam
Spoko kanał, czemu dopiero teraz go odkryłem? Świetne tłumaczenie w praktyce, szacun :)
Byle więcej takich filmów🙂 fachowa robota👍
Coś pięknego. Pełen profesjonalizm. :)
Darek super seria, oczywiście łapa w górę. Oby jak najwięcej tego filmów. Pozdrawiam Grzegorz
Dawaj, dawaj więcej. Po prostu fajnie się ogląda.
Hej, super kanał. Mam nadzieję, że znajdę chwilkę żeby obejrzeć całą serię. Na razie głównie puszczam sobie i słucham KWI.
Dobrze że ludzie, którzy przecież nie muszą się znać zobaczą choćby to, jak powinna wyglądać poprawna instalacja.
Kawał dobrej roboty Luksiu👍
Ciekawa konstrukcja złącza, zabezpieczenie rbk 00 w części pomiarowej, na Mazowszu teraz w standardzie są rozłaczniki listwowe ars00 jak i ars400 w złączach kablowych. Robota wewnątrz pierwsza klasa jak dla mnie, osoby pracującej na linii.
Dobra robota nagrywaj dalej :) a złącze kablowe mam tak samo "Tauron" (Kraków - Zielonki) sieć TN-C więc filmiki na pewno mi pomogą w zakupie osprzętu i podłączaniu :)
No wyglada to fajnie,a i potem na imprezie rodzinnej mozna sie pochwalic:"Chodz Stasiek,pokaze ci moja skrzynie"(schowalrm tez tam mala malpeczke i po kieluniu...to se wypijemy w konspiracji)To oczywiscie zart...
Oczywiscie,jesli klient za takie cos zaplaci,to jak najbardziej zalozyc.Jednak takie szczegolowe rozdzielanie obwodow nie jest az tak konieczne...
Więcej materiałów tego typu. Super by było jakbyś zrobił kompendium wiedzy elektryka praktyka ;)
Piękna szafka. Ja uwielbiam oddzielac przewody żółte i niebieskie☺
Hehe super, fajnie sobie tak siąść wieczorem i pooglądać, super film, pozdrawiam :D
Fajnie pokazane i wytłumaczone na prawdę super materiał! Liczę na więcej
Pralka, tylko że suszarka 😂, chłopie zajebiste filmiki dla młodego człowieka przed pierwszą pracą jako elektryk. Dzięki wielkie 👍
A może by tak zasada działania i budowa włącznika różnicowoprądowego, lampki sygnalizacyjnej led, itp super seria by była LUXIU
Pomyślimy:)
Bardzo dobrze wykonana rozdzielnica,sam się trochę ucze
Super rozwiązanie w ZK, niestety w wielu RE stosuje się rozwiązania nie spełniające zasady selektywności zabezpieczeń, np. w Białej Podlaskiej (PGE) wszyscy mają przed licznikiem zwykły S typu C (najczęściej C25) i przy każdym zwarciu muszą biegać do złącza.
mam obiekcje do wpinania więcej niż 1 przewodu pod bezpiecznik , rzadko ale czasem się zdarza max 2 .3 nigdy nie wpinałem , do tego celu stosować lepiej listwę wago do szyny th i z niej odejść już 1 drutem na bezpiecznik
Dobra robota Luksiu 🙂 wiecej takich filmów.
Co do złącza to w Energa stosuje się inne. Ograniczenie mocy plombuje sie natomiast zabezpieczenie główne (np. typu rbk) jest w osobnej komorze, do której odbiorca nie ma dostępu. Pozdrawiam
Chcemy więcej😁
Zajebista robota. Fachowo i na temat. Jak najwiecej takich filmów.
Super dokument filmowy.
Ładnie to połączyłeś wszystko, tylko gniazda w garażu razem z napędem bramy ? Brama służy jako tako do wyjścia czy ewakuacji więc..... .
Pozdrawiam.
Przyjemnie się ogląda takie materiały :)
Dziękuję:)
Elegancko Luksiu, fajnie by było jakbyś pokazał trochę łączenia w WAGO TopJobs i Grenton :)
Dołączam się do prośby
Luksiu jaką polecasz otwornice do domku drewnianego-szkieletowego pod puszki niebieskie bezhalogenowe od SIMET???
Bimetalowa.
Dostaniesz w każdej dobre hurtowni lub markecie
@@Luksiuelektryk jakiej firmy polecasz ??
@@tomaszdobrski2458 do drewna wystarcza najtańsze typu Dedra
nawet sam miałeś problem z identyfikacja faz na róźnicówkach . Czy wiec nie lepiej stosować odpowiednie kolory przewodów dla poszczególnych Faz do poszczególnych róźnicówek ? Łatwiejsza i identyfikacja .
Na "około" zamiast na "obkoło" reszta lux. Przydatny film dla laika. leci sub. Pozdrawiam!
Ja tam zawsze obwody daje tak by ktoś za 50 lat się domyślił co do czego. U mnie na zakładzie jest multum rozdzielni z prl-u do których nie ma żadnych papierów i w ciul trzeba się nakombinować by dojść co do czego. Więc całe światło razem. gniazda razem, zasilania razem. Przynajmniej na jednej szynie. Listwa PE u góry mnie boli. Bo zazwyczaj u mnie jest zgodnie z logiką - zasilanie od góry - bezpieczniki środek - listwa pe na dole i szyna przyłączeniowa.
Możesz zrobić film o rozdziale PEN i podłączeniu ogranicznika przepięć było by super 😀
Moze kiedys przy okazji;)
@@Luksiuelektryk a wcześniej mógłbyś podesłać jakiś schemat do tego 😀
Z chęcią bym to zobaczył
Ten ostatni to musi być pywnica, jak nic pywnica :) Pozdrawiam Dzięki wielkie za film.
Zajebisty film, fajnie wszystko wytłumaczone pozdro
Witaj!
Powiedz jakie jest minimalne i optymalne wyposażenie skrzynki rozdzielczej ? Widzę w tym filmie mnóstwo przewodów co zapewne wynika po części z wielkości domu i jego wyposażenia. Ja mam mały dom w którym chcę mieć prostą instalację.
Pozdrawiam
Lux robota jak zawsze niedługo bede u siebie robił 4x12 tylko że na modułach hagera :D
Pokaż jeszcze jak podłączasz się do bednarki :)
Wiece takich filmów..!
Znajomy z taurona w Rybniku powiedział dlaczego plomby są na wszystkim. Po to żeby klient nie mógł zmienić sam ogranicznika mocy. Bywało tak ze do plombowania był odpowiedni a potem zmiana na większy.
robię po Rybniku, Wodzisławiu i okolicach nowe złącza i gdzie nie ma plombowanych etimatów, jest pełen dostęp
Barrdzo dobra robota!
Witam,
na początku chciałbym pogratulować, bardzo ładnie wykonana (prawie) rozdzielnica.
Mam również dwa pytania.
1) Nie rozumiem do końca w jakim celu tak dużo różnicówek. Czy redukcja ilości rozłączanych obwodów w razie upływu w jednym z nich to jedyny powód?
2) Widzę, że mostkował Pan złączki PE między sobą. W szafach obwodów sterowniczych maszyn takich kostek się nie mostkuje przewodami, ponieważ połączenie galwaniczne zapewnia zacisk do szyny DIN, która to połączona jest z uziemioną obudową szafy. Czy w takim razie takie mostkowanie nie jest zbędne?
Pozdrawiam.
Które złączki Mostostalem ze sobą?
Jeżeli chodzi Ci o WAGO to nie są kostkowanie w żaden sposób. Po to zastosowałem złączki n/PE aby nie robić mostków.
Pozdrawiam!
Jeśli masz na myśli złączki PE te na dole przy zasilaniu, to połączenie galwaniczne zapewnione jest na złączkach do 10mm^2, a tutaj wykorzystane są bodajże 16 z firmy MOREK, więc one już galwanicznego połączenia między sobą nie zapewniają, dlatego jest mostek między nimi, a po prostu jeden ZUG nie wystarczył, żeby obszyć ochronnik + puszczenie jakiegoś przewodu na tą szynę wyrównawczą
@@robertkrzeminski6491 O to mi chodziło właśnie. A jeśli złączki miałyby połączenie z szyną, to nie trzeba wtedy mostkować ich między sobą? Chodzi mi o to, że przy połączeniach PE zachowujemy odpowiednie, w zasadzie jak największe przekroje tak, aby zachować jak największą przewodność i zredukować rezystancję uziemienia. Stąd właśnie zastanawia mnie, czy przy kilku ZUGach PE, takie połączenie "złączka-szyna-złączka" nie pogarsza właściwości uziemienia (nie wpływa znacząco na jego rezystancję no i czy to połączenie jest po prostu bezpieczne).
Pozdrawiam.
@@Luksiuelektryk Pan Robert odpowiedział poniżej na to, o co mi chodziło. ;)
Kwestia jeszcze ilości tych różnicówek, możesz powiedzieć dlaczego montujesz ich tak dużo?
Pozdrawiam.
@@celticsfanpl Jeśli złączki miałyby połączenie z szyną, to nie trzeba ich mostkować między sobą, aczkolwiek rzadko się spotyka na większych przekrojach złączki które mają galwaniczne połączenie z szyną. Tak jak pisałem wcześniej - takie złączki stosuje się najczęściej gdzieś do przekroju 10-16mm^2, i według specyfikacji producenta zapewniają odpowiednie uziemienie. Najczęściej takie złączki stosuje się przy odbiorach gdzie są ZUGi 2,5mm^2, lub delikatnie większe. Na zasilaniu przeważnie stosuje się ZUGi bez galwanicznego połączenia i robi się odpowiednio mostki na uziemienie obudowy/drzwi/ochronnika itd.
Fajny film i swietna robota
Dziękuję:)
Witam ale zabezpieczenie przedlicznikowe należy do dostawcy więc zgłaszamy aby przyjechali wymienić a nie wymieniamy na własny koszt. Pozdrawiam
Jak mocowaleś przewody za szynami? Wszystkie do kupy i się same trzymają czy innaczej? :)
Luksiu, kiedy pojawi sie materiał z instalacji modułow grenton? Pewnie to pytanie pojawia się cyklicznie:)
Przy najblizszej okazji. Spokojnie, napewno w tym roku;)
Plombowane jest ,aby nie było kradzieży prądu,a nie żeby nie było możliwości wymiany wlz
Po co mniejszać moc? Jak już zapłacił to dalsze korzystanie nie wiąże się z większymi opłatami
Jeśli chodzi o złącze kablowe na dom zabezpieczenia bezpieczniokowe moim zdaniem jest złe ponieważ odbiorca ma dostęp do Energi nie mierzonej z punktu widzenia zakładu, zabezpieczenie nadpradowe w pge czy też energa jest przed licznikowe by szybciej monter miał możliwość wymiany licznika nawet.
RBK da się zaplombować i wtedy nie ma dostępu
@@jtkbp w sumie racja ale za to w odzielnym miejscu masz łatwiejszy dostęp z kablem do zabezpieczenia
Jakie ksiazki polecasz / polecacie chlopaki dzieki ktorym sam moglbym poszerzyć swoja wiedzę na temat instalacji i ogolnie elektryki ? Pozdrawiam, fajnie sie oglada tego typu filmy
Szczerze nie znam dobrej jednej książki.
Może ktoś coś?
,,monter instalacji elektrycznych" - Orlik
Henryk Markiewicz Instalacje elektryczne :)
Nie daj Boże Boczkowskiego...
@@rafabehrendt3817 dlaczego ?
Mistrzu, czy przewód PE z odgromnika (ten na dole) nie powinien być podłączony bezpośrednio do GSW osobnym kablem 16mm2 ? Czyli masz z GSW dwa przewody 2x16mm2 ?
Cześć Luksiu, fajnie opisales zk, natomiast tylko pomiar... Nastepnym razem jakbys mogl otworz zlacze kablowe bo chciałbym zobaczyć jak to jest z tymi kolorami na górnym Śląsku ja jestem z dolnego Śląska 🙂. Pozdrawiam Marcin
Otworzę jutro:)
Cześć. Fajna rozdzielnica i porządek w niej... Klucze do ZK twoje? Bo u nas zamykają na cztery spusty i dopiero jak założą licznik dają klucz właścicielowi...
@@przemokowalski7487 właściciel dostał klucze po montażu zk. Takie reguły panują na górnym Śląsku;)
Pozdro!
@@Luksiuelektryk ja nie mam kluczy do ZK. chcialem podlaczyc sobie WLZ a bez klucza tego nie zrobie. zglosilem do Taurona ze mi zamontowali ZK a nie dali kluczy no i po paru przyjechali z pogotowia energetycznego, podjechal pod ZK, otworzyl skrzynke, wyciagnal klucze i mi je przywiozl. tylko powiedzial zeby jakis elektryk mi to podlaczal xD
W jednym pomieszczeniu masz gniazdka każde z innej fazy czy przeciagałeś osobno przewód 3x2.5 do każdego gniazdka?
Bardzo dobra robota :)
Cześć Luksiu, ładnie estetycznie i z pomysłem. Jedna rzecz która przykula moja uwagę to rozdział PEN,czy nie powinno byc przypadkiem najpierw na PE, mostek na N i sam rozdział Uziemiony do bednarki? Gdzie odprowadzasz ładunek z ogranicznika przepiec?
Zgadza się punkt rozdziału przewodu PEN winien być uziemiony, ta rzecz która przykuła uwagę jest istotna najpierw ochrona, najlepiej zrobić podział na jednej listwie i nie robić tyle mostków podział uziemiamy linką 16mm do GSU fundamentowego, z listwy w/w zrobić wyraźny podział na N i PE, sam ogranicznik przepięć wystarczyłby 3 polowy na 1 piętrze 4polowy 3P + N do ogranicznika przepięć od dołu dochodzi linka PE 16mm i wychodzi do GSU, rozdzielnie o obudowie stalowej łączymy z PE
Ogólnie tauron dystrybucja jako spółka ma na chwile obecną przyjęte pewne standardy techniczne dotyczące przyłączy do sieci elektroenergetycznej odbiorców w grupie V i IV i nie tylko. Ale nie tylko bo w tauronie standaryzacji podlegają już stacje transformatorowe SN/nN a nawet stacje typu GPZ 110kV/SN linie napowietrzne oraz kablowe. W skrócie niezależnie jaki to będzie oddział czy to będzie Bielsko Biała czy Będzin czy Gliwice, standardy będą zachowane te same (nie dotyczy starych urządzeń)
Masło maślane dla potencjalnego zjadacza.
@@jacekalchimowicz1321 Dla potencjalnego zjadacza: jeśli Tauron bedzie stawiał nowe/wymieniał stare przyłącze to bedzie wyglądać jak na filmie ;)
Wiktor ma rację, w Enei też już masz standaryzację wszystkiego. Tylko w Enerdze (pomimo standardów) nadal każdy oddział ma swoje widzimisię...
Wszystko ładnie pięknie ale masz niezabezpieczone lampki kontroli faz. jedynym zabezpieczeniem są wkładki 50A w złączu, w przypadku awarii pożar murowany. Ogólnie robota bardzo ładna, pozdrawiam
a jak pan proponuje zabezpieczyć te lampki? 3 esy po ile amper? bo w sumie zabezpieczamy przewody.
@@krzysja6080 Kolego jest takie coś jak impedancja pętli zwarcia, zapoznaj się z tematem samoczynnego wyłączenia, żeby to zrobić muszą być spełnione określone warunki, taka lampka pobiera ok 20mlA a prąd wyłączenia tej wkładki trzeba obliczyć znając współczynnik k ale zapewniam Cie ze jest to ponad 100A, czyli w przypadku zwarcia prąd nie zostanie odłączony a aparatura zwyczajnie sie zapali.
@@krasko1000 czy jestem elektrykiem czy nie nic nie kumam, bo oczywiste jest że każde urządzenie elektryczne niezabezpieczone może się spalić, ale wiem także że większość elektryków nie zabezpiecza lampek kontrolnych w rozdzielniach , pytam pana jak pan to robi skoro pan krytykuje kolegę, pozdrawiam.
@@krzysja6080 nie podam Ci jasnej odpowiedzi np. zabezpiecz 6A bo to nic nie da, musisz zrozumieć dlaczego 6A oczywiście daje przykład z tymi 6A, polecam Ci książkę : " Władysław Orlik, Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków" dużo jest w niej praktycznej wiedzy dosłownie wszystko co czeka Cie na egzaminie sep, jeśli chcesz być pomiarowcem, a nawet jak nie chcesz nim być pomoże Ci np zrozumieć jak zabezpieczać różne obwody np lampki kontrole w roździelnicy nie szukaj odpowiedzi na forum czy you tube, robota "luksia" bardzo mi się podoba dlatego śledzę jego kanał a od tego są komentarze żebyśmy wymieniali wiedzę, ale szukali drogi na skróty.Pozdrawiam
@@krzysja6080 I jeszcze jedno, większość elektryków nie zabezpiecza lampek z jednego powodu, kiedyś w złączu stosowało się zwykłego 'esa" tzn wyłącznik zwarciowo-nadprądowego teraz stosuje się ograniczniki mocy tzn ze taki ogranicznik jest pozbawiony członu zwarciowego i za zwarcie odpowiada własnie ta wkładka 50A o której mowa
U mnie w Krakowie to samo rozwiazanie co do zabezpieczenia zalicznikowego zalecane jest to samo stosuje etimat 20A.
Przy takim układzie modułów i połączeń w tej rozdzielnicy gdybyśmy chcieli dołożyć przełącznik sieć - agregat to w którym miejscu możemy prawidłowo wpiąć taki przełącznik ? Czy przełącznik sieć- agregat może zastąpić wyłącznik główny czy musi być ten i ten ?
Dokładnie w tym miejscu wchodzi rozłącznik agregat sieć
Przełącznik może zastąpić rozlacznik, bo zawsze na środku jest pozycja 0
witam- kapitalny materiał, mam pytanie odnośnie rozdziału PEN na PE i N. W moim domu mam 2 niezależne rozdzielnice zasilane z przyłącza. Jedną z nich chciałbym przystosować do zasilenia awaryjnego z agregatu. Czy muszę rozbijać w niej PEN na PE i N, czy mogę skorzystać z dobrego uziemienia które mam przy niej , mechanicznie rozłączyć zasilanie 3 fazowe i przewód N! , zasilić to z agregatu 1 fazowego tworząc w ten sposób wyspę IT?- czyli wykorzystać część sieci jako "przedłużacz"- rozłączenie albo przełącznikiem 3 P+N, albo prościej wtyczka odbiorcza 32A i takie gniazdo. Czy po prostu nie cudować i zrobić dodatkowe obwody tylko pod agregat? Nie jestem elektrykiem- zaznaczam. Pozdrawiam
Jest ok, panom krytyką dziękujemy elektrycy to specyficzni ludzie szkoda pisać
Cześć Luksiu,
Jakim przekrojem linki wykonałeś połączenia od zacisków WLZ (Ensto) do bloku rozdzielczego oraz podziału PEN?
świetny kanał! Liczę na więcej filmów tego typu :)
16mm2
Wg mnie trochę przekombinowane i pomieszane.
Zwykły kowalski powinien mieć zabezpieczenia tak ułożone żeby patrząc np na jedną RCD obok niej miał np światło i obwody z danego pomieszczania, a nie ze na samej gorze i na samym dole jest coś z piwnicy, coś z kuchni i coś z poddasza etc. Lepiej to porozdzielać piętrami, np na samym dole zasilania, ograniczniki, bloki rozdzielcze, potem piwnica, parter, poddasze i oczywiście odpowiednio porozdzielać obciążenie faz w zależności mocy odbiorników. Ja osobiście np kuchnie rozdzielam przeważnie na 2 osobne fazy i 2 RCD, tak samo łazienki parter/poddasze, światła mieszam w pionie, dziele budynek na 3 częsci pionowe, jak jednej fazy braknie, to w pokoju obok albo korytarzy światło zostanie.
Dodam jeszcze, że dobrze jest zastosować 1-2 wyłączniki nad-prądowe bez RCD do odbiorników dedykowanych, takich jak alarm i monitoring, router (ogolnie szafa rack), wentylacja, zasilanie pieca.
Bardzo często awaria RCD, albo jakiegoś obwodu do którego podpięty jest np piec, może w zimie spowodować wychłodzenie budynku i np pozamarzanie rur gdy ktoś jest np na feriach.
Druga sprawa, dla nadgorliwych, można zastosować tzw wyłącznik wakacyjny, czyli drugi rozłącznik izolacyjny, do którego jest podłączona cała instalacja domowa za wyjątkiem kluczowych obwodów, takich jak zasilanie lodówki/lodówek, alarm, monitoring, piec, wentylacja. Pozwala to minimalizować ewentualne zagrożenia pożarowe związane z awariami podcza naszej nieobecności. Oczywiście jak ktoś ma smart dom i np włacza symulowanie domowników właczajac i wyłaczajac oświetlenie podczas nieobecnosci, to te obwody też trzeba zostawić zasilone.
A mnie zastanawia jedna kwestia (elektrykiem nie jestem ) jaki jest sens robić tak duża rozdzielnie w czasach kiedy żarówka led bierze 5-10W telewizor z 50-100W czy odkurzacz 800W ( i to też "chwilowo" a nie ciągle) wiadomo łazienka kuchnia czy garaż/ ogród jako oddzielne układy zasilania. Ale np oświetlenie czy gniazda salon/pokoje nie zrobić na 2/2 obwody ? mam wrażenie że średnice przewodów zostały " po staremu" jeśli chodzi o przewidywalną obciążalność obwodów a świat poszedł do przodu z energooszczędnością. I wiadomo bebechy do rozdzielnicy nie są też "tanie"..Czekam na filmik pt. Instalacja dla oszczędnych czyli jak oszczędzać kabel i jak podłączyć żeby było "sensownie" a nie że rozdzielnia wygląda jak na hali produkcyjnej.
@@dnbbdb4100 dobrze napisałeś nie jesteś elektrykiem i na tym skończmy. ps. Szymon Polański w bardzo "życiowy" sposób to opisał :)
@@dnbbdb4100 z jednej strony racja a z drugiej strony przybywa dużo nowych urządzeń typu zmywarka, mikrofala, płyta grzewcza, suszarka, czujnik elektryczny. Plus wiele urządzeń które nie powinny być ze sobą spięte w jednym obwodzie. Każdy obwód do którego będzie podpięty odbiornik o mocy 2000W musi mieć oddzielne zasilanie. A takich odbiorników w domu jest kilka, a niech się zdarzy ze będą w jednym czasie funkcjonować i mamy kilka kW. Od przybytku głowa nie boli.
Miałem się właśnie spytać po zobaczeniu miniaturki filmu, czy inwestor ma zrobiony osobny obwód do każdego gniazdka. Pooglądałem całość i już wiem :D Pozdrawiam.
Na co dzień składam szafy sterownicze i kabluje myjnie przemysłowe i muszę szczerze powiedzieć, że na średniej wielkości szafę sterowniczą1x1,5m na start idzie 300-500 metrów 1x1 granatowego przewodu, a potem to już setki metrów przewodów sygnałowych do czujników typu 3g0,5 4g0,5 i kolejne setki przewodów do obwodu mocy typu 3g1,5 lub 5g1 i tym podobne, i mimo że wychodzi na koniec nawet kilka tysięcy metrów kabla na jedno urządzenie to i tak jeden czujnik kamertonowy potrafi kosztować więcej niż wszystkie kable razem wzięte, a takich czujników potrafi być 10 lub więcej zależnie od urządzenia .Tak więc bawią mnie komentarze, że łolaboga po co tyle kabli przecie to kupę kasy musiało kosztować, pewnie by passata mógł za to kupić. Myślę że taka rozdzielnia jest super zrobiona, bo właśnie wszystko jest oddzielnie zabezpieczone a nie jak to potrafi czasem Janusz z innym Mirkiem zrobić 10 gniazdek na jeden bezpiecznik i wywalone, i albo potem wywala bezpiecznik bo za duży pobór prądu jak się podłączy kilka urządzeń, albo bezpiecznik nie zabezpiecza tak jak powinien tzn podczas usterki albo zwarcia w urządzeniu nie zadziała od razu co może się skończyć pożarem albo innym nieszczęściem. Pozdrawiam
Wszystko powinno być robione z rozsądkiem w obie strony nie ma co robić za mało i nie ma co napieprzać bezmyślnie aby było osobno. Po co oddzielać każde gniazdko w sypialniach czy salonie jak 99% ludzi używa tam tylko ładowarek lub lampki nocnej, ewentualnie dojdą do tego tv po 50w czy laptopy . Wszystko powinno być skrojone na miarę pod użytkownika a większość instalacji jest albo przewymiarowana albo za skromna ;)
To jeszcze dużo do nauki granatowy daje się na 24DC a niebieski na neutrala.
Rob Bob to wyobraź sobie że dzisiaj masz okrojoną instalację bo jak twierdzisz używasz tylko ładowarki do tel itd. Ale za 5 lat masz już rodzinę i nagle zaczyna wywalać bezpieczniki .hmnn do kogo zadzwonisz z pretensjami .......Własnie właśnie do elektryka dlaczego mi Pan tak zrobił kiepski instalację .Nie raz już byłem świadkiem takich tępych gadek.A elektryk już po pięciu latach może nie pamiętać. Także ja uwazam ze lepiej instalację przewymiarować !
Dobra robota! Ciekaw jestem jakie masz zdanie i czy można montować rozdzielnicę w kotłowni domku ?- oczywiście piec z zamkniętą komora spalania (kondensat)
Mozna:)
Co myślisz na temat stosowania wył. RCD do obwodów szafy rack i centrali alarmowej? słyszałem że są normy które mówią żę nie powinno sie stosować RCD przy centralach alarmowych oraz centrali p-poż a jak to jest z szafą rack?
Wszystko spoko tylko dlaczego robisz jak 3/4 elektryków w naszym kraju? Czyli od dołu do góry? Piszesz też na opak?
Bo od dołu przychodzi zasilanie. Jakby przychodziło od góry to byłoby od góry.
Pozdrawiam;)
W Enerdze w Wielkopolsce złącze kablowe wygląda w identyczny sposób.
10:24 Możesz wyjaśnić jakie bezpieczniki zastosujesz i gdzie dokładnie wpiąłeś przewody fazowe za tymi bezpiecznikami?
Ale bym popracował z tobą na Podkarpaciu teraz praca stanęła nudy 😏 ale film naprawdę fajny żeby każdy tak robił i samo to w tym że nie mówisz sztywno tylko tak na luzie że każdy zrozumie 😛. Pozdro będę w okolicach Gliwic a w Katowicach mam brata to będę pisał 😛
Pozdrowienia od elektryka na 1,5 V 😁
Muszę sobie coś takiego zrobić bo całe mieszkanie mam na jednym kablu , stara instalacja.
Dół złącza przed WLZ jest zaplombowany żeby nie można było się wpiąć przed licznik.
Tak z ciekawości, co sądzisz o różnicówkach Legrand? Nadal się tak sypią? ZTCP to lubiły się wyrabiać jak wybijały. Widziałem kiedyś 2 takie przypadki osobiście (wyrobiły się na amen, wymiana była potrzebna), a elektrykiem z zawodu nie jestem.
Dalej tak samo NIESTETY...
Siemanko. Czy są jakieś strony dokształcania się w rozdzielnicy z ktorcyh korzystałeś? Z gory dzięki ;))
Niestety nie ma. Filmy firm i instalacje przemyslowe
Jak zobaczyłem Twoją miniaturkę, to pomyślałem że to Odyn (gościu nagrywa filmiki z poszukiwań wykrywaczem metalu) Wyglądasz jak jego brat, tylko z zarostem xD Pozdrawiam
Ty dzielisz obciążenia a potem koleś na złodziejce podepnie piekarnik, mikrofale, czajnik i ekspres do kaway :D:D
Dzięki za przypomnienie o klimie , umknęła mi. I pytanie nie wiem jak nowe agregaty ale starsze które widziełem zasilane były między fazowo a tutaj widze jedna faza.
Wszystko zależy od mocy, @klimatyzacja Katowice wytłumaczy Ci kiedy jest zasilanie 400v ;)
9:28 - która zmywarka o normalnych gabarytach ma grzałkę poniżej poniżej 1800W?
:) nie dajesz na garaż RCBO?i na oswietlenie zewnętrzne ?
3:10 12 lat temu elektryk w domu mi zamontował bezpieczniki topikowe zamiast takiej wkładki przedlicznikowej ;)
Witam. Jestem na etapie kupowania tablicy rozdzielczej i osprzętu do niej. Domek jednorodzinny 100m2, piec elektryczny do ogrzewania max.8kw (prąd z fotowoltaiki), sprzęty domowe podstawowe bez komputera PC, kuchenka indukcyjna na siłę, gniazdo siłowe w garazu.
Sieć TN-C rozdzielona w skrzynce na słupie na TN-C-S. Od słupa do tablicy rozdzielczej 5x16mm² 44m.
Instalacja odgromowa plus uziom. Woj. Dolnoslaskie
Jakie parametry musi mieć ochronnik przepięć?
Pozdrawiam serdecznie Anna
zakupy osprzętu do rozdzielni powinna pani uzgodnić z wykonawcą i to bardzo ważne, każdy z nas stara się stosować producentów do których ma zaufanie, ja znam takich których nie użyję nawet na prośbę inwestora, po prostu odmówię wykonania na tym osprzęcie, proszę pamiętać że każdy nas stara się wykonać instalację jak najbardziej bezpieczną i to jest priorytet, pozdrawiam.
@@krzysja6080 Zdaje się koledze nie chodziło o markę tylko o typ - T1, T2 lub T1+T2 itd. czyli istkernikowe, warystorowe lub kombinowane, z wymiennymi modułami/"całe" + marka - i tu faktycznie trzeba brać pod uwagę DOKŁADNE oznaczenia i schemat na aparacie + znaki certyfikacji.
mi się podoba
Wstawilbys filmik bez przyspieszenia jak rozkladasz przewody i jak je skurujesz? 😁
Ps 1 klasa robota ❤
Nie ma takiego materiału. Wideo nagrane w time laps- kto by to obrabiał;)
Zrobilbys kiedyś o tym filmik 😊 w dzisiejszej dobie estetyki rozdzielnic byłby na topie 😁
Jakie obwody masz na myśli mówiąc Parter/Piętro WC ? Czemu są wydzielone skoro i tak są podpięte do wspólnej różnicówki z innymi obwodami?
Na wspólnie różnicowe ale na osobnych zabezpieczeniach nadmiaropradowych.
@@Luksiuelektryk Jasne, ale czy obwód "WC" zawiera razem oświetlenie i gniazda na B16 ?
Luksiu, szybkie pytanie.. Jak montujesz gniazda to fazę dajesz po lewej czy po prawej?
Zawsze po lewej:)
W De calą budowę po prawej robiliśmy pidcio-pietrowy budynek biurowy z halami produkcyjnymi... I gdzie tu logika... Po prawej czy lewej... Wszak jedno jest święte L1Brązowy L2Czarny L3 Szary !!! Pozdrawiam spoko robota ;)
Luxu własnie takie złącze chce zastosować u siebie sa jakieś przeciwwskazania ??? dodam ze jest to stary budynek jednak została juz wykonana elewacja i nie chce nic tam rozwalać aby montować złącze na ścianie
Najpierw złóż dokumenty o wytyczne do zakładu energetycznego. Dostaniesz dokładna specyfikacje co musisz mieć.
@@Luksiuelektryk tauron oddzial kedzierzyn kozle. stary budynek. zwiekszenie mocy z 10 kW(2x5kW)do 16,1kW i zmiana na zlacze kablowe wyliczyli mi na 4000zl. jak zlacze kablowe do nowego budynku to koszt ok 1000zl. ten sam oddzial. stary budynek ma inny wzor wyliczen. ale zlozylem zazalenie i koszt ywszedl ok 500zl. plomba jest tylko i wylacznie na RBK. do reszty mam dostep. zlacze montowane w 2018r. WLZ moga w kazdej chwili wymienic ale ogranicznik mocy 32A juz nie bo na nim jest stale prad-plomba na RBK
@@pablosf4y co region to inaczej. Może w końcu unormują to jakoś ...
@@Luksiuelektryk taki mam zamiar
@@Luksiuelektryk Nic nie unormują, bo ocenę instalacji wystawia uprawniony elektryk, właściciel lub zarządca.Warunki klepią z automatu na podstawie papierów nie oględzin. Licznik i plombę zakladaja jednoosobowe firmy pracujące na zlecenie. Co miesiąc/dwa zagląda tam ktoś z uprawnieniami E-1 tylko po to by spisać licznik i oczywiście, że na umowę zlecenie, więc nie interesuje ją stan plomb czy gwoździ zamiast bezpieczników.
Na straży bezpieczeństwa to my ELEKTRYCY stoimy pierwsi, poczynając od uświadamiania inwestorów o tym,że mają tylko powiedzieć nam gdzie chcą mieć swój "prąd" i lepiej aby lampy się nie zapalały tylko świeciły, i lepiej będzie jak nie będziemy musieli tłumaczyć czemu jest tyle pstryczkow i to jeszcze takich drogich, i czemu jak pan Mietek murarz wsadza swoją celme to wylacza prąd, a jak wyłącza to źle bo za mały pewnie bezpiecznik. :)
Niestety mamy opinie za drogich gburów co za parę kabelków chcą miliony, a można samemu to położyć i tylko do skrzynki wziąć se elektryka bo musi być pieczątka, a on ma pewnie za flache.
Chłopaki musimy wkoncu wydrukować kalendarze, aby pamiętać o strajku w sprawie 14 wyplaty, bo jak nie, to nie będzie mieć kasy na przegląd tira i nie dowieziemy bułek do sklepu. :)
Ehh.. dobrze, że chociaż budowlańcy wiedzą jak odpowiedzialny ten zawód.
No i My oczywiście , ponieważ nie podbijamy czegoś czego nie jesteśmy pewni, i zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za naszą pracę, i nie stawiamy stwierdzeń, że chyba tak może być :)
Jesteśmy i bądźmy gburami dla reszty, przychodzimy robić te skrzynki i wytykajmy błędy tych co myślą że się znają, a nawet odmawiajmy poprawiania amatorów, bo nie jest tak jak powinno być, nawet jak inwestorom tak pasuje. Czepjajmy się tych biednych budowlańców za deptanie po peszlach, za walenie młotkiem po przewodach, za włączanie całych rozdzielnic bo mu jednego ESA wybiło.
Więc nie pracujmy na ilość tylko na jakość, i róbmy zgodnie ze sztuką budowlaną oraz naszym sumieniem. Nie porównujmy swojej pracy do kogoś gorszego, bo zawsze ktoś zrobi to lepiej. Więc pokory życzę i dążenia do perfekcji :)
Tak. Jestem pijany trochę:)
Ps. Luksiu popraw ten labirynt cięć z PE:)
Będzie odcinek o skrętkach, które zostały doprowadzone pod rozdzielnice ?
Tak, dzisiaj:)
@@Luksiuelektryk Hurrrrra !!! :)
Całkiem inna budowa złącza niż w Enei. Wg mnie faktycznie lepsza. Można wszystko ogarnąć w razie awarii i zgłosić tylko konieczność oplombowania. Hmm zastanawiam się, czy jest sens zmniejszania ogranicznika mocy skoro odbiorca i tak zapłacił za moc przyłączeniową. Chyba, że chodzi o opłaty za prąd budowlany. Zanim nastąpi zmniejszenie mocy dowiedział bym się czy można na podstawie odbioru częściowego budynku ( stan surowy zamknięty) zmienić taryfę z budowlanej na domową. Z tego co wiem idzie to ogarnąć. W taryfie G i tak nie ma większych opłat za taką moc, a jak to mówią mocy nigdy za wiele. Sam tak u siebie na budowie będę ogarynał. W temacie złącza. Obudowa ogranicznika, raczej powinna być plombowana w tej konfiguracji, żeby ktoś przypadkiem nie wpadł na pomysł samodzielnej wymiany ogranicznika na większy ( inkasent nie zawsze to zauważy). Jedyne co mi się nie podoba, to brak prostego dostępu do zugów przyłączeniowych WLZ tu.
U nas taki dostęp jest i jest to bardzo wygodne. Pozdrawiam serdecznie. Fajna ta rozdziałka:).
Opłaty stałe dla taryfy g są różne w zależności od mocy przyłączeniowej, ZAWSZE.
@@Luksiuelektryk Hmm kolejna różnica. Pierwsze słyszę, że dla taryfy G naliczane były inne opłaty w zależności od wielkości zabezpieczenia, przy taryfie budowlanej owszem, przy taryfie G do 63A stawka jest jedną. U nas to o czym mówisz było, ale dawno dawno temu. Już nawet nie pamiętam jak dawno.
@@Luksiuelektryk jak to mówią co kraj to obyczaj :).
@@Luksiuelektryk powiedz mi jeszcze, jak zbudowany jest ten Dehn shield. Czy tam jest tylko iskiernik, czy może warystory i iskiemik. Zaproponowałem ostatnio takie zabezpieczenie na jednej budowie, ale nie miałem go jeszcze w rękach, ale przypasowały mi jego parametry.
@@sawekschauer6846 warystory+ iskiernik
sztos
Dziękuję za filmik. Pytanie do energetyki: Dlaczego kabel zasilający do domu jest oplombowany bez dostępu dla właściciela? Przy pomiarach trzeba sie prosić o rozplombowanie.
teoretycznie możesz wykonać pomiar jak energertyka postawi szafkę i rzucasz przewód
Luksiu,
jakiej firmy osprzęt stosujesz do rozdzielni ?
Eaton
Jakie przekroje przewodów stosujesz na zasilania RCD?
Cześć druga zapraszam:)
Pytanie : PO CO wkładki topikowe na fotowoltaikę ??????
Rozumiem, że mamy tam instalację na której mamy 3 i więcej łańcuchów spiętych równolegle ???
Bo przy pojedynczym łańcuchu lub przy dwóch NIGDY nie przekroczymy wartości Prądu Wstecznego.
Ciekawi mnie to czemu tak wiele firm wkładki topikowe - gdy NIE MA ku temu żadnych powodów, do odłączenia napięcia "z dachu" wystarczy wyłącznik DC w falowniku, a jak nie chcemy mieć napięcia DC na "dole" to musimy rozłączyć obwod przy panelach.
Jeśli zaś chodzi o stronę AC to tym bardziej stosowanie rozłączników bezpiecznikowych jest BZDURĄ - spokojnie można dać "zwykły" wyłącznik nadprądowy jako zabezpieczenie - przykładowo Fronius wpros w instrukcji tak pisze - np. Symo 3.0 zalecany C10A - Topików nie ma co stosować.
Chodzi o widoczna przerwę. Dc nie wystepuje w rozdzielnicy, nie wiem czemu mieszasz. Gdzies cos slyszales ale nie wiesz w ktorym kosciele.
Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk A po co widoczna przerwa? I tak Masz wprowadzone DC do rozdzielnicy, więc przerwa nic nie daje.
Dc z pv w rozdzielnicy? Co Ty bredzisz?
@@barteksienkiewicz7856 Człowieku burzysz się o te topiki jak nie wiem co... a wystarczy wpisać sobie termin selektywność zabezpieczeń w wyszukiwarkę. Trochę pokory, a nie ślepego czytania manuali.
Nie wiem czy nie powinieneś zamontować AFDD i opisać każdej żyły. Nie zajmuję się instalatorstwem od jakiegoś czasu ale polecam przeczytanie normy PN-HD 60364.
Afdd pojawiło się na rynku rok temu.
Składasz wg. projektu? Bo widzę tylko kilka odbiorów na jednej różnicówce. Ja właśnie tak projektuję....do 6 odbiorów.
Projektuje w trakcie składania;)
Witam, bardzo fajna seria, ale mam pytanie, dlaczego N-ki z obwodów wpinasz w listwy z N-ka przed roznicowka?
Wpinam za roznicowka?